Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 25 қыркүйектегі № 69/9-V шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2012 жылғы 7 қарашада нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 749 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 2016 жылғы 9 қарашадағы № 69/11-VI шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 09.11.2016 № 69/11-VI (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22-бабы 1-тармағының 2) тармақшасын және «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58- ІV «Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы» (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2011 жылғы 15 сәуірде № 671 болып тіркелді, 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 47 «Вечерняя Астана», 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 45 «Астана ақшамы» газеттерінде жарияланды) Астана қаласы мәслихатының шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы шешіммен бекітілген Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидаларында:
кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
«Осы Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының  Экологиялық кодексіне, "Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы""Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы""Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы""Тұрғын үй қатынастары туралы""Жеке тұрғын үй құрылысы туралы""Жеке кәсіпкерлік туралы"«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалану, Астана қаласының аумағы мен қала маңындағы аймақтарды жобалау мен салу жөніндегі шарттар мен талаптарды белгілейді.
Осы Қағида нормативтік құқықтық акті болып табылады және жаңа жылжымайтын мүлік объектілерін және уақытша құрылыстарды орналастыру мен салуға немесе қолданыстағыларды өзгертуге (қайта өзгерту, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта жаңарту, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат алу рәсімдерін өту тәртібін белгілейді, Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асырумен байланысты өзге де қарым-қатынастарды реттейді.»;
1-тарауда:
1-тармақ келесі мазмұндағы ұғымдармен толықтырылсын:
«сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы инжинирингтік қызметтер – оңтайлы жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында құрылысты әзірлеу мен жүзеге асыруды қамтамасыз ететін қызметтер кешені (техникалық және авторлық қадағалау);
сараптамалық жұмыстар – ғимараттар мен құрылыстардың беріктілігі мен орнықтылығына техникалық зерттеу жүргізу және жобаларды сараптау жұмыстары;
жерге орналастыру жобасы – берілетін жер учаскесінің ауданын, оның шекарасы мен орналасу орнын, жер учаскелері мен жер пайдаланушылардың көршілес меншік иелерін, сондай-ақ берілетін жер учаскесінің ауыртпалықтары мен шектеулерін анықтайтын техникалық, экономикалық, құқықтық құжаттар кешені;
бірыңғай сәулеттік стиль – салынатын нақты ауданға тән құрылыста қолданылатын бірыңғай белгілер жиынтығы.»;
1-тармақтың он алтыншы абзацы келесі редакцияда жазылсын:
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы (бұдан әрі – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы) - құрылыс объектілерінің қауіпсіздігін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды, Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензиялауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган. Астана қаласының мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының басшысы Астана қаласының бас мемлекеттік құрылыс инспекторы болып табылады;»;
1-тармақтың отызыншы абзацы келесі редакцияда жазылсын:
«мамандандырылған сәулет ұйымы – негізгі қызмет түрі қала құрылысы қызметін жүзеге асыру үшін құрылыс салушыға бастапқы мәліметтерді жинау, бөлік сызбасын әзірлеу, Астана қаласы бас жоспарының нобайын әзірлеу, жағдайлық сызба әзірлеу, орналастыру сызбасын әзірлеу, топографиялық және атқарушылық түсірілімдерді орындау, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі белдеуін бөлу, ғимараттар мен құрылыстар салу үшін учаске шекараларын нақты шығару, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызмет көрсету, жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын бірыңғай сәулеттік стилінде салу үдерісіне қатысу болып табылатын әкімдік құрған заңды тұлға»;
9-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV "О Правилах застройки территории города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 25 сентября 2012 года № 69/9-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 7 ноября 2012 года № 749. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 9 ноября 2016 года № 69/11-VI
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 09.11.2016 № 69/11-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь подпунктом 2) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV «О Правилах застройки территории города Астаны» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 апреля 2011 года за № 671, опубликовано в газетах «Вечерняя Астана» № 47 от 21 апреля 2011 года, «Астана ақшамы» № 45 от 21 апреля 2011 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах застройки территории города Астаны, утвержденных указанным решением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
«Настоящие Правила застройки территории города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Земельным кодексом Республики Казахстан, Экологическим кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», «О статусе столицы Республики Казахстан», «О жилищных отношениях», «Об индивидуальном жилищном строительстве», «О частном предпринимательстве», «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории города Астаны и пригородной зоны.
Настоящие Правила являются нормативным правовым актом и устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны.»;
в главе 1:
пункт 1 дополнить понятиями следующего содержания:
«инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности - комплекс услуг (технический и авторский надзоры), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
экспертные работы - работы по экспертизе проектов и проведению технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;
землеустроительный проект - комплекс технических, экономических, правовых документов, уточняющих площадь предоставляемого земельного участка, его границы и месторасположение, смежных собственников земельного участка и землепользователей, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка;
единый архитектурный стиль – совокупность единых признаков, используемых в строительстве, характерная для определенного района застройки.»;
абзац шестнадцатый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«орган государственного архитектурно - строительного контроля (далее - орган госархстройконтроля) - государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно - строительный контроль за безопасностью строительных объектов, лицензирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны. Руководитель органа госархстройконтроля города Астаны является главным государственным строительным инспектором города Астаны;»;
абзац тридцатый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«специализированная архитектурная организация - юридическое лицо, учрежденное акиматом, основным видом деятельности которого является сбор исходных данных застройщику на осуществление градостроительной деятельности, разработка схемы отвода, разработка эскиза генерального плана города Астаны, разработка ситуационной схемы, разработка схемы размещения, выполнение топографической и исполнительной съемок, разбивка основных осей зданий и сооружений, вынос границ участков в натуре для строительства зданий и сооружений, оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, участие в процессе застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:

«9. Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей қарастырылған субъектілер жүзеге асыратын қызметтерді қоспағанда, лицензиялауды талап ететін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тек лицензиясы болған жағдайда жол беріледі.»;
11-тармақтың 5) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының сұранымы бойынша құрылыс объектілері жөнінде қажетті ақпарат пен техникалық құжаттаманы, сондай-ақ тиісті жобалар сараптамасының қорытындысын береді;»;
12-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«2) жобалау, зерттеу және іздестіру жұмыстарын жүргізу мен салу мақсаты үшін жер учаскесіне (қолда бар қосымша учаске өлшеміне) тиісті құқық беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау;»;
12-тармақтың 7) тармақшасы келесі мазмұндағы редакцияда жазылсын:
«7) жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын бірыңғай сәулеттік стильде салу тұжырымдамасын бекіту;»;
12-тармақтың 8) тармақшасы келесі мазмұнда толықтырылсын:
«8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.»;
13-тармақ келесі мазмұндағы 11), 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын бірыңғай сәулеттік стильде салу тұжырымдамасын әзірлеу;
12) осы Қағиданың 12-тарауының 3-параграфына сәйкес мамандандырылған сәулет ұйымымен жасасатын шарттардың үлгі нысанын бекіту.»;
14-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«2) жер учаскесіне тиісті құқық беру немесе беруден бас тарту туралы әкімдік қаулыларының жобаларын әзірлейді;»;
14-тармақ келесі мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жер учаскесін сатып алу-сату шарты мен жалға алу және уақытша өтеусіз жер пайдалану шарттарын жасасады және жасасқан шарттардың талаптарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;»;
15-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«2) тұрғын ғимараттарындағы жекелеген орын-жайларды немесе жекелеген бөліктерін құрылыс-монтаждау жұмыстарына, қайта жөндеуге (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) рұқсат беру;»;
15-тармақтың 6) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«6) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін лицензиялауды, сараптама жұмыстары мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестациядан өткізуді жүзеге асыру»;
5-тараудың 1-параграфы келесі мазмұндағы 17-1 тармақпен толықтырылсын:

«9. Осуществление отдельных видов деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, требующих лицензирования, допускается лишь при наличии лицензии, за исключением деятельности, осуществляемой субъектами прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.»;
подпункт 5) пункта 11 изложить в следующей редакции:
«5) предоставляют по уведомлению органа госархстройконтроля необходимую информацию и техническую документацию по строительным объектам, а также заключение экспертизы соответствующих проектов;»;
подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
«2) принятие решения о предоставлении или об отказе в предоставлении соответствующего права на земельный участок (прирезке к имеющемуся дополнительного участка) для целей проектирования, обследования и проведения изыскательских работ и строительства;»;
подпункт 7) пункта 12 изложить в следующей редакции:
«7) утверждение концепции застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;»;
пункт 12 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) осуществление иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 13 дополнить подпунктами 11), 12) следующего содержания:
«11) разработка концепции застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;
12) утверждение типовых форм договоров, заключаемых специализированной архитектурной организацией, в соответствии с параграфом 3 главы 12 настоящих Правил.»;
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
«2) готовит проекты постановлений акимата о предоставлении или об отказе в предоставлении соответствующего права на земельный участок;»;
пункт 14 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) заключает договоры купли-продажи и договоры аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществляет контроль за исполнением условий заключенных договоров;»;
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
«2) выдача разрешения на строительно-монтажные работы, реконструкцию (перепланировку, переоборудование) отдельных помещений или отдельных частей в жилых зданиях;»;
подпункт 6) пункта 15 изложить в следующей редакции:
«6) осуществление лицензирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;»;
параграф 1 главы 5 дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:

«17-1. Қазақстан Республикасы Жер кодексі 44-бабының 6-тармағында көрсетілген жағдайда жеке және заңды тұлғалар меншік иесі шығындарына өтемақы төлеу талаптары туралы жылжымайтын мүлік иелерінің әрқайсысымен жасасқан шартты ұсынады. Шартта қолданыстағы құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды, жасыл көшеттерді көшірудің нақты шарттары мен көшіру мерзімдері, жылжымайтын мүлікті бұзуға байланысты барлық шығындарды өтеу бойынша құрылыс салушының міндеттері көрсетіледі.»;
5-тараудың 1-параграфы келесі мазмұндағы 19-1 тармақпен толықтырылсын:
«19-1. Жер учаскесіне құқық беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін өтініш беруші қажетті құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күні ішінде өтініш иесіне өтінішті қараудан жазбаша дәлелді бас тарту жібереді.»;
27-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«27. Жер комиссиясының қорытындысы аумақтық аймақтандыру немесе жер учаскесіне алдын-ала таңдау беруге (жер учаскесін объектілер салу үшін сұраған жағдайда) сәйкес аталған нысаналы мақсат бойынша сұралған жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныс жер комиссиясына түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде екі данада хаттамалық шешім түрінде жасалады.
Комиссия оң қорытынды қабылдаған жағдайда оның бір данасы бес жұмыс күні ішінде жерге орналастыру жобасын әзірлеу үшін өтініш иесіне тапсырылады.»;
5-тараудың 1-параграфы келесі мазмұндағы 27-1 тармақпен толықтырылсын:
«27-1. Жер комиссиясының хаттамасынан үзінді-көшірме алғаннан кейін өтініш иесі жерге орналастыру жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді және оны бекіту үшін жер қатынастары жөніндегі органға тапсырады.»;
29-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«29. Жер қатынастары жөніндегі орган әкімдіктің жер учаскесін беру туралы қаулысы қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтініш берушімен жер учаскесін сату сатып алу немесе уақытша жер пайдалану шартын жасайды.»;
5-тараудың 2-параграфы келесі мазмұндағы 33-1 тармақпен толықтырылсын:
«33-1. Жер учаскесін мемлекет мұқтажына алып қою, мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде жерге орналастыру жобасына жер учаскелері иелері мен жер пайдаланушылардың (жалға алушылар) алынып қоятын жер түрлеріне байланысты ауыл шаруашылық және орман шаруашылық шығындары қоса ұсынылады.»;
8-тарау келесі мазмұндағы 55-1 тармақпен толықтырылсын:

«17-1. В случае, предусмотренном в пункте 6 статьи 44 Земельного кодекса Республики Казахстан, физические и юридические лица дополнительно представляют договор, заключенный с каждым из собственников недвижимости, об условиях компенсации убытков собственнику. В договоре указываются конкретные условия и сроки отселения, переноса существующих строений, инженерных коммуникаций, зеленых насаждений, обязательства застройщика по возмещению всех убытков, связанных со сносом недвижимости.»;
параграф 1 главы 5 дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
«19-1. В случае представления заявителем неполного пакета документов, необходимых для принятия решения о предоставлении либо об отказе в предоставлении права на земельный участок, орган по земельным отношениям в течение двух рабочих дней дает письменный мотивированный отказ заявителю в рассмотрении заявления.»;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Заключение земельной комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения в течение пяти рабочих дней с момента поступления в земельную комиссию предложения о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием или предоставления предварительного выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов).
В случае принятия земельной комиссией положительного заключения один его экземпляр в течение пяти рабочих дней передается заявителю для подготовки землеустроительного проекта.»;
параграф 1 главы 5 дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
«27-1. После получения выписки из протокола земельной комиссии заявитель обеспечивает подготовку землеустроительного проекта и представляет его в орган по земельным отношениям для его утверждения.»;
пункт 29 изложить в следующее редакции:
«29. Орган по земельным отношениям в срок не более десяти рабочих дней с даты принятия акиматом постановления о предоставлении земельного участка заключает с заявителем договор купли-продажи земельного участка или временного землепользования.»;
параграф 2 главы 5 дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
«33-1. При изъятии, принудительном отчуждении для государственных нужд земельного участка к землеустроительному проекту прилагаются расчеты убытков собственников земельных участков и землепользователей (арендаторов), потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий.»;
главу 8 дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:

«55-1. Елді мекендерде жерлерді аймақтандыру жер учаскелеріне арналған төлемнің базалық ставкасына баға белгілейтін аймақтар шекарасы мен түзеу коэффициенттерін анықтау мақсатында жүргізіледі.»;
56-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«56. Жасыл аймақтар жерлері халық демалатын орын болып табылады және мәдени-сауықтыру, оңалту мен туристік мақсаттарда пайдаланылады. Мұндай жерлерде жасыл аймақтарының қорғау, санитарлық-гигиеналық функцияларына және халық демалуын ұйымдастыру мақсаттарына сай келмейтін құрылыстар мен орын-жайларды салуға жол берілмейді.».
60-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«60. Астана қаласы әкімдігінің құрылыс салу мақсатында жер учаскесін беру жөніндегі қаулысы және жер учаскесін игеру шарты, егер осы Қағидада өзгеше қарастырылмаса, көзделген объектіні жобалауға тапсырыс берушінің тапсырмасын орындау үшін негіздеме болып табылады.»;
64-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«1) жергілікті атқарушы органның жаңа құрылыс салуға жер учаскесін беру (қосып беру) туралы шешімі немесе жергілікті атқарушы органның қолданыстағы объектілерді өзгертуге қайта жаңартуға (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) берген рұқсаты;».
82-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«82. Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) өз қаражаты есебінен салған объектілер бойынша жобалардың сараптамасын тиісті аттестаты бар сарапшылар жүзеге асырады.»;
110-тармақтың 8) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«8) қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзумен, уақытша инженерлік желілерді, жолдарды, қоймалық алаңшаларды жайғастырумен, сондай-ақ аумақты тігінен жоспарлаумен байланысты дайындық жұмыстары.»;
111-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«111. МСҚБО-ның рұқсаты құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге, тұрғын ғимараттардағы жекелеген орын-жайларды немесе жекелеген бөліктерді қайта жаңартуға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) ресімделеді.»;
145-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасы жер заңнамасында белгіленген тәртіпте жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы жазбаша өтінішпен Астана қаласының әкімдігіне жүгіну»;
12-тараудың 1-параграфы келесі мазмұндағы 149-1 тармақпен толықтырылсын:
«149-1. Жеке тұрғын үй құрылысы аумағын салу жобалары құрылысы бірыңғай сәулеттік стильде жүзеге асырылатын аудандарды анықтайды. Бірыңғай сәулеттік стильді Астана қаласының әкімдігі тұжырымдама түрінде бекітеді және осы Қағидада белгіленген ерекшеліктерге сәйкес, осындай аудандарда орналасқан жер учаскелерін игерудің қосымша талаптарын қарастырады.»;
12-тарау келесі мазмұндағы 3-параграфпен толықтырылсын:
«§3. Бірыңғай сәулеттік стильдегі жеке тұрғын үй құрылысының ерекшеліктері.

«55-1. Зонирование земель в населенных пунктах проводится в целях определения границ оценочных зон и поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки.»;
пункт 56 изложить в следующей редакции:
«56. Земли зеленых зон являются местом отдыха населения и используются в культурно - оздоровительных, рекреационных и туристических целях. На этих землях не допускается возведение строений и сооружений, не совместимых с защитными, санитарно-гигиеническими функциями зеленых зон и целями организации отдыха населения.»;
пункт 60 изложить в следующей редакции:
«60. Постановление акимата города Астаны о предоставлении земельного участка для целей строительства и договор освоения земельного участка являются основанием для составления задания заказчика на проектирование намеченного объекта, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.»;
подпункт 1) пункта 64 изложить в следующей редакции:
«1) решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка для нового строительства или разрешение местного исполнительного органа на изменение существующих объектов - для реконструкции (перепланировки, переоборудования);»;
пункт 82 изложить в следующей редакции:
«82. Экспертиза проектов по объектам, возводимым застройщиком (заказчиком) за счет собственных средств, осуществляется экспертами, имеющими соответствующий аттестат.»;
подпункт 8) пункта 110 изложить в следующей редакции:
«8) подготовительные работы, связанные со сносом существующих зданий и сооружений, с устройством временных инженерных сетей, дорог, складских площадок, а также вертикальной планировкой территории.»;
пункт 111 изложить в следующей редакции:
«111. Разрешение органа госархстройконтроля оформляется на производство строительно-монтажных работ, реконструкции (перепланировки, переоборудования) отдельных помещений или отдельных частей в жилых зданиях.»;
подпункт 1) пункта 145 изложить в следующей редакции:
«1) обращение в акимат города Астаны с письменным заявлением о предоставлении соответствующего права на земельный участок в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан;»;
параграф 1 главы 12 дополнить пунктом 149-1 следующего содержания:
«149-1. Проекты застройки территорий индивидуальной застройки определяют районы, застройка которых осуществляется в едином архитектурном стиле. Единый архитектурный стиль утверждается акиматом города Астаны в виде концепции и предусматривает дополнительные условия освоения земельных участков, расположенных в таких районах, в соответствии с особенностями, определенными настоящими Правилами.»;
главу 12 дополнить параграфом 3 следующего содержания:
« 3. Особенности индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле.

153-1. Осы Қағиданың 60-тармағындағы талаптардан басқа, белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырыс берушінің тапсырмасын жасау үшін жер учаскесіне тиісті құқық беретін әкімдіктің қаулысына сәйкес шарттар қажет.
153-2. Осы Қағиданың 153-1 тармағында көрсетілген Шарттар мамандандырылған сәулет ұйымы мен құрылыс салушы арасында жасасады.
153-3. Мамандандырылған сәулет ұйымы құрылыс салушымен жасасқан шарттардың талаптарына сәйкес жеке тұрғын үй құрылысы ауданын салу жобасын іске асыру барысында келесі іс-қимылды орындайды:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарынан құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге арналған қажетті рұқсат беру құжаттарын алу бойынша жұмыстар жүргізу;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызмет көрсету;
3) бекітілген жобалау құжаттамасына толық сәйкес келетін жеке тұрғын үйлерді тұрғызу мен қоршау орнатуға байланысты барлық жұмыстарды орындау;
4) бірыңғай сәулеттік стильді есепке ала отырып, жеке тұрғын үйлерді жобалау мен салу үдерісін жалпы үйлестіруді жүзеге асыру;
5) бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес үй-жайлық учаскелерді салу мен абаттандыруды жүзеге асыру барысында құрылыс салушыларға көмек көрсету;
6) инженерлік желілерге жеке тұрғын үйлерді қосуға арналған трасса сызбасын алу бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
153-4. Мамандандырылған сәулет ұйымы құрылысы бірыңғай сәулеттік стилінде жүзеге асырылатын ауданда жеке тұрғын үй құрылысын жобалау мен салу үдерісін үйлестіру мақсатында барлық құрылыс салушылармен және мердігерлермен өзара қарым-қатынасты қамтамасыз етеді.
153-5. Мамандандырылған сәулет ұйымы бірыңғай сәулеттік стильдегі құрылыс ауданы шегінде бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес қоршау салу бойынша мердігерлік жұмыстардың жалғыз тапсырыс беруші ретінде болады. Қоршау құрылысы құрылыс салушы есебінен жүзеге асырылады және барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін құрылыс салушының меншігіне беріледі.
153-6. Жеке тұрғын үйлер құрылысын құрылыс салушылар бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес қатаң түрде өздері жүзеге асырады.
153-7. Мамандандырылған сәулет ұйымы бекітілген бірыңғай сәулеттік стильде орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарына сәйкестігіне қатысты құрылыс салу ауданы аумағында мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының жұмысына көмек көрсетеді.»;
184-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:

153-1. Для составления задания заказчика на проектирование намеченного объекта помимо требований пункта 60 настоящих Правил необходимы договоры в соответствии с постановлением акимата о предоставлении соответствующего права на земельный участок.
153-2. Договоры, указанные в пункте 153-1 настоящих Правил, заключаются между специализированной архитектурной организацией и застройщиком.
153-3. Специализированная архитектурная организация при реализации проекта застройки района индивидуального жилищного строительства в соответствии с условиями договоров, заключаемых с застройщиком, выполняет следующие действия:
1) осуществление работ по получению необходимых разрешительных документов на производство строительно-монтажных работ в органах госархстройконтроля;
2) оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) выполнение всех работ, связанных с возведением и установлением ограждений индивидуальных жилых домов в полном соответствии с утвержденной проектной документацией;
4) осуществление общей координации процесса проектирования и строительства индивидуальных жилых домов с учетом единого архитектурного стиля;
5) содействие застройщикам при осуществлении строительства и благоустройства усадебных участков в соответствии с утвержденной проектной документацией;
6) осуществление работ по получению схем трасс на подключение индивидуальных жилых домов к инженерным сетям.
153-4. Специализированная архитектурная организация в целях координации процесса проектирования и строительства индивидуальных жилых домов в районе, в котором застройка осуществляется в едином архитектурном стиле, обеспечивает взаимодействие со всеми застройщиками и подрядчиками.
153-5. Специализированная архитектурная организация выступает в качестве единого заказчика подрядных работ по строительству ограждений в соответствии с утвержденной проектной документацией в пределах всего района застройки в едином архитектурном стиле. Строительство ограждений осуществляется за счет застройщика и передается в собственность застройщика после завершения всех работ.
153-6. Строительство индивидуальных жилых домов осуществляется застройщиками самостоятельно в строгом соответствии с утвержденной проектной документацией.
153-7. Специализированная архитектурная организация оказывает содействие в работе государственных органов архитектурно-строительного контроля и надзора на территории района застройки в части соответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ утвержденному единому архитектурному стилю.»;
абзац первый пункта 184 изложить в следующей редакции:

«184. Инженерлік желілерді монтаждау мен инженерлік құрылыстарды салуды аяқтағаннан кейін, бірақ оларды топырақпен жапқанға дейін құрылыс салушы (тапсырыс беруші) немесе құрылыс ұйымы мамандандырылған сәулет ұйымымен бір данасы сәулет және қала құрылысы органына тапсырылатын, 1:500 масштабта атқарушылық топографиялық түсірілімнің орындалуын қамтамасыз етуі тиіс.».
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.09.2015 № 413/57-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы                       Б. Исабаев
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы                       С. Есілов
Келісілді:
«Астана қаласының Сәулет
және қала құрылысы
басқармасы» (СжҚҚБ) мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        В. Силецкий
«Астана қаласының Құрылыс
басқармасы» (ҚБ) мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        В. Лютов

«184. По окончанию монтажа инженерных сетей и строительства инженерных сооружений, но до их засыпки грунтом застройщик (заказчик) или строительная организация должны обеспечить выполнение специализированной архитектурной организацией исполнительной топографической съемки в масштабе 1:500, один экземпляр которой предоставляется в орган архитектуры и градостроительства.».
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 23.09.2015 № 413/57-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Б. Исабаев
Секретарь маслихата
города Астаны                              С. Есилов
СОГЛАСОВАНО:
Начальник
ГУ «Управление архитектуры и
градостроительства города Астаны»
(УА и Г)                                   В. Силецкий
Начальник
ГУ «Управление строительства
города Астаны» (УС)                        В. Лютов