Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 19 тамыздағы № 298 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8718 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.11.2014 № 106 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Жоғары жетістіктер спорты және спорт резерві департаментi (С.М. Жарасбаев) заңнамамен белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру iстерi агенттiгiнiң интернет-ресурсында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру iстерi агенттiгi төрағасының орынбасары
Е.Б. Қанағатовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төраға                                      Е. Қожағапанов
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігінің
2013 жылғы 19 тамыздағы
№ 298 бұйрығымен бекітілді
Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің
қызметін ұйымдастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабы 21) тармақшасына сәйкес әзірленген және жоғары спорт шеберлігі мектептерінің (бұдан әрі – ЖСШМ) қызметін ұйымдастыру тәртібін анықтайды. ЖСШМ құрудың негізгі мақсаты спортшыларды халықаралық жарыстарға қатысуға (спорттық резервті) дайындау болып табылады.
2. ЖСШМ заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексін, «Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының кодексін, «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңын, «Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарын және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, мемлекеттік мүлік жөніндегі, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органдардың бұйрықтарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сонымен қатар осы Қағиданы және ЖСШМ жарғысын басшылыққа алады.

Об утверждении Правил организации деятельности школ высшего спортивного мастерства
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 19 августа 2013 года № 298. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8718. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 22.11.2014 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности школ высшего спортивного мастерства.
2. Департаменту спорта высших достижений и спортивного резерва (Жарасбаев С.М.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации и интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Канагатова Е.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Е. Кожагапанов
Утверждены
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта
и физической культуры
от 19 августа 2013 года № 298
Правила организации деятельности
школ высшего спортивного мастерства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности школ высшего спортивного мастерства (далее - Правила) разработаны в соответствии с  подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» и определяют порядок организации деятельности школ высшего спортивного мастерства (далее – ШВСМ). Основной целью создания ШВСМ является подготовка спортсменов (спортивного резерва) к участию на международных соревнованиях.
2. ШВСМ является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года,  Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», Законом Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте», иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом ШВСМ.

3. ЖСШМ республикалық, облыстық және қалалық (аудандық) мәртебесі болуы мүмкін, сонымен қатар филиалдарын ашуға құқылы.
4. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бұқаралық-спорттық iс-шаралардың күнтiзбесi – дене шынықтыру-спорт ұйымдарының оқу-жаттығу жұмысын күнтiзбелiк жылға жоспарлауы мен өткiзуiн реттейтiн ресми құжат;
2) уәкiлеттi орган - дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) спорт түрi – бiлiктiлiк деңгейi, жаттығу ортасы, пайдаланылатын құрал-сайманы мен жабдығы, жарыс ережесi айрықша белгiлерi болып табылатын дене шынықтырудың құрамдас бөлiгi;
4) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылыр құрамына жалпы басшылықты iске асыратын және оқыту қызметiмен тiкелей айналысатын спорттан жаттықтырушы;
5) жаттықтырушы-оқытушы – жоғары кәсiптiк бiлiмi бар және оқыту қызметiмен тiкелей айналысатын жеке тұлға;
6) спорттық резерв – жасөспiрiмдердiң және жастардың жарыстарына қатысатын спортшылар;
7) халықаралық спорттық жарыстар - кемiнде бес мемлекеттiң өкiлдерi қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрiнен сайыстар;
8) оқушы – БЖСМ-да спортпен шұғылданатын тұлға;
9) спорттық жетiлдiру топтары – оқу-жаттығу топтарында дайындықтан өткен және мынадай атақтар мен разрядтарды орындаған спорт мектептерінің оқушылары қабылданатын спортшылар топтары:
спорттың ойын түрлерiнен, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – 1-спорттық разряд;
спорттың басқа түрлерiнен – «Қазақстан Республикасының спорт шеберiне үмiткер»;
10) жоғары спорт шеберлiгi топтары – спорттық жетiлдiру топтарында дайындықтан өткен және мынадай спорттық атақтар мен разрядтарды орындаған спорт мектептерінің оқушылары қабылданатын спортшылар топтары:
спорттың ойын түрлерiнен, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – «Қазақстан Республикасының спорт шеберiне үмiткер»;
спорттың басқа түрлерiнен – «Қазақстан Республикасының спорт шеберi»;
11) тұрақты құрам – ЖСШМ тұрақты түрде жаттықтырылатын спортшылар;
12) ауспалы құрам – оқу-жаттығу жиына және жарыстарға шақырылатын, және ЖСШМ штатында жұмыс істемейтін жаттықтырушылармен тұрақты түрде шұғылданатын спортшылар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

3. ШВСМ может иметь республиканский, областной или городской (районный) статус, а также открывать свои филиалы.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) календарный план спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы физкультурно-спортивных организаций на календарный год;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области физической культуры и спорта;
3) вид спорта – составная часть физической культуры, отличительными признаками которой являются уровень квалификации, среда занятий, используемые инвентарь и оборудование, правила соревнований;
4) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-преподавательской деятельностью;
5) тренер-преподаватель - физическое лицо, имеющее высшее профессиональное образование и занимающееся непосредственно учебно-преподавательской деятельностью;
6) спортивный резерв - спортсмены, участвующие в соревнованиях юношеского и молодежного возрастов;
7) международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых участвуют представители не менее пяти государств;
8) обучающийся - лицо, занимающееся спортом в ШВСМ;
9) группы спортивного совершенствования - группы спортсменов, в которые зачисляются учащиеся спортивных школ, прошедшие этап подготовки в учебно-тренировочных группах и выполнившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, конькобежном спорте, легкой атлетике - 1 спортивный разряд;
в остальных видах спорта - «Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан»;
10) группы высшего спортивного мастерства - группы спортсменов, в которые зачисляются учащиеся спортивных школ, прошедшие этап подготовки спортивного совершенствования и выполнившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, конькобежном спорте, легкой атлетике - «Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан»;
в остальных видах спорта - «Мастер спорта Республики Казахстан»;
11) постоянный состав – спортсмены, регулярно тренирующиеся в ШВСМ;
12) переменный состав – спортсмены, привлекаемые на время учебно-тренировочных сборов и соревнований и постоянно занимающиеся под руководством тренеров, не работающих в штате ШВСМ.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. ЖСШМ құру үшін мына міндетті талаптар болуы керек:
1) ғылымның және тәжірибиенің қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруға және сапалы өткізуге қабілетті білікті жаттықтырушы-оқытушы құрам (бірінші біліктілік санатынан төмен емес);
2) оқушыларға оқу-жаттығу және тәрбиелік процестерді, қалпына келтіру іс-шараларын спортшылардың тиімді демалысын және ұтымды тамақтануын, толық көлемде қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін спорттың түрі (түрлері) бойынша материалдық-техникалық база (жеке немесе жалға алынған);
3) спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарындағы спорт мектептерінің оқушыларына қойылатын талапқа сай жасы және дайындық деңгейі бойынша оқушылар;
4) оқушыларды спорттық-әдістемелік (ғылым) және медициналық қамтамасыз ету.
2. Мақсаттары мен міндеттері
6. ЖСШМ негізгі мақсаты спортшылардың жоғары спорттық жетістіктерге қол жеткізуге бағытталған олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен жыл бойы оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметін жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7. ЖСШМ негізгі міндеттері:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу және дайындау;
2) оқу-жаттығу процессін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесін, физикалық сапасының жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін өсіруді талдауды жүзеге асыру;
3) оқушыларын жарыстарға қатысуын және сәтті өнер көрсетуін қамтамасыз ету;
4) ЖСШМ оқушыларының дайындық процессін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) ЖСШМ жаттықтырушы-оқытушы құрамын және басқа қызметкерлердің кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
8. ЖСШМ алдына қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін мына функцияларды орындайды:
1) ЖСШМ оқушылары үшін Қазақстан Республикасында және шетелде жеке немесе жалға алған спорттық ғимараттарында жыл бойы оқу-жаттығу процессін өткізу;
2) ЖСШМ оқушыларының кешенді нысаналы бағдарламасын және дайындық жоспарын іске асыру;
3) оқушылардың дайындық процессінің спорттық-әдістемелік (ғылыми) қамтамасыз етуді, медико-биологиялық, профилактикалық және қалпына келтіру іс-шараларын жүзеге асыру;

