Су қоймаларына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 231-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 тамызда № 8644 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 18-05/928 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.10.2015 № 18-05/928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы 9-бабының 1-тармағы 51-11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған су қоймаларына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. «Су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 11-2/442 бұйрығының күші жойылсын деп танылсын (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 7932 болып тіркелген, 2012 жылғы 7 қарашадағы № 385-387 (27204-27206) «Егеменді Қазақстан» газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығымен
бекітілген
Су қоймаларына балық жіберу,
су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі
жұмыстарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы қағидалар
1. Осы су қоймаларына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын (бұдан әрі - қағидасы) «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабы 1 тармағы 51-11) тармақшасына сәйкес әзірленген және су қоймаларына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу (тауарлы балық өсіру мақсаты үшін пайдаланатын жасанды тоғандар және ирригациялық суарылатын жүйелерді алып тастағанда) тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 231-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2013 года № 8644. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 18-05/928
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.10.2015 № 18-05/928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 51-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 11-2/442 «Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7932, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 7 ноября 2012 г. № 385-387 (27204-27206)).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра охраны окружающей среды Республики
Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    Н.Каппаров
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 31 июля 2013 года
№ 231-Ө
Правила
проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной
мелиорации водных объектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 51-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» (далее – Закон) и определяют порядок проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов (за исключением искусственных прудов и ирригационно-оросительных систем, используемых для целей товарного рыбоводства).

2. Осы қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган, ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – уәкiлеттi орган) – жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) су қоймаларына балықтандыру - өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, құнды, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балықтарды сақтау және (немесе) тауарлы өнімді алу мақсатымен су қоймаларына және (немесе) учаскелеріне балық өсіру материалдарын және балықтарды жіберу;
3) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, жануарлар дүниесi объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесiнiң объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды;
4) су нысандарындағы балық шаруашылық мелиорациясы – су қоймаларының балық өнімділігін сақтауға және ұлғайтуға, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының өмір сүру жағдайлары мен өніп-өсуін жақсартуға бағытталған шаралар кешені;
5) күрделі мелиорация – күрделі шығындары жоғары болғанда (өзендерді тереңдету, гидротехникалық жұмыстар және т.б.) ұзақ мерзімге оң әсер етуді қамтамасыз ететін іс-шаралар кешені немесе оның жеке түрлері. Күрделі мелиорация жүргізу мекендеу ортасының және гидробионттардың түрлік құрамының айрықша өзгеруіне алып келеді.
6) ағымдағы мелиорация – күрделі шығындарды қажет етпейтін (жас балықты құтқару, қатып қалудың алдын алу) қысқа мерзімде оң нәтижеге қол жеткізетін техникалық және биологиялық шұғыл сипаттағы іс-шаралар кешені. Ағымдағы мелиорацияда қағидадағыдай мекендеу ортасының және гидробионттардың түрлік құрамының айрықша өзгеруі болмайды.
7) балықтардың қырылуы – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының су қоймасының және (немесе) учаскесінің гидрохимиялық және өзге де режимінің бұзылуынан туындаған жаппай қырылуы;
8) балықтың қырылу қаупі бар су қоймасы және (немесе) учаскесі – балық шаруашылығының балық әлсін-әлсін қырылуға ұшырайтын су қоймасы және (немесе)учаскесі;
9) биологиялық объектілердің көмегімен артық өсімдіктерді жою – судың түстенуіне әкелетін төменгі балдырлар мен өсімдіктерді жою үшін су қоймасына өсімдік қоректі балықтар жіберу;
10) табиғи уылдырық шашу орнын қалпына келтіру - бұрын жоғалған уылдырық шашу орнын суландыруға мүмкіндік туғызатын, олардың лайлануын болдырмау, қорытпа және басқа да тасталымдардан тазалау, уылдырық шашу кезеңінде судың қалыпты теңдігін қамтамасыз ететін техникалық шаралар кешені;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный государственный орган, ведомство и его территориальные подразделения в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) зарыбление водоемов – выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и (или) получения товарной продукции;
3) биологическое обоснование – научно-обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
4) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов – комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных;
5) капитальная мелиорация – комплекс мероприятий, или отдельные их виды, обеспечивающие долгосрочное положительное воздействие при высоких капитальных затратах (углубление водоемов, гидротехнические работы и др.). Проведение капитальной мелиорации приводит к значительным изменениям среды обитания и видового состава гидробионтов;
6) текущая мелиорация – комплекс технических и биологических мероприятий оперативного характера, приводящий к краткосрочному положительному результату и не требующих капитальных затрат (спасение молоди, предотвращение заморов). Значительного изменения среды обитания и видового состава гидробионтов при текущей мелиорации, как правило, не происходит;
7) замор – массовая гибель рыбных ресурсов и других водных животных, вызванная нарушением гидрохимического и иного режимов водоема и (или) участка;
8) замороопасный водоем и (или) участок – рыбохозяйственный водоем и (или) участок, подверженный периодическим заморам;
9) уничтожение излишней растительности с помощью биологических объектов - вселение в водоем растительноядных и других рыб для уничтожения растительности и низших водорослей, вызывающих цветение воды;
10) восстановление естественных нерестилищ - комплекс технических мер, способствующих обводнению ранее утраченных нерестилищ, предотвращению их заиления, очистки от сплавин и других наносов, обеспечению нормального водного баланса в период нереста;

11) балықтардың уылдырық шашатын орынға өтуін қамтамасыз ету - өрістегіш және жартылай өрістегіш балықтарды өндірушілердің өзендерге өтуін қамтамасыз ету жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар жүйесі (түптереңдету, өсімдіктерді ору, деңгейлік режимді қолдау);
12) құндылығы аз түрлерді аулау – құндылығы аз түрлерді құндылыраққа ауыстыру бойынша кешенді іс-шаралар бөлігі;
13) су қоймаларын немесе учаскелерін тазалау – балық шаруашылық қоймаларын ластайтын сплавиналарды, су басқан ағаштар мен бұталарды, құрылыс конструкциялары мен материалдарын жою арқылы балық және басқа да су жануарларын қауіпсіз және тиімді аулауды, уылдырық шашатын көші-қонды қамтамасыз ету бойынша техникалық шаралар жүйесі;
14) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланушылар (бұдан әрі - пайдаланушылар) - әрекеттегі заңнамаға сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға құқық берілген жеке және заңды тұлғалар;
15) балықтарды бөлініп қалған су қоймаларынан және ирригациялық жүйеден қорғау – аса қолайлы су қоймаларына тасымалдау және аулау жолымен, немесе су (түсу) және су қоймаларынан шабақтарды жіберу үшін каналдар арқылы біріктіру жолымен балықтардың қырылуын болдырмау бойынша гидротехникалық және басқа шаралар кешені.
16) су қоймаларының сумен қамтамасыз етілуін жақсарту – су жануарларын қолдау және өмір сүру жағдайы мен көбеюін жақсарту жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар кешені (судың химиялық құрамы, ағымдылығы, деңгейлік режимі);
17) артық өсімдікті ору – артық өсімдіктерді механикалық және/немесе биохимиялық жою (су қоймаларын балықтандыру, оның ішінде өсімдікқоректі балық түрлерін жерсіндіру жолымен өну (өсімін оңтайландыру), судың гүлденуін туғызатын артық өсімдіктерді және төмен балдырларды), сондай-ақ ұсақ (құнсыз) ихтиофаунаны ұтымды игеру, кесу, тамыр жүйесінің зақымдануы, өскен учаскелерді қысқа мерзімді құрғату, рұқсат етілген химиялық құралдар мен препараттарды пайдалану мақсатында мелиораторлар басқа да балық түрлерін орналастыру);
18) жасанды уылдырық шашуды орнату – жасанды жасалған уылдырық шашуды орнату, галечникті, құмды төсеу және басқа іс-шаралар жолымен көбеюдің қолайсыз жағдайларымен су қоймаларында табиғи өсімді молайтуды қолдау бойынша іс - шаралар;
19) Көл-тауарлы балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі - КТБӨШ) – құндылығы аз балықтарды аулау, орналастыру, өсіру және кейіннен олардан құнды балық түрлерін аулау есебінен оларға ихтиофаунаны толық немесе жартылай ауыстыру жолымен балық шаруашылық су қоймаларын пайдалануды жақсартумен айналысатын шаруашылық.

11) обеспечение прохода рыб к нерестилищам - система гидротехнических и других мер (дноуглубление, выкос растительности, поддержание уровенного режима) по обеспечению подъема в реки производителей проходных и полупроходных рыб;
12) отлов малоценных видов - часть комплексного мероприятия по замещению малоценных видов более ценными;
13) очистка водоемов или участков - система технических мер по обеспечению нерестовых миграций, безопасного и эффективного промысла рыбы и других водных животных путем удаления сплавин, затопленных деревьев и кустарников, строительных конструкций, материалов, и других предметов, засоряющих рыбохозяйственные водоемы;
14) пользователи рыбными ресурсами и другими водными животными (далее - пользователи) - физические и юридические лица, которым в соответствии с действующим законодательством предоставлено право пользования рыбными ресурсами и другими водными животными;
15) спасение рыб из отшнурованных водоемов и ирригационных систем - комплекс гидротехнических и других мер по недопущению гибели рыб, путем отлова и перевозки в более благополучные водоемы, или путем соединения через каналы (канавы) для (спуска) воды и выпуска молоди из водоемов;
16) улучшение водообеспеченности водоемов - комплекс гидротехнических и других мер по поддержанию, улучшению условий обитания и размножения гидробионтов (для улучшения химического состава воды, проточности, повышения уровненного режима);
17) уничтожение излишней растительности - механическое и/или биохимическое уничтожение излишней растительности (зарыбление водоемов, в том числе путем акклиматизации растительноядных видов рыб для сокращения произрастания (оптимизации роста) излишней растительности и низших водорослей, вызывающих цветение воды, а также вселения других видов рыб мелиораторов в целях рационального освоения сорной (малоценной) ихтиофауны, скашивание, повреждение корневой системы, кратковременное осушение заросших участков, использование разрешенных химических средств и препаратов);
18) установка искусственных нерестилищ - мероприятие по поддержке естественного воспроизводства в водоемах с неблагоприятными условиями размножения путем установки искусственно изготовленных нерестилищ, отсыпки галечника, песка и других мероприятий;
19) озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее - ОТРХ) – хозяйство, занимающееся улучшением рыбохозяйственного использования водоемов путем полной или частичной замены в них ихтиофауны за счет отлова хозяйственно-малоценной рыбы, вселения, выращивания и последующего вылова в них ценных видов рыб.

2. Су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды
жүргізу тәртібі
3. Су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстар жүзеге асырылады:
1) Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, жасанды өсіру және өсімін молайту, орнықты пайдалануды қамтамасыз ететін республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындармен (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорындар);
2) қызметі балық ресурстарының жасанды өсімін молайтумен байланысты жеке және заңды тұлғалармен;
3) пайдаланушылармен, сондай-ақ балық аулаушылардың қоғамдық бірлестіктерімен және балық шаруашылығы субъектілерімен;
4) балық ресурстарына және басқа да су жануарларына зиян келтіретін шаруашылық және өзге қызметті жүзеге асыратын субъектілермен (бұдан әрі – шаруашылық субъектілер);
5) қызметі КТБӨШ-да тауарлы өнім алумен байланысты жеке және заңды тұлғалармен.
4. Су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстар уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесімен құрылатын комиссиямен қабылданады. Комиссия құрамына аумақтық бөлімшенің (комиссия төрағасы), тиісті облыстың (немесе қаланың, ауданның ) жергілікті атқарушы органдары, балық шаруашылық профильді ғылыми ұйымдар (келісім бойынша) өкілдері, су қоймаларына пайдаланушы (бекітілген су қоймасы болған жағдайда (бұдан әрі - комиссия) кіреді.
Балықтандыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 қыркүйектегі № 1230 «Мемлекеттік ветеринариялық - санитарлық бақылау және қадағалау объектілеріне ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын бекіту туралы» қаулысына сәйкес ветеринариялық - санитариялық қауіпсіздігін растайтын ветеринариялық сертификат бар болған жағдайда жүзеге асады.
Су қоймасына балық отырғызу материалдарының әрбір легін жіберу осы қағидалар 2-қосымшасына сәйкес нысанда балықтандыру актісі түрінде комиссиямен белгіленеді.
5. Осы қағиданың 3-тармағында көрсетілген субъектілер, комиссия мүшелерін су қоймаларын балықтандыру бойынша алдағы жұмыстар жөнінде олар басталғанға дейін 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарландырады.
6. Ғылыми ұсыныстарды қалыптастыруда (биологиялық негіздемені) келесі ақпарат есепке алынады:
1) су қоймаларына балықтандыру жүргізудің мақсаттылық негізі және күтілетін нәтиженің болжамы;
2) су қоймалары туралы, ұсынылатын балық өсіру материалдарының түрлік және жас құрамы туралы мәліметтер және балық ресурстары және басқа да су жануарларын және олардың мекендеу ортасын сақтау үшін оңтайлы жағдай жасауға қажетті су қоймаларын балықтандыру көлемі;
3) балықтандыру бойынша жұмыстарды жүргізу әдістері және тәсілдері, ұсынылатын орны, мерзімі.

2. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
3. Работы по зарыблению водоемов осуществляются:
1) республиканскими государственными казенными предприятиями, обеспечивающими охрану, устойчивое использование, воспроизводство и искусственное разведение рыбных ресурсов и других водных животных (далее – государственные предприятия);
2) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с искусственным воспроизводством рыбных ресурсов;
3) пользователями, а также общественными объединениями рыболовов и субъектов рыбного хозяйства;
4) субъектами, осуществляющими хозяйственную и иную деятельность, которая наносит вред рыбным ресурсам и другим водным животным (далее – хозяйствующие субъекты);
5) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с получением товарной продукции в ОТРХ.
4. Работы по зарыблению водоемов принимаются комиссией, создаваемой соответствующим территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа. В состав комиссии входят представители территориального подразделения (председатель комиссии), местного исполнительного органа соответствующей области (или города, района), научной организации рыбохозяйственного профиля (по согласованию), пользователя водоема (в случае закрепленного водоема (далее – комиссия).
Зарыбление осуществляется при наличии ветеринарного сертификата, подтверждающего ветеринарно-санитарную безопасность, согласно Постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2012 года № 1230 «Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора».
Выпуск каждой партии рыбопосадочного материала в водоем фиксируется комиссией в виде актов зарыбления, по формам согласно приложениям 1-2 к настоящим Правилам.
5. Субъекты, указанные в пункте 3 настоящих Правил, информируют членов комиссии о предстоящих работах по зарыблению водоемов не менее чем за 5 календарных дней до их начала.
6. При формировании научных рекомендаций (биологических обоснований) учитывается следующая информация:
1) обоснование целесообразности проведения зарыбления водоемов и прогноз ожидаемых результатов;
2) данные о водоемах, о видовом и возрастном составе рекомендуемого рыбопосадочного материала и объемах зарыбления водоемов, необходимых для создания оптимальных условий для сохранения рыбных ресурсов и других водных животных и среды их обитания;
3) рекомендуемые места, сроки, методы и способы проведения работ по зарыблению.

7. Биологиялық негіздеме нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 6218 болып тіркелген және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 6 сәуірдегі № 233 бұйрығымен бекітілген жануарлар дүниесін пайдалануға биологиялық негіздемені дайындау қағидаларына сәйкес дайындалады.
8. Су қоймаларын балықтармен балықтандыру – жергілікті ихтиофаунадан немесе аталған аймақта жерсіндірілген биологиялық мелиораторлармен су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды жүргізудің жалпы негізінде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік кәсіпорындармен су қоймаларын балықтандыру
бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
9. Су қоймаларын балықтандыру бойынша іс-шараларды өткізу туралы ақпарат балықтандыру бойынша іс-шаралар өткізілгенге дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
10. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі балық ресурстарының жасанды өсімін молайту бойынша мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру үшін, тиісті кезеңге мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарын қалыптастыру және республикалық бюджет жобасын әзірлеу барысында жыл сайын балық шаруашылық профилді ғылыми ұйымдардың ұсыныстары негізінде және мемлекеттік кәсіпорындардың өндірістік қуатын есепке ала отырып, су қоймаларын балықтандыру көлемін, түрлік және жас құрамы бойынша уәкілетті органның ведомствосына ұсыныстар енгізеді.
11. Уәкілетті органның ведомствосы заңнамамен бекітілген тәртіпте тиісті жылға республикалық бюджеттен бөлінген қаржы мөлшерінде балық ресурстарының жасанды өсімін молайтуға мемлекеттік кәсіпорындармен келісім шарт жасасады.
12. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі мемлекеттік тапсырысты іске асыру мақсатында су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды жоспарлайтын балық шаруашылық профилді ғылыми ұйымдармен және орындаушымен бірге олардың басталуына дейін 30 күнтізбелік күннен кем емес мерзімде балық отырғызу материалдарын шығару орнын алдын-ала анықтайды. Балық отырғызу материалдарын шығару орнын түпкілікті келісу осы қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
13. Мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік тапсырыс шеңберінде су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін уәкілетті органның ведомствосына осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша балықтандыру актісін (бұдан әрі – балықтандыру актісі) ұсынады.
Шаруашылық қызметі шеңберінде балық отырғызу материалдарын іске асыруды қоса алғанда ағымдағы жылға балық ресурстарының жасанды өсімін молайту жөніндегі мемлекеттік кәсіпорынның есебі уәкілетті органның ведомствосына 20 желтоқсаннан кешіктірмей ұсынылады.

