Әуеайлақтық метеорологиялық органның қызметін тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 17 сәуірдегі № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 13 мамырда № 8460 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1025 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.10.2015 № 1025 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 1-тармағының 39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуеайлақтық метеорологиялық органның қызметін тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін оның бұқаралық ақпарат көздерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми түрде жариялануын және МОИП орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация вице-министрi А.Ғ. Бектұровқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 17 сәуірдегі
№ 272 бұйрығымен бекітілді
нысан
Әуеайлақтық метеорологиялық органның қызметіне тексеру жүргізу парағы
Тексеруді белгілеген мемлекеттік орган: _____________________________
Тексеруді белгілеу туралы акт (№, күні): ____________________________
Күні, орны және тексеру өткізу кезеңі: ______________________________
Әуеайлақтық метеорологиялық органның атауы (филиал, өкілдік):
_____________________________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН): __________________________________
Орналасқан мекенжайы: _______________________________________________
р/с
Атауы
Сәйкестігін бағалау (+/-)
Сәйкессізді к ұстанымының нөмірі
1.

Об утверждении формы проверочного листа деятельности аэродромного метеорологического органа
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 апреля 2013 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2013 года № 8460. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1025
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.10.2015 № 1025.
В соответствии с подпунктом 39) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа деятельности аэродромного метеорологического органа.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сейдахметову Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждена
приказом Министра
транспорта и коммуникации
от 17 апреля 2013 года № 272
форма
Проверочный лист
деятельности аэродромного метеорологического органа
Государственный орган, назначивший проверку: ________________________
Акт о назначении проверки (№, дата): ________________________________
Дата, место и период проведения проверки: ___________________________
Наименование аэродромного метеорологического
органа ______________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН): _______________________________
Адрес места нахождения: _____________________________________________
п/п
Наименование
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
1.

«Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1768 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларының үлгілік сызбасы бойынша белгіленген нақты әуеайлақта авиациялық пайдаланушыларды метеорологиялық қамтамасыз ету әуеайлақ метеорологиялық органының өкілдері әзірлеген және әуе қозғалысын ұйымдастыру (ӘҚҰ) органдарымен және әуежай әкімшілігімен келісілген Әуеайлақта ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз ету нұсқаулығының бар болуы.
2.
Метеорологиялық бақылау функциясы жүзеге асырылатын ұшу ақпаратының белгіленген аумағы немесе диспетчерлік аудан
3.
Жергілікті тұрақты және арнайы мәліметтерді шығару
4.
Әуеайлақ бойынша тұрақты метеорологиялық мәлімет (METAR) және арнайы метеорологиялық мәлімет (SPECI) шығару.
5.
Шығарылатын мәліметтердің белгіленген мазмұны және формат Қағидалардың талаптарына сәйкестігі
6.
Белгіленген қағидалардың метеорологиялық мәліметтерін тарату тәртібін сақтау
7.
ТАF әуеайлағы бойынша болжамдарды шығару, ұшуға және қонуға арналған болжамдар.
8.
Әуеайлақ бойынша ұшу және қону үшін шығарылатын болжамдарының мазмұны мен форматының белгіленген талаптарының сәйкестігі.
9.
Ұшу бағыты және аудандары бойынша болжауларды шығару.
10.
Ұшудың бағыты және аудандары бойынша болжамның мазмұны мен форматының белгіленген талаптарға сәйкестігі.
11.
Төмен биіктіктердегі ұшуға арналған GAMET аймақтық болжауларын шығару.
12.
Төмен биіктікте ұшуға арналған GAMET аймақтық болжауларының мазмұны мен форматының белгіленген талаптарға сәйкестігі.
13.
Ауа райы метеорологиялық шарттары мен ауа райы құбылыстар қарқынының пайда болуы немесе өзгеруі туралы ескертулерді шығару.
14.
Ауа райы метеорологиялық жағдайлары мен құбылысы қарқындылығының пайда болуы мен өзгеруі бойынша ескертулердің мазмұны мен форматының белгіленген талаптарға сәйкестігі, сондай-ақ жел қозғалысы туралы ескерту мен хабарламалар шығару.
15.
Әуе кемелердің төменгі биіктікте ұшу қауіпсіздігіне (бұдан әрі - AIRMET) әсер ететін ұшу бағдарында белгілі ауа райылық құбылыс пайда болуы және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне (бұдан әрі - SIGMET) әсер ететін бағдардағы ауа райы жағдайы туралы ақпаратты шығару.
16.
AIRMET және SIGMET ақпараттарының мазмұны мен форматының белгіленген талаптарға сәйкестігі.
17.
Әуе кемелері экипажының ұшу алдындағы метеорологиялық дайындығын жүргізу кезінде консультациялар және метеоақпаратты көрсету бойынша талаптардың сақталуы.
18.
ӘК экипажына берілетін метеорологиялық ақпаратты әзірлеу және ұшу құжаттамасына енгізілетін талаптардың сақталуы.
19.
Ұшу алдындағы дайындықтың автоматтандырылған жүйесін пайдалану кезінде талаптардың сақталуы.
20.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары үшін ақпарат беру кезінде талаптардың сақталуы.
21.
Өндірісті басқару органдары үшін ақпаратты беру кезінде талаптардың сақталуы.
22.
Қағидаларда белгіленген мерзімге сәйкес барлық метеорологиялық құжаттар, мәліметтер және басқа да құжаттамалардың сақталуын қамтамасыз ету.
23.
Аэронавигациялық ақпарат қызметі органдары үшін ақпарат беру кезінде талаптардың сақталуы.
24.
Авиациялық жұмыстардың, таулы жерлердегі ұшудың, тікұшақтардың теңіз кемелеріне және ашық теңіз платформаларына ұшудың метеорологиялық қамтамасыз етудің ерекшеліктерін сақтау.
25.
Әуеайлақтық метеорологиялық органның байланысқа арналған талаптарының сақталуы және оның метеорологиялық ақпаратты тарату кезінде пайдаланылуы.
26.
Авиациялық климаттық ақпаратты жүргізу талаптарының сақталуы.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘҚҰ – әуе қозғалысын ұйымдастыру.
«Сәйкестік бағасы (+,-)» деген графада:
(*) – осы ұйым үшін міндетті емес.
(-1) – ұшу қауіпсіздігіне неғұрлым елеулі әсер ететін сәйкессіздік.
(-2) – ұшу қауіпсіздігіне елеулі әсер ететін және өкілетті органмен келісілген мерзімдерде жойылуға жататын сәйкессіздік.
(-3) – ұшу орындалу қауіпсіздігіне елеулі әсер етпейтін, елеулі емес сәйкессіздік.
Тексерушілер: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Тексеру жүргізілген күн: 20 _____ жылғы «___»______________
Таныстым:
Тексерілген ұйымның басшысы: ________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Тексеру жүргізу кезінде қатысқан заңды тұлғаның өкілі:
_____________________________________________________________________                    (қолы, тегі, аты, әкесінің аты)

Наличие Инструкции по метеорологическому обеспечению полетов на аэродроме, утвержденной представителями аэродромного метеорологического органа и согласованной с органами организации воздушного движения (ОВД) и администрацией аэропорта и соответствие ее установленной Правилами метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан типовой схемой, утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1768 «Об утверждении Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан» (далее - Правила).
2.
Установленный район полетной информации или диспетчерский район, где осуществляются функции метеорологического слежения.
3.
Выпуск местных регулярных и специальных сводок.
4.
Выпуск регулярных метеорологических сводок по аэродрому (METAR) и специальных метеорологических сводок по аэродрому (SPECI).
5.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемых сводок.
6.
Соблюдение порядка распространения метеорологических сводок, установленного Правилами.
7.
Выпуск прогнозов по аэродрому (TAF), прогнозы для взлета и посадки.
8.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемых прогнозов по аэродрому для взлета и посадки.
9.
Выпуск прогнозов по маршрутам и районам полетов.
10.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемых прогнозов по маршрутам и районам полетов.
11.
Выпуск зональных прогнозов для полетов на малых высотах (GAMET).
12.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемых зональных прогнозов для полетов на малых высотах (GAMET).
13.
Выпуск предупреждения о возникновении или
изменении интенсивности метеорологических условий и явлений погоды.
14.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемых предупреждений о возникновении или
изменении интенсивности метеорологических условий и явлений погоды, также выпуск предупреждения и оповещения о сдвиге ветра.
15.
Выпуск информации о возникновении определенных явлений погоды по маршруту полета, которые могут повлиять на безопасность полетов воздушных судов на малых высотах (далее - AIRMET) и информации об условиях погоды на маршруте, могущих повлиять на безопасность полета воздушных судов (далее - SIGMET).
16.
Соответствие установленным требованиям Правил содержания и формата выпускаемой информации AIRMET и SIGMET.
17.
Соблюдение требований к консультации и показу метеоинформации при проведении предполетной метеорологической подготовки экипажей воздушных судов.
18.
Соблюдение требований Правил к составлению метеорологической информации и включаемой в полетную документацию, вручаемой экипажам воздушных судов.
19.
Соблюдение требований Правил при применении автоматизированных систем предполетной подготовки.
20.
Соблюдение требований Правил при предоставлении информации для органов обслуживания воздушного движения.
21.
Соблюдение требований Правил при предоставлении информации для органов управления производством.
22.
Обеспечение сохранности всех
метеорологических документов, сводок и другой документации в соответствии со сроком, установленным Правилами.
23.
Соблюдение требований Правил при предоставлении информации для органов службы аэронавигационной информации.
24.
Соблюдение особенностей метеорологического обеспечения авиационных работ, полетов в горной местности, полетов вертолетов на морские суда и платформы в открытом море.
25.
Соблюдение требований Правил к связи для аэродромных метеорологических органов и ее использование при распространении метеорологической информации.
26.
Соблюдение требований Правил ведения авиационной климатологической информации.
Расшифровка аббревиатур:
ОВД – организация воздушного движения.
В графе «Оценка соответствия (+/-)»:
(*) – необязательно для данной организации;
(-1) – несоответствие, оказывающее наиболее значительное влияние на
безопасность полетов;
(-2) – несоответствие, существенно влияющее на безопасность полетов и
подлежащее устранению в согласованные с уполномоченным органом сроки;
(-3) – незначительное несоответствие, которое не оказывает
значительного влияния на безопасное выполнение полета.
Проверяющие: ________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
(подпись, ФИО)
Дата проведения проверки: «___»________ 20 ___ год.
Ознакомлен:
Руководитель проверяемой организации: _______________________________
(подпись, ФИО)
Представитель юридического лица, присутствовавший при проведении
проверки: ___________________________________________________________
(подпись, ФИО)