Діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі төрағасының м.а. 2013 жылғы 23 шілдедегі № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 тамызда № 8634 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Дін істері және азаматтық қоғам министрінің 2017 жылғы 9 маусымдағы № 89 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Дін істері және азаматтық қоғам министрінің 09.06.2017 № 89 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Дiни қызмет және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 11 қазандағы Заңының 4-бабы 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын айқындау жөніндегі нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Дiн iстерi агенттiгiнің (бұдан әрi – Агенттiк) Құқықтық қамтамасыз ету басқармасына (Ә.Т. Жуанышпаева) заңнамамен белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етілсiн.
3. Агенттiктiң Конфессияаралық қатынастар департаментiне (Б.К. Кулекеев) осы бұйрық күшiне енгеннен кейiн оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етілсiн және Агенттiктiң интернет-ресурсына енгiзілсін, сондай-ақ Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен қарасты мекемелерiн, жергілікті атқарушы органдарын ақпараттандырылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Агенттiк Төрағасының орынбасары М.А. Әзiлхановқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн он күнтiзбелiк күннен соң күшiне енедi.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Ғ. Шойкин
Қазақстан Республикасы
Дін істері агенттігі
төрағасының міндетін атқарушының
2013 жылғы 23 шілдедегі
№ 34 бұйрығымен бекітілген
Діни әдебиеттерді және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық
материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы
тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен
(ғимараттарынан) тыс жерлерде діни жораларды өткізуге арналған
үй-жайлардың орналастырылуын анықтау бойынша нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по определению расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений)
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам религий от 23 июля 2013 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2013 года № 8634. Утратил силу приказом Министра по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан от 9 июня 2017 года № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по делам религий и гражданского общества РК от 09.06.2017 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по определению расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений).
2. Управлению правового обеспечения Агентство Республики Казахстан по делам религий (далее – Агентство) (Жуанышпаева А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту межконфессиональных отношений Агентства (Б. Кулекеев) после государственной регистрации обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе Агентства настоящего приказа, а также довести его до сведения местных исполнительных органов, структурных подразделений и подведомственных организаций Агентства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Азильханова М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя
Г. Шойкин
Утверждена
приказом исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по делам религий
от 23 июля 2013 года № 34
Инструкция
по определению расположения специальных стационарных
помещений для распространения религиозной литературы и иных
информационных материалов религиозного содержания, предметов
религиозного назначения, а также помещений для проведения
религиозных мероприятий за пределами культовых зданий
(сооружений)

Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 05.11.2015 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін он күнтiзбелiк күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Діни әдебиеттерді және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын анықтайтын осы Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) діни әдебиеттерді және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды таратуға арналған тұрақты үй-жайларды және ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни жораларды өткізуге арналған үй-жайларды орналастыру тәртібін нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта келесі ұғымдар қолданылады:
1) ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлар (бұдан әрі – діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлар) – нысаналы мақсатты діни жораларды, діни құлшылықтарды, рәсімдерді, жиналыстарды өткізуге арналған тұрақты ғимарат немесе ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде орналасқан оның бір бөлігі;
2) діни әдебиет – діни мазмұнға ие (теологиялық, діни-каноникалық, ритуалдық-мистикалық, әлеуметтік-теологиялық) және тұрғындардың діни және рухани-діни ұстанымдарынан туындайтын өзге де әлеуметтік мәні бар сұраныстарын қанағаттандыруға бағытталған баспа немесе электрондық өнім (кітаптары, брошюралар) болып табылады;
3) діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды таратуға арналған тұрақты үй-жайлар (бұдан әрі - тұрақты үй-жайлар) – сауда жасайтын, қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық бөлмелермен қамтамасыз етілген, сондай-ақ діни әдебиеттерді, діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды қабылдау, сақтау және сатуға дайындайтын бөлмелері бар тұрақты ғимарат немесе ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерде орналасқан оның бір бөлігі;
4) діни мазмұндағы ақпараттық материалдар – діни мазмұндағы ақпаратты қамтитын баспа түріндегі және электрондық өнім;
5) діни мақсаттағы заттар – діни құлшылықтарды, діни жоралар мен рәсімдерді өткізуге қажетті, сондай-ақ діни рәміздегі элементтерден тұратын заттар, бұйымдар және атрибуттар.

Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 05.11.2015 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по определению расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений) (далее – Инструкция) детализирует порядок расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения и помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений).
2. В настоящей Инструкции применяются следующие понятия:
1) помещение для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений) (далее – помещения для проведения религиозных мероприятий) – капитальное стационарное строение или отдельная его часть, находящееся вне культовых зданий (сооружений), целевое назначение, которого предназначено для проведения религиозных обрядов, богослужений, религиозных церемоний, собраний;
2) религиозная литература – печатная или электронная продукция (книги, брошюры), имеющая религиозное содержание (теологическое, богословско-каноническое, ритуально-мистическое, социально-теологическое) и предназначенное для удовлетворения религиозных и иных обусловленных религиозными установками социально значимых потребностей населения;
3) специальные стационарные помещения для распространения религиозной литературы, иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения (далее – стационарные помещения) – капитальное стационарное строение или отдельная его часть, находящиеся вне культовых зданий (сооружений), обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями, целевое назначение которых предназначено для приема, хранения и подготовки к продаже религиозной литературы, иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения;
4) информационные материалы религиозного содержания – печатная и электронная продукция, содержащая информацию религиозного характера;
5) предметы религиозного назначения – предметы, изделия и атрибуты, необходимые для отправления богослужений, религиозных обрядов и церемоний, а также содержащие элементы религиозной символики.

3. Осы Нұсқаулыққа сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) арнайы тұрақты үй-жайлардың орналасуын бекітеді және діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлардың орналасуына келісімін береді.
2. Тұрақты үй-жайлардың және діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлардың орналасуын анықтау
4. Тұрақты үй-жайлар мен діни жораларды өткізуге арналған үй-жайлар бөлек орналасқан ғимараттардың ішінде немесе жеке ғимараттарда орналасады.
5. Тұрақты үй-жайлар мен діни жоралар өткізуге арналған үй-жайлар келесі орындарда орналаса алмайды:
1) діни білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының аумағында және ғимараттарында;
2) мемлекеттік органдардың, Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, сот және құқық қорғау органдарының, қылмыстық-атқару жүйесі ғимараттарында;
3) осы тармақтың 1), 2) тармақшасында көрсетілмеген мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорындардың ғимаратында.
6. Тұрақты үй-жайлар мен діни жоралар өткізуге арналған үй-жайлар осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетілген ғимараттардан 300 метрден кем емес қашықтықта орналасуы тиіс.
7. Тұрақты үй-жайлар мен діни жоралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналасуы оларға жақын тұрған (көрші орналасқан үй-жайлардағы, ғимараттардағы) тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделері сақталған жағдайда жол беріледі, сондай-ақ үй-жайлар орналасқан ғимараттардың қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі керек.
8. Тұрақты үй-жайлардың орналастырылуын бекіту мен діни іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналастырылуын келісу кезде келесі жағдайларға:
1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 147 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11183 болып тіркелген) бекітілген "Діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың орналасатын жерін бекіту туралы шешім беру" және "Діни іс-шараларды өткізуге арналған үй-жайларды ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде орналастыруға келісу туралы шешім беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарттарына сәйкес ұсынған құжаттарына;
2) үй-жайлар орналасқан облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумақтық-географиялық ерекшеліктеріне;
3) үй-жайлар орналасқан облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың діни ахуалына;
4) осы Нұсқаулықтың 5, 6-тармақтарын ескере отырып, тұрақты үй-жайлар мен діни жоралар өткізуге арналған үй-жайлардың орналасқан жеріне мұқият назар аудару қажет.

3. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы (далее - местный исполнительный орган) утверждают расположение стационарных помещений и согласовывают помещения для проведения религиозных мероприятий в соответствии с настоящей Инструкцией.
2. Определение расположения стационарных помещений и помещений
для проведения религиозных мероприятий
4. Стационарные помещения и помещения для проведения религиозных мероприятий располагаются внутри отдельно стоящего здания или в виде отдельно стоящего здания.
5. Стационарные помещения и помещения для проведения религиозных мероприятий не располагаются в:
1) зданиях организаций образования, за исключением духовных (религиозных) организаций образования;
2) зданиях государственных органов, государственных учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судебных и правоохранительных органов, уголовно-исполнительной системы;
3) зданиях государственных учреждений, государственных предприятий, не указанных в подпунктах 1), 2) настоящего пункта.
6. Стационарные помещения и помещения для проведения религиозных мероприятий располагаются не менее чем в 300 метрах от зданий, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции.
7. Расположение стационарных помещений и помещений для проведения религиозных мероприятий допускается при условии соблюдения прав и законных интересов лиц, находящихся вблизи (в соседних помещениях, зданиях), а также не должно препятствовать нормальному функционированию здания, где располагается помещение.
8. При утверждении расположения стационарных помещений и согласования помещений для проведения религиозных мероприятий изучаются:
1) предоставленные заявителями документы согласно стандартамгосударственных услуг "Выдача решения об утверждении расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения" и "Выдача решения о согласовании расположения помещений для проведения религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений)", утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 147 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11183);
2) территориально–географические особенности области, города республиканского значения и столицы, где располагается помещение;
3) религиозная ситуация в области, городе республиканского значения и столице;
4) месторасположение стационарных помещений для проведения религиозных мероприятий с учетом пунктов 5, 6 настоящей Инструкции.

9. Тұрақты үй-жайлар мен діни жоралар өткізуге арналған үй-жайлардың тізімі облыстардың, республикалық маңызы бар қаласының, астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарында орналастырылады.

9. Список стационарных помещений и помещений для проведения религиозных мероприятий размещается на интернет-ресурсах местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы.