Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 105 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 280 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қазанда № 7961 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 316 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 316 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он бес күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін ұйымдастыру, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 105 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6772 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 105 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 280. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2012 года № 7961. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 316
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 316 (вводится в действие по истечении пятнадцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 июля 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам организации деятельности Национального Банка Республики Казахстан, регулирования финансового рынка и финансовых организаций" Правление Национального Банка Республики Казахстан"ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 105 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6772) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора.";
в Инструкции по представлению банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:

"1. Жалпы ережелер";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ұсыну тәртібін нақтылайды.
2. Мәліметтер Нұсқаулыққа сәйкес бухгалтерлік есеп деректері негізінде жасалады.";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) институционалдық бiрлiктер – активтерге иелік ететін, өздеріне міндеттемелер қабылдайтын, шаруашылық қызметпен және басқа институционалдық бiрлiктермен операциялармен шұғылданатын шаруашылық бiрлiктер;
3) қаржы ұйымдары – негiзгi қызметі қаржы делдалдығы және/немесе онымен байланысты қосалқы қаржы қызметі болып табылатын институционалдық бiрлiктер;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік басқару органдары – саяси процесстер нәтижесінде құрылған, белгіленген аумақ шегінде орналасқан институционалдық бiрлiктерге қолданылатын заң, сот немесе атқару билiгiне ие заң субъектілері;
6) коммерциялық емес ұйымдар – тауарлар немесе қызметтер өндiру мақсатымен құрылатын, мәртебесі олардың осы ұйымдарды құратын, бақылайтын немесе қаржыландыратын бірліктер үшін кіріс, пайда немесе өзге де қаржылай пайда көзі болуына мүмкіндік бермейтін заңды немесе қоғамдық ұйымдар;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәліметтерді ұсыну тәртібі";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мәліметтер Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша қаржы секторының шолуын жасау үшін көрсеткіштер тізбесінен және Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша мәліметтерден тұрады.
6. Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мәліметтер күн сайынғы және ай сайынғы негізде ұсынылады. Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мәліметтер ай сайын ұсынылады.";

"1. Общие положения";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора (далее - Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и детализирует порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) сведений для формирования обзора финансового сектора (далее - сведения) банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями.
2. Сведения составляются на основании данных бухгалтерского учета в соответствии с Инструкцией.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. В Инструкции используются следующие понятия:";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) институциональные единицы – хозяйственные единицы, владеющие активами, принимающие на себя обязательства, занимающиеся хозяйственной деятельностью и операциями с другими институциональными единицами;
3) финансовые организации – институциональные единицы, основной функцией которых является финансовое посредничество и/или связанная с ним вспомогательная финансовая деятельность;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) органы государственного управления – юридические субъекты, образованные в результате политических процессов, обладающие законодательной, судебной или исполнительной властью, которая распространяется на институциональные единицы, расположенные в пределах установленной территории;
6) некоммерческие организации – юридические или общественные организации, создаваемые с целью производства товаров и услуг, чей статус не позволяет им быть источником дохода, прибыли или иной финансовой выгоды для единиц, создающих, контролирующих или финансирующих эти организации;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок представления сведений";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Сведения включают в себя перечень показателей для составления обзора финансового сектора по форме, установленной приложением 1 к Инструкции, и сведения по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме, установленной приложением 2 к Инструкции.
6. Сведения по форме, установленной приложением 1 к Инструкции, представляются на ежедневной и ежемесячной основе. Сведения по форме, установленной приложением 2 к Инструкции, представляются ежемесячно.";

8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өңірлік және жергiлiктi басқару органдары – "2" коды.";
9-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3" коды қаржы жүйесiнiң шешуші аспектiлерiне бақылауды жүзеге асыратын институционалдық бiрлiктерден тұрады. Бұл шағын секторға ұлттық валюта эмиссиясы, елдің халықаралық резервтерін басқару, ХФҚ-пен және басқа да халықаралық қаржы ұйымдарымен операциялар, басқа депозиттік корпорацияларға кредит беру сияқты қызмет тән орталық (ұлттық) банктер жатады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5" коды түрлі делдалдық не қосалқы қаржылық қызметті жүзеге асыратын не осы функцияларды қоса атқаратын осы сектордағы барлық қалған институционалдық бiрлiктерден тұрады. Бұл топқа кредиттік серіктестіктер, микрокредиттік ұйымдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорлары, ломбардтар, ипотекалық ұйымдар, қаржы лизинг компаниялары, факторинг компаниялары, арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдар, инвестициялық қорлар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын өзге де ұйымдар, сондай-ақ валюта және қор биржалары, дилерлер, брокерлер мен агенттер, кредит алудағы түрлі делдалдар, сақтандыру брокерлері, кепілдік беру қорлары, айырбастау пункттері және басқа да қаржы ұйымдары жатады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қаржылық емес ұйымдар секторы мынадай шағын секторлардан тұрады:
1) мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – "6" коды;
2) мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – "7" коды.
"6" коды көбіне нарықтық өндiрiспен айналысатын және мемлекеттік басқару органдарының бақылауындағы институционалдық бiрлiктерден тұрады.
Мемлекеттік басқару органдары бақылауды:
- дауыс беретін акциялардың бақылау пакетін иемдену немесе акционерлер дауыстарының жартысынан артығына бақылау жасаудың өзге де нысандарын белгілеу жолымен;
- мемлекеттік басқару органдарына корпорация саясатын айқындау немесе оның директорларын тағайындау құқығын беретін арнайы заңнаманы, жарлықты немесе ережені қабылдау нәтижесінде жүзеге асырады.
Бұл шағын топқа мемлекеттік басқару органдарының бақылауындағы және қаржыландыруындағы коммерциялық емес кірмейді, өйткені олар мемлекеттік басқару органдары секторына жатады.";
13-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларында көрсетілген көрсеткіштердің кодын белгілеу үшін мынадай валюта түрлерi пайдаланылады:";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) региональные и местные органы управления – код "2".";
в пункте 9:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Код "3" включает институциональные единицы, которые осуществляют контроль над ключевыми аспектами финансовой системы. К данному подсектору относятся центральные (национальные) банки, которым свойственна такая деятельность, как эмиссия национальной валюты, управление международными резервами страны, операции с МВФ и другими международными финансовыми организациями, предоставление кредита другим депозитным корпорациям.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Код "5" включает все остальные институциональные единицы данного сектора, которые осуществляют посредническую либо вспомогательную финансовую деятельность, либо совмещают эти функции. К этой группе относятся такие организации, как кредитные товарищества, микрокредитные организации, страховые (перестраховочные) организации, накопительные пенсионные фонды, ломбарды, ипотечные организации, финансовые лизинговые компании, факторинговые компании, дочерние организации специального назначения, инвестиционные фонды, иные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также валютные и фондовые биржи, дилеры, брокеры и агенты, различные посредники в получении кредита, страховые брокеры, фонды гарантирования, обменные пункты и другие финансовые организации.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Сектор нефинансовых организаций включает в себя следующие подсектора:
1) государственные нефинансовые организации – код "6";
2) негосударственные нефинансовые организации – код "7".
Код "6" включает институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и контролируемые органами государственного управления.
Контроль органов государственного управления осуществляется:
путем приобретения контрольного пакета голосующих акций или установления иных форм контроля над более чем половиной голосов акционеров;
в результате принятия специального законодательства, указа или положения, дающих органам государственного управления право определять политику корпорации или назначать ее директоров.
В данную подгруппу не включаются те некоммерческие организации, которые контролируются и финансируются органами государственного управления, поскольку они относятся к сектору органов государственного управления.";
абзац первый части первой пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для кодировки показателей, указанных в приложениях 1 и 2 к Инструкции, используются следующие виды валют:";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларындағы мәліметтер резиденттік, экономика секторы және валюта түрі белгілері бойынша одан әрі нақтыланатын көрсеткіштердің нөмірлері бойынша ұсынылады.
Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларындағы көрсеткіштер кодтарының құрылымы АААА Х У Z (бұдан әрі – код) цифрлық символдар жүйесін білдіреді, мұндағы:
АААА – көрсеткіш нөмірі;
X – резиденттік белгісі ("1" – Қазақстан Республикасының резиденті, "2" – Қазақстан Республикасының резиденті емес);
Y – экономика секторының белгісі (экономика секторларының сипаты Нұсқаулықтың 7–12-тармақтарында келтірілген);
Z – валюта түрінің белгісі ("1" – теңге, "2" – ЕАВ, "3" – ВБТ).";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Көрсеткіштердің 1405, 1406, 1425, 1752, 1864 нөмірлері бойынша вексель берушінің экономика секторы қойылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Көрсеткіштердің 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405, 2406 нөмірлері бойынша бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі мен экономика секторын шынайы айқындау мүмкін болмаған жағдайда номиналды ұстаушының (сенімгер меншік иесінің) резиденттігі мен экономика секторы көрсетіледі.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларында активтер мен мiндеттемелердi мерзiмдерi бойынша былайша жіктеу қабылданған:";
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Нұсқаулықтың 2-қосымшасында өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және резидент еместерге жататын шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен ғана операциялар бойынша мәліметтер ұсынылады.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мынадай екінші деңгейдегі банктер
1) оннан аспайтын филиалы барлар:
күнделікті мәліметтерді – есепті күннен кейінгі екi жұмыс күнiнен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) он және одан да көп филиалы барлар:
күнделікті мәліметтерді – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнiнен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей;

"14. Сведения в приложениях 1 и 2 к Инструкции представляются по номерам показателей, которые далее детализируются по признакам резидентства, сектора экономики и вида валют.
Структура кодов показателей в приложениях 1 и 2 к Инструкции представляет собой систему цифровых символов: АААА Х У Z (далее - код), где:
АААА – номер показателя;
X - признак резидентства ("1" - резидент Республики Казахстан, "2" - нерезидент Республики Казахстан);
Y – признак сектора экономики (описание секторов экономики приведено в пунктах 7 - 12 Инструкции);
Z – признак вида валюты ("1" - тенге, "2" - СКВ, "3" - ДВВ).";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. По номерам показателей 1405, 1406, 1425, 1752, 1864 проставляется сектор экономики векселедателя.
18. По номерам показателей 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405, 2406 в случае отсутствия возможности достоверно определить резидентство и сектор экономики держателя ценной бумаги указывается резидентство и сектор экономики номинального держателя (доверительного собственника).";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. В приложениях 1 и 2 к Инструкции принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:";
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. В приложении 2 к Инструкции представляются сведения по операциям только с филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и относящиеся к нерезидентам.";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Банки второго уровня представляют:
1) имеющие не более десяти филиалов:
ежедневные сведения – не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом);
ежемесячные сведения – не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) имеющие десять и более филиалов:
ежедневные сведения – не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом);
ежемесячные сведения – не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;

1491, 1494, 1757 көрсеткіштердің нөмірлері мен атаулары алып тасталсын:
1728 көрсеткіштің нөмірі мен атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1728
Банктiң, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген кірістер".
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы Г. Марченко

номера и наименования показателей 1491, 1494, 1757 исключить;
номер и наименование показателя 1728 изложить в следующей редакции:
"1728
Начисленные доходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка Г. Марченко