1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс өткізу және тағылымдамадан өту қағидасы мен шарттары (бұдан әрі – Қағида) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына (бұдан әрі - МӨҚҚ) қызметке орналасу кезінде конкурс өткізу тәртібін, МӨҚҚ органдарына қызметке орналасу кезінде үміткерлер үшін тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. МӨҚҚ органдарына қызметке тұру жоғарыда аталған Заңының 7-бабының 3 және 4-тармақтарынмен көзделген жағдайларды қоспағанда конкурстық негізде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке
орналасу кезінде конкурс өткізу тәртібі
3. МӨҚҚ органдарына қызметке орналасу кезінде конкурсқа (бұдан әрі - конкурс) Қазақстан Республикасының азаматтары қатысуға құқылы:
1) жасы он сегізден төмен емес:
2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының лауазымдар санатына қойылатын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес.
4. Конкурсқа қатысуға мынадай азаматтар жіберілмейді:
1) заңмен белгіленген тәртіппен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған;
2) мемлекеттік қызметке кірер алдында үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған;
3) МӨҚҚ-ға қызметке кірер алдында бір жыл ішінде қасақана құқық бұзушылығы үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған;
4) МӨҚҚ-ға қызметке кіргенге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған;
5) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
6) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасау үшін жұмыстан босатылғандар;
7) бұрын сотталған немесе қылмыстық жауаптылықтан ақталмайтын негіздер бойынша босатылған, сондай-ақ мемлекеттік қызметтен, өзге де құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан теріс себептермен шығарылғандар.
5. Конкурс туралы хабарландырулар жарияланғаннан кейін тиісті кадр қызметіне қажетті құжаттарын көрсетілген мерзімі ішінде тапсырған азаматтар конкурсқа қатысушы (бұдан әрі – қатысушы) болып табылады.
6. Конкурс Тізбеге сәйкес бос лауазымдары бар Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде, Қазақстан Республикасы Өртке қарсы қызмет комитетінде, облыстар, Астана мен Алматы қалалары Төтенше жағдайлар департаменттерінде, облыстар, Астана мен Алматы қалалары «Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі», «Көкшетау техникалық институты», «Республикалық дағдарыс орталығы» ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерде өткізіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения конкурса и прохождения стажировки в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (далее - Закон) и определяют порядок проведения конкурса при поступлении на службу в органы государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - ОГПС), порядок стажировки для кандидатов при поступлении на службу в ОГПС.
2. Поступление на службу в ОГПС осуществляется на конкурсной основе за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 7 Закона.
2. Порядок проведения конкурса при поступлении
на службу в органы государственной противопожарной службы
3. В конкурсе при поступлении на службу в ОГПС (далее - конкурс) имеют право участвовать граждане Республики Казахстан:
1) не моложе восемнадцати лет;
2) соответствующие установленным квалификационным требованиям к категориям должностей органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
4. К участию в конкурсе не допускаются граждане:
1) признанные в установленном законом порядке недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) которые в течение трех лет перед поступлением на правоохранительную службу привлекались к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
3) на которых в течение года перед поступлением на службу в ОГПС налагалось в судебном порядке административное взыскание за умышленное правонарушение;
4) на которых в течение трех лет до поступления в ОГПС за совершение  коррупционного правонарушения налагались в судебном порядке административные взыскания;
5) совершившие коррупционное преступление;
6) уволенные с работы за совершение коррупционного правонарушения;
7) ранее судимые или освобожденные от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы, из иных правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
5. Участником конкурса (далее - участник) является гражданин, подавший необходимые документы в соответствующую кадровую службу после опубликования объявления о конкурсе в установленные сроки.
6. Конкурс проводится в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Комитете противопожарной службы Республики Казахстан, Департаментах по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы, подведомственных государственных учреждениях «Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ» областей, городов Астана и Алматы, «Кокшетауский технический институт», «Республиканский кризисный центр», имеющих вакантные должности, согласно Перечню.

7. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысушылар берген құжаттарды, олардың дене шынықтыру даярлығы бойынша тапсырған сынақ нәтижелерін, олардың тестілеу нәтижелерін қарайтын, үміткерлермен әңгімелесу өткізетін және бос лауазымдарына орналасуға үміткерлерді түпкілікті іріктеуді іске асыратын алқалы орган болып табылады.
8. Конкурс мынадай сатылы кезеңдерден тұрады:
1) конкурстық комиссия құру;
2) конкурс өткізу туралы хабарландыруларды жариялау;
3) конкурсқа қатысуға тілек білдірген азаматтардың құжаттарын қабылдау;
4) конкурсқа қатысушылардың құжаттарының конкурсқа жарияланған лауазымдарға белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін алдын-ала қарау, конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешімі;
5) конкурсқа қатысушының МӨҚҚ-ға қызметке жарамдылығын анықтау үшін әскери-дәрігерлік комиссиядан куәландырудан өтуі;
6) қатысушыларды тестілеу;
7) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі - Министр) белгілеген тәртіпте қатысушылардың дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ тапсыруы;
8) конкурстық комиссия өткізетін қатысушылармен әңгімелесу.
9. Конкурсты өткізуге көзделген шығындарды санамағанда, азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын өздерінің жеке қаражаттары есебінен жүргізеді.
10. Орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда жарияланған конкурс ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялана отырып, оны өткізудің кез-келген кезеңінде тоқтатылуға жатады.
3. Конкурс туралы хабарландыру
11. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) орталық аппаратында, ведомствосында конкурс өткізу кезінде Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында хабарландыру жарияланады. Аумақтық бөлімшелерде конкурс өткізу туралы хабарландыру тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында таралатын мерзімді басылымдарда жарияланады, сондай-ақ тиісті органдарының ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
12. Бос лауазымдарды атқаруға конкурс жариялау туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін азаматтарды (қызметкерлерді) конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін жарияланған лауазымға тағайындауға (ауыстыруға) жол берілмейді.
13. Негізгі қызметкердің бала күтімі бойынша еңбекақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңіндегі бос лауазымға орналасуға конкурс өткізген кезде бұл шарт конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
14. Конкурсты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер болуы тиіс:

7. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает поданные участникам конкурса документы, результаты сдачи ими зачета по физической подготовке, результаты их тестирования, проводит собеседование с участниками и осуществляет окончательный отбор участников на занятие вакантных должностей.
8. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) публикация объявления о проведении конкурса;
3) прием документов от граждан, желающих принять участие в конкурсе;
4) предварительное рассмотрение документов участников конкурса на соответствие установленным квалификационным требованиям к должностям, заявленным на конкурс, решение конкурсной комиссии о допуске к участию в конкурсе;
5) прохождение участником конкурса медицинского освидетельствования в военно-врачебных комиссиях для определения годности к службе в ОГПС;
6) тестирование участников;
7) сдача участниками зачета на физическую подготовку в порядке, установленном Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр);
8) собеседование с участниками, проводимое конкурсной комиссией.
9. Все расходы по участию в конкурсе, за исключением расходов, предусмотренных на проведение конкурса, граждане производят за счет собственных средств.
10. В случаях реорганизации или ликвидации органа объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения с обязательным оповещением об этом в средствах массовой информации.
3. Объявление о конкурсе
11. При проведении конкурса в центральном аппарате, ведомстве Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в территориальных подразделениях и подведомственных государственных учреждениях публикуются в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также размещаются на официальном интернет-ресурсе соответствующего органа.
12. После опубликования объявления о проведении конкурса на занятие вакантной должности, назначение (перемещение) граждан (сотрудников) на объявленную должность до окончания конкурсных процедур не допускается.
13. В случае проведения конкурса на занятие вакантной должности на период нахождения в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком основного сотрудника, данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса.
14. Объявление о проведении конкурса должно содержать следующие сведения:

