"Қаржы-экономикалық негіздеменің мазмұнына, оны әзірлеу тәртібі мен мерзіміне, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеу тәртібінің талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2012 жылғы 12 шілдедегі № 214 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 тамызда № 7821 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 187 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 30.06.2014 жылғы № 187 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Осы Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексiнiң 156-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қаржы-экономикалық негіздеменің мазмұнына, оны әзірлеу тәртібі мен мерзіміне, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеу тәртібінің Талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 126 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6395 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
«Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету ережелерін, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуін бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоса беріліп отырған Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету ережелері, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуі бекітілсін»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесінің мазмұнына, оны әзірлеу немесе түзету тәртібі мен мерзімдеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеу тәртібі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті (Қ.М. Тұмабаев):

О внесении изменений в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 126 "Об утверждении Требований к содержанию, порядку и срокам разработки финансово-экономического обоснования, а также порядку отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц"
Приказ и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 12 июля 2012 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2012 года № 7821. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 187
Сноска. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 30.06.2014 № 187.
В соответствии с пунктом 7 статьи 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 126 «Об утверждении Требований к содержанию, порядку и срокам разработки финансово-экономического обоснования, а также порядку отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6395) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил разработки или корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила разработки или корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц»;
Требования к содержанию, порядку и срокам разработки или корректировки финансово-экономического обоснования, а также порядку отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан (Тумабаев К.М.) обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық күшіне енгеннен кейін 30 күнтізбелік күн ішінде ресми жариялануын;
4) ол ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрықтың әрекеті ол күшіне енгенге дейін туындаған қатынастарға қолданылмайды.
5. Осы бұйрық, оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін түзетуге қатысты ережелерін қоспағанда, 2012 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                           М. Әбілқасымова
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрлігінің 2012 жылғы
12 шілдедегі № 214 бұйрығына
Қосымша
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрiнiң 2010 жылғы 22 шiлдедегi
№ 126 бұйрығымен бекiтiлген
Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін
әзірлеу немесе түзету ережелері, сондай-ақ заңды тұлғалардың
жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру
жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздеменi (бұдан әрi - ҚЭН) әзiрлеу немесе түзету ережелері, сондай-ақ iрiктеуi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 156-бабының 7-тармағына сәйкес әзiрленген және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың ҚЭН мазмұнын, әзiрлеу немесе түзету тәртiбi мен мерзiмiн, сондай-ақ iрiктеу тәртiбiн айқындайды.
2. Ережелерде мына негiзгi түсiнiктер пайдаланылады:
1) дамуының стратегиялық құжаты - Ұлттық басқарушы компанияларының, ұлттық холдингтерiнiң, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың, сондай-ақ квазимемлекеттiк секторының басқа да субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметi жоспарларының 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарларын өңдеу мен бекiту бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiпте бекiтiлген ұлттық басқарушы компанияларының, ұлттық холдингтердiң, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiпте бекiтiлген квазимемлекеттiк секторының басқа да субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметi жоспарларының 10 жылға арналған даму стратегиялары және 5 жылға арналған даму жоспарлары;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в течение 10 календарных дней после государственной регистрации;
3) официальное опубликование в течение 30 календарных дней после вступления настоящего приказа в силу;
4) опубликование на официальном интернет-ресурсе Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономического развития и торговли Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Действие настоящего приказа не распространяется на отношения, возникшие до введения его в действие.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 октября 2012 года, за исключением положений, касающихся корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, которые вводятся в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Абылкасымова
Приложение
к приказу Министра
экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 12 июля 2012 года № 214
Утверждены приказом Министра
экономического развития и
торговли Республики Казахстан
от 22 июля 2010 года № 126
Правила разработки или корректировки финансово-экономического
обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных
инвестиций, планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки или корректировки финансово-экономического обоснования (далее - ФЭО) бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют содержание, порядок и сроки разработки или корректировки ФЭО, а также порядок отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) стратегический документ развития - стратегии развития на 10 лет и планы развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, утвержденные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по разработке и утверждению стратегий развития на 10 лет и планов развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий;

2) Инвестициялар - заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру жоспарланған бюджеттiк инвестициялар;
3) Инвестицияларды Алушы - жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшiн қаражатты түпкiлiктi алушы болып табылатын, Инвестициялар есебiнен iс-шараларды iске асыратын заңды тұлға;
4) компонент - iс-шараның аяқталған сипаты бар құрамдас бөлiгi;
5) қаржылық схема - қатысушылар арасындағы бюджеттiк ақшаның ағыны;
6) қатысушылар - Инвестицияларды алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
7) ҚЭН-ді түзету - iс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға немесе қысқартуға әкеп соғатын, Инвестициялардың белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлерiнің өзгеруі;
8) маркетингтiк орта - Инвестицияларды алушының қызметi жүзеге асырылатын және нысаналы клиенттермен табысты ынтымақтастықтың қатынасын белгiлеу және қолдау мүмкiндiктерiне ықпал ететiн белсендi ұйымдардың және шарттардың жиынтығы;
9) нәтижелiлiк - Инвестициялардың экономикалық және қаржы тиімділігінің, сонымен қатар тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндігі, сондай-ақ тиімділік пен сапа көрсеткіштері болған жағдайда, есептермен расталған дәйектемелердің болуы;
10) негiздiлiк - әрбiр құрамдауыш бөлiнiсiнде iс-шараларды iске асыруға арналған қаржыландыру көлемiнiң, сондай-ақ iс-шараларды балама көздерден қаржыландырудың мүмкiн еместiгiнiң құжатпен және есептермен расталған дәйектемелерiнiң болуы;
11) орындылық - Инвестициялардың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына ықпалының негiздемесi мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі;
12) өнiм - материалдық-заттай (материалдық өнiм) немесе материалдық емес (зияткерлiк өнiм) нысанында, немесе жұмыстар мен (немесе) қызметтер түрiнде, соның iшiнде қаржылық, берiлген шаруашылық қызметiнiң нәтижесi;
13) тiкелей нәтиже - қол жеткiзiлуi осы функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететiн ұйымдардың қызметiне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегiнде атқарылатын мемлекеттiк функциялар, өкiлеттiктер және көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтер көлемiнiң сандық сипаттамасы және/немесе Инвестицияларды Алушының белгілі бір мөлшердегі және сападағы өнімді өндіруі;
14) түпкiлiктi нәтиже - тiкелей нәтижелерiне қол жеткiзумен ұштасатын, халықтың өмiр сүру деңгейi және (немесе) сапасының, экономиканың, қоғамдық қауiпсiздiктiң жай-күйi (жай-күйiнiң өзгерiсi);
15) iс-шара - заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға немесе жарғылық капиталын қалыптастыруға бастама жасайтын бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң (бұдан әрi – Әкiмшi) стратегиялық жоспарының жобасында немесе бюджеттік бағдарламада көзделген нәтижелiлік өлшемдеріне жетуіне бағытталған және аяқталған түрі бар, ҚЭН шеңберiнде орындалатын өзара байланысты iс-қимылдар кешенi.

2) Инвестиции - бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
3) Получатель Инвестиций - юридическое лицо, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет Инвестиций;
4) компонент - составная часть мероприятия, имеющая завершенный характер;
5) финансовая схема - потоки бюджетных денег между участниками;
6) участники - организации, участвующие в получении и распределении Инвестиций;
7) корректировка ФЭО - изменение установленных финансово-экономических параметров Инвестиций, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение или сокращение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
8) маркетинговая среда - совокупность активных субъектов и условий, в которых осуществляется деятельность Получателя Инвестиций, и влияющих на возможности устанавливать и поддерживать с целевыми клиентами отношения успешного сотрудничества;
9) результативность - наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности Инвестиций, а также возможности достижения прямого и конечного результатов, а также при наличии, показателей эффективности и качества;
10) обоснованность - наличие доказательств, подтвержденных документально и расчетами, объема финансирования на реализацию мероприятий, а также невозможности финансирования мероприятий из альтернативных источников;
11) целесообразность - обоснование экономической целесообразности осуществления Инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам;
12) продукт - результат хозяйственной деятельности, представленный в материально-вещественной (материальный продукт) или нематериальной (интеллектуальный продукт) форме, либо в виде работ и (или) услуг, в том числе финансовых;
13) прямой результат - количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и/или производство Получателем Инвестиций продукции определенного объема и качества;
14) конечный результат - состояние (изменение состояния) уровня и (или) качества жизни населения, экономики, национальной безопасности, обусловленное достижением прямых результатов;
15) мероприятие - комплекс взаимосвязанных действий, планируемых к выполнению в соответствии с ФЭО, имеющих завершенный характер и направленных на достижение показателей результатов, предусматриваемых в проекте стратегического плана или бюджетной программы администратора бюджетных программ (далее - Администратор), инициирующего увеличение или формирование уставного капитала юридических лиц.

2. Инвестициялар ҚЭН-iнiң мазмұны, әзiрлеу немесе түзету тәртiбi және мерзiмi
1-параграф. Инвестициялардың ҚЭН-iн мазмұнына қойылатын талаптар
3. ҚЭН-де Инвестициялардың орындылығын қуаттау, сондай-ақ жоспарланған iс-шаралардың негiздiлiк және нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестiгiн растау, ҚЭН іс-шараларының толық инвестициялық кезеңiне келтіріледі.
Егер, бiрнеше көздерден қаржыландыруды көзделінетiн болса, ҚЭН-де Инвестициялар сомаларының негiздемесiн бөлiп көрсете отырып, бүкіл іс-шаралардың орындылығы және негiздiлiк пен нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестілігі ашылады.
4. ҚЭН мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) Инвестициялар паспорты;
2) «Ретроспектива» бөлiмi;
3) «Институционалдық» бөлiмi;
4) «Негiздiлiк» бөлiмi;
5) «Нәтиже» бөлiмi;
6) қосымшалар.
Мақсаттарды, міндеттерді, шешуші көрсеткіштерді, қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерді және ұйым туралы басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болған жағдайда ҚЭН басқа-да бөлімдермен, тараулармен, параграфтармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Егер ҚЭН бөлімдермен, бөлімдер тараулармен, тараулар параграфтармен толықтырылса, әр қосымша ретінде ұсынылған бөлімнің және (немесе) тараудың, және (немесе) параграфтың сәйкес белгілеуі («бөлім», «тарау», «параграф»), сондай-ақ аталуы болуы керек.
5. Инвестициялар паспорты осы Ережелердің 1-қосымшасына сәйкес нысанда ұсынылады.
6. «Ретроспектива» бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес болады:
1) «Бюджеттік бағдарламалар» параграфы, онда Инвестициялар бұрын осыларға сәйкес жүзеге асырылған бюджеттік бағдарламалар көрсетіледі, және ол осы Ережелердің 2-қосымшасына сәйкес нысанда ұсынылады. Жоспарланған нәтижелерге қол жеткізбеген жағдайда «Ретроспектива» бөлімі жоспарланған нәтижелерге қол жеткізбеу себептері ашылып көрсетілетін «Себептер» параграфымен толықтырылады;
2) «Қатысушылардың қаржы жағдайын талдау» параграфы, онда қатысушылардың қаржы жағдайы, соның ішінде бар талаптар мен міндеттемелердің сомасы және сапасы туралы ақпарат көрсетіледі;
3) «Несие қоржыны» параграфы, егер Инвестицияларды Алушы қаржы ұйымы болса. Параграфта ҚЭН енгізудің алдындағы айдың соңындағы, соңғы үш жыл ішіндегі, жағдайы, қаржыландырудың әрбiр көзі (бюджеттік қаражаттар, меншікті қаражаты, үшінші жақтың несиелері, Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорының қаражаттары) бөлінісінде Инвестицияларды Алушының несие қоржынының жағдайы туралы тоқсан сайынғы ақпарат келтіріледі;
4) «Макроэкономикалық жағдайды талдау» параграфы, онда ҚЭН іс-шараларды іске асыру көзделінетін макроэкономикалық ортаның (елдің, өңірдің, саланың) талдауы және оның сипаттамасы, ҚЭН іс-шараларын іске асыруы ықпал ететін негізгі макроэкономикалық (өңірлік, салалық) көрсеткіштерді және даму серпінін, кемінде соңғы үш жылдағы, көрсете отырып келтіріледі;

2. Содержание, порядок и сроки разработки или корректировки
ФЭО Инвестиций Параграф 1. Требования к содержанию ФЭО Инвестиций
3. В ФЭО приводится подтверждение целесообразности Инвестиций, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий критериям обоснованности и результативности, с учетом полного инвестиционного периода мероприятий ФЭО.
В случае, если предполагается финансирование из нескольких источников, в ФЭО раскрывается целесообразность и соответствие критериям обоснованности и результативности всех мероприятий, с выделением обоснования суммы Инвестиций.
4. ФЭО соответствует следующей структуре:
1) паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность";
5) раздел "Результат";
6) приложения.
ФЭО может быть дополнено другими разделами, главами, параграфами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений об организации.
В случае дополнения ФЭО разделами, разделов главами, а глав параграфами, каждый дополнительно представляемый раздел и (или) глава, и (или) параграф должны иметь соответствующее обозначение ("раздел", "глава", "параграф"), а также наименование.
5. Паспорт Инвестиций предоставляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Раздел "Ретроспектива" соответствует следующей структуре:
1) параграф "Бюджетные программы", в котором указываются бюджетные программы, в соответствии с которыми осуществлялись Инвестиции ранее, и предоставляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В случае недостижения планируемых результатов, Раздел "Ретроспектива" дополняется параграфом "Причины", в котором раскрываются причины недостижения планируемых результатов;
2) параграф "Анализ финансового состояния участников", в котором приводится информация о финансовом состоянии участников, в том числе о суммах и качестве имеющихся требований и обязательств;
3) параграф "Ссудный портфель", в случае, если Получателем Инвестиций является финансовая организация. В параграфе приводится поквартальная информация о состоянии ссудного портфеля Получателя Инвестиций в разрезе источников финансирования (бюджетные средства, собственные средства, займы третьих сторон, средства Национального Фонда Республики Казахстан) по состоянию на конец месяца, предшествующего внесению ФЭО, за последние 3 года, предшествующие внесению ФЭО;
4) параграф "Анализ макроэкономической среды", в котором приводится анализ и характеристика макроэкономической среды (страна, регион или отрасль), в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО, с указанием основных макроэкономических (региональных, отраслевых) показателей, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО, и динамики развития как минимум, за последние три года;

5) «Маркетингтiк ортаны талдау» параграфы, онда ҚЭН іс-шаралары іске асырылатын маркетингтiк ортаны талдау, ҚЭН іс-шараларды іске асыру ықпал ететін негізгі көрсеткіштерді және, кемінде соңғы үш жылдағы, даму серпінін көрсете отырып келтіріледі.
Маркетингтiк ортаны талдау, ақпарат көзiн көрсете отырып, Инвестицияларды Алушы әрекет ететін нарықты, сондай-ақ Инвестициялар есебiнен өндiрiлетiн өнiмдi өткiзу жоспарланып отырған нарықты талдауды қамтиды, сонымен бірге:
есептердi негiздеп, деректердi таңдауды айқындай отырып, нарықтың сыйымдылығы;
Инвестицияларды Алушының нарықтағы үлесi;
нарықтың өсу (қысқару) әлеуетi және нарықтың сыйымдылығы өзгерген жағдайда ұйымның өнiм үлесi;
бәсекелестердiң сипаттамасы, нарықтағы бәсекелестердiң үлесi;
төлем қабілеттілігін қоса алғанда, тұтынушылардың сипаттамасы. Егер тұтынушылар мемлекеттік мекемелер және (немесе) қатысушылар болып табылса, олардың сатылымдағы үлесін көрсете отырып, ол ұйымдарының толық тізбесін көрсету қажет.
7. «Институционалдық» бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
«Қатысушылар туралы ақпарат» тарауы;
«Стратегиялық алғышарттар» тарауы.
8. «Қатысушылар туралы ақпарат» тарауы осы Ережелердің 3-қосымшасына сәйкес нысанда әр қатысушы туралы, сондай-ақ ақша ағындарының сомасы мен бағыттары көрсетілген іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасы туралы ақпаратты қамтиды.
9. «Стратегиялық алғышарттар» тарауы Инвестициялар соларды жүзеге асыруға жоспарланған стратегиялық және бағдарламалық құжаттар (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасының Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы, нормативтік құқықтық актілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйенің құжаттары, бюджеттік бағдарлама) туралы ақпаратты қамтиды.
10. «Негiздiлiк» бөлiмiнде iс-шараларды iске асыруға арналған Инвестициялар мөлшерiнiң және балама көздерiнен ҚЭН iс-шараларын қаржыландыру мүмкіндігі жоқтығының негiздемесi келтiрiледi.
«Негiздiлiк» бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
«Инвестициялар көлемi» тарауы;
«Балама қаржыландыру көздерi» тарауы.
11. «Инвестициялар көлемi» тарауында әрбiр құрамдауыш бөлiнiсiнде Инвестициялар көлемiнiң құжатпен және есептермен расталған негiздемесi келтiрiледi.
«Инвестициялар көлемi» тарауы келесі параграфтарды қамтиды:
1) «Өнiмдер» параграфы, онда Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң саны мен сапасының негiздемесi, 6-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген ақпаратты есепке алып, келтiрiледi;
2) «Бағалар негiздемесi» параграфы, онда Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң бағаларына талдау келтiрiледi. Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң бағасы осы Ережелердің 19-тармағының 3) тармақшасында келтiрiлген құжаттармен бекiтiледi.

5) параграф "Анализ маркетинговой среды", в котором приводится анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО, как минимум, за последние три года.
Анализ маркетинговой среды содержит, с указанием источника информации, анализ рынка, на котором функционирует Получатель Инвестиций, а также рынка, на котором планируется реализация продукции, производимой за счет Инвестиций, в том числе:
емкость рынка с обоснованием расчета и определением выборки данных;
доля Получателя Инвестиций на рынке;
потенциал роста (сокращения) рынка и доля продукции организации в случае изменения емкости рынка;
характеристика конкурентов, доля конкурентов на рынке;
характеристика потребителей, включая их платежеспособность. Если потребителями являются государственные учреждения и (или) участники необходимо привести полный перечень этих организаций с указанием их доли в реализации продукции.
7. Раздел "Институциональный" соответствует следующей структуре:
глава "Информация об участниках";
глава "Стратегические предпосылки".
8. Глава "Информация об участниках" содержит информацию по каждому участнику по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков.
9. Глава "Стратегические предпосылки" содержит информацию о стратегических и программных документах, в реализацию которых планируются Инвестиции (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, бюджетная программа).
10. В Разделе "Обоснованность" приводится обоснование размера Инвестиций на реализацию мероприятий и невозможности финансирования мероприятий ФЭО из альтернативных источников.
Раздел "Обоснованность" соответствует следующей структуре:
глава "Объем Инвестиций";
глава "Альтернативные источники финансирования".
11. В главе "Объем Инвестиций" приводится подтвержденное документально и расчетами обоснование объема Инвестиций в разрезе каждого компонента.
Глава "Объем Инвестиций" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Продукты", в котором приводится обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов, с учетом информации, указанной в подпункте 5) пункта 6 настоящих Правил;
2) параграф "Обоснование цен", в котором приводится анализ цен на приобретаемые за счет Инвестиций продукты. Цены на приобретаемые за счет Инвестиций продукты подкрепляются документами, перечисленными в подпункте 3) пункта 19 настоящих Правил.

Осы Ережелердің 19-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мүмкiн болмаған жағдайда Әкiмшi, ақпарат көзiн көрсете отырып, сатып алуға жоспарланып отырған өнiмдердiң қазiргi нарықтық бағасы туралы ақпаратты қоса бередi.
Бағаларды талдау келесіні қамтиды:
соңғы екi жылдағы бағалардың серпiнi туралы ақпарат және өзгерiстерге әкелуi мүмкiн ағымдағы бағалар мен оқиғалардың ықтимал өзгеруi;
бағалардың ықтимал жеңiлдiгi, жеңiлдiк беру шарттары (сатып алу көлемi, ақы төлеу шарттары) келтiрiледi;
3) «Айналым қаражатын толтыру» параграфы, онда мыналар үшін ақшаға қажеттілігі ашып көрсетіледі, бірақ төмендегі келтірілген тізбемен шектелмейді:
қаржылық өнiмдер бөлiнiсiнде клиенттердiң болжамды саны, қаржылық қызметтер көрсетудiң орташа сомасы көрсетiлген қаржылық қызметтер көрсету;
пруденциалдық нормативтердi сақтау;
Инвестицияларды Алушының ағымдағы шығыстарын қаржыландыру;
4) «Инвестициялар көлемi» параграфы, онда жоспарланатын Инвестициялардың мөлшерiн дәлелдейтін есептер келтiрiледi.
Есептер әрбiр іс-шаралар бөлiнiсiнде келтiрiледi.
Егер Инвестициялар қаржылық қызмет көрсетуге арналған жағдайда «Инвестициялар көлемi» тарауының мiндеттi құрылымдық элементтерi:
«Айналым қаражаттарын толықтыру» параграфы;
«Бюджеттiк инвестициялар көлемi» параграфы.
12. «Балама қаржыландыру көздерi» тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) «Меншiктi қаражат» параграфы, онда iс-шараларды меншiктi қаражат есебiнен қаржыландыру мүмкiндiгiне талдау жасалады;
2) «Қарыз алу» параграфы, онда қарыз капиталын тарту мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау келесіні қамтиды, бірақ мұнымен шектелмейді:
сыйақы ставкасын, кредит беру мерзiмiн, мiндеттемелердi өтеу шарттарын, оның iшiнде жеңiлдiк кезеңiн беру мүмкiндiгiн, ковенанттарды қамтамасыз ету мен сақтауға қойылатын талаптарды қоса алғанда, кредиттi алу шарттарын шолу;
тiкелей кредит берудi, қаржы лизингiн, факторингтi, облигациялық қарызды қоса алғанда, кредит беру құралдарына шолу;
бюджеттiк кредит беру мүмкiндiгi.
13. «Нәтиже» бөлiмiнде есептермен расталған тура және соңғы нәтижелердi алу мүмкiндiгiнiң негiздемесi, сондай-ақ Инвестициялардың сапасы мен тиiмдiлiгiнiң көрсеткiшi болған жағдайда, сондай-ақ қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң жоспарланған нәтижелерi берiледi.
«Нәтиже» бөлiмi мына құрылымға сәйкес келедi:
«Өндiрiс және сату» тарауы;
«Ресурстар» тарауы;
«Қаржы» тарауы;
«Тәуекелдер» тарауы;
«Қорытындылар» тарауы.
14. «Өндiрiс және сату» тарауында өнiмдi өндiру және сату жоспары келтiрiледi. «Өндiрiс және сату» тарауы келесі параграфтарды қамтиды:

В случае невозможности представления документов, указанных в подпункте 3) пункта 19 настоящих Правил, Администратор прилагает информацию о действующих рыночных ценах на планируемые к приобретению продукты с указанием источника информации.
Анализ цен включает:
информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению;
возможные скидки с цены, условия предоставления скидок (объемы закупа, условия оплаты);
3) параграф "Пополнение оборотных средств", в котором раскрывается, но не ограничивается нижеприведенным перечнем, потребность в деньгах для:
оказания финансовых услуг, с указанием в разрезе финансовых продуктов предполагаемого количества клиентов, средней суммы финансовой услуги;
соблюдения пруденциальных нормативов;
финансирования текущих расходов Получателя Инвестиций;
4) параграф "Объем Инвестиций", в котором приводятся расчеты, подтверждающие размер планируемых Инвестиций.
Расчеты приводятся в разрезе каждого мероприятия.
В случае, если Инвестиции предполагаются для оказания финансовых услуг, обязательными структурными элементами главы "Объем Инвестиций" являются:
параграф "Пополнение оборотных средств";
параграф "Объем Инвестиций".
12. Глава "Альтернативные источники финансирования" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Собственные средства", в котором анализируется возможность финансирования мероприятий за счет собственных средств;
2) параграф "Заимствование", в котором анализируется возможность привлечения заемного капитала. Анализ включает, но не ограничивается:
обзором условий получения кредита, включая ставку вознаграждения, сроки предоставления кредита, условия погашения обязательств, в том числе возможность предоставления льготного периода, требование к обеспечению и соблюдению ковенантов;
обзором инструментов кредитования, включая прямое кредитование, финансовый лизинг, факторинг, облигационный заем;
возможностью бюджетного кредитования.
13. В разделе "Результат" приводится подтвержденное расчетами обоснование возможности получения прямого и конечного результатов, а также, при наличии, показателей качества и эффективности Инвестиций, а также планируемые результаты финансово-хозяйственной деятельности Получателя Инвестиций.
Раздел "Результат" соответствует следующей структуре:
глава "Производство и реализация";
глава "Ресурсы";
глава "Финансы";
глава "Риски";
глава "Итоги".
14. В главе "Производство и реализация" приводится план производства и реализации продукции. Глава "Производство и реализация" содержит следующие параграфы:

1) «Лицензиялар және патенттер» параграфы, онда келесі туралы ақпарат келтіріледі, бірақ төменде келтірілген тізбемен шектелмейді:
қызметтiң белгiленген түрлерiн iске асыруға арналған лицензияның болуы, лицензияның берiлген күнi мен нөмiрi, кiм бергенi туралы;
кешендi кәсiпкерлiк лицензияның болуы, кешендi кәсiпкерлiк лицензияның шартын жасасу мәнi мен күнi, қолданылу мерзiмi, кешендi лицензиар туралы;
лицензияны алу қажеттiлiгi, лицензияны алуға арналған шығыстар;
патенттердiң және алдын ала патенттердiң болуы, қашан және кiм бергенi, қолданыс мерзiмi;
2) «Өндiрiс жоспары» параграфында төмендегi негiздемелер келтiрiледi:
нарық жағдайын, жасалған келісімшарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, өндірістік бағдарламаның (өнімдер бөлінісінде);
бекітілген нормаларды негізге ала отырып, өндіріс жоспарын орындауға арналған шығындардың негіздемелері келтіріледі;
3) «Өткізу жоспары» параграфы, онда:
сатылатын өнiмдердiң, соның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілгендердің, саны мен сапасының негiздемесi;
негізгі өнімдердің, соның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілгендердің, бағаларының негiздемесi, соның ішінде:
бағаларды (тарифтердi) уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бекiтуi (белгiлеуi) немесе келiсуi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары;
кiрiстiлiгi: шығыстардың өтемдiлiгi, орта немесе ең жоғарғы кiрiстiлiгiн алу, нарықтағы конъюнктуралар: жаңа өнiмнiң жылжуы, қолданыстағы сату көлемдерiн сақтау, дәстүрлi нарықтан бәсекелестердi ығыстыру, бос сегменттi толтыру;
өнiмнiң құндылығы: жаңалығы, сапасы, сатудан кейiнгi кепiлдiктер.
Нарық жағдайын, жасалған келісімшарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, өткізу бағдарламасының (өнімдер бөлінісінде) негіздемесі;
жаңа сатып алушыларды тарту мақсатында жоспарланған іс-шаралар (жарнама, бағалық саясат, сатып алудан кейiнгi қызмет көрсету).
Егер Инвестициялар Алушының қызметi франшиза туралы шарт немесе лицензиялық шарт негiзiнде жүзеге асырылса, франшиза немесе лицензия сатушысының құқықтары және Инвестициялар Алушының бағасына және бағалау саясатына арналған зияткерлiк меншiгiне ықпал ету дәрежесi туралы ақпарат келтiрiледi.
15. «Ресурстар» тарауында өндiрiс жоспары мен өткізу жоспарын орындау үшiн қажеттi ресурстардың барлық түрлерiне сұраныстың негiздемелерi келтiрiледi. «Ресурстар» тарауында мына параграфтар болуы керек:
1) «Нормалар» параграфы, онда шикізат пен материалдар, жылу және электр энергиясы, еңбек, ақша шығындарының нормалары келтірілген, оның ішінде қашан және кіммен бекітілгені туралы ақпарат келтіріледі;

1) параграф "Лицензии и патенты", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
наличии лицензий на осуществление определенных видов деятельности, дата выдачи и номер лицензии, кем выдана;
наличии комплексной предпринимательской лицензии, предмет и дата заключения договора комплексной предпринимательской лицензии, срок действия, комплексный лицензиар;
необходимости получения лицензий, расходы на получение лицензий;
наличии патентов и предварительных патентов, когда и кем выдан, срок действия;
2) параграф "План производства", в котором приводится обоснование:
производственной программы (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашениях с потребителями;
затрат, исходя из утвержденных норм на выполнение плана производства;
3) параграф "План реализации", в котором приводится:
перечень и описание реализуемых продуктов, в том числе производимых за счет Инвестиций;
обоснование цен на основные продукты, в том числе производимые за счет Инвестиций, включая:
требования законодательства Республики Казахстан по утверждению (установлению) или согласованию цен (тарифов) с уполномоченными государственными органами;
доходность: окупаемость затрат, получение средней или максимальной доходности;
конъюнктуры на рынке: продвижение нового продукта, сохранение существующего объема продаж, вытеснение конкурентов с традиционных рынков, заполнения незанятого сегмента;
ценности продукта: новизна, качество, послепродажные гарантии.
Обоснование программы реализации (в разрезе продуктов), исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашений с потребителями;
планируемые мероприятия по привлечению новых покупателей (реклама, ценовая политика, послепродажное обслуживание).
В случае если деятельность Получателя Инвестиций осуществляется на основании договора о франшизе или лицензионного договора, привести информацию о правах и степени влияния продавца франшизы или лицензии на интеллектуальную собственность на цены и ценовую политику Получателя Инвестиций.
15. В главе "Ресурсы" приводится обоснование потребности во всех видах ресурсов, необходимых для выполнения плана производства и плана реализации. Глава "Ресурсы" должна содержать следующие параграфы:
1) параграф "Нормы", в котором приводятся нормы расхода сырья и материалов, тепловой и электрической энергии, труда, денег, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;

2) «Лимиттер» параграфы, онда әкiмшiлiк шығыстары бойынша лимиттер көлемi туралы ақпарат келтiрiледi: лимиттер көлемi, соның iшiнде қашан және кiммен бекiтiлгенi туралы ақпарат келтiрiледi;
3) «Персонал» параграфы, онда мыналар туралы ақпарат келтiрiледi, бірақ төмендегi тiзбемен шектелмейдi:
Инвестициялармен байланысты персоналдың штат санын ұлғайту (қысқарту) бойынша жоспарлар;
персоналдың бiлiктiлiк деңгейiн жоғарылату (қайта даярлау) бойынша жоспарланған iс-шаралар және оның бiлiктiлiк деңгейiн (қайта дайындауын) жоғарылатумен байланысты шығындар;
4) «Негiзгi құралдар» параграфында мыналар туралы ақпарат (Инвестицияларды ескере отырып) келтiрiледi:
негiзгi құралдардың құрылымы (ғимараттар, құрылыстар, машиналар, жабдықтар, көлiк, компьютерлер және ақпаратты өңдеуге арналған жабдық және негiзгi құралдар), соның iшiнде меншiгiндегi, қаржылық жалға алуда (лизингте), операциялық жалдағы негiзгi құралдар туралы ақпаратты ашу;
қызметтi жүзеге асыруға арналған негiзгi құралдар санының, өнiмдiлiгiнiң және техникалық жағдайының сәйкестiгi туралы;
5) «Қорлар» параграфында мыналар туралы ақпарат келтiрiледi:
қорлардың негiзгi түрлерiне сұраныс (өлшемнiң заттай бiрлiгiнде);
қорлардың негiзгi түрлерiне арналған бағалар;
қорларды сатып алуға жоспарланған шығындар;
6) «Коммуналдық қызметтер» параграфында мыналар туралы ақпарат келтiрiледi:
жылу және электр энергиясына, сумен жабдықтау және кәрiзге сұраныс;
жылу және электр энергиясының, сумен жабдықтау және кәрiз бағасы;
жылу және электр энергиясын, сумен жабдықтау және кәрiздi сатып алуға арналған жоспарланатын шығыстар;
7) «Ақша» параграфында мыналар туралы ақпарат келтiрiледi:
борышкерлердiң сипаттамасы; берешектi талап ету бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар;
кредиторлар; берешектi өтеу бойынша жүргiзiлетiн iс-шаралар;
ақшалай емес операциялар: мәмiлелер көлемдерi және қарсы агенттер;
ақшаға қажеттілік, кассалық ажырау, ақшаны тарту бойынша iс-шаралар;
уақытша бос ақшаларды пайдалану жөнiндегi жоспарлар: салымға орналастыру, қаржы активтерiн сатып алу, кредиттер беру (уақытша қаржылық көмек көрсету), сомалар, табыстылығы, орналастыру мерзiмдерi.
Ақшаны тартумен байланысты iс-шаралар бойынша ақпаратты ашу кезiнде алынған көздерi көрсетiледi, оның iшiнде:
акцияларды орналастыру (қатысу үлесi) - шығару және орналастыру көлемi, орналастырудың жоспарланған бағасы;
облигациялар шығару - шығару көлемi, шығарудағы облигациялар саны, оларды шығарудың, орналастырудың, қолданудың, сыйақы төлеудiң, өтеудiң рәсiмi мен тәртiбi және басқа да елеулi ақпарат;
несиелер тарту – несие берушілер, несие көлемі, тарту мерзімі, сыйақы төлеу пайызы, сыйақы төлеу шарттары, қарыздың негізгі сомасын өтеу шарттары.

2) параграф "Лимиты", в котором приводится информация о размерах лимитов по административным расходам: размеры лимитов, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
3) параграф "Персонал", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
планах по увеличению (сокращению) штатной численности персонала, связанных с Инвестициями;
планируемых мероприятиях по повышению профессионального уровня (переподготовки) персонала и затраты, связанные с повышением его профессионального уровня (переподготовке);
4) параграф "Основные средства", в котором приводится информация (с учетом Инвестиций) о:
структуре основных средств (здания, сооружения, машины, оборудование, транспорт, компьютеры и оборудование для обработки информации, другие основные средства), в том числе раскрыть информацию об основных средствах, находящихся в собственности, в финансовой аренде (лизинге), в операционной аренде;
соответствии количества, производительности и технического состояния основных средств для осуществления деятельности;
5) параграф "Запасы", в котором приводится информация о:
потребности (в натуральных единицах измерения) в основных видах запасов;
ценах на основные виды запасов;
планируемых затратах на приобретение запасов;
6) параграф "Коммунальные услуги", в котором приводится информация о:
потребности в тепловой и электрической энергии, водоснабжении и канализации;
ценах на тепловую и электрическую энергию, водоснабжение и канализацию;
планируемых расходах на приобретение тепловой и электрической энергии, водоснабжение и канализацию;
7) параграф "Деньги", в котором приводится:
характеристика должников; мероприятия, проводимые по истребованию задолженности;
кредиторы; мероприятия, проводимые по исполнению обязательств;
неденежные операции: объемы сделок и контрагенты;
потребность в деньгах, кассовые разрывы, мероприятия по привлечению денег;
планы по использованию временно свободных денег: размещение во вклады, приобретение финансовых активов, выдача кредитов (оказание временной финансовой помощи), суммы, доходность, сроки размещения.
При раскрытии информации по мероприятиям, связанным с привлечением денег указываются источники, в том числе:
размещение акций (долей участия) - объемы выпуска и размещения, планируемая цена размещения;
выпуск облигаций - объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другая существенная информация;
привлечение займов - займодатели, размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения, условия погашения основной суммы долга.

16. «Қаржы» тарауында кірістер, шығыстар бойынша жоспарлар, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы ақпарат, дивидендтер туралы ақпарат келтіріледі. «Қаржы» тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) «Кірістер» параграфы, онда мынадай негіздемелер келтіріледі:
өнiмдердi өткізуден жоспарланатын кiрiстер негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
қаржыландыру бойынша жоспарланатын кiрiстер;
дивидендтер бойынша кiрiстер (ақпарат үлестік құнды қағаздары Инвестициялар Алушының меншiгiне жататын әрбір ұйым бойынша жеке берiледi);
активтердің шығуынан алынатын жоспарланатын кірістер;
мемлекеттiк бюджеттен жоспарланатын субсидиялар;
операциялық жалға алудан жоспарланатын кiрiстер;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша жоспарланатын кiрiстер;
өзге де жоспарланатын кiрiстер негiздемесi.
Мемлекеттік тапсырманы, мемлекеттік тапсырысты орындау шегінде не мемлекеттік мекемелердің өнімдерді сатудан алынатын кірістер туралы ақпарат жеке ашылады;
2) «Шығыстар» параграфы, онда мынадай негiздемелер келтiрiледi:
өткізілетін өнiмнiң өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әр өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланған шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар;
активтердi iстен шығаруға байланысты шығыстар;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар жөнiндегi шығыстар;
қызметтiң тоқтатылуына байланысты жоспарланатын шығыстар;
басқа жоспарланатын шығыстар негiздемесi;
3) «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер» параграфы, онда салық және бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдердiң әр түрi бойынша жоспарланатын төлемдер негiздемесi, соның iшiнде салық салу базасының негiздемесi келтiрiледi;
4) «Дивидендтер» параграфы, онда акцияға дивидендтердi жоспарлы есептеу (қатысу үлесi), дивидендтердi есептеудiң жалпы сомасы, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне (қатысу үлесi), бюджетке аудару үшiн мемлекеттiк кәсiпорын жоспарлайтын таза кiрiс сомасы келтiрiледi.

16. В главе "Финансы" приводятся планы по доходам, расходам, информация по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, информация о дивидендах. Глава "Финансы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Доходы", в котором приводится обоснование:
планируемых доходов от реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых доходов по финансированию;
доходов по дивидендам (информация представляется отдельно по каждой организации, долевые ценные бумаги которой находятся в собственности Получателя Инвестиций);
планируемых доходов от выбытия активов;
планируемых субсидий из государственного бюджета;
планируемых доходов от операционной аренды;
планируемых доходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
прочих планируемых доходов.
Отдельно раскрывается информация о доходах, получаемых в рамках выполнения государственного задания, государственного заказа, либо от реализации продукции государственным учреждениям;
2) параграф "Расходы", в котором приводится обоснование:
себестоимости реализуемой продукции, в том числе обоснование ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых административных расходов, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по вознаграждениям;
расходов, связанных с выбытием активов;
расходов, связанных с операционной арендой;
расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
3) параграф "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет", в котором приводится обоснование планируемых выплат по каждому виду налога и обязательных платежей в бюджет, в том числе приводится обоснование баз налогообложения;
4) параграф "Дивиденды", в котором приводится информация о планируемых к начислению дивидендах на акцию (долю участия), общей сумме начисления дивидендов, в том числе на государственный пакет акций (доли участия), сумме чистого дохода, планируемой государственным предприятием для перечисления в бюджет.

17. «Тәуекелдер» тарауында iс-шараларды орындауға және тұтастай алғанда Инвестициялар Алушының қызметiне байланысты тәуекелдердi бағалау (жағымсыз оқиғаның болу мүмкiндiгiн анықтау) және өлшеу (жағымсыз оқиғаның болуынан келетiн зиян), сондай-ақ осы тәуекелдердiң басталу ықтималдығын және оларды iске асырудан болатын ықтимал залалды азайту жолдары келтiрiлген. «Тәуекелдер» тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) «Операциялық тәуекелдер» параграфы, онда мыналар талданады, бірақ төменде келтiрiлген тiзбемен шектелмейдi:
персонал: Инвестициялар Алушының негiзгi менеджерлерi мен мамандарын жоғалту, қызметкерлерiнiң жетiмсiз бiлiктiлiгi, қызметкерлердiң алаяқтығы;
өндiрiс: техникалық iстен шығу қаупi, жабдықтардың сынуы, технологиялық процестiң бұзылуы;
бизнес-процестер: ұйымдастырушылық құрылымдардың Инвестициялар Алушының мiндеттерi мен қызметiнiң көлемiне тепе-теңдiгi, бизнес-процестерiнiң тиiмсiздiгi, Инвестициялар Алушының бизнес-процестерiнiң келiспеушiлiгi;
2) «Қаржылық тәуекел» параграфында мыналар талданады, бірақ төменде келтiрiлген тiзбемен шектелмейдi:
төлем қабілетін жоғалту: Инвестициялар алушының міндеттерін, оның ішінде қаржылық, олардың мерзімінің басталуына қарай уақтылы орындау үшін ақшаның болмауы немесе жеткіліксіздігі;
өтiмдiлiгiнiң жоғалуы: активтердi, олардың құнының елеулi төмендеуiнсiз, жедел жүзеге асырудың жетiспеушiлiгi немесе мүмкiн еместiгi;
3) «Нарықтық тәуекелдер» параграфы, онда мыналар талданады, бірақ төменде келтірілген тізбемен шектелмейді:
пайыздық тәуекел: тартылған ресурстар бойынша пайыздық шығындардың ұлғаюы;
инфляциялық тәуекел: инфляциялық процестер нәтижесiнде активтер мен кiрiстердiң құнсыздануы;
валюталық тәуекел: шетел валютасының ұлттық валютаға қатысы бойынша ауыстырудың нарықтық курсының өзгеруi;
4) «Кредиттiк тәуекел» параграфы, онда тұтынушылардың (борышкерлердің) төлем қабілетін жоғалту мүмкіндігі және шарттардың талаптарына сәйкес өз міндеттерін орындаудың мүмкін еместігі талданады;
5) «Маркетингтiк тәуекелдер» параграфында мыналар талданады, алайда төменде келтiрiлген тiзбемен шектелмейдi:
саланың даму серпiнiнiң нашарлауы;
өнiм сапасына тұтынушылар талабының жоғарылауы;
өнiм сұранысының қысқаруы;
бәсекелестер ұстанымының күшеюi;
өнiмге арналған нарықтық бағаның төмендеуi;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектеулер.
18. «Қорытындылар» тарауында ҚЭН іс-шараларды іске асырудың саланың, мемлекет экономикасының дамуына ықпалы ашылады. «Қорытындылар» тарауы келесі параграфтарды қамтиды:
1) «Тiкелей нәтижелер» параграфы, онда ҚЭН іс-шаралардың жоспарланған тiкелей нәтижелерiнiң есептермен расталған негiздемелерi келтiрiледi;

17. В главе "Риски" приводится оценка (определение вероятности наступления неблагоприятного события) и измерение (определение ущерба от наступления неблагоприятного события) рисков, связанных с выполнением мероприятий и деятельностью Получателя Инвестиций в целом, а также меры управления данными рисками. Глава "Риски" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Операционные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
персонал: потеря ключевых менеджеров и специалистов Получателя Инвестиций, недостаточная квалификация сотрудников, мошенничество сотрудников;
производство: угроза технических сбоев, поломка оборудования, нарушение технологического процесса;
бизнес-процессы: адекватность организационной структуры задачам и объемам деятельности Получателя Инвестиций, неэффективность бизнес-процессов, несогласованность бизнес-процессов Получателя Инвестиций;
2) параграф "Финансовые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
потеря платежеспособности: отсутствие или недостаточность у Получателя Инвестиций денег для своевременного исполнения обязательств, в том числе финансовых, по мере наступления их сроков;
потеря ликвидности: недостаточность или невозможность быстрой реализации активов без существенного снижения их стоимости;
3) параграф "Рыночные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
процентный риск: увеличение процентных расходов по привлеченным ресурсам;
инфляционный риск: обесценение активов или доходов в результате инфляционных процессов;
валютный риск: изменение рыночного курса обмена иностранных валют по отношению к национальной валюте;
4) параграф "Кредитный риск", в котором анализируется возможность потери платежеспособности потребителей (должников) и невозможностью исполнять ими свои обязательства в соответствии с условиями договоров;
5) параграф "Маркетинговые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
ухудшение динамики развития отрасли;
повышение требований потребителей к качеству продукции;
сокращение спроса на продукцию;
усиление позиции конкурентов;
снижение рыночных цен на продукцию;
ограничения, установленные законодательством Республики Казахстан.
18. В главе "Итоги" раскрывается влияние реализации мероприятий ФЭО на развитие отрасли, экономики государства (региона). Глава "Итоги" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Прямые результаты", в котором приводится подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых результатов мероприятий ФЭО;

2) «Түпкілікті нәтижелер» параграфы, онда келесі келтiрiледi:
ҚЭН іс-шаралардың жоспарланған түпкілікті нәтижелерiнiң есептермен расталған негiздемесi;
ҚЭН іс-шаралары іске асырылған жағдайда саладағы және Қазақстан Республикасындағы (өңірдегі) әлеуметтік-экономикалық жағдайдың даму перспективаларын талдау, және олардың мыналарға әсері:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық деңгейі, жұмыспен қамтылу);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнім (тауарлар/қызметтер) өндіру көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) жасалған инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын мерзімдегі үрдістері).
Нәтижелер, салдар мен әсер етулер, көбейтілген пайда мен шығындар, тұтынушының қосымша пайдасын, қалпына келмейтін шығындар, сыртқы әсерлер, халықаралық әсерлер, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданың талдауын қамтитын ҚЭН іс-шараларын іске асыруының пайда мен шығындарын талдауы;
ҚЭН іс-шараларын іске асыруының шектес салалардың (көршілес өңірлердің) дамуына әсерін тигізу;
ҚЭН іс-шараларының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына (бар болса) әсерін тигізу;
3) «Бюджеттік тиімділік» параграфы, онда ҚЭН іс-шараларын іске асыру нәтижелерінің тиісті бюджеттердің табыстары мен шығыстарына әсер етуінің есептері.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезде ақшалай қаражаттың құйылуында мыналар есепке алынады, бiрақ мұнымен шектелмейдi:
Инвестицияларды іске асыруына байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекет меншігіндегі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер;
республикалық және жергiлiктi бюджеттерге кірістер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ басқа да төлемдер).
Бюджеттік тиімділікті бағалауда ақшалай қаражаттың жылыстауында мыналар есепке алынады, бiрақ мұнымен шектелмейдi:
Инвестициялардың көлемі;
ҚЭН іс-шараларын іске асыруына байланысты бюджеттің Инвестициялардан кейінгі кезеңдегі шығыстары;
белгілі бір бағалық саясатты өткізуге және әлеуметтік басымдықтарды ұстануды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар.
Егер тиiмдiлiк пен сапа көрсеткiштерi жоспарланатын болса, «Қорытындылар» тарауы тиiстi көрсеткiштердiң есептерiмен расталған негiздеме келтiрiлген «Тиiмдiлiк» және «Сапа» параграфтарымен толықтырылады.
19. Қосымшалар төменде берiлген құжаттармен жиынтықталады:
1) «Ретроспектива» бөлiмiне:
ҚЭН орталық және жергілікті мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкілетті органға енгізілген жылға дейінгі соңғы үш жылдың мөр басылған және бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған қатысушылардың қаржылық есебі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есепке түсініктеме жазба;
Қазақстан Республикасының аудит қызметі заңнамасына сәйкес қаржылық есеп аудиті міндетті болып табылатын қатысушылармен, соңғы үш жылда жасалған аудитті қаржылық есебі және аудиттік есептері тапсырылады. Оған қоса қолданыстағы заңнамаға сәйкес әділ себептер бар болған жағдайда қатысушы соңғы жылдың аудиттен өтпеген қаржылық есебін ұсынуға құқылы.
Қаржылық есеп қолданыстағы заңнамаға сәйкес тапсырылады, сонымен қатар басқа ұйымдарда қаржылық қатысуы туралы, баланс қаржысында 10 % және одан көп үлес алатын баланс баптары бойынша егжей-тегжейлі түсініктемесі қосылған болуы керек.

2) параграф "Конечные результаты", в котором приводится:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых конечных результатов мероприятий ФЭО;
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли и в Республике Казахстан (регионе) в случае реализации мероприятий ФЭО, и их влияние на:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде).
Анализ выгод и затрат по мероприятиям ФЭО, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
анализ влияния реализации мероприятий ФЭО на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния мероприятий ФЭО на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций (при наличии);
3) параграф "Бюджетная эффективность", в котором приводятся расчеты влияния результатов осуществления мероприятий ФЭО на доходы и расходы соответствующих бюджетов.
При оценке бюджетной эффективности в притоке денежных средств учитываются следующие, но не ограничиваясь:
дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
поступления в республиканский и местные бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты).
При оценке бюджетной эффективности в оттоке денежных средств учитываются, но не ограничиваясь:
объем Инвестиций;
расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО, производимые в постинвестиционный период;
субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов.
В случае, если планируются показатели эффективности и качества, глава "Итоги" дополняется параграфами "Эффективность" и "Качество", в которых приводится подтвержденное расчетами обоснование соответствующих показателей.
19. Приложения укомплектовываются документами:
1) к Разделу "Ретроспектива":
финансовая отчетность участников (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник имеет право предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;

2) «Институционалдық» бөлiмiне:
соған сәйкес қатысушылар құрылған немесе құрылып жатқан құжаттардың көшiрмесi;
Инвестицияларды Алушының жарғысының көшiрмесi (бар болса);
қатысушылардың стратегиялық даму құжаттарының көшiрмелерi, олардың бекiтiлуiн растайтын құжаттарымен қоса;
егер Инвестицияларды жарғылық капиталын қалыптастыру арқылы iске асыру жоспарланса, Инвестицияларды Алушыны құруға арналған монополияға қарсы органның алдын ала келiсiмiнiң көшiрмесi «Бәсекелестiк туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 2-тармағына сәйкес.
3) «Негiздiлiк» бөлiмiне:
«Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамасы» осы Ережелердің 4-қосымшасына сәйкес нысанда;
осы Ережелердің 11-тармағының 2) тармақшасында келтiрiлген ақпаратты растайтын, кемiнде екi баламалы өнiм берушiден түскен прайс-парақтардың, баға және коммерциялық ұсыныстардың, бағалау актiлерi мен басқа да құжаттардың көшiрмелерi.
Жаңа объектiлердi құру немесе бар объектiлердi қайта жаңғыртуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру барысында жерге (қажет болған жағдайда жер телiмдерi иелерi және жер пайдаланушылардың залалдарының, пайдаланылатын жерлердi алу түрлерiне байланысты ауылшаруашылық және орманшаруашылық өндiрiстi жоғалту шығындарының есептерi қоса берiледi), техникалық жағдайларға құқық ұсыну жөнiндегi мемлекеттiк ведомстводан тыс құрылыс сараптамасы, экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасының қорытындысы, жерге орналастыру жобасы, сондай-ақ техника-экономикалық негiздеме немесе жобалау-сметалық құжаттама ұсынылады.
Ақпараттық жүйенi құруға, енгiзуге және дамытуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асырған кезде ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi органның қорытындысы, сондай-ақ техникалық-экономикалық негiздеме ұсынылады.
Инновациялық және (немесе) ғарыштық қызметтi болжайтын iс-шараларды жүзеге асыруға бағытталған Инвестицияларды iске асырған кезде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы ұсынылады;
сәйкесті мемлекеттiк уәкiлеттi органның салалық сараптамасы, егер Инвестициялар соның қызмет саласына тисе.
Салалық сараптаманың қорытындысы келесіні қамтиды:
салада бар жағдайды талдауды бағалау;
ҚЭН-да көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда саладағы жағдайды талдауды бағалау;
сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және төменде тізімделгендерді көрсете отырып ҚЭН іс-шараларын іске асыруының сала дамуына әсерін бағалау:
ҚЭН іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орны;
ҚЭН іс-шараларын іске асыруының орналасатын жерін таңдаудың және ауқымының негіздемесі;
ҚЭН іс-шараларын іске асыруының мүмкіндігі;
ҚЭН іс-шаралары бойынша техникалық шешімдер жеткілікті болуы және олардың тиімділігін бағалау;
ҚЭН іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалау, оңтайлы жаңа технологияларды қолдану;
ҚЭН іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалау;

2) к Разделу "Институциональный":
копии документов, в соответствии с которыми созданы или создаются участники;
копия устава Получателя Инвестиций (при наличии);
копии стратегических документов развития участников, с приложением документов, подтверждающих их утверждение;
копия предварительного согласия антимонопольного органа на создание участника, в соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О конкуренции", в случае, если Инвестиции планируются на формирования уставного капитала Получателя Инвестиций;
3) к Разделу "Обоснованность":
"Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
копии прайс-листов, ценовых и коммерческих предложений от не менее чем двух альтернативных поставщиков, оценочных актов и других документов, содержащих информацию, подтверждающую приводимую в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил информацию.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, представляется заключение государственной вневедомственной строительной экспертизы, экологической, санитарно-эпидемиологической экспертизы, землеустроительный проект о предоставлении права на землю (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия, а также технико-экономическое обоснование или проектно-сметная документация.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание, внедрение и развитие информационных систем, представляется заключение уполномоченного органа в области информатизации, а также технико-экономическое обоснование.
При осуществлении Инвестиций, направленных на реализацию мероприятий, предполагающих инновационную и (или) космическую деятельность, представляется заключение государственной научно-технической экспертизы;
отраслевая экспертиза соответствующего уполномоченного государственного органа, в случае, если Инвестиции затрагивают сферу его ответственности.
Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО в структуре экономики отрасли;
обоснованности выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО;
возможности реализации мероприятий ФЭО.
Достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО;
оценку соответствия мероприятий ФЭО международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО;

4) «Нәтиже» бөлiмiне:
«Өндiрiс бағдарламасы» осы Ережелердің 5-қосымшасына сәйкес нысанда;
«Өткізу бағдарламасы» осы Ережелердің 6-қосымшасына сәйкес нысанда;
«Қаржы моделі» осы Ережелердің 7-қосымшасы бойынша;
«Инвестициялар нәтижелерi» осы Ережелердің 8-қосымшасына сәйкес нысанда;
«ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі» осы Ережелердің 9-қосымшасына сәйкес нысанда;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде 2010 жылдың 7 қыркүйегінде № 6452 болып тіркелген)бекітілген нысаналарға сәйкес құрастырылған Инвестицияларды Алушының қаржылық көрсеткіштерінің болжамы, Инвестицияларды есептемегенде:
«Бухгалтерлік баланс»;
«Кірістер мен шығындар туралы есеп»;
«Ақша қаражатының қимылы туралы есеп (тікелей тәсіл)»;
«Ақша қаражатының қимылы туралы есеп (жанама тәсіл)».
20. Қажет болған жағдайда бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға белгiленген тиiстi заңды тұлғалар жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қамтылмаған немесе толығынан қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты талап етуге және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзуге құқылы.
Қосымша ақпаратқа мыналар жатады мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, қатысушылардың ҚЭН-дi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар.
Қосымша сараптамаларға мыналар жатады:
банктік сараптама;
экологиялық сараптама;
мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптама;
санитарлық-эпидемиологиялық сараптама;
iс-шаралардың ерекшелiктерiне сәйкес уәкiлеттi органдардың басқа да қорытындылары.
21. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе аффилиирленген ұйымдары болып табылмаса Инвестицияларды Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланса «Ретроспектива» бөлiмiнде «Бюджеттік бағдарлама» және «Қатысушылардың қаржы жағдайын талдау» параграфтарының болуы тиісті емес.
22. Егер Инвестициялар Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар бойынша заңнамасында белгiленген жарғылық капиталының мөлшерi ең аз акционерлiк қоғамның ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы немесе жарғылық капиталы жиырма бес мың еселiк айлық есептiк көрсеткiшi мөлшерiндегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк не болмаса шаруашылық ету құқығындағы мемлекеттік кәсіпорны ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға жұмсалған жағдайда мыналар ҚЭН-нiң мiндеттi құрылымдық элементтерi болып табылады:
Инвестициялар төлқұжаты;
«Ретроспектива» бөлiмi. Инвестициялар еншiлес, тәуелдi және/немесе аффилиирленген ұйым болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда «Ретроспектива» бөлiмiнде «Бюджеттік бағдарлама» және «Қатысушылардың қаржы жағдайын талдау» параграфтарының болуы тиісті емес;
«Институционалдық» бөлiмi;
«Негiздеме» бөлiмi, соның ішінде:
«Инвестициялар көлемi» тарауы «Инвестициялар көлемi» және «Айналым қаражатын толтыру» параграфтарды қамтиды;
«Баламалы қаржыландыру көздерi» тарауы, егер Инвестицияларды Алушы еншiлес және/немесе аффилиирленген ұйым болып табылса;
«Нәтиже» бөлiмi;

4) к разделу "Результат":
"Программа производства" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
"Программа реализации" по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
"Финансовая модель" в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей Получателя Инвестиций, без учета Инвестиций, составленный по формам, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 7 сентября 2010 года под № 6452):
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)";
"Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)".
20. В случае необходимости соответствующие юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы бюджетных инвестиций, вправе требовать предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:
банковская экспертиза;
экологическая экспертиза;
государственная научно-техническая экспертиза;
санитарно-эпидемиологическая экспертиза;
другие заключения уполномоченных органов, в соответствии со спецификой мероприятий.
21. В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилиированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграфы "Бюджетные программы" и "Анализ финансового состояния участников".
22. В случае, если Инвестиции направляются на формирование уставного капитала юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества с минимальным размером уставного капитала, установленным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, не превышающем двадцатипятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, обязательными структурными элементами ФЭО являются:
Паспорт Инвестиций;
раздел "Ретроспектива". В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилиированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграфы "Бюджетные программы" и "Анализ финансового состояния участников";
раздел "Институциональный";
раздел "Обоснованность", в том числе:
глава "Объем Инвестиций" содержит параграфы "Объем Инвестиций" и "Пополнение оборотных средств";
глава "Альтернативные источники финансирования", в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней и/или аффилиированной организацией;
раздел "Результат";

егер Инвестицияларды Алушы еншiлес, тәуелдi және/немесе аффилиирленген ұйым болып табылса, 19-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ҚЭН-ге қосымшалар;
сәйкесті мемлекеттiк уәкiлеттi органның салалық сараптамасы, егер Инвестициялар соның қызмет саласына тисе;
«Өндiрiс бағдарламасы» осы Ережелердің 5-қосымшасына сәйкес нысанда;
«Iске асыру бағдарламасы» осы Ережелердің 6-қосымшасына сәйкес нысанда;
«Қаржы моделі» осы Ережелердің 7-қосымшасы бойынша;
«Инвестициялар нәтижелерi» осы Ережелердің 8-қосымшасына сәйкес нысанда;
«ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі» осы Ережелердің 9-қосымшасына сәйкес нысанда.
23. Егер ҚЭН Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген жарғылық капиталының ең аз мөлшерiнен асатын акционерлiк қоғамның жарғылық капиталын, немесе жарғылық капиталы жиырма бес мың еселiк айлық есептiк көрсеткiшi мөлшерiнен асатын жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк не болмаса шаруашылық ету құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның жарғылық капиталын қалыптастыруға ұсынылатын болса, ҚЭН осы Ережелердегі белгiленген жалпы тәртiпке сәйкес әзiрленедi.
2-параграф. Инвестициялардың ҚЭН әзiрлеу немесе түзету тәртiбi және мерзiмi
24. ҚЭН-дi әзiрлеудi стратегиялық жоспарының жобасын әзiрлеу кезеңiнде, сондай-ақ өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізгенде, Әкiмшi жүзеге асырады.
Егер Әкiмшi стратегиялық жоспарды әзiрлемесе, ҚЭН-дi әзiрлеу бюджеттік бағдарламаларды әзiрлеу кезеңiнде, сондай-ақ оларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізгенде, жүзеге асырылады.
ҚЭН Әкiмшiнiң стратегиялық жоспарының жобасында немесе бюджеттік бағдарламасында көзделген нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету мақсатында әзiрленедi.
25. ҚЭН-дi, сондай-ақ осы Ережелердің 34 және 35-тармақтарында айтылған қосымша материалдарды, Әкiмшiлер бiрiншi басшының не оны алмастыратын адамның не жауапты хатшының қолы қойылған титулдық бланкiде жеке iлеспе хатпен, сондай-ақ электронды көшірмесін ұсынуымен, бередi.
Iлеспе хатта ҚЭН атауы, мәлiмделетiн сома және Инвестицияларды жүзеге асыру жылы, қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
ҚЭН-ге, сондай-ақ қосымша материалдарға, оның iшiнде терiске шығаруға, қосымша дәйектемелерге не ҚЭН-ге өзгерiстер енгiзу туралы ақпаратқа Әкiмшiнiң бiрiншi басшысы не оны алмастыратын адам не жауапты хатшы қол қояды.
ҚЭН-ге, сондай-ақ қосымша материалдарға, оның iшiнде терiске шығаруға, қосымша дәйектемелерге не ҚЭН-ге өзгерiстер енгiзу туралы ақпаратқа Әкiмшiнiң ҚЭН әзiрлеуге жауапты құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы әрбiр бетiне дәйектеп қол қояды.

приложения к ФЭО, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 19, в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней, зависимой или аффилиированной организацией;
отраслевая экспертиза соответствующего уполномоченного государственного органа, в случае, если Инвестиции затрагивают сферу его ответственности;
"Программа производства" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
"Программа реализации" по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
"Финансовая модель" в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
23. В случае, если ФЭО представляется на формирование уставного капитала акционерных обществ в размере, превышающем минимальный размер уставного капитала, установленный законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, товариществ с ограниченной ответственностью или государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, превышающем двадцатипятитысячекратный размер месячного расчетного показателя, ФЭО разрабатывается в общем порядке, установленном настоящими Правилами.
Параграф 2. Порядок и сроки разработки или корректировки ФЭО Инвестиций
24. Разработка ФЭО осуществляется Администратором на этапе разработки проекта стратегического плана, а также внесения в него изменений и (или) дополнений.
В случае, если Администратор не разрабатывает стратегический план, разработка ФЭО осуществляется на этапе разработки бюджетных программ, а также внесения в них изменений и (или) дополнений.
ФЭО разрабатывается в целях финансового обеспечения мероприятий, направленных на достижение показателей результата, предусмотренных в проекте стратегического плана или бюджетной программе Администратора.
25. ФЭО, а также дополнительные материалы, оговоренные в пунктах 34 и 35 настоящих Правил, представляются Администраторами отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя, либо лица его замещающего, либо ответственного секретаря, также с предоставлением электронной копии.
В сопроводительном письме указывается наименование ФЭО, заявляемая сумма и год осуществления Инвестиций, перечень прилагаемых документов.
ФЭО, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО подписываются первым руководителем Администратора, либо лицом его замещающим, либо ответственным секретарем.
ФЭО, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО полистно парафируются руководителем структурного подразделения Администратора, ответственного за разработку ФЭО.

26. Iс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға немесе қысқартуға әкеп соғатын, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы салынатын бюджеттiк инвестициялардың белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлерi өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажеттi сараптамалар кейiннен жүргiзiле отырып, бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесiн түзету жүргiзiледi.
27. Бюджеттiк комиссияның қарауына ҚЭН түзету сұрақтарын шығару мынадай тәртiпте жүргiзiледі:
1) түзетiлген ҚЭН қарастыруы мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органмен осы Ережелер мен Қазақстан Республикасының бюджет заңнамаларында белгiленген тәртiпте жүргiзедi;
2) егер ҚЭН iс-шаралар, техникалық-технологиялық шешiмдер толықтырылған және (немесе) өзгерген жағдайға байланысты түзетiлсе, Әкiмшi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды тапсырады:
мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары қол қойған салыстырмалы кестелерi берiлген, ҚЭН бойынша iс-шараларға, техникалық-технологиялық шешiмдерге болжанған толықтырулар және (немесе) өзгертулер көрсетiлген, Әкiмшi – мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары қол қойған өтiнiм-хат;
бастапқы ҚЭН параметрлері көрсетілген қосымшамен, оң экономикалық қорытындысын алған ҚЭН-ді бекiту туралы Әкiмшi бұйрығының көшірмесі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 156-бабында көрсетілген шараларынсыз бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрынырақ ұсынылған ҚЭН-ге берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысын алған кезде бұрынырақ қарастырылған сараптамалар қорытындылары және ҚЭН;
түзетiлген ҚЭН-ің электронды нұсқасын ұсынуымен, түзетiлген ҚЭН түпнұсқасы және осы Ережелердің 19-тармағына сәйкес құжаттар;
қажеттігі болса осы Ережелердің 20-тармағына көрсетілген құжаттар;
3) егер ҚЭН бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға немесе қысқартуға байланысты түзетiлсе, Әкiмшi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды тапсырады:
мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары қол қойған, салыстырмалы кестелерi берiлген, ҚЭН бойынша iс-шараларға, техникалық-технологиялық шешiмдерге болжанған толықтырулар және (немесе) өзгертулер көрсетiлген, Әкiмшi – мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары қол қойған өтiнiм-хат.
Бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстар ұлғайтылғанда түсiндiрме жазба беріледі, сонымен қоса:
қымбаттауға әкелетiн мән-жай және себептердi егжей-тегжейлi көрсету;
бастапқы ҚЭН параметрлері көрсетілген қосымшамен, оң экономикалық қорытындысын алған ҚЭН-ді бекiткен Әкiмшi бұйрығының көшірмесі (бар болған жағдайда);
кейiнге қалдыру шартымен бюджетке енгiзiлген жобаларды қоспағанда, бұрынырақ ұсынылған ҚЭН-ге берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысын алған кезде бұрынырақ қарастырылған сараптамалар қорытындылары және құжаттар;
түзетiлген ҚЭН-ің электронды нұсқасын ұсынуымен, түзетiлген ҚЭН түпнұсқасы және осы Ережелердің 19-тармағына сәйкес құжаттар;
қажеттігі болса осы Ережелердің 20-тармағында көрсетілген құжаттар;
бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы, сондай-ақ бұзушылықтардың болмауы туралы Үкiмет уәкiлеттiк берген iшкi қаржылық бақылау органының актiсi.
Үкiмет уәкiлеттiк берген iшкi қаржылық бақылау органының актiсi Инвестицияларды iске асыру шеңберiнде бөлiнген барлық бюджет қаражатын қамтуы тиiс.
Үкiмет уәкiлеттiк берген iшкi қаржылық бақылау органының актiсiне қойылған күн құжаттарды ұсынған күннен бастап 6 айдан кеш болмауы тиiс.

26. В случае изменения установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение или сокращение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, проводится корректировка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Порядок вынесения вопросов корректировки ФЭО на рассмотрение бюджетной комиссии осуществляется следующим образом:
1) рассмотрение скорректированного ФЭО осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, установленном настоящими Правилами и бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) Администратор, в случае корректировки ФЭО по причине дополнения и (или) изменения мероприятий, технико-технологических решений, предоставляет соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:
письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - Администратора либо его заместителя, с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО, с приложением сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа либо его заместителем;
копию приказа Администратора об утверждении ФЭО (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО;
копию положительного экономического заключения соответствующего уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и ФЭО, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
оригинал скорректированного ФЭО с предоставлением электронной версии скорректированного ФЭО и документы в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
при необходимости, документы, указанные в пункте 20 настоящих Правил;
3) Администратор, в случае корректировки ФЭО по причине увеличения или сокращения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, предоставляет соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:
письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - Администратора либо его заместителя, с указанием предполагаемого увеличения или сокращения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа либо его заместителем.
В случае увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, прилагается пояснительная записка, включая:
подробное указание обстоятельств и причин, влекущих удорожание;
копию приказа Администратора об утверждении ФЭО (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО;
копию положительного экономического заключения соответствующего уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО, за исключением проектов, включенных в бюджет с отлагательным условием;
заключения экспертиз и документы, рассмотренные ранее при получении положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
оригинал скорректированного ФЭО с предоставлением электронной версии скорректированного ФЭО и документы в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
при необходимости, документы, указанные в пункте 20 настоящих Правил;
акт уполномоченного Правительством органа по внутреннему финансовому контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений.
Акт уполномоченного Правительством органа по внутреннему финансовому контролю должен охватывать все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации Инвестиций.
Срок давности подписания акта уполномоченного Правительством органа по внутреннему финансовому контролю должен быть не более 6 месяцев от даты предоставления документов в соответствующий уполномоченный орган по государственному планированию.

28. Түзетiлген ҚЭН-нiң құрылымы және мазмұны, ҚЭН-нiң тиiстi тарауларында өзгеруi болжанған және есептерін бұрын бекiтiлген ҚЭН-мен салыстыруды келтiре отырып, осы Ережелердің 2-тарауының ережелерiне сәйкес болуы тиiс.
3. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды iрiктеу тәртiбi
1-параграф. Инвестициялардың экономикалық сараптамасы және экономикалық сараптамасының қорытындысы
29. Инвестициялардың экономикалық сараптамасы іс-шаралар нәтижелiлiк және негiздiлiк өлшемдерге сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi.
30. Инвестицияларға экономикалық сараптама жүргiзу үшiн Әкiмшiден құжаттар келiп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде ҚЭН-дi немесе түзетілген ҚЭН-ді:
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар жергiлiктi атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға тапсырады.
31. Инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелерi Инвестициялардың экономикалық сараптамасының қорытындысы (бұдан әрi - Қорытынды) түрiнде ресiмделедi.
32. Қорытынды ҚЭН:
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген заңды тұлғаға;
мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдар белгiлеген заңды тұлғаға;
ұсынылғаннан кейiн қырық бес жұмыс күнi iшiнде дайындалады (жарғылық капиталының мөлшерi ең аз жарғылық капиталын қалыптастыруға жоспарланатын Инвестициялардың экономикалық сараптамасы жиырма бес жұмыс күнiнен аспауы тиiс).
33. Инвестицияларды экономикалық сараптау екi кезеңнен тұрады.
34. Бiрiншi кезеңде:
1) осы Ережелердің 4-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкестiгiне;
2) Инвестициялар Паспортының сәйкестiгiне;
3) осы Ережелердің 5-18-тармақтарында көрсетiлген бөлiмдердiң, тараулардың және параграфтардың болуына;
4) осы 19-тармағында көрсетiлген құжаттардың болуы. Инвестициялар осы Ережелердің 2-тарауының 21-23-тармақтарында көрсетілген жарғылық капиталды қалыптастыруға көзделінетiн жағдайда, 21-23-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың болуына сараптама жүргiзiледi.
Осы Ережелердің 4-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес еместiгi және (немесе) осы Ережелердің 5-18-тармақтарында көрсетiлген бөлiмдердiң, тараулардың және параграфтардың болмауы және (немесе) осы Ережелердің 19, 21-23-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың болмауы анықталған жағдайда, сәйкес заңды тұлға төрт жұмыс күнi iшiнде (екі жұмыс күнi iшiнде, Инвестициялар ең аз мөлшердегі жарғылық капиталды қалыптастыруға бағытталатын болса) ҚЭН-нiң Ережелерге сәйкес еместiгiнiң негiздемесi келтiрiлген Инвестицияларды экономикалық сараптаудың бiрiншi кезеңiнiң нәтижелерi бойынша толымдылық ескертулері (бұдан әрі - Толымдылық ескертулері) бар iлеспе хат дайындайды.
Толымдылық ескертулері бар iлеспе хат ол дайындалған күннен бастап бiр жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей Әкiмшiге жiберiледi, бұл ретте, олардың сканерленген көшiрмесi электрондық пошта арқылы Инвестициялар Паспортында көрсетiлген Әкiмшi мен қатысушылар өкiлдерiнiң электрондық пошта - мекенжайларына жiберiледi.
Инвестицияларды экономикалық сараптаудың бiрiншi кезеңiнiң нәтижелерi бойынша Толымдылық ескертулерінің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптар осы Ережелердің 36-тармағында келтiрiлген.
Әкiмшiлер сканерленген хаттар мен Толымдылық ескертулерінің көшiрмелерiн алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде қажеттi ақпаратты ұсынады немесе ақпарат ұсыну үшiн қосымша мерзiмнiң, бiрақ отыз жұмыс күнiнен көп емес, қажеттiлiгi туралы хабарлайды. Мерзiмiн ұзарту туралы хабарламаны Әкiмшi жазбаша түрде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға және:
Инвестициялар республикалық бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
Инвестициялар жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға жiбередi.
Хабарламаға құзiретiне ҚЭН дайындау кiретiн Әкiмшiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды. Хабарламаға айы-күнi қойылады және оның шығыс нөмiрi болады.
Егер Әкiмшi қосымша ақпарат ұсыну үшiн қосымша мерзiмнiң қажеттiлiгi туралы хабарлама жiберсе, экономикалық сараптама жүргiзу мерзiмi тоқтатылады.
Қосымша материалдар ұсынған кезде олардың толық тiзбесi көрсетiледi, оның iшiнде, осы Ережелердің 4-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес ҚЭН ұсынылған жағдайда бұрын ұсынылған ҚЭН-нiң қайтарып алыну туралы көрсетiледi.
ҚЭН-нiң, қосымша ұсынылған бөлiмдерi, тараулары, параграфтары мен құжаттарының қағаз форматында түпнұсқалары Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға немесе жергiлiктi атқарушы органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын өткiзу үшiн айқындаған заңды тұлғаға, электрондық форматта жібергеннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Ережелердің 25-тармағының талаптарын сақтай отырып, жiберiледi.
Белгiленген мерзiмде қосымша материалдардың ұсынылмауы ҚЭН-дi Қорытындыны жасамай-ақ керi қайтару үшiн негiз болып табылады. ҚЭН мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға сканерленген көшiрмелердi ұсынудың белгiленген мерзiмi өткеннен кейiн үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде хатпен керi қайтарылады.

28. Структура и содержание скорректированного ФЭО должны соответствовать положениям главы 2 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ФЭО обоснований и расчетов по предполагаемым изменениям в сравнении с ранее утвержденным ФЭО.
3. Порядок отбора бюджетных инвестиций, планируемых к
реализации посредством участия государства в уставном капитале
юридических лиц Параграф 1. Экономическая экспертиза и экономическое заключение Инвестиций
29. Экономическая экспертиза Инвестиций проводится в целях определения соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности.
30. Для проведения экономической экспертизы Инвестиций в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от Администраторов, ФЭО или скорректированное ФЭО направляется:
центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан;
местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами.
31. Итоги экономической экспертизы Инвестиций оформляются в виде заключения экономической экспертизы Инвестиций (далее - Заключение).
32. Заключение подготавливается в течение сорока пяти рабочих дней (в течение двадцати пяти рабочих дней в случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере) после представления ФЭО:
центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан;
местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемыми местными исполнительными органами.
33. Экономическая экспертиза Инвестиций включает два этапа.
34. На первом этапе проводится экспертиза на:
1) соответствие структуре, указанной в пункте 4 настоящих Правил;
2) соответствие паспорта Инвестиций;
3) наличие разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 5-18 настоящих Правил;
4) наличие документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил. В случае, если Инвестиции предполагаются на формирование уставного капитала, указанные в пунктах 21-23 главы 2 настоящих Правил, экспертиза проводится на наличие документов, указанных в пунктах 21-23 настоящих Правил.
В случае выявления несоответствия структуре, указанной в пункте 4 настоящих Правил, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 5-18 настоящих Правил, и (или) отсутствия документов, указанных в пунктах 19, 21-23 настоящих Правил, соответствующим юридическим лицом, в течение четырех рабочих дней (в течение двух рабочих дней в случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере) по результатам первого этапа экономической экспертизы Инвестиций подготавливается сопроводительное письмо с Замечаниями по комплектности, в котором приводятся обоснования несоответствия ФЭО Правилам (далее - Замечания по комплектности).
Сопроводительное письмо с Замечаниями по комплектности в срок не позднее одного рабочего дня со дня их подготовки направляются Администратору, при этом их сканированные копии направляются на адреса электронной почты представителей Администратора и участников, указанные в паспорте Инвестиций.
Требования к структуре и содержанию Замечаний по комплектности по результатам первого этапа экономической экспертизы Инвестиций приведены в пункте 36 настоящих Правил.
Администраторы представляют необходимую информацию в течение трех рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и Замечаний по комплектности или уведомляют о необходимости дополнительных сроков, но не более пятнадцати календарных дней, для предоставления информации. Уведомление о продлении сроков направляется Администратором в письменном виде уполномоченному органу по государственному планированию и:
юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан, в случае Инвестиций за счет средств республиканского бюджета;
юридическому лицу, определенному местным исполнительным органом, в случае Инвестиций за счет средств местных бюджетов.
Уведомление подписывается руководителем структурного подразделения Администратора, в компетенцию которого входит подготовка ФЭО. Уведомление датируется и имеет исходящий номер.
В случае направления Администратором уведомления о необходимости дополнительных сроков для предоставления дополнительной информации, сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае представления ФЭО, соответствующего структуре, указанной в пункте 4 настоящих Правил, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО.
Оригиналы ФЭО, дополнительно представляемых разделов, глав, параграфов и документов в бумажном формате направляются юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан или юридическому лицу, определенному местными исполнительными органами для проведения экономической экспертизы Инвестиций, в срок не позднее двух рабочих дней со дня их представления в электронном формате с соблюдением требований пункта 25 настоящих Правил.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для возврата ФЭО без составления Заключения. ФЭО возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее трех рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.

Құрылымға сәйкес еместiгi және (немесе) бөлiмдерiнiң, тарауларының және параграфтарының болмауы және (немесе) осы Ережелердің 4-19-тармақтарында көзделген құжаттардың болмауы қайта анықталған жағдайда, ҚЭН қосымша материалдардың сканерленген көшiрмелерi алынған күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, Толымдылық ескерулерді қоса бере отырып, Қорытындыны жасамай-ақ керi хатпен қайтарылады.
35. Екiншi кезеңде іс-шаралар өлшемдерге сәйкестiгiне сараптама жүргiзiледi.
Іс-шаралар бiр немесе екі өлшемдерге сәйкес келмеуi анықталған жағдайда, Қорытынды және iлеспе хат дайындалады.
Қорытынды дайындалған күннен бастап бiр жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде Әкiмшiге жiберiледi, бұл ретте, олардың сканерленген көшiрмелерi электрондық пошта арқылы Инвестициялар Паспортында көрсетiлген Әкiмшi мен қатысушылар өкiлдерiнiң электрондық пошта мекенжайларына жiберiледi.
Әкiмшi iлеспе хат пен Қорытындының сканерленген көшiрмесiн алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде (бес жұмыс күнi iшiнде, Инвестициялар ең аз мөлшердегі жарғылық капиталды қалыптастыруға бағытталатын болса) Қорытындыға iлеспе хатта көрсетiлген экономикалық сараптаманы жүргiзуге уәкiлеттi заңды тұлға өкiлiнiң электронды поштасының мекенжайына қосымша материалдарды және соңғы редакциядағы ҚЭН-і, қосымша материалдар ұсыну туралы хабарламалардың сканерленген көшiрмелерiн жiбередi немесе пысықталған ҚЭН ұсыну үшiн қосымша мерзiмнiң, бiрақ отыз күнтiзбелiк күннен көп емес, қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мерзiмiн ұзарту туралы хабарламаны Әкiмшi жазбаша түрде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға және:
Инвестициялар Республикалық бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
Инвестициялар жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаға жiбередi.
Егер Әкiмшi қосымша ақпарат ұсынғанға дейiн пысықталған ҚЭН ұсыну үшiн қосымша мерзiмнiң қажеттiлiгi туралы хабарлама жiберсе, экономикалық сараптама жүргiзу мерзiмi тоқтатылады.
Хабарламада ұсынылған қосымша материалдардың толық тiзбесi көрсетiледi.
Хабарламаға құзiретiне ҚЭН дайындау кiретiн Әкiмшiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қоюы тиiс. Хабарламаға айы-күнi қойылады және оның шығыс нөмiрi болады.
Қосымша материалдардың түпнұсқалары олар электрондық форматта ұсынылған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде қағаз форматында жiберiледi. Қосымша материалдарды ұсыну жөнiндегi талаптар осы Ережелердің 25-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес келедi.
Қосымша материалдардың белгiленген мерзiмде ұсынылуы берілген ақпаратты есепке алып Қорытынды дайындау үшiн негiз болып табылады.
Қосымша материалдардың белгiленген мерзiмде ұсынылмауы қолда бар ақпараттың негiзiнде Қорытынды дайындау үшiн негiз болып табылады.
Соңғы редакциядағы ҚЭН-нің көшірмесі және Қорытынды мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға сканерленген көшiрмелердi ұсынудың белгiленген мерзiмдерi өткен күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде жiберiледi.
ҚЭН-дi, тарауларын, бөлiмдерiн және параграфтарын жаңа редакцияда енгiзген, сондай-ақ ҚЭН-нiң мынадай параметрлерiн: инвестициялар паспортындағы деректерiн, инвестициялар нәтижелерiн, қаржы схемасын, шығыстар мен кiрiстер сомаларын, нарық тығыздығын, сұраныс көлемiн, өндiрiс жоспары мен iске асыру жоспарының көрсеткiштерiн өзгертетiн ақпарат енгiзiлген жағдайда сараптама өткiзу мерзiмi Әкiмшiнiң қағаз форматындағы ҚЭН-ге өзгерiстер енгiзу туралы хатын алған күннен бастап 10 жұмыс күнiне дейiнгi мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.

В случае повторного выявления несоответствия структуре, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, и (или) отсутствия документов, предусмотренных в пунктах 4-19 настоящих Правил, ФЭО в течение трех рабочих дней со дня получения сканированных копий дополнительных материалов возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления Заключения с приложением Замечаний по комплектности.
35. На втором этапе проводится экспертиза мероприятий на соответствие критериям.
В случае выявления несоответствия мероприятий одному или двум критериям, подготавливаются Заключение и сопроводительное письмо.
Заключение в срок не позднее одного рабочего дня со дня его подготовки направляется Администратору, при этом его сканированная копия направляется на адрес электронной почты представителей Администратора и участников, указанных в Паспорте Инвестиций.
В течение семи рабочих дней (в течение пяти рабочих дней в случае бюджетных инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере) со дня получения сканированных копий сопроводительного письма и Заключения Администратор направляет дополнительные материалы и ФЭО в последней редакции на адрес электронной почты представителя юридического лица, уполномоченного для проведения экономической экспертизы, указанный в сопроводительном письме к Заключению, сканированные копии уведомления о предоставлении дополнительных материалов или уведомляют о необходимости дополнительных сроков, но не более тридцати календарных дней, для предоставления доработанного ФЭО.
Уведомление о продлении сроков направляется Администратором в письменном виде уполномоченному органу по государственному планированию и:
юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан, в случае Инвестиций за счет средств республиканского бюджета;
юридическому лицу, определенному местным исполнительным органом, в случае Инвестиций за счет средств местных бюджетов.
В случае направления Администратором уведомления о необходимости дополнительных сроков для предоставления доработанного ФЭО, до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
В уведомлении указывается полный перечень представляемых дополнительных материалов.
Уведомление подписывается руководителем структурного подразделения Администратора, в компетенцию которого входит подготовка ФЭО. Уведомление датируется и имеет исходящий номер.
Оригиналы дополнительных материалов в бумажном формате направляются в срок не позднее двух рабочих дней со дня их представления в электронном формате. Требования по предоставлению дополнительных материалов соответствуют требованиям, изложенным в пункте 25 настоящих Правил.
Представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для подготовки Заключения с учетом полученной информации.
Непредставление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для подготовки Заключения на основе имеющейся информации.
Копия ФЭО в последней редакции и Заключение направляются в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее трех рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.
В случае внесения новой редакции ФЭО, разделов, глав и параграфов, а также информации, изменяющей следующие параметры ФЭО - данные в паспорте инвестиций, результаты инвестиций, финансовая схема, суммы расходов и доходов, емкость рынка, объем спроса, показатели плана производства и плана реализации, срок проведения экспертизы может быть продлен на срок до 10 рабочих дней со дня получения письма Администратора о внесении изменений в ФЭО в бумажном формате.

36. Инвестицияларды экономикалық сараптаудың бiрiншi кезеңiнiң нәтижелерi бойынша, сондай-ақ ҚЭН қаралмай қайтарылған кезде, Толымдылық ескертулері мынадай құрылымға (сәйкессіздіктер айқылданғанда) сәйкес келедi:
«Инвестициялар Паспорты», онда Инвестициялар Паспортында болуы тиiс деректердiң анықталған сәйкессiздiгi және (немесе) жетiспеушiлiгi туралы ақпарат келтiрiледi;
«ҚЭН», онда бөлiмдердiң және (немесе) тараулардың және (немесе) параграфтардың болмауы туралы ақпарат келтiрiледi;
«Құжаттама», онда осы Ережелердің 19-тармағында көрсетiлген құжаттардың болмауы туралы ақпарат келтiрiледi.
37. Қорытынды келесі мiндеттi элементтердi қамтиды:
тақырыбы;
«Инвестициялар Паспорты» бөлiмi;
«Қорытынды» бөлiмi;
қойылатын қолдар;
күнi;
мекенжайы.
1-қосымша «Құжаттар»;
2-қосымша «Негiздiлiк»;
3-қосымша «Нәтижелiлiк».
38. Қорытындыда Инвестициялар атауы көрсетiлген тақырыбы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы бар.
39. «Инвестициялар Паспорты» бөлiмi осы Ережелердің 1-қосымшасына сәйкес нысанда ресiмделедi.
40. «Қорытынды» бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) «Негiзділік» бөлiмi, онда Инвестициялар көлемiн растау, соның ішінде жылдар бойынша, немесе растамау туралы ақпарат келтiрiледi, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi бар немесе жоқтығы туралы ақпарат келтiрiледi;
2) «Нәтижелілік» бөлiмiнде Инвестициялардың экономикалық, қаржылық және бюджеттік тиімділігі туралы ақпарат келтіріледі, тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге жету мүмкiндiгiнiң болуы немесе болмауы, сондай-ақ бар болса тиiмдiлiк пен сапа көрсеткiштерi;
Түсіндіруі бар пікір айтылған жағдайда оның негіздемесінде болған факторларын ашатын басқа да ақпаратпен толықтыруы мүмкін.
41. «Қорытынды» бөлiмiнде іс-шаралардың өлшемдерге сәйкестiгіне қатысты пiкiр айтылады, сонымен қатар Инвестициялардың расталған көлемі, соның ішінде іс-шаралар және инвестициялық кезеңнің жылдары бөлінісінде келтіріледі, осы орайда:
1) оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемдерге сәйкес келсе;
2) теріс қорытынды, егер іс-шаралар бір немесе екі өлшемге сәйкес келмесе;
3) түсіндіруі бар оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемдерге сәйкес келсе, бірақ, төмендегі тiзіммен шектелмей:
бұрын жасалған Инвестициялармен байланысты тікелей және (немесе) түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмегенде;
бұрын жасалған Инвестициялар бойынша бюджеттік бағдарламада тікелей және (немесе) түпкілікті нәтижелер болған жоқ немесе олар Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінде келтірілген анықтамаларға сәйкес келмегенде;
бұрын жасалған Инвестицияларға байланысты сапа және (немесе) сандық көрсеткiштерге (егер олар бюджеттiк бағдарламада көрсетiлсе) қол жеткізілмегенде;
Инвестициялар Алушының қызметiнiң үздiксiз мүмкiндiгiне күмән келтірілгенде.
Төменде Инвестициялар Алушының қызметiнiң үздiксiздiгiне жеке немесе жиынтығында күмән тудыруы мүмкiн оқиғалар мен жағдайлар келтiрiледi.
Қаржылық оқиғалар мен жағдайлар:
ағымдағы мiндеттемелердiң ағымдағы активтерден артық болуы;
өтеу мерзiмi жақындаған мiндеттемелердiң болуы, оларды өтеудiң немесе қарыз мерзiмiн ұзарту перспективасы нақты болмаған жағдайда;
ағымдағы қарыздардың есебiнен ұзақ мерзiмдi активтердi қаржыландыру;
борышкерлердiң өтеу мерзiмi өткен талаптарының елеулi сомасының болуы;
қаржылық есептiлiкпен ұсынылған, деректермен расталған операциялық қызмет бойынша терiс сальдо;
қаржылық есептiлiкпен ұсынылған, деректермен расталған жалпы кiрiс және (немесе) шығындардың терiс мағынасы;
орындалу мерзімі өткен міндеттердің елеулі сомасының болуы;
өнімдерді жеткізу бойынша шарттардың талаптарын сақтауға қабілетсіздігі.
Операциялық оқиғалар немесе жағдайлар:
дұрыс ауысымы жоқ басқарушылық персоналдың кетуi;
негiзгi нарықты, франшизаларды, лицензияларды, негiзгi жабдықтаушыларды немесе тұтынушыларды жоғалту;
өнімдер бағаларының төмендеуі немесе өнім берушілердің өніміне бағаны арттыру.
Басқа да оқиғалар немесе жағдайлар:
пруденциалдық нормативтердің орындалмауы;
жасасқан шарттарға, соның iшiнде қарыздарға, сәйкес белгiленген ковенанттардың орындалмауы;
қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметіне теріс ықпал ететін Қазақстан Республикасының заңнама талаптары.
Түсіндіруі бар бар оң қорытында түсіндіруі бар пiкiр жасауға ықпал еткен факторлар сипатталуы керек.

36. По результатам первого этапа экономической экспертизы Инвестиций, а также при возврате ФЭО без рассмотрения, Замечания по комплектности соответствуют (при выявлении несоответствий) следующей структуре:
"Паспорт Инвестиций", где приводится информация о выявленных несоответствиях и (или) недостаточности данных, которые должны содержаться в Паспорте Инвестиций;
"ФЭО", где приводится информация о выявленном отсутствии разделов и (или) глав, и (или) параграфов;
"Документация", где приводится информация об отсутствии документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил;
37. Заключение содержит следующие обязательные элементы:
заголовок;
раздел "Паспорт Инвестиций";
раздел "Выводы";
подписи;
дата;
адрес.
Приложение 1 "Документы";
приложение 2 "Обоснованность";
приложение 3 "Результативность".
38. Заключение имеет заголовок, указывающий наименование Инвестиций, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
39. Раздел "Паспорт Инвестиций" оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
40. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) раздел "Обоснованность", в котором приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) раздел "Результативность", в котором приводится информация об экономической, финансовой и бюджетной эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения прямого и конечного результатов, а также при наличии, показателей эффективности и качества.
Может дополняться другой информацией, раскрывающей факторы, на основании которых было выражено мнение.
41. В разделе "Выводы" выражается мнение относительно соответствия мероприятий критериям с указанием подтвержденного объема Инвестиций, в том числе в разрезе по мероприятиям и годам инвестиционного периода, при этом:
1) положительное заключение, если мероприятия соответствуют критериям;
2) отрицательное заключение, когда мероприятия не соответствуют одному или двум критериям;
3) положительное заключение с оговорками, когда мероприятия соответствуют критериям, однако, не ограничиваясь нижеприведенным перечнем:
прямой и (или) конечный результаты, в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
в бюджетной программе по ранее произведенным Инвестициям отсутствовали прямой и (или) конечный результаты, или они не соответствовали определениям, приведенным в Бюджетном кодексе Республики Казахстан;
показатели качества и (или) количества (если они указывались в бюджетной программе) в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
возможность непрерывности деятельности Получателя Инвестиций может быть поставлена под сомнение.
Ниже приводятся примеры событий и условий, которые по отдельности или в совокупности могут поставить под сомнение непрерывность деятельности участников.
Финансовые события или условия:
превышение текущих обязательств над текущими активами;
наличие обязательств срок погашения, которых приближается, при реальном отсутствии перспективы их погашений или продления срока займа;
финансирование долгосрочных активов за счет текущих займов;
наличие значительной суммы требований, с истекшим сроком погашения должниками;
отрицательное сальдо по операционной деятельности, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
отрицательное значение валовой прибыли и (или) наличие убытков, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
значительное снижение стоимости активов, используемых в качестве основы получения поступлений денег;
наличие значительной суммы обязательств, с истекшим сроком исполнения;
неспособность соблюдать условия договоров по поставке продукции.
Операционные события или условия:
уход ключевого управленческого персонала без должной замены;
утрата основного рынка, франшизы, лицензий, основных поставщиков или потребителей;
снижение цен на продукцию или повышение цен на продукцию поставщиков.
Прочие события или условия:
невыполнение пруденциальных нормативов;
невыполнение ковенантов, установленных в соответствии с заключенными договорами, в том числе займов;
требования законодательства Республики Казахстан, которые могут оказать негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность участников.
В положительном заключении с оговорками описываются факторы, оказавшие влияние на выражение мнения с оговорками.

42. Қорытынды оны дайындаған ұйымның басшысымен немесе оған уәкiлеттi тұлғамен бекiтiледi және Қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушысының қолы қойылады.
Қойылған қолдар Қорытындыны дайындаған ұйымның мөрiмен куәландырылады.
43. Қорытындыда ҚЭН-нiң іс-шаралары жеткiлiктi және сенiмдi дәлелдер алыну күнiнен және оның негiзiнде өлшемдерге сәйкестiлiгi туралы пiкiр қалыптасылған күнiнен ерте емес дата қойылуы керек.
44. Қорытындының «Құжаттар» 1-қосымшасында мына құжаттардың әрқайсысының атауы көрсетiледi:
1) осы Ережелердің 19-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес ұсынылған құжаттар, сондай-ақ қосымша ұсынылған әр құжаттың атауы;
2) орындаушы сараптама жүргiзу барысында басшылыққа алған техникалық және технологиялық стандарттары бар нормативтiк-құқықтық актiсi мен нормативтiк актiнiң, сондай-ақ пайдаланған ақпараттық және статистикалық материалдардың, шолулар мен басқа да құжаттардың атауы.
45. Қорытындының «Негiздiлiк» 2-қосымшасында негiздiлiк өлшемге қатысты пікір жасауға ықпал еткен факторлардың егжей-тегжей баяндалады;
46. Қорытындының «Нәтижелiлiк» 3-қосымшасында нәтижелілік өлшемге қатысты пікір жасауға ықпал еткен факторлардың егжей-тегжей баяндалады.
47. Түзетiлген ҚЭН-нің Қорытындысы құрылымы және мазмұны осы Ережелердің 3 тарауының 1-параграфының ережелерiне сәйкес болуы тиiс.
48. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi сәйкес уәкiлеттi орган түзетiлген ҚЭН қарайды және олар бойынша осы Ережелерге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Түзетiлген ҚЭН-нің экономикалық қорытындысы Қорытынды алынған күннен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде дайындалады.
49. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың ҚЭН-ін стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестiгi тұрғысынан қарастырады және олар бойынша осы Ережелерге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды Инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсерi мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкестiгiне дайындалады.
Республикалық бюджет және жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Инвестициялардың экономикалық қорытындысы Қорытынды алынған күннен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi және жергiлiктi атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаның экономикалық сараптамасы негiзiнде дайындалады.

42. Заключение утверждается руководителем организации, подготовившей Заключение, или лицом им на то уполномоченным, и подписывается исполнителями организации, подготовившей Заключение.
Подписи скрепляются печатью организации, подготовившей Заключение.
43. Заключение должно быть датировано не раньше даты, на которую были получены достаточные и надежные доказательства, на основании которых было сформировано мнение о соответствии мероприятий ФЭО критериям.
44. В приложении 1 "Документы" к Заключению указывается название каждого:
1) документа, который был представлен в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 19 настоящих Правил, а также название каждого дополнительно представленного документа;
2) нормативного правового акта и нормативного акта, содержащего технические и технологические стандарты, которыми исполнитель руководствовался при проведении экспертизы, а также использованные информационные и статистические материалы, обзоры и иные документы.
45. В приложении 2 "Обоснованность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию обоснованности.
46. В приложении 3 "Результативность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию результативности.
47. Структура и содержание Заключения на скорректированное ФЭО должны соответствовать положениям параграфа 1 главы 3 настоящих Правил.
48. Соответствующий уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает скорректированное ФЭО и готовит экономическое заключение по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение на скорректированное ФЭО готовится в течение 10 рабочих дней со дня получения Заключения.
49. Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении Инвестиций и их ФЭО на предмет соответствия стратегическим и программным документам, законодательству Республики Казахстан и готовит по ним экономические заключения по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение по Инвестициям готовится на предмет экономической целесообразности осуществления Инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам.
Экономическое заключение Инвестиций за счет средств республиканского и местных бюджетов готовится на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, в течение 10 рабочих дней со дня получения Заключения.

2-параграф. Инвестицияларды iрiктеу
50. Инвестицияларды iрiктеу бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдармен Инвестициялардың экономикалық қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 156-бабының 4-2 пунктысында қаралған жағдайларды қоспағанда.
51. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық қорытындысының негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестицияларды заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың қаржылық-экономикалық негіздемелерін Қазақстан Республикасының бюджеттік және өзге де заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, заңды тұлғаның қаржы шығындары мен кірістерін бағалауды қамтитын қаржылық сараптаманы жүзеге асырады және кейіннен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін олар бойынша қорытындылар дайындайды.
52. Инвестициялардың оң экономикалық қорытындысы мен тиiстi бюджеттiк комиссияның оң шешiмi негiзiнде Инвестициялар тиiстi бюджет жобасына қосылады.
53. Оң экономикалық қорытындысы мен тиiстi бюджеттiк комиссияның оң шешiмi алған ҚЭН немесе түзетілген ҚЭН Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамаларына сәйкес Әкiмшiмен бекiтілуі тиiс.
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 1-қосымша
Нысан
Инвестициялардың паспорты
ҚЭН атауы
ҚЭН бойынша Инвестициялар сомасы, мың теңге
Бюджеттiк бағдарлама
Әкiмшiсi
Нөмiрi
Атауы
Шығыстардың жалпы сомасы, мың теңге
Iс-шараларды iске асырудың кезеңi және құны, мың теңге
№ п/п
Iс-шаралар
Құны, барлығы
оның iшiнде, жылдар бойынша:
20ХХ
20ХХ+1
....
20ХХ+n
1
...
N
Әкiмшiнiң өкiлi*
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Мемлекеттiк органның атауы
Мемлекеттiк органның құрылымдық бөлiмшесiнiң атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
мобильды телефоны
қалалық телефоны
Факс
Электрондық пошта
Инвестициялар Алушының өкiлi**
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Қатысушылардың (Инвестициялар Алушының) атауы
Құрылымдық бөлiмшесiнiң атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
мобильды телефоны
қалалық телефоны
Факс
Электрондық пошта
Ескерту: * және ** - Қорытындыны рәсімделінгенде көрсетілген жолдар толтырылмайды.
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 2-қосымша
Нысан
«Бюджеттiк бағдарлама» параграфы
Инвестицияларды iске асырудың алдындағы төрт жылдағы
Инвестицияларды iске асырудың алдындағы үш жылдағы
Инвестицияларды iске асырудың алдындағы екi жылдағы
Бюджеттiк бағдарламаның нөмiрi
Бюджеттiк бағдарламаның атауы
Бюджеттiк бағдарламаның сипаты
Стратегиялық бағыт
нөмiр
атауы
Мақсаты
нөмiр
атауы
Мiндетi
нөмiр
атауы
Бюджеттiк бағдарламаның сомасы, мың теңге
Бюджеттiк бағдарлама бекiтiлген нормативтiк құқықтық акт
Түрі
қабылдаған күнi
нөмiр
Нәтиже
№ п/п
Нысаналық индикатор
Өлшем бiрлiгi
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Тiкелей нәтиже (санының көрсеткiштерi)
1.
...
N
Тiкелей нәтиже(санының көрсеткiштерi)
1.
...
N
Сапа көрсеткiшi
1.
...
N
Тиiмдiлiк көрсеткiшi
1.
...
N
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 3-қосымша
Нысан
Қатысушылар туралы ақпарат
Қатысушылар
N
Қатысушының аты
1
Мекенжайы
реквизиттер
Заңды
Деректі
2
индексы
3
облысы
4
қала (поселке)
5
көше (шағын аудан)
6
үй
7
офисы
8
БИН (бизнес-индентификациялық номері)
9
ҰКЖК идентификациялық коды (Ұйымдар мен кәсіпорындар жалпы классификаторы)
10
ЭҚЖК қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрінің жалпы классификаторы)
11
құру туралы шешім қабылдаған орган
құжаттың атауы
құжаттың №
қабылданған күні
12
күн (КК)
ай (АА)
жыл (ЖЖЖЖ)
13
...
...
...
...
...
...
14
Қызмет түрі (Жарлығы бойынша)
15
16
17
Даму стратегиялық құжаты
Стратегиялық құжатты бекіткен орган
даму стратегиялық құжат бекіткен құжат
18
атауы
қабылданған күні
19
күн (КК)
ай (АА)
жыл (ЖЖЖЖ)
20
....
....
....
....
....
....
....
Инвестицияларды Алушы
N
Инвестицияларды Алушының аты
1
Мекенжайы
реквизиттер
Заңды
Деректі
2
индексы
3
Облысы
4
қала (поселке)
5
көше (шағын аудан)
6
үй
7
офисы
8
БИН (бизнес-индентификациялық номері)
9
ҰКЖК идентификациялық коды (Ұйымдар мен кәсіпорындар жалпы классификаторы)
10
ЭҚЖК қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрінің жалпы классификаторы)
11
құру туралы шешім қабылдаған орган
құжаттың атауы
құжаттың №
қабылданған күні
12
күн (КК)
күн (КК)
13
....
....
....
....
....
....
14
Қызмет түрі (Жарлығы бойынша)
...
15
...
16
...
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 4-қосымша
Нысан
Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамасы
Жоспарланған iс-шаралар
Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны
Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң сипаттамасы*
№ п/п
атауы
№ п/п
атауы
саны
бағасы, (мың теңге)
сомасы, (мың теңге)
1-сипаттама
сипаттама ...
сипаттама N
* - Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң негiзгi техникалық сипаттамасы көрсетiледi, мысалы: қозғалтқыштың көлемi, қуаттылығы, жүк көтергiштiгi, ұзақтылығы, өндiрушiлiгi, ауқымы және т.б. Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң жетiден аспайтын негiзгi техникалық сипаттамасы келтiрiледi
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 5-қосымша
Нысан
Өндiрiс бағдарламасы
№ п/п
Өнімдердің атаулары
Өлшем бiрлiгi
Инвестицияларды iске асыру жылының алдындағы жыл
Инвестицияларды iске асыру жылы
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Кезең басындағы аяқталмаған құрылыс
Барлығы
Х
Х
Х
2
соның iшiнде
өнім...
3
өнім...
4
Өндiрiс
Барлығы
Х
Х
Х
5
соның iшiнде
өнім...
6
өнім...
7
өнім...
8
Кезең аяқталғанда аяқталмаған құрылыс
Барлығы
Х
Х
Х
9
соның iшiнде
өнім...
10
өнім...
кестенің жалғасы
Инвестицияларды iске асырғаннан кейiнгi сату жылы
20__ жыл
20_ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20_ жыл
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 6-қосымша
Нысан
Өткізу бағдарламасы
Өнімдердің атаулары
Инвестицияларды iске асыру жылының алдындағы жыл
Инвестицияларды iске асыру жылы
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Өткізілген өнiмдер, барлығы
соның iшiнде:
1.1.
өнім...
1.2.
өнім...
1.3.
өнім...
...
1.N.
Басқалары
Х
Х
кестенің жалғасы
Инвестицияларды iске асырғаннан кейiнгi сату жылы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
саны
*сату бағасы, мың теңге
жиынтығы, мың теңге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х

Параграф 2. Отбор Инвестиций
50. Отбор Инвестиций осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по государственному планированию на основании экономического заключения Инвестиций, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4-2 статьи 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
51. Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию рассматривает предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц и их финансово-экономические обоснования на предмет соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, осуществляет финансовую экспертизу, включающую в себя оценку финансовых затрат и доходов юридического лица, и готовит по ним заключения для последующего внесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
52. На основании положительного экономического заключения Инвестиций и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии Инвестиции включаются в проект соответствующего бюджета.
53. ФЭО или скорректированное ФЭО, получившее положительное экономическое заключение и положительное решение соответствующей бюджетной комиссии, подлежит утверждению Администратором в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Паспорт Инвестиций
Наименование ФЭО
Сумма Инвестиций по ФЭО,
тыс. тенге
Бюджетная
программа
Администратор
Номер
Название
Общая сумма
расходов,
тыс. тенге
Период и стоимость реализации мероприятий, тыс. тенге
п/п
Наименование
мероприятия
Стоимость,
всего
в том числе по годам реализации:
20ХХ
20ХХ+1
….
20ХХ+n
1
...
N
Представитель Администратора*
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название государственного органа
Название структурного подразделения государственного органа
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Представитель Получателя Инвестиций**
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название участников (Получателя Инвестиций)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Примечание: * и ** - при оформлении Заключения указанные строки не заполняются.
Приложение 2
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Параграф «Бюджетные программы»
за четыре года,
предшествующих
году
осуществления
Инвестиций
за три года,
предшествующих
году
осуществления
Инвестиций
за два года,
предшествующих
году
осуществления
Инвестиций
Номер бюджетной программы
Название бюджетной программы
Описание бюджетной программы
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы, тыс.тенге
Нормативный правовой акт,
которым утверждена бюджетная
программа
Вид
дата
принятия
номер
Результат
п/п
Целевой
индикатор
ед.
измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Прямой
результат
(показатели
количества)
1.
N
Конечный
результат
(показатели
результата)
1.
N
Показатели
качества
1.
N
Показатели
эффективности
1.
N
Приложение 3
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
«Информация об участниках»
Участники
N
Наименование участника
1
Адрес
реквизиты
Юридический
Фактический
2
индекс
3
область
4
город (поселок)
5
улица (микрорайон)
6
дом
7
офис
8
БИН (бизнес-индентификационный номер)
9
Идентификационный код по ОКПО
(Общий классификатор предприятий и
организаций)
10
Вид деятельности по ОКЭД
(Общий классификатор видов
экономической деятельности)
11
орган, принявший
решение о создании
наименование
документа
№ документа
дата принятия
день (ДД)
месяц (ММ)
год (ГГГГ)
12
13
….
….
….
….
….
….
….
14
Виды деятельности
(в соответствии с Уставом)
15
16
17
Наименование
стратегического
документа
развития
орган,
утвердивший
Стратегический
документ
документ, которым утвержден стратегический
документ развития
18
наименование
дата принятия
19
день
(ДД)
месяц
(ММ)
год
(ГГГГ)
20
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
….
Получатель Инвестиций
N
Наименование
Получатель
Инвестиций
1
Адрес
реквизиты
Юридический
Фактический
2
индекс
3
область
4
город (поселок)
5
улица (микрорайон)
6
дом
7
офис
8
БИН (бизнес-индентификационный номер)
9
Идентификационный код по ОКПО
(Общий классификатор предприятий и
организаций)
10
Вид деятельности по ОКЭД
(Общий классификатор видов
экономической деятельности)
11
орган, принявший
решение о создании
наименование
документа
№ документа
дата принятия
день (ДД)
месяц (ММ)
год (ГГГГ)
12
13
….
….
….
….
….
….
….
14
Виды деятельности
(в соответствии с Уставом)
15
16
Приложение 4
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов
Планируемые
мероприятия
стоимость приобретаемых
(создаваемых) активов
характеристики* приобретаемых
(создаваемых) активов
№ п/п
наименование
№ п/п
наименование
кол-во
цена,
(тыс.
тенге
сумма,
(тыс.
тенге
характеристика 1
характеристика …
характеристика N
* - указываются основные технические характеристики приобретаемого (создаваемого) актива, например: объем двигателя, мощность, грузоподъемность, протяженность, производительность, площадь и т.д. Приводится не более пяти основных технических характеристик приобретаемого (создаваемого) актива.
Приложение 5
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Программа производства
№ п/п
Наименование продуктов
ед.
изм
Год,
предшествующий
году
осуществлению
Инвестиций
Год осуществления
Инвестиций
кол-во
затраты,
тыс.тенге
кол-во
затраты,
тыс.тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Незавершенное
производство на
начало периода
Всего
Х
Х
Х
2
в том
числе
продукт ….
3
продукт ….
4
Производство
Всего
5
в том
числе
продукт ….
6
продукт ….
7
продукт ….
8
Незавершенное
производство на
конец периода
Всего
9
в том
числе
продукт ….
10
продукт ….
Продолжение таблицы
год реализации после осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
кол-
во
затраты,
тыс.тенге
кол-
во
затраты,
тыс.тенге
кол-
во
затраты,
тыс.тенге
кол-во
затраты,
тыс.тенге
кол-
во
затраты,
тыс.тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Приложение 6
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Программа реализации
Наименование
продуктов
год, предшествующий году
осуществления Инвестиций
год осуществления Инвестиций
количество
*цена
реализации,
тыс.тенге
итого,
тыс.
тенге
количество
*цена
реализации,
тыс.тенге
итого,
тыс.
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Реализовано
продуктов, всего
в том числе:
1.1.
продукт ….
1.2.
продукт ….
1.3.
продукт ….
1.N.
Прочие
Х
Х
Продолжение таблицы
год реализации после осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
ко-
ли-
чес-
тво
*цена
реали-
зации,
тыс.
тенге
итого,
тыс.
енге
ко-
ли-
чес-
тво
*цена
реали-
зации,
тыс.
тенге
итого,
тыс.
енге
ко-
ли-
чес-
тво
*цена
реали-
зации,
тыс.
тенге
итого,
тыс.
енге
ко-
ли-
чес-
тво
*цена
реали-
зации,
тыс.
тенге
итого,
тыс.
енге
ко-
ли-
чес-
тво
*цена
реали-
зации,
тыс.
тенге
итого,
тыс.
енге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х

