"Пайдаланылған кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 804 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 08 қаңтарда № 8254 тіркелді
Ішкі су және «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелердің техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Пайдаланылған кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2011 жылғы 24 тамыздағы № 8, (408); 2011 жылғы 25 қыркүйектегі № 9, (409) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдаланылған кемелерді куәландыру қағидаларында:
мемлекеттік тілдегі 39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«39. Кеме қатынасының тіркелімі егер кеме пайдалануда болмаса, кеме иесі Кеме қатынасы тіркеліміне жазбаша өтініш ұсынғанда сыныптамалық, кезекті және жыл сайынғы  куәландыру күнін ұзартады.»;
163-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«163. Өртке қарсы конструктивтік қорғау элементтерін кезекті куәландыру кезінде олардағы отқа берік және от ұстаушы құрылымдар мен ойық қақпақтары оқшауларының техникалық жай-күйі тексеріледі. Қажетті жағдайларда жекелеген учаскелердің жамаулары мен оқшаулауын ашады.
Шахталар, желдету арналары, түтін құбырлардың сақина кеңістігі, жарық люктерінің және басқа жүк оймаларының, машина және сорғы үй-жайларды және олардың жетектерінің есік жабуларының жарамдылығы тексеріледі.»;
24-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларына 34-қосымшада:
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«64. Сынаманы іріктеп алу зондты, бұрандалық бітеулері бар саңылауды газдардың шығу жүйесінен атмосфераға шығуына дейін кемінде 0,5 м және газдар сынамасы температурасы кемінде 373 К қамтамасыз ету үшін қозғалтқышқа жеткілікті жақын арақашықтықта орнатады. Зондты түтіктің шығару коллекторының жалғанған фланецтен бастап құбырдың тура учаскесінің 6 диаметр арақашықтығында орнату ұсынылады.
Сынаманы іріктеп алу зондты орнату үшін бұрандалық бітеулері бар штуцерді құбырдың учаскесінде кеме командасының күшімен орнатады.».
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Н.Б. Есембаева) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 804. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2013 года № 8254
В целях обеспечения технической безопасности судов внутреннего водного плавания и судов плавания «река-море» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 «Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 8, (408); от 25 сентября 2011 года № 9, (409),) следующие изменения:
в Правилах освидетельствования судов в эксплуатации, утвержденных указанным приказом:
в пункт 39 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 163 изложить в следующей редакции:
«163. При очередном освидетельствовании элементов конструктивной противопожарной защиты проверяют техническое состояние изоляции огнестойких и огнезадерживающих конструкций и закрытий отверстий в них. В необходимых случаях вскрывают отдельные участки зашивки и изоляции.
Проверяют исправность закрытия дверей, шахт, вентиляционных каналов, кольцевых пространств дымовых труб, световых люков и других отверстий грузовых, машинных и насосных помещений и их приводов.»;
приложение 24 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложении 34 к указанным Правилам:
пункт 64 изложить в следующей редакции:
«64. Пробоотборный зонд, отверстие с резьбовой заглушкой, устанавливают на расстоянии не менее 0,5 м до выхода газов из выпускной системы в атмосферу и достаточно близко к двигателю, чтобы обеспечить температуру пробы газов не менее 373 К. Рекомендуется устанавливать зонд на расстоянии 6 диаметров прямого участка трубы от присоединительного фланца выпускного коллектора.
Для установки пробоотборного зонда штуцер с резьбовой заглушкой на участке трубы устанавливается силами судовой команды.».
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Н.Б. Есембаева) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Қ.Б. Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны
қорғау министрі
Н. Қаппаров ____________
2012 жылғы 6 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2012 жылғы 26 қарашадағы
№ 804 бұйрығына қосымша
Пайдаланылған кемелерді
куәландыру қағидаларына
24-қосымша
Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттар тізбесі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
Министр охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
___________ Н. Каппаров
от 6 декабря 2012 года
Приложение к приказу
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 ноября 2012 года № 804
Приложение 24
к Правилам освидетельствования
судов в эксплуатации
Перечень документов Регистра судоходства

1. Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары Кеме қатынасы тіркелімімен сыныптамалық қызметін жүзеге асыру кезінде құжаттарды беру мақсаты және көрсетілетін қызмет түріне байланысты кемеге сияқты, ұйымдарға және жеке тұлғаларға беріледі.
2. Жасаудағы кемелерге сыныптамалық және алғашқы куәландыруды жүзеге асыратын Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Тізбеге қосымшаның 1-5, 19, 22, 23-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ресімдейді.
Пайдаланудағы кемені алғашқы куәландыру кезінде, сондай-ақ кеменің аты өзгергенде барлық құжаттармен жаңамен ауыстырылады. Кеме иесі өзгерген жағдайда, кеме иесі көрсетілетін барлық куәліктер жаңамен ауыстырылады.

1. Документы Регистра судоходства выдаются как на судно, так и физическим и юридическим лицам в зависимости от целей выдачи документов и вида услуги, оказываемой Регистром судоходства при осуществлении классификационной деятельности.
2. Работник Регистра судоходства, осуществляющий классификацию и первоначальное освидетельствование судов в постройке, оформляет документы, указанные в пунктах 1 - 5, 19, 22, 23 приложения к настоящему Перечню.
При первоначальном освидетельствовании судна в эксплуатации, а также при смене названия судна все свидетельства заменяются новыми. При смене судовладельца заменяются новыми все свидетельства, в которых указывается судовладелец.