Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 8 қаңтардағы № 8-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 қаңтарда № 8294 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.12.2019 № 642 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (29-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Е.Қ. Егембердіге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халық әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 8 қаңтардағы
№ 8-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (29-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай анықтамалығының (бұдан әрі - БТБА) 29 шығарылымы: "Гидролиз өндірісі және сульфитті сілтілерді өңдеу", "Ацетон-бутил өндірісі", "Лимон және шарап тасты қышқыл өндірісі", "Ашытқы өндірісі", "Дәрілік заттар, дәрумендер, медициналық, бактериялық және биологиялық дәрі-дәрмектер мен материалдар өндірісі" бөлімдерінен тұрады.
2. Оны әзірлеу өндіріс технологиясының өзгеруімен, өндірістік салада ғылыми-техникалық прогресс рөлінің артуымен, жұмысшылардың біліктілік деңгейіне, жалпы білім және арнайы дайындығына, өнімнің сапасына, ішкі және сыртқы нарықтағы бәсекеге қабілеттілігіне қойылатын талаптың артуына, сондай-ақ еңбек мазмұнының өзгеруіне байланысты туындап отыр.
3. Жұмыс разрядтары еңбек жағдайы ескерілмей (еңбектің күрделілік деңгейіне әсер етуші және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды арттырушы айрықша жағдайларды қоспағанда), олардың күрделілігіне бойынша белгіленді.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 января 2013 года № 8-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2013 года № 8294. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.12.2019 № 642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно - квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 29).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице - министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е. К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 8 января 2012 года № 8-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 29)
1-раздел. Общее положение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих выпуск 29, состоит разделов "Гидролизное производство и переработка сульфитных щелоков", "Ацетоно-бутиловое производство", "Производство лимонной и винно-каменной кислот", "Производство дрожжей", "Производство медикаментов, витаминов, медицинских, бактерийных и биологических препаратов и материалов".
2. В разделе выпуска осуществлено совершенствование тарификации работ, уточнены тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих в связи с изменениями содержания труда, возросших требований к качеству продукции, квалификации, знаниям, общеобразовательной и специальной подготовке рабочих.
3. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).

4. Әр кәсіп бойынша тарифтік-біліктілік сипаттаманың екі бөлімі бар. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстардың сипаттамасын қамтиды.
5. "Білуге тиіс" бөлімінде арнаулы білімге, сондай-ақ ережелерді, нұсқаулықтар мен басшы материалдарды, жұмысшы қолдануға тиісті әдістер мен құралдарды білуіне қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар қамтылған.
6. Тарифтік-біліктілік сипаттамасында жұмысшы кәсібінің осы разрядына анағұрлым тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиісті жұмыстардың барлығын қамти алмайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлей алады.
7. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстармен қатар, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісінше ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындауға тиіс.
8. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімдермен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ереже мен нормаларды; жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін; орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды; жарамсыздықтың түрлері мен оның алдын алу және жоюдың тәсілдерін; өндірістік дабылдатқышты; жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
9. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай білуге, сондай-ақ осы кәсіптегі разряды төмен жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разряд кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары тарифтік-біліктілік сипаттамасында, әдетте келтірілмейді.
10. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар ерекше айтылған жағдайлардан басқа, осы бөлімде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдарда, меншік және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, жұмыстарды тарифтеу және жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру кезінде қолданылады.
11. Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разряды өзгерген кезде, оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының жалпы ережелері БТБА-ның "Экономика салаларының барлығына ортақ жұмысшы кәсіптері" 1 шығарылымында жазылған.

4. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий.
5. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.
6. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
7. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
8. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила пользования средствами индивидуальной защиты; требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг); виды брака и способы его предупреждения и устранения; производственную сигнализацию; требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
9. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
10. Данный выпуск ЕТКС предназначен для тарификации работ и присвоения квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
11. При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС. Порядок приложении ЕТКС указан в общих положениях Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих помещены в ЕТКС, выпуск 1 "Профессии рабочих, общие для всех отраслей экономики".

12. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
13. "Гидролиз өндірісі және сульфитті сілтілерді өңдеу", "Ацетон-бутил өндірісі", "Лимон және шарап тасты қышқыл өндірісі", "Ашытқы өндірісі", "Дәрілік заттар, дәрумендер, медициналық, бактериялық және биологиялық дәрі-дәрмектер мен материалдар өндірісі" бөлімдерінен қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2010 жылғы редакциясында берілген.
2-бөлім. "Гидролиз өндірісі және сульфитті сілтілерді өңдеу"
1. Ванилинді бисульфиттеу аппаратшысы
Параграф 1. Ванилинді бисульфиттеу аппаратшысы, 3-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен жартылай өнімді бисульфиттеу және күкірт қышқылы ванилин-бисульфитті қоспаны ажыратудың екі сатылы жолымен шайыр заттардан ванилинді тазартудың технологиялық процесін жүргізу;
бисульфитаторлардың герметикалығын және араластырғыш және термореттегіш құрылғыларды ажырату және жөндеу аппараттарын тексеру;
бисульфитаторларды жұмысқа дайындау;
орағышты ащы натриймен бейтараптандыру;
аппараттарға жартылай өнімді, бисульфит натрийді салу, араластырғыш құрылғыны іске қосу;
компоненттерді бірнеше рет қайта араластыруды, тұнған өнімді белсенді көмірмен тұндыру, ағарту және ерітіндіні вакуумды НУТЧ-сүзгіде сүзгілеу процестерін жүргізу;
ерітіндіні бөлу аппаратына жіберу, күкірт қышқылын өлшегіш, қыздыратын бу, ауа арқылы барбатерге жіберу;
үнемі араластыра отырып бөлу процесін жүргізу;
сусыз шикізатты вакуумға жіберу және центрифугалау;
жабдықтарды жуу, кезеңімен тазартып отыру;
центрифугалардағы сүзгілерді ауыстыру;
барбатерлердің тазалығын бақылау, коммуникацияларды бөлшектеу және оларды сульфаттан тазарту, центрифуганы маточникпен шаю.
15. Білуге тиіс:
ванилин бисульфит қоспаларды бисульфиттеу және бөлудің технологиялық процесі;
жартылай өнімдерді, химикаттар мен ванилин шикізаттың физикалық-химиялық қасиеті, негізгі және қосалқы жабдықтардың және бөлу бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі, жұмыс принципі;
сынама алу әдістері;
химикаттарды ұстау ережесі.
Параграф 2. Ванилинді бисульфиттеу аппаратшысы, 4-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай өнімді бисульфиттеу және күкірт қышқылы ванилин-бисульфитті қоспаны ажыратудың екі сатылы жолымен шайыр заттардан ванилинді тазартудың технологиялық процесін жүргізу, ерітінді көлемін өлшегіштерде, сондай-ақ жинағыштар мен аппараттарда айқындау;
бөлу аппараттарына жіберілетін будың санын және каустикалық соданы берілген қышқылдыққа дейін маточникті бейтараптандыру операциясына санын есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша ванилин шикізат алу процесін бақылау;
өндірістік журналда жазба жүргізу;
талдау жүргізу;
бөлімшенің негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
жабдық жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
төменірек білікті аппаратшыны басқару.

12. В целях удобства пользования ЕТКС предусматривает алфавитный указатель (приложение 1), содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
13. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящими разделами: "Гидролизное производство и переработка сульфитных щелоков", "Ацетоно-бутиловое производство", "Производство лимонной и винно-каменной кислот", "Производство дрожжей", "Производство медикаментов, витаминов, медицинских, бактерийных и биологических препаратов и материалов", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС указан в редакции 2010 года.
2-раздел. Гидролизное производство и переработка
сульфитных щелоков
1. Аппаратчик бисульфитирования ванилина
Параграф 1. Аппаратчик бисульфитирования ванилина, 3-й разряд
14. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки ванилина от смолистых веществ путем двухстадийного бисульфитирования полупродукта и разложения ванилин-бисульфитного соединения серной кислоты под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
проверка герметичности бисульфитаторов и аппаратов разложения и исправности мешальных и терморегулирующих устройств;
подготовка бисульфитатора к работе;
нейтрализация маточника едким натром;
загрузка (вручную) в аппараты полупродукта, бисульфита натрия, пуск мешального устройства;
ведение неоднократно повторяемых процессов перемешивания компонентов, отстаивания, осветления отстоявшегося продукта активированным углем и фильтрации раствора на вакуумном НУТЧ-фильтре;
передача раствора в аппараты разложения, подача серной кислоты через мерник, греющего пара, воздуха в барбатеры;
ведение процесса разложения при постоянном перемешивании;
отбор проб;
центрифугирование и передача обезвоженного сырца на вакуум-разгонку;
мойка, периодическая чистка оборудования;
смена фильтров на центрифугах;
контроль за чистотой барбатеров, периодическая разборка коммуникации и чистка их от сульфата, промывка стенок центрифуги маточником.
15. Должен знать:
технологический процесс бисульфитирования и разложения ванилин-бисульфитного соединения;
физико-химические свойства полупродуктов, химикатов и ванилина-сырца;
назначение, принцип работы основного и вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов отделения;
правила обращения с химикатами;
методы отбора проб.
Параграф 2. Аппаратчик бисульфитирования ванилина, 4-й разряд
16. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки ванилина от смолистых веществ путем двухстадийного бисульфитирования полупродуктов и разложения ванилин-бисульфитного соединения серной кислотой;
определение объемов растворов в мерниках (при загрузке и спуске), а также в сборниках и аппаратах;
расчеты количества пара, подаваемого в аппараты разложения и количества каустической соды на операцию нейтрализации маточника до заданной кислотности;
контроль за процессом получения ванилина-сырца по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ведение записей в производственном журнале;
проведение анализов;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.

17. Білуге тиіс:
ванилин өндірудің технологиялық тәсімі;
шайыр заттан ванилинді тазарту әдістері, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптардың құрылысы;
талдау жүргізу әдістері.
2. Кристалдау және центрифугалау аппаратшысы
Параграф 1. Кристалдау және центрифугалау аппаратшысы, 3-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен ксилитті кристалдау және центрифугалау технологиялық процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесті қадағалау;
технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу;
сынама алу;
жабдықтар мен коммуникацияларды күрделі емес жөндеуден өткізу.
19. Білуге тиіс:
ксилитті кристалдау және центрифугалаудың технологиялық процесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмыс принципі;
жартылай өнімнің құрамы мен физикалық-химиялық қасиеті, даяр өнімнің техникалық шарттары;
сынама алу әдістері.
Параграф 2. Кристалдау және центрифугалау аппаратшысы, 4-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
ксилитті кристалдау және центрифугалау технологиялық процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша кристалдау және центрифугалау процесінің параметрлерін бақылау және реттеу;
стандартты өнімнің шығуын қамтамасыз ету;
негізгі және қосалқы жабдыққа қызмет көрсету;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою, өндірістік журналда жазба жүргізу;
төменірек білікті аппаратшыны басқару.
21. Білуге тиіс:
өндірістің технологиялық тәсімі;
негізгі және қосалқы жабдықтың, сондай-ақ бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
режим бұзудың түрі және оларды жоюдың тәсілдері.
3. Нитролигнин алу аппаратшысы
Параграф 1. Нитролигнин алу аппаратшысы, 4-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен технологиялық режимге сәйкес гидролизді лигнинді нитрлеу және қышқылдандыру технологиялық процесін жүргізу;
цех жабдығының жұмыс жағдайын тексеру;
оны жұмысқа дайындау (байқау және шаю);
шикізатты салу тәртібін қадағалау;
лигнин, қышқыл және суды реакторға, реактор тысына бу мен су жіберу;
технологиялық процесс параметрлерін қадағалау;
ерітіндіні декантациялау, шаю, сүзгілеуге қатысу және оны реакторға қайтару;
негізгі және қосалқы цех жабдықтарына қызмет көрсету;
сынама алу.
23. Білуге тиіс:
нитролигнин алудың технологиялық процесі;
реакторда болып жатқан физикалық-химиялық процестердің қасиеті;
шикізатқа, химикатқа қойылатын талаптар;
түсіру және салу тәртібі;
сынама алу ережесі;
шикізатқа, химикатқа, даяр өнімнің техникалық шарттары мен стандарттары;
нитролигнин өндіру жөніндегі цех жабдықтарының жұмыс принципі.

17. Должен знать:
технологическую схему производства ванилина;
методы очистки ванилина от смолистых веществ;
устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, методы проведения анализов.
2. Аппаратчик кристаллизации и центрифугирования
Параграф 1. Аппаратчик кристаллизации и
центрифугирования, 3-й разряд
18. Характеристика работ:
ведение технологического процесса кристаллизации и центрифугирования ксилита под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
наблюдение за процессом по показаниям контрольно-измерительных приборов;
предупреждение причин отклонений от норм технологического режима;
отбор проб;
выполнение несложного ремонта оборудования и коммуникаций.
19. Должен знать:
технологический процесс кристаллизации и центрифугирования ксилита;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
состав и физико-химические свойства полупродукта;
технические условия на готовый продукт;
методы отбора проб.
Параграф 2. Аппаратчик кристаллизации и
центрифугирования, 4-й разряд
20. Характеристика работ:
ведение технологического процесса кристаллизации и центрифугирования ксилита;
контроль и регулирование параметров процесса кристаллизации и центрифугирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
обеспечение выхода стандартной продукции;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования;
ведение записей в производственном журнале;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
21. Должен знать:
технологическую схему производства;
устройство основного и вспомогательного оборудования, а также контрольно-измерительных приборов;
виды нарушений режима и способы их устранения.
3. Аппаратчик получения нитролигнина
Параграф 1. Аппаратчик получения нитролигнина, 4-й разряд
22. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нитрования и окисления гидролизного лигнина в соответствии с технологическим режимом под руководством аппаратчика более высотой квалификации;
проверка рабочего состояния оборудования цеха;
подготовка его к работе (осмотр и промывка);
наблюдение за порядком загрузки сырья;
подача лигнина, кислоты (меланжа) и воды в реактор, пара и воды в рубашку реактора;
наблюдение за параметрами технологического процесса;
участие в проведении декантации, отмывки, фильтрации раствора и возвращение его в реактор;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования цеха;
отбор проб.
23. Должен знать:
технологический процесс получения нитролигнина;
сущность физико-химических процессов, происходящих в реакторе;
требования, предъявляемые, к сырью, химикатам, порядок проведения загрузки и выгрузки, правила отбора проб, технические условия и стандарты на сырье, химикаты, готовый продукт;
принцип работы оборудования цеха по производству нитролигнина.

Параграф 2. Нитролигнин алу аппаратшысы, 5-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
берілген технологиялық режимге сәйкес гидролизді лигнинді нитрлеу және қышқылдандыру технологиялық процесін жүргізу, нитролигнин алу цехының өндірістік учаскелерінің жұмысын үйлестіру, лигнин және қышқылды берілген концентрацияға дейін салуды, гидролиз лигнинді нитрлеу және қышқылдандыру реакциясын, нитролигнинді белгіленген режим бойынша шаю және сүзгілеуді бақылау;
гидролизді лигниннің ылғалдығын және азот қышқылы немесе меланж концентрациясын айқындау;
реактор салған кезде лигниннің ылғалдығына және азот қышқылының мықтылығына қарай компонент санын есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша нитрлеу және қышқылдандыру процесі параметрлерін бақылау және реттеу;
нитролигниннің ерігіштігін сынау, даяр өнімді сорғымен тұндыру декантаторларына айдау;
сынама тарағы арқылы қатты бөлікті сұйықтан ажырату;
ерітіндіні жинағышқа құю;
іріктелген ерітіндінің концентрациясын айқындау, бастапқы концентрацияға дейін жеткізу және лигниннің жаңа реакциясын нитрлеу және қышқылдандыру үшін пайдалану;
декантаторларда нитролингинді бейтарап ортаға дейін барботирлеу арқылы шаю, НУТЧ сүзгілермен шайылған өнімді сүзгілеу және сығу;
жабдықты жөндеуге дайындау, оны жөндеуден қабылдап алу. Жабдық жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
нитролигнин цехының барлық тараптарының жұмыс кестелерін сақтау;
журналдарға жазба жасау;
химикат, шикізат, бу, су, электр энергияның шығуын есептеуді жүргізу;
анағұрлым төмен білікті аппаратшыны басқару.
25. Білуге тиіс:
нитролигнин алудың технологиялық тәсімі;
кондиционды емес өнім алу себептері мен оларды жою әдістері;
цех аппаратурасы мен коммуникация құрылымы, талдау жүргізу әдістемесі, компоненттерді есептеу ережесі, бірнеше аппараттарда жүргізілетін операцияларды біріктіру әдістері.
4. Фуран қоспаларын алу аппаратшысы
Параграф 1. Фуран қоспаларын алу аппаратшысы, 5-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
фуран қоспасын алу мақсатында катализатор болғанда фурфуролды декарбонирлеу технологиялық процесін жүргізу, шикізатты қабылдау және дайындау;
катализаторды аппаратқа салу;
катализаторды қалпына келтіру, катализаторды инертті газбен үрлеу, және оны аппараттан алу;
берілетін реагенттің ара қатынасын есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерін бақылау және реттеу;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
өнімнің сапасын бақылау үшін сынама алу және талдау жасау;
жабдықты жөндеуге дайындау және жөндеуден қабылдап алу;
шикізат санын және алынатын өнімді есептеу;
журналда жазба жүргізу.

Параграф 2. Аппаратчик получения нитролигнина, 5-й разряд
24. Характеристика работ:
ведение процесса нитрования и окисления гидролизного лигнина в реакторах в соответствии с заданным технологическим режимом;
координирование работы производственных участков цеха получения нитролигнина, контроль за загрузкой лигнина и кислоты определенной концентрации, реакциями нитрования и окисления гидролизного лигнина, декантации, промывки и фильтрации нитролигнина по установленному режиму;
определение влажности гидролизного лигнина и концентрации азотной кислоты или меланже;
расчет количества компонентов в зависимости от влажности лигнина и крепости азотной кислоты или меланжа при загрузке реакторов;
контроль и регулирование параметров процесса нитрования и окисления по показаниям контрольно-измерительных приборов;
анализ проб нитролигнина на растворимость;
перекачка готового продукта насосами в декантаторы для отстаивания;
отделение твердой части от жидкой при помощи гребенки отбора;
слив маточного раствора в сборники;
определение концентрации отобранного маточного раствора, укрепление его (по расчету) до начальной концентрации и использование для нитрования и окисления новых реакций лигнина;
отмывка нитролигнина до нейтральной среды (по индикатору) в декантаторах барботированием, фильтрация и отжим отмытого продукта на НУТЧ-фильтрах;
подготовка оборудования к ремонту, прием его из ремонта;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
соблюдение графиков работы всех узлов цеха нитролигнина;
ведение записей в журналах;
ведение учета расхода химикатов, сырья, пара, воды, электроэнергии;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
25. Должен знать:
технологическую схему получения нитролигнина;
причины получения некондиционной продукции и методы их устранения, устройство аппаратуры и коммуникаций цеха;
методику проведения анализов, правила расчета компонентов;
методы совмещения операций, проводимых в нескольких аппаратах.
4. Аппаратчик получения фурановых соединений
Параграф 1. Аппаратчик получения фурановых соединений, 5-й разряд
26. Характеристика работ:
ведение технологического процесса декарбонирования фурфурола в присутствии катализатора с целью получения фурановых соединений;
прием и подготовка сырья;
загрузка катализатора в аппарат;
восстановление катализатора, продувка катализатора инертным газом и выгрузка его из аппарата;
расчет соотношения подаваемых реагентов;
контроль и регулирование параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для контроля за качеством продукта и проведение анализов;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
подготовка оборудования к ремонту и прием из ремонта;
учет количества сырья и получаемой продукции;
ведение записей в журнале.

27. Білуге тиіс:
учаскеге қызмет көрсетудің технологиялық тәсімі, фурфуролды декарбонирлеу процесінің қасиеті, химизмі және параметрлері, қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, жұмыс принципі мен коммуникация тәсімі, катализаторлардың, реагенттер мен реакция өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеті;
технологиялық процесті реттеу ережесі;
сынама алу ережесі және талдау жүргізу әдістемесі.
5. Лигнин және целлолигнинді кептіру және карбонизациялау аппаратшысы
Параграф 1. Лигнин және целлолигнинді кептіру және карбонизациялау аппаратшысы, 4-разряд
28. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен лигнин және целлолигнинді газ тәрізді жылытқыштармен карбонизациялау және кептірудің технологиялық процесін жүргізу;
лигнин және целлолигнин түйіршектерін пештерге жіберу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша кептіру және карбонизациялау процесін қадағалау.
29. Білуге тиіс:
кептіру және карбонизациялаудың технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматураның, коммуникациялардың жұмыс істеу принципі, лигнин және целлолигниннің, сондай-ақ отынның, майлайтын және басқа да материалдардың физикалық-химиялық және технологиялық қасиеті;
даяр өнімге қойылатын талаптар;
технологиялық процестің маңызы;
процесті реттеу ережесі.
Параграф 2. Лигнин және целлолигнинді кептіру және карбонизациялау аппаратшысы, 5-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
лигнин және целлолигнинді газ тәрізді жылытқыштармен карбонизациялау және кептірудің технологиялық процесін жүргізу, пеш жұмысын үйлестіру;
технологиялық регламенттің сақталуын, жартылай өнім мен өнімнің сапасын өндірістің барлық қызмет көрсету сатысында бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша бақылау;
технологиялық режим параметрлерінің нормадан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтың ақаулығын анықтау және жою;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
31. Білуге тиіс:
өнім өндірудің технологиялық тәсімі;
негізгі және қосалқы жабдық, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы;
даяр өнімнің мемлекеттік стандарты, физикалық-химиялық негіздері және қызмет көрсетілетін учаскедегі технологиялық процестің маңызы.
6. Көмірді термиялық жандандыру аппаратшысы
Параграф 1. Көмірді термиялық жандандыру аппаратшысы, 3-разряд

27. Должен знать:
технологическую схему обслуживания участка;
сущность, химизм и параметры процесса декарбонилирования фурфурола;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов и схему коммуникаций;
физико-химические свойства катализатора, реагентов и продуктов реакции;
правила регулирования технологического процесса;
правила отбора проб и методику проведения анализов.
5. Аппаратчик сушки и карбонизации лигнина и
целлолигнина
Параграф 1. Аппаратчик сушки и карбонизации лигнина и
целлолигнина, 4-й разряд
28. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки и карбонизации гранул лигнина и целлолигнина газообразным теплоносителем под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подача гранул лигнина и целлолигнина в печи;
обеспечение заданного температурного режима;
наблюдение за процессом сушки и карбонизации по показаниям контрольно-измерительных приборов.
29. Должен знать:
технологический процесс сушки и карбонизации;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, арматуры, коммуникаций, физико-химические и технологические свойства лигнина и целлолигнина, а также технологические свойства топлива, смазочных и других материалов;
требования, предъявляемые к готовому продукту, сущность технологического процесса, правила регулирования процесса.
Параграф 2. Аппаратчик сушки и карбонизации лигнина и
целлолигнина, 5-й разряд
30. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки и карбонизации гранул лигнина и целлолигнина газообразным теплоносителем;
координация работы печей;
контроль за соблюдением технологического регламента, качеством полупродукта и продукта на всех стадиях обслуживаемого участка производства по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
предупреждение и устранение причин отклонений параметров технологического режима от норм;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования;
выявление и устранение неисправностей оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
31. Должен знать:
технологическую схему производства продукта;
устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов;
государственные стандарты на готовый продукт, физико-химические основы и сущность технологического процесса на обслуживаемом участке;
технологический режим и правила обслуживания технологического процесса.
6. Аппаратчик термической активации углей
Параграф 1. Аппаратчик термической активации углей, 3-й разряд

32. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым білікті аппаратшының басқаруымен жандандыратын агентпен көмірді жандандырудың технологиялық процесін жүргізу;
пеш жұмысын көзбен және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қадағалау;
зертханалық талдау үшін жандандырылған көмірден сынама алу;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу.
33. Білуге тиіс:
өнім өндірудің технологиялық процесін;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі;
жартылай өнімнің, өнімнің, отынның, майлайтын және басқа да қосалқы материалдардың арматурасы, коммуникация тәсімі, физикалық-химиялық қасиеті.
Параграф 2. Көмірді термиялық жандандыру аппаратшысы, 4-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық регламентке сәйкес көмірді жандандырудың технологиялық процесін жүргізу, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша жандандыру кезінде өнімнің технологиялық регламентінің сақталуын, шығу мен сапасын бақылау;
журналдағы жазбаны жүргізу;
зертханалық талдауға жандандырылған көмірдің сынамасын алу;
технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
35. Білуге тиіс:
өнім өндірудің технологиялық процесін;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы, даяр өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары, технологиялық процесті жандандыру процесінің маңызы, технологиялық режимі және қызмет көрсету ережесі;
сынама алу ережесі мен талдау жүргізу әдістері.
7. Пісіруші
Параграф 1. Пісіруші, 2-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен шикізатты гидролиз аппараттарына жіберу алаңдарында тағамдық емес өсімдік шикізаты гидролиздеу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
шикізаттың біркелкі жіберілуін және сапасын қадағалау;
транспортердегі шикізаттан сынама алу;
шикізат жіберу жөніндегі тетіктерге қызмет көрсету;
қызмет көрсететін жабдықты тазалау және майлау.
37. Білуге тиіс:
гидролиздеу технологиялық процесінің маңызы, жабдықтың міндеті, салатын транспортердің жұмыс істеу принципі, шикізатты гидролиздеу аппаратына салу тәртібі.
Параграф 2. Пісіруші, 3-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен шикізатты гидролиз аппараттарына жіберу алаңдарында тағамдық емес өсімдік шикізаты гидролиздеу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
бункер және импрегнаторде жоңқа деңгейін, компрессорлардың, транспортердің, электромоторлардың, желдеткіш жүйелердің жұмысын қадағалау;
әрбір "атыстан" кейін пневмосоққышпен тазарту және шаю;
аспирация жүйесіне, араластырылған күкірт қышқылы шикізатын араластыру торабына қызмет көрсету.

32. Характеристика работ:
ведение технологического процесса активации угля активирующим агентом под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
наблюдение за работой печи активации визуально и по показаниям контрольно-измерительных приборов;
отбор проб активированного угля для лабораторного анализа;
предупреждение неисправностей в работе оборудования.
33. Должен знать:
технологический процесс производства продукта;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
контрольно-измерительных приборов;
арматуру, схему коммуникаций, физико-химические свойства полупродукта, продукта, топлива, смазочных и других вспомогательных материалов.
Параграф 2. Аппаратчик термической активации углей, 4-й разряд
34. Характеристика работ:
ведение технологического процесса активации активирующим агентом в соответствии с технологическим регламентом;
контроль за соблюдением технологического регламента, выходом и качеством продукта на стадии активации по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
ведение записей в журнале;
отбор проб активированного угля для лабораторного анализа;
предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием его из ремонта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
35. Должен знать:
технологическую схему производства, устройство основного и вспомогательного оборудования, Государственные стандарты и технические условия на готовый продукт;
сущность процесса активации, технологический режим и правила обслуживания технологического процесса;
правила отбора проб и методы проведения анализов.
7. Варщик
Параграф 1. Варщик, 2-й разряд
36. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса гидролиза непищевого растительного сырья на площадке подачи сырья в гидролизаппараты под руководством варщика более высокой квалификации;
наблюдение за равномерной подачей и качеством сырья;
отбор проб сырья с транспортера;
обслуживание механизмов по подаче сырья;
чистка и смазка обслуживаемого оборудования.
37. Должен знать:
сущность технологического процесса гидролиза;
назначение оборудования;
принцип работы загрузочного транспортера;
порядок загрузки сырья в гидролизаппарат.
Параграф 2. Варщик, 3-й разряд
38. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса гидролиза непищевого растительного сырья на варочной площадке под руководством варщика более высокой квалификации;
наблюдение за уровнем щепы в бункере и импрегнаторе, работой компрессоров, транспортеров, электромоторов, систем вентиляции;
чистка и промывка пневмозахлопок водой после каждого "выстрела";
обслуживание системы аспирации, узла смачивания сырья разбавленной серной кислотой.

39. Білуге тиіс:
гидролиздеудің технологиялық процесі, қызмет көрсететін жабдық жұмысын принципі;
коммуникациялау тәсімі;
техникалық лигнин және гидролизат физикалық-химиялық қасиеті.
Параграф 3. Пісіруші, 4-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен шикізатты гидролиз аппараттарына жіберу алаңдарында тағамдық емес өсімдік шикізаты гидролиздеу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
гидролиз аппараттарды жұмысқа дайындау;
гидролиз аппараттарға қоректендіру тұзды қажетіне қарай мөлшерлеп жіберу;
гидролиз аппараттарға жіберілетін су температурасын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пісіру кезінде бақылау;
араластырғыш, вакуум жүйесін және бұтанақ ұстағыштың жұмысын бақылау;
автоматика құралдарының көмегімен тиегіштердің жұмысын реттеу;
лигнин жіберу трактына бу үрлеу;
суды сүзгіштен араластырғыш сальнигіне жіберу.
41. Білуге тиіс:
гидролиздеу процесінің технологиясы мен режимі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен бөлімше коммуникацияларының тәсімі;
бу және су құбыржолдарын пайдалануға беру ережесі;
шикізатты гидролизатты салу тәртібі мен режимі, гидролиздеу кезеңдік процесінде тығыздау әдістері.
Параграф 4. Пісіруші, 5-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен шикізатты гидролиз аппараттарына жіберу алаңдарында тағамдық емес өсімдік шикізаты гидролиздеу технологиялық процесін жүргізу;
бөлімше жабдықтарының жұмыс жағдайын, аппараттардың химиялық қабаттарын тексеру;
гидролизаторларға қышқыл және будың жіберілуін қадағалау;
суды пісіргішке мөлшерлеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштер бойынша процесс параметрлердің қысымын, температура және басқа да параметрлерін қадағалау;
бугаз үрлеу және гидролиз жіберу операцияларын жүргізу, гидролиз бөлетін негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
сынама алу.
43. Білуге тиіс:
гидролиз процесінің технологиялық тәсімі;
гидролиз аппаратта болып жатқан физикалық-химиялық процестер;
шикізаттың химиялық құрамы, шикізатқа қойылатын талаптар;
гидролиз бөлімшесіндегі шикізат және қосалқы материалдардың тәсімі;
шикізат және гидролизден сынама алу ережесі;
талдау жүргізу әдістемесі, жабдықтар мен коммуникацияларды химиялық қорғау әдістері.
Параграф 5. Пісіруші, 6-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
тағамдық емес өсімдік шикізаты гидролиздеу технологиялық процесін жүргізу;
гидролиздеу бөлімшесі өндірістік учаскелердің жұмысын бақылау және үйлестіру; тиеу, қышқыл, инвенторлық, бейтараптандыру, және сүзгілеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша гидролиз процесі параметрлерін бақылау және реттеу;
пісіру технологиялық процесі режимінің және кестесінің дәл және қатаң орындалуын қадағалау;
бу, су, шикізат, химикаттың шығу есебін жүргізу, су шығымы деректері және салмақ өлшегіш көрсеткіштері бойынша берілген гидролизат мөлшерін ауысым ішінде бірнеше рет айқындау;
булау-решофер торапқа қызмет көрсету;
булағыштар мен инвенторлардағы сұйықтық деңгейін бақылау.
Пісіргеннен кейін гидролиз аппараттарда лигнинді сығу, "атыс" операциясын жүргізу, яғни лигнинді циклонға үрлеу;
гидролиз аппараттың және пассивациялық пленканың (титан аппараттарда), сүзгілейтін және жіберетін құрылғының футерленген ішкі бетін "атыстан" кейін қарау.

39. Должен знать:
технологический процесс гидролиза;
принцип работы обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
физико-химические свойства технического лигнина и гидролизата.
Параграф 3. Варщик, 4-й разряд
40. Характеристика работ:
ведение отдельных стадий технологического процесса гидролиза непищевого растительного сырья на варочной площадке под руководством варщика более высокой квалификации;
подготовка гидролизаппаратов к работе;
при необходимости дозированная подача в гидролизаппараты питательных солей;
контроль за температурой воды, подаваемой в гидролизаппараты, во время варки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль за работой ворошителя, вакуум-системы и сучколовок;
регулирование работы выгружателей с помощью средств автоматики;
продувка паром тракта подачи лигнина;
подача воды в сцежу, на сальник ворошителя.
41. Должен знать:
технологию и режим процесса гидролиза;
устройство обслуживаемого оборудования и схему коммуникаций отделения;
правила эксплуатации трубопроводов пара и воды;
порядок и режим загрузки в гидролизаппарат сырья и методы его уплотнения при периодическом процессе гидролиза.
Параграф 4. Варщик, 5-й разряд
42. Характеристика работ:
ведение технологического процесса гидролиза непищевого растительного сырья под руководством варщика более высокой квалификации;
проверка рабочего состояния оборудования отделения, исправности химзащитных покрытий аппаратов;
наблюдение за подачей кислоты и пара в гидролизаппараты;
дозировка воды на варку;
наблюдение за давлением, температурой и другими параметрами процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
проведение операции сдувания парогазов и выдачи гидролиза;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения гидролиза;
отбор проб.
43. Должен знать:
технологическую схему процесса гидролиза;
физико-химические процессы, происходящие в гидролизаппарате;
химический состав сырья;
требования, предъявляемые к сырье;
схему транспортировки сырья и вспомогательных материалов в гидролизное отделение;
правила отбора проб сырья и гидролизата;
методику проведения анализов, методы химической защиты оборудования и коммуникаций.
Параграф 5. Варщик, 6-й разряд
44. Характеристика работ:
ведение технологического процесса гидролиза непищевого растительного сырья;
контроль и координирование работы производственных участков гидролизного отделения; загрузочного, кислотного, инверторного, нейтрализационного и сцежного;
контроль и регулирование параметров процесса гидролиза (варки) по показаниям контрольно-измерительных приборов;
наблюдение за точным и строгим выполнением режимов технологического процесса и графика проведения варок;
ведение учета расхода пара, вода, сырья, химикатов;
неоднократное в течение смены определение количества выданного гидролизата по данным расхода воды и показаниям весомера;
обслуживание испарительно-решоферного узла;
контроль за уровнем жидкости в испарителях и инверторе;
отжим и сушка лигнина в гидролизаппарате после варки, проведение операции "выстрела", то есть выдувки лигнина в циклон;
осмотр после "выстрела" внутренней футерованной поверхности гидролизаппарата и пассивационной пленки (на титановых аппаратах), а также фильтрующего и подающего устройства.

45. Білуге тиіс:
кезеңімен және үздіксіз гидролиздеу процесінің теоретикалық негіздері, гидролиз аппараттарда лигнинді пісіру және қалдықтарының пайда болуы кезінде қант бөлу себептері, коммуникацияларды карамелдеу себептері, сондай-ақ оларды жою шаралары;
гидролиз бөлудің өнімдік және жылу балансын есептеу әдістері;
жылуды пайдалану коэффициентін көбейту тәсілдері, гидролиз аппаратты айналдырып қалау және сүзгілеу құрылғыларының жағдайына теріс әсер ететін факторлар;
бірнеше аппараттарда жүргізілетін операцияларды біріктіру әдістері.
8. Қышқылдаушы
Параграф 1. Қышқылдаушы, 3-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
сапасын бақылай отырып, қышқыл станция жинағыштарына сұйық химикаттар қоймасынан күкірт қышқылын қабылдау;
қышқыл сорғыларға қызмет көрсету, қышқылды өлшегіштерге, гидролиз аппарат қоспаларына жіберу жылдамдығын реттеу;
цех қышқыл коммуникациялар жүйесінде гидролизге қышқыл жіберу тәсімін қайта қосу жұмыстарын жүргізу.
47. Білуге тиіс:
қышқыл коммуникациялары тәсімін және гидролиз аппараттарға қышқыл жіберу режимін;
қышқылдың физикалық-химиялық қасиеттері;
қышқыл бөлу жабдықтарының қызметі және жұмыс принципі.
Параграф 2. Қышқылдаушы, 4-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтың жұмысын автоматты түрде реттеуде оның сапасын бақылауды жүзеге асыра отырып қышқыл станция жинағыштарына сұйық химикат қоймасынан күкірт қышқылын қабылдау;
автоматты құрылғылардың жұмысын бақылау, беретін механизмдерді тексеру және түзету;
бақылау-өлшеу аспаптардың немесе берілетін гидролизат бойынша экспресс талдаудың көмегімен гидролиз аппараттарға мөлшерлеп қышқылдың жіберілуін қадағалау;
қышқыл сорғы жұмысын реттеу;
жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы технологиялық және механикалық ақаулықтарды анықтау және жою;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесс параметрлерінің журналында қышқыл шығымын есептеуді жүргізу.
49. Білуге тиіс:
гидролиз бөлу технологиялық тәсімі мен режимі;
шикізат, гидролизаттың физикалық-химиялық қасиеті, жабдықтың құрылымы және қышқыл бөлу коммуникацияларының тәсімі;
берілген режим бойынша қышқыл шығымы нормалары;
қышқылдың гидролиз аппараттарға жіберілуін автоматты реттеу тәсімі, пісіру кемшіліктері түрлері, олардың себептері, олардың алдын алу және жою шаралары.
9. Катализатор құюшы
Параграф 1. Катализатор құюшы, 3-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті құюшының басшылығымен электр балқыту пештерінде технологиялық процесті жүргізу;
балқытуға арналған алюминий, никель және хромды дайындау;
тиісті мөлшерлемеде графит тиглдарды салу;
металды талап етілетін температурада қыздыру, алынған қорытпаны қалыптарға құю;
электр пештерді, уатқыштар мен басқа да жабдықтарға қызмет көрсету.

45. Должен знать:
теоретические основны периодического и непрерывного процесса гидролиза;
причины разложения сахаров при варке и образовании повышенных остатков лигнина в гидролизаппаратах;
причины карамелизации коммуникаций, а также меры по их устранению;
методику расчета продуктового и теплового баланса гидролизного отделения;
способы увеличения коэффициента использования тепла, факторы, отрицательно влияющие на состояние обмуровки и фильтрующих устройств гидролизаппарата;
методы совмещения операций, проводимых на нескольких аппаратах.
8. Кислотчик
Параграф 1. Кислотчик, 3-й разряд
46. Характеристика работ:
прием серной кислоты со склада жидких химикатов в сборники кислотной станции с осуществлением контроля ее качества;
обслуживание кислотных насосов, регулирование скорости подачи кислоты в мерники, смесителя гидролизаппаратов;
проведение работ по переключению схем подачи кислоты на гидролиз в системе кислотных коммуникаций цеха.
47. Должен знать:
схему кислотных коммуникаций и режим подачи кислоты в гидролизаппараты;
физико-химические свойства кислоты;
назначение и принцип работы оборудования кислотного отделения.
Параграф 2. Кислотчик, 4-й разряд
48. Характеристика работ:
прием серной кислоты со склада жидких химикатов в сборники кислотной станции с осуществлением контроля ее качества при автоматическом регулировании работы оборудования;
контроль за работой автоматических устройств, проверка и корректировка задающих механизмов;
наблюдение во время подачи кислоты в гидролизаппараты за ее дозировкой при помощи контрольно-измерительных приборов или экспресс-анализа по выдаваемому гидролизату;
регулирование работы кислотных насосов;
выявление и устранение технологических и механических неполадок в работе оборудования и коммуникаций;
ведение учета расхода кислоты и записей в журналах параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
49. Должен знать:
технологическую схему гидролизного отделения и режим гидролиза, физико-химические свойства сырья, гидролизата;
устройство оборудования и схему коммуникаций кислотного отделения;
нормы расхода кислоты по заданному режиму;
схему автоматического регулирования подачи кислоты в гидролизаппараты, виды брака варок, их причины, меры устранения и предупреждения.
9. Литейщик катализатора
Параграф 1. Литейщик катализатора, 3-й разряд
50. Характеристика работ:
ведение технологического процесса на электропечах по сплаву катализатора под руководством литейщика более высокой квалификации;
подготовка алюминия, никеля и хрома для сплава;
загрузка в графитовые тигли при соответствующей дозировке;
нагрев металла до требуемой температуры, розлив полученного сплава в изложницы;
обслуживание электропечей, щековых дробилок и другого оборудования.

51. Білуге тиіс:
қоспа жасаудың және катализатор қорытпасын өндірудің технологиялық режимі;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмыс принципі;
катализаторлардың және оның құрамдас бөліктерінің физикалық-химиялық қасиеттері.
Параграф 2. Катализатор құюшы, 3-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
катализатор қорыту электр пештерінде технологиялық процесті жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесс параметрлерін бақылау және реттеу;
негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
төмендеу білікті құюшыларды басқару.
53. Білуге тиіс:
қоспа жасау және катализатор қоспасын өндірудің технологиялық процесі;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
оны пайдалану ережесі.
10. Сығымдау-түйіршіктегіш машинисі
Параграф 1. Сығымдау-түйіршіктегіш машинисі, 3-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша сығымдау-түйіршіктегіштерде лигнин және целлолигниннен түйіршік алудың технологиялық процесін жүргізу;
шикізаттың салынуын, шикізаттың сапасын және алынатын түйіршіктерді жұмыс нұсқаулығына сәйкес бақылау;
зертханалық талдауға арналған шикізат пен түйіршіктерден сынама алу;
негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
қалыптастыратын матрицаларды кезеңімен ауыстыру, оларды тазалау.
55. Білуге тиіс:
лигнинді (целлолигнин) түйіршіктеудің технологиялық процесі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі, шикізаттың (лигнин және целлолигнин) физикалық-химиялық қасиеті;
шикізат түйіршіктеу технологиялық процесінің маңызы.
11. Бейтараптандырушы
Параграф 1. Бейтараптандырушы, 2-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті бейтараптандырушының басшылығымен гидролизатты бейтараптандыру (спирт немесе азық ашытқысы өндірісі) процесінің жекелеген операцияларды жүргізу;
бейтараптандыру процесін жүргізу үшін жабдықтың ақаулығын және реактивтер мен материалдарының болуын тексеру;
гидролизатты бейтаратаптандырғышқа қабылдау;
жабдықтарды гипстеудің алдын алу мақсатында температуралық режимді қолдау;
келесі технологиялық процесс сатысына бейтараптандырылған өнімді жіберу;
бейтараптандырғышты және учаскенің басқа да жабдықтарын тазалау және жуу;
сынама алу.
57. Білуге тиіс:
гидролизатты әк сүтімен, аммиакты сумен немесе екі сатылы әк сүтімен және аммиакты сумен бейтараптандыру режимі;
әк сүтінің, аммиакты судың, күкірт қышқылының, аммоний сульфаты мен жартылай өнімдердің физикалық-химиялық қасиеттері;
талдау орындау әдістемесі;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс принципі, сынама алу әдістері.

51. Должен знать:
технологический режим приготовления смеси и производства сплава катализатора;
принципы работы обслуживаемого оборудования;
физико-химические свойства катализатора и его составных частей.
Параграф 2. Литейщик катализатора, 4-й разряд
52. Характеристика работ:
ведение технологического процесса на электропечах по сплаву катализатора;
контроль и регулирование параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования;
руководство литейщиками более низкой квалификации.
53. Должен знать:
технологический процесс приготовления смеси и производства сплава катализатора;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, правила его эксплуатации.
10. Машинист пресс-гранулятора
Параграф 1. Машинист пресс-гранулятора, 3-й разряд
54. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения гранул из лигнина и целлолигнина на пресс-грануляторах (пресс-формователях) по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль за загрузкой сырья, за качеством сырья и получаемых гранул в соответствии с рабочей инструкцией;
отбор проб сырья и гранул для лабораторного анализа;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования;
периодическая смена формующих матриц, их чистка.
55. Должен знать:
технологический процесс гранулирования лигнина (целлолигнина);
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
физико-химические свойства сырья (лигнина и целлолигнина);
сущность технологического процесса гранулирования сырья.
11. Нейтрализаторщик
Параграф 1. Нейтрализаторщик, 2-й разряд
56. Характеристика работ:
ведение отдельных операций процесса нейтрализации гидролизата (в производстве спирта или кормовых дрожжей) под руководством нейтрализаторщика более высокой квалификации;
проверка исправности оборудования и наличия реактивов и материалов для ведения процесса нейтрализации;
прием гидролизата в нейтрализаторы;
поддержание температурного режима с целью предотвращения гипсации оборудования;
передача нейтрализованного продукта на следующую стадию технологического процесса;
чистка и мойка нейтрализаторов и прочего оборудования участка;
отбор проб.
57. Должен знать:
режим нейтрализации гидролизата известковым молоком, аммиачной водой или двухступенчатой:
известковым молоком и аммиачной водой;
физико-химические свойства известкового молока;
аммиачной воды, серной кислоты, сульфата аммония и полупродуктов;
методику выполнения анализов, принцип работы обслуживаемого оборудования, методы отбора проб.

Параграф 2. Бейтараптандырушы, 3-разряд
58. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті бейтараптандырушының басшылығымен берілген технологиялық режим бойынша гидролизатты бейтараптандыру процесінің жекелеген операцияларды жүргізу;
өлшегішті және бейтараптандырғышты толтыруға дайындау;
бейтараптандырғыштағы араластырғыш құрылғының ақаулығын тексеру.
Ванилин өндіруде: өлшегішке жіберу үшін пісірілген массаның көлемі бойынша қышқыл мөлшерін айқындау;
өлшегішке күкірт қышқылын айдау, бейтараптандырғышты сілті массасымен толтыру;
бастапқы массаны ирекше арқылы сумен берілген температураға дейін салқындату.
үнемі араластыра отырып берілген режим бойынша бейтараптандырудың негізгі процесін жүргізу;
массаның қышқылдығы мен созылыңқылығын талдау нәтижелері бойынша кезеңімен бақылау;
бейтараптандыру аяқталғаннан кейін массаны қыздыру және осы температурада ұстау;
эмульгирлеуді болдырмау мақсатында жартылай өнімді салқындату. жартылай өнімдерді өңдеудің келесі сатыларына жіберу;
ирекшелермен және қуатты қалақшалы араластырғыштармен жабдықталған бейтараптандырғыштарға қызмет көрсету;
араластырғыш құрылғылар мен ирекшелердің корпусын гипс және массадан кезеңімен тазарту.
Ксилитан өндіруде: инвентирленген қышқыл гидролизатты бейтараптандырғышқа қабылдау;
бейтараптандыруға жіберілетін инвентордағы гидролизат ерітіндісі мен әкті сүт мөлшерін ағарту үшін белсенді көмір мөлшерін есептеу;
бейтараптандырғышқа көмір суспензиясын салу және анағұрлым жоғары білікті бейтараптандырушының басшылығымен ағарту процесін жүргізу;
әкті сүттің бейтараптандырғышқа жіберілуін реттеу және ағартылған ерітіндіні бейтараптандыру процесін жүргізу;
негізгі және қосалқы бөлім жабдықтарына қызмет көрсету.
59. Білуге тиіс:
бейтараптандыру бөлімінің технологиялық тәсімі, бейтараптандыру кезінде болатын физикалық және химиялық процестер;
ағарту және бейтараптандыру кезінде болатын процестердің химизмі;
қышқыл және бейтараптандырылған гидролизаттың, көмір суспензиясының физикалық-химиялық қасиеттері;
негізгі және қосалқы жабдық жұмысының принципі.
Параграф 3. Бейтараптандырушы, 4-разряд
60. Жұмыс сипаттамасы:
гидролизатты бейтараптандыру (спирт немесе азық ашытқысы өндірісі) процесін жүргізу;
шикізат және химикаттардың ауыспалы қордың болуын тексеру, жабдықты қадағалау;
талап етілетін химикаттарды және бейтараптандыру уақыты мөлшерін есептеу;
гидролизатты санына және қышқылдығына сәйкес химикаттар жасауды және бейтараптандыруға жіберуді бақылау;
гидролизат ағыны жылдамдығы процесінің температуралық режимін реттеу;
"Газлифт" пневматикалық құрылғыларын қолдана отырып бейтараптандырғышты араластыруға жіберілетін ауаны бақылау;
бейтараптандырғыш сапасын, өндірістік ыдыстардағы сұйықтық деңгейін қатаң бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бейтараптандыру процесі параметрлерін бақылау және реттеу;
редукциялау заттарының ысырап болуының алдын алу және жою шараларын қабылдау;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау;
анағұрлым төмен білікті бейтараптандырушыны басқару.

Параграф 2. Нейтрализаторщик, 3-й разряд
58. Характеристика работ:
ведение процесса нейтрализации гидролизата по заданному технологическому режиму под руководством нейтрализаторщика более высокой квалификации;
подготовка мерника и нейтрализатора к загрузке;
проверка исправности мешального устройства в нейтрализаторе.
В производстве ванилина: определение количества кислоты по объему сваренной массы для подачи в мерник;
перекачка в мерник серной кислоты, загрузка нейтрализатора щелочной массой;
охлаждение исходной массы через змеевик водой до заданной температуры.
Ведение основного процесса нейтрализации по установленному режиму при интенсивном перемешивании;
периодический контроль кислотности и вязкости массы по результатам анализов;
по окончании нейтрализации нагрев массы и выдержка при этой температуре;
охлаждение полупродукта в целях исключения эмульгирования;
передача полупродуктов на последующие стадии обработки;
обслуживание нейтрализаторов, оснащенных змеевиками и мощными лопастными мешалками;
периодическая чистка корпуса мешального устройства и змеевиков от гипса и массы.
При производстве ксилитана: прием в нейтрализатор инвертированного кислого гидролизата;
расчет количества активированного угля для осветления раствора гидролизата в инверторе и количества известкового молока, идущего на нейтрализацию;
загрузка в нейтрализатор угольной суспензии и ведение процесса осветления под руководством нейтрализаторщика более высокой квалификации;
регулирование подачи в нейтрализатор известкового молока и ведение процесса нейтрализации осветленного раствора;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения.
59. Должен знать:
технологическую схему отделения нейтрализации;
физические и химические процессы, происходящие при нейтрализации;
химизм процессов, происходящих при осветлении и нейтрализации;
физико-химические свойства кислого и нейтрализованного гидрализатов, угольной суспензии;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 3. Нейтрализаторщик, 4-й разряд
60. Характеристика работ:
ведение процесса нейтрализации гидролизата (в производстве спирта или кормовых дрожжей);
проверка наличия сменных запасов сырья и химикатов, осмотр оборудования;
расчет количества требующихся химикатов и времени нейтрализации;
контроль за приготовлением химикатов и подачей их на нейтрализацию в соответствии с количеством и кислотностью гидролизата;
регулирование температурных режимов процесса к скорости потока гидролизата;
контроль за подачей воздуха на перемешивание нейтрализата при применении пневматического устройства "Газлифт";
строгий контроль за качеством нейтрализата, уровнями жидкостей в производственных емкостях;
контроль и регулирование параметров процесса нейтрализации по показаниям контрольно-измерительных приборов;
принятие мер по предупреждению и устранению потерь редуцирующих веществ;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство нейтрализаторщиками более низкой квалификации.

61. Білуге тиіс:
өндірістің технологиялық тәсімі, бағытталған гипсті кристалдауды бейтараптандыру процесі;
жабдықты гипстеудің температуралық режиміне әсер ету және оның алдын алу тәсілдері, бейтараптандыру бөлімшесінің жабдықтарын мен коммуникацияларын химиялық қорғау әдістері, бөлімшенің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылғысы.
12. Булау құрылғысының операторы
Параграф 1. Булау құрылғысының операторы, 3-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булау құрылғысы операторының басшылығымен бардянды концентрат алу мақсатында сульфатты спирт және ашытқыдан кейінгі сілтіні биохимиялық өңдеу қалдықтарын булаудың технологиялық процестердің жекелеген операцияларын жүргізу;
бастапқы жартылай өнімді қабылдау;
әрбір булау сатысына ерітіндінің, бу және судың берілген мөлшерін жіберу;
температураны, қысымды булаудың технологиялық параметрлерін және басқа да бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша қадағалау;
технологиялық процестің келесі сатыларына буланған өнімді жіберу;
буланған аппараттарды қаспақтан кезеңімен тазарту;
сынама алу.
63. Білуге тиіс:
сульфитті сілті биохимиялық өңдеу қалдықтарын булаудың технологиялық процесі;
жартылай өнімнің физикалық-химиялық қасиеті мен қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникациялардың жұмыс істеу принципі;
сынама алу әдістемесі.
Параграф 2. Булау құрылғысының операторы, 4-разряд
64. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булау құрылғысы операторының басшылығымен бардылы концентрат алу мақсатында сульфатты спирт және ашытқыдан кейінгі сілтіні биохимиялық өңдеу қалдықтарын булаудың технологиялық процестердің жекелеген операцияларын жүргізу, ксилозды шәрбат, ксилит және ксилитан ерітіндісін булау;
жабдықтың жарамдылығын, шикізат және материалдардың, будың болуын және оның параметрлерін тексеру;
булау құрылғысы аппараттарында қысым жасау;
екі және үш корпусты батареялардың жұмысын қадағалау;
булау құрылғысы корпустары бойынша талап етілетін қысымы немесе вакуумды ұстап отыру;
бақылау талдауларын жүргізу;
бөлімшенің негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету;
буланған аппараттарды қаспақтан кезеңімен тазарту;
азық және бу коммуникацияларындағы бекіткіш аппаратураның герметикалығын тексеру;
ауысым журналында жазба жүргізу.
65. Білуге тиіс:
сульфитті сілті немесе жартылай өнімнің биохимиялық өңдеу қалдықтарын булаудың технологиялық тәсімі;
булаудың физикалық-химиялық қасиеті мен процесстің маңызы;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі, негізгі және қосалқы жабдықтар құрылғысы.

61. Должен знать:
технологическую схему производства;
процесс нейтрализации с направленной кристаллизацией гипса;
влияние температурного режима на гипсацию оборудования и способы ее предотвращения;
методы химической защиты оборудований и коммуникаций нейтрализационного отделения;
устройство основного и вспомогательного оборудования отделения.
12. Оператор выпарной установки
Параграф 1. Оператор выпарной установки, 3-й разряд
62. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса выпаривания отходов биохимической переработки сульфатного щелока послеспиртовой и последрожжевой, барды с целью получения бардяных концентратов под руководством оператора выпарной установки более высокой квалификации;
прием исходного полупродукта;
подача заданного количества раствора, пара и воды на каждую стадию выпарки;
наблюдение за технологическими параметрами выпаривания: температурой, давлением и по другим показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
передача упаренного продукта на последующие стадии технологического процесса;
периодическая чистка выпарных аппаратов от накипи;
отбор проб.
63. Должен знать:
технологический процесс выпаривания отходов биохимической переработки сульфитного щелока;
физико-химические свойства полупродукта и принцип работы обслуживаемого оборудования, коммуникаций;
методику отбора проб.
Параграф 2. Оператор выпарной установки, 4-йразряд
64. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выпаривания отходов биохимической переработки сульфитного щелока послеспиртовой или последрожжевой барды с целью получения бардяных концентратов; выпаривание ксилозного сиропа, растворов ксилита и ксилитана под руководством оператора более высокой квалификации;
проверка исправности оборудования, наличия сырья и материалов, пара и его параметров;
создание давления в аппаратах выпарной установки;
наблюдение за работой двух- или трехкорпусной батареи;
поддержание требуемого давления или вакуума по корпусам выпарных установок;
проведение контрольных анализов;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения;
периодическая чистка выпарных аппаратов от накипи;
проверка герметичности запорной аппаратуры в продуктовой и паровой коммуникациях;
ведение записей в сменном журнале.
65. Должен знать:
технологическую схему выпаривания отходов биохимической переработки сульфитного щелока или полупродуктов ксилитанового производства;
физико-химические основы и сущность процесса выпаривания;
методику проведения контрольных анализов;
устройство основного и вспомогательного оборудования.

Параграф 3. Булау құрылғысының операторы, 5-разряд
66. Жұмыс сипаттамасы:
вакуум станциясында сульфитты сілтіні алдын ала булау және ашытқыдан кейінгі бардыны булаудың технологиялық процестерін жүргізу;
ыдыстарда сілтінің, ашытқыдан кейінгі бражканың, әкті сүттің және концентраттың болуын бақылау;
сепараторлардың биіктігін, сұйықтық деңгейін тексеру;
ауысым аяқталғаннан кейін сілтінің, әкті сүттің шығынын есептеу;
вакуум станциясына күшсіз сілті булау құрылғысын, ал қысым станциясына – ашытқыдан кейінгі бардыны жіберу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесс параметрлерін, температураны, қысымды, сұйықтың деңгейін бақылау және реттеу;
спирт цехына вакуум станциясынан жартылай буланған сілтіні және булау құрылғысы қысым станциясынан даяр концентратты қоймаға жіберу;
қаспақты болдырмау мақсатында булау станциясы (қысым және вакуум станциялары) арналарын қайта қосып отыру және жылу алмастырғыштар мен сепараторлардың ластанған беттерін қышқыл конденсатпен шаю;
үш корпусты станцияларға, пластиналық және спиральді жылу алмастырғыштарға, компрессорлық станциялар мен конденсация станциялары сорғыларына, автоматика құралдарына қызмет көрсету;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
төмендеу білікті операторларды басқару.
67. Білуге тиіс:
өндірістің технологиялық процесі және тәсімі;
жұмыс істеп тұрған бетінің түрлі ластану шарттарының әсері, булау құрылғысының конструкциясы, қызметі мен пайдалану ережесі;
жабдықтар мен коммуникациялардың химиялық қорғау әдістері, бекіту арматурасының орналасу тәсімі мен құрылымы;
булау станцияларын арналарын ауыстыру және ластанған қыздыру бетін шаю тәсімдері мен әдістері.
13. Ион ауыстыру операторы
Параграф 1. Ион ауыстыру операторы, 3-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен ксилоз, ксилит және ксилитан ерітінділерін ион ауыстыру процесін жүргізу;
анионды және катионды шайырды регенерациялауға арналған химиялық ерітінділерді берілген концентрацияға әзірлеу;
ион алмастыру сүзгі батареяларын циклға дайындау және олардың жұмысын қадағалау;
ион алмастыру шайыр сүзгілерінде артезиан суымен қопсыту операцияларын жүргізу;
ион алмастыру шайырын регенерациялау процесін жүргізу, сұйықтың көлемін өлшеу, ерітінді қышқылдарын айқындау;
сынама алу ережесі мен қарапайым талдау жүргізу әдістемесі;
жабдықтардың жұмысын қадағалау.
69. Білуге тиіс:
ион алмастырудың технологиялық процесі;
химикаттар мен ерітінділерді жасау режимі мен физикалық-химиялық қасиеті;
сынама алу ережесі мен талдау жүргізу әдістемесі;
негізгі жабдықтардың жұмыс істеу принципі.

Параграф 3. Оператор выпарной установки, 5-й разряд
66. Характеристика работ:
ведение технологического процесса предварительного выпаривания слабого сульфитного щелока на вакуумной станции и выпаривания последрожжевой барды;
контроль за наличием щелока, последрожжевой бражки, известкового молока и концентрата в емкостях;
проверка высоты, уровня жидкости в сепараторах;
по окончании смены учет расхода щелока; известного молока;
подача на вакуумную станцию выпарной установки слабого щелока, а на станцию давления - последрожжевой барды;
контроль и регулирование параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов; температуры, давления, уровней жидкости;
передача полуупаренного щелока с вакуумстанции в спиртовой цех и готового концентрата со станции давления выпарной установки на склад;
переключение каналов выпарных станций (станции давления и вакуумной) с целью предотвращения накипеобразования и промывка кислым конденсатом загрязненных поверхностей теплообменников и сепараторов;
обслуживание трехкорпусных станций, пластинчатых и спиральных теплообменников, насосов компрессорной станции и станции конденсации, средств автоматики и другое;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
руководство операторами более низкой квалификации.
67. Должен знать:
технологический процесс и схему производства;
влияние различных условий на загрязнение рабочих поверхностей нагрева;
конструкцию, назначение и правила эксплуатации всех частей выпарной установки;
методы химической защиты оборудования и коммуникаций;
схему расположения и устройство запорной арматуры;
схему и методы переключения каналов выпарных станций и промывки загрязненных рабочих поверхностей нагрева.
13. Оператор ионообмена
Параграф 1. Оператор ионообмена, 3-й разряд
68. Характеристика работ:
ведение процесса ионообменной очистки растворов ксилозы, ксилита и ксилитана под руководством оператора более высокой квалификации;
приготовление растворов химикатов заданной концентрации для регенерации анионных и катионных смол;
подготовка батареи ионообменных фильтров к циклу и наблюдение за их работой;
осуществление операции взрыхления в фильтрах ионообменных смол артезианской водой;
ведение процесса регенерации ионообменных смол;
замер объема жидкостей, определение кислотности растворов;
правила отбора проб и методика проведения простых анализов;
наблюдение за работой оборудования.
69. Должен знать:
технологический процесс ионообмена;
режим приготовления и физико-химические свойства химикатов и растворов;
правила отбора проб и методику проведения анализов;
принцип работы основного оборудования.

Параграф 2. Ион ауыстыру операторы, 5-разряд
70. Жұмыс сипаттамасы:
ксилоз, ксилит және ксилитан ерітінділерін ион ауыстыру процесін жүргізу;
бөлімше жабдықтары мен коммуникацияларының жарамдылығын және химикаттың болуын тексеру;
талап етілетін концентрацияда (қышқыл, кальцийленген сода және ащы натр) химикат ерітінділерін жасауға арналған компоненттердің қажетті мөлшерін есептеу;
тазалау кезінде ерітінді қышқылдығын айқындау;
ион алмастыру сүзгілерін батареяларының циклға дайындығын тексеру;
шайырды дайындау және ион алмастыру батареяларына салу;
бөлімшеге ксилозды, ксилитті, ксилитанды үш ағынмен бір уақытта немесе түрлі комбинацияларда түсетін тазаланған ерітінділерді жіберу жылдамдығын реттеу;
анионды және катионды шайырды регенерациялау процесінде химикаттарды мөлшерлеу және жіберу жылдамдығын реттеу;
регенирлеуші ерітіндісінен шайырды шаю және келесі циклға дайындау;
негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
ерітінділердің қышқылдығын және құрғақ заттарды талдауды жүргізу, журналға жазба жүргізу, төмендеу білікті операторларды басқару.
71. Білуге тиіс:
ион алмасу бөлімшесінің технологиялық тәсімі, негізгі және қосалқы бөлімше құрылғысы, гидролизаттардың, ксилит және ксилитан ерітінділерінің физикалық-химиялық қасиеттері;
құрғақ заттардың қышқылдығын және құрамын тексеру әдістемесі.
14. Тұндыру және жылу алмастыру операторы
Параграф 1. Тұндыру және жылу алмастыру операторы, 3-разряд
72. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай өнімдерді берілген параметрге сәйкес температураға дейін салқындатудың технологиялық процестерін жүргізу, қайтқан суды жылу алмастыру аппаратурасында қыздыру және жартылай өнімдерді бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдарымен жарақталған тұндырғыштарда ағарту;
жылу алмастырғышқа берілетін су мен жартылай өнімдердің мөлшерін, сондай-ақ су және жартылай өнімдердің көлеміне байланысты жұмысқа қажетті мөлшерін есептеу;
жартылай өнімдердің тұндырғыштарға жіберілуін реттеу, тұндыру ұзақтығын бақылау;
өңделген өнімді одан кейінгі технологиялық сатыларға жіберу;
жылу алмастырғышты тазалауға арналған сілті ерітіндісін әзірлеу, жылу алмастырғыштар мен тұндырғыштарды шаю және тазарту.
73. Білуге тиіс:
жартылай өнімдерді салқындату және тұндырудың технологиялық тәсімдері;
жартылай өнімдер мен химикаттардың физикалық-химиялық қасиеттері, қызмет көрсетілетін жабдықтардың қызметі мен құрылысы;
коммуникациялардың тәсімдері, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының құрылысы;
химикаттарды ұстау ережесі;
сілтілік ерітінділерді әзірлеу тәсілі.

Параграф 2. Оператор ионообмена, 5-й разряд
70. Характеристика работ:
ведение процесса ионообменной очистки растворов ксилозы, ксилита и ксилитана;
проверка исправности оборудования и коммуникаций отделения и наличия химикатов;
расчет необходимого количества компонентов для приготовления раствора химикатов требуемой концентрации (кислота, кальцинированная сода и едкий натр);
определение кислотности растворов во время очистки;
проверка готовности батареи ионообменных фильтров к циклу;
подготовка свежих смол и загрузка их в ионообменную батарею;
регулирование скорости подачи очищенных растворов, поступающих в отделение тремя потоками-ксилозным, ксилитным, ксилитановым - одновременно или в разных комбинациях;
регулирование дозировки и скорости подачи химикатов в процессе регенерации анионных и катионных смол;
отмывка смол от регенерирующего раствора и подготовка их к последующему циклу;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования;
проведение анализа растворов на кислотность и сухие вещества;
ведение записей в журнале;
руководство операторами более низкой квалификации.
71. Должен знать:
технологическую схему отделения ионообмена;
устройство основного и вспомогательного оборудования отделения;
физико-химические свойства гидролизатов, растворов ксилита и ксилитана, ионообменных смол;
методику проведения анализов кислотности и содержания сухих веществ.
14. Оператор отстаивания и теплообмена
Параграф 1. Оператор отстаивания и теплообмена, 3-й разряд
72. Характеристика работ:
ведение технологических процессов охлаждения полупродуктов (сусла, барды) до температуры согласно заданным параметрам;
подогрев оборотной воды на теплообменной аппаратуре и осветление полупродуктов на отстойниках, оснащенных контрольно-измерительными приборами и средствами автоматики;
расчет количества подаваемых на теплообмен воды и полупродуктов, а также количества оборудования, необходимого для включения в работу в зависимости от объема воды и полупродуктов;
регулирование подачи полупродуктов на отстойники, контроль за продолжительностью отстаивания;
передача отработанного продукта на последующие технологические стадии;
приготовление раствора щелочи для очистки теплообменника, мойка и чистка теплообменников и отстойников.
73. Должен знать:
технологическую схему охлаждения и отстоя полупродуктов, физико-химические свойства полупродуктов и химикатов;
назначение и устройство обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
устройство контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
правила обращения с химикатами, способ приготовления щелочных растворов.

15. Реакторшы
Параграф 1. Реакторшы, 3-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті реакторшының басшылығымен реакциялық колонналардағы ксилоз ерітінділерді гидрлеу және катализаторларды жандандыру процесінің жекелеген операцияларды орындау;
сілтілік ерітінді ыдыстарын шаю және оларды ксилозбен толтыру;
катализаторды регенерациялау және жандандыруға, сондай-ақ ксилоз ерітіндісін сілтілеуге арналған сілті ерітіндісін әзірлеу және мөлшерлеп жіберу;
катализаторға реактор салу және оны конденсат сілтісінен шаю, катализаторды түсіру;
жүйедегі су шығыны және қысымын бақылау;
ксилоз ерітіндісін және ерітінді қыздырғышын жіберетін сорғы жұмысын қадағалау;
сынама алу;
жабдықтар мен коммуникацияларды тазалау.
75. Білуге тиіс:
ксилоз ерітіндісін гидрирлеудің және катализаторларды жандандырудың технологиялық режимі;
жартылай өнімдердің: ксилоз, ксилит және қолданылатын химикаттардың (сутегі, сілті) физикалық-химиялық қасиеттері, талдау жүргізу үшін сынама алу ережесі.
Параграф 2. Реакторшы, 4-разряд
76. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық режимге сәйкес лигниннен коллактивит алу үшін карбонизациялау процесін жүргізу, қызмет көрсетілетін жабдықтардың және бақылау-өлшеу аспаптарының хал-жайын, өлшегіш және тегеурін бактарындағы химикат қорларының, бункерде лигниннің болуын тексеру;
реактор бункерін мөлшерлегіш қоректендіргіш арқылы лигнинмен толтыру;
бункерден лигнин, содан кейін мөлшерлегіш арқылы реакторға лигнин жіберу;
мөлшерленген күкірт қышқылын өлшегіш арқылы реакторға бір уақытта жіберу;
коллактивит алудың негізгі процесін жүргізу және лигниннің ылғалдығына және күкірт ангидриді концентрациясына байланысты оны реттеу;
желдеткіш құрылғылары мен түтін сорғышты уақытында қосу;
скрубберге судың жіберілуін реттеу, реактор араластырғышты және қоректендіру шнегін қосу;
түтін сорғыштарды босату және оны ауысым бойы реттеу;
лигнин және олеумді реакторға жібергеннен кейін – коллактивиттің пайда болу процесі температурасын реттеу;
реакциялық газдарды бейтараптандыру, алынған коллактивитті араластырғышқа салу;
негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету.
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
технологиялық процесстің келесі сатыларын жіберу.
77. Білуге тиіс:
коллактивит алудың және қолданылатын химикаттардың технологиялық тәсімі мен режимі;
жабдықтарды және бөлімше коммуникацияларының қызметі мен жұмыс істеу принципі.
Параграф 3. Реакторшы, 5-разряд
78. Жұмыс сипаттамасы:
реакциялық колонналардағы ксилоз ерітіндісін гидрирлеу және катализаторды жандандыру процесін жүргізу;
ксилоз ерітіндісі және сілті ерітіндісі қорының болуын тексеру;
ксилоз ерітіндісі, сутегі және сілті мөлшері жүргізуде талап етілетін процесті есептеу;
реактормен бу жіберу, будың жіберілуін реттеу;
гидрирлеу жүйесіне сутегі жіберу;
ксилоз ерітіндісін жүйеге жіберу және ерітінді сілтілеу, қыздыру;
газ сепараторда сұйықтықтың берілген деңгейін ұстап отыру, түсетін ерітіндінің қышқылдығын, құрғақ заттардың редукциялайтын заттардың қалған мөлшерін кезеңімен тексеріп отыру, қыздырғыштар мен реакторлардағы температура мен қысымды қадағалау;
даяр өнімді технологиялық процестің кейінгі сатысына және сутегіні циркуляцияға жіберу;
алынатын өнімнің сапасын бақылау;
батареяларды регенерациялауға тоқтату және катализаторды регенерациялау;
гидрирлеу бөлімшесінің негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.
Төмендеу білікті реакторшыларды басқару.

15. Реакторщик
Параграф 1. Реакторщик, 3-й разряд
74. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций процесса, гидрирования растворов ксилозы в реакционных колоннах и активации катализатора под руководством реакторщика более высокой квалификации;
промывка емкостей раствором щелочей и заполнение их раствором ксилозы;
приготовление и дозированная подача раствора щелочи для регенерации и активации катализатора, а также для подщелачивания раствора ксилозы;
загрузка катализатора в реактор и отмывка его от щелочи конденсатом, выгрузке катализатора;
контроль за расходом воды и давлением в системе;
наблюдение за работой насоса, подающего раствор ксилозы и подогревателя раствора;
отбор проб;
чистка оборудования и коммуникаций.
75. Должен знать:
технологический режим гидрирования раствора ксилозы и активации катализатора;
основные физико-химические свойства полупродуктов: ксилозы, ксилита, и применяемых химикатов (водорода, щелочи);
правила отбора проб для проведения анализов.
Параграф 2. Реакторщик, 4-й разряд
76. Характеристика работ:
ведение процесса карбонизации для получения коллактивита из лигнина в соответствии с технологическим режимом;
проверка состояния обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов, наличия запасов химикатов в мерниках и напорном баке, лигнина в бункерах;
загрузка лигнина через дозатор-питатель в бункер реактора;
подача лигнина из бункера, а затем через дозатор - в реактор;
одновременная подача рассчитанного количества серной кислоты через мерник в реактор;
ведение основного процесса получения коллактивита и регулирование его в зависимости от влажности лигнина и концентрации серного ангидрида;
своевременное включение вентиляционных установок и дымососа;
регулирование подачи воды на скруббер, включение мешалки реактора и шнека питателя;
создание разряжения на дымососах и регулирование его в течение смены;
после прекращения подачи лигнина и олеума в реактор - регулирование температуры процесса образования коллактивита;
нейтрализация отсасываемых реакционных газов, выгрузка полученного коллактивита в мешалку-смеситель;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения;
ведение записей в производственном журнале;
передача продукта на последующие стадии технологического процесса.
77. Должен знать:
технологическую схему и режим получения коллактивита и применяемых химикатов;
назначение и принцип работы оборудования и коммуникаций отделения.
Параграф 3. Реакторщик, 5-й разряд
78. Характеристика работ:
ведение процесса гидрирования раствора ксилозы в реакционных колоннах и активации катализатора;
проверка наличия запасов ксилозного раствора и раствора щелочи;
расчет требуемого для ведения процесса количества ксилозного раствора, водорода и щелочи;
прогрев реакторов паром, регулирование подачи пара;
подача водорода в систему гидрирования;
регулирование процесса контрольно-измерительными приборам;
подача раствора ксилозы в систему и подогрев его, подщелачивание раствора;
поддержание заданного уровня жидкости в газосепараторе, периодическая проверка кислотности поступающего раствора, сухих веществ и остаточного количества редуцирующих веществ, наблюдение за температурой и давлением в подогревателях и реакторе;
выдача готового продукта на последующие стадии технологического процесса и передача водорода на циркуляцию;
контроль за качеством получаемого продукта;
отключение батареи на регенерацию и регенерация катализатора;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения гидрирования;
руководство реакторщиками более низкой квалификации.

79. Білуге тиіс:
ксилоз ерітіндісін гидрирлеу және катализаторды жандандыру бөлімшесінің технологиялық тәсімі;
катализатор құрамы; катализатордан сутегінің бөліну процесінің химизмі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы.
16. Ванилин кептіруші
Параграф 1. Ванилин кептіруші, 3-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандартқа сәйкес ванилинді кептіру және ыдысқа салу процесін жүргізу;
орау ыдыстары мен материалдарын дайындау;
діріл елегінің, таразылардың жарамдылығын тексеру;
кептіру шкафын ванилинді қабылдауға және ванилинге арналған ыдысты дайындау;
ылғал кристалл ванилинді қабылдау, оны кептіру бөліміне апару, кептіру шкафы табаларына салу;
ванилинді режим бойынша кептіру және ұстау, кептіру процесінде шкафтың биіктігі бойынша табаларды апару;
кептірілген ванилинді елеу, сынама алу, тауар өнімі партиясын құрастыру, оны белгілі бір ыдысқа салу, ыдысты жабу, жәшіктерге салу;
ванилинді кептіру бөлімшелерінің негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету;
жабдықтың стерилділігін қадағалау.
81. Білуге тиіс:
кристалл ванилинді кептіру және ораудың технологиялық тәсімі, кептіру және орау бөлімшелерінің жабдықтарының жұмыс режимі;
ылғал және құрғақ ванилиннің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеті, өнімнің мемлекеттік стандарттары.
3-бөлім. Ацетон-бутил өндірісі
17. Бекіткішті ферменттеу аппаратшысы
Параграф 1. Бекіткішті ферменттеу аппаратшысы, 4-разряд
82. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен бекіткішті үздіксіз ферменттеудің технологиялық процесін жүргізу;
қоректендіру ортасының ашыту күбісіне біркелкі жіберілуін және ректификациялау бөлімшесіне даяр бражканың жіберілуін қадағалау;
ашыту күбілеріне салуға даярлау: шаю, үрлеу, стерилдеу және салқындату;
инертті газдармен ашыту газдарын біртіндеп ығыстырып күбіні босату;
стерилдеу шарттарын сақтау;
ашыту күбілерінде культуральды сұйықтық температурасын, қысымын және деңгейін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерін қадағалау;
кестеге сәйкес жабдықтарды тазалау;
өндірісті бақылау және технологиялық нұсқаулықта көзделген талдауларды жүргізу үшін сынама алу.
83. Білуге тиіс:
ферментациялау технологиялық процесінің маңызы, қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, сынама алу ережесі.
Параграф 2. Бекіткішті ферменттеу аппаратшысы, 5-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:
піскен бражка алу үшін бекіткішті үздіксіз ферментациялау технологиялық процесін жүргізу;
бекітпені мөлшерлеу, бу-ауа қоспасын, температураны, қысымды өлшеу технологиялық процесі параметрлерін реттеу;
ферментациялау, аэрациялау және рН орта процесінде газдың бөліну қарқынын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша өлшеу;
ферментациялау кезінде көбікті іріктеудің басталуын және аяқталуын белгілеу, көбікті іріктеу және оны көбік тұтқышқа жіберу;
піскен бражканы айдауға жіберу;
көбікпен, газ және ауа коммуникациясымен стерилдеу;
технологиялық журналдағы жазбаны жүргізу, қызмет көрсететін жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы кемшіліктерді анықтау және жою;
бөлімшенің негізгі және қосалқы жабдықтары мен бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.

79. Должен знать:
технологическую схему отделения гидрирования раствора ксилозы и активации катализатора;
состав катализатора;
химизм процесса выделения водорода из катализатора;
устройство основного и вспомогательного оборудования отделения.
16. Сушильщик ванилина
Параграф 1. Сушильщик ванилина, 3-й разряд
80. Характеристика работ:
ведение процесса сушки и расфасовки ванилина в соответствии с государственным стандартом;
подготовка тары и материалов для упаковки;
проверка исправности вибрационного сита, весов;
подготовка сушильного шкафа к приемке ванилина и тары для переноски ванилина;
прием влажного кристаллического ванилина, переноска его в сушильное отделение, загрузка противней сушильного шкафа;
сушка и выдержка ванилина по режиму, перемещение противней по высоте шкафа в процессе сушки;
просев высушенного ванилина, отбор проб, составление партии товарной продукции, расфасовка его в тару определенной емкости, закупорка тары, упаковка в ящики;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения сушки ванилина;
наблюдение за стерильностью оборудования.
81. Должен знать:
технологическую схему суши и расфасовки кристаллического ванилина и режим работы оборудования сушильного и расфасовочного отделений, физико-химические и технологические свойства влажного и сухого ванилина;
государственный стандарт на продукцию.
3-раздел. Ацетоно-бутиловое производство
17. Аппаратчик ферментации затора
Параграф 1. Аппаратчик ферментации затора, 4-й разряд
82. Характеристика работ:
ведение технологического процесса непрерывной ферментации затора под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
наблюдение за равномерной подачей питательной среды в бродильные чаны и передачей готовой бражки в отделение ректификации;
подготовка бродильных чанов под загрузку: промывка, продувка, стерилизация и охлаждение;
разгрузка чанов с постепенным вытеснением газов брожения инертными газами;
соблюдение условий стерильности;
наблюдение за параметрами технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов: температурой, давлением и уровнем культуральной жидкости в бродильных чанах;
чистка оборудования согласно графику;
отбор проб для контроля производства и проведения анализов, предусмотренных технологической инструкцией.
83. Должен знать:
сущность технологического процесса ферментации;
принцип работы обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
схему коммуникаций; правила отбора проб.
Параграф 2. Аппаратчик ферментации затора, 5-й разряд
84. Характеристика работ:
ведение технологического процесса непрерывной ферментации затора с целью получения зрелой бражки;
регулирование параметров технологического процесса: дозировки затора (бражки) и паровоздушной смеси, температуры, давления;
измерение интенсивности газовыделения в процессе ферментации, аэрации и рН среды по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
установление начала и конца отбора пены при ферментации, отбор пены и передача ее на пеноловушки;
подача зрелой бражки на перегонку;
стерилизация пенкой, газовой и воздушной коммуникаций;
ведение записей в технологическом журнале;
выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и коммуникаций;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения и контрольно-измерительных приборов;
руководство аппаратчиками более низкий квалификации.

85. Білуге тиісті:
ферментациялауды технологиялық процесі мен қызмет көрсететін учаскенің технологиялық тәсімі;
қызмет көрсететін жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, даяр өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеті;
технологиялық режим параметрлері мен процессті реттеу ережесі.
18. Инокуляторшы
Параграф 1. Инокуляторшы, 3-разряд
86. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары разрядты инокуляторшының басшылығымен технологиялық режимге сәйкес ацетон-бутилді бактерия дақылдарын өсіру процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
аппараттарды жұмысқа дайындау: дезинфекциялау және аппараттарды жуу;
коммуникацияларда қажетті қысымдарды қолдау;
ацетон-бутилді бактериялардың таза дақылдарын өсірудің технологиялық процесінің барысын қадағалау;
сынама алу.
87. Білуге тиіс:
таза дақылдарды өсірудің технологиялық процесі;
қызмет көрсететін учаскеде негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмыс істеу принципі;
жабдықтар мен коммуникацияларды дезинфекциялау және стерилдеу тәсілдері.
Параграф 2. Инокуляторшы, 4-разряд
88. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық режимге сәйкес ацетон-бутилді бактерия дақылдарын өсіру процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
инокуляторларды тиеуге дайындау: инокуляторларды бумен үрлеу және конденсат және сумен оларды шаю;
инокуляторларды бумен стерилдеу және оларды стерилді бекіткішпен белгілі температурада толтыру;
бекіткішті араластыру, берілген температураға дейін оны салқындату;
таза дақыл аппаратынан ацетонды-бутилді бактерияларды инокуляторларға себу;
себетін дақылдардың, судың, стерилді газдың, қатты будың жіберілуін реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының көмегімен процесс параметрлерінің (қышқылдығын, ортаның температурасын, қысымы мен тағы басқа) тұрақтылығын қамтамасыз ету;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау және жою;
төмендеу білікті инокуляторшыны басқару.
89. Білуге тиіс:
таз дақылдарды өсірудің технологиялық процесі тәсімі;
қолданылатын орта мен химикаттардың физикалық-химиялық қасиетінің стерилді жағдайларда жұмыс ережесі;
ацетонды-бутилді бактериялардың таза дақылдарын өсіру технологиялық процесінің маңызы мен режимі.
19. Бекітпе жасау операторы
Параграф 1. Бекітпе жасау операторы, 2-разряд
90. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен бекітпе жасау технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
бекіткіш күбілерді жұмысқа дайындау: жабдықты стерилдеу, тазалау, жуу, дезинфекциялау;
бекітпе жасау бөлімшесінің қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.

85. Должен знать:
технологический процесс ферментации и технологическую схему обслуживаемого участка;
устройство обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов;
физико-химические и технологические свойства сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
параметры технологического режима и правила регулирования процесса.
18. Инокуляторщик
Параграф 1. Инокуляторщик, 3-й разряд
86. Характеристика работ:
ведение отдельных операций процесса разведения чистой засевной культуры ацетоно-бутиловых бактерий в соответствии с технологическим режимом под руководством инокуляторщика высшего разряда;
подготовка аппаратов к работе: дезинфекция и мойка аппаратов;
поддержание необходимого давления в коммуникациях;
наблюдение за ходом технологического процесса разведения чистой культуры ацетоно-бутиловых бактерий;
отборпроб.
87. Должен знать:
технологический процесс разведения чистой культуры;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования на обслуживаемом участке;
способы дезинфекции и стерилизации оборудования и коммуникаций;
методы отбора проб.
Параграф 2. Инокуляторщик, 4-й разряд
88. Характеристика работ:
ведение процесса разведения чистой культуры ацетоно-бутиловых бактерий в соответствии с технологическим режимом;
подготовка инкуляторов к загрузке: продувание инокуляторов паром и промывание их конденсатом и водой;
стерилизация инокуляторов паром и загрузка их стерильным затором с определенной температурой;
перемешивание затора, охлаждение его до заданной температуры;
посев ацетоно-бутиловых бактерий из аппарата чистой культуры в инокулятор;
регулирование подачи засевной культуры, воды, стерильного газа, острого пара;
обеспечение постоянства параметров процесса (кислотности, температуры среды, давления и другое) с помощью контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
руководство инокуляторщиками более низкой квалификации.
89. Должен знать:
схему технологического процесса разведения чистой культуры;
правила работы в стерильных условиях физико-химические свойства применяемых сред и химикатов;
сущность и режим технологического процесса разведения чистой культуры ацетоно-бутиловых бактерий.
19. Оператор приготовления затора
Параграф 1. Оператор приготовления затора, 2-й разряд
90. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса приготовления затора под руководством оператора более высокой квалификации;
подготовка заторных чанов к работе: стерилизация, чистка, мойка, дезинфекция оборудования;
обслуживание вспомогательного оборудования отделения приготовления затора.

91. Білуге тиіс:
бекітпе жасау технологиялық процесі;
қосалқы жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
жабдықтарды дезинфекциялау және стерилдеу ережесі.
Параграф 2. Бекітпе жасау операторы, 3-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
бекітпе жасау технологиялық процесін жүргізу, суды, сірнені, бардыларды, гидролизатты мөлшерлеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен бекітпе жасау технологиялық процесінің параметрлерін: бекітпенің температурасын, қысымын, деңгейін реттеу;
өндіруді бақылау үшін сынама алу және технологиялық нұсқаулықта көзделген талдауларды жүргізу;
су мен ұнды өндіріске жіберілуін есептеу;
технологиялық журналдағы жазбаны жүргізу;
төмендеу білікті операторларды басқару.
93. Білуге тиіс:
бекітпе жасау технологиялық тәсімі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматура және коммуникациялардың құрылысы;
шикізаттар мен жартылай фабрикаттардың физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
оларға қойылатын талаптар;
бекітпе жасау процесінің технологиялық режимі және оны реттеу тәсілдері;
бақылау талдау жүргізу әдістемесі.
20. Қоректендіру ортасын стерилдеуші
Параграф 1. Қоректендіру ортасын стерилдеуші, 3-разряд
94. Жұмыс сипаттамасы:
қысыммен істейтін автоклавтардағы бекітпелі таза дақыл аппараттарын стерилдеу процесін жүргізу, автоклавтарды толтыру және босату;
технологиялық нұсқаулыққа сәйкес ферменттеу процесін жүргізу үшін қоректендіру ортасын дайындау;
қызмет көрсетілетін учаскедегі жабдықтарды стерилдеу.
95. Білуге тиіс:
автоклавтардың құрылысы, жұмыс принципі, бекітпе және қоректендіру ортасын жасау процесінің маңызы;
стерилдеу процесін жүргізуде стерилдеуді сақтау ережесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен оларды пайдалану ережесі;
талдау жүргізу әдістемесі.
4-бөлім. Лимон және шарап тасты қышқыл өндірісі
21. Автоклавшы
Параграф 1. Автоклавшы, 3-разряд
96. Жұмыс сипаттамасы:
көбейту және микробиологиялық, биохимиялық бақылау үшін негізгі қоректендіру ортасын: сусло, сұйық және қатты қоректендіру ортасын жасау технологиялық процесін жүргізу;
сусло құю, автоклавта стерилдеу;
орынжайды және ыдысты сепкеннен кейін (формалинмен, аммиакпен және бактерицидті шырақпен) стерилдеу;
пакеттерді және басқа да автоклавтағы материалдарды стерилдеу;
даяр пленкаларды байқау және спорларды жинау;
автоклавтағы температуралық режимді реттеу;
автоклав жұмысындағы кемшілікті жою.
97. Білуге тиіс:
автоклавтың жұмыс істеу принципі, құрылысы;
бу конденсациялық желілердегі вентильдердің орналасуы;
стерилдеу режимі; қарапайым микробиологиялық және биохимиялық талдау жүргізу әдістемесі;
дезинфекцияланатын заттарды дайындау және оларды пайдалану ережесі;
жеке гигиена ережесі.

91. Должен знать:
технологический процесс приготовления затора;
устройство и принцип работы вспомогательного оборудования;
правила дезинфекции и стерилизации оборудования.
Параграф 2. Оператор приготовления затора, 3-й разряд
92. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления затора;
дозировка воды, патоки, барды, гидролизата;
регулирование параметров технологического процесса приготовления затора при помощи контрольно-измерительных приборов; температуры, давления, уровня затора;
отбор проб для контроля производства и проведение анализов, предусмотренных технологической инструкцией;
учет подачи муки и воды в производство;
ведение записей в технологическом журнале;
руководство операторами более низкой квалификации.
93. Должен знать:
технологическую схему приготовления заторов;
устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, арматуры и коммуникаций;
физико-химические и технологические свойства сырья и полуфабрикатов;
требования предъявляемые к ним;
технологический режим процесса приготовления затора и способы его регулирования;
правила отбора проб;
методику проведения контрольных анализов.
20. Стерилизаторщик питательных средств
Параграф 1. Стерилизаторщик питательных средств, 3-й разряд
94. Характеристика работ:
ведение процесса стерилизации аппарата чистой культуры с затором в автоклавах под давлением;
загрузка и разгрузка автоклавов;
приготовление питательной среды для проведения процесса ферментации в соответствии с технологической инструкцией;
стерилизация оборудования на обслуживаемом участке.
95. Должен знать:
устройство, принцип работы автоклавов;
сущность процесса приготовления затора и питательных сред;
правила соблюдения стерильности при ведении процесса стерилизация;
назначение контрольно-измерительных приборов и правила пользования ими;
методику проведения анализов.
4-раздел. Производство лимонной и виннокаменной кислот
21. Автоклавщик
Параграф 1. Автоклавщик, 3-й разряд
96. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления основной питательной, среды: сусла, жидких и твердых питательных сред для размножения и микробиологического, биохимического контроля;
разлив сусла, стерилизация в автоклаве;
стерилизация помещения (обработка формалином, аммиаком и бактерицидными лампами) и посуды после посевов;
стерилизация пакетов и других материалов в автоклаве;
просмотр готовых пленок и сбор спор;
регулирование температурного режима в автоклаве;
устранение дефектов в работе автоклава.
97. Должен знать:
устройство, принцип работы автоклава;
расположение вентилей на паровых конденсационных линиях;
режим стерилизации;
методику проведения простейших микробиологического и биохимического анализов;
правила приготовления дезинфицирующих средств и пользования ими;
правила личной гигиены.

Параграф 2. Автоклавшы, 4-разряд
98. Жұмыс сипаттамасы:
алдын ала өңдеу аппараттарына шикізаттар мен реактивтерді салу, массаны орналастыру және қыздыру, алынған жартылай фабрикаттарды автоклавтарды босату;
алдын ала өңдеу аппараттарындағы реакциялар барысын реттеу;
изотермия көріністерін жою;
реакцияның аяқталуын және қышқылдықты айқындау;
реакцияның аяқталуына арналған қоспаларды есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша регламентте көзделген автоклавтардағы технологиялық процесс параметрлерін (температура, қысым, концентрация, орналасуы, ағарту) бақылау;
талдау үшін сынама алу және экспресс әдісімен талдау;
іске қосардан алдын жабдықтарды тексеру;
автоклавтардың, тұндырғыш, сорғылардың жұмысын қадағалау, жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
жабдықтардың жұмысындағы кемшіліктерді анықтау, жою және жабдықтар мен коммуникацияларды жөндеуге дайындау.
99. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық тәсімі және изотермия, автоклавтау, ағарту процестерінің маңызы;
жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
сынама алу ережесі және талдау өндірісі;
шикізат және жартылай фабрикаттардың мемлекеттік стандарттары, техникалық шарттары.
22. Кептіруші
Параграф 1. Кептіруші, 3-разряд
100. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті кептірушінің басшылығымен қатты сусымалы заттарды кептіру технологиялық процесін жүргізу;
өнімді кептіргішке дайындау және салу;
даяр өнімді түсіру, тасымалдау және орау;
сынама алу;
жабдықтарды тазалау.
101. Білуге тиіс:
кептіру технологиялық процесінің маңызы;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі, қолдану принципі;
сынама алу ережесі.
Параграф 2. Кептіруші, 4-разряд
102. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі құрылымдағы (туннельді, тозаңдату, турбиналық, вакуум кептіргіш) кептіру аппараттарындағы технологиялық режимнің сақталуын талап ететін қатты сусымалы заттарды (жарылғыш және отқа қауіпті, улы және қымбат тұратын заттар) кептіру технологиялық процесін жүргізу, тозаңды араластыру, уату, тұту;
ылғалы, қысым, вакуум, кіретін және шығатын газдардың температурасын, өнімнің елек құрамын, отынның шығу нормасы технологиялық режим параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптары және талдау нәтижелері бойынша реттеу;
сынама алу және қызмет көрсетілетін учаскенің барлық сатысында талдау жүргізу;
технологиялық режим нормаларына ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
кептіру аппараттарына, желдеткіштерге, шнектерге, циклондар мен басқа да жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алуға қатысу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
төмендеу білікті кептірушіні басшылыққа алу.
103.Білуге тиіс:
кептірудің технологиялық тәсімі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, арматура және коммуникациялардың тәсімдері;
шикізат пен даяр өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеті; процестің технологиялық режимі мен реттеу ережесі;
талдау жүргізу әдістемесі, мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттардың шикізат және даяр өнімдерге қоятын талаптары.

Параграф 2. Автоклавщик, 4-й разряд
98. Характеристика работ:
загрузка сырья и реактивов в аппараты предварительной обработки, размешивание и подогрев массы, выгрузка полученного полуфабриката в автоклавы;
регулирование хода реакции в аппаратах предварительной обработки;
устранение явлений изотермии;
определение конца реакции и избытка кислотности;
расчет добавок для завершения реакции;
контроль параметров технологического процесса в автоклавах, предусмотренных регламентом (температуры, давления, концентрации, разложения, осветления), по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб для анализов и производство анализов экспресс-методом;
проверка оборудования перед пуском;
наблюдение за работой разлагателей автоклавов, отстойников, насосов, пуск и остановка оборудования;
выявление, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникация подготовка оборудования к ремонту.
99. Должен знать:
технологическую схему производства обслуживаемого участка и сущность процессов расщепления, изотермии, автоклавирования, осветления;
устройство и принцип работы оборудования;
правила отбора проб и производства анализов;
государственные стандарты, технические условия на сырье и полуфабрикаты.
22. Сушильщик
Параграф 1. Сушильщик, 3-й разряд
100. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки твердых сыпучих веществ под руководством сушильщика более высокой квалификации;
подготовка и загрузка продукта в сушилку;
выгрузка, транспортировка и упаковка готового продукта;
отбор проб;
чистка оборудования.
101. Должен знать:
сущность технологического процесса сушки;
назначение, принцип действия основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов;
правила отбора проб.
Параграф 2. Сушильщик, 4-й разряд
102. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки твердых сыпучих веществ, требующих точного соблюдения технологического режима (взрыво- и огнеопасные, ядовитые и дорогостоящие вещества) в сушильных аппаратах различной конструкции (туннельные, распылительные, полочные, турбинополочные, вакуум-сушилки);
перемешивание, дробление, рассев, улавливание пыли;
регулирование параметров технологического режима: содержания влаги, давления, вакуума, температуры входящих и выходящих газов, ситового состава продукции, норм расхода топлива по контрольно-измерительным приборам и результатам анализов;
отбор проб и проведение анализов на всех стадиях обслуживаемого участка;
предупреждение и устранение причин отклонения от норм технологического режима;
обслуживание сушильных аппаратов, вентиляторов, шнеков, циклонов и другого оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, участие в приеме из ремонта;
ведение записей в производственном журнале;
руководство сушильщиками более низкой квалификации.
103. Должен знать:
технологическую схему процесса сушки; устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов;
схему арматуры и коммуникаций физико-химические и технологические свойства сырья и готовой продукции;
технологический режим и правила регулирования процесса;
методику проведения анализов;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции государственными стандартами и техническими условиями.

23. Центрифугалаушы
Параграф 1. Центрифугалаушы, 3-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым білікті центрифугалаушының басшылығымен центрифугалау технологиялық процесін жүргізу;
суспензия толтыру, шаю, булау, үрлеу және босату;
сынама алу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
105. Білуге тиіс:
технологиялық процестің, центрифугалаудың маңызы;
центрифугалау мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану принципі;
сынама алу ережесі;
шикізатқа қойылатын талаптар.
Параграф 2. Центрифугалаушы, 4-разряд
106. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше таза заттарды алуға арналған көлденең және тікелей автоматты центрифугаларда қатты фазалы төмен концентрациясы бар суспензияларды бөлу жөніндегі центрифугалау технологиялық процесін жүргізу;
берілген параметрлерді, температураны, ылғалдықты, жылдамдық және қысымды бақылау. өнімді кептіруге жіберу;
центрифугалау процестерін бақылау-өлшеу аспаптарының немесе талдау нәтижелері бойынша реттеу;
сығылған қалдықтарды есептеу үшін шаю;
центрифугаларды, реостаттарды, бактарды, қабылдағыш маточниктерді, бойлерлер мен арматуралы коммуникацияларға қызмет көрсету;
бақылау талдамаларын жүргізу, центрифугалау процесінің аяқталуын айқындау;
центрифугаларды берілген режимге баптау;
қызмет көрсететін жабдық жұмысындағы кемшіліктерді жою;
жабдықтарды ұсақ жөндеу;
шикізат және даяр өнімді өндірістік журналда немесе операциялық парақта есептеу;
төмендеу білікті центрифугалаушыны басшылыққа алу.
107. Білуге тиіс:
центрифугалаудың технологиялық процесі, параметрлері мен режимі, суспензияларды бөлу тәсілдері, бөлетін эмульсиялардың, сұйық біркелкі емес қоспалардың физикалық-химиялық қасиеттері;
центрифугалардың, қосалқы жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, ерітіндінің ара салмағына байланысты шаюды есептеу әдістемесі;
бақылау талдамаларды жүргізу әдістемесі;
шикізат және даяр өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
слесарлық іс.
5-бөлім. Ашытқы өндіру
24. Ашытқы жетілдіру операторы
Параграф 1. Ашытқы жетілдіру операторы, 3-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен ашытқы жетілдіру технологиялық процестердің жекелеген операцияларды жүргізу;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
ашытқы өсіру бөлімшесінің қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.
109. Білуге тиіс:
ашытқы жетілдіру технологиялық процесінің маңызы, қоректендіру ортасының құрамы мен қызметі, қосалқы жабдықтардың жұмыс принципі.

23. Центрифуговщик
Параграф 1. Центрифуговщик, 3-й разряд
104. Характеристика работ:
ведение технологического процесса, центрифугирования под руководством центрифуговщика более высокой квалификации;
загрузка суспензии, промывка, пропаривание, продувание и выгрузка осадка;
отбор проб.
подготовка оборудования к ремонту.
105. Должен знать:
сущность технологического процесса, центрифугирования;
назначение, принцип действия центрифуг и контрольно-измерительных приборов;
правила отбора проб;
требования, предъявляемые к сырью.
Параграф 2. Центрифуговщик, 4-й разряд
106. Характеристика работ:
ведение технологического процесса центрифугирования по разделению суспензий с низкой концентрацией твердой фазы на вертикальных и горизонтальных автоматических центрифугах для получения особо чистых веществ;
контроль за заданными параметрами, температурой, влажностью, скоростью и давлением;
подача продукта на сушку;
регулирование процесса центрифугирования по показаниям контрольно-измерительных приборов или результатам анализов;
промывка отжатых осадков к ведение расчета промывки;
обслуживание центрифуг, реостатов, напорных баков, приемников маточника, бойлера и коммуникаций с арматурой;
проведение контрольных анализов, определение окончания процесса центрифугирования;
наладка центрифуг на заданный режим;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
мелкий ремонт оборудования;
учет сырья и готовой продукции в производственном журнале или операционной листе;
руководство центрифуговщиками более низкой квалификации.
107. Должен знать:
технологический процесс, параметры и режим центрифугирования; способы разделения суспензий;
физико-химические свойства разделяющих эмульсий, жидких неоднородных смесей;
устройство центрифуг, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов на обслуживаемом участке;
методику расчета промывки в зависимости от удельного веса маточного раствора;
методику проведения контрольных анализов;
Государственные стандарты и Технические условия на сырье и готовую продукцию;
слесарное дело.
5-раздел: Производство дрожжей
24. Оператор выращивания дрожжей
Параграф 1. Оператор выращивания дрожжей, 3-й разряд
108. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса выращивания дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
обслуживание вспомогательного оборудования отделения выращивания дрожжей.
109. Должен знать:
сущность технологического процесса выращивания дрожжей;
состав и назначение питательной среды;
принцип работы вспомогательного оборудования.

Параграф 2. Ашытқы жетілдіру операторы, 4-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен ашытқы жетілдіру технологиялық процестердің жекелеген операцияларды жүргізу;
ашытқы жетілдіру аппараттарының, жабдықтар мен коммуникациялардың жарамдылығын тексеру;
көбікті басуға арналған эмульсия жасау, көбіктің пайда болуын және уақытында басуды бақылау;
дезинфекциялайтын ерітіндіні әзірлеу;
ашықты жетілдіретін аппараттарға шикізатты, қоректендіру тұздарын, микроэлементтері мен суларды автоматика құралдарының көмегімен технологиялық режимге сәйкес мөлшерлеу;
сынама алу, жабдықтарды жуу, тазалау және дезинфекциялау;
бу, ауаның жіберілуін реттеу.
111. Білуге тиіс:
ашытқы жетілдіру технологиялық процесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмыс принципі;
аппараттарды, дезинфекциялайтын ерітінділер жасау және жабдықтар мен коммуникацияларды санитарлық өңдеу ережесі, көбік басқыш жасау ережесі, сынама алу әдістері.
Параграф 3. Ашытқы жетілдіру операторы, 5-разряд
112. Жұмыс сипаттамасы:
ашытқы жетілдіру технологиялық процестерді жүргізу;
ашытқы жетілдіру аппараттарының технологиялық процесінің параметрлерін бақылау және реттеу, ашықты массасының жиналуын бақылау;
ашытқының (дестиобиотин, жүгері экстракты және басқалар) өсуін қамтамасыз ететін аппараттарға мөлшерлеу;
себетін ашытқыны меласса және фосфор тұздарымен жаңартып отыру және жандандыру;
дақыл ортасы құрғақ заттарының процентін реттеу;
технологиялық режим нормаларынан ауытқуының алдын алу және себептерін жою;
бақылау талдауларын орындау;
бақылау талдауларының деректері бойынша технологиялық процесті реттеу, технологиялық журналдағы процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
113. Білуге тиіс:
ашытқы жетілдіру технологиялық процесінің маңызы, қоректендіру ортасының құрамы мен қызметі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының құрылысы, шикізаттар мен жартылай фабрикаттардың қасиеті, оларға қойылатын талаптар;
стерилді жұмыс шарттары;
талдау жүргізу әдістемесі, ашытқы жаңарту әдістері;
микробиология негіздері.
Параграф 4. Ашытқы жетілдіру операторы, 6-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
орталық басқару пультынан ашытқыны жетілдіру технологиялық процесін жүргізу;
қашықтықтан автоматты басқару жүйесінің жұмысын басқару;
автоматты көбік басатын ультрадыбыс құрылғылары мен басқа да жүйелерге қызмет көрсету;
антибиотиктердің, сүт және бор қышқылдары арқылы себетін ашытқыны тазарту;
төмендеу білікті операторды басқару.

Параграф 2. Оператор выращивания дрожжей, 4-й разряд
110. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выращивания дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации;
проверка исправности дрожжерастительных аппаратов, оборудования и коммуникаций;
приготовление эмульсии для подавления пенообразования, контроль за пенообразованием и своевременным пеногашением;
приготовление дезинфицирующего раствора;
дозирование в дрожжерастительные аппараты: сырья, питательных солей, микроэлементов и воды в соответствии с технологическим режимом с помощью средств автоматики;
отбор проб, мойка, чистка и дезинфекция оборудования, коммуникаций;
регулирование подачи пара, воздуха.
111. Должен знать:
технологический процесс выращивания дрожжей;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
правила приготовления дезинфицирующих растворов и санитарной обработки аппаратов, оборудования и коммуникаций;
правила приготовления пеногасителя;
методы отбора проб.
Параграф 3. Оператор выращивания дрожжей, 5-й разряд
112. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выращивания дрожжей;
контроль и регулирование параметров технологического процесса выращивания дрожжей;
контроль за накоплением дрожжевой массы;
дозирование в аппараты стимуляторов роста дрожжей (дестиобиотина, кукурузного экстракта и других);
активация и подмолаживание засевных дрожжей мелассой и фосфорными солями;
регулирование процента сухих веществ культуральной среды;
предупреждение и устранение причин отклонения от норм технологического режима;
выполнение контрольных анализов;
регулирование технологического процесса по данным контрольных анализов;
регистрация параметров процесса в технологическом журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования.
113. Должен знать:
технологическую схему процесса выращивания дрожжей;
параметры технологического процесса;
устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
свойства сырья и полуфабрикатов, предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы;
методику проведения анализов;
методы подмолаживания дрожжей;
основы микробиологии.
Параграф 4. Оператор выращивания дрожжей, 6-й разряд
114. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выращивания дрожжей с центрального пульта управления;
управление работой системы автоматического дистанционного управления;
обслуживание ультразвуковых установок и других систем для автоматического пеногашения;
очистка засевных дрожжей при помощи антибиотиков, молочной и борной кислот;
руководство операторами более низкой квалификации.

115. Білуге тиіс:
ашытқы өндіру технологиясы;
жабдықтар мен автоматика жүйесінің құрылымы мен пайдалану ережесі, себетін ашытқыны бөгде микроорганизмдерден антибиотиктермен, сүт және бор қышқылымен тазарту әдістері;
ашытқы, шикізат және қосалқы материалдардың мемлекеттік стандарттары;
микробиология негіздері.
25. Таза ашытқы дақылын жетілдіру операторы
Параграф 1. Таза ашытқы дақылын жетілдіру операторы, 3-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен таза ашытқы дақылын жетілдіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
жабдықтарды жұмысқа дайындау: жабдықтарды өңдеу, стерилдеу;
дезинфекциялайтын ерітінділерді жасау;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
таза дақылды, шикізатты, қоректендіру тұздарын, микроэлементтерді, су, ауаны жетілдіру аппараттарына мөлшерлеу;
таза ашытқы дақылдарын жетілдіру бөлімшесі қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.
117. Білуге тиіс:
таза ашытқы дақылдарын жетілдіру технологиялық процестің маңызы;
таза ашытқы дақылын жетілдіруге арналған қоректендіру құрамы мен қызметі;
қосалқы жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
дезинфекциялайтын ерітінділер жасау ережесі.
Параграф 2. Таза ашытқы дақылын жетілдіру операторы, 4-разряд
118. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен таза ашытқы дақылын жетілдіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
мия және меласса суслоларын, қоректендіру тұздары ерітінділерін, дәруменді жетілдіруші кешендер әзірлеу;
таза ашытқы дақылын көбейтуге дайындау;
таза ашытқы дақылын көбейту және жетілдіру процесін қадағалау;
сынама алу;
себетін ашытқыларды бактериалды инфекциялардан тазарту;
синтетикалық жуатын құралдармен, параформалин қоспасымен және антиформалинмен аппаратураны өңдеу.
119. Білуге тиіс:
таза ашытқы дақылын жетілдіру технологиялық процесін;
таза ашытқы дақылын жетілдіру қоректендіру ортасының құрамы мен қызметі;
қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі;
инфекцияның алдын алу және басу әдістері;
ашытқы жасушыларының белсенділігін айқындау әдістері, сынама алу әдістері.
Параграф 3. Таза ашытқы дақылын жетілдіру операторы, 5-разряд
120. Жұмыс сипаттамасы:
таза ашытқы дақылын жетілдіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу, қашықтықтан басқару пультынан қоректендіру ерітінділері мен технологиялық ауаны мөлшерлеу;
процесс параметрлерін: температурасын, қысымын, аэрациясын, РН ортасын, құрғақ заттар процентін, биомассаның жинақталуын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау және реттеу;
инфекцияның алдын алу және таза ашытқы дақылдарын жетілдіру процесінде оның дамуын тоқтату іс-шараларын жүзеге асыру;
жоғары генеративтік ашытқы дақылын табиғи сұрыптаудың жағдайын жасау;
бақылау талдауларын жүргізу, таза ашытқы дақылдарын өндіріске жіберу;
технологиялық журналдағы жазбаны жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге жіберу, жөндеуден қабылдап алу;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.

115. Должен знать:
технологию производства дрожжей;
конструкцию и правила эксплуатации оборудования и систем автоматики;
методы очистки засевных дрожжей от посторонних микроорганизмов антибиотиками, молочной и борной кислотой;
Государственные стандарты на дрожжи, сырье и вспомогательные материалы;
основы микробиологии.
25. Оператор выращивания чистой культуры дрожжей
Параграф 1. Оператор выращивания чистой культуры
дрожжей, 3-й разряд
116. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса размножения и выращивания чистой культуры дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации;
подготовка оборудования к работе: обработка, стерилизация оборудования и коммуникаций;
приготовление дезинфицирующих растворов;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
дозировка в аппараты выращивания чистой культуры, сырья, питательных солей, микроэлементов, воды, воздуха;
обслуживание вспомогательного оборудования отделения выращивания чистой культуры дрожжей.
117. Должен знать:
сущность технологического процесса выращивания чистой культуры дрожжей;
состав и назначение питательной среды для выращивания чистой культуры дрожжей;
устройство и принцип работы вспомогательного оборудования;
правила приготовления дезинфицирующих растворов.
Параграф 2. Оператор выращивания чистой культуры
дрожжей, 4-й разряд
118. Характеристика работ:
ведение технологического процесса размножения и выращивания чистой культуры дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации;
приготовление солодового и мелассового сусла, растворов питательных солей, витаминных стимулирующих комплексов;
подготовка к размножению дрожжей чистой культуры;
наблюдение за процессом
размножения и выращивания чистой культуры;
отбор проб;
очистка засевных дрожжей от бактериальной инфекции;
обработка аппаратуры синтетическими моющими средствами, параформалинной смесью и антиформалином.
119. Должен знать:
технологический процесс выращивания чистой культуры дрожжей;
состав и назначение питательной среды для выращивания чистой культуры дрожжей;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
методы предупреждения и подавления инфекции;
методы определения активности дрожжевых клеток;
методику отбора проб.
Параграф 3. Оператор выращивания чистой культуры
дрожжей, 5-й разряд
120. Характеристика работ:
ведение технологического процесса размножения и выражения чистой культуры дрожжей;
дозировка питательных растворов и технологического воздуха при помощи дистанционного пульта управления;
контроль и регулирование параметров процесса: температуры, давления, аэрации, PH-среды, проценте сухих веществ, накопление биомассы при помощи дистанционного пульта управления по показаниям контрольно-измерительных приборов;
предупреждение внесения инфекции и осуществление мероприятий по прекращению ее развития в процессе выращивания чистой культуры дрожжей;
создание условий естественного отбора высокогенеративной культуры дрожжей;
проведение контрольных анализов;
передача чистой культуры дрожжей в производство;
ведение записей в технологическом журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования.

121. Білуге тиіс:
таза ашытқы дақылдарын жетілдірудің технологиялық тәсімі, негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылысы, инфекция енгізудің алдын алу және оның дамуын тоқтату шаралары, ашытқы жасушаларының белсенділігін айқындау ережесі;
талдау жүргізу әдістері;
стерилді жұмыс ережесі;,
жабдықтардың стерилділігін микробиологиялық бақылау;
шикізаттың, қосалқы материалдардың және даяр өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
микробиологиялық негіздері.
26. Қоректендіру ортасы және тұз ерітінділерін әзірлеу операторы
Параграф 1. Қоректендіру ортасы және тұз ерітінділерін әзірлеу операторы, 2-разряд
122. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен еріткіш аппараттарда қоректендіру тұздары ерітінділерін әзірлеу процесін жүргізу;
тұнбаларды шайып, тазалау;
тұздарды аппараттарға тасымалдау және салу;
аппараттарды, қосалқы жабдықтар мен құбыржолдарды тазалау, жуу және дезинфекциялау.
123. Білуге тиіс:
тұз ерітінділерін әзірлеу технологиялық процесі, қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі, мелассаны хлорлау жөніндегі нұсқаулық;
дезинфекциялайтын ерітінділер әзірлеу әдістері, қызмет көрсетілетін жабдықтарды пайдалану ережесі.
Параграф 2. Қоректендіру ортасы және тұз ерітінділерін әзірлеу операторы, 3-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
еріткіш аппараттарда қоректендіру тұздары ерітінділерін әзірлеу процесін жүргізу;
негізгі өнімнің берілген концентрациясы, құрғақ заттардың және РН құрамымен суықтай-қышқыл тәсілі бойынша меласса ерітіндісін әзірлеу;
сорғылардың, тельферлер, таспалы транспортерлердің, элеваторлардың көмегімен қоректендіру ортасын әзірлейтін жерге шикізатты тасымалдау;
ерітінді партияларын әзірлеуге қоректендіру өнімін, су, күкірт қышқылын, хлор әгінің қажетті мөлшерін өлшеу және тарту. ерітінділерді араластырғыш немесе сығылған ауамен араластыру;
ерітіндіні тұндыру;
ерітінділерді жинағыштар мен өлшегіштерге айдау.
125. Білуге тиіс:
меласса және тұз ерітінділерін әзірлеу технологиялық процесін;
даяр ерітінділердің технологиялық параметрлері, меласса және қолданылатын химикаттардың мемлекеттік стандарттары және техникалық шарттары;
жабдықтарға қызмет көрсету ережесі.
Параграф 3. Қоректендіру ортасы және тұз ерітінділерін әзірлеу операторы, 4-разряд
126. Жұмыс сипаттамасы:
қоректендіру ортасы мен тұз ерітінділерін әзірлеу технологиялық процесін жүргізу;
тығыздағыш мен РН метрді қолдана отырып кларификаторда ерітінділерді механикалық тазалау;
инфецирленген мелассаны пастерлеу;
кларификаторлардың салмағын және машина жұмысы режимін реттеу, зертханалық деректер бойынша технологиялық процесс параметрлерін бақылауды жүргізу, даяр ерітінділердегі берілген көрсеткіштерден ауытқуын жөндеу;
таза ашытқы дақылдарын көбейтуге арналған қоректендіру ортасын стерилдеу;
инфецирленген қоректендіру ортасын антибиотиктермен өңдеу;
негізгі және қосалқы бөлімше жабдықтарына қызмет көрсету;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ кемшіліктерді жою;
құбыржолдар мен жабдықтарды жуу, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстардың орындалуын бақылау;
сынама алу және жұмыс нұсқаулығында көзделген күрделі емес талдауларды жүргізу;
технологиялық журналдағы жазбаларды жүргізу.

121. Должен знать:
технологическую схему выращивания чистой культуры дрожжей;
устройство основного и вспомогательного оборудования;
меры по предупреждению внесения инфекции и прекращению ее развития;
правила определения активности, дрожжевых клеток; методы проведения анализов;
правила стерильной работы; микробиологический контроль стерильности оборудования;
физико-химические и технологические свойства сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
основы микробиологии.
26. Оператор приготовления растворов питательной
среды и солей
Параграф 1. Оператор приготовления растворов питательной среды и
солей, 2-й разряд
122. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления растворов питательных солей в аппаратах-растворителях под руководством оператора более высокой квалификации;
смыв и удаление осадков:
транспортировка и загрузка солей в аппараты;
чистка, мойка и дезинфекция аппаратов, вспомогательного оборудования и трубопроводов.
123. Должен знать:
технологический процесс приготовления растворов солей;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
инструкцию по хлорированию мелассы;
методы приготовления дезинфицирующих растворов;
правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Оператор приготовления растворов питательной среды и
солей, 3-й разряд
124. Характеристика работ:
ведение процессов приготовления раствора питательных солей в аппаратах-растворителях;
приготовление раствора мелассы по холодно-кислотному способу с заданной концентрацией основного продукта, содержанием сухих веществ и РН;
транспортировка сырья к месту приготовления питательных сред при помощи насосов, тельферов, ленточных транспортеров, элеваторов;
отмеривание и отвешивание необходимых количеств питательных продуктов, воды, серной кислоты, хлорной извести на приготовлении партии раствора;
перемешивание растворов мешалки или сжатым воздухом;
отстаивание раствора;
перекачивание растворов в сборники и мерники.
125. Должен знать:
технологический процесс приготовления растворов мелассы и солей;
технологические параметры готовых растворов;
Государственные стандарты и технические условия на мелассу и используемые химикаты;
правила обслуживания оборудования.
Параграф 3. Оператор приготовления растворов питательной среды и
солей, 4-й разряд
126. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления растворов питательной среды и солей;
механическая очистка растворов на кларификаторах с применением плотномера и РН-метра;
пастеризация инфецированных меласс;
регулирование нагрузки на кларификаторы и режима работы машины;
ведение контроля за параметрами технологического процесса по лабораторным данным;
исправление отклонений от заданных показателей в готовых растворах;
стерилизация питательных сред для размножения чистой культуры дрожжей;
обработка инфецированных питательных сред антибиотиками;
обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
контроль за выполнением работ по мойке, чистке и дезинфекции оборудования и трубопроводов;
отбор проб и проведение несложных анализов, предусмотренных рабочей инструкцией;
ведение записей в технологических журналах.

127. Білуге тиіс:
ашытқыны көбейтудің барлық сатыларына арналған қоректендіру ерітінділерін әзірлеудің технологиялық режимі;
шикізат және химикаттардың сапасына қойылатын технологиялық талаптар;
кларификаторлар мен қосалқы жабдықтардың құрылымы мен пайдалану ережесі;
инфецирленген мелассаны өңдеуге арналған антибиотиктің қасиеті мен қолдану әдістері;
сынама алу әдістері мен күрделі емес талдауларды орындау әдістері;
жабдықтарды профилактикалық жөндеуді жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар.
27. Ашытқыны дәрумендеу құрылғысының операторы
Параграф 1. Ашытқыны дәрумендеу құрылғысының операторы, 3-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оператордың басшылығымен ашытқыны дәрумендеу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
ашытқы суспензиясын дәрумендеуге дайындау;
дәрумендеу құрылғысының жарамдылығын тексеру;
жабдықтарды жұмысқа дайындау;
жабдықтар мен коммуникацияларды жуу және стерилдеу;
дәрумендегішті толтыру;
орау учаскесіне ашытқыларды түсіру және тасымалдау.
129. Білуге тиіс:
ашытқыны дәрумендеу технологиялық процесі, жабдықтар мен коммуникацияларды стерилдеу ережесі;
негізгі және қосалқы жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын стерилдеу ережесі;
сынама алу әдістері.
Параграф 2. Ашытқыны дәрумендеу құрылғысының операторы, 4-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық регламент талаптарына сәйкес ашытқыны дәрумендеу технологиялық процесін жүргізу, дәрумендеу бөлімшесінің негізгі және қосалқы жабдықтарын баптау және қызмет көрсету;
ашытқы суспензиясын немесе құрғақ ашытқыны дәрумендегішке жіберу;
ашытқы суспензиясының белгілі бір температурасын және дәрумендегіштегі қысымды ұстап отыру;
ашытқы суспензиясы концентратын немесе құрғақ ашытқыларды дәрумендегішке жіберу жылдамдығын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесс параметрлерін бақылау және реттеу;
ашытқы суспензиясы концентратының немесе дәрумендегішке жіберілетін құрғақ ашытқының шығуын есептеу және бақылау, сәулеленген ашытқылардың мөлшерін есептеу, бақылау талдамаларын жүргізу;
технологиялық журналдағы жазбаны жүргізу, жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою;
төмендеу білікті операторды басшылыққа алу.
131. Білуге тиіс:
дәруменделген ашытқы өндіру технологиялық тәсімі, дәрумендеу процесінің технологиялық режимі және реттеу ережесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының құрылымы мен пайдалану ережесі, ашытқыны сәулелендіру процесінен туындайтын физикалық-химиялық процестер;
режимді бұзудың түрлері мен оларды жоюдың тәсілдері;
талдау жүргізу әдістемесі;
шикізат, қосалқы материалдар мен даяр өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.

127. Должен знать:
технологический режим приготовления питательных растворов для разных стадий размножения дрожжей;
технологические требования к качеству сырья и химикатов;
конструкцию и правила эксплуатации кларификатора и вспомогательного оборудования;
свойства и методы применения антибиотиков для обработки инфицированной мелассы;
методы отбора проб и выполнения несложных анализов;
инструкцию по ведению профилактического ремонта оборудования.
27. Оператор установки витаминизации дрожжей
Параграф 1. Оператор установки витаминизации дрожжей, 3-й разряд
128. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса витаминизации дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации;
подготовка дрожжевой суспензии к витаминизации;
проверка исправности установки витаминизации;
подготовка оборудования к работе;
мойка и стерилизация оборудования и коммуникаций;
загрузка витаминизатора;
выгрузка и транспортирование облученных дрожжей на участок фасовки-упаковки.
129. Должен знать:
технологический процесс витаминизации дрожжей;
правила стерилизации оборудования и коммуникаций;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов;
методы отбора проб.
Параграф 2. Оператор установки витаминизации дрожжей, 4-й разряд
130. Характеристика работ:
ведение технологического процесса витаминизации дрожжей в соответствии с требованиями технологического регламента;
наладка и обслуживание основного и вспомогательного оборудования отделения витаминизации;
подача дрожжевой суспензии или сухих дрожжей в витаминизатор;
поддержание определенной температуры дрожжевой суспензии и давления в витаминизаторе;
регулирование скорости подачи концентрата дрожжевой суспензии или сухих дрожжей в витаминизатор;
контроль и регулирование параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
учет и контроль за расходом концентрата дрожжевой суспензии или сухих дрожжей, подаваемых в витаминизатор, учет количества облученных дрожжей, проведение контрольных анализов;
ведение записей в технологическом журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
руководство операторами более низкой квалификации.
131. Должен знать:
технологическую схему производства витаминизированных дрожжей;
технологический режим и правила регулирования процесса витаминизации;
устройство и правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
сущность физико-химических процессов, протекающих в процессе облучения дрожжей;
виды нарушений режима и способы их устранения;
методику проведения анализов;
Государственные стандарты и технические условия на сырье;
вспомогательные материалы и готовую продукцию.

28. Биомасса сепараторшысы
Параграф 1. Биомасса сепараторшысы, 3-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым білікті сепараторшының басшылығымен ашытқы суспензиясы технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
бөлім жабдығын сепарациялау жұмысына дайындау; жабдықтар мен өнім құбыржолдарын тазалау, жуу және дезинфекциялау;
арнайы механизмдер мен көтергіш-көлік құрылғылары арқылы сепараторларды бөлшектеу және құрастыру;
сепарация бөлімінің қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету;
сынама алу.
133. Білуге тиіс:
ашытқы суспензиясын сепараттау технологиялық процесі;
сепараттау бөлімі жабдықтарының жұмыс істеу принципі, көтергіш-көлік құрылғыларының жұмыс істеу принципі;
жабдықтарды дезинфекциялау және стерилдеу, дезинфекциялайтын ерітінділер әзірлеу ережесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі;
сынама алу әдістері.
Параграф 2. Биомасса сепараторшысы, 4-разряд
134. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі сепараторларда ашытқы суспензиясын немесе сағатына өнімділігі 35 м3-ке дейінгі сепараторларда нан ашытатын ашытқыларды сепараттау технологиялық процесін жүргізу, ашытқыны бражкадан бөлу, ашытқыларды берілген концентрацияға дейін шаю және қоюлату;
сепараторлардағы жүктемені реттеу;
сепаратор батареяларына қызмет көрсету;
ашытқыны сепараттау ұзақтығын, шаю және қоюлату сапасын айқындау;
ашытқы жасушаларының өткізуін, шаю сапасын талдауды жүргізу, ашытқы суспензиясын, ашытқы сүтінің концентрациясын айқындау;
сепараттау технологиялық режимі нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша сепараттау процесі параметрлерін бақылау және реттеу;
технологиялық журнал процестері параметрлерін тіркеу;
жабдық жұмыстарындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті сепараторшыны басқару.
135. Білуге тиіс:
ашытқы өндірудің технологиялық процесі мен тәсімі, сепараттау бөлімінің негізгі жабдықтары мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
шикізат, жартылай фабрикаттар мен даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, сепараттау сапасы мен ашытқы шығынын айқындау әдістері, технологиялық нормадан ауытқу нормаларының алдын алу және жою ережесі;
жабдық жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою ережесі.
Параграф 3. Биомасса сепараторшысы, 5-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі сепараторларда ашытқы суспензиясын немесе сағатына өнімділігі 35 м3 және одан да көп сепаратторларда нан ашытатын ашытқыларды сепараттау технологиялық процесін жүргізу;
сепаратторлардың, сорғыларды сепараттау сатылары бойынша тоқтатылатын мен олардың жүктемесінің мөлшерін бөлу;
сепараттор барабандарының мундштуктарының саны және диаметрін кесте бойынша және оларды орнатуды айқындау;
сепаратордағы құрылғы арқылы сепараттаудан кейінгі бражканың мөлшерін реттеу;
ашытқының нормативтен жоғары шығынын сепараттау процесінде және тым көп көбіктің пайда болуының алдын алу;
жоғары өндіру сепараттарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін сүзгілерді, сорғыларды, сепараттарды механикалық жинау және бөлшектеуге арналған айлабұйымдарды өлшеу, автоматтау құралдарына қызмет көрсету.

28. Сепараторщик биомассы
Параграф 1. Сепараторщик биомассы, 3-й разряд
132. Характеристика робот:
ведение отдельных операций технологического процесса сепарации дрожжей суспензии под руководством сепараторщика более высокой квалификации;
подготовка оборудования отделения сепарации к работе; чистка, мойка и дезинфекция оборудования и продуктовых трубопроводов;
разборка и сборка сепараторов с помощью специальных механизмов и подъемно-транспортных устройств;
обслуживание вспомогательного оборудования отделения сепарации;
отбор проб.
133. Должен знать:
технологический процесс сепарации дрожжевой суспензии;
принцип работы вспомогательного оборудования отделения сепарации;
правила разработки и сборки сепараторов;
принцип работы подъемно-транспортных устройств;
правила дезинфекции и стерилизации оборудования, приготовления дезинфицирующих растворов;
принцип работы контрольно-измерительных приборов;
методы отбора проб.
Параграф 2. Сепараторщик биомассы, 4-й разряд
134. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сепарации дрожжевой суспензии на сепараторах различных систем, или хлебопекарных дрожжей на сепараторах производительностью до 35 м3/час;
отделение дрожжей от бражки, промывка и сгущение дрожжей до заданной концентрации;
регулирование нагрузки на сепараторы;
обслуживание батареи сепараторов;
определение длительности сепарации, качества промывки и сгущения дрожжей;
проведение анализов на пропуск дрожжевых клеток, качество промывки и определение концентрации дрожжевой суспензии, молока дрожжевого;
предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима сепарации;
контроль и регулирование параметров процесса сепарации по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
регистрация параметров процесса в технологическом журнале;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство сепараторщиками более низкой квалификации.
135. Должен знать:
технологический процесс и схему производства дрожжей;
устройство основного оборудования отделения сепарации и контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
методы определения качества сепарации и потерь дрожжей;
правила предупреждения и устранения отклонений от норм технологического режима;
правила устранения мелких дефектов в работе оборудования.
Параграф 3. Сепараторщик биомассы, 5-й разряд
136. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сепарации, промывки и сгущения хлебопекарных дрожжей на сепараторах производительностью 35 и более м3/час;
распределение количества выключаемых в работу по ступеням сепарации сепараторов, насосов и нагрузок на них;
определение количества и диаметра мундштуков в барабане сепараторов по таблице и их установки;
регулирование количества отбираемой послесепарационной бражки при помощи напорного устройства в сепараторах;
предотвращение в процессе сепарации сверхнормативных потерь дрожжей (пропусков с бражкой) и чрезмерного пенообразования;
обслуживание средств измерения, автоматизации и другого оборудования, обеспечивающего работу высокопроизводительных сепараторов: фильтров, струйных насосов, приспособлений для механической сборки и разборки сепараторов.

137. Білуге тиіс:
ашытқы өндірудің технологиялық процесі;
сепаратторларды, басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтарды, аспаптар мен автоматика құралдарының құрылымы мен пайдалану ерекшеліктері, сепараттауға түсетін ашытқы суспензиясының сапасына қойылатын талаптар;
ашытқы сүтінің техникалық шарттары, сепараттардың өнімділігін, ашытқыны қоюлату және қысқарту деңгейін арттыру әдістері.
29. Ашытқы кептіруші
Параграф 1. Ашытқы кептіруші, 2-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті кептірушінің басшылығымен ашытқы суспензияларын кептірудің технологиялық процесінің жекелеген операцияларын орындау;
бөлімше жабдықтарын жұмысқа дайындау: жабдықтарды жуу, тазалау, дезинфекциялау және стерилдеу;
дезинфекциялайтын ерітінділерді әзірлеу.
139. Білуге тиіс:
ашытқы суспензияларын кептірудің технологиялық процесі, жабдықтарды стерилдеу және дезинфекциялау ережесі;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмыс істеу принципі;
дезинфекциялайтын ерітінділер жасау ережесі.
Параграф 2. Ашытқы кептіруші, 3-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті кептірушінің басшылығымен ашытқы суспензияларын кептірудің технологиялық процесінің жекелеген операцияларын орындау;
жабдықтар мен коммуникациялардың жарамдылығын тексеру;
кептіру бөлімшесінің қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету;
көтергіш-көлік құрылғыларының көмегімен кептіргіштерді бөлшектеу және құрастыру;
сынама алу.
141. Білуге тиіс:
кептірудің технологиялық процесі, кептіру бөлімшесінің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарының, көтергіш-көлік құрылғыларының жұмыс істеу принципі;
сынама алу мен талдау жасау әдістері.
Параграф 3. Ашытқы кептіруші, 4-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі кептіргіштерде технологиялық регламентке сәйкес ашытқы суспензиясын немесе барабанды үлгідегі кептіргіштерде ыстық ауамен нан ашытатын ашытқыларды кептірудің технологиялық процесін жүргізу;
кептіру камерасындағы ашытқы суспензиясын және буды немесе ысытылған ауаны жіберу;
кептіру құрылғыларын баптау және қызмет көрсету;
кептірудің технологиялық режимі нормасынан ауытқудың алдын алу және себептерін жою;
кептіру камераларында белгілі бір температураны, қысым немесе вакуумды; кептіру камерасына кіретін және шығатын жылу агенті температурасын ұстап отыру;
бақылау-өлшеу аспаптары мен талдау нәтижелері бойынша кептіру процесінің параметрлерін бақылау және реттеу;
кептірілген ашытқының ылғалы сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
технологиялық журналға кептіру процесінің параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
төмендеу білікті кептірушіні басқару.

137. Должен знать:
технологический процесс производства дрожжей;
особенности конструкции и эксплуатации сепараторов, другого обслуживаемого оборудования, приборов и средств автоматики;
требования предъявляемые к качеству дрожжевой суспензии, поступающей на сепарацию;
технические условия на дрожжевое молоко;
методы повышения производительности сепараторов, степени сгущения и сокращения потерь дрожжей.
29. Сушильщик дрожжей
Параграф 1. Сушильщик дрожжей, 2-й разряд
138. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций технологического процесса сушки дрожжевой суспензии под руководством сушильщика более высокой квалификации;
подготовка оборудования отделения сушки к работе; мойка, чистка, дезинфекция и стерилизация оборудования;
приготовление дезинфицирующих растворов.
139. Должен знать:
технологический процесс сушки дрожжевой суспензии;
правила стерилизации и дезинфекции оборудования;
принцип работы обслуживаемого оборудования;
правила приготовления дезинфицирующих растворов.
Параграф 2. Сушильщик дрожжей, 3-й разряд
140. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки дрожжевой суспензии под руководством сушильщика более высокой квалификации;
проверка исправности оборудования и коммуникаций;
обслуживание вспомогательного оборудования отделения сушки;
разборка и сборка сушилок с помощью подъемно-транспортных устройств;
отбор проб.
141. Должен знать:
технологическую схему процесса сушки;
устройство основного и вспомогательного оборудования отделения сушки, принцип работы контрольно-измерительных приборов, подъемно-транспортных устройств;
методы отбора проб и проведения анализов.
Параграф 3. Сушильщик дрожжей, 4-й разряд
142. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки дрожжевой суспензии в соответствии с требованиями технологического регламента на сушилках различных систем или хлебопекарных дрожжей горячим воздухом на сушилках барабанного типа;
подача дрожжевой суспензии и пара или подогретого воздуха в сушильную камеру;
наладка и обслуживание сушильных установок;
предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима сушки;
поддержание определенной температуры, давления или вакуума в сушильной камере; температуры теплоагента на входе и выходе из сушильной камеры;
контроль и регулирование параметров процесса сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
осуществление контроля за содержанием влаги в высушенных дрожжах;
регистрация параметров процесса сушки в технологическом журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
устранение мелких дефектов в работе оборудования;
руководство сушильщиками более низкой квалификации.

143. Білуге тиіс:
ашытқы өндірудің технологиялық тәсімі;
кептіру процесінің технологиялық режимі мен параметрлерін реттеу ережесі;
шикізат, жартылай фабрикаттар мен даяр өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
қойылатын талаптар;
технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою ережесі;
кептіру құрылғылары барлық тораптары мен механизмдерінің құрылысы;
кептіру бөлімшелері жабдықтарының жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою ережесі;
өнімді кептіруде туындайтын физикалық-химиялық процестерінің маңызы.
Параграф 4. Ашытқы кептіруші, 5-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі құрылымды (виброфлюизидті) үздіксіз істейтін кептіргіштерде олардың ферментативтік белсенділігін сақтай отырып нан ашыту ашытқыларын кептірудің технологиялық процесін жүргізу;
екі шнекті түйіршіктегіш, вариатор және түйіршіктегішке арналған түрлі матрицаларды іріктеу арқылы түрлі мөлшердегі ашытқы алу және кептіргішке ашытқы жіберу жылдамдығын реттеу, температуралық және ылғал режимді, кептіру және ұсақ бөлшектердің циклонды-тұтқыш аймағы бойынша ауаның толуын реттеу, ашытқы тозаңын тозаң тұтқыштарда жинау және оны шығынды болдырмауға арналған вакуум сүзгілерге қайтару;
бастапқы сығымдалған ашытқыларды ылғалдығына, консистенциясына және басқа да параметрлеріне қарай кептіру режимін өлшеу;
даяр кептірілген өнімнің ылғалдығын төмендетуге арналған тұзбен қажетінше ашытқы сүтті өңдеу;
пневмокөлік көмегімен кептіргіштерді үздіксіз босатып отыру;
автоматты желіде кептірілген ашытқыларды аршу.
145. Білуге тиіс:
виброфлюизидті кептіргіштерде ашытқы өндіру технологиясы;
орайтын және басқа да қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері мен пайдалану ережесі;
кептірілген ашытқының сапасына әсер ететін стандарттарда көзделген сығымдалған ашытқы сапасының көрсеткіштері;
даяр кептірілген өнімдегі құрғақ заттардың құрамын арттыруға арналған сығымдалған ашытқыны өңдеу әдістері.
5-бөлім. "Дәрілік заттар, дәрумендер, медициналық, бактериялық
және биологиялық дәрі-дәрмектер мен материалдар өндірісі"
30. Абсолюттеу аппаратшысы
Параграф 1. Абсолюттеу аппаратшысы, 3-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
органикалық еріткіштер мен басқа да заттарды хлорлы кальций, күкірт қышқыл натрий, силикагель және басқа сусыздандыратын заттардың көмегімен металл натрийді немесе азетропты айдау әдісін қолдана отырып абсолюттеу процесімен сусыздандырудың технологиялық процесін жүргізу, шикізатты дайындау;
шикізатты мөлшерлеу және салу, сүзгілеу;
жабдықтарды тексеру және қызмет көрсету;
коммуникацияларды, арматураны және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
сынама алу;
шикізаттың шығуын есептеу. өндірістік журналда жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

143. Должен знать:
технологическую схему производства дрожжей;
технологический режим и правила регулирования параметров процесса сушки;
физико-химические и технологические свойства сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
правила предупреждения и устранения отклонений от норм технологического режима;
устройство всех узлов и механизмов сушильной установки;
правила устранения мелких дефектов в работе оборудования отделения сушки;
сущность физико-химических процессов, протекающих при сушке продукта.
Параграф 4. Сушильщик дрожжей, 5-й разряд
144. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки хлебопекарных дрожжей с сохранением их ферментативной активности на непрерывно-действующих сушилках сложной конструкции (виброфлюизидных);
получение крупки дрожжей разного размера и регулирование скорости подачи дрожжей на сушилки при помощи двухшнекового гранулятора, вариатора и подбора разных матриц для гранулятора;
регулирование температурного и влажностного режимов, добавления воздуха по зонам сушки и циклонам-уловителям мелких частиц;
сбор дрожжевой пыли в пылеулавливателях, возврат ее на вакуумфильтры для предотвращения потерь;
изменение режима сушки в зависимости от влажности, консистенции и других параметров исходных прессованных дрожжей;
обработка в необходимых случаях дрожжевого молока поваренной солью для снижения влажности готовой сушеной продукции;
непрерывная разгрузка сушилок при помощи пневмотранспорта;
расфасовка сушеных дрожжей на автоматической расфасовочной линии.
145. Должен знать:
технологию производства дрожжей на виброфлюизидных сушилках (в виброкипящем слое);
конструктивные особенности и правила эксплуатации сушилок упаковочного и другого обслуживаемого оборудования;
предусмотренные стандартом показатели качества прессованных дрожжей, влияющие на качество сушеных дрожжей;
методы обработки прессованных дрожжей для повышения содержания сухих веществ в готовой сушеной продукции
6-раздел. Производство медикаментов, витаминов, медицинских,
бактерийных и биологических препаратов и материалов
30. Аппаратчик абсолютирования
Параграф 1. Аппаратчик абсолютирования, 3-й разряд
146. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обезвоживания органических растворителей и других веществ при помощи хлористого кальция, сернокислого натрия, силикагеля и других обезвоживающих веществ, с последующей перегонкой и процессом абсолютирования с применением натрия металлического или метода азеотропной перегонки;
подготовка сырья;
дозировка и загрузка сырья, фильтрация;
проверка и обслуживание оборудования;
наблюдение за коммуникациями, арматурой и показаниями контрольно-измерительных приборов;
отбор проб;
учет расхода сырья;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

147. Білуге тиіс:
сусыздандыру және абсолюттеу технологиялық процесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылысы, жұмыс істеу принципі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
қолданылатын шикізат, жартылай өнімдердің қасиеті мен оларға қойылатын талаптар;
бақылау үшін сынама алу жолдары.
31. Декарбоксилирлеу аппаратшысы
Параграф 1. Декарбоксилирлеу аппаратшысы, 3-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен декарбоксилирлеу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
реагенттерді аппараттарға дайындау және салу;
реактордағы өнімді араластыру, түсіру және одан кейін өңдеуге жіберу;
бақылау үшін сынама алу.
149. Білуге тиіс:
декарбоксилирлеу технологиялық процесінің маңызы;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі;
шикізаттың физикалық-химиялық қасиеті, сынама алу ережесі.
Параграф 2. Декарбоксилирлеу аппаратшысы, 4-разряд
150. Жұмыс сипаттамасы:
декарбоксилирлеу технологиялық процесін жүргізу – карбоксильді топтан көмір қышқылын ажырату;
жабдықтардың, коммуникациялардың, арматураның жарамдылығын және реакторлардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
нұсқаулықта көзделген талдауларды жүргізу, бекітілген жабдықтарға қызмет көрсету;
шикізат, материалдардың және өнімнің шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
151. Білуге тиіс:
декарбоксилирлеу технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша процесті реттеудің бекітілген режимі мен тәсілдері;
жабдықтардың құрылысы, жұмыс істеу принципі мен ережесі, шикізаттың, жартылай өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері және алынатын өнімге қойылатын талаптар;
бақылау талдауларын жүргізу әдістемесі.
Параграф 3. Декарбоксилирлеу аппаратшысы, 5-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
декарбоксилирлеу технологиялық процесін төмендеу білікті аппаратшының жұмысын бір уақытта үйлестіре отырып жүргізу;
шикізат салу есебін жүргізу, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және түпкілікті талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
жабдықтарды дайындау және қызмет көрсету және нұсқаулықта көзделген бақылау талдауларын жүргізу;
өндірістік журналдағы жазбаларды жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
153. Білуге тиіс:
декарбоксилирлеу процесінің технологиялық тәсімін, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен бақылау талдауы нәтижелері бойынша реттеудің бекітілген режимі және тәсілдері, қызмет көрсетілетін жабдықтардың кинематикалық және электр тәсімдері;
шикізат, жартылай өнімдер мен алынатын өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
оларға қойылатын талаптар;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.

147. Должен знать:
технологический процесс обезвоживания и абсолютирования;
устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства применяемого сырья, полупродуктов и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб для контроля.
31. Аппаратчик декарбоксилирования
Параграф 1. Аппаратчик декарбоксилирования, 3-й разряд
148. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса декарбоксилирования под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подготовка и загрузка реагентов в аппараты;
перемешивание, выгрузка продукта из реактора и передача его на последующую переработка;
отбор проб для контроля.
149. Должен знать:
сущность технологического процесса декарбоксилирования;
назначение обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья;
правила отбора проб.
Параграф 2. Аппаратик декарбоксилирования, 4-й разряд
150. Характеристика работ:
ведение технологического процесса декарбоксилирования - отщепление углекислоты от карбоксильной группы;
проверка исправности оборудования, коммуникаций, арматуры и герметичности реакторов;
регулирование параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
проведение предусмотренных инструкцией анализов;
обслуживание закрепленного оборудования;
учет расхода сырья, материалов и выхода продукции;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
151. Должен знать:
технологический процесс декарбоксилирования;
утвержденные режим и способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
устройство, принцип работы и правила обслуживания оборудования;
физико-химические и технологические свойства сырья, полупродуктов и получаемой продукции, предъявляемые к ним требования;
методику проведения контрольных анализов.
Параграф 3. Аппаратчик декарбоксилирования, 5-й разряд
152. Характеристика работ:
ведение технологического процесса декарбоксилирования с одновременной координацией работы аппаратчиков более низкой квалификации;
ведение расчетов загрузки сырья;
регулирование параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
подготовка и обслуживание оборудования и проведение контрольных анализов, предусмотренных инструкцией;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
153. Должен знать:
технологическую схему процесса декарбоксилирования;
утвержденный режим и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
кинематические и электрические схемы обслуживаемого оборудования;
физико-химические и технологические свойства сырья, полупродуктов и получаемой продукции, предъявляемые к ним требования;
методику проведения контрольных анализов.

32. Енолизациялау аппаратшысы
Параграф 1. Енолизациялау аппаратшысы, 3-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен хлорлы сутегінің әсерімен 2-кето-1-гулонды қышқыл гидратын енолизаттау технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
шикізат дайындау;
аппараттарды дайындау, оларға компоненттер салу;
жабдықтарды ұсақ жөндеу.
155. Білуге тиіс:
енолизаттау технологиялық процесінің мазмұны;
шикізат және жартылай өнімнің технологиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс істеу принципі.
Параграф 2. Енолизациялау аппаратшысы, 4-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен хлорлы сутегінің әсерімен 2-кето-1-гулонды қышқыл гидратын енолизаттау технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
жабдықтардың, коммуникациялар мен арматураның жарамдылығын тексеру;
учаске жабдықтарына қызмет көрсету;
салынатын компоненттердің сынамасын алу;
маточникті бейтараптандыру, айдау аппараттарын толтыру, регенирленген еріткіштерді шаю және ажырату, технологиялық нұсқаулықта көзделген басқа да процестерді орындау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін жою;
сынама алу;
технологиялық карталарды және ауысымды тапсыру журналын жүргізу, жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
жабдықты ұсақ жөндеу.
157. Білуге тиіс:
енолизаттау технологиялық процесі мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша реттеу тәсілдері;
шикізат және жартылай өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы; сынама алу ережесі.
Параграф 3. Енолизациялау аппаратшысы, 4-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
хлорлы сутегінің әсерімен 2-кето-1-гулонды қышқыл гидратын енолизаттау технологиялық процесін жүргізу, жабдықтардың, коммцникациялар мен арматуралардың жарамдылығын тексеру;
учаскедегі енолизаттағыштарға, айдау аппараттарына, тұздау және басқа да негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
шикізат және жабдықтарды дайындау;
алынатын компоненттерден сынама алу;
компоненттерді толтыру;
сатылап қыздыру және енолизаттау реакциясын жүргізу, тікелей реактор мен салқындатқышта минус температурасына дейін салқындату;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін жою;
технологиялық карта және ауысымды тапсыру журналын жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын басшылыққа алу.

32. Аппаратчик енолизации
Параграф 1. Аппаратчик енолизации, 3-й разряд
154. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса енолизации гидрата - 2-кето-l-гулоновой кислоты под влиянием хлористого водорода под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подготовка сырья;
подготовка аппаратов, загрузка в них компонентов;
мелкий ремонт оборудования.
155. Должен знать:
сущность технологического процесса енолизации;
технологические свойства сырья и полупродукта и предъявляемые к ним требования;
принцип работы обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик енолизации, 4-й разряд
156. Характеристика работ:
ведение технологического процесса енолизации гидрата - 2-кето-l-гулоновой кислоты под влиянием хлористого водорода под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
проверка исправности оборудования, коммуникаций и арматуры;
обслуживание оборудования участка;
отбор проб загружаемых компонентов;
нейтрализация маточника, загрузка отгонных аппаратов, отгонка растворителя с периодическим доливом маточника, отмывка и расслаивание регенерированного растворителя, выполнение других сопутствующих процессов, предусмотренных технологической инструкцией;
регулирование параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
устранение причин отклонений от норм технологического режима;
отбор проб;
ведение технологических карт и журнала передачи смены;
устранение неисправностей в работе оборудования;
мелкий ремонт оборудования.
157. Должен знать:
технологический процесс енолизации и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
физико-химические свойства сырья и полупродукта и предъявляемые к ним требования;
устройство обслуживаемого оборудования;
правила отбора проб.
Параграф 3. Аппаратчик енолизации, 5-й разряд
158. Характеристика работ:
ведение технологического процесса енолизации гидрата - 2-кето-l-гулоновой кислоты под влиянием хлористого водорода;
проверка исправности оборудования, коммуникаций и арматуры;
обслуживание енолизаторов, отгонных аппаратов, рассольного теплообменника и другого основного и вспомогательного оборудования участка;
подготовка сырья и оборудования;
отбор проб получаемых компонентов;
загрузка компонентов;
ступенчатый нагрев и проведение реакции енолизации;
охлаждение до минусовой температуры непосредственно в реакторе или охладителе;
регулирование всех параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устранение причин отклонений от норм технологического режима;
ведение технологических карт и журнала передачи смены;
устранение неисправностей в работе оборудования;
руководство работой аппаратчиков более низкой квалификации.

159. Білуге тиіс:
енолизаттау технологиялық тәсімі мен процесінің режимі және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері;
шикізат және жартылай өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
33. Рентген экрандарын жасау аппаратшысы
Параграф 1. Рентген экрандарын жасау аппаратшысы, 3-разряд
160. Жұмыс сипаттамасы:
экран пленкасын құюға арналған аппараттарда суспензия дайындау және органикалық еріткіштерде ацетобутилат, полиметакрилат және нитро-негіз ерітінділерін жасау жөніндегі жекелеген жұмыстарды орындау;
рентген экрандар жасауға арналған шыны әйнектерді дайындау: механикалық және май қабықтан шыны беттерін тазарту, арнайы қоспамен ысқылау, жеңіл ұшатын еріткіштермен түпкілікті шаю;
суспензияны дайындалған шыныға құю және берілген режим бойынша экран пленкасын кептіру процесін жүргізу;
шыны әйнектен экран пленкасын кесу;
жабыстырылған экран пленкасынан фото шетін кесу.
161. Білуге тиіс:
шыны әйнектерді дайындауға қойылатын техникалық талаптар;
аталған операциялардағы жұмыста қолданылатын қалыңдатылған шыны мөлшерлері мен маркалары;
қолданылатын органикалық еріткіштер мен басқа да бастапқы шикізаттың химиялық және физикалық қасиеттері, негізгі және қосалқы жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аспаптарына қойылатын талаптар;
қолданылатын фото және желімдердің қасиеттері.
Параграф 2. Рентген экрандарын жасау аппаратшысы, 4-разряд
162. Жұмыс сипаттамасы:
экран пленкасын құюға арналған аппараттарда суспензия дайындау және органикалық еріткіштерде ацетобутилат, полиметакрилат және нитро-негіз ерітінділерін жасау жөніндегі жекелеген жұмыстарды орындау;
экран пленкасын құюға арналған аппараттарда суспензия дайындау: берілген рецептура бойынша компоненттерді өлшеу және тарту; дайындалған компоненттерді аппаратқа белгілі бір кезектілікте салу;
жуатын пленка алу үшін ацетобутират және полиметилакрилат ерітіндісін дайындалған шыны әйнектерге құю және кептірудің берілген режимін сақтау;
алынған пленкаға суспензия жағу және берілген режим бойынша экран пленкасын кептіру процесін жүргізу;
экран пленкасын қағазға желімдеу және оны әйнекке желімдеу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.
163. Білуге тиіс:
рентген экрандарын жасаудың технологиялық процесс және аталған жұмысқа қойылатын талаптар;
қолданылатын органикалық еріткіштер мен басқа да бастапқы шикізаттың физикалық-химиялық қасиеттері, рентгеноскопия, флюорография және күшейткіш экрандарға арналған рентген экрандардың жарық құрамы, негізгі және қосалқы жабдықтарға, арматураға, коммуникацияларға, бақылау-өлшеу аспаптарына, шыны әйнектеріне дайындауға қойылатын техникалық талаптар;
аталған операциялардағы жұмыстарда қолданылатын қалыңдатылған әйнек шыны мөлшерлері мен маркалары, қолданылатын желімдер мен фотолардың қасиеттері.

159. Должен знать:
технологическую схему и режим процесса енолизации и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
физико-химические и технологические свойства сырья и полупродукта и предъявляемые к ним требования;
устройство обслуживаемого оборудования;
методику проведения контрольных анализов.
33. Аппаратчик изготовления рентгеновских экранов
Параграф 1. Аппаратчик изготовления рентгеновских экранов, 3-й разряд
160. Характеристика работ:
выполнение отдельных работ по приготовлению суспензии в аппаратах для заливки экранной пленки и приготовления растворов ацетобутилата, полиметилметакрилата и нитроосновы в органических растворителях;
подготовка зеркальных стекол для изготовления рентгеновских экранов: очистка поверхности стекол от механических и жировых налетов, протирка специальной смесью, окончательная отмывка легколетучими растворителями;
заливка на подготовленные стекла суспензии и ведение процесса сушки экранной пленки по заданному режиму;
срезка экранной пленки с зеркальных стекол;
срезка фотоподложки с наклеенной экранной пленкой.
161. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к подготовке зеркальных стекол;
размеры и марки зеркальных утолщенных стекол, применяемых для работы на данных операциях;
химические и физические свойства применяемых органических растворителей и другого исходного сырья;
требования, предъявляемые к основному и вспомогательному оборудованию, арматуре, коммуникациям и контрольно-измерительным приборам;
свойства применяемых фотоподложки и клеев.
Параграф 2. Аппаратчик изготовления рентгеновских экранов, 4-й разряд
162. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления раствора ацетобутирата, полиметилметакрилата, нитроосновы в органических растворителях;
приготовление суспензии в аппаратах для заливки экранной пленки: взвешивание и отмеривание компонентов по заданной рецептуре; загрузка в определенной последовательности подготовленных компонентов в аппарат;
заливка на подготовленные зеркальные стекла раствора ацетобутирата и полиметилметакрилата для получения моющейся пленки и соблюдение заданного режима сушки;
нанесение (поливом,) на пленку полученной суспензии и ведение процесса сушки экранной пленки по заданному режиму;
наклейка экранной пленки на бумагу - фотоподложку и наклейка ее на стекла;
координация работ аппаратчиков более низкой квалификации.
163. Должен знать:
технологический процесс изготовления рентгеновских экранов и требования, предъявляемые к данный работам;
физические и химические свойства применяемых органических растворителей и другого исходного сырья, светосоставов рентгеновских экранов для рентгеноскопии, флюорографии и усиливающих экранов;
технические требования, предъявляемые к основному и вспомогательному оборудованию, арматуре, коммуникациям, контрольно-измерительным приборам, к подготовке зеркальных стекол;
размеры и марки зеркальных утолщенных стекол, применяемых для работы на данных операциях;
свойства применяемых клеев и фотоподложки.

34. Ион алмастыру аппаратшысы
Параграф 1. Ион алмастыру аппаратшысы, 3-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен технологиялық нұсқаулыққа сәйкес ион алмастыру (булау, сүзгілеу, салқындату және тағы басқа) процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
жартылай өнімдер мен түрлі сүзгілеу және қосалқы аппаратураға арналған коммуникацияларға, бекіткіш арматураға және жабдықтарға, ион алмастыру колонналарына, булау аппараттарына, жинағыштарға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша бақылау және реттеу;
сынама алу және нұсқаулықта көзделген бақылау талдауларын жүргізу;
өндірістік журналда жазба жүргізу.
165. Білуге тиіс:
ион алмастыру процессін және шайырды регенерациялаудың мазмұны;
технологиялық процесстің берілген режимнен ауытқу себептері;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша оны реттеу тәсілдері;
жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі, сынама алу ережесі;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
Параграф 2. Ион алмастыру аппаратшысы, 5-разряд
166. Жұмыс сипаттамасы:
ион алмастыру технологиялық процесін жүргізу – ион алмастыру шайыры арқылы дәрумен немесе жартылай өнім молекуласындағы бір атомды басқасына ауыстыру;
коммуникациялардың, бекіткіш арматурасы мен жабдықтардың жарамдылығын тексеру;
өндірістік журналда алдыңғы ауысымдағы жазбаны және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерімен жүргізу;
қолданылатын шикізат және жартылай өнімнің санын есептеу;
шикізат пен жартылай өнімдерді нұсқаулықта көзделген ерітінділермен толтыруға дайындау (жинағышқа толтыру, кристалл өнімдерді, шикізатты толтыру орнына жеткізуді ұйымдастыру);
ион алмастыру шайырын дайындау, оларды және қажетті компоненттерді колонналарға салу;
ерітінділердің жылдамдығын және ион алмастырғыштарға жіберілуін реттеу;
шайырды регенерациялау процесінде химикаттарды мөлшерлеу және жіберілу жылдамдығын реттеу;
шайырды келесі циклға шаю, регенерациялау және дайындау;
технологиялық нұсқаулыққа сәйкес ион алмастыру процесін және де басқа операцияларды (булау, сүзгілеу, салқындату және тағы басқа) жүргізу;
жартылай өнімдер мен түрлі сүзгілеу және қосалқы аппаратураға арналған коммуникацияларға, бекіткіш арматураға және жабдықтарға, ион алмастыру колонналарына, булау аппараттарына, жинағыштарға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша бақылау және реттеу, сынама алу және нұсқаулықта көзделген бақылау талдауларын жүргізу;
технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін анықтау және жою;
шикізат және өнімнің шығуын есептеу. Өндірістік журналда жазба жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды жою және ұсақ жөндеу жүргізу.

34. Аппаратчик ионного обмена
Параграф 1. Аппаратчик ионного обмена, 3-й разряд
164. Характеристика работ:
ведение отдельных операций процесса ионообмена (выпарка, фильтрация, охлаждение и другое) согласно технологической инструкции под руководством аппаратчика высшей квалификации;
обслуживание коммуникаций, запорной арматуры и оборудования, ионообменных колонн, выпарных аппаратов, сборников для полупродукта и сырья, различной фильтрующей и вспомогательной аппаратуры;
контроль и регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб и проведение предусмотренных инструкцией контрольных анализов;
ведение записей в производственном журнале.
165. Должен знать:
сущность процесса ионообмена и регенерации смол;
причины отклонений технологического процесса от заданного режима;
способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
устройство и принцип работы оборудования;
правила отбора проб, методика проведения контрольных анализов.
Параграф 2. Аппаратчик ионного обмена, 5-й разряд
166. Характеристика работ:
ведение технологического процесса ионного обмена - замещения одного атома на другой в молекуле витамина или полупродукта через ионообменные смолы;
проверка исправности коммуникаций, запорной арматуры и оборудования;
ознакомление с записями в производственном журнале за предшествующую смену и с показаниями контрольно-измерительных приборов;
расчет количества потребного сырья и полупродукта;
подготовка сырья и полупродукта к загрузке (приготовление предусмотренных инструкцией растворов, заполнение сборников, организация доставки кристаллических продуктов, сырья к месту загрузки);
подготовка ионообменных смол, загрузка их и необходимых компонентов в колонны;
регулирование скорости и подачи растворов в ионообменники;
регулирование дозировки и скорости подачи химикатов в процессе регенерации смол;
отмывка, регенерация и подготовка смол к следующему циклу;
ведение процесса ионообмена и других процессов и операций (выпарка, фильтрация, охлаждение и другое) согласно технологической инструкции;
обслуживание коммуникаций, запорной арматуры и оборудования, ионообменных колони, выпарных аппаратов, сборников для полупродукта, сырья и фильтрующей и вспомогательной аппаратуры;
контроль и регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
отбор проб и проведение предусмотренных инструкцией контрольных анализов;
выявление и устранение причин отклонений от норм технологического режима;
учет расхода сырья и выхода продукции;
ведение записей в производственном журнале;
устранение неисправностей в работе оборудования и проведение мелкого ремонта.

167. Білуге тиіс:
технологиялық тәсім;
бекітілген режим; ион алмастыру процесінің маңызы мен шайырды регенерациялау;
берілген режимнен технологиялық процестің ауытқу себептері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері;
коммуникациялардың тәсімі, жабдықтарды реттеу ережесі, құрылымы мен жұмыс істеу принципі, шикізаттың, ион алмастыру шайыры, жартылай өнімдердің, алынатын өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеті және оларға қойылатын талаптар;
сынама алу ережесі;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
35. Химиялық-фармацевтикалық дәрі-дәрмектерді
ион алмастырып тазалау аппаратшысы
Параграф 1. Химиялық-фармацевтикалық дәрі-дәрмектерді
ион алмастырып тазалау аппаратшысы, 3-разряд
168. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен бактериялық дәрі-дәрмектерді, дәрумендерді, биосинтез дәрі-дәрмектерін, жартылай өнімдер немесе даяр өнім ерітінділерін ион алмастырып тазалаудың жекелеген операцияларын жүргізу;
өндірістік журналдағы жазбалармен және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерімен танысу;
технологиялық нұсқаулықта көзделген шикізат және жартылай өнімді дайындау;
ион алмастыру шайырына дайындалу, оларды және қажетті компоненттерді колонналарға толтыру;
шайырды шаю және оларды келесі циклға дайындау.
169. Білуге тиіс:
шайырды ион алмастырып тазалау және регенерациялау мазмұны;
берілген режимнен ион алмастырып тазалау процесінің ауытқу себептері және оны реттеу тәсілдері;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылысы және қызмет көрсету ережесі;
өңделетін ерітінді гидролизаттарының, ион алмастыру шайыры мен химикаттардың физикалық-химиялық қасиеттері.
Параграф 2. Химиялық-фармацевтикалық дәрі-дәрмектерді
ион алмастырып тазалау аппаратшысы, 4-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
бактериялық дәрі-дәрмектердің, дәрумендердің, биосинтез дәрі-дәрмектерінің (В 12 және басқа дәрумендер, антибиотиктер, вакциналар, іріткілер, анатоксиндер мен тағы басқа) ион алмастырып тазалау процесін жүргізу, ион алмастыру шайырын дайындау;
шикізат пен жартылай өнімдерді мөлшерлеу және толтыру;
антибиотиктерді, В 12 дәруменін, басқа да биосинтез дәрі-дәрмектерін алдын ала бөлу және тазалау;
биодәрмектерін, антибиотиктерді, элюаттардан дәрумендерді тұндыру немесе кристалдау арқылы бөлу: сығу, кептіру және технологиялық нұсқаулықта көзделген басқа да операцияларды жүргізу;
ионмен тазарту процесі параметрлерін және рН бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
тазалау процесінде қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
бақылау талдауы үшін сынама алу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.

167. Должен знать:
технологическую схему, утвержденный режим;
сущность процесса ионообмена и регенерации смол;
причины отклонений технологического процесса от заданного режима и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
схему коммуникаций;
правила регулирования оборудования, устройство и принцип работы;
физико-химические и технологические свойства сырья, ионообменных смол, полупродуктов, получаемой продукции и предъявляемые к ним требования;
правила отбора проб;
методику проведения контрольных анализов.
35. Аппаратчик ионообменной очистки химико-фармацевтических
препаратов
Параграф 1. Аппаратчик ионообменной очистки химико-фармацевтических
препаратов, 3-й разряд
168. Характеристика работ:
ведение отдельных операций ионообменной очистки бактерийных препаратов, витаминов, препаратов биосинтеза, растворов полупродуктов или готовой продукции под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
ознакомление с записями в производственном журнале и с показаниями контрольно-измерительных приборов;
подготовка сырья и полупродукта к загрузке, предусмотренных технологическими инструкциями;
подготовка ионообменных смол, загрузка их и необходимых компонентов в колонны;
отмывка смол и подготовка их к следующему циклу.
169. Должен знать:
сущность ионообменной очистки и регенерации смол;
причины отклонений процесса ионообменной очистки от заданного режима и способы его регулирования;
устройство и правила обслуживания оборудования;
физико-химические свойства гидролизатов обрабатываемого раствора, ионообменных смол и химикатов.
Параграф 2. Аппаратчик ионообменной очистки химико-
фармацевтических препаратов, 4-й разряд
170. Характеристика работ:
ведение процесса ионообменной очистки бактерийных препаратов, витаминов, препаратов биосинтеза (витамина В_12 и других, антибиотиков, вакцин, сывороток, анатоксинов и других препаратов);
подготовка ионообменной смолы;
дозировка и загрузка сырья и полупродуктов;
предварительное выделение и очистка антибиотиков, витамина В_12, других препаратов биосинтеза;
выделение биопрепаратов, антибиотиков, витаминов из элюатов путем осаждения или кристаллизации: отжим, сушка и проведение других операций, предусмотренных технологическими инструкциями;
контроль рН и других параметров процесса ионообменной очистки;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
обслуживание применяемого в процессе очистки оборудования;
отбор проб для контрольных анализов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

171. Білуге тиіс:
антибиотиктерді, дәрумендерді, биосинтездің басқа да дәрмектерін ионмен тазалау процесінің технологиялық режимі;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі;
қолданылатын шикізаттың, жартылай өнімдердің, даяр өнімнің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
бақылау талдауға арналған сынама алу тәсілдері.
36. Йодтау аппаратшысы
Параграф 1. Йодтау аппаратшысы, 4-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
су ортасында немесе органикалық еріткіштердің органикалық қоспаларын технологиялық режимде көзделген байыту, сүзгілеу, тұндыру сияқты йодтау технологиялық процестерді жүргізу;
йодты тұздар мен басқа да шикізаттарды мөлшерлеу және толтыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
йодтағаннан кейін өнімді түсіру және келесі өндіріс сатысына жіберу;
бақылау үшін сынама алу және бақылау талдауларын жүргізу;
жұмыста қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.
173. Білуге тиіс:
йодтау процесінің технологиялық режимі;
қолданылатын шикізат мен жартылай өнімдердің, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеті мен оларға қойылатын талаптар;
аппараттардың, құрылғылардың, айлабұйымдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі, сынама алу тәсілдері мен бақылау талдау жүргізу әдістемесі.
37. Қанықтыру аппаратшысы
Параграф 1. Қанықтыру аппаратшысы, 4-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
газбен (күкірт газымен, хлорлы сутегімен, бром және басқа да) суды, сода су ерітінділерін, гидро тотықтарды, органикалық еріткіштерді қанықтыру технологиялық процесін жүргізу, реакторға шикізатты мөлшерлеу және салу, қанықтыру және ерітіндіні одан әрі өңдеуге жіберу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
жабдықтарға қызмет көрсету;
бақылау және талдау жүргізу үшін сынама алу;
шикізаттың шығуын есептеу және процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.
175. Білуге тиіс:
өндірістің технологиялық тәсімін, жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі;
қызмет көрсететін учаскедегі арматуралар мен коммуникациялардың тәсімдері, шикізаттың қасиеті және оларға қойылатын талаптар;
процессті реттеу ережесі, сынама алу жолдары, бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.

171. Должен знать;
технологический режим процесса ионообменной очистки антибиотиков, витаминов, других препаратов биосинтеза;
устройство и принцип работы применяемого оборудования; назначение и правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства применяемого сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб для контрольных анализов.
36. Аппаратчик йодирования
Параграф 1. Аппаратчик йодирования, 4-й разряд
172. Характеристика работ:
ведение технологического процесса йодирования органических соединений в водной среде или среде органических растворителей и сопутствующих процессов: насыщение, фильтрация, осаждение, предусмотренных технологическим режимом;
дозировка и загрузка йодистых солей и другого сырья;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
выгрузка продукта после йодирования и передача на последующие стадии производства;
отбор проб для контроля и проведение контрольных анализов;
обслуживание применяемого в работе оборудования;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
173. Должен знать:
технологический режим процесса йодирования;
физико-химические свойства применяемого сырья и полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
устройство и принцип работы аппаратов, установок, приспособлений, и контрольно-измерительных приборов;
приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
37. Аппаратчик насыщения
Параграф 1. Аппаратчик насыщения, 4-й разряд
174. Характеристика работ:
ведение технологического процесса насыщения газами (сернистым газом, хлористым водородом, бромом и другими) воды, водных растворов содей, гидроокисей, органических растворителей;
дозировка и загрузка сырья в реакторы, насыщение и передача растворов на дальнейшую обработку;
регулирование параметров технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
обслуживание оборудования;
отбор проб для контроля и проведения анализов;
учет расхода сырья и регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
175. Должен знать:
технологическую схему производства;
устройство и принцип работы оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на обслуживаемом участке;
свойства сырья и предъявляемые к нему требования;
правила регулирования процесса;
приемы отбора проб;
методика проведения контрольных анализов.

38. Оксихлорлау аппаратшысы
Параграф 1. Оксихлорлау аппаратшысы, 5-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
органикалық қоспаларды оксихлорлау, сондай-ақ қосымша процестерді – бейтараптандыру, айдау, тұндыру технологиялық процесін жүргізу, шикізат және жартылай өнімдерді дайындау, мөлшерлеу және салу, оксихлорлау, бейтараптандыру, тұндыру, экстрагирлеу, айдау, қоспалардан тазарту, алынған жартылай өнімді келесі сатыға жіберу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша процестің технологиялық параметрлерін реттеу және бақылау;
жабдықтарға, коммуникациялар мен арматураға қызмет көрсету;
аппараттар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
сынама алу және бақылау талдауларын жүргізу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу және өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.
177. Білуге тиіс:
оксихлорлау процесінің технологиялық тәсімі;
жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жұмыс принципі және реттеу тәсілдері, қызмет көрсетілетін учаскедегі коммуникациялардың тәсімі, шикізат, жартылай өнімдер, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
технологиялық процесс ерекшеліктері мен параметрлері, оны реттеу ережесі;
сынама алу тәсілдері, бақылау талдауын жүргізу және компоненттерді мөлшерін есептеу әдістемесі;
газ толтырылған баллондарды қолдану ережесі.
39. Перколяциялау аппаратшысы
Параграф 1. Перколяциялау аппаратшысы, 2-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен перколяциялау технологиялық процесінің жекелеген операцияларын орындау (өсімдік шикізаты немесе жартылай өнімдерден даяр түрлі дәрілік заттарды алу);
шикізатты салу, экстрагирлау және алынатын заттарды дайындау, булау;
жабдықтарға қызмет көрсету;
даяр экстрактыларды немесе тұнбаларды аппараттардан түсіру.
179. Білуге тиіс:
перколяция технологиялық процесінің мазмұны, қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс принципі, перколяцияға түсетін шикізаттар мен жартылай өнімдердің қасиеті, өңделетін өнімнің қызметі және қойылатын талаптар.
Параграф 2. Перколяциялау аппаратшысы, 3-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
перколяциялау (өсімдік шикізатынан немесе жартылай өнімдерден түрлі дәрілік заттарды) және галенді және фармацевтикалық дәрмек өндірісіндегі өсімдік шикізатын ұсақтау, еріткіштерді, экстрактылар мен тұнбаларды сүзгілеу, оларды белгілі концентрацияға дейін булау немесе араластыру процестерінің технологиялық режимінде көзделген процестерді жүргізу;
шикізат пен еріткіштерді берілген есептер бойынша толтыру;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу.

38. Аппаратчик оксихлорирования
Параграф 1. Аппаратчик оксихлорирования, 5-й разряд
176. Характеристика работ:
ведение технологического процесса оксихлорирования органических соединений, а также сопутствующих процессов - нейтрализации, отгонки, осаждения и других;
подготовка, дозирование и загрузка сырья и полупродуктов, оксихлорирования, нейтрализация, отстаивание, экстрагирование, отгонка, очистка от примесей, передача полученного полупродукта на следующую стадию;
регулирование и контроль технологических параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
обслуживание оборудования, коммуникаций и арматуры;
проверка герметичности аппаратов и коммуникаций;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
регистрация параметров процесса и ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
177. Должен знать:
технологическую схему процесса оксихлорирования;
устройство, принцип работы и способы регулирования оборудования, контрольно-измерительных приборов;
схему коммуникаций на обслуживаемом участке;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, готового продукта и предъявляемые к ним требования;
особенности и параметры технологического процесса, правила его регулирования;
приемы отбора проб, методику проведения контрольных анализов и расчетов дозировки компонентов;
правила обслуживания газонаполненных баллонов.
39. Аппаратчик перколяции
Параграф 1. Аппаратчик перколяции, 2-й разряд
178. Характеристика работ:
выполнение под руководством аппаратчика более высокой квалификации отдельных операций технологического процесса перколяции (извлечение из растительного сырья или полупродуктов действующего начала различных готовых лекарственных средств);
загрузка сырья, подготовка экстрагирующих и извлекающих веществ, выпаривание;
обслуживание оборудования;
выгрузка готовых экстрактов или настоек из аппаратов.
179. Должен знать:
сущность технологического процесса перколяции и принцип работы обслуживаемого оборудования;
свойства сырья и полупродуктов, поступающих для перколяции;
назначение вырабатываемой продукции и предъявляемые к ней требования.
Параграф 2. Аппаратчик перколяции, 3-й разряд
180. Характеристика работ:
ведение процесса перколяции (извлечение из растительного сырья или полупродуктов действующего начала различных лекарственных средств) и предусмотренных технологическим режимом сопутствующих процессов в производствах галеновых и фармацевтических препаратов: измельчения растительного сырья, фильтрования растворителей, экстрактов и настоек, выпаривания или разбавления их до определенной концентрации;
загрузка сырья и растворителей по заданному расчету;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов под руководством аппаратчика перколяции более высокой квалификации.

181. Білуге тиіс:
перколяция технологиялық процесі және оны бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша реттеу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
жабдықтардың құрылысы, өңделетін өнімнің қызметі және қойылатын талаптар.
Параграф 3. Перколяциялау аппаратшысы, 4-разряд
182. Жұмыс сипаттамасы:
перколяциялау (өсімдік шикізатынан немесе жартылай өнімдерден түрлі дәрілік заттарды) және галенді және фармацевтикалық дәрмек өндірісіндегі өсімдік шикізатын ұсақтау, еріткіштерді, экстрактылар мен тұнбаларды сүзгілеу, оларды белгілі концентрацияға дейін булау немесе араластыру процестерінің технологиялық режимінде көзделген процестерді жүргізу, шикізат және еріткіштерді мөлшерлеу және есептеу, бақылау талдауларын жүргізу және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және талдау нәтижелері бойынша перколяциялау процесін реттеу, коммуникациялар мен жабдықтарға қызмет көрсету;
бақылау талдау үшін сынама алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.
183. Білуге тиіс:
перколяциялау процесінің технологиялық режимі және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, қолданылатын жабдықтарды баптау, реттеу және қызмет көрсету тәсілдері, өңделетін дәрмектердің қызметі және оларға қойылатын талаптар;
шикізат және жартылай өнімдердің физикалық-химиялық қасиеттері, сынама алу тәсілдері.
40. Азот шала тотығын алу аппаратшысы
Параграф 1. Азот шала тотығын алу аппаратшысы, 4-разряд
184. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен азот техникалық шала тотығын қоспалардан тазарту және наркоз үшін азот шала тотығын алу технологиялық процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процессті реттеу;
жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтардың герметикалығын тексеру;
баллондарды қысымдағы азот шала тотығымен толтыру;
толтырылған баллондарды арнайы булауларда қыздыру және технологиялық нұсқаулықтарда көзделген басқа да операцияларды орындау;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
185. Білуге тиіс:
технологиялық процесс, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері, қолданылатын жабдықтардың, арматуралардың және коммуникациялардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, оларды баптау және қолдану тәсілдері, азот шала тотығының физикалық-химиялық қасиеттері, даяр өнімге қойылатын талаптар.

181. Должен знать:
технологический процесс перколяции и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
устройство оборудования;
назначение вырабатываемых препаратов и предъявляемые в ним требования.
Параграф 3. Аппаратчик перколяции, 4-й разряд
182. Характеристика работ:
ведение процесса перколяции (извлечение из растительного сырья или полупродуктов действующего начала различных готовых лекарственных средств) и предусмотренных технологическим режимом сопутствующих процессов в производствах галеновых и фармацевтических препаратов: измельчение растительного сырья, фильтрования растворителей, экстрактов и настоек, выпаривания или разбавления их до определенной концентрации;
расчет дозировки и загрузки сырья и растворителей, проведение контрольных анализов и регулирование процесса перколяции по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
обслуживание коммуникаций и оборудования;
отбор проб для контрольных анализов;
координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.
183. Должен знать:
технологический режим процесса перколяции и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
принцип работы, способы наладки, регулирования и обслуживания применяемого оборудования;
назначение вырабатываемых препаратов и предъявляемые к ним требования;
физико-химические свойства сырья и полупродуктов;
приемы отбора проб.
40. Аппаратчик получения закиси азота
Параграф 1. Аппаратчик получения закиси азота, 4-й разряд
184. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки технической закиси азота от примесей и получение закиси азота для наркоза под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
обслуживание оборудования;
проверка герметичности оборудования;
наполнение баллонов закисью азота под давлением;
отогрев наполненных баллонов в специальных ваннах и выполнение других операций, предусмотренных технологической инструкцией;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
185. Должен знать:
технологический процесс, способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство применяемого оборудования, арматуры и коммуникаций, контрольно-измерительных приборов, способы их наладки и обслуживания;
физико-химические свойства закиси азота;
требования, предъявляемые к готовому продукту.

Параграф 2. Азот шала тотығын алу аппаратшысы, 4-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
азот техникалық шала тотығын қоспалардан тазарту және наркоз үшін азот шала тотығын алу технологиялық процесін жүргізу, қоюланбаған қоспаларды үрлеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процессті реттеу;
азот техникалық шала тотығын компримирлеу;
жабдықтарға, бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету.бақылау үшін сынама алу;
наркозға арналған шикізат және алынған азот шала тотығының шығымын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
187. Білуге тиіс:
наркозға арналған азот шала тотығын алудың технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу тәсілдері, қолданылатын жабдықтардың, арматураның, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратураларының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
оларды баптау және қолдану тәсілдері;
азот шала тотығы мен қосымша қоспалардың физикалық-химиялық қасиеттері;
даяр өнімге қойылатын талаптар, сынама алу тәсілдері мен газды бақылау талдау жүргізу.
41. Кешенді қоспа алу аппаратшысы
Параграф 1. Кешенді қоспа алу аппаратшысы, 4-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
кешенді қоспа алу процесін жүргізу, комплексондар алу және бөлу;
еріткіштерді сүзгілеу, центрифугалау, регенерациялау;
шикізат пен жартылай өнімдерді берілген есепке сәйкес салу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процестерді реттеу;
коммуникацияларға, арматураларға, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарға қызмет көрсету;
сынама алу және бақылау талдауларын жүргізу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
189. Білуге тиіс:
кешенді қоспаларды алу процесінің технологиялық режимі, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процестерді реттеу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, коммуникацияларға, арматураларға, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарға қызмет көрсету және реттеу;
шикізаттың, жартылай өнімнің және даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
бақылау сынамасын алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі;
жабдықтарды күрделі емес жөндеуден өткізу тәсілдері.
42. Күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу
аппаратшысы

Параграф 2. Аппаратчик получения закиси азота, 5-й разряд
186. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки технической закиси азота от примесей и получения закиси азота для наркоза;
отдувка несконденсировавщихся примесей;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
компримирование технической закиси азота;
обслуживание оборудования, контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для контроля;
учет расхода сырья и выхода полученной закиси азота для наркоза;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
187. Должен знать:
технологический процесс получения закиси азота для наркоза;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования, арматуры, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры, способы их наладки и обслуживания;
физико-химические свойства закиси азота и сопутствующих примесей;
требования, предъявляемые к готовому продукту;
приемы отбора проб и проведение контрольных анализов газа.
41. Аппаратчик получения комплексных соединений
Параграф 1. Аппаратчик получения комплексных соединений, 4-й разряд
188. Характеристика работ:
ведение процесса получения комплексных соединений;
получение и выделение комплексонов;
фильтрация, центрифугирование, регенерация растворителей;
загрузка сырья и полупродуктов согласно заданному расчету;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
обслуживание коммуникаций, арматуры, контрольно-измерительных приборов и оборудования;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
189. Должен знать:
технологический режим процесса получения комплексных соединений;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
схему, принцип работы, способы наладки, регулирования и обслуживания коммуникаций, арматуры и контрольно-измерительных приборов и оборудования;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готового продукта, предъявляемые к ним требования;
приемы отбора контрольных проб и методику проведения контрольных анализов;
способы проведения несложного ремонта оборудования.
42. Аппаратчик получения сильнодействующих алкалоидов и
кристаллических гликозидов

Параграф 1. Күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу аппаратшысы, 3-разряд
190. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен өсімдік шикізатынан алкалоид және кристалды гликозид алу процесінің жекелеген операцияларын орындау;
еріткіштерді регенерациялау, қалдықтар мен маточниктерді өңдеу, жекелеген реагенттерді әзірлеу, сүзгілеу, берілген есептер бойынша шикізаттар мен жартылай өнімдерді мөлшерлеу және салу;
жабдықтарға қызмет көрсету;
процестің температуралық және басқа да параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қадағалау;
аппараттарды тазалау және механизмдерді майлау.
191. Білуге тиіс:
күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу технологиялық процесі, қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізат және жартылай өнімдерге қойылатын талаптар;
дәрмектердің қасиеті мен қолданылуы.
Параграф 2. Күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу аппаратшысы, 4-разряд
192. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен өсімдік шикізатынан алкалоид және кристалды гликозид алу процесінің жекелеген операцияларын орындау;
өнімді асырып кристалдау немесе тұндыру арқылы қоспасынан тазалау;
технологиялық нұсқаулықта көзделген қосымша процестерді жүргізу;
қоспаларды тұндыру, бейтараптандыру, сүзгілеу, центрифугалау;
шикізат және жартылай өнімдерді есеп бойынша дайындау, мөлшерлеу және толтыру;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен бақылау талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
талдау үшін сынама алу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарға қызмет көрсету.
193. Білуге тиіс:
күшті әсер ететін алкалоид пен кристалды гликозид алу технологиялық режимі;
қолданылатын арматура және жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттың, жартылай өнімдердің, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
сынама алу жолдары.
Параграф 3. Күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу
аппаратшысы, 5-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік шикізатынан алкалоид және кристалды гликозид алу технологиялық процесін орындау;
өнімді кристалдау, қоспаларды тұндыру, бейтараптандыру арқылы тазарту;
дербес алкалоидті бөлу;
технологиялық нұсқаулыққа сәйкес шикізат пен жартылай өнімдерді дайындау, мөлшерлеу және салу;
арматураларға, коммуникацияларға, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аппаратурасы көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша процесті реттеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
операциялық парақтарды толтыру;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын басқару.

Параграф 1. Аппаратчик получения сильнодействующих алкалоидов и
кристаллических гликозидов, 3-й разряд
190. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций процесса получения алкалоидов и кристаллических гликозидов из растительного сырья под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
регенерация растворителей, обработка отходов и маточников, приготовление отдельных реагентов, упарка, фильтрация, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов по заданному расчету;
обслуживание оборудования;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за температурными и другими параметрами процесса;
чистка аппаратов и смазка механизмов.
191. Должен знать:
технологический процесс получения сильнодействующих алкалоидов и кристаллических гликозидов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к сырью и полупродуктам;
свойства и действие препаратов.
Параграф 2. Аппаратчик получения сильнодействующих алкалоидов и
кристаллических гликозидов, 4-й разряд
192. Характеристика работ:
ведение технологического процесса экстрагирования из растительного сырья получения сильнодействующих алкалоидов и кристаллических гликозидов под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
очистка продукта от примесей перекристаллизацией или переосаждением;
проведение предусмотренных технологической инструкцией сопутствующих процессов: осаждения примесей, нейтрализации, фильтрации, центрифугирования;
подготовка, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов по расчету;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
отбор проб для анализа;
регистрация параметров процесса;
обслуживание оборудования.
193. Должен знать:
технологический режим получения сильнодействующих алкалоидов и кристаллических гликозидов;
устройство и принцип работы применяемых арматуры и оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб.
Параграф 3. Аппаратчик получения сильнодействующих алкалоидов и
кристаллических гликозидов, 5-й разряд
194. Характеристика работ:
ведение технологического процесса экстрагирования из растительного сырья получения сильнодействующих алкалоидов или кристаллических гликозидов;
очистка продукта перекристаллизацией, осаждением примесей, нейтрализацией;
выделение индивидуальных алкалоидов;
подготовка, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов согласно технологической инструкции;
обслуживание арматуры, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов и оборудования;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры и результатам контрольных анализов;
регистрация параметров процесса;
заполнение операционных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство работой аппаратчиков более низкой квалификации.

195. Білуге тиіс:
күшті әсер ететін алкалоид пен кристалды гликозид алу технологиялық режимі;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану ережесі;
шикізаттың, жартылай өнімдердің, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
сынама алу жолдары;
бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
Параграф 4. Күшті әсер ететін алкалоид және кристалды гликозид алу аппаратшысы, 6-разряд
196. Жұмыс сипаттамасы:
күшті әсер ететін алкалоид алу күрделі технологиялық процесін жүргізу: төмендеу білікті аппаратшының жұмысын бір уақытта басқара отырып атропин-сульфат және оның одан шығатындарды, тропин және гоматропин алу;
техникалық өнімді кристалдау, бейтараптандыру, шаю, экстрагирлеу және басқа да технологиялық нұсқаулықта көзделген процестерді жүргізу;
шикізат және жартылай өнімдерді есептеу, дайындау, мөлшерлеу және салу;
арматураларға, коммуникацияларға және жабдықтарға қызмет көрсету;
сынама алу және бақылау талдауларын жүргізу;
бақылау-өлшеу аппаратурасы көрсеткіштері және бақылау талдауларының нәтижелері бойынша процесті реттеу;
шикізат және жартылай өнімдерді, нысаналы өнімнің шығымын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу және өндірістік журналда жазба жүргізу;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
197. Білуге тиіс:
атропин және одан туындайтындарды алу технологиялық режимі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аппаратурасын, арматураларды, коммуникацияларды пайдалану ережесі;
шикізаттың, жартылай өнімдердің, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
сынама алу жолдары;
арнайы мектеп немесе техникум көлемінде химия және физикалық химияны.
43. Синтетикалық гормон алу аппаратшысы
Параграф 1. Синтетикалық гормон алу аппаратшысы, 4-разряд
198. Жұмыс сипаттамасы:
гормон алу технологиялық процесінің жекелеген сатыларын жүргізу;
гормондарды бөлу және тазарту;
технологиялық режимге сәйкес басқа да қосалқы процестерді жүргізу;
жартылай өнімдерді реакторларға мөлшерлеу және салу;
негізгі және қосалқы жабдықтар мен коммуникацияларды дайындау және тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу, сынама алу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
199. Білуге тиіс:
гормон алу және тазалау технологиялық процесстің мазмұны;
жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, шикізаттың, жартылай өнімдер мен даяр өнімнің қасиеттері мен қойылатын талаптары;
гормондардың әсер ету ерекшеліктері;
сынама алу жолдары мен талдау жүргізу әдістемесі.

195. Должен знать:
технологический режим получения сильнодействующих алкалоидов и кристаллических гликозидов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб;
методику проведения контрольных анализов.
Параграф 4. Аппаратчик получения сильнодействующих алкалоидов и
кристаллических гликозидов, 6-й разряд
196. Характеристика работ:
ведение сложного технологического процесса получения сильнодействующих алкалоидов: атропина-сульфата и его производных, тропина и гоматропина при одновременном руководстве работой аппаратчиков более низкой квалификации;
очистка технического продукта методом кристаллизации, нейтрализации, промывки, экстрагирования и других процессов, предусмотренных технологической инструкцией;
расчет, подготовка, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов;
обслуживание арматуры, коммуникаций и оборудования;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
регулирование режима процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов, целевой продукции;
регистрация параметров и ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
197. Должен знать:
технологический режим процесса получения атропина и его производных;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
контрольно-измерительных приборов, арматуры и коммуникаций;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб;
методику проведения контрольных анализов;
расчетов сырья и полупродуктов;
химию и физическую химию в объеме специальной школы или техникума.
43. Аппаратчик получения синтетических гормонов
Параграф 1. Аппаратчик получения синтетических гормонов, 4-й разряд
198. Характеристика работ:
ведение отдельных стадий технологического процесса получения гормонов;
выделение и очистка гормонов;
проведение других сопутствующих процессов в соответствии с технологическим режимом;
дозировка и загрузка полупродуктов в реакторы;
подготовка и проверка основного и вспомогательного оборудования и коммуникаций;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
199. Должен знать:
сущность технологического процесса получения и очистки гормонов;
устройство и принцип работы оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства и требования, предъявляемые к сырью, полупродуктам и готовой продукции;
специфичность действия гормонов;
приемы отбора проб и методику проведения анализов.

Параграф 2. Синтетикалық гормон алу аппаратшысы, 5-разряд
200. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен гормон алу технологиялық процесінің жекелеген сатыларын жүргізу;
негізгі және қосалқы жабдықтар мен коммуникацияларды дайындау және тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
сынама алу;
операциялық парақтарды толтыру;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
201. Білуге тиіс:
гормон тазалау технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, гормон алудың физикалық-химиялық процестері мен оны реттеу тәсілдері;
шикізат, жартылай өнімдер және даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеті, оларға қойылатын талаптар;
гормондардың әсер ету ерекшеліктері.
Параграф 3. Синтетикалық гормон алу аппаратшысы, 6-разряд
202. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым төмен білікті аппаратшыны басқару және гормон алу технологиялық процесінің барлық сатыларын жүргізу;
негізгі және қосалқы жабдықтар мен коммуникацияларды тексеру;
шикізат және жартылай өнімдерді есептеу, дайындау және салу;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
шикізат және жартылай өнімдерді және даяр өнім өңдеу шығынын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу. өндірістік журналдағы жазбаларды жүргізу және қадағалау нәтижелерін өңдеу;
жабдықтарды жөндеуден қабылдап алу.
203. Білуге тиіс:
гормон алу технологиялық режимі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының кинетикалық және электрлік тәсімдері, арматура және коммуникациялардың тәсімдері, гормон алудың физикалық-химиялық процестері мен оны реттеу тәсілдері;
шикізат, жартылай өнімдер және даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеті, оларға қойылатын талаптар;
гормондардың әсер ету ерекшеліктері;
талдау, шикізатты және жартылай өнімдерді есептеу әдістемесі, арнайы мектеп немесе техникум көлемінде жалпы және физикалық химияны.
44. Рентген экранына арналған құрам алу аппаратшысы
Параграф 1. Рентген экранына арналған құрам алу аппаратшысы, 4-разряд
204. Жұмыс сипаттамасы:
вольфраматты, сульфидті және қорғасын-барит тұздарын термоөңдеу рентген экрандарына арналған құрамды алудың физикалық-химиялық процесін жүргізу;
қатаң техникалық регламентке сәйкес шикіқұрам құрастыру, активаторлар мен плавтарды қосу;
температуралық режимді сақтай отырып арнайы газ және электр пештерде шикіқұрамды термоөңдеу процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының көмегімен, және берілген көлемде кристалл алу мақсатында физикалық-химиялық талдау нәтижелері бойынша жылытуды дәл реттеу және бақылау;
фазаның жай-күйін реттеу және фазалық бөліктерді балқытылған массаны уақытында түсіре отырып тез бөлу;
ультракүлгін сәулелермен байыту және барынша жарық кристалдарды бөлу;
даяр өнімді дайын күйінде алу, шаю, электр шкафтарда кептіру және елеу;
жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
сынама алу және термоөңдеу процесінде бақылау талдауларды орындау;
шикізат және даяр өнімді есептеу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу.

Параграф 2. Аппаратчик получения синтетических гормонов, 5-й разряд
200. Характеристика работ:
выполнение процесса получения гормонов под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
проверка основного и вспомогательного оборудования и коммуникаций;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
отбор проб;
заполнение операционных листов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
201. Должен знать:
технологический процесс очистки гормонов;
устройство контрольно-измерительных приборов;
сущность физико-химического процесса получения гормонов и способы его регулирования;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции;
предъявляемые к ним требования;
специфичность действия гормонов.
Параграф 3. Аппаратчик получения синтетических гормонов, 6-й разряд
202. Характеристика работ:
выполнение всех стадий получения гормонов и руководство аппаратчиками более низкой квалификации;
проверка основного и вспомогательного оборудования, коммуникаций;
расчет, подготовка и загрузка сырья и полупродуктов;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
учет расхода сырья, полупродуктов и выработки готовой продукции;
регистрация параметров процесса;
ведение записей в производственном журнале и обработка результатов наблюдений;
прием оборудования из ремонта.
203. Должен знать:
технологический режим получения гормонов;
кинетические и электрические схемы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики;
схему арматуры и коммуникаций;
физико-химический процесс получения гормонов и способы его регулирования;
свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
специфичность действия гормонов;
методику, проведения контрольных анализов, расчета сырья и полупродуктов;
общую и физическую химию в объеме специальной школы или техникума.
44. Аппаратчик получения составов для рентгеновских
экранов
Параграф 1. Аппаратчик получения составов для рентгеновских
экранов, 4-й разряд
204. Характеристика работ:
ведение физико-химического процесса получения составов для рентгеновских экранов термообработки вольфраматных, сульфидных и свинцово-баритовых солей;
составление шихты, добавление активаторов и плавов в строгом соответствии с техническим регламентом;
ведение процесса термообработки шихты в специальных газовых и электропечах с соблюдением температурного режима;
точное регулирование и контроль температуры топки при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам физико-химических анализов с целью получения кристалла заданной величины;
регулирование фазового состояния и быстрое выделение фазовых частей путем своевременной выгрузки расплавленной массы;
обогащение под ультрафиолетовыми лучами и выделение наиболее светящихся кристаллов;
получение готового продукта в чистом виде; промывка, сушка в электрошкафах и просеивание;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций;
отбор проб и выполнение в процессе термообработки контрольных анализов;
учет сырья и готовой продукции;
ведение записей в производственном журнале.

205. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі рентген экрандарына арналған кристал алу физикалық-химиялық процесінің негіздері;
даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеті;
технологиялық процесінің маңызы және оны ерттеу ережесі;
шикіқұрам дайындау тәртібі;
плавтар мен активаторлардың қасиеті, сынама алу ережесі мен термоөңдеу процесінде талдау жүргізу әдістемесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, арматура, коммуникациялар, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына қойылатын техникалық талаптар.
45. Тіс дәрігерлік материал жасау аппаратшысы
Параграф 1. Тіс дәрігерлік материал жасау аппаратшысы, 2-разряд
206. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен шикізат дайындау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау;
жабдықтарға қызмет көрсету;
шикізат пен жартылай фабрикаттарды берілген рецептураға сәйкес салу.
207. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен принципі;
тіс дәрігерлік материалдарына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Тіс дәрігерлік материал жасау аппаратшысы, 3-разряд
208. Жұмыс сипаттамасы:
тіс дәрігерлік паста, техникалық тіс гипсін, мольдин, амальгама және басқа да тіс материалдарын дайындау процесін жүргізу;
жабдықтарға қызмет көрсету;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
209. Білуге тиіс:
шикізатты дайындау жолдары, кезектілігі;
шикізат, жартылай фабрикаттардың физикалық-химиялық қасиеттері мен қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен принципі;
тіс дәрігерлік материалдарына қойылатын талаптар.
Параграф 3. Тіс дәрігерлік материал жасау аппаратшысы, 4-разряд
210. Жұмыс сипаттамасы:
дентин, амальгама, тіс протездеу және басқа да тіс материалдарын дайындау технологиялық процесін жүргізу, шикізат пен жартылай фабрикаттарды берілген рецептураға сәйкес есептеу, мөлшерлеу және салу;
тіс дәрігерлік материалдарға арналған қоспаны құрастыру;
майлы пластификаторларды жасау және тіс массасын пластифицирлеу;
сынама алу және бақылау талдауын жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдауы нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
коммуникацияларға, арматуралар, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарға қызмет көрсету;
шикізат және жартылай фабрикаттардың шығуын есептеу;
тіс дәрігерлік материалдар жасау процесі параметрлерін тіркеу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

205. Должен знать:
основы физико-химического процесс получения кристаллов для различных типов рентгеновских экранов;
физико-химические свойства готового продукта;
сущность технологического процесса и правила его регулирования;
порядок подготовки шихты;
свойства плавов и активаторов;
правила отбора проб и методику проведения анализов в процесса термообработки;
технические требования, предъявляемые к основному и вспомогательному оборудованию, арматуре, коммуникациям, контрольно-измерительным приборам и средствам автоматики.
45. Аппаратчик приготовления зубоврачебных материалов
Параграф 1. Аппаратчик приготовления зубоврачебных
материалов, 2-й разряд
206. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по подготовке сырья под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
обслуживание оборудования;
загрузка сырья и полуфабрикатов согласно заданной рецептуре.
207. Должен знать:
устройство и принцип обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к зубоврачебным материалам.
Параграф 2. Аппаратчик приготовления зубоврачебных
материалов, 3-й разряд
208. Характеристика работ:
ведение процесса подготовки сырья при изготовлении пасты зубоврачебной, гипса зуботехнического, мольдина, амальгамы и других зубоврачебных материалов;
обслуживание оборудования;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
209. Должен знать:
приемы, последовательность операций при подготовке сырья;
физико-химические свойства сырья, полуфабрикатов и предъявляемые к ним требования;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к зубоврачебным материалам.
Параграф 3. Аппаратчик приготовления зубоврачебных
материалов, 4-й разряд
210. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения дентина, амальгамы, препаратов протезирования и других зубоврачебных материалов;
расчет, дозировка и загрузка сырья и полуфабрикатов согласно заданной рецептуре;
составление смесей для зубоврачебных материалов;
приготовление жирового пластификатора и пластифицирование зубной массы;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
обслуживание коммуникаций, арматуры, контрольно-измерительных приборов и оборудования;
учет расхода сырья и полуфабрикатов;
регистрация параметров процесса приготовления зубоврачебных материалов;
координация работы аппаратчиков более низкой квалификации;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

211. Білуге тиіс:
тіс дәрігерлік материалдарды жасау технологиялық процесі;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі, оны баптау және реттеу жолдары;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізатты мөлшерлеуді есептеу тәсілдері мен бақылау талдауларын жүргізу әдістемесі;
тіс дәрігерлік материалдарына қойылатын талаптар.
46. Медициналық масса мен жақпа жасау аппаратшысы
Параграф 1. Медициналық масса мен жақпа жасау аппаратшысы, 2-разряд
212. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен медициналық масса және жақпа жасау жекелеген операцияларын орындау;
жақпа негізін және жақпа және медициналық массаға арналған жартылай фабрикаттарды дайындау;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
213. Білуге тиіс:
медициналық масса және жақпа алу технологиялық режимі;
жабдықтардың құрылысы.
Параграф 2. Медициналық масса мен жақпа жасау аппаратшысы, 3-разряд
214. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық масса және жақпа алу технологиялық процесін жүргізу;
берілген рецептураға сәйкес шикізатты дайындау, мөлшерлеу және салу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
215. Білуге тиіс:
медициналық масса және жақпа алу технологиялық процесі, қолданылатын жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі, баптау және қызмет көрсету тәсілдері;
шикізат, жартылай фабрикаттардың және даяр өнімнің физикалық және химиялық қасиеттері;
оларға қойылатын талаптар.
Параграф 3. Медициналық масса мен жақпа жасау аппаратшысы, 4-разряд
216. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық масса және жақпа алу технологиялық процесін жүргізу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
сынама алу және бақылау талдауын жүргізу;
шикізат және жартылай фабрикаттардың шығуын есептеу;
медициналық масса және жақпаларды жасау процесінің параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.
217. Білуге тиіс:
медициналық масса және жақпа алу технологиялық процесі, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі, баптау және қызмет көрсету тәсілдері;
шикізат, жартылай фабрикаттардың және даяр өнімнің физикалық және химиялық қасиеттері;
оларға қойылатын талаптар;
сынама алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
47. Стерилді ерітінді жасау аппаратшысы

211. Должен знать:
технологический процесс приготовления зубоврачебных материалов;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, приемы его наладки и регулирования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
способы расчетов дозировки сырья и методику проведения контрольных анализов;
требования, предъявляемые к зубоврачебным материалам.
46. Аппаратчик приготовления медицинских масс и мазей
Параграф 1. Аппаратчик приготовления медицинских масс и
мазей, 2-й разряд
212. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по приготовлению медицинских масс и мазей под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подготовка мазевой основы и полуфабрикатов для мазей и медицинских масс;
подготовка оборудования к ремонту.
213. Должен знать:
технологический режим получения медицинских масс и мазей, устройство оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик приготовления медицинских масс и
мазей, 3-й разряд
214. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения медицинских масс и мазей;
подготовка, дозировка и загрузка сырья согласно заданной рецептуре;
обслуживание применяемого оборудования;
регулирование процесса по показателям контрольно-измерительных приборов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
215. Должен знать:
технологический процесс получения медицинских масс и мазей;
устройство и принцип работы применяемого оборудования, приемы его наладки и обслуживания;
физические и химические свойства сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, предъявляемые к ним требования.
Параграф 3. Аппаратчик приготовления медицинских масс и
мазей, 4-й разряд
216. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения медицинских масс и мазей;
обслуживание применяемого оборудования;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полуфабрикатов;
регистрация параметров процесса приготовления медицинских масс и мазей;
подготовка оборудования к ремонту и прием из ремонта;
координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.
217. Должен знать:
технологический режим получения медицинских масс и мазей;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования, приемы его наладки и обслуживания;
физические и химические свойства сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
47. Аппаратчик приготовления стерильных растворов

Параграф 1. Стерилді ерітінді жасау аппаратшысы, 2-разряд
218. Жұмыс сипаттамасы:
стерилді ерітінді жасау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау;
ерітінді жасау үшін шикізат және жартылай өнімдер дайындау;
стерилді немесе жартылай стерилді сүзгілеу, анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен стерилдеу және басқа да қосымша процестерді жүргізу;
219. Білуге тиіс:
стерилді немесе инъекциялық ерітінділердің, даяр дәрілік заттар жасау технологиялық процесін;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы, стерилді жұмыс істеу шарттары.
Параграф 2. Стерилді ерітінді жасау аппаратшысы, 3-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
даяр дәрілік заттарға (пелоидин, инъекциялық және тамырға жіберетін ерітінділер және тағы басқа) арналған стерилді немесе инъекциялық ерітінділер жасау технологиялық процесін жүргізу;
су және органикалық медикамент ерітінділерін жасау; стерилді немесе жартылай стерилді сүзгілеу, стерилдеу және басқа да қосымша операциялар;
арматураларды, коммуникацияларды, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарды: автоклавтар, реакторлар, стерилді сүзгілеуге арналған құрылғыларды реттеу және қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша стерилді немесе инъекциялық ерітінділер жасау процесін реттеу;
сынама алу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
221. Білуге тиіс:
стерилді немесе инъекциялық ерітінділердің, даяр дәрілік заттар жасау технологиялық процесін;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізат және жартылай өнімдер, даяр өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттері;
стерилді жұмыс істеу шарттары;
сынама алу жолдары.
Параграф 3. Стерилді ерітінді жасау аппаратшысы, 3-разряд
222. Жұмыс сипаттамасы:
биосинтез дәрмектерін: антибиотик, В 12 дәруменін, полиглюкин, вакциналар, іріткілер, АТФ және басқа да биологиялық дәрмектер өндіруде стерилді ерітінділер жасау технологиялық процесін жүргізу;
су және органикалық медикамент ерітінділерін жасау; ақуызды ұйыту, қоспаларды тұндыру, стерилді сүзгілеу және басқа да технологиялық нұсқаулыққа сәйкес қосымша операциялар;
арматураларды, коммуникацияларды, бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарды: автоклавтар, реакторлар, стерилді сүзгілеуге арналған құрылғыларды реттеу және қызмет көрсету;
коммуникациялардың, арматуралар мен жабдықтардың герметикалығын тексеру.
Шикізат және жартылай фабрикаттарды мөлшерлеу және салу.
Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша биосинтез дәрмектерін алуда стерилді ерітінділер жасау процесін реттеу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

Параграф 1. Аппаратчик приготовления стерильных растворов, 2-й разряд
218. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по приготовлению стерильных растворов;
подготовка сырья и полупродуктов для приготовления растворов;
стерильная или полустерильная фильтрация, стерилизация и проведение других сопутствующих процессов под руководством аппаратчика более высокой квалификации.
219. Должен знать:
технологический процесс приготовления стерильных или инъекционных растворов, готовых лекарственных средств;
устройство применяемого оборудования; условия стерильной работы.
Параграф 2. Аппаратчик приготовления стерильных растворов, 3-й разряд
220. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления стерильных или инъекционных растворов для готовых лекарственных средств (пелоидина, инъекционных и внутривенных растворов и другое);
приготовление водных и органических растворов медикаментов; стерильная или полустерильная фильтрация, стерилизация и проведение других сопутствующих операций;
регулирование и обслуживание арматуры, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов и оборудования: автоклавов, реакторов, установок для стерильной фильтрации и другое;
регулирование процесса приготовления стерильных или инъекционных растворов по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
221. Должен знать:
технологический процесс приготовления стерильных или инъекционных растворов, готовых лекарственных средств;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физические и химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции, предъявляемые к нам требования;
условия стерильной работы;
прием отбора проб.
Параграф 3. Аппаратчик приготовления стерильных растворов, 4-й разряд
222. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления стерильных растворов в производстве препаратов биосинтеза - антибиотиков, витамина В_12, полиглюкина, вакцин, сывороток, АТФ и других биологических препаратов;
приготовление растворов полуфабрикатов водных или органических, коагуляция белков, осаждение примесей, стерильная фильтрация и проведение других сопутствующих процессов согласно технологическим инструкциям;
наладка, регулирование и обслуживание арматуры, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов и оборудования; реакторов, автоклавов, установок для стерильной фильтрации, мерников и других;
проверка герметичности коммуникаций, арматуры и оборудования;
дозировка и загрузка сырья и полуфабрикатов;
регулирование процесса приготовления стерильных растворов при получении препаратов биосинтеза по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

223. Білуге тиіс:
биосинтез дәрмектерін өндіруде стерилді ерітінділердің технологиялық процесін;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізат және жартылай өнімдер, даяр өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттері;
стерилді жұмыс істеу шарттары.
48. Бактериялық дәрмек өндіру аппаратшысы
Параграф 1. Бактериялық дәрмек өндіру аппаратшысы, 2-разряд
224. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен анатоксин, вакцина, іріткі және басқа да бактериялық дәрмектер алу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын орындау;
сұйық, синтетикалық және құрғақ қоректендіру ортасын, дивакцина, БЦЖ вакцинасын, антирабикалық және де басқа анатоксин, вирустық және өзге іріткілер жасауда автоклавтар мен реакторларға материалдар мен жартылай өнімдерді жіберу және салу;
автоклавтарға "жұқтырылған материалды" (ыдыс, Зейтц сүзгісін және тағы басқа) салуға қатысу;
орынжайды жинау және дезинфекциялау.
225. Білуге тиіс:
анатоксин, вакцина және іріткілер өндіруде қолданылатын материалдар мен жартылай өнімдерге қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы туралы жалпы мәліметтер;
шикізат, жартылай өнімдер, даяр өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері мен қызметі;
оларға қойылатын талаптар;
дезинфекциялық жұмыстар мен стерилдеу жүргізу ережесі.
Параграф 2. Бактериялық дәрмек өндіру аппаратшысы, 3-разряд
226. Жұмыс сипаттамасы:
антитоксиндік іріткі, моновакцина, дивакцина, анатоксин, вирустық және басқа да бактериялық дәрмектерді (реагенттер мен плазма жасау, жалпы глобулиндерді еріту, стерилдеу және тағы басқа) тазалау (тұндыру, диализ және тағы басқа) және концентрациялау технологиялық процесін орындау, түрлі дақылдарды сепараттау, сүзгілеу, диализдеу;
"Жұқтырылған материалды" (бактар, матрацтар, бөтелкелер, Зейтц сүзгісін және тағы басқа) автоклавтау;
реакторлар мен автоклавтарды іске қосу және тоқтату;
жабдықтардың герметикалығын тексеру;
аппараттарға материалдар мен жартылай өнімдерді өлшеу, дайындау және салу;
бақылау үшін сынама алу;
шығатын материалды есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесс параметрлерін тіркеу;
аусылға қарсы өндірудің технологиялық нұсқаулығында көзделген параметрлер шегінде процесс режимін ұстау.
227. Білуге тиіс:
дәрмектерді тазалау және концентрациялау технологиялық процесі, жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
материалдарға, жартылай өнімдер мен даяр өнімдерге қойылатын талаптар;
бақылау үшін сынама алу тәсілдері, өңделетін дәрмектердің қызметі.

223. Должен знать:
технологический процесс приготовления стерильных растворов в производстве препаратов биосинтеза;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры и результатам анализов;
устройство применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой;
физические и химические свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы.
48. Аппаратчик производства бактерийных препаратов
Параграф 1. Аппаратчик производства бактерийных
препаратов, 2-й разряд
224. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций технологического процесса получения анатоксинов, вакцин, сывороток и других бактерийных препаратов под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подача и загрузка в автоклавы и реакторы материалов и полупродуктов при изготовлении жидких, синтетических и сухих питательных сред, дивакцин, поливакцин, вакцин БЦЖ антирабических и других анатоксинов, вирусных и прочих сывороток;
участие в загрузке в автоклавы "зараженного материала" (монтированной посуды, фильтров Зейтца и другое);
чистка оборудования;
уборка и дезинфекция помещения.
225. Должен знать:
требования, предъявляемые к материалам и полупродуктам, применяемым в производстве анатоксинов, вакцин и сывороток;
общие сведения об устройстве обслуживаемого оборудования, физических и химических свойствах и назначении сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
правила проведения дезинфекционных работ и стерилизации.
Параграф 2. Аппаратчик производства бактерийных
препаратов, 3-й разряд
226. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки (осаждением, диализом и так далее) и концентрации антитоксических сывороток, моновакцин, дивакцин, поливакцин, анатоксинов, вирусных и других бактерийных препаратов (подготовка реагентов и плазмы, растворение общих глобулинов, стерилизация и другое);
сепарирование, фильтрация, диализ различных культур;
автоклавирование "зараженного материала" (баки, матрацы, бутыли, фильтры Зейтца и другое);
пуск и остановка реакторов и автоклавов;
проверка оборудования на герметичность;
дозировка, подготовка и загрузка в аппараты материалов и полупродуктов;
отбор проб для контроля;
учет расхода материалов;
регистрация параметров процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
выдерживание режима процесса в пределах параметров, предусмотренных технологической инструкцией производства противоящурной вакцины.
227. Должен знать:
технологический процесс очистки и концентрации препаратов;
устройство и принцип работы оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к материалам, полупродуктам и готовой продукции;
приемы отбора проб для контроля;
назначение вырабатываемых препаратов.

228. Жұмыс үлгілері:
1) аусылға қарсы вакцина өндіруде аусылды дақылдауға арналған қоректендіру ортасын алу - "Спейшим" үлгісіндегі автоматты желіде қоректендіру ортасын алудың технологиялық процесі стерилдік шарттарын жүргізу (қатыру, ірі қара малдың тілін БУВ шамымен күйдіру, шырышты қабатын алу, оны басқа тканьдерден тазарту және материалдардың өміршеңдігін сақтау үшін консервациялау).
Параграф 3. Бактериялық дәрмек өндіру аппаратшысы, 4-разряд
229. Жұмыс сипаттамасы:
анатоксин, вакцина және іріткі алу технологиялық процесін (плазмаларды фракциялау, антитоксиндік глобулинді сығымдау, концентрациялау, тазалау) жүргізу;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен қоректендіру ортасына жанды дақылдарды (сіреспе, дифтерия, ботулистік, газ гангренасы;
сібір безін, бруцеллез және басқа да күрделі сіңдіру) егу және оларды сіңіру;
қоректендіру ортасын реакторларға жіберу, қоректендіру ортасы реакторларын стерилдеу, оларды салқындату;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
қызмет көрсетілетін учаскедегі арматураны, коммуникацияларды, бақылау-өлшеу аспаптар мен жабдықтарды баптау және реттеу;
коммуникациялар мен жабдықтардың герметикалығын тексеру;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
230. Білуге тиіс:
анатоксиндер, вакциналар мен іріткілер өндіру технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттың, қоректендіру ортасының физикалық—химиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
стерилді жұмыс және жанды дақылдармен жұмыс істеу шарттары.
Параграф 4. Бактериялық дәрмек өндіру аппаратшысы, 5-разряд
231. Жұмыс сипаттамасы:
антитоксикалық іріткі алу технологиялық процесін жүргізу: жанды дақылдарды (сіреспе, дифтерия, ботулистік, газ гангренасы, Сібір безін, бруцеллез және басқа да күрделі сіңдіру) егу және оларды сіңіру, сепараттау, сүзгілеу, тазалау, концентрациялау және тағы басқа;
бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
арматураны, коммуникацияларды, бақылау-өлшеу аспаптар мен жабдықтарды баптау және реттеу;
коммуникациялар мен жабдықтардың герметикалығын тексеру;
стерилді сынама алу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу. өндірістік журналдағы жазбаларды жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.

228. Примеры работ:
1) получение питательной среды для культивирования ящура в производстве противоящурной вакцины - ведение в стерильных условиях технологического процесса получения питательной среды (фиксирование, облучение лампами БУВ языков крупного рогатого скота, снятие слизистой оболочки, очистка ее от посторонних тканей и консервация для сохранения, жизнедеятельности материалов) на автоматической линии типа "Спейшим".
Параграф 3. Аппаратчик производства бактерийных
препаратов, 4-й разряд
229. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения анатоксинов, вакцин и сывороток (фракционирование плазмы, прессование антитоксичного глобулина, концентрация, очистка);
посев живых культур (столбнячной, дифтерийной, ботулинической, газовой гангрены, сибирской язвы, бруцеллеза и других сложных в культивировании) на питательные среды и их культивирование под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
подача питательных сред в реакторы, стерилизация реакторов и питательных сред, их охлаждение;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
наладка и регулирование арматуры, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов и оборудования на обслуживаемом участке;
проверка коммуникаций и оборудования на герметичность;
учет расхода сырья и полупродуктов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту.
230. Должен знать:
технологический процесс производства анатоксинов, вакцин и сывороток;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, питательных сред и предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы и работы с живыми культурами.
Параграф 4. Аппаратчик производства бактерийных
препаратов, 5-й разряд
231. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения антитоксических сывороток: самостоятельный посев культур (столбнячной, дифтерийной, ботулинической, газовой гангрены, сибирской язвы, бруцеллеза и других сложных в культивировании), культивирование, сепарирование, фильтрация, очистка, концентрация и другое;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
наладка, регулирование и обслуживание арматуры, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и оборудования на производственном участке;
проверка оборудования и коммуникаций на герметичность;
стерильный отбор проб;
учет расхода сырья и полупродуктов;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.

232. Білуге тиіс:
анатоксиндер, вакциналар мен іріткілер өндіру технологиялық режимі;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы;
бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика құралдарын пайдалану ережесі;
шикізаттың, даяр өнімдердің, жартылай өнімдердің физикалық—химиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
жанды патогендік дақылдармен жұмыс істеу ережесі, сынама алу тәсілдері.
49. Гематоген және медициналық өт
өндіру аппаратшысы
Параграф 1. Гематоген және медициналық өт
өндіру аппаратшысы, 3-разряд
233. Жұмыс сипаттамасы:
кезеңімен істейтін аппараттарда гематоген немесе медициналық өт өндіру жөніндегі барлық операцияларды орындау;
шикізаттар мен компоненттерді қабылдау, дайындау, спирт концентрациясын тексеру, барлық ингредиенттерді өлшеу;
қолданылатын жабдықтардың және түрлі қосалқы аппаратураны тексеру, баптау және қызмет көрсету;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен ағын механизацияланған желіде гематоген немесе медициналық өт өндіру жөніндегі жекелеген операцияларды орындау.
234. Білуге тиіс:
қан мен өттің негізгі қасиеттері, шикізат және даяр өнімге қойылатын талаптар;
жабдықтардың құрылысы, жұмыс тәсілдері.
Параграф 2. Гематоген және медициналық өт
өндіру аппаратшысы, 3-разряд
235. Жұмыс сипаттамасы:
ағын механизацияланған желіде сұйық гематоген және медициналық өт өндіру барлық кешендегі процестерін орындау, вакуумның көмегімен реакторға компоненттерін мөлшерлеу, берілген режим бойынша реактордағы дәрмектерді термиялық өңдеу;
кейіннен флакондарды бекіте, шайырлай және этикеттей отырып стерилді түрде құю;
реакторларды (дезерітінділермен, жоғары температурамен өңдеу) дайындау;
құятын, бекітетін және шайырлайтын, этикеттейтін автоматтарды баптау және ерттеу;
берілген концентрацияда қант шәрбәтін жасау;
өндірістік журналда жазбаларды жүргізу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын басқару.
236. Білуге тиіс:
қан мен өттің физикалық-химиялық қасиеттері, ағынды механизацияланған желілердегі реакторлар мен автоматтардың құрылымы мен жұмыс принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
қолданылатын компоненттерді есептеу әдістемесі.
50. Фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру
аппаратшысы
Параграф 1. Фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру
аппаратшысы, 3-разряд
237. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
гидролизат өнімдерін фракцияларға бөлу мақсатында термостаттау, бейтараптандыру, тұндыру, центрифугалау процесін жүргізу, сынама алу;
шикізатты қабылдау және дайындау;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
даяр өнімдерді өндірісті ұйымдастыру шарттары бойынша қажетіне қарай банкаларға салу, этикеттеу және қоймаға тапсыру;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу.

232. Должен знать:
технологический режим производства анатоксинов, вакцин и сывороток;
способы регулирования процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и средствами автоматики;
физико-химические и бактериологические свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы;
правила работы с живыми патогенными культурами;
приемы отбора проб.
49. Аппаратчик производства гематогена и медицинской
желчи
Параграф 1. Аппаратчик производства гематогена и медицинской
желчи, 3-й разряд
233. Характеристика работ:
выполнение всех операций по производству гематогена или медицинской желчи в аппаратах периодического действия;
прием и подготовка сырья и компонентов, проверка концентрация спирта, взвешивание всех ингредиентов;
проверка, наладка и обслуживание применяемого оборудования и различной вспомогательной аппаратуры;
выполнение отдельных операций по производству гематогена или желчи медицинской на поточно-механизированной линии под руководством аппаратчика более высокой квалификации.
234. Должен знать:
основные свойства крови и желчи;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции;
устройство оборудования;
приемы работы.
Параграф 2. Аппаратчик производства гематогена и медицинской
желчи, 4-й разряд
235. Характеристика работ:
выполнение всего комплекса процессов производства гематогена жидкого и желчи медицинской консервированной на поточно-механизированной линии: дозировка компонентов в реактор с помощью вакуума, термическая обработка препаратов в реакторе по заданному режиму;
стерильный розлив с последующей укупоркой, осмолением и этикетированием флаконов на автоматической линии;
подготовка реакторов (обработка дезрастворами, высокой температурой);
наладка и регулирование разливочного, укупорочного и осмолочного, этикетировочного автоматов;
приготовление сахарного сиропа, заданной концентрации;
ведение записей в производственном журнале;
руководство работой аппаратчиков более низкой квалификации.
236. Должен знать:
физико-химические свойства крови и желчи;
устройство и принцип работы реакторов и автоматов на поточно-механизированной линии;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
методику расчетов применяемых компонентов.
50. Аппаратчик производства ферментов и плазмозаменяющих препаратов
Параграф 1. Аппаратчик производства ферментов и
плазмозаменяющих препаратов, 3-й разряд
237. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса производства ферментов и плазмозаменяющих препаратов под руководством аппаратчика болев высокой квалификации;
ведение процесса термостатирования, нейтрализации, осаждения, центрифугирования с целью разделения на фракции продуктов гидролиза;
отбор проб;
прием и подготовка сырья;
пуск и остановка оборудования;
при необходимости по условиям организации производства расфасовка готового продукта в банки, этикетирование и сдача на склад;
ведение записей в производственном журнале.

238. Білуге тиіс:
ферментті, ұнтақ тәрізді және плазма алмастыратын дәрмек өндіру технологиялық процесі, шикізаттардың, жартылай өнімдер мен даяр өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттері, жабдықтардың құрылымы.
Параграф 2. Фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру
аппаратшысы, 4-разряд
239. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу, ерітінділерді концентрациялау, тазалау, ұнтақ тәріздес ферменттерді тұндыру;
ерітінділерді кристалдау, булау және лиофильді кептіру;
қосымша процестерді жүргізу: стерилді дәрмектерді центрифугалау, стерилді сүзгілеу, мөлшерлеу;
ұнтақ тәрізді дәрмектерді термиялық кептіру;
сынама алу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
қышқыл, сілті, тұз ерітінділерін жасау;
технологиялық жабдықтарды дайындау және баптау, стерилдеу, герметикалығын тексеру;
технологиялық журналда жазба жүргізу, шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау;
жөндеуден қабылдап алу.
240. Білуге тиіс:
технологиялық процесстің физикалық-химиялық және биохимиялық негіздері;
шикізат, жартылай өнімдер және даяр өнімдердің физикалық-химиялық қасиеті, асептика және барлық технологиялық процесс сатыларында стерилді шарттарда жұмыс істеу ережесі.
Параграф 3. Фермент және плазма алмастыратын дәрмектер өндіру аппаратшысы, 5-разряд
241. Жұмыс сипаттамасы:
мал шикізатынан плазма алмастыратын дәрмектер мен фермент өндіру технологиялық процесін дербес жүргізу;
шикізат қышқылы гидролизі процесін жүргізу;
ерітінділерді булау және лиофильді кептіру;
қосымша процестерді жүргізу: стерилді дәрмектерді центрифугалау, стерилді сүзгілеу, мөлшерлеу;
ұнтақ тәрізді дәрмектерді термиялық кептіру;
сынама алу және бақылау талдауын жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
шикізат және жартылай өнімдердің дайындау, мөлшерлеу және салу;
технологиялық жабдықтарды тексеру, баптау және реттеу;
технологиялық журналда жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау;
жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын басқару және үйлестіру.
242. Білуге тиіс:
технологиялық процестің физикалық-химиялық және биохимиялық негіздері;
жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс принципі, шикізат, жартылай өнімдер және даяр өнімдердің физикалық-химиялық қасиеті, асептика және барлық технологиялық процесс сатыларында стерилді шарттарда жұмыс істеу ережесі.

238. Должен знать:
технологический процесс производства ферментных, порошкообразных и плазмозаменяющих препаратов;
физические и химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции;
устройство оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик производства ферментов и плазмозаменяющих
препаратов, 4-й разряд
239. Характеристика работ:
ведение технологического процесса производства ферментов и плазмозаменяющих препаратов под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
ведение процесса кислотного гидролиза сырья;
концентрирование и очистка растворов, осаждение порошкообразных ферментов;
перекристаллизация, выпаривание и лиофильная сушка растворов;
ведение сопутствующих процессов: центрифугирования, стерилизующей фильтрации, дозирования стерильных препаратов;
термическая сушка порошкообразных препаратов;
отбор проб;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
приготовление растворов кислот, щелочей, солей;
подготовка и наладка технологического оборудования, стерилизация, проверка на герметичность;
ведение записей в технологическом журнале;
учет расхода сырья и полупродуктов;
подготовка оборудования к ремонту;
прием из ремонта.
240. Должен знать:
физико-химические и биохимические основы технологического процесса;
устройство и принцип работы оборудования и контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции;
правила асептики и работы в стерильных условиях на всех стадиях технологического процесса.
Параграф 3. Аппаратчик производства ферментов и плазмозаменяющих
препаратов, 5-й разряд
241. Характеристика работ:
самостоятельное ведение технологического процесса производства плазмозаменяющих препаратов и ферментов из животного сырья;
ведение процесса кислотного гидролиза сырья;
многократная перекристаллизация ферментов;
выпаривание и лиофильная сушка растворов;
ведение процессов: центрифугирования, фильтрации, дозирования стерильных препаратов;
термическая сушка порошкообразных препаратов;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
подготовка, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов;
проверка, наладка и регулирование технологического оборудования;
ведение записей в технологическом журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство и координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.
242. Должен знать:
физико-химические и биохимические основы технологического процесса;
устройство и принцип работы оборудования и контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и готовой продукции;
правила асептики и работы в стерильных условиях на всех стадиях технологического процесса.

51. Тұз түзу аппаратшысы
Параграф 1. Тұз түзу аппаратшысы, 3-разряд
243. Жұмыс сипаттамасы:
монохлор сірке су натрий, карбонат темір, глицерофосфат, сүт қышқылы кальций тұзын алу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу;
шикізат пен жартылай фабрикаттарды дайындау, аппараттарға мөлшерлеу және салу;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
жартылай өнімді және нысаналы өнімдерді түсіру, оларды одан әрі өңдеуге жіберу;
жабдықтарды іске қосу, қызмет көрсету және тоқтату;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
244. Білуге тиіс:
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін учаскеде арматура мен коммуникациялардың тәсімдері, шикізат, жартылай өнімдер мен даяр өнімнің қасиеті мен оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Тұз түзу аппаратшысы, 3-разряд
245. Жұмыс сипаттамасы:
органикалық қоспа тұзын алу технологиялық процесін жүргізу немесе органикалық немесе содамен реактив немесе фармокопейлік дәрмектер алу технологиялық процесстің барлық сатыларына қызмет көрсету;
тұз түзу процесінің барлық операцияларын, оның ішінде бастапқы заттардың өзгеруіне байланысты бір немесе екі, сондай-ақ еріту, бейтараптандыру, тұндыру, кристалдау, булау, сүзгілеу, центрифугалау және де басқа жұмыс нұсқаулығында көзделген процестерді өз бетінше жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесс температурасын, қысымды, рН және басқа да технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
сынама алу және бақылау талдауын орындау;
шикізат, жартылай өнімдер, даяр өнімдердің шығуын есептеу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
246. Білуге тиіс:
өндірістің технологиялық тәсімі; негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі, қызмет көрсетілетін учаскедегі арматура және коммуникациялардың тәсімі, оларды реттеу ережесі;
шикізат, жартылай өнім, даяр өнімнің қасиеті мен оларға қойылатын талаптар;
сынама алу жолдары мен талдау жүргізу әдістемесі.
52. Орта пісіру аппаратшысы
Параграф 1. Орта пісіру аппаратшысы, 2-разряд
247. Жұмыс сипаттамасы:
орта пісіру процесінің жекелеген операцияларын орындау;
жабдықтарды: пісіру аппараттарын, сүзгілерді, өлшегіштерді, жинағыштарды дайындау;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.

51. Аппаратчик солеобразования
Параграф 1. Аппаратчик солеобразования, 3-й разряд
243. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса получения солей: натрия монохлоруксусного, железа карбоната, глицерофосфатов, кальция молочнокислого;
подготовка сырья и полупродуктов, дозировка и загрузка в аппараты;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
выгрузка полупродукта и целевого продукта, передача его на последующую обработку;
пуск, обслуживание и остановка оборудования;
подготовка оборудования к ремонту.
244. Должен знать:
принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на обслуживаемом участке;
свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования.
Параграф 2. Аппаратчик солеобразования, 4-й разряд
245. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения солей органических соединений или обслуживание всех стадий технологического процесса получения неорганических содой реактивов или фармакопейных препаратов;
самостоятельное проведение всех операций процесса солеобразования, в том числе одной или двух, связанных с изменением исходного вещества, а также процессов растворения, нейтрализации, осаждения, кристаллизации, выпаривания, фильтрации, центрифугирования и других процессов, предусмотренных рабочей инструкцией;
очистка полученных солей кристаллизацией, осаждением или возгонкой;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов температуры, давления, рН и других параметров процесса;
обслуживание применяемого оборудования;
отбор проб и выполнение контрольных анализов;
учет расхода сырья, полупродуктов, готового продукта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
246. Должен знать:
технологическую схему производства;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов;
схему арматуры и коммуникаций на обслуживаемом участке;
правила их регулирования;
свойства сырья, полупродуктов, готовой;
продукции и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб и методику проведения анализов.
52. Аппаратчик средоварения
Параграф 1. Аппаратчик средоварения, 2-й разряд
247. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций процесса средоварения;
подготовка оборудования; варочных аппаратов, фильтров, мерников, сборников;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
подготовка оборудования к ремонту.

248. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық тәсімін;
жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Параграф 2. Орта пісіру аппаратшысы, 3-разряд
249. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен орта пісіру процесін орындау;
шикізат және жартылай өнімдерді технологиялық регламентке сәйкес салу;
қоректендіру ортасын стерилдеуге жіберу;
жабдықтарды: пісіру аппараттарын, сүзгілерді, өлшегіштерді, жинағыштарды дайындау;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
250. Білуге тиіс:
орта пісіру процесінің технологиялық тәсімін;
қоректендіру ортасын жасау процесін реттеу ережесі;
жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жұмыс істеу принципі;
арматуралар мен коммуникациялардың тәсімдері.
Параграф 3. Орта пісіру аппаратшысы, 4-разряд
251. Жұмыс сипаттамасы:
биосинтез әдісімен алынатын медициналық дәрмектер өндірісінде себетін материалдарды өсіру және ферментациялау сатысына арналған қоректендіру ортасын жасау технологиялық процесін жүргізу;
шикізат және жартылай өнімдерді технологиялық регламентке сәйкес дайындау, есептеу, мөлшерлеу және салу;
қоректендіру ортасын стерилдеуге жіберу;
жабдықтарды іске қосу, қызмет көрсету және тоқтату;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
сынама алу және бақылау талдауын жүргізу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
252. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін учаскенің технологиялық тәсімін;
қоректендіру ортасын жасау процесін реттеу ережесі;
жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсететін учаскенің арматуралар мен коммуникациялардың тәсімдері;
шикізат, жартылай өнімдер мен қоректендіру ортасының физикалық-химиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар, сынама алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
53. Стерилдеу аппаратшысы
Параграф 1. Стерилдеу аппаратшысы, 4-разряд
253. Жұмыс сипаттамасы:
антибиотик, дәрумен, гормон және басқа да медициналық дәрмек өндіруде қоректендіру ортасын үздіксіз стерилдеу процесін жүргізу;
орынжайларды, жабдықтар мен коммуникацияларды технологиялық нұсқаулық талаптарына сәйкес жұмысқа стерилді жағдай жасау үшін дезинфекциялау және өңдеу;
коммуникациялар мен жабдықтардың герметикалығын тексеру;
шикізатты есепке сәйкес дайындау, мөлшерлеу және салу;
бақылау сынамаларының стерилділігін бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу.

248. Должен знать:
технологическую схему обслуживаемого участка;
устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Аппаратчик средоварения, 3-й разряд
249. Характеристика работ:
ведение процесса средоварения под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
загрузка сырья и полупродуктов в соответствии с технологический регламентом;
передача питательных сред на стерилизацию;
обслуживание и остановка оборудования; варочных аппаратов, фильтров, сборников;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
250. Должен знать:
технологическую схему процесса средоварения;
правила регулирования процесса приготовления питательных сред;
устройство, принцип работы оборудования, контрольно-измерительных приборов;
схему арматуры и коммуникаций.
Параграф 3. Аппаратчик средоварения, 4-й разряд
251. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления питательных сред для стадии выращивания посевного материала и ферментации в производстве медицинских препаратов, получаемых методом биосинтеза;
подготовка, расчет, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов в соответствии с технологическим регламентом;
передача питательных сред на стерилизацию;
пуск, обслуживание и остановка оборудования;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
ведение записи в производственном журнале;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
252. Должен знать:
технологическую схему обслуживаемого участка;
правила регулирования процесса приготовления питательных сред;
устройство, принцип работы оборудования, контрольно-измерительных приборов;
схему арматуры и коммуникаций на обслуживаемом участке;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов и питательных сред, предъявляемые к ним требования, приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
53. Аппаратчик стерилизации
Параграф 1. Аппаратчик стерилизации, 4-й разряд
253. Характеристика работ:
ведение процесса непрерывной стерилизации питательных сред в производствах антибиотиков, витаминов, гормонов и других медицинских препаратов;
дезинфекция и обработка помещения, оборудования и коммуникаций для создания стерильных условий работы согласно требованиям технологических инструкций;
проверка герметичности коммуникаций и оборудования;
подготовка, дозировка и загрузка сырья согласно расчету;
проверка, наладка и обслуживание применяемого оборудования;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализа стерильности контрольных проб.

254. Білуге тиіс:
стерилдеудің технологиялық процесі, қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
қоректендіру ортасына арналған шикізаттың физикалық-химиялық қасиеттері;
оларға қойылатын талаптар; қоректендіру ортасының стерилділігін сақтау шарттары;
стерилді жағдайда сынама алу тәсілдері.
Параграф 2. Стерилдеу аппаратшысы, 5-разряд
255. Жұмыс сипаттамасы:
газ камерасындағы этилен тотығы медициналық дәрмекке арналған шприц тюбиктердің бөлшектерін стерилдеу процесін жүргізу;
стерилдеу процесін басқару жүйесіне дайындау;
газ, пневматикалық және гидравликалық коммуникациялар мен жабдықтардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен процесті реттеу;
басқару пультынан датчиктер мен анализаторлардың блогы арқылы стерилдеу процесін бақылау;
сығылған газдың булануы және процесті термореттеу, вакуумдау және ылғалдау жүйесін тексеру, баптау және қызмет көрсету;
өндірістік журналда стерилдеу процесі параметрлерінің жазбасын жүргізу;
шикізаттың шығынын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
256. Білуге тиіс:
этилен тотығын стерилдеудің технологиялық процесі, қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика жүйесін пайдалану ережесі;
стерилденетін газдың физикалық-химиялық қасиеттері;
жарылғыш және улы заттармен жұмыс істеу ережесі;
жабдықтарды баптау ережесі.
54. Биосинтез дәрмектерін ферментациялау аппаратшысы
Параграф 1. Биосинтез дәрмектерін ферментациялау
аппаратшысы, 3-разряд
257. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен биосинтез әдісімен алынатын антибиотиктер, дәрумендер мен басқа да медициналық дәрмектер өндірісінде ферментациялау процесінің жекелеген сатыларын жүргізу;
жабдықтар мен орынжайларды өңдеу және стерилдеу;
қоректендіру ортасы мен себетін материалды стерилді жағдайларда салу және алынған өнімді түсіру;
жабдықтардың, коммуникациялар мен арматураның герметикалығын тексеру;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
258. Білуге тиіс:
ферментациялау технологиялық процесі;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттар мен жартылай өнімдердің қасиеті, оларға қойылатын талаптар;
стерилді жұмыс істеу шарттары.
Параграф 2. Биосинтез дәрмектерін ферментациялау
аппаратшысы, 4-разряд
259. Жұмыс сипаттамасы:
биосинтез әдісімен алынатын антибиотиктер, дәрумендер мен басқа да медициналық дәрмектер өндірісінде ферментациялау процесінің жекелеген сатыларын жүргізу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
температуралық режимді, аэрацияны және рН ортаны қадағалау;
талдау үшін сынама алу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау сынамасын талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
шикізаттың шығынын есептеу;
ферментациялау процесі параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.

254. Должен знать:
технологический процесс стерилизации;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья для питательных сред;
предъявляемые к ним требования;
условия сохранения стерильности питательных сред;
приемы отбора проб в стерильных условиях.
Параграф 2. Аппаратчик стерилизации, 5-й разряд
255. Характеристика работ:
ведение процесса стерилизации деталей шприц-тюбиков для медицинских препаратов окисью этилена в газовой камере;
подготовка системы управления к процессу стерилизации;
проверка герметичности газовых, пневматических и гидравлических коммуникаций и оборудования;
регулирование процесса с помощью контрольно-измерительной аппаратуры;
контроль процесса стерилизации при помощи блока датчиков и анализаторов с пульта управления;
проверка, наладка и обслуживание систем испарения сжиженного газа и терморегулирования процесса, вакуумирования и увлажнения;
ведение записей параметров процесса стерилизации в производственном журнале;
учет расхода сырья;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
256. Должен знать:
технологический процесс стерилизации окисью этилена;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и системой автоматики;
физико-химические свойства стерилизующего газа;
правила работы с взрывоопасными и ядовитыми веществами;
правила наладки оборудования.
54. Аппаратчик ферментации препаратов биосинтеза
Параграф 1. Аппаратчик ферментации препаратов биосинтеза, 3-й разряд
257. Характеристика работ:
ведение отдельных стадий процесса ферментации в производствах антибиотиков, витаминов и других медицинских препаратов, получаемых методом биосинтеза под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
обработка и стерилизация оборудования и помещения;
загрузка питательных сред и посевного материала в стерильных условиях и выгрузка полученного полупродукта;
проверка герметичности оборудования, коммуникаций и арматуры;
обслуживание применяемого оборудования;
подготовка оборудования к ремонту.
258. Должен знать:
технологический процесс ферментации; устройство применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства сырья и полупродуктов, предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы.
Параграф 2. Аппаратчик ферментации препаратов биосинтеза, 4-й разряд
259. Характеристика работ:
ведение технологического процесса ферментации в производствах антибиотиков, витаминов и других медицинских препаратов, получаемых методом биосинтеза;
обслуживание применяемого оборудования;
наблюдение за температурным режимом, аэрацией и рН среды;
отбор проб для анализа;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализа контрольных проб;
учет расхода сырья;
регистрация параметров процесса ферментации;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.

260. Білуге тиіс:
ферментациялау технологиялық процесі;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
стерилді жұмыс істеу шарттары;
сынама алу жолдары.
Параграф 3. Биосинтез дәрмектерін ферментациялау
аппаратшысы, 5-разряд
261. Жұмыс сипаттамасы:
стерилдеу жағдайында үздіксіз істейтін аппаратурада ферментациялау технологиялық процесін жүргізу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
температуралық режимді, аэрацияны және рН ортаны қадағалау;
талдау үшін сынама алу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау сынамасын талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
шикізаттың шығынын есептеу;
ферментациялау процесі параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшыны басқару.
262. Білуге тиіс:
ферментациялау технологиялық процесі;
үздіксіз істейтін жабдықтардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттар, жартылай өнімдердің қасиеті және оларға қойылатын талаптар;
стерилді жұмыс істеу шарттары;
сынама алу жолдары.
55. Фотохимиялық синтез аппаратшысы
Параграф 1. Фотохимиялық синтез аппаратшысы, 3-разряд
263. Жұмыс сипаттамасы:
фотохимиялық синтез процесінің жекелеген операцияларын жүргізу, өнімді сәулелендіру аппаратына жіберу температурасы мен жылдамдығын бақылау;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу.
264. Білуге тиіс:
фотохимиялық синтез технологиялық режимі;
процестен ауытқу себептері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері;
жабдықтардың құрылымы мен қызмет көрсету ережесі.
Параграф 2. Фотохимиялық синтез аппаратшысы, 4-разряд
265. Жұмыс сипаттамасы:
фотохимиялық синтез технологиялық процесін жүргізу;
жабдықтар мен коммуникациялардың жарамдылығын тексеру;
компоненттерін салуға дайындау;
технологиялық нұсқаулыққа сәйкес ультракүлгін сәулелермен ерітінділерді күйдіру және қосымша процестерді орындау;
ерітіндінің температурасын және сәулелендіру аппаратына олардың жіберілу жылдамдығын ұдайы қадағалап отыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу және бақылау;
технологиялық режим нормаларынан ауытқуын анықтау және себептерін жою;
талдау үшін сынама алу;
шикізат пен жартылай өнімдердің шығынын есептеу. өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
фотохимиялық синтез учаскесіндегі жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы жарамсыздықтарды жою;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

260. Должен знать:
технологический процесс ферментации;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
условия стерильной работы;
приемы отбора проб.
Параграф 3. Аппаратчик ферментации препаратов биосинтеза, 5-й разряд
261. Характеристика работ:
ведение технологического процесса ферментации в аппаратуре непрерывного действия в стерильных условиях;
обслуживание применяемого оборудования;
наблюдение за температурным режимом, аэрацией и рН среды;
отбор проб для анализа;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализа контрольных проб;
учет расхода сырья;
регистрация параметров процесса ферментации;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство аппаратчиками более низкой квалификации.
262. Должен знать:
технологический процесс ферментации;
устройство и принцип работы оборудования непрерывного действия;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства сырья, полупродуктов и предъявляемые к ним требования;
условия стерильной работы;
приемы отбора проб.
55. Аппаратчик фотохимического синтеза
Параграф 1. Аппаратчик фотохимического синтеза, 3-й разряд
263. Характеристика работ:
ведение отдельных операций процесса фотохимического синтеза;
контроль за температурой и скоростью подачи продукта в аппарат для облучения;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов под руководством аппаратчика более высокой квалификации.
264. Должен знать:
технологический режим фотохимического синтеза;
причины отклонения процесса и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
устройство и правила обслуживания оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик фотохимического синтеза, 4-й разряд
265. Характеристика работ:
ведение технологического процесса фотохимического синтеза;
проверка исправности оборудования и коммуникаций;
подготовка компонентов к загрузке;
облучение растворов ультрафиолетовыми лучами и выполнение сопутствующих процессов согласно технологической инструкции;
постоянное наблюдение за температурой растворов и скоростью их подачи в аппарат для облучения;
контроль и регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
выявление и устранение причин отклонений от норм технологического режима;
отбор проб для анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
ведение записей в производственном журнале;
обслуживание оборудования на участке фотохимического синтеза;
устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

266. Білуге тиіс:
фотохимиялық синтез технологиялық процесі;
процесстен ауытқу себептері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері;
жабдықтардың құрылымы мен қызмет көрсету ережесі, жұмыс істеу принципі, шикізаттар мен жартылай өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
ультракүлгін сәулелермен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережесі;
сынама алу жолдары.
Параграф 3. Фотохимиялық синтез аппаратшысы, 5-разряд
267. Жұмыс сипаттамасы:
фотохимиялық синтез технологиялық процесін жүргізу;
шикізат салу, өнімнің шығымын есептеуді орындау;
жабдықтар мен коммуникациялардың, бекіткіш арматураның жарамдылығын тексеру;
технологиялық нұсқаулыққа сәйкес ультракүлгін сәулелермен ерітінділерді күйдіру және қосымша процестерді орындау;
ерітіндінің температурасын және сәулелендіру аппаратына олардың жіберілу жылдамдығын ұдайы қадағалап отыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу және бақылау;
технологиялық режим нормаларынан ауытқуын анықтау және себептерін жою;
талдау үшін сынама алу;
шикізат пен жартылай өнімдердің шығынын есептеу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы жарамсыздықтарды жою;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.
268. Білуге тиіс:
фотохимиялық синтез технологиялық процесі;
алынатын жартылай өнім сапасының сәулелендіру режимімен байланысы, процесстен ауытқу себептері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және бақылау талдау нәтижелері бойынша оны реттеу тәсілдері;
жабдықтардың құрылымы мен қызмет көрсету ережесі, жұмыс істеу принципі, шикізаттар мен жартылай өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
ультракүлгін сәулелермен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережесі;
сынама алу жолдары.
56. Биосинтез дәрмектерін химиялық тазалау аппаратшысы
Параграф 1. Биосинтез дәрмектерін химиялық тазалау
аппаратшысы, 4-разряд
269. Жұмыс сипаттамасы:
биосинтез әдісімен алынатын медициналық дәрмек өндірісіндегі нысаналы және аралық өнімдерді нативтік ерітінділерден бөлу және тазарту технологиялық процесін жүргізу;
есептеуге сәйкес жартылай өнімдер мен шикізатты дайындау, мөлшерлеу және салу;
жабдықтарға және бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету;
жабдықтар мен коммуникациялардың герметикалығын тексеру;
сынама алу және бақылау талдауын жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

266. Должен знать:
технологический процесс фотохимического синтеза;
причины отклонения процесса и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
устройство, принцип работы и правила обслуживания оборудования;
физико-химические и технологические свойства сырья и полупродуктов и предъявляемые к ним требования;
правила техники безопасности при работе с ультрафиолетовыми лучами;
приемы отбора проб.
Параграф 3. Аппаратчик фотохимического синтеза, 5-й разряд
267. Характеристика работ:
ведение технологического процесса фотохимического синтеза;
выполнение расчетов загрузки сырья, выхода продукции;
проверка исправности оборудования, коммуникаций и запорной арматуры;
облучение растворов ультрафиолетовыми лучами и выполнение сопутствующих процессов, согласно технологической инструкции;
контроль за температурой растворов и скоростью их подачи в аппарат для облучения;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам контрольных анализов;
выявление и устранение причин отклонений от норм технологического режима;
отбор проб для анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
ведение записей в производственном журнале;
обслуживание оборудования;
устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.
268. Должен знать:
технологический процесс фотохимического синтеза;
зависимость качества получаемого полупродукта от режима облучения, причины отклонения процесса и способы его регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
устройство, принцип работы и правила обслуживания оборудования;
физико-химические и технологические свойства сырья и полупродуктов, предъявляемые к ним требования;
правила техники безопасности при работе с ультрафиолетовыми лучами;
приемы отбора проб.
56. Аппаратчик химической очистки препаратов биосинтеза
Параграф 1. Аппаратчик химической очистки препаратов
биосинтеза, 4-й разряд
269. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выделения и очистки из нативных растворов целевых и промежуточных продуктов в производствах медицинских препаратов, получаемых методом биосинтеза;
подготовка, дозировка и загрузка полупродуктов и сырья согласно расчету;
обслуживание оборудования и контрольно-измерительных приборов;
проверка герметичности оборудования и коммуникаций;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

270. Білуге тиіс:
биосинтез дәрмектерін химиялық және ион алмастырып тазарту технологиялық процесі;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізат, жартылай өнімдердің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
сынама алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
57. Циклизациялау аппаратшысы
Параграф 1. Циклизациялау аппаратшысы, 4-разряд
271. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен органикалық қоспаларды циклизациялау технологиялық процесінің және регламентте көзделген катализаторды дайындау, кристалдау, сүзгілеу, еріткіштерді айдау және басқа да қосымша процестердің жекелеген операцияларын жүргізу;
шикізатты, жартылай өнімдерді есептеулерге сәйкес дайындау, мөлшерлеу және салу;
қолданылатын жабдықтарға қызмет көрсету;
жабдықтар мен құбыржолдардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
талдау үшін сынама алу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
272. Білуге тиіс:
органикалық қоспаларды және қосымша процестерді циклизациялау технологиялық процесінің маңызы;
қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттардың, жартылай өнімдердің, даяр өнімдердің қасиеті және оларға қойылатын талаптар;
сынама алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
Параграф 2. Циклизациялау аппаратшысы, 4-разряд
273. Жұмыс сипаттамасы:
органикалық қоспаларды циклизациялау технологиялық процесін және регламентте көзделген катализаторды дайындау, тұндыру, экстрагирлеу, сүзгілеу, шаю, булау, кристалдау және басқа да қосымша процестерді жүргізу;
шикізатты, жартылай өнімдерді есептеулерге сәйкес дайындау, мөлшерлеу және салу;
қолданылатын жабдықтарға: реакторлар, автоклавтар, экстракторлар, булау аппараттарын, центрифугалар, кептіргіш, сору жүйесін, түрлі сүзгілеу және қосалқы аппаратураларға, сондай-ақ циклизациялау процесінің аса ерекше шарттарын сақтауға қажетті арнайы айлабұйымдарға қызмет көрсету;
жабдықтардың, коммуникациялардың, арматуралардың герметикалығын тексеру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша процестерді реттеу;
бақылау талдауы үшін сынама алу;
шикізат және жартылай өнімдердің шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті аппаратшының жұмысын үйлестіру.

270. Должен знать:
технологический процесс химической и ионообменной очистки препаратов биосинтеза;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
57. Аппаратчик циклизации
Параграф 1. Аппаратчик циклизации, 4-й разряд
271. Характеристика работ:
ведение отдельных операций под руководством аппаратчика более высокой квалификации технологического процесса циклизации органических соединений и предусмотренных регламентом сопутствующих процессов подготовки катализатора, кристаллизации, фильтрации, отгонки растворителей и другие;
подготовка, дозировка и загрузка сырья, полупродуктов согласно расчету;
обслуживание применяемого оборудования;
проверка герметичности оборудования и трубопровода;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб для анализа;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
272. Должен знать:
сущность технологического процесса циклизации органических соединений и сопутствующих процессов;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
Параграф 2. Аппаратчик циклизации, 5-й разряд
273. Характеристика работ:
ведение процесса циклизации органических веществ и предусмотренных технологией сопутствующих процессов: осаждения, экстрагирования, фильтрации, промывки, выпаривания, кристаллизации и другие;
подготовка, дозировка и загрузка сырья и полупродуктов согласно расчету;
проверка, наладка и обслуживание применяемого оборудования: реакторов, автоклавов, экстракторов, выпарных аппаратов, центрифуг, сушилок, поглотительных систем, различной фильтровальной и вспомогательной аппаратуры (мерников, сборников и других), а также специальных приспособлений, необходимых для соблюдения особо точных условий процесса циклизации;
проверке герметичности оборудования, коммуникаций и арматуры;
регулирование процесса циклизации по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полупродуктов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
руководство и координация работы аппаратчиков более низкой квалификации.

274. Білуге тиіс:
органикалық қоспаларды және қосымша процестерді циклизациялау технологиялық процесінің режимі;
қолданылатын жабдықтар мен айлабұйымдардың құрылымы мен жұмыс принципі; бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
шикізаттардың, жартылай өнімдердің, даяр өнімдердің физикалық-химиялық қасиеті және оларға қойылатын талаптар;
жартылай өнімдер мен даяр өнімдердің стандартты оңтайлы шығу шарттары;
сынама алу тәсілдері мен бақылау талдауын жүргізу әдістемесі.
58. Виваршы
Параграф 1. Виваршы, 1-разряд
275. Жұмыс сипаттамасы:
құйрығынан қан алуға арналған операциялық алаңды (қылды қию, жуу және дезинфекциялау) дайындау;
жасушаларды тазарту және виварий секциясын жинастыру;
жануарларды тамақтанудың берілген режиміне сәйкес тамақтандыру.
276. Білуге тиіс:
сыналатын ұсақ мал және құсты күту жөніндегі нұсқаулықты;
малдың бекітілген тамақтану режимі мен рационы.
Параграф 2. Виваршы, 2-разряд
277. Жұмыс сипаттамасы:
антибиотик және басқа да биосинтез дәрмектері, іріткі және басқалар өндіруде ұсақ мал (қоян, теңіз шошқасы, тышқан) және құстарды күту;
жасушаларды тазарту және виварий секциясын жинастыру;
иммунизацияланған малдардың тамағын берілген рацион бойынша дайындау;
жануарларды тамақтанудың берілген режиміне сәйкес тамақтандыру;
малдардың жағдайын қадағалау және қолданыстағы нұсқаулықтың талаптарына сәйкес ауырған малдарға көмек көрсету.
278. Білуге тиіс:
сыналатын ұсақ мал және құсты күту жөніндегі нұсқаулықты;
малдың бекітілген тамақтану режимі мен рационы; малды ұстауға арналған орынжайға қойылатын талаптар.
Параграф 3. Виваршы, 3-разряд
279. Жұмыс сипаттамасы:
іріткі, эндокриндік дәрмектер өндіруде ірі малды күту: тазалау, қию, душта жуындыру, далаға жаю, орынжайға алып келіп қамау;
малдардың тамағын берілген рацион бойынша дайындау және тамақтандыру;
малдардың жағдайын қадағалау және қолданыстағы нұсқаулықтың талаптарына сәйкес ауырған малдарға көмек көрсету;
ат қораны, мал қораны және басқа да мал тұратын орындарды жинау;
иммунизациялауға қатысу, клиникалық жағдайын қадағалау, сою, терісін алу, қойдың бас сүйегін және омыртқасын ұсақтау.
280. Білуге тиіс:
малды ұстау және жем беру және иммунизациялау және қанын шығарудан кейін күту;
продуцент және донор малды ұстауға арналған орынжайға қойылатын талаптар, малдың бекітілген тамақтану режимі мен рационы;
продуцент қойды өңдеу жолдары.

274. Должен знать:
технологический режим процесса циклизации органических соединений и сопутствующих процессов;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и приспособлений;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, готовой продукции, предъявляемые к ним требования;
условия получения стандартных оптимальных выходов полупродуктов и готовой продукции;
приемы отбора проб и методику проведения контрольных анализов.
58. Виварщик
Параграф 1. Виварщик, 1-й разряд
275. Характеристика работ:
подготовка операционного поля для хвостовых крововзятий (стрижка щетины, мойка и дезинфекция хвостов);
чистка клеток и уборка обслуживаемых секций вивария;
кормление животных в соответствии с заданным режимом питания.
276. Должен знать:
инструкцию по уходу за испытуемыми мелкими животными и птицами;
утвержденный режим и рацион питания животных.
Параграф 2. Виварщик, 2-й разряд
277. Характеристика работ:
уход за испытуемыми мелкими животными (кроликами, морскими свинками, мышами) и птицами в производстве антибиотиков и других препаратов биосинтеза, сывороток и других;
чистка клеток и уборка обслуживаемых секций вивария;
приготовление кормов по заданному рациону для иммунизированных животных;
кормление животных в соответствии с заданным режимом питания;
наблюдение за состоянием обслуживаемых животных и оказание помощи заболевшим животным согласно требованиям действующих инструкций.
278. Должен знать:
инструкцию по уходу за испытуемыми мелкими животными и птицами;
утвержденный режим и рацион питания животных;
требования, предъявляемые к состоянию помещений для содержания животных.
Параграф 3. Виварщик, 3-й разряд
279. Характеристика работ:
уход за крупными животными-продуцентами и донорами в производстве сывороток, эндокринных препаратов и другое: чистка, стрижка, мытье под душем, вывод на прогулку и возвращение. в помещение;
кормление животных-продуцентов и доноров согласно утвержденному рациону и режиму питания;
наблюдение за их состоянием и принятие мер для оказания помощи заболевшим животным;
уборка конюшен, стойл и других мест нахождения обслуживаемых животных;
участие в иммунизации, наблюдение за клиническим состоянием, убой, ошкуривание, измельчение черепной коробки и позвоночника у овец-продуцентов.
280. Должен знать:
правила содержания и кормления животных-продуцентов и доноров к уход за ними после иммунизации и кровопусканий;
требования, предъявляемые к состоянию помещений для содержания животных-продуцентов и доноров;
установленный рацион и режим питания животных;
приемы обработки овец-продуцентов.

Параграф 4. Виваршы 4-разряд
281. Жұмыс сипаттамасы:
емдеу-профилактикалық іріткілер өндірісінде процудент малдарды иммунизациялау, қанын шығару және емдеуге қатысу;
құралдарды, операциялық станоктарды және үстелдерді жұмысқа дайындау;
иммунизацияланған малдарды операцияға дайындау және антигенді (анатоксин, токсин) аппараттардағы нарядтар мен жазбаларда мал нөмірлерінің сәйкестігін тексеру, станоктағы малдарды қатырып байлау, оларды иммунизациялау, қанын шығару және емдеу ресімдері кезінде ұстап тұру, операциялық алаңды дайындау және өңдеу, қанды шығарғанда стерилділігін қамтамасыз ету;
эертханашының немесе мал дәрігерінің басшылығымен дезерітінділер мен емдік-профилактикалық заттарды дайындау;
процудент малды операциялық бөлмеден тұратын жеріне апару;
процуденттердің қанын тотальды түрде (қанын шығару, құлату кезінде қатыруды және ұстап тұруды ұйымдастыру) шығаруға қатысу.
282. Білуге тиіс:
операцияға құралдарды, продуцент малдарды және орынжайды дайындау ережесі;
стерилді жұмыс шарттары;
иммунизациялау, қан шығару, тотальды қан шығару жұмыстарын орындау ережесі;
продуцент малды операция жасайтын жерге жеткізу және қатырып байлау;
продуцент малды ұстау ережесі.
59. Түйіршіктеуші
Параграф 1. Түйіршіктеуші, 3-разряд
283. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті түйіршіктеушінің басшылығымен медицинаға арналған түрлі дәрмектер үшін жартылай фабрикаттарды түйіршектеудің механизацияланған процесі жекелеген операцияларын жүргізу;
массаны түйіршектеуге дайындау: берілген рецепті бойынша материалдарды өлшеу, қоспаны талап етілетін тығыздыққа дейін жеткізу;
массаны түйіршіктеу массасы арқылы өткізу;
берілген түйіршіктеу мөлшеріне дейін ұстау;
түйіршіктерді кептіру құрылғысына салу, белгілі бір ылғалдыққа дейін түйіршіктерді кептіру;
түйіршіктеу машинасын тазарту;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
284. Білуге тиіс:
түрлі дәрмектерді механизацияланған түйіршіктеу кезінде операциялардың технологиялық кезектілігі;
түйіршіктеуге арналған құрам, тығыздық және ылғалдығын;
түйіршіктеу машинасы мен кептіргіштердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
түрлі дәрмектердің түйіршіктерін кептірудің температуралық режимі;
түйіршіктелетін дәрмектердің физикалық және химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Түйіршіктеуші 4-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
медицинаға арналған түрлі дәрмектер үшін жартылай фабрикаттарды түйіршектеудің механизацияланған процесі жекелеген операцияларын жүргізу;
массаны түйіршектеуге дайындау: берілген рецепті бойынша материалдарды өлшеу, қоспаны талап етілетін тығыздыққа дейін жеткізу;
массаны түйіршіктеу машинасы арқылы өз бетінше есептеу;
берілген түйіршіктеу мөлшеріне дейін ұстау;
түйіршіктерді кептіру құрылғысына салу, белгілі бір ылғалдыққа дейін түйіршіктерді кептіру, берілген температуралық режимді бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша сақтау;
түйіршіктеу машинасын тазарту;
түйіршіктелетін дәрмектердің шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

Параграф 4. Виварщик, 4-й разряд
281. Характеристика работ:
участие в иммунизации, кровопускании и лечении животных-продуцентов (лошадей или свиней) в производствах лечебно-профилактических сывороток;
подготовка инструментов, операционных станков и столов к работе;
подводка иммунизированных животных в операционную и подготовка их к операциям, проверка соответствия номеров животных назначениям в нарядах и надписям на аппаратах с антигенами (анатоксинами, токсинами), фиксация животных в станке и удержание их во время иммунизации, кровопусканий и лечебных процедур, подготовка и обработка операционного поля, обеспечение стерильности кровопусканий;
измерение температуры у животных-продуцентов;
приготовление дезрастворов и лечебно-профилактических средств под руководством лаборанта или ветеринарного врача;
отводка животных-продуцентов из операционной в стойло;
участие в тотальном кровопускании продуцентов (организация фиксации и удержание во время обескровливания, повал).
282. Должен знать:
правила подготовки к операциям инструментов, животных-продуцентов и помещений;
условия стерильной работы;
правила выполнения иммунизации, кровопусканий, тотальных кровопусканий;
приемы доставки животных-продуцентов в операционную и их фиксация;
правила обращения с животными-продуцентами.
59. Гранулировщик
Параграф 1. Гранулировщик, 3-й разряд
283. Характеристика работ:
ведение отдельных операций механизированного процесса грануляции полуфабрикатов для различных препаратов медицинского назначения под руководством гранулировщика более высокой квалификации;
приготовление массы для грануляции: отвешивание материалов по заданному рецепту, перемешивание и доведение смеси до требуемой плотности;
пропускание массы через грануляционную массу;
выдерживание заданных размеров гранул;
загрузка гранул в сушильное устройство, подсушивание гранул до определенной влажности;
чистка грануляционной машины;
подготовка оборудования к ремонту.
284. Должен знать:
технологическую последовательность операций при механизированной грануляции различных препаратов;
заданный состав, требуемую плотность и влажность массы для грануляции;
устройство и принцип работы грануляционной машины и сушилок;
температурный режим сушки гранул различных препаратов;
физические и химические свойства гранулируемых препаратов, предъявляемые к ним требования.
Параграф 2. Гранулировщик, 4-й разряд
285. Характеристика работ:
ведение механизированного процесса грануляции полуфабрикатов для различных препаратов медицинского назначения (таблеток и другое);
приготовление массы для грануляции: отвешивание материалов по заданному рецепту, перемешивание и доведение смеси до требуемой плотности;
самостоятельный расчет дозировки материалов и плотности массы через грануляционную машину;
выдерживание заданных размеров гранул;
загрузка гранул в сушильное устройство, подсушивание гранул до определенной влажности, соблюдение заданного температурного режима сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
чистка грануляционной машины;
учет расхода сырья и выхода гранулированных препаратов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

286. Білуге тиіс:
түрлі дәрмектерді механизацияланған түйіршіктеу кезінде операциялардың технологиялық кезектілігі;
түйіршіктеуге арналған құрам, тығыздық және ылғалдығын;
түйіршіктеу машинасы мен кептіргіштердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
түрлі дәрмектердің түйіршіктерін кептірудің температуралық режимі;
түйіршіктелетін дәрмектердің физикалық және химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптар.
60. Медициналық дәрмектерді мөлшерлеуші
Параграф 1. Медициналық дәрмектерді мөлшерлеуші, 1-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
қосалқы жұмыстарды (бос ампулалы қораптарды жіберу, мөлшерленген ампулаларды қабылдау және тағы басқа) орындау; анағұрлым жоғары білікті мөлшерлеушінің басшылығымен мөлшерлеуде міндетті дәрмектерді мөлшерлеудің дәлдігін немесе басқа да шарттарын жүйелі түрде тексеру;
бағыт парақтарын толтыру.
288. Білуге тиіс:
қолданылатын айлабұйымдар мен құрғақ немесе сұйық медициналық немесе ветеринарлық дәрмектерді қолмен мөлшерлеу жолдары;
мөлшерлеудің дәлдігін тексеру тәсілдері;
дәрмектерді мөлшерлеуге қойылатын стерилділік талаптары, мөлшерленетін дәрмектердің қызметі.
Параграф 2. Медициналық дәрмектерді мөлшерлеуші, 2-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық талаптарға сәйкес көзделген дәлдікпен стерилді немесе басқа да ерекше жағдайларда қолданылатын айлабұйымдар мен құрғақ немесе сұйық медициналық немесе ветеринарлық дәрмектерді қолмен мөлшерлеу;
анағұрлым жоғары білікті мөлшерлеушінің басшылығымен техникалық талаптарда көзделген мөлшерлеуде міндетті дәрмектерді мөлшерлеудің дәлдігін немесе басқа да шарттарын жүйелі түрде тексеру;
бағыт парақтарын толтыру.
290. Білуге тиіс:
қолданылатын айлабұйымдар мен құрғақ немесе сұйық медициналық немесе ветеринарлық дәрмектерді қолмен мөлшерлеу жолдары;
мөлшерлеудің дәлдігін тексеру тәсілдері;
дәрмектерді мөлшерлеуге қойылатын стерилділік талаптары, мөлшерленетін дәрмектердің қызметі.
291. Жұмыс үлгілері:
1) натрий гексеналы, мышьяк, антибиотиктер басқа да дәрмектер – мөлшерлеу.
Параграф 3. Медициналық дәрмектерді мөлшерлеуші, 3-разряд
292. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық талаптарға сәйкес көзделген дәлдікпен стерилді немесе басқа да ерекше жағдайларда қолданылатын айлабұйымдар мен құрғақ немесе сұйық медициналық немесе ветеринарлық дәрмектерді қолмен мөлшерлеу; қолмен мөлшерлеуде төмендеу білікті мөлшерлеушінің жұмысын үйлестіру;
техникалық талаптарда көзделген мөлшерлеуде міндетті дәрмектерді мөлшерлеудің дәлдігін немесе басқа да шарттарын жүйелі түрде тексеру;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау, реттеу және ұсақ жөндеу;
бағыт парақтарын толтыру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

286. Должен знать:
технологическую последовательность операций при механизированной грануляции различных препаратов;
заданный состав, требуемую плотность и влажность массы для грануляции;
устройство и принцип работы грануляционной машины и сушилок;
температурный режим сушки гранул различных препаратов;
физические и химические свойства гранулируемых препаратов, предъявляемые к ним требования.
60. Дозировщик медицинских препаратов
Параграф 1. Дозировщик медицинских препаратов, 1-й разряд
287. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ (подача коробок с пустыми ампулами, прием дозированных ампул и другое);
систематическая проверка точности дозировки или других условий обязательных при дозировании медикаментов под руководством дозировщика более высокой квалификации;
заполнение маршрутных листов.
288. Должен знать:
применяемые приспособления и приемы ручного дозирования сухих и жидких медицинских или ветеринарных препаратов;
способы проверки точности дозировки;
требования стерильности, предъявляемые к дозированию препаратов;
назначение дозируемых препаратов.
Параграф 2. Дозировщик медицинских препаратов, 2-й разряд
289. Характеристика работ:
дозирование сухих и жидких медицинских или ветеринарных препаратов вручную в стерильных или других особых условиях в ампулы, флаконы или другую тару с точностью, предусмотренной техническими требованиями;
систематическая проверка точности дозировки или других условий, обязательных при дозировании медикаментов под руководством дозировщика более высокой квалификации;
заполнение маршрутных листов.
290. Должен знать:
применяемые приспособления и приемы ручного дозирования сухих и жидких медицинских или ветеринарных препаратов;
способы проверки точности дозировки;
требования стерильности, предъявляемые к дозированию препаратов;
назначение дозируемых препаратов.
291. Примеры работ:
1) гексенал натрия, препараты мышьяка, антибиотики и другие препараты - дозирование.
Параграф 3. Дозировщик медицинской продукции, 3-й разряд
292. Характеристика работ:
дозирование сухих или жидких препаратов в стерильных или особых условиях на полуавтоматах или автоматах в ампулы, флаконы, шприц-тюбики или другую специальную тару с точностью, предусмотренной технологическими требованиями; при ручном дозировании координация работы дозировщиков более низкой квалификации;
систематическая проверка точности дозировки или других условий, обязательных при дозировании медицинских или ветеринарных препаратов;
наладка, регулирование и мелкий ремонт обслуживаемого оборудования;
заполнение маршрутных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

293. Білуге тиіс:
мөлшерленетін дәрмектердің қызметі, қолданылатын жабдықтарды реттеуге баптау тәсілдері;
құрғақ немесе сұйық дәрмектерді мөлшерлеу дәлдігін тексеру тәсілдері;
асептика, стерилділік және басқа да медициналық дәрмектерді мөлшерлеуде міндетті шарттардың талаптары, мөлшерленетін дәрмектердің физикалық және химиялық қасиеті, оларға қойылатын талаптар.
61. Байлайтын материалдардың жартылай фабрикаттарын дайындаушы
Параграф 1. Байлайтын материалдардың жартылай фабрикаттарын
дайындаушы, 1-разряд
294. Жұмыс сипаттамасы:
бумаларды тігу және мақта немесе дәкені орауынан босату;
берілген ұзындықта үстелге дәкені төсеу, берілген ені бойынша мақтаның жолағын кесіп алу; дәкеге біркелкі етіп мақтаны салу;
мақтаны дәкемен орау және техникалық талаптарға сәйкес қалау;
дәкені оралуына қарай үстелде қарау;
кемшіліктерін (дақтарды, үзілген жерлерін) анықтау және оны қайшымен кесу;
енінің қисық жерлерін жою және тігуге дайындау.
295. Білуге тиіс:
мақта, дәке және мақта-дәке таспаларының сапасына қойылатын талаптар, өңделетін өнімнің қызметі, дәке және мақтаның кемшілік түрлері;
дәкелерді түйреу жолдары.
Параграф 2. Байлайтын материалдардың жартылай фабрикаттарын
дайындаушы, 2-разряд
296. Жұмыс сипаттамасы:
бумаларды тігу және мақта немесе дәкені орауынан босату;
лейкопластырь матасын еніне, түсіне, артикулына қарай сұрыптау;
ұштарын сыртқа қаратып тиісті ұзындықта таспаларға матаны іріктеу;
тігін машинасын толтыру, іске қосу және тоқтату;
тігін машинасында таспаға матаны тіге отырып орау машинасының көмегімен таспаларды білікке орау;
бос ұштарын таспаға қосып тігу;
лейкопластырь матасының шығуын есептеу.
297. Білуге тиіс:
лейкопластырь матасының және жасалатын таспаның сапасына қойылатын талаптар, орау және тігу машинасына қызмет көрсету және реттеу ережесі;
лейкопластырь матасы мен таспасының сапасын тексеру жолдары;
өңделетін өнімнің қызметі.
62. Медициналық өнімдерді ораушы
Параграф 1. Медициналық өнімдерді ораушы, 1-разряд
298. Жұмыс сипаттамасы:
дәрілік флакондардың алюминий қалпақтарын жабу және оларды қалпақтарын орауға жіберу;
стерилді өніммен жұмыс істеуде орынжайды, жұмыс орнын және түрлі айлабұйымдарды дайындау;
стерилділігін ұдайы тексеріп отыру.
299. Білуге тиіс:
дәрмегі бар флакондарды бекітуге қойылатын талаптар;
стерилді жағдайда жұмыс істеу ережесі.
Параграф 2. Медициналық өнімдерді ораушы, 1-разряд
300. Жұмыс сипаттамасы:
дәрмек, дәрумен салынған флакондарды, шприц тюбиктердегі инелерді және де басқа орауға жататын өнімдерді алюминий қалпақтармен жартылай автоматтарда жабу;
орайтын жартылай автоматқа қызмет көрсету;
бағыт парақтарын толтыру.

293. Должен знать:
назначение дозируемых препаратов;
приемы наладки к регулирования обслуживаемого оборудования;
способы проверки точности дозировки сухих и жидких медикаментов;
требования асептики, стерильности и других условий, обязательных при дозировании медицинских препаратов;
физические и химические свойства дозируемых препаратов;
предъявляемые к ним требования.
61. Заготовщик полуфабрикатов перевязочных
материалов
Параграф 1. Заготовщик полуфабрикатов перевязочных
материалов, 1-й разряд
294. Характеристика работ:
расшивание кип и освобождение ваты или марли от упаковки;
настил (наколка) марли установленной длины на стол, отрыв полос ваты по заданной ширине, укладка на марлю ровным слоем расфасованной ваты;
обертывание ваты марлей и складывание согласно техническим требованиям;
просмотр марли на столе вдоль кромки;
выявление дефектных мест (пятен, клейм, разрывов и так далее) и вырезка их ножницами;
устранение косины концов полотнища и подготовка его для сшивания.
295. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству ваты, марли и ватно-марлевых лент;
назначение вырабатываемой продукции;
виды брака ваты в марли;
приемы наколки марли.
Параграф 2. Заготовщик полуфабрикатов перевязочных
материалов, 2-й разряд
296. Характеристика работ:
расширение кип и освобождение ткани от упаковки;
сортировка ткани для лейкопластыря по ширине, цвету, артикулу;
подбор ткани в ленты соответствующей длины с выведением концов наружу и заправкой для сшивки;
заправка швейной машины, пуск и остановка;
намотка лент на валик с помощью намоточной машины с последующей сшивкой ткани в ленты на швейной машине;
пришивка холостых концов к ленте;
учет прихода и расхода ткани для лейкопластыря.
297. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству ткани для лейкопластыря и к изготовляемым лентам;
правила обслуживания и регулирования намоточной и швейной машины;
приемы проверки качества ткани и лент для лейкопластыря;
назначение вырабатываемой продукции.
62. Закатчик медицинской продукции
Параграф 1. Закатчик медицинской продукции, 1-й разряд
298. Характеристика работ:
накрывание алюминиевыми колпачками укупоренных флаконов с препаратами и передача их на закатку колпачков;
при работе со стерильной продукцией подготовка помещения, рабочего места и различных приспособлений;
регулярная проверка стерильности.
299. Должен знать:
требования, предъявляемые к укупорке флаконов с препаратами;
правила работы в стерильных условиях.
Параграф 2. Закатчик медицинской продукции, 2-й разряд
300. Характеристика работ:
закатка на полуавтоматах алюминиевых колпачков, закрывающих флаконы с расфасованными медикаментами, витаминами, игл на шприц-тюбиках и другой продукции, подлежащей закатке;
обслуживание закаточного полуавтомата;
заполнение маршрутных листов.

301. Білуге тиіс:
орауға түсетін өнімге қойылатын талаптар;
орайтын жартылай автоматқа қызмет көрсету және реттеу ережесі;
жартылай автоматқа салу және өнімді түсіру ережесі;
орау кемшіліктерінің түрлері мен себептері;
олардың алдын алу және жою шаралары.
63. Хирургиялық тігіс материалын толтырушы
Параграф 1. Хирургиялық тігіс материалын толтырушы, 3-разряд
302. Жұмыс сипаттамасы:
хирургиялық, жолақ ішілік операциялары уақытында мен сыртқы тігіс салу үшін жібек кетгут (ұсақ және ірі қара малдың аш ішегінен жасалған хирургиялық жіп) және жібек жіптерін тез және дәл алу мүмкіндігін қамтамасыз ететін жіптің бетін кесуді болдырмайтын ерекше дәл тәсілдерді қолдана отырып кетгут және хирургиялық жібек жіптерін толтыру процесін орындау;
орау құрылғысында орау кезінде оларға эластикалық және серіппелік беру үшін консервілеу ерітіндісі мен этил спиртпен кетгут және жібек жіптерді алдын ала өңдеу. ГОСТ-қа сәйкес келмейтін жіптерді іріктеу.
303. Білуге тиіс:
шыны түтікке кетгут және жібекті дәл толтыру жолдары, кетгут және жібекті толтыруға қойылатын талаптар, шикізаттың бактериялық зарарлануы туралы мәліметтер, кетгут және жібек жіптерге қойылатын ГОСТ талаптары, орау құрылғысының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
консервілеу ерітіндісінің құрамы мен жасау тәсілдері.
64. Ампулаларды дәнекерлеуші
Параграф 1. Ампулаларды дәнекерлеуші, 2-разряд
304. Жұмыс сипаттамасы:
стерилдік ережелерін сақтай отырып газ немесе керосин жанарғыларында, жартылай автоматтар немесе автоматтарда қолмен ампулаларды (дәрмектермен, дәрумендермен толтырылған) дәнекерлеу;
жанарғы алауын, транспортер таспасы қозғалысы жылдамдығы мен ампулалардың біркелкі түсуін реттеу;
вакууммен дәнекерлеуде вакуум аппараты тарақтарын дайындау және ауаның толық шығуын қамтамасыз ету;
ампулаларды автоматтарда немесе жартылай автоматтарда дәнекерлеуде жабдықтардың жұмысын қадағалау;
капсулаларды дәнекерлеуде – түрлі мөлшердегі капсулаларды берілген режим бойынша дәнекерлеу процесін жүргізу, дәнекерлеудің герметикалығын тексеру.
305. Білуге тиіс:
ампулаларды дәнекерлеуде қолданылатын жабдықтарды реттеу жолдары, газды пайдалану ережесі;
дәнекерлеудің герметикалығын тексеру тәсілдері;
стерилді жағдайларда жұмыс істеу ережесі;
ампулаларды толтыратын дәрмектердің қасиеттері.
Параграф 2. Ампулаларды дәнекерлеуші, 3-разряд
306. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут немесе хирургиялық жібек жіптері бар қалың түтіктерден жасалған ампулаларды жартылай автоматтарда немесе автоматтарда қалыптастыру және дәнекерлеу;
қабылдағыш бункерге түтіктерді салу, даяр ампулаларды түсіру, ампулаларды калибрлер бойынша жиынтықтау және ағаш жәшіктерге қалау;
дәрмектері және дәрумендері бар ампулаларды дәнекерлеудің механизацияланған процесінің барлық сатысында температуралық режимді реттеу;
резиналарды жанып алу және оларды вакууммен дәнекерлеуде тарақтарға желімдеу;
жұмыстың стерилді шарттарын қамтамасыз ету;
жабдықтарды баптау және жай-күйін қадағалау;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
дәнекерлеушілердің жұмысын есептеу және бағдар парақтарын ресімдеу.

301. Должен знать:
требования, предъявляемые к продукции, поступающей на закатку;
правила обслуживания и регулирования закаточного полуавтомата;
правила загрузки полуавтомата и выгрузки продукции;
виды и причины брака закатки, меры его предупреждения и устранения.
63. Закладчик хирургического шовного материала
Параграф 1. Закладчик хирургического шовного материала, 3-й разряд
302. Характеристика работ:
выполнение процесса закладки нити кетгута (хирургической нити из тонких кишок мелкого и крупного рогатого скота) и хирургического шелка в пробирку с соблюдением особо точных приемов, исключающих образование срезов и задиров поверхности нити и обеспечивающих возможность быстрого и точного извлечения нити кетгута и шелка из пробирки во время хирургических, внутриполостных операций и шелка для наложения наружных швов;
предварительная обработка нитей кетгута и шелка консервирующим раствором и этиловым спиртом для придания им эластичности и упругости при намотке на намоточном устройстве;
отбраковка нитей не соответствующих ГОСТу.
303. Должен знать:
приемы особо точной закладки нитей кетгута и шелка в пробирку;
требования, предъявляемые к закладке кетгута и шелка;
сведения о бактериальной обсемененности сырья;
требования ГОСТа, предъявляемые к нитям кетгута и шелка;
устройство и принцип работы намоточного устройства;
состав и способы приготовления консервирующего раствора.
64. Запайщик ампул
Параграф 1. Запайщик ампул, 2-й разряд
304. Характеристика работ:
запайка ампул (наполненных медикаментами или витаминами) вручную на газовых или керосиновых горелках, на полуавтоматах или автоматах с соблюдением правил стерильности;
регулирование пламени горелок, скорости движения транспортерной ленты и равномерности поступления ампул;
подготовка гребенок вакуумного аппарата при вакуумной запайке и обеспечение полной откачки воздуха;
наблюдение за работой оборудования при запайке ампул на автоматах или полуавтоматах;
при запайке капсул - ведение процесса запайки капсул разных размеров по заданному режиму, проверка герметичности запайки.
305. Должен знать:
приемы регулирования оборудования, применяемого для запайки ампул;
правила пользования газом;
способы проверки герметичности запайки;
правила работы в стерильных условиях;
свойства препаратов, наполняющих ампулы.
Параграф 2. Запайщик ампул, 3-й разряд
306. Характеристика работ:
формирование и запайка ампул из толстостенных пробирок с нитью кетгута или хирургического шелка на полуавтоматах или автоматах;
загрузка приемного бункера пробирками, выгрузка готовых ампул; комплектование ампул по калибрам и укладка в деревянные ящики;
регулирование температурного режима на всех стадиях механизированного процесса запайки ампул с медикаментами и витаминами;
оттачивание резинок и наклеивание их на "гребенку" при вакуумной запайке;
обеспечение стерильных условий работы;
наладка и наблюдение за состоянием оборудования;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
учет работы запайщиков и оформление маршрутных листов.

307. Білуге тиіс:
ампулалау технологиясы, капиллярларды созғылау және дәнекерлеу тәсілдері;
дәнекерлеуде пайдаланылатын жабдықтардың құрылысы;
кетгут немесе хирургиялық жібек жіппен ампулаларды дәнекерлеуге қойылатын талаптар;
бактериялық зарарлануы туралы орындалатын жұмыс шеңберіндегі негізгі мәліметтер, дәнекерленген ампулалардың герметикалығын бақылау ережесі, ампулаларды дәнекерлеудегі ақаудың түрлері.
308. Жұмыс үлгілері.
1) АП-25М үлгісіндегі автоматты желілердегі ерітінділерді ампулалау – ампулаларды автоматты дәнекерлеу секциясына қызмет көрсету, барлық желілердегі жұмысты қадағалау және қажетінше реттеу.
65. Ингаляторларды зарядтау
Параграф 1. Ингаляторларды зарядтау, 1-разряд
309. Жұмыс сипаттамасы:
ингаляторларды зарядтау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау;
техникалық шарттарға сәйкес орау;
өңдеуді есептеуді жүргізу.
310. Білуге тиіс:
жұмыс тәсілдері, тампондарды сіңдіру процесінің талаптары, қолданылатын дәрмектердің физикалық және химиялық қасиеттері, ингаляторлардың қызметі.
Параграф 2. Ингаляторларды зарядтау, 2-разряд
311. Жұмыс сипаттамасы:
ингаляторлар пеналдарын ысқылау, дәрілік құраммен тампондарды сіңдіру, ингалятор пеналдарын тампондармен зарядтау;
ингаляторларды құрастыру;
техникалық шарттарға сәйкес орау;
өңдеуді есептеуді жүргізу.
312. Білуге тиіс:
жұмыс тәсілдері, тампондарды сіңдіру процесінің талаптары, қолданылатын дәрмектердің физикалық және химиялық қасиеттері, ингаляторлардың қызметі;
тампондарды жасауда және ингалятор пеналын зарядтауда ақаулықтардың түрлері мен болдырмау шаралары.
66. Зертханалық мал питомнигінің зоозертханашысы
Параграф 1. Зертханалық мал питомнигінің зоозертханашысы, 4-разряд
313. Жұмыс сипаттамасы:
тышқан, егеуқұйрық, теңіз шошқасы, атжалман, қоян және басқа да зертханалық жануарларды питомниктердің пайдаланатын жайылымдарында тауарлық жас малды будандастыруға және өсіруге жол берілмейтін рандомбридинг тәсімі бойынша өсіру;
жануарларды будандастыруға бөліп отырғызу, төлді қабылдап алуға үйшіктерін дайындау; қиын тегістеу, төлді ұрғашыларынан ажыратып алу, клиникалық көрсеткіштер бойынша жануарларды іріктеу;
зертханалық жануарларды тамақтандыру, су беру, берілген режимдерді сақтай отырып оларға күтім жасау;
ұрғашыларының аналық қасиетін, буаз болу белгілері және мерзімін айқындау;
жынысына, жасына, салмағына және басқа да белгілеріне қарай малдарды тұтынушыларға іріктеу және жіберу;
малдардың салмағын өлшеу;
дезокілемдерді ерітіндіге толтыру, технологиялық жабдықтар мен керек-жарақтарды тазалау және жуу. өндірістік және қосалқы бөлмелерді жинау;
орынжайларды дезинфекциялауға қатысу;
клеткалық жабдықтарды ылғалды стерилдеу;
орынжайларда микроклимат ұстап отыру;
алғашқы зоотехникалық есепті жүргізу.

307. Должен знать:
технологию ампулирования; способы оттяжки и запайки капилляров;
устройство оборудования, применяемого при запайке;
требования, предъявляемые к запайке ампул с нитью кетгута или хирургического шелка;
основные сведения в пределах выполняемой работы о бактериальной обсемененности;
правила контроля герметичности запаянных ампул;
виды брака при запайке ампул.
308. Примеры работ:
1) ампулирование растворов на автоматической линии типа АП-25М-обслуживание секции автоматической запайки ампул, наблюдение и при необходимости регулирование работы всей линии.
65. Зарядчик ингаляторов
Параграф 1. Зарядчик ингаляторов, 1-й разряд
309. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по зарядке ингаляторов;
упаковка в соответствии с техническими условиями;
ведение учета выработки.
310. Должен знать:
приемы работы;
требования к процессу пропитки тампонов;
физические и химические свойства применяемых медикаментов и назначение ингаляторов.
Параграф 2. Зарядчик ингаляторов, 2-й разряд
311. Характеристика работ:
протирка пеналов ингаляторов, пропитка тампонов лекарственным составом, зарядка пеналов ингаляторов тампонами;
сборка ингаляторов;
упаковка в соответствии с техническими условиями;
ведение учета выработки.
312. Должен знать:
приемы работы;
требования к процессу пропитки тампонов;
физические и химические свойства применяемых медикаментов и назначение ингаляторов;
причины, виды и меры предупреждения брака при приготовлении тампонов и зарядке пеналов ингаляторов.
66. Зоолаборант питомника лабораторных животных
Параграф 1. Зоолаборант питомника лабораторных животных, 4-й разряд
313. Характеристика работ:
разведение мышей, крыс, морских свинок, хомяков, кроликов и других видов лабораторных животных в пользовательных стадах питомников по схемам рандомбридинга, исключающим родственное скрещивание и выращивание товарного молодняка;
рассадка животных на скрещивание, подготовка гнезд к приему приплода, уравнивание пометов, отъем молодняка от самок, отбраковка животных по клиническим показателям;
кормление, поение лабораторных животных, уход за ними с соблюдением остановленных режимов;
определение материнских качеств самок, признаков беременности и их сроков;
набор и отправка товарных животных потребителям в соответствии с заявками по полу, возрасту, весу и другим признакам;
взвешивание животных;
заправка дезоковриков раствором, чистка и мойка технологического оборудования и инвентаря;
уборка производственных и подсобных помещений;
участие в дезинфекции помещений;
влажная стерилизация клеточного оборудования;
соблюдение в помещении микроклимата;
ведение первичного зоотехнического учета.

314. Білуге тиіс:
мал басын рандомизациялау принципі мен рандомбридингі тәсімін;
зертханалық жануарларды өсіруде оны сақтау ережесі;
клеткалы жүйелердің, вакуумдық және қалтқылы науалардың, аспирациялық психрометрлердің, бактерицидті шамдардың, өтпелі электр стерилдеу камераларының құрылымы мен қызметі, жануарлардың жынысын айқындау ережесі;
жануарларды отырғызудың санитарлық нормалары мен еркек малға берілетін полигамиялық ауырлықты; малдарды тамақтандыру және суғару ережесі мен гигиенасын;
жұмыс орындарына қойылатын санитарлық талаптар;
дезинфекция жүргізу ережесі мен тәсілдері;
бастапқы зоотехникалық есеп жүргізу ережесі.
Параграф 2. Зертханалық мал питомнигінің зоозертханашысы, 5-разряд
315. Жұмыс сипаттамасы:
тышқан, егеуқұйрық, теңіз шошқасы, атжалман, қоян және басқа да зертханалық жануарларды питомниктердің пайдаланатын жайылымдарында тауарлық жас малды будандастыруға және өсіруге жол берілмейтін рандомбридинг тәсімі бойынша өсіру;
түс гендері бойынша малдың генетикалық тазалығын бақылау;
берілген режимдерді сақтай отырып бақыланатын малдардың жай-күйін қадағалау;
мал дәрігерінің басшылығымен малдарды вакциналау;
орынжайда тиісті микроклиматты сақтау.
316. Білуге тиіс:
рандомбридингі тәсімі мен зертханалық малдарды өсіруде оның сақталу ережесі, малдардың генетикалық тазалығын бақылаудың негізгі принциптері, зертханалық малдардың стандарттары;
орынжайларда микроклиматты реттеу ережесі мен тәсілдері, малдың жасына қарай топтарын тамақтандыру және азық сипаттамаларының ерекшеліктері, қызмет көрсетілетін малдардың биологиялық ерекшеліктерінің түрлері, малдарды вакциналау және түрлі дезинфекциялайтын ерітінділер жасау ережесі, селекциялық жұмыс нәтижелерін есептеуді жүргізу ережесі.
Параграф 3. Зертханалық мал питомнигінің зоозертханашысы, 6-разряд
317. Жұмыс сипаттамасы:
тышқан, егеуқұйрық, теңіз шошқасы, атжалман, қоян және басқа да зертханалық жануарларды питомниктердің пайдаланатын жайылымдарында тауарлық жас малды будандастыруға және өсіруге жол берілмейтін рандомбридинг тәсімі бойынша өсіру;
мал табындағы будандастырылатын жұптарды іріктеу және жинақтау және олардың төлін пайдалану секциясына жіберу;
теріні трансплантациялау әдісімен гомозиготтылығын мал инбредті желілерін бақылау;
малдарды зоотехникалық және физиологиялық желілері бойынша клиникалық қарау және іріктеу.
318. Білуге тиіс:
зертханалық малдардың стандарттары мен арнайы зерттеуге арналған малдарға қойылатын талаптар;
желі аралық гибридтерді өсіру тәсімі, жас төлдерді жинақтау ротациялық жүйесі;
терінің трансплантациялау әдістемесі, зертханалық малдардың аурудың клиникалық себептері;
табында есептеуді жүргізу ережесі.

314. Должен знать:
принцип рандомизации поголовья и схему рандомбридинга, правила ее соблюдения при разведении лабораторных животных;
устройство и назначение клеточных систем, вакуумных и поплавковых поилок, аспирационных психрометров, бактерицидных ламп, проходных электростерилизационных камер;
правила обращения с лабораторными животными;
правила определения пола животных;
санитарные нормы посадки животных и допустимые полигамные нагрузки на самца;
правила и гигиену кормления и поения животных;
санитарные требования, предъявляемые к рабочим местам;
назначение, правила и способы проведения дезинфекции;
правила ведения первичного зоотехнического учета в пользовательных стадах.
Параграф 2. Зоолаборант питомника лабораторных животных, 5-й разряд
315. Характеристика работ:
разведение мышей, крыс, морских свинок, хомяков, кроликов и других видов лабораторных животных в пользовательных стадах питомников по схемам инбридинга (родственное скрещивание);
контроль генетической чистоты линий животных по генам окраски;
наблюдение за состоянием контролируемых животных с соблюдением установленных режимов;
вакцинация животных под руководством ветеринарного врача;
соблюдение в помещении соответствующего микроклимата.
316. Должен знать:
схему инбридинга и правила ее соблюдения при разведении лабораторных животных;
основные принципы контроля генетической чистоты линий животных;
стандарты на лабораторных животных;
правила и способы регулирования микроклимата в помещении;
особенности кормления различных возрастных групп животных и характеристику кормов;
видовые биологические особенности обслуживаемых животных;
правила проведения вакцинации животных и приготовления различных дезинфицирующих растворов;
правила ведения учета результатов селекционной работы.
Параграф 3. Зоолаборант питомника лабораторных животных, 6-й разряд
317. Характеристика работ:
разведение мышей, крыс, морских свинок, хомяков, других видов лабораторных животных по схемам рандомбридинга и инбридинга в племенных стадах питомников;
отбор и комплектование скрещиваемых пар животных племенного стада и передача их потомства в пользовательные секции;
контроль инбредных линий животных на гомозиготность методом трансплантации кожи;
клинический осмотр и выбраковка животных по зоотехническим и физиологическим линиям.
318. Должен знать:
стандарты на племенных лабораторных животных и требования, предъявляемые к животным, предназначенным для специальных исследований;
схему разведения межлинейных гибридов;
ротационную систему комплектования племенного молодняка;
методику проведения трансплантации кожи;
клинические признаки специфических заболеваний лабораторных животных;
правила ведения учета в племенных стадах.

67. Дәрумендік шырын жасаушы
Параграф 1. Дәрумендік шырын жасаушы, 1-разряд
319. Жұмыс сипаттамасы:
салатын орынға шикізатты жеткізу;
оны ысқылау машинасына салу;
өндіріс қалдықтарын жинау;
машиналарды жуу және майлау.
320. Білуге тиіс:
көлік құралдарына шикізат салу нормалары мен тиеу ережесі;
тасымалдау ережесі;
көтергіш механизмдері мен айлабұйымдарды пайдалану ережесі;
жұмыс істеу жолдары.
Параграф 2. Дәрумендік шырын жасаушы, 2-разряд
321. Жұмыс сипаттамасы:
ысқылайтын машинада шикізатты ысқылау немесе уату агрегатында оны уату;
ысқылау машинасы мен сығымдағыштарға салу, түсіру, іске қосу және тоқтату;
машиналардың жұмысын және жай-күйін қадағалау;
оларды жуу және майлау, реттеу, жұмысындағы кемшіліктерді жою;
есепті жүргізу.
322. Білуге тиіс:
машина құрылғысы, жұмыс істеу принципі және оларға қызмет көрсету ережесі;
сығудың технологиялық тәсімі мен сығу режимі;
даяр өнімге қойылатын талаптар.
Параграф 3. Дәрумендік шырын жасаушы, 3-разряд
323. Жұмыс сипаттамасы:
күнжарадан толық дәндерді ажырата отырып сығу процесін жүргізу;
ысқылайтын машинада шикізатты ысқылау немесе уату агрегатында оны уату;
ысқылау машинасы мен сығымдағыштарға салу, түсіру, іске қосу және тоқтату;
машиналардың жұмысын және жай-күйін қадағалау;
оларды жуу және майлау, реттеу, жұмысындағы кемшіліктерді жою;
есепті жүргізу.
324. Білуге тиіс:
машина құрылғысы, жұмыс істеу принципі және оларға қызмет көрсету ережесі;
сығудың технологиялық тәсімі мен сығу режимі;
даяр өнімге қойылатын талаптар.
68. Гипсті бинт жасаушы
Параграф 1. Гипсті бинт жасаушы, 2-разряд
325. Жұмыс сипаттамасы:
материалдарды, бинт және гипсты дайындау, оларды жұмыс орнына жеткізу.
дәкелерді орау;
гипске дәкені қолмен жағу арқылы дәкелік бинтті гипстеу;
даяр бинттерді өлшеу, оларды жеткізу және жәшіктерге салу;
даяр өнім салынған жәшіктерді көрсетілген жерге апару.
326. Білуге тиіс:
бинттің ауданы бойынша гипсті біркелкі етіп тарата отырып бинтті гипстеу тәсілдері, бинт өлшемдері мен гипстің белгіленген шығу нормасы.
69. Кетгут жасаушы
Параграф 1. Кетгут жасаушы, 2-разряд
327. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут өндірудің технологиялық процесіне кіретін жекелеген операцияларды анағұрлым жоғары білікті кетгут жасаушының басшылығымен орындау: ішек шикізатын тұздан тазалау және бумаларды жиынтықтау; ұштарын ажырату және мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес кетгуттың қысқа жіптерін қалыптастыру; кетгут жіптерін орайтын машиналарда орау; түйін жасау және түйіндерді пачкаға жинақтау, түйіндерді кесу (кетгуттың қалған ұштарын кесу).

67. Изготовитель витаминных соков
Параграф 1. Изготовитель витаминных соков, 1-й разряд
319. Характеристика работ:
доставка сырья к месту загрузки;
загрузка его в терочные машины;
уборка отходов производства;
мойка и смазка машин.
320. Должен знать:
нормы и правила погрузки сырья на транспортные средства;
правила транспортировки;
правила пользования подъемными механизмами и приспособлениями;
приемы работы.
Параграф 2. Изготовитель витаминных соков, 2-й разряд
321. Характеристика работ:
протирка сырья на терочных машинах или дробление его на дробильных агрегатах;
загрузка, выгрузка, пуск и остановка терочных машин и прессов;
отжим сока;
наблюдение за работой и состоянием машин;
чистка, смазка и регулирование их;
устранение дефектов в работе;
ведение учета.
322. Должен знать:
устройство, принцип работы машин и правила их обслуживания;
технологическую схему и режим отжима;
требования, предъявляемые к готовой продукции.
Параграф 3. Изготовитель витаминных соков, 3-й разряд
323. Характеристика работ:
ведение процесса отжима с отделением полноценных семян от жмыха;
протирка сырья на терочных машинах или дробление его на дробильных агрегатах;
загрузка, выгрузка, пуск и остановка терочных машин и прессов;
отжим сока;
наблюдение за работой и состоянием машин;
чистка, смазка и регулирование их;
устранение дефектов в работе;
ведение учета.
324. Должен знать:
устройство, принцип работы машин и правила их обслуживания;
технологическую схему и режим отжима;
требования, предъявляемые к готовой продукции.
68. Изготовитель гипсовых бинтов
Параграф 1. Изготовитель гипсовых бинтов, 2-й разряд
325. Характеристика работ:
заготовка материалов, бинтов и гипса, подвозка их к рабочему месту;
раскатка бинтов;
гипсование марлевого бинта путем втирания гипса в бинт ручным способом;
взвешивание готовых бинтов, закатка их и укладка в ящики;
отвозка ящиков с готовой продукцией в указанное место.
326. Должен знать:
приемы гипсования бинтов с равномерным распределением гипса по площади бинта;
размеры бинтов и установленные нормы расхода гипса;
правила санитарии и гигиены.
69. Изготовитель кетгута
Параграф 1. Изготовитель кетгута, 2-й разряд
327. Характеристика работ:
выполнение под руководством изготовителя кетгута более высокой квалификации отдельных операций, входящих в технологический процесс производства кетгута: обессоливание кишечного сырья и комплектовка связок в узлы; разборка концов и формирование из них коротких нитей кетгута в соответствии с требованиями государственного стандарта;
скручивание нитей кетгута на скруточных машинах; изготовление петель, подсчет и комплектация петель в пачки, стрижка петель (обрезка оставшихся концов кетгута).

328. Білуге тиіс:
кетгуттың қызметі;
орындалатын технологиялық операциялардың мақсаты және оларға қойылатын техникалық талаптар;
ішек шикізатын тұздан айыру ережесі;
бумаларды жинақтау жолдары, жіптерді орау, түйін жасау және оларды жинақтау;
орындалатын операцияларда өнім ақаулықтарының түрі және себептері;
жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
Параграф 2. Кетгут жасаушы, 3-разряд
329. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут жасау процесіне кіретін жекелеген технологиялық операцияларды өз бетінше орындау, ішек шикізатын ағарту және бейтараптандыруға арналған химиялық ерітінділер жасау, химиялық ерітінділерде ішектерді ағарту, сығу машинасында шлям қалдықтарынан ішек таспаларын екіжақты тазалау; ірі қара малдың ішегін аудару; ішек таспасын тазалау; жаратын машинада қарынды қиығынан кесу.
330. Білуге тиіс:
кетгуттың қызметі, түрлері, калибрлері мен қасиеті;
түсетін ішек шикізатына қолданыстағы мемлекеттік стандарт, ішектердің сұрыптылығы мен санаты;
қолданылатын химиялық ерітінділердің құрамы;
орындалатын операциялардың мақсаты мен оларға қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы, баптау тәсілдері, ішек таспаларын ағарту тәсілдері және қойылатын талаптар;
ірі қара малдың ішегін ақтару және кесу тәсілдері;
кетгут ақауларының себептері мен түрлері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
Параграф 3. Кетгут жасаушы, 4-разряд
331. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай фабрикатты дайындауда жоғары дәлдікті талап ететін кетгут жіптерін жасау және қалыптастыру жөніндегі күрделі операцияларды (ірі және ұсақ қара малдың ішегінен хирургиялық жіп) орындау;
қатпарсыз, шашақсыз оң және сол жолағын бөле отырып түрлі клибрдегі ішектерді ұзындығы бойынша кесу;
химиялық ерітінділерде ішектерді ағарту;
ішек жолақтарын кетгут жіптерінің берілген калибрін жасау үшін ұзындығы, түсі, қалыңдығы бойынша сұрыптау;
талап етілетін калибр кетгут жібі жолақтарын ішек жолағынан құрастыру: әрбір жолақты ұзындығы бойынша дәл соза отырып түйін түю; оларды қысқа қазықшаға кигізу;
орайтын машинада жіптерді орау;
кептіру процесін жүргізу: араларында жіптердің қатуын болдырмайтын ағаш рамалардың қазығына жіптерді кигізу, жіптерді түсіне, тығыздығына, формасының цилиндрлігіне, ақаудың болуына қарай сапасын тексеру;
кетгут кептіруге арналған орынжайдың температурасы мен ылғалдығын бақылау.
332. Білуге тиіс:
кетгуттың қызметі және техникалық талаптар;
калибр бойынша кетгуттың стандартты ұзындығы және жіптің диаметрі, ішек жолағынан кетгут жібін қалыптастыруда жұмыстың тәсілдері, химиялық ерітінділер жасау ережесі, олардың қызметі;
химиялық ерітінділерді концентрациялау және температурасын бақылау әдістері;
кетгут кептіруге арналған орынжайдағы ылғалдық және ауа температурасын бақылау әдістері, есептегішпен жарақталған немесе онсыз орау машинасында жұмыс істеу ережесі, кестелерді пайдалану ережесі;
кетгут жіптерін химиялық ерітіндімен өңдеу тәсілдері;
микрометр және психометрді қолдану ережесі.

328. Должен знать:
назначение кетгута;
цель выполняемых технологических операций и технические требования, предъявляемые к ним;
правила обессоливания кишечного сырья;
приемы комплектовки связок в узды, скручивание нитей, изготовление петель и комплектации их в пачки;
виды и причины брака продукции на выполняемых операциях;
устройство и принцип работы оборудования.
Параграф 2. Изготовитель кетгута, 3-й разряд
329. Характеристика работ:
самостоятельное выполнение технологических операций, входящих в процесс изготовления кетгута;
приготовление химических растворов для отбеливания и нейтрализации кишечного сырья;
отбеливание кишок в химических растворах;
двойная очистка кишечных лент от остатков шляма на шлямовочно-отжимных машинах;
выворачивание черев крупного рогатого скота, отделение серозы от кишечной ленты, продольная резка серозы на расколочных машинах.
330. Должен знать:
назначение, виды, калибры и свойства кетгута;
действующий государственный стандарт на поступающее кишечное сырье;
сортность и категории кишок;
состав применяемых химических растворов;
цель выполняемых операций и предъявляемые к ним требования;
устройство и принцип работы, способы наладки применяемого оборудования;
способы отбеливания и требования, предъявляемые к очистке кишечных лент;
приемы выворачивания черев крупного рогатого скота и резки серозы на расколочных машинах;
причины и виды брака кетгута, способы его предупреждения и устранения.
Параграф 3. Изготовитель кетгута, 4-й разряд
331. Характеристика работ:
выполнение сложных операций по изготовлению и формированию нитей кетгута (хирургической нити из черев крупного и мелкого рогатого скота), требующих повышенной точности в подготовке полуфабриката;
точная, без извилин, выхватов и бахромчатости, резка по длине кишок разного калибра с отделением правой (спинка) и левой (брюшка) полос;
отбелка кишок в химических растворах;
сортировка кишечных полос по длине, цвету, плотности стенок для изготовления заданного калибра нити кетгута;
составление из кишечных полос нити кетгута требуемого калибра: подвязка петель с точной натяжкой каждой полосы по длине, надевание их на колышки;
скручивание нитей на скруточных машинах;
ведение процесса сушки: надевание нитей на колышки деревянных рам с большой натяжкой, исключающей возможность склеивания нитей между собой, проверка качества нити по цвету, плотности, цилиндричности формы, наличию пороков (бугорков, трещин, заусенцев, инородных включений);
контроль температуры и влажности помещений для сушки кетгута.
332. Должен знать:
назначение и технические требования к кетгуту;
стандартную длину и диаметр нити кетгута по калибрам;
приемы работы при формировании нити кетгута из кишечных полос;
правила приготовления химических растворов, их назначение;
методы контроля концентрации и температуры химических растворов;
методы контроля влажности и температуры воздуха в помещениях для сушки кетгута;
правила работы на скруточных машинах, оснащенных счетчиком или без него;
правила пользования таблицами;
способы обработки нитей кетгута химическими растворами;
правила пользования микрометром и психрометром.

70. Тығын жасаушы
Параграф 1. Тығын жасаушы, 1-разряд
333. Жұмыс сипаттамасы:
тығын жасайтын станокта немесе қолмен түрлі мөлшердегі мақта-дәке тығын жасау.
334. Білуге тиіс:
тығын жасайтын станокта жұмыс істеу ережесі;
тығын жасайтын станоктың құрылысы және басқару;
тығын мөлшері және жасау материалының сапасы;
жұмыс тәсілдері.
71. Емдеуге арналған бұйымдарды калибрлеуші
Параграф 1. Емдеуге арналған бұйымдарды калибрлеуші, 2-разряд
335. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық шарт талаптарына сәйкес емдеуге (медициналық немесе ветеринарлық) арналған жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды машиналарда калибрлеу немесе диаметрі бойынша ампулаларды қолмен калибрлеу және түрлі калибрлер мен өлшеу аспаптары арқылы олардың формаларының дұрыстығы және мөлшерінің дәлдігін тексеру;
калибрлеу машинасын баптау, іске қосу және тоқтату;
калибрленетін материалдарды, медициналық бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды апару және қалау;
калибрленген бұйымдарды одан әрі өңдеуге жіберу;
бағыт парақтарын толтыру.
336. Білуге тиіс:
калибрлеу жолдары;
калибрленетін материалдарды, медициналық немесе ветеринарлық бұйымдар және жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін машиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
72. Капилляршы
Параграф 1. Капилляршы, 2-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
газ жанарғысында дәрмегі бап ампулаларды қыздыру және вакууммен ампулаларды дәнекерлеуге талап етілетін мөлшерге дейін капиллярларды созғылау;
ұяшықтардағы ампулаларды қораптарға орнату;
жанарғыға газ және ауаның жіберілуін реттеу;
стерилді дәрмектермен жұмыс істеуде стерилдеу ережесін сақтау;
бағдар парақтарын толтыру.
338. Білуге тиіс:
капиллярларды соруға қолданылатын газ жанарғыларының құрылысы;
газ жанарғыларын реттеу ережесі, газ жанарғыларымен жұмыс істеу ережесі және газ қысымына қойылатын талаптар;
капиллярларды тексеру тәсілдері, стерилді жағдайда жұмыс істеу ережесі;
ампулаларда болатын дәрмектердің қасиеті;
жұмыс істеу тәсілдері.
73. Медициналық бұйымдардың жартылай фабрикаттарын жинақтаушы
Параграф 1. Медициналық бұйымдардың жартылай фабрикаттарын жинақтаушы, 2-разряд
339. Жұмыс сипаттамасы:
инъекциялық ерітінділерге арналған тюбик шприцтерді жинақтау; бекітілген мандренамен тюбик шприц инесіне кигізу, инеге мандренаны кигізу, тюбик шприцті міндетті түрде сақтай отырып қалпағын бұрау.
340. Білуге тиіс:
тюбик шприцтің қызметі және пайдалану ережесі;
техникалық талаптары;
тюбик шприцтің стерилдігі мен герметикалығын сақтау шарттары;
жұмыс тәсілдері.

70. Изготовитель пробок
Параграф 1. Изготовитель пробок, 1-й разряд
333. Характеристика работ:
изготовление различного размера ватно-марлевых пробок на пробкоделательном станке или вручную.
334. Должен знать:
правила работы на пробкоделательном станке;
устройство и управление пробкоделательным станком;
качество материала (марли, ваты) для изготовления пробок и размеры пробок;
приемы работы.
71. Калибровщик изделий лечебного назначения
Параграф 1. Калибровщик изделий лечебного назначения, 2-й разряд
335. Характеристика работ:
калибровка на машинах полуфабрикатов и изделий лечебного (медицинского или ветеринарного) назначения в соответствии с требованиями технических условий или калибровка ампул вручную по диаметру и проверка правильности формы и точности их размеров при помощи различных калибров и измерительных инструментов;
наладка, пуск и остановка калибровочных машин;
подноска и укладка на машины калибруемых материалов, медицинских изделий и полуфабрикатов;
передача калиброванных изделий на дальнейшую обработку;
заполнение маршрутных листов.
336. Должен знать:
приемы калибровки;
требования, предъявляемые к качеству калибруемых материалов, медицинских или ветеринарных изделий и полуфабрикатов;
устройство и принцип работы обслуживаемых машин.
72. Капиллярщик
Параграф 1. Капиллярщик, 2-й разряд
337. Характеристика работ:
нагревание ампул с медикаментами на газовых горелках и оттягивание капилляров до размеров, требуемых при запайке ампул под вакуумом;
установка ампул в гнезда коробок;
регулирование подачи в горелки газа и воздуха;
соблюдение правил стерильности при работе со стерильными препаратами;
заполнение маршрутных листов.
338. Должен знать:
устройство газовых горелок, применяемых для оттяжки капилляров, правила регулирования пламени газовых горелок;
правила работы с газовыми горелками и требования, предъявляемые к давлению газа;
способы проверки капилляров;
правила работы в стерильных условиях;
свойства препаратов, содержащихся в ампулах;
приемы работы.
73. Комплектовщик полуфабрикатов медицинских изделий
Параграф 1. Комплектовщик полуфабрикатов медицинских
изделий, 2-й разряд
339. Характеристика работ:
комплектование шприц-тюбиков для инъекционных растворов; надевание на иглу шприц-тюбика колпачка с укрепленной в нем мандреной, введение мандрены в полость иглы и завинчивание колпачка с обязательным сохранением герметичности шприц-тюбика.
340. Должен знать:
назначение и правила пользования шприц-тюбиками, предъявляемые к ним технические требования;
условия соблюдения стерильности и герметичности шприц-тюбика;
приемы работы.

341. Жұмыс үлгілері:
1) фарфор тістер - гарнитураларды жинақтау және оларды күйдіру үшін қалау.
Параграф 2. Медициналық бұйымдардың жартылай фабрикаттарын жинақтаушы, 3-разряд
342. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды тістерді "гарнитураларға" формасы, мөлшері және түсіне қарай жинақтау;
тіс "гарнитураларын" жөндеуге жіберу;
тістің сапасын тексеру;
бағдар парақтарын толтыру.
343. Білуге тиіс:
тістердің анатомиялық формалары, түрлері, түстері және нөмірлері;
жасанды тістерді өңдеудің технологиялық процесі;
"гарнитураларды" жинақтауда жұмыс істеу тәсілдері.
74. Медициналық мақсаттағы өнімдерді бақылаушы
Параграф 1. Медициналық мақсаттағы өнімдерді бақылаушы, 2-разряд
344. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық бақылау бөліміне көрсеткенге дейін өндірістің технологиялық процесіндегі жасанды тістер мен басқа да медициналық мақсаттағы өнімдердің сапасын бақылау. Ыдысты бақылау және іріктеу;
ақаулық түрлері бойынша іріктелген өнімді есептеу;
есеп құжаттамасын жүргізу.
345. Білуге тиіс:
медициналық мақсаттағы барлық түрдегі өнім өндірудің технологиялық процесінде сапасын бақылау жөніндегі қолданыстағы нұсқаулықтар;
өнімге қойылатын техникалық талаптар;
іріктеуге жататын ыдыстардың ақаулық түрлері, бақылау әдістері мен тәсілдері.
Параграф 2. Медициналық мақсаттағы өнімдерді бақылаушы, 3-разряд
346. Жұмыс сипаттамасы:
оралған химиялық-фармацевтикалық дәрмектерді, дәрумендерді, бактериялық дәрмектерді, жасанды тістерді, тігетін хирургиялық материалды мен басқа да медициналық мақсаттағы өнімдердің сапасын бақылау;
ақаулық түрлері бойынша іріктелген өнімді есептеу.
347. Білуге тиіс:
медициналық мақсаттағы барлық түрдегі өнім өндірудің технологиялық процесінде сапасын бақылау жөніндегі қолданыстағы нұсқаулықтар;
өнімге қойылатын техникалық талаптар;
бақылауда қолданылатын аспаптарды, айлабұйымдарды және құралдарды пайдалану ережесі, іріктеуге жататын ыдыстардың ақаулық түрлері, бақылау әдістері мен тәсілдері.
75. Мандреналарды бекітуші
Параграф 1. Мандреналарды бекітуші, 3-разряд
348. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автоматтарда мандреналарды тюбик шприцтердің қалпағына қою және бекіту;
жартылай автоматты тексеру, тазалау және ұсақ жөндеу;
бағдар парағын толтыру.
349. Білуге тиіс:
бекітілген мандреналы қалпақтар мен тюбик шприцтердің қызметі;
қалпақтардағы мандреналарға қойылатын талаптар;
жартылай автоматты баптау, реттеу және ұсақ жөндеу ережесі;
жұмыс істеу тәсілдері.
76. Медициналық сүлік өсіру жөніндегі зертханашы
Параграф 1. Медициналық сүлік өсіру жөніндегі зертханашы, 2-разряд
350. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық сүліктердің өлгендерін іріктей отырып сумен шаю;
жем дайындау және тойдыру үшін бұлауларды толтыру, өндіушілерге арналған тиісті ортаны, сүліктерді ұзақ сақтау және тасымалдауға дайындау;
жыл мезгіліне қарай сүліктерді орау және тасымалдау тәсілдерін айқындау;
өндірістік орынжайдың, су және кептіру камерасының температуралық режимін ұстап отыру.

341. Примеры работ:
1) фарфоровые зубы - комплектование гарнитуров и укладка их для обжига.
Параграф 2. Комплектовщик полуфабрикатов медицинских
изделий, 3-й разряд
342. Характеристика работ:
комплектование искусственных зубов в "гарнитуры" по форме, размерам и расцветке;
передача "гарнитуров" зубов на монтировку;
проверка качества зубов;
заполнение маршрутных листов.
343. Должен знать:
анатомические формы, виды, расцветки и номера зубов;
технологический процесс обработки искусственных зубов;
приемы работы при комплектовании "гарнитуров".
74. Контролер продукции медицинского назначения
Параграф 1. Контролер продукции медицинского назначения, 2-й разряд
344. Характеристика работ:
контроль качества в технологическом процессе производства искусственных зубов и другой продукции медицинского назначения до предъявления ее отделу технического контроля;
контроль и отбраковка тары;
учет забракованной продукции по видам дефектов;
ведение учетной документации.
345. Должен знать:
действующие инструкции по контролю качества в технологическом процессе производства различных видов продукции медицинского назначения;
технические требования, предъявляемые к продукции;
виды дефектов тары, подлежащих отбраковке;
способы и приемы контроля.
Параграф 2. Контролер продукции медицинского назначения, 3-й разряд
346. Характеристика работ:
контроль (сплошной или выборочный) расфасованных химико-фармацевтических препаратов, витаминов, бактерийных препаратов, искусственных зубов, шовного хирургического материала и другой продукции медицинского назначения;
отбраковка дефектной продукции и учет ее по видам дефектов.
347. Должен знать:
действующие инструкции по контролю различных видов продукции медицинского назначения;
технические требования, предъявляемые к сплошному или выборочному контролю;
правила пользования приборами, приспособлениями и инструментами, применяемых при контроле;
виды дефектов продукции, подлежащей отбраковке;
приемы контроля.
75. Крепильщик мандрен
Параграф 1. Крепильщик мандрен, 3-й разряд
348. Характеристика работ:
вставка и укрепление на полуавтомате мандрен в колпачках шприц-тюбиков;
проверка, чистка и мелкий ремонт полуавтомата;
заполнение маршрутных листов.
349. Должен знать:
назначение шприц-тюбиков и колпачков с укрепленной мандреной;
требования, предъявляемые к креплению мандрены в колпачке;
правила наладки, регулировки и мелкого ремонта полуавтомата;
приемы работы.
76. Лаборант по выращиванию медицинских пиявок
Параграф 1. Лаборант по выращиванию медицинских пиявок, 2-й разряд
350. Характеристика работ:
промывка водой медицинских пиявок с отбраковкой погибших;
подготовка корма и заполнение им ванн для кормления;
подготовка соответствующей среды для производителей, длительного хранения и транспортировки пиявок;
определение способов упаковки и транспортировки пиявок в зависимости от времени года;
поддержание температурного режима производственных помещений, воды и сушильных камер.

351. Білуге тиіс:
медициналық сүліктерді шаю тәсілдері, жем дайындау тәсілдері, мақсатына қарай ортаны әзірлеу рецептурасы;
ыдыс және орайтын материалдарға қойылатын талаптар;
өндірістік орынжай, су және кептіру камерасының температуралық режимі.
Параграф 2. Медициналық сүлік өсіру жөніндегі зертханашы, 3-разряд
352. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық сүліктерді тойдыру және ұстау;
сүліктердің жабысуы үшін оларды тамақтандырғанда плацентарлық қабатты дайындау;
тамақтандыруға арналған айлабұйымдарға сүліктерді салу, тамақтануын қадағалау және тойғаннан кейін сүліктерді айлабұйымдардан алу;
ауру және нашар өсіп келе жатқан сүліктерді уақытында анықтау және іріктеу және оларды күту;
дайындаушыдан түскен медициналық сүліктерді ұзақ уақыт сақтау процесін жүргізу; сүліктерді тасымалдауға дайындау.
353. Білуге тиіс:
медициналық сүліктерді жасына және салмағына қарай тойдыру кезеңдері, сүліктерді тамақтандыруға дайындау және тамақтандыруға арналған айлабұйымдарға қалау ережесі;
тамақтандыру, ауру кезінде тойдыру белгілері;
ауру сүліктерді күту;
жыл мезгіліне және қашықтық ұзақтығына қарай сүліктерді ұзақ уақыт сақтау және тасымалдау тәсілдері, плацента анатомиясы, плацентарлық қабығын қоспалардан бөлу;
оны өңдеу және сақтау ережесі.
Параграф 3. Медициналық сүлік өсіру жөніндегі зертханашы, 4-разряд
354. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық сүліктерді өсіру және көбейту;
сапалы сүліктерді іріктеу және оларды толыққанды өндірушілерге дейін тойдыру;
гибрид өндірушілер алу, оларды будандастыру және жібек құрт жасауға салу;
жібек құрттың пісуін қадағалау;
сүліктерді тамақсыз ұстауға аудару мерзімін айқындау;
толыққанды медициналық сүліктерді терапиялық түрде іріктеу;
медициналық сүліктердің сапасын айқындау.
355. Білуге тиіс:
медициналық сүліктердің биологиясы, олардың анатомиялық құрылымы;
көбею, даму және өсу циклдары, қосақтау әдістері мен жібек құрт жасауға дайын болу белгілері;
олардан жібек құрт жасау тәсілдері;
жібек құрттың пісу және оларда жіптердің пайда болу белгілері, медициналық сүліктердің сапалық және терапиялық толыққандылық белгілері;
оларды дайындаушылардан қабылдап алу ережесі.
77. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы
Параграф 1. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы, 2-разряд
356. Жұмыс сипаттамасы:
қосалқы жұмыстарды орындау; малды және эмбриондарды заралау, иммунизациялау және қанын шығару үшін өңдеу; бокстарды, термостаттар мен өндірістік ыдысты жұмысқа дайындау, анағұрлым жоғары білікті зертханашының басшылығымен күрделі емес жекелеген операцияларды жүргізуге және себетін материалдарды әзірлеуге қатысу.

351. Должен знать:
приемы промывки медицинских пиявок;
способы подготовки корма;
рецептуру приготовления среды в зависимости от ее назначения;
требования, предъявляемые к таре и упаковочному материалу;
температурный режим производственных помещений, воды и сушильных камер.
Параграф 2. Лаборант по выращиванию медицинских пиявок, 3-й разряд
352. Характеристика работ:
кормление и содержание медицинских пиявок;
подготовка плацентарной оболочки для присасывания пиявок при их кормлении;
закладка пиявок в приспособления для кормления, наблюдение за приемом пищи и выборка пиявок из приспособлений после насыщения;
своевременное выявление и отбор больных и плохо растущих пиявок и уход за ними;
ведение процесса длительного хранения медицинских пиявок, поступающих от заготовителей; подготовка пиявок к транспортировке.
353. Должен знать:
периоды кормления медицинских пиявок в зависимости от их возраста и веса;
правила подготовки пиявок к кормлению и закладки в приспособления для кормления;
признаки их насыщения при кормления, заболеваний;
правила ухода за больными пиявками;
способы длительного хранения и транспортировки пиявок в зависимости от времени года и дальности расстояния;
анатомию плаценты;
правила отделения плацентарной оболочки от примесей, обработки ее и хранения.
Параграф 3. Лаборант по выращиванию медицинских пиявок, 4-й разряд
354. Характеристика работ:
выращивание и размножение медицинских пиявок;
отбор доброкачественных пиявок и раскармливание их до состояния полноценных производителей;
получение производителей-гибридов, спаривание их и закладка на отладку коконов;
наблюдение за созреванием коконов, развитием и ростом нитчаток и молоди;
определение сроков перевода пиявок на бескормовое содержание;
отбор терапевтически полноценных медицинских пиявок;
определение качества медицинских пиявок, поступающих от заготовителей.
355. Должен знать:
биологию медицинских пиявок, анатомическое строение их;
циклы размножения, развития и роста;
методы спаривания и признаки готовности производителей к откладке коконов;
способы закладки их на образование коконов, признаки созревания коконов и развития в них нитчаток;
признаки доброкачественности и терапевтической полноценности медицинских пиявок;
правила приема их от заготовителей.
77. Лаборант производства бактерийных препаратов
Параграф 1. Лаборант производства бактерийных препаратов, 2-й разряд
356. Характеристика работ:
выполнение подсобных работ; обработка животных и эмбрионов для заражения, иммунизации и кровопускания; подготовка к работе боксов, термостатов и производственной посуды; участие под руководством лаборанта более высокой квалификации в проведении отдельных несложных операций и приготовлении посевного материала.

357. Білуге тиіс:
бактериология негіздері;
жанды патогендік дақылдармен жұмыс істеу ережесі, зарарланған материалмен жұмыс істеу туралы нұсқаулықтар;
бактериологиялық жұмыс тәсілдері, жағынды реңкіннің негізгі әдістері мен бактериологиялық бояу жасау тәсілдері, бактериологиялық және иммунологиялық реакциялар жүргізунің негізгі әдістемесі;
стерилді сынама алу ережесі.
Параграф 2. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы, 3-разряд
358. Жұмыс сипаттамасы:
жанды дақылдарды өсіруге, жартылай өнімдер мен дәрмектерді бақылауға арналған қоректендіру ортасын әзірлеу;
қоректендіру ортасына арналған ерітінділерді белгіленген есептер бойынша әзірлеу;
қоректендіру ортасында өсіру және себу процесінде жанды дақылдармен жұмыс істеуге және оларды малдарға пассаждауға қатысу (сынама алу және оларға жоғары разрядты зертханашы тиісті бақылау жүргізуі үшін өңдеу);
малдың қанын шығару және антигендермен иммунизациялау процесіне қатысу;
жанды дақылдар мен дәрмектердің жағындыларын әзірлеу;
дәрмектерді тазалау және концентрациялау процестеріне қатысу;
токсиндарда, анатоксин және іріткілерде флокуллейтін титрді айқындау.
359. Білуге тиіс:
бактериология негіздері;
жанды патогенді дақылдармен жұмыс істеу ережесі;
заралы материалмен жұмыс істеу туралы нұсқаулық;
бактериологиялық жұмыс тәсілдері, жағындыны бояудың негізгі әдістері мен бактериологиялық бояу жасау тәсілдері, бактериологиялық және иммунологиялық реакциялар жүргізудің негізгі әдістемесі;
стерилді сынама алу ережесі.
360. Жұмыс үлгілері:
Өндірістік малдар:
1) ми жасушасы – гомогенизациялау;
2) миды немесе басқа да органдарын стерилді шығару және оларды одан әрі өңдеуге жіберу;
3) шешек вакцинасы қырындысы – ұсақтау;
4) эмбрионалды мал жасушалары мен органдары - ұсақтау.Бақылау малдары:
1) сою немесе сынауға дайындау;
2) іріткілер – стерилді сүзгілеу;
3) іріткілер мен вакциналар - анағұрлым жоғары білікті зертханашының басшылығымен серияға мәлімет.
Параграф 3. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы, 4-разряд
361. Жұмыс сипаттамасы:
бактериялық жартылай өнімдер мен даяр дәрмектерді әзірлеу және стерилділігін, зиянсыздығын, улылығын бақылау, жанды дақылдарды қоректендіру ортасына себу; қоректендіру ортасында жанды дақылдарды себу және өсуі процесінде жұмыс жүргізу;
микроскопия әдісімен жанды дақылдар мен дәрмектердің морфологиялық қасиеттері мен бактериялық тазалығын тексеру;
жанды дақылдарды қайта себу және оларды малдарға пассаждау;
микробты қоспаларды өңдеу процесінде жұмыстарды орындау: шаю, сүзгілеу, әбден пісіру және басқалар;
токсиндер, анатоксиндер мен іріткілердің тазарту;
анағұрлым жоғары білікті зертханашымен бірлесіп өлшеу аспаптарының көмегімен жартылай өнімдер мен даяр дәрмектерді бақылау;
мал антигендерін иммунизациялау және қанын шығару;
жасау процесінде дәрмектерін бақылау.

357. Должен знать:
основы бактериологии;
правила работы с живыми патогенными культурами;
инструкции о работе с зараженным материалом;
приемы бактериологической работы;
основные методы окраски мазков и способы приготовления бактериологических красок;
основные методики проведения бактериологических и иммунологических реакций;
правила стерильного отбора проб.
Параграф 2. Лаборант производства бактерийных препаратов, 3-й разряд
358. Характеристика работ:
приготовление питательных сред для выращивания живых культур, для контроля полупродуктов и препаратов;
приготовление растворов для питательных сред по установленным расчетам;
участие в работе с живыми культурами в процессе роста и посева на питательных средах и пассаже их на животных (отбор проб и их обработка для проведения соответствующего контроля лаборантами высших разрядов);
участие в процессе кровопускания и иммунизации животных антигенами;
приготовление мазков живых культур и препаратов;
участие в процессах очистки и концентрации препаратов;
определение флокулирующего титра в токсинах, анатоксинах и сыворотках.
359. Должен знать:
основы бактериологии;
правила работы с живыми патогенными культурами; инструкции о работе с зараженным материалом;
приемы бактериологической работы;
основные методы окраски мазков и способы приготовления бактериологических красок;
основные методики проведения бактериологических и иммунологических реакций;
правила стерильного отбора проб.
360. Примеры работ:
Производственные животные:
1) мозговая ткань – гомогенизация;
2) ошкуривание в стерильное извлечение мозга или других органов и направление их на дальнейшую обработку;
3) соскоб оспенной вакции – измельчение;
4) эмбриональные ткани и органы животных - измельчение.
Контрольные животные:
1) подготовка для вскрытия или испытания;
2) сыворотки - стерильная фильтрация;
3) сыворотки и вакцины - сведение в серию под руководством лаборанта более высокой квалификации.
Параграф 3. Лаборант производства бактерийных препаратов, 4-й разряд
361. Характеристика работ:
приготовление и контроль на стерильность, безвредность, токсичность полупродуктов и готовых бактерийных препаратов;
посев живых культур в питательною среду; ведение работы с живыми культурами в процессе их посева и роста на питательных средах;
проверка морфологических свойств и бактериальной чистоты живых культур и препаратов методом микроскопии;
пересев живых культур и пассаж их на животных;
выполнение работ в процессе обработки микробных взвесей: смыв, фильтрация, переваривание и другие;
очистка токсинов, анатоксинов и сывороток;
совместно с лаборантом более высокой квалификации контроль полупродуктов и готовых препаратов при помощи измерительных приборов;
иммунизация животных антигенами и кровопускание;
контроль препаратов на животных в процессе изготовления.

362. Білуге тиіс:
бактериология негіздері;
жанды патогенді дақылдармен жұмыс істеу ережесі, зарарланған материалмен жұмыс істеу нұсқаулығы, бактериологиялық жұмыс тәсілдері мен микроскоппен жұмыс істеу;
мазокты бояу әдістері мен бактериологиялық бояу жасау тәсілдері; бактериологиялық, иммунологиялық және күкірт реакциясын қою әдістемесі, малды зарарлау және қанын шығару ережесі мен жолдары.
363. Жұмыс үлгілері:
1) жануарлар – тәсім бойынша иммунизациялау және өндірістік жартылай фабрикат алу үшін қанын шығару;
2) микробты қоспа – сүзгілеу, шаю және өңдеу;
3) бұзаулар – екпелеу, қанын шығару, шешек екпесін өндіруде ұшасын бөлу;
4) токсиндер, анатоксиндер мен іріткілер - тазалау.
Параграф 4. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы, 5-разряд
364. Жұмыс сипаттамасы:
бактериялық дәрмек өндіруге арналған бастапқы материалдар мен ерітінділер жасау;
жанды дақылдың себетін материалын жасау;
қоректендіру ортасында жанды дақылдардың өсу процесін жүргізу және бақылау (дақылдарды стерилдеу);
іріткінің антитоксиндік титрін айқындау;
малға арналған дәрмектерді биологиялық бақылау;
малды жанды дақылдармен зарарлау;
жартылай өнімдер мен даяр дәрмектердің белсенділігін, овкогендігін, зияндығын, иммуногендігін, стандарттығын, стерилділігін және басқа да бактериялық дәрмектерді өндіруде міндетті қасиеттерін тексеру және бақылау;
бастапқы материалдарды, ерітінділерді, жартылай өнімдер мен даяр дәрмектерді бақылау-өлшеу аспаптарының (поляриметр, потенциометр, рефрактометр) көмегімен бақылау;
малды токсиндермен иммунизациялау;
қанын шығару, өндірістік журналдардағы процесс параметрлерін тіркеу және төмендеу білікті зертханашының жұмысын басқару.
365. Білуге тиіс:
арнайы училище курсы аясында бактериологияны, вирусология, серология және иммунологияны білу, жанды патогенді дақылдармен жұмыс істеу ережесі;
қызмет көрсететін учаскеде бактериялық дәрмектер жасау және бақылау туралы нұсқаулықтар;
жанды дақылдармен уланған малдардың қасиетін айқындау әдістері, дақылдарды биохимиялық және серологиялық тексеру әдістері;
қоректендіру ортасында дақылдарды қайта себу жолдары, серологиялық, иммунологиялық реакциялардың, флокуляция реакцияларының, агглютинациялау, преципитациялау нәтижелерін қою және бағалау әдістемесі, түрлі әдістермен іріткілер мен токсиндерді титрлеу тәсілдері;
малды улау, иммунизациялау және қанын шығару ережесі мен жолдары, қызмет көрсетілетін учаскедегі бактериялық және вирустық дәрмектерді жасау және бақылау туралы нұсқаулықтар.

362. Должен знать:
основы бактериологии; правила работы с живыми патогенными культурами;
инструкции о работе с заразным материалом;
приемы бактериологической работы и работы с микроскопом;
методы окраски мазков и способы приготовления бактериологических красок;
методики постановки бактериологических, иммунологических и серологических реакций;
правила и приемы заражения животных и кровопускания.
363. Примеры работ:
1) животные - иммунизация по схеме и кровопускание для получения производственных полуфабрикатов;
2) микробная взвесь - фильтрация, смыв и обработка;
3) телята - прививка, кровопускание и разделка туш в производстве оспенной вакцины;
4) токсины, анатоксины и сыворотки - очистка.
Параграф 4. Лаборант производства бактерийных препаратов, 5-й разряд
364. Характеристика работ:
приготовление исходного материала и растворов для производства бактерийных препаратов;
приготовление посевного материала живых культур;
ведение и контроль (стандартизация культуры) процесса роста живых культур на питательных средах;
стерилизация, очистка, концентрация и сорбция препаратов;
определение антитоксического титра сывороток;
биологический контроль препаратов на животных;
заражение животных живыми культурами;
проверка и контроль полупродуктов и готовых препаратов на активность, овкогенность, безвредность, иммуногенность, стандартность, стерильность и другие свойства, обязательные в производстве бактерийных препаратов;
контроль исходных материалов, растворов, полупродуктов и готовых препаратов при помощи контрольно-измерительных приборов (поляриметр, потенциометр, рефрактометр);
иммунизация животных токсинами;
кровопускание;
регистрация параметров процесса в производственных журналах и руководство работой лаборантов более низкой квалификации.
365. Должен знать:
бактериологию, вирусологию, серологию и иммунологию в пределах курса специальных училищ;
правила работы с живыми патогенными культурами;
инструкции об изготовлении и контроле бактерийных препаратов на обслуживаемом участке;
способы определения свойств живых культур на зараженных ими животных;
методы биохимической и серологической проверки культур;
технику бактериологической работы;
методы, приемы пересева культур на питательные среды;
методику постановки и оценки результатов серологических, иммунологических реакций, реакций флокуляции, агглютинации, преципитации;
способы титрования сывороток и токсинов различными методами;
правила и приемы заражения, иммунизации и кровопускания животных;
инструкции об изготовлении и контроле бактерийных и вирусных препаратов на обслуживаемом участке.

Параграф 5. Бактериялық дәрмек өндіру зертханашысы, 6-разряд
366. Жұмыс сипаттамасы:
жанды дақылдарды селекциялау (С-реактивтік ақуыз диагностикалық іріткісі дақылдары, ботулиникалық, газ гангреналары);
обырмен ауыратын малдың асцитикалық сұйықтығынан антигендер алу;
өндірістің барлық сатысында жанды дақылдардың өсу процесін, жанды дақылдар мен токсиндерді детоксикациялау процестерін бақылау, технологиялық процесті түрлі (агглютинациялау, преципитациялауу, комплемент байлау реакциясы, флокуляциялау, гемагглютинациялау, рН және де басқа) әдістермен бақылау, даяр дәрмектерді биологиялық (белсенділігін, пирогендігін, стерилділігін, зиянсыздығын, иммуногендігін, стандарттығын, ерігіштігін, гомогендігін, антигендігін және де басқа қасиеттерін) бақылау.
367. Білуге тиіс:
арнайы училище курсы аясында бактериологияны, вирусология, серология және иммунологияны білу, жанды патогенді дақылдармен жұмыс істеу ережесі;
малдың морфологиялық, серологиялық және биологиялық қасиетін айқындау тәсілдері;
серологиялық, иммунологиялық реакцияларын (флокуляция реакцияларының, агглютинациялау, преципитациялау) қою және бағалау әдістемесі;
түрлі әдістермен іріткілер мен токсиндерді титрлеу тәсілдері;
бактериялық және вирустық дәрмектерді жасау және бақылау туралы технологиялық нұсқаулықтар.
368. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
78. Сублимациялық құрылғы машинисі
Параграф 1. Сублимациялық құрылғы машинисі, 4-разряд
369. Жұмыс сипаттамасы:
бактериялық, вирустық және басқа да биологиялық дәрмектерді сублимациялық кептіру технологиялық процесін жүргізу;
сублимациялық кептіру және тоңазыту аппаратына өнімді қабылдау және салу;
берілген тоңазыту және кептіру режимін, сублимациялық кептірудің барлық кезеңінде стерилділік шарттарын сақтау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық регламенттің сақталуын бақылау;
аппараттарда, жүйе вакуумындағы берілген температуралық режимі параметрлерін өздігінен тазаланатын бароконденсаторлардағы конденсат қабаты қалыңдығын ұстау;
сублимациялық құрылғыларға, термиялық бароконденсаторларға, вакуумды сорғыларға және басқа да аппаратураларға қызмет көрсету;
жабдық жұмысындағы технологиялық регламент, жарамсыздық себептерінің алдын алу және жою;
жабдықтарды жөндеуге дайындауды басқару, жөндеуден қабылдап алу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу.
370. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық тәсімі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматура және коммуникациялардың жұмыс істеу принципі мен пайдалану ережесі;
процестердің технологиялық режимі мен реттеу ережесі;
сублимациялық кептіру процестерінің және дәрмектердің физикалық-химиялық және биологиялық қасиеттері;
шикізат, жартылай өнімдер мен даяр өнімге қойылатын талаптар;
талдау жүргізу әдістемесі, сынама алу ережесі;
жабдықтарды стерилдеу және химиялық қорғау әдістері;
биологиялық дәрмек өндіруде қауіпсіздік ережесі мен санитарлық-гигиеналық талаптары.

Параграф 5. Лаборант производства бактерийных препаратов, 6-й разряд
366. Характеристика работ:
селекция живых культур (культуры для диагностической сыворотки С-реактивного белка, ботулинических, газовой гангрены);
получение антигенов из асцитической жидкости от животных, больных раком;
контроль процессов роста живых культур на всех стадиях производства, детоксикации живых культур и токсинов;
контроль различными методами (агглютинация, преципитация, реакция связывания комплемента, флокуляция, гемагглютинация, рН и другие) технологического процесса и его регулирование;
биологический контроль готовых препаратов (активность, пирогенность, стерильность, безвредность, иммуногенность, стандартность, растворимость, гомогенность, антигенность и другие свойства);
руководство работой лаборантов более низкой квалификации.
367. Должен знать:
бактериологию, вирусологию, серологию и иммунологию в пределах курса медицинского техникума или училища;
правила работы с живыми патогенными культурами;
способы определения морфологических, серологических и биологических свойств штаммов на животных;
методику постановки и оценки серологических, иммунологических реакций (реакции агглютинации, преципитации, флокуляции, связывания комплемента, гемагглютинации и другие);
правила титрования сывороток и токсинов различными методами;
технологические инструкции об изготовлении бактерийных и вирусных препаратов.
368. Требуется среднее специальное образование.
78. Машинист сублимационных установок
Параграф 1. Машинист сублимационных установок, 4-й разряд
369. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сублимационной сушки бактерийных, вирусных и других биологических препаратов;
прием продукта, загрузка в аппараты для замораживания и сублимационной сушки;
соблюдение заданного режима при замораживании и высушивании, обеспечение условий стерильности на всех этапах сублимационной сушки;
контроль за соблюдением технологического регламента по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
выдерживание заданных параметров температурного режима в аппаратах, вакуума в системе, толщины слоя конденсата в самоочищающихся бароконденсаторах;
обслуживание сублимационных остановок, термических бароконденсаторов, вакуумных насосов и другой аппаратуры;
предупреждение и устранение причин нарушений технологического регламента, неисправностей в работе оборудования;
руководство подготовкой оборудования к ремонту, прием из ремонта;
ведение записей в производственных журналах.
370. Должен знать:
технологическую схему обслуживаемого участка;
устройство, принцип работы и правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования;
контрольно-измерительных приборов; арматуры и коммуникаций;
технологический режим и правила регулирования процессов;
сущность физико-химических и биологических свойств препаратов и процессов сублимационной сушки;
требования, предъявляемые к сырью, полупродуктам и готовой продукции;
методику проведения анализов;
правила отбора проб; методы стерилизации и химической защиты оборудования;
правила безопасности и санитарно-гигиенические требования при производстве биологических препаратов.

79. Таблеткалаушы машинист
Параграф 1. Таблеткалаушы машинист, 3-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
галендік, дәрумендік, фармацевтік дәрмектер немесе тіс протездеу дәрмектер өндіруде таблеткалар жасау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау;
дайындалған дәрмектерді таблеткалау машинасы бункеріне дайындау, есептеу, мөлшерлеу және салу;
штампыларды бөлшектеу, тазалау және майлау;
бағдар парақтарын толтыру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
372. Білуге тиіс:
таблетка жасау технологиялық процесі;
таблеткаланатын дәрмектердің қызметі мен қасиеті, оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Таблеткалаушы машинист, 4-разряд
373. Жұмыс сипаттамасы:
галендік, дәрумендік, фармацевтік дәрмектер немесе тіс протездеу дәрмектер өндіруде таблеткалар жасау;
түрлі құрылымдағы таблеткалау машиналарын баптау және қызмет көрсету;
штампыларды бөлшектеу, тазалау және майлау;
дайындалған дәрмектерді таблеткалау машинасы бункеріне дайындау, есептеу, мөлшерлеу және салу;
даяр таблеткаларды түсіру;
сынама алу және таблеткаларды көзбен бақылау;
бағдар парақтарын толтыру;
дәрмектердің шығуын және даяр таблеткалардың шығуын есептеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу;
төмендеу білікті таблеткалаушы машинистердің жұмысын үйлестіру.
374. Білуге тиіс:
таблетка жасау технологиялық процесі;
түрлі құрылымдағы таблеткалау машинасының құрылысы мен жұмыс принципі;
таблеткаланатын дәрмектердің қызметі мен қасиеті, оларға қойылатын талаптар;
сынама алу ережесі.
80. Жасанды тістерді модельдеуші
Параграф 1. Жасанды тістерді модельдеуші, 3-разряд
375. Жұмыс сипаттамасы:
берілген рецептура бойынша болат тістерді модельдеуге арналған модельдеу қоспасын қолмен жасау: ерітінді жасау;
модельдерді дайындау және оларды блоктарға дәнекерлеу;
блоктарға отқа төзімді қабатты жағу және оларды кептіру агрегатына салу;
модельдерді мөлшері бойынша тексеру;
ұсақ ақаулықтарды түзету;
жабдықтарды: арнайы пештерді, кептіргіш, араластырғыш, сығымдағыш және түрлі механизмдерді баптау және қызмет көрсету.
376. Білуге тиіс:
сығымдауға арналған массаның құрамы;
болат тістерді модельдеу және модельдеріне арналған массаға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Жасанды тістерді модельдеуші, 4-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі механизмдер (диірмен, сепкіш, араластырғыш және басқа) арқылы болат тістер мен каркастарды модельдеуге арналған массаны жасау;
масса және матрица температурасын мұқият реттей отырып матрицалардағы модельдерді сығымдау;
бормашиналар, жылтыратқыш және бұрғылау станоктарының сығымдалған модельдері арқылы тазалау және оларды блоктарға түрлі тәсілдермен дәнекерлеу;
блоктарға отқа төзімді қабат жағу және қабатты кептіру;
жабдықтарды: арнайы пештерді, кептіргіштерді, араластырғыштарды, сығымдағыштар мен түрлі механизмдерді баптау және қызмет көрсету;
өндірістік журналдағы жазбалар;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

79. Машинист-таблетировщик
Параграф 1. Машинист-таблетировщик, 3-й разряд
371. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по изготовлению таблеток в производстве галеновых, витаминных, фармацевтических препаратов или препаратов для зубопротезирования;
подготовка, расчет, дозировка и загрузка подготовленных медикаментов в бункер таблетировочной машины;
разборка, чистка и смазка штампов;
заполнение маршрутных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
372. Должен знать:
технологический процесс изготовления таблеток;
назначение и свойства таблетируемых медикаментов, предъявляемые к ним требования.
Параграф 2. Машинист-таблетировщик, 4-й разряд
373. Характеристика работ:
изготовление таблеток в производстве галеновых, витаминных или фармацевтических препаратов для зубопротезирования;
наладка и обслуживание таблетировочных машин различных конструкций;
разборка, чистка и смазка штампов;
подготовка, расчет, дозировка и загрузка подготовленных медикаментов в бункер таблетировочвой машины;
выгрузка готовых таблеток в тару;
отбор проб и визуальный контроль качества таблеток;
заполнение маршрутных листов;
учет расхода медикаментов и выхода готовых таблеток;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта;
координация работы машинистов-таблетировщиков более низкой квалификации.
374. Должен знать:
технологический процесс изготовления таблеток;
устройство и принцип работы таблетировочных машин различных конструкций;
назначение и свойства таблетируемых медикаментов и предъявляемые к ним требования;
правила отбора проб.
80. Моделировщик искусственных зубов
Параграф 1. Моделировщик искусственных зубов, 3-й разряд
375. Характеристика работ:
приготовление вручную модельной смеси по заданной рецептуре для моделирования стальных зубов: просев, приготовление раствора;
подготовка моделей и спайка их в блоки;
нанесение на блоки огнеупорных покрытий и загрузка их в сушильный агрегат;
проверка моделей по размерам;
исправление мелких дефектов;
наладка и обслуживание оборудования: специальных печей, сушилок, мешалок, прессов и различных механизмов.
376. Должен знать:
состав массы для прессования;
требования, предъявляемые к качеству массы для моделирования и моделям стальных зубов.
Параграф 2. Моделировщик искусственных зубов, 4-й разряд
377. Характеристика работ:
приготовление массы для моделирования стальных зубов и каркасов с помощью различных механизмов (мельниц, сеялок, смесителей и других);
прессование моделей в матрицах с тщательным регулированием температуры массы и матриц;
зачистка с помощью бормашин, полировальных и сверлильных станков отпрессованных моделей и спайка их в блоки различными способами;
покрытие блоков огнеупорным слоем и сушка покрытия;
наладка и обслуживание оборудования: специальных печей, сушилок, мешалок, прессов и различных механизмов;
записи в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

378. Білуге тиіс:
модель жасаудың технологиялық процесі;
құю жүйесінің модельдерін құрастыру ережесі;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, модельдеу массасының құрамы мен сығымдау температуралық режимі;
модельдеу массасының және болат тіс модельдерінің сапасына қойылатын талаптар;
массаның тығыздығын өлшеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі.
Параграф 3. Жасанды тістерді модельдеуші, 6-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
тістің жаңа үлгі модельдерін жасау;
модельді гальванка ұяшықтарында тістің суретін ою, тегістеу және жылтырату;
форма желісінің тұруы және тексеру;
қолданылатын материалдарды отырғызу есебі;
балауыз, гипс, пластмасса және басқа да материалдардан жасалған жасанды тістердің эталондық модельдерін құю;
эталонды үлгіге сәйкес тістерді түзету;
бақылау құралдары және айлабұйымдармен тіс жасаудың дәлдігін тексеру;
қолданылатын жабдықтарға: бормашиналарға, сығымдағыштарға, жылтырату және бұрғылау станоктарына қызмет көрсету, жалпы модельдерге модель гарнитураларын монтаждау;
технологиялық конустар жасау, өндірістік журналда жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге қатысу, жөндеуден қабылдап алу.
380. Білуге тиіс:
адам тістерінің анатомиялық орналасуы, өңделетін жасанды тістердің барлық түстері мен нөмірлері, эталондық үлгілерді модельдеу технологиялық процесі, модельдеудің тәсілдері мен жолдары, табиғи тістерге толық сәйкес келуі үшін эталондық үлгілерді түзету әдістері, қолданылатын материалдардың физикалық-химиялық қасиеті;
оларға қойылатын талаптар және оларды өңдеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтарды баптау, реттеу және ұсақ жөндеу ережесі.
81. Ыдыстар мен ампулаларды жуушы
Параграф 1. Ыдыстар мен ампулаларды жуушы, 1-разряд
381. Жұмыс сипаттамасы:
шыны ыдысты іріктеу;
үлкен ыдыстарды штабельге қалау;
ыдыстарды түрлі химикаттары бар бұлауға алдын ала батырып қою;
ыдыстарды қолмен шаю;
ыдысты шаю, оларды лотоктарға, табаларға, жәшіктерге, кәрзеңкелерге орнату және кептіргіштерге салу;
ыдыстарды кептіру режимін қадағалау, кептіргіштерден алу;
душта дәрмектері бар ампулалар мен флакондарды шаю және оларды сүлгімен сүрту;
толтырылған ампулаларды және флакондарды кассеталар мен лотоктарға қалау.
382. Білуге тиіс:
шыны ыдыстарды шаю операцияларының кезектілігі және шаю жолдары;
ыдысты батырып қоюға арналған сілті және қышқыл ерітінділерінің құрамы, кептірудің температуралық режимі, ыдысты шаюдың сапасына қойылатын талаптар.
383. Жұмыс үлгілері:
1) ерітінділер немесе басқа да дәрмектері бар ампулалар мен флакондар - душта ысқылай отырып шаю;

378. Должен знать:
технологический процесс изготовления моделей;
правила сборки моделей литниковой системы;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
состав массы для моделирования и температурный режим прессования;
требования, предъявляемые к качеству массы для моделирования и к моделям стальных зубов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами для замера плотности массы.
Параграф 3. Моделировщик искусственных зубов, 6-й разряд
379. Характеристика работ:
создание моделей новых фасонов зубов;
гравирование рисунка зуба в гнездах модельных гальванок, шлифование и полирование гнезд;
нахождение и проверка линии разъема формы;
расчет усадки применяемых материалов;
отливка эталонных моделей искусственных зубов из воска, гипса, пластмассы и других материалов;
корректировка зубов в соответствии с эталонным образцом;
проверка точности изготовления зубов различают контрольными инструментами и приспособлениями;
обслуживание применяемого оборудования: бормашин, прессов, полировальных и сверлильных станков, монтаж гарнитуров моделей в общую модель;
изготовление технологических конусов;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
380. Должен знать:
анатомическое строение зубов человека;
формы, номера и расцветки всех вырабатываемых искусственных зубов;
технологический процесс моделирования эталонных образцов;
способы и приемы моделирования;
методы тонкой корректировки эталонных образцов для придания им полного соответствия естественным зубам;
физико-химические свойства применяемых материалов, предъявляемые к ним требования и способы их обработки;
правила наладки, регулирования и мелкого ремонта применяемого оборудования.
81. Мойщик посуды и ампул
Параграф 1. Мойщик посуды и ампул, 1-й разряд
381. Характеристика работ:
разбор стеклянной посуды;
укладка крупной посуды в штабеля;
предварительное замачивание посуды в ванне различными химикатами;
промывка посуды вручную ершами;
ополаскивание посуды, установка ее в лотки, противни, ящики, корзины и загрузка в сушилки;
наблюдение за режимом сушки, выгрузка посуды из сушилок;
промывание ампул и флаконов с медикаментами под душем и протирание их полотенцем;
укладывание наполненных ампул и флаконов в кассеты и лотки.
382. Должен знать:
последовательность операций и приемы промывки стеклянной посуды;
состав щелочных и кислотных растворов для замочки посуды;
температурный режим сушки;
требования, предъявляемые к качеству промывки посуды.
383. Примеры работ:
1) ампулы и флаконы с растворами или другими медикаментами - промывка под душем с протиркой;

2) бактериялық дәрмектерге арналған шыны ыдыс пен ампулалар – қолмен жуу;
3) дәрмектерге арналған шыны ыдыс – қолмен жуу.
Параграф 2. Ыдыстар мен ампулаларды жуушы, 2-разряд
384. Жұмыс сипаттамасы:
шыны ыдыстарды, сондай-ақ шприц тюбиктерді сумен, түрлі химикат ерітінділерімен жуатын автоматтарда немесе жартылай автоматтарда жуу;
дистилденген немесе тұзсызданған сумен душқа салу және шаю;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері немесе бақылау ампулалары бойынша жуатын жартылай автоматтың фонарында жуу процесін реттеу, жартылай автоматтар немесе автоматтардың жұмысын аспаптардың көрсеткіштері бойынша қадағалау;
дәнекерленген ампулаларды шаю кезінде герметикалығын тексеру;
ыдыстарды кассеталарға, лотоктарға, табаларға, жәшіктер мен кәрзеңкелерге салу;
бағдар парақтарын толтыру.
385. Білуге тиіс:
автоматтар мен жартылай автоматтарда ыдыстарды және ампулаларды жуу режимі, жуылған ыдыстардың тазалығына қойылатын талаптар;
жуатын автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
ыдыс жууға арналған химикат ерітінділерінің құрамы;
ыдыстар немесе ампулаларды автоматта немесе жартылай автоматтарда жууда жұмыс істеу тәсілдері.
386. Жұмыс үлгілері:
1) дәрмек салынған ампулалар, флакондар - автоматтар немесе жартылай автоматтарда герметикалығын тексере отырып жуу;
2) дәрмекке арналған флакондар, ампулалар, шприц-тюбиктер және де басқа құралдар - түрлі құрылымдағы жуатын машиналарда жуу.
Параграф 3. Ыдыстар мен ампулаларды жуушы, 3-разряд
387. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі жуатын машиналарды, қосалқы жабдықтарды (дистилденген суға арналған жинағыштар, өлшегіштер, айдау аппараттары), қызмет көрсетілетін учаскедегі коммуникацияларды дайындау, баптау және реттеу;
жуатын машиналар мен бұлаулардағы ыдыстарды бөлудің, қалаудың және жуудың дұрыстығын қадағалау;
жуатын химикат ерітінділерді дайындау;
ыдыстардың тазалығын тексеру;
есеп құжаттамасын жүргізу, бағдар парақтарын толтыру;
төмендеу білікті ыдыс және ампула жуушының жұмысын үйлестіру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
388. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін учаскедегі жуатын жабдықтардың, автоматтар мен жартылай автоматтардың, коммуникациялар және арматура тәсімдерінің құрылысы және жұмыс принципі, түрлі формадағы, түс және мақсаттағы ыдыстарды жуу режимі мен тәсілдері, жуылатын ыдыстар мен ампулалардың тазалығына қойылатын талаптар;
жууға арналған ерітінділердің құрамы мен оларды дайындау тәсілдері.
82. Монтажшы
Параграф 1. Монтажшы, 2-разряд
389. Жұмыс сипаттамасы:
пелоидин өндірісіндегі баллондарды монтаждау;
түрлі материалдарды (пергамент, шпагат, дәке, мақта, шланг) дайындау, түтіктерге түрлі мөлшердегі мақта-дәке және резина тықпа қою;
даяр сифондарды бөтелкелерге, колбаларға, аппаратураларға салу және бекіту;
монтаждалған жүйенің мықтылығын және герметикалығын тексеру;
даяр ыдыстарды стерилдеуге жіберу.

2) стеклянная посуда и ампулы для бактерийных препаратов - мойка вручную;
3) стеклянная тара для медикаментов - мойка вручную.
Параграф 2. Мойщик посуды и ампул, 2-й разряд
384. Характеристика работ:
мойка стеклянной посуды, а также шприц-тюбиков водой, растворами различных химикатов на моечных автоматах или полуавтоматах;
душировка и ополаскивание дистиллированной или обессоленной водой;
регулирование процесса мойки по показаниям контрольно-измерительных приборов или по контрольной ампуле в смотровом фонаре моечного полуавтомата;
наблюдение за работой полуавтоматов или автоматов по показаниям приборов;
проверка при промывке запаянных ампул на герметичность;
укладка посуды в кассеты, лотки, противни, ящики, корзины;
заполнение маршрутных листов.
385. Должен знать:
режим мойки посуды и ампул на автоматах или полуавтоматах; требования, предъявляемые к чистоте промытой посуды;
устройство и принцип работы моечных автоматов и полуавтоматов;
составы растворов химикатов для мойки посуды;
приемы работы при мойке посуды или ампул не автоматах или полуавтоматах.
386. Примеры работ:
1) ампулы, флаконы с медикаментами - промывка на автоматах или полуавтоматах с проверкой на герметичность;
2) флаконы, ампулы, шприц-тюбики и другие изделия для медикаментов - мойка на моечных машинах различных конструкций.
Параграф 3. Мойщик посуды и ампул, 3-й разряд
387. Характеристика работ:
подготовка, наладка и регулировка моечных машин различных систем, вспомогательного оборудования (сборников, мерников, перегонных аппаратов для дистиллированной воды и другие), коммуникаций на обслуживаемом участке;
наблюдение за правильностью разбора, укладки и мытья посуды в моечных машинах и ваннах;
приготовление растворов химикатов для мойки;
проверка чистоты посуды;
ведение учетной документации;
заполнение маршрутных листов;
координация работы мойщиков посуды и ампул более низкой квалификации;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
388. Должен знать:
устройство и принцип работы моечного оборудования, автоматов и полуавтоматов, схему коммуникаций и арматуры на обслуживаемом участке;
режим и приемы мойки посуды различной формы, цвета и назначения;
требования, предъявляемые к чистоте промытых посуды и ампул;
составы растворов для мойки и способы их приготовления.
82. Монтажник
Параграф 1. Монтажник, 2-й разряд
389. Характеристика работ:
монтаж баллонов в производстве пелоидина;
подготовка разных материалов (пергамента, шпагата, марли, ваты, шлангов), вставка трубок в ватно-марлевые и резиновые пробки различных размеров;
вставка и закрепление подготовленных сифонов в бутыли, колбы, аппаратуру;
проверка смонтированных систем на прочность и герметичность;
передача готовых емкостей на стерилизацию.

390. Білуге тиіс:
баллондарды монтаждауға қойылатын талаптар;
монтаждалатын жабдықтарды бекіту тәсілдері, монтаждаудың мықтылығы мен дұрыстығын тексеру тәртібі.
Параграф 2. Монтажшы, 3-разряд
391. Жұмыс сипаттамасы:
ыдыстарды, сүзгілерді, араластырғыштарды монтаждау, шыны металл және резина түтіктерді іріктеу;
түрлі материалдарды (пергамент, шпагат, дәке, мақта, шланг) дайындау, түтіктерге түрлі мөлшердегі мақта-дәке және резина тықпа қою;
даяр сифондарды бөтелкелерге, колбаларға, аппаратураларға салу және бекіту;
монтаждалған жүйенің мықтылығын және герметикалығын тексеру;
даяр ыдыстарды стерилдеуге жіберу.
392. Білуге тиіс:
ыдыстарды монтаждауға қойылатын талаптар;
монтаждалатын жабдықтарды бекіту тәсілдері, монтаждаудың мықтылығы мен дұрыстығын тексеру тәртібі.
83. Жасанды тістерді монтаждаушы
Параграф 1. Жасанды тістерді монтаждаушы, 2-разряд
393. Жұмыс сипаттамасы:
монтаждауға ыңғайлы белгілі бір тәртіпте жасанды пластмасса және фарфор тістерді қалауға дайындау және қалау;
техникалық талаптарға сәйкес пластинкалардағы немесе планкалардағы тістерді гарнитуралармен немесе жинақтармен бекіту;
бағдар парақтарын толтыру.
394. Білуге тиіс:
жасанды пластмасса және фарфор тістерге, олардың формалары мен түстеріне қойылатын талаптар, гарнитураларды жинақтау жолдары мен пластмасса және жасанды фарфор тістерді монтаждау ережесі;
қолданылатын материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері.
Параграф 2. Жасанды тістерді монтаждаушы, 3-разряд
395. Жұмыс сипаттамасы:
пластмасса планкалар мен кассеталарда гарнитуралардың (түрлі түстегі пластмасса және жасанды фарфор тістердің жиынтығы) түсіне және фасонына қарай монтаждау және жинақтау;
анатомиялық орналасуына қарай гарнитуралар альбомындағы тістерді жинақтау немесе монтаждау;
алдын ала қойылған штифтерімен ұстағыштарда немесе планочкаларда түстер шкаласына арналған фарфор және пластмасса тістерді бекіту;
тістердің орналасуы тәсіміне қарай тістер мен каркастарды альбомға монтаждау;
монтаждау үшін тістердің балауыз немесе пластмасса бетін белгілеу;
даяр өнімдерді қораптарға қалау.
396. Білуге тиіс:
қолданылатын материалдардың физикалық және химиялық қасиеті, жасанды фарфор және пластмасса тістердің жиынтықтарына қойылатын техникалық талаптар;
жасанды тістерді жинақтау және монтаждау технологиялық режимі, жинақтау, монтаждау тәсілдері мен жұмыс істеу жолдары, жасанды фарфор және пластмасса тістердің барлық түрлері мен фасондарының анатомиялық формалары.
84. Ампула толтырушы

390. Должен знать:
требования, предъявляемые к монтажу баллонов;
способы закрепления монтируемого оборудования;
порядок проверки прочности и правильности монтажа.
Параграф 2. Монтажник, 3-й разряд
391. Характеристика работ:
монтаж посуды, фильтров, смесителей, подбор стеклянных, металлических и резиновых трубок;
подготовка разных материалов (пергамента, шпагата, марли, ваты, шлангов), вставка трубок в ватно-марлевые и резиновые пробки различных размеров;
вставка и закрепление подготовленных сифонов в бутыли, колбы, аппаратуру;
проверка смонтированных систем на прочность и герметичность;
передача готовых емкостей на стерилизацию.
392. Должен знать:
требования, предъявляемые к монтажу посуды;
способы закрепления монтируемого оборудования;
порядок проверки прочности и правильности монтажа.
83. Монтировщик искусственных зубов
Параграф 1. Монтировщик искусственных зубов, 2-й разряд
393. Характеристика работ:
подготовка к раскладке и раскладка искусственных пластмассовых и фарфоровых зубов в определенном порядке, удобном для монтировки;
укрепление зубов на пластинках или планках гарнитурами или комплектами согласно техническим требованиям;
заполнение маршрутных листов.
394. Должен знать:
требования, предъявляемые к искусственным и фарфоровым пластмассовым зубам, форму и расцветки зубов;
приемы комплектования гарнитуров и правила монтирования пластмассовых и фарфоровых искусственных зубов;
физические и химические свойства применяемых материалов.
Параграф 2. Монтировщик искусственных зубов, 3-й разряд
395. Характеристика работ:
монтирование и комплектование по цветам и фасонам гарнитуров (набор пластмассовых и фарфоровых искусственных зубов разных цветов) на пластмассовых планках и кассетах;
комплектование или монтирование в альбомах гарнитуров зубов в соответствии с их анатомическим положением;
крепление фарфоровых и пластмассовых зубов для шкалы расцветки на держателях или планочках, предварительно вставленными в них штифтами;
монтаж зубов и каркасов в альбомы в соответствии со схемой расположения зубов;
разметка восковой или пластмассовой поверхности для монтировки зубов;
укладка готовой продукции в коробки.
396. Должен знать:
физические и химические свойства применяемых материалов;
технические требования, предъявляемые к наборам и гарнитурам пластмассовых и фарфоровых искусственных зубов;
технологический режим комплектования и монтировки искусственных зубов;
способы комплектования, монтировки и приемы работы;
анатомические формы всех видов и фасонов пластмассовых и фарфоровых искусственных зубов.
84. Наполнитель ампул

Параграф 1. Ампула толтырушы, 1-разряд
397. Жұмыс сипаттамасы:
толық емес герметикалығы бар толтырылған ампулаларды, капиллярлардың сынуы және басқа да ақауларды ашу жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оларды кассеталарға орнату;
ампулалардағы ерітінділерді вакуум аппаратқа шығарып салу;
ерітінділерді регенерациялауға жіберу;
регенерациялауға жіберілген өнімді есептеуді жүргізу.
398. Білуге тиіс:
ампулаларды ашу жолдары, шығарылатын ерітінділердің физикалық және химиялық қасиеттері;
оларды ұстау ережесі.
Параграф 2. Ампула толтырушы, 2-разряд
399. Жұмыс сипаттамасы:
ампулаларды стерилді немесе асептикалық жағдайларда вакуум аппараттарда дәрмек ерітінділерімен, бактериялық, вирустық дәрмектермен, дәрумендермен, эндокриндік дәрмектермен толтыру;
вакуум аппараттарды жұмысқа дайындау, шаю, сүзгілерді ауыстыру, воронкаларын тазалау, ампулаларды толтыру;
вакуум толтырғыштағы ауаның жіберілу және шығарылуын реттеу;
вакуумметр көрсеткіштерін және ампулаларды толтыру дәлдігін қадағалау;
ыстық дистилденген сумен капиллярларды шаю;
тиеу парақтарын толтыру.
400. Білуге тиіс:
вакуум аппараттың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, оны реттеу ережесі мен режимі;
ампулаларды толтыруға қойылатын техникалық талаптар;
ампулаларды толтыруға арналған ерітінділердің физикалық және химиялық қасиеттері;
жұмыс істеу тәсілдері.
Параграф 3. Ампула толтырушы, 3-разряд
401. Жұмыс сипаттамасы:
үлкен сыйымдылықтағы 10 мл және одан көп ампулаларды стерилді немесе асептикалық жағдайларда жартылай автоматтарда дәрмек ерітінділерімен, бактериялық, вирустық дәрмектермен, дәрумендермен, эндокриндік дәрмектермен толтыру;
ампуласы бар кассеталарды салу және түсіру;
толтырылу дәлдігін жүйелі түрде тексеріп отыру;
жартылай автоматтар рұқсат берілетін деңгейді және ерітінді деңгейін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қамтамасыз ету;
төмендеу білікті ампула толтырғыштардың жұмысын үйлестіру;
жабдықтарға қызмет көрсету;
бағдар парақтарын толтыру.
402. Білуге тиіс:
ампулаларды жартылай автоматта толтырудың технологиялық процесі, ампулаларды медициналық немесе ветеринарлық мақсаттағы ерітінділермен толтыру ережесі;
стерилді немесе асептикалық жұмыс істеу шарттары, қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі, толтырылған ампулаларды тексеру ережесі;
ампулаларды толтыру дәлдігін тексеру ережесі;
ампулаларды толтыратын ерітінділердің физикалық және химиялық қасиеттері.
403. Жұмыс үлгілері:
1) АП-25М автоматты желі үлгісіндегі ерітінділерді ампулалау – желідегі барлық секциялардағы жұмыстарды жүйелі түрде тексере отырып ампулаларды автоматты түрде толтыру секцияларына қызмет көрсету.

Параграф 1. Наполнитель ампул, 1-й разряд
397. Характеристика работ:
проведение работ по вскрытию наполненных ампул, имеющих неполную герметичность, бой капилляров и другие дефекты и установка их в кассеты;
отсасывание растворов из ампул в вакуум-аппарате;
передача растворов на рагенерацию;
ведение учета продукции, направленной на регенерацию.
398. Должен знать:
приемы вскрытия ампул;
физические и химические свойства отсасываемых растворов, правила обращения с ними.
Параграф 2. Наполнитель ампул, 2-й разряд
399. Характеристика работ:
наполнение ампул растворами медикаментов, бактерийных, вирусных препаратов, витаминов, эндокринных препаратов в вакуум-аппаратах в стерильных или асептических условиях;
подготовка к работе вакуум-аппаратов, промывка, смена фильтров, чистка воронок, загрузка ампул;
регулирование отсасывания и подачи воздуха в вакуум-наполнитель;
наблюдение за показаниями вакуумметра и точностью наполнения ампул;
промывка капилляров горячей дистиллированной водой;
заполнение загрузочных листов.
400. Должен знать:
устройство и принцип работы вакуум-аппарата;
правила регулирования и режима его работы;
технические требования, предъявляемые к наполнению ампул;
назначение, физические и химические свойства растворов для наполнения ампул;
приемы работы.
Параграф 3. Наполнитель ампул, 3-й разряд
401. Характеристика работ:
наполнение на полуавтомате ампул большой емкости - 10 мл и выше растворами медикаментов, бактерийных и вирусных препаратов, витаминов и других препаратов, в стерильных или асептических условиях;
загрузка и выгрузка кассет с ампулами;
систематическая проверка точности наполнения;
обеспечение требуемой степени разрешения в полуавтоматах и уровня раствора по контрольно-измерительным приборам;
координация работы наполнителей ампул более низкой квалификации;
обслуживание оборудования;
заполнение маршрутных листов.
402. Должен знать:
технологический процесс наполнения ампул на полуавтомате;
правила наполнения ампул растворами медицинского или ветеринарного назначения;
условия стерильной или асептической работы;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
правила проверки наполненных ампул;
правила точности наполнения ампул;
назначение, физические и химические свойства растворов, наполняющих ампулы.
403. Примеры работ:
1) ампулирование растворов на автоматической линии типа АП-25М - обслуживание секции автоматического наполнения ампул с систематической проверкой работы всех секций линии и при необходимости ее подналадка.

85. Дрот өңдеуші
Параграф 1. Дрот өңдеуші, 1-разряд
404. Жұмыс сипаттамасы:
ампула өндірісінде дротты өңдеу;
дротты бұлауда сумен жуу;
оларды бұлауға салу және жуылған дроттарды кептіру шкафына жіберу;
кептіргенннен кейін дротты қарау;
қажет болса дроттың сыртқы жағын құрғақ салфеткалармен немесе ішкі және сыртқы жағын ерітіндіге малынған салфеткалармен және тампондармен сүрту.
405. Білуге тиіс:
жуу режимі;
дроттың тазалығына қойылатын талаптар, дроттың жуу және сүрту жолдары.
Параграф 2. Дрот өңдеуші, 2-разряд
406. Жұмыс сипаттамасы:
жууға арналған жартылай автоматтарда немесе арнайы камераларда ампула өндіруде дротты жуу;
орталықтан тебетін сорғылар арқылы су құбыр және тұзсыздандырылған (ионитті) сумен жууға арналған камераларды толтыру;
камераларды жылу алмастырғыш арқылы 1000-ға дейін қыздыру;
камералардағы дротты қайнату және барботаж процесін жүргізу, жартылай автоматтарды іске қосу және тоқтату;
жартылай автоматтарда жуу процесін реттеу;
дротты бұлауда душқа салу;
арнайы кептіру шкафтарында кептіру. өңдеу сапасын айқындауға арналған рефлекторлық шамда дротты қарау;
бағдар парақтарын толтыру.
407. Білуге тиіс:
жартылай автоматтарда немесе арнайы камераларда дротты жуудың технологиялық процесі;
жуылған дроттың сапасына қойылатын талаптар, жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
жартылай автоматтарда немесе арнайы жуатын камераларда жуу жұмыстарының жолдары.
Параграф 3. Дрот өңдеуші, 3-разряд
408. Жұмыс сипаттамасы:
дротты жуатын және кептіретін ағынды автоматты желіге қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жарамдылығын тексеру және жұмысқа дайындау;
дротты көтергіш көлік құрылғысына салу;
қашықтықтан басқару пультынан дротты жуу және кептіру процесін реттеу, ағынды автоматталған желі жұмысындағы ақаулықтарды жою;
есеп құжаттамасын жүргізу.
409. Білуге тиіс:
ағынды автоматталған желілердің құрылысы және автоматты желідегі жабдықтардың өзара байланысы;
дротты жуу және кептіру процестерінің технологиялық режимі мен параметрлері, дроттың тазалығына қойылатын талаптар;
ағын желісінің жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою ережесі, басқару пультын және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі.
86. Жуатын құрылғы операторы
Параграф 1. Жуатын құрылғы операторы, 4-разряд
410. Жұмыс сипаттамасы.
жуатын құрылғыда бір уақытта герметикалығын тексеріп және вакууммен кептіре отырып медициналық дәрмектердің шприц тюбиктері бөлшектерін жуу процесін жүргізу;
ультрадыбыстық пневматикалық, гидравликалық және электрлік жүйе жабдықтарының жұмысын қадағалау;
бақылау-өлшеу аспаптарының, датчиктердің және пультпен басқарылатын автоматика жүйелерінің көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
дірілді қоректендіргіштерді толтыру және автоматқа шприц тюбикпен бөлшектердің жіберілуін реттеу;
берілген режимнен автоматтың жұмысының ауытқуын анықтау және жою;
автоматты баптауға қатысу.

85. Обработчик дрота
Параграф 1. Обработчик дрота, 1-й разряд
404. Характеристика работ:
обработка дрота в производстве ампул;
мойка пучков дрота водой в ванне;
загрузка их в ванну и переноска промытых пучков в сушильные шкафы;
просмотр дрота после сушки;
при необходимости протирка наружной поверхности дрота сухими салфетками или наружной и внутренней поверхностей - салфетками и тампонами, смоченными растворителями.
405. Должен знать:
режим мойки; требования, предъявляемые к чистоте дрота;
приемы мойки и протирки дрота.
Параграф 2. Обработчик дрота, 2-й разряд
406. Характеристика работ:
мойка дрота в производстве ампул на полуавтоматах или в специальных камерах для мойки;
заполнение камер для мойки последовательно водопроводной и обессоленной (ионитовой) водой с помощью центробежных насосов;
нагрев камер до 100Ү через теплообменник;
ведение процесса кипячения и барботожа дрота в камерах;
пуск и остановка полуавтоматов;
регулирование процесса мойки на полуавтоматах;
душировка дрота в ваннах;
сушка в специальных сушильных шкафах;
просмотр дрота на рефлекторной лампе для определения качества обработки;
заполнение маршрутных листов.
407. Должен знать:
технологический процесс мойки дрота на полуавтоматах или в специальных камерах;
требования, предъявляемые к качеству промытого дрота;
устройство и принцип работы оборудования;
приемы работы при мойке дрота на полуавтоматах или в специальных моечных камерах.
Параграф 3. Обработчик дрота, 3-й разряд
408. Характеристика работ:
обслуживание поточно-автоматизированной линии мойки и сушки дрота;
проверка исправности и подготовка к работе обслуживаемого оборудования;
загрузка дрота в подъемно-транспортное устройство;
регулирование процесса мойки и сушки дрота с пульта дистанционного управления;
устранение неполадок в работе поточно-автоматизированной линии;
ведение учетной документации.
409. Должен знать:
устройство поточно-автоматизированной линии и взаимосвязь оборудования в автоматической линии;
технологический режим и параметры процессов мойки и сушки дрота;
требования, предъявляемые к чистоте дрота;
правила предупреждения и устранения неполадок в работе поточной линии;
правила пользования пультом управления и контрольно-измерительными приборами.
86. Оператор моечной установки
Параграф 1. Оператор моечной установки, 4-й разряд
410. Характеристика работ:
ведение процесса мойки деталей шприц-тюбиков для медицинских препаратов на моечной установке с одновременным автоматическим отсеканием облоя, проверкой на герметичность и сушкой вакуумом;
наблюдение за работой ультразвуковой пневматической, гидравлической и электрической систем оборудования;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, датчиков и систем автоматики с пульта управления;
загрузка вибропитателя и регулирование подачи в автомат деталей шприц-тюбиков;
выявление и устранение отклонений в работе автомата от заданного режима;
участие в наладке автомата.

411. Білуге тиіс:
жуу автоматы құрылғысының принципі;
пневматикалық және гидравликалық жүйелерді реттеу тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының және түрлі автоматика тораптарының тәсімдері;
шприц тюбик бөлшектерін жууға және кептіруге қойылатын арнайы талаптар;
жабдықтарда ақаулықтардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
діріл қоректендіру жүйесін реттеу себептері, шприц тюбиктердің қызметі, ерекшелік талаптары;
автоматты баптаудың негізгі ережесі.
87. Шприц-тюбиктерді толтыру операторы
Параграф 1. Шприц-тюбиктерді толтыру операторы, 5-разряд
412. Жұмыс сипаттамасы:
стерилді жағдайларда автоматты желідегі бөлшектерден тұратын шприц тюбиктерді алдын ала құрастырып, корпусын дәнекерлеп және ампулалардың беттерін газ жалынымен өңдей отырып медициналық дәрмектердің шприц тюбиктері ампулаларын толтыру технологиялық процесін жүргізу;
пневматикалық, гидравликалық және электрлік жабдық жүйелерінің жұмысын қадағалау;
шприц тюбик ампулаларын құрастыруға, толтыруға және дәнекерлеуге берілген параметрлерін, магнитті түрлендіргіштерді, діріл бункерлердің жиілігін, қысылған ауа қысымын, вакуум тереңдігін ампулаларды ерітінділермен толтыру кезінде және термоөңдеу режимін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, датчиктерді-пультпен басқарылатын автоматика жүйесін реттеу;
діріл қоректендіргіштерге шприц тюбиктің бөлшектерін салу және автоматқа жіберілуін реттеу, ампула толтыру ерітінділерін мөлшерлегішке жіберу;
шприц тюбик бетін өңдеу үшін газ жанарғыны реттеу, берілген режимнен автоматты желі жұмысындағы ауытқуларды анықтау және жою;
шприц тюбик бөлшектерінің сапасын бақылау, айлабұйымдардың көмегімен автоматты желіні тоқтатпай оларды іріктеу;
автоматты желіні баптауға қатысу;
құрастыруға арналған ерітінділердің, бөлшектердің шығуын және жиналған бұйымдардың шығуын есептеу.
413. Білуге тиіс:
автоматты желі тораптарының құрылымы мен жұмыс принципі, шприц тюбиктерді құрастыруға, толтыруға, дәнекерлеуге және термоөңдеуге арнайы талаптар;
дірілмен қоректендіру жүйесін реттеу жолдары;
жарылғыш газбен жұмыс істеу ережесі, автоматты желіні баптаудың негізгі ережесі;
материалдарды есептеу ережесі.
88. Балқытушы
Параграф 1. Балқытушы, 3-разряд
414. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технологиялық режимге сәйкес тісті протездеу тез балқитын қорытпаларды балқытуды жүргізу;
қорытынды компоненттерінің балқыту агрегатын өлшеу және салу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша балқытуды қадағалау;
қорытпаны түсіру, тазалау және балқыту агрегатының жарамсыздығын тексеру.
415. Білуге тиіс:
балқытудың технологиялық және температуралық режимі;
оны бақылау және реттеу ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі; тісті протездеуге арналған қорытпалардың компоненттеріне қойылатын техникалық талаптар;
түрлі құрамдағы тез балқитын қорытпалардың қызметі, балқыту процесінде қолданылатын балқыту агрегатын және құралдарын тазалау және баптау ережесі.

411. Должен знать:
принцип устройства моечного автомата;
способы регулирования, пневматической и гидравлической систем;
схемы контрольно-измерительных приборов и различных узлов автоматики;
специальные требования к мойке и сушке деталей шприц - тюбиков;
причины возникновения неисправностей оборудования и способы их устранения;
приемы регулирования вибрационной питающей системы;
назначение, специфические требования, предъявляемые к шприц - тюбикам;
основные правила наладки автомата.
87. Оператор наполнения шприц-тюбиков
Параграф 1. Оператор наполнения шприц-тюбиков, 5-й разряд
412. Характеристика работ:
ведение технологического процесса наполнения ампул шприц-тюбиков для медицинских препаратов с предварительной сборкой шприц-тюбиков из деталей, запайкой корпуса и обработкой поверхности ампул газовым пламенем на автоматической линии в стерильных условиях;
наблюдение за работой пневматической, гидравлической и электрической систем оборудования;
регулирование заданных параметров на сборку, наполнение и запайку ампул шприц-тюбиков, частоты магнитных преобразователей, вибробункеров-питателей, давления сжатого воздуха, глубины вакуума при наполнении ампулы растворами и режима термообработки по показаниям контрольно-измерительных приборов, датчиков-систем автоматики с пульта управления;
загрузка вибропитателя деталями шприц-тюбиков и регулирование подачи в автомат;
подача растворов для наполнения ампул в дозатор;
регулирование газовой горелки для обработки поверхности шприц-тюбиков;
выявление и устранение отклонений в работе автоматической линии от заданного режима;
контроль за качеством деталей шприц-тюбиков, отбраковка их при помощи приспособления, без остановки автоматической линии;
участие в наладке автоматической линии;
учет расхода растворов, деталей на сборку и выхода собранных изделий.
413. Должен знать:
устройство и принцип работы узлов автоматической линии;
специальные требования к сборке, наполнению, запайке и термообработке шприц-тюбиков;
приемы, регулирования вибрационной питающей системы;
правила работ со взрывоопасным газом;
основные правила наладки автоматической линии;
правила учета материалов.
88. Плавильщик
Параграф 1. Плавильщик, 3-й разряд
414. Характеристика работ:
ведение плавки легкоплавких сплавов для зубопротезирования согласно установленному технологическому режиму;
взвешивание и загрузка в плавильный агрегат компонентов сплава;
наблюдение за плавкой по показаниям контрольно-измерительных приборов;
выгрузка сплава, чистка и проверка исправности плавильного агрегата.
415. Должен знать:
технологический и температурный режим плавки, правила его контроля и регулирования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
технические требования, предъявляемые к компонентам сплавов для зубопротезирования;
назначение легкоплавких сплавов различного состава, правила чистки и наладки плавильного агрегата и инструментов, применяемых в процессе плавки.

Параграф 2. Балқытушы, 4-разряд
416. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды тістер жасауда анағұрлым жоғары білікті балқытушының басшылығымен жоғары сапалы пештерде қорытылатын үлгілер бойынша металдар мен қорытпаларды балқытуды жүргізу, шикізатты, тотықпайтын болат, түсті және басқа да металдарды тиеуге дайындау;
технологиялық регламентке сәйкес салу;
түрлі металдардың шикіқұрамын құрастыру;
пештің дұрыс толуын қамтамасыз ету;
балқытудың температуралық режимін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша жүргізу;
балқытылатын металдың сапасын қадағалау;
пештен металды шығару және формаларға құю;
пеш пен жабдықтың жай-күйін қадағалау.
417. Білуге тиіс:
жоғары жиіліктегі пештің құрылымы;
оның электрлік тәсімін;
жасанды тіс жасауға арналған балқытылған металдардың құю қасиеті және химиялық құрамы, металл балқыту және формаларға құю режимі;
балқытуда қолданылатын қышқылсыздандырғыштар мен флюстардың қасиеті және олардың метал сапасына әсері, пешті жөндеуде қолданылатын отқа төзімді материалдардың қасиеті.
Параграф 3. Балқытушы, 5-разряд
418. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды тіс дайындауда тотықпайтын болатты балқыту үшін берілген рецептура бойынша шикіқұрамды дайындау;
болат балқыту процесінде жоғары жиіліктегі шам генераторын басқару;
балқытудың берілген температуралық режимін сақталуын бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қадағалау;
балқытуда қолданылатын жабдықтарды жұмысқа дайындау;
бағдар парақтарын толтыру;
төмендеу білікті балқытушыны басқару.
419. Білуге тиіс:
балқытудың технологиялық режимі мен оны бақылау әдістері, тіс жасауға арналған тотықпайтын болатқа қойылатын талаптар;
қолданылатын материалдардың қасиеті;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
жоғары жиіліктегі шам генераторының құрылымы мен балқыту ережесі.
89. Жасанды тіс түстерін таңдаушы
Параграф 1. Жасанды тіс түстерін таңдаушы, 5-разряд
420. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық пластмасса және жасанды тістердің түстерін іріктеуде қоспаларды, массалар мен бояғыш заттарды есептеу және дайындау, тәжірибелік үлгілерін формалау және күйдіру;
тәжірибелік үлгілерді эталонмен салыстыру;
берілген түстерді алу үшін жіберілетін құрамдардың есебін түзету;
медициналық пластмассалық және жасанды тістердің өндірістік партияларын бояу үшін рецептура құрастыру.
421. Білуге тиіс:
полимерлік ұнтақтар мен жасанды тістердің түстерін іріктеу тәсілдері, полимерлерді, тістерді бояу және жасанды тістердің тәжірибелік үлгілерді күйдіру технологиялық режимі, бояғыштардың және боялған полимерлердің және жасанды тіс массаларының физикалық-химиялық қасиеттері, бояғыштарға, полимерлерге және жасанды тістер жасауда қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
технологиялық жабдықтарға және бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету ережесі.

Параграф 2. Плавильщик, 4-й разряд
416. Характеристика работ:
ведение плавки металлов и сплавов по выплавляемым моделям на высококачественных печах под руководством плавильщика более высокой квалификации при изготовлении искусственных зубов;
подготовка сырья, нержавеющей стали, цветных и других металлов к загрузке;
загрузка согласно технологическому регламенту;
составление шихты для различных металлов;
обеспечение правильной загрузки печи;
ведение температурного режима плавки по контрольно-измерительным приборам;
наблюдение за качеством выплавляемого металла;
выпуск из печи и розлив металла в формы;
наблюдение за состоянием печи и оборудования.
417. Должен знать:
конструкцию плавильной высокочастотной печи;
ее электрическую схему;
литейные свойства и химический состав выплавляемых металлов для изготовления искусственных зубов;
режим плавки металла и заливки форм;
свойства раскислителей и флюсов, применяемых в плавке и влияние их на качество металла;
свойства огнеупорных материалов, применяемых для ремонта печи.
Параграф 3. Плавильщик, 5-й разряд
418. Характеристика работ:
подготовка шихты по заданной рецептуре для выплавки нержавеющей стали при приготовлении искусственных зубов;
управление ламповым высокочастотным генератором в процессе выплавки стали;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за соблюдением заданного температурного режима плавки;
подготовка к работе используемого при плавке оборудования;
заполнение загрузочных листов;
руководство плавильщиками более низкой квалификации.
419. Должен знать:
технологический режим плавки и методы его контроля;
требования, предъявляемые к нержавеющей стали для зубов;
свойства применяемых материалов;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
устройство и правила правления ламповым высокочастотным генератором.
89. Подборщик расцветок искусственных зубов
Параграф 1. Подборщик расцветок искусственных зубов, 5-й разряд
420. Характеристика работ:
расчет и подготовка смесей, масс и красителей при подборе цветов медицинских пластмасс и расцветок искусственных зубов, формование и обжиг опытных образцов;
сравнение опытных образцов с эталоном;
корректировка расчетов отправных составов для получения заданного цвета и расцветок;
составление рецептуры для окрашивания производственных партий медицинских пластмасс и искусственных зубов.
421. Должен знать:
способы подбора цветов полимерных порошков и расцветок искусственных зубов;
технологический режим окрашивания полимеров, зубов и обжига опытных образцов искусственных зубов;
физико-химические свойства красителей и окрашенных полимеров и массы для искусственных зубов;
требования, предъявляемые к красителям, полимерам и материалам, применяемым для изготовления искусственных зубов;
правила обслуживания технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.

90. Биосинтетикалық емдеу құралдарының препараторшысы
Параграф 1. Биосинтетикалық емдеу құралдарының
препараторшысы, 1-разряд
422. Жұмыс сипаттамасы:
зертханалық ыдыстарды, құралдармен түрлі айлабұйымдарды жұмысқа дайындау;
мақта дәке тығын жасау;
ортаны пісіруде, дақылдарды себу және малдарды союда қосалқы жұмыстарды жүргізу;
орынжайды дезинсекциялау және стерилдеу.
423. Білуге тиіс:
стерилдеу жұмыс шарттары және зертханалық ыдыстарды өңдеу ережесі;
өңделетін дәрмектердің қызметі және оларға қойылатын талаптар;
жұмыс істеу жолдары.
Параграф 2. Биосинтетикалық емдеу құралдарының
препараторшысы, 2-разряд
424. Жұмыс сипаттамасы:
антибиотиктер, қан алмастырғыштар мен биосинтез басқа да дәрмектерді өндіруде жекелеген операцияларды орындау;
бокстар мен термостаттарды жұмысқа дайындау, өндірістік ыдыстарды монтаждау;
биосинтезге арналған себу материалын жасауға қатысу;
сынау үшін малдар мен эмбриондарды өңдеу;
шикізаттарды, материалдарды, жартылай өнімдерді, қоректендіру ортасын және ыдысты дайындау.
425. Білуге тиіс:
бокстарды, термостаттарды және зертханалық ыдыстарды ұстау ережесі;
өндірістік ыдысты монтаждау тәсілдері, сынау үшін малдар мен эмбриондарды өңдеу жолдары, стерилді жұмыс істеу шарттары;
малдарды, бокстарды және өндірістік орынжайларды ұстау ережесі.
Параграф 3. Биосинтетикалық емдеу құралдарының,
препараторшысы, 3-разряд
426. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті препаратордың басшылығымен биосинтез дәрмектері өндірісінде дақылдарды өсіру және бақылау үшін берілген рецептілер мен есептер бойынша жартылай өнімдер жасау;
микроорганизмдерді культивирлеуде микроскопиялық және биохимиялық бақылау үшін стерилді сынама алу және мазоктар дайындау;
құралдарды, малдар мен бокстарды өңдеуге арналған дезинфекциялайтын ерітінділер жасау;
бақылау малдарын сою және сынау үшін дайындау;
бокстың стерилділігін бақылау;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу.
427. Білуге тиіс:
микробиология және биохимия негіздері, микроорганизмдердің жанды дақылдарымен жұмыс істеу ережесі, микроскоптауға арналған қоректендіру ортасы мен дәрмектер жасау негізгі әдістері, инфекциялық материалдармен жұмыс туралы нұсқаулықтар, бақылау малдарына биосинтез дәрмектерін енгізу ережесі, жекелеген органдар мен мал жасушаларын бөлу және өңдеу тәсілдері;
асептикалық және стерилдік жағдайларында жұмыс істеу ережесі.
Параграф 4. Биосинтетикалық емдеу құралдарының
препараторшысы, 4-разряд
428. Жұмыс сипаттамасы:
биосинтез дәрмектерін өндіруге арналған көп компонентті қоректендіру ортасын жасау және биосинтез дақылдарын өсіру және жартылай фабрикаттар мен даяр өнімдерді бақылау үшін стерилді орта жасау жөніндегі төмендеу білікті препараторлардың жұмысын басқару;
жанды дақылдармен оларды себу және қоректендіру ортасында өсу процесінде жұмыс жүргізу, бақылау сынамаларына арналған малдарды байқау және іріктеу;
малдарға арналған жартылай өнімдерді сынау;
өндірістік журналда және бақылау парақтарында жазба жүргізу.

90. Препаратор производства биосинтетических лечебных
средств
Параграф 1. Препаратор производства биосинтетических лечебных
средств, 1-й разряд
422. Характеристика работ:
подготовка к работе лабораторной посуды, инструментов и различных приспособлений;
изготовление ватно-марлевых пробок;
проведение подсобных работ при варке сред, посеве культур и вскрытии животных;
дезинсекция и стерильная уборка помещения,
423. Должен знать:
условия стерильной работы и правила обработки лабораторной посуды, инструментов и приспособлений;
назначение вырабатываемых препаратов и предъявляемые к ним требования;
приемы работы.
Параграф 2. Препаратор производства биосинтетических лечебных
средств, 2-й разряд
424. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций в производстве антибиотиков, кровезаменителей и других препаратов биосинтеза;
подготовка к работе боксов и термостатов, монтаж производственной посуды;
участие в приготовлении посевного материала для биосинтеза;
обработка животных и эмбрионов для испытаний;
подготовка сырья, материалов, полупродуктов, питательных сред и посуды.
425. Должен знать:
правила содержания термостатов, боксов и лабораторной посуды;
способы монтажа производственной посуды;
приемы обработки животных и эмбрионов для испытаний;
условия стерильной работы;
правила содержания животных, боксов и производственных помещений.
Параграф 3. Препаратор производства биосинтетических лечебных
средств, 3-й разряд
426. Характеристика работ:
приготовление по заданным рецептам и расчетам для выращивания культур и контроля полупродуктов в производстве препаратов биосинтеза под руководством препаратора более высокой квалификации;
стерильный отбор проб и подготовка мазков для микроскопического и биохимического контроля при культивировании микроорганизмов;
приготовление дезинфицирующих растворов для обработки инструментов, животных и боксов;
подготовка контрольных животных для вскрытия и испытания;
контроль стерильности боксов;
ведение записей в производственном журнале.
427. Должен знать:
основы микробиологии и биохимии;
правила работы с живыми культурами микроорганизмов;
основные методы приготовления питательных сред и препаратов для микроскопирования;
инструкции о работе с инфекционным материалом;
правила введения испытуемых препаратов биосинтеза контрольным животным;
способы извлечения и обработки отдельных органов и тканей животных;
правила работы в асептических и стерильных условиях.
Параграф 4. Препаратор производства биосинтетических лечебных
средств, 4-й разряд
428. Характеристика работ:
приготовление многокомпонентных питательных сред для производства препаратов биосинтеза и руководство работой препараторов более низкой квалификации по изготовлению стерильных сред для выращивания культур биосинтеза и контроля полуфабрикатов и готовой продукции;
ведение работ с живыми культурами в процессе их посева и роста на питательных средах;
осмотр и отбор животных для контрольных испытаний;
испытание полупродуктов на животных;
ведение записей в производственном журнале и контрольных листах.

429. Білуге тиіс:
арнайы училище курсы шеңберінде микробиология және бактериология негіздерін, бокста жұмыс істеу және инфекцияланған материалмен жұмыс істеу ережесі;
бактериологиялық жұмыс техникасы, қызмет көрсетілетін учаскеде биосинтез дәрмектері мен жартылай өнімдерді жасау және бақылау туралы нұсқаулық;
бақылаудағы малдарды іріктеу жолдары.
91. Шыны тәріздес дене өндірісінің препараторшысы
Параграф 1. Шыны тәріздес дене өндірісінің препараторшысы, 3-разряд
430. Жұмыс сипаттамасы:
шыны тәріздес дене алу процесінде шикізатты термиялық өңдеуді жүргізу; дезерітінділерді пайдалана отырып органдарды жуу; шыны тәріздес сұйықтықты шығару; термиялық өңдеуді жүргізу, жартылай өнімдерді салқындату, құю және оларды одан әрі өңдеуге жіберу;
процестің температуралық режимін реттеу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу;
дезерітінділер, ыдыстар мен құралдарды жұмысқа дайындау;
пышақты баптау.
431. Білуге тиіс:
малдардың өңделетін органдарының анатомиялық құрылымы;
жартылай өнімнің қасиеттері, пышақтарды пайдалану ережесі және оларды түзету жолдары;
шикізатты термиялық өңдеу параметрлері.
92. Таңып байлайтын материалдарды сығымдаушы
Параграф 1. Таңып байлайтын материалдарды сығымдаушы, 3-разряд
432. Жұмыс сипаттамасы:
бір уақытта тарта отырып таңып байлайтын материалдарды сығымдау;
таңып байлау материалдарын сығым ұясына кіргізу;
сығымдалатын материалдың берілген қалыңдығы бойынша сығымды теңшеу және реттеу;
сығымның жұмысын қадағалау;
сығымдалған бұйымдарды алу, бумаға жинау және оларды одан әрі өңдеуге жіберу;
сығымдау сапасын тексеру, ақауларды анықтау және жою.
433. Білуге тиіс:
сығым құрылымы туралы негізгі мәліметтер мен оның жұмыс істеу принципі;
сығымның жұмысын реттеу және таңып байлау материалын сығымдау жолдары;
таңып байлау материалдарының қызметі мен оларды сығымдауға қойылатын талаптар.
93. Медициналық мақсаттағы қоспа және масса
жасаушы
Параграф 1. Медициналық мақсаттағы қоспа және масса
жасаушы, 2-разряд
434. Жұмыс сипаттамасы:
крахмал массасын жасау – крахмалды сулау, босату, араластыру және диірменге салу, елеу, массаны ұсақтау;
техникалық талаптарға сәйкес массаны бақылау;
бақылау үшін сынама алу.
435. Білуге тиіс:
крахмал массасын жасау технологиялық процесі;
масса жасауға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Медициналық мақсаттағы қоспа және масса
жасаушы, 3-разряд
436. Жұмыс сипаттамасы:
тіс емдеу және зоотехникалық мақсатта түрлі массалар жасау;
бекітілген рецептураға сәйкес бастапқы материалдарды өлшеу және суды мөлшерлеу;
ұсақтау деңгейін реттей отырып шар диірменінде материалды ұсақтау, массаны сүзгі сығым арқылы сүзгілеу, сүзгі сығымнан суы алынған массаны түсіру, оны кептіру құрылғысына салу;
массаны шар диірменінде берілген мөлшерге дейін қайталап ұсақтау және оны боямалауға жіберу;
техникалық талаптарға сәйкес массаны бақылау;
вулканитті байланған карборундты масса жасауда – күкірт қышқылы ерітіндісін немесе ашытпа жасау және оларды алдын ала дайындалған негізгі масса компоненттерін араластыруға арналған араластырғыш барабанына қосу, даяр массаны түсіру, оның суын шығару, шығару, кептіру;
бақылау үшін сынама алу, қолданылатын жабдықтар мен кептіру құрылғыларын баптау және реттеу;
бағдар парақтарын толтыру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.

429. Должен знать:
основы микробиологии и бактериологии в пределах курса специальных училищ;
правила работы в боксе и работы с инфекционным материалом;
техника бактериологической работы, инструкция об изготовлении и контроле препаратов и полупродуктов биосинтеза на обслуживаемом участке;
приемы отбора контрольных животных.
91. Препаратор производства стекловидного тела
Параграф 1. Препаратор производства стекловидного тела, 3-й разряд
430. Характеристика работ:
ведение термической обработки сырья в процессе получения стекловидного тела; промывка органов с применением дезрастворов, изъятие стекловидной жидкости, ведение термической обработки, выгрузка, охлаждение, слив полупродукта и передача его на дальнейшую обработку;
регулирование температурного режима процесса;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка дезрастворов, сосудов и инструментов к работе;
правка ножа.
431. Должен знать:
анатомическое строение обрабатываемых органов животного;
свойства полупродукта;
правила пользования ножами и приемы правки их;
параметры термической обработки сырья.
92. Прессовщик перевязочных материалов
Параграф 1. Прессовщик перевязочных материалов, 3-й разряд
432. Характеристика работ:
прессовка перевязочных материалов с одновременной их вытяжкой;
закладка перевязочных материалов в гнезда пресса;
настройка и регулировка пресса по заданной толщине прессуемого материала;
наблюдение за работой пресса;
съем отпрессованных изделий, сборка в пачки и передача их на дальнейшую обработку;
проверка качества прессовки, выявление и устранение дефектов.
433. Должен знать:
основные сведения об устройстве пресса и принципе его работы;
приемы регулирования работы пресса и прессовки перевязочного материала;
назначение перевязочных материалов и требования, предъявляемые к их прессовке.
93. Приготовитель смесей и масс медицинского назначения
Параграф 1. Приготовитель смесей и масс медицинского
назначения, 2-й разряд
434. Характеристика работ:
приготовление крахмальной массы - замачивание крахмала, рыхление, смешивание и загрузка в мельницу, просев, измельчение массы;
контроль массы в соответствии с техническими требованиями;
отбор проб для контроля.
435. Должен знать:
технологический процесс приготовления крахмальной массы;
требования, предъявляемые к изготовление массы.
Параграф 2. Приготовить смесей и масс медицинского
назначения, 3-й разряд
436. Характеристика работ:
приготовление различных масс зуболечебного и зоотехнического назначения;
взвешивание исходных материалов и отмеривание воды в соответствии с утвержденной рецептурой;
измельчение материалов в шаровой мельнице с регулированием степени измельчения, фильтрация массы через фильтр-пресс, выгрузка из фильтр-пресса обезвоженной массы и загрузка ее в сушильное устройство;
вторичное измельчение массы в шаровой мельнице до заданных размеров, выгрузка массы и передача ее на подкрашивание;
контроль массы в соответствии с техническими требованиями;
при изготовлении карборундовых масс на вулканитовой связке - приготовление растворов серной кислоты или квасцов и добавление их в смесительный барабан для перемешивания предварительно подготовленными основными компонентами массы, выгрузка готовой массы, обезвоживание ее, просев и просушивание;
отбор проб для контроля, наладка и регулирование применяемого оборудования и сушильных устройств;
заполнение загрузочных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

437. Білуге тиіс:
түрлі массаларды жасаудың бекітілген рецептурасы мен технологиялық процесі;
бастапқы компоненттерге және жасалатын массаларға қойылатын талаптар;
талдау үшін сынама алу ережесі;
қолданылатын жабдықтар мен кептіру құрылғыларын баптау және реттеу ережесі.
94. Гидроксал шаюшы
Параграф 1. Гидроксал шаюшы, 3-разряд
438. Жұмыс сипаттамасы:
алюминий тотығы гидратын сумен шаюдың технологиялық процесін жүргізу;
жартылай фабрикаттарды бұлауға салу және берілген температурада жуу;
жуатын суды тұндыру және төгу;
сіңдірілген жартылай фабрикатты массаны кристаллизаторға айдау арқылы жіберу;
артық суды жою үшін бөз қаптарға салу;
технологиялық процестің сақталуын бақылау, температуралық режимді, массаның концентрациясын, шаятын судың циркуляциясын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша реттеу;
бақылау үшін сынама алу;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
жуылған алюминий тотығы гидратын өлшеу және оны қажетті концентрацияға дейін араластыру;
шикізат және даяр өнімді есептеу, өндірістік журналда жазба жүргізу, жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.
439. Білуге тиіс:
гидроксал жуудың технологиялық процесі, шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және даяр өнімнің физикалық химиялық қасиеті, сынама алу ережесі;
саты бойынша гидроксалды шаюға арналған суды дайындау ережесі.
95. Инъекциялық ерітінді салынған ампулаларды тексеруші
Параграф 1. Инъекциялық ерітінді салынған ампулаларды
тексеруші, 3-разряд
440. Жұмыс сипаттамасы:
дәрмектерді мөлшерлеу дәлдігін, дәрмек салынған ампулалардың герметикалығын және инъекциялық дәрмектердің тазалығын қара жарық рефлекторлық экранда көзбен байқау арқылы тексеру;
механикалық лас ерітінділері бар ампулаларды, сондай-ақ палесцирлейтін ерітінділер салынған ампулаларды іріктеу;
іріктелген ампулаларды сұрыптау және ақау түрлері бойынша олардың есебін жүргізу, төлқұжаттарды толтыру.
441. Білуге тиіс:
инъекциялық ерітінді салынған ампулаларды қарау ережесі;
инъекциялық дәрмектердің қызметі;
инъекцияға арналған өнімдердің техникалық талаптары; ақау түрлері.
96. Медициналық мақсаттағы өнімдерді тексеруші
Параграф 1. Медициналық мақсаттағы өнімдерді тексеруші, 1-разряд
442. Жұмыс сипаттамасы:
дайындау жұмыстарын жүргізу – ампулалар мен флакондарды жуу, ысқылау, лотоктарға қалау, ыдысты апару және қалау, ақау түрлері бойынша іріктелген ыдысты бөлу, медициналық мақсаттағы іріктелген өнімді ақау түрлері бойынша іріктеу.
443. Білуге тиіс:
ампулалар мен флакондарды жуу ережесі;
тексерілетін ыдысқа қойылатын техникалық талаптар;
медициналық мақсаттағы өнімнің түрлері мен ақау себептері.

437. Должен знать:
утвержденную рецептуру и технологический процесс изготовления различных масс;
требования, предъявляемые к исходным компонентам и изготовленным массам;
правила отбора проб для анализа;
правила наладки и регулирования применяемого оборудования и сушильных устройств.
94. Промывщик гидроксала
Параграф 1. Промывщик гидроксала, 3-й разряд
438. Характеристика работ:
ведение технологического процесса промывки гидрата окиси алюминия водой;
загрузка полуфабриката в ванны и промывка при заданной температуре;
отстаивание и слив промывных вод;
передача пропитого полуфабриката путем перекачки массы в кристаллизатор;
откидывание на бязевые мешки для удаления избытка воды;
контроль за соблюдением технологического процесса;
регулирование температурного режима, концентрации массы, циркуляции промывной воды по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
отбор проб для контроля;
пуск и остановка оборудования;
взвешивание промытого гидрата окиси алюминия и разбавления его до нужной концентрации;
учет сырья и готовой продукции;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
439. Должен знать:
технологический процесс промывки гидроксала;
физико-химические свойства сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
правила отбора проб;
правила подготовки воды для промывки гидроксала по стадиям.
95. Просмотрщик ампул с инъекционными растворами
Параграф 1. Просмотрщик ампул с инъекционными
растворами, 3-й разряд
440. Характеристика работ:
проверка точности дозировки препаратов, герметичности запайки ампул с медикаментами и чистоты инъекционных препаратов путем визуального просмотра на черном освещенном рефлектором экране;
отбраковка ампул, содержащих в растворе механические загрязнения, а также ампул с опалесцирующими растворами;
сортировка отбракованных ампул и ведение их учета по видам брака;
заполнение паспортов.
441. Должен знать:
правила просмотра ампул с инъекционными растворами;
назначение инъекционных препаратов;
технические требования к продукции, предназначенной для инъекций;
виды брака.
96. Просмотрщик продукции медицинского назначения
Параграф 1. Просмотрщик продукции медицинского
назначения, 1-й разряд
442. Характеристика работ:
проведение подготовительных работ - мойка ампул и флаконов с продукцией, протирание, укладка в лотки, подноска и укладка тары, раскладка отбракованной тары по видам дефектов, отбор бракованной продукции медицинского назначения по видам брака.
443. Должен знать:
правила проведения мойки ампул и флаконов;
технические требования к просматриваемой таре;
виды и причины брака продукции медицинского назначения.

Параграф 2. Медициналық мақсаттағы өнімдерді тексеруші, 2-разряд
444. Жұмыс сипаттамасы:
оралған дәрмектерді, бактериялық және эндокриндік дәрмектерді, ыдыстар мен басқа да медициналық мақсаттағы басқа да өнімдерді тексеру;
сыртқы белгісіне қарай көзбен анықтау – түсі, құрылымы, иісі, формасы, бөгде қоспалардың болуы, ыдыс пен орайтын материалдың техникалық талаптарға сәйкес келуі және де басқа медициналық мақсаттағы басқа да ақаулықтардың түрі;
іріктелген өнімді таңдау және оны ақау түрлері бойынша есепке алу;
бағдар парақтарын толтыру.
445. Білуге тиіс:
медициналық немесе ветеринарлық өнімге, тексерілетін ыдысқа қойылатын техникалық талаптар, түрлі дәрмектер мен дәрумендерге арналған ыдыстарды, даяр өнімнің түрлерін көзбен тексеру ережесі;
ақау түрлері мен себептері.
Параграф 3. Медициналық мақсаттағы өнімдерді тексеруші, 3-разряд
446. Жұмыс сипаттамасы:
инъекцияларға арналған дәрілер, тамыр ішіне және бұлшық етке салынатын инъекцияларды құйылған флакондарды, шприц тюбиктерді тексеру;
сыртқы белгісіне қарай анықтау – түсі, құрылымы, иісі, бөгде қоспалардың болуы, орау дәлдігі, техникалық талаптарға сәйкес келуі. Іріктелген өнімді таңдау және оны ақау түрлері бойынша есепке алу;
төмендеу білікті жұмысшыларды басқару.
447. Білуге тиіс:
инъекциялық ерітінділер салынған ампулаларды тексеру ережесі;
инъекциялық дәрмектердің қызметі, инъекцияға арналған өнімге қойылатын техникалық талаптар, ақау түрлері.
97. Стерилді ерітінді құюшы
Параграф 1. Стерилді ерітінді құюшы, 2-разряд
448. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті құюшының басшылығымен стерилді ерітінді құю жөніндегі жекелеген операцияларды орындау;
стерилді ыдыстарды және орау құралдарын дайындау;
құюға арналған стерилді ерітінділері бар баллондарды орнату;
сүзгісі бар баллондар мен сорғылардың жарамдылығын тексеру;
ыдысты стерилді түрде ашу.
449. Білуге тиіс:
стерилді жағдайда ерітіндіні құю жолдары, стерилділікке қойылатын талаптар;
құйылатын дәрмектердің қасиеті.
Параграф 2. Стерилді ерітінді құюшы, 3-разряд
450. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі айлабұйымдардың көмегімен немесе механизациялық тәсілмен бөтелкелерге, флакондар мен ампулаларға стерилді бактериялық және вирустық дәрмектердің, пелоидин және басқа да ерітінділерді құю;
орынжайды, құятын құрылғыларды және жұмыста қолданылатын басқа да айлабұйымдарды дезинфекциялау;
стерилді ыдыстарды және бекіту құралдарын дайындау;
құюға арналған стерилді ерітінділері бар баллондарды орнату;
сүзгісі бар баллондар мен сорғылардың жарамдылығын тексеру;
ыдысты стерилді түрде ашу;
сынама алу;
бағдар парақтарын толтыру;
төмендеу білікті стерилді ерітіндіні құюшыны басқару.

Параграф 2. Просмотрщик продукции медицинского
назначения, 2-й разряд
444. Характеристика работ:
просмотр расфасованных медикаментов, бактерийных и эндокринных препаратов, тары и другой продукции медицинского назначения;
визуальное определение по внешним признакам - цвет, структура, запах, формы, наличие посторонних включений, соответствие тары и упаковочного материала техническим требованиям и других видов брака продукции медицинского назначения;
отбор бракованной продукции и учет ее по видам брака;
заполнение маршрутных листов.
445. Должен знать:
технические требования к медицинской или ветеринарной продукции, просматриваемой таре;
правила визуального просмотра тары для различных медикаментов и витаминов, различных видов готовой продукции;
виды и причины брака.
Параграф 3. Просмотрщик продукции медицинского
назначения, 3-й разряд
446. Характеристика работ:
просмотр флаконов, шприц-тюбиков или ампул с медикаментами для инъекций, внутривенных и внутримышечных вливаний;
определение по внешним признакам - цвет, структура, запах, наличие механических примесей, точность фасовки, соответствие продукции техническим требованиям;
отбор бракованной продукции по видам брака;
руководство рабочими более низкой квалификации.
447. Должен знать:
правила просмотра ампул с инъекционными растворами;
назначение инъекционных препаратов;
технические требования к продукции, предназначенной для инъекций;
виды брака.
97. Разливщик стерильных растворов
Параграф 1. Разливщик стерильных растворов, 2-й разряд
448. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по стерильному розливу растворов под руководством разливщика более высокой квалификации;
подготовка стерильной тары и укупорочных средств;
установка баллонов со стерильным раствором для розлива;
проверка исправности баллонов и насосов с фильтрами;
стерильная укупорка тары.
449. Должен знать:
приемы розлива растворов в стерильных условиях, требования, предъявляемые к стерильности;
свойства разливаемых препаратов.
Параграф 2. Разливщик стерильных растворов, 3-й разряд
450. Характеристика работ:
розлив стерильных растворов бактерийных и вирусных препаратов, пелоидина и других в бутыли, флаконы и ампулы механизированным способом или с помощью различных приспособлений;
дезинфекция помещения, разливательных устройств и различных приспособлений, применяемых в работе;
подготовка стерильной тары и укупорочных средств;
установка баллонов со стерильным раствором для розлива;
проверка исправности баллонов и насосов с фильтрами;
стерильная опорка тары;
отбор проб;
заполнение маршрутных листов;
руководство разливщиками стерильных растворов более низкой квалификации.

451. Білуге тиіс:
стерилді жағдайда ерітіндіні құю жолдары, стерилділікке қойылатын талаптар;
құйылатын дәрмектердің қасиеттері.
98. Вирустық жасуша және бактериялық массаны тартушы
Параграф 1. Вирустық жасуша және бактериялық массаны
тартушы, 3-разряд
452. Жұмыс сипаттамасы:
вирустық материалды және аппаратураны дайындау;
малдың вирустық жасушалары мен эмбриондарын тарту, оны арнайы ұсатқыштарда (гомогенизаторларда) біркелкі сұйық халге дейін одан әрі тарту, буферлік ерітіндімен араластыру;
эксикаторларда, термостаттарда бактериялық массаны кептіру, арнайы диірмендерді тарту;
жұмыста стерилдікті сақтау.
453. Білуге тиіс:
вирустық материалды және стерилдік жұмыстың сақталу температуралық режимі шарттары, ұсақтағыштың құрылысы және пайдалану ережесі;
вирустық жасушаны ұсақтаудың техникалық шарттары;
жұмыс жолдары.
99. Саңырауқұлақ өсіруші
Параграф 1. Саңырауқұлақ өсіруші, 3-разряд
454. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті саңырауқұлақ өсірушінің басшылығымен саңырауқұлақтың ферменттік дәрмектерін өсіру процесін жүргізу;
қоректендіру ортасы кюветіне (матрастарға) ферменттің себі материалын қалау;
стеллаждарға кюветтерді орналастыру және оларды термостатты камераларға тасымалдау;
саңырауқұлақ өсіру процесін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қадағалау;
ауа температурасын, ылғалдығын, жіберілуін реттеу;
машиналардың (желдеткіштердің, калориферлік құрылғылардың және тағы басқа) жұмысын қадағалау;
сынама алу;
термостатты камераларды босату және саңырауқұлағы бар кюветтерді кептіру бөліміне жіберу;
жабдықтарды дайындау, тазалау және стерилдеу.
455. Білуге тиіс:
термостатты камералардың құрылысы, саңырауқұлақ өсірудің технологиялық режимі және оны реттеудің тәсілдері;
қоректендіру ортасының, себетін материалдың және саңырауқұлақ ферментін өсіру сапасына қойылатын талаптар;
жабдықтарды санитарлық өңдеу және оны стерилдеу ережесі.
Параграф 2. Саңырауқұлақ өсіруші, 4-разряд
456. Жұмыс сипаттамасы:
саңырауқұлақтың ферменттік дәрмектерін өсіру процесін өз бетінше жүргізу, кебектерді олардың сапасын тексере отырып дайындау;
белгіленген нормаға дейін қышқылды қоса отырып кебекті ылғалдату;
термостаттық камераларды, автоклавтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын тазалау, дезинфекциялау және жарамдылығын тексеру;
кюветтерді (матрастарды) толтыру;
желдеткіш, калориферлік құрылғылар және тағы басқа арқылы ауаның температурасын, ылғалдығын, жіберілуін реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің барлық сатысында технологиялық режимді қадағалау;
сынама алу және күрделі немесе бақылау талдауын орындау;
технологиялық журналда жазба жүргізу, орынжайлар мен жабдықтардың стерилдеуін қадағалау;
төмендеу білікті саңырауқұлақ өсірушінің жұмысын басқару.

451. Должен знать:
приемы розлива растворов в стерильных условиях;
требования, предъявляемые к стерильности;
свойства разливаемых препаратов.
98. Размольщик вирусной ткани и бактерийной массы
Параграф 1. Размольщик вирусной ткани и бактерийной массы, 3-й разряд
452. Характеристика работ:
подготовка вирусного материала и аппаратуры;
размалывание вирусной ткани животных и эмбрионов, дальнейшее размельчение ее в специальных размельчителях (гомогенизаторах) до жидкого однородного состояния, смешивание с буферным раствором;
высушивание бактерийной массы в эксикаторах, термостатах, размалывание на специальных мельницах;
соблюдение стерильности в работе.
453. Должен знать:
условия температурного режима хранения вирусного материала и стерильной работы;
устройство и правила пользования размельчителями;
технические условия размельчения вирусной ткани;
приемы работы.
99. Растильщик грибницы
Параграф 1. Растильщик грибницы, 3-й разряд
454. Характеристика работ:
ведение процесса выращивания грибницы ферментных препаратов под руководством растильщика более высокой квалификации;
раскладывание в кюветы (матрасы) питательной среды с посевным материалом фермента;
размещение кювет (матрасов) на стеллажах и транспортировка их в термостатные камеры;
наблюдение за процессом выращивания грибницы по контрольно-измерительным приборам;
регулирование температуры, влажности, подачи воздуха;
наблюдение за работой машин (вентиляторов, калориферных установок и других);
отбор проб;
разгрузка термостатных камер и передача кювет (матрасов) с грибницей в сушильное отделение;
подготовка, чистка и стерилизация оборудования.
455. Должен знать:
устройство термостатных камер;
технологический режим выращивания грибницы и способы его регулирования;
требования, предъявляемые к качеству питательной среды, посевного материала и выращиваемой грибницы фермента;
правила санитарной обработки оборудования и его стерилизации.
Параграф 2. Растильщик грибницы, 4-й разряд
456. Характеристика работ:
самостоятельное ведение процесса выращивания грибницы ферментного препарата;
подготовка отрубей с проверкой их качества;
увлажнение отрубей с добавлением кислоты до установленных норм;
очистка, дезинфекция и проверка, исправность термостатных камер, автоклавов; контрольно-измерительных приборов;
заполнение кювет (матрасов);
регулировка температуры, влажности, подачи воздуха с помощью вентиляторов, калориферных установок и других;
наблюдение за технологическим режимом на всех стадиях технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
отбор проб и выполнение несложных контрольных анализов;
ведение записей в технологическом журнале;
наблюдение за стерилизацией помещения и оборудования;
руководство работой растильщиков грибницы более низкой квалификации.

457. Білуге тиіс:
саңырауқұлақ өсірудің процесінің технологиялық режимі және оны реттеудің тәсілдері;
шикізат және ферменттік дәрмектердің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары, қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, дезинфекциялайтын санитарлық өңдеу құралдарын жасау және жабдықтар мен орынжайларды стерилдеу ережесі.
100. Ампулалар мен түтіктерді кесуші
Параграф 1. Ампулалар мен түтіктерді кесуші, 1-разряд
458. Жұмыс сипаттамасы:
ампулаларды немесе шыны түтіктерді қолмен карборундты немесе металл дискінің көмегімен берілген мөлшер бойынша бұйымның ұзындығын реттей отырып кесу;
жарамды ампулалар мен түтіктерді іріктеу;
кассеталарды толтыру.
459. Білуге тиіс:
ампулаларды немесе шыны түтіктерді кесу жолдары, бұйымның берілген ұзындығы бойынша шаблондарды орнату ережесі;
кассеталарды толтыру жолдары.
Параграф 2. Ампулалар мен түтіктерді кесуші, 2-разряд
460. Жұмыс сипаттамасы:
ампулаларды немесе шыны түтіктерді берілген мөлшер бойынша автоматқа немесе жартылай автоматқа қызмет көрсету;
жабдықтарды тазалау;
бағдар парақтарын толтыру.
461. Білуге тиіс:
ампулаларды немесе шыны түтіктерді кесуге арналған автоматтарды немесе жартылай автоматтарға қызмет көрсету ережесі, ампулаларды немесе түтіктерді кесуге қойылатын талаптар;
жұмыс тәсілдері.
101. Медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарды
кесуші
Параграф 1. Медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарды кесуші, 2-разряд
462. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарды (мақта, қыша жағылған қағазды, лигнинді, пластырды және тағы басқа) түрлі жүйедегі кесетін машиналарда кесу;
материалды дайындау;
жабдықтар мен қолданылатын құралдарды баптау және реттеу;
кесетін машинаны іске қосу, тоқтату және тазалау;
пышақты қайрау.
463. Білуге тиіс:
кесуге арналған түрлі машиналардың құрылысы туралы мәліметтер және оларды жұмыс істеу принципі, жабдықтардың жұмысын реттеу тәсілдері;
пышақтарды орнату, реттеу және қайрау жолдары;
медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарды кесу тәсілдері, кесілетін материалдардың түрлері және қасиеті;
өңделетін бұйымдардың қызметі және оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарды
кесуші, 3-разряд
464. Жұмыс сипаттамасы:
бинттерді, мақта-дәке жастықтарды, жолақтарды, таспаларды және де басқа медициналық мақсаттағы жартылай фабрикат бұйымдарын түрлі жүйедегі кесетін машиналарда механизацияланған кесу;
машиналарды баптау, жарамдылығын тексеру, тазалау және майлау;
пышақтарды қайрау;
төзімді айлабұйымдарды орнату және реттеу;
бинттің кесілген ұштарын кесу;
кесудің дәлдігін және сапасын көзбен қадағалау;
материалды дайындау;
кесілген жартылай фабрикаттарды мөлшері бойынша сұрыптау, оларды ыдысқа қалау және ақауы бар жартылай фабрикаттарды іріктеу;
есеп құжаттамасын жүргізу.

457. Должен знать:
технологический режим процесса выращивания грибницы и правила его регулирования;
государственные стандарты и технические условия на сырье и ферментные препараты;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
правила приготовления дезинфицирующих средств санитарной обработки и стерилизации оборудования и помещения.
100. Резчик ампул и трубок
Параграф 1. Резчик ампул и трубок, 1-й разряд
458. Характеристика работ:
резка ампул или стеклянных трубок вручную при помощи карборундового или металлического диска с регулированием длины изделия по заданным размерам;
отбор годных ампул и трубок;
заполнение кассет.
459. Должен знать:
приемы резки ампул или стеклянных трубок, правила установки шаблонов по заданной длине изделия, приемы заполнения кассет.
Параграф 2. Резчик ампул и трубок, 2-й разряд
460. Характеристика работ:
обслуживание автомата или полуавтомата для резки ампул или стеклянных трубок заданного размера;
чистка оборудования;
заполнение маршрутных листов.
461. Должен знать:
правила обслуживания автомата или полуавтомата для резки ампул или стеклянных трубок;
требования, предъявляемые к резке ампул или трубок;
приемы работы.
101. Резчик полуфабрикатов изделий медицинского назначения
Параграф 1. Резчик полуфабрикатов изделий медицинского
назначения, 2-й разряд
462. Характеристика работ:
резка полуфабрикатов изделий медицинского назначения (ваты, горчичников, пластырей, лигнина и так далее) на резательных машинах различных систем;
подготовка материала;
наладка и регулирование оборудования и применяемых инструментов;
пуск, остановка и чистка машины для резки;
точка ножей.
463. Должен знать:
сведения об устройстве различных машин для резки и принцип их работы;
способы регулирования работы оборудования;
приемы установки, регулирования и заточки ножей;
способы резки полуфабрикатов изделий медицинского назначения, виды и свойства материалов, подвергаемых резке;
назначение вырабатываемых изделий и предъявляемые к ним требования.
Параграф 2. Резчик полуфабрикатов изделий медицинского
назначения, 3-й разряд
464. Характеристика работ:
механизированная резка полуфабрикатов бинтов, ватно-марлевых подушек, полос, лент и других изделий медицинского назначения по заданным размерам на резательных машинах различных систем;
наладка, проверка исправности, чистка и смазка машин;
заточка ножей;
установка и регулирование упорных приспособлений;
обрезка торцевых концов бинтов;
визуальное наблюдение за точностью и качеством резки;
подготовка материала;
сортировка разрезанных полуфабрикатов по размерам, их укладка в тару и отбраковка полуфабрикатов, имеющих дефекты;
ведение учетной документации.

465. Білуге тиіс:
медициналық жартылай фабрикат бұйымдарын кесу жолдары;
кесуге арналған түрлі машиналарды баптау және реттеу ережесі, пышақтарды ауыстыру және қайрау жолдары, төзімді айлабұйымдарды орнату, кесу сапасына қойылатын талаптар;
кесілетін материалдардың қасиеті, қызметі және оларға қойылатын талаптар.
102. Шикізат кесуші
Параграф 1. Шикізат кесуші, 2-разряд
466. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік немесе жануар шикізатын кесуге дайындау (бөлшектеу, көзбен іріктеу) және кесетін машинада оны кесу;
машинаның жұмысын қадағалау;
ұсақталған шикізатты ыдысқа қалау;
шикізатты ұсақтау деңгейін көзбен бақылау.
467. Білуге тиіс:
кесуге түсетін шикізатқа қойылатын талаптар;
түрлі шикізатты кесу жолдары;
кесетін машинаны реттеу тәсілдері.
468. Жұмыс үлгілері:
1) жануар шикізаты (жануарлардың түрлі органдары) - сұрыптау, бөлшектеу, кесу;
2) жас бұғының мүйізі – тазалау және кесу;
3) галенді дәрмек өндірісіндегі өсімдік шикізаты – кесу.
Параграф 2. Шикізат кесуші, 3-разряд
469. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік немесе жануар шикізатын кесуде қолданылатын машиналар мен түрлі қосалқы жабдықтарды баптау және реттеу, алдын ала сұрыпталған өсімдік немесе жануар шикізатын ішінара бақылау;
шикізатты қабылдау және жартылай фабрикатты одан әрі өңдеу үшін тапсыру:
өсімдік және жануар шикізатын сұрыптау, бөлшектеу және кесу жұмыстарын бөлу; жұмыс орындарын ұйымдастыру және дайындау;
өсімдік немесе жануар шикізатын өңдеумен айналысатын төмендеу білікті жұмысшылардың жұмысын үйлестіру;
өңдеуді есептеу;
бағдар парағын толтыру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
470. Білуге тиіс:
кесуге түсетін өсімдік немесе жануар шикізатының түрлері және оларға қойылатын талаптар;
өсімдік және жануар шикізатын кесудің технологиялық режимі;
қолданылатын жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, жартылай фабрикаттың сапасын тексеру жолдары.
103. Таңып байлау материалдарын құрастырушы
Параграф 1. Таңып байлау материалдарын құрастырушы, 2-разряд
471. Жұмыс сипаттамасы:
жеке пакеттерді, таңғыштарды, мақта дәке таспаларды, бактерицидті немесе күске тағатын лейкопластырларды құрастыруға дайындау, құрастыру, тігу, желімдеу;
медициналық салфеткалар мен үшкіл орамалды қалау;
қалауға арналған тігу машиналарына немесе автоматтарға қызмет көрсету.
472. Білуге тиіс:
жиналатын таңып байлау материалдарының қызметі, таңып байлау материалдарын құрастыруды регламенттейтін мемлекеттік стандарт талаптары;
таңып байлау материалдарын құрастыру, ысқылау және қалау жолдары.

465. Должен знать:
приемы резки полуфабрикатов медицинских изделий;
устройство, принцип работы, правила наладки и регулирования резательных машин различных систем;
приемы смены и заточки ножей, установки упорных приспособлений;
требования, предъявляемые к качеству резки;
назначение материалов, подвергаемых резке, их свойства и предъявляемые к ним требования.
102. Резчик сырья
Параграф 1. Резчик сырья, 2-й разряд
466. Характеристика работ:
подготовка к резке (разборка и визуальная сортировка) растительного или животного сырья и резка его на резальной машине;
наблюдение за работой машины;
укладка измельченного сырья в тару;
визуальный контроль степени измельчения сырья.
467. Должен знать:
требования, предъявляемые к сырью, поступающему на резку;
приемы резки сырья разного вида;
способы регулирования резательной машины.
468. Примеры работ:
1) животное сырье (различные органы животных) - сортировка, разборка и резка;
2) панты оленей - чистка и резка;
3) растительное сырье в производстве галеновых препаратов - резка.
Параграф 2. Резчик сырья, 3-й разряд
469. Характеристика работ:
наладка и регулирование работы машин и различного вспомогательного оборудования, используемых при резке растительного или животного сырья;
выборочный контроль предварительного отсортированного растительного или животного сырья;
прием сырья и сдача полуфабриката для дальнейшей обработки;
распределение работы по сортировке, разборке и резке растительного и животного сырья; организация и подготовка рабочих мест;
координация работы рабочих более низкой квалификации, занятых на обработке растительного или животного сырья;
учет выработки;
заполнение маршрутных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
470. Должен знать:
виды растительного или животного сырья, поступающего на резку и предъявляемые к нему требования;
технологический режим резки растительного и животного сырья;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
приемы проверки качества полуфабриката.
103. Сборщик перевязочных материалов
Параграф 1. Сборщик перевязочных материалов, 2-й разряд
471. Характеристика работ:
подготовка к сборке, сборка, прошивка, наклейка индивидуальных пакетов, повязок, ватно-марлевых лент, бактерицидного или мозольного лейкопластырей;
складывание медицинских салфеток и косынок;
обслуживание швейных машин или автоматов для складывания.
472. Должен знать:
назначение собираемых перевязочных материалов;
требования государственного стандарта, регламентирующие сборку перевязочных материалов;
приемы сборки, протирки и складывания перевязочных материалов.

104. Қоректендіру ортасын қайнатушы
Параграф 1. Қоректендіру ортасын қайнатушы, 3-разряд
473. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қоректендіру ортасын қайнатушының басшылығымен қоректендіру ортасын қайнату технологиялық процесінің жекелеген операцияларын және шикізаттар және жартылай фабрикаттарды берілген рецептіге сәйкес есептеу, мөлшерлеу, дайындау және салу;
сүзгілеу құрылғыларын монтаждау және стерилдеу;
ортаны сүзгілеу және құю;
қоректендіру ортасын стерилдеуге жіберу;
жабдықтарды іске қосу, қызмет көрсету және тоқтау;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау.
474. Білуге тиіс:
қоректендіру ортасын және ерітінді жасау технологиялық процесінің маңызы, аппараттарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, шикізаттарды, жартылай өнімдерді, қоректендіру ортасын, түрлі ерітінділердің физикалық-химиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
бақылау талдауын жүргізуге арналған сынама алу жолдары.
Параграф 2. Қоректендіру ортасын қайнатушы, 4-разряд
475. Жұмыс сипаттамасы:
қоректендіру ортасын қайнату және биологиялық дәрмектер өндірісіндегі түрлі ерітінділер жасау технологиялық процесін жүргізу;
шикізаттар және жартылай фабрикаттарды берілген рецептіге сәйкес есептеу, мөлшерлеу, дайындау және салу;
сүзгілеу құрылғыларын монтаждау және стерилдеу;
ортаны сүзгілеу және құю;
қоректендіру ортасын стерилдеуге жіберу;
жабдықтарды іске қосу, қызмет көрсету және тоқтау;
сынама алу және бақылау талдауларын жүргізу;
шикізат және жартылай фабрикаттардың шығуын есептеу;
процесс параметрлерін тіркеу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау;
төмендеу білікті қоректендіру ортасын қайнатушыны басқару.
476. Білуге тиіс:
қоректендіру ортасын және ерітінді жасау технологиялық процесінің маңызы, аппараттарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, шикізаттарды, жартылай өнімдерді, қоректендіру ортасын, түрлі ерітінділердің физикалық-химиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
бақылау талдауын жүргізуге арналған сынама алу жолдары.
105. Қанды тұрақтандырушы дефибринирлеуші
Параграф 1. Қанды тұрақтандырушы дефибринирлеуші, 3-разряд
477. Жұмыс сипаттамасы:
тағамдық және емдік мақсатты қанды дефибринирлеу процесін қолмен немесе механикалық дефибринатормен жүргізу;
қанды малдан тікелей ыдысқа жинау;
фибрин мен қанды жеке ыдысқа құю;
ауру малдарды іріктеу үшін ұшаларына таңба салу;
қанды келесі операцияларға жіберу;
керек-жарақ пен ыдысты шаю, дезинфекциялау және стерилдеу;
өндірістік журналда жазбаны жүргізу.
478. Білуге тиіс:
қанның физикалық және химиялық қасиеттері;
ерітінділер жасау әдістері мен ауру малдардың қанын іріктеу ережесі;
механикалық дефибринатордың құрылымы мен пайдалану ережесі, жұмыс істеу тәсілдері.

104. Средовар
Параграф 1. Средовар, 3-й разряд
473. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса варки питательных сред и приготовления различных растворов для производства биологических препаратов под руководством средовара более высокой квалификации;
расчет, дозировка, подготовка и загрузка сырья и полуфабрикатов в соответствии с заданными рецептами;
монтаж и стерилизация фильтровальных установок;
фильтрация и розлив сред;
передача питательных сред на стерилизацию;
пуск, обслуживание и остановка оборудования;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту.
474. Должен знать:
сущность технологического процесса приготовления питательных сред и растворов;
правила пользования аппаратами и контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, питательных сред, различных растворов и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб для проведения контрольных анализов.
Параграф 2. Средовар, 4-й разряд
475. Характеристика работ:
ведение технологического процесса варки питательных сред и приготовления различных растворов для производства биологических препаратов;
расчет, дозировка, подготовка и загрузка сырья и полуфабрикатов в соответствии с заданными рецептами;
монтаж и стерилизация фильтровальных установок;
фильтрация и розлив сред;
передача питательных сред на стерилизацию;
пуск, обслуживание и остановка оборудования;
отбор проб и проведение контрольных анализов;
учет расхода сырья и полуфабрикатов;
регистрация параметров процесса;
подготовка оборудования к ремонту;
руководство средоварами более низкой квалификации.
476. Должен знать:
сущность технологического процесса приготовления питательных сред и растворов;
правила пользования аппаратами и контрольно-измерительными приборами;
физико-химические свойства сырья, полупродуктов, питательных сред, различных растворов и предъявляемые к ним требования;
приемы отбора проб для проведения контрольных анализов.
105. Стабилизаторщик-дефибринировщик крови
Параграф 1. Стабилизаторщик-дефибринировщик крови, 3-й разряд
477. Характеристика работ:
ведение процесса дефибринирования крови вручную или механическим дефибринатором для пищевых и лечебных целей;
сбор крови от животных непосредственно в тару;
слив фибрина и крови в отдельную тару;
клеймение туш для выбраковки больных животных;
передача крови на следующую операцию;
промывка, дезинфекция и стерилизация инвентаря и тары;
ведение записей в производственном журнале.
478. Должен знать:
физические и химические свойства крови;
методы приготовления растворов и правила выбраковки крови больных животных;
устройство и правила эксплуатации механического дефибринатора;
приемы работы.

Параграф 2. Қанды тұрақтандырушы дефибринирлеуші, 4-разряд
479. Жұмыс сипаттамасы:
Л-103 гидролизатын, қалыпты нативті іріткі, сұйық гематоген және тағы басқа алу кезінде қанды тұрақтандыру немесе дефибринирлеу процесін жүргізу;
бос пышақтың көмегімен конвейердегі малдың қанын жинау;
қанға тұрақтандыру ерітіндісін қосу және қанды дефибринаторда дефибринирлеу;
тұрақтандырғыш ерітіндісін және дезинфекциялау ерітіндісін құрастыру;
ауру малдардың қанын іріктеу;
вакуум жинағыштарды қанға толтыру және оны сепараттауға жіберу;
жабдықтарды: дефибринаторларды, вакуум жинағыштарды баптау және қызмет көрсету;
керек-жарақты, жабдықтарды және коммуникацияларды шаю, дезинфекциялау және стерилдеу;
өндірістік журналда жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
480. Білуге тиіс:
қанның физикалық және химиялық қасиеттері;
жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
ерітінділер жасау әдістері;
жабдықтарды санитарлық өңдеу шарттары.
106. Материалдар мен дәрмектерді стерилдеуші
Параграф 1. Материалдар мен дәрмектерді стерилдеуші, 2-разряд
481. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық немесе ветеринарлық мақсаттағы өніммен толтырылған шприц тюбик флакондары немесе ампулаларымен таңып байлау материалдарын, шыны ыдыстарды, табаларды, кассеталарды, лотоктарды, қораптарды термиялық стерилдеу процесін жүргізу;
коммуникациялардың және бекіткіш арматуралардың жарамдылығын тексеру, автоклавтарды, стерилизаторларды және қосалқы жабдықтарды дайындау, іске қосу және тоқтату;
стерилдеу режимінің температурасын, қысымын және басқа да параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша реттеу;
жабдықтарға салу және түсіру;
бағдар парақтарын толтыру.
482. Білуге тиіс:
стерилдеу технологиялық режимі;
автоклавтар мен стерилизаторлардың құрылымы мен жұмыс принципі, салу және түсіру жолдары;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
температураны реттеу тәсілдері;
стерилденетін материалдардың немесе дәрі-дәрмектердің қызметі және оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Материалдар мен дәрмектерді стерилдеуші, 3-разряд
483. Жұмыс сипаттамасы:
радиациялық, сәулелік, құрғақ ауамен, термиялық стерилдеу немесе химиялық заттармен стерилдеу процесін жүргізу;
химиялық стерилдеуде стерилдейтін зат ерітінділерін жасау;
таңып байлау материалдарына жасайтын ерітінділерді сіңдіру, шприц тюбиктерді стерилдеуші ерітінділермен турбовакуумды аппаратта шаю;
материалдарды стерилді түрде кептіру;
термиялық немесе құрғақ ауамен стерилдеуде даяр қоректендіру ортасын стерилді ыдысқа құю, автоклавқа салу;
ерітінді салынған ампулаларды автоклавта стерилдеу процесін жүргізу, ампулалардың герметикалығын автоклавқа сығылған ауамен қарсылас сұйықтық ерітіндісін жіберу арқылы тексеру;
уланған материалды құрғақ ауамен стерилдегішінде өлтіру процесін жүргізу;
бекіткіш арматурасын, коммуникацияларды, автоклавтардың және құрғақ ауамен стерилдегіштің жұмысын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тексеру және реттеу;
стерилдеу режимін қадағалау;
бағдар парақтарын толтыру;
жабдықтарды жөндеуге қабылдау, жөндеуден қабылдап алу.

Параграф 2. Стабилизаторщик-дефибринировщик крови, 4-й разряд
479. Характеристика работ:
ведение процесса стабилизации или дефибринирования крови при получении гидролизата Л-103, нормальной нативной сыворотки, гематогена жидкого и другое;
сбор крови от животных на конвейере с помощью полого ножа;
добавление в кровь раствора стабилизатора или дефибринирование крови на дефибринаторах;
составление раствора стабилизатора и дезинфицирующего раствора;
выбраковка крови больных животных;
заполнение вакуум-сборников кровью и подача ее на сепарирование;
наладка и обслуживание оборудования: дефибринаторов, вакуум-сборников и другое;
промывка, дезинфекция и стерилизация инвентаря, оборудования и коммуникаций;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
480. Должен знать:
физико-химические свойства крови;
устройство и принцип работы оборудования;
методы приготовления растворов;
условия санитарной обработки оборудования.
106. Стерилизаторщик материалов и препаратов
Параграф 1. Стерилизаторщик материалов и препаратов, 2-й разряд
481. Характеристика работ:
ведение процесса термической стерилизации перевязочных материалов, стеклянной посуды, противней, кассет, лотков, коробок с флаконами шприц-тюбиками или ампулами, заполненными продукцией медицинского или ветеринарного назначения;
проверка исправности коммуникаций и запорной арматуры, подготовка, пуск и остановка автоклавов, стерилизаторов и подсобного оборудования;
регулирование температуры, давления и других параметров режима стерилизации по контрольно-измерительным приборам;
загрузка и разгрузка оборудования;
заполнение загрузочных листов.
482. Должен знать:
технологический режим стерилизации;
устройство и принцип работы автоклавов и стерилизаторов;
приемы загрузки и разгрузки;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
способы регулирования температуры;
назначение стерилизуемых материалов или медикаментов и предъявляемые к ним требования.
Параграф 2. Стерилизаторщик материалов и препаратов, 3-й разряд
483. Характеристика работ:
ведение процесса радиационной, лучевой, суховоздушной, термической стерилизации или стерилизации химическими веществами;
приготовление при химической стерилизации растворов стерилизующих веществ;
пропитка перевязочных материалов приготовленными растворами, промывка шприц-тюбиков стерилизующими растворами в турбо-вакуумном аппарате;
стерильная сушка материалов;
при термической или суховоздушной стерилизации розлив подготовленных питательных сред в стерильную посуду, загрузка в автоклав;
ведение процесса стерилизации ампул с растворами в автоклаве, проверка ампул на герметичность путем подачи в автоклав сжатым воздухом раствора контрастной жидкости;
ведение процесса "убивки" зараженного материала в суховоздушном стерилизаторе;
проверка и регулирование работы запорной арматуры, коммуникаций, автоклавов и суховоздушных стерилизаторов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
наблюдение за режимом стерилизации;
заполнение загрузочных листов;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.

484. Білуге тиіс:
стерилдеу ерітінділерінің және қарсы сұйықтықтың рецептурасы; химиялық стерилдеу кезінде сіңдіру, шаю, ыстау технологиялық режимі, термиялық, радиациялық және сәулемен стерилдеу режимі, стерилденетін материалдардың немесе қоректендіру ортасының қызметі және оларға қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықтар мен айлабұйымдардың құрылымы мен жұмыс принципі, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
стерилдеу процесін реттеу тәсілдері.
Параграф 3. Материалдар мен дәрмектерді стерилдеуші, 4-разряд
485. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут жіптерін (ірі және ұсақ қара малдың хирургиялық тігіс материалдары) және хирургиялық жібекті ампулаларда, полимер материалдан жасалған пакеттерде радиациялық стерилдеу процесін жүргізу;
жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау;
калибрлар бойынша стерилдеу өнімдерін дайындау;
конвейер ілмелеріне сәулеленетін өнімді басқару пультынан салу, оны жылжыту және түсіру;
өнімнің сәулелендіру камерасына дұрыс кіруін, жылжыту барысы және камерадан шығуын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау.
486. Білуге тиіс:
стерилдеу технологиялық процесі, стерилдеу стерилдеуді құрылғысының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын және басқару пультын пайдалану ережесі;
стерилденетін материалдардың түрлері мен қызметі;
сәулеленудің шекті мөлшері;
апаттық жағдайлар туындағанда алдын алу шаралары.
107. Термостатшы
Параграф 1. Термостатшы, 3-разряд
487. Жұмыс сипаттамасы:
термостатты бөлмелердегі және бактериялық дақылдардың өсіру кезінде реакторларды температуралық режимді қадағалау;
термостатты бөлмелердің немесе реакторлардың температуралық режимін реттеу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу.
488. Білуге тиіс:
түрлі бактериялық дақылдарды өсіруде термостатты бөлмелер мен реакторлардың бекітілген температуралық режимі;
жұмыс істеу тәсілдері.
108. Медициналық мақсаттағы өнімдерді қалаушы
Параграф 1. Медициналық мақсаттағы өнімдерді қалаушы, 1-разряд
489. Жұмыс сипаттамасы:
кассеталарға немесе басқа да ыдыстарға түсетін дәрі-дәрмектерді қалау жөніндегі жекелеген операцияларды қолмен орындау;
техникалық шарт талаптарына сәйкес таңбалау;
жұмыс орнын ыдыспен қамтамасыз ету;
толтырылған ыдысты одан кейінгі процесс сатыларына тасымалдау;
медициналық мақсаттағы өнімге этикеткаларды қолмен қоймалау және желімдеу.
490. Білуге тиіс:
медициналық мақсаттағы бұйымдарды арнайы ыдысқа қалауға қойылатын техникалық талаптар;
қалау жолдары;
қалауға түсетін медициналық өнімнің қызметі;
қалауға арналған арнайы ыдыс түрлері.

484. Должен знать:
рецептуру стерилизующих растворов и контрастной жидкости;
технологический режим пропитки, промывки, окуривания при химической стерилизации;
режим термической, радиационной и лучевой стерилизации;
назначение стерилизуемых материалов или питательных сред и предъявляемые к ним требования;
устройство и принцип работы применяемого оборудования и приспособлений;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
способы регулирования процесса стерилизации.
Параграф 3. Стерилизаторщик материалов и препаратов, 4-й разряд
485. Характеристика работ:
ведение процесса радиационной стерилизации нитей кетгута (шовного хирургического материала из черев крупного и мелкого рогатого скота) и хирургического шелка в ампулах, пакетах из полимерного материала;
подготовка к работе оборудования и механизмов;
подготовка продукции для стерилизации по калибрам;
загрузка с пульта управления облучаемой продукции в подвесы конвейера, ее перемещение и выгрузка;
контроль за правильностью входа продукции в камеру облучения, ходом ее перемещения и выходом из камеры по показаниям контрольно-измерительных приборов.
486. Должен знать:
технологический процесс стерилизации;
устройство и принцип работы стерилизационной установки;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и пультом управления;
виды и назначение стерилизуемых материалов;
предельно допустимые дозы облучения;
меры предосторожности при возникновении аварийных ситуаций.
107. Термостатчик
Параграф 1. Термостатчик, 3-й разряд
487. Характеристика работ:
наблюдение за температурным режимом в термостатных комнатах и реакторах при росте бактерийных культур.
Регулирование температурного режима термостатных комнат или реакторов;
ведение записей в производственных журналах.
488. Должен знать:
утвержденный температурный режим термостатных комнат и реакторов при выращивании различных бактерийных культур;
приемы работы.
108. Укладчик продукции медицинского назначения
Параграф 1. Укладчик продукции медицинского назначения, 1-й разряд
489. Характеристика работ:
выполнение вручную отдельных операций по вкладке в кассеты или другую специальную тару, поступающих на наполнение медикаментами;
маркировка в соответствии с требованиями технических условий;
обеспечение рабочего места тарой для вкладки;
транспортировка заполненной тары на последующие стадии процесса;
ручное складирование и наклейка этикеток на продукцию медицинского назначения.
490. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к укладке изделий медицинского назначения в специальную тару;
приемы укладки; назначение медицинской продукции, поступающей на укладку;
виды специальной тары для укладки.

Параграф 2. Медициналық мақсаттағы өнімдерді қалаушы, 2-разряд
491. Жұмыс сипаттамасы:
асептика немесе стерилділік ережелерін сақтай отырып медициналық мақсаттағы бұйымдарды немесе дәрмектерді жартылай автоматтарда немесе қолмен қалау;
қажет болғанда өнімді қағазға, мақтаға немесе басқа материалға орау.
492. Білуге тиіс:
медициналық мақсаттағы бұйымдарды қалау және жинақтау ережелері мен тәсілдері, асептика және стерилділік жағдайларында жұмыс істеу ережесі, қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету ережесі, медициналық мақсаттағы өнімді қалауға қойылатын техникалық талаптар;
есеп құжаттамасын жүргізу ережесі.
Параграф 3. Медициналық мақсаттағы өнімдерді қалаушы, 3-разряд
493. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық мақсаттағы герметизацияланған өнімді қалау және оны таңбалауға арналған ыдысты бір уақытта жасай отырып түрлі құрылымдағы автоматтарға қалау;
техникалық талаптарды сақтай отырып автоматқа қызмет көрсету.
494. Білуге тиіс:
автоматты таңбалауға және қалауға арналған жабдықтардың құрылу принципі, бекітілген жұмыс режимін реттеу ережесі мен жолдары, даяр ыдыстың ақау, таңбалау және қалау түрлері, ақаудың пайда болу себептері мен оны жою тәсілдері, механизмдермен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы талаптары.
109. Белгілеуші
Параграф 1. Белгілеуші, 3-разряд
495. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут жібін (жіңішке қойдың ішегінен жасалған хирургиялық жіп) арнайы машинадағы сақинаға жіптің құрылымы мен біркелкілігін сақтай отырып белгілеу;
жіп нөмірін 0,05 г-ға дейінгі дәлдікте салмақ әдісі бойынша айқындау және кейіннен белгіленген нөмір бойынша жинақтау;
жіп диаметрін микрометрмен ішінара тексеру;
кетгут жібін белгілеуге арналған станокты баптау және реттеу;
өңделген өнімді есептеу.
496. Білуге тиіс:
жіпті белгілеуге арналған станоктың құрылысы;
кетгутке қойылатын мемлекеттік стандарт талаптары және оны хирургиялық практикада мөлшерленген қызметі, жіптің сапалық көрсеткішін бұзбай белгілеу жолдары.
110. Жасанды тістерді формалаушы
Параграф 1. Жасанды тістерді формалаушы, 1-разряд
497. Жұмыс сипаттамасы:
тістерді формалауға арналған сығым формаларды дайындау, оларды сілтілік ерітінділермен немесе керосинмен шаю;
матрицаларды ысқылау және кептіру;
формалауға арналған массаны жапсыру және жасау.
498. Білуге тиіс:
матрицалардың құрылымы;
қолданылатын материалдардың қасиеті және жақпа және жуатын ерітінділердің түрлері.
Параграф 2. Жасанды тістерді формалаушы, 2-разряд
499. Жұмыс сипаттамасы:
тістерді формалауға арналған матрицалардың бетін дайындау;
жұмыс процесінде қолданылатын айлабұйымдарды тазалау және баптау;
түрлі жақпаларды дайындау және оларды формалайтын бетіне жағу және бір жағындағы тістерді формалау.

Параграф 2. Укладчик продукции медицинского назначения, 2-й разряд
491. Характеристика работ:
укладка на полуавтоматах или вручную изделий или препаратов медицинского назначения с соблюдением правил асептики или стерильности;
при необходимости протирка или обертывание продукции в бумагу, вату или другой материал.
492. Должен знать:
правила и способы комплектования и укладки продукции медицинского назначения;
правила работы в условиях асептики и стерильности;
правила обслуживания применяемого оборудования;
технические требования на укладку продукции медицинского назначения;
правила ведения учетной документации.
Параграф 3. Укладчик продукции медицинского назначения, 3-й разряд
493. Характеристика работ:
укладка на автоматах различной конструкции герметизированной продукции медицинского назначения с одновременным изготовлением тары для укладки продукции и ее маркировки;
обслуживание автомата с соблюдением технических требований.
494. Должен знать:
принцип устройства применяемого оборудования для маркировки и укладки автомата;
правила и приемы его регулирования, установленный режим работы;
виды брака изготовленной тары, маркировки и укладки;
причины возникновения брака и способы его устранения;
требования техники безопасности при работе с механизмами.
109. Фиксаторщик
Параграф 1. Фиксаторщик, 3-й разряд
495. Характеристика работ:
фиксирование нити кетгута (хирургической нити из тонких бараньих кишок) в кольцо на специальной машине с сохранением конструкции и уравновешенности нити;
определение номера нити по весовому методу с точностью до 0,05 г и последующая комплектовка нити по установленному номеру;
выборочная проверка диаметра нити микрометром;
наладка и регулировка станка для фиксирования кетгутной нити;
учет выработанной продукции.
496. Должен знать:
устройство станка для фиксирования нити;
требования государственного стандарта к кетгуту и поразмерное назначение его в хирургической практике;
приемы фиксации без нарушения качественных показателей нити.
110. Формовщик искусственных зубов
Параграф 1. Формовщик искусственных зубов, 1-й разряд
497. Характеристика работ:
подготовка пресс-форм для формовки зубов, раскрывание пресс-форм, промывка их щелочными растворами или керосином;
протирка и сушка матриц;
подбивка и приготовление массы для формовки.
498. Должен знать:
устройство матриц;
свойства применяемых материалов и виды смазок и моющих растворов.
Параграф 2. Формовщик искусственных зубов, 2-й разряд
499. Характеристика работ:
подготовка поверхности матриц для формования зубов;
чистка и наладка приспособлений, применяемых в процессе работы;
подготовка различных сказок и нанесение их на формующие поверхности и формование боковых зубов.

500. Білуге тиіс:
сығым формалардың бетіне қойылатын талаптар;
жақпалардың түрлері мен қасиеті;
оларды формалайтын бетке жағу ережесі;
сығым формаларды дайындау жолдары, жұмыс процесінде қолданылатын аспаптар мен айлабұйымдардың қызметі, бір жағындағы тістерді формалауға арналған массалардың құрамы мен қасиеті.
Параграф 3. Жасанды тістерді формалаушы, 3-разряд
501. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым конфигурациялы (каталогқа сәйкес) жасанды тістердің сығым формаларын формалау;
жабдықтарды және формалау массасын дайындау;
бұйымдарды тазалау және өңдеу;
бағдар парақтарын толтыру.
502. Білуге тиіс:
формалаудың технологиялық процесі;
формалауға арналған массаның құрамы және қасиеті;
тістердің фасондары мен анаболикалық формалары, олардың сыртқы түріне қойылатын талаптар, қолданылатын жабдықтарды, айлабұйымдар мен аспаптарды реттеу, баптау және жөндеу тәсілдері.
Параграф 4. Жасанды тістерді формалаушы, 4-разряд
503. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі конфигурациялы (каталогқа сәйкес) жасанды тістердің сығым формаларын сығымдау немесе құю тәсілдерімен формалау;
шикізатты мөлшерлеу, тістерді формалауға арналған массаны әзірлеу, массаны формаға салу, формаланған бұйымдарды алу және оларды тазалау, өңдеу және ыдысқа салу;
сығымдағышты баптау, формаларды дайындау;
бағдар парақтарын және басқа да есеп құжаттамасын толтыру;
төмендеу білікті жасанды тістерді формалаушылардың жұмысын үйлестіру.
504. Білуге тиіс:
формалаудың технологиялық процесі;
күрделі конфигурациялы жасанды тістерді тазалау және өңдеу тәсілдері, формалау массасын әзірлеуде қолданылатын шикізаттың қасиеті;
формаланған бұйымдарға қойылатын талаптар;
жасанды тістердің фасондары мен формалары.
111. Медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалаушы
Параграф 1. Медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалаушы, 2-разряд
505. Жұмыс сипаттамасы:
қабықтарды немесе капсулаларды формалау, алу, кесу және сұрыптау;
массаларды формаларға құю;
массаның қоюлығын сыртқы белгісіне, ыстық судың жіберілуін және формалардың температурасын реттеу. Капсулалар мен қабықтарын жасау үшін формаларды дайындау;
бағдар парақтарын жүргізу.
506. Білуге тиіс:
қабықтары мен капсулаларды формалау, алу, кесу және сұрыптау жолдары;
капсулалар мен қабықтардың қызметі және оларға қойылатын талаптар, формаларды жұмысқа дайындау ережесі, массаның қоюлығын және формалардың температурасын реттеу тәсілдері.
Параграф 2. Медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалаушы, 3-разряд
507. Жұмыс сипаттамасы:
дәрілерді, балауыздарды, шариктерді, қарындаштарды, басу массасы мен басқа да медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды немесе медициналық мақсаттағы бұйымдарды формаға сығымдау, штампылау немесе құю тәсілдерімен формалау;
формалауға арналған массаны берілген режим бойынша қайнату немесе балқыту;
формаларды салқындату, формалардан босату және формаланған дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды немесе бұйымдарды кесу;
жабдықтарды, формалар мен түрлі қосалқы айлабұйымдарды дайындау;
бағдар парақтарын толтыру.

500. Должен знать:
требования, предъявляемые к поверхности пресс-форм;
виды и свойства смазок, правила их нанесения на формующие поверхности, приемы подготовки пресс-форм;
назначение инструментов и приспособлений, применяемых в процессе работы;
состав и свойстве масс для формирования боковых зубов.
Параграф 3. Формовщик искусственных зубов, 3-й разряд.
501. Характеристика работ:
формовка в пресс-формах искусственных зубов простой (согласно каталогу) конфигурации;
подготовка оборудования и массы для формовки;
зачистка и отделка изделий;
заполнение маршрутных листов.
502. Должен знать:
технологический процесс формовки;
состав и свойства массы для формовки;
фасоны и анаболические формы зубов, требования, предъявляемые к их внешнему виду;
устройство, способы регулировки, наладки и ремонта применяемого оборудования, приспособлений и инструментов.
Параграф 4. Формовщик искусственных зубов, 4-й разряд
503. Характеристика работ:
формовка способами прессования или отливки искусственных зубов сложной (согласно каталогу) конфигурации;
дозировка сырья, приготовление массы для формовки зубов, загрузка массы в форму, съем отформованных изделий и их зачистка, отделка и укладка в тару;
наладка пресса, подготовка форм;
заполнение маршрутных листов и другой учетной документации;
координация работы формовщиков искусственных зубов более низкой квалификации.
504. Должен знать:
технологический процесс формовки;
способы зачистки и отделки искусственных зубов сложной конфигурации;
свойства сырья, используемого для приготовления формовочной массы;
требования, предъявляемые к отформованным изделиям;
фасоны и формы искусственных зубов;
правила наладки прессов и подготовки форм.
111. Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и изделий
Параграф 1. Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и
изделий, 2-й разряд
505. Характеристика работ:
формовка, съем, обрезка и сортировка облаток или капсул;
розлив массы по формам;
регулирование по внешним признакам густоты массы, подачи горячей воды и температуры форм;
подготовка форм для изготовления капсул и облаток;
ведение загрузочных листов.
506. Должен знать:
приемы формовки, съема, обрезки и сортировки облаток и капсул;
назначение капсул и облаток и предъявляемые к ним требования;
правила подготовки форм к работе;
способы регулирования густоты массы и температуры форм.
Параграф 2. Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и
изделий, 3-й разряд
507. Характеристика работ:
формовка способами прессования, штамповки или отливки в форму пилюль, свечей, шариков, карандашей, оттискных масс и других медицинских препаратов, полуфабрикатов или изделий медицинского назначения;
варка или расплавление по заданному режиму массы для формовки;
охлаждение форм, освобождение от формы и обрезка отформованных препаратов, полуфабрикатов или изделий;
подготовка оборудования, форм и различных вспомогательных приспособлений;
заполнение маршрутных листов.

508. Білуге тиіс:
формалаудың технологиялық процесі, медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды немесе бұйымдарды формалауға қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі, формаларды дайындау тәсілдері, массалардың формалауда қолданылатын қасиеті және формаланатын бұйымдардың қызметі.
509. Жұмыс үлгілері:
1) металл төсемді вулканитті сепарациялық дискілер – вулканизациялаудан алдын өткізу және қысу.
Параграф 3. Медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалаушы, 4-разряд
510. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды немесе бұйымдарды автоматтарда немесе жартылай автоматтарда формалау;
жабдықтарды, арматуралар мен коммуникацияларды іске қосу, тоқтату және қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптары арқылы қоректендіру температурасы мен режимін реттеу;
формаланған бұйымдарды түпкілікті өңдеу және олардың сапасын көзбен тексеру;
жабдықтарды жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдап алу.
511. Білуге тиіс:
жабдықтардың құрылымын баптау және реттеу тәсілдері, түрлі дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды немесе бұйымдарды формалауда автоматтың жұмыс режимі, материалдардың қасиеті, масса рецептуралары мен формалаудың температуралық режимі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
формаланатын дәрмектердің, бұйым жартылай фабрикаттардың қызметі мен оларға қойылған талаптар, формаланған бұйымдарды өңдеу тәсілдері.
Параграф 4. Медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалаушы, 5-разряд
512. Жұмыс сипаттамасы:
"Кольтон" немесе "Саронг" үлгісіндегі автоматты желілердегі медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды формалау;
формалау және целлофандау процесі параметрлерін (ауаның температурасын, ылғалдығын, жабдықтарды қоректендіру режимін) реттеу;
формалау процесі параметрлерін бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдары арқылы реттеу;
жабдықтарды, арматураларды және коммуникацияларды формалауда қолданылатын автоматты желілерді іске қосу, тоқтату, баптау және қызмет көрсету;
кондиционерлердің қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
формалау массасын араластырғышта әзірлеу;
өндірістік журналдағы жазбаны жүргізу. Жабдықтарды жөндеуге қатысу, жөндеуден қабылдап алу.
513. Білуге тиіс:
"Кольтон" немесе "Саронг" үлгісіндегі автоматты желілерде медициналық дәрмектерді, жартылай фабрикаттарды және бұйымдарды формалау процесінің режимі;
негізгі және қосалқы жабдықтар мен кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс принципі, формалауға түсетін материалдардың физикалық химиялық қасиеттері;
материалдарды мөлшерлеу ережесі;
формалау және целлофандау температуралық режимі, массаға талап етілетін ылғалдық және жабдықтарды қоректендіру режимі;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын пайдалану ережесі, формаланатын дәрмектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдардың қызметі, оларға қойылатын талаптар;
өндірістік журналдағы процесс параметрлерін тіркеу;
өнімді өңдеу есебі.

508. Должен знать:
технологический процесс формовки;
требования, предъявляемые к формовке медицинских препаратов, полуфабрикатов или изделий;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
способы подготовки форм;
свойства применяемых для формовки масс и назначение формуемых изделий.
509. Примеры работ:
1) сепарационные вулканитовые диски с металлическими прокладками - нанизывание и поджим перед вулканизацией.
Параграф 3. Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и
изделий, 4-й разряд
510. Характеристика работ:
формовка медицинских препаратов, полуфабрикатов или изделий на автоматах или полуавтоматах;
пуск, остановка и обслуживание оборудования, арматуры и коммуникаций;
регулирование температуры и режима питания оборудования при помощи контрольно-измерительных приборов;
окончательная отделка отформованных изделий и визуальная проверка их качества;
подготовка оборудования к ремонту и прием из ремонта.
511. Должен знать:
устройство, способы наладки и регулирования оборудования;
режим работы автомата при формовке различных препаратов, полуфабрикатов или изделий;
свойства материалов, рецептуру масс и температурный режим формовки;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
назначение формуемых препаратов, полуфабрикатов изделий и предъявляемые к ним требования;
способы отделки отформованных изделий.
Параграф 4. Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и
изделий, 5-й разряд
512. Характеристика работ:
формование медицинских препаратов, полуфабрикатов и изделий на автоматических линиях типа "Кольтон" или "Саронг";
наблюдение за ходом технологического процесса формования и оцелофанивания;
регулирование параметров процесса формования (температуры, влажности воздуха, режима питания оборудования) с помощью контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
пуск, остановка, наладка и обслуживание автоматической линии и другого используемого при формовании оборудования, арматуры и коммуникаций;
наблюдение за нормальной работой кондиционеров;
приготовление в смесителях массы для формования;
ведение записей в производственном журнале;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
513. Должен знать:
режим процесса формования медицинских препаратов, полуфабрикатов и изделий на автоматических линиях типа "Кольтон" или "Саронг";
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования и кондиционеров;
физико-химические свойства материалов, поступающих на формование, и правила дозирования материалов;
температурный режим формования и оцелофанивания, требуемую влажность масс и режим питания оборудования;
правила пользования контрольно-измерительными приборами и средствами автоматики;
назначение формуемых препаратов, полуфабрикатов и изделий;
предъявляемые к ним требования;
регистрацию параметров процесса в производственном журнале;
учет выработки продукции.

112. Центрифугалаушы
Параграф 1. Центрифугалаушы, 3-разряд
514. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі сүзгілейтін немесе тұндыратын центрифугаларға қызмет көрсету;
центрифугаларды толтыру және босату;
сығылған тұндырмаларды центрифугалау және шаю;
сүзгілейтін жаймаларды, торларды тазалау, шаю және ауыстыру;
сыртқы түріне қарай және салынатын пульпалардың, тұндырмалардың және сүзгілердің сапалы сипаттама сынамаларының көмегімен техникалық шарттарға сәйкес айқындау, оларды өлшеу немесе мөлшерлеу;
іске қосатын, тежейтін және реттейтін құрылғыларды пайдалану;
реттейтін автоматтардың автомат центрифугаларын центрифугалаудың берілген режимі бойынша баптау.
515. Білуге тиіс:
центрифугалардың, механизмдердің, қосалқы жабдықтардың құрылымы, жұмыс орнындағы арматуралар мен коммуникация тәсімдері, бөлінетін өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттері, центрифугалау технологиялық режимі.
Параграф 2. Центрифугалаушы, 4-разряд
516. Жұмыс сипаттамасы:
кезеңімен және үздіксіз істейтін көлденең автоматты центрифугаларға қызмет көрсету;
сығылған тұндырмаларды центрифугалау және шаю;
сүзгілейтін жаймаларды, торларды тазалау, шаю және ауыстыру;
сыртқы түріне қарай және салынатын пульпалардың, тұндырмалардың және сүзгілердің сапалы сипаттама сынамаларының көмегімен техникалық шарттарға сәйкес айқындау, оларды өлшеу немесе мөлшерлеу;
іске қосатын, тежейтін және реттейтін құрылғыларды пайдалану;
реттейтін автоматтардың автомат центрифугаларын центрифугалаудың берілген режимі бойынша баптау.
517. Білуге тиіс:
центрифугалардың, механизмдердің, қосалқы жабдықтардың құрылымы, жұмыс орнындағы арматуралар мен коммуникация тәсімдері, бөлінетін өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттері, центрифугалау технологиялық режимі.
113. Медициналық бұйымдарды тегістеуші
Параграф 1. Медициналық бұйымдарды тегістеуші, 1-разряд
518. Жұмыс сипаттамасы:
формаланған жасанды тістерді қолмен тазалау;
жасанды тістерді тегістегеннен кейін бельтингімен ысқылау.
519. Білуге тиіс:
жасанды тістердің фасондары мен нөмірлері, олардың сыртқы түріне қарай талаптары, жұмыс істеу жолдары.
Параграф 2. Медициналық бұйымдарды тегістеуші, 2-разряд
520. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі медициналық бұйымдарды формалағаннан кейін формаланған жасанды тістерден немесе массаның қалдығын станокта алып тастау. Формаланған бұйымдардың бетіндегі білімсіз кемшіліктерді түзету және жасанды тістерде саңылау тесу;
станокты және айлабұйымдарды жұмысқа дайындау.
521. Білуге тиіс:
тегістелетін бұйымдардың қызметі, олардың сыртқы түріне қарай талаптары, ақаулық түрлері, жұмыс істеу жолдары;
бұрғылау станогын теңшеу және оны реттеу.

112. Центрифуговщик
Параграф 1. Центрифуговщик, 3-й разряд
514. Характеристика работ:
обслуживание фильтрующих или отстойных центрифуг различных систем;
загрузка и разгрузка центрифуг;
центрифугирование и промывка отжатых осадков;
очистка, промывка и замена фильтрующих полотен, сеток;
определение по внешнему виду и с помощью проб качественной характеристики загружаемых пульп, осадков и фильтратов согласно техническим условиям, их замеры или взвешивание;
пользование пусковыми, тормозными и регулирующими устройствами;
налаживание на автоматических центрифугах регулирующих автоматов по заданному режиму центрифугирования.
515. Должен знать:
устройство центрифуг, механизмов, вспомогательного оборудования, схему арматуры и коммуникаций на рабочем месте;
физические и химические свойства разделяемых продуктов;
технологический режим центрифугирования.
Параграф 2. Центрифуговщик, 4-й разряд
516. Характеристика работ:
обслуживание горизонтальных автоматических центрифуг периодического и непрерывного действия или сверхцентрифуг;
очистка, промывка и замена фильтрующих полотен, сеток;
определение по внешнему виду с помощью проб качественной характеристики загружаемых пульп, осадков и фильтров согласно техническим условиям, их замеры или взвешивание;
пользование пусковыми, тормозными и регулирующими устройствами;
налаживание на автоматических центрифугах регулирующих автоматов по заданному режиму центрифугирования.
517. Должен знать:
устройство, принцип действия центрифуг, механизмов, вспомогательного оборудования, схему арматуры и коммуникаций на рабочем месте;
физические и химические свойства разделяемых продуктов;
технологический режим центрифугирования.
113. Шлифовщик медицинских изделий
Параграф 1. Шлифовщик медицинских изделий, 1-й разряд
518. Характеристика работ:
удаление вручную облоя с отформованных искусственных зубов;
протирка искусственных зубов бельтингом после шлифовки.
519. Должен знать:
фасоны и номера искусственных зубов и требования, предъявляемые к их внешнему виду;
приемы работы.
Параграф 2. Шлифовщик медицинских изделий, 2-й разряд
520. Характеристика работ:
удаление на станке облоя с отформованных искусственных зубов или излишков массы после формования различных медицинских изделий;
исправление незначительных дефектов на поверхности отформованных изделий и просверливание отверстий в искусственных зубах;
подготовка к работе станка и приспособлений для удаления облоя.
521. Должен знать:
назначение шлифуемых изделий;
требования, предъявляемые к их поверхности;
виды брака;
приемы работы;
настройка сверлильного станка и его регулировка.

Параграф 3. Медициналық бұйымдарды тегістеуші, 3-разряд
522. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі медициналық бұйымдарды зімпара қағазы, тері немесе басқа да материалдардың көмегімен станоктарда немесе арнайы айлабұйымдардың көмегімен тегістеу;
тегістеудің сапасын көзбен айқындау;
тегістеу режимін дайындау, баптау және реттеу;
бағдар парақтарын толтыру.
523. Білуге тиіс:
медициналық мақсаттағы түрлі бұйымдарды тегістеу режимі;
медициналық мақсаттағы түрлі бұйымдарды тегістеу режимін реттеу ережесі;
тегістелетін бұйымдардың беттерінің сапасын көзбен бақылау әдістері.
Параграф 4. Медициналық бұйымдарды тегістеуші, 4-разряд
524. Жұмыс сипаттамасы:
кетгут жіптерін және басқа да медициналық бұйымдарды мемлекеттік стандарт талаптарына жеткізу жөніндегі ерекше дәл жұмыстарды орындау;
кетгут жібін алдын ала тегістеу, оған дөңгелек кесу формасын беру, алдын ала тегістеу станогында бетін тегістеу;
жылтырататын материалды дайындау, тегістеу машинасын, автоматты баптау, реттеу және толтыру;
кетгут жібін және басқа да медициналық бұйымдарды түпкілікті тегістеу, тегістеу автоматында берілген диаметрге дейін олардың бетін тегістеу;
кетгут жіптерін және басқа да бетінде кемшіліктері бар медициналық бұйымдарды іріктеу;
өңделетін өнімді есептеуді жүргізу.
525. Білуге тиіс:
тегістеу автоматы мен машиналардың, айлабұйымдардың, өлшеу құралдарының құрылымы мен пайдалану ережесі;
бұйымдардың бетін дәл өңдеуді қамтамасыз ететін тегістеу тәсілдері;
кетгут және медициналық бұйымдардың қызметі және қойылатын мемлекеттік стандарт талаптары.
114. Шпредингіші
Параграф 1. Шпредингіші, 3-разряд
526. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары шпредингішінің басшылығымен шпрединг машинаға қызмет көрсету;
медициналық пластырь алу үшін пластырь массасының біркелкі қабатын таспа шифонына жағу;
буды шпрединг машина тақтасына қосу;
шифон таспаны білікке орау және оны кептіру үшін машинаның қыздырылған тақтасына апару;
шифон таспасын созғылау машинасын іске қосу және реттеу;
пышақты қажетінше жайғастырып орнату;
салқындатқыш жүйені тексеру және іске қосу;
таспаның ені бойынша жанындағы пышақтарды орналастыру;
пластырь массаны шпрединг машинаның пышағына жіберу және массаның шифон таспасына біркелкі жағылуын қадағалау;
қыздыру жүйесін және шпрединг машинаны салқындату жүйесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу;
медициналық пластырь сапасын көзбен бақылау;
толтыру парағында жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге қатысу.

Параграф 3. Шлифовщик медицинских изделий, 3-й разряд
522. Характеристика работ:
шлифовка различных медицинских изделий при помощи наждачной бумаги, замши или других материалов на станках или при помощи специальных приспособлений;
визуальное определение качества шлифовки;
подготовка, наладка и регулировка режима шлифовки;
заполнение маршрутных листов.
523. Должен знать:
режимы шлифовки различных изделий медицинского назначения;
правила регулирования режима шлифовки различных изделий медицинского назначения;
методы визуального контроля качества поверхности шлифуемых изделий;
приемы работы.
Параграф 4. Шлифовщик медицинских изделий, 4-й разряд
524. Характеристика работ:
выполнение особо точных работ по доведению нити кетгута и других медицинских изделий до требований государственного стандарта;
предварительная шлифовка нити кетгута, придание ей круглого сечения, гладкой поверхности на станке предварительной шлифовки;
подготовка полирующего материала, наладка, регулировка и заправка шлифовальной машины, автомата;
окончательная шлифовка нити кетгута и других медицинских изделий, придание им полированной поверхности и заданного диаметра на бесцентрово-шлифовальных автоматах;
отбраковка нитей кетгута и других медицинских изделий с дефектами поверхности;
ведение учета выработанной продукции.
525. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации шлифовального автомата и машин; приспособлений, мерительных приборов;
способы шлифовки, обеспечивающие высокую точность обработки поверхности изделий;
назначение кетгута и медицинских изделий и предъявляемые к ним требования государственного стандарта.
114. Шпредингист
Параграф 1. Шпредингист, 3-й разряд
526. Характеристика работ:
обслуживание шпрединг-машины под руководством шпредингиста более высокой квалификации;
нанесение на ленту шифона равномерного слоя пластырной массы для получения медицинского пластыря;
включение пара в плиты шпрединг-машины;
наматывание шифонной ленты на подающий вал и прокатывание ее для просушки по нагретым плитам машины;
пуск машины и регулировка натяжения ленты шифона;
установка ножа в требуемом положении;
проверка и включение охлаждающей системы;
регулировка положения боковых ножей по ширине ленты;
подача пластырной массы на нож шпрединг-машины и наблюдение за равномерным распределением массы на ленте шифона;
регулировка системы нагрева и охлаждения шпрединг-машины по показаниям контрольно-измерительных приборов;
визуальный контроль качества медицинского пластыря;
ведение записей в загрузочном листе;
подготовка оборудования к ремонту.

527. Білуге тиіс:
медициналық пластырь жасау кезінде шпрединг машиналардың жұмыс істеу технологиялық шарттары, шпрединг машина құрылғысы. Бумен қыздыру жүйесі, шифонды дұрыс орау пышағымен дәл орнату, пластырь массаның қабатын біркелкі етіп жағу жолдары және шпрединг машинаны қыздыру және салқындату температуралық режимін реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, шифонға, пластырь массаға және медициналық пластырьға қойылатын талаптар; медициналық пластырьдың ақаулық түрлері.
Параграф 2. Шпредингіші, 4-разряд
528. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық пластырь алу үшін пластырь массасының біркелкі қабатын таспа шифонына жағу;
буды шпрединг машина тақтасына қосу;
шифон таспаны білікке орау және оны кептіру үшін машинаның қыздырылған тақтасына апару;
шифон таспасын созғылау машинасын іске қосу және реттеу;
пышақты қажетінше жайғастырып орнату;
салқындатқыш жүйені тексеру және іске қосу;
таспаның ені бойынша жанындағы пышақтарды орналастыру;
пластырь массаны шпрединг машинаның пышағына жіберу және массаның шифон таспасына біркелкі жағылуын қадағалау;
қыздыру жүйесін және шпрединг машинаны салқындату жүйесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу;
медициналық пластырь сапасын көзбен бақылау;
толтыру парағында жазба жүргізу;
жабдықтарды жөндеуге қатысу, жөндеуден қабылдап алу.

527. Должен знать:
технологические условия работы шпрединг-машины при изготовлении медицинского пластыря;
устройство шпрединг-машины, систему парового нагрева;
приемы точной установки ножей правильной намотки шифона, равномерного нанесения слоя пластырной массы и регулирования температурного режима нагревания и охлаждения шпрединг-машины;
правила пользования контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к шифону, пластырной массе и медицинскому пластырю;
виды брака медицинского пластыря.
Параграф 2. Шпредингист, 4-й разряд
528. Характеристика работ:
нанесение на ленту шифона равномерного слоя пластырной массы для получения медицинского пластыря;
включение пара в плиты шпрединг-машины;
наматывание шифонной ленты на подающий вал и прокатывание ее для просушки по нагретым плитам машины;
пуск машины и регулировка натяжения ленты шифона;
установка ножа в требуемое положение;
проверка и включение охлаждающей системы;
регулировка положения боковых ножей по ширине ленты;
подача пластырной массы на нож шпрединг-машины и наблюдение за равномерным распределением массы на ленте шифона;
регулировка системы нагрева и охлаждения шпрединг-машины по показаниям контрольно-измерительных приборов;
визуальный контроль качества медицинского пластыря;
ведение записей в загрузочном листе;
подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.