"Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темiр жол станцияларын ашу және жабу ережелерiн бекiту туралы" Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі № 283-І бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 06 тамыздағы № 607 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 тамызда № 8673 тіркелді
«Темір жол көлiгі туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 17-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын ашу және жабу ережелерiн бекіту туралы» Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі № 283-І бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 27 шілдеде № 2969 тіркелді, «Заң газеті» 2005 жылғы 16 тамыз, № 85 (709)) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауын келесі мазмұнда жазылсын:
«Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу ережелерiн бекіту туралы»;
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы келесі мазмұнда жазылсын:
«1. Қоса берiлiп отырған барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшiн темiр жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу ережелерi бекiтiлсiн.»;
Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу ережесiн осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Р.Қ. Мағзұмов) осы бұйрықтың:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдарының интранет-порталында (МОИП) орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар
министрінің м.а.
2013 жылғы 6 тамыздағы
№ 607 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар
министрінің
2004 жылғы 23 шілдедегі
№ 283-І бұйрығымен
бекітілген
Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн
темір жол станцияларды ашу және жабу ережелерi

О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года № 283-I "Об утверждении Правил открытия и закрытия железнодорожных станций для выполнения всех или отдельных операций"
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2013 года № 607. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2013 года № 8673
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан «О железнодорожном транспорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года № 283-I «Об утверждении Правил открытия и закрытия железнодорожных станций для выполнения всех или отдельных операций» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 27 июля 2004 года за № 2969, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 12 августа 2005 года № 147-148) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций»;
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций.»;
Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Магзумов Р.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов (ИПГО).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Р. Скляр
Приложение
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 6 августа 2013 года № 607
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 июля 2004 года № 283-I
Правила открытия и закрытия железнодорожных
станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций

1. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу ережелерi «Темір жол көлiгi туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 17-бабы 2-тармағына сәйкес әзiрленген.
Ереже Ұлттық инфрақұрылым операторы (магистральдық темір жол желісі операторы) (бұдан әрі - Ұлттық инфрақұрылым операторы), тасымалдау процесiнiң қатысушылары және темір жол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкiлеттi органы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) арасындағы қатынастарды реттейдi.
2. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу мақсатында (бұдан әрi – станцияларды, разъездерді ашу) тасымалдау процесiнiң қатысушысы Ұлттық инфрақұрылым операторына ашылатын темір жол станциясындағы, разъезіндегі тасымалдаудың қажеттiлiгі негiздемесiмен қоса жазбаша өтiнiш жiбередi.
3. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді жабылу кезiнде (бұдан әрi – станцияларды, разъездерді жабу) тасымалдау процесiнiң қатысушысы Ұлттық инфрақұрылым операторына осы темір жол станциядағы, разъезіндегі тасымалдауға арналған ұсыныстың және жүк, багаж, жүк-багаждың, мөлшерi, жолаушылар ағымының мөлшерi, сондай-ақ болжанып отырған станцияның, разъездің жабылуы әсер етуге мүмкiндiк жасайтын жергiлiктi мағынадағы фактор төмендегіні растайтын құжаттармен қоса жазбаша өтiнiш жiбередi.
4. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдау процесiнiң қатысушының станцияларды, разъездерді ашу немесе жабу жөніндегі өтiнiшiн алған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күндер iшiнде қарайды.
5. Станцияларды, разъездерді ашуға немесе жабуға келiсуден бас тартылу кезiнде Ұлттық инфрақұрылым операторы он күн iшiндe тасымалдау процестiң қатысушы адресiне негiзделген жауабын жiбередi.
6. Темір жол станцияларын, разъездерін ашу немесе жабу туралы лайықты шешімін қабылданған кезде, Ұлттық инфрақұрылым операторы белгiленген мерзiмде тасымалдау процесi қатысушының өтiнiшiн қарағаннан кейiн оны қарастыру және шешiм қабылдау үшiн барлық қосылатын құжаттармен уәкiлеттi органға жiбередi.
7. Уәкiлеттi орган он күнтiзбелiк күндер iшiнде Ұлттық инфрақұрылым оператормен келісілген станцияларды, разъездерді ашуға немесе жабуға арналған өтiнiштi қарайды. Темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы лайықты шешiм қабылданғаннан кейiн уәкiлеттi орган үш жұмыстық күндер iшiнде темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы бұйрықты Ұлттық инфрақұрылым операторына жiбередi.

1. Настоящие Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте».
Правила регулируют отношения между Национальным оператором инфраструктуры (оператором магистральной железнодорожной сети) (далее - Национальный оператор инфраструктуры), участниками перевозочного процесса и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию (далее - уполномоченный орган).
2. В целях открытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций (далее - открытие станций, разъездов) участник перевозочного процесса направляет Национальному оператору инфраструктуры письменное заявление с обоснованием потребности в открытии железнодорожных станций, разъездов.
3. При закрытии железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций (далее - закрытие станций, разъездов) участник перевозочного процесса направляет Национальному оператору инфраструктуры письменное заявление с документами, подтверждающими уменьшение на данной железнодорожной станции, разъезде размеров предъявления к перевозке и поступления грузов, багажа, грузобагажа, размеров пассажиропотоков, экономическую и финансовую нецелесообразность содержания станции, разъезда, а также факторы местного значения, на которые может повлиять предполагаемое закрытие станции, разъезда.
4. Национальный оператор инфраструктуры рассматривает заявление участника перевозочного процесса на открытие или закрытие станций, разъездов в течение десяти календарных дней со дня его получения.
5. В случае отказа в согласовании открытия или закрытия станций, разъездов Национальный оператор инфраструктуры направляет в адрес участника перевозочного процесса мотивированный ответ в течение десяти календарных дней.
6. В случае принятия положительного решения об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов, Национальный оператор инфраструктуры после рассмотрения в установленные сроки заявление участника перевозочного процесса, направляет его со всеми прилагающимися документами для рассмотрения в уполномоченный орган.
7. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней рассматривает согласованное Национальным оператором инфраструктуры заявление на открытие или закрытие станций, разъездов. После принятия положительного решения об открытии или закрытии станций, разъездов уполномоченный орган, в течение десяти рабочих дней направляет Национальному оператору инфраструктуры приказ об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов.

8. Мемлекеттік, әлеуметтiк немесе қорғаныс маңызы бар станцияларды, разъездерді жабуға мүмкiндiгi болмаса уәкiлеттi орган бұл туралы Ұлттық инфрақұрылым операторына хабарлайды. Ұлттық инфрақұрылым операторы уәкiлеттi органнан станцияларды, разъездерді жабуға мүмкiнсiздiгi туралы хабар алғаннан кейiн, тасымалдау процестiң қатысушыларына үш күн iшiнде бұл туралы хабарлайды.
9. Ұлттық инфрақұрылым операторды мемлекеттік, әлеуметтiк немесе қорғаныс маңызы бар станцияларды, разъездерді жабуға мүмкiнсiздiгi туралы хабарлаған күннен бастап, уәкiлеттi орган үш ай мерзiмде осы станцияны қаржыландыру көзiн анықтауға мiндеттi. Егер уәкiлеттi орган белгiленген мерзiмде мемлекеттік, әлеуметтiк немесе қорғаныс маңызы бар станцияларды, разъездерді қаржыландыру көзi анықталмаса, тасымалдау процестiң қатысушылары осы темір жол станцияны, разъезді жабуды немесе осы темір жол станцияда, разъезде жеке операцияларды орындауды тоқтату сот бойынша талап етуге құқылы.
10. Ұлттық инфрақұрылым операторы барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн станцияларды, разъездерді ашуға және жабуға уәкiлеттi органның бұйрығын алғаннан кейiн Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымын, мемлекеттер-қатысушылар Достығының темір жол көлiгi бойынша Кеңес Дирекциясын, сондай-ақ Тәуелсiз мемлекеттер достығы және Балтия елдердiң темір жол әкiмшiлiктердi белгiленген тәртiпте хабарлайды.
Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы шешiмi № 4 - тарифтiк басшылықта жарияланады.

8. Уполномоченный орган в случае невозможности закрытия станций, разъездов имеющей государственное, социальное или оборонное значение сообщает об этом Национальному оператору инфраструктуры. Национальный оператор инфраструктуры, после получения извещения от уполномоченного органа о невозможности закрытия станции, разъезда, в течение трех дней уведомляет об этом участника перевозочного процесса.
9. Уполномоченный орган в течение трех месяцев со дня уведомления Национального оператора инфраструктуры о невозможности закрытия станций, разъездов, имеющей государственное, социальное или оборонное значение, определяет источник финансирования данных станций, разъездов. В случае, если уполномоченным органом в установленный срок не определен источник финансирования станций, разъездов, имеющей государственное, социальное или оборонное значение, участник перевозочного процесса требует закрытия этой железнодорожной станции, разъезда или прекращения выполнения отдельных операций на этой железнодорожной станции, разъезда в судебном порядке.
10. Национальный оператор инфраструктуры после получения приказа руководителя уполномоченного органа на открытие или закрытие железнодорожных станций, разъездов информирует в установленном порядке Организацию сотрудничества железных дорог, Дирекцию Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества, а также железнодорожные администрации стран Содружества независимых государств и Балтии.
Информация об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов публикуется в тарифном руководстве № 4, утверждаемом Советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества.