Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 3-3/373 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 17 тамызда № 7864 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.12.2022 № 396 (11.12.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 3-3/373 бұйрығымен бекітілген
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил ведения информационной базы селекционной и племенной работы
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 3-3/373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2012 года № 7864.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не меняется приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2022 № 396 (вводится в действие с 11.12.2022).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения информационной базы селекционной и племенной работы.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не меняется приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту животноводства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года №3-3/373
Правила ведения информационной
базы селекционной и племенной работы
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не меняется приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения информационной базы селекционной и племенной работы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" и определяют порядок ведения информационной базы селекционной и племенной работы.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.12.2022 № 396 (11.12.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу процестерін автоматтандыруға арналған бағдарламалық-техникалық кешен;
3) оператор – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорына айрықша құқықты растайтын құжаты немесе "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес жасалған ерекше құқықтар беру туралы авторлық шарты бар және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорын сүйемелдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы бейініндегі ұйым;
4) өтініш беруші – осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркеуге өтініш (бұдан әрі – тіркеуге арналған өтініш) беруші заңды немесе жеке тұлға;
5) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қоры (бұдан әрі – АТЖ) – уәкілетті орган айқындаған оператор жүргізетін, жануарлардың генетикалық әлеуетін жетілдіру және арттыру үшін, сондай-ақ асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу үшін пайдаланылатын, асыл тұқымды жануарлар және селекциялық процеске тартылатын жануарлар туралы деректерді жинаудың, жинақтаудың және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.12.2022 № 396 (11.12.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
3. АТЖ:
1) мал басын жетілдіру және жануарлардың генетикалық әлеуетін арттыру, өнімділік бағыты, тұқымдық тиесілілігі, өнімділік деңгейі және асыл тұқымдық құндылығы, селекциялық және асыл тұқымды жұмыстың жай-күйі үшін пайдаланылатын асыл тұқымды жануарлар түрлері бойынша мал басы және селекциялық процеске тартылған жануарлар туралы мониторинг жүргізуге және ақпарат алуға;
2) облыстар, аудандар, қалалар, ауылдық елді мекен бөлінісінде республика бойынша есептілікті автоматты түрде қалыптастыруға;
3) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты үйлестіруді және мал басының өсімін молайтуды басқаруды жүзеге асыруға;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2022 № 396 (вводится в действие с 11.12.2022).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области племенного животноводства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области племенного животноводства;
2) автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) – программно-технический комплекс, предназначенный для автоматизации процессов ведения селекционной и племенной работы;
3) оператор – организация сельскохозяйственного профиля, имеющая документ, подтверждающий исключительное право на информационную базу селекционной и племенной работы или авторский договор о передаче исключительных прав, заключенный в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", и осуществляющая сопровождение информационной базы селекционной и племенной работы;
4) заявитель – физическое или юридическое лицо, подающее заявление на регистрацию в информационной базе селекционной и племенной работы по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление на регистрацию);
5) информационная база селекционной и племенной работы (далее – ИАС) – автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования и повышения генетического потенциала животных, а также для учета племенной продукции (материала), сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2022 № 396 (вводится в действие с 11.12.2022).
3. ИАС предназначается для:
1) мониторинга и получения информации о поголовье по видам племенных животных и о животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемый для совершенствования поголовья и повышения генетического потенциала животных, направления продуктивности, породной принадлежности, уровня продуктивности и племенной ценности, состояния селекционной и племенной работы;
2) автоматического формирования отчетности по республике в разрезе областей, районов, городов, сельского округа;
3) осуществления координации селекционной и племенной работы и управления воспроизводством поголовья;

4) асыл тұқымды және тауарлық мал басының өнімділігі деректерін кейіннен ғылыми мақсатта пайдалану үшін оларды орталықтандырылған сақтауға арналады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.04.2019 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. АТЖ электрондық түрде қор деректеріне санкциясыз қол жеткізудің алдын алуды қамтамасыз ету жағдайында жүзеге асырылады.
5. Шаруашылықтағы мал басы және оның жеке деректері туралы ақпаратты АТЖ-ға енгізуді қолданушылар жүзеге асырады.
6. АТЖ-ға ақпарат енгізу АЖО арқылы, және де ақпаратты беру үшін АТЖ-мен сүйемелденген бағдарламалық өнім көмегімен жүзеге асырылады.
7. АТЖ-ны жүргізу үшін АТЖ операторы беретін жүйеге қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
8. АТЖ-да тіркеу үшін электронды нысанда тіркеуге өтінім толтырылады және операторға жолданылады.
9. Оператор тіркеу туралы хабарламаны алған соң, ұсынылған деректер негізінде пайдаланушыға қол жеткізуді ашады.
10. Деректерді тиісінше немесе толық толтырмаған жағдайда оператор тіркеу туралы хабарлама түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде өтінушіге АТЖ-ға қол жетуде бас тарту туралы себептерін көрсете отырып бас тарту туралы хабарлама жолдайды.
11. АТЖ-да өтініш беруші пайдаланушы ретінде тіркелгеннен соң оператор қолданушының электронды поштасына тіркелгені туралы хабарлама жібереді.
12. АТЖ-да бар есеп жүргізу нысандарын толтыру арқылы қолданушы мал басын және мал басы бойынша зоотехникалық жағдайларды тіркеуді жүзеге асырады.
13. Ақпаратты беру үшін АТЖ-мен сүйемелденген бағдарламалық өнімдермен жұмыс істеу барысында пайдаланушы бағдарламаның жеткізушісі немесе әзірлеушісі анықтаған жұмыс жүргізу туралы нұсқаулықты пайдаланады.
14. АТЖ-мен сүйемелденген бағдарламалық өнімдер мәліметтерді беру үшін, мәліметтерді АТЖ-ға автоматты түрде жіберуді жүзеге асырады.
Селекциялық және асыл
тұқымдық жұмыстың ақпарат
қорын жүргізу қағидаларына
қосымша"
Ескерту. Қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорына тіркеуге арналған өтініш

4) централизованного хранения данных продуктивности племенного и товарного поголовья, для их последующего использования в научных целях.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.04.2019 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок ведения информационной базы селекционной и племенной работы
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ведение ИАС осуществляется в электронном виде в условиях, обеспечивающих предотвращение несанкционированного доступа к базе данных.
5. Внесение сведений в ИАС о поголовье хозяйства и его личных данных осуществляется пользователями.
6. Внесение сведений в ИАС осуществляется посредством АРМ, а также с помощью программного обеспечения, интегрированного с ИАС для передачи данных.
7. Для ведения ИАС обеспечивается доступ к системе, предоставляемого оператором ИАС.
8. Для регистрации в ИАС в электронной форме заполняется заявление на регистрацию и направляется оператору ИАС.
9. Оператор ИАС, после получения заявления на регистрацию, на основании представленных данных открывает доступ пользователю.
10. В случае ненадлежащего или неполного заполнения данных, оператор ИАС в течение одного рабочего дня с момента поступления уведомления о регистрации направляет заявителю сообщение об отказе доступа к ИАС, с указанием причин отказа.
11. После регистрации заявителя в качестве пользователя ИАС, оператор направляет заявителю уведомление о регистрации на электронную почту пользователя.
12. Пользователь осуществляет регистрацию поголовья и зоотехнических событий по животным путем заполнения форм учета, имеющихся в ИАС.
13. При работе с программными продуктами, интегрированного с ИАС для передачи данных, пользователь руководствуется инструкцией по работе, определенной разработчиком или поставщиком данного программного продукта.
14. Программный продукт, интегрированный с ИАС для передачи данных, осуществляет автоматическую передачу данных в ИАС.
Приложение
к Правилам ведения
информационной базы
селекционной и племенной
работы
Форма
Сноска. В правый верхний угол приложения внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не меняется приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
на регистрацию в информационной базе селекционной и племенной работы

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.04.2019 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы:
________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) /
Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін):
________________________________________________
Облысы:
________________________________________________
Ауданы:
________________________________________________
Ауылдық округі:
________________________________________________
Елді мекені:
________________________________________________
Телефоны:
________________________________________________
Электрондық почтасы:
________________________________________________
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
________________________________________________
Мекенжайы:
________________________________________________
Шаруашылық бағыты (ауыл шаруашылығы жануарларын /баларалар /құстар өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар толтырады)
Ірі қара мал шаруашылығы; Қой шаруашылығы; Жылқы шаруашылығы;
Шошқа шаруашылығы; Түйе шаруашылығы; Марал шаруашылығы;
Ешкі шаруашылығы; Балара шаруашылығы; Құс шаруашылығы.
Өнімділік бағыты (таңдалған түріне байланысты
өнімділік бағыты көрсетіледі):
________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қоса тіркеу:
________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің скан-көшірмесі)

Сноска. Приложение в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.04.2019 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Наименование физического или юридического лица:
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица)
Бизнес идентификационный номер (для юридического лица) /
Индивидуальный идентификационный номер (для физического лица):
________________________________________________
Область:
________________________________________________
Район:
________________________________________________
Сельский округ:
________________________________________________
Населенный пункт:
________________________________________________
Телефон:
________________________________________________
Электронная почта:
________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
________________________________________________
Адрес:
________________________________________________
Направление хозяйства (заполняются физическими и юридическими лицами осуществляющими разведение сельскохозяйственных животных/пчел /птиц):
Скотоводство; Овцеводство; Коневодство; Свиноводство; Верблюдоводство; Мараловодство; Козоводство; Пчеловодство; Птицеводство.
Направление продуктивности (в зависимости от выбранного вида указывается направление продуктивности):
________________________________________________
Прикрепление свидетельства о государственной регистрации:
________________________________________________
(скан-копия свидетельства о государственной регистрации)