* - егер қаржылық қызмет көрсету көрсетiлген жағдайда, кредиттiк ресурстардың жүзге дейiн жинақталған пайыздық ставкасы көрсетiледi, мысалы: 4,56 %
Қаржылық-экономикалық негiздеменi әзiрлеуіне
немесе түзетуіне, сондай-ақ заңды тұлғалардың
жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы
арқылы iске асыру жоспарланған бюджеттiк
инвестицияларды iрiктеуіне қойылатын
Ережелеріне
№ 7-қосымша
Қаржы моделіне қойылатын талаптар
1. Қаржы моделінің функционалдық мүмкіншіліктеріне қойылатын талаптар:
1)қаржы моделі Microsoft Excel форматында (97 немесе одан кейінгі нұсқада) жасалуы керек. Қаржы моделі файлының атауы дайындалған күнін анық көрсетуі қажет;
2) қаржы моделінің ешбір бөлігі жасырылған, қорғалған, тосқауыл қойылған немесе қарауға және толықтырулар енгізуге басқа да түрде қол жетпес болмауы керек;
3) қаржы моделінің құрылымы түсінікті және қисынды болуы керек. Бастапқы деректер (жорамалдар), қаржы болжамдары және аралық есептер, қаржы болжамдардың нәтижелері дәйекті түрде ұсынуы керек; айтылған элементтер бір-бірінен көзбе-көз бөлініп, бірақ есепті формулармен байланысқан болуы тиіс;
4) формулалардың құрамындығы есепте пайдаланатын барлық элементтер жорамалдар (бастапқы деректер) қамтитын ұяшықтарға немесе формулаларды қамтитын ұяшықтарға әрекеттегі сілтемелер болуы тиіс. Сыртқы файлдарға (ҚЭН құрамында ұсынылмаған) сілтемелер болмауы тиіс. Ерекше жағдайларда, осы ережеден шегіну фактілері мен себептері қаржы моделінің сипаттауында көрсетіледі;
5) қаржы моделінде бастапқыда қойылған жорамалдарға өзгерістер енгізуге мүмкіндік беруі тиіс және сондай өзгерістер енгізілсе қаржы болжамдары автоматты түрде түзетілуі тиіс. Қаржы моделі қаржы болжамдар нәтижелерінің модельдің барлық жорамалдарының (бастапқы деректерінің) өзгерістеріне сезімталдығына талдау жүргізуге мүмкін болатындай құрастырылуы тиіс;
6) егер қаржы моделінде алынған қаржы көрсеткіштері бір немесе одан көп базалық модельге негізделсе, онда бұл базалық модельдер мен қаржы моделі арасындағы динамикалық байланыстарды кез-келген базалық модельге өзгеріс енгізгенде қаржы моделі жаңаратындай орнату керек;
7) қаржы моделі жеткілікті деңгейде нақтыланған болуы тиіс, яғни өнімдердің негізгі түрлері, өңірлер, өндірістік бірліктер, мезгілдер, кірістер және шығындар баптары және т.б. (егер орынды болса) бойынша бөліністерді қамтуы тиіс. Сонымен бірге, қаржы моделі ақпаратты бірліккен түрде беруі тиіс, нақты айтқанда оның құрамында бір-бірімен өзара байланысқан кірістер мен шығындардың болжамалы есебі, болжамалы баланс, ақша қаражаттар ағымының болжамалы есебі болуы тиіс;

* - в случае, если оказывается финансовая услуга, указывается процентная ставка размещения кредитных ресурсов с округлением до сотых, например: 4,56 %
Приложение 7
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Требования к финансовой модели
1.Требования к функциональным возможностям финансовой модели:
1) финансовая модель должна быть создана в формате Microsoft Excel (версия 97 или более поздняя). Имя файла финансовой модели должно ясно указывать на дату подготовки;
2) никакая часть финансовой модели не должна быть скрыта, защищена, заблокирована или иным образом недоступна для просмотра и внесения изменений;
3) финансовая модель должна обладать понятной и логичной структурой. Последовательно должны быть представлены исходные данные (допущения), финансовые прогнозы и промежуточные расчеты, результаты финансовых прогнозов; указанные элементы должны быть визуально отделены друг от друга, но связаны между собой расчетными формулами;
4) все элементы, использующиеся при расчетах в составе формул, должны являться действующими ссылками на ячейки, в которых содержатся допущения (исходные данные), или ячейки, содержащие формулы. Недопустимы ссылки на внешние файлы (не предоставленные в составе ФЭО). В исключительных случаях, факт и причина отступления от данных правил должны быть изложены в описании к финансовой модели;
5) финансовая модель должна допускать внесение изменений в первоначально заложенные допущения и автоматически корректировать финансовые прогнозы в случае внесения таких изменений. Финансовая модель должна быть построена так, чтобы позволить проведение анализа чувствительности результатов финансовых прогнозов к изменению всех допущений (исходных данных) модели;
6) если финансовые показатели, полученные в финансовой модели, основаны на одной или более базовых моделях, необходимо обеспечить динамические связи между этими базовыми моделями и финансовой моделью так, чтобы при внесении изменений в любую базовую модель происходило обновление финансовой модели;
7) финансовая модель должна обладать достаточной степенью детализации, то есть содержать разбивки по основным видам продукции, регионам, производственным единицам, периодам, статьям доходов и затрат и т.п. (если применимо). В то же время, финансовая модель должна предоставлять информацию в интегрированном виде, а именно, в ее составе должны присутствовать взаимосвязанные друг с другом прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс, прогнозный отчет о движении денежных средств;

8) болжамалы қаржы есептерінің нысандары және аралық есептер бір-біріне қарама-қайшы болмауы керек;
9) қаржы моделі есептер мен үлгілерде біркелкілік және дәйектілік принципіне сай болуы тиіс. Қаржы моделіндегі қаржы көрсеткіштерін (коэффициентерін) есептеу формулалары қаржы моделінің барлық бөлшектерге және мезгілдерге өзгеріссіз болуы тиіс;
10) сыртқы файлдардың санын азайту қажет (5 (бестен) артық емес рұқсат). Қаржы моделімен формулалар арқылы байланысқан барлық сыртқы файлдар, сондай-ақ ҚЭН-ің мәтініндегі графиктер, кестелер және диаграммалар құрастырылған сыртқы файлдар қаржы моделіне қосымша ретінде ұсынылуы керек. Сыртқы файлдар мен қаржы моделі арасындағы байланыс және сыртқы файылдардың арналуы қаржы моделі сипаттауында ашылуы тиіс.
2. Қаржы моделінің бастапқы деректерге (жорамалдарға) қойылатын талаптар:
1) қаржы болжамдарына негіз болған бастапқы деректер (жорамалдар) қаржы моделінің сипаттауында немесе ҚЭН мәтінінде ұсынылуы тиіс;
2) қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) ішінде төменде көрсетілетіндер (олар ҚЭН іс-шараларына қолданылатын болса):
Қаржы болжамаларды құруда пайдаланған негізгі әдістемелік жорамалдар, соның ішінде:
жобаның өмір мерзімі;
болжамдық мерзім ұзақтығы;
болжамдық мерзімнің алғашқы моменті;
болжам қадамы (кем дегенде: инвестициялық кезең үшін – бір тоқсан; операциялық кезең үшін - бір жыл);
ақша ағымдарының түрі (кесімді) және ақша ағымдарының қорытынды валютасы;
дисконттау мөлшерлемесінің түрі және оны есептеу тәсілі;
қорытынды құнны есептеу тәсілі (болжамалық кезеңнен кейінгі болжалды өсу қарқынын көрсете отырып);
басқа да өзекті әдістемелік жорамалдар.
Макроэкономикалық мәліметтер (инфляция, айырбас бағамдарды, нақтылы жалақының өсу және с.с. болжамдары).
Күрделі қаражат жұмсау болжамы.
Сату көлемінің және өндіріс көлемінің (түсімді айқындаушы басқа да сандық факторларының) болжамы.
Дайын өнімдер/қызметтер бағаларының/тарифтерінің болжамы.
Шығарылатын бірлікке ресурстар шығынының нормасы.
Өзіндік құнына қомақты үлес қосатын шикізат және материалдар және басқа да шығындар бағаларының болжамы, басқа да ауыспалы шығындардың болжамы.
Персоналға байланысты шығындардың болжамы (штат кестесі немесе жалақының жоспарланатын индексациялары мен штат өсуін есепке ала отырып персоналға шығындар бюджеті).
Шартты тұрақты шығындар болжамы.
Контрагенттермен есеп айырысудың шарттары (жеткізушілермен және мердігерлермен, сатып алушылармен, бюджетпен, персоналмен есеп айырысудың мерзімін ұзарту және алдын-ала төлемдер) және/немесе айналымдылық нормативтері.
Салық алғышарттары: салық заңнамаға болжалды өзгерістерді есепке алып әрекеттегі заңнамаға сәйкес төлеуге жататын салық және басқада міндетті төлемдер (баж салығы, міндетті қауіпсіздендіру төлемдері және с.с.) туралы ақпарат (салық, базасы, мөлшерлемесі, төлеу реті).
Есеп саясатының алғышарттары (амортизация, шығындарды капитализациялау, резервтерді жасау, түсімді тану саясаты).
Қаржыландырудың болжамалы құрылымы, қарыз қаржыландырудың шарттары (проценттікі мөлшерлемелер, алу және қарызды күту кестесі).
Осы салаға және жоба түріне маңызды басқа да бастапқы деректер мен алғышарттар.

8) формы прогнозной финансовой отчетности и промежуточные отчеты не должны противоречить друг другу;
9) финансовая модель должна отвечать принципу единообразия и последовательности в расчетах и форматировании. Формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), которые присутствуют в финансовой модели, должны быть неизменными для всех частей и периодов финансовой модели;
10) необходимо минимизировать число внешних файлов (допустимо не более 5 (пяти)). Все внешние файлы, связанные формулами с финансовой моделью, а также внешние файлы, в которых были построены графики, таблицы и диаграммы, присутствующие в текстовой части ФЭО, должны быть предоставлены в виде приложения к финансовой модели. Связь между внешними файлами и финансовой моделью и предназначение внешних файлов должны быть раскрыты в описании к финансовой модели.
2. Требования к составу исходных данных (допущений) финансовой модели:
1) исходные данные (допущения), на которых построены финансовые прогнозы, должны быть представлены в описании к финансовой модели или в текстовой части ФЭО;
2) в числе исходных данных (допущений) финансовой модели должны быть указаны следующие (в случае их применимости к мероприятиям ФЭО):
Основные методические предположения, использованные при построении финансовых прогнозов, в том числе:
срок жизни проекта;
длительность прогнозного периода;
начальный момент прогнозного периода;
шаг прогноза (минимально: для инвестиционной стадии - один квартал; для операционной стадии - один год);
тип денежных потоков (номинальные) и итоговая валюта денежных потоков;
вид ставки дисконтирования и метод ее расчета;
методика расчета заключительной стоимости (с указанием ожидаемого темпа роста в постпрогнозный период);
иные ключевые методические предположения.
Макроэкономические данные (прогнозы инфляции, обменных курсов, роста реальной заработной платы и тому подобное).
Прогноз капитальных вложений.
Прогноз объема продаж и объема производства (иных количественных факторов, определяющих выручку).
Прогноз цен/тарифов на готовую продукцию/услуги;
Нормы расхода ресурсов на единицу выпуска.
Прогноз цен на основное сырье и материалы и других затрат, составляющих значительную долю в себестоимости, прогноз иных переменных затрат;
Прогноз затрат на персонал (штатное расписание или бюджет затрат на персонал с учетом планируемых индексаций оплаты труда и увеличения штата).
Прогноз условно постоянных затрат.
Условия расчетов с контрагентами (отсрочки и предоплаты по расчетам с поставщиками и подрядчиками, покупателями, бюджетом, персоналом) и/или нормативы оборачиваемости.
Налоговые предпосылки: информация о налогах и иных обязательных платежах (пошлинах, взносах по обязательному страхованию и т.п.), которые подлежат уплате в соответствии с действующим законодательством (налог, база, ставка, порядок уплаты), с учетом ожидаемых изменений в налоговом законодательстве.
Предпосылки по учетной политике (политика по амортизации, капитализации затрат, созданию резервов, признанию выручки).
Прогнозная структура финансирования, условия по заемному финансированию (процентные ставки, график получения и обслуживания долга).
Иные исходные данные и предпосылки, важные для данной отрасли и типа проекта.

