"Ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 ақпанда № 8328 тіркелді.
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында "БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ұлттық қаржылық есептілік стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "№ 1 ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 21 маусымдағы № 218 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4814 болып тіркелген, 2007 жылғы 29 тамыздағы № 132 (1335) "Юридическая газета" газетінде жарияланған);
2) "№ 2 ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 21 маусымдағы № 217 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4816 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2007 жылғы қыркүйек, № 9, 281-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелуiн және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 31 қаңтардағы
№ 50 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық қаржылық есептілік стандарты
1 тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Қолдану саласы
1. Осы Ұлттық қаржылық есептілік стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң) сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік қағидаттары мен сапалы сипаттамаларын және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ қызметінің айрықша түрі шетелдік валютамен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі - субъект) бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік жасау тәртібін айқындады.

Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2013 года № 8328.
В целях реализации подпункта 4) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности "ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Национальный стандарт финансовой отчетности.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 218 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности № 1" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4814, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 29 августа 2007 года, № 132 (1335));
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 217 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности № 2" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4816, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, сентябрь 2007 г. № 9, ст. 281).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудиторской деятельности (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 января 2013 года № 50
Национальный стандарт финансовой отчетности
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Сфера применения
1. Настоящий Национальный стандарт финансовой отчетности (далее – Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее - Закон о бухгалтерском учете) и определяет принципы и качественные характеристики финансовой отчетности, ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности субъектами малого предпринимательства, а также юридическими лицами, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой (далее – субъект).

2. Осы Стандарттың күші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін реттеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асыратын қаржы ұйымдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына және Даму Банкіне қолданылмайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 2. Осы Стандартта қолданылатын ұғымдар
3. Осы Стандартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) активтер - субъект өткен оқиғалар нәтижесiнде бақылап отырған, болашақта экономикалық пайда алу күтiлетiн ресурстар;
2) міндеттеме – реттелуі экономикалық пайдалар қамтитын ресурстардың есептен шығуына әкеп соқтыратын өткен оқиғалардан туындайтын субъектінің қазіргі міндеттері;
3) активтің немесе міндеттеменің баланстық құны – актив немесе міндеттеме баланста танылатын сома;
4) капитал – субъектінің активтерiндегi барлық мiндеттемелер шегерiлiп тасталғаннан кейін қалатын үлес;
5) кірістер – есептi кезең iшiнде активтердiң түсiмi немесе өсiмi немесе мiндеттемелердiң азаюы нысанында экономикалық пайданың ұлғаюы, олар капиталға қатысушы адамдардың жарнасына байланысты ұлғаюдан өзгеше капиталдың ұлғаюына әкеп соғады;
6) шығыстар – есептi кезең iшiнде активтердiң шығуы немесе азаюы немесе мiндеттемелердiң пайда болуы нысанында экономикалық пайданың азаюы, олар капиталға қатысушы адамдарға бөлуге байланысты азаюдан өзгеше капиталдың азаюына әкеп соғады;
7) негізгі құралдар - бұл:
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруде немесе жеткізуде пайдалану үшін, басқа адамдарға жалға беру, құнын өсіру немесе әкімшілік мақсаттар үшін субъект ұстап қалатын;
бір кезеңнен астам уақыт ішінде пайдалану ұйғарылған материалдық активтер.
8) материалдық емес актив – бұл ақшасыз сәйкестендірілетін, физикалық нысаны жоқ, тауарларды шығаруда немесе қызметтерді көрсетуде немесе беруде пайдалануға, басқа адамдарға жалға беруге немесе әкімшілік мақсаттарға ұстап қалатын актив;
9) қорлар – бұл қарапайым қызмет барысында сатуға арналған немесе өндірістік процесте немесе қызметтер көрсету кезінде пайдалануға арналған шикізат пен материалдар нысанындағы активтер;

2. Действие настоящего Стандарта не распространяется на финансовые организации, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Банк Развития, регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Определения, используемые в настоящем Стандарте
3. В настоящем Стандарте используются следующие определения:
1) активы – ресурсы, контролируемые субъектом в результате прошлых событий, от которых ожидается получение будущих экономических выгод;
2) обязательство – существующая обязанность субъекта, возникающая из прошлых событий, урегулирование которой приведет к выбытию ресурсов, содержащих экономические выгоды;
3) балансовая стоимость актива или обязательства – сумма, по которой актив или обязательство признается в балансе;
4) капитал - доля в активах субъекта, остающаяся после вычета всех обязательств;
5) доходы – увеличение экономических выгод в течение отчетного периода в форме притока или прироста активов или уменьшения обязательств, которые приводят к увеличению капитала, отличному от увеличения, связанного с взносами лиц, участвующих в капитале;
6) расходы – уменьшение экономических выгод в течение отчетного периода в форме оттока или уменьшения активов или возникновения обязательств, которые приводят к уменьшению капитала, отличному от уменьшения, связанного с распределением лицам, участвующим в капитале;
7) основные средства – это материальные активы, которые:
удерживаются субъектом для использования в производстве или поставке товаров (работ, услуг), для сдачи в аренду другим лицам, прироста стоимости или для административных целей;
предполагается использовать в течение более чем одного периода;
8) нематериальный актив – это идентифицируемый неденежный актив, не имеющий физической формы, удерживаемый для использования в производстве или поставке товаров или услуг, в целях сдачи в аренду другим сторонам или в административных целях;
9) запасы – это активы, предназначенные для продажи в ходе обычной деятельности, или в форме сырья и материалов, предназначенных для использования в производственном процессе или при предоставлении услуг;

10) бағамдық айырмалар — валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып, бір валютадағы қандай да бір бірлік санын екінші валютаға ауыстыру кезінде туындайтын айырмалар.
Параграф 3. Қаржылық есептіліктің қағидаттары мен сапалы сипаттамалары
4. Субъектінің бухгалтерлік есеп жүргізуі мен қаржылық есептілік жасауы есептеу және үздіксіздік қағидаттарына негізделеді.
5. Есептеу қағидатына сәйкес операциялар мен басқа да оқиғалардың нәтижелері (мысалы, сот шешімі, дүлей зілзалалар, субъектінің өтемақыны төлеу бойынша міндеттемелер қабылдауы) олар туындағанда (ақшалай қаражатты немесе олардың баламаларын алу немесе төлеу кезінде емес) танылады және есепке алу жазбаларында көрініс табады және олар жатқызылатын есепті кезеңдердің қаржылық есептілігіне енгізіледі. Мысалы, субъект қызмет көрсетті, бірақ ол үшін төлем қызмет көрсету туралы шартта көрсетілген мерзімде алынады. Субъект ақша алынбағанына қарамастан, қызмет көрсетілген кезеңде кірісті таниды.
6. Үздіксіздік қағидатын қолдану кезінде қаржылық есептілік субъекті үздіксіз жұмыс істейді және көз жетерлік келешекте операциялар жүргізеді деген жорамалдау негізінде жасалады. Мысалы, активтің серпіні актив субъект жұмыс істеп жатқанда пайдаланылатынына ұйғарым жасай отырып, оны тиімді пайдалану мерзімі негізінде есептеледі.
2 тарау. Бухгалтерлік есеп жүргізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Есепке алу құжаттамасы
7. Бухгалтерлік жазбалар бастапқы құжаттар негiзiнде жүргiзiледi.
8. Бастапқы есептеу құжаттарында қамтылған ақпаратты қорыту, жүйелеу және жинақтау және оны бухгалтерлік есеп шоттарында және қаржылық есептілікте көрсету үшін бухгалтерлік есеп тiркелiмдерi жүргізіледі.
9. Тiркелiмдер мынадай мiндеттi деректемелерді қамтиды:
1) тiркелiм ашылған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі мен атауы;
2) дебет пен кредит бойынша корреспонденттік шот нөмірі;
3) операция сомасы;
4) кезеңнің басы мен аяғындағы қалдық;
5) кезең ішінде дебет пен кредит айналымдарының жиыны.
Қызметінің түріне, операцияның сипатына қарай тiркелiмге қосымша деректемелер енгiзiледі.
10. Бухгалтерлік есептің тіркелімдері хронологиялық, талдамалы, синтетикалық, аралас және өзге де нысандар болуы мүмкін.
Бухгалтерлік есептің хронологиялық тіркелімі бухгалтерлік операциялар туралы ақпаратты олардың жасалуына қарай хронологиялық тәртіпте қамтиды.
Бухгалтерлік есептің талдамалы тіркелімі талдамалы шоттардың деректерін қамтиды. Мысалы, қорлардың есеп шоттары үшін қорлар ұстанымдары бөлінісіндегі, персоналмен есеп айырысу шоттары үшін қызметкерлер бөлінісіндегі деректер және т.б.
Бухгалтерлік есептің синтетикалық тіркелімі бухгалтерлік есеп шоттарының немесе бөлімдерінің қорытылған деректерін қамтиды.
Бастапқы операцияларды тіркеу, бухгалтерлік есептің хронологиялық тіркелімі нысанында жүргізіледі.
Деректерді жүйелендіру және талдау үшін талдамалы және синтетикалық тіркелімдер қолданылады. Қаржылық есептілік дайындау кезінде кәсіпорындар қызметінің сипатына және кәсіпорынның операциялары көлеміне сәйкес келетін, қаржылық есептілікте көрсетілген бухгалтерлік есептің мәліметтерін ашатын еркін нысанды қорыту тіркелімін қағаз немесе электрондық түрде жасайды.

10) курсовые разницы — разницы, возникающие при переводе определенного количества единиц в одной валюте в другую валюту с использованием разных обменных курсов валют.
Параграф 3. Принципы и качественные характеристики финансовой отчетности
4. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности субъекта основывается на принципах начисления и непрерывности.
5. Согласно принципу начисления, результаты операций и прочих событий (например: решение суда, стихийные бедствия, принятие субъектом обязательств по выплате компенсаций) признаются, когда они возникают (а не при получении или выплате денежных средств или их эквивалентов) и отражаются в учетных записях и включаются в финансовую отчетность тех периодов, к которым они относятся. Например, субъектом оказана услуга, но оплата за нее будет получена в сроки, указанные в договоре об оказании услуг. Субъект признает доход в периоде, когда была оказана услуга, несмотря на то, что деньги еще не получены.
6. При применении принципа непрерывности финансовая отчетность составляется на основе допущения, что субъект функционирует непрерывно и будет вести операции в обозримом будущем. Например, амортизация актива начисляется исходя из срока его полезного использования, допуская, что актив будет использован, пока субъект функционирует.
Глава 2. Ведение бухгалтерского учета
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Учетная документация
7. Бухгалтерские записи производятся на основании первичных документов.
8. Для обобщения, классификации и накопления информации, содержащейся в первичных учетных документах, и отражения ее на счетах бухгалтерского учета и в финансовой отчетности ведутся регистры бухгалтерского учета.
9. Регистры содержат следующие обязательные реквизиты:
1) номер и наименование счета бухгалтерского учета, по которому составлен регистр;
2) номер корреспондирующего по дебету или кредиту счета;
3) сумма операции;
4) остаток на начало и конец периода;
5) итого оборотов за период по дебету и кредиту.
В зависимости от вида деятельности, характера операции в регистр включаются дополнительные реквизиты.
10. Регистры бухгалтерского учета подразделяются на хронологические, аналитические, синтетические и комбинированные.
Хронологический регистр бухгалтерского учета содержит информацию о бухгалтерских операциях в хронологическом порядке по мере их совершения.
Аналитический регистр бухгалтерского учета содержит данные аналитических счетов. Например, данные в разрезе позиций запасов для счетов учета запасов, в разрезе сотрудников для счетов расчетов с персоналом и прочее.
Синтетический регистр бухгалтерского учета содержит обобщенные данные счетов или разделов бухгалтерского учета.
Регистрация первичных операций, ведется в форме хронологических регистров бухгалтерского учета.
Для систематизации и анализа данных используются аналитические и синтетические регистры. При подготовке финансовой отчетности субъекты составляют обобщающие регистры произвольной формы в бумажном или электронном виде, соответствующие характеру деятельности и объемам операций субъекта, раскрывающие сведения бухгалтерского учета, представленные в финансовой отчетности.

11. Егер қажетті мәліметтерді автоматтандырылған жүйеден алған жағдайда, автоматтандырылған нысанда бухгалтерлік есеп жүргізетін субъектілер бухгалтерлік есептің тіркелімдерін жасамайды.
Параграф 2. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді есепке алу
12. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер актив ретінде танылады, егер:
активке байланысты болашақ экономикалық пайда субъектіге түсуі мүмкін;
активтің өзіндік құны сенімді өлшенеді;
актив әдеттегі қызмет барысында кейіннен сату үшін сатып алынбайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Негізгі құралдарға материалдық-заттай нысаны бар активтер жатады. Мысалы, жылжымайтын мүлік, көлік құралдары, машиналар мен жабдық, жануарлар мен көп жылдық өсімдіктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) жылжымайтын және жылжитын мүлік деп айқындалған басқа да мүлік, оларды субъект тауарларды шығаруда немесе қызметтерді көрсетуде немесе беруде пайдалануға, басқа адамдарға жалға беруге немесе әкімшілік мақсаттарға ұстап қалады және бірден астам кезең ішінде пайдалану болжанады.
14. Материалдық активті тану үшін олар тану өлшемдерге сәйкес болу керек, яғни сәйкестендіру, ресурстарға бақылау жүргізу және болашақ экономикалық табыстардың болуы. Егер материалдық емес активтің анықтамасына жауап бермесе, мұндай активті сатып алуға немесе ішкі өндіріске жұмсалған шығындар орын алған кезде шығыс деп танылады.
Материалдық емес актив – сәйкестендіріледі егер:
1) егер оны субъекттен бөліп алуға, жалға беруге тапсыруға немесе онымен байланысты активпен және міндеттемемен бірге не бөлек алмастыруға мүмкіндік болса;
2) заңды құқықтар нәтижесінде осы құқықтарды беруге немесе субъектіден немесе басқа да құқықтар мен міндеттемелерден бөліп алуға болатынына қарамастан, туындағанда.
Материалдық емес активтерді бақылау:
1) материалдық емес активті пайдаланудан болашақ экономикалық табысты алу құқығы (мысалы, заң құжаттарымен ресімделген құқық – патент, лицензия);
2) материалдық емес активті пайдаланудан түсетін табысқа басқа тұлғалардың қол жетімдігіне тыйым салу мүмкіндігін (мысалы, коммерциялық құпияны жариялаудан заң жауапкершілігі арқылы) білдіреді.
Материалдық емес активтерден түсетін болашақ экономикалық пайдалар өнімдерді сату немесе қызмет көрсетуден алынған табыстарды, шығындардың үнемделуін немесе субъектінің активін пайдалану нәтижесі болып табылатын басқа табыстарды қамтиды.

11. Субъекты, которые ведут бухгалтерский учет в автоматизированной форме, не составляют регистры бухгалтерского учета, в случае, если необходимые сведения они получают в автоматизированной системе.
Параграф 2. Учет основных средств и нематериальных активов
12. Основные средства и нематериальные активы признаются в качестве актива, если:
существует вероятность того, что будущие экономические выгоды, связанные с активом, поступят субъекту;
себестоимость актива надежно измеряется;
актив приобретается не для последующей продажи в ходе обычной деятельности.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. К основным средствам относятся активы, имеющие материально-вещественную форму. Например, недвижимость, транспортные средства, машины и оборудование, животные и многолетние растения, а также иное имущество, определяемое Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс), как недвижимое и движимое имущество, которые удерживаются субъектом для использования в производстве или поставки товаров (работ, услуг), для сдачи в аренду другим лицам, или прироста стоимости, или в административных целях, и которые предполагается использовать в течение более чем одного периода.
14. Для определения нематериального актива, необходимо соответствие критериям признания, то есть идентифицируемости, контролю над ресурсами и наличию будущих экономических выгод. Если нематериальный объект не отвечает определению нематериального актива, затраты на его покупку или внутреннее производство признаются расходами в момент их возникновения.
Нематериальный актив идентифицируется, если:
1) у субъекта есть возможность его продать, сдать в аренду или обменять, либо отдельно, либо вместе со связанным активом или обязательством;
2) он возникает из юридических прав, независимо от того, являются ли они передаваемыми или отделяемыми от субъекта или от других прав и обязательств.
Контроль над нематериальными активами означает:
1) право на получение будущих экономических выгод от использования нематериального актива (например, право, оформленное юридическими документами – патент, лицензия);
2) возможность запретить доступ других лиц к выгодам от использования нематериального актива (например, посредством юридической ответственности за разглашение коммерческой тайны).
Будущие экономические выгоды, поступающие от нематериального актива, включают доход от реализации продукции или услуг, экономию затрат или другие выгоды, являющиеся результатом использования актива субъекта.

15. Актив ретінде танылуға жататын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер алғашында өзіне сатып алудың іс жүзіндегі құнын қамтитын өзіндік құны бойынша өлшенеді.
16. Негізгі құралдың, материалдық емес активтің өзіндік құны сауда жеңілдіктерін шегеріп алғаннан кейінгі активтің сатып алынатын бағасынан, импорттық баждан және салықтан (өтелетінді қоспағанда) тұрады.
17. Активті керек жерге жеткізуге және оны пайдалану үшін қажетті жағдайға келтіруге арналған шығындар, оның ішінде қызметкерлерге сыйақылар төлеуге арналған, активті салуға немесе сатып алуға тікелей байланысты шығындар активтің өзіндік құнына қосылмайды және тартылған кезеңнің шығыстарына деп танылады.
18. Өндіру, салу мерзімі бір жылдан кем уақытты құрайтын дербес құрылған негізгі құралдардың бастапқы бағасы сатып алу кезіндегі сияқты сондай қағидаттар негізінде айқындалады және негізгі құралдарды өндіруге жұмсалған шикізат пен материалдардың сатып алу бағасын, импорттық бажды, салықты (өтелетінді қоспағанда) қамтиды.
19. Дербес құрылған материалдық емес активке арналған шығындар, сондай-ақ материалдық емес активке байланысты кейінгі шығындар олар туындаған сәттегі шығыстар деп танылады.
20. Негізгі құралдар, материалдық емес активтер басқа активке ауыстырып сатып алынса, алынған объектінің нақты құны төленген ақша құралдарының және олардың баламаларының сомасына түзетілген, берілген активтің баланстық құнына тең танылады.
21. Негізгі құралдар бойынша осы объектілердің ахуалының сапалы сипаттамаларын жақсартуға бағытталған кейінгі шығындар, мысалы, болашақ экономикалық табысты ұлғайтуға әкеп соқтыратын пайдалы қызметтің мерзімін ұзарту, өнімділікті арттыру үшін олардың баланстық құнын арттырады.
22. Негізгі құралдардың техникалық ахуалын сақтау және ұстап тұру мақсатында кейіннен жүргізілетін шығындар, оның ішінде ағымдағы жөндеуге және қалпына келтіруге арналған шығындар бастапқы құнды арттырмайды, олар туындаған сәттегі ағымдағы шығыстар болып танылады. 23. Бастапқы танудан кейін негізгі құралдар мен материалдық емес активтер барлық жинақталған амортизацияны шегерумен олардың өзіндік құны бойынша есептеледі.
24. Негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің құны амортизациялық аударулар арқылы олардың пайдалы қызметі мерзімінің ішінде шығыстарға жазылады.
25. Әрбір кезеңге амортизацияланатын есептеулер шығыстар ретінде танылады.
26. Активтің құнын жүйелік бөлу үшін оны пайдалы пайдалану мерзімі ішінде амортизацияны есептеудің түзу сызықтық әдісі қолданылады, ол активті тиімді пайдалану мерзімі ішінде тұрақты есептеулерге әкеп соқтырады.

15. Основные средства и нематериальные активы, подлежащие признанию в качестве актива, первоначально измеряются по себестоимости, которая включает в себя фактическую стоимость приобретения.
16. Себестоимость основного средства, нематериального актива состоит из покупной цены актива, импортных пошлин и налогов (кроме возмещаемых), за вычетом торговых скидок.
17. Затраты на доставку актива в нужное место и приведение его в состояние, необходимое для эксплуатации, в том числе затраты на выплату вознаграждений работникам, непосредственно связанные со строительством или приобретением актива, не включаются в себестоимость актива и признаются расходами того периода, в котором понесены.
18. Первоначальная оценка самостоятельно созданных основных средств, срок производства, строительства, которых составляет менее одного года, определяется на основе тех же принципов, что и при покупке, и включает покупную цену сырья и материалов, затраченных на производство основных средств, импортные пошлины, налоги (кроме возмещаемых).
19. Затраты на самостоятельно созданный нематериальный актив, а также последующие затраты, связанные с нематериальным активом, признаются расходами в момент их возникновения.
20. Когда основные средства, нематериальные активы приобретают в обмен на другой актив, фактическая стоимость полученного объекта принимается равной балансовой стоимости переданного актива, скорректированной на сумму уплаченных денежных средств или их эквивалентов.
21. Последующие затраты по основным средствам, направленные на улучшение качественных характеристик состояния данных объектов, например, для продления срока полезной службы, повышения производительности, приводящие к увеличению будущих экономических выгод, увеличивают их балансовую стоимость.
22. Последующие затраты, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основных средств, в том числе затраты на текущий ремонт и восстановление, первоначальную стоимость не увеличивают, а признаются как текущие расходы в момент их возникновения.
23. После первоначального признания основные средства и нематериальные активы учитываются по их себестоимости за вычетом всей накопленной амортизации.
24. Стоимость основных средств, нематериальных активов систематически списывается на расходы на протяжении срока их полезной службы посредством амортизационных отчислений.
25. Амортизируемые отчисления за каждый период признаются в качестве расхода.
26. Для систематического распределения стоимости актива на протяжении срока его полезного использования применяют прямолинейный метод начисления амортизации, который приводит к постоянным начислениям на протяжении срока полезного использования актива.

27. Негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің амортизациясы актив пайдалану үшін қол жетімді болған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап есептеледі және актив белгілі бір мерзім ішінде қолданылмаса да, ол есептен шығып кеткенге дейін есептелетін болады.
28. Активтерді тиімді пайдалану мерзімі кезеңмен қайта қаралады. Егер кейінгі есептеулердің бұрынғы есептеулерден айтарлықтай айырмашылығы болған жағдайда, ағымдағы және болашақ кезеңдерге амортизациялық есептеулер түзетіледі.
29. Тиімді пайдаланудың белгісіз мерзімімен материалдық емес активтерге амортизация есептелмейді.
30. Негізгі құралды, материалдық емес активті тану ол есептен шығып кеткен кезде немесе оны пайдаланудан немесе есептен шығарудан қандай да бір экономикалық пайда күтілмейтін кезде тоқтатуға жатады. Активті есептен шығарған кезде туындайтын пайда немесе шығын, егер мұндайлар болса, есептен шығарудан түсімдер мен активтің баланстық құны арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады және есептен шығару болған есепті кезеңде табыстар мен шығындар туралы есепте көрсетіледі.
31. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді есептеу ведомості осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Параграф 3. Қорларды есептеу
32. Қорлар осылайша сыныпталады:
1) қайта сату үшін сатып алынған және сақталатын тауарлар;
2) қайта сату үшін арналған мүлік (жер, ғимарат, автомобильдер және т.б.);
3) субъект өндірген және саты үшін арналған дайын өнім;
4) дайын өнімді (немесе қызметті) өндіру үшін арналған, сондай-ақ өндірістің өзін қамтамасыз етуге арналған шикізат пен материалдар;
5) аяқталмаған өндіріс – дайындық сатысына жетпеген өнім, кейіннен пысықтауға арналған жартылай фабрикаттар;
6) жолдағы тауарлар.
33. Қорлар, қандай да бір басқа актив сияқты тек мынадай критерийлерді таныған кезде ғана есепте көрсетіледі:
1) осы актив бойынша келешекте экономикалық пайда алу ықтималы болған кезде;
2) есептеу объектісін сатып алуға немесе өндіруге іс жүзіндегі шығындарды бағалау мүмкін болған кезде.
34. Қаржылық есептілікте қорлар өзіндік құны бойынша көрсетіледі.
35. Қорлардың өзіндік құны сатып алу бағасынан, импорттық баждан, салықтан (өтелетінді қоспағанда) тұрады. Сауда жеңілдіктері, төлемдерді қайтару және өзге де ұқсас баптар шығындарды айқындау кезінде есептен алынады.
36. Дербес өндірілген қорлардың өзіндік құны оларды өндіруге жұмсалған шикізат пен материалдардың сатып алу бағасынан, импорттық баждан, салықтан (өтелетінді қоспағанда) тұрады.
37. Қайта өңдеуге арналған шығындар және қорлардың ағымдағы орналасқан жері мен жай-күйін қамтамасыз ету үшін тартылған өзге де шығындар олар тартылған кезеңдегі шығыстар болып танылады.

27. Амортизация основных средств, нематериальных активов начисляется с первого числа месяца, следующего, за месяцем в котором актив становится доступен для использования, и продолжает начисляться до его выбытия, и в случае если актив в течение определенного времени не был задействован.
28. Срок полезного использования активов периодически пересматривается. В случае, если последующие расчеты существенно отличаются от предыдущих расчетов, то амортизационные начисления за текущий и будущие периоды корректируются.
29. Амортизация на нематериальные активы с неопределенным сроком полезного использования не начисляется.
30. Признание основного средства, нематериального актива подлежит прекращению при его выбытии или, когда от его эксплуатации или выбытия не ожидается каких-либо экономических выгод. Прибыль или убыток, возникающие при списании актива, определяются как разница между поступлениями от выбытия, если таковые имеются, и балансовой стоимостью актива, и отражаются в отчете о прибылях и убытках в том отчетном периоде, в котором произошло выбытие.
31. Ведомость учета основных средств и нематериальных активов составляется по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
Параграф 3. Учет запасов
32. Запасы классифицируются:
1) товары, закупленные и хранящиеся для перепродажи;
2) имущество, предназначенное для перепродажи (земля, здания, автомобили и др.);
3) готовая продукция, произведенная субъектом и предназначенная для продажи;
4) сырье и материалы, предназначенные для производства готовой продукции (или услуг), а также предназначенные для обеспечения самого производства;
5) незавершенное производство – продукция, не достигшая стадии готовности, полуфабрикаты, предназначенные для последующей доработки;
6) товары в пути.
33. Запасы, как и другой любой актив, отражаются в учете только при наличии следующих критериев признания:
1) при наличии вероятности получения экономической выгоды по данному активу в будущем;
2) при возможности оценки фактических затрат на приобретение или производство объекта учета.
34. В финансовой отчетности запасы отражаются по себестоимости.
35. Себестоимость запасов состоит из покупной цены, импортных пошлин, налогов (кроме возмещаемых). Торговые скидки, возвраты платежей и прочие аналогичные статьи вычитаются при определении затрат.
36. Себестоимость самостоятельно произведенных запасов состоит из покупной цены сырья и материалов, затраченных на их производство, импортных пошлин, налогов (кроме возмещаемых).
37. Затраты на переработку и прочие затраты, понесенные для того, чтобы обеспечить текущее местонахождение и состояние запасов, признаются расходами в том периоде, в котором они понесены.

38. Қорларды ауыстыру кезінде алынған қорлардың іс жүзіндегі құны алынған объектінің нақты құны төленген ақша құралдарының және олардың баламаларының сомасына түзетілген, берілген қорлардың баланстық құнына тең танылады.
39. Қорлардың өзіндік құнын бағалау "алғашқы түсім – алғашқы жөнелту" әдісі немесе кезең басындағы қорлардың орташа құнына және кезең ішінде сатып алынған (өндірілген) ұқсас қорлардың орташа құнына негізделетін орташа өлшемді құны бойынша жүргізіледі.
40. Қорларды сенімді басқаруға немесе қайта өңдеуге беру кезінде субъект осы активке иелік етуге байланысты барлық тәуекел етуін жалғастырады, сондықтан осы қорлар субъектінің баланстық шоттарынан шығарылмайды.
41. Қорларды сату кезінде осы қорлардың баланстық құны тиісті түсім танылған кезеңдегі шығыстар ретінде танылады. Өз күшімен құрылған негізгі құралдардың құрауышы ретінде пайдаланылған қорлар тиісті активті тиімді пайдалану мерзімі ішіндегі шығыстар ретінде танылады.
Параграф 4. Жалдауды есептеу
42. Жалдау мынадай негізгі екі түрге бөлінеді:
1) "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қаржы лизингі;
2) операциялық (ағымдағы) жалдау.
43. Жалға алушылар қаржы лизингін лизинг шартында айқындалған жалдау мүлкінің құны бойынша баланстағы негізгі құралдар мен міндеттемелер ретінде таниды. Жалға берушілер қаржылық жалдауда, баланста тұрған активтерді таниды және оларды қаржы лизингі шартында айқындалған лизингке берілетін мүліктің құнына тең сомадағы дебиторлық берешек ретінде береді.
44. Қаржы лизингі кезінде Жалға алушыларда амортизацияланатын актив үшін амортизация бойынша шығыстар және қаржы шығыстары пайда болады. Амортизацияланатын жалдау активтеріне амортизация меншікті активтерге сияқты есептеледі. Егер жалдау мерзімінің соңына жалға алушының жалданатын активке меншік құқығын алуда сенімділігі болмаса, онда актив мынадай екі мерзімнен: жалдау мерзімінен немесе тиімді пайдалану мерзімінен неғұрлым қысқа мерзім аралығында толығымен амортизациялануға тиіс.
45. Жалдау ақысының сомасы мынадай екі құрауыштан тұрады:
1) негізгі борыш сомасы (бухгалтерлік баланста алғаш көрсетілген қаржы лизингі бойынша субъектінің міндеттемесі);
2) қаржы шығыстары (қаржы лизингі объектісін пайдалану үшін пайыз).
46. Қаржы шығыстары әрбір кезең үшін міндеттеменің баланстық құнына тұрақты пайыз ставкасы әрбір кезеңде болатындай етіп, қаржы лизингі мерзімі ішінде кезеңдер бойынша бөлінеді.

38. При обмене запасов, фактическая стоимость полученных запасов принимается равной балансовой стоимости переданных запасов, скорректированной на сумму уплаченных денежных средств или их эквивалентов.
39. Оценка себестоимости запасов производится по методу "первое поступление — первый отпуск" или средневзвешенной стоимости, который основывается на средней стоимости запасов на начало периода и средней стоимости аналогичных запасов приобретенных (произведенных) в течение периода.
40. При передаче запасов на ответственное хранение или в переработку, субъект продолжает нести все риски, связанные с владением данным активом, поэтому эти запасы не исключаются с балансовых счетов субъекта.
41. При продаже запасов балансовая стоимость этих запасов признается в качестве расходов в том периоде, в котором признается соответствующая выручка. Запасы, использованные в качестве компонента основных средств, созданных собственными силами, признаются в качестве расходов на протяжении срока полезного использования соответствующего актива.
Параграф 4. Учет аренды
42. Аренда подразделяется на два основных вида:
1) финансовый лизинг в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге";
2) операционная (текущая) аренда.
43. Арендаторы признают финансовый лизинг в качестве основных средств и обязательств в балансе по стоимости арендуемого имущества определенной в договоре лизинга. Арендодатели признают активы, находящиеся в финансовой аренде, в балансе и представляют их в качестве дебиторской задолженности в сумме равной стоимости передаваемого в лизинг имущества, определенной в договоре финансового лизинга.
44. При финансовом лизинге у арендаторов в каждом учетном периоде возникают расходы по амортизации для амортизируемого актива и финансовые расходы. Амортизация на амортизируемые арендуемые активы начисляется также как на собственные активы. Если нет уверенности в том, что к концу срока аренды арендатор получит право собственности на арендуемый актив, то актив полностью амортизируется на протяжении более короткого из двух сроков: срока аренды или срока полезного использования.
45. Сумма арендной платы состоит из двух составляющих:
1) суммы основного долга (первоначально отраженного в бухгалтерском балансе обязательства субъекта по финансовому лизингу);
2) финансовых расходов (процент за пользование объектом финансового лизинга).
46. Финансовые расходы распределяются по периодам в течение срока финансового лизинга таким образом, чтобы в каждом периоде получилась постоянная ставка процента на балансовую стоимость обязательства для каждого периода.

47. Жалға берушілер баланста операциялық жалдауға берілген активтерді осындай активтердің сипаттамасына сәйкес береді.
48. Операциялық жалдаудан түсетін кіріс жалдау мерзімі ішінде түзу сызықтық негізде кірістер құрамында көрсетіледі.
Параграф 5. Активтердің ұзақ мерзімді өндірісі, құрылысы кезіндегі шығындарды есепке алу
49. Олардың өндірісі, құрылысы бір жылдан астам уақыт алатын активті құру кезінде активтердің өзіндік құны мыналарды:
сауда-саттық жеңілдіктері мен өтеулерін шегере отырып, импорттық баждар мен сатып алуға салынатын өтелмейтін салықтарды қоса алғанда, активті сатып алу бағасын,
активті қажетті жерге жеткізуге және оны пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіруге шығатын тікелей шығындарды қамтиды.
50. Оларды өндіру бір жылдан астам уақытты алатын активтердің өзіндік құнына кіретін тікелей шығындардың мысалдары:
активті құрумен немесе сатып алумен тікелей байланысты қызметкерлерге сыйақы төлеуге шығатын шығындар;
алаңды дайындауға арналған шығындар;
жүктеу-түсіру жұмыстарын жеткізу мен өндіруге арналған бастапқы шығындар;
орнату мен монтаждауға арналған шығындар;
активті баратын жеріне жеткізу және оны жұмыс істейтіндей жағдайға келтіру процесінде өндірілген бұйымдарды сатудан түскен таза пайданы шегергеннен кейінгі активтің тиісінше жұмысын тексеруге шығатын шығындар;
көрсетілген кәсіби қызметтерге төленген төлемдер.
Параграф 6. Инвестициялар мен бағамдық айырмаларды есепке алу
51. Бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін сатып алу жолымен жүзеге асырылатын инвестициялар сатып алу құны бойынша бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікте көрсетіледі.
52. Операцияның шетелдік валютада есеп айырысуды болжамдайтын бастапқы танылуы кезінде теңгемен болатын мәмілелерді есепке алу үшін валюта айырбастаудың операция жасалып отырған күндегі ағымдағы нарықтық бағамы қолданылады.
53. Шетелдік валютадағы монетарлық баптар әрбір есепті кезеңнің аяғында валюта айырбастаудың кезең жабылатын күндегі нарықтық бағамы бойынша қайта бағаланады.
54. Монетарлық баптар бойынша түпкі есеп айырысу кезінде немесе монетарлық баптарды аудару кезінде туындайтын бағамдық айырмалар бастапқы танылған кездегі кезең ішінде немесе алдыңғы қаржылық есептілікте олар аударылған бағамдардан өзгеше бағамдар бойынша әрбір есепті күнге олар туындаған кезеңдегі пайдада немесе залалда танылады.
Параграф 7. Кірістер мен шығыстарды есепке алу
55. Кіріс, егер субъект болашақ экономикалық пайданы алу ықтималы болса ғана мойындалады және осы пайдалар сенімді түрде өлшенеді.
56. Кіріс кез келген сауда және көтерме жеңілдіктерді ескере отырып, алынған немесе алуға жататын өтеудің әділ құны бойынша өлшенеді. Операциядан туындайтын кіріс сомасы сатушы мен сатып алушы немесе активті пайдаланушының арасындағы шартпен анықталады.

47. Арендодатели представляют в балансе активы, переданные в операционную аренду, в соответствии с характером таких активов.
48. Доход от операционной аренды отражается в составе доходов на прямолинейной основе на протяжении срока аренды.
Параграф 5. Учет затрат при долгосрочном производстве, строительстве активов
49. При создании актива, производство, строительство которого занимает более одного года, себестоимость актива включает:
цену покупки активов, используемых для производства или строительства, включая импортные пошлины и невозмещаемые налоги на покупку, за вычетом торговых скидок и возмещений;
прямые затраты на доставку актива в нужное место и на приведение его в состояние пригодное для использования.
50. Примеры прямых затрат, включаемых в себестоимость актива, производство, строительство которого занимает более одного года:
затраты на выплату вознаграждений работникам, непосредственно связанные со строительством или приобретением актива;
затраты на подготовку площадки;
первоначальные затраты на доставку и производство погрузочно-разгрузочных работ;
затраты на установку и монтаж;
затраты на проверку надлежащего функционирования актива после вычета чистой выручки от продажи изделий, произведенных в процессе доставки актива в место назначения и приведения его в рабочее состояние;
выплаты за оказанные профессиональные услуги.
Параграф 6. Учет инвестиций и курсовых разниц
51. Инвестиции, осуществляемые путем приобретения ценных бумаг и долей участия, отражаются в бухгалтерском учете и финансовой отчетности по стоимости приобретения.
52. При первоначальном признании операции, предполагающей расчет в иностранной валюте, применяется текущий рыночный курс обмена валют на дату совершаемой операции для учета сделок в тенге.
53. Монетарные статьи в иностранной валюте на конец каждого отчетного периода переоцениваются по рыночному курсу обмена валют на дату закрытия периода.
54. Курсовые разницы, возникающие при расчетах по монетарным статьям или при переводе монетарных статей на каждую отчетную дату по курсам, отличающимся от курсов, по которым они были переведены при первоначальном признании в течение периода или в предыдущей финансовой отчетности, признаются в прибыли или убытках за период, в котором они возникли.
Параграф 7. Учет доходов и расходов
55. Доход признается, если существует вероятность того, что субъект получит будущие экономические выгоды, и эти выгоды надежно измеряются.
56. Доход измеряется по стоимости полученного или подлежащего получению возмещения за вычетом суммы любых торговых и оптовых скидок предоставляемых продавцом. Сумма дохода, возникающая от операции, определяется договором между продавцом и покупателем или пользователем актива.

57. Тауарларды сатудан түскен кірісті мойындау критерийлері мыналар болып табылады:
1) Тауарларды иеленудің айтарлықтай тәуекелдері мен артықшылықтары сатушыдан сатып алушыға көшуі;
2) Сатушы одан әрі сатылған тауарды басқаруда қатыспайды және оны бақыламайды;
3) Кіріс сомасы сенімді бағаланады;
4) Мәмілеге байланысты экономикалық пайда сатып алушыға түсуі ықтималы да бар;
5) Мәмілеге байланысты шегілген немесе күтілетін шығындар сенімді бағаланады.
58. Қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау кезінде табыс есепті күнге операцияның аяқталу сатысын көрсету арқылы танылады.
Операцияның аяқталу кезеңі орындалған жұмысты сенімді бағалауды қамтамасыз ететін тәсілмен анықталады, атап айтқанда:
орындалған жұмыс туралы есептер;
көрсетілген қызметтер, жұмыстар қызметтердің, жұмыстардың орындалуының жалпы көлемінің пайызы ретінде;
келтірілген шығындардың жалпы күтілетін шығындарға пропорционалды қатынасы.
Қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін операцияның нәтижесін сенімді бағалау мүмкін болмаған кезде кіріс танылған өтелетін шығыстар сомасында ғана танылады.
Шарт бойынша ақша қаражатын алу күтілмесе, шарт бойынша келтірілген шығындар сол күні шығын ретінде танылады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Агенттік қатынас кезінде, принципиал атынан (агент (өкіл) жеке немесе заңды тұлға атынан әрекет ететін) жиналған сомалар агенттің табысы болып табылмайды (оның қызметкері болып табылмайтын, басқа тұлғаның (принципиалдың) атынан оның тапсырмасы бойынша және қызығушылығы үшін басқа тұлғамен (принципиалмен) уәкілдік еткен жеке немесе заңды тұлға). Комиссиялық сыйақыны алуға жататын сома табыс болып табылады.
60. Қаржыландырудан түскен кірістерге мыналар:
1) сыйақылар бойынша кірістер, онда қаржы активтері бойынша кірістер алуға пайдалануға ақша қаражатын бергені үшін байланысты операциялар көрсетіледі;
2) дивидендтер бойынша кірістер, онда бағалы қағаздар жөніндегі алынған дивидендтер бойынша кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
3) қаржы лизингінен түскен кірістер жатады.
Қаржыландырудан түсетін кірістер, олар үшін жұмыс істелген кезеңде танылады.
61. Басқа кірістерге кірістердің мынадай түрлері:
1) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің шығарылуынан түсетін;
2) мемлекеттік субсидиялардан;
3) оң бағамдық айырмадан;

57. Критериями признания дохода от реализации товаров являются:
1) переход к покупателю от продавца значительных рисков и преимуществ владения товарами;
2) продавец более не участвует в управлении и не контролирует проданный товар;
3) сумма дохода надежно оценивается;
4) существует вероятность того, что экономические выгоды, связанные со сделкой, поступят покупателю;
5) понесенные или ожидаемые затраты, связанные со сделкой, надежно оцениваются.
58. При предоставлении услуг, выполнении работ доход признается путем указания на стадию завершенности операции на отчетную дату.
Стадия завершенности операции определяется тем способом, который обеспечивает надежную оценку выполненной работы, в частности:
отчеты о выполненной работе;
предоставленные услуги, работы как процент от общего объема услуг, выполнения работ;
пропорциональное соотношение понесенных затрат к общим ожидаемым затратам.
Когда результат операции, предполагающей оказание услуг, выполнение работ, надежно не оценивается, доход признается только в сумме признанных возмещаемых расходов.
Когда по договору не ожидается получение денежных средств, понесенные по договору затраты признаются в качестве убытка в тот же день.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. При агентских отношениях суммы, собранные от имени принципала (физическое или юридическое лицо, от имени которого действует агент (представитель)) не являются доходом агента (физическое или юридическое лицо, уполномоченное другим лицом (принципалом), производить определенный круг действий от имени другого лица (принципала) по поручению и в интересах этого лица, не являясь при этом его служащим). Доходом является сумма, подлежащих получению комиссионных вознаграждений.
60. К доходам от финансирования относятся:
1) доходы по вознаграждениям, где отражаются операции, связанные с получением доходов по финансовым активам за предоставление в пользование денежных средств;
2) доходы по дивидендам, где отражаются операции, связанные с получением доходов по полученным дивидендам по ценным бумагам и доли участия, которые признаются при установлении права на получение выплаты;
3) доходы от финансового лизинга.
Доходы от финансирования признаются в периоде, в котором они заработаны.
61. К прочим доходам относятся следующие виды доходов:
1) от выбытия основных средств и нематериальных активов;
2) от государственных субсидий;
3) положительной курсовой разницы;

4) айыппұлдар, өсімақылар, шарттардың талаптарын бұзғаны үшін тұрақсыздық айыптары;
5) олар бойынша Азаматтық кодексте белгіленген қуыну мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы;
6) түгендеу кезінде айқындалған артық шыққан материалдық құндылықтар;
7) субъектіге келтірілген залалды өтеуге түскен түсімдер;
8) жалдаудан түскен кірістер;
9) өзгелер.
62. Шығыстар келешек кезеңдердің шығыстары және кезең шығыстары болып бөлінеді.
Болашақ кезеңдердің шығыстарына (жолға қойылған шығыстар) кірістер алу мақсатында немесе болашақта кейінгі қызметті жүзеге асыру үшін есепті кезеңде субъектінің активтерді пайдалану жөніндегі шығыстары жатқызылады. Есептеу және сәйкес келу қағидаттарына сәйкес болашақ кезеңдердің шығыстары осы операция бойынша кірісті таныған сәтке дейін актив ретінде субъектінің балансында капиталданады және тиісті кіріс танылған кезеңде шығыстарға біркелкі есептен шығарылады.
63. Кезең шығыстары жүргізілген есепті кезеңде есептен шығарылады (есептен шығару құқығы меншік құқығы берілумен бірге басталатын дайын өнімді қоспағанда).
64. Шығыстар, егер активтің азаюына немесе сенімді өлшенетін міндеттеменің ұлғаюына байланысты болашақ экономикалық пайданың азаюы орын алса, пайда мен шығындар туралы есепте танылады.
Шығыстар, егер шығындар болашақ экономикалық пайда әкелмесе, сол күні пайда мен шығындар туралы есепте танылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Шығыс сондай-ақ өнімге кепілдік жөнінде міндеттемелер туындаған жағдайдағыдай активті танымай міндеттеме туындағанда пайда мен шығындар туралы есептен танылады.
66. Өндірілген тауарлар, жұмыстар мен қызметтер бойынша шығыстар өзіне қорлар шығындарын қосады. Қорларды сату кезінде, берілген қорлардың баланстық құны шығын ретінде өдірілген өнім, жұмыс, қызметтер жасалған үшін табыс танылған мерзімде танылады.
67. Қызметкерлер сыйақысы бойынша шығыстар қызметкерлердің еңбек ақысын, төленетін демалыстар, сыйақылар, қызметкерлерге төлемақылар мен басқа да төлемдерді қосады. Еңбекті төлеу бойынша есептілік ведомосі 2-қосымшаға сәйкес жасалады.
68. Қаржыландыру бойынша шығындар сыйақылар бойынша шығындар мен қаржылық лизинг бойынша пайыздарды төлеу шығындарын қосады. Қаржыландыру бойынша шығындар субъект қарыздар қалай пайдаланылатындығына қарамастан, олар тартылған кезеңнің шығыстары ретінде таниды.
69. Басқа шығыстарға, әдеттегі қызметке қарамастан туындайтын басқа шығыстар жатады. Оларға мыналар:
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің шығарылуы бойынша шығыстар;
бағамдық айырма бойынша шығыстар;
үмітсіз талаптарды есептен шығару бойынша шығыстар;
жалдау бойынша шығыстар және басқалар жатады.

4) штрафы, пени, неустойки за нарушение условий договоров;
5) суммы кредиторской задолженности, по которым истек срок исковой давности, установленный Гражданским кодексом;
6) излишки материальных ценностей, выявленных при инвентаризации;
7) поступления в возмещение причиненных субъекту убытков;
8) доходы от аренды;
9) другие.
62. Расходы подразделяются на расходы будущих периодов и расходы периода.
К расходам будущих периодов (отложенные расходы) относятся расходы по использованию активов субъекта в текущем отчетном периоде с целью получения доходов или для осуществления последующей деятельности в будущем. Согласно принципу начисления и соответствия, расходы будущих периодов отражаются в балансе субъекта в качестве актива до момента признания дохода по этой операции и равномерно списываются на расходы периода, когда признается соответствующий доход.
63. Расходы периода списываются в том отчетном периоде, в котором они произведены (за исключением готовой продукции, право списания, которых наступает только с переходом права собственности).
64. Расходы признаются в отчете о прибылях и убытках, если происходит уменьшение будущих экономических выгод, связанных с уменьшением актива или увеличением обязательства, которое надежно измеряется.
Расходы признаются в отчете о прибылях и убытках в тот же день, если затраты не создают будущие экономические выгоды.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
65. Расходы, также признаются в отчете о прибылях и убытках в тех случаях, когда возникло обязательство без признания актива, как в случае возникновения обязательства по гарантии на продукцию.
66. Расходы по реализованным товарам, работам и услугам включают в себя расходы на запасы. При продаже запасов, балансовая стоимость этих запасов признается в качестве расходов в том периоде, в котором признан доход от реализации запасов, оказания услуг, работ.
67. Расходы по вознаграждениям работников включают заработную плату, оплачиваемые отпуска, премии, пособия и другие выплаты работникам. Ведомость учета по оплате труда составляется по форме согласно приложению 2.
68. Расходы на финансирование включают в себя расходы по вознаграждениям и расходы на выплату процентов по финансовому лизингу. Расходы по финансированию признаются субъектом как расходы того периода, в котором они понесены, независимо от того, как займы используются.
69. К прочим расходам относятся прочие расходы, которые возникают независимо от процесса обычной деятельности. К ним относятся:
расходы по выбытию основных средств и нематериальных активов;
расходы по курсовой разнице;
расходы по списанию безнадежных требований;
расходы по аренде и другие.

70. Корпоративтік табыс салығы және бойынша жеке кәсіпкердің табыс салығы бойынша шығындар Қазақстан Республикасының салық заңнамасының шарттары негізінде есептеледі.
3 тарау. Қаржылық есептілікті жасау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Қаржылық есептілік
71. Субъектінің қаржылық есептілігі мыналарды қамтиды:
бухгалтерлік баланс;
пайда мен шығындар туралы есеп.
72. Субъект мүдделі адамдарға берілетін ақпараттың сапасын жақсартуға қабілетті дербес әзірлеген қаржылық есептілік нысандарын да ұсынады.
73. Қаржылық есептілікте есепті және есептіден алдыңғы кезеңдер үшін тиісті деректер көрсетіледі.
74. Алдыңғы кезеңге қатысты салыстырмалы ақпарат қаржылық есептіліктегі барлық сандық ақпарат үшін ашылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Қаржылық есептілік пайдаланушыларға жылына кем дегенде бір рет беріледі.
76. Субъектінің басшысы немесе оған уәкілеттік берілген лауазымды адамы Бухгалтерлік есеп туралы заңға сәйкес қаржылық есептілікті дайындауды және ұсынуды қамтамасыз етеді.
77. Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша активтер, міндеттемелер мен капитал бухгалтерлік баланста көрсетіледі.
78. Табыстар мен шығындар туралы есеп осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
79. Қорытынды пайда (қорытынды шығын) салық салғанға дейінгі кірістер мен шығыстар және Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен тиісті есепті кезеңге анықталатын ставка бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы немесе жеке кәсіпкердің жеке табыс салығы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
80. Егер есепті кезеңде өткен кезеңдер үшін қателер анықталса, онда мұндай қателерді түзету есепті кезеңдегі пайданы немесе шығынды анықтау кезінде енгізіледі.
Параграф 2. Қаржылық есептілік элементтері
81. Активтер, мiндеттемелер және капитал қаржы жағдайын бағалауға байланысты қаржылық есептiлiк элементтерi болып табылады.
82. Мысалы, актив:
субъект сататын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру кезінде жеке немесе өзге активтермен бірге пайдаланылғанда;
өзге активтерге ауыстырылғанда;
міндеттемелерді өтеу үшін пайдаланылғанда; немесе
субъектінің меншік иелері арасында бөлінгенде, активке байланысты болашақтағы экономикалық пайдалар субъектіге түседі.

70. Сумма расходов по корпоративному подоходному налогу или индивидуального подоходного налога индивидуального предпринимателя рассчитывается в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
Глава 3. Составление финансовой отчетности
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Финансовая отчетность
71. Финансовая отчетность субъекта включает в себя:
бухгалтерский баланс;
отчет о прибылях и убытках.
72. Субъект представляет и самостоятельно разработанные формы финансовой отчетности, которые способны улучшить качество информации, предоставляемой заинтересованным лицам.
73. В финансовой отчетности отражаются данные за отчетный и предыдущий к отчетному периоды.
74. Сравнительная информация в отношении предшествующего периода раскрывается для всей числовой информации в финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Финансовая отчетность предоставляется заинтересованным лицам не реже одного раза в год.
76. Руководитель или уполномоченное на то должностное лицо субъекта обеспечивает составление и представление финансовой отчетности в соответствии с Законом о бухгалтерском учете.
77. Активы, обязательства и капитал отражаются в бухгалтерском балансе по форме, согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
78. Отчет о прибылях и убытках представляется по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
79. Итоговая прибыль (итоговый убыток) определяется как разница между доходами и расходами до налогообложения и корпоративным подоходным налогом или индивидуальным подоходным налогом индивидуального предпринимателя, рассчитанными по ставке, определяемой налоговым законодательством Республики Казахстан на соответствующий отчетный период.
80. Если в отчетном периоде обнаружены ошибки за предыдущие периоды, то корректировка этих ошибок включается при определении прибыли или убытка за отчетный период.
Параграф 2. Элементы финансовой отчетности
81. Элементами финансовой отчетности, связанными с оценкой финансового положения, являются активы, обязательства и капитал.
82. Будущие экономические выгоды, заключенные в активе, поступают субъекту, например, когда актив:
использован отдельно или в сочетании с другими активами при производстве товаров и услуг, продаваемых субъектом;
обменен на другие активы;
использован для погашения обязательства или распределен среди собственников субъекта.

83. Міндеттемені реттеу екінші тараптың талаптарын қанағаттандыру үшін субъектінің экономикалық пайдаларды қамтыған ресурстарды беруін білдіреді және бірнеше тәсілдермен жүзеге асырылады, мысалы:
ақша қаражатын төлеу;
өзге активтерді беру;
қызметтер көрсету;
бір міндеттемені екіншісіне ауыстыру; немесе
міндеттемені капиталға ауыстыру.
Міндеттеме кредитордың өз құқықтарынан бас тартуы немесе кредитордың оларды жоғалтуы сияқты басқа да құралдармен өтеледі.
84. Егер осы Стандартта активті немесе міндеттемені есепке алу әдісі жасылмаған жағдайда, осы актив немесе міндеттеме мөлшері сенімді өлшенген экономикалық пайданың кіріс немесе шығыс құны бойынша есептеледі. Активті қайта сыныптау кезінде, мысалы, негізгі құралдар құрамынан қосалқыға, бастапқы құн баланстық құн болып табылады.
85. Пайдалар мен шығындар туралы есепте қызмет нәтижелерiнiң өлшемiне тiкелей байланысты элементтер кiрiстер мен шығыстар болып табылады.
4 тарау. Өтпелі ережелер
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2021 № 1092 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Осы Стандартқа сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасауға көшу кезінде, субъект бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудан босатылған кезде, көшу күніндегі бастапқы теңгерім жасалады.
87. Көшу күніндегі бастапқы теңгерімде:
активтер мен міндеттемелердің сомасы бастапқы құжаттармен расталады;
ақшалай қаражат сомасы банктердегі шоттарда ақшалай қаражат туралы үзінді-көшірмелер мен субъектінің кассасындағы қолма-қол ақша қаражатын түгендеу тізімдемесімен расталады;
дебиторлық және кредиторлық берешектер сомасы контрагенттермен (сатып алушылармен, жеткізушілермен, тапсырыс берушілермен) салыстыру актілерімен расталады;
қорлардың сомасы көшу күніндегі түгендеу тізімдемесімен расталады, онда қорлардың теңгерімдік құны оларды сатып алған құны болады;
негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің сомасы көшу күніндегі түгендеу тізімдемесімен расталады, онда негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің теңгерімдік құны, Стандарт талаптарына сәйкес негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің сатып алынған күнінен бастап көшкен күніне дейінгі есептелген амортизацияны шегергендегі олардың бастапқы құны болады.
88. Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудан босату кезінде субъектінің бастапқы есеп құжаттарын жасау және сақтау бойынша міндеттемелері сақталады.
Ұлттық қаржылық
есептілік стандартына
1-қосымша
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер есебінің тізімдемесі
_____ жылғы ______________ мерзіміне
Негізі құралдар мен материалдық емес активтер топтарының атауы
Жыл басына қалдық
Келіп түсуі
Амортизация нормасы
Амортизация
Шығуы
Жыл аяғына қалдық
кезеңге
Пайдалану басынан
Басшы _______________ _____________
(аты-жөні) (қолы)
Бас бухгалтер ________________ _____________
(аты-жөні) (қолы)
М.О.
Ұлттық қаржылық
есептілік стандартына
2-қосымша
20_____жылғы ____________ үшін
Еңбекақы төлеуді есепке алу ведомості
Субъектінің атауы
р/с
Аты-жөні
Лауазымы
Жалақысы
Еңбекақы есептелді
Ұсталды
Төлеуге
Қолы
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік аударымдар
Жеке табыс салығы
Міндетті зейнетақы жарналары
Өзгелер
Басшы _______________ _____________
(аты-жөні) (қолы)
Бас бухгалтер ________________ _____________
(аты-жөні) (қолы)
М.О.
Ұлттық қаржылық
есептілік стандартына
3-қосымша
Атауы_______________________________________________________________
Қызметінің түрі_____________________________________________________
Қызметкерлердің орташа жылдық саны ____________________________ адам
Заңды мекен-жайы, Бизнес сәйкестендіру нөмірі, Жеке сәйкестендіру
нөмірі ____________________________________________________________
____ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Бухгалтерлік баланс
мың теңге
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің соңына
Есепті кезеңнің басына
Активтер
Ақша қаражаттары және олардың баламалары
01
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
02
Басқа да қысқа мерзімді дебиторлық берешек
03
Қорлар
04
Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
05
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
06
Негізгі құралдар (амортизацияны алып тастағанда)
07
Материалдық емес активтер (амортизацияны алып тастағанда)
08
Басқа да активтер
09

83. Урегулирование обязательства включает передачу субъектом ресурсов, содержащих экономические выгоды, с тем, чтобы удовлетворить требование другой стороны, и осуществляется несколькими способами, например:
выплатой денежных средств;
передачей других активов;
предоставлением услуг;
заменой одного обязательства другим или переводом обязательства в капитал.
Обязательство погашается и другими средствами, такими, как отказ кредитора от своих прав или их утрата кредитором.
84. В случае, если настоящим Стандартом не прописан метод учета актива или обязательства, данный актив или обязательство учитывается по стоимости притока или оттока экономических выгод, величина которого надежно измерена. При переклассификации актива, например, из состава основных средств в запасы, первоначальной стоимостью является балансовая стоимость.
85. Элементами, непосредственно связанными с измерениями результатов деятельности в отчете о прибылях и убытках, являются доходы и расходы.
Глава 4. Переходные положения
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2021 № 1092 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. При переходе на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в соответствии с настоящим Стандартом, когда субъект был освобожден от ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности, на дату перехода составляется первоначальный баланс.
87. В первоначальном балансе на дату перехода:
сумма активов и обязательств подтверждается первичными документами;
сумма денежных средств подтверждается выписками о состоянии денежных средств на счетах в банках и инвентаризационной описью наличных денежных средств в кассе субъекта;
сумма дебиторской и кредиторской задолженности подтверждается актами сверок с контрагентами (покупателями, поставщиками, заказчиками);
сумма запасов подтверждается инвентаризационной описью на дату перехода, где балансовой стоимостью запасов будет их стоимость приобретения;
сумма основных средств, нематериальных активов подтверждается инвентаризационной описью на дату перехода, где балансовой стоимостью основных средств, нематериальных активов, будет их первоначальная стоимость за вычетом амортизации, начисленной с даты покупки основных средств, нематериальных активов до даты перехода в соответствии с требованиями настоящего Стандарта.
88. При освобождении от ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в соответствии с Законом о бухгалтерском учете, за субъектом сохраняются обязательства по составлению и хранению первичных учетных документов.
Приложение 1
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Ведомость учета основных средств и нематериальных активов
за период ______________ _____ года
Наименование группы основных средств и нематериальных активов
Остаток на начало
Поступление
Норма амортизации
Амортизация
Выбытие
Остаток на конец
за период
С начала эксплуатации
Руководитель ________________________ _________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ________________________ _________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
М П
Приложение 2
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Ведомость учета оплаты труда
за период ________ 20__ года
Наименование субъекта
№ п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Должность
Оклад
Начисленная заработная плата
Удержано
К оплате
Роспись
Соц. налог
Соц. отчисления
Индивидуальный подоходный налог
Обязательные пенсионные взносы
Прочие
Руководитель ________________________ _________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ________________________ _________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
М П
Приложение 3
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Наименование_________________________________________________________
Вид деятельности ____________________________________________________
Среднегодовая численность работников _________________________человек
Юридический адрес, Бизнес идентификационный номер, Индивидуальный
идентификационный номер _____________________________________________
Бухгалтерский баланс
по состоянию на "___" __________________ года
тысяч тенге
Активы
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
01
Краткосрочные финансовые инвестиции
02
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
03
Запасы
04
Долгосрочные финансовые инвестиции
05
Долгосрочная дебиторская задолженность
06
Основные средства (за вычетом амортизации)
07
Нематериальные активы (за вычетом амортизации)
08
Прочие активы
09