Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012 жылғы 7 тамыздағы № 238-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 қыркүйекте № 7905 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 18.05.2016 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 34-1-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемдері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 18.05.2016 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Төменкөміртекті даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
А. Дерновой
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің м.а.
______________ А. Рау
2012 жылғы 2 тамыз
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі м.а.
2012 жылғы 7 тамыздағы № 238-ө
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды
және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу
саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды
түгендеу, верификация және валидация жүргізуде
пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға
рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемдері

Об утверждении Правил и критериев признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 августа 2012 года № 238-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2012 года № 7905. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра энергетики РК от 18.05.2016 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 34-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и критерии признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 18.05.2016 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту низкоуглеродного развития направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Дерновой
"Согласовано"
И.о. Министра индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
______________
А. Рау
"__" _________ 2012 год
Утверждены
приказом И.о. Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 7 августа 2012 года № 238-ө
Правила и критерии признания и допустимости действия на
территории Республики Казахстан международных стандартов и
стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации
проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и
поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации
парниковых газов, верификации и валидации

Ескерту. Қағидалар мен өлшемдер жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 18.05.2016 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану өлшемдерін және тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың қолданысы парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерге, парниктік газдарды түгендеу, верификация мен валидация жүргізуге таралады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы аумағында халықаралық
стандарттар мен Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға
рұқсат ету және тану тәртібі
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) халықаралық стандарттарды және Қазақстан Республикасының стандарттарын олардың Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етуі мен тануына келесі жағдайларда қарастырады:
1) Қазақстан Республикасымен квота бірліктерін және өзге көміртегі бірліктерін өзара тану туралы халықаралық шарт жасасқанда;
2) жеке және заңды тұлғалар өтініш білдіргенде.
4. Уәкілетті орган халықаралық стандарттарды және Қазақстан Республикасының стандарттарын осы Қағидалардың 3-тарауында қарастырылған қолдануға рұқсат ету және тану өлшемдеріне сәйкестігін қарастырады.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасымен қарастырылған жағдайда қарастыру нәтижелері бойынша уәкілетті орган халықаралық стандарттарды және Қазақстан Республикасының стандарттарын ұлттық стандарттар ретінде қолдану немесе 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" Заңының 24-бабына сәйкес техникалық реттеу саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға олардың есептік тіркеуі туралы ұсыныс енгізеді.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 18.05.2016 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации (далее - Правила) определяют порядок и критерии признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, при проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации (далее – международные стандарты и стандарты Республики Казахстан).
2. Действие Правил распространяется на проектные механизмы в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведение инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации.
Глава 2. Порядок признания и допустимости действия на
территории Республики Казахстан международных
стандартов и стандартов Республики Казахстан
3. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) рассматривает международные стандарты и стандарты Республики Казахстан на предмет признания и допустимости их действия на территории Республики Казахстан в случаях:
1) заключения Республикой Казахстан международного договора о взаимном признании единиц квот и иных углеродных единиц;
2) обращения физических и юридических лиц.
4. Уполномоченный орган рассматривает международные стандарты и стандарты Республики Казахстан на предмет соответствия критериям признания и допустимости действия, предусмотренным в главе 3 настоящих Правил.
5. По результатам рассмотрения в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит предложения о применении международных стандартов и стандартов Республики Казахстан в качестве национальных стандартов, либо предоставляет данные по их учету в реестре государственной системы технического регулирования в уполномоченный государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".

6. Осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасымен қарастырылған жағдайда қарастыру нәтижелері бойынша уәкілетті орган Қазақстан Республикасы аумағында халықаралық стандарттарды қолдануға рұқсат ету және тану туралы хатты береді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық
стандарттарды және Қазақстан Республикасының стандарттарын
қолдануға рұқсат ету және тану өлшемдері
7. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын тану үшін мына өлшемдер болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында тиісті ережелерінің болмауы;
2) халықаралық қолдану тәжірибесінің болуы (халықаралық стандарттар болған жағдайда);
8. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету үшін мына өлшемдер болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнама нормалары мен ережелеріне қайшылықтардың болмауы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында оларды қолдану үшін ұйымдастыру және техникалық мүмкіндіктерінің болуы.

6. По результатам рассмотрения в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, уполномоченный орган выдает письмо о признании и допустимости действия на территории Республики Казахстан международного стандарта.
Глава 3. Критерии признания и допустимости действия на
территории Республики Казахстан международных стандартов и
стандартов Республики Казахстан
7. Критериями для признания на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации, являются:
1) отсутствие соответствующих положений в законодательстве Республике Казахстан;
2) наличие международной практики применения (в случае международных стандартов).
8. Критериями допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации, являются:
1) отсутствие противоречий положениям и нормам законодательства Республики Казахстан;
2) наличие организационных и технических возможностей для их применения на территории Республики Казахстан.