Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi мен тәртiбi туралы Қағиданы бекiту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2012 жылғы 19 қыркүйектегі N 7-2/1 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 10 қазанда N 2702 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2015 жылғы 20 қаңтардағы N 30-1 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 20.01.2015 N 30-1 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағы 15) тармақшасына, "Тұрғын үй қатыныстары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңының 97 бабына, "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" 2009 жылғы 14 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 512 қаулысына, "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 2314 қаулысына, "Жергiлiктi атқарушы органдар көрсететiн әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк қызметтердiң стандарттарын бекiту туралы" 2011 жылғы 7 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 394 қаулысының 1 тармағының 11) тармақшасына сәйкес Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімге қоса берiлiп отырған тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшері мен тәртібі туралы Қағида бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм алғаш ресми жарияланған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Сессия төрағасы Б. Булакпаев
Аудандық мәслихат хатшысының
міндетін уақытша атқарушы Ж.Б. Тлеуберлин
Зайсан аудандық мәслихатының
2012 жылғы 19 қыркүйектегі 7-2/1
шешiмiмен бекiтiлген
Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi мен тәртiбi туралы Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi мен тәртiбi туралы Қағида "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағы 15) тармақшасына, "Тұрғын үй қатыныстары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңының 97 бабына, "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" 2009 жылғы 14 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 512 қаулысына, "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 2314 қаулысына, "Жергiлiктi атқарушы органдар көрсететiн әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк қызметтердiң стандарттарын бекiту туралы" 2011 жылғы 7 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 394 қаулысының 1 тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзiрлендi.

Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 19 сентября 2012 года N 7-2/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 10 октября 2012 года N 2702. Утратило силу - решением Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20 января 2015 года N 30-1
Сноска. Утратило силу - решением Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20.01.2015 N 30-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", подпунктом 11) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами" маслихат Зайсанского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые к настоящему решению Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Б. Булакпаев
Временно исполняющий обязанности
секретаря районного маслихата Ж.Б. Тлеуберлин
Утверждено решением сессии
Зайсанского районного маслихата
от 19 сентября 2012 года № 7-2/1
Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи
1. Общие правила
1. Настоящие Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи разработаны в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", подпунктом 11) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами".

2. Осы қағидада мынандай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) - Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегiн алуға құқығы бар адамдар;
2) кондоминиум объектiсiн басқару органы - кондоминиум объектiсiн басқару жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы - тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш бiлдiрiлген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кiрiстерiнiң жалпы сомасы;
4) тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға жұмсалатын шығыстар - кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесiн күтiп ұстауға, коммуналдық қызметтердi тұтынуды есептеудiң үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күтiп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтердi төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешiмiмен белгiленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетiн үй жайлардың (пәтерлердiң) меншiк иелерi шығыстарының мiндеттi сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн немесе оның жекелеген түрлерiн күрделi жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
5) уәкiлеттi орган - жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыратын, тұрғын үй көмегiн тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы;
6) шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi - телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде отбасының (азаматының) бiр айда тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға жұмсалған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кiрiсiне пайызбен қатынасы.
3. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен осы елдi мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;

2. В правилах используются основные понятия:
1) малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
2) орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
3) совокупный доход семьи (гражданина) - общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
4) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и проверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
5) уполномоченный орган - исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
6) доля предельно допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
3. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности, на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;

3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге;
4) Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Зайсан аудандық мәслихатының 22.02.2013 № 11-2/2 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) шешімімен; өзгеріс енгізілді - Зайсан аудандық мәслихатының 25.12.2013 № 21-9 (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) ұстау және коммуналдық қызмет тұтыну ақысының шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi отбасының (азаматтың) жиынтық кiрiстерiнiң 10 пайызы мөлшерiнде белгiленедi.
2. Тұрғын үй көмегiн беру тәртiбi
5. Жеке меншiгiнде бiр бiрлiктен артық тұрғын үйi (пәтерi, үйi) бар немесе тұрғын үй-жайларын жалға берген тұлғалар тұрғын үй көмегiн алуға құқығы жоқ.
6. Отбасы құрамында жұмысқа жарамды, бiрақ жұмыс iстемейтiн, оқымайтын, әскер қатарында қызмет атқармайтын, өзiн-өзi жұмыспен қамтымайтын және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкiлеттi органда жұмыссыз ретiнде тiркелмеген тұлғалар тұрғын үй көмегiне құқығы жоқ, келесi тұлғаларды ескермеген жағдайда:
1) 50 жасқа толған тұлғалар (жынысына қарамастан);
2) бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектердi күтiм жасайтын тұлғалар;
3) 16 жасқа толмаған мүгедек балаларға, сексен жастан асқан тұлғаларға күтiм жасайтын тұлғалар;
4) жетi жасқа дейiнгi баланы тәрбиелеумен айналысатын аналар;
5) мүгедектiк тобы жоқ, фтизиатрда, наркологта және онкологта диспансерлiк есепте тұрған тұлғалар.
Мерзімді әскери қызметтегi әскери қызметкерлер отбасының құрамында есептелмейдi.
Ұсынған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудан дәлелсiз себептермен бас тартқан, өз еркiмен қоғамдық жұмыстарға қатысуды, оқуды немесе қайта оқуды тоқтатқан отбасының жұмыссыз мүшелерi, жұмысқа орналасуды, оқуды және қайта оқуды бастағанға дейiн тұрғын үй көмегiн алу құқығынан айырылады.

3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов на содержание жилого дома (жилого здания) за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Зайсанского районного маслихата от 22.02.2013 № 11-2/2 (порядок введения в действие см. п. 2), с изменением, внесенным решением Зайсанского районного маслихата от 25.12.2013 № 21-9 (вводится в действие с 01.01.2014).
4. Доля предельно допустимых расходов семьи (гражданина) на оплату содержания жилого дома (жилого здания) и оплату коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи (гражданина) в размере 10 процентов.
2. Порядок предоставления жилищной помощи
5. Не имеют право на получение жилищной помощи лица, имеющие на праве собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем.
6. Имеющие в составе семьи трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии, не являющиеся самостоятельно занятыми и не зарегистрированные в уполномоченном органе по вопросам занятости как безработные, не имеют права на жилищную помощь, за исключением следующих лиц:
1) лица, достигшие 50 летнего возраста (независимо от пола);
2) лица, осуществляющие уход за инвалидами первой и второй группы;
3) лица осуществляющие уход за детьми-инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше восьмидесяти лет;
4) матери, занятые воспитанием ребенка в возрасте до семи лет;
5) лица, состоящие на диспансерном учете у фтизиатра, нарколога, онколога, не имеющие группы инвалидности;
Военнослужащие срочной службы в составе семьи не учитываются.
Семьи, в которых безработные члены семьи без уважительных причин отказались от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи до возобновления трудоустройства, обучения и переобучения.

7. Тұрғын үй көмегiне үмiткер отбасылардың (азаматтардың) жиынтық табысы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық iстерi агенттiгi Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 "Тұрғын үй көмегiн алуға, сондай-ақ мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi алуға үмiткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекiту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылғы 6 ақпанда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 7412 нөмірмен тіркелген) бұйрығына сәйкес жүргiзiледi.
8. Тұрғын үй көмегiн алушылар тоқсан сайын құжаттарын өткiзедi, бұл орайда, отбасылар (азаматтар) табыстары туралы анықтамаларды және алдындағы тоқсанда төленген коммуналдық қызмет ақыларының түбiртектерін қоса бередi.
9. Жалғыз басты зейнеткерлердi, мүгедектердi, бiрге тұратын жалғыз басты зейнеткерлердi, бiрге тұратын зейнеткер мен мүгедектi және жалғыз тұратын ерлi-зайыпты зейнеткерлердi және мүгедектердiң отбасыларын, сондай-ақ құрамында жетiм балалары бар отбасыларды қолдау мақсатында, тұрғын үй көмегiн есептегенде және құқығын анықтаған кезде, олардың табыстары Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен сол уақыт кезеңiне сәйкес бекiтiлген екi айлық есептiк көрсеткiшке түзетiледi (кемiтiледi).
10. Уәкiлеттi органның шешiмi тұрғын үй көмегiн тағайындаудың негiзi болып табылады.
11. Ескерту. 11-тармақ алынып тасталды - Зайсан аудандық мәслихатының 22.02.2013 № 11-2/2 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Тұрғын үй көмегiн алушылар 10 жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органға өз тұрғын үйiнiң меншiк нысанының, отбасы құрамының, оның жиынтық табысы мен мәртебесiнiң кез-келген өзгерiстерi туралы хабардар етедi.
13. Тұрғын үй көмегiнiң негiзсiз алынған соммалар алушымен ерiктi түрде, ал бас тартқан жағдайда заңнамамен белгiленген тәртiпте қайтарылуға жатады.
3. Тұрғын үй көмегiн тағайындау тәртiбi
14. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат уәкiлеттi органға немесе "Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Халыққа қызмет көрсету орталығы" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының филиалының Зайсан бөлiмiне өтiнiш бередi және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтiнiш берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) тұрғын үйге құқық беретiн құжаттың көшiрмесi;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай анықтамасы, не өтініш берушінің тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын ауылдық әкімдердің анықтамасы;

7. Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется согласно приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2012 года в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 7412).
8. Получатели жилищной помощи ежеквартально представляют документы, при этом семьи (граждане) прилагают справки о доходах и все квитанции об уплате коммунальных услуг за предшествующий квартал.
9. С целью поддержки одиноко проживающих пенсионеров, инвалидов, совместно проживающих одиноких пенсионеров, совместно проживающих пенсионера и инвалида, и одиноко проживающих супружеских пар пенсионеров и семей инвалидов, а также семей, в состав которых входят круглые сироты, при определении права и расчете жилищной помощи доход корректируется (уменьшается) на два расчетных месячных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательными актами Республики Казахстан.
10. Основанием для предоставления жилищной помощи является решение уполномоченного органа.
11. Сноска. Пункт 11 исключен решением Зайсанского районного маслихата от 22.02.2013 № 11-2/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Получатели жилищной помощи в течение 10 рабочих дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, состава семьи, ее совокупного дохода и статуса.
13. Необоснованно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа в установленном законодательством порядке.
3. Порядок назначения жилищной помощи
14. Для назначения жилищной помощи гражданин обращается в уполномоченный орган или Зайсанский отдел филиала Республиканского государственного предприятия "Центр обслуживания населения" по Восточно-Казахстанской области с заявлением и представляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан либо адресную справку, либо справку сельских акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;

4) отбасының табысын растайтын құжаттар, тұрғын үй көмегiн алуға үмiткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртiбiн тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi;
5) тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшерi туралы шоттар;
6) коммуналдық қызметтердi тұтынуға арналған шоттар;
7) телекомуникация қызметтерi үшiн түбiртек-шот немесе байланыс қызметтерiн көрсетуге арналған шарттың көшiрмесi;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жергiлiктi атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшерi туралы шот.
9) алынып тасталды - Зайсан аудандық мәслихатының 25.12.2013 № 21-9 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - Зайсан аудандық мәслихатының 22.02.2013 № 11-2/2 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.12.2013 № 21-9(жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.03.2014 № 23-3 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
4. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi, тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызметтердi тұтыну нормативтерi
15. Тұрғын үй көмегiн есептеу кезiнде келесi нормалар есепке алынады:
1) ауданның нормалары:
жалғыз өзі тұратын азаматтар үшiн - 30 шаршы метр;
екi адамнан тұратын отбасы үшiн - 36 шаршы метр;
үш адамнан тұратын отбасы үшiн - 54 шаршы метр:;
төрт немесе одан да көп адамнан тұратын отбасы үшiн - әр отбасы мүшесіне 18 шаршы метрден, бiрақ 90 шаршы метрден аспау керек;
2) электр қуатын тұтыну нормасы:
жалғыз өзі тұратын азаматтар үшін - 90 киловатт;
екі адамнан тұратын отбасы үшін- 125 киловатт;
үш адамнан тұратын отбасы үшін-150 киловатт;
төрт және одан көп адамнан тұратын отбасы үшін - әрқайсысына 50 киловаттан, бiрақ 300 киловаттан аспауы керек.
5. Өздерi жылытатын жеке тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) тұратын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн ұсыну тәртібі
16. Жеке тұрғын үй (тұрғын ғимарат) иелерiне, жекешелендiрiлген үй жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйдi жалдауға келiсiмшарт болғанда жылына бiр рет берiледi.
17. Тұрғын үй құрылысының жалпы ауданының 1 шаршы метріне көмiрдiң шығыны – 129,8 килограмм, бiрақ бiр үйге 5000 килограммнан артық емес.

4) документы, подтверждающие доходы семьи. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений;
5) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) счета на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом;
9) исключен решением Зайсанского районного маслихата от 25.12.2013 № 21-9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решениями Зайсанского районного маслихата от 22.02.2013 № 11-2/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.12.2013 № 21-9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.03.2014 № 23-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер жилищной помощи, нормативы содержания жилища и потребления коммунальных услуг
15. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормативы:
1) нормы площади:
для одиноко проживающих граждан – 30 квадратных метров;
для семьи из двух человек - 36 квадратных метров;
для семьи из трех человек – 54 квадратных метров;
для семьи из четырех и более человек на каждого члена семьи 18 квадратных метров, но не более 90 квадратных метров на семью;
2) норма потребления электроэнергии:
для одиноко проживающих граждан 90 киловатт;
для семьи из двух человек 125 киловатт;
для семьи из трех человек 150 киловатт;
для семьи четырех и более человек на каждого члена семьи 50 киловатт, но не более 300 киловатт.
5. Порядок предоставления жилищной помощи семьям (гражданам), проживающим в частных домах (домостроениях) с автономным отоплением
16. Жилищная помощь предоставляется собственнику жилого дома (жилого здания), семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) в государственном жилищном фонде при наличии договора найма один раз в год.
17. Расход угля на 1 квадратный метр общей площади жилого домостроения – 129,8 килограмм, но не более 5000 килограмм на дом.

18. Көмiрдiң құнын есептеу үшiн аудан бойынша облыстық статистика басқармасы ұсынған орташа баға және тұрғын үй көмегiн есептеген тоқсанның алдындағы тоқсанның соңғы айындағы жағдаймен алынған ақпарат қолданылады (желтоқсан, наурыз, маусым, қыркүйек).
19. Өздерi жылытатын жеке тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) тұратын көмiрдiң орнына басқа отын түрiн пайдаланатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн есептегенде көмiрдiң құнына балама есептеледi.
20. Тұрғын үй көмегін есептегенде өздері жылытатын жеке тұрғын үйлерде (ғимараттарда) тұратын отбасылардың (азаматтардың) табысы өтініш берген тоқсан алдындағы тоқсанмен есептеледі.
6. Тұрғын үй көмегiн қаржыландыру мен төлемi
21. Тұрғын үй көмегi аудандық бюджет қаражаты есебiнен берiледi және ақшалай төлем ретiнде тағайындалады.
22. Тұрғын үй көмегiн төлеудi уәкiлеттi органдар екiншi деңгейдегi банкiлер арқылы жеке шоттарына есептеу жолымен жүзеге асырады.

18. Для расчета стоимости угля используются средние цены по району, представляемые областным управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (декабрь, март, июнь, сентябрь).
19. Семьям (гражданам), проживающим в частных домах (домостроениях) с автономным отоплением, использующим вместо угля другие виды топлива, жилищная помощь рассчитывается эквивалентно по цене угля.
20. При назначении жилищной помощи проживающим в частных домах (домостроениях) с автономным отоплением доходы семьи учитываются за предшествующий квартал.
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
21. Жилищная помощь оказывается за счет средств районного бюджета и назначается в денежном выражении.
22. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня, путем зачисления на лицевые счета.