Спорт түрлерінен жарыстардың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 446 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 21 қаңтарда № 8286 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 4 қарашадағы № 74 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 4.11.2014 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 23тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Спорт түрлерінен жарыстардың қағидалары» осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Мына бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасында спорттық іс-шараларды өткізу мен халықаралық спорт жарыстарына қатысудың ережесі туралы» Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы  21 шілдедегі № 06-2-2/229 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3030 тіркелген, 2010 жылғы 29 қарашадағы «Казахстанская правда» газетінде жарияланған);
2) «Спорт түрлерінен жарыстардың ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2010 жылғы 18 қазандағы № 01-01-07/146 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6617 тіркелінген, 2010 жылғы 30 қарашадағы № 325 (26386) «Казахстанская правда» газетінде жарияланған).
3. Стратегиялық даму департаменті (Д. Қамзебаева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынуды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                       Т. Ермегияев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі Төрағасының
2012 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 446 бұйрығымен бекітілді
Спорт түрлерінен жарыстардың қағидалары

Об утверждении Правил соревнований по видам спорта
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 декабря 2012 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 21 января 2013 года № 8286. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 74.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 04.11.2014 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила соревнований по видам спорта.
2. Признать утратившими силу приказы:
1) и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 21 июля 2004 года № 06-2-2/229 "О Правилах проведения спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участия в международных спортивных соревнованиях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 3030);
2) и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 01-01-07/146 "Об утверждении Правил соревнований по видам спорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6617, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 29 ноября 2010 г. № 325 (26386).
3. Департаменту стратегического развития (Камзебаева Д.У.):
1) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации, а также обеспечить опубликование на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова Е.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Т. Ермегияев
Утверждены приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан по
делам спорта и физической культуры
от 25 декабря 2012 года № 446
Правила соревнований по видам спорта

1. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт түрлерінен жарыстардың қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру Заңының  23-бабы 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және спорт түрлерінен жарыстардың Қазақстан Республикасының аумағында өткізу тәртібін айқындай отырып, төмендегідей тараптарды қамтиды:
1) спорттық ұйымдардың жарыстарды өткізуі;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Кубогі немесе жүлдесі үшін жарыстарды өткізу:
3) белгілі спортшылардың, жаттықтырушырлардың, спорт және қоғам қайраткерлерінің атына немесе белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт және қоғам қайраткерлерінің жүлдесі үшін республикалық жарыстар өткізу;
4) белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт қайраткерлерінің есімдерін облыстық жарыстарға беру және олардың атынан жүлделер белгілеу;
5) Жарыстар мен оқу-жаттығу жиындарын өткізуге арналған шығыстарды жабу;
6) Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру;
7) Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерінің тізілімін жүргізу.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) спорттық жарыс - жарыстың үздік қатысушысын анықтау мақсатында әр түрлі спорт түрлері бойынша спортшылардың немесе командалардың арасындағы сайыс;
2) спорттық пән – жарыстар өткізілетін қандай да бір спорт түрінің жеке жаттығуы немесе жекелеген жаттығулар кешені;
3) халықаралық спорттық жарыстар - кемінде 5 (бес) мемлекеттің өкілдерінің қатысуымен спортшылар (командалар) арасында спорт түрінен өтетін жарыстар;
4) халықаралық жарыстар - спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялардың бұқаралық-спорттық іс-шаралар күнтізбесіне енген жарыстар;
5) кешенді жарыстар - спортшылар арасында орындарды бөлетін және командалар арасында жалпы командалық есепті шығаратын спортшылар (командалар) арасындағы бірнеше спорт түрінен жарыстар;
6) республикалық жарыстар – бұқаралық-спорттық, сауықтыру іс-шаралары мен республикалық және халықаралық негізгі жарыстардың күнтізбесіне енгізілген республикалық спорт жарыстары;
7) облыстық, қалалық, аудандық жарыстар – дене шынықтыру және спорт жөніндегі тиісті жергілікті атқарушы органдардың бұқаралық-спорттық, күнтізбесіне енгізілген облыстық, қалалық және аудандық спорттық жарыстар;
8) Қазақстан Республикасының спорт түрлерінің тiзiлімi - Қазақстан Республикасының аумағында даму алған спорт түрлері мен спорттық пәндер туралы қағаз және электрондық тасығышта тіркелген мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе (бұдан әрі - тізілім);
9) бұқаралық-спорттық іс-шаралар күнтiзбесi – дене шынықтыру-спорттық ұйымдардың күнтiзбелiк жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткiзуді регламенттейтін ресми құжат;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила соревнований по видам спорта (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок проведения соревнований по видам спорта на территории Республики Казахстан, который включает в себя:
1) проведение соревнований спортивными организациями;
2) проведение соревнований на Кубок или призы Президента
Республики Казахстан;
3) проведения соревнований имени выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей;
4) рассмотрение присвоения имен выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей областным соревнованиям или установление от их имени призов;
5) покрытие расходов на проведение соревнований и учебно-тренировочных сборов;
6) формирования Реестра видов спорта Республики Казахстан;
7) ведения Реестра видов спорта Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) спортивное соревнование - состязание среди спортсменов или команд по различным видам спорта в целях выявления лучшего участника состязания;
2) спортивная дисциплина - отдельное упражнение или определенный комплекс упражнений какого-либо вида спорта, по которым проводятся соревнования;
3) международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее 5 (пяти) государств;
4) международные соревнования - международные спортивные соревнования, включенные в календарь спортивно-массовых мероприятий международных федераций по видам спорта;
5) комплексные соревнования - соревнования по нескольким видам спорта среди спортсменов (команд), приводящие к распределению мест среди спортсменов и подведению общекомандного зачета среди команд;
6) республиканские соревнования - республиканские спортивные соревнования, включенные в календарь спортивно-массовых мероприятий уполномоченного органа;
7) областные, городские, районные соревнования - областные, городские и районные спортивные соревнования, включенные в календарь спортивно-массовых мероприятий соответствующих местных исполнительных органов по физической культуре и спорту;
8) Реестр видов спорта Республики Казахстан - информационная система, содержащая зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших развитие на территории Республики Казахстан (далее - Реестр);
9) календарный план физкультурно-массовых, оздоровительных мероприятий и основных республиканских и международных соревнований - официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы физкультурно-спортивных организаций на календарный год;

10) спорттық сыныптама - жекелеген спорт түрлеріндегі шеберлік деңгейін анықтайтын, сондай-ақ жаттықтырушылардың, спортшылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің және төрешілердің деңгейін анықтайтын спорттық атақтар, дәрежелер мен санаттар жүйесі;
11) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкiлеттi орган – дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган);
12) спорт түрі бойынша республикалық федерация – спорт түрін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған республикалық қоғамдық бірлестік (бұдан әрi - федерация).
3. Жарысқа қатысушылар: спортшылар, жаттықтырушылар, төрешілер, психологтар, әкiмшілер, командалардың немесе спортшылар тобының басшылары және өкілдері, спорт ұйымдарының басшылары, сондай-ақ жарыстар регламентінде (ережесінде) көзделген жарысқа қызмет көрсету үшін қажет мамандар болып табылады.
4. Жарыстарды ұйымдастырушылар заңды тұлғалар болып табылады.
5. Жарыстардың негізгі сипаттары осы қағидаға 1-қосымшаға сәйкес анықталды.
2. Спорттық ұйымдардың жарыстарды өткiзуі
6. Халықаралық және республикалық жарыстар уәкілетті орган таныған және тiзiлiмге енгiзiлген спорт түрлері бойынша жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасының аумағындағы халықаралық жарыстар халықаралық және (немесе) республикалық федерациялардың шешiмi және уәкiлеттi органның келiсімі бойынша жүргiзiледi. Осы жарыстар бұқаралық-спорттық, сауықтыру іс-шаралары мен республикалық және халықаралық негізгі жарыстардың күнтiзбелiк жоспарына (бұдан әрі – күнтізбелік жоспар) 2-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша енгізіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық жарыстарды өткізуге өтінімдерді республикалық федерациялар халықаралық федерацияларға уәкілетті органның келісімі бойынша оларды өткізудің болжамды күніне дейін кемінде бір жыл алты ай бұрын береді.
8. Қазақстан Республикасының аумағындағы кешендi халықаралық жарыстар халықаралық спорттық ұйымдардың және уәкiлеттi органның шешiмі бойынша жүргiзiледi. Осы жарыстар уәкiлеттi органның күнтiзбелiк жоспарына енгізіледі.
9. Кешендi республикалық жарыстар уәкiлеттi органның күнтiзбелiк жоспарына сәйкес жүргiзiледi.
10. Республикалық жарыстар федерациялардың шешімі және уәкілетті органның келісімі бойынша күнтізбелік жоспарға сәйкес жүргізіледі.
11. Облыстық, қалалық және аудандық жарыстар дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы орган бекіткен жылдық күнтізбелік жоспарға сәйкес облыстық федерациялардың немесе республикалық федерациялар филиалдарының шешімі бойынша жүргізіледі.

10) спортивная классификация - система спортивных званий, разрядов и категорий, определяющих уровень мастерства в отдельных видах спорта, а также уровень квалификации тренеров, спортсменов, инструкторов, методистов и судей;
11) уполномоченный орган по физической культуре и спорту - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области физической культуры и спорта (далее - уполномоченный орган);
12) республиканская федерация по виду спорта - республиканское общественное объединение, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан в целях развития вида спорта (далее - республиканская федерация).
3. Участниками соревнований являются: спортсмены, тренеры, судьи, психологи, администраторы, руководители и представители команд или групп спортсменов, руководители спортивных организаций, а также в случаях, предусмотренных в регламенте (положении) соревнования другие специалисты, необходимые для обслуживания соревнования.
4. Организаторами соревнований являются юридические лица.
5. Классификация спортивных соревнований определена согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Проведение соревнований спортивными организациями
6. Международные и республиканские соревнования проводятся по видам спорта, признанным уполномоченным органом и внесенным в Реестр.
7. Международные соревнования на территории Республики Казахстан проводятся по решению международных федераций и (или) республиканских федераций и по согласованию уполномоченного органа. Данные соревнования включаются в календарный план физкультурно- массовых, оздоровительных мероприятий и основных республиканских и международных соревнований (далее - календарный план), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заявки на проведение международных соревнований на территории Республики Казахстан предоставляются республиканскими федерациями в международную федерацию по согласованию с уполномоченным органом не менее чем за один год и шесть месяцев до предполагаемой даты их проведения.
8. Комплексные международные соревнования на территории Республики Казахстан проводятся по решению международных спортивных организаций и уполномоченного органа. Данные соревнования включаются в календарный план.
9. Комплексные республиканские соревнования проводятся по решению уполномоченного органа в соответствии с календарным планом.
10. Республиканские соревнования проводятся по решению федераций и согласованию уполномоченного органа в соответствии календарным планом.
11. Областные, городские и районные соревнования проводятся по решению областных федераций или филиалов республиканских федераций в соответствии с годовым календарным планом, утверждаемым местным исполнительным органом по физической культуре и спорту.

12. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар арасында жарыстар өткізу үшін жарыстарды өткізу мен ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетуге шарт жасалады.
13. Қазақстан Республикасы чемпионаттарында Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын тиiстi аумақтық-әкімшілік бірліктен мықты спортшылар (командалар) қатысады. Қазақстан Республикасының чемпионаты кемiнде 8 облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың спортшыларының (командаларының) қатысуы болған жағдайда жүргiзiледi.
14. Қазақстан Республика бiрiншiлiктерiнде тиісті аумақтық-әкімшілік бірліктің жасөспірімдер және (немесе) жастар құрамының мықты спортшылары (командалары) қатысады.
15. Халықаралық жарыстар республикалық және/немесе халықаралық федерациялар (ұйымдар) әзірлейтін және халықаралық және/немесе республикалық федерациялар (ұйымдар) және уәкілетті орган бекітетін Жарыстар туралы ережелерге сәйкес өткізіледі, федерациялар Халықаралық жарыстар туралы ережелерді жарыстардың өткізілу күніне дейін кемінде 1 жыл бұрын уәкілетті органға жібереді.
16. Республикалық жарыстар республикалық федерациялар әзірлейтін және республикалық федерациялар мен уәкілетті орган бекітетін Жарыстар туралы ережелерге сәйкес өткізіледі, федерациялар Республикалық жарыстар туралы ережелерді уәкілетті органға жарыстың өткізілу күніне дейін кемінде 6 ай бұрын жібереді.
17. Облыстық, қалалық және аудандық жарыстардың ережелерін облыстық федерациялар әзірлейді және дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы орган бекітеді. Облыстық федерациялар Жарыстар туралы ережелерді дене шынықтыру және спорт жөніндегі облыстық, қалалық және аудандық атқарушы органдарға жарыстың өткізілу күніне дейін кемінде 6 ай бұрын жібереді.
18. Ережелерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, алайда жарыстың басталу мерзіміне дейін кемінде 1 апта бұрын енгізілуі тиіс.
19. Жарыс туралы ереже мынадай бөлімдерді қамтуы тиіс:
1) мақсаттар мен міндеттер;
2) оны өткізу жүйесі;
3) жарыстың өткізілу орны мен уақыты;
4) қатысушы ұйымдар;
5) спортшылардың, жаттықтырушылардың, төрешілердің және басқа да қатысушылардың сандық құрамы;
6) спортшылардың жынысы мен туған жылы;
7) нәтижелерді бағалау жүйесі;
8) медициналық-санитарлық қамтамасыз ету мен қауіпсіздік техникасы;
9) допингке қарсы қамтамасыз ету;
10) төрешілер алқасының сандық құрамы;
11) өтінімдер берудің тәртібі мен мерзімі;
12) қатысушылар мен төрешілерді қабылдау шарттары;
13) жарыстың жеңімпаздары мен жүлдегерлерді марапаттау тәртібі;
14) наразылық көрсету тәртібі және оны қарау;
15) жарысқа қатысушылар мен төрешілердің келу және қайту күндері;
Жарыстар өткізілу сипатына қарай мынадай болуы мүмкін:
қорытындылары бойынша жекелеген спортшылардың (жынысына, жасына, спорттық біліктілігіне қарай) иеленген орындары анықталатын, жеке түрде;
қорытындылары бойынша жеке біріншіліктен басқа қатысушы командалардың орындары анықталатын, жеке-командалық түрде;
қорытындылары бойынша тек қатысушы командалардың орындары анықталатын, командалық түрде;
қорытындылары бойынша спорт түрлерінен құрама командаларды жасақтайтын және спортшылар мен командаларды спорт жарыстарының келесі кезеңіне жіберуге рұқсат беруге іріктеу, біліктілік түрінде.

12. Для проведения соревнований между государственными органами и организациями заключается договор на оказание услуг по организации и проведению соревнований.
13. В чемпионатах Республики Казахстан принимают участие сильнейшие спортсмены (команды), являющиеся гражданами Республики Казахстан от соответствующей территориально-административной единицы. Чемпионат Республики Казахстан проводится при наличии участия в нем спортсменов (команд) не менее 8 областей, города республиканского значения и столицы.
14. Международные соревнования проводятся в соответствии с Положениями о соревнованиях, разрабатываемые республиканскими и/или международными федерациями (организациями) и утверждаемыми международными и/или республиканскими федерациями (организациями) и уполномоченным органом. Федерации направляют Положения о международных соревнованиях в уполномоченный орган не позднее, чем за один год до начала даты их проведения.
15. Республиканские соревнования проводятся в соответствии с Положениями о соревнованиях, разрабатываемые республиканскими федерациями и утверждаемые республиканскими федерациями и уполномоченным органом. Федерации направляют Положения о республиканских соревнованиях в уполномоченный орган не позднее, чем за шесть месяцев до начала даты их проведения.
16. Положения областных, городских и районных соревнований разрабатываются областными федерациями и утверждаются местным исполнительным органом по физической культуре и спорту. Областные федерации направляют Положения о соревнованиях в областные, городские и районные исполнительные органы по физической культуре и спорту не позднее, чем за шесть месяцев до начала даты их проведения.
17. В Положения могут вноситься изменения или дополнения, но не менее чем за 1 неделю до начала соревнований.
18. Положение о соревновании должно содержать следующие разделы:
1) цели и задачи;
2) система его проведения;
3) место и время проведения соревнований;
4) участвующие организации;
5) численный состав спортсменов, тренеров, судей и других участников;
6) пол и год рождения спортсменов;
7) система оценки результатов;
8) медико-санитарное обеспечение и техника безопасности;
9) антидопинговое обеспечение;
10) количественный состав судейской коллегии;
11) порядок и срок подачи заявок;
12) условия приема участников и судей;
13) порядок награждения победителей и призеров соревнований;
14) порядок подачи протестов и их рассмотрение;
15) день приезда и день отъезда участников соревнований и спортивных судей.
19. Соревнования по характеру их проведения могут быть:
личными, по итогам, которых определяются места, занятые отдельными спортсменами (по полу, возрасту, спортивной квалификации);
лично-командными, по итогам, которых, помимо личного первенства, определяются места, занятые командами-участницами;
командными, по итогам, которых определяются только места, занятые командами-участницами;
отборочными, квалификационными, по итогам, которых формируются сборные команды по видам спорта, и производится допуск спортсменов и команд к следующему этапу спортивных соревнований.

20. Команда құрамына қосылған және жарыстарға дайындауды жүзеге асыратын спортшылар үшін оқу-жаттығу жиындары ұйымдастырылады.
21. Спортшылардың сандық құрамы және жиындардың ұзақтығы осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес регламенттеледі.
22. Спорттық жарыстар мен оқу-жаттығу жиындарының күнтізбелік жоспарының негізінде осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында спорттық іс-шаралар өткізуге арналған қаржылық күнтізбе жасалады.
23. Президенттің жүлдесі немесе Кубогі үшін жарыстар өткізу уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігімен келісімі бойынша жүзеге асырылады.
24. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт қайраткерлерінің, сондай-ақ қоғам қайраткерлері атына жарыстар өткізу немесе олардың атынан жүлделер белгілеу уәкілетті органның және дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
25. Спорттық ұйымдар болып табылмайтын ұйымдардың жарыстарды өткізуі уәкілетті органның келісімі бойынша жүзеге асырылады.
26. Осы жарыстар уәкілетті органның немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы органның спорттық-бұқаралық іс-шараларының күнтізбелік жоспарына енгізілмейді және Жарыс қағидасының талаптарына, қауіпсіздік нормаларына және Қазақстан Республикасының санитарлық-гигиеналық талаптарына сәйкес жүргізіледі.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің Кубогі немесе жүлдесі үшін жарыстарды өткізу
27. Қазақстан Республикасы Президентінің Кубогі немесе жүлдесі үшін жарыстар өткізу үшін олимпиадалық (техникалық спорт түрлерін қоспағанда) және ұлттық спорт түрлерінен республикалық және халықаралық дәрежедегі жарыстар айқындалады.
28. Спорт түрлері бойынша республикалық федерациялар дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша жарыстардың басталу мерзімінен кемінде 3 ай бұрын дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынады:
1) спорт түрінің Қазақстан Республикасында және халықаралық аренада дамуы туралы анықтама;
2) жарыс туралы ереже жобасы;
3) жарысқа қатысатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) саны;
4) жарысқа қатысушылардың жалпы саны (спортшылар, жаттықтырушылар, төрешілер және т.б.);
5) қатысушы мемлекеттер саны (халықаралық жарыстар үшін);
6) дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы органның хаты.
29. Уәкілетті органда консультативтік-кеңестік орган – Қазақстан Республикасы Президентінің Кубогі немесе жүлдесі үшін жарыстар өткізуге өтінімдерді қарау жөніндегі комиссия құрылады.

20. Для спортсменов, включенных в состав команд и осуществляющих подготовку к соревнованиям, организуются учебно-тренировочные сборы.
21. Классификация учебно-тренировочных сборов определена согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. На основании календарного плана спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов составляется Финансовый календарь на проведение спортивных мероприятий в Республике Казахстан и участие в международных спортивных соревнованиях по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
23. Проведение соревнований на Кубок или призы Президента Республики Казахстан осуществляется по согласованию уполномоченного органа с Администрацией Президента Республики Казахстан.
24. Проведение соревнований имени выдающихся спортсменов, тренеров или спортивных деятелей, а также общественных деятелей или установление от их имени призов осуществляется по решению уполномоченного органа и местного исполнительного органа по физической культуре и спорту.
25. Проведение соревнований организациями, не являющимися спортивными организациями, осуществляется по согласованию с уполномоченным органом.
26. Данные соревнования не включаются в календарный план спортивно-массовых мероприятий уполномоченного органа или местного исполнительного органа по физической культуре и спорту.
3. Проведения соревнований на Кубок или призы Президента
Республики Казахстан
27. Для проведения соревнований на Кубок или призы Президента Республики Казахстан определяются соревнования республиканского и международного уровня по олимпийским (за исключением технических) и национальным видам спорта.
28. Республиканские федерации по видам спорта по согласованию с местным исполнительным органом по физической культуре и спорту не менее чем за 3 месяца до начала соревнований представляют в уполномоченный орган по физической культуре и спорту следующие документы:
1) справку о развитии вида спорта в Республике Казахстан и на международной арене;
2) проект положения о соревновании;
3) количество областей (города республиканского значения и столицы), принимающих участие в соревнованиях;
4) общее количество участников соревнований (спортсмены, тренеры, судьи и т.д.);
5) количество стран-участниц (для международного соревнования);
6) письмо местного исполнительного органа по физической культуре и спорту.
29. В уполномоченном органе создается консультативно-совещательный орган - Комиссия по рассмотрению заявок на проведение соревнований на Кубок или призы Президента Республики Казахстан.

30. Комиссия қатысушылардың – комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен шешім қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болады. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
31. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай жүргізіледі.
32. Комиссияның оң шешімінің қорытындылары бойынша уәкілетті орган шешім қабылданған мерзімнен бастап 3 күн мерзімінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жарысты өткізу туралы түпкілікті шешім қабылдау үшін қолдаухат жібереді.
4. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушырлардың, спорт және қоғам
қайраткерлерінің атына немесе белгілі спортшылардың,
жаттықтырушылардың, спорт және қоғам қайраткерлерінің жүлдесі
үшін республикалық жарыстар өткізу
33. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт және қоғам қайраткерлерінің атына республикалық жарыстар өткізу белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерлерінің өмірден өткен күнінен бастап 5 жыл өткен соң мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша түрде берілген келісімімен өткізіледі.
34. Республикалық жарысқа қоғам қайраткері есімін беру оның дене шынықтыру және спорт саласына үлес қосқан жағдайда, өмірден өткен күнінен 5 жыл өткен соң туыстарының келісімімен жүзеге асырылады.
35. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт және қоғам қайраткерлерінің атына республикалық жарыстар өткізу үшін Федерация уәкілетті органға жарыс басталғанға дейін кемінде 2 ай бұрын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (спорт және қоғам қайраткері үшін);
2) спортшының спорттағы жетістігі, жаттықтырушының, спорт немесе қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласына қосқан үлесі туралы ақпарат;
3) мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша келісімі;
4) федерацияның белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға сіңірген еңбегін растайтын хат.
36. Республикалық жарысқа белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерлерінің атынан жүлде белгілеу үшін федерация уәкілетті органға жарыс басталғанға дейін кемінде 2 ай бұрын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (спорт және қоғам қайраткері);
2) спортшының спорттағы жетістігі, жаттықтырушының, спорт немесе қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласына қосқан үлесі туралы ақпарат;
3) федерацияның белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға сіңірген еңбегін растайтын хат.
37. Уәкілетті органда консультативтік-кеңестік орган – Республикалық жарыстарға белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт және қоғам қайраткерлерінің есімін тағайындау жөніндегі Комиссия құрылады.

30. Комиссия принимает решение большинством голосов присутствующих - членов комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим. Решение комиссии оформляется протоколом.
31. Заседания комиссии проводятся по мере необходимости.
32. По итогам положительного решения Комиссии, уполномоченный орган в трехдневный срок со дня принятия решения направляет ходатайство в Администрацию Президента Республики Казахстан для принятия окончательного решения о проведении соревнования.
4. Проведение республиканских соревнований имени выдающихся
спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей или
на призы выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных
и общественных деятелей
33. Проведение республиканских соревнований имени выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей осуществляется по истечении 5 лет со дня смерти выдающегося спортсмена, тренера, спортивного и общественного деятеля с письменного согласия наследника (наследников).
34. Присвоение имени общественного деятеля республиканскому соревнованию устанавливается в случае его вклада в развитие отрасли физической культуры и спорта по истечении 5 лет со дня его смерти с письменного согласия родственника.
35. Для проведения республиканских соревнований имени выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей Федерации представляют в уполномоченный орган не менее чем за 2 месяца до начала соревнований следующие документы:
1) биография (для спортивного, общественного деятеля);
2) информация о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера или спортивного, общественного деятеля в отрасль физической культуры и спорта;
3) письменное согласие наследника (наследников);
4) письмо федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивного и общественного деятеля в развитие отрасли физической культуры и спорта.
36. Для установления призов от имени выдающегося спортсмена, тренера или спортивного деятеля республиканскому соревнованию, федерация представляет в уполномоченный орган не менее чем за 2 месяца до начала соревнований следующие документы:
1) биография (для спортивного, общественного деятеля);
2) информация о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера или спортивного, общественного деятеля в отрасль физической культуры и спорта;
3) письмо федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивного и общественного деятеля в развитие отрасли физической культуры и спорта.
37. В уполномоченном органе создается консультативно-совещательный орган - Комиссия по присвоению имен выдающихся спортсменов, тренеров или спортивных, общественных деятелей республиканским соревнованиям или установлению призов от их имени.

38. Комиссия қатысушылардың – комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен шешім қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
39. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай, кемінде жарты жылда 1 рет өткізіледі.
5. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт
қайраткерлерінің есімдерін облыстық жарыстарға беру және
олардың атынан жүлделер белгілеу
40. Облыстық жарысқа белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт қайраткерлерінің, қоғам қайраткерінің есімін беру белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорт қайраткерлерінің, қоғам қайраткерінің өмірден өткен күнінен бастап 5 жыл өткен соң мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша түрде берілген келісімімен өткізіледі.
41. Облыстық жарысқа қоғам қайраткері есімін беру оның дене шынықтыру және спорт саласында қосқан үлесі үшін өмірден өткен күнінен бастап 5 жыл өткен соң туыстарының келісімімен өткізіледі.
42. Облыстық жарыстар өткізу үшін облыстық федерация (немесе республикалық федерацияның филиалы) дене шынықтыру және спорт жөніндегі жергілікті атқарушы органға жарыс басталғанға дейін кемінде 2 ай бұрын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (спорт және қоғам қайраткері үшін);
2) спортшының спорттағы жетістігі, жаттықтырушының, спорт немесе қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласына қосқан үлесі туралы ақпарат;
3) мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша келісімі;
4) облыстық федерацияның немесе республикалық федерация филиалының белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерінің дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға сіңірген еңбегін растайтын хат.
43. Белгілі спортшының, жаттықтырушының немесе спорт қайраткерінің атынан сыйлықтар белгілеу үшін облыстық федерация немесе республикалық федерацияның филиалы уәкілетті органдарға мына құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (спорт, қоғам қайраткері үшін);
2) спортшының спорттық жетістіктері, дене шынықтыру және спорт саласына жаттықтырушының немесе спорт, қоғам қайраткерінің қосқан үлесі;
3) облыстық федерацияның немесе республикалық федерация филиалының хаты.
44. Дене шынықтыру және спорт саласы жөніндегі жергілікті атқарушы органда консультативтік-кеңестік орган – облыстық жарыстарға белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың немесе спорттық, қоғамдық қайраткерлердің аттарын беру немесе олардың атынан жүлделер тағайындау жөніндегі комиссия құрылады.

38. Комиссия принимает решение большинством голосов присутствующих - членов комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим. Решение комиссии оформляется протоколом.
39. Заседания комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже 1 раза в полугодие.
5. Рассмотрение присвоения имен выдающихся спортсменов,
тренеров, спортивных и общественных деятелей областным
соревнованиям или установление от их имени призов
40. Присвоение имен выдающихся спортсменов, тренеров или спортивных деятелей, общественного деятеля областному соревнованию устанавливается по истечении 5 лет со дня смерти выдающегося спортсмена, тренера или спортивного, общественного деятеля с письменного согласия наследника (наследников).
41. Присвоение имени общественного деятеля областному соревнованию устанавливается в случае его вклада в развитие отрасли физической культуры и спорта по истечении 5 лет со дня его смерти общественного деятеля, с письменного согласия наследника (наследников).
42. Для проведения областных соревнований областная федерация (или филиал республиканской федерации) представляет в местный исполнительный орган по физической культуре и спорту не менее чем за 2 месяца до начала соревнований следующие документы:
1) биография (для спортивного, общественного деятеля);
2) информация о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера или спортивного, общественного деятеля в отрасль физической культуры и спорта;
3) письменное согласие наследника (наследников);
4) письмо федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивного и общественного деятеля в развитие отрасли физической культуры и спорта.
43. Для установления призов от имени выдающегося спортсмена, тренера или спортивного деятеля областному соревнованию, областная федерация или филиал республиканской федерации представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) биография (для спортивного, общественного деятеля);
2) информация о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера или спортивного, общественного деятеля в отрасль физической культуры и спорта;
3) письмо федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивного и общественного деятеля в развитие отрасли физической культуры и спорта.
44. В местном исполнительном органе по физической культуре и спорту создается консультативно-совещательный орган - Комиссия по присвоению имен выдающихся спортсменов, тренеров или спортивных, общественных деятелей областным соревнованиям или установлению призов от их имени.

45. Комиссия қатысушылардың - комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен шешім қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болады. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
46. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай кемінде жарты жылда 1 рет өткізіледі.
6. Жарыстар мен оқу-жаттығу жиындарын өткiзуге арналған шығыстарды жабу
47. Жарыстарды өткізуге арналған шығыстар:
1) жарыстарды өткізетін ұйымдарды:
спорттық ғимараттарды жалға алу;
төрешілерге еңбекақы және іссапар шығыстарын төлеу;
марапаттау;
типографиялық және кеңсе шығыстары;
жарнамалық өнім;
көлік шығыстары;
медициналық қамтамасыз ету, жарыс орындарын даярлау және өткiзу жөніндегі қызметшілерге ақы төлеу;
допингке қарсы қамтамасыз ету, жарыс кезінде сынамаларды жинау жөніндегі допинг тексерушілердің жұмысына ақы төлеу, тіркелген зертхана – ВАДА-ға сынамалардың анализін төлеу;
жарыс кезінде мемлекеттік автоинспекцияның ілесіп жүруін және қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуді;
жарыс регламентінде көрсетілген болса, жарысқа қатысушыларды тамақтандыру және орналастыруды қамтиды.
Қазақстан Республикасында кешенді және халықаралық жарыстарды өткізгенде, режиссерлік-қойылымдық топтың, іс-шаралардың салтанатты ашылу және жабылуын материалдық қамтамасыз ету (реквизиттер, костюмдер, мүкәммал, жабдық, жарық және дыбыстық сүйемелдеу, жарыс орындарын ресімдеу және т.б.) шығыстары көзделуі мүмкін;
2) қатысушыларды жарыстарға іссапарға жіберетін ұйымдарды:
қатысушылардың жолақысы, тамақтануы (тәуліктік), тұратын жері;
спорттық киім және салтанатты форма (кешенді жарыстарда);
спортшыларды сақтандыру;
өтінімдік жарналар;
спорттық ғимараттарды және спорттық мүкәммалды жалға алу;
төрешілерді іссапарға жіберуді (қажеттілігіне қарай) қамтиды.
48. Қазақстан Республикасының аумағында оқу-жаттығу жиындарын өткізуге арналған шығыстар:
қатысушылардың жолақысын, тамақтануын (тәуліктік), тұратын жерін;
спорттық ғимаратты және спорттық мүкәммалды жалға алуды;
старттық жарналарды;
көлік шығыстарын;
медициналық қамтамасыз етуді;
медициналық-биологиялық препараттармен және қалпына келтіру құралдарымен қамтамасыз етуді;
мүкәммал мен жабдықты тасымалдауды қамтиды.
49. Қазақстан Республикасының аумағында оқу-жаттығу жиындарын өткізуге арналған шығыстар:
қатысушылардың жолақысын, тамақтануын (тәуліктік), тұратын жерін;
шығу құжаттарын ресімдеуді (визалар, сауалнамалар, консулдық алымдар және т.б.);
сақтандыруды;
старттық жарналар;
көлік шығыстарын;
медициналық қамтамасыз ету;
медициналық-биологиялық препараттармен және қалпына келтіру құралдарымен қамтамасыз етуді;
мүкәммал мен жабдықты тасымалдауды қамтиды.

45. Комиссия принимает решение большинством голосов присутствующих - членов комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим. Решение комиссии оформляется протоколом.
46. Заседания комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже 1 раза в полугодие.
6. Покрытия расходов на проведение соревнований и
учебно-тренировочных сборов
47. Расходы на проведение соревнований включают в себя:
1) организации, проводящие соревнования:
аренда спортивных сооружений;
оплата работы и командирования судей;
награждение;
типографские и канцелярские расходы;
рекламная продукция;
транспортные расходы;
медицинское обеспечение, оплата обслуживающему персоналу по подготовке и проведению мест соревнований;
антидопинговое обеспечение, оплата труда инспекторов допинг-контроля по сбору проб во время соревнований, оплата анализов проб во всемирной Антидопинговой лаборатории или аккредитованной антидопинговой лаборатории;
обеспечение сопровождения государственной автоинспекции и общественного порядка во время соревнований;
питание и размещение участников соревнований, в случае, если это предусмотрено регламентом соревнования.
При проведении комплексных и международных соревнований, проводимых на территории Республики Казахстан, могут предусматриваться расходы по оплате режиссерско-постановочной группы, материальному обеспечению торжественного открытия и закрытия мероприятий (реквизиты, костюмы, инвентарь, оборудование, световое и звуковое сопровождение, оформление мест соревнований и т.д.);
2) организации, командирующие участников на соревнования:
проезд, питание (суточные), проживание участников;
спортивная экипировка и парадная форма (на комплексных соревнованиях);
страхование спортсменов;
заявочные взносы;
аренда спортивных сооружений и спортивного инвентаря;
командирование судей (при необходимости).
48. Расходы на проведение учебно-тренировочных сборов на территории Республики Казахстан включают в себя:
проезд, питание (суточные), проживание участников;
аренда спортивного сооружения и спортивного инвентаря;
стартовые взносы;
транспортные расходы;
медицинское обеспечение;
обеспечение медико-биологическими препаратами и восстановительными средствами;
транспортировка инвентаря и оборудования.
49. Расходы на проведение учебно-тренировочных сборов за пределами Республики Казахстан включают в себя:
проезд, питание (суточные), проживание участников;
оформление выездных документов (визы, анкеты, консульские сборы и т.д.);
страховка;
стартовые взносы;
транспортные расходы;
медицинское обеспечение;
обеспечение медико-биологическими препаратами и восстановительными средствами;
транспортировка инвентаря и оборудования.

7. Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру
50. Спорт түрін Тізілімге енгізудегі критерийі оны Қазақстан Республикасы облыстарының тең жартысынан көбінде дамыту болып табылады.
51. Тiзiлiм дене шынықтыру және спорт саласындағы статистикалық есептiлiктi жетiлдiру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында дамытылатын спорт түрлерi мен спорттық пәндердi жүйелендiру мақсатында спорт түрлерiнен федерациялардың ұсынған мәлiметтерiнiң негiзiнде жасалады.
52. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдарының сауалдары, жеке және заңды тұлғалардың арыз-шағымдары бойынша спорт түрiн Қазақстан Республикасында тану және оны Тiзiлiмге енгiзу, сондай-ақ Тiзiлiмге енгiзiлген спорт түрлерiнiң спорттық пәндерiнiң саны туралы мәлiметтердi бередi.
53. Спорт түрi, спорттық пән дене шынықтыру мен спорттың мақсаттарына сай болады, адамның физикалық және интеллектуалдық қабiлеттерiнiң дамуына, оның қозғалыс белсендiлiгiн жетiлдiруге және салауатты өмiр салтын қалыптастыруға ықпал етедi.
54. Көрсетiлген спорт түрiн жүргiзу жөнiндегi ережеге, спорт түрiнiң ерекше белгiлерiне, жаттығу ортасына, пайдаланатын спорттық мүкәммалдары (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) мен жабдықтарға, спорт жарыстарының тұрақты өткiзiлуiне жататын спорт түрiнiң ерекше белгiлерiнiң болуы спорт түрiн, спорттық пәндi тану үшiн негiздеме болып табылады.
55. Егер өтiнiш берiлген спорт түрi, спорттық пәнде жарысушылық болмаса (адам қатыспаса, жарысушылық болмаса), онда спорт түрi, спорттық пән спорт түрi ретiнде саналмайды.
56. Егер танылған осы спорт түрiнiң ережесiнiң мазмұнынан, жаттығу ортасынан, пайдаланылатын мүкәммалдар мен жабдықтардан едәуiр өзгешелiктерi болмаса, өтiнiш берiлген спорттық пәннiң түрi танылған спорт түрiнiң спорттық пәнi болып танылады.
57. Өзге спорт түрiнiң құрамдас бөлiгi болып табылатын танылған спорттық пәннiң ережесiнiң мазмұнынан, жаттығу ортасынан, пайдаланылатын мүкәммалдар мен жабдықтардан едәуiр өзгешелiктерi жоқ өтiнiш берiлген спорттық пән мойындалмайды.
58. Уәкiлеттi орган мақсаты бiр немесе бiрнеше спорт түрлерiн дамыту болып табылатын федерациялардың өтiнiшi негiзiнде спорт түрiн тануды жүзеге асырады.
Өтініш еркін түрде жазылады.
59. Спорт түрiн, спорттық пәндi тану туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
1) заңды тұлғаның және облыстар бойынша құрылған оның филиалдарының нотариалды расталған құрылтай көшiрмелерi;

7. Формирование Реестра видов спорта Республики Казахстан
50. Критерием включения вида спорта в Реестр является его развитие в более чем половине областей (город республиканского значения, столица) Республики Казахстан.
51. Реестр формируется на основании сведений, представленных республиканскими федерациями по видам спорта с целью совершенствования статистической отчетности в области физической культуры и спорта, а также систематизации видов спорта и спортивных дисциплин, культивируемых на территории Республики Казахстан.
52. По запросу заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, обращениям физических и юридических лиц, уполномоченным органом представляются сведения о признании вида спорта в Республике Казахстан и включении его в Реестр, а также о количестве спортивных дисциплин в видах спорта включенных в Реестр.
53. Вид спорта, спортивная дисциплина должны соответствовать целям физической культуры и спорта, способствовать физическому и интеллектуальному развитию способностей человека, совершенствованию его двигательной активности и формированию здорового образа жизни.
54. Основанием для признания видом спорта, спортивной дисциплиной является наличие отличительных признаков вида спорта, к которым относятся правила проведения и регулярность спортивных соревнований, среда занятий, используемый спортивный инвентарь (без учета защитных средств) и оборудование.
55. Вид спорта, спортивная дисциплина не признаются видом спорта, спортивной дисциплиной, если соревнования по заявленному виду спорта, спортивной дисциплине не являются спортивными (нет участия человека, отсутствует состязательность).
56. Заявляемый вид спортивной дисциплины признается спортивной дисциплиной признанного вида спорта, если в ней отсутствуют существенные отличия от содержания правил, среды занятий, используемого спортивного инвентаря и оборудования признанного вида спорта.
57. Не признается заявляемая спортивная дисциплина, не имеющая существенных отличий в содержании правил соревнований, среде занятий, используемом спортивном инвентаре и оборудовании от признанной спортивной дисциплины, являющейся составной частью иного вида спорта.
58. Признание вида спорта осуществляется уполномоченным органом на основании заявления федерации по виду спорта, целями которой являются развитие одного или нескольких видов спорта.
Заявление составляется в произвольной форме.
59. К заявлению о признании вида спорта, спортивной дисциплины прилагаются следующие документы:
1) нотариально заверенные копии учредительных документов юридического лица (федерация по признаваемому виду спорта) и созданных им филиалов по областям;

2) заңды тұлғаның өтiнiш бергенге дейiн алты айдан кешiктiрмей берген мемлекеттiк тiркелiмнен үзiндi;
3) уәкілетті органның бекіткен мемлекеттік және орыс тілдеріндегі спорт түрінен жарыс қағидалары;
4) уәкілетті органның бекіткен мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жарыстар туралы ереже;
5) Қазақстан Республикасында және дүние жүзiнде өтiнiш берiлген спорт түрiнiң, спорттық пәннiң дамуы туралы қысқаша сипаттамасы бар анықтама, онда қашан және қай жерден бастау алды, халықаралық спорт федерациялары бар ма, өткiзiлген жарыстардың саны, дамытудың келешегi қамтылуы қажет;
6) спорт түрі, cпорттық пән ретінде тану туралы өтініш берілген сәтке дейін жыл ішінде өткізілген өтініші берілген спорт түрлері, спорттық пәндер бойынша жарыс хаттамаларының көшірмелері;
7) өтініш берілген спорт түрін, спорттық пәнді оқытудың әдістемесі мен бағдарламасы;
8) жарыс үдерісін көрсететін жарыс барысында түсірілген бейне (фото) материалдар;
9) Ұлттық Олимпиада комитетiнде немесе халықаралық спорттық бiрлестiкте (егер ол осы бiрлестiкке мүше болса) спорттық ұйымның мүшелiгiн растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi көшiрмесi;
10) спорт түрiн дамытудың бағдарламасы.
60. Спорт түрлері қағидаларының 20-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырмаған жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіге тапсырған күннен бастап он жұмыс күні ішінде барлық құжаттарды қайтарады.
Өтiнiш келiп түскен күннен бастап, отыз күнтiзбелiк жұмыс күнi iшiнде қаралады.
61. Мыналар спорт түрiн, спорттық пәндi танудан бас тарту туралы шешiм қабылдауға негiздеме болып табылады:
1) өтiнiш иесiнiң құжаттарда расталмаған немесе өзгертiлген ақпаратты ұсынуы;
2) өтiнiш берiлген спорт түрiнiң, спорттық пәннiң осы жарыс ережелерiнiң талаптарына сай болмауы;
3) өтiнiш берiлген спорттық пәнде (спорттық пәндер үшiн) жарыс нәтижелерi бойынша медальдiң сарапқа салынбауы.
Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының тең жартысынан аз облыстарында дамыған спорт түрлерiн, олардың даму ерекшелiктерiн, сондай-ақ мемлекеттiк құрылымдардың арнайы мақсаттағы бөлiмшелерiнде уағыздалатын спорт түрлерiн ескере отырып, спорт түрлерiнiң Тiзiлiмiне енгiзедi.
62. Спорт түрiн тану және оны Тiзiлiмге енгiзу туралы шешiм қабылдау үшiн уәкiлеттi орган құрамы үш адамнан кем болмайтын тұрақты әрекет ететiн комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрады.
Комиссия өтiнiш берушiнiң ұсынған құжаттарына талдау жүргiзедi және оның нәтижелерi бойынша тиiстi спорт түрiн, спорттық пәндi Қазақстан Республикасында тану немесе танудан бас тарту және оларды Тiзiлiмге енгiзу (енгiзбеу) туралы шешiм қабылдайды.
Тиiстi шешiм уәкiлеттi органның бұйрығымен ресiмделедi және шешiм қабылданған күннен бастап он жұмыс күнiнiң iшiнде өтiнiм берушiге жiберiледi.
Спорт түрiн, спорттық пәндi танудан бас тарту туралы шешiм қабылданғаннан кейiн және сондай шешiм шыққан соң оның себептерi жойылса, өтiнiш иесi уәкiлеттi органға құжаттарды қайта қарау туралы өтiнiш беруi мүмкiн.

2) выписка из государственного Регистра юридических лиц, выданная не позднее, чем за шесть месяцев до подачи заявления;
3) справка о развитии заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины в Республике Казахстан и мире, содержащая краткое описание, время и место возникновения, наличие международных спортивных федераций, количество проведенных соревнований, охват занимающихся, перспективы развития;
4) программа обучения заявляемому виду спорта, спортивной дисциплине;
5) видео (фото) материалы хода соревнований, отражающие состязательный процесс;
6) нотариально заверенная копия документа с заверенным переводом на государственном и русском языках, подтверждающего членство спортивной организации в международном спортивном объединении (если оно входит в это объединение);
7) программа развития вида спорта.
60. В случае непредставления документов указанных в пункте 20 настоящих Правил, уполномоченный орган возвращает заявителю все представленные документы без рассмотрения в течение десяти рабочих дней с момента их поступления.
Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня поступления.
61. Основаниями для принятия решения об отказе в признании вида спорта, спортивной дисциплины являются:
1) представление заявителем документов, содержащих недостоверную или искаженную информацию;
2) несоответствие заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины требованиям международных федераций по видам спорта;
3) отсутствие розыгрыша медалей по итогам соревнований в заявляемой спортивной дисциплине (для спортивных дисциплин).
Уполномоченный орган вносит в Реестр виды спорта, получившие развитие менее чем в половине областей Республики Казахстан, в силу специфики их развития, а также виды спорта, культивируемые только в подразделениях специального назначения государственных структур.
62. Уполномоченным органом для принятия решения о признании вида спорта и включении его в Реестр создается постоянно действующая комиссия в составе не менее трех человек (далее - Комиссия).
Комиссия проводит анализ представленных заявителем документов в течение времени рассмотрения и по его результатам принимает решение о признании или об отказе в признании в Республике Казахстан соответствующего вида спорта, спортивной дисциплины и внесению (не внесению) их в Реестр.
Соответствующее решение оформляется приказом уполномоченного органа и направляется заявителю в течение десяти рабочих дней со дня принятия.
В случае вынесения решения об отказе в признании вида спорта, спортивной дисциплины и после устранения причин вынесения такого решения заявитель может повторно обратиться в уполномоченный орган.

8. Тізілімді жүргізу тәртібі
63. Тiзiлiм осы спорт түрлерi ережесiнiң 5-қосымшасына сәйкес нысанда қалыптасады және жүргiзiледi.
Тiзiлiмнiң нысаны мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) спорт түрiнiң атауы;
2) спорт түрiнiң нөмiр - коды;
3) спорттық бағдарламаның атауы;
4) спорттық бағдарламаның нөмiр - коды.
64. Нөмiр - код 11 белгiден тұрады.
Нөмiр - кодтар тиiсiнше спорт түрiн, спорт түрiнiң атауын, маусымдылығын, спорттық пәндi, өңiрлерде тарауын, спортшылардың жынысы мен жасын айқындайды.
65. Нөмiр - кодтың бiрiншi саны спорт түрiнiң жеке нөмiрi болып табылады:
1 – олимпиадалық спорт түрлерi;
2 - олимпиадалық емес спорт түрлерi;
3 - ұлттық спорт түрлерi;
4 - техникалық спорт түрлерi;
5 - Арнайы олимпиялық спорт түрлерi;
6 - Паралимпиялық спорт түрлерi;
7 - Сурдолимпиялық спорт түрлерi;
8 - қызметтiк - қолданбалы спорт түрлерi;
9 - әскери-қолданбалы спорт түрлерi.
Нөмiр - кодтың екiншi, үшiншi, төртiншi сандары спорт түрiнiң атауын айқындайды.
Нөмiр - кодтың бесiншi саны спорт түрiнiң, спорттық пәннiң маусымын айқындайды:
1 – жазғы спорт түрлерi;
2 – қысқы спорт түрлерi.
Нөмiр - кодтың үшінші саны спорт түрiмен, спорттық пәнмен шұғылданудың маусымын, сондай-ақ спорт түрiнiң, спорттық пәннiң ойын немесе ойын емес сипатын айқындайды:
1 - спорттың жазғы ойын емес түрi;
2 – спорттың жазғы ойын түрi;
3 - спорттың қысқы ойын емес түрi;
4 - спорттың қысқы ойын түрi;
5 – маусымдық емес, спорттың ойын емес түрi;
6 – маусымдық емес, спорттың ойын түрi;
7 – спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндердi бiрiктiретiн маусымдық емес спорт түрi;
8 - спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндердi бiрiктiретiн жазғы спорт түрi;
9 - спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндердi бiрiктiретiн қысқы спорт түрi.
Нөмiр - кодтың төртінші саны спорт түрiнiң, спорттық пәннiң елiмiзде таратылуын көрсетедi:
1 - Қазақстан Республикасының тең жартысынан көп облысында дамыған спорт түрi, спорттық пән;
2 - Қазақстан Республикасының тең жартысынан аз облысында дамыған спорт түрi, спорттық пән.
Нөмiр - кодтың бесінші белгiсi спорт түрiмен, спорттық пәнмен шұғылданушылардың жынысы мен жасын айқындайды:
А - ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер);
Б - әйелдер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Г - ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер), әйелдер;
Д - қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Е – ерлер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Ж – әйелдер;
К - ерлер, әйелдер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Л - ерлер, әйелдер;
М – ерлер;
Н - жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар);
С - жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар), әйелдер;
Ф – ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Э - жiгiттер (жасөспiрiмдер), әйелдер;
Ю - жiгiттер (жасөспiрiмдер);
П – аралас жұп/топ;
Я – барлық санаттағылар.

8. Ведение Реестра видов спорта Республики Казахстан
63. Реестр формируется и ведется по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Форма Реестра содержит следующие разделы:
1) наименование вида спорта;
2) номер-код вида спорта;
3) наименование спортивной программы;
4) номер-код спортивной программы.
64. Номер-код состоит из 5 знаков.
Номера-коды определяют соответственно вид спорта, наименование вида спорта, сезонность, спортивную дисциплину, распространение в регионах, пол и возраст спортсменов.
65. Первая цифра номера-кода является индивидуальным номером вида спорта:
1 - олимпийские виды спорта;
2 - неолимпийские виды спорта;
3 - национальные виды спорта;
4 - технические виды спорта;
5 - Специальные олимпийские виды спорта;
6 - Паралимпийские виды спорта;
7 - Сурдолимпийские виды спорта;
8 - служебно-прикладные виды спорта;
9 - военно-прикладные виды спорта.
Вторая цифра номера-кода определяет сезонность вида спорта, спортивной дисциплины:
1 - летние виды спорта;
2 - зимние виды спорта;
3 - зимне-летние виды спорта.
Третья цифра номера-кода определяет сезонность занятий видом спорта, спортивной дисциплиной, а также определяет игровой или неигровой характер вида спорта, спортивной дисциплины:
1 - летний неигровой вид спорта;
2 - летний игровой вид спорта;
3 - зимний неигровой вид спорта;
4 - зимний игровой вид спорта;
5 - внесезонный, неигровой вид спорта;
6 - внесезонный, игровой вид спорта;
7 - внесезонный вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
8 - летний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
9 - зимний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины.
Четвертая цифра номера-кода указывает на распространение вида спорта, спортивной дисциплины:
1 - вид спорта, спортивная дисциплина развиваются в свыше половины областей Республики Казахстан;
2 - вид спорта, спортивная дисциплина развиваются в менее половины областей Республики Казахстан.
Пятый знак номера-кода определяет пол и возрастную категорию занимающихся видом спорта, спортивной дисциплиной:
А - мужчины, юноши (юниоры);
Б - женщины, девушки (юниорки);
Г - мужчины, юноши (юниоры), женщины;
Д - девушки (юниорки);
Е - мужчины, девушки (юниорки);
Ж - женщины;
К - мужчины, женщины, девушки (юниорки);
Л - мужчины, женщины;
М - мужчины;
Н - юноши (юниоры), девушки (юниорки);
С - юноши (юниоры), девушки (юниорки), женщины;
Ф - мужчины, юноши (юниоры), девушки (юниорки);
3 - юноши (юниоры), женщины;
Ю - юноши (юниоры);
П - смешанная пара/группа;
Я - все категории.