Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 01 шілдедегі № 17/308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 08 тамызда № 8614 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 307 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2019 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Стратегия және корпоративтік даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілді.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 15 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2013 жылғы 01 шілдедегі
№ 17/308 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары
лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1. Ұйым (филиал) басшысы
Лауазымдық міндеттері: Ауыл шаруашылығы саласында қызмет атқаратын ұйым (филиал) қызметіне басшылықты жүзеге асырады. Ұйым (филиал) мүлкінің сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және өзара іс-қимылын ұйымдастырады. Ұйымның банкті қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ, шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарларды орындауын қамтамасыз етеді. Қазіргі заманғы техникалар мен озық технологияларды, еңбекті басқарудың және ұйымдастырудың прогрессивтік нысандарын пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады. Ұйымды (филиалды) білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту бойынша шаралар қабылдайды. Ұйымның (филиалдың) қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді. Ұйымның (филиалдың) штаттық кестесін, қаржылық жоспарын, жылдық есебін және жылдық бухгалтерлік теңгерімін бекітеді. Қызметкерлерге уақтылы және толық көлемде еңбекақы төлеуді қамтамасыз етеді. Ұйымның (филиалдың) ұйымдастыру-басқарушылық құрылымын, жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіреді. Ұйымның (филиалдың) қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді. Сотта, арбитражда, мемлекеттік органдарда ұйымның (филиалдың) мүліктік мүдделерін қорғайды. Ұйым (филиал) қызметкерлерінің қосымша кәсіби білім алуын (біліктілік арттыру, кәсіби қайта даярлау) ұйымдастырады және қамтамасыз етеді. Ұйым (филиал) қызметкерлерінің өз лауазымдық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Ұйым (филиал) қызметкерлерінің ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындауын қамтамасыз етеді. Конференцияларға, семинарларға, көрмелерге қатысады. Өндірістік жарақат алуды және кәсіптік ауруларды болдырмау бойынша алдын алу шараларын жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ, ұйымның (филиалдың) өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін және экономика дамуының басым бағыттарын және экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін; агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы саласында қызмет атқаратын ұйымның (филиалдың) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; ұйым (филиал) құрылымының мамандануын және ерекшелігін; кірістер мен шығыстардың бюджеттік сметасын және ұйымның (филиалдың) табыс әкелетін қызметінен алынған қаражат бойынша кірістер мен шығыстар сметасын жасаудың және келісудің тәртібін, ұйымның (филиалдың) шаруашылығын жүргізу және басқару әдістерін, тиісті ауыл шаруашылығының саласының ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибесін, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін; ішкі еңбек тәртібі қағидаларын; еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Мемлекеттік және жергілікті басқару, құқықтану, экономика, менеджмент, агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және басшылық лауазымдардағы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8614. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 307 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2019 № 307 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли.
2. Департаменту стратегии и корпоративного развития в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
15 июля 2013 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июля 2013 года № 17/308
Типовые квалификационные характеристики должностей
руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли
1. Руководитель организации (филиала)
Должностные обязанности. Осуществляет руководство деятельностью организации (филиала) сельскохозяйственной сферы деятельности. Обеспечивает сохранность и использование имущества организации (филиала). Организует работу и взаимодействие структурных подразделений организации (филиала). Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов. Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования современной техники и передовых технологий, прогрессивных форм управления и организации труда. Принимает меры по обеспечению организации (филиала) квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта. Решает вопросы, касающиеся финансово-хозяйственной деятельности организации (филиала). Утверждает штатное расписание, финансовый план, годовой отчет и годовой бухгалтерский баланс организации (филиала). Обеспечивает работникам своевременную и в полном объеме выплату заработной платы. Совершенствует организационно-управленческую структуру, формы и методы работы организации (филиала). Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации (филиала). Защищает имущественные интересы организации (филиала) в суде, арбитраже, государственных органах. Организует и обеспечивает получение работниками организации (филиала) дополнительного профессионального образования (повышение квалификации, профессиональная переподготовка). Принимает меры по обеспечению выполнения работниками организации (филиала) своих должностных обязанностей. Обеспечивает выполнение работниками организации (филиала) правил внутреннего трудового распорядка, правил по охране труда и пожарной безопасности. Принимает участие в конференциях, семинарах, выставках. Обеспечивает проведение профилактических мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации (филиала) и определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности организации (филиала) сельскохозяйственной сферы деятельности; специализацию и особенности структуры организации (филиала); порядок составления и согласования бюджетной сметы доходов и расходов и сметы доходов и расходов по средствам, полученным от приносящей доход деятельности организации (филиала), методы хозяйствования и управления организацией (филиалом), достижения науки и передового опыта в соответствующей отрасли сельского хозяйства, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, основы экономики, организации труда и управления, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (государственное и местное управление, юриспруденция, экономика, менеджмент, агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия, защита и карантин растений, биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария, технология производства продуктов животноводства, мелиорация, рекультивация и охрана земель, аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.

2. Ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы
Лауазымдық міндеттері. Құрылымдық бөлімшенің қызметін басқаруды жүзеге асырады, оның жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, бөлімшенің негізгі міндеттері мен функцияларына сәйкес мәселелер бойынша шешім қабылдайды. Ұйымның саясатын, бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелер бойынша даму стратегиясын айқындауға және іске асыруға қатысады. Іс-шаралар жоспарларын, нұсқаулық және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге басшылық жасайды. Бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне талдау жасайды. Бөлімшеге келіп түскен құжаттар мен материалдарды қарайды және олар бойынша шешім қабылдайды, олармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды. Бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелерді келісу үшін бөлімшеге келіп түскен құжаттар жобалары бойынша қорытынды береді. Басқарушылық шешімдердің іске асырылу барысын, олардың әдістемелік қамтамасыз етілуін ұйымдастырады, жоғары тұрған басшылық қабылдаған өзге де құжаттарға талдау жасайды. Жоғары тұрған басқару органының қарауына бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша баяндамалар, ұсыныстар, шешім жобаларын енгізеді. Бөлімше қызметінің мәселелері бойынша семинарлар, кеңестер, консультациялар ұйымдастыруға және өткізуге басшылық жасайды және тікелей қатысады. Бағынысты қызметкерлер арасында лауазымдық міндеттерді бөледі. Бағынысты қызметкерлерге өкімдер береді және олардың жұмысының нәтижесін талдайды. Бағынысты қызметкерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасайды. Уәкілетті мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша өзара іс-қимыл жасайды. Бөлімшенің материалдық, қаржылық, және еңбек ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді. Мемлекеттік, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты қорғау бойынша жұмыстар жүргізеді. Ұйым басшысына бөлімшенің жұмысын жетілдіру бойынша, бағынысты қызметкерлерді ынталандыру, жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді. Бөлімше жұмысының нәтижелерін есепке алуды, белгіленген есептілікті жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді. Бағынысты қызметкерлердің еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ, бөлімшенің (филиалдың) қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет аясын, сондай-ақ, негізгі қызметпен аралас қызмет аясын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша отандық және шетелдік тәжірибені, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономиканы, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, коммуникация және байланыстың қазіргі заманғы құралдарын, есептеуіш техниканы, оларды пайдалану ережелерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Мемлекеттік және жергілікті басқару, құқықтану, экономика, менеджмент, агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

2. Руководитель структурного подразделения
организации (филиала)
Должностные обязанности. Осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, организует и координирует его работу, принимает решения по вопросам в соответствии с основными задачами и функциями подразделения. Участвует в определении и реализации политики организации, стратегии развития по проблемам, являющимся предметом деятельности подразделения. Руководит разработкой планов мероприятий, инструктивных и методических документов. Анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности подразделения. Рассматривает и принимает решения по поступающим в подразделение документам и материалам, определяет порядок работы с ними. Дает заключения по проектам документов, поступающим в подразделение для согласования вопросов, являющихся предметом деятельности подразделения. Организует ход реализации управленческих решений, их методологическое обеспечение, анализирует иные документы, принимаемые вышестоящим руководством. Вносит на рассмотрение вышестоящим органам управления доклады, предложения, проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию подразделения. Руководит и непосредственно участвует в организации и проведении семинаров, совещаний, консультаций по вопросам деятельности подразделения. Распределяет должностные обязанности между подчиненными работниками. Дает распоряжения подчиненным работникам и анализирует результаты их работы. Создает условия для повышения квалификации подчиненных работников. Взаимодействует с уполномоченными государственными органами, сторонними организациями, структурными подразделениями организации по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения. Обеспечивает рациональное использование материальных, финансовых и трудовых ресурсов подразделения. Проводит работу по защите информации, являющейся государственной, коммерческой и служебной тайной. Вносит предложения руководству организации по совершенствованию работы подразделения, о поощрении, наложении взысканий на подчиненных работников. Обеспечивает учет результатов работы подразделения, ведение и своевременное представление установленной отчетности. Обеспечивает соблюдение подчиненными работниками требований по охране труда и пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научные и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности (государственное и местное управление, юриспруденция, экономика, менеджмент, агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия, защита и карантин растений, биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария, технология производства продуктов животноводства, мелиорация, рекультивация и охрана земель, аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

3. Бас агроном
Лауазымдық міндеттері. Өсімдік шаруашылығы саласын ұйымдастырушылық-техникалық басқаруды жүзеге асырады. Егіншіліктің ғылыми-негізделген жүйелерін әзірлеуді және енгізуді, жерлерді, негізгі қорларды, еңбек және материалдық ресурстарды тиімді пайдалану, өнім өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру, оның өзіндік құнын төмендету мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің қарқынды технологияларын енгізу және олардың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды ұйымдастырады. Топырақ құнарлылығын арттыруға, астық шаруашылығын нығайтуға, мал шаруашылығы үшін мықты жемшөп базасын құруға бағытталған агротехникалық және ұйымдастырушылық-экономикалық іс-шараларды әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз етеді. Дәнді және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, барынша тиімді мерзімде және агротехниканың жоғары деңгейінде ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу технологияларын жетілдіру бойынша іс-шаралар ұйымдастырады. Ауыспалы егістің, топырақты эрозиядан қорғаудың, топырақты өңдеудің, тыңайтқыш қолданудың, егістерді зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғаудың ғылыми негізделген жүйелерін әзірлейді және енгізеді. Шаруашылықішілік жерге орналастыру, жерлер мелиорациясы, дақыл-техникалық жұмыстар жобаларын, тұқым шаруашылығы, аудандастырылған, перспективалы және тапшы тұқымдарды жылдам көбейту, сорт ауыстыруды және сорт жаңартуды жеделдете жүргізу, шаруашылықты сапасы жоғары сорттық тұқыммен қамтамасыз ету және оларды дұрыс пайдалану жөніндегі жұмыстарды орындауды ұйымдастырады. Нарықтық экономика және шаруашылық бөлімшелер міндеттері жағдайында шаруашылықты дамытудың перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеуге қатысады. Өсімдік шаруашылығы бойынша технологиялық карталарды, өндірістік бағдарламаларды және жұмыс жоспарларын әзірлейді. Шаруашылық бөлімшелеріне өндірістік қызметке талдау жүргізуге, өсімдік шаруашылығы өндірісін ұлғайту және өнім сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру және олардың перспективаға қажеттілігін айқындау үшін техникалық құралдармен жиынтықтауға көмек көрсетеді. Дайындаушы, қайта өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа кәсіпорындармен өсімдік шаруашылығы өнімдерін өткізу бойынша шарттар жасасуды ұйымдастырады және жасасады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Өсімдік шаруашылығы салаларының агроөнеркәсіптік кешеннің қайта өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа кәсіпорындарымен (ұйымдарымен) ұтымды өндірістік-экономикалық байланысын орнату бойынша ұсыныстар әзірлейді. Алқаптар тарихының кітабын, жердің баулы кітабын және басқа да есептік құжаттарды жүргізу, есептерді уақтылы рәсімдеу және оларды мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Өсімдік шаруашылығы саласы бойынша бөлімшелердің, ауыл шаруашылығы учаскелерінің қызметін үйлестіреді, агрохимиялық қызметке басшылық жасайды. Өсімдік шаруашылығындағы өндірістік процестерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру жөніндегі іс-шараларды енгізуге ықпал етеді. Жер қорын, машина-тракторлық паркті, жанар майды және химияландыру заттарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді. Өсімдік шаруашылығында пайдаланылатын машиналарды, жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, тыңайтқыштарды, химикаттарды, отынды, ыдысты және басқа да материалдық ресурстарды сатып алуға өтінім жасауға қатысады. Кәсіпорын ішіндегі басқа бөлімшелерге берілген өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, сондай-ақ, дайындаушы ұйымдарға немесе қайта өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген өнімнің мөлшері мен сапасына арнайы сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді. Еңбекті ұйымдастыру мен еңбекақы төлеудің, кәсіпорын бөлімшелерінде жалдамалық, кооперативтік қатынастарды ұйымдастырудың, шаруа қожалықтарын құрудың прогрессивті нысандарын дамытуға және енгізуге ықпал етеді. Оларға өндіріс технологиясы мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді. Өсімдік шаруашылығы құрылыстарын салу жобаларын қарастыруға, оларды салу орындарын таңдауға, жаңадан салынған, күрделі және ағымдағы жөндеуден өткен объектілерді қабылдауға, сондай-ақ, мердігер ұйымдар орындаған жұмыстарды қабылдауға қатысады. Саладағы агротехникалық есепті дұрыс жүргізуді қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы жұмыстарын сапалы және уақытылы жүргізуді, техниканы тиісінше пайдалануды, саладағы еңбек және материалдық-ақша қаражатын ұтымды пайдалануды ұйымдастырады, өндірілген өнімнің сапасын қамтамасыз етеді. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы бірлестігінің (ұйымының) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары өндірісінің технологиясын, мәдени өсімдіктер селекциясын және тұқым шаруашылығын, олардың биологиялық ерекшеліктерін және оларды өсіру агротехникасын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылымның жетістіктері мен отандық және шетелдік кәсіпорындар жұмысының озық тәжірибелерін, экономиканы, өндірісті, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, еңбек және жер заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану саласындағы заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

3. Главный агроном
Должностные обязанности. Осуществляет организационно-техническое руководство отраслью растениеводства. Организует разработку и внедрение научно-обоснованных систем земледелия, осуществление мероприятий по эффективному использованию земли, основных фондов, трудовых и материальных ресурсов, внедрению интенсивных технологий возделывания сельскохозяйственных культур и повышению их эффективности в целях увеличения производства и повышения качества продукции, снижения ее себестоимости. Обеспечивает разработку и внедрение агротехнических и организационно-экономических мероприятий, направленных на повышение плодородия почвы, укрепление зернового хозяйства, создание прочной кормовой базы для животноводства. Организует мероприятия по совершенствованию технологий возделывания зерновых и других сельскохозяйственных культур, проведение сельскохозяйственных работ в наиболее оптимальные сроки и на высоком уровне агротехники. Разрабатывает и внедряет научно обоснованные системы севооборотов, защиты почв от эрозии, обработки почвы, применения удобрений, защиты посевов от вредителей, болезней и сорняков. Организует выполнение проектов внутрихозяйственного землеустройства, мелиорации земель, культуртехнических работ, работу по семеноводству, быстрому размножению районированных, перспективных и дефицитных семян, ускоренному проведению сортосмены и сортообновления, обеспечению хозяйства высококачественными сортовыми семенами и правильному их использованию. Участвует в разработке перспективных и годовых планов развития хозяйства в условиях рыночной экономики и заданий хозяйственным подразделениям. Разрабатывает технологические карты, производственные программы и рабочие планы по растениеводству. Оказывает помощь подразделениям хозяйства в проведении анализа производственной деятельности и разработке мероприятий по увеличению производства и повышению качества продукции растениеводства, в комплектации техническими средствами для возделывания сельскохозяйственных культур и определении их потребности на перспективу. Организует и заключает договоры с заготовительными, перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями по реализации продукции растениеводства, обеспечивает их выполнение. Разрабатывает предложения по установлению рациональных производственно-экономических связей отрасли растениеводства с перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями (организациями) агропромышленного комплекса. Организует работу по ведению книги истории полей, земельной шнуровой книги и других учетных документов, своевременному оформлению отчетов и представлению их в государственные органы. Координирует деятельность отделений, сельскохозяйственных участков по отрасли растениеводства, руководит агрономической службой. Способствует внедрению мероприятий по комплексной механизации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве. Обеспечивает рациональное использование земельного фонда, машинно-тракторного парка, горючего и средств химизации. Участвует в составлении заявок на приобретение машин, оборудования, запасных частей, удобрений, химикатов, топлива, тары и других материальных ресурсов, используемых в растениеводстве. Обеспечивает проведение специальной экспертизы количества и качества продукции растениеводства, передаваемой другим подразделениям внутри предприятия, а также реализуемой продукции заготовительным организациям или перерабатывающим предприятиям. Способствует развитию и внедрению прогрессивных форм организации и оплаты труда, организации арендных, кооперативных отношений в подразделениях предприятия, образованию крестьянских хозяйств. Оказывает им консультационную помощь по вопросам технологии производства. Участвует в рассмотрении проектов, выборе мест строительства сооружений растениеводства, приемке объектов нового строительства, капитального и текущего ремонта, а также в приемке работ, выполненных подрядными организациями. Обеспечивает правильное ведение агротехнического учета в отрасли. Организует качественное и своевременное проведение сельскохозяйственных работ, надлежащее использование техники, рациональное использование труда и материально-денежных средств в отрасли, обеспечивает качество производимой продукции. Обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды, соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности сельскохозяйственного объединения (организации), технологию производства сельскохозяйственных культур, селекцию и семеноводство, биологические особенности культурных растений и агротехнику их возделывания, стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области растениеводства, экономику, организацию производства, труда и управления, основы трудового и земельного законодательства, основы законодательства в области охраны окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

4. Бас агрохимик
Лауазымдық міндеттері. Ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды және химияландыру заттарын тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырушылық-технологиялық басқаруды жүзеге асырады. Тыңайтқыштарға және топырақ жақсартушы заттарға талдау жүргізуді, тыңайтқыштармен егістік тәжірибелер жүргізуді ұйымдастырады және оларға қатысады. Топырақ құнарлылығының жай-күйі мен өзгеру серпінін бағалауды ұйымдастырады және жүргізеді. Химияландырудың перспективалы және жылдық жоспарларын жасауға, ұйымдармен шарттар жасасуға және өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Материалды-техникалық құралдарға, арнайы киімге және жеке қорғаныс құралдарына деген қажеттілікті айқындайды. Талдаулардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді. Белгіленген құжаттаманы, есеп және есептілікті жүргізеді. Минералды және органикалық тыңайтқыштарды тиімді қолдану, топырақтың химиялық мелиорациясы бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысады. Ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені насихаттауды және енгізуді қамтамасыз етеді. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, ұйымының өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агрохимияны, тыңайтқыштарды тасымалдау, сақтау және енгізу технологиясын, тыңайтқыштарды талдау әдістерін, тыңайтқышқа арналған стандарттарды, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
5. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі бас агроном
Лауазымдық міндеттері. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күрес бойынша жұмысқа басшылық жасауды жүзеге асырады. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер өкілдерімен бірлесіп ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі зиянкестері және ауруларының мөлшері мен даму серпінін анықтайды. Шаруашылықтармен өсімдіктерді қорғау бойынша іс-шараларды орындауға шарттар жасасу жөнінде ұсыныстар береді. Өсімдіктерді қорғау бойынша жылдық және күнтізбелік іс-шаралар жоспарын жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Өсімдіктерді қорғау құралдарын қолданатын авиацияға жерден қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Жоспарланған пестицидтерді дайындауды және олардың шаруашылықтарға уақытылы түсуін және тиісінше пайдаланылуын, агрегаттардың ұтымды жинақталуын қамтамасыз етеді, олардың ұтымды жұмыс режимін орнатады. Қызмет көрсетуші шаруашылықтармен ұтымды өндірістік-экономикалық байланыс орнатады. Өсімдіктерді қорғау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын айқындау жөніндегі комиссияның жұмысына қатысады. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі машиналардың стандарттардың белгіленген талаптарына және техникалық шарттарға сәйкес сақталуын ұйымдастырады. Өсімдіктерді зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғау бойынша ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені өндіріске енгізеді. Химиялық өсімдіктерді қорғау заттарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктер қорғау және карантин мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, зиянкестермен және аурулармен күрестің әдістері мен құралдарын, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, өсімдіктер зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі отандық және шетелдік ғылым мен техниканың жетістіктерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек және жер заңнамаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

