Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 қыркүйекте 8728 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 120 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 27.02.2015 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау ережесі бекітілсін.
2. «Біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының біліктілік куәлігін беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 113 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6837 тіркелген, 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 134-137 (26539) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Б. Имашев
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2013 жылғы 29 тамыздағы
№ 288 бұйрығымен
бекітілген
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот
сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау ережесі
1. Осы Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 20 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Біліктілік емтиханын тапсыру үшін сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адам және қосымша сарапшылық мамандықты алуға үміткер адам Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органына мына құжаттарды:
1) еркін нысандағы арыз;
2) жеке куәліктің көшірмесін;

Об утверждении Правил приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2013 года № 8728. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года N 120
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.02.2015 N 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 113 «Об утверждении Инструкции по приему квалификационного экзамена и выдачи квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6837, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 13 апреля 2011 года № 123-124 (26544-26545).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2013 года № 288
Правила
приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации
судебного эксперта на право производства определенного вида
судебной экспертизы
1. Настоящие Правила приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 20 января 2013 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» (далее - Закон).
2. Для сдачи квалификационного экзамена лицо, впервые претендующее на присвоение квалификации судебного эксперта, и лицо, претендующее на получение дополнительной экспертной специальности, представляет в орган судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) копия удостоверения личности;

3) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесін (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы бар болса – дипломдардың көшірмелерін)(салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған);
4) арнайы кәсiптiк даярлықтың қорытындысы бойынша пікір;
5) арнайы кәсiптiк даярлықтан өткендігі туралы есеп;
6) өмірбаян;
7) екі фотосурет (өлшемі – 3х4) ұсынады.
3. Біліктілік емтихандары Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органының басшысы бекіткен кестеге және жоспарға сәйкес жүргізіледі.
4. Сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адам және қосымша сарапшылық мамандықты алуға үміткер адам біліктілік емтиханын тапсыратын күн туралы біліктілік емтиханын қабылдаудан бір ай бұрын хабардар етіледі.
5. Біліктілік емтихандары 2 кезеңде үміткердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі:
1) қылмыстық іс жүргізу, азаматтық іс жүргізу құқығы, криминалистика, әкімшілік құқық, Заң бойынша компьютерлік тестілеу нысанындағы білімін тексеру. Аталған кезең сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адамдар үшін жүргізіледі.
Егер дұрыс жауаптардың саны қойылған сұрақтардың жалпы санының 70 және одан да көп %-ын құраса, сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адам тестілеуден өтті деп саналады. Тестілеу уақыты 90 минуттан аспайды;
2) сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша білімін тексеретін емтихан билеттерге үш сұрақ кіреді.
Екі және одан да көп сұрақтарға дұрыс жауап берген кезде, сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адам және қосымша сарапшылық мамандықты алуға үміткер адам емтиханнан өтті деп саналады.
Тестілеу нәтижесі теріс болған жағдайда, сот сараптамасы біліктілігін алғаш рет алуға үміткер адам біліктілік емтихандарының екінші кезеңіне жіберілмейді.
6. Біліктілік емтихандарын тапсыру кезінде үміткердің көмекші құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиеттерді), сондай-ақ аудиожазбалар мен байланыс құралдарын пайдалануына жол берілмейді.
7. Сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша сот сарапшысының біліктілігі Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің біліктілік комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) дауыс беру нәтижесі бойынша беріледі.
8. Нәтижелері біліктілік емтиханын тапсырған күні жарияланады және Комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
9. Комиссия 15 жұмыс күні ішінде біліктілік емтиханынан өткен үміткерге осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігін (бұдан әрі – біліктілік куәлігі) береді. Қосымша сарапшылық мамандықты алу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік куәлігіне қосымша бір ай ішінде рәсімделеді.

3) копию диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания-копии дипломов) (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) отзыв по итогам специальной профессиональной подготовки;
5) отчет о прохождении специальной профессиональной подготовки;
6) автобиографию;
7) две фотографии (размер - 3 х 4).
3. Квалификационные экзамены проводятся согласно графику и плану, утвержденному руководителем органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Лицо, впервые претендующее на присвоение квалификации судебного эксперта, и лицо, претендующее на получение дополнительной экспертной специальности, уведомляется о дате сдачи квалификационного экзамена за один месяц до приема квалификационных экзаменов.
5. Квалификационные экзамены проводятся в 2 этапа на государственном или русском языках по выбору претендента:
1) проверка знаний в форме компьютерного тестирования по уголовно-процессуальному, гражданско-процессуальному праву, криминалистике, административному праву, Закону. Данный этап проводится для лиц, впервые претендующих на присвоение квалификации судебного эксперта.
Лицо, впервые претендующее на присвоение квалификации судебного эксперта, считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 и более % от общего числа заданных вопросов. Время тестирования не более 90 минут;
2) проверка знаний по экзаменационным билетам по определенному виду судебной экспертизы включает в себя три вопроса.
При положительном ответе на два и более вопросов, лицо, впервые претендующее на присвоение квалификации судебного эксперта, и лицо, претендующее на получение дополнительной экспертной специальности, считается прошедшим экзамен.
При отрицательном результате тестирования лицо, впервые претендующее на присвоение квалификации судебного эксперта, ко второму этапу сдачи квалификационных экзаменов не допускается.
6. В ходе сдачи квалификационных экзаменов не допускается использование претендентом вспомогательных документов (справочная, специальная литература), а также аудиозаписей и средств связи.
7. Квалификация судебного эксперта присваивается по определенному виду судебной экспертизы по результатам голосования квалификационной комиссии Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Комиссия).
8. Результаты объявляются в день сдачи квалификационных экзаменов и отражаются в протоколе заседания Комиссии.
9. Комиссия в течение 15 рабочих дней выдает претенденту, прошедшему квалификационный экзамен, квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – квалификационное свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При получении дополнительной экспертной специальности в течение одного месяца оформляется дополнение к квалификационному свидетельству по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

10. Комиссия теріс шешім қабылдаған жағдайда, біліктілік емтиханын қайта тапсыруға 3 айдан кейін жол беріледі.
Сот сараптамасының белгілі
бір түрін жүргізу құқығына сот
сарапшысы біліктілігін беру үшін
біліктілік емтихандарын қабылдау
ережесіне 1-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДIЛЕТ МИНИСТРЛIГI СОТ САРАПТАМАСЫН ЖҮРГIЗУ ҚҰҚЫҒЫНА
СОТ САРАПШЫСЫНЫҢ БIЛIКТIЛIК КУӘЛIГI №_____
Осы куәлiк _________________________________________________________
____________________________________________________________ берiлді
(Т.А.Ә.)
себебi, оған Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi бiлiктiлiк
комиссиясының 20__ жылғы «___» ___________________________ шешiмiмен
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргiзу құқығымен сот сарапшысы бiлiктiлiгi берiлдi.
М.О.                                                     БIЛIКТIЛIК
КОМИССИЯСЫНЫҢ
ТӨРАҒАСЫ
ХАТШЫ
Астана қ. 20___ жылғы «__» ____________             Тiркеу № ________
Сот сараптамасының белгілі
бір түрін жүргізу құқығына сот
сарапшысы біліктілігін беру үшін
біліктілік емтихандарын қабылдау
ережесіне 2-қосымша
нысан
№____ сот сараптамасын жүргiзу құқығына
сот сарапшысының бiлiктiлiк куәлiгiне қосымша
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ берiлдi
(Т.А.Ә.)
себебi, оған Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi бiлiктiлiк
комиссиясының 20___ жылғы «___» ________________________ шешiмiмен
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргiзу құқығымен сот сарапшысы бiлiктiлiгi берiлдi.
М.О.                                                     БIЛIКТIЛIК
КОМИССИЯСЫНЫҢ
ТӨРАҒАСЫ
ХАТШЫ
Астана қ. 20___ жылғы «__» __________           Тiркеу № _______

10. При принятии Комиссией отрицательного решения, повторная сдача квалификационного экзамена допускается через 3 месяца.
Приложение 1
к Правилам приема
квалификационных экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта на право
производства определенного вида
судебной экспертизы
форма
Министерство Юстиции Республики Казахстан
Квалификационное свидетельство судебного эксперта на право
производства судебной экспертизы № ____
Настоящее свидетельство выдано ________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии
Министерства юстиции Республики Казахстан от «__» ________ 20__ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства
судебной экспертизы по специальности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.П.
Председатель
квалификационной
комиссии
Секретарь
г. Астана «__» ____________ 20___ г.
Рег. № ___________
Приложение 2
к Правилам приема
квалификационных экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта на право
производства определенного вида
судебной экспертизы
форма
Дополнение
к квалификационному свидетельству судебного эксперта
на право производства судебной экспертизы № _____
Выдано ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии
Министерства юстиции Республики Казахстан от «__» ________ 20__ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства
судебной экспертизы по специальности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.П.
Председатель
квалификационной
комиссии
Секретарь
г. Астана «__» ___________ 20___ г.
Рег. № ___________