Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу жөніндегі қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2013 жылғы 14 тамыздағы № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 16 тамызда № 8622 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 3 желтоқсандағы № 126 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.12.2014 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу жөніндегі қағида бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті (А.А. Құдайбергенова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің интернет-ресурсында, мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрі М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Министр                                    Е. Досаев
«Келісілді»
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
_____________ А. Жұмағалиев
2013 жылғы ___ __________
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2013 жылғы 14 тамыздығы
№ 249 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен
регламенттерін әзірлеу жөніндегі қағида
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу жөніндегі қағида (бұдан әрі - Қағида) «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді стандарттау мен регламенттеудің мақсаттары:
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға тең қол жеткізуді қамтамасыз ету;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің бірыңғай тәсілін қамтамасыз ету;
қызмет берушілердің мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету жөніндегі қызметінің ашықтығын және есеп беруін қамтамасыз ету;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді одан әрі оңтайландыруды және автоматтандыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушылармен кері байланысты қамтамасыз ету;
«бір терезе» қағидаты бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
қызмет берушілердің мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету бойынша қызметін мониторингілеу және реттеу.

Об утверждении Правил по разработке стандартов и регламентов государственных услуг
Приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 14 августа 2013 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2013 года № 8622. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 декабря 2014 года № 126
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 03.12.2014 № 126 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по разработке стандартов и регламентов государственных услуг.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (Кудайбергеновой А.А.):
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения центральных государственных и местных исполнительных органов;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, на Интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________ А. Жумагалиев
от «___» __________ 2013 года
Утверждены
приказом
Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 14 августа 2013 года № 249
Правила
по разработке стандартов и регламентов
государственных услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по разработке стандартов и регламентов государственных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» и определяют порядок разработки стандартов и регламентов государственных услуг.
2. Целями стандартизации и регламентации государственных услуг являются:
обеспечение равного доступа к получению государственных услуг;
обеспечение единого подхода к оказанию государственных услуг;
обеспечение прозрачности и подотчетности деятельности услугодателей по оказанию государственных услуг;
обеспечение дальнейшей оптимизации и автоматизации государственных услуг;
обеспечение обратной связи с услугополучателями при оказании государственных услуг;
обеспечение оказания государственных услуг по принципу «одного окна»;
мониторинг и регулирование деятельности услугодателей по оказанию государственных услуг.

3. Осы Қағида мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандарттары мен регламенттерін әзірлеуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандарттары мен регламенттеріне өзгертулер енгізуге қойылатын белгіленген бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын әзірлеу тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын орталық мемлекеттік органдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері көрсететін мемлекеттік қызметтер үшін әзірлейді.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттары әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін әзірленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттары мемлекеттік қызметтер тізіліміне мемлекеттік қызметтерді енгізген күннен бастап үш ай ішінде әзірленеді және бекітіледі.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттары осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес қысқа және қолжетімді нысанда жазылады.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын әзірлеу тетігі осы Қағидаға 1-қосымшада сызба түрінде ұсынылған.
8. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының жобаларын жария талқылауды өткізу тәртібі:
1) мемлекеттік қызмет көрсетудің жобасын әзірлеуші орталық мемлекеттік орган мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын «электрондық үкімет» веб-порталында, өзінің интернет-ресурсында және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы аудан әкімінің, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқару органдарының интернет-ресурстарында жария талқылау үшін орналастырады, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне енгізген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасы туралы қызмет алушыларды өзге тәсілдермен хабардар етуді қамтамасыз етеді;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылау оны жария талқылау үшін орналастырылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылаудың қорытындысы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын әзірлеуші орталық мемлекеттік орган «электрондық үкіметтің» веб-порталында, өзінің интернет-ресурсында және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің интернет-ресурстарында орналастырылуға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы есеп жасайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы есеп осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады;

3. Настоящие Правила направлены на обеспечение соблюдения единых требований, установленных к разработке стандартов и регламентов государственных услуг и внесению изменений и дополнений в стандарты и регламенты государственных услуг.
2. Порядок разработки стандартов
государственных услуг
4. Стандарты государственных услуг разрабатываются центральными государственными органами, в том числе для государственных услуг, оказываемых загранучреждениями Республики Казахстан, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.
5. Стандарты государственных услуг разрабатываются для каждой государственной услуги.
Стандарты государственных услуг разрабатываются и утверждаются в течение трех месяцев с даты включения государственных услуг в реестр государственных услуг.
6. Стандарты государственных услуг излагаются в краткой и доступной форме в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами.
7. Механизм разработки стандарта государственной услуги представлен в схематичном виде в приложении 1 к настоящим Правилам.
8. Порядок проведения публичного обсуждения проектов стандартов государственных услуг:
1) центральный государственный орган, разрабатывающий стандарт государственной услуги, размещает проект стандарта государственной услуги для его публичного обсуждения на веб-портале «электронного правительства», своем интернет-ресурсе и (или) интернет-ресурсах местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, а также обеспечивает иными способами информирование услугополучателей о проекте стандарта государственной услуги в течение пяти рабочих дней со дня включения государственной услуги в реестр государственных услуг;
2) публичное обсуждение проекта стандарта государственной услуги осуществляется в течение тридцати календарных дней со дня его размещения для публичного обсуждения;
3) по итогам публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги центральный государственный орган, разрабатывающий проект стандарта государственной услуги, составляет отчет о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги, который подлежит размещению на веб-портале «электронного правительства», своем интернет-ресурсе и (или) интернет-ресурсах местного исполнительного органа области, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа.
Отчет о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

4) жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасына 2) тармақшада көрсетілген мерзім өткеннен кейін келіп түскен ескертпелері мен ұсыныстары қарауға жатпайды.
Жария талқылау нәтижелері бойынша пысықталған мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасы мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы есеп мүдделі орталық мемлекеттік органдарға, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне келісуге жіберіледі;
5) бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарына өзгертулер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің жобалары осы Қағиданың 8-тармақшасымен белгіленген тәртіпте міндетті түрде жария талқылауға жатады.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасы мемлекеттік көрсетілетін қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсетудің электрондық нысанын және (немесе) халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік қызметтер көрсетуді көздейтін мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасы ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік орган әзірлейтін мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты мынандай бөлімдерден тұрады:
1) жалпы ережелер;
2) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі;
3) орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқару органдарының, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің, сонымен қатар қызмет берушілер және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының, тұрғындарға қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және тұрғындарға қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар.
«Жалпы ережелер» бөлімі:

4) замечания и предложения физических и юридических лиц к проекту стандарта государственной услуги, поступившие по истечении срока, указанного в подпункте 2), не подлежат рассмотрению.
Проект стандарта государственной услуги, доработанный по результатам публичного обсуждения и отчет о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги направляются на согласование в заинтересованные центральные государственные органы, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимам районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
5) проекты нормативных правовых актов по внесению изменений и (или) дополнений в утвержденные стандарты государственных услуг в обязательном порядке подлежат публичному обсуждению в порядке, установленном пунктом 8 настоящих Правил.
9. Проект стандарта государственной услуги согласовывается с уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг.
Проект стандарта государственной услуги, предусматривающий электронную форму оказания и (или) оказание государственной услуги через центры обслуживания населения, согласовывается с уполномоченным органом в сфере информатизации.
Проект стандарта государственной услуги, разрабатываемый центральным государственным органом, подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, согласовывается с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Стандарт государственной услуги утверждается Правительством Республики Казахстан.
10. Стандарт государственной услуги состоит из следующих разделов:
1) общие положения;
2) порядок оказания государственной услуги;
3) порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц, центров обслуживания населения и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг;
4) иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через центры обслуживания населения.
Раздел «Общие положения» содержит:

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын (мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміндегі осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауына сәйкес келетін мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетілсін);
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлеуші орталық мемлекеттік органның атауын (құзыретіне мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлеу кіретін орталық мемлекеттік органның атауы көрсетілсін);
3) қызмет берушінің атауын (осы мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді және (немесе) мемлекеттік қызмет электрондық нысанда көрсетілген жағдайда «электрондық үкіметтің» веб-порталына нұсқауды жүзеге асыратын ұйымдарды көрсете отырып, осы мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсететін орталық мемлекеттік органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқару органының, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің, жеке және заңды тұлғаның атауы көрсетілсін) қамтиды.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету тәртібі» бөлімі:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін (қызмет алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет алуға жүгіну сәтінен бастап мемлекеттік қызметтің көрсетілу нәтижесін алған сәтке дейін белгіленеді) қамтиды.
Мыналар:
мемлекеттік қызмет көрсету:
қызмет алушының құжаттар пакетін тапсыру (қызмет берушіге және (немесе) тұрғындарға қызмет көрсету орталығына, «электрондық үкімет» веб-порталына жүгінулер) мерзімдері;
қызмет алушының құжаттар пакетін тапсыруы үшін барынша жол берілетін күту уақыты (қызмет берушіге және (немесе) тұрғындарға қызмет көрсету орталығына);
қызмет алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты көрсетілсін;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысанын (мемлекеттік қызметті көрсету әдісіне байланысты – электрондық (толық автоматтандырылған немесе жартылай автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түріндегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысанын көрсетілсін);
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін (мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі ретінде ұсынылатын құжаттың түрі көрсетілсін, мысалы, анықтама, рұқсат, мәлімдеме, лицензия, сертификат, куәлік, медициналық қорытынды немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген жағдайлар мен негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап, сонымен қатар электрондық және (немесе) қағаз түріндегі мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны көрсетілсін);

1) наименование государственной услуги (указать наименование государственной услуги соответствующей наименованию данной государственной услуги в реестре государственных услуг);
2) наименование центрального государственного органа, разрабатывающего стандарт государственной услуги (указать наименование центрального государственного органа, в компетенцию которого входит разработка стандарта государственной услуги);
3) наименование услугодателя (указать наименование центрального государственного органа, загранучреждения Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, физического и юридического лица, оказывающие данную государственную услугу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с указанием организаций, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, и (или) указание на веб-портал «электронного правительства» в случае оказания государственной услуги в электронной форме).
Раздел «Порядок оказания государственной услуги» содержит:
1) срок оказания государственной услуги (устанавливается с момента обращения услугополучателя за получением государственной услуги до момента получения результата оказания государственной услуги).
Указать:
сроки оказания государственной услуги с момента:
сдачи пакета документов услугополучателем (услугодателю и (или) в центр обслуживания населения, обращения на веб-портал «электронного правительства»);
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем (услугодателю и (или) в центр обслуживания населения);
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя;
2) форма оказания государственной услуги (указать форму оказания государственной услуги в зависимости от способа оказания государственной услуги – электронная (полностью автоматизированная или частично автоматизированная) и (или) бумажная);
3) результат оказания государственной услуги (указать вид документа, который будет предоставлен в качестве результата оказания государственной услуги, к примеру, справка, разрешение, уведомление, лицензия, сертификат, свидетельство, медицинское заключение, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, установленным законами Республики Казахстан, а также форму предоставления результата оказания государственной услуги - электронная и (или) бумажная);

4) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда оларды алу әдістері (мемлекеттік қызмет көрсету ақылы болған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсетудің құнын және төлем тәсілі (қолма-қол және қолма-қол емес) көрсетілсін);
5) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесін (жұмыс күндері, сағаттары, үзіліс уақыты, демалыс күндері, алдын-ала жазылуы туралы ақпарат (алдын-ала жазылу шарттары көрсетілсін), жедел қызмет көрсетілгені туралы ақпарат (жедел қызмет көрсету шарттарын көрсетілсін) көрсетілсін);
6) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесін (қызмет алушының):
қызмет берушіге;
тұрғындарға қызмет көрсету орталығына;
«электрондық үкімет» веб-порталына.
Бар болса, құжаттар пакетін қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, қызмет берушінің қызмет алушыдан құжаттар пакетін алғанын растайтын құжаттың атауы мен нысаны көрсетілсін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажет құжаттардың арнайы нысандарын толтыру қажет болған жағдайда құжаттардың тиісті нысандары мемлекеттік қызмет стандартына қоса беріледі (мысалы, өтініш нысаны).
Мемлекеттік қызмет көрсетуді халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы алған жағдайда қызмет алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, тұрғындарға қызмет көрсету орталығы ұсынған нысан бойынша пайдалануға жазбаша келісімін береді;
7) Қазақстан Республикасы заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелерді (Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелерінің толық тізбесі көрсетілсін. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуда өзге нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасау нормаларын қамтымауы тиіс) қамтиды.
Қызмет алушы мемлекеттік қызмет көрсету стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін толық ұсынбаған жағдайда, тұрғындарға қызмет көрсету орталығының қызметкері мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
«Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқару органдарының, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерінің, сонымен қатар қызмет берушілер және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының, тұрғындарға қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі» бөлімі:
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының, халыққа қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібін (қызмет алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымдарды беру, тіркеу және қарау тәртібі көрсетілсін) қамтиды.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және тұрғындарға қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар» бөлімі:

4) размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан (в случае платности государственной услуги указать стоимость государственной услуги и способ оплаты (наличный или безналичный);
5) график работы услугодателя (указать рабочие дни, часы, время перерыва, выходные дни, информацию о предварительной записи (указать условия предварительной записи), информацию об ускоренном обслуживании (указать условия ускоренного обслуживания);
6) перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (указать исчерпывающий перечень документов и требований к ним, в том числе для лиц, имеющих льготы, необходимых для получения государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю;
в центр обслуживания населения;
на веб-портал «электронного правительства». При наличии указать наименование и форму документа, подтверждающего принятие услугодателем пакета документов от услугополучателя, с указанием даты и времени приема пакета документов (к примеру, расписка).
В случае необходимости заполнения специальных форм документов, необходимых для получения государственной услуги, соответствующие формы документов прилагаются к стандарту государственной услуги (к примеру, форма заявления).
В случае получения государственной услуги через центр обслуживания населения, услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром обслуживания населения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
7) основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан (указать полный перечень оснований для отказа в оказании государственной услуги, установленных законами Республики Казахстан. Отказ в оказании государственной услуги не должен содержать отсылочные нормы на иные нормативные правовые акты).
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, работник центра обслуживания населения отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Раздел «Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц, центров обслуживания населения и (или) их работников по вопросам оказания государственных» содержит:
порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, центров обслуживания населения и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг (указать порядок подачи, регистрации и рассмотрения жалоб услугополучателя по вопросам оказания государственной услуги).
Раздел «Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через центры обслуживания населения» содержит:

1) тұрғындардың әлеуметтік қорғалмаған топтарына жататын тұлғаларға олардың қызмет берушіге және (немесе) тұрғындарға қызмет көрсету орталығына келу мүмкіндігінің болмауын ескере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін;
2) мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекен-жайлары қызмет берушінің, мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлеген мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады;
3) электрондық цифрлық қол қоюды пайдалану мүмкіндігінің болуын;
4) қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігінің болуын;
5) бар болса, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс-орталығының нөмірін, өзге телефон анықтама қызметтер нөмірлерін қамтиды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының үлгі нысаны бойынша әзірленеді.
11. Қызмет алушылар үшін қосымша ақпарат:
Қызмет алушы үшін мемлекеттік қызмет көрсетуді алу тәртібі туралы қысқаша ақпарат Қызмет алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу тәртібі туралы жадынамасы түрінде осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әр мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып әзірленеді және мынадай мәліметтерді қамтиды:
қызмет беруші туралы ақпаратты (атауы, жұмыс кестесі, интернет-ресурстың мекен-жайы);
мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беруді жүзеге асыратын ұйымдар туралы ақпаратты;
«электрондық үкімет» веб-порталы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу әдісі туралы ақпаратты;
мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін;
мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттар тізбесін;
мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін;
қосымша ақпаратты (мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс-орталығының нөмірін, болса өзге телефон анықтамалық қызметтердің нөмірлерін).
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 12.05.2014 № 133 бұйрығымен.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін әзірлеу тәртібі
12. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттерін орталық мемлекеттік органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқару органдары әзірлейді.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттері әрбір мемлекеттік қызметтер үшін әзірленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттары бекітілген соң, күнтізбелік отыз күн ішінде әзірленеді және бекітіледі.

1) особенности оказания государственной услуги лицам, относимым к социально уязвимым слоям населения, с учетом отсутствия возможности их личной явки к услугодателю и (или) в центр обслуживания населения;
2) адреса мест оказания государственной услуги размещаются на интернет-ресурсах услугодателя, государственного органа, разработавшего стандарт государственной услуги;
3) наличие возможности использования электронной цифровой подписи;
4) наличие возможности получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа;
5) указать номер Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, номера иных телефонных справочных служб в случае их наличия.
Стандарт государственной услуги разрабатывается по типовой форме стандарта государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Дополнительная информация для услугополучателей:
краткая информация для услугополучателя о порядке получения государственной услуги разрабатывается в виде Памятки услугополучателя о порядке получения государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам с учетом особенностей каждой государственной услуги и содержит следующие сведения:
информация об услугодателе (наименование, график работы, адрес интернет-ресурса);
информация об организациях, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги;
информация о способе получения государственной услуги посредством веб-портала «электронного правительства»;
срок оказания государственной услуги;
перечень документов, необходимых для получения государственной услуги;
результат оказания государственной услуги;
дополнительная информация (номер Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, номера иных телефонных справочных служб в случае их наличия).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 12.05.2014 № 133.
3. Порядок разработки регламентов
государственных услуг
12. Регламенты государственных услуг разрабатываются центральными государственными органами и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
13. Регламенты государственных услуг разрабатываются для каждой государственной услуги.
Регламенты государственных услуг разрабатываются и утверждаются в течение тридцати календарных дней после утверждения соответствующих стандартов государственных услуг.

14. Орталық мемлекеттік орган әзірлейтін мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті орталық мемлекеттік органның немесе оның басшысының нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірлейтін, оның ішінде ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі үшін әзірленетін мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінің жобасы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің нормативтік құқықтық қаулысымен бекітіледі.
15. Мемлекеттік қызмет регламенті жобасын әзірлеу тетігі осы Қағидаға 7-қосымшада cызба түрінде берілген.
16. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін әзірлеу:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету рәсімін (іс-қимылын) және мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі қызметкерлердің іс-қимылдарын ретке келтіруді;
2) егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне қайшы келмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсететін қызметкерлердің артық рәсімдерін (іс-қимылдарын) жоюды;
3) егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне қайшы келмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мерзімдерін, қызмет алушылар ұсынатын құжаттар санын қысқартуды;
4) мемлекеттік қызмет көрсету процестерін оңтайландыру мүмкіндіктерін айқындауды;
5) мемлекеттік қызметтер көрсетудің бизнес-процестерін модельдеуді көздейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 12.05.2014 № 133 бұйрығымен.
17. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті мемлекеттік қызмет көрсету процесін қамтамасыз ету үшін қажетті және жеткілікті ақпаратты қамтиды.
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті мемлекеттік көрсетілетін қызмет процестерінде қызметкерлер мен құрылымдық бөлімшелер, оның ішінде мемлекеттік органдар, халыққа қызмет көрсету орталықтары, «электрондық үкімет» порталы, өзге де көрсетілетін қызметті берушілер арасындағы өзара іс-әрекеттің нақты сипаттамасын қамтиды.
18. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламентінің атауы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізіліміндегі тиісті мемлекеттік қызмет көрсету стандартының атауына сәйкес келеді.
19. Рәсімдерді (іс-қимылдарды) жүзеге асыру мерзімдері мемлекеттік қызмет көрсету стандартымен бекітілген мемлекеттік қызмет көрсетудің уақыты бойынша шектеулері мерзімінен аспайды.
20. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінің құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:

14. Регламент государственной услуги, разрабатываемый центральным государственным органом, утверждается нормативным правовым актом центрального государственного органа или его руководителя.
Регламент государственной услуги, разрабатываемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, в том числе для местного исполнительного органа района, города областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, утверждается нормативным правовым постановлением акимата области, города республиканского значения, столицы.
15. Механизм разработки регламента государственной услуги в схематичном виде представлен в приложении 7 к настоящим Правилам.
16. Разработка регламентов государственных услуг предусматривает:
1) упорядочение процедуры (действия) оказания государственной услуги и действий работников при оказании государственных услуг;
2) устранение излишних процедур (действий) работников при оказании государственных услуг, если это не противоречит законам Республики Казахстан, актам Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
3) сокращение сроков оказания государственных услуг, количества документов, представляемых услугополучателями, если это не противоречит законам Республики Казахстан, актам Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
4) выявление возможностей оптимизации процессов оказания государственных услуг;
5) моделирование бизнес-процессов оказания государственных услуг.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 12.05.2014 № 133.
17. Регламент государственной услуги содержит информацию, необходимую и достаточную для обеспечения процесса оказания государственной услуги.
Регламент государственной услуги содержит четкое описание взаимодействия между работниками, структурными подразделениями, учреждениями, в том числе государственными органами и иными услугодателями, задействованными в процессе оказания государственной услуги, а также центрами обслуживания населения, веб-порталом «электронного правительства».
18. Наименование регламента государственной услуги соответствует наименованию стандарта соответствующей государственной услуги в реестре государственных услуг.
19. Сроки осуществления процедур (действий) не превышают сроки ограничений по времени оказания государственной услуги, установленных стандартом государственной услуги.
20. Структура регламента государственной услуги состоит из следующих разделов:

1) жалпы ережелер;
2) мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау;
3) мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау;
4) халыққа қызмет көрсету орталығымен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жасасу тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау.
«Жалпы ережелер» бөлімі:
1) қызмет берушінің атауын (мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен оның нәтижелерін беруді жүзеге асыратын ұйымдарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік қызметті көрсетуші орталық мемлекеттік органның, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқару органының, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің, жеке және заңды тұлғаның атауы көрсетілсін және (немесе) мемлекеттік қызмет электрондық нысанда көрсетілген жағдайда «электрондық үкіметтің» веб-порталына нұсқау жасалсын);
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысанын (мемлекеттік қызметті көрсету тәсіліне байланысты – электрондық (толық автоматтандырылған (немесе) ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түріндегі мемлекеттік қызмет көрсету нысаны көрсетілсін);
3) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін (мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі ретінде ұсынылатын құжаттың түрі көрсетілсін, мысалы, анықтама, рұқсат, мәлімдеме, лицензия, сертификат, куәлік, медициналық қорытынды немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап, сонымен қатар электрондық және/немесе қағаз түріндегі мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны көрсетілсін) қамтиды.
«Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау» бөлімі:
1) мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылдар) бастауға негіздеме (көрсетілетін қызмет алушының өтінішінің немесе көрсетілетін қызмет алушының электрондық сұратуының болуы көрсетілсін);
2) мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы (мемлекеттік қызмет көрсету кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлерінің  іс-әрекеттерінің, рәсімдердің (іс-қимыл) тәртібін және олардың орындалу дәйектілігін, оның ішінде әрбір құрылымдық бөлімше бөлінісінде барлық рәсімдерді (іс-қимылды) өту кезеңдері көрсетілсін. Егер мемлекеттік қызмет көрсету процесінде бірнеше құрылымдық бөлімшелер қатысса, осы құрылымдық бөлімшелердегі мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті жекелеген рәсімдерді (іс-әрекеттерді) жүзеге асыру мерзімдері көрсетілсін);

1) общие положения;
2) описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги;
3) описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги;
4) описание порядка взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги.
Раздел «Общие положения» содержит:
1) наименование услугодателя (указать наименование центрального государственного органа, загранучреждения Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, физического и юридического лица, оказывающие данную государственную услугу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с указанием организаций, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, и (или) указание на веб-портал «электронного правительства» в случае оказания государственной услуги в электронной форме);
2) форма оказания государственной услуги (указать форму оказания государственной услуги в зависимости от способа оказания государственной услуги – электронная (полностью автоматизированная или частично автоматизированная) и (или) бумажная);
3) результат оказания государственной услуги (указать вид документа, который будет предоставлен в качестве результата оказания государственной услуги, к примеру, справка, разрешение, уведомление, лицензия, сертификат, свидетельство, медицинское заключение, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, установленным законами Республики Казахстан, а также форму предоставления результата оказания государственной услуги - электронная и/или бумажная).
Раздел «Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги» содержит:
1) основание для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги (указать наличие заявления услугополучателя или электронного запроса услугополучателя);
2) содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения (указать порядок действий работников структурных подразделений при оказании государственной услуги, процедуры (действия), и последовательность их выполнения, в том числе этапы прохождения всех процедур (действий) в разрезе каждого структурного подразделения. Если в процессе оказания государственной услуги участвуют несколько структурных подразделений, указать сроки осуществления отдельных процедур (действий), необходимых для оказания государственной услуги в этих структурных подразделениях);

3) келесі рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастау үшін негіз болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімдердің (іс-қимылдың) нәтижесі (рәсімдердің (іс-қимылдың) нәтижесін және оның басқа құрылымдық бөлімшеге беру тәртібі көрсетілсін) қамтиды.
«Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау» бөлімі:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіне қатысатын қызмет берушілердің, құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесін;
2) әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөлімшелер (қызметкерлер) арасындағы рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттауды (мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті барлық рәсімдердің (іс-қимылдардың) әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) орындалу мерзімін көрсете отырып, сипаттамасын келтіру). Рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) өту блок-схемасымен сүйемелденеді) қамтиды.
«Халыққа қызмет көрсету орталығымен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау» бөлімі:
1) халыққа қызмет көрсету орталығына және (немесе) өзге де көрсетілетін қызмет берушілерге жүгіну тәртібін, көрсетілетін қызмет алушының өтінішін өңдеу ұзақтығын сипаттауды (халыққа қызмет көрсету орталығымен және (немесе) өзге көрсетілетін қызмет берушілермен өзара іс-қимылдың реттілігі мен мерзімдерін, оның ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызмет берушілердің сұратуларын қалыптастыру және жолдау рәсімдері (іс-қимылдары) көрсетілсін). Рәсімді (іс-қимылды) сипаттау мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттар мен ақпараттар тізбесін, сонымен қатар, көрсетілетін қызмет берушінің осындай сұрату жолдауға уәкілетті құрылымдық бөлімшені немесе лауазымдық тұлғаны көрсете отырып, сұратуды дайындау және жолдау тәртібін, мемлекеттік қызмет көрсетуде тартылған графикалық нысанда ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-қимыл диаграммасын қоса, халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйеде көрсетілетін қызмет алушының сұратуын тіркеу және өңдеу кезіндегі халыққа қызмет көрсету орталығы жұмысшыларының іс-қимылдарын сипаттауды қамтиды;
2) мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы алу процесін, оның ұзақтылығын сипаттау (мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу тәсілі, ұзақтығы мен тәртібі көрсетілсін);

3) результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия) (указать результат процедуры (действия) и порядок его передачи в другое структурное подразделение).
Раздел «Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги» содержит:
1) перечень структурных подразделений, (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги;
2) описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) с указанием длительности каждой процедуры (действия) (привести описание всех процедур (действий), необходимых для оказания государственной услуги, с указанием длительности выполнения каждой процедуры (действия). Описание последовательности процедур (действий) сопровождается блок-схемой прохождения каждого действия (процедуры) с указанием длительности каждой процедуры (действия).
Раздел «Описание порядка взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги» содержит:
1) описание порядка обращения в центр обслуживания населения и (или) к иным услугодателям, длительность обработки запроса услугополучателя (указать последовательность и сроки взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) иными услугодателями, в том числе процедуры (действия) формирования и направления запросов услугодателей по вопросам оказания государственных услуг). Описание процедуры (действия) содержит перечень документов и информации, которые необходимы услугодателю для оказания государственной услуги, а также порядок подготовки и направления запроса услугодателя с указанием структурного подразделения или должностного лица, уполномоченных направлять такой запрос, описание действий работников центра обслуживания населения при регистрации и обработке запроса услугополучателя в интегрированной информационной системе центров обслуживания населения с приложением диаграммы функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги, в графической форме;
2) описание процесса получения результата оказания государственной услуги через центр обслуживания населения, его длительность (указать способ, длительность и порядок получения результата оказания государственной услуги);

3) мемлекеттік қызмет көрсетуге тартылған графикалық нысандағы ақпараттық жүйелердің функционалдық өзара іс-қимыл диаграммасын қоса, «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілген қызмет беруші мен көрсетілген қызмет алушының жүгіну және рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігі тәртібін сипаттауды қамтиды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) ретін, көрсетілетін қызметті берушінің толық сипаттамасы құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының, сонымен қатар өзге көрсетілген қызмет берушілермен халыққа қызмет көрсету орталықтарымен өзара іс-қимыл тәртібінің және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді қолдану тәртібінің сипаттамасы осы Қағидаға 7-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы «электрондық үкімет» веб-порталында, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету регламенті осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінің үлгі нысаны бойынша әзірленеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 12.05.2014 № 133 бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
жөніндегі қағидаға 1-қосымша
нысан
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлеу тетігі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
жөніндегі қағидаға 2-қосымша
нысан
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының
жобасын жария талқылаудың аяқталуы туралы
есеп
«_____________________________________________________»
(мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты жобасының атауы)
1.________________________________________________________________
(Жария талқылау нәтижесінде пысықталған мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартының жобасымен таныстыру тәсілі)
2.________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасына жария талқылау
жүргізу кезеңі)
3.________________________________________________________________
(өзге де пайдалы ақпарат)
р/с
Ескерту немесе ұсыныс
Қысқаша мазмұны
Қабылдау және қабылдамау жөніндегі негіздемелер
1
2
3
Қосымша ақпарат:
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының жобасын жария талқылау барысында есепке алынған және есепке алынбаған ескертулер мен ұсыныстар саны туралы статистикалық ақпарат.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу жөніндегі қағидаға
3-қосымша
нысан
(көрсетілетін қызмет алушының
тегі, аты, болса әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
немесе қызмет алушы ұйымының атауы)
____________________________________________
(көрсетілетін қызмет алушының мекен-жайы)
Құжаттарды қабылдаудан
бас тарту туралы қолхат
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 cәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, «Халыққа қызмет көрсету орталығы» РМК филиалының №__ бөлімі (мекен-жайы көрсетілсін) мемлекеттік қызмет көрсетуге (мемлекеттік қызметтің атауын мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес көрсету) құжаттарды қабылдаудан Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) ....
ұсынбауыңызға байланысты бас тартады.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден екі данада жасалды.
Аты-жөні (ҚКО қызметкерінің)                  (қолы)
Орындаушы. Т.А.Ә.
Телефон.
Алды: аты-жөні/ көрсетілетін қызмет алушының қолы
«__» _________ 20__ж.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
жөніндегі қағидаға
4-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының үлгі нысаны
__________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
1. Жалпы ережелер:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлеуші орталық мемлекеттік органның атауы;
3) көрсетілетін қызмет берушінің атауы.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету тәртібі:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі;
2) мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
3) мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі;

3) описание порядка обращения и последовательности процедур (действий) услугодателя и услугополучателя при оказании государственной услуги через веб-портал «электронного правительства» с приложением диаграммы функционального взаимодействия информационных систем, задействованных в оказании государственной услуги, в графической форме.
Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описание порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) центром обслуживания населения и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на веб-портале «электронного правительства», интернет – ресурсе услугодателя.
Регламент государственной услуги разрабатывается по типовой форме регламента государственной услуги согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 12.05.2014 № 133.
Приложение 1
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
форма
Механизм разработки стандарта
государственной услуги
Приложение 2
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
форма
Отчет
о завершении публичного обсуждения
проекта стандарта государственной услуги
«____________________________________________________»
(наименование проекта стандарта
государственной услуги)
1. _________________________________________________________________
(способ ознакомления с проектом стандарта
государственной услуги, доработанным
в результате публичного обсуждения)
2. _________________________________________________________________
(период проведения публичного обсуждения
проекта стандарта государственной услуги)
3. _________________________________________________________________
(иная полезная информация)
п/п
Замечание
или предложение
Краткое
содержание
Обоснования
по принятию
или непринятию
1
2
3
Дополнительная информация:
Статистическая информация о количестве учтенных и неучтенных
замечаний и предложений в ходе публичного обсуждения проекта
стандарта государственной услуги.
Приложение 3
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
форма
(Фамилия, имя, при наличии отчество (далее - ФИО),
либо наименование организации услугополучателя)
_______________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», отдел № ____
филиала РГП «Центр обслуживания населения» (указать адрес) отказывает
в приеме документов на оказание государственной услуги
(указать наименование государственной услуги в соответствии со
стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного
пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах., по одному для
каждой стороны.
ФИО (работника ЦОН)                          (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._______________
Телефон ________________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Приложение 4
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
Типовая форма стандарта государственной услуги
_____________________________________
(наименование
государственной услуги)
1. Общие положения:
1) наименование государственной услуги;
2) наименование центрального государственного органа, разрабатывающего стандарт государственной услуги;
3) наименование услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги:
1) срок оказания государственной услуги;
2) форма оказания государственной услуги;
3) результат оказания государственной услуги;

4) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны алу тәсілдері;
5) көрсетілетін қызмет берушінің жұмыс кестесі;
6) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажет құжаттар тізбесі;
7) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартуға негіздемелер.
3. Орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің, сондай-ақ көрсетілетін қызмет берушілердің және (немесе) олардың лауазымдық тұлғаларының, халыққа қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін, ерекшеліктерін ескергендегі өзге де талаптар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу жөніндегі қағидаға
5-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін
қызметті алу тәртібі туралы жадынамасы
__________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу жөніндегі қағидаға
6-қосымша
нысан
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу схемасы
көрсетілетін қызметті берушіге жүгіну кезінде
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу схемасы
Халыққа қызмет көрсету орталығына жүгінген кезде
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу схемасы
«электронды үкімет» веб-порталы арқылы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу жөніндегі қағидаға
7-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін әзірлеу тетігі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу бойынша қағидаға
7-1-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетудің
бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту. Қағида 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 12.05.2014 № 133 бұйрығымен.
_____________________________________
(Мемлекетік көрсетілетін қызмет атауы)
*ҚФБ - құрылымдық - функционалдық бірлік: көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің), халыққа қызмет көрсету орталықтарының, «электрондық үкімет» веб-порталының өзара іс-қымылдары;
- мемлекеттік қызмет көрсетудің басталуы немесе аяқталуы;
- көрсетілетін қызметті алушы рәсімінің (іс-қимылының) және (немесе) ҚФБ атауы;
- таңдау нұсқасы;
- келесі рәсімге (іс-қимылға) өту.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің
стандарттары мен регламенттерін
әзірлеу жөніндегі қағидаға
8-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін әзірлеудің үлгі нысаны
_______________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы)

4) размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) график работы услугодателя;
6) перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги;
7) основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц, центров обслуживания населения и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через центры обслуживания населения.
Приложение 5
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
Памятка
услугополучателя о порядке получения
государственной услуги
_____________________________________
(наименование
государственной услуги)
Приложение 6
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
форма
Схема получения
государственной услуги
при обращении к услугодателю
Схема получения
государственной услуги
при обращении в центр обслуживания населения
Схема получения
государственной услуги
через веб-портал «электронного правительства»
Приложение 7
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
Механизм разработки регламента
государственной услуги
Приложение 7-1
к Правилам по разработке
стандартов и регламентов
государственных услуг
форма
Справочник
бизнес-процессов оказания государственной услуги
Сноска. Правила дополнены Приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 12.05.2014 № 133.
_____________________________________
(наименование государственной услуги)
*СФЕ - структурно - функциональная единица: взаимодействие
структурных подразделений (работников) услугодателя, центра
обслуживания населения, веб-портала «электронного правительства»;
Приложение 8
к Правилам
по разработке стандартов и
регламентов государственных услуг
Типовая форма регламента государственной услуги
__________________________________________
(наименование государственной услуги)

1. Жалпы ережелер:
1) қызмет берушінің атауы;
2) мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде құрылымдық бөлімшелер (қызметкерлер) мен көрсетілетін қызметті берушінің іс-қимыл тәртібін сипаттау:
1) мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастауға негіздеме;
2) мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оны орындаудың ұзақтығы;
3) келесі рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастауға негіздеме болатын мемлекеттік қызмет көрсету рәсімінің (іс-қимылдың) нәтижесі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде құрылымдық бөлімшелер (қызметкерлер) мен көрсетілетін қызметті берушінің өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау:
1) мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын құрылымдық бөлімшелердің (қызметкерлердің) тізбесі;
2) әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөлімшелер арасындағы өзара іс-қимылдың реттілігін сипаттау.
4. Халыққа қызмет көрсету орталықтарымен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау:
1) халыққа қызмет көрсету орталығына жүгіну тетігінің сипаттамасы, өтінішті өңдеудің ұзақтығы;
2) мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы алу процесінің сипаттамасы, оның ұзақтығы;
3) жүгіну тәртібін және «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызмет беруші мен қызмет алушының рәсімдерінің (іс-қимылдарының) реттілігін сипаттау.

1. Общие положения
1) наименование услугодателя;
2) форма оказания государственной услуги;
3) результат оказания государственной услуги.
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
1) основание для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги;
2) содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения;
3) результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия).
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
1) перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги;
2) описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) с указанием длительности каждой процедуры (действия).
4. Описание порядка взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги:
1) описание порядка обращения в центр обслуживания населения и (или) к иным услугодателям, длительность обработки запроса услугополучателя;
2) описание процесса получения результата оказания государственной услуги через центр обслуживания населения, его длительность;
3) описание порядка обращения и последовательности процедур (действий) услугодателя и услугополучателя при оказании государственных услуг через веб-портал «электронного правительства».