3. Қаржы болжамалардың нәтижелерінің құрамына қойылатын талаптар:
1) қаржы болжамалар Инвестиция Алушы үшін жасалады және басқарушылық есеп үлгіде болады, атап айтқанда:
жоба көлемінде салыстырмалы түрде ықшам кейбір баптарды біріктіруге болады;
амортизация бөлек тармақта көрсетіліп және жалпы түсімін есептегенде түсімнен алынбауы керек;
2) болжамалы қаржы есептердің келесі нысандары міндетті түрде ұсынылуы тиіс: ақшалай қаражаттар ағымының болжамалы есебі, кірістер мен шығындардың болжамалы есебі, болжамалы баланс.
Кірістер мен шығындардың болжамалы есебі санау тәсілімен (accrual base) құрастырылуы тиіс және сонымен қатар келесі қаржы көрсеткіштерін қамтуы тиіс: түсім, жалпы пайда, жалпы рентабельдік, EBITDA (амортизация, пайыздар мен салықтар операциялық пайдадан алынғанға дейін), EBIT (пайыздар мен салықтар операциялық пайдадан алынғанға дейін), таза пайда, таза рентабельдік. Егер жобаның салалық немесе басқа ерекшеліктеріне байланысты айтылған көрсеткіштер көрсетілмесе, қаржы моделінің сипаттауында олардың жоқ болу фактісі мен себептерін көрсету қажет.
Ақшалай қаражаттар ағымының болжамалы есебі операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтерінен ақшалай қаражаттар ағымдарын қамтуы тиіс. Пайыздар мен дивидендтер төлеумен және алуымен байланысты ақшалай ағымдар бөлек тармақта көрсетілуі тиіс.
Болжаулы борыш қаржыландыру жағдайда анықтамалы түрде қарызды күтуге дейінгі бос ақшалай қаражаттар ағымдары (CFADS) көрсетілуі тиіс.
Сондай-ақ басқа да есептер ұсынылуы мүмкін.
4. Қаржы болжауларын құрастыру бойынша әдістемелік нұсқаулар:
тек Инвестицияларды Алушының (-мен) өкіміне келіп түскен (жұмсалатын) ақшалай қаражаттар ағымы болжанады;
жобамен байланысты, болжамдық кезеңнің алғашқы сәтіне дейін жұмсалған шығындар болжамалы қаржы ағымдарында есептелмейді, бірақ Инвестицияларды Алушының балансында актив ретінде есептелуі мүмкін;
қаржыландыруды тарту кестесі ҚЭН іс-шараларын іске асыру кестесіне байланған болуы тиіс, қаржылық қызметі бойынша ақшалай ағымдары операциялық және инвестициялық қызметтерінің ақшалай қаражаттар ағымдарының негізінде болжамдалады;
несие қаржыландыруды тарту орын алғанда қарызды күту төлемдері болжамдалады (есептелген пайыздардың төлемін кейінге қалдыру мүмкіндігі есепке алынады);
ақшалай қаражаттар ағымдарын олар іске асырылатын (түсімдер және төлемдер жасалатын) валюталарда болжау ұсынылады, және содан кейін олар бір қорытынды валютаға келтіріледі. Ақшалай қаражаттар ағымдарының көбі түсетін валютаны қорытынды валюта ретінде таңдау ұсынылады;
пайыздар мен дивидендтерді алу және төлеуге байланысты ақшалай қаражаттар ағымдар туралы ақпаратты бөлек тармақта ашу қажет;
егер жоба аяқталған кезеңде Инвестицияларды Алушыны немесе инвестициялар объектісін жою жобаланса немесе инвестициялар объектісін пайдаланудан түсетін кірістер мен шығындарды көтеретін құқық басқа жаққа берілсе, айтылған жоюмен немесе құқық беріумен байланысты (сонымен бірге қолданыстағы экология және жер қоймалын пайдалану заңнамалар, сондай-ақ еңбек заңнаманың талаптарына сәйкес) шығын және табыстар Инвестицияларды Алушының ақшалай қаражаттар ағымдарында есепке алынады;
Инвестицияларды Алушының берілген болжамалы жеке және шоғырландырылған қаржылық есебін, сондай-ақ қаржы моделінің жоспарлау шегі:
Инвестициялар есебiнен сатып алуға жоспарланған активтердің қызметі немесе бірінші күрделі жөндеу мерзіміне дейін;
егер Инвестициялар қаржылық қызмет көрсету үшін айналым қаражаттарды толықтыруға бағытталатын болса - жобаның өтімділік мерзімінен кем болмауы тиіс.
Жобаның өмір мерзімін инвестициялау объектісін құру, кейіннен пайдалану және (егер заңнамаларға немесе қатысушылардың арасындағы шарттарға сәйкес қажет болса) жою немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістер мен пайдаланудан болатын шығындарды көтеретін құқық басқа жаққа беру болжанатын, экономикалық жағынан орынды (жобаның NPV-н ең көп арттыратын), техникалық жағынан іске асырылатын және заң бойынша ұйғарынды етіп анықтауға ұсынылады.
Дисконттау мөлшерлемесі және дисконтталатын ақшалай қаражаттар ағымдары бір типке (жалпы жобаға немесе жеке меншік иелеріне есептелген) және түрге (инфляцияны есептегенде немесе есептемегенде) жатуы тиіс. Дисконттау мөлшерлемесі ақшалай қаражаттар ағымдары валютасындағыдай валютада көрсетілген инвестициялар үшін қажетті кірістілікті қамтып көрсетуі тиіс.
Жобаның NPV есептегенде барлық ақшалай қаражаттар ағымдары, қорытынды құнды (қорытынды ақшалай қаражаттар ағымы) қосқанда, дисконттау арқылы жобаланған кезеңнің бастауыш мерзіміне келтірілуі тиіс.

3. Требования к составу результатов финансовых прогнозов:
1) прогнозная финансовая отчетность составляется для Получателя Инвестиций и носит характер управленческой отчетности, в частности:
некоторые статьи, величина которых является относительно незначительной в масштабах проекта, могут быть объединены;
амортизация должна быть выделена отдельной строкой и не должна вычитаться из выручки при расчете валовой прибыли;
2) в обязательном порядке должны быть представлены следующие формы прогнозной финансовой отчетности: прогнозный отчет о движении денежных средств, прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс.
Прогнозный отчет о прибылях и убытках должен быть составлен по методу начисления (accrual base) и содержать, в том числе, следующие финансовые показатели: выручка, валовая прибыль, валовая рентабельность, EBITDA (операционная прибыль до вычета амортизации, процентов и налогов), EBIT (операционная прибыль до вычета процентов и налогов), чистая прибыль, чистая рентабельность. Если в силу отраслевых или иных особенностей проекта данные показатели не представлены, следует указать факт и причины их отсутствия в описании к финансовой модели.
Прогнозный отчет о движении денежных средств должен включать денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности. Денежные потоки, связанные с выплатой и получением процентов и дивидендов, должны быть раскрыты в отдельных строках.
В случае предполагаемого долгового финансирования, справочно должны быть приведены свободные денежные потоки до обслуживания долга (CFADS).
Также могут быть предоставлены иные отчеты.
4. Методические указания по составлению финансовых прогнозов:
прогнозируются только денежные потоки, которые будут поступать в распоряжение (расходоваться) Получателя(ем) Инвестиций средств;
затраты, связанные с проектом, осуществленные до начального момента прогнозного периода, не должны учитываться в прогнозных финансовых потоках, но могут быть учтены в виде активов на балансе Получателя Инвестиций средств;
график привлечения финансирования должен быть привязан к графику реализации мероприятий ФЭО, денежные потоки по финансовой деятельности должны прогнозироваться на основе денежных потоков от операционной и инвестиционной деятельности;
при привлечении заемного финансирования должны прогнозироваться платежи по обслуживанию долга (с учетом возможной отсрочки выплаты начисленных процентов);
рекомендуется прогнозировать денежные потоки в тех валютах, в которых они реализуются (производятся поступления и платежи), и вслед за этим приводить их к единой, итоговой валюте. В качестве итоговой валюты рекомендуется выбирать валюту, в которой поступает большая часть денежных потоков;
информацию о движении денежных средств, обусловленном получением и выплатой процентов и дивидендов, следует раскрывать отдельными строками;
если в конце срока жизни проекта предполагается ликвидация Получателя Инвестиций или объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу, в денежных потоках Получателя Инвестиций должны быть учтены затраты и доходы, связанные с указанной ликвидацией или передачей прав (в том числе, в соответствии с требованиями законодательства об экологии и недропользовании, а также трудового законодательства);
горизонт планирования представляемой прогнозной консолидированной и отдельной финансовой отчетности Получателя Инвестиций, а также финансовой модели должен составлять не менее срока:
службы активов, планируемых к приобретению за счет Инвестиций или срока до первого капитального ремонта;
окупаемости проекта в случае направления Инвестиций на пополнение оборотных средств для оказания финансовых услуг.
Рекомендуется определять срок жизни проекта как экономически целесообразный (максимизирующий NPV проекта), технически осуществимый и юридически допустимый период, в течение которого предполагается создание, последующая эксплуатация и (если требуется в соответствии с законодательством или заключенными договорами между участниками) ликвидация объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу.
Ставка дисконтирования и дисконтируемые денежные потоки должны относиться к одному и тому же типу (рассчитаны для проекта целиком или только для собственников) и виду (с учетом инфляции или без учета). Ставка дисконтирования должна отражать требуемую доходность для инвестиций, выраженных в той же валюте, что и валюта денежных потоков;
При расчете NPV проекта все денежные потоки, включая заключительную стоимость (заключительный денежный поток), должны приводиться к начальному моменту прогнозного периода путем дисконтирования.

5. қаржы көрсеткіштердің (коэффициенттерінің) орнықтылығын бағалау:
1) қаржы көрсеткіштердің (коэффициенттерінің) орнықтылығын бағалау үшін сезімталдықты талдау тәсілі қолданылады - сезімталдықтың басты факторлер өзгерістерінің қаржы көрсеткіштер нәтижелеріне әсер дәрежесін бағалау. Егер сезімталдықты талдау кейбір қауіптерді өлшеуге/көрсетуге мүмкіндік бермесе, басқа тәсілдер, сонымен ішінде зиянсыздық нүктесінің есебі, Монте-Карло тәсілі, сценарлық талдау, факторлық талдау және т.б. қолданылады;
2) сезімталдықтың өзекті факторларына қаржы моделінің жорамалдары (бастапқы деректері) жатады, олардың нақты мағыналары жобаны іске асыру кезінде (оларды нақты бағалау мүмкінсіздігінен немесе оларға сай құбылмалылықтан) қаржы моделіне негізделген мағыналардан айтарлықтай ауып кетуі ықтимал. Атап айтқанда, сезімталдықтың әдеттегі факторларына келесілерді жатқызуға болады:
дайын өнімдер бағасы және қызметтер тарифы;
сату көлемі (пайдалану қарқыны, сатып алушылардың/қолданушылардың саны);
күрделі шығындар көлемі;
инвестициялау объектісін пайдалануға беруінің және жобалық қуатына шығуының кешігуі;
негізгі шикізат пен материалдардың, жанар майдың, еңбек ресурстардың бағасы;
тұрақты операциялық шығымдар көлемі;
дисконттау мөлшерлемесі;
инфляцияның болжамалы қарқыны;
валюталар айырбас бағамы және т.б.;
3) дисконттау мөлшерлемесінің, өнім бағасының, басты ресурстың бағасының және сату көлемінің өзгерістеріне сезімталдық талдау міндетті ретте өткізілуі қажет.
6. Қаржы моделінің сипаттауына қойылатын талаптар:
1) қаржы моделінің сипаттауы қаржы моделіне қосымша ретінде жасалынады;
2) сипаттауға келесілер қамтылуы тиіс:
қаржы моделі құрылымының сипаттамасы;
қаржы моделінде пайдаланылған макростардың жұмыс тетігінің сипаттамасы (бар болса);
қаржы болжамалардың басты жорамалдары (алғышарттары) және бастапқы деректері, ақпарат көздерін көрсете отырып, егер олар ҚЭН-де көрсетілмеген болса;
қаржы көрсеткіштерін (коэффициентерін) есептеу формулалары, егер ҚЭН-де көрсетілмеген болса;
қаржы моделінің құрылымын, құрастыру принциптерін, жұмыс тетігін және басқа да ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті басқа да ақпарат.
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 8-қосымша
Нысан
Инвестициялар нәтижесi
Нәтижелерi
Өлшем бiрлiгi
Тиiмдiлiк көрсеткiшi
Инвестицияларды iске асыратын жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
№ п/п
Тiкелей нәтижесi (санының көрсеткiштерi)
1.
...
N
№ п/п
Түпкілікті нәтиже (нәтиженiң көрсеткiшi)
1.
...
N
№ п/п
Сапа көрсеткiшi
1.
...
N
№ п/п
Тиiмдiлiк көрсеткiшi
1.
...
N
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 9-қосымша
Нысан
ҚЭН іс-шарасының (-ларының) бюджеттік тиімділігі
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Инвестицияларды iске асыру жылы
20___
20___
20___
20___
20___
20____
1
Құйылым
1.1
Инвестицияларды іске асыруына байланысты шығарылған (ұйымдастырылған) мемлекетке жататын акциялар (қатысу үлесі) бойынша дивидендтер
1.2
бюджеттерге түсімдер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ басқа да төлемдер), соның iшiнде:

5. Оценка устойчивости финансовых показателей (коэффициентов):
1) для оценки устойчивости финансовых показателей (коэффициентов) применяется метод анализа чувствительности - оценки степени воздействия изменения ключевых факторов чувствительности на результаты финансовых прогнозов. Если анализ чувствительности не позволяет измерить/проиллюстрировать отдельные риски, применяются иные методы, в том числе, расчет точки безубыточности, метод Монте-Карло, сценарный анализ, факторный анализ и тому подобное;
2) к ключевым факторам чувствительности относятся допущения (исходные данные) финансовой модели, фактические значения которых в ходе реализации проекта (ввиду невозможности их точной оценки или присущей им волатильности) могут значительно отклониться от значений, заложенных в финансовую модель. В частности, к типичным факторам чувствительности можно отнести:
цены на готовую продукцию и тарифы на услуги;
объем продаж (интенсивность эксплуатации, число покупателей/пользователей);
объем капитальных затрат;
задержки ввода инвестиционного объекта в эксплуатацию и выхода на проектную мощность;
цены на основное сырье и материалы, топливо, трудовые ресурсы;
величину постоянных операционных затрат;
ставку дисконтирования;
прогнозные темпы инфляции;
обменные курсы валют, и тому подобное;
3) в обязательном порядке необходимо провести анализ чувствительности к изменению ставки дисконтирования, цены реализации продукта, цены ключевого ресурса и объема продаж.
6. Требования к описанию финансовой модели:
1) описание финансовой модели оформляется в виде приложения к финансовой модели;
2) в описание должны быть включены:
описание структуры финансовой модели;
описание механизма работы макросов, использованных в финансовой модели (если применимо);
основные допущения (предположения) и исходные данные для финансовых прогнозов, с указанием источников информации, если они не приведены в ФЭО;
формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), если они не приведены в ФЭО;
иная информация, необходимая для понимания структуры, принципов построения, механизма работы, и иных особенностей финансовой модели.
Приложение 8
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Результаты Инвестиций
Результаты
ед. изм.
значение показателя
год
осуществления
Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Прямой результат (показатели количества)
1.
N
№ п/п
Конечный результат (показатели результата)
1.
N
№ п/п
Показатели качества
1.
N
№ п/п
Показатели эффективности
1.
N
Приложение 9
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО
Наименование
Единица
измерения
Год
осуществления
Инвестиций
20___
20___
20___
20___
20___
20___
1
Приток
1.1
Дивиденды по
принадлежащим государству
акциям (долям участия),
выпущенным
(сформированным) в связи
с реализацией Инвестиций
1.2
Поступления в бюджеты
(налоги и другие
обязательные платежи, а
также иные выплаты), в
том числе:

1.2.1
республикалық бюджетке
1.2.2
жергiлiктi бюджеттерге
...
2
Жылыстау
2.1
Инвестициялар көлемі
2.2
Инвестициялардан кейінгі мерзімдегі ҚЭН іс-шараларын іске асыруына байланысты бюджеттің шығыстары
2.3
Белгілі бір бағалық саясатты өткізуді және әлеуметтік басымдылықтарды ұстануды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар
...
3
Бюджеттік эффект (тиісті бюджеттердің таза түсімі)
Қаржылық-экономикалық негiздеменi
әзiрлеуіне немесе түзетуіне,
сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына
мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асыру
жоспарланған бюджеттiк инвестицияларды
iрiктеуіне қойылатын Ережелеріне
№ 10-қосымша
Нысан
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы
арқылы iске асырылуы жоспарланып отырған бюджеттiк
инвестициялардың экономикалық қорытындысы
1.
«Жалпы мәлiметтер» бөлiмi
Бюджеттiк инвестициялардың атауы
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң атауы
Бюджеттiк бағдарламаның
нөмiрi
атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылар
Инвестицияларды Алушы
Iс-шаралар тiзбесi
1-шi iс-шара
2-шi iс-шара
n-шi iс-шара
Iс-шараны iске асырудың кезеңi
ай, жыл
Бюджеттiк инвестициялардың мөлшерi, мың, теңге
Стратегиялық бағдарлама құжаттарына сәйкестiк
құжаттың реквизиттерiне нұсқау жасау
Құжаттама құрамы, соның iшiнде экономикалық сараптаманы өткiзуге уәкiлеттi заңды тұлғаның экономикалық сараптамасын қорытындысы
2.
«Нәтижелер» бөлiмi
Тiкелей нәтиже
Соңғы нәтиже
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
3.
«Iс-шаралар құны» бөлiмi
Iс-шаралар құны
Барлық
соның iшiнде
1-шi iс-шара
2-шi iс-шара
n-шi iс-шара
4.
Басқалар
...
...
Қорытындылар:
(ҚЭН-нiң құрылымы мен мазмұны ҚЭН әзiрлеу немесе түзету Ережелеріне сайлық, экономикалық орындылығына сәйкес, стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға, сондай-ақ негiздемелiк және нәтижелiлiк өлшем талаптарына сәйкес келетiн Инвестицияларға оң экономикалық қорытынды ұсынылады.
ҚЭН-нiң құрылымы мен мазмұны ҚЭН әзiрлеу немесе түзету Ережелеріне сай келмейтiн, және (немесе) экономикалық орындылығына сәйкес келмейтін, және (немесе) стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға, және (немесе) бір немесе екі өлшем (негiздемелiк және нәтижелiлiк) талаптарына сәйкес келмейтiн Инвестицияларға жағымсыз экономикалық қорытынды ұсынылады).

1.2.1
в республиканский бюджет
1.2.2
в местные бюджеты
2
Отток
2.1
Объем Инвестиций
2.2
Расходы бюджета,
связанные с мероприятиями
ФЭО, производимые в
постинвестиционный период
2.3
Субсидии, связанные с
проведением определенной
ценовой политики и
обеспечением соблюдения
определенных социальных
приоритетов
3
Бюджетный эффект (чистый
доход соответствующего
бюджета)
Приложение 10
к Правилам разработки или корректировки
финансово-экономического обоснования,
а также отбора бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
Форма
Экономическое заключение бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия государства
в уставном капитале юридических лиц
1.
Раздел «Общие сведения»
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной
программы
Бюджетная программа
номер
название
Наименование
юридического лица
Участников
Получателя
Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации
месяц, год
Размер бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Соответствие стратегическим программным
документам
указать реквизиты документа
Наличие заключения экономической
экспертизы юридического лица,
уполномоченного на проведение
экономической экспертизы
2.
Раздел «Результаты»
Прямой результат
Конечный результат
Показатели качества
Показатели эффективности
3.
Раздел «Стоимость мероприятий»
Стоимость
мероприятий
Всего
в том
числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
….
….
Выводы:
(Положительное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых соответствуют Правилам разработки или корректировки ФЭО, экономически целесообразны, соответствуют стратегическим и (или) программным документам, а также критериям обоснованности и результативности.
Отрицательное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых не соответствуют Правилам разработки или корректировки ФЭО, и/или экономически нецелесообразны, и/или не соответствует стратегическим и (или) программным документам, и/или одному или двум критериям (обоснованность и результативность).