Жол жүру құжатының үлгісін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 маусымда № 8530 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2023 жылғы 19 қазандағы № 756 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.10.2023 № 756 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 971 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Босқындар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жол жүру құжатының үлгісі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 971 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Босқын куәлігінің, жол жүру құжатының, пана іздеген адам куәлігінің үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 498 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылы 15 желтоқсанда № 6682 болып тіркелген, 2011 жылғы 15 қаңтарда "Казахстанская правда" газетінің № 13-14 (26434-26435) және 2011 жылғы 26 наурызда "Егемен Қазақстан" газетінің № 106-109 (26511) сандарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 28 мамырдағы
№ 356 бұйрығымен
бекітілген
Жол жүру құжатының үлгісі
Ескерту. Үлгі жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 971 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жол жүру құжаты машина оқи алатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандардаттарға сәйкес дайындалады.

Об утверждении образца проездного документа
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 мая 2013 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 июня 2013 года № 8530. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 октября 2023 года № 756.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 19.10.2023 № 756 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О беженцах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить образец проездного документа согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 498 "Об утверждении образцов удостоверения беженца, проездного документа, свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 15 декабря 2010 года за № 6682, опубликовано в газетах "Казахстанская правда" от 15 января 2011 года, № 13-14 (26434-26435), "Егемен Қазақстан" от 26 марта 2011 года № 106-109 (26511)).
3. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
28 мая 2013 года № 356
Образец проездного документа
Сноска. Образец в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Проездной документ изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.

2. Жол жүру құжаты мөлшері 88x125 мм, бұрышы жұмырланған кітапшаны білдіреді және мұқабаға желімделген форзацтар мен 18 парақтан (36-бет) тұрады (1-сурет).
3. Жол жүру құжатының мұқабасы күңгірт көк түсті.
Жол жүру құжатының алдыңғы мұқабасының сыртқы жағында:
жоғарғы бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN" деген жазу.
Ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының астында – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
(1951 жылғы 28 шілдедегі Конвенция)
TRAVEL DOCUMENT
(Convention of 28 July 1951)".
Төменгі бөлігінде – жол жүру құжатында электрондық ақпарат тасымалдағыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі;
Жоғарғы сол және төменгі жақтың оң бұрыштарында екі диагональ жолақтар бар.
Жазулар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, диагональді жолақтар және арнайы белгі алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.
4. Жол жүру құжатының алдыңғы форзацында (2-сурет):
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнегінің элементтерімен өрнек;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының сол жағында тігінен – жол жүру құжатының нөмірі орналасқан.
5. Жол жүру құжатының 1-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде (2-сурет):
"1. Осы құжат ұлттық құжаттың қолдануға болатын жол жүру құжаттарының мақсатында ерекше жағдайға беріледі. Ол иесінің ұлтын және азаматтығын қозғамайды және нұқсан келтірмейді.
This Travel Document is issued with a view to providing the holder with a travel document which can serve in lieu of a national passport. It is without prejudice to and in no way affects the holder’s nationality or citizenship.
2. Иесі осы жол жүру құжаттарында көрсетілген қолдану мерзімі аралығында Қазақстан Республикасына оралуға құқығы бар.
The holder is authorized to return (enter) to Republic of Kazakhstan within the period of validity specified in this Travel Document.
3. Егер осы құжаттың иесі осы құжатты Қазақстан Республикасынан тыс жерге қоныс аударған болса, егер ол қайтадан сапар шегуді қаласа, өзі тұрып жатқан елдің құзыретті үкімет орындарына жаңа құжат үшін жүгінуі тиіс.
Should the holder take up residence abroad Republic of Kazakhstan, he must, if he wishes to travel again, apply to the competent authorities of his country of residence for a new document." деген жазу орналасқан.
6. Жол жүру құжатының 2-беті жол жүру құжаты иесінің фотосуретін, қолы мен деректерін орналастыруға арналған және екі бөліктен тұрады (3-сурет):
беттің жоғарғы жағының төрттен үш бөлігі – көзбен көру аймағы, онда қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай деректемелер орналасады:
беттің төменгі ширегі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған, әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасады.

2. Проездной документ представляет собой брошюру размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенных к обложке форзацев и 18 листов (36 страниц) (рис. № 1).
3. Обложка проездного документа темно-синего цвета.
На внешней стороне передней обложки проездного документа размещены:
в верхней части – надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN".
В центре расположен государственный герб Республики Казахстан.
Под Государственным Гербом Республики Казахстан – надпись на казахском и английском языках:
"ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
(1951 жылғы 28 шілдедегі Конвенция)
TRAVEL DOCUMENT
(Convention of 28 July 1951)".
В нижней части – специальный знак, указывающий на наличие в проездном документе электронного носителя информации.
В верхнем левом и нижнем правом углах обложки нанесены две диагональные полосы.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, диагональные полосы и специальный знак выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.
4. На переднем форзаце проездного документа размещены (рис. № 2):
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – узор с элементами национального орнамента;
слева от Государственного Герба Республики Казахстан по вертикали – номер проездного документа.
5. На странице 1 проездного документа размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 2):
"1. Осы құжат ұлттық құжаттың қолдануға болатын жол жүру құжаттарының мақсатында ерекше жағдайға беріледі. Ол иесінің ұлтын және азаматтығын қозғамайды және нұқсан келтірмейді.
This Travel Document is issued with a view to providing the holder with a travel document which can serve in lieu of a national passport. It is without prejudice to and in no way affects the holder’s nationality or citizenship.
2. Иесі осы жол жүру құжаттарында көрсетілген қолдану мерзімі аралығында Қазақстан Республикасына оралуға құқығы бар.
The holder is authorized to return (enter) to Republic of Kazakhstan within the period of validity specified in this Travel Document.
3. Егер осы құжаттың иесі осы құжатты Қазақстан Республикасынан тыс жерге қоныс аударған болса, егер ол қайтадан сапар шегуді қаласа, өзі тұрып жатқан елдің құзыретті үкімет орындарына жаңа құжат үшін жүгінуі тиіс.
Should the holder take up residence abroad Republic of Kazakhstan, he must, if he wishes to travel again, apply to the competent authorities of his country of residence for a new document.".
6. Страница 2 проездного документа предназначена для размещения фотоизображения, подписи и данных владельца проездного документа и состоит из двух частей (рис. № 3):
верхние три четверти страницы – визуальная зона, в которой на казахском и английском языках размещаются следующие реквизиты:
нижняя четверть страницы – машиночитаемая зона, в которой располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.

7. Жол жүру құжатының 3-беті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілерді орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылса, онда белгілер жол жүру құжатының келесі бос бетіне қойылады. Жол жүру құжатының 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде (4-сурет):
МӘЛІМЕТ / OBSERVATIONS деген жазу орналасқан.
8. Жол жүру құжатының 4-36 беттері визаларды орналастыруға арналған. Беттің жоғарғы жағында қазақ және ағылшын тілдерінде (5-сурет):
ВИЗАЛАР / VISAS деген жазу орналасқан.
9. Жол жүру құжатының артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде (6-сурет):
"ОСЫ ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS TRAVEL DOCUMENTS CONTAINS
36 PAGES" деген жазу орналасқан.
10. Тоғыз әріптік-цифрлық символдан (бір әріптік нышан және сегіз таңбалы цифрлық нөмір) тұратын жол жүру құжатының нөмірі жол жүру құжатының барлық беттерінде, алдыңғы және артқы форзацтарында және артқы мұқабасында жазылған.
11. Жол жүру құжатының нөмірлері 4-беттен 35-бет аралығында төменгі бұрыштарда орналасқан.
№ 1-сурет. Мұқаба.
№ 2-сурет. Алдыңғы форзац
№ 3-сурет
№ 4-сурет
№ 5-сурет. 4-36-беттер
№ 6-сурет. Артқы форзац

7. Страница 3 проездного документа предназначена для размещения отметок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице проездного документа. На странице 3 проездного документа размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 4):
"МӘЛІМЕТ / OBSERVATIONS".
8. Страницы 4-36 проездного документа предназначены для размещения виз. Вверху страниц размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 5):
"ВИЗАЛАР / VISAS".
9. На заднем форзаце проездного документа размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 6):
"ОСЫ ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS TRAVEL DOCUMENTS CONTAINS
36 PAGES".
10. Номер проездного документа, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (один буквенный символ и восьмизначный цифровой номер), воспроизведен на всех страницах, переднем и заднем форзацах и задней обложке проездного документа.
11. Номера страниц проездного документа со страницы 4 по страницу 35 расположены в нижних углах.
рисунок № 1. Обложка.
Рисунок № 2. Передний форзац
Рисунок № 3
Рисунок № 4
Рисунок № 5. Страница 4-36
Рисунок № 6. Задний форзац