7. Биологическое обоснование подготавливается в соответствии с Правилами подготовки биологического обоснования на пользование животным миром, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2010 года № 233 и зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 6218.
8. Зарыбление водоемов рыбами - биологическими мелиораторами из местной ихтиофауны или уже акклиматизированными в данном регионе осуществляется на общих основаниях проведения работ по зарыблению водоемов.
3. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
государственными предприятиями
9. Информация о проведении мероприятий по зарыблению водоемов размещается в местных средствах массовой информации не менее чем за 10 календарных дней до проведения мероприятий по зарыблению.
10. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа для формирования государственного заказа по искусственному воспроизводству рыбных ресурсов, ежегодно в ходе разработки проекта республиканского бюджета и формирования планов развития государственных предприятий на соответствующий период, вносит предложение в ведомство уполномоченного органа по объему, видовому и возрастному составу зарыбления водоемов на основании рекомендаций научных организаций рыбохозяйственного профиля и с учетом производственных мощностей государственных предприятий.
11. Ведомство уполномоченного органа заключает договора с государственными предприятиями на искусственное воспроизводство рыбных ресурсов в пределах средств, выделенных из республиканского бюджета на соответствующий год.
12. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа совместно с научной организацией рыбохозяйственного профиля и предприятием, планирующим работы по зарыблению водоемов в целях реализации государственного заказа, не менее чем за 30 календарных дней до их начала предварительно определяет место выпуска рыбопосадочного материала. Окончательное согласование места выпуска рыбопосадочного материала оформляется актом по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Государственное предприятие после завершения работ по зарыблению водоемов в рамках государственного заказа предоставляет в ведомство уполномоченного органа акт зарыбления по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – акт зарыбления).
Отчет государственного предприятия о рыбоводных работах за текущий год, включая реализацию рыбопосадочного материала в рамках хозяйственной деятельности, представляется в ведомство уполномоченного органа не позднее 20 декабря.

4. Қызметі балық ресурстарының жасанды өсімін молайтумен
байланысты заңды және жеке тұлғалармен су қоймаларын
балықтандыру бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
14. Егер балық ресурстарының жасанды өсімін молайтуға тиісті жылға республикалық немесе жергілікті бюджетте қарастырылған қаржы тиісті аймақтағы мемлекеттік кәсіпорындардың өндірістік қуатынан артық немесе балықтандыру үшін ұсынылатын балық түрлерінің мемлекеттік кәсіпорындармен өсімі молайтылмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы, немесе жергілікті атқарушы орган конкурстық негізде бәсекелестік ортада мемлекеттік тапсырысты орналастыру үшін аумақтық бөлімшенің ұсынысы бойынша балық шаруашылық профилді ғылыми ұйымдардың ұсыныстары есебімен, су қоймаларын балықтандыру көлемін, түрлік және жас құрамын қалыптастырады.
15. Уәкілетті органның ведомствосы, немесе жергілікті атқарушы орган заңнамамен бекітілген тәртіпте конкурстық негізде қызметі балық ресурстарының жасанды өсімін молайтумен байланысты заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрі - орындаушы) арасынан су қоймаларын балықтандыру бойынша мемлекеттік тапсырыстың орындаушысын анықтайды.
16. Уәкілетті органның ведомствосы, немесе жергілікті атқарушы орган заңнамамен бекітілген тәртіпте су қоймаларын балықтандыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға орындаушымен келісім шарт жасасады.
17. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі мемлекеттік тапсырысты іске асыру мақсатында су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды жоспарлайтын балық шаруашылық профилді ғылыми ұйымдармен және орындаушымен бірге олардың басталуына дейін 30 күнтізбелік күннен кем емес мерзімде балық отырғызу материалдарын шығару орнын алдын-ала анықтайды. Балық отырғызу материалдарын шығару орнын түпкілікті келісу осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
18. Орындаушы су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша балықтандыру актісін ұсынады.
Орындаушы уәкілетті органның ведомствосына немесе жергілікті атқарушы органға ағымдағы жылға балық өсіру жұмыстары туралы есепті 1 желтоқсаннан кешіктірмей келісім шартта бекітілген мерзімде ұсынады, есептің көшірмесін уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бір мезгілде жолдайды.

4. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана
с искусственным воспроизводством рыбных ресурсов
14. Ведомство уполномоченного органа, либо местный исполнительный орган, для размещения государственного заказа в конкурентной среде на конкурсной основе формируют объемы, видовые и возрастные составы зарыбления водоемов по предложению территориальных подразделений, с учетом рекомендаций научных организаций рыбохозяйственного профиля, в случае, если финансовые средства на искусственное воспроизводство рыбных ресурсов, предусмотренные в республиканском или местном бюджете на соответствующий год, превышают производственную мощность государственных предприятий в соответствующем регионе, либо рекомендуемые для зарыбления виды рыб, не воспроизводятся государственными предприятиями.
15. Ведомство уполномоченного органа, либо местный исполнительный орган, согласно Закона Республики Казахстан «О государственных закупках» на конкурсной основе определяют исполнителя государственного заказа по зарыблению водоемов среди физических и юридических лиц, деятельность которых связана с искусственным воспроизводством рыбных ресурсов (далее – исполнитель).
16. Ведомство уполномоченного органа, либо местный исполнительный орган, в установленном законодательством порядке заключают договор с исполнителем на выполнение государственного заказа по зарыблению водоемов.
17. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа совместно с научной организацией рыбохозяйственного профиля и исполнителем, планирующим работы по зарыблению водоемов в целях реализации государственного заказа, не менее чем за 30 календарных дней до их начала предварительно определяет место выпуска рыбопосадочного материала. Окончательное согласование места выпуска рыбопосадочного материала в водоем и/или участок оформляется актом по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
18. Исполнитель в течение 3 рабочих дней после завершения работ по зарыблению водоемов предоставляет в ведомство уполномоченного органа акт зарыбления водоема физическими и юридическими лицами за счет собственных средств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Исполнитель представляет отчет о рыбоводных работах за текущий год в ведомство уполномоченного органа, либо в местный исполнительный орган, в сроки, установленные в договоре на проведение работ по зарыблению водоемов хозяйствующими субъектами за счет собственных средств, но не позднее 1 декабря с одновременным направлением копии отчета в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

5. Пайдаланушылармен су қоймаларын балықтандыру бойынша
жұмыстарды жүргізу тәртібі
19. Пайдаланушылар келісім шарттық міндеттемелерге сәйкес балық шаруашылығының Даму жоспарында қарастырылған өз қаражаты есебінен бекітілген су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
20.Пайдаланушы су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды аяқтағаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша балықтандыру актісін ұсынады.
6. Шаруашылық субъектілермен су қоймаларын балықтандыру
бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
21. Шаруашылық субъектілер уәкілетті орган ведомствосының келісімі бойынша балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу ретінде су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстар жүргізу үшін қаражат қарастыруға міндетті.
22. Су қоймаларының көлемі, түрлік және жас құрамы аумақтық бөлімшелермен келісілген балық шаруашылық профилін ғылыми ұйымдастыру ұсыныстарына сәйкес шаруашылық жүргізуші субъектілермен анықталады.
23. Шаруашылық жүргізуші субъект су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмысты аяқтағаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша балықтандыру актін ұсынады.
7. Қызметі КТБӨШ-да тауарлы өнім өндірумен байланысты жеке және
заңды тұлғалармен су қоймаларын балықтандыру бойынша жұмыстарды
жүргізу тәртібі
24. Балықтандыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қыркүйектегі № 1141 «Балық шаруашылығы су қоймаларын және (немесе) учаскелерін акваөсіруді дамыту үшін пайдалану қағидаларын бекіту туралы» қаулысымен бекітілген нысан бойынша жүргізіледі және рәсімделеді.
8. Балық шаруашылық мелиорациялау бойынша жұмыстарды
жүргізу тәртібі
25. Балық шаруашылық мелиорациялау ағымдағы және күрделі мелиорацияларға бөлінеді.
26. Ағымдағы мелиорация келесі іс-шаралардың кешенді немесе жеке түрлерін қосады:
1) оны механикалық құрту жолымен артық өсімдіктерді жою (тамырлы жүйелерді зақымдау жолымен қопару, шауып алу) немесе өсіп кеткен жерлерді құрғату, немесе балықтың өсімдік қоректі түрлерімен балықтандыру;
2) су қоймаларында қолайлы оттекті режимді ұстап тұру жолымен балықтың жазда және қыста ауа жетпей, тұншығып қырылуына жол бермеу бойынша шара қабылдау;
3) қауіпсіз су қоймаларына тасымалдау және аулау немесе оларды каналдарға жалғау жолымен олардың қырылуына жол бермеу үшін қауіпті су қоймаларынан балықтар және олардың шабақтарын құтқару;

5. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
пользователями
19. Пользователи в соответствии с договорными обязательствами проводят работы по зарыблению закрепленных водоемов, за счет собственных средств, предусмотренных в Планах развития рыбного хозяйства.
20. Пользователь после завершения работ по зарыблению водоемов в течении 3 календарных дней предоставляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа акт зарыбления водоема физическими и юридическими лицами за счет собственных средств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам
6. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
хозяйствующими субъектами
21. Хозяйствующие субъекты обязаны по согласованию с ведомством уполномоченного органа предусматривать средства для проведения работ по зарыблению водоемов в качестве компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного.
22. Объем, видовой и возрастной состав зарыбления водоемов определяются хозяйствующим субъектом согласно рекомендациям научных организаций рыбохозяйственного профиля, согласованных с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа.
23. Хозяйствующий субъект после завершения работ по зарыблению водоемов в течении 3 календарных дней предоставляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа акт зарыбления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов физическими
и юридическими лицами, деятельность которых связана с
получением товарной продукции в ОТРХ
24. Зарыбление проводится и оформляется по форме акта, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2012 года № 1141 «Об утверждении Правил использования рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для развития аквакультуры».
8. Порядок проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации
25. Рыбохозяйственная мелиорация подразделяется на текущую и капитальную мелиорацию.
26. Текущая мелиорация включает комплекс или отдельные виды следующих мероприятий:
1) удаление излишней растительности путем ее механического уничтожения (скашивание, корчевания путем повреждения корневой системы) или осушение заросших участков, или зарыбление растительноядными видами рыб;
2) принятия мер по предотвращению летних и зимних заморов путем поддержания благоприятного кислородного режима в водоемах;
3) спасение рыб и их молоди из замороопасных водоемов для недопущения их гибели путем отлова и перевозки в незамороопасные водоемы или соединением их каналами;

4) мелиоративтік балық аулау – аса бағалысын ауыстыру үшін құнсыз балықтар түрлерін аулау.
27. Күрделі мелиорация келесі іс-шаралардың кешенді және жеке түрлерін қосады:
1) бордақылау және уылдырық шашатын жерлерге балықтарға өткелді қамтамасыз ететін түп-тереңдету және басқа қосымша жұмыстарды, балық қыстайтын шұңқырды орналастыру;
2) суландыру жолымен табиғи уылдырықтаманы қалпына келтіру, оның ішінде балықтардың көбеюіне қолайсыз жағдай жасаумен су қоймаларында табиғи өсімді молайтуды қолдау үшін қалыпты су режимін қамтамасыз ету және олардың тұнбалануының алдын алу, жасанды уылдырықтаманы орнату, бөген салу және басқа гидротехникалық жұмыстар жүргізу.
28. Ғылыми ұсыныстарды қалыптастыруда (биологиялық негіздемелерді) келесі ақпарат есепке алынады:
1) мелиорациялау жұмыстарын жүргізудің мақсатты негізділігі және күтілетін нәтижелердің болжамы;
2) балық ресурстары мен басқа да су жануарларын және олардың мекендеу ортасын сақтау бойынша оңтайлы жағдай құру үшін ұсынылатын мелиорациялау жұмыстарының құрамы мен көлемі туралы, су объектілері туралы мәліметтер;
3) мелиорациялау жұмыстарын жүргізудің ұсынылатын орны, мерзімі, әдісі және тәсілі.
9. Ағымдағы мелиорация бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
29. Ағымдағы мелиорация бойынша жұмыстар уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен және мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, балық шаруашылық субъектілерімен және балық аулау қоғамдық бірлестіктерімен ұйымдастырылады және мамандандырылған ғылыми ұйымдардың ұсыныстары негізінде жүргізіледі.
30. Пайдаланушылар ағымдағы мелиорация бойынша жұмыстар жүргізуді бастау алдын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне алдағы жұмыстар туралы мәлімдейді.
31. Ағымдағы мелиорация бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін пайдаланушылар 3 жұмыс күніне дейінгі мерзімде уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша су қоймасына балық шаруашылық мелиорациялау жұмыстарының аяқталғандығы туралы акт ұсынады.
10. Күрделі мелиорация бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
32. Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен күрделі мелиорация бойынша іс-шаралар заңнамамен бекітілген тәртіпте оларды конкурстық негізде іріктеу жолымен және биологиялық негіздеме және жобалық-сметалық құжаттама негізінде (түп-тереңдету және басқа гидротехникалық жұмыстарды жүргізген жағдайда) уәкілетті органның ведомствосымен немесе жергілікті атқарушы органмен жасалған келісімдерге сәйкес мамандандырылған ұйымдармен өткізіледі.
33. Су объектілері түбінің өзгеруімен байланысты мелиорациялық жұмыстарды жүргізу, қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама және қала салу қызметі туралы заңнама талаптарына сәйкес жүзеге асады.

4) мелиоративный лов - отлов малоценных видов рыб для замещения более ценными.
27. Капитальная мелиорация включает комплекс или отдельные виды следующих мероприятий:
1) дноуглубительные и другие сопутствующие работы, обеспечивающие проход рыб к нерестилищам и нагульным участкам, обустройство зимовальных ям;
2) восстановление естественных нерестилищ путем обводнения, в том числе строительство плотин и проведения других гидротехнических работ, установки искусственных нерестилищ, предотвращение их заиления и обеспечение нормального водного режима для поддержки естественного воспроизводства в водоемах с неблагоприятными условиями размножения рыб.
28. При формировании научных рекомендаций (биологических обоснований) учитывается следующая информация:
1) обоснование целесообразности проведения мелиоративных работ и прогноз ожидаемых результатов;
2) данные о водных объектах, о составе и объемах рекомендуемых мелиоративных работ для создания оптимальных условий по сохранению рыбных ресурсов и других водных животных и среды их обитания;
3) рекомендуемые места, сроки, методы и способы проведения мелиоративных работ.
9. Порядок проведения работ по текущей мелиорации
29. Работы по текущей мелиорации проводятся на основе рекомендаций специализированных научных организаций и организовываются территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа, местными исполнительными органами государственными органами, пользователями, и общественными объединениями рыболовов и субъектов рыбного хозяйства.
30. Перед началом проведения работ по текущей мелиорации, пользователи уведомляют территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа о предстоящих работах.
31. После завершения работ по текущей мелиорации пользователи в течении 3 календарных дней предоставляют в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа акт о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работах на водоеме по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. Порядок проведения работ по капитальной мелиорации
32. Мероприятия по капитальной мелиорации за счет средств государственного бюджета проводятся специализированными организациями, путем их отбора на конкурсной основе в установленном законодательством порядке, и в соответствии с договором, заключенном с ведомством уполномоченного органа, либо местным исполнительным органом, на основании биологического обоснования и проектно-сметной документации (в случае проведения дноуглубительных и других гидротехнических работ).
33. Проведение мелиоративных работ, связанных с изменением дна водных объектов, осуществляется в соответствии с требованиями законодательства в области охраны окружающей среды и законодательства о градостроительной деятельности.

34. Республикалық бюджет қаражаты есебінен орындалатын мелиорациялық жұмыстарды қабылдау уәкілетті орган ведомствосының және оның орынбасарының аумақтық бөлімше басшылары басқаратын комиссиямен жүзеге асырылады. Жұмыстарды қабылдау актісі бойынша балық шаруашылық мелиорациялау осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
35. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жыл сайын 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде жүргізілген мелиорациялау жұмыстары туралы есепті ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде су қоймаларын балықтандыру акті
20 __ жылдың «_____» ___________ осы акт құрылды
Осы акт 20 __ жылы «__»______________________________________________
_______________________________________________________________ бірге
(балық өсіру кәсіпорнының, су қоймасының басқа да аулау деректерінің
_____________________________________________________________________
шығу тегінің атауы)
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалы балық отырғызу орындарына тасымалдау үшін алынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ туралы жасалды.
Отырғызу орынына тасымалдау үшін алынды _____________________________
_____________________________________________________________________
(су қоймасының (учаскенің) атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отырғызу материалының санын, жас мөлшері және түрлік құрамын, бір
данасының орта салмағын көрсету)
_____________________________________________________________________
Отырғызу материалын алу (аулау) ауаның _____________________________,
судың __________________ температурасында жүргізілді.
Отырғызу материалының жағдайы _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
(жіберуші және қабылдап алушы _______________________________________
ұйымдардың өкілдері) ________________________________________________
Жіберу орындарына жеткізілді ________________________________________
(сандық, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________________
отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
_____________________________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі шығын __________________________________________
(мөлшері, %)
Тасымалдау жүргізілді _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(транспорт түрі, транспорт ыдысы, отырғызу тығыздылығы)
Тасымалдау бағыты ___________________________________________________
Тасымалдау уақыты ______________________ сағат ________ минут _______
Басқа қосымша мәліметтер ____________________________________________
(тасымалдау жағдайы, жіберу орнының сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалының жағдайы және т.б.)
Комиссия мүшелерінің қолдары:
Уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелері (немесе мекеме):
_____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган:
_____________________________________________________________________
Басқа да мүдделі
органдар:____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Жеке және заңды тұлғалар өз қаржысы есебінен
су қоймаларын балықтандыру акті
Осы акт 20 __ жылдың «__»_______________
_______________________________________________________________ бірге
(балық өсіру кәсіпорнының, су қоймасының басқа да аулау деректерінің
_____________________________________________________________________
шығу тегінің атауын көрсету)
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалын алу көзі,
_____________________________________________________________________
балық отырғызу орындарына тасымалдау үшін алынды
_____________________________________________________ туралы жасалды.
Жіберу орнына жіберу үшін алынды_____________________________________
_____________________________________________________________________
(су қоймасының (учаскенің) атауы
_____________________________________________________________________
саны, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________________
Отырғызу материалының орта салмағы және басқа да)
Отырғызу материалын алу (аулау) ауаның _____________________________,
судың __________________ температурасында жүргізілді.
Отырғызу материалының жағдайы _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
(жіберуші және қабылдап алушы _______________________________________
ұйымдардың өкілдері)_________________________________________________
Жіберу орындарына жеткізілді ________________________________________
(саны, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________________
отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі қалдық _________________________________________
(саны, %)
Тасымалдау жүргізілді _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(транспорт түрі, транспорт ыдысы, отырғызу тығыздылығы)
Тасымалдау уақыты _____________ сағат _________ минут _______________
Басқа қосымша мәліметтер ____________________________________________
(тасымалдау жағдайы, жіберу орнының сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалының жағдайы және т.б.)
Балық отырғызу материалының жағдайына
және қорғауына жауапты ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдар:
(отырғызылатын материалды тасымалдауды
жүзеге асыратын,және бақылайтын
уәкілетті органның аумақтық _________________________________________
бөлімшесі ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
немесе атқарушы органның атқарушы билік
өкілдері,____________________________________________________________
басқа мүдделі органдар) _____________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Су қоймасында және/немесе учаскесінде балық отырғызу материалын
жіберу орнын келісу
Келісілген күні _____________________________________________________

34. Прием мелиоративных работ, выполненных за счет средств республиканского бюджета осуществляются комиссией возглавляемой руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа и его заместителя. Акт приемки работ по рыбохозяйственной мелиорации оформляется по форме акта о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работах на водоеме, согласно приложения 4 к настоящим Правилам.
35. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в срок до 1 декабря ежегодно представляют отчет о проведенных мелиоративных работах.
Приложение 1
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
Акт
зарыбления водоемов в рамках государственного заказа
Настоящий акт составлен «__» ___________ 20 года
О том, что с
_____________________________________________________________________
(указать наименование рыбоводного предприятия, водоема отлова иного
источника происхождения)
_____________________________________________________________________
рыбопосадочного материала, получено для перевозки к местам выпуска
_____________________________________________________________________
Получено для перевозки к местам
выпуска______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование водоема
(участка)____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________
_____________________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю штучную
массу посадочного материала
_____________________________________________________________________
Получение (отлов) посадочного материала проводилось при
температуре воздуха _________________, воды__________________________
Состояние посадочного материала
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи:
(представителей отпускающей
и получающей организации) ___________________________________________
К местам выпуска доставлено _________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю
_____________________________________________________________________
штучную массу посадочного материала и др.)
Отход за транспортировку
_____________________________________________________________________
(количество, %)_
Транспортировка осуществлялась
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вид транспорта, транспортную тару, плотность посадки)
Маршрут
транспортировки _____________________________________________________
Время транспортировки _______ часов _________ минут
Другие дополнительные данные
_____________________________________________________________________
(условия перевозки, характеристика мест выпуска,
_____________________________________________________________________
общее состояние рыбопосадочного материала и т.д.)
Подписи членов комиссии:
Территориальное подразделение
(или ведомство) уполномоченного органа:
_____________________________________________________________________
Местный исполнительный орган:
_____________________________________________________________________
Другие заинтересованные лица:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
Акт зарыбления
водоема физическими и юридическими лицами
за счет собственных средств
Настоящий акт составлен «__» ___________ 20 года
В том, что с
_____________________________________________________________________
(указать наименование рыбоводного предприятия, водоема отлова или иного)
_____________________________________________________________________
источника получения рыбопосадочного материала,
_____________________________________________________________________
получено для перевозки к местам выпуска
Получено для перевозки к местам
выпуска _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование водоема (участка)
_____________________________________________________________________
(количество, видовой и возрастной состав,
_____________________________________________________________________
среднюю штучную массу посадочного материала и др.)
_____________________________________________________________________
Получение (отлов) посадочного материала проводилось при
температуре воздуха __________________, воды________________________
Состояние посадочного материала
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи:
(представителей отпускающей
_____________________________________________________________________
и получающей организации)
_____________________________________________________________________
К местам выпуска доставлено _________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю
_____________________________________________________________________
штучную массу посадочного материала и др.)
Отход за транспортировку
_____________________________________________________________________
(количество, %)
Транспортировка осуществлялась
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вид транспорта, транспортная тара, плотность посадки)
Маршрут
транспортировки _____________________________________________________
Время транспортировки _______ часов _________ минут
Другие дополнительные данные
_____________________________________________________________________
(условия перевозки, характеристика мест выпуска,
_____________________________________________________________________
общее состояние рыбопосадочного материала и т.д.)
Ответственные за охрану и состояние рыбопосадочного материала
_____________________________________________________________________
Подписи:
(представителей, осуществляющих и
_____________________________________________________________________
контролирующих перевозку, ___________________________________________
выпуск посадочного материала, _______________________________________
территориального подразделения уполномоченного органа
_____________________________________________________________________
или местных органов исполнительной власти,
_____________________________________________________________________
других заинтересованных лиц) ________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
Согласование
места выпуска рыбопосадочного материала в водоем и/или участок
Дата согласования ______________

1. Су қоймасының (учаскенің) атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, орналасқан ауданының, пайдаланушыға бекітілгендігі және т.б.
2. Балық отырғызу материалын жіберуді жүзеге асыратын, жеке және
заңды тұлғалардың атауы _____________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Орналастыру (отырғызу) мақсаты ___________________________________
мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру,
_____________________________________________________________________
зиянды өтеу немесе жерсіндіру мақсатында интродукциялау
4. Орналастыру объектісі туралы мәлімет _____________________________
_____________________________________________________________________
(орналастыру объектісінің атауы (балық түрі және басқа су жануары), ауланған орны
_____________________________________________________________________
және ауланған материалдар бір данасының орташа массасының мөлшері)
5. Су қоймасындағы нақты орналастыру орны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отырғызу орнын (учаскесін) анықтап сипаттау жіберу нүктесіне схемаға)
6. Келіскендердің атауы және басқа да мүдделі тұлғалар ______________
_____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы аумақтық бөлімшелердің өкілдері, су қоймасын пайдаланушылар, шаруашылық
_____________________________________________________________________
жүргізу субъектісі, басқа да мүдделі тұлғалар (жергілікті атқарушы органдардың өкілдері және т.б.)
Актіге қол қойғандар:
Лауазымы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе:Келісу акті керекті мөлшерде түзіледі.Бірінші нұсқасы балық шаруашылығы аумақтық бөлімшесінде қалады. Балықтандыру қолданыстағы заңдарға және Қағидаға сәйкес жүзеге асады.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Су объектілеріне балық шаруашылықтық мелиорация
жұмыстарының аяқталуы туралы акті
_____________________________________________________________________
(республикалық, облыстық, жергілікті маңызы бар су қоймасының атауы)

1. Наименование водоема (участка): __________________________________
_____________________________________________________________________
(название, район местонахождения, закрепленность за пользователем и др.)
2. Наименование физического или юридического лица, осуществляющего
выпуск рыбопосадочного материала ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Цель вселения (выпуска) __________________________________________
реализация государственного заказа,
_____________________________________________________________________
интродукция в целях акклиматизации или компенсации вреда
4. Сведения об объектах вселения ____________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование объекта вселения (вид рыбы и других водных животных),
_____________________________________________________________________
место получения или отлова, количество в штуках и средняя штучная
масса)
5. Конкретное место вселения в водоеме ______________________________
_____________________________________________________________________
(подробное описание места (участка) вселения с нанесением на схему
точки выпуска)
6. Наименование согласующих и других заинтересованных лиц ___________
_____________________________________________________________________
(представитель территориального подразделения рыбного хозяйства,
_____________________________________________________________________
пользователь водоема, хозяйствующий субъект,
_____________________________________________________________________
прочие заинтересованные лица (представитель местного органа
исполнительной власти и др.)
Акт подписали:
Должность
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: Акт согласования составляется в необходимом
количестве. Первый экземпляр остается в территориальном подразделении
рыбного хозяйства. Выпуск осуществляется в соответствии с Правилами и
действующим законодательством.
Приложение 4
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
Акт
о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работ на водоеме
_____________________________________________________________________
(наименование водоема и его значение: республиканского, областного, местного)

1. Су қоймасының орналасқан саласы: _________________________________
Аудан, учаске: ______________________________________________________
2. Біз, төмендегі қол қоюшылар,
_______________________________________________ тұлғаға, бір жағынан
(қызметі, тегі, аты,әкесінің аты)
___________________________________________________________ тұлғаға
(мелиорациялау жұмыстарын жүргізген кәсіпорының атауы)
ары қарай «Атқарушы» ретінде екінші жағынан, 20____ж.
«____»____________ № _________ келісім-шарт негізінде әрекет ететін
өндірісте күрделі мелиорациялау жұмыстарын жүргізу,
_____________________________________________________________________
(Мониторинг жүргізетін ұйым өкілінің немесе жергілікті атқарушы
органы өкілінің аты, тегі, әкесінің аты, қызметі)
Атқарушымен техникалық тапсырма және жұмыс жоспарында қарастырылған
күрделі мелиорациялау жұмыстары жүргізілгендігі жөнінде осы актті
құрастырды.
3.«Атқарушылармен» мелиорациялау жұмыстарының келесі түрлері
орындалды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Орындалған жұмыс сомасы: _________________________________________
5. Жұмыс жүргізудің талаптары: ______________________________________
(ауа-райы жағдайын көрсету; балықты жерсіндірген жағдайда балық
_____________________________________________________________________
отырғызу материалын алу көзі,
_____________________________________________________________________
тасымалдау жағдайы, тасымалданған объектілер қалдығы)
6. Жоғарыда айтылғандарға орай ______________________________________
Мелиорациялау жұмыстары орындалғанына баға беру: толық көлемінің
немесе егер жұмыс
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
орындалмаса қанда этап екенін, қандай себептермен орындалмағанын
көрсету
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________ деп, есептейміз.
Жұмыс қабылдау бойынша Комиссия құру туралы 20__жылғы «__»
______________ Мемлекеттік органның атауы № ____________ бұйрығына
сәйкес, осы акт __________ нұсқада құрылды.
Қолдары
Су қоймасының және/немесе уәкілетті органның аумақтық бөлімшенің
өкілдері ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның өкілдері (қажет болған жағдайда):
_____________________________________________________________________
Орындаушы: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пайдаланушы (қажет болған жағдайда) _________________________________
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Меншікті қаражаты есебінен шаруашылық субъектілерімен,
су қоймасын балықтандыру жұмыстарын жүргізуге келісім шарт
______________________                       «_____» _______ 20___ ж.
(келісім шарт жасасқан жер)               (келісім шарт жасасқан күн)
___________________________________________________________________,
(келісім шарт жасасушы, аумақтық бөлімшенің атауы)
ары қарай «Тапсырыс беруші» деп аталатын басшылылық (оның уәкілетті
орынбасары) _______________________________________________________,
(тегін, атын, әкесінің аты көрсетіледі)
бір жақтан 20__ ж. «__» ____________ № ___ Жауапты хатшының
бұйрығымен бекітілген Қағида негізінде әрекет ететін және
____________________________________________________________________,
(осы келісім шартты жасасқан жеке кәсіпкерлердің, заңды тұлғаларды
атауы)
ары қарай «Атқарушы» деп аталатын, тұлғаға __________________________
____________________________________________________________________,
(қызметін, тегін, атын, әкесінің атын көрсету)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(Жарлықтың атауы, жеке кәсіпкердің заңды тұлғаның қызметі
____________________________________________________________________,
негізінде жүзеге асырылатын басқа да құрылтай құжаттары көрсетіледі)
басқа жағынан, бұдан әрі «Тараптар» деп аталатын Қоршаған ортаны қорғау министрінің 20__ жылғы «___» _______ бұйрығымен бекітілген «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 593-II Заңының 17 бабы Су қоймаларына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жұмыстарын жүргізу Қағидасының  3-тармағын басшылыққа ала отырып, осы төмендегідей Келісім шарт (бұдан әрі – Келісім шарт) жасасты.

1. Местонахождение водоема область: ___________________________
Район, участок: _____________________________________________________
2. Мы, нижеподписавшиеся, в лице ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны и в лице___________________________________________,
(наименование предприятия производившего мелиоративные работы)
именуемый в дальнейшем, как «Исполнитель», действующий на основании
договора № ___ от «___ » 20 ______ г. на производство капитальных
мелиоративных работ с другой стороны, в присутствии
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество представителя организации, производящей мониторинг
или представителя местного исполнительного органа)
_______________________________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что «Исполнителем», проведены
капитальные мелиоративные работы, предусмотренные техническим
заданием и планом работ.
3. «Исполнителем» произведены следующие виды мелиоративных
работ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Работа выполнена на сумму: _________________________________
5. Условия проведения работ: __________________________________
(указать погодные условия;
______________________________________________________________________________________
в случае зарыбления в целях акклиматизации указать источник получения
______________________________________________________________________________________
рыбопосадочного материала, условия перевозки, отход перевозимых объектов)
6. В связи с вышеизложенным считаем, что ______________________
дается оценка выполнения мелиоративных работ: в полном объеме или
_____________________________________________________________________
этапа работ, если работа не выполнена, то по каким причинам
Настоящий акт составлен в ____________экземплярах, согласно
Приказу ______________ наименование госоргана _______________________
№ ___ от ___________ о создании Комиссии по приему работ.
Подписи
Представитель территориального подразделения
уполномоченного органа и/или ведомства ______________________________
_____________________________________________________________________
Представитель местного исполнительного
органа (при необходимости): _________________________________________
Исполнитель: __________________________________________________
Пользователь (при необходимости) ______________________________
Приложение 5
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
Договор
на проведение работ по зарыблению водоемов
хозяйствующими субъектами за счет собственных средств
___________________________                «____» 20______________г.
(место заключения договора)                    (дата заключения договора)
_____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения, заключившего договор)
именуемое в дальнейшем «Заказчик» в лице руководителя (его
уполномоченного заместителя), _______________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество)
действующего на основании Положения, утвержденного приказом
Ответственного секретаря от «___» 20_____г. №______ с одной стороны,
и _________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, индивидуального предпринимателя с которым заключается
настоящий договор)
именуемого в дальнейшем «Исполнитель», в лице _______________________
____________________________________________________________________,
(указывается должность, фамилия, имя, отчество)
действующего на основании ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается название Устава, иного учредительного документа, на основании которого
_____________________________________________________________________
осуществляет деятельность юридического лица, индивидуального предпринимателя)
с другой стороны, далее именуемые «Стороны», руководствуясь
положениями статьи 17 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года
№ 593-II «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира»
и пункта 3 Правил проведения работ по зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов, утвержденных приказом
Министра охраны окружающей среды от «___» 20 ______ г. №____,
заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Келісім шарттың мәні
1.1. Осы Келісім шарттың мәні су қоймасын балықтандыру іс-шараларын,
шаруашылықтық субъектілерінің өз қаражаты есебінен жүргізу болып
табылады _____________________________________________,
(ұдайы өсірілетін су асты биоресурстары түрлерін және су
объектісі атауын көрсету)
Территорияда орналасқан, өндірістік қуаттылығы ______________________
(субъектінің атауын көрсету)
Кейіннен су объектісіне жіберу үшін _________________________________
(су объектісінің атауын көрсету немесе
_____________________________________________________________________
егер ұдайы өсірілетін шабақтар/дернәсілдерді жіберу әр түрлі су
объектілерінде қарастырылған жағдайда
шабақтар/дернәсілдер_________________________________________________
(су биоресурстарына жіберілетін шабақтың (дернәсілдің)
_____________________________________________________________________
өсу сатысын, түрін, орта дана салмағын, мөлшерін көрсету)
1.2. Шаруашылық субъектілерінің өз қаражаты есебінен су қоймаларын
балықтандыру бойынша іс-шаралары Орындаушылармен алынған балық
отырғызу материалдарын пайдаланумен жүзеге асырылады ________________
_____________________________________________________________________
(балық отырғызу материалының алынған көзін:балық шаруашылықтық маңызы бар
_____________________________________________________________________
су объектісінен табиғат пайдаланушымен өндірілген (ауланған) жеке
аналық табынының болуы, сатып алу)
1.3. Осы Келісім шарт бойынша өз қаржысы есебінен шаруашылықтық
субъектілерімен су қоймаларын балықтандыру бойынша іс-шаралар
Тапсырыс берушінің мүддесінде жүзеге асырылады, уәкілетті органның
өкілі ретінде.
1.4. Су объектісінің (су объектілері) Осы Келісім шарттың
1.1. тармағында көрсетілген өндірілген су биоресурстарын жіберуді
Орындаушы жүзеге асырғаннан бастап осы Келісім шарт шеңберінде
Орындаушымен өндірілген су биоресурстары республикалық жеке меншік
болып табылады.
2. Тараптардың құқықтарымен міндеттемелері
2.1. Тапсырыс берушінің құқықтарымен міндеттері.
2.1.1. Тапсырыс берушінің осы Келісім шарттың шеңберінде өзіне келесі міндеттерді алады:
1) Су қоймаларын балықтандыру, балықтың жаңа түрлерін жерсіндіру, су объектілерін балық шаруашылықтық мелиорациялау бойынша іс-шараларды жүзеге асыруды және ұйымдастыру үшін Орындаушыны қажетті мәліметтермен қамтамасыз ету;
2) Осы келісім шарттың орындалуына бақылауды жүзеге асыру, оның ішінде су қоймаларын балықтандыру, өсіру биотехникасын сақтау, өсімі молайтылатын су биоресурстары түрлері бойынша іс-шаралардың негізі кезеңінде;
3)орындалған жұмыстарға( іс-шараларға) наразылық болмаған жағдайда келісім шарттың 3-бөлімімен белгіленген тәртіпте осы келісім шарт бойынша орындалған іс-шараларды қабылдауды жүзеге асыру.

1. Предмет Договора
1.1. Предметом настоящего Договора является проведение
мероприятий по зарыблению водоемов, хозяйствующими субъектами за счет
собственных средств
_____________________________________________________________________
(указать виды, воспроизводимых водных биоресурсов и наименование водного объекта)
на производственных мощностях, расположенных на территории
_____________________________________________________________________
(указать название субъекта)
с последующим выпуском в водный объект ______________________________
(указать название водного объекта
_____________________________________________________________________
или водных объектов, если выпуск воспроизводимых молоди/
_____________________________________________________________________
личинок предусматривается в разные водные объекты)
молоди/личинок _____________________________________________________
(указать стадию выращивания, виды, среднюю штучную
_____________________________________________________________________
навеску, количество выпускаемых молоди (личинок) водных биоресурсов)
1.2. Мероприятия по зарыблению водоемов, хозяйствующими
субъектами за счет собственных средств осуществляются Исполнителем с
использованием рыбопосадочного материала полученного ________________
(указать источник
_____________________________________________________________________
получения посадочного материала: покупка, наличие собственного ремонтно-маточного
_____________________________________________________________________
стада, добыча (вылов) производителей из акватории водного объекта рыбохозяйственного
значения)
1.3. Мероприятия по зарыблению водоемов хозяйствующими
субъектами за счет собственных средств по настоящему Договору
осуществляется в интересах Заказчика, как представителя
уполномоченного органа.
1.4.  Водные биоресурсы, воспроизводимые Исполнителем в
рамках настоящего Договора являются республиканской собственностью с
момента осуществления Исполнителем выпуска воспроизводимых
водных биоресурсов в указанный в пункте 1.1 настоящего Договора
водный объект (водные объекты).
2. Обязанности и права Сторон
2.1. Права и обязанности Заказчика.
2.1.1. Заказчик в рамках настоящего Договора принимает на себя
следующие обязанности:
1) обеспечить Исполнителя сведениями, необходимыми
для организации и осуществления мероприятий по зарыблению
водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
2) осуществлять контроль за исполнением настоящего Договора, в
том числе на основных этапах мероприятий по зарыблению
водоемов, соблюдения биотехники выращивания, воспроизводимых видов
водных биоресурсов;
4) при отсутствии претензий к выполненным работам
(мероприятиям) осуществлять прием выполненных мероприятий по
настоящему Договору в порядке, установленном разделом 3 Договора.

2.1.2 Тапсырыс беруші осы Келісім шарттың шеңберінде өзіне келесі құқықтарды иеленеді:
1) Орындаушыдан осы Келісім шарт талаптарынның орындалуын сақтау туралы ақпарат сұратуға;
2) қажет болған жағдайда су биоресурстарының бонитировкасы  бойынша жұмыстар жүргізуге қатысуға;
3)Осы Келісім шартты орындау мақсатында су қоймаларын балықтандыру, су объектілерін балық шаруашылықтық мелиорациялау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру және ұйымдастыру мәселелері бойынша Орындаушыға кеңес беруді жүзеге асыруға;
2.2. Орындаушының міндеттері және құқықтары.
2.2.1 Орындаушы осы Келісім шарттың шеңберінде өзіне келесі міндеттерді алады:
1) шабақ (дернәсіл) өсіру бойынша қолданыстағы биотехникалық көрсеткіштерді сақтау, өз қаржысы есебінен осы Келісім шарттағы іс-шараларды орындау;
2) балық шабақтарын оларды жіберу орындарында жеп қоюды болдырмау мақсатында жыртқыш балық түрлерін аулауды жүзеге асыру;
3) Осы келісім шарттың 1.1. тармақшасында қарастырылған, шабақтарды( дернәсілдерді) көбейту бойынша қолданыстағы биотехникалық көрсеткіштерді сақтау, балық шаруашылықтық маңызы бар су объектілеріне 20___ жылдың «___» _______ дейін су биоресурстарын шабақтарды (дернәсіл) жіберуді қамтамасыз ету;
4) осы Келісім шарттың 3-бөліміне сәйкес орындалған іс-шараларды Тапсырыс берушіге тапсыруды қамтамасыз ету;
5) осы Келісім шартқа сәйкес Орындаушы өзінің міндеттерін орындауға бөгет болған, туындайтын немесе туындауы мүмкін жағдайда Тапсырыс берушіні шұғыл хабардар ету;
6) орындаушы осы Келісім шарттың орындалуын бақылауды жүзеге асыруда Тапсырыс берушіге ықпал ету;
7) Осы Келісім шартқа қатысты кез келген мәселе бойынша тапсырыс берушіге хабарлау.
2.2.2. Орындаушы осы Келісім шарттың шеңберінде осы Келісім шарттың орындалу мәселелері бойынша Тапсырыс берушіден ақпарат сұрауға және алуға құқығы бар.
3. Орындалған іс-шараларды беру және қабылдау тәртібі
3.1. Осы келісім шартпен жүзеге асатын жұмыстың шамамен аяқталатын күнін 15 күннен кешіктермей Орындаушы жұмыстың орындалуының аяқталу күнін және жерін Тапсырыс берушіге жазбаша түрде хабардар ету қажет.
3.2. Хабар алған Тапсырыс беруші осы Келісім шарттың 3.1 тармақшасында қаралғандай, Комиссия құруға міндетті және Орындаушыға орындалған жұмысты қабылдауға және тиісті актілерді рәсімдеуге жолдауы тиіс.
3.3. Орындаушы жұмыс аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде орындалған жұмысты беру – қабылдау актісінің екі дұрыс нұсқасын, Орындаушы тарапынан қол қойылған, балық өнімін жіберу актісінің бір дұрыс нұсқасын жіберуі қажет.
3.4. Тапсырыс беруші ескертпелері болмаған жағдайда Орындаушының жұмыстың орындалуын беру-қабылдау актісін алғандығына қол қояды және оны Орындаушыға жолдайды.Тапсырыс берушінің ескертпелері болған жағдайда жұмысты қабылдаудан дәлелді бас тартады және қайта жібереді.

2.1.2 Заказчик в рамках настоящего Договора имеет следующие
права:
1) запрашивать информацию о соблюдении Исполнителем условий
настоящего Договора;
2) участвовать при необходимости в проведении работ по
бонитировке водных биоресурсов;
3) осуществлять консультирование Исполнителя по вопросам
организации и осуществления мероприятий по зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов в целях исполнения
последним настоящего Договора.
2.2. Обязанности и права Исполнителя.
2.2.1. Исполнитель в рамках настоящего Договора принимает на
себя следующие обязанности:
1) выполнить мероприятия по настоящему Договору за счет
собственных средств с соблюдением действующих биотехнических
показателей по разведению молоди (личинок);
2) осуществлять отлов хищных видов рыб в целях предотвращения
выедания молоди в местах ее выпуска;
3) обеспечить выпуск молоди (личинок) до «___» _________ 20____
года в водные объекты рыбохозяйственного значения в объемах,
предусмотренных пунктом 1.1 настоящего Договора, с соблюдением
действующих биотехнических показателей по разведению молоди
(личинок);
4) обеспечить сдачу Заказчику выполненных мероприятий в
соответствии с разделом 3 настоящего Договора;
5) в случае возникновения или возможности возникновения
ситуаций, препятствующих выполнению Исполнителем своих обязательств
по настоящему Договору, незамедлительно информировать об этом
Заказчика;
6) содействовать Заказчику в осуществлении им контроля за ходом
выполнения Исполнителем настоящего Договора;
7) оперативно сообщать Заказчику о любых изменениях по
вопросам, касающихся предмета настоящего Договора.
2.2.2. Исполнитель в рамках настоящего Договора имеет право
запрашивать и получать информацию от Заказчика по вопросам выполнения
условий настоящего Договора.
3. Порядок сдачи и приемки выполненных мероприятий
3.1. Исполнитель не позднее 15 дней до предполагаемой даты
завершения работ, проведение которых осуществляется им по настоящему
Договору, письменно уведомляет Заказчика о дате, времени и месте
выполнения заключительных работ.
3.2. Заказчик, получивший уведомление, предусмотренное пунктом
3.1 настоящего Договора, обязан создать комиссию и направить к
Исполнителю для участия в приемке выполненных работ и оформлению
соответствующих актов.
3.3. Исполнитель в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня
завершения работ направляет два подлинных экземпляра акта
сдачи-приемки выполненных работ, подписанные со стороны Исполнителя,
один подлинный экземпляр акта выпуска рыбоводной продукции.
3.4. При отсутствии замечаний Заказчик подписывает
представленный Исполнителем акт сдачи-приемки выполненных работ и
направляет его Исполнителю. При наличии замечаний Заказчик направляет
Исполнителю мотивированный отказ от приемки выполненных работ.

3.5. Іс-шараның сапалы және уақытылы орындалуын Тапсырыс беруші 15 күнтізбелік күн ішінде жазбаша Орындаушыға келеңсіздіктерді реттеудің мерзімімен жағдайын анықтайды.
4. Жойылмайтын күші бар міндеттер
4.1. Келісім шарттың орындалуын қиындататын не оның орындалмауына әсер ететін болса жойылмайтын күші бар міндеттер салдары болса, осы Келісім шарттың жарым-жартылай немесе толық орындалмауына Тараптар жауапкершіліктен босатылады.
4.2. Жойылмайтын күші бар міндеттерге табиғат апаты, өрттер, қоғамдық толқулар, соғыстар, кез келген жағдайдағы әскери іс-әрекеттер, ереуілдер, нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер, мемлекеттік басқару органдары заңсыз әрекеттері, сонымен қатар өндірушілердің мөлшерлі жүрістері, сонымен қатар су объектілерінің гидрологиялық, температуралық және гидрохимиялық режимдерінің қанағаттандыралмауы мүмкіндігін Тараптардың осы Келісім жасалғанда білмегендігі және біле алмауы.
4.3. Жойылмайтын күші бар міндеттер деректің орнауы тиісті құжаттармен расталуы қажет, не соттық тәртіпте дәлелденуі қажет.
5. Жауапкершілік
5.1. Осы Келісім шарт және қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің міндеттерін орындамағаны үшін Тараптар жауапкершілік алады.
5.2. Орындаушы оның әрекеті немесе жіберілген қателігінің нәтижесі болып табылған балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілген зиянға жауапкершілік алады және ҚР заңнамасында белгіленген тәртіпте Тапсырыс берушіге залалдың орнын толтырады.
5.3. Форс-мажорлы жағдайды алып тастағанда, егер Орындаушы Келісім шартта қарастырылған мерзімде жұмысты орындай алмаса, өткізілген мерзімнің әрбір күніне 1 АЕК мөлшерінде Тапсырыс берушіге айыппұл төлейді.
6. Пікірталасқа рұқсат беру
Осы Келісім шартқа сәйкес барлық даулар мен келіспеушіліктер екі Тараптардың келіссөздері арқылы шешуге рұқсат беріледі. Даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер арқылы шешуге мүмкіндік болмаған жағдайда, олар осы Келісім шартқа сәйкес қолданыстағы заңнамаларға сәйкес соттық тәртіпте шешілуге жатады.
7. Басқа да шарттар
7.1. Осы келісім шарттың барлық өзгертулері мен толықтырулар екі тараптың уәкілдерінің келісілуімен жазбаша түрде қол қойылған жағдайда рас болып табылады.
7.2. Осы Келісім шарт жұмыстарының іс жүзінде орындалмауы Орындаушының осы Келісім шартты орындаудан бас тартқаны болып табылады.
7.3. Азаматтық заңнамаларда көзделген соттың шешімі негізінде немесе екі тараптың келісімі бойынша келісім шартты бұзуға жол беріледі.

3.5. При наличии возражений по объему, срокам и качеству
выполненных мероприятий Заказчик в течение 15-ти рабочих дней
письменно определяет Исполнителю условия и сроки устранения
недостатков.
4. Обстоятельства непреодолимой силы
4.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или
полное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если это
явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы,
которые непосредственно влияют на выполнение Договора либо затрудняют
его выполнение.
4.2. Под обстоятельствами непреодолимой силы понимаются
стихийные бедствия, пожары, общественные волнения, войны, военные
действия любого характера, забастовки, изменения нормативных правовых
актов, неправомерные действия органов государственной власти, а также
любые иные непредвиденные обстоятельства, в том числе отсутствие
подходов производителей в необходимом количестве, а также
неудовлетворительного гидрологического, температурного и
гидрохимического режимов водного объекта, о возможности наступления
которых Стороны не знали и не могли знать в момент заключения
настоящего Договора.
4.3 Факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должен
быть подтвержден соответствующими документами, либо доказан в
судебном порядке.
5. Ответственность
5.1. Стороны несут ответственность за неисполнение своих
обязательств в соответствии с действующим законодательством и
условиями настоящего Договора.
5.2. Исполнитель несет ответственность за нанесение ущерба
рыбным ресурсам и другим водным животным, которые явились результатом
его действий или упущений и возмещает ущерб Заказчику в порядке,
установленном законодательством РК.
5.3. За исключением форс-мажорных обстоятельств, если
Исполнитель не может выполнить работы, в сроки предусмотренные
Договором, выплачивает Заказчику штраф в размере 1 МРП за каждый день
просрочки.
6. Разрешение споров
Все споры и разногласия по настоящему Договору разрешаются
путем переговоров между Сторонами. В случае невозможности разрешения
споров и разногласий путем переговоров, они подлежат разрешению в
соответствии с действующим законодательством в судебном порядке по
месту заключения настоящего Договора.
7. Прочие условия
7.1. Все изменения и дополнения к Договору действительны лишь в
том случае, если они совершены в письменной форме и подписаны должным
образом уполномоченными на то представителями обеих Сторон.
7.2. Фактическое неисполнение работ по настоящему Договору
является отказом Исполнителя от выполнения работ по настоящему
Договору.
7.3. Расторжение Договора допускается по соглашению сторон или
решению суда по основаниям, предусмотренным гражданским
законодательством.

7.4. Тараптар келісім шарттың орындалуында өзгерістер туралы бір-бірін ақпараттандырып тұруы қажет.
7.5. Келісім шарт екі нұсқада жасалынды, және бірдей заңдық күші бар.
7.6. Осы Келісім шарт бойынша хат-хабардың барлығы Тараптарға осы Келісім шартта көрсетілген мекен-жайға сәйкес почта байланыстары арқылы почталық мекен-жайға жіберіледі. Әрбір Тарап хат-хабарды осы Келісім шартта көрсетілген мекен-жайға жеткізілуін қамтамасыз етуі қажет. Тараптардың жазбаша үндеуі осы Келісім шартта көрсетілген мекен-жайға жеткізілгені туралы хабардар етуі қажет.
8. Келісім шарттың әрекет ету мерзімі
Осы Келісім шарт қол қойылған күннен бастап 20___ жылдың «___» _______ дейін әрекет етеді.
9. Екі тараптың деректері және мекен жайы
Тапсырыс беруші                              Орындаушы
МО                                            МО
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 231-ө бұйрығына
6-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Директор ______________
(кәсіпорын атауы)
________ (Директордың ТӘЖ)
________________ 20 ___ ж.
20___жылғы
балық өсіру жұмыстары туралы ________________
(кәсіпорын атауы) ЕСЕП
____________________
(орналасқан жері)
МАЗМҰНЫ
1. Аналық-табын санының мазмұны, қыстама
2. Көктемгі балық өсіру мерзіміне дайындалу
3. Аналық-табын санының маңызын зерттеу
4. Уылдырық инкубациясы ____________________
(балық түрінің атауы)
5. Өсіру тоғандарына шабақтарды өсіру, тоғандарды балықтандыру және дайындау
6. Гидрохимиялық режим
7. Екінші реттегі екі жаз өмір сүретін балықтарды өсіру ( бар болған жағдайда)
8. Күзгі аулауға дайындалу
9. Қорытынды
10. Кестелер, суреттер

7.4. Стороны обязуются информировать друг друга об
изменениях реквизитов и других сведений, касающихся исполнения
Договора.
7.5. Договор составлен в двух экземплярах, имеющих равную
юридическую силу.
7.6. Вся корреспонденция по настоящему Договору направляется
Сторонами путем почтовых отправлений по почтовым адресам, указанным в
настоящем Договоре. Каждая из Сторон обязана обеспечить получение
корреспонденции по указанному ею в настоящем Договоре почтовому
адресу. Сторона считается надлежаще уведомленной при оправке в ее
адрес, указанный в Договоре, письменного обращения другой Стороны.
8. Срок действия Договора
Настоящий Договор вступает в силу с даты его заключения и
действует до «___» 20 ______ года.
9. Адреса и реквизиты сторон.
Заказчик                               Исполнитель
МП                                           МП
Приложение 6
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Форма
«УТВЕРЖДАЮ»
Директор «________________________»
(Наименование предприятия)
___________________ (ФИО директора)
__________________________ 20___г.
ОТЧЕТ
о рыбоводных работах «__________________________»
(Наименование предприятия)
в 20 ______ году
__________________
(местонахождение)
СОДЕРЖАНИЕ
1. Зимовка, содержание ремонтно-маточного поголовья
2. Подготовка к весеннему рыбоводному сезону
3. Бонитировка ремонтно-маточного поголовья
4. Инкубация икры ________________________________
(наименование вида рыбы)
5. Подготовка и зарыбление прудов, выращивание молоди в выростных прудах
6. Гидрохимический режим
7. Выращивание 2-х леток второго порядка (при наличии)
8. Подготовка к осеннему облову
9. Выводы
10. Таблицы, рисунки