4. Главный агрохимик
Должностные обязанности. Осуществляет организационно-технологическое руководство работами по эффективному применению удобрений и средств химизации в сельском хозяйстве. Организует и участвует в проведении анализов удобрений и почвоулучшающих веществ, проведении полевых опытов с удобрениями. Организует и проводит оценку состояния и динамики изменения почвенного плодородия. Принимает участие в составлении перспективных и годовых планов химизации, заключении договоров с организациями и разработке производственных программ, обеспечивает их выполнение. Определяет потребность в материально-технических средствах, специальной одежде и средствах индивидуальной защиты. Обеспечивает качественное и своевременное выполнение анализов. Ведет установленную документацию, учет и отчетность. Участвует в разработке проектно-сметной документации по эффективному применению минеральных и органических удобрений, химической мелиорации почв. Обеспечивает пропаганду и внедрение достижений науки и передового опыта. Обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, производственной деятельности организации, агрохимию, технологию транспортировки, хранения и внесения удобрений, методы анализа удобрений, стандарты на удобрения, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, трудовое и земельное законодательства, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
5. Главный агроном по защите растений
Должностные обязанности. Осуществляет руководство работой по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных растений и сорняками. Выявляет совместно с представителями государственных учреждений по защите растений динамику численности и развития основных вредителей и болезней сельскохозяйственных культур. Представляет предложения по заключению договоров с хозяйствами на выполнение мероприятий по защите растений. Разрабатывает годовые и календарные планы мероприятий по защите растений и обеспечивает их выполнение. Организует работы по наземному обслуживанию авиации по применению средств защиты растений. Обеспечивает заготовку и своевременное поступление в хозяйства запланированных пестицидов и их надлежащее использование, рациональное комплектование агрегатов, устанавливает оптимальный режим их работы. Устанавливает рациональные производственно-экономические связи с обслуживаемыми хозяйствами. Принимает участие в работе комиссии по определению качества выполненных работ по защите растений. Организует хранение машин по защите растений в соответствии с установленными требованиями стандартов и технических условий. Внедряет в производство достижения науки и передового опыта по защите растений от вредителей, болезней и сорняков. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда, окружающей среды при работах с химическими средствами защиты растений.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, технологию обработки сельскохозяйственных культур и семян пестицидами, методы и средства борьбы с вредителями и болезнями, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, отечественные и зарубежные достижения науки и техники по борьбе с вредителями и болезнями растений, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, трудовое и земельное законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

6. Бас бактериолог
Лауазымдық міндеттері. Карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуді ұйымдастырады. Ғылыми-өндірістік бағдарламалардың жекелеген тапсырмаларын орындайтын жұмысшылар тобын басқарады. Сараптамалар, тексерулер, зерттеулер жүргізу әдістерін әзірлейді. Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын және оларды орындау әдістерін негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Өлген малдарды байқап қарауды және союды жүргізеді. Жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады. Жануарлар аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді, зерттеу және санитарлық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді. Бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерилдендірілуін, реактив ерітінділерінің, қоректік ортаның дайындығын, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын, сондай-ақ санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді. Талдаулар нәтижелерін ресімдейді және береді. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша құжаттама ресімдейді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Зертханалық талдаулар мен сараптамалар жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады. Кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді. Ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, зертханалық жабдықты пайдалану және микроорганизмдермен жұмыс қағидаларын, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің бактериалды аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін сынау әдістемелерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, материалдарды зертханалық зерттеудің әдістемелерін, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

6. Главный бактериолог
Должностные обязанности. Организует проведение карантинно-фитосанитарной и ветеринарно-санитарной экспертизы. Руководит группой работников, выполняющих отдельные задания научно-производственных программ. Разрабатывает методы проведения экспертиз, обследований, исследований. Обосновывает направления новых исследований и разработок и методы их выполнения, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов. Проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных. Осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных. Выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования, оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки. Обеспечивает обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовность растворов реактивов, питательных сред, уничтожение остатков биологического материала, а также соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты. Оформляет и выдает результаты анализов. Оформляет документацию по результатам текущей работы. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Принимает участие в разработке новых и совершенствовании существующих методов проведения лабораторных анализов и экспертиз. Проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров. Ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, правила эксплуатации лабораторного оборудования и работы с микроорганизмами, ветеринарную микробиологию, бактериологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей бактериальных болезней животных и растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

7. Бас ветеринар дәрігер
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықтың ветеринария қызметіне басшылықты жүзеге асырады. Мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісін ұлғайтуды, оның сапасын арттыруды және өзіндік құнын төмендетуді қамтамасыз ететін бекітілген ғылыми негізделген ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды енгізеді. Жоспарлар әзірлейді және зоотехникалық қызметпен және бөлімшелер басшыларымен бірлесіп мал шаруашылығында профилактикалық, ветеринариялық-санитариялық, эпизоотияға қарсы және емдік іс-шаралар жүргізуді жүзеге асырады. Басқа шаруашылықтармен, қайта өңдеуші және қызмет көрсетуші кәсіпорындармен өндірістік-экономикалық байланысты әзірлеуге қатысады. Шаруашылықтың (ұйымның) дәрі-дәрмектерге, биопрепараттарға, ветеринариялық жабдықтарға, құрал-саймандарға, дезинфекциялық заттарға деген қажеттілігін айқындайды және олармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады. Фермалардың, сою және сүт пунктерінің, малдан алынатын өнімдер мен шикізаттарды сақтау қоймаларының, сондай-ақ малдарды, өнімдер мен шикізатты өткізу пунктерінің ветеринариялық-санитариялық қолайлылығын қамтамасыз етеді. Мал мен құсты ветеринариялық байқауды, ет пен ет өнімдерін ветеринариялық-санитариялық сараптауды жүргізуді ұйымдастырады. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шаралар ұйымдастырады. Етті, ет өнімдерін және малдан алынатын шикізатты сақтау шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді. Малдарды азықтандыру сапасын қадағалайды, жемшөп базасын нығайту, жемшөпті дұрыс дайындау, сақтау және пайдалану, жайылымдарды, суаттарды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады. Малдардың әрбір басын ветеринариялық байқауды жүйелі түрде жүргізеді, сиырлардың буаздығын тексереді, қысыр қалудың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, аналық бастың қайта күйлеу себептерін зерделейді. Мал шаруашылығы фермаларында, өнімдер мен шикізаттар сақтауға арналған үй-жайларда дезинфекция, дезинсекция және дератизация ұйымдастырады. Малдарды және мал шаруашылығы өнімдерін жаппай залалданудан қорғау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады. Жануарлардың қырылу себептерін айқындайды. Ветеринариялық іс-шараларды жүргізу кезінде еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді. Ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Ветеринария туралы", Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және Кеден одағының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ветеринариялық-санитариялық қағидаларды, кәсіпорынның өндірістік қызметіне, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясына, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясына қатысты нормаларды және нұсқаулықтарды, ережелерді және басқа да басшылық құжаттарды, өндіру, бақылау және өндірілген өнімнің сапасы жөніндегі стандарттарды және нұсқаулықтарды, ветеринариялық-санитариялық сараптаманы, микробиология мен эпизоотологияны, экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Ветеринарлық медицина) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

7. Главный ветеринарный врач
Должностные обязанности. Осуществляет руководство ветеринарной службой хозяйства. Внедряет утвержденные научно обоснованные ветеринарно-санитарные мероприятия, обеспечивающие увеличение производства продукции животноводства, повышение ее качества и снижение себестоимости. Разрабатывает планы и осуществляет совместно с зоотехнической службой и руководителями подразделений проведение профилактических, ветеринарно-санитарных, противоэпизоотических и лечебных мероприятий в животноводстве. Принимает участие в разработке производственно-экономических связей с другими хозяйствами, перерабатывающими и обслуживающими предприятиями. Определяет потребность и организует обеспечение хозяйства (организации) медикаментами, биопрепаратами, ветеринарным оборудованием, инструментом, дезинфекционными средствами. Обеспечивает ветеринарно-санитарное благополучие ферм, убойных и молочных пунктов, складов хранения продуктов и сырья животного происхождения, а также пунктов реализации животных, продуктов и сырья. Организует ветеринарный осмотр скота и птицы, проведение ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясных продуктов. Организует мероприятия по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных. Обеспечивает соблюдение условий хранения мяса, мясных продуктов и сырья животного происхождения. Следит за качеством кормления животных, участвует в разработке и осуществлении мероприятий по укреплению кормовой базы, правильной заготовке, хранению и использованию кормов, использованию пастбищ, водопоев. Систематически проводит поголовный ветеринарный осмотр животных, исследует коров на стельность, принимает меры по предупреждению бесплодия, изучает причины перегулов маточного поголовья. Организует дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию на животноводческих фермах, в помещениях для хранения продуктов и сырья. Участвует в разработке мероприятий по защите животных и продуктов животноводства от массового заражения. Определяет причины падежа животных. Обеспечивает соблюдение правил и норм по охране труда, защите окружающей среды и пожарной безопасности при проведении ветеринарных мероприятий. Ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан и Таможенного союза; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области ветеринарии, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, безопасности пищевой продукции; ветеринарно-санитарные правила, нормы и инструкции, положения и другие руководящие документы, касающиеся производственной деятельности предприятия; технологию производства продукции животноводства, искусственного осеменения; ветеринарно-санитарную экспертизу, микробиологию и эпизоотологию; основы экономики, организации труда, производства и управления; основы земельного и трудового законодательства; законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов; правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

8. Бас вирусолог
Лауазымдық міндеттері. Карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуді ұйымдастырады. Ғылыми-өндірістік бағдарламалардың тапсырмаларын орындайтын жұмысшылар тобын басқарады. Өсімдіктерді қорғаудың биологиялық құралдарын талдауды жүргізеді. Карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Өлген малдарды байқап қарауды және союды жүргізеді. Жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады. Жануарлар аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды. Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын және оларды орындау әдістерін негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Жабдықтар мен аспаптардың жаңа түрлерін сынауға, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық ауруларын диагностикалаудың қазіргі заманғы әдістерін әзірлеуге қатысады. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді, зерттеу және санитарлық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді. Бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерилдендірілуін, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын, сондай-ақ санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді. Зерттеулер нәтижелерін ресімдейді және сараптама актісін береді. Өз құзыреті шегінде барлық жұмыс түрлерін ұйымдастыруға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді. Ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін; зертханалық зерттеулер жөніндегі әдістемелер мен нұсқаулықтарды, қолданылатын аспаптар мен жабдықтардың жұмыс қағидатын және пайдалану қағидаларын, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, ветеринариялық-санитариялық талаптарды, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін; жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

8. Главный вирусолог
Должностные обязанности. Организует проведение карантинно-фитосанитарной, ветеринарно-санитарной экспертизы. Руководит группой работников, выполняющих задания научно-производственных программ. Проводит анализ биологических средств защиты растений. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов. Проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных. Осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных. Выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных. Обосновывает направления новых исследований и разработок и методы их выполнения, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Участвует в испытаниях новых видов оборудования и приборов, разработке современных методов диагностики вирусных заболеваний животных и растений. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования, оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки. Обеспечивает обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, уничтожение остатков биологического материала, а также соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты. Оформляет результаты исследований и выдает акт экспертизы. Оказывает методическую и практическую помощь в организации всех видов работ в пределах своей компетенции. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров. Ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методики и инструкции по лабораторным исследованиям, принцип работы и правила эксплуатации применяемых приборов и оборудования, методы идентификации возбудителей вирусных болезней животных и растений, ветеринарно-санитарные требования, ветеринарную микробиологию, вирусологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

9. Бас герболог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу жүргізуге, ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторинг және бағалау жүргізуге басшылықты жүзеге асырады. Барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды. Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторингті және бағалауды және ұйымдарға фитосанитариялық жай-күй туралы ақпарат ұсынуды жүзеге асырады, ауыл шаруашылығы дақылдарының карантиндік арамшөптерімен күрестің басталу, аяқталу мерзімдері және олардың болжамдары туралы хабардар етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша құжаттама ресімдейді. Өз құзыреті шегінде барлық жұмыс түрлерін ұйымдастыруға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді. Зертханалық талдаулар мен сараптамалар, мониторинг және ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына бақылау жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады Кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерден алынатын өнімге карантиндік арамшөптермен ластану мәніне сараптама жүргізу әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

9. Главный герболог
Должностные обязанности. Осуществляет руководство над проведением лабораторных исследований подкарантинной продукции, фитосанитарным мониторингом и оценкой засоренности сельскохозяйственных культур. Разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства. Обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Осуществляет фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур и представление сельскохозяйственным организациям информации о фитосанитарном состоянии, сигнализирует о сроках начала, окончания борьбы и прогнозов с карантинными сорняками сельскохозяйственных культур. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов. Оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы. Оказывает методическую и практическую помощь в организации всех видов работ в пределах своей компетенции. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Обеспечивает соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты. Принимает участие в разработке новых и совершенствовании существующих методов лабораторных анализов и экспертиз, мониторинга и оценки засоренности сельскохозяйственных культур. Проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методы проведения экспертизы продукции растительного происхождения на предмет засоренности карантинными сорняками, методы идентификации карантинных сорных растений, методики проведения обследования сельскохозяйственных угодий на предмет засоренности сорными растениями, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

10. Бас зоотехник
Лауазымдық міндеттері. Мал шаруашылығы (құс шаруашылығы) саласын басқаруды жүзеге асырады. Сала өнімдерінің өндірісін ұлғайтуды, өзіндік құнын төмендетуді, оның сапасы мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз ететін ғылыми негізделген мал шаруашылығы жүйелерін әзірлеуді және енгізуді жүзеге асырады. Мал шаруашылығын дамыту, табынның өсімін молайтуды жақсарту, малдардың өнімділігін арттыру, төлдің шығысын ұлғайту, малдарды ұстау, азықтандыру және күтіп-бағу, жайылымдарды және басқа жемшөптік алқаптарды ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларды әзірлеуді және орындауды ұйымдастырады. Мықты жемшөп базасын және азықтардың сақтандыру қорын жоспарлауға және құруға қатысады. Ветеринария қызметімен бірлесіп ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар жоспарын жасауға қатысады. Мал шаруашылығы салаларының басқа шаруашылықтармен, дайындаушы, қайта өңдеуші және қызмет көрсетуші ұйымдармен және кәсіпорындармен өндірістік-экономикалық байланысы бойынша ұсыныстар әзірлейді. Дайындаушы, қайта өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа кәсіпорындармен және ұйымдармен мал шаруашылығы өнімдерін өткізу бойынша шарттар жасауды ұйымдастырады және жасасады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Еңбекті ұйымдастыру мен еңбекақы төлеудің, кәсіпорын бөлімшелерінде жалдамалық, кооперативтік қатынастарды ұйымдастырудың, шаруа қожалықтарын құрудың прогрессивті нысандарын дамытуға және енгізуге ықпал етеді, мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің технологиялары мәселелері бойынша оларға консультативтік көмек көрсетеді. Агрохимиялық қызметпен және бөлімшелер басшыларымен бірлесіп жемшөптік базаны нығайту, көпжылдық дақылдар жайылымдары мен пішендіктерді құру, жасыл конвейер ұйымдастыру, пішен, сүрлем, шөптік және витаминдік ұн өндірісі үшін жасыл масса дайындау бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді және жүзеге асырады. Малды жаздық жайылымдық және қыстық қотандық маусымға ауыстыру, жемшөптерді пайдалану және сақтау, азықтандырудың толыққанды рациондарын жасау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Өнімділігі жоғары малдарды өсіріп шығару, аналық бастың қысырлығын төмендету бойынша селекциялық-асылдандыру жұмыстарына басшылық жасайды. Сүттің майлылығын, тығыздығын, қышқылдығын және тазалығын айқындау бойынша талдаулар жүргізуді ұйымдастырады. Мал шаруашылығы үшін қажетті жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, жөндеу материалдарын және басқа да минералды заттарды сатып алуға өтінімдер жасауға қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Тиісті кезеңдегі өндірістік қызметті талдау және мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру бойынша іс-шаралар әзірлеу кезінде бөлімшелерге көмек көрсетеді. Мал шаруашылығы үй-жайларын салу жобаларын қарастыруға, оларды салу орындарын таңдауға, жаңадан салынған, күрделі және ағымдағы жөндеуден өткен объектілерді қабылдауға қатысады. Зоотехниялық құжаттамаларды, мал шаруашылығы бойынша есепті және белгіленген есептілікті жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Басқа бөлімшелерге берілген және дайындаушы және қайта өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген мал шаруашылығы өнімдерінің мөлшері мен сапасын есепке алуды ұйымдастырады. Қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасау, қоршаған ортаны өндіріс қалдықтарымен ластанудан қорғау бойынша іс-шаралар әзірлейді және енгізеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін. агроөнеркәсіптік кешен және кәсіпорынның өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өндіріс технологиясын, асылдандыру ісін, ауыл шаруашылығы жануарларының әр түрлі түрлерінің биологиялық ерекшеліктерін, оларды ұстау мен азықтандырудың ғылыми негіздерін, мал шаруашылығы саласындағы ғылыми жетістіктерді және отандық, шетелдік кәсіпорындардың озық жұмыс тәжірибесін, өнімді өткізуді ұйымдастыруды, мал шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, еңбек және жер заңнамаларын, экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі қолданыстағы заңнаманы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

10. Главный зоотехник
Должностные обязанности. Осуществляет руководство отраслью животноводства (птицеводства). Обеспечивает разработку и внедрение научно обоснованных систем животноводства, обеспечивающих увеличение производства продукции, снижение себестоимости, повышение ее качества и эффективность отрасли. Организует разработку и выполнение мероприятий по развитию животноводства, улучшению воспроизводства стада, повышению продуктивности животных, увеличению выхода молодняка, содержанию, кормлению и уходу за животными, рациональному использованию пастбищ и других кормовых угодий. Участвует в планировании и создании прочной кормовой базы и страховых запасов кормов. Совместно с ветеринарной службой принимает участие в составлении плана ветеринарно-профилактических мероприятий. Разрабатывает предложения по производственно-экономическим связям отрасли животноводства с другими хозяйствами, заготовительными, перерабатывающими и обслуживающими организациями и предприятиями. Организует заключение договоров с заготовительными, перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями и организациями по реализации продукции животноводства, обеспечивает их выполнение. Способствует развитию и внедрению прогрессивных форм организации и оплаты труда, организации арендных отношений в подразделениях предприятия, созданию крестьянских хозяйств, оказывает им консультативную помощь по вопросам технологии производства продукции животноводства. Разрабатывает и осуществляет совместно с агрономической службой и руководителями подразделений мероприятия по укреплению кормовой базы, созданию долголетних культурных пастбищ и сенокосов, организации зеленого конвейера, заготовке зеленой массы для производства сенажа, силоса, травяной и витаминной муки. Организует работу по переводу скота на летний пастбищный и зимний стойловой периоды, использованию и хранению кормов, составлению полноценных рационов кормления. Руководит селекционно-племенной работой по выведению высокопродуктивных животных, снижению яловости маточного поголовья. Организует проведение анализов по определению жирности, плотности, кислотности и чистоты молока. Участвует в составлении заявок на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов и других материальных средств, необходимых для животноводства, и обеспечивает их выполнение. Оказывает помощь подразделениям при анализе производственной деятельности за соответствующий период и разработке мероприятий по увеличению производства и повышению качества продукции животноводства. Участвует в рассмотрении проектов, выборе мест строительства животноводческих помещений, приемке объектов нового строительства, капитального и текущего ремонта. Организует работу по ведению зоотехнической документации, учета и установленной отчетности по животноводству. Организует учет количества и качества продукции животноводства, передаваемой другим подразделениям или реализуемой заготовительным и перерабатывающим предприятиям. Разрабатывает и внедряет мероприятия по созданию безопасных и благоприятных условий труда, по охране окружающей среды от загрязнения отходами производства. Обеспечивает соблюдение правил и норм по охране труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О племенном животноводстве", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности предприятия, технологию производства, племенное дело, биологические особенности различных видов сельскохозяйственных животных, научные основы их содержания и кормления, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области животноводства, организацию сбыта продукции, действующие стандарты на продукцию животноводства, земельное и трудовое законодательства, основы экономики, организации производства, труда и управления, действующее законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (технология производства продуктов животноводства) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

11. Бас мелиоратор
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықта мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстардың орындалуына басшылықты жүзеге асырады. Мелиоративтік жерлерді тиімді пайдалану жөніндегі іс-шараларды, ауыл шаруашылығы дақылдарын суғару бойынша прогрессивті технологиялар мен озық тәжірибені әзірлейді және енгізеді. Шаруашылықтың су ресурстарын ұтымды пайдалануды ұйымдастырады. Су пайдалану жоспарларын, ауыл шаруашылығы дақылдарын суғару кестесін жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстарды жүргізу, мелиоративтік желілер мен гидротехникалық құрылыстарды пайдалану және жөндеу бойынша бөлімшелерге басшылық жасайды. Суғару кестелеріне сәйкес танаптарды суарудың қажетті режимін, ал құрғатылған жерлерде – топырақтың оңтайлы ылғалдылығын сақтай отырып, құрғатудың қажетті режимін қамтамасыз етеді. Бөлімшелердің мелиоративтік жерлерді пайдалану жөніндегі перспективалы және жылдық жоспарларын, технологиялық карталарын және шаруашылық есептік тапсырмаларын әзірлеуге қатысады. Суару, құрғату және суландыру жүйелерін салу және қайта жаңарту, құрғатуды қажет етпейтін жерлерде дақыл-техникалық жұмыстар жүргізу бойынша жоспарлар жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Шаруашылықішілік, суару, құрғату және суландыру желілерін жөндеуге жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді ұйымдастырады, оны әзірлеуге мамандандырылған жобалау ұйымдарын тартады және олар орындаған жұмыстарды қабылдап алуға қатысады. Мелиоративтік желілер мен гидротехникалық құрылыстардың сақталуын қамтамасыз етеді, мелиоративтік машиналар мен суғару техникаларының дұрыс сақталуын және пайдаланылуын ұйымдастырады. Шаруашылықішілік мелиоративтік желілерді үнемі техникалық ақаусыз ұстау мақсатында оларды уақтылы және сапалы жөндеу мен тазартуды қамтамасыз етеді. Мелиоративтік жерлерді пайдалануға қабылдауға, сондай-ақ, жерлерді түбірімен жақсарту, танаптарды күрделі жоспарлау және дақыл-техникасы бойынша жұмыстарды қабылдауға қатысады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді. Ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені насихаттайды және енгізеді, өнертабыстарды және ұтымды етуді дамытуға ықпал етеді. Агроөнеркәсіптік кешеннің мелиоративтік кәсіпорындарымен және ұйымдарымен өндірістік-экономикалық байланысты ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Есеп пен есептіліктің жүргізілуін ұйымдастырады. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін, Қазақстан Республикасының Су кодексін, Қазақстан Республикасының Жер кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен және жер мелиорациясы мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстарды жүргізу технологиясын, қызметтің машиналары мен жабдықтарын, мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстарды жүргізу және мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

11. Главный мелиоратор
Должностные обязанности. Осуществляет руководство выполнением мелиоративных и культурно-технических работ в хозяйстве. Разрабатывает и внедряет мероприятия по эффективному использованию мелиорированных земель, прогрессивные технологии и передовой опыт по поливу сельскохозяйственных культур. Организует рациональное использование водных ресурсов хозяйства. Составляет планы водоиспользования, графики полива сельскохозяйственных культур и обеспечивает их выполнение. Руководит подразделениями по проведению мелиоративных и культурно-технических работ, эксплуатации и ремонту мелиоративной сети и гидротехнических сооружений. Обеспечивает необходимый режим орошения полей в соответствии с графиками поливов, а на осушенных землях – необходимый режим осушения, поддерживая оптимальную влажность почвы. Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов по использованию мелиорированных земель, технологических карт и хозрасчетных заданий подразделений. Составляет планы по строительству и реконструкции оросительных, осушительных и обводнительных систем, проведению культуртехнических работ на землях, не требующих осушения, и обеспечивает их выполнение. Организует разработку проектно-сметной документации на ремонт внутрихозяйственной, оросительной, осушительной и обводнительной сети, привлекает к ее разработке специализированные проектные организации и принимает участие в приемке выполненных ими работ. Обеспечивает сохранность мелиоративной сети и гидротехнических сооружений, организует правильное хранение и эксплуатацию мелиоративных машин и поливной техники. Обеспечивает своевременный и качественный ремонт и очистку внутрихозяйственной мелиоративной сети в целях поддержания ее в постоянной технической исправности. Участвует в приемке в эксплуатацию мелиорированных земель, а также работ по коренному улучшению земель, капитальной планировке полей и культуртехнике. Обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды. Пропагандирует и внедряет достижения науки и передового опыта, способствует развитию изобретательства и рационализации. Обеспечивает рациональную организацию производственно-экономических связей с мелиоративными предприятиями и организациями агропромышленного комплекса. Организует ведение учета и отчетности. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Водный кодекс Республики Казахстан, Земельный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и мелиорации земель, технологию производства мелиоративных и культуртехнических работ, машины и оборудование службы, достижения науки и передовой опыт в области производства мелиоративных и культуртехнических работ и использования мелиорированных земель, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель, водные ресурсы и водопользование) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

12. Бас фитопатолог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық фитопатологиялық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарын зиянды ауруларға тұрақтылығына мемлекеттік сорттық сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізуді басқаруды жүзеге асырады. Барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне фитопатологиялық зерттеулер жүргізеді. Қазақстан Республикасында пайдалануға жіберілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеуді қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Зертханалық талдаулар мен сараптамалар жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады. Істер номенклатурасы бойынша ғылыми және өзге де материалдардың мұрағатын жүргізеді және қолдайды. Кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктерді қорғау және карантин, мемлекеттік сорт сынау мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсімдіктен алынатын өнімдерге фитопатологиялық сараптау жүргізу әдістерін, өсімдіктерін ауруларын бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына фитопатологиялық зерттеу жүргізу әдістемелерін, карантинге жатқызылған өнімдер үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

12. Главный фитопатолог
Должностные обязанности. Осуществляет руководство над проведением лабораторных фитопатологических исследований подкарантинной продукции, государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур на устойчивость к вредоносным болезням, экспертной оценкой сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарным мониторингом за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений. Разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства. Обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Проводит фитопатологические обследования посевов сельскохозяйственных культур. Участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений. Обеспечивает разработку краткосрочных и долгосрочных прогнозов распространения вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. В процессе работы применяет международные и отечественные стандарты. Оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов определения болезней сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к болезням растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения болезней растений. Ведет и поддерживает архив научных и иных материалов по номенклатуре дел. Проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О семеноводстве", "Об охране селекционных достижений", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, государственного сортоиспытания, методы проведения фитопатологической экспертизы продукции растительного происхождения, методы идентификации болезней растений, методики проведения фитопатологического обследования сельскохозяйственных угодий, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

13. Бас энтомолог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған объектілерге карантинді-фитосанитариялық сараптау, селекциялық жетістіктерді өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығына мемлекеттік сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, Қазақстан Республикасы аумағында ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізуді басқаруды жүзеге асырады. Барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне энтомологиялық зерттеулер жүргізеді. Қазақстан Республикасында пайдалануға жіберілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеуді қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Зертханалық талдаулар мен сараптамалар жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады. Істер номенклатурасы бойынша ғылыми және өзге де материалдардың мұрағатын жүргізеді және қолдайды. Кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктерді қорғау және карантин, мемлекеттік сорт сынау мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсімдіктен алынатын өнімдерге энтомологиялық сараптау жүргізу әдістерін, өсімдіктер ауруларын бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына энтомологиялық зерттеу жүргізу әдістемелерін, карантинге жатқызылған өнімдер үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

13. Главный энтомолог
Должностные обязанности. Осуществляет руководство над проведением карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, государственных испытаний селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, экспертной оценкой сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарным мониторингом за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений на территории Республики Казахстан. Разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства. Обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Проводит энтомологические обследования посевов сельскохозяйственных культур. Участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений. Обеспечивает разработку краткосрочных и долгосрочных прогнозов распространения вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. В процессе работы применяет международные и отечественные стандарты. Оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов идентификации вредителей сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения вредителей растений. Ведет и поддерживает архив научных и иных материалов по номенклатуре дел. Проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", "О семеноводстве", "Об охране селекционных достижений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, государственного сортоиспытания, методы проведения энтомологической экспертизы продукции растительного происхождения, методы идентификации вредителей растений, методики проведения энтомологического обследования сельскохозяйственных угодий, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

14. Ветеринариялық дәріхана меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Дәрі-дәрмектерді, биопрепараттарды, химикаттарды, дезинфекциялау заттарын, құрал-сайманды, мүкәммалды және ветеринариялық жабдықты қабылдау, беру және сақтау бойынша операцияларды орындайды. Ветеринариялық тауарларды сүйемелдеуші құжаттары бойынша қабылдайды және ресімдейді, олардың сапасын, мөлшерін және техникалық жай-күйін, ветеринариялық биологиялық препараттар мен дәрілердің жарамдылық мерзімін тексереді. Ветеринариялық құралдар қозғалысының тиісті есебін, кіріс-шығыс құжаттарының дұрыс рәсімделуін қамтамасыз етеді. Кәсіпорынды, шаруашылықты қажетті ветеринариялық тауарлармен және дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді. Ветеринариялық тауарларды, химикаттарды, витаминдерді, биопрепараттарды және дәрілерді қоймаға қою және сақтау қағидаларын ескере отырып, қоймалық үй-жайды ұтымды пайдалануды ұйымдастырады. Қоймалық үй-жайдың, жабдықтың және мүкәммалдың техникалық ақаусыздығын және олардың уақтылы жөнделуін, дәріхананы және қоймалық үй-жайды тазалықта және тәртіпте ұстауды, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді. Шаруашылықтың дәрі-дәрмекке, биопрепараттарға, құрал-сайманға, аспаптарға, жабдыққа және ветеринариялық заттарға деген қажеттілігін айқындауға, дәріханалық материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізуге қатысады. Дәріханада тауарлардың бары туралы жүйелі түрде картотека жүргізеді, ветеринар дәрігерлерді дәрілік заттардың бары, жаңа профилактикалық және емдік препараттардың, аспаптардың, құрал-сайманның келіп түскені туралы хабардар етеді және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықпен таныстырады. Дәрі-дәрмектердің, биопрепараттардың қозғалысы туралы ай сайын есептер жасайды және оларды бас ветеринар дәрігерге ұсынады. Стандарттар, нұсқаулықтар, ережелер талаптарына жауап бермейтін ветеринария заттарына наразылық жасайды және оларды жеткізушілерге ұсынады. Фермалардың ветеринар дәрігерлеріне жіберілетін препараттарды сақтау, қолдану және дозалау қағидалары бойынша ұсыным береді. Ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін; ветеринария, дәрілік заттарды сақтау, оларды жануарларды емдеу үшін қолдану, қойма шаруашылығын жүргізу мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, фармакология және ветеринария негіздерін, жануарларды емдеу әдістерін, экономика және еңбекті ұйымдастыру негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Еңбек өтіліне талап қоймастан (ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.

14. Заведующий ветеринарной аптекой
Должностные обязанности. Выполняет операции по приему, выдаче и хранению медикаментов, биопрепаратов, химикатов, дезинфицирующих средств, инструмента, инвентаря и ветеринарного оборудования. Принимает и оформляет по сопровождающим документам ветеринарные товары, проверяет их качество, количество и техническое состояние, сроки годности ветеринарных биологических препаратов и лекарств. Обеспечивает надлежащий учет движения ветеринарных средств, правильность оформления приходно-расходных документов. Организует обеспечение предприятия, хозяйства необходимыми ветеринарными товарами и медикаментами и обеспечивает их сохранность. Организует рациональное использование складских помещений с учетом правил складирования и хранения ветеринарных товаров, химикатов, витаминов, биопрепаратов и лекарств. Обеспечивает техническую исправность складских помещений, оборудования и инвентаря и их своевременный ремонт, содержание аптеки и складских помещений в чистоте и порядке, соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности. Участвует в определении потребности хозяйств в медикаментах, биопрепаратах, инструменте, приборах, оборудовании и других ветеринарных средствах, в проведении инвентаризации аптечных материальных ценностей. Регулярно ведет картотеку о наличии в аптеке товаров, информирует ветеринарных врачей о наличии лекарственных средств, поступлении новых профилактических и лечебных препаратов, приборов, инструмента и знакомит с инструкциями по их применению. Составляет рекламации на ветеринарные средства, не отвечающие требованиям стандартов, инструкций, положений, и предъявляет их поставщикам. Дает рекомендации ветеринарным врачам ферм по правилам хранения, применения и дозировки отпускаемых препаратов. Ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные материалы по вопросам ветеринарии, хранения лекарственных средств, их применения для лечения животных, ведения складского хозяйства, основы фармакологии и ветеринарии, методы лечения животных, основы экономики и организации труда, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (ветеринария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 2 лет.

15. Ветеринария пунктінің меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Қызмет көрсететін аймақтағы ветеринар мамандардың жұмысына әдістемелік басшылықты жүзеге асырады. Бекітілген аумақтағы елді мекендерде жануарлар ауруларының алдын алу және жою бойынша ветеринариялық іс-шаралар ұйымдастырады және жүргізеді. Жануарларды диагностикалық зерттеуді, иммундауды, аса қауіпті жұқпалы аурулар ошағын жоюды, ауру жануарларды амбулаторлық және стационарлық емдеуді, жануарларды сою алдында байқап қарауды, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру және қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады. Ақылы ветеринариялық қызмет көрсету кезінде есептілік бланкілерін ресімдейді және береді. Биопрепараттардың, дәрі-дәрмектердің, дезинфекциялаушы заттардың және ветеринариялық мүліктің түсу және жұмсалу есебін жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз етеді. Жануардың өлу себептерін айқындайды және оның алдын алу бойынша іс-шаралар қабылдайды. Денсаулық сақтау мамандарымен бірге адамдар мен жануарларға ортақ аурулардан халықты қорғау бойынша іс-шаралар жүргізеді. Жұмыс есебін жүргізеді және ветеринария бойынша белгіленген есептілікті ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарларға арналған дәрілік заттарды және дезинфекциялық заттарды қолдану қағидаларын, зертханалық зерттеулер әдістемелерін, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясын, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
16. Ветеринариялық зертхана меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Ветеринариялық-санитариялық сараптама және диагностикалық зерттеулер жүргізуге басшылық жасайды, зертхана жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады. Әдістемелік басшылықты жүзеге асырады және бекітілген жаңа прогрессивті зерттеулер әдістерін енгізеді. Зертханалық мамандардың біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады және зертханалардың есептеріне талдау жүргізеді. Қиын жағдайларда диагноз қою үшін жергілікті жерлерге шығуды және ауруларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеуді жүзеге асырады. Жаңа зерттеу әдістері бойынша ұсыныстарды қарайды, оларды байқаудан өткізуге қатысады және нұсқаулық құжаттарды бекітуге дайындайды. Ветеринариялық зертханалар жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді. Мекемені материалдық жарақтауға жауап береді. Қызметкерлердің еңбек және өндірістік тәртіпті, жұмыс және еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, экологиялық қауіпсіздік, санитариялық режим және өртке қарсы қорғаныс қағидаларын сақтауына жауапты болады. Ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарлар ауруларының алдын алу және жою бойынша іс-шараларды ұйымдастыру жүйесін, жұмыс бейіні бойынша диагностикалық зерттеулер әдістерін; ветеринария бойынша нұсқаулық құжаттарды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты ветеринариялық-санитариялық сараптау қағидаларын, аспаптарды және жабдықтарды, зерттеулерді ұйымдастыру мәселелерін, ветеринариялық мекемелердегі жұмыс және еңбекті қорғау қағидаларын, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария, санитариялық жұмыс режимін, өртке қарсы қорғаныс қағидаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.

15. Заведующий ветеринарным пунктом
Должностные обязанности. Осуществляет методическое руководство работой ветеринарных специалистов в обслуживаемой зоне. Организует и проводит ветеринарные мероприятия по предупреждению и ликвидации заболеваний животных в населенных пунктах на закрепленной территории. Организует диагностические исследования, иммунизацию животных, ликвидацию очагов особо опасных заразных болезней, амбулаторное и стационарное лечение больных животных, предубойный осмотр животных, а также мероприятия по идентификации и искусственному осеменению сельскохозяйственных животных. Оформляет и выдает бланки отчетности при оказании платных ветеринарных услуг. Ведет учет поступления и расходования биопрепаратов, медикаментов, дезинфекционных средств и ветеринарного имущества, обеспечивает их сохранность. Определяет причины падежа животных и принимает меры по его предупреждению. Проводит совместно со специалистами здравоохранения мероприятия по охране населения от болезней, общих для человека и животных. Ведет учет работы и представляет установленную отчетность по ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, правила применения лекарственных средств для животных и дезинфекционных средств, методики лабораторных исследований, технологию производства искусственного осеменения, порядок идентификации сельскохозяйственных животных, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 2 лет.
16. Заведующий ветеринарной лабораторией
Должностные обязанности. Руководит проведением ветеринарно-санитарной экспертизы и диагностических исследований, планирует и организует работу лаборатории. Осуществляет методическое руководство и внедряет утвержденные новые прогрессивные методы исследований. Организует работу по повышению квалификации лабораторных специалистов и проводит анализ отчетов лабораторий. Осуществляет в сложных случаях выезды на места для постановки диагноза и участвует в разработке мероприятий по ликвидации заболеваний. Рассматривает предложения по новым методам исследований, участвует в их апробации и подготавливает для утверждения инструктивные документы. Вносит предложения по улучшению работы ветеринарных лабораторий. Отвечает за материальное оснащение лабораторий. Несет ответственность за соблюдение сотрудниками трудовой и производственной дисциплины, правил работы и охраны труда, техники безопасности, экологической безопасности, санитарного режима и противопожарной защиты. Ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области ветеринарии, систему организации мероприятий по профилактике и ликвидации болезней животных, методы диагностических исследований по профилю работы, инструктивные документы по ветеринарии, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, приборы и оборудование, вопросы организации исследований, правила работы и охраны труда в ветеринарных учреждениях, правила техники безопасности, производственной санитарии, санитарного режима работы, противопожарной защиты.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.

17. Машиналық аула меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықтағы машиналық аула жұмысын басқарады, тапсырмаларды орындаушыларға жеткізеді және олардың жұмыс орындары бойынша қойылуын жүзеге асырады. Машиналық аула қызметкерлері орындайтын жұмыстар көлемдері бойынша шарттық көрсеткіштерді, материалдық ресурстары мен ақша қаражатына деген қажеттілікті әзірлеуді жүзеге асырады. Стандарттар талаптарына сәйкес техниканы сақтауды және сақталуын қамтамасыз етеді, оны ұстаудың озық технологиясын енгізеді. Мыналарға: жаңа ауыл шаруашылығы машиналарын (оларды қабылдауды, қосымша жинақтауды және жаттықтыруды ұйымдастырады) сатып алуға, жабдыққа, қосалқы бөлшектерге және басқа материалдарға өтінім жасауға қатысады, қызметкерлердің олармен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады. Ауыл шаруашылығы техникаларын егіс жұмыстары кезеңіне уақтылы дайындауды, машиналар мен тракторлық агрегаттарды жиынтықтауды, реттеуді және технологиялық баптауды қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы машиналарын күрделі емес жөндеуді ұйымдастырады. Есептен шығарылған машиналарды бөлшектеуді, олардың құрамдас бөліктерінің, құрауыш бірліктерінің және бөлшектерінің ақауларын анықтауды, жарамды бөлшектерді шаруашылықтың қоймасына немесе ауыстыру пунктіне, ал істен шыққандарын металға өткізуді ұйымдастырады. Техниканы сақтауға қою, ауыл шаруашылығы машиналарына жөндеу жүргізу, сақтаудан шығару кестелерін әзірлеуге қатысады. Ауыл шаруашылығы машиналарын ұстау және сақтау технологияларын жетілдіру бойынша жоспарлар мен іс-шаралар әзірлейді. Механизаторларға жиынтықталған машиналарды береді және олардан қабылдап алады және бөлшектеуге жол бермейді. Машиналық аулаға қабылданған және ауладан берілген ауыл шаруашылығы техникасының есебін; машиналық аулада орындалған жұмыстар, қаражат шығыстары туралы есептік құжаттаманы жүргізеді және бухгалтерияға есеп береді. Орындалған жұмыстарды талдауды, материалдық ресурстарды жұмсауды, еңбекақы төлеуді кезең-кезеңімен жүзеге асырады және орталық қызметті және басшылықты машиналардың техникалық жай-күйі туралы хабардар етеді. Машиналық ауланың жұмысшыларына және механизаторларға сынуларды анықтауда, оларды жоюда әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Орындалған жұмыстардың сапасын қамтамасыз етеді және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын, техниканы коррозияға қарсы қорғау технологияларын және оны сақтау мен пайдалану кезеңінде техникалық қызмет көрсету, машиналарды технологиялық баптау және ретке келтіру, жөндеу технологияларын зерделеу бойынша машиналық аула жұмысшыларын оқытуды ұйымдастырады және жүргізеді. Машиналық аула жұмысшыларына және тартылған механизаторларға нұсқама жүргізеді, білімдерін және олардың машиналық аулада жұмыс жүргізу кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын сақтауын тексереді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, техниканың сақталу және машиналар мен агрегаттарды коррозияға қарсы қорғау, сақтау, реттеу, технологиялық баптау, күрделі емес ауыл шаруашылығы техникаларын жөндеу мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік техникалық инспекция жүйесін, техникаға жөндеу жүргізудің және сақтаудың, жөндеу жұмыстарын жоспарлаудың негізгі технологиялық процестерін және машиналарды жөндеу және сақтауға арналған қаражат шығыстарын, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

17. Заведующий машинным двором
Должностные обязанности. Руководит работой машинного двора в хозяйстве, доводит задания до исполнителей и осуществляет расстановку их по рабочим местам. Осуществляет разработку договорных показателей по объемам работ, выполняемых работниками машинного двора, потребности материальных ресурсов и денежных средств. Обеспечивает хранение и сохранность техники в соответствии с требованиями стандартов, внедряет передовую технологию ее содержания. Принимает участие в составлении заявок: на приобретение новых сельскохозяйственных машин (организует их прием, досборку и обкатку), на оборудование, запасные части и другие материалы, организует обеспеченность ими работников. Обеспечивает своевременную подготовку сельскохозяйственной техники к периодам полевых работ, комплектование, регулировку и технологическую настройку машин и тракторных агрегатов. Организует ремонт несложных сельскохозяйственных машин. Организует разборку списанных машин, дефектовку их составных частей, сборочных единиц и деталей, передачу на склад или обменный пункт хозяйства годных деталей, а вышедших из строя - в металлолом. Принимает участие в разработке графиков постановки техники на хранение, проведения ремонта сельскохозяйственных машин, снятия с хранения. Разрабатывает планы и мероприятия по совершенствованию технологии содержания и хранения сельскохозяйственных машин. Выдает механизаторам и принимает от них укомплектованные машины и не допускает их разукомплектования. Ведет учет сельскохозяйственной техники, принимаемой на машинный двор и выдаваемой, отчетную документацию о работах, выполняемых на машинном дворе, расходе средств и отчитывается перед бухгалтерией. Периодически осуществляет анализ выполняемых работ, расходования материальных ресурсов, оплаты труда и информирует центральные службы и руководство о техническом состоянии машин. Оказывает методическую и практическую помощь работникам машинного двора и механизаторам в выявлении характера поломок, их устранении. Обеспечивает качество выполняемых работ и принимает меры по устранению выявленных недостатков. Организует и проводит учебу с рабочими машинного двора по изучению правил и норм охраны труда и пожарной безопасности, технологий противокоррозионной защиты техники и технического обслуживания в период ее хранения и эксплуатации, технологической настройке и регулировке машин, технологии ремонта. Проводит инструктаж рабочих машинного двора и привлеченных механизаторов, проверяет знание и соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности при проведении работ на машинном дворе.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам сохранности техники и противокоррозионной защиты, хранения, регулировки, технологической настройки машин и агрегатов, ремонта несложной сельскохозяйственной техники, систему государственной технической инспекции в агропромышленном комплексе, основные технологические процессы производства ремонта и хранения техники, планирования ремонтных работ и затрат средств на ремонт и хранение машин, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.

Біліктілікке қойылатын талаптар. (Аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе (ауыл шаруашылығы механикаландыру, ауыл шаруашылығындағы техникалық қызмет көрсету және жөндеу) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
18. Жөндеу-механикалық шеберхана меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықтағы тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналарын және басқа да техника құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша шеберхананың өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады. Тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналарын, технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу кестелерін жасауды ұйымдастырады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Техникалық қызмет көрсету қағидаларын сақтай отырып, жөндеу жұмыстарын және техникаға сынақ жүргізуді ұйымдастырады. Жабдықтар, қосалқы бөлшектер, жөндеу материалдарын, аспаптарды, құрал-саймандарды және басқа да материалды-техникалық құралдар сатып алуға есептеулер және өтінімдер жасайды. Ұтымды ету және өнертабыстық жұмыстарды, жабдықтар мен ауыл шаруашылығы техникаларын жөндеу, тозған бөлшектерді қалпына келтіру бойынша ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені енгізуді ұйымдастырады. Жөндеу кәсіпорындарының шаруашылықтың техникалық құралдарын жөндеуін және оларға қызмет көрсетуін ұйымдастыруға қатысады. Жөндеу шеберханасының жұмысшыларын арнайы киіммен, қорғаныс айлабұйымдарымен, құрал-сайманмен, мүкәммалмен, материалдармен, қосалқы бөлшектермен қамтамасыз ету бойынша қажетті шаралар қабылдайды. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту және жөндеу шеберханасындағы еңбек жағдайын жақсарту бойынша күн сайын жұмыстар жүргізеді. Техникалық негізделген өндіру (уақыт) нормаларын әзірлеуді және енгізуді, оларды белгіленген тәртіпті уақтылы қайта қарауды қамтамасыз етеді; жұмыс орындарының кезең-кезеңімен аттестатталуын ұйымдастырады. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша еңбек заңнамасында көзделгендей уақтылы нұсқама жүргізуді қамтамасыз етеді. Жөндеу жұмыстарын, жөндеуге арналған нормалар мен шаруашылық есептеу лимиттерінде көзделген қосалқы бөлшектерді, құрал-саймандарды және ақша қаражаттарын жұмсауды бастапқы есепке алуды ұйымдастырады. Жөндеу шеберханасының жұмысы туралы ағымдағы және жылдық есептерді, жөндеу шеберханасының қарамағындағы жөндеу жабдығын және техниканы есептен шығару актісін жасайды. Жөндеуге жататын техниканы және пайдалануға берілмеген жөнделген техниканы дұрыс сақтауды қамтамасыз етеді. Механизатор кадрлардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; шаруашылықтағы машиналар мен жабдықтардың конструкторлық ерекшелігін, оларды жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және оның тәртібін, жөндеу және техникалық қызмет көрсету саласындағы жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (механизация сельского хозяйства, техническое обслуживание и ремонт в сельском хозяйстве) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
18. Заведующий ремонтно-механической мастерской
Должностные обязанности. Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью мастерской по ремонту и техническому обслуживанию тракторов, сельхозмашин и других технических средств, имеющихся в хозяйстве. Организует составление графиков проведения планово-предупредительного ремонта тракторов, сельхозмашин, технологического оборудования и обеспечивает их выполнение. Организует проведение ремонтных работ, техническое обслуживание и испытание техники. Составляет расчеты и заявки на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов, приборов, инструмента и других материально-технических средств. Организует рационализаторскую и изобретательскую работу, внедрение достижений науки и передового опыта по ремонту оборудования и сельскохозяйственной техники, восстановлению изношенных деталей. Принимает участие в организации ремонта и обслуживания технических средств хозяйства ремонтными предприятиями. Принимает необходимые меры по обеспечению работников ремонтной мастерской специальной одеждой, защитными приспособлениями, инструментом, инвентарем, материалами, запасными частями. Повседневно проводит работу по укреплению трудовой и производственной дисциплины и улучшению условий труда в ремонтной мастерской. Обеспечивает разработку и внедрение технически обоснованных норм выработки (времени), своевременный их пересмотр в установленном порядке, организует периодическую аттестацию рабочих мест. Обеспечивает своевременное проведение предусмотренных трудовым законодательством инструктажей по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды. Организует первичный учет ремонтных работ, расходования запасных частей, инструмента и денежных средств, предусмотренных нормами и хозрасчетными лимитами на ремонт. Составляет текущие и годовые отчеты о работе ремонтной мастерской, акты на списание ремонтного оборудования и техники, находящейся в ведении ремонтной мастерской. Обеспечивает правильное хранение техники, подлежащей ремонту, и отремонтированной техники, которая не передана в эксплуатацию. Проводит работу по повышению квалификации механизаторских кадров.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся ремонта и технического обслуживания, конструктивные особенности имеющихся в хозяйстве машин и оборудования, организацию и порядок их ремонта и технического обслуживания, достижения и передовой опыт в области ремонта и технического обслуживания, основы экономики, организации производства, труда и управления, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.

Біліктілікке қойылатын талаптар. (Аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 1 жылдан кем емес немесе (ауыл шаруашылығы механикаландыру, ауыл шаруашылығындағы техникалық қызмет көрсету және жөндеу) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
19. Ұрық сақтау қоймасының меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Ұрық сақтау қоймасының өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады. Тұқымдық малдардың тереңнен мұздатылған ұрығын стандарттар, ветеринариялық заңнаманың нұсқаулары және сақтау қоймасының жұмыс технологиясы талаптарына сәйкес қабылдауды, сақтауды және жіберуді қамтамасыз етеді. Өндірісті жабдықпен, мүкәммалмен, құрал-сайманмен, көлікпен қамтамасыз етеді. Машиналар мен жабдықтарды тиімді пайдалануды, оларды жөндеуді қамтамасыз етеді және биоқоймалардың температуралық режимдерінің журналын жүргізеді, оларға дезинфекция жүргізеді. Келіп түскен азоттың сертификатын тексереді. Ұрықты сақтаудың дұрыстығын және оның сапасын, сақтау қоймасына жаңадан түскен ұрықтың өлшеп оралуын және салынуын қадағалайды, оның белсенділігін тексеруді қамтамасыз етеді. Шәуетті сақтауды ұйымдастырудың, оның технологиясының және онымен жұмыс істеудің ғылыми жетістіктерін және озық тәжірибесін өндіріске енгізуді ұйымдастырады. Есеп пен есептіліктің жүргізілуін қамтамасыз етеді. Кадрларды даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға қатысады. Жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді. Қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария және асыл тұқымды мал шаруашылығы, ұрықты сақтау және пайдалану мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ұрықты қабылдау, сақтау және жіберу қағидаларын, шәуетті сақтауды ұйымдастырудың, оның технологиясының және онымен жұмыс істеудің ғылыми жетістіктерін және озық тәжірибесін, ұрыққа арналған қолданыстағы стандарттар мен бағаларды, қолданылатын материалдар мен жабдықты, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар. (Ветеринарлық медицина) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 1 года или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (механизация сельского хозяйства, техническое обслуживание и ремонт в сельском хозяйстве) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
19. Заведующий хранилищем семени
Должностные обязанности. Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью хранилища семени. Обеспечивает прием, хранение и отпуск глубоко замороженного семени племенных производителей в соответствии с требованиями стандартов, инструкций ветеринарного законодательства и технологии работы хранилища. Обеспечивает производство оборудованием, инвентарем, инструментом и транспортом. Обеспечивает эффективную эксплуатацию машин и оборудования, их ремонт и ведет журнал температурных режимов биохранилищ, проводит их дезинфекцию. Проверяет сертификаты на поступающий азот. Следит за правильностью хранения семени и его качеством, расфасовкой и закладкой вновь поступающего семени в хранилище, обеспечивает исследование его на активность. Организует внедрение в производство достижений науки и передового опыта организации, технологии хранения и работы со спермой. Организует ведение учета и отчетности. Участвует в организации подготовки и повышения квалификации кадров. Обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", "О племенном животноводстве", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, методические и инструктивные материалы по вопросам ветеринарии и племенного животноводства, хранения и использования семени, правила приемки, хранения и отпуска семени, достижения науки и передовой опыт организации, технологии хранения и работы со спермой, действующие стандарты и цены на семя, применяемые материалы и оборудование, основы законодательства по охране окружающей среды, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

20. Агроорманмелиораторы
Лауазымдық міндеттері. Мелиорациядан кейін қорғаныш орман екпелерін отырғызу және өсіру және оларда шаруашылық жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастырады. Агроорман мелиоративтік жұмыстарының озық технологияларын әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз етеді. Қорғаныш орман өсіру саласындағы озық тәжірибені енгізеді. Агроорман мелиоративтік жұмыстарын жүргізудің жоспарлы құжаттамасын әзірлейді және жоспарлардың орындалуын қамтамасыз етеді. Агроорман мелиоративтік жобалау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Орындалған агроорман мелиоративтік жұмыстарын техникалық қабылдап алуды жүзеге асырады. Қорғаныш орман екпелеріне түгендеу жүргізуді және зерттеуді ұйымдастырады және олардың нәтижесі бойынша жоспарланған іс-шараларды жүзеге асырады. Орман дақылдары, орман шаруашылығы және орман кептіру жұмыстарын, қарапайым гидротехникалық құрылыстарды салуды ұйымдастырады. Қажетті оперативтік есепті және статистикалық есептілікті жүргізеді. Орман екпелерін және қоршаған ортаны қорғау мен күзету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру бойынша іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, орман мелиоративтік жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, орман мелиоративтік жұмыстарды жүргізудің агротехникасын және технологиясын, орман жолақтарын орналастыруға және оның конструкциясына қойылатын талаптарды, қорғаныш орман өсіру саласындағы ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
I санатты агроорманмелиораторы: (Орман ресурстары және орман шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және IІ санатты агроорманмелиораторы лауазымындағы еңбек өтілі
3 жылдан кем емес.
IІ санатты агроорманмелиораторы: (Орман ресурстары және орман шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ агроорманмелиораторы лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Санаты жоқ агроорманмелиораторы: еңбек өтіліне талап қоймастан (орман ресурстары және орман шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

20. Агролесомелиоратор
Должностные обязанности. Организует работу по закладке и выращиванию защитных лесонасаждений после мелиорации и ведению в них хозяйства. Обеспечивает разработку и внедрение передовой технологии агролесомелиоративных работ. Внедряет передовой опыт в области защитного лесоразведения. Разрабатывает плановую документацию проведения лесомелиоративных работ и обеспечивает выполнение планов. Организует работы по агролесомелиоративному проектированию. Осуществляет техническую приемку выполненных лесомелиоративных работ. Организует проведение инвентаризаций и обследования защитных лесонасаждений и осуществляет намеченные по их результатам мероприятия. Организует лесокультурные, лесохозяйственные и лесоосушительные работы, строительство простейших гидротехнических сооружений. Ведет необходимый оперативный учет и статистическую отчетность. Организует работы по охране и защите лесонасаждений и окружающей среды. Участвует в разработке и внедрении мероприятий по совершенствованию организации труда. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации лесомелиоративных работ, агротехнику и технологию проведения лесомелиоративных работ, требования к размещению и конструкции лесных полос, достижения науки и передовой опыт в области защитного лесоразведения, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы экономики, организации труда и управления, основы законодательства в области охраны окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Агролесомелиоратор I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (лесные ресурсы и лесоводство) и стаж работы на должности агролесомелиоратора II категории не менее 3 лет.
Агролесомелиоратор II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (лесные ресурсы и лесоводство) и стаж работы на должности агролесомелиоратора без категории не менее 3 лет.
Агролесомелиоратор без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (лесные ресурсы и лесоводство) без предъявления требований к стажу работы.