1) органының орналасқан жері көрсетілген атауы, пошта және электронды мекенжайы, телефондары мен факс нөмірлері;
2) негізгі функционалдық міндеттері көрсетілген бос лауазымдар атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) құжаттарды қабылдаудың орны мен мерзімі.
15. Бос лауазымдарға орналасуға конкурстар туралы мәліметтер Министрліктің немесе оның ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Конкурстық комиссияны құру
16. Конкурс жарияланған орган бос лауазымды атқаруға үміткерлерді іріктеуді жүзеге асыруға уәкілетті конкурстық комиссия құрады.
17. Министрдің, ведомстволар, аумақтық органдар мен Министрліктің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының бұйрығымен бекітілетін конкурстық комиссияның құрамына кемінде бес мүше кіруі қажет.
Конкурстық комиссия төрағадан, хатшыдан (кадр қызметінің өкілі) және комиссия мүшелерінен тұрады. Болмай қалған комиссия мүшелерін алмастыруға жол берілмейді. Конкурстық комиссияның хатшысы оның жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және дауыс беруге қатысуға құқығы жоқ.
Конкурстық комиссияның құрамына конкурс жариялаған органның әртүрлі бөлімшелерінің басшылары кіреді.
18. Конкурстық комиссия жұмасына қатысу үшін бейіндік (мүдделі қызметтердің) басшылары шақырылады, олардың дауыс беру құқығы болмайды.
19. Конкурстық комиссияның құрамына конкурсқа қатысушы кіре алмайды.
20. Конкурстық комиссияның шешімі бос лауазымын атқару үшін, осы санаттағы келесі бос лауазымға орналасу үшін кадр резервіне енгізуге немесе осындай лауазымға қабылдамауға негіз болып табылады.
5. Құжаттарды қабылдау
21. Құжаттарды қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыру соңғы жарияланған кезден бастап он бес күнтізбелік күннен кейін аяқталады.
22. Конкурсқа қатысқысы келетін азаматтар конкурс өткізетін тиісті кадр қызметіне мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы анкета;
3) осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес кадр есебі бойынша толтырылған іс парағы (нақты мекенжайы мен телефондары, соның ішінде байланыс телефондары, көрсетілуі тиіс);
4) осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес өз қолымен жазылған және басылған түрдегі белгіленген нысандағы толық толтырылған өмірбаян;

1) наименование органа с указанием его местонахождения, почтового и электронного адресов, номеров телефонов и факса;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей;
3) основные требования к участнику конкурса в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок и место приема документов.
15. Информация о проведении конкурса на занятие вакантных должностей размещается на официальном интернет-ресурсе Министерства или его ведомства, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений.
4. Формирование конкурсной комиссии
16. Орган, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию, уполномоченную осуществлять отбор кандидатов на занятие вакантной должности.
17. В состав конкурсной комиссии, утверждаемый приказом Министра, руководителей ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, должно входить не менее пяти членов.
Конкурсная комиссия состоит из председателя, секретаря (представитель кадровой службы) и членов комиссии. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не вправе принимать участие в голосовании.
В состав конкурсной комиссии включаются руководители различных подразделений органа объявившего конкурс.
18. Для участия в работе конкурсной комиссии приглашаются руководители профильных (заинтересованных служб), которые не имеют право голоса.
19. В состав конкурсной комиссии не входит участник конкурса.
20. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает результаты компьютерного тестирования и физической подготовки участников, проводит собеседование и рекомендует их к прохождению стажировки, а также осуществляет окончательный отбор кандидата на занятие объявленной вакантной должности.
5. Прием документов
21. Прием документов заканчивается через пятнадцать календарных дней со дня последней публикации объявления о проведении конкурса.
22. Граждане, желающие принять участие в конкурсе, подают в соответствующую кадровую службу органа, проводящего конкурс, следующие документы:
1) заявление по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкету по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заполненный личный листок по учету кадров (с указанием адреса фактического места жительства и телефонов, в том числе и контактных) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно, а также в отпечатанном виде по установленной форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

5) білімі туралы құжаттардың нотариалдық тәртіппен куәландырылған көшірмелері;
6) еңбек кітапшасының нотариалдық тәртіппен куәландырылған көшірмесі;
7) әскери билеттің немесе шақыру учаскесіне есепке қойылғандығы туралы куәліктің көшірмесі;
8) соңғы жұмыс орнынан мінездеме (жұмыс өтілі болған кезде);
9) өлшемі 3х4 төрт фотосуреті;
10) Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
11) Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінен бұрын сотталмағандығы, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін әкімшілік жауапкершілікке таратылмағандығы туралы анықтамалар ұсынады.
Осы тармақтың 5)6) тармақшаларында қарастырылған құжаттарды, оларды салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынған жағдайда нотариалдық тәртіппен куәландыру талап етілмейді.
Көрсетілген құжаттардың біреуінің болмауы оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
23. Азаматтар олардың біліміне, жұмыс тәжірибесіне, кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпаратты (біліктілігін арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелері мен атақтары туралы құжаттардың көшірмелері, мінездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және т.б.) ұсына алады.
24. Қарауға азаматтардың қабылдау мерзімінде қолма қол әкелу тәртібімен немесе пошта арқылы берген, ұсынылған құжаттардың тізбесін көрсетіліп, іс тігетін папкаға тігілген құжаттары қабылданады.
25. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған қатысушылардың құжаттары одан әрі зерделеу және МӨҚҚ-ға қызметке рәсімдеу үшін кадр қызметіне беріледі.
Конкурстық iрiктеуден өтпеген, сондай-ақ бос лауазымдарға орналасу үшін үміткерлер резервіне енгізілген қатысушылардың құжаттары конкурстық комиссияның хатшысында (кадр қызметiнде) бір жыл бойы, конкурстық комиссияның материалдары сақталады. Белгіленген мерзім өткеннен кейін құжаттар жойылады және ол туралы акт жасалады.
Конкурстық іріктеуден өтпей қалған қатысушы жазбаша түрде өтініш берген жағдайда үміткерге құжаттары қайтарылады.
6. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау
26. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарының біліктілік талаптары мен осы Қағиданың 22-тармағында көрсетілген қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін қарау мен зерттеуді конкурстық комиссия құжаттарды қабылдау біткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
27. Кадр қызметтері құжаттарды қарау мерзімі аяқталған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 21-тармағында көрсетілген қатысушыларға қойылатын талаптарға сай келмеген конкурсқа қатысушылардың тізімін жасайды.
28. Кадр қызметтері құжаттарды қарау мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде біліктілік талаптарына сай келген конкурсқа қатысушыларға «Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасын және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қаңтардағы № 44 қаулысына сәйкес олардың қызметке жарамдылығын анықтау үшін ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларында медициналық куәландырудан өтуге жолдама береді.

5) копии документов об образовании, заверенные нотариально;
6) копию трудовой книжки, заверенную нотариально;
7) копию военного билета или удостоверение о приписке к призывному участку;
8) характеристику с последнего места работы (при наличии стажа работы);
9) четыре фотографии размером 3х4;
10) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
11) справки с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан о не судимости, не привлечении к административной ответственности за совершение коррупционных правонарушений.
Документы, предусмотренные подпунктами 5)6)7) настоящего пункта, не требуют нотариального заверения в случае представления оригинала документа для сверки.
Отсутствие одного из указанных документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
23. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и званий, характеристики, рекомендации. Научные публикации и прочее).
24. К рассмотрению принимаются документы, помещенные в скоросшиватель, с указанием перечня прилагаемых документов, переданные гражданами нарочным порядком в установленные сроки приема документов.
25. Документы участников, получивших положительное решение конкурсной комиссии передаются в кадровую службу для дальнейшего изучения и оформления на службу в ОГПС.
Документы участников, не прошедших конкурсный отбор, а также зачисленных в резерв кандидатов для замещения вакантных должностей хранятся у секретаря конкурсной комиссии (в кадровой службе) в течение года. По истечении установленных сроков документы уничтожаются, о чем составляется акт.
В случае письменного обращения участника конкурса, не прошедшего конкурсный отбор документы ему могут быть возвращены.
6. Рассмотрение документов участников конкурса
26. Рассмотрение и изучение документов участников конкурса на соответствие квалификационным требованиям и требованиям, установленным пунктом 22 настоящих Правил, осуществляется кадровыми службами в течение пяти рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
27. Кадровыми службами со дня окончания срока рассмотрения документов в течение трех рабочих дней составляется список участников конкурса не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям, установленным пунктом 21 настоящих.
28. Кадровыми службами со дня окончания срока рассмотрения документов в течение трех рабочих дней участникам конкурса соответствующим квалификационным требованиям выдается направление для прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел для определения их годности к службе в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2010 года № 44 «Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы».

29. Үміткерлердің медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, соның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуі конкурсқа қатысуға жіберілген үміткерлердің тізімі жарияланғаннан кейін отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде қамтамасыз етіледі.
30. Медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, соның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтпеген (әскери-дәрігерлік комиссия қызметке жарамсыз деп таныған) үміткерлер конкурстың келесі кезеңіне өтпейді.
Конкурсты өткізетін органның кадрлық қызметі әскери-дәрігерлік комиссиядан өту мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тестілеуге жіберілген (әскери-дәрігерлік комиссия қызметке жарамды деп таныған) қатысушылардың тізімін, тестілеу өтетін орынды, тестілеу бағдарламасын және тестілеу нәтижелерінің шектік мәндерін ақпараттық стендтерге, барлық адамның көруіне қол жетімді орындарда орналастырады, сондай-ақ оны ресми интернет-ресурста жариялайды.
Конкурсқа жіберілмеген қатысушылар конкурс өткізуші органның кадр қызметінен жіберілмеуінің себептерін анықтай алады.
Қатысушы конкурстың кез-келген кезеңінен өту сәтінде өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжатты алып жүруі қажет.
31. Белгіленген кезеңдердің біреуінен өте алмай қалған конкурсқа қатысушы конкурстың одан кейінгі кезеңдеріне жіберілмейді.
7. Қатысушыларды тестілеу
32. Осы Қағиданың 11-қосымшасына сәйкес, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке түсетін азаматтар үшін Тестілеу бағдарламасы мен тестілеу нәтижелерінің шектік мәндеріне сәйкес конкурсқа қатысушыларды компьютерлік тестілеу тест тапсыруға жіберілген қатысушылардың тізімі жарияланған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Тестілеу өткізу барысы бейнежазба техникалық құралдары арқылы жазылады.
33. Конкурс өткізетін кадр қызметі тестілеу мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген қатысушылардың тізімін ақпараттық стендтерге, барлық адамның көруіне қол жетімді орындарда орналастырады, сондай-ақ оны ресми интернет-ресурста жариялайды.
34. Компьютерлік тестілеу басталғанға дейін кадр қызметінің өкілі конкурсқа қатысушыларды тестілеуден өту тәртібімен таныстырады және олардың туындаған сұрақтарына жауап береді.
35. Тестілеу сәтінде денсаулық жай-күйі нашар болып тұрған конкурсқа қатысушы бұл туралы тестілеу басталмай тұрып кадр қызметінің өкіліне хабарлайды. Бұл жағдайда мұндай конкурсқа қатысушыны тестілеу сол күннің басқа уақытында немесе басқа күні өткізіледі.

29. Прохождение медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования, кандидатами обеспечивается в срок, не превышающий тридцать календарных дней после размещения списка кандидатов, допущенных к участию в конкурсе.
30. Участники не прошедшие медицинское и психофизиологическое освидетельствования, в том числе полиграфологическое исследование (признанные военно-врачебной комиссией негодными к службе) не допускается к следующему этапу конкурса.
Кадровая служба органа, проводящего конкурс в течение трех рабочих дней со дня окончания срока прохождения военно-врачебной комиссии размещает список участников допущенных к сдаче тестирования (признанные военно-врачебной комиссией годными к службе), место проведения тестирования, программы тестирования и пороговые значения результатов тестирования на информационных стендах, в местах доступных для всеобщего обозрения, а также публикует его на официальном интернет-ресурсе.
Участники, не допущенные к конкурсу, могут выяснить причины недопущения в кадровой службе органа, проводившего конкурс.
Участнику при прохождении любого из этапов конкурса необходимо при себе иметь документ, удостоверяющий его личность.
31. Участник, не сдавший один из установленных этапов, к дальнейшему этапу конкурса не допускается.
7. Тестирование участников
32. Компьютерное тестирование участников конкурса проводится в течение 5 рабочих дней со дня размещения списка участников допущенных к сдаче тестирования, в соответствии с Программой тестирования и пороговым значениям результатов тестирования для граждан, поступающих на службу в органы государственной противопожарной службы, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Ход прохождения тестирования фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
33. Кадровая служба органа, проводящего конкурс со дня окончания срока тестирования в течение трех рабочих дней размещает список участников допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке на информационных стендах, в местах доступных для всеобщего обозрения, а также публикует его на официальном интернет-ресурсе.
34. До начала компьютерного тестирования представитель кадровой службы знакомит участников конкурса с порядком проведения тестирования и отвечает на возникшие у них вопросы.
35. Участник конкурса, имеющий неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщает об этом представителю кадровой службы до начала проведения тестирования. В этом случае, тестирование такого участника конкурса проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день.

36. Компьютерлік тестілеуді өткізуге арналған үй-жай конкурсқа қатысушылар ыңғайлы отыратындай болуы тиіс.
37. Компьютерлік тестілеу кезінде конкурсқа қатысушыларға тестілеу өтіп жатқан үй-жайдан шығуға, басқа адамдармен сөйлесуге, материалдармен алмасуға, қабылдау-беру электронды қондырғыларды (соның ішінде ұялы телефондар, қалта дербес компьютерлер мен басқа да электронды құрал-жабдықтарды), қағаз тасығыштарды қолдануға тыйым салынады.
38. Осы Қағиданың 37-тармағы талаптары бұзылған жағдайда кадр қызметінің өкілі тестілеуді тоқтатады, бұзушылыққа жол берген конкурсқа қатысушыны тестілеу өтетін үй-жайдан шығарады және кадр қызметі мен ішкі бақылау қызметтерінің өкілдері қол қоятын тиісті акті жасайