Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 23 қазандағы № 468 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 желтоқсанда № 8128 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 56 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2015 № 56 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағында тұрған қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдарында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Арнаулы атақтар мен оларға сәйкес шекті арнаулы атақтар берілетін Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар санаттары үшін тестілеуден өту қағидасы мен шарттары, сондай-ақ шекті мәндері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкерін көтермелеу түрлерін қолдану және Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкеріне кезектен тыс арнайы атақтарды беру қағидасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидасы мен шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.08.2013 № 406 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (М.Т. Есенбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                              Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 468 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда- ҚР Қаржы министрінің 27.08.2013 № 406 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

О некоторых вопросах прохождения службы в таможенных органах Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2012 года № 8128. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 56
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.01.2015 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в таможенных органах Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей таможенных органов Республики Казахстан, которым присваиваются специальные звания и соответствующие им предельные специальные звания согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила применения видов поощрения к сотруднику таможенного органа Республики Казахстан и присвоения внеочередных специальных званий сотруднику таможенного органа Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудника таможенного органа Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 27.08.2013 № 406 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Есенбаев М.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
Министр                                   Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 468
Правила
прохождения службы сотрудниками, находящимися
в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.08.2013 № 406 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағында тұрған қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 46-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағында тұрған (бұдан әрі – қарамағында тұру) қызметкерлердің қызмет өткеру тәртібін айқындайды.
2. Қызметкерді қарауға есепке алу үшін негіз Заңның 46-1-бабының 2-тармағы болып табылады.
3. Қызметкерді атқарып жүрген лауазымынан босату және қарамағына қабылдау қызметкерді лауазымға тағайындайтын және босататын Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің немесе кеден органы басшысының бұйрығымен күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде ресімделеді.
Ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларды жүргізу мерзімі ұзартылғандықтан, бос лауазымның болмауынан, сондай-ақ өзге ерекше жағдайларда қызметкерді тағайындау туралы мәселені шешу мүмкін емес жағдайда бұл мерзім Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің немесе кеден органы басшысының бұйрығымен екі айға дейін ұзартылады.
Қарамағына қабылданған қызметкердің соңғы лауазымы бойынша ақшалай қаражаты сақталады.
4. Қарамағына қабылдау туралы бұйрық қызметкерге оны шығарған күннен кейін үш жұмыс күнінің ішінде қол қою арқылы жарияланады. Бір уақытта қарамағына қабылданған қызметкер бұйрықпен осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағына қабылданған қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасымен танысқандығы туралы қолхатқа қол қояды.
5. Қызметкер қарамағында тұрған кеден органының кадр бөлімшесі осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарамағында тұрған қызметкерлерді тіркеу журналында көрсетілген адамдардың тиісті есебін жүргізеді.
6. Қызметкердің Заңда белгiленген демалыстарда, денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде) болу кезеңі, бұрынғы қызмет атқарған жерiнен тиiстi кеден органы тұрған жерге дейiн жол жүру уақыты; сырттай немесе кешкі оқыту нысаны бойынша білім алатын адамдар үшін – бiлiм беру ұйымдарының оқу-емтихан сессияларында болу уақыты; қылмыстық iс ақтау негiздерi бойынша қысқартылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда, қамауға алынған күнiнен бастап және босатылған күнiн қоса алғанда, қылмыстық жауаптылыққа тартылуымен байланысты қамауда болған уақыты қарамағында болу мерзiмiне есептелмейдi.

1. Настоящие Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 46-1 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан (далее - распоряжение).
2. Основаниями зачисления сотрудника в распоряжение предусмотрены пунктом 2 статьи 46-1 Закона.
3. Освобождение от должности и зачисление сотрудника в распоряжение оформляется приказом Министра финансов Республики Казахстан или руководителя таможенного органа, которые назначают и освобождают от должности сотрудника, на срок, не превышающий пятнадцати календарных дней.
В случаях невозможности решения вопроса о назначении сотрудника в виду продления срока проведения организационно-штатных мероприятий, отсутствия вакантной должности, а также иных исключительных случаях, этот срок продлевается приказом Министра финансов Республики Казахстан или руководителя таможенного органа до двух месяцев.
За сотрудником, зачисленным в распоряжение, сохраняется денежное содержание по последней должности.
4. Приказ о зачислении в распоряжение объявляется сотруднику под роспись, в течение трех рабочих дней со дня его издания. Одновременно с приказом сотрудник, зачисляемый в распоряжение, подписывает расписку об ознакомлении с Правилами прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Кадровое подразделение таможенного органа, в котором сотрудник находится в распоряжении, ведет соответствующий учет указанных лиц в журнале регистрации сотрудников, находящихся в распоряжении по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. В срок пребывания в распоряжении не засчитываются период нахождения сотрудника в установленных Законом отпусках, на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения, время нахождения в пути следования от места прежней службы до места нахождения таможенного органа; для лиц, обучающихся по заочной или вечерней форме обучения, – время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях организаций образования; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.

7. Атқаратын лауазымдарынан босатылған және қарамағында тұрған, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған қызметкерлерге, оларды қызметте одан әрi пайдалану туралы мәселенiң шешілуі кешiктiрiлген жағдайларда, пайдаланылмаған демалысы берiледi. Оларға жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы уақыты үшiн ақшалай қаражат, қарамағында болу мерзiмiне қарамастан, оның қарамағына қабылданған күнге негiзгi лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленедi.
8. Қарамағында тұрған қызметкерге Заңның 55 және 56-баптарымен көзделген көтермелеу шаралары және оған тәртіптік жазалар қолданылуы мүмкін.
9. Қызметкердiң қарамағында тұрған уақыты құқық қорғау қызметiндегi өтiлiне, арнаулы атақ беру үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
10. Қарамағында тұрған қызметкерге кеден органында белгiленген күн тәртiбi толық көлемде қолданылады.
Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарамағында тұрған қызметкердің келу және кету уақытын есепке алу журналына қызметкер қарамағына қабылданған кеден органының кадр бөлімшесі күн сайын қызметкердің қызметке келу және кету уақытын есепке алуды жүргізеді.
11. Баланы бағып-күту бойынша жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамды қоспағанда, қарамағында тұрған қызметкер қарамағында тұрған кеден органының кадр бөлімшесін өзінің орналасқан жері туралы күн сайын ақпараттандырады. Жыл сайынғы еңбек демалысында, денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде) болу уақыты, бұрынғы қызмет атқарған жерiнен тиiстi кеден органы тұрған жерге дейiн жол жүру уақыты, бiлiм беру ұйымдарының сырттай оқу бөлімшелерінің оқу-емтихан сессияларында болу уақыты, қылмыстық жауаптылыққа тартылуымен байланысты қамауда болған уақыты құжатпен дәлелденуі тиіс.
12. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі немесе кеден органының басшысы Заңның талаптарын сақтай отырып, қарамағында тұрған қызметкерге жазбаша нысанда лауазым ұсынуға міндетті.
Кадр бөлімшесі қарамағында тұрған қызметкерді лауазым ұсыну туралы хабарламаға қол қою арқылы таныстырады.
13. Қызметкер ол хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылып отырған лауазымға тағайындалуға келісу/келіспеу туралы кадр бөлімшесіне жазбаша хабарлайды.
Қызметкер ұсынылған лауазыммен келіспейтінін жазбаша баяндаудан бас тартқан кезде кадр бөлімшесі қызметкердің жеке ісіне қосылатын осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акті ресімдейді.
Қызметкер ұсынылатын лауазымға орналасудан бас тартқан жағдайда, ол қызметтен шығарылуға жатады.
Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет
өткеру қағидасына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы кеден органдарының қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасымен танысқандығы туралы
ҚОЛХАТ
Мен, ________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
______________________________________________ қарамағында тұрған,
кеден органының атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2012 жылғы ________ № ____
бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы кеден органдарының
қарамағында тұрған қызметкерлердің қызмет өткеру қағидасының талаптарын сақтауға міндеттенемін.
____________________________________
Қарамағында тұрған тұлғаның Т.А.Ә.
Тұратын мекен-жайы: _______________________
Тіркеу орны:        _______________________
Байланыс телефондары: _____________________
Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет
өткеру қағидасына
2-қосымша
Нысан
__________________________________________
кеден органының атауы
қарамағында тұрған қызметкерлерді тіркеу журналы
р/н
Т.А.Ә.
Бұрын атқарған лауазымы
Қарамағына қабылдау бұйрығының № және күні
Қарамағында тұрған қызметкерге ұсынылған еңбек демалыстарының кезеңі
Қарамағында тұруды ұзарту туралы бұйрықтың № және күні, ұзартудың себебі
Тағайындау немесе жұмыстан босату туралы бұйрықтың № және күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет
өткеру қағидасына
3-қосымша
Нысан
_______________________________________________
кеден органының атауы
қарамағында тұрған қызметкерлердің келу және кету уақытын
есепке алу журналы
р/н
Т.А.Ә., қарамағына қабылдау бұйрығының № және күні
Айы, жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
*
**
____________________________________________
* қызметкердің жұмысқа келу уақыты және қолы
** қызметкердің жұмыстан кету уақыты және қолы
Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
қарамағында тұрған
қызметкерлердің қызмет
өткеру қағидасына
4-қосымша
Нысан
АКТ
Астана қаласы                                 20___ж. «__»_______
Осы акт 20___ жылғы «__»_______№____ бұйрығымен _____________________
кеден органының атауы
қарамағына қабылданған ______________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
ұсынылған ________________________ лауазыммен келіспегенін жазбаша
лауазымы және бөлімше
баяндаудан бас тартады.
Кадр бөлімшесінің
басшысы              __________________  ____________________________
қолы               Т.А.Ә.
Кадр бөлімшесінің
лауазымды адамы      __________________  ____________________________
қолы               Т.А.Ә.
Ішкі қауіпсіздік
бөлімшесінің қызметкері _______________  ____________________________
қолы               Т.А.Ә.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 468 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының кеден органдарында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидасы

7. В случаях задержки решения вопроса о дальнейшем использовании на службе сотрудников, освобожденных от занимаемых должностей и находящихся в распоряжении, не использовавших оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск им предоставляется неиспользованный отпуск. За время оплачиваемого ежегодного трудового отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение, независимо от срока пребывания в распоряжении.
8. К сотруднику, находящемуся в распоряжении, могут применяться меры поощрения и на него могут налагаться дисциплинарные взыскания, предусмотренные статьями 55 и 56 Закона.
9. Время нахождения сотрудника в распоряжении засчитывается в стаж правоохранительной службы, в выслугу лет для присвоения специального звания.
10. На сотрудника, находящегося в распоряжении, в полном объеме распространяется распорядок дня, установленный в таможенном органе.
Учет времени прибытия и убытия сотрудника на службу ведется ежедневно кадровым подразделением таможенного органа, в распоряжение которого зачислен сотрудник, в журнале учета времени прибытия и убытия сотрудников, находящихся в распоряжении, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Сотрудник, находящийся в распоряжении, за исключением лиц, находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, ежедневно информирует кадровое подразделение таможенного органа, в распоряжении которого он находится о месте своего нахождения. Время пребывания в ежегодном трудовом отпуске, на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения, время нахождения в пути следования от места прежней службы до места нахождения соответствующего таможенного органа, время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных отделений организаций образования, время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности должны документально подтверждаться.
12. Министр финансов Республики Казахстан или руководитель таможенного органа в письменной форме предлагают сотруднику, находящемуся в распоряжении, должность с соблюдением требований Закона.
Кадровое подразделение под роспись ознакамливает сотрудника, находящегося в распоряжении, с уведомлением о предложении должности.
13. Сотрудник в течение трех дней со дня получения им уведомления письменно сообщает в кадровое подразделение о согласии/несогласии на назначение на предлагаемую должность.
При отказе сотрудника письменно изложить несогласие с предложенной должностью, кадровым подразделением оформляется соответствующий акт по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который приобщается к личному делу сотрудника.
В случае отказа сотрудника занять предлагаемую должность он подлежит увольнению в соответствии с Законом.
Приложение 1
к Правилам прохождения
службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении
таможенных органов
Республики Казахстан
Форма
РАСПИСКА
об ознакомлении с Правилами прохождения службы
сотрудниками, находящимися в распоряжении таможенных
органов Республики Казахстан
Я, ___________________________________________________________,
Фамилия, имя и отчество (при наличии) (далее - Ф.И.О.)
зачисленный (-ая) в распоряжение ___________________________________,
наименование таможенного органа
обязуюсь соблюдать требования Правил прохождения службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении таможенных органов Республики Казахстан,
утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от
___________ 2012 года № ______.
__________________________________________
Ф.И.О. лица, находящегося в распоряжении
Место проживания: _______________________
Место регистрации: ______________________
Контактные телефоны: ____________________
Приложение 2
к Правилам прохождения
службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении
таможенных органов
Республики Казахстан
Форма
Журнал
регистрации сотрудников, находящихся в распоряжении
___________________________________________________
наименование таможенного органа
п/н
Ф.И.О.
Ранее занимаемая должность
№ и дата приказа зачисления в распоряжение
Период отпусков, представленных сотруднику, находящегося в распоряжении
№ и дата приказа о продлении нахождения в распоряжении, причина продления
№ и дата приказа о назначении либо увольнении
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 3
к Правилам прохождения
службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении
таможенных органов
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета времени прибытия и убытия сотрудников,
находящихся в распоряжении
_____________________________________________________________________
наименование таможенного органа
Ф.И.О., № и дата приказа зачисления в распоряжении
Месяц, год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
*
**
_______________________________
* время прибытия на службу и подпись сотрудника
** время убытия со службы и подпись сотрудника
Приложение 4
к Правилам прохождения
службы сотрудниками,
находящимися в распоряжении
таможенных органов
Республики Казахстан
Форма
АКТ
г. Астана                                     «___» _______ 20 ___ г.
Настоящий акт составлен о том, что
____________________________________________________________________,
Фамилия, имя и отчество (при наличии) (далее - Ф.И.О.)
зачисленный(-ая) в распоряжение _____________________________________
наименование таможенного органа
приказом от «__» _______ 20 ___ года № ____ отказывается письменно
изложить несогласие с предложенной должностью ______________________.
должность и подразделение
Руководитель кадрового
подразделения      ______________      ________________________
подпись                    Ф.И.О.
Должностное лицо
кадрового подразделения  ______________ _______________________
подпись             Ф.И.О.
Сотрудник подразделения
внутренней безопасности ______________ ________________________
подпись              Ф.И.О.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 468
Правила
организации профессиональной служебной и физической
подготовки в таможенных органах Республики Казахстан

1. Осы Қазақстан Республикасының кеден органдарында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 36-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының кеден органдары қызметкерлерінің, соның ішінде кадр резервінде жатқызылғандардың кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру мазмұнын және тәртібін анықтайды.
2. Қызметкерлердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарына тікелей басшылықты жеке құрамның кәсіби даярлығының жағдайы үшін дербес жауапты болып табылатын кеден органының барлық деңгейлеріндегі басшылық жүзеге асырады.
3. Кәсіби қызметтік даярлық - кеден органдарына жүктелген қызметтік мәселелерді сәтті атқару үшін қажетті іскерлік білімдер, мүмкіндіктер және дағдыларды тұрақты жетілдіру және иемдену ұйымдастырылған және мақсатты көздейтін процестер.
4. Кәсіби даярлықтың негізгі мәселелері мыналар болып табылады:
1) күрделі жедел және азаматтық қорғаныс жағдайларында күнделікті қызметтік міндеттерді атқаруға дайындық дағдысын қалыптастыру;
2) нақты бөлімшелерде қызметтің ерекшелігін есепке ала отырып, қызметкердің кәсіби шеберлігін жетілдіру;
3) арнайы техниканы және арнайы құралдарды, заманауи ақпараттық технологияларды және компьютерлік техниканы қолдану дағдыларын жетілдіру;
4) жеке құрамның қызметтік және дене шынықтыру даярлығының жоғарғы деңгейіне жету.
5. Кәсіби қызметтік даярлық жүктелген міндеттерді атқару үшін олардың қызметтік әрекеттерінің ерекшелігі мен профилін ескере отырып, кеден органдары лауазымды тұлғаларының қажетті білімін жаңартуға және нығайтуға бағытталған шаралар жүйесін қарастырады.
6. Кеден органдарында қызметтік даярлықты дайындау және өткізу кеден органының кадр қызметтері жауапты болып табылады. Кеден бекеттерінде және бақылау-өткізу пункттерінде тиісті жұмыс олардың басшыларына жүктеледі.
7. Кәсіби қызметтік даярлық бойынша оқу өткізуге білім мекемелерінің профессорлық-оқытушылық құрамы, басқа министрліктер мен ведомстволардың мамандары тартылады.
8. Кеден органдарында қызметтік даярлық бойынша оқыту қыркүйек айында басталады және тоғыз ай бойы жалғасады.
9. Оқу жылы аяқталуы бойынша кеден органының кадр қызметі кеден органдарының құрылымдық бөлімшелерінің ұсыныстары негізінде келесі оқу жылына арналған кәсіби қызметтік даярлық бойынша оқыту жүргізудің тақырыптық жоспары (бұдан әрі - жоспар) қалыптастырады. Жоспар кеден органының басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Бұйрықта кәсіби қызметтік даярлықтың уақыты мен өткізу орны, бөлімшенің атауы, құрылымдық бөлімше бөлімінің бастығынан төмен емес кәсіби қызметтік даярлықты жүргізуді ұйымдастыру бойынша жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы көрсетілуі қажет.
Кеден бекеттерінде және бақылау-өткізу пункттерінде кәсіби қызметтік даярлық кеден органы кадр қызметіне жолданатын кеден органы басшылығының бекітілген жоспарға сәйкес өткізіледі.

1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в таможенных органах Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют содержание и порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки подготовки сотрудников таможенных органов Республики Казахстан, в том числе зачисленных в кадровый резерв.
2. Непосредственное руководство профессиональной служебной и физической подготовкой сотрудников осуществляет руководитель всех уровней таможенного органа, который является ответственным за состояние профессиональной подготовки личного состава.
3. Профессиональная служебная подготовка - организованный и целенаправленный процесс овладения и постоянного совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для успешного выполнения служебных задач, возложенных на сотрудников таможенных органов.
4. Основными задачами профессиональной подготовки являются:
1) выработка готовности к выполнению повседневных служебных задач в условиях сложной оперативной обстановки и гражданской обороны;
2) совершенствование своего профессионального мастерства с учетом специфики деятельности в конкретных подразделениях;
3) совершенствование навыков обращения со специальной техникой и специальными средствами, современных информационных технологий и компьютерной техники;
4) достижение высокого уровня профессиональной служебной и физической подготовленности личного состава.
5. Профессиональная служебная подготовка предусматривает систему мероприятий, направленных на закрепление и обновление необходимых знаний сотрудников, с учетом специфики и профиля их служебной деятельности для выполнения возложенных задач.
6. Кадровые службы таможенного органа являются ответственными за подготовку и проведение профессиональной служебной подготовки в таможенных органах. На таможенных постах и контрольно-пропускных пунктах соответствующая работа возлагается на их руководителей.
7. К проведению занятий по профессиональной служебной подготовке привлекаются профессорско-преподавательский состав организаций образования, специалисты других министерств и ведомств.
8. Занятия по профессиональной служебной подготовке в таможенных органах начинаются в сентябре месяце и продолжаются в течение девяти месяцев.
9. По истечении учебного года кадровая служба таможенного органа, на основании предложения структурных подразделений таможенных органов формирует тематический план (далее - план) проведения занятий по профессиональной служебной подготовке на последующий учебный год. План утверждается приказом руководителя таможенного органа.
В приказе указывается время и место проведения профессиональной служебной подготовки, наименование подразделения, фамилия, имя и отчество (при наличии) и должность ответственного сотрудника по организации проведения профессиональной служебной подготовки не ниже начальника отдела структурного подразделения.
Профессиональная служебная подготовка на таможенных постах и контрольно-пропускных пунктах проводится согласно плану, который направляется кадровой службой таможенного органа.

10. Кәсіби қызметтік даярлық бойынша оқу айына бір реттен кем емес өткізіледі.
11. Бекітілген жоспарға сәйкес, дәрістердің басталуына он күн қалғанға дейін тиісті тақырып бойынша жауапты бөлімшелер дәрістік материалдарды осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келістіру үшін кеден органының кадр қызметіне ұсынады.
12. Дәрістік материал еркін нысанда жауапты бөлімшенің қызметкерімен дайындалады. Дәрісте негізгіні іске асыруда қабылданған материалдары, нормативтік құқықтық актілерді, түсіндірудің ресми қайнар көздерінің қолдану тәртібі, түсініктеме немесе өндірістік Жоғарғы сот және Конституциялық кеңестің нормативтік қаулылары, заңнамалық актілерге түсініктемелер, Бас прокуратура мен Әділет министрлігінің, мемлекеттік органдардың түсіндірмелері және басқа нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ мүмкіндігінше жарияланатын мәселе бойынша халықаралық тәжірибенің ұсынымдары, мысалдары, құқық қолдану практикасының проблемалық мәселелері және оларды шешу жолдары, статистикалық ақпарат болады.
13. Дәрістік материал осы Қағиданың 12-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда бұл материал үш жұмыс күн ішінде пысықтау үшін қайтарылады.
Жауапты бөлімше кемшіліктерді жойғаннан кейін дәрістік материалды кеден органының кадр қызметіне үш жұмыс күнінің ішінде ұсынады.
Материал дайындалғаннан кейін оқуларды өткізу үшін ол шалғайдағы кеден бекеттеріне жолданады.
14. Дәрістік материалды көзбен көру үшін Windows компьютерлік бағдарламасын (мысалы Power Point) немесе сурет-видео материалдарын қолданумен тұсаукесерін жасаумен қоса беріледі.
15. Кеден органы құрылымдық бөлімшелерінің басшылары дәрістік материалдардың сапалы дайындалуына жауапты болып табылады.
16. Тиісті кеден органының кадр қызметі қатысу журналын жүргізумен кеден органдары қызметкерлерінің оқуға қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
17. Кәсіби қызметтік даярлық процесінде қолданылған дәрістік материал жинақтауын ісіне тігіледі және келесі оқу жылдың басына дейін кеден органының кадр қызметінде сақталады. Аталған материалды тиісті ақпараттарды электрондық тасымалдағыштарда ақпараттарында (дискеттер, дисктер, өзге сақтайтын құрылғылар) сақтауға болады.

10. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся не менее одного раза в месяц, с освещением не менее трех тем.
11. Согласно утвержденному плану, не позднее десяти рабочих дней до начала занятий, ответственное подразделение по соответствующей тематике предоставляет в кадровую службу таможенного органа лекционный материал на согласование согласно требованиям, установленным в настоящих Правилах.
12. Лекционный материал готовится сотрудником ответственного подразделения в произвольной форме. В лекциях содержатся материалы официальных источников толкования, применение, комментарии либо производные нормативные правовые акты, принятые в реализацию основного, нормативные постановления Верховного суда и Конституционного совета, комментарии к законодательным актам, разъяснения Генеральной прокуратуры и Министерства юстиции, иных государственных органов и другие нормативные правовые акты, а также по возможности содержит примеры, рекомендации международного опыта по освещаемому вопросу, проблемные вопросы правоприменительной практики и пути их решения, статистическую информацию.
13. В случае несоответствия лекционного материала требованиям, установленным в пункте 12 настоящих Правил в течение трех рабочих дней данный материал возвращается ответственному подразделению для доработки.
После устранения недостатков лекционный материал повторно предоставляется в кадровую службу таможенного органа в течение трех рабочих дней.
После того, как материал будет подготовлен для проведения занятий, направляется на отдаленные таможенные посты для проведения занятий.
14. Для визуального восприятия лекционный материал сопровождается составлением презентации с использованием компьютерных программ Windows (к примеру Power Point) либо фото-видео материалов.
15. Руководители структурных подразделений таможенных органов являются ответственными за качественную подготовку лекционных материалов.
16. Кадровая служба таможенного органа осуществляют контроль над посещением занятий сотрудниками таможенных органов с ведением журнала посещений.
17. Лекционный материал, используемый в процессе профессиональной служебной подготовки, подшивается в накопительное дело и хранится в кадровой службе таможенного органа до начала следующего учебного года. Возможно хранение указанного материала на соответствующих электронных носителях информации (дискеты, диски, другие запоминающие устройства).

18. Дене шынықтыру даярлығы күнделікті жұмыста қызметтік міндеттерді атқару үшін қызметкерде қажетті дене шынықтыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған спорттық сабақтардың жиынтығынан тұрады.
19. Дене шынықтыру даярлығы бойынша оқытуларды ұйымдастыру үшін дене шынықтыру даярлығын жүргізуіне жауапты бөлімшені бекітумен, тиісті шараларды жүргізу уақыты мен орнын анықтаумен кеден органдарының басшыларымен жыл сайын тиісті бұйрық шығарылады.

18. Физическая подготовка представляет собой комплекс спортивных занятий, направленных на формирование у сотрудника необходимых физических навыков для выполнения служебных задач в повседневной деятельности.
19. Для организации занятий по физической подготовке руководителями таможенных органов ежегодно издается соответствующий приказ, с закреплением ответственного подразделения за проведение физической подготовки, с определением времени и места проведения соответствующих мероприятий.

20. Кеден органдарында дене шынықтыру даярлығы бойынша сабақтар қаңтар айынан басталады және аптасына екіден кем емес жыл бойы жалғасады.
21. Кеден органдарында дене шынықтыру даярлығы бойынша сабақтардан уақытша босату Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау мекемесінің берілген анықтамаларына сәйкес жүргізіледі.
22. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сабақтар осы Қағидалардың қосымшаларымен белгіленген нормативтерді орындауға бағытталған. Дене шынықтыру даярлығының нормативтері кеден органдарының қызметкерлеріне және кеден қызметіне қабылданатын азаматтарға таратылады.
Қазақстан Республикасы
кеден органдарының
кәсіби қызметтік және
дене шынықтыру даярлықтарын
ұйымдастыру Қағидасына
қосымша
Дене шынықтыру даярлығының нормативтері
Ерлер үшін жалпы нормативтер
Нормативтің атауы
Бағалау
Медициналық-жас топтары
30 жасқа дейін

20. Занятия по физической подготовке в таможенных органах начинаются в январе месяце и продолжаются в течение всего года, не менее двух раз в неделю.
21. Временное освобождение от занятий по физической подготовке в таможенных органах осуществляется согласно справки, выданной государственным учреждением здравоохранения Республики Казахстан.
22. Занятия по физической подготовке направлены на выполнение нормативов физической подготовки, установленных в приложении к настоящим Правилам. Нормативы физической подготовки распространяются на сотрудников таможенных органов и граждан, поступающих на таможенную службу.
Приложение
к Правилам организации
профессиональной служебной и
физической подготовки в таможенных
органах Республики Казахстан
Нормативы физической подготовки
Общие нормативы для мужчин
Наименования норматива
Оценка
Медико-возрастные группы
до 30

21- өте жақсы «5-балл»
25 метр
18-жақсы «4-балл»
25 метр
15-қанағаттанарлық «3-балл»
25 метр
Ескертпе: *Оқу атыстары «тұрып қолдан ату» қалпында 25 метр қашықтықта орындалады (екінші ұстап тұруға жол беріледі), ату уақыты шектелмеген, оқтардың саны 6 патрон (3 сыналатын, 3 есептелетін). Қару дайындығын тапсыру кеден органдарының қызметкерлерімен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 468 бұйрығына
3-қосымша
Тестілеуден өту қағидасы мен шарттары, сондай-ақ, арнаулы
атақтар мен оларға сәйкес шекті арнаулы атақтар
берілетін Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар
санаттары үшін шекті мәндері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда- ҚР Қаржы министрінің 27.08.2013 № 406 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Арнаулы атақтар мен оларға сәйкес шекті арнаулы атақтар берілетін Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар санаттары үшін тестілеуден өту қағидасы мен шарттары, сондай-ақ шекті мәндері (бұдан әрі - Қағида) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 48-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және арнаулы атақтар мен оларға сәйкес шекті арнаулы атақтар берілетін Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар санаттары үшін тестілеуден өту қағидасы мен шарттарын, шекті мәндерін айқындайды.
2. Тестілеуді өткізудің мақсаты – осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес бос лауазымға тағайындау үшін кандидаттарды тестілеу бағдарламасына және аттестаттауға жататын қызметкерлерді тестілеу бағдарламасына сәйкес аттестаттауға жататын кеден органы қызметкерінің (бұдан әрі – қызметкер) және кеден қызметіне тұратын азаматтың (бұдан әрі – кандидаттың) біліміне және логикалық ойлау қабілетіне объективті баға беру.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасын білу бойынша тест тапсырмаларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) құрылымдық бөлімшелері әзірлейді.
4. Тестілеуді өткізу орны кеден органы басшысының шешімі бойынша айқындалады.
5. Кеден органының кадр қызметі бөлімшесі жауапты үйлестіруші болып табылады. Тестілеу процесін техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін ақпараттық технологиялардың мамандары тартылады. Қатысушылар тарапынан сыбайлас жемқорлық іс-әрекеттерді болдырмау мақсатында ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің мамандары тартылуы мүмкін.

21-отлично «5-баллов»
25 метров
18-хорошо «4-балла»
25 метров
15-удовлетворительно «3-балла»
25 метров
Примечание: *Учебные стрельбы выполняются на дистанции 25 метров в положении «стоя с руки» (допускается поддержание второй руки), время на стрельбу неограниченно, количество боеприпасов 6 патронов (3 пробных, 3 зачетных). Сдача нормативов огневой подготовки осуществляется сотрудниками таможенных органов.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 468
Правила и условия прохождения
тестирования, а также пороговые значения для категорий
должностей таможенных органов Республики Казахстан, которым
присваиваются специальные звания и соответствующие им
предельные специальные звания
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.08.2013 № 406 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей таможенных органов Республики Казахстан, которым присваиваются специальные звания и соответствующие им предельные специальные звания (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок и условия прохождения тестирования, пороговых значений для категорий должностей таможенных органов Республики Казахстан, которым присваиваются специальные звания и соответствующие им предельные специальные звания.
2. Цель проведения тестирования - объективная оценка знаний и способности к логическому мышлению сотрудника таможенного органа, подлежащего аттестации (далее – сотрудник), и гражданина, поступающего на таможенную службу (далее – кандидат) в соответствии с программой тестирования кандидатов на занятие вакантной должности и программой тестирования сотрудников, подлежащих аттестации, согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Тестовые задания на знание законодательства Республики Казахстан разрабатываются структурными подразделениями Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
4. Место проведения тестирования определяется по решению руководителя таможенного органа.
5. Ответственным координатором является подразделение кадровой службы таможенного органа. Для организации технического обеспечения процесса тестирования привлекаются специалисты информационных технологий. В целях недопущения коррупционных действий со стороны участников могут быть привлечены специалисты подразделений внутренней безопасности.

6. Тестілеу тестілеуден өтетін адамның таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
7. Тестілеуге кеден органының басшысы бекіткен лауазымдар номенклатурасына сәйкес аттестаттауға жататын қызметкерлер тізіміне енгізілген қызметкер және конкурстық комиссиясының шешімі негізінде - кандидат жіберіледі.
8. Қызметкер және кандидат лауазымның санатына қойылатын біліктілік талаптарына байланысты тестілеудің тиісті бағдарламасынан өтеді.
9. Қызметкерлерге және кандидаттарға тестілеу уақытында әңгімелесуге және тестілеу жүргізіліп жатқан үй-жайды тастап кетуге рұқсат етілмейді. Электрондық құрылғылар (оның ішінде қалталы дербес компьютерлер, ұялы телефондар және басқа электрондық құрылғылар) тестілеу уақытында сөндірулі болуы тиіс.
10. Кадр қызметінің және ақпараттық технологиялар бөлімшесінің лауазымды адамдары:
1) тестілеудің алдында тестілеуден өту және алда болатын рәсімдер бойынша қызметкерлермен және кандидаттармен егжей-тегжейлі нұсқама жүргізеді;
2) осы Қағидалардың талаптарын бұзған қызметкерлердің және кандидаттардың тестілеуден өтуін тоқтатады.
11. C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, С-ТКО-1 (кеденнің бастығы), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 бос лауазымдарына орналасу үшін кандидаттардың тестілеу бағдарламасы 110 сұрақтан және логикалық ойлануға 20 сұрақтан, ал СТК-6, С-ТК-7, С-ТКО-8, С-ТКО-9, С-ТКО-10, С-ТКО-11 бос лауазымдарына - 70 сұрақтан және логикалық ойлануға 20 сұрақтан тұрады. Әрбір дұрыс жауап үшін бір балл есептеледі. Тестілеуден өту уақыты сәйкесінше 90 немесе 60 минутты құрайды.
C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, С-ТКО-1 (кеденнің бастығы), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 лауазымдары аттестациялауға жататын қызметкерлердің тестілеу бағдарламасы 130 сұрақтан және логикалық ойлануға 20 сұрақтан, ал СТК-6, С-ТК-7, С-ТКО-8, С-ТКО-9, С-ТКО-10, С-ТКО-11 лауазымдары үшін - 90 сұрақтан және логикалық ойлануға 20 сұрақтан тұрады. Әрбір дұрыс жауап үшін бір балл есептеледі. Тестілеуден өту уақыты сәйкесінше 105 немесе 75 минутты құрайды.
12. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тест бойынша шекті мәндері C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, С-ТКО-1 (кеденнің бастығы), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 лауазымдар санаттары үшін кем дегенде 70 %, С-ТК-6, С-ТК-7, С-ТКО-8, С-ТКО-9, С-ТКО-10, С-ТКО-11 санаттары үшін кем дегенде 60 % дұрыс жауаптарды құрайды.
Логикалық ойлануға тест бойынша шекті мәндер белгіленбейді.

6. Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору тестируемого лица.
7. К тестированию допускается сотрудник, включенный в список сотрудников, подлежащих аттестации, утвержденный руководителем таможенного органа в соответствии с номенклатурой должностей, и кандидат – на основании решения конкурсной комиссии.
8. Сотрудник и кандидат в зависимости от квалификационных требований, предъявляемых к категории должности, проходят соответствующую программу тестирования.
9. Сотрудникам и кандидатам во время тестирования не разрешается разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование. Электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры, сотовые телефоны и иное электронное оборудование) должны быть отключены на время тестирования.
10. Должностные лица кадровой службы и подразделения информационных технологий:
1) перед началом тестирования проводят подробный инструктаж сотрудников и кандидатов по прохождению тестирования и предстоящей процедуре;
2) приостанавливают тестирование сотрудников и кандидатов, нарушивших требования настоящих Правил.
11. Программа тестирования кандидатов на занятие вакантных должностей C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, C-ТКО-1 (начальник таможни), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 включает 110 вопросов и тест на логическое мышление 20 вопросов, а для занятие вакантных должностей С-ТК-6, С-ТК-7, C-ТКО-8, C-ТКО-9, C-ТКО-10, С-ТКО-11 - 70 вопросов и тест на логическое мышление 20 вопросов, выбираемые для них с помощью компьютерной программы методом отбора случайных чисел, установленных для теста. За каждый правильный ответ начисляется один балл. Время прохождения тестирования составляет 90 минут и 60 минут соответственно.
Программа тестирования сотрудников, подлежащих аттестации, должностей C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, C-ТКО-1 (начальник таможни), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 включает 130 вопросов и тест на логическое мышление 20 вопросов, а для должностей С-ТК-6, С-ТК-7, C-ТКО-8, C-ТКО-9, C-ТКО-10, С-ТКО-11 - 90 вопросов и тест на логическое мышление 20 вопросов, выбираемые для них с помощью компьютерной программы методом отбора случайных чисел, установленных для теста. За каждый правильный ответ начисляется один балл. Время прохождения тестирования составляет 105 минут и 75 минут соответственно.
12. Пороговые значения по тесту на знание законодательства Республики Казахстан для категорий должностей C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, C-ТКО-1 (начальник таможни), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 составляют не менее 70 %, для категории С-ТК-6, С-ТК-7, C-ТКО-8, C-ТКО-9, C-ТКО-10, С-ТКО-11 - не менее 60 % правильных ответов.
Пороговые значения по тесту на логическое мышление не устанавливаются.

13. Тестілеу уақытының өтуі бойынша бағдарлама автоматты түрде жабылады.
14. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу енгізілген компьютерлік бағдарлама көмегімен автоматты түрде жүргізіледі. Нәтижелер принтерден екі данада басып шығарылады және қызметкерге немесе кандидатқа танысу үшін беріледі. Танысқаннан кейін қызметкер немесе кандидат және кадр қызметінің лауазымды адамы нәтижелер парағына қол қояды.
Бірінші данасы тестілеуден өткен адамға беріледі, екінші данасы аттестаттау, конкурстық комиссиясының тиісті хаттамасымен бірге Комитетте және сәйкесінше оның аумақтық бөлімшелерінде сақталады.
15. Тестілеуден өту кезінде шекті мәнінен төмен баға алған қызметкер әңгімелесуге жіберілмейді және Заңмен белгіленген тәртіппен аттестаттау комиссиясының шешімімен қайта аттестаттауға жатады.
Арнаулы атақтар мен оларға
сәйкес шекті арнаулы атақтар
берілетін Қазақстан Республикасы
кеден органдарының лауазымдар
санаттары үшін тестілеуден өту
қағидасы мен шарттары, сондай-ақ
шекті мәндеріне
қосымша
Бос лауазымға орналасу үшін кандидаттардың тестілеу
бағдарламасы
1. C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, С-ТКО-1 (кеденнің бастығы), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 лауазымдарының санаттары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне тест 110 сұрақтан тұрады және сұрақтардың мынадай санын белгілейді:
Қазақстан Республикасының Конституциясы – 20;
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының заңы - 15;
«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 15;
«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
Логикалық ойлау бойынша тест – 20 (сұрақтардың жалпы санына кірмейді).
2. С-ТК-6, С-ТК-7, С-ТКО-8, С-ТКО-9, С-ТКО-10, С-ТКО-11 лауазымдарының санататтары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне тест 70 сұрақтан тұрады және сұрақтардың мынадай санын белгілейді:
Қазақстан Республикасының Конституциясы – 20;
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 10;
«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
Логикалық ойлау бойынша тест – 20 (сұрақтардың жалпы санына кірмейді).
Аттестациялауға жататын қызметкерлердің тестілеу бағдарламасы

13. По истечении времени, отведенного на прохождение теста, программа автоматически закрывается.
14. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования производится автоматически, при помощи заложенной компьютерной программы. Результаты распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются сотруднику или кандидату для ознакомления. После ознакомления сотрудник или кандидат и должностное лицо кадровой службы расписываются на листе с результатами.
Первый экземпляр передается тестируемому лицу, прошедшему тестирование, второй экземпляр с соответствующим протоколом аттестационной, конкурсной комиссии хранится в Комитете и его территориальных подразделениях соответственно.
15. Сотрудник, получивший при прохождении тестирования оценку ниже пороговых значений, к собеседованию не допускается и решением аттестационной комиссии подлежит повторной аттестации в порядке, определенном Законом.
Приложение
к Правилам и условиям прохождения
тестирования, а также пороговых
значений для категорий должностей
таможенных органов
Республики Казахстан, которым
присваиваются специальные звания и
соответствующие им предельные
специальные звания
Программы
тестирования кандидатов на занятие вакантной должности
1. Тест на знание законодательства Республики Казахстан для категорий должностей C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, C-ТКО-1 (начальник таможни), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 включает 110 вопросов и устанавливает следующее количество вопросов:
Конституция Республики Казахстан – 20;
Закон Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» - 15;
Закон Республики Казахстан «О государственной службе» - 15;
Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе» - 15;
Закон Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» - 15;
Закон Республики Казахстан «Об административных процедурах» - 15;
Закон Республики Казахстан «О нормативных правовых актах» - 15;
Тест по логическому мышлению - 20 (не входит в общее количество вопросов).
2. Тест на знание законодательства Республики Казахстан для категорий должностей С-ТК-6, С-ТК-7, C-ТКО-8, C-ТКО-9, C-ТКО-10, С-ТКО-11 включает 70 вопросов и устанавливает следующее количество вопросов:
Конституция Республики Казахстан – 20;
Закон Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» - 10;
Закон Республики Казахстан «О государственной службе» - 10;
Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе» - 10;
Закон Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» - 10;
Закон Республики Казахстан «Об административных процедурах» - 10;
Тест по логическому мышлению – 20 (не входит в общее количество вопросов).
Программы
тестирования сотрудников, подлежащих аттестации

1. C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, С-ТКО-1 (кеденнің бастығы), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 лауазымдарының санаттары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне тест 130 сұрақтан тұрады және сұрақтардың мынадай санын белгілейді:
Қазақстан Республикасының Конституциясы – 20;
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының кодексі – 20;
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының заңы - 15;
«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 15;
«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 15;
Логикалық ойлау бойынша тест – 20 (сұрақтардың жалпы санына кірмейді).
2. С-ТК-6, С-ТК-7, С-ТКО-8, С-ТКО-9, С-ТКО-10, С-ТКО-11 лауазымдарының санататтары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне тест 90 сұрақтан тұрады және сұрақтардың мынадай санын белгілейді:
Қазақстан Республикасының Конституциясы – 20;
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының кодексі – 20;
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 10;
«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы - 10;
Логикалық ойлау бойынша тест – 20 (сұрақтардың жалпы санына кірмейді).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 468 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкеріне көтермелеу
түрлерін қолдану және Қазақстан Республикасы кеден органының
қызметкеріне кезектен тыс арнайы атақты беру қағидасы
1. Осы Қазақстан Республикасының кеден органының қызметкеріне көтермелеу түрлерін қолдану және Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкеріне кезектен тыс арнайы атақты беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 497-бабына, «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 26-бабының 4-тармағына және 55-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының кеден органының қызметкеріне көтермелеу түрлерін, соның ішінде кезектен тыс арнайы атақты беру тәртібін анықтайды.

1. Тест на знание законодательства Республики Казахстан для категорий должностей C-ТК-3, C-ТК-4, C-ТК-5, C-ТКО-1 (начальник таможни), C-ТКО-2, C-ТКО-5, С-ТКО-6, С-ТКО-7 включает 130 вопросов и устанавливает следующее количество вопросов:
Конституция Республики Казахстан – 20;
Кодекс Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» - 20;
Закон Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» - 15;
Закон Республики Казахстан «О государственной службе» - 15;
Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе» - 15;
Закон Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» - 15;
Закон Республики Казахстан «Об административных процедурах» - 15;
Закон Республики Казахстан «О нормативных правовых актах» - 15;
Тест по логическому мышлению - 20 (не входит в общее количество вопросов).
2. Тест на знание законодательства Республики Казахстан для категорий должностей С-ТК-6, С-ТК-7, C-ТКО-8, C-ТКО-9, C-ТКО-10, С-ТКО-11 включает 90 вопросов и устанавливает следующее количество вопросов:
Конституция Республики Казахстан – 20;
Кодекс Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» - 20;
Закон Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» - 10;
Закон Республики Казахстан «О государственной службе» - 10;
Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе» - 10;
Закон Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» - 10;
Закон Республики Казахстан «Об административных процедурах» - 10;
Тест по логическому мышлению – 20 (не входит в общее количество вопросов).
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 468
Правила
применения видов поощрения к сотруднику таможенного органа
Республики Казахстан и присвоения внеочередных специальных
званий сотруднику таможенного органа Республики Казахстан
1. Настоящие Правила применения к сотруднику таможенного органа Республики Казахстан видов поощрения (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 497 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан», пунктом 4 статьи 26, подпунктом 10 пункта 1 статьи 55 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок применения к сотруднику таможенного органа Республики Казахстан видов поощрения, в том числе присвоение внеочередного специального звания.

2. Міндеттерін үлгілі атқарғаны және қызметте үлкен нәтижелерге жеткені үшін Қазақстан Республикасы кеден органдарының қызметкерлері үшін көтермелеудің мына түрлері қарастырылған:
1) алғыс жариялау;
2) біржолғы ақшалай марапаттау;
3) бағалы сыйлықтармен марапаттау;
4) грамотамен марапаттау;
5) Құрмет грамотасымен марапаттау,
6) Құрмет кітабына немесе Құрмет тақтасына енгізу;
7) «Кеден қызметінің үздік қызметкері» төске тағатын белгімен марапаттау;
8) «Кеден қызметінің еңбек сіңірген қызметкері» Құрмет белгісімен марапаттау;
9) «Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін» 3, 2, 1 деңгейдегі ведомстволық медалімен марапаттау;
10) «Кедендік ынтымақтастықты дамытуға үлесі үшін» ведомстволық медалімен марапаттау;
11) «Кеден қызметінің ардагері» ведомстволық медалімен марапаттау;
12) кезекті арнайы атақты уақытынан бұрын беру;
13) атқарып отырған лауазымы бойынша қарастырылған арнайы атақтан бір саты жоғары тұрған кезекті арнайы атақты беру;
Бұл ретте атқарып отырған лауазымы бойынша уақытынан бұрын арнайы атақты және бір саты жоғары тұрған кезекті арнайы атақты беру әрбір негіздеме бойынша барлық қызмет мерзімі ішінде екіден артық емес іске асырылады.
3. Кеден органы басшысының шешімі бойынша Қазақстан Республикасының мерекелеріне көтермелеу түрінде салынған тәртіптік жазалауды уақытынан бұрын алып тастау болады.
4. Қазақстан Республикасы кеден органдарының қызметкерлері ерекше жетістіктері үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі - Комитет) Төрағасының шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен анықталатын тәртіпте Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасымен марапатталуға ұсынылуы мүмкін.
5. Келесі жағдайларда көтермелеу түрлерін қолдану:
1) осы Қағидалар 2-тармағының 7)9) – 11) тармақшалары бойынша «Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынысты және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы күштердің, басқа әскери және әскери қалыптастырулардың ведомстволық наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығымен анықталған тәртіпте;
2) алғыс – лауазымдық міндеттерді үлгілі атқарғаны үшін;
3) біржолғы ақшалай сыйақы – жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау кезінде көрсеткен лауазымдық міндеттерді және кәсіби шеберлікті үлгілі орындағына үшін, сондай-ақ аса қиын және шұғыл тапсырмаларды атқарғаны, соның ішінде уақытылы қызметкерге жүктелген жоғары тұрған және басқа лауазымдар бойынша міндеттерді адал атқарғаны үшін;

2. За образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности для сотрудников таможенных органов Республики Казахстан предусмотрены следующие виды поощрений:
1) объявление благодарности;
2) единовременное денежное вознаграждение;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение грамотой;
5) награждение Почетной грамотой;
6) занесение в Книгу почета или на Доску почета
7) награждение нагрудным знаком «Отличник таможенной службы»;
8) награждение Почетным знаком «Заслуженный сотрудник таможенной службы»;
9) награждение ведомственной медалью «За безупречную службу в таможенных органах» 3, 2, 1 степени;
10) награждение ведомственной медалью «За развитие таможенного сотрудничества»;
11) награждение ведомственной медалью «Ветеран таможенной службы»;
12) досрочное присвоение очередного специального звания;
13) присвоение очередного специального звания на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой должности.
При этом присвоение специальных званий досрочно и на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой должности производится не более двух раз за весь период службы по каждому основанию.
3. По решению руководителя таможенного органа в качестве поощрения к праздникам Республики Казахстан допустимо применение досрочного снятия ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
4. За особые заслуги сотрудники таможенных органов Республики Казахстан по решению Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) представляются к награждению государственными наградами Республики Казахстан в порядке, определяемом актами Президента Республики Казахстан.
5. Виды поощрений применяются в следующих случаях:
1) по подпунктам 7)9) – 11) пункта 2 настоящих Правил в порядке, определенном Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 «О ведомственных наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований»;
2) благодарность - за образцовое выполнение должностных обязанностей;
3) единовременное денежное вознаграждение - за образцовое выполнение должностных обязанностей и профессиональное мастерство, проявленное при исполнении возложенных задач и функций, а также за выполнение заданий особой сложности и срочности, в том числе за добросовестное выполнение обязанностей по вышестоящей и иной должности, которые временно были возложены на сотрудника;

4) бағалы сыйлық - қызметте ерекше жетістіктері және жоғары кәсіби шеберлік көрсеткені үшін;
5) грамота – жүктелген міндеттері мен функцияларын орындау кезінде көрсеткен лауазымды міндеттерін және кәсіби шеберлігін үлгілі атқарғаны, соның ішінде экономикалық және басқа контрабандалық фактілерді әшкерелегені, сондай-ақ мінсіз еңбек және қызметтік тәртіпті атқарғаны үшін;
6) құрмет грамотасы – қызметте, соның ішінде жас мамандармен тәлімгерлік жұмысында белгіленген оң нәтижелерге жеткені, сондай-ақ экономикалық және басқа контрабандалық фактілерді қайта әшкерелегені үшін;
7) Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкерін Құрмет кітабына немесе Құрмет тақтасына енгізу - еңбектегі айырмашылығы және қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, сондай-ақ қызмет бойынша басқа жетістіктерді, соның ішінде Қазақстан Республикасы кеден органдарының оң бейнесін қалыптастыратын үздік әрекеттерді жасағаны үшін;
8) «Кеден қызметінің үздік қызметкері» төс белгісі – кеден органдарында, соның ішінде басқа құқық қорғау органдарында 15 жылдан кем есе жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы кеден органдарының қызметкерлері қызметтегі оң жетістіктері және кеден ісінің дамуына мәнді үлес қосқаны үшін;
9) кезектен тыс арнайы атақты беру – алдыңғы еңбек еткен жылдарын ескере отырып, еңбектегі айырмашылығы және қызметтік міндеттерді үлгілі орындағы, соның ішінде аса маңызды және қиын тапсырмаларды орындағы үшін.
Уақытынан бұрын кезекті арнайы атақ алдыңғы атақтағы еңбек еткен жылдарының жартысынан кем емес уақытының аяқталғанынан кейін, бірақ атқарып отырған лауазымына тиісті арнайы атақтан жоғары емес кеден органдары қызметкерлеріне беріледі;
10) атқарып отырған лауазымымен қарастырылған шекті арнайы атақтан бір деңгейге жоғары арнайы атақты беру - алдыңғы атақтағы еңбек еткен жылдарын ескере отырып, қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны және қызметтегі жоғарғы көрсеткіштері, көрсеткен кәсібилік, мінсіз еңбек және қызметтік тәртіп үшін.
Атқарып отырған лауазымымен қарастырылған шекті арнайы атақтан бір деңгейге жоғары кезекті арнайы атақ алдыңғы арнайы атақта еңбек еткен жылдарының жартысынан кем емес уақытының аяқталғаны бойынша беріледі;
11) бұрын қолданылған тәртіптік жазалауды уақытынан бұрын алып тастау түріндегі көтермелеу шарасы жазалау мерзімінің жартысы өткеннен кейін қолданылады.
6. Көтермелеу туралы ұсынымдар мемлекеттік, кәсіби, басқа мерекелерді және мерейлі даталарды мерекелеу бойынша, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген қызмет ету жылдарына жету бойынша, сондай-ақ мерекелік күндерден тыс ерекше жағдайларда өзге қызметтер үшін.
Қазақстан Республикасы мерекелеріне орай көтермеленетін Қазақстан Республикасы кеден органдары қызметкерлерінің саны Комитеттің Төрағасымен анықталады.

4) ценный подарок - за особые достижения в службе и проявленное высокое профессиональное мастерство;
5) грамота - за образцовое выполнение должностных обязанностей и профессиональное мастерство, проявленное при исполнении возложенных задач и функций, в том числе за пресечение фактов экономической и иной контрабанды, а также безупречную трудовую и служебную дисциплину;
6) почетная грамота – за достижение определенных положительных результатов в службе, в том числе в деле наставнической работы с молодыми специалистами, а также за повторное пресечение фактов экономической и иной контрабанды;
7) занесение сотрудника таможенного органа Республики Казахстан в Книгу почета или на Доску почета - за трудовое отличие и образцовое выполнение служебных обязанностей, а также за иные достижения по службе, в том числе совершение выдающихся поступков, формирующих положительный имидж таможенных органов Республики Казахстан;
8) Почетный знак «Заслуженный сотрудник таможенной службы» - за положительные достижения в службе и значительный вклад в развитие таможенного дела награждаются сотрудники таможенных органов Республики Казахстан, имеющие стаж работы в таможенных органах, в том числе иных правоохранительных органах не менее 15 лет;
9) досрочное присвоение очередного специального звания - за трудовое отличие и образцовое выполнение служебных обязанностей, в том числе выполнение заданий особой важности и сложности, с учетом имеющейся выслуги лет в предыдущем звании.
Очередное специальное звание досрочно присваивается сотруднику таможенного органа по окончании не менее половины установленного срока выслуги лет в предыдущем звании, но не выше специального звания, соответствующего занимаемой должности;
10) присвоение специального звания на одну ступень выше предельного специального звания, предусмотренного занимаемой должностью - за образцовое исполнение должностных обязанностей и высокие показатели в службе, проявленный профессионализм, безупречную трудовую и служебную дисциплину, с учетом имеющейся выслуги лет в предыдущем звании.
Очередное специальное звание на одну ступень выше предельного специального звания, предусмотренного занимаемой должностью присваивается по окончании не менее половины установленного срока выслуги лет в предыдущем специальном звании от присваиваемого;
11) мера поощрения в виде досрочного снятия ранее наложенного дисциплинарного взыскания применяется по истечению не менее половины срока взыскания.
6. Представления о поощрениях рассматриваются по случаю празднования национальных, государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижению выслуги лет, а также в случаях за отличие и образцовое выполнение служебных обязанностей, в том числе выполнение заданий особой важности и сложности, за образцовое выполнение должностных обязанностей и профессиональное мастерство, проявленное при исполнении возложенных задач и функций, в том числе за пресечение фактов экономической и иной контрабанды, а также безупречную трудовую и служебную дисциплину вне праздничных дат.
Количество поощряемых сотрудников таможенных органов Республики Казахстан к праздникам Республики Казахстан определяется Председателем Комитета.

7. Көтермелеу туралы ұсыным Комитеттің құрылымдық бөлімше немесе кеден органының бастығымен осы Қағидалардың 9–тармақтарында көрсетілген өкілеттікке сәйкес көтермелеу құқығы бар Комитет Төрағасының немесе кеден органы бастығының атына жолданады.
Көтермелеу туралы ұсынымда марапатталатын тұлғаны сипаттайтын мәліметтері, қызметінің жалпы өтілі, соның ішінде атқарып отырған лауазымында, нақты сіңірген еңбектері, жетістіктері және қызметкердің сәттіліктері көрініс табады;
8. Бұрын салынған тәртіптік жазалауды уақытынан бұрын алып тастау түрінде көтермелеуді қоспағанда, тәртіптік жазалау алынбаған және қызметтік тергеулер мен тексерулер жүргізілетін қызметкерлер көтермелемейді.
9. Көтермелеу бойынша өкілеттіктер:
1) Комитеттің Төрағасы Қазақстан Республикасы кеден органдарының барлық қызметкерлерін осы Қағидалардың 2 – 3-тармақтарында көрсетілген көтермелеу түрлерімен көтермелейді;
2) аумақтық кеден органының басшысы ұсынылған өкілеттікке сәйкес қызметкерлерді көтермелейді және келесі көтермелеу түрлері бойынша бұйрықтарды шығарады:
алғысты жариялайды;
біржолғы ақшалай сыйақы төлейді;
бағалы сыйлықпен марапаттайды;
грамотамен марапаттайды;
тиісті аумақтық кеден органымен Құрмет грамотасымен марапаттайды;
тиісті аумақтық кеден органымен Құрмет кітабына немесе Құрмет тақтасына енгізеді;
бұрын салынған тәртіптік жазалауды уақытынан бұрын алып тастау.
10. Көтермелеу туралы бұйрықтың жобасы Комитеттің және аумақтық кеден органының кадр бөлімшесімен ресімделеді.
11. Қазақстан Республикасы кеден органдарының қызметкерлерін көтермелеу түрлері, соның ішінде төске тағатын белгілермен, Қазақстан Республикасы кеден органдарының ведомстволық медальдерімен және Қазақстан Республикасы мемлекеттік марапаттау бойынша есепке алу Комитеттің және аумақтық кеден органының кадр бөлімшесімен жүргізіледі.
12. Қызметкерлерді көтермелеу туралы бұйрық мерекелік жағдайда Қазақстан Республикасының кеден органдары жеке құрамының қатысуымен жарияланады.
13. Қазақстан Республикасы кеден органдары қызметкердің еңбек кітапшасына және жеке ісіне көтермелеу туралы бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетумен тиісті жазба енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 468 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидасы мен шарттары
1. Осы Қазақстан Республикасының кеден органының қызметкерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидасы мен шарттары (бұдан әрі - Қағида) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 57-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы кеден органының қызметкерін тәртіптік жауапкершілікке тарту тәртібін және анықтайды.

7. Представление о поощрении направляется начальником структурного подразделения Комитета или таможенного органа на имя Председателя Комитета или начальника таможенного органа, имеющего право поощрения в соответствии с полномочиями, указанными в пункте 9 настоящих Правил.
В представлении о поощрении отражаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий стаж службы, в том числе в занимаемой должности, конкретные заслуги, достижения и успехи сотрудника.
8. Не поощряются сотрудники, имеющие неснятые дисциплинарные взыскания и в отношении которых проводят служебные расследования и проверки, за исключением поощрения в виде досрочного снятия ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
9. Полномочия по поощрениям:
1) Председатель Комитета, поощряет всех сотрудников таможенных органов Республики Казахстан видами поощрений, указанных в пунктах 23 настоящих Правил;
2) руководитель территориального таможенного органа поощряет сотрудников в соответствии с представленными полномочиями и издавать приказы по следующим видам поощрений:
объявление благодарности;
выдача единовременного денежного вознаграждения;
награждение ценным подарком;
награждение грамотой;
награждение Почетной грамотой соответствующего территориального таможенного органа;
занесение в Книгу почета или на Доску Почета соответствующего территориального таможенного органа;
досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
10. Проект приказа о поощрении оформляется кадровым подразделением Комитета или территориального таможенного органа Республики Казахстан.
11. Учет по видам поощрений сотрудников таможенных органов Республики Казахстан, в том числе награждениям нагрудными знаками, ведомственными медалями таможенных органов Республики Казахстан и государственными наградами Республики Казахстан ведется кадровым подразделением Комитета или территориального таможенного органа Республики Казахстан.
12. Приказы о поощрении сотрудников объявляются в торжественной обстановке в присутствии личного состава таможенного органа Республики Казахстан.
13. В трудовую книжку и личное дело сотрудника таможенных органов Республики Казахстан вносится соответствующая запись с указанием даты и номера приказа о поощрении.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 468
Правила и условия
привлечения к дисциплинарной ответственности
сотрудника таможенного органа Республики Казахстан
1. Настоящие Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудника таможенного органа Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудника таможенного органа Республики Казахстан.

2. Кеден органдарында тәртіптік жазалар тәртіптік жауапкершілік шарасы болып табылады.
3. Қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін қызметкерлерге мына жазалар түрлері қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту;
5) атқаратын лауазымынан босату;
6) арнаулы атағын немесе сыныптық шенін бiр саты төмендету;
7) кеден органдарынан шығару;
8) кеден органының басшылары немесе уәкілетті басшылары (бұдан әрі - басшы) берген немесе марапаттаған тәртіптік жаза құрмет атақтарынан, төсбелгілерінен айырумен кеден органынан шығару.
4. Тәртіптік жаза қолданудың негізі қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауы болып табылады.
5. Тәртіптік жаза қолдану және оның түрін анықтау кезінде қызметкердің кінәсінің болуы, жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы және мән-жайы, қызметкердің жеке басы және оның қызметке қатысы, теріс салдарынан болуы және кеден органының беделіне нұқсан келтіруі ескеріледі.
6. Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі. Егер жазбаша түсініктемесінде қызметкер өзінің тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіссе, онда басшы қызметтік тергеу жүргізбей қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тартады.
Егер қызметкер өзінің жазбаша түсініктемесінде өзінің тәртіптік теріс қылық жасау фактісімен келіспесе, онда басшының бұйрығы бойынша қызметтік тергеу жүргізіледі. Жиналған материалдар қызметтік тергеу жүргізу үшін ішкі қауіпсіздік бөлімшесіне жолданады.
Кеден органының ішкі қауіпсіздік бөлімшесі қызметкерлер бұдан бұрын қолданылған жазаны алып тастағаннан кейін немесе бірінші рет жасап отырған теріс қылықтар болып табылатын анықталған маңызды емес теріс қылықтар бойынша қызметтік тергеу нәтижелері бойынша жаза қолданылатын тұлғаның танысуы туралы жазбамен, соңғының түсініктемесімен бекітілген қорытындының көшірмесін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей бұйрықтың жобасын әзірлеу үшін кеден органының кадр бөлімшесіне тәртіптік жаза туралы бұйрық шығару үшін жолданады.
7. Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тексеру нәтижесі және тәртіптік комиссияның тиісті ұсынымдары бойынша қолданылады.
Бұйрықтың жобасын әзірлеу үшін тәртіптік комиссиясы отырысының хаттамасын құрастыру күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде тәртіптік комиссиясы материалдарының көшірмесі кеден органының кадр бөлімшесіне тәртіптік жазалау туралы бұйрық шығару үшін жолданады.

2. Дисциплинарные взыскания в таможенных органах являются мерой дисциплинарной ответственности.
3. За неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей на сотрудников налагаются следующие виды взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из таможенных органов;
8) увольнение из таможенных органов с лишением почетных званий, нагрудных знаков, присвоенных или награжденных руководителями или уполномоченными руководителями таможенных органов (далее - руководитель).
4. Основанием для наложения взыскания является совершение сотрудником дисциплинарного проступка.
5. При наложении дисциплинарного взыскания и определении его вида учитываются наличие вины сотрудника, тяжесть и обстоятельства совершенного дисциплинарного проступка, личность сотрудника и отношение его к службе, наступление негативных последствий и причинение ущерба имиджу таможенного органа.
6. При совершении сотрудником дисциплинарного проступка с него истребуется письменное объяснение. Если в письменном объяснении сотрудник согласен с фактом совершения им данного дисциплинарного проступка, то руководитель привлекает сотрудника к дисциплинарной ответственности без проведения служебного расследования.
В случае, если сотрудник в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то по приказу руководителя проводится служебное расследование. Собранные материалы направляются в подразделения внутренней безопасности таможенного органа для проведения служебного расследования.
По результатам служебного расследования по выявленным незначительным проступкам, которым являются проступками, совершенными сотрудниками впервые или после снятия ранее наложенного взыскания копии утвержденного заключения с записью об ознакомлении лица, на которого налагается взыскание, объяснительной последнего, направляются в кадровое подразделение таможенного органа для вынесения приказа о наложении взыскания в срок не позднее трех рабочих дней для подготовки проекта приказа.
7. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и увольнения налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующей рекомендации дисциплинарной комиссии.
Копии материалов дисциплинарной комиссии направляются в кадровое подразделение таможенного органа для вынесения приказа о наложении взыскания в срок не позднее трех рабочих дней со дня составления протокола заседания дисциплинарной комиссии для подготовки проекта приказа.

8. Бірнеше қызметкер бірлесіп тәртіптік теріс қылық жасаған кезде жаза кінәлілердің әрқайсысына жеке қолданылады.
9. Қызметтік тәртiптiң бұзылуының әрбiр жағдайы үшiн бір тәртіптік жаза ғана қолданылады.
10. Жаза қолдану тәртіптік теріс қылық жасаған қызметкерді орындамағаны немесе тиісінше атқармағаны үшін тәртіптік жаза қолданылған міндеттерді орындаудан босатпайды.
11. Тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық анықталған күнінен бастап бір айдан және тәртіптік теріс қылық жасаған күнінен бастап алты айдан кешіктірмей қолданылады.
Бір айлық мерзімнің өтуі басталатын тәртіптік теріс қылықты анықтаған күн қызмет бойынша қарамағындағы қызметкерге оған тәртіптік жазаны қолдану құқығы берілгендікке немесе берілмегендікке қарамастан тәртіптік теріс қылықты жасағандығы туралы тұлғаға белгілі болған күн болып саналады.
12. Кеден органының басшысы қол қойған тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрық сол күні тиісті кеден органының кадр бөлімшесі тіркейді және бұйрық шығарылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде тәртіптік жазаға тартылған қызметкерге қол қойдыру арқылы жариялайды. Қызметтік тергеудің қорытындысы бойынша шығарылған тәртіптік жазалауды қолдану туралы бұйрықтың көшірмесі ішкі қауіпсіздік бөлімшесіне беріледі.
13. Тәртiптiк жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тарту кеден органының кадр бөлiмшесi жасайтын актiде ресiмделедi және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тiркеледi. Қызметкерді тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен таныстыруға мүмкіндік болмаған жағдайда, кеден органының кадр бөлімшесі тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықтың көшірмесін қызметкерге хабардар етумен тапсырыс хатымен пошта арқылы жолдайды.
14. Қызметтiк тергеу жүргізу, сотпен қарастырылған қылмыстық іс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау жағдайда тәртіптік жаза кінәлінiң жұмыста сырқаттануына немесе демалыста, іссапарда болу уақытын есептемегенде, тергеу аяқталған, қылмыстық iсті немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша өндіріс жүргізуді қысқарту туралы процессуалдық шешiм қабылданған күнінен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей қолданылады.
15. Қылмыстық іс қозғаудан бас тартқан не қылмыстық іс қысқартылған жағдайда, бірақ қызметкердің әрекеттерінде тәртіптік теріс қылық, әкімшілік құқық бұзушылық белгілері болған кезде жаза қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не оны қысқарту туралы шешім қабылданған күнінен бастап - бір айдан, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық белгілері болған кезде - үш айдан кешіктірілмей қолданылады.

8. Взыскания при совершении дисциплинарного проступка, совершенного совместно несколькими сотрудниками, налагаются на каждого виновного в отдельности.
9. За каждый случай нарушения служебной дисциплины налагается только одно дисциплинарное взыскание.
10. Наложение взыскания не освобождает сотрудника, совершившего дисциплинарный проступок, от исполнения обязанности, за неисполнение или ненадлежащее исполнение которого было наложено взыскание.
11. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения дисциплинарного проступка и шести месяцев со дня совершения дисциплинарного проступка.
Днем обнаружения дисциплинарного проступка, с которого начинается течение месячного срока, считается день, когда лицу, которому по службе подчинен сотрудник, стало известно о совершении дисциплинарного проступка независимо от того, наделено ли оно правом наложения дисциплинарных взысканий или нет.
12. Приказ о наложении дисциплинарного взыскания, подписанный руководителем, в тот же день регистрируется кадровым подразделением таможенного органа и объявляется сотруднику, подвергнутому дисциплинарному взысканию, под роспись в течение трех рабочих дней со дня его издания. Копия приказа о наложении дисциплинарного взыскания, вынесенного по заключению служебного расследования, передается в подразделение внутренней безопасности,
13. Отказ в ознакомлении с приказом о наложении дисциплинарного взыскания оформляется актом, который составляется кадровым подразделением таможенного органа и регистрируется в журнале регистрации актов по форме согласно приложению к настоящим Правилам. В случае невозможности ознакомить сотрудника лично с приказом о наложении дисциплинарного взыскания кадровое подразделение таможенного органа направляет копию приказа о наложении дисциплинарного взыскания сотруднику по почте заказным письмом с уведомлением.
14. В случаях проведения служебного расследования, возбуждения уголовного дела или дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца соответственно со дня окончания расследования, принятия процессуального решения о прекращении уголовного дела или производства по делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
15. В случаях отказа в возбуждении уголовного дела либо прекращения уголовного дела, но при наличии в действиях сотрудника признаков дисциплинарного проступка, административного правонарушения взыскание налагается не позднее одного месяца, признаков коррупционного правонарушения - не позднее трех месяцев со дня принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о его прекращении.

16. Қызметкердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын құқық бұзушылық жасаған жағдайда, тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық анықталған күнінен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады және тәртіптік теріс қылық жасалған күнінен бастап бір жылдан кешіктіріп қолданылмайды.
17. Қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе iссапарда болған кезеңде, сондай-ақ егер тәртіптік терiс қылық жасалған күнінен бастап алты айдан астам уақыт өткен жағдайда, оған тәртiптiк жаза қолданылмайды.
18. Жасалған тәртіптік терiс қылық туралы еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңi, демалыста, iссапарда болған кезінде немесе ол басталғанға дейiн белгiлi болса, онда жаза қолданудың әрекет ету мерзімі тоқтатылады.
19. Қызметкер өзін тәртіптік жауапкершілікке тартумен байланысты барлық материалдармен танысуға құқылы.
20. Қызметкерге қолданылған тәртiптiк жазаның мерзiмi оның қолданылған күнiнен бастап алты айдан аспайды. Егер осы мерзiм iшiнде қызметкер жаңадан тәртiптiк жазаға тартылмаса, онда оның тәртiптiк жазасы жоқ деп есептеледi.
21. Егер қызметкерге, тікелей басшының құқықтары шегiнен шығатын жазалау шараларын қолдану қажет болса, онда ол бұл туралы жазалау шараларын қолдануға уәкілетті жоғары тұрған лауазымды адамның алдында қолдау білдіреді.
22. Жоғары тұрған басшы егер бұрын жарияланған жаза жасалған тәртіптік терiс қылықтың ауырлығына сәйкес келмесе, төмен тұрған басшы қолданған тәртiптiк жазаны алып тастайды.
23. Тәртіптік жазалар қолдану бойынша өзiне берiлген құқықтарын асыра пайдаланған басшы бұл үшiн тәртiптiк жауапкершілiкке тартылады, ал жазалау туралы бұйрықтар жазалау шараларын қолдануға уәкілеттi адам жояды.

16. В случае совершения коррупционного правонарушения либо правонарушения, создающего условия для коррупции, сотрудником дисциплинарное взыскание налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения дисциплинарного проступка и не налагается позднее одного года со дня совершения дисциплинарного проступка.
17. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не применяется в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, а также в случае, если со дня совершения дисциплинарного проступка прошло более шести месяцев.
18. Период временной нетрудоспособности, нахождение в отпуске, командировке приостанавливают действие срока наложения взыскания, если о совершенном дисциплинарном проступке стало известно в этот период или до его наступления.
19. Сотрудник ознакамливается со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
20. Срок дисциплинарного взыскания, наложенного на сотрудника, не превышает шести месяцев со дня его применения. Если в течение этого срока сотрудник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания.
21. Если к сотруднику необходимо применить меры взыскания, выходящие за пределы прав непосредственного руководителя, то он ходатайствует об этом перед вышестоящим должностным лицом, уполномоченым применить меры взыскания.
22. Вышестоящий руководитель отменяет дисциплинарное взыскание, наложенное нижестоящим руководителем, если ранее объявленное взыскание не соответствует тяжести совершенного дисциплинарного проступка.
23. Дисциплинарная ответственность налагается на руководителя, превысившего предоставленные ему права по применению, наложению дисциплинарных взысканий, а приказы о взыскании отменяются должностным лицом, уполномоченным применять меры взысканий.

24. Қызметкер өзiне қолданылған тәртiптiк жазаға жоғары тұрған органға не сотқа шағымдануға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Кеден органының қызметкерін
тәртіптік жауапкершілікке тарту
туралы қағидаларға және
шарттарға қосымша
Нысан
Актілерді тіркеу журналдары
№ р/с
Тәртіптік жазалау туралы бұйрықпен танысудан бас тарту туралы актінің тіркеу номері және күні
Тәртіптік жазалау туралы бұйрық (бұйрықтың номері и күні)
Тәртіптік жауапкершілікке тартылған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.), лауазымы, құрылымды бөлімшесі
Кеден органының кадр бөлімшесі қызметкерінің қолы (Т.А.Ә., лауазым)
Ескертуге
1
2
3
4
5
6

24. В случае не согласия с наложенным дисциплинарным взысканием, сотрудник обращается в вышестоящий орган либо в суд.
Приложение
к Правилам и условиям
привлечения к дисциплинарной
ответственности сотрудника
таможенного органа
Республики Казахстан
Форма
Журнал регистрации актов
№ п.п
Регистрационный номер и дата акта об отказе в ознакомлении с приказом о наложении дисциплинарного взыскания
Приказ о наложении дисциплинарного взыскания (номер и дата приказа)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) (далее-Ф.И.О.), должность, структурное подразделение сотрудника, привлеченного к дисциплинарной ответственности
Роспись сотрудника кадрового подразделения таможенного органа (Ф.И.О., должность)
примечание
1
2
3
4
5
6