21. Агроном
Лауазымдық міндеттері. Бекітілген учаскеде жұмыстарды жүзеге асырады. Өнім өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру мақсатында егіншіліктің ғылыми-негізделген жүйелерін игеру және өсімдік шаруашылығын одан әрі әртараптандыру бойынша жұмыстарды жүргізеді. Ауыл шаруашылығы алқаптарының өнімділігін, топырақ құнарлылығын арттыру, жұмыс күшін, техниканы ұтымды пайдалану, органикалық және минералдық тыңайтқыштарды, пестицидтерді, өсім реттеуіштерін дұрыс қолдану бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру мен жинаудың, азықтарды дайындау мен сақтаудың қарқынды технологияларын және озық тәжірибесін енгізеді. Ауыспалы егістің игерілуін және егіс алаңдарының ұтымды құрылымын қамтамасыз етеді. Тұқымдардың, отырғызу материалының, тыңайтқыштардың, химикаттардың және басқа да материалдардың дұрыс сақталуын ұйымдастырады. Бөлімше ішінде буындар, бригадалар қалыптастыруға қатысады және олардың оңтайлы мөлшерін айқындайды. Бөлімше үшін жұмыс жоспарларын, жұмыстарды орындау кестесін әзірлейді. Жаңа технологияларды, ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа сорттарын қолдану бойынша тәжірибелік жұмыстар жүргізеді. Жоспарлы тапсырмалардың орындалуын, ауыл шаруашылығы өнімдерін өсіру бойынша қабылданған іс-шаралардың тиімділігін талдайды. Егіске, тыңайтқыштарды, тұқымдарды есептен шығаруға арналған актілерді уақтылы жасайды. Алқаптар тарихының кітабын және басқа да агрономиялық құжаттаманы жүргізеді. Есеп пен белгіленген есептіліктің жүргізілуін ұйымдастырады. Қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорнының қызметіне қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылының агротехникасын және тұқым шаруашылығын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және IІ санатты агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

21. Агроном
Должностные обязанности. Осуществляет работу на закрепленном участке. Проводит работу по освоению научно обоснованной системы земледелия и дальнейшей интенсификации растениеводства в целях увеличения объемов производства и повышения качества продукции. Организует выполнение мероприятий по повышению урожайности сельскохозяйственных угодий, плодородия почв, рациональному использованию рабочей силы, техники, правильному применению органических и минеральных удобрений, пестицидов, регуляторов роста. Внедряет интенсивную технологию и передовой опыт возделывания и уборки сельскохозяйственных культур, заготовки и хранения кормов. Обеспечивает освоение севооборотов и рациональную структуру посевных площадей. Организует правильное хранение семян, посадочного материала, удобрений, химикатов и других материалов. Участвует в формировании внутри подразделения звеньев, бригад и определяет их оптимальные размеры. Разрабатывает для подразделения рабочие планы, графики выполнения работ. Ведет опытную работу по применению новых технологий, новейших сортов сельскохозяйственных культур. Анализирует выполнение плановых заданий, эффективность применяемых мероприятий по выращиванию сельскохозяйственной продукции. Своевременно составляет акты на посевы, списание удобрений, семян. Ведет книгу истории полей и другую агрономическую документацию. Организует ведение учета и установленной отчетности. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся деятельности сельскохозяйственного предприятия, агротехнику и семеноводство выращиваемых сельскохозяйственных культур, действующие стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт в области растениеводства, основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Агроном I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы на должности агронома II категории не менее 3 лет.

ІІ санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ агроном лауазымындағы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
Санаты жоқ агроном: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) немесе техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім.
22. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі агроном
Лауазымдық міндеттері. Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күрес бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Шаруашылықтың аумағындағы ауыл шаруашылығы алқаптарына жүйелі тексерулер жүргізеді, олардың зиянкестермен және аураларымен қоныстану (залалдану) алаңын, дәрежесін және олармен күрестің нақты әдістерін айқындайды. Танаптардың ластану картасын жасайды. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден агротехникалық, химиялық, биологиялық және басқа да заттармен қорғау бойынша профилактикалық тұтынушылық іс-шаралар кешенін жүргізуді қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күрес бойынша іс-шаралар жоспарларын және кестелерін әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Ауыспалы егіс схемаларын жасауға, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің қарқынды технологиясын, өсімдіктерді қорғау бойынша алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге қатысады. Пестицидтермен жұмыс істеу үшін химиялық және материалдық-техникалық құралдарға, арнайы киімге, жеке қорғаныс құралдарына деген қажеттілікті айқындайды. Пестицидтердің әкелінуін, дұрыс сақталуын және есепке алынуын ұйымдастырады, олардың ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Қырмандарды, қоймаларды және сақтау орындарын химиялық өңдеуді, тұқымдық материалды егу алдында химикатпен өңдеуді ұйымдастырады. Химиялық препараттар мен ерітінділерді қолдану дозасын қатаң бақылауды жүргізеді. Пестицидтермен жұмыс істеу кезінде жұмысшыларды санитариялық қағидаларға оқыту бойынша жұмыстар жүргізеді. Жұмысшылардың қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктерін қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, энтомологияны, фитопатологияны, ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күрестің әдістері мен құралдарын, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, өсімдіктерді қорғау саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбек және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Өсімдіктерді қорғау жөніндегі І санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және өсімдіктерді қорғау жөніндегі ІІ санатты агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

Агроном II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы на должности агронома без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы на должности агронома без категории не менее 5 лет.
Агроном без категории: Высшее (или послевузовское) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) без предъявления требований к стажу работы.
22. Агроном по защите растений
Должностные обязанности. Организует работу по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками. Проводит систематические обследования сельскохозяйственных угодий на территории хозяйства, определяет площади, степень заселения (заражения) их вредителями и болезнями и конкретные методы борьбы с ними. Составляет карту засоренности полей. Обеспечивает проведение комплекса профилактических потребительских мероприятий по защите сельскохозяйственных растений от вредителей, болезней и сорняков агротехническими, химическими, биологическими и другими средствами. Разрабатывает планы и графики мероприятий по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками и обеспечивает их выполнение. Участвует в составлении схем севооборотов, во внедрении интенсивной технологии возделывания сельскохозяйственных культур, передовой технологии по защите растений. Определяет потребность в химических и материально-технических средствах, специальной одежде, средствах индивидуальной защиты для работы с пестицидами. Организует завоз, правильное хранение и учет пестицидов, обеспечивает их рациональное использование. Организует химическую обработку зернотоков, складов и хранилищ, предпосевную обработку семенного материала химикатами. Обеспечивает соблюдение регламентов применения химических препаратов и растворов. Проводит работу по обучению работников санитарным правилам при работе с пестицидами. Обеспечивает соблюдение работниками законодательства по охране окружающей среды, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по защите сельскохозяйственных растений, агротехнику, энтомологию, фитопатологию, методы и средства борьбы с вредителями сельскохозяйственных культур, болезнями и сорняками, технологию обработки растений и семян пестицидами, достижения науки и передового опыта в области защиты растений, основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Агроном по защите растений I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений) и стаж работы на должности агронома по защите растений II категории не менее 3 лет.

Өсімдіктерді қорғау жөніндегі ІІ санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және өсімдіктерді қорғау жөніндегі санаты жоқ агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ агроном лауазымындағы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
Өсімдіктерді қорғау жөніндегі санаты жоқ агроном: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім.
23. Тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном
Лауазымдық міндеттері. Жоғары сапалы тұқым сорттарын және отырғызу материалын өсіру бойынша, сондай-ақ, шаруашылық үшін қажетті мөлшерде тұқым қорын құру, республикалық қорға сорттық және гибридтік тұқымдар жеткізудің шарттық міндеттемелерін орындау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады. Тұқым шаруашылығы бойынша жоспарлы құжаттама жасайды. Тұқымдық учаскелер отырғызудың барынша оңтайлы мерзімдерін, жоғары сапалы тұқым алу мақсатында оларды күтіп-баптау бойынша агрономиялық іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз етеді. Сорттық егістіктерді сынақтан өткізуді жүргізеді. Тұқым шаруашылығы егістіктерін уақтылы жинауды, тұқымды себуді, тұқымды жинаудан кейінгі өңдеуді, оларды жоғары егістік кемеліне дейін жеткізуді ұйымдастырады. Тұқымның дұрыс сақталуын және тұқымдық мақсаттарға пайдаланылуын ұйымдастырады. Жаңа сорттарды өндірістік сынауды ұйымдастырады. Сорт ауыстыру және сорт жаңарту бойынша жұмыстар жүргізеді, жаңа өнімділігі жоғары сорттар мен гибридтерді өндіріске жеделдете енгізуді қамтамасыз етеді. Қажетті сорттар мен гибридтердің тұқымын және отырғызу материалын сатып алуға өтінімдер жасайды, шарттар ресімдейді, оларды уақтылы алуды қамтамасыз етеді. Тұқым сапасын жақсарту, тапшы және перспективалы сорттар тұқымдарының өндірісін ұлғайту, дәнді дақылдар тұқым шаруашылығын өндірістік негізге көшіру бойынша іс-шаралар әзірлейді. Тұқым шаруашылығы бойынша есепті және белгіленген есептілікті жүргізеді. Тұқым зертханасына талдауға тұқым үлгілерін уақтылы жібереді. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, тұқымдарды байқаудан өткізу және егістік сапаларын бағалау әдістерін, тұқым сапасын жақсарту тәсілдері мен әдістерін, тұқым өндіру және өңдеу технологиясын, тұқым шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Тұқым шаруашылығы жөніндегі І санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және тұқым шаруашылығы жөніндегі ІІ санатты агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

Агроном по защите растений II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений) и стаж работы на должности агронома по защите растений без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома по защите растений без категории не менее 5 лет.
Агроном по защите растений без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) без предъявления требований к стажу работы.
23. Агроном по семеноводству
Должностные обязанности. Организует работу по выращиванию высококачественных сортовых семян и посадочного материала, а также по созданию в необходимом количестве семенного фонда для хозяйства, выполнению договорных обязательств поставки сортовых и гибридных семян в республиканский фонд. Составляет плановую документацию по семеноводству. Обеспечивает в наиболее оптимальные сроки закладку семенных участков, проведение агрономических мероприятий по уходу за ними в целях получения высококачественных семян. Проводит апробацию сортовых посевов. Организует своевременную уборку семеноводческих посевов, засыпку семян, послеуборочную обработку семян, доведение их до высоких посевных кондиций. Организует правильное хранение и целевое использование семян. Организует производственные испытания новых сортов. Проводит работу по сортосмене и сортообновлению, обеспечивает ускоренное внедрение в производство новых высокопродуктивных сортов и гибридов. Составляет заявки, оформляет договоры на приобретение семян и посадочного материала необходимых сортов и гибридов, обеспечивает своевременное их получение. Разрабатывает мероприятия по улучшению семеноводства, увеличению производства семян дефицитных и перспективных сортов, переводу семеноводства зерновых культур на промышленную основу. Ведет учет и установленную отчетность по семеноводству. Своевременно отправляет на анализ в семенную лабораторию образцы семян. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О семеноводстве", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по семеноводству, агротехнику, методы апробации и оценки посевных качеств семян, приемы и методы улучшения качества семян, технологию производства и обработки семян, достижения науки и передовой опыт в области семеноводства, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Агроном по семеноводству I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы на должности агронома по семеноводству II категории не менее 3 лет.

Тұқым шаруашылығы жөніндегі ІІ санатты агроном: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және тұқым шаруашылығы жөніндегі санаты жоқ агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном лауазымындағы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
Тұқым шаруашылығы жөніндегі санаты жоқ агроном: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім.
24. Агрохимик
Лауазымдық міндеттері. Топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлейді және енгізеді. Өсірілетін өсімдіктің биологиялық ерекшеліктерін, шаруашылықтың топырақтық-климаттық жағдайларын, органикалық және минералдық тыңайтқыштарды пайдаланудың тиімділігін, химиялық қорғаныс заттарын, оларды қолдану тәсілдерін жүйелі түрде зерделейді және тыңайтқыштар мен басқа да химиялық заттардың қандай учаскелерде, қандай мерзімдерде және қандай мөлшерде қолданылу қажеттігін айқындайды. Ауыспалы егістер, тыңайтқыштар мен химиялық заттарға деген қажеттілік және оларды пайдалану жоспарларын жасауға қатысады. Агрохимиялық картограммалар жасауды ұйымдастырады, жыл сайын жұмыс кезеңінде оларды жекелеген ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша топырақ үлгілерін талдау негізінде түзетуді жүргізеді. Жекелеген шаруашылық бөлімшелерінде өнім өндірісі жоспарын әзірлеуге қатысады. Тыңайтқышты дайындауды және сақтауды, сондай-ақ, белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа енгізуді ұйымдастырады. Тыңайтқыштар енгізу кезінде механикаландыруды және осындай жұмыстарды ұйымдастырудың озық тәжірибесін енгізуге қатысады. Топырақтың, жемшөптің, өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, минералдық, органикалық тыңайтқыштардың және басқа материалдың сынамаларын дайындауды жүзеге асырады. Агрохимиялық зертхана қызметкерлерінің физикалық-химиялық зерттеулер, экспресс-талдаулар жүргізуін ұйымдастырады, химиялық талдаудың жаңа әдістерін байқаудан өткізуді, зертханалық қондырғыларды, аспаптарды және жабдықтарды жұмысқа дайындауды жүргізеді. Талдаулар деректерін есептеуді және математикалық-статистикалық өңдеуді орындайды. Тыңайтқыштармен және өсімдіктерді қорғаудың химиялық заттарымен тәжірибелік жұмыс жүргізеді, өсімдік шаруашылығы өніміне зиянды заттардың рұқсат етілгеннен жоғары деңгейде қосылғаны, өндірілген өнімнің сапасы үшін жауапты болады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агрохимия саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; топырақтануды, агрохимияны, топырақты зертханалық зерттеу технологиясын, өсімдік сынамаларын, тыңайтқыштарды, химиялық материалдарды, ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды, улы химикаттарды, гербицидтерді қолдану саласындағы ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты агрохимик: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты агрохимик немесе агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

Агроном по семеноводству II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) и стаж работы на должности агронома по семеноводству без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома по семеноводству без категории не менее 5 лет.
Агроном по семеноводству без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) без предъявления требований к стажу работы.
24. Агрохимик
Должностные обязанности. Разрабатывает и внедряет агрохимические мероприятия, направленные на повышение плодородия почвы и увеличение урожайности сельскохозяйственных культур. Систематически изучает биологические особенности возделываемых растений, почвенно-климатические условия хозяйства, эффективность использования органических и минеральных удобрений, средств химзащиты, способы их применения и определяет на каких участках, в какие сроки и в какой мере должны применяться удобрения и другие химические средства. Участвует в составлении севооборотов, планов потребности и использования удобрений и химических средств. Организует составление агрохимических картограмм, ежегодно по периодам работ проводит их корректировку на основе анализа почвенных образцов по отдельным сельскохозяйственным угодьям. Участвует в разработке планов производства продукции отдельными хозяйственными подразделениями. Организует заготовку и хранение, а также внесение в почву удобрений в соответствии с установленными нормами. Участвует во внедрении механизации при внесении удобрений и передового опыта организации этих работ. Осуществляет подготовку проб почвы, кормов, продукции растениеводства, минеральных, органических удобрений и других материалов. Организует проведение работниками агрохимической лаборатории физико-химических исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов химического анализа, подготовку лабораторных установок, приборов и оборудования к работе. Выполняет расчеты и математически-статистическую обработку данных анализа. Ведет опытную работу с удобрениями и химическими средствами защиты растений, несет ответственность за сверхдопустимые включения вредных веществ в продукцию растениеводства, качество производимой продукции. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области агрохимии, почвоведение, агрохимию, технологию лабораторных исследований почв, растительных проб, удобрений, химических материалов, достижения науки и передовой опыт в области применения удобрений, ядохимикатов, гербицидов в сельском хозяйстве, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Агрохимик I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия) и стаж работы на должности агрохимика или агронома II категории не менее 3 лет.

ІІ санатты агрохимик: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ агрохимик немесе агроном лауазымындағы еңбек өтілі 1 жылдан кем емес немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ агрохимик немесе агроном лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Санаты жоқ агрохимик: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (агрономия) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім.
25. Бактериолог
Лауазымдық міндеттері. Карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізеді. Өлген малдарды байқап қарауды және союды жүргізеді. Жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттар талаптарына сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Зерттеу және санитарлық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттаманы, сондай-ақ, зерттеулер нәтижелерін ресімдейді, олар бойынша сараптама актісін береді. Бокстың зарарсыздандыруды, жұмыс орнын өңдеуді, құрал-сайманды стерилдеуді жүргізеді, реактив ерітінділерді, қоректік ортаны дайындайды. Жүргізілген талдаулардың нәтижелерін ресімдейді және есептейді, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын қамтамасыз етеді. Өз құзыреті шегінде ұйым жұмысшыларына әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Бактериология саласында экспериментальдық зерттеулер жүргізеді. Жаңа жұмыс әдістерін әзірлеуге қатысады. Жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есебін жүргізуді жүзеге асырады. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Белгіленген есептілікті жүргізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды, зертханалық жабдықты пайдалану қағидаларын, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің бактериалды аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, материалдарды зертханалық зерттеудің әдістемелерін, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты бактериолог: (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты бактериолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты бактериолог: (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ бактериолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ бактериолог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

Агрохимик II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия) и стаж работы на должности агрохимика или агронома без категории не менее 1 года или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома или агрохимика без категории не менее 3 лет.
Агрохимик без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) без предъявления требований к стажу работы.
25. Бактериолог
Должностные обязанности. Проводит лабораторную карантинно-фитосанитарную и ветеринарно-санитарную экспертизу. Проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных. Осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных. Выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов. Оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки, а также результаты исследований, выдает по ним акты экспертизы. Проводит обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовит растворы реактивов, питательные среды. Оформляет и рассчитывает результаты проводимых анализов, обеспечивает уничтожение остатков биологического материала. Оказывает методическую и практическую помощь работникам организации в пределах своей компетенции. Проводит экспериментальные исследования в области бактериологии. Участвует в разработке новых методов работы. Осуществляет анализ и ведет учет проведенных лабораторно-диагностических исследований. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Ведет установленную отчетность.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные и методические документы по вопросам агропромышленного комплекса, правила эксплуатации лабораторного оборудования, ветеринарную микробиологию, бактериологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей бактериальных болезней животных и растений, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Бактериолог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы в должности бактериолога II категории не менее 2 лет.
Бактериолог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы в должности бактериолога без категории не менее 2 лет.
Бактериолог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) без предъявления требований к стажу работы.

26. Ветеринар дәрігер
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықтың жануарлардың ауруы мен өлуінің алдын алу жөніндегі ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар жоспарын жасайды. Ауырған мал мен құсты емдеуді жүргізеді, жануарларды ұстау, азықтандыру және оларды күтіп-бағу кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық қағидалардың орындалуын қадағалайды. Мал шаруашылығы фермаларында, мал базаларында, малдан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу және сақтауға арналған аумақтарда және үй-жайларда дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дезактивация жүргізуді ұйымдастырады. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады. Бекітілген жаңа ветеринария құралдарын, ветеринария саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені енгізеді. Ұйымда Қазақстан Республикасының және Кеден одағының ветеринария саласындағы заңнамалары, ветеринариялық-санитариялық қағидалары және халықты адам мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау жөніндегі қағидалары талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді. Ветеринария бойынша есептің жүргізілуін және белгіленген есептіліктің дайындалуын қамтамасыз етеді. Табынның өсімін молайту кезінде ветеринариялық-санитариялық қағидалардың орындалуын қадағалайды. Аналық бастың қысырлығын болдырмау және жою, сау төл өсіру бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асырады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, микробиологияны, эпизоотологияны, дәрілік және дезинфекциялық заттарды, оларды қолдану қағидаларын, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясын, оның сапасына қойылатын талаптарды, жануарларды ұстаудың зоогигиеналық және ветеринариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты ветеринариялық-санитариялық сараптау қағидаларын, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясын, ветеринария және ветеринариялық сараптама саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты ветеринар дәрігер: (Ветеринарлық медицина) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты ветеринар дәрігер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
ІІ санатты ветеринар дәрігер: (Ветеринарлық медицина) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ ветеринар дәрігер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Санаты жоқ ветеринар дәрігер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (ветеринарлық медицина) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

26. Ветеринарный врач
Должностные обязанности. Составляет план ветеринарно-профилактических мероприятий хозяйства по предупреждению заболеваний и падежа животных. Проводит лечение заболевшего скота и птицы, следит за выполнением зоогигиенических и ветеринарных правил при содержании, кормлении животных и уходе за ними. Организует проведение дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дезактивации на животноводческих фермах, скотобазах, на территориях и в помещениях для переработки и хранения продуктов и сырья животного происхождения. Организует мероприятия по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных. Внедряет утвержденные новые ветеринарные средства, достижения науки и передовой опыт в области ветеринарии. Обеспечивает выполнение в организации требований законодательства Республики Казахстан и Таможенного союза в области ветеринарии, ветеринарно-санитарных правил и правил по охране населения от болезней общих для человека и животных. Обеспечивает ведение учета и подготовку установленной отчетности по ветеринарии. Следит за выполнением ветеринарно-санитарных правил при воспроизводстве стада. Осуществляет ветеринарные мероприятия по предупреждению и ликвидации яловости маточного поголовья, выращиванию здорового молодняка. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные и инструктивные материалы в области ветеринарии, микробиологию, эпизоотологию, лекарственные и дезинфекционные средства, правила их применения, технологию производства продукции животноводства, требования к ее качеству, зоогигиенические и ветеринарные правила содержания животных, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства искусственного осеменения, достижения науки и передовой опыт в области ветеринарии и ветеринарной экспертизы, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Ветеринарный врач I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина) и стаж работы в должности ветеринарного врача II категории не менее 3 лет.
Ветеринарный врач II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина) и стаж работы в должности ветеринарного врача без категории не менее 3 лет.
Ветеринарный врач без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина) без предъявления требований к стажу работы.

27. Зертхананың ветеринар дәрігері
Лауазымдық міндеттері. Ауруларды диагностикалаудың алдыңғы қатарлы тәсілдері мен әдістерін пайдалана отырып, жануарлар мен адамдар ауруларының алдын алуға бағытталған зертханалық зерттеулер жүргізеді. Шаруашылықтардан, ұйымдардан, ветеринариялық мекемелерден және басқа заңды және жеке тұлғалардан түскен объектілерде патология-анатомиялық, микроскопиялық, бактериологиялық, биологиялық, серологиялық, гистологиялық, химиялық-токсикологиялық, биохимиялық, санитариялық-микологиялық, ихтиопатологиялық, капрологиялық, радиологиялық, ветеринариялық-санитариялық және басқа да зертханалық зерттеулер жүргізеді. Зерттеулердің дұрыстығына, толықтығы мен уақыттылығына жауап береді. Зерттеулер нәтижелері бойынша тиісті құжаттаманы ресімдейді. Жануарлардың жұқпалы аурулары қоздырғыштарының анықталғаны туралы мәліметтер береді. Зертханашыларды даярлауды жүргізеді. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, зертханалық зерттеулер жүргізу әдістерін, қызмет көрсетілетін аймақта жануарлардың ауруы бойынша ахуалды, зертханалық диагностика саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты зертхананың ветеринар дәрігері: (Ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты зертхананың ветеринар дәрігері лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты зертхананың ветеринар дәрігері: (Ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ зертхананың ветеринар дәрігері лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ зертхананың ветеринар дәрігері: Еңбек өтіліне талап қоймастан (ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.
28. Ветеринариялық фельдшер
Лауазымдық міндеттері. Жануарлар аурулары мен өлімінің алдын алу бойынша профилактикалық, ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды, сондай-ақ, ауырған мал мен құсты емдеуді жүргізеді. Жемшөптің, жайылымдардың, жануарларды суару орындарының, үй-жайдың, жабдықтың және құрал-сайманның санитариялық жай-күйін қадағалайды, мал шаруашылығы үй-жайларына санитариялық өңдеу жүргізуді қамтамасыз етеді. Ветеринар дәрігердің басшылығымен мал өлекселерін патология-анатомиялық ашуды жүргізеді. Көңді биотермиялық залалсыздандыру, сондай-ақ, мал мен құсты тасымалдаудан кейін автомобилдерді және ыдысты жуу мен дезинфекциялау регламенттерінің сақталуын қамтамасыз етеді. Дәрі-дәрмектердің, дезинфекциялық заттардың және басқа материалдардың түсу және жұмсалу есебін жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз етеді. Ветеринар дәрігердің нұсқауы бойынша ветеринария бойынша есепті жүргізеді және белгіленген есептілікті дайындайды. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарларды ұстаудың зоогигиеналық және ветеринариялық қағидаларын, дәрілік және дезинфекциялық заттарды, оларды қолдану қағидаларын, дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу тәртібін, ветеринариялық құжаттарды рәсімдеу тәртібін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты ветеринариялық фельдшер: (Ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және ІІ санатты ветеринариялық фельдшер лауазымындағы еңбек өтілі
2 жылдан кем емес.
ІІ санатты ветеринариялық фельдшер: (Ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ ветеринариялық фельдшер лауазымындағы еңбек өтілі
2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ ветеринариялық фельдшер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім.

27. Ветеринарный врач лаборатории
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования, направленные на предупреждение заболеваний животных и человека, используя при этом передовые приемы и методы диагностики болезней. Проводит патологоанатомические, микроскопические, бактериологические, биологические, серологические, гистологические, химико-токсикологические, биохимические, санитарно-микологические, ихтиопатологические, капрологические, радиологические, ветеринарно-санитарные и другие лабораторные исследования на объектах, поступающих из хозяйств, организаций, ветеринарных учреждений и других юридических и физических лиц. Отвечает за правильность, полноту и своевременность проведения исследований. Оформляет соответствующую документацию по результатам исследований. Дает сведения о выявлении возбудителей заразных болезней животных. Проводит подготовку лаборантов. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, методы проведения лабораторных исследований, обстановку по заболеваемости животных в обслуживаемой зоне, достижения науки и передовой опыт в области лабораторной диагностики, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, нормы и правила охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Ветеринарный врач лаборатории I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы на должности ветеринарного врача лаборатории II категории не менее 2 лет.
Ветеринарный врач лаборатории II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы на должности ветеринарного врача лаборатории без категории не менее 2 лет.
Ветеринарный врач лаборатории без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) без предъявления требований к стажу работы.
28. Ветеринарный фельдшер
Должностные обязанности. Проводит профилактические, ветеринарно-санитарные мероприятия по предупреждению заболеваний и падежа животных, а также лечение заболевшего скота и птицы. Следит за санитарным состоянием кормов, пастбищ, мест водопоя животных, помещений, оборудования и инструмента, обеспечивает проведение санитарной обработки животноводческих помещений. Под руководством ветеринарного врача производит патологоанатомическое вскрытие трупов животных. Обеспечивает соблюдение регламентов биотермического обезвреживания навоза, а также мойки и дезинфекции автомобилей и тары после перевозки скота и птицы. Ведет учет поступления и расходования медикаментов, дезинфекционных средств и других материалов, обеспечивает их хранение. По указанию ветеринарного врача ведет учет и подготавливает установленную отчетность по ветеринарии. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, зоогигиенические и ветеринарные правила содержания животных, лекарственные и дезинфекционные средства, правила их применения, порядок проведения дезинфекций, дезинсекций и дератизаций, порядок оформления ветеринарных документов, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Ветеринарный фельдшер I категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (ветеринария) и стаж работы на должности ветеринарного фельдшера II категории не менее 2 лет.
Ветеринарный фельдшер II категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (ветеринария) и стаж работы на должности ветеринарного фельдшера без категории не менее 2 лет.
Ветеринарный фельдшер без категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (ветеринария) без предъявления требований к стажу работы.

29. Вирусолог
Лауазымдық міндеттері. Карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізеді. Жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады. Жануарлар аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Зерттеу және санитарлық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді. Бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерилдендірілуін жүргізеді, реактивтер ерітінділерін, қоректік ортаны дайындайды. Жүргізілген талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын қамтамасыз етеді. Өз құзыреті шегінде зертхана жұмысшыларына әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Жабдықтар мен аспаптардың бекітілген жаңа түрлерін сынауға, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық ауруларын диагностикалаудың қазіргі заманғы әдістерін әзірлеуге қатысады. Жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есебін жүргізуді жүзеге асырады. Картотека жүргізеді және коллекциялық материалдың сақталуын жүзеге асырады. Қоректік ортаның және диагностикалық препараттардың дұрыс сақталуын және жарамдылық мерзімін қадағалайды.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы", "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, зертханалық жабдықтар мен аспаптардың жұмыс қағидатын және пайдалану қағидаларын, вирусология мен фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, материалдарды зертханалық зерттеу әдістемелерін, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты вирусолог: (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты вирусолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты вирусолог: (Биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ вирусолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ вирусолог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (биология, биотехнология, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

29. Вирусолог
Должностные обязанности. Проводит лабораторную карантинно-фитосанитарную и ветеринарно-санитарную экспертизу. Осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных. Выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. В процессе работы применяет международные и отечественные стандарты. Проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки. Проводит обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовит растворы реактивов, питательные среды. Оформляет и рассчитывает результаты проводимых анализов, обеспечивает уничтожение остатков биологического материала. Оказывает методическую и практическую помощь работникам лабораторий в пределах своей компетенции. Участвует в испытаниях утвержденных новых видов оборудования и приборов, разработке современных методов диагностики вирусных заболеваний животных и растений. Осуществляет анализ и ведет учет проведенных лабораторно-диагностических исследований. Ведет картотеку и осуществляет хранение коллекционного материала. Следит за правильностью хранения и сроками годности питательных сред и диагностических препаратов.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", "О ветеринарии", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, принцип работы и правила эксплуатации лабораторного оборудования и приборов, вирусологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей вирусных болезней животных и растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Вирусолог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы в должности вирусолога II категории не менее 2 лет.
Вирусолог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) и стаж работы в должности вирусолога без категории не менее 2 лет.
Вирусолог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (биология, биотехнология, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария) без предъявления требований к стажу работы.

30. Герболог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторинг және бағалау жүргізеді. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторингті және бағалауды және ауыл шаруашылығы ұйымдарына фитосанитариялық жай-күй туралы ақпарат ұсынуды жүзеге асырады, ауыл шаруашылығы дақылдарының карантиндік арамшөптерімен күрестің басталу, аяқталу мерзімдері және олардың болжамдары туралы хабардар етеді. Талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді. Зерттеулер жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді. Зертханалық жабдықты жұмысқа дайындайды. Биологиялық материал қалдықтарының зарарсыздандырылуын және жойылуын қамтамасыз етеді. Облыстың және ауданның қызмет көрсетілетін аумағында ауыл шаруашылығы дақылдары карантиндік арамшөптерінің есебін және анықталуын жүргізеді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Республикада, облыста, жекелеген ауданда арамшөптердің таралу және даму болжамдарын және үлгілерін жасауға қатысады. Зерттеудің жаңа тесттері мен әдістерін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есепке алуды жүргізеді. Белгіленген тәртіпте есептер ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерден алынатын өнімге карантиндік арамшөптермен ластану мәніне сараптама жүргізу әдістерін, карантиндік арамшөптерді бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына арамшөптермен ластану мәніне қатысты зерттеу жүргізу әдістемесін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты герболог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты герболог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты герболог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ герболог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ герболог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

30. Герболог
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. Осуществляет фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур и представление сельскохозяйственным организациям информации о фитосанитарном состоянии, сигнализирует о сроках начала, окончания борьбы и прогнозов с карантинными сорняками сельскохозяйственных культур. Оформляет и рассчитывает результаты анализов. Оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований. Подготавливает лабораторное оборудование к работе. Обеспечивает обеззараживание и уничтожение остатков биологического материала. Ведет учет и выявление карантинных сорняков сельскохозяйственных культур на обслуживаемой территории области и районов. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Принимает участие в составлении прогнозов и обзоров распространения и развития сорняков в республике, области, отдельном регионе. Проводит оценку новых тестов и методов исследования. Ведет анализ и учет проведенных лабораторно-диагностических исследований. Представляет отчеты в установленном порядке.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методы проведения экспертизы продукции растительного происхождения на предмет засоренности карантинными сорняками, методы идентификации карантинных сорных растений, методики проведения обследования сельскохозяйственных угодий на предмет засоренности сорными растениями, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Герболог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности герболога II категории не менее 2 лет.
Герболог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности герболога без категории не менее 2 лет.
Герболог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) без предъявления требований к стажу работы.

31. Гельминтолог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, өсімдіктер ауруларымен, өсімдіктердің нематодтарымен (фитогельминттермен) залалданғанын анықтау үшін ауыл шаруашылығы дақылдарына тексеру жүргізеді. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді.Зертханалық жабдықты жұмысқа дайындайды. Талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді. Биологиялық материал қалдықтарының зарарсыздандырылуын және жойылуын қамтамасыз етеді. Өсімдіктер ауруларының таралуы туралы материалдарды жинайды, олардың зияндылығын анықтайды және олармен күрестің тиімді шараларын әзірлеуді ұйымдастырады.Кәсіпорындарға, шаруашылықтарға аурулармен және паразиттік нематодтармен күрес бойынша іс-шараларды жүргізуге әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді. Өсімдіктер аурулары мен фитогельминттерді анықтау, олардың зияндылығын айқындау және олармен күрес бойынша іс-шаралар жүргізу жөніндегі ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені зерделейді. Зерттеудің жаңа тесттері мен әдістерін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есепке алуды жүргізеді. Белгіленген тәртіпте есептер ұсынады. Нематодтармен күрестің прогрессивті тәсілдері мен әдістерін енгізеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерді қорғау және карантин мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, нематодтардың энтомологиясын, негізгі түрлерінің морфологиялық ерекшеліктерін, қызмет көрсетілетін аудандағы ауыспалы егістің құрылымын, негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің ерекшеліктерін, өсімдіктер ауруларымен күрес шараларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты гельминтолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты гельминтолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты гельминтолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ гельминтолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ гельминтолог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

31. Гельминтолог
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, обследование сельскохозяйственных культур на выявление зараженности их болезнями растений, паразитическими нематодами (фитогельминтами) растений. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. Подготавливает лабораторное оборудование к работе. Оформляет и рассчитывает результаты анализов. Обеспечивает обеззараживание и уничтожение остатков биологического материала. Собирает материалы о распространении болезней растений, определяет их вредоносность и организует разработку эффективных мер борьбы с ними. Оказывает методическую и практическую помощь предприятиям, хозяйствам в организации и проведении мероприятий по борьбе с болезнями и паразитическими нематодами. Изучает достижения науки и передового опыта по выявлению болезней растений и фитогельминтов, определению их вредоносности и проведению мероприятий по борьбе с ними. Проводит оценку новых тестов и методов исследования. Ведет анализ и учет проведенных лабораторно-диагностических исследований. Представляет отчеты в установленном порядке. Внедряет прогрессивные приемы и методы борьбы с нематодами.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, методические и инструктивные материалы по вопросам защиты и карантина растений, энтомологию, морфологические особенности основных видов нематод, структуру севооборотов и особенности возделывания в обслуживаемом районе основных сельскохозяйственных культур, меры борьбы с болезнями растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Гельминтолог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы на должности гельминтолога II категории не менее 2 лет.
Гельминтолог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы на должности гельминтолога без категории не менее 2 лет.
Гельминтолог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) без предъявления требований к стажу работы.

32. Зоотехник
Лауазымдық міндеттері. Бөлімшенің (кешеннің, ауыл шаруашылығы учаскесінің, ферманың) мал шаруашылығына ұйымдастырушылық-технологиялық басшылық жасауды жүзеге асырады, бұл ретте мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің өсімін, оның сапасы арттыруды мен өзіндік құнын төмендетуді қамтамасыз етеді. Мал шаруашылығын қарқынды ету, оны өнеркәсіптік негізге көшіру бойынша іс-шаралар әзірлеуге және жүргізуге қатысады. Жылдық және перспективалы жоспарлар жобаларын әзірлейді. Малдардың өнімділігін арттыру табынның өсімін молайтуды жақсарту және төлдің шығысын ұлғайту бойынша жұмыстарды жүргізеді, асыл тұқымдық жұмыс жоспарында көзделген іс-шараларды орындайды. Жемшөптерді, жайылымдарды және басқа жемшөптік алқаптарды ұтымды пайдалануды ұйымдастырады, фермаларда мал басын ұстаудың, азықтандырудың және күтіп-бағудың жаңа әдістерін енгізеді. Жабдықты, үй-жайды, механикаландыру құралдарын және басқа да қорларды тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді. Зоотехниялық құжаттаманы жүргізеді және мал шаруашылығы бөлімшелерінде есепке алуды ұйымдастырады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, мал шаруашылықтарының қызметіне қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарлардың анатомиясын, физиологиясын және оларды азықтандыруды, асылдандыру ісін, мал шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты зоотехник: (Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты зоотехник лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
ІІ санатты зоотехник: (Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ зоотехник лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ зоотехник лауазымындағы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
Санаты жоқ зоотехник: Еңбек өтіліне талап қоймастан (Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім.

32. Зоотехник
Должностные обязанности. Осуществляет организационно-технологическое руководство животноводством отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), обеспечивает при этом рост производства продукции животноводства, повышение ее качества и снижение себестоимости. Участвует в разработке и проведении мероприятий по интенсификации животноводства, переводу его на промышленную основу. Разрабатывает проекты годовых и перспективных планов. Ведет работу по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка, выполняет мероприятия, предусмотренные планом племенной работы. Организует рациональное использование кормов, пастбищ и других кормовых угодий, внедряет на фермах новейшие методы содержания, кормления и ухода за поголовьем. Обеспечивает эффективное использование оборудования, помещений, средств механизации и других фондов. Ведет зоотехническую документацию и организует учет в подразделениях животноводства. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся деятельности животноводческих хозяйств, анатомию, физиологию и кормление животных, племенное дело, достижения науки и передовой опыт в области животноводства, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Зоотехник I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (технология производства продуктов животноводства) и стаж работы на должности зоотехника II категории не менее 3 лет.
Зоотехник II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (технология производства продуктов животноводства) и стаж работы на должности зоотехника без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) и стаж работы на должности зоотехника без категории не менее 5 лет.
Зоотехник без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (технология производства продуктов животноводства) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) без предъявления требований к стажу работы.

33. Жанар-жағар май материалдары бойынша инженер
Лауазымдық міндеттері. Шаруашылықтың машина-тракторлық паркін мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуді ұйымдастырушылық-техникалық басқаруды жүзеге асырады. Шаруашылықтың мұнай өнімдеріне деген жылдық қажеттілігін айқындайды, айлар және тоқсандар бойынша мұнай өнімдерінің жұмсалу, әкеліну және қорларының жинақталу жоспарын әзірлейді. Орталық мұнай қоймасында және шаруашылықтың бөлімшелерінде мұнай өнімдерін қабылдап алуды, сақтауды және босатуды ұйымдастырады. Мұнай базаларынан, коммерциялық құрылымдардан алынған, мұнай қоймасында және құю пункттерінде сақталған мұнай өнімдерінің түр-түрін және сапасын күнделікті есепке алуды жүргізеді. Түр-түрі және сапасы бойынша мұнай өнімдерін жеткізуге шарттар жасауға қатысады. Шаруашылықтағы мұнай жабдықтарының сақталуын, уақтылы техникалық қызмет көрсетілуін және жөнделуін қамтамасыз етеді. Метрологиялық қызметтермен бірлесіп белгіленген мерзімде цистерналарды және мұнай сыйымдылықтарын қораптауды жүргізеді. Бастапқы кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру қағидаларын сақтай отырып, мұнай өнімдерінің есебін жүргізеді. Мұнай өнімдеріне және мұнай жабдықтарына түгендеу жүргізуге қатысады. Мұнай қоймаларын, мүкәммалды уақтылы жөндейді, қажетті құралдар сатып алуға шарттар (өтінімдер) ресімдеуді ұйымдастырады. Мұнай қоймасы шаруашылығы жұмысының тиімділігін арттыру, мұнай өнімдерін үнемдеу, оларды жеткізу, сақтау және құю шығыстарын қысқарту бойынша іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады. Мұнай шаруашылығы бойынша есепке алу және есептік құжаттаманың жүргізілуін ұйымдастырады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, мұнай шаруашылықтарындағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; мұнай жабдығының техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс режимін және пайдалану қағидаларын, мұнай жабдығына қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыруды, ауыл шаруашылығы өндірісінде қолданылатын мұнай өнімдерінің маркасы мен сапасын, мұнай өнімдерінің сапасын бақылау тәсілі мен құралдарын, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Жанар-жағар май материалдары бойынша І санатты инженер: (Аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және жанар-жағар май материалдары бойынша ІІ санатты инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Жанар-жағар май материалдары бойынша ІІ санатты инженер: (Аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және жанар-жағар май материалдары бойынша санаты жоқ инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Жанар-жағар май материалдары бойынша санаты жоқ инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру, мұнай-газ және жанар май құю станцияларының құрылыстары мен оларды пайдалану) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және мұнай шаруашылығындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

33. Инженер по горюче-смазочным материалам
Должностные обязанности. Осуществляет организационно-техническое руководство обеспечением машинно-тракторного парка хозяйства нефтепродуктами. Определяет годовую потребность хозяйства в нефтепродуктах, разрабатывает план расхода, завоза и накопления запасов нефтепродуктов по месяцам и кварталам. Организует приемку, хранение и отпуск нефтепродуктов на центральном нефтескладе и в подразделениях хозяйства. Ведет повседневный учет ассортимента и качества нефтепродуктов, получаемых с нефтебаз, от коммерческих структур, хранящихся на нефтескладе и в пунктах заправки. Участвует в заключении договоров на поставку нефтепродуктов по ассортименту и качеству. Обеспечивает сохранность, своевременное техническое обслуживание и ремонт нефтеоборудования в хозяйстве. Совместно с метрологическими службами в установленные сроки проводит тарировку цистерн и нефтетары. Ведет учет нефтепродуктов с соблюдением правил оформления и сдачи первичных приходно-расходных документов. Участвует в проведении инвентаризаций нефтепродуктов и нефтеоборудования. Организует своевременный ремонт нефтескладских помещений, инвентаря, оформление договоров (заявок) на приобретение необходимых средств. Принимает участие в разработке и осуществлении мероприятий по повышению эффективности работы нефтескладского хозяйства, экономии нефтепродуктов, сокращению расходов на их доставку, хранение и заправку. Организует ведение учетной и отчетной документации по нефтехозяйству. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О пожарной безопасности", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы в нефтехозяйствах; технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режим работы и правила эксплуатации нефтеоборудования; организацию технического обслуживания и ремонта нефтеоборудования; марки и качество нефтепродуктов, применяемых в сельскохозяйственном производстве; способы и средства проверки качества нефтепродуктов; основы экономики, организации производства, труда и управления; основы трудового законодательства; основы законодательства в области охраны окружающей среды; правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по горюче-смазочным материалам I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) и стаж работы на должности инженера по горюче-смазочным материалам II категории не менее 3 лет.
Инженер по горюче-смазочным материалам II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) и стаж работы на должности инженера по горюче-смазочным материалам без категории не менее 3 лет.
Инженер по горюче-смазочным материалам без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (механизация сельского хозяйства, сооружения и эксплуатация газонефтяных и заправочных станций) и стаж работы в нефтехозяйстве не менее 3 лет.

34. Жерге орналастыру жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Жерлерді тиімді пайдалану және оларды қорғау, егіншілік мәдениетін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады. Жер заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді. Жаңа жерлерді суару, құрғату, игеру, ауыл шаруашылығы алқаптарын түбірлі жақсарту, топырақты жел және су эрозиясынан қорғау, шаруашылықішілік құрылыс объектілерін (мал шаруашылығы кешендерін, фермаларды, жолдарды), көп жылдық дақылдық жайылымдарды, бақшаларды, жидек бауларын, орман жолақтарын орналастыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады. Бұзылған жерлерді қалпына келтіру, құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде топырақтың құнарлы қабатын аршу, сақтау және пайдалану талаптарын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етеді. Үй-жай маңындағы жер пайдалануда белгіленген тәртіпті сақтау, мал жаю, шөп шабу және бақша үшін жер учаскелерін бөлу бойынша жұмыстарды жүргізеді. Егіс алаңдарын орналастыруға қатысады. Жерге орналастыру жобаларына сәйкес шаруашылық күшімен жүзеге асырылатын жер пайдалануды жақсарту бойынша жұмыс жоспарларын әзірлейді. Танаптардың, жайылымдардың, әр түрлі шаруашылық учаскелерінің шекарасын айқындайды. Ауыл шаруашылығы алқаптарының есебін, шаруашылықтың жер-кадастрлық кітабын, жерлерді графикалық есепке алуды жүргізеді. Қазақстан Республикасының жер заңнамасымен белгіленген жерлердің жай-күйі және оларды пайдалану туралы мәліметтерді мемлекеттік органдарға ұсынады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін; жерге орналастыру, жерді пайдалану және жер кадастры мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, жерлерді ұтымды пайдалану талаптарын, жерге орналастыру жұмыстарын жүргізу технологиясын, жерге орналастыру бойынша ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Жерге орналастыру жөніндегі І санатты инженер: (Жерге орналастыру, кадастр) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және жерге орналастыру жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Жерге орналастыру жөніндегі ІІ санатты инженер: (Жерге орналастыру, кадастр) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және жерге орналастыру жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Жерге орналастыру жөніндегі санаты жоқ инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (жерге орналастыру, кадастр) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

34. Инженер по землеустройству
Должностные обязанности. Организует работу по эффективному использованию земель и их охране, повышению культуры земледелия. Обеспечивает соблюдение земельного законодательства Республики Казахстан в хозяйстве. Разрабатывает и осуществляет мероприятия по орошению, осушению, освоению новых земель, коренному улучшению сельскохозяйственных угодий, защите почв от ветровой и водной эрозии, размещению объектов внутрихозяйственного строительства (животноводческих комплексов, ферм, дорог), долголетних культурных пастбищ, садов, ягодников, лесополос. Обеспечивает своевременное и качественное выполнение требований рекультивации нарушенных земель, снятие, хранение и использование плодородного слоя почвы при производстве строительных работ. Проводит работу по соблюдению установленного порядка в приусадебном землепользовании, выделению земельных участков для выпаса скота, сенокошения и огородов. Участвует в размещении посевных площадей. Разрабатывает в соответствии с проектами землеустройства рабочие проекты по улучшению использования земель, осуществляемые силами хозяйства. Определяет границы полей, пастбищ, различных хозяйственных участков. Ведет учет сельскохозяйственных угодий, графический учет земель. Представляет в государственные органы установленные земельным законодательством Республики Казахстан сведения о состоянии и использовании земель.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Земельный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам землеустройства, землепользования и земельного кадастра, основы законодательства в области охраны окружающей среды, основы трудового законодательства, требования рационального использования земель, технологию проведения землеустроительных работ, достижения науки и передовой опыт по землеустройству, основы экономики, организации производства, труда и управления, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по землеустройству I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (землеустройство, кадастр) и стаж работы на должности инженера по землеустройству II категории не менее 3 лет.
Инженер по землеустройству II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (землеустройство, кадастр) и стаж работы на должности инженера по землеустройству без категории не менее 3 лет.
Инженер по землеустройству без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (землеустройство, кадастр) без предъявления требований к стажу работы.

35. Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру
жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Фермаларға, кешендерге, құс фабрикаларына, жемшөп дайындау және құрама жем цехтарында механикаландыру және автоматтандыру құралдарын енгізу және оларға қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастырады. Механикаландыруға және автоматтандыруға жататын негізгі және көмекші жұмыстар мен операциялар учаскелерін анықтау мақсатында өндірістік процестерді зерделейді. Мал шаруашылығы фермаларын, кешендерін, жемшөп цехтарын механикаландыру және автоматтандыру және оларды қайта жаңарту, өндірістік процестерді, еңбекті көп қажетсінетін қол жұмыстарын, көліктік және басқа операцияларды механикаландыру және автоматтандыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын монтаждауды, ретке келтіруді және қолданысқа енгізуді ұйымдастырады. Жабдықты монтаждау, жөндеу немесе техникалық қызмет көрсетуден кейін оны мердігерден қабылдап алуға қатысады. Механикаландыру құралдарын монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың сапалы орындалуын, жабдықты жөндеуге және пайдалануға арналған материалдық және ақша қаражатының ұтымды пайдаланылуын ұйымдастырады. Механикаландыру құралдарын пайдалану, техникалық баптау және жөндеу бойынша нұсқаулықтар әзірлейді, жұмысшыларды қауіпсіз жұмыс әдістеріне оқытады. Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыруға арналған жаңа техниканы, жабдықты, қосалқы бөлшекті, жөндеу материалдарын және құрал-сайманды сатып алуды ұйымдастырады. Жинақталмаған немесе ақаулы механикаландыру құралдарын алған кезде жеткізушілерге шағым ресімдейді. Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыруға арналған техниканың, жабдықтың сақталуын қамтамасыз етеді. Жарамсыздыққа жеткен механизмдер мен жабдықты есептен шығаруға арналған құжаттаманы ресімдейді, пайдаланылмайтын техниканы консервациялауды және сақтауды ұйымдастырады. Белгіленген тәртіпте техникалық құжаттама және есептілік жүргізуді, еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру бойынша ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені енгізуді қамтамасыз етеді. Ұтымды ету ұсыныстары мен өнертабыстарды енгізуге ықпал етеді. Шаруашылық жұмысшыларына жаңа машиналарды, жабдықтарды, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын игеруге көмек көрсету бойынша жұмысты жүргізеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін; өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, құрылғыны, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын орындау тәртібін, еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру және автоматтандыру саласындағы жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі
І санатты инженер: (Аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі
ІІ санатты инженер: (Аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі
санаты жоқ инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

35. Инженер по механизации трудоемких процессов
Должностные обязанности. Организует работу по внедрению и обслуживанию средств механизации и автоматизации на фермах, комплексах, птицефабриках, в кормоприготовительных и комбикормовых цехах. Изучает производственные процессы в целях определения участков основных и вспомогательных работ и операций, подлежащих механизации и автоматизации. Участвует в разработке планов по механизации и автоматизации животноводческих ферм, комплексов, кормоцехов и их реконструкции, механизации и автоматизации производственных процессов, трудоемких ручных работ, транспортных и других операций и обеспечивает их выполнение. Организует монтаж, наладку и ввод в действие средств механизации и автоматизации. Участвует в приемке от подрядчика оборудования после его монтажа, ремонта или технического обслуживания. Организует качественное выполнение работ по монтажу, ремонту и техническому обслуживанию средств механизации, рациональное использование материалов и денежных средств на ремонт и эксплуатацию оборудования. Разрабатывает инструкции по эксплуатации, техническому уходу и ремонту средств механизации, обучает работников безопасным методам работы. Организует приобретение новой техники, оборудования, запасных частей, ремонтных материалов и инструмента для механизации трудоемких процессов. Оформляет претензии поставщикам при получении некомплектных или неисправных средств механизации. Обеспечивает сохранность техники, оборудования, предназначенных для механизации трудоемких процессов. Оформляет документацию на списание пришедших в негодность механизмов и оборудования, организует консервацию и хранение неиспользуемой техники. Обеспечивает ведение технической документации и отчетности в установленном порядке, внедрение достижений науки и передового опыта по механизации трудоемких процессов. Способствует внедрению рационализаторских предложений и изобретений. Проводит работу по оказанию помощи работникам хозяйства при освоении новых машин, оборудования, средств механизации и автоматизации. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области механизации и автоматизации производственных процессов, устройство, правила эксплуатации и обслуживания средств механизации и автоматизации, порядок выполнения монтажных и пусконаладочных работ, достижения и передовой опыт в области механизации и автоматизации трудоемких процессов, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по механизации трудоемких процессов I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по механизации трудоемких процессов II категории не менее 3 лет.
Инженер по механизации трудоемких процессов II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по механизации трудоемких процессов без категории не менее 3 лет.
Инженер по механизации трудоемких процессов без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (механизация сельского хозяйства) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

36. Ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Жылу-техникалық және газдық жабдықты техникалық пайдалануды және уақтылы жөндеуді, өндіріс тиімділігін арттыру мақсатында отынды, жылуды, буды және газды үнемді және ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді. Жылулық-қуаттық жабдық пен жылыту және газдандыру магистралдарын пайдалануды жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарларын, бөлімшелер мен объектілердің жылу-энергетикалық ресурстарды тұтыну кестесін әзірлейді. Қажетті жылу және газ жабдығын, қосалқы бөлшектерді және оған арналған құрал-сайманды, қатты және сұйық отынды (машина-тракторлық паркке арналған жанар-жағар май материалдарынан басқа) сатып алуға өтінім жасайды. Монтаждау жұмыстарын жүргізгеннен кейін қазандық және газдық жабдықты пайдалануға қабылдауды ұйымдастырады. Жылулық, газдық құрылғылар мен жабдыққа техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу жүргізу кестесін әзірлейді, олардың уақытылы орындалуын ұйымдастырады. Қолданыстағы нормалар мен қағидаларды сақтай отырып, отынды сақтауды, жылу-техникалық және газдық жабдықтың сақталуын ұйымдастырады. Жабдықты есептен шығаруға актілер жасайды және оларды белгіленген тәртіпте бекітуге ұсынады. Шаруашылық бөлімшелері мен шаруашылықтың энергетикалық құрылғыларды, қуаттылықтарды және магистралдарды жалпы пайдалану қорытындысын шығарады, кемшіліктерді анықтайды және жояды. Жылулық, газдық және отындық шаруашылық бойынша есеп жүргізеді және есептілік жасайды, техникалық құжаттаманың дұрыс ресімделуін қадағалайды. Қоршаған ортаны қорғау, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Электр энергетикасы туралы", "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, шаруашылықтың өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, құрылғыны, жылу-энергетикалық және газдық жабдықты пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, қазандық және газдық жабдықты монтаждан кейін пайдалануға қабылдау тәртібін, отынды, жылуды, газды, буды ұтымды пайдалану әдістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі І санатты инженер: (Жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету ) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі ІІ санатты инженер: (Жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі санаты жоқ инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (техникалық жылу жабдықтары және жылумен жабдықтау жүйелері) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

36. Инженер по теплофикации
сельскохозяйственного предприятия
Должностные обязанности. Обеспечивает техническую эксплуатацию и своевременный ремонт теплотехнического и газового оборудования, экономное и рациональное использование топлива, тепла, пара и газа в целях повышения эффективности производства. Разрабатывает планы мероприятий по улучшению эксплуатации и использования теплосилового оборудования и магистралей теплофикации и газификации, графики потребления теплоэнергетических ресурсов подразделениями и объектами. Составляет заявки на приобретение необходимого теплового и газового оборудования, запасных частей и инструмента к нему, твердого и жидкого топлива (кроме горюче-смазочных материалов для машинно-тракторного парка). Организует приемку в эксплуатацию котельного и газового оборудования после проведения монтажных работ. Разрабатывает графики проведения технического обслуживания, текущего ремонта тепловых, газовых устройств и оборудования, организует своевременное их выполнение. Организует хранение топлива, сохранность теплотехнического и газового оборудования с соблюдением действующих норм и правил. Составляет акты на списание оборудования и представляет их на утверждение в установленном порядке. Подводит итоги эксплуатации энергетических устройств, мощностей и магистралей хозяйственными подразделениями и хозяйством в целом, выявляет и устраняет обнаруженные недостатки. Ведет учет и составляет отчетность по тепловому, газовому и топливному хозяйству, следит за правильным оформлением технической документации. Обеспечивает соблюдение норм и правил охраны окружающей среды, труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "Об электроэнергетике", "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности хозяйства и в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, устройство, правила эксплуатации и обслуживания теплоэнергетического и газового хозяйства, порядок приемки в эксплуатацию после монтажа котельного и газового оборудования, методы рационального использования топлива, тепла, газа, пара, передовой опыт в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны окружающей среды, труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по теплофикации сельскохозяйственного предприятия II категории не менее 3 лет.
Инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по теплофикации сельскохозяйственного предприятия без категории не менее 3 лет.
Инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

37. Машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Машиналық-тракторлық паркті пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады. Техникалық күтіп-баптау, қызмет көрсету кестелерін және машиналарды пайдалануды жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді. Жаңа тракторлар, комбайндар, ауыл шаруашылығы машиналарын, қосалқы бөлшектер және құрал-саймандар сатып алуға шарттар жасасуға, жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің прогрессивті технологияларын әзірлеуге және енгізуге қатысады. Жанар-жағар май материалдарын үнемді жұмсау бойынша іс-шаралар енгізеді. Жаңа тракторларды, комбайндарды, ауыл шаруашылығы машиналарын қабылдап алуды, құрауды және жаттықтыруды және оларды пайдалануға беруді ұйымдастырады. Техниканы есептен шығару актілерін жасайды және оларды белгіленген тәртіпте бекітуге ұсынады. Техниканы сақтауға қоюды ұйымдастырады. Ұтымды ету ұсыныстары мен өнертабыстарды енгізуге ықпал етеді. Есеп, техникалық құжаттама жүргізеді және белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады. Нұсқама жүргізеді және механизаторлардың еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, машиналық-тракторлық парктің жұмысына қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, егіс шаруашылығында және мал шаруашылығында механикаландырылған жұмыстарды ұйымдастыруды, құрылғыны, машинаны пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясын, әдістерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
Машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі І санатты инженер: (Аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі ІІ санатты инженер: (Аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Машиналық-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (Аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру, ауыл шаруашылығындағы техникалық қызмет көрсету және жөндеу) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

37. Инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка
Должностные обязанности. Организует эксплуатацию и техническое обслуживание машинно-тракторного парка. Разрабатывает графики технических уходов, обслуживания и планы мероприятий по улучшению эксплуатации машин. Принимает участие в составлении договоров на приобретение новых тракторов, комбайнов, сельскохозяйственных машин, запасных частей и инструмента, разработке и внедрении прогрессивных технологий ремонта и технического обслуживания. Внедряет мероприятия по экономному расходованию горюче-смазочных материалов. Организует приемку, сборку и обкатку новых тракторов, комбайнов, сельскохозяйственных машин и сдачу их в эксплуатацию. Составляет акты на списание техники и представляет их на утверждение в установленном порядке. Организует постановку техники на хранение. Способствует внедрению рационализаторских предложений и изобретений. Ведет учет, техническую документацию и представляет отчетность в установленном порядке. Проводит инструктаж и обеспечивает соблюдение механизаторами правил и норм по охране труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся работы машинно-тракторного парка, организацию механизированных работ в полеводстве и животноводстве, устройство, правила эксплуатации и технического обслуживания машин, технологию, методы проведения ремонтных работ, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология) и стаж работы на должности инженера по эксплуатации машинно-тракторного парка II категории не менее 3 лет.
Инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология) и стаж работы на должности инженера по эксплуатации машинно-тракторного парка без категории не менее 3 лет.
Инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (аграрная техника и технология) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (механизация сельского хозяйства, техническое обслуживание и ремонт в сельском хозяйстве) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

38. Мелиорация жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Мелиоративтік жерлерді пайдалану жөніндегі перспективалы және жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысады. Суару, құрғату және суландыру жүйелерін салу және қайта жаңарту, құрғатуды қажет етпейтін жерлерде дақыл-техникалық жұмыстар жүргізу бойынша жоспарлар жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Шаруашылықішілік, суару, құрғату, суландыру желілерін жөндеуге жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді ұйымдастырады, оны әзірлеуге мамандандырылған жобалау ұйымдарын тартады. Шаруашылықішілік мелиоративтік желіні үнемі техникалық ақаусыз ұстау мақсатында жөндеуді және тазартуды қамтамасыз етеді. Мелиоративтік жерлерді пайдалануға қабылдауға, жерлерді жеделдетіп жақсарту бойынша жұмыстарды қабылдауға қатысады. Мелиоративтік желілер мен гидротехникалық құрылыстардың сақталуын қамтамасыз етеді. Мелиоративтік машиналар мен суғару техникаларының қолданыстағы нормалар мен қағидаларға сәйкес сақталуын және пайдаланылуын ұйымдастырады. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін, Қазақстан Республикасының Су кодексін, Қазақстан Республикасының Жер кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстарды жүргізу технологиясын, мелиоративтік және дақыл-техникалық жұмыстарды жүргізу және мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, жер заңнамасы негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты мелиорация жөніндегі инженер: (Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты мелиорация жөніндегі инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
ІІ санатты мелиорация жөніндегі инженер: (Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ мелиорация жөніндегі инженер лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.
Санаты жоқ мелиорация жөніндегі инженер: Еңбек өтіліне талап қоймастан (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім немесе (гидротехникалық құрылыс, экология және табиғатты қорғау қызметі) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес.

38. Инженер по мелиорации
Должностные обязанности. Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов по использованию мелиоративных земель. Составляет планы строительства и реконструкции оросительных, осушительных и обводнительных систем, проведения культуртехнических работ на землях, не требующих осушения, и обеспечивает их выполнение. Организует разработку проектно-сметной документации на ремонт внутрихозяйственной, оросительной, осушительной, обводнительной сети, привлекает к ее разработке специализированные проектные организации. Обеспечивает ремонт и очистку внутрихозяйственной мелиоративной сети в целях поддержания ее в постоянной технической исправности. Участвует в приемке в эксплуатацию мелиоративных земель, а также работ по ускоренному улучшению земель. Обеспечивает сохранность мелиоративной сети и гидротехнических сооружений. Организует хранение и эксплуатацию мелиоративных машин и поливочной техники в соответствии с соблюдением действующих норм и правил. Обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Экологический кодекс Республики Казахстан, Водный кодекс Республики Казахстан, Земельный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологию производства мелиоративных и культуртехнических работ, достижения науки и передового опыта в области производства мелиоративных и культуртехнических работ и использования мелиоративных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Инженер по мелиорации I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель, водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности инженер по мелиорации II категории не менее 3 лет.
Инженер по мелиорации II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель, водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности инженер по мелиорации без категории не менее 3 лет.
Инженер по мелиорации без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель, водные ресурсы и водопользование) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (гидротехническое строительство, экология и природоохранная деятельность) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

39. Топырақтанушы
Лауазымдық міндеттері. Аумақтардың топырағын зерттеу жөніндегі жұмыстарды орындайды. Топырақ пішіндерінің шекараларын, топырақтың негізгі сипаттамасы мен қасиетін айқындайды. Бейінді үлгілерді, қышқылығы мен тұздылығына үлгілерді іріктеуді орындайды. Жоспарлы-картографиялық материалдардың кешенін, топырақ очерктерін, талдамалық жоспарды жасайды. Жерді түбірлі жақсарту, топырақтың әлеуетті құнарлығына сәйкес және тыңайтқыштарды қолдану бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін арттыру жөніндегі ұсынымдарды әзірлейді. Технологиялық регламенттерді, қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнама талаптарын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды сақтауды қамтамасыз етеді. Егістік топырақтық-мелиоративтік жұмысты дайындайды және жүргізуді ұйымдастырады. Учаскелік қызметке ұсынылатын егістік материалдарының сапалы орындалуын қамтамасыз етеді. Егістік топырақтық-мелиоративтік жұмысты жүргізуге қатысады. Ауданның бірлестіктерінде және шаруашылықтарында ұйымдастыру-технологиялық басшылықты жүзеге асырады. Шаруашылықтағы топырақтың құнарлығын ұстап тұру және арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Қызмет көрсететін аймақтағы ауыл шаруашылығы алқаптарына агрохимиялық зерттеулерді жүргізуді, талдау үшін топырақтың үлгілерін іріктеуді ұйымдастырады және қатысады. Талдаулардың сапасын және уақытылы орындалуын қамтамасыз етеді. Ғылымның жетістіктерін, озық тәжірибелерді және топырақты талдаудың жаңа әдістерін зерделейді және өндіріске енгізеді. Еңбекті ғылыми ұйымдастыруды енгізуге, қолданыстағы еңбек ақыны төлеу туралы қағидаларды тиімді қолдануға ықпал жасайды. Белгіленген құжаттамаларды, есепті және есептілікті жүргізеді. Шаруашылықтармен шарттар жасасуға, өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге, агрохимиялық картограммаларды жасауға қатысады. Қоршаған ортаны қорғау қағидаларының, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, суармалы жер мониторингін және егістік зерттеулерді жүргізу әдістері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік санитарияны, техника қауіпсіздігі мен өртке қарсы қорғанысты білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты топырақтанушы: (Топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және
ІІ санатты топырақтанушы лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты топырақтанушы: (Топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ топырақтанушы лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санатты жоқ топырақтанушы: Еңбек өтіліне талап қоймастан (топырақтану және агрохимия) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі.

39. Почвовед
Должностные обязанности. Выполняет работы по почвенному обследованию территорий. Определяет границы почвенных контуров, основные характеристики и свойства почв. Выполняет отбор профильных образцов, образцов на кислотность и засоленность. Составляет комплекс планово-картографических материалов, почвенный очерк, аналитический план. Разрабатывает рекомендации по коренному улучшению земель, повышению продуктивности сельскохозяйственных культур в соответствии с потенциальным плодородием почв и по применению удобрений. Обеспечивает соблюдение технологических регламентов, требований законодательства по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности. Подготавливает и организует проведение полевых почвенно-мелиоративных работ. Обеспечивает качественное выполнение полевых материалов, предоставляемых участковыми службами. Принимает участие в проведении полевых почвенно-мелиоративных работ. Осуществляет организационно-технологическое руководство в объединении и в хозяйствах района. Разрабатывает мероприятия по поддержанию и повышению плодородия почв в хозяйствах и обеспечивает их выполнение. Организует и участвует в агрохимическом обследовании сельскохозяйственных угодий обслуживаемой зоны, отборе образцов почв для анализа. Обеспечивает качество и своевременность выполнения анализов. Изучает и внедряет в производство достижения науки, передовой опыт и новые методы анализа почв. Способствует внедрению научной организации труда, эффективному применению действующих положений об оплате труда. Ведение установленной документации, учет и отчетность. Участвует в заключении договоров с хозяйствами, разработке производственных программ, в составлении агрохимических картограмм. Обеспечивает соблюдение правил охраны окружающей среды, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по методам проведения мониторинга орошаемых земель и полевых исследований, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
Требования к квалификации.
Почвовед I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (почвоведение и агрохимия) и стаж работы на должности почвоведа II категории не менее 2 лет.
Почвовед II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (почвоведение и агрохимия) и стаж работы на должности почвоведа без категории не менее 2 лет.
Почвовед без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (почвоведение и агрохимия) без предъявления требований к стажу работы.

40. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник
Лауазымдық міндеттері. Ауыл шаруашылығы жануарының күйлеуін айқындайды, ұрықтандыру алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді, ауыл шаруашылығы жануарларын ұрықтандыруды жүргізеді. Биоматериалдармен қамтамасыз етуге, құрал-саймандар мен жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасайды. Қолдан ұрықтандырудан алынған төлді кiрiске алу актiсiн жасайды. Ректалдық зерттеу нәтижелерін есепке алады, қолдан ұрықтандыру бойынша есеп жасайды. Материалдарды, мүкәммалдарды, аспаптарды, дәрілік заттарды, ветеринариялық препараттарды және орындарды ұтымды пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Ветеринария туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, асылдандыру жұмысын және қолдан ұрықтандыруды ұйымдастыру мәселелері жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулық нұсқамаларды, қолдан ұрықтандырудың технологиясын, ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру және өсімін молайту жөніндегі ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, орындарға, құрал-саймандарға, жабдықтарға, ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымына арналған қолданыстағы стандарттарды, бағаларды, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник: (Зоотехния, ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және ІІ санатты жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник: (Зоотехния, ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі санаты жоқ техник лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі санатты жоқ техник: Еңбек өтіліне талап қоймастан (зоотехния, ветеринария) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім.
41. Асылдандыру ісі жөніндегі техник
Лауазымдық міндеттері. Мал шаруашылығында асыл тұқымды малдардың есебін жүргізеді. Шаруашылықта асылдандыру жұмыстарының жоспарларын әзірлеуге қатысады. Малдардың өнімділігін айқындау үшін өлшеулерді және саууды жүргізуге қатысады, талдаулар үшін сүттің сынамаларын іріктеуді жүргізеді, малдардың өнімділік деректерін асыл тұқымдық карточкаларына енгізеді. Жануарларды бағалауға қатысады. Асыл тұқымды жұмыс бойынша құжаттаманы қатаң түрде бекітілген нысандарға сәйкес жүргізеді. Жануарлардың ауруға шалдығуын зерттеуге қатысады, Мемлекеттік асыл тұқымдық кітабына жазу үшін жануарлардың карточкаларын дайындайды. Сату, көрмеде көрсету үшін асыл тұқымды жануарларды іріктеуге және дайындауға қатысады. Бригадирлердің өндірістік-зоотехникалық есептің бастапқы құжаттарын уақытылы ұсынуын қамтамасыз етеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, мал шаруашылығында асыл тұқымдық есепті жүргізу жөніндегі әдістемелік және нұсқаулық нұсқамаларды; асыл тұқымды мал шаруашылығы технологиясының негіздерін, зоотехникалық және асыл тұқымдық есептің қолданыстағы нысандарын, малдарды бағалау жөніндегі нұсқаулықтарды, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты асылдандыру ісі жөніндегі техник: (Зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және ІІ санатты асылдандыру ісі жөніндегі техник лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты асылдандыру ісі жөніндегі техник: (Зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім және асылдандыру ісі жөніндегі санаты жоқ техник лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Асылдандыру ісі жөніндегі санаты жоқ техник: Еңбек өтіліне талап қоймастан (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, орта кәсіптік) білім.

40. Техник по искусственному осеменению животных
Должностные обязанности. Осуществляет выявление сельскохозяйственных животных в охоте, производит подготовительные работы перед осеменением, осеменение сельскохозяйственных животных. Составляет заявки на обеспечение биоматериалом, приобретение инструментов и оборудования. Составляет акт оприходования приплода полученного от искусственного осеменения. Ведет учет результатов ректального исследования, составляет отчет по искусственному осеменению. Принимает меры по рациональному расходованию материалов, инвентаря, приборов, медикаментов, ветеринарных препаратов и сред.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О ветеринарии", "О племенном животноводстве", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и инструктивные указания по вопросам организации племенной работы и искусственного осеменения, технологию производства искусственного осеменения, достижения науки и передовой опыт по искусственному осеменению и воспроизводству сельскохозяйственных животных, действующие стандарты, цены на среды, инструмент, оборудование, семя сельскохозяйственных животных, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Техник по искусственному осеменению животных I категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния, ветеринария) и стаж работы на должности техника по искусственному осеменению животных II категории не менее 2 лет.
Техник по искусственному осеменению животных II категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния, ветеринария) и стаж работы на должности техника по искусственному осеменению животных без категории не менее 2 лет.
Техник по искусственному осеменению животных без категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния, ветеринария) без предъявления требований к стажу работы.
41. Техник по племенному делу
Должностные обязанности. Ведет учет племенного скота в животноводстве. Принимает участие в разработке планов племенной работы в хозяйстве. Участвует в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проводит отбор проб молока для анализов, заносит данные продуктивности животных в племенные карточки. Принимает участие в бонитировке животных. Ведет документацию по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами. Участвует в исследованиях заболеваемости животных, готовит карточки животных для записи в Государственную племенную книгу. Принимает участие в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке. Обеспечивает своевременное представление бригадирами первичных документов производственно-зоотехнического учета. Обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О племенном животноводстве", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и инструктивные указания по ведению племенного учета в животноводстве, основы технологии племенного животноводства, действующие формы зоотехнического и племенного учета, инструкции по бонитировке скота, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Техник по племенному делу I категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) и стаж работы на должности техника по племенному делу II категории не менее 2 лет.
Техник по племенному делу II категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) и стаж работы на должности техника по племенному делу без категории не менее 2 лет.
Техник по племенному делу без категории: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) без предъявления требований к стажу работы.

42. Фитопатолог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарын зиянды ауруларға тұрақтылығына мемлекеттік сорттық сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне фитопатологиялық зерттеулер жүргізеді. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Зертханалық жабдықтарды жұмысқа дайындайды. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді. Жүргізілген сараптама, зерттеу, тексеру және сынау нәтижелеріне талдау жүргізеді. Биологиялық материалды зарарсыздандыруды және жоюды қамтамасыз етеді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлейді. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың бар әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер зиянкестерінің дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, фитопатологияны; мемлекеттік сорт сынау әдістемесін, жаңа селекциялық жетістіктерге құжаттамаларды ресімдеу және куәліктерді, патенттерді беру тәртібін, селекциялық жетістіктерді қорғау қабілеттілігіне және шаруашылық пайдалылығына бағалау әдістемелерін, карантинге жатқызылған объектілерге карантиндік-фитосанитарлық сараптамалар жүргізу әдістемелерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу әдістемелерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты фитопатолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты энтомолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты фитопатолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ энтомолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ фитопатолог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

42. Фитопатолог
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, государственное сортоиспытание сельскохозяйственных культур на устойчивость к вредоносным болезням, экспертную оценку сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарный мониторинг за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений. Проводит фитопатологические обследования посевов сельскохозяйственных культур. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Подготавливает лабораторное оборудование к работе. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. В процессе работы применяет международные и отечественные стандарты. Оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы. Проводит анализ результатов проведенных экспертиз, обследований, исследований и испытаний. Обеспечивает обеззараживание и уничтожение биологического материала. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений. Разрабатывает краткосрочные и долгосрочные прогнозы распространения вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов. Принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов определения болезней сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к болезням растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения болезней растений.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О семеноводстве", "Об охране селекционных достижений", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, фитопатологию, методику государственного сортоиспытания, порядок оформления документации на новые селекционные достижения и выдачи свидетельств, патентов, методики оценки селекционных достижений на охраноспособность и хозяйственную полезность, методики проведения карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, методики проведения фитосанитарного мониторинга за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Фитопатолог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности фитопатолога II категории не менее 2 лет.
Фитопатолог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности фитопатолога без категории не менее 2 лет.
Фитопатолог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) без предъявления требований к стажу работы.

43. Энтомолог
Лауазымдық міндеттері. Карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеулер, ауыл шаруашылығы дақылдарының өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығына мемлекеттік сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізеді. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне энтомологиялық зерттеулер жүргізеді. Зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді. Карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді. Жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады. Ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді. Жүргізілген сараптама, зерттеу, тексеру және сынау нәтижелеріне талдау жүргізеді. Биологиялық материалды зарарсыздандыруды және жоюды қамтамасыз етеді. Коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді. Жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді. Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлейді. Өсімдіктер зиянкестерін бірдейлендірудің бар әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер зиянкестерінің дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тілдер туралы", "Тұқым шаруашылығы туралы", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, энтомологияны, мемлекеттік сорт сынау әдістемесін, жаңа селекциялық жетістіктерге құжаттамаларды ресімдеу және куәліктерді, патенттерді беру тәртібін, селекциялық жетістіктерді қорғау қабілеттілігіне және шаруашылық пайдалылығына бағалау әдістемелерін, карантинге жатқызылған объектілерге карантиндік-фитосанитариялық сараптамалар жүргізу әдістемелерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу әдістемелерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуі тиіс.
Біліктілікке қойылатын талаптар.
І санатты энтомолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және ІІ санатты энтомолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
ІІ санатты энтомолог: (Агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім және санаты жоқ энтомолог лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес.
Санаты жоқ энтомолог: Еңбек өтіліне талап қоймастан (агрономия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, биология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім.

43. Энтомолог
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, государственное сортоиспытание сельскохозяйственных культур на устойчивость к вредителям растений, экспертную оценку сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарный мониторинг за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений. Проводит энтомологические обследования посевов сельскохозяйственных культур. Принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования. Подготавливает лабораторное оборудование к работе. Проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям. В процессе работы применяет международные и отечественные стандарты. Оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы. Проводит анализ результатов проведенных экспертиз, обследований, исследований и испытаний. Обеспечивает обеззараживание и уничтожение биологического материала. Ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность. Обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ. Участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений. Разрабатывает краткосрочные и долгосрочные прогнозы распространения вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов. Принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов идентификации вредителей растений, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения вредителей растений.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О семеноводстве", "Об охране селекционных достижений", "О защите растений", "О карантине растений", а также иные законодательные и подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, энтомологию, методику государственного сортоиспытания, порядок оформления документации на новые селекционные достижения и выдачи свидетельств, патентов, методики оценки селекционных достижений на охраноспособность и хозяйственную полезность, методики проведения карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, методики проведения фитосанитарного мониторинга за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Требования к квалификации.
Энтомолог I категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности энтомолога II категории не менее 2 лет.
Энтомолог II категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) и стаж работы в должности энтомолога без категории не менее 2 лет.
Энтомолог без категории: Высшее (или послевузовское) образование по специальности (агрономия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, биология) без предъявления требований к стажу работы.