Тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекелдер дәрежелерін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 8 маусымдағы № 245 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 5 шілдеде № 7790 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 447 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2015 № 447 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 10-2-бабының 10) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекелдер дәрежелерін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Тұрғын үй шаруашылығы департаментінің директоры (В.К. Маслов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                         С. Нокин
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-
коммуналдық шаруашылық
істері агенттігі төрағасының
2012 жылғы 8 маусымдағы
№ 245 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекелдер
дәрежелерін бағалау өлшемдері
1. Тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекелдер дәрежелерін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) Қазақстан Республикасының «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемдер тәуекелдің сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығын белгілейді, олардың негізінде тұрғын үй қатынастары саласындағы субъектілер тәуекел дәрежелері бойынша жатқызылады.
3. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении критериев оценки степени риска в области жилищных отношений
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 8 июня 2012 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2012 года № 7790. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 447
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 23.06.2015 № 447 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» и пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить критерии оценки степени риска в области жилищных отношении.
2. Департаменту жилищного хозяйства Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства (Маслову В.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюк Н.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               С. Нокин
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
от 8 июня 2012 года № 245
Критерии оценки степени риска в области жилищных отношений
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области жилищных отношений (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» и Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. Настоящие Критерии определяют совокупность количественных и качественных показателей риска, на основании которых осуществляется отнесение субъектов сферы жилищных отношений по степеням риска.
3. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:

1) бақылау субъектісі (субъект) - жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын кондоминиум объектісін басқару органы;
2) тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекел - кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің техникалық жай-күйін төмендету, олардың элементтерінің мерзімінен бұрын тозу, тұрғын үй қорын пайдалану және күтіп-ұстау талаптары мен нормаларының бұзылуына алып келетін авариялардың пайда болу, кондоминиум объектісінің (тұрғын үйдің) конструкцияларының төзімділігі мен ондағы инженерлік жүйелер жұмысының қауіпсіздігін төмендету ықтималдығы;
3) тұрғын үй қатынастары бойынша тәуекелдердің дәрежесін бағалау өлшемдері - тұрғын үй қатынастары саласындағы бақылау субъектінің тікелей қызметімен байланысты, оларды әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу бастапқы және кейіннен бөлу жолымен жүзеге асырылады.
5. Бастапқы бөлген кезде бақылау субъектілері тәуекелдердің үш дәрежесіне бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне 10 және одан көп кондоминиум объектілерін пайдаланатын және қызмет көрсететін бақылау субъектілері жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне 5-10 кондоминиум объектілерін пайдаланатын және қызмет көрсететін бақылау субъектілері жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесіне 1-5 кондоминиум объектілерін пайдаланатын және қызмет көрсететін бақылау субъектілері жатады.
6. Кейіннен бөлген кезде бұзушылықтың түріне байланысты бақылау субъектілеріне мынадай баллдар беріледі:
үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері шешім қабылдаған кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізбеу - 10 балл;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасының болмауы - 10 балл;
кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстардың келісілген сметасының болмауы - 10 балл;
сервистік қызмет субъектісін анықтау туралы хаттаманың болмауы - 10 балл;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыс түрлерін жүзеге асыратын сервистік қызмет субъектісімен шарттардың болмауы - 10 балл;
кондоминиумның әрбір объектісіне екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот ашу туралы растайтын құжаттардың болмауы - 5 балл.
7. Кейіннен бөлудің қорытындылары бойынша бақылаудың осы субъектілеріне мынадай тәртіппен тиісті тәуекелдер дәрежесіне жатқызу үшін баллдардың шекті сомасы белгіленді:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесі - 20 баллдан бастап және одан да жоғары алған кезде;

1) субъект контроля (субъект) - органы управления объектами кондоминиума, не являющиеся субъектами частного предпринимательства;
2) риск в области жилищных отношений - вероятность ухудшения технического состояния общего имущества объектов кондоминиума, преждевременного износа их элементов, ведущих снижению прочности конструкций и безопасности работы инженерных систем объектов кондоминиума (жилых домов), возникновению аварий, в результате нарушения требований и норм эксплуатации и содержания жилищного фонда;
3) критерии оценки степени рисков в области жилищных отношений - совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъектов контроля в области жилищных отношений, позволяющих отнести их к различным степеням риска.
4. Отнесение субъектов контроля по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
5. При первичном распределении субъекты контроля подразделяются на три степени риска:
1) к высокой степени риска отнесены - субъекты контроля, эксплуатирующие и обслуживающие от 10 и более объектов кондоминиума;
2) к средней степени риска - субъекты контроля, эксплуатирующие и обслуживающие от 5 до 10 объектов кондоминиума;
3) к незначительной степени риска - субъекты контроля, эксплуатирующие и обслуживающие от 1 до 5 объектов кондоминиума.
6. При последующем распределении, субъектам контроля в зависимости от видов нарушений присваиваются следующие баллы:
отсутствие протокола собрания собственников помещения (квартир) - 10 баллов;
отсутствие расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума - 10 баллов;
отсутствие согласованной с жилищной инспекцией сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи - 10 баллов;
отсутствие протокола об определении субъекта сервисной деятельности - 10 баллов;
отсутствие договоров между органом управления объектом кондоминиума и субъектом сервисной деятельности по содержанию общего имущества объекта кондоминиума - 10 баллов;
отсутствие текущего счета на каждый объект кондоминиума в банке второго уровня - 5 баллов.
7. По итогам последующего распределения данным субъектам контроля установлены предельные суммы баллов для отнесения к соответствующей степени риска, в следующем порядке:
1) высокая степень риска - при наборе от 20 баллов и выше;

2) тәуекелдің орташа дәрежесі - 10 баллдан бастап және 20 баллға дейін алған кезде;
3) тәуекелдің төмен дәрежесі - 10 баллға дейін алған кезде.
8. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган тәуекел дәрежесінің бір тобының ішінде субъектілерді іріктеуді мынандай өлшемдерді ескере отырып жүзеге асырады:
1) ең көп кондоминиум объектілерінің болуы;
2) өткен кезең ішінде анықталған бұзушылық ауырлығының дәрежесі;
3) ең көп тексерілмеген кезең (тексеру жүргізілмеген кезеңді анықтаған кезде жоспардан тыс тақырыптық тексеру есепке алынбайды).

2) средняя степень риска - при наборе от 10 до 20 баллов;
3) незначительная степень риска - при наборе до 10 баллов.
8. Отбор субъектов внутри одной группы степени риска осуществляется уполномоченным органом в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства с учетом следующих критериев:
1) наличие наибольшего количества объектов кондоминиума;
2) степень тяжести выявленных нарушений за прошедший период;
3) наибольший непроверенный период (при определении непроверенного периода не берутся в расчет внеплановые тематические проверки).