5. Обязательными условиями для создания ШВСМ является наличие:
1) квалифицированного тренерско-преподавательского состава (не ниже первой квалификационной категории), способного организовать и качественно проводить учебно-тренировочный процесс в соответствии с современными достижениями науки и практики;
2) материально-технической базы (собственной или арендуемой) по виду (видам) спорта, позволяющей обеспечить в полном объеме учебно-тренировочный и воспитательный процесс обучающимся, восстановительные мероприятия, эффективный отдых и рациональное питание спортсменов;
3) обучающихся, по возрасту и уровню подготовленности отвечающих требованиям, предъявляемым для групп спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства;
4) спортивно-методического (научного) и медицинского обеспечения обучающихся.
2. Цели и задачи
6. Основной целью деятельности ШВСМ является осуществление круглогодичной учебно-тренировочной, спортивно-методической деятельности по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта, направленной на достижение спортсменами высоких спортивных результатов.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Основными задачами ШВСМ являются:
1) отбор и подготовка спортсменов в основной состав сборных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов;
3) обеспечение участия и успешного выступления обучающихся на соревнованиях;
4) осуществление материально-технического, методического, медико-биологического обеспечения процесса подготовки обучающихся ШВСМ;
5) организация работы по повышению профессиональной квалификации тренерско-преподавательского состава и других специалистов ШВСМ.
8. Для осуществления поставленных задач ШВСМ выполняет следующие функции:
1) проведение круглогодичного учебно-тренировочного процесса для обучающихся ШВСМ на собственных или арендуемых спортивных сооружениях Республики Казахстан и за ее пределами;
2) реализация комплексных целевых программ и плана подготовки спортсменов ШВСМ;
3) осуществление спортивно-методического (научного) обеспечения процесса подготовки обучающихся, проведение медико-биологических, профилактических и восстановительных мероприятий;

4) оқушылардың, жаттықтырушылардың және ЖСШМ басқа да қызметкерлерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбелік жоспарға сәйкес оқу-жаттығу процессіне қатысуын қамтамасыз етуді;
5) оқытушы-жаттықтырушы құрамы және ЖСШМ басқа да қызметкерлері үшін Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ шетелде кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
6) патриотизмді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмысын ұйымдастыру және өткізу.
3. Контингентті қалыптастыру тәртібі
9. Республикалық ЖСШМ республикалық жарыстардың жүлдегер және жеңімпаз спортшылары қабылданады.
Облыстық және қалалық (аудандық) ЖСШМ республикалық жарыстардың, облыстардың Астана мен Алматы қалаларының спорт түрлері бойынша біріншіліктердің жүлдегер және жеңімпаз спортшылары қабылданады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10. ЖСШМ контингенті олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен ұлттық, облыстық, Астана мен Алматы қалаларының құрама командаларының мүшелерінен жасақталған оқушылардың тұрақты және ауыспалы құрамынан құрылады.
ЖСШМ контингенті спорттық жетiлдiру және жоғары спорт шеберлiгi тобына кіретін оқушылардан қалыптасады. Спорттық жетiлдiру және жоғары спорт шеберлiгi топтарына қабылданған оқушылардың жасы белгіленген спорттық нормативтер және осы топтардың талаптары жыл сайын расталған жағдайда шектелмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10-1. Облыстық және қалалық (аудандық) ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтары спорттық жетілдіру топтары құрамының жеке тізімі бекітілген жағдайда, дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімі бойынша ашылады.
Республикалық ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтары спорттық жетілдіру топтары құрамының жеке тізімі бекітілген жағдайда, уәкілетті органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімі бойынша ашылады.
ЖСШМ-де жоғары спорт шеберлігі тобы жоғары спорт шеберлігі тобы құрамының жеке тізімі бекітілген жағдайда, уәкілетті органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімімен ашылады.

4) обеспечение участия обучающихся, тренеров и других работников ШВСМ в международных и республиканских спортивных соревнованиях, в учебно-тренировочном процессе согласно календарному плану спортивно-массовых мероприятий;
5) обеспечение организации повышения профессиональной квалификации для тренерско-преподавательского состава и других работников ШВСМ, как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами;
6) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма.
3. Порядок формирования контингента
9. В республиканские ШВСМ зачисляются спортсмены - победители и призеры республиканских соревнований.
В областные и городские (районные) ШВСМ зачисляются спортсмены - победители и призеры республиканских соревнований, областных, городов Астаны и Алматы первенств по видам спорта.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Контингент ШВСМ имеет постоянный и переменный состав обучающихся, укомплектованный преимущественно членами национальных, областных, городов Астаны и Алматы сборных команд по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта.
Контингент ШВСМ формируется из числа обучающихся, входящих в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства. Возраст обучающихся, зачисленных в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства, не ограничивается при условии ежегодного подтверждения установленных спортивных нормативов и требований данных групп.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Открытие групп спортивного совершенствования в областных и городских (районных) ШВСМ производится решением руководителя ШВСМ, по согласованию с местным исполнительным органом в сфере физической культуры и спорта, при условии утверждения персонального списка состава групп спортивного совершенствования.
Открытие групп спортивного совершенствования в республиканских ШВСМ производится решением руководителя ШВСМ, по согласованию с уполномоченным органом, при условии утверждения персонального списка состава групп спортивного совершенствования.
Открытие групп высшего спортивного мастерства в ШВСМ производится решением руководителя ШВСМ, по согласованию с уполномоченным органом, при условии утверждения персонального списка состава групп высшего спортивного мастерства.

Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
11. ЖСШМ-де спорттық дайындыққа қатысушылар мыналар болып табылады:
1) олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен ұлттық, облыстық, Астана мен Алматы қалаларының құрама командаларының тізімдік құрамына енгізілген спортшылар;
2) ЖСШМ аға жаттықтырушысы, білікті жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар ЖСШМ спортшыларын дайындауға шақырылған жеке жаттықтырушылар;
3) спортшыларды даярлауға ЖСШМ шақырған дәрігелер, әдіскерлер, массажист, психологтар және басқа да мамандар.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
12. ЖСШМ оқушыларының жеке тізімдік және жаттықтырушы-оқытушыларының құрамы, оқушылардың бір жылға арналған жеке дайындық жоспары, бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспары жыл сайын 15 желтоқсанға дейін уәкілетті органға (ЖСШМ республикалық мәртебесі бар жағдайда) немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органға (ЖСШМ облыстық, қалалық (аудандық) мәртебесі бар жағдайда) келісуге ұсынылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
13. ЖСШМ оқушыларының және жаттықтырушыларының дербес тізімін жаттығу және жарыс циклі аяқталған соң ЖСШМ басшыларының ұсынысы негізінде қажет жағдайда, уәкілетті орган (ЖСШМ республикалық мәртебесі бар жағдайда) немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органға (ЖСШМ облыстық, қалалық (аудандық) мәртебесі бар жағдайда) қайта қарастырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
14. ЖСШМ дайындыққа шақырылған оқушылар мына құжаттарды тапсырады:
1) жеке куәлігінің немесе паспорттың көшірмесін;
2) спорттық атақ берілген туралы куәлігінің көшірмесін;
3) медициналық картасының және Спорттық медицина және қалпына келтіру республикалық орталығының спортшының денсаулығы туралы қорытындысының көшірмелері;

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Участниками спортивной подготовки в ШВСМ являются:
1) спортсмены, зачисленные в списочный состав национальных, областных, городов Астаны и Алматы сборных команд по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта;
2) старший тренер ШВСМ, квалифицированные тренеры-преподаватели, а также личные тренеры, привлекаемые к подготовке спортсменов ШВСМ;
3) врачи, методисты, массажисты, психологи и другие специалисты, привлекаемые ШВСМ к подготовке спортсменов.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Персональный списочный состав обучающихся и тренеров-преподавателей ШВСМ, планы индивидуальной подготовки обучающихся на год, календарный план на год спортивно-массовых мероприятий предоставляются на согласование уполномоченному органу (в случае если ШВСМ имеет республиканский статус) или местному исполнительному органу в сфере физической культуры и спорта (в случае если ШВСМ имеет областной, городской (районный) статус) ежегодно до 15 декабря.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Персональный состав обучающихся и тренеров ШВСМ при необходимости пересматривается уполномоченным органом (в случае если ШВСМ имеет республиканский статус) или местным исполнительным органом в сфере физической культуры и спорта (в случае если ШВСМ имеет областной, городской (районный) статус) по окончании тренировочного и соревновательного цикла два раза в год на основании представления руководства ШВСМ.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Обучающиеся, привлекаемые к подготовке в ШВСМ, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания;
3) копии медицинской карты и заключения Республиканского центра спортивной медицины и реабилитации о состоянии здоровья спортсмена;

4) спортшының жеке картасын;
5) бір жылға арналған оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарын.
15. ЖСШМ оқушылары мына талаптарды орындамаған жағдайда оқудан шығарылады:
1) медициналық қарсы айғақтар бар кезде;
2) жеке дайындық жоспарларының талаптарын орындамағанда, спорттық дайындық режимін бұзғанда;
3) өзінің спорттық нәтижесін төмендеткенде;
4) ЖСШМ ішкі тәртіп ережелерін бұзғанда;
5) спорттық этиканы бұзғанда;
6) Бүкіләлемдік допингке қарсы комитет тыйым салған допинг құралдарын қолданғанда.
16. ЖСШМ оқушылары сонымен қатар мына негіздемелер бойынша оқудан шығарылады:
1) өз еркімен;
2) заңды өкілдерінің арызы бойынша (оқушының кәмелет жасқа толмағанға дейін).
4. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру
17. ЖСШМ оқушыларымен жүргізілетін оқу-жаттығу процессінің негізгі нысандары мыналар:
1) оқу-жаттығу жиынын ұйымдастыру және өткізу;
2) ЖСШМ оқушыларының жас санаттары бойынша дайындық жоспарына сәйкес оқу-жаттығу процессін ұйымдастыру және өткізу;
3) топтық және жеке оқу-жаттығу тәжірибелік және теоретикалық сабақтар;
4) базалық және жалпы физикалық дайындау, арнайы физикалық дайындау және технико-тактикалық дайындау бойынша оқу процессінің кезеңде жеке жоспар жөніндегі сабақтар;
5) спорттық жарыстарға қатысу;
6) перспективалы жоспар жасау және бір жыл бойынша жұмысты талдау;
7) қалпына келтіру, сауықтыру және профилактикалық іс-шараларды өткізу;
8) медициналық-биологиялық қамтамасыз ету;
9) мақсатты тәрбиелік және патриоттық жұмысты қамтамасыз ету.
18. Оқу-жаттығу, тәрбиелік және патриоттық жұмыстарды ЖСШМ аға жаттықтырушысы, оқытушы-жаттықтырушылар оқу-жаттығу сабақтарының жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Жоғары спорт нәтижелерін көрсеткен және өзінің спорт көрсеткіштерін арттыру перспективалары бар оқушылар Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларына қабылданады.
Оқушылардың халықаралық жарыстарда көрсеткен нәтижелері ЖСШМ, сондай-ақ спортшыларды дайындаған спорттық ұйымдарға есептеледі.
20. ЖСШМ аға жаттықтырушысы уәкілетті органның (ЖСШМ республикалық мәртебесі бар жағдайда) немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органға (ЖСШМ облыстық, қалалық (аудандық) мәртебесі бар жағдайда) келісімі бойынша ЖСШМ басшылығымен қызметке тағайындалады және босатылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 13.01.2014 № 7/ӘМ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

4) личную карту спортсмена;
5) индивидуальный план учебно-тренировочной работы на год.
15. Обучающиеся отчисляются из ШВСМ в случае не выполнения следующих требований:
1) имеющие медицинские противопоказания;
2) не выполняющие планы индивидуальной подготовки, режим спортивной подготовки;
3) снизившие спортивные результаты;
4) нарушающие правила внутреннего распорядка ШВСМ;
5) нарушившие спортивную этику;
6) применившие запрещенные Всемирным антидопинговым комитетом допинговые средства.
16. Обучающиеся также отчисляются из ШВСМ по следующим основаниям:
1) по собственному желанию;
2) по заявлению законных представителей обучающегося (до наступления совершеннолетия обучающегося).
4. Организация учебно-тренировочной работы
17. Основными формами учебно-тренировочного процесса с обучающимися ШВСМ являются:
1) организация и проведение учебно-тренировочных сборов;
2) организация и проведение учебно-тренировочного процесса в соответствии с планом подготовки по возрастным категориям обучающихся ШВСМ;
3) групповые и индивидуальные учебно-тренировочные практические и теоретические занятия;
4) занятия по индивидуальным планам в период процесса обучения по базовой и общей физической подготовке, специальной физической подготовке и технико-тактической подготовке;
5) участие в спортивных соревнованиях;
6) составление перспективного плана и анализ работы за год;
7) проведение восстановительных, оздоровительных и профилактических мероприятий;
8) медико-биологическое обеспечение;
9) обеспечение целенаправленной воспитательной и патриотической работы.
18. Учебно-тренировочная, воспитательная и патриотическая работа осуществляется старшим тренером, тренерами-преподавателями ШВСМ в соответствии с рабочими планами учебно-тренировочных занятий.
19. Обучающиеся, показавшие высокие спортивные результаты и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные национальные команды Республики Казахстан.
Результаты обучающихся, показанные на международных соревнованиях, засчитываются параллельно ШВСМ и спортивным организациям, передавшим в ШВСМ спортсменов.
20. Старший тренер ШВСМ назначается и освобождается от занимаемой должности руководителем ШВСМ по согласованию с уполномоченным органом (в случае если ШВСМ имеет республиканский статус) или местным исполнительным органом в сфере физической культуры и спорта (в случае если ШВСМ имеет областной, городской (районный) статус).
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 13.01.2014 № 7/ӘМ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. ЖСШМ аға жаттықтырушысы оқушыларды дайындау бағдарламасын әзірлейді және оны орындауды шақырылған жаттықтырушыларымен бірлесіп бақылауға алады, оқушыларды дайындау және жарыстарға қатысу жұмысын ұйымдастырады, оқушылардың жарыстарда қатысу нәтижелерін үнемді талдауды өткізеді, оқушылардың дайындық жоспарларын және бағдарламаларын әзірлейді және оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларын орындайды. ЖСШМ оқушыларымен патриоттық және тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады және өткізеді.
22. ЖСШМ аға жаттықтырушысының ұсынысы бойынша оқушылардың жеке жаттықтырушылары ЖСШМ қаражаты есебінен оқушылардың орталықтанған дайындығына және жарыстарға қатысады.
Жеке жаттықтырушы оқушының жеке жоспары бойынша оқу-жаттығу процессінің жаттығу сабақтарын өткізеді және ЖСШМ аға жатықтырушысының тікелей басшылығымен жұмыс істейді.
23. Оқушыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығы жағдайының диагностикасы үшін, профилактикалық іс-шараларды өткізу және қалпына келтіру процесстерін оңтайландыру үшін ЖСШМ бөлінген қаражаттар шегінде тиісті аппаратурамен, қажетті медикаменттермен және медициналық құралдарға арналған жабдықтармен қамтамасыз етіледі.
24. Спорттық дәрігерлер ЖСШМ жаттықтырушыларымен бірігіп оқушылардың оқу-жаттығу жиыны, жарыстар, демалыс кезеңінде дәрігерлік-педагогикалық бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар ЖСШМ спортшыларының жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
25. Оқушыларды медициналық қамтамасыз ету үшін және оларға функционалды диагностиканы және қалпына келтіру іс-шараларын өткізу үшін ЖСШМ қажетті медициналық үй-жайлармен жабдықталған.
26. ЖСШМ оқушылары үшін жыл сайын жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және қалпына келтіру орталығында, сонымен қатар басқа да медициналық мекемелерде тереңдетілген медициналық тексеру өткізіледі.
5. Тәрбие жұмысы
27. ЖСШМ тәрбиелік жұмысты ЖСШМ басшысы бекіткен жоспар бойынша ұйымдастырады және өткізеді.
28. ЖСШМ тәрбие жұмысы оқушылардың жан-жақты гармониялық дамуына бағытталған және жасы мен жеке ерекшелігін, спорттық шеберлігінің деңгейін және спорттық мектептердің салтын ескере отырып жүзеге асырылады. Тәрбие жұмысы оқу-жаттығу сабақтары, жарыстар үдерісінде және күнделікті өткізіледі, және оқушының спортпен айналысуға, өзінің спорттық шеберлігін үнемі арттыруға, патриотизмді, шеберлікті, тәжірибені тәрбиелеуге және оларды практикалық қызметінде шығармашылық қолдауға, спорттық этиканы сақтауға қажеттілігін қалыптастыру тиіс.

21. Старший тренер ШВСМ разрабатывает программу подготовки обучающихся и контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке обучающихся и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений обучающихся на соревнованиях, реализует программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу с обучающимися.
22. По предложению старшего тренера ШВСМ личные тренера обучающихся привлекаются за счет средств ШВСМ к централизованной подготовке обучающихся и участию обучающихся в соревнованиях.
Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану обучающегося и работает под непосредственным руководством старшего тренера ШВСМ.
23. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки обучающихся, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов ШВСМ обеспечивается соответствующей аппаратурой, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
24. Спортивные врачи совместно с тренерами ШВСМ осуществляют врачебно-педагогическое наблюдение за обучающимися в период учебно-тренировочных сборов, соревнований, отдыха. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки обучающихся ШВСМ.
25. Для медицинского обеспечения обучающихся и проведения функциональной диагностики и восстановительных мероприятий ШВСМ обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием.
26. Ежегодно два раза в год обучающиеся ШВСМ проходят углубленный медицинский осмотр в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации, а также в других медицинских учреждениях.
5. Воспитательная работа
27. ШВСМ организует и проводит воспитательную работу по плану, утвержденному руководителем ШВСМ.
28. Воспитательная работа в ШВСМ направлена на всестороннее гармоническое развитие личности обучающихся и осуществляется с учетом возрастных и индивидуальных особенностей, уровня спортивного мастерства и традиций спортивной школы. Воспитательная работа проводится как в процессе учебно-тренировочных занятий, соревнований, так и повседневно и должна формировать у обучающегося потребность к занятиям спортом, постоянному повышению своего спортивного мастерства, воспитанию патриотизма, умений, навыков и творческому применению их в практической деятельности, соблюдению спортивной этики.

6. Қаржыландыру және материалдық қамтамасыз ету
29. ЖСШМ қаржыландыру бюджеттік және басқа да заңнамаға қарсы емес төлемдерден жүзеге асырылады.
30. ЖСШМ штаттық кестесі ЖСШМ басшылықты жүзеге асыратын органның келісіммен еңбек ақы қорының шегінде ЖСШМ басшымен бекітіледі.
31. ЖСШМ оқу үдерісін қамтамасыз ету үшін кино-фото лабораториясы, спорттық электроника, спорттық биомеханика лабораториясы, есептік, компьютерлік, көбейткіші және видеотехникасы, автокөлігі болуы мүмкін. ЖСШМ оқушыларды, оқытушы-жаттықтыру құрамын спорттық киіммен, аяқ-киіммен және жабдықтармен белгіленген тәртіппен қамтамасыз етеді.
32. ЖСШМ ақылы қызметтерді мектептің бейіміне сәйкес жүзеге асырады.

6. Финансирование и материальное обеспечение
29. Финансирование ШВСМ осуществляется за счет бюджетных и иных средств, не запрещенных законодательством.
30. Штатное расписание ШВСМ утверждается руководителем ШВСМ в пределах фонда оплаты труда по согласованию с органом, осуществляющим управление ШВСМ.
31. Для обеспечения учебного процесса ШВСМ может иметь кино-фото лабораторию, лабораторию спортивной электроники, спортивной биомеханики, вычислительную, компьютерную, множительную и видеотехнику, автотранспорт. ШВСМ обеспечивает обучающихся, тренерско-преподавательский состав спортивной одеждой, обувью и инвентарем в установленном порядке.
32. ШВСМ может осуществлять платные услуги в соответствии с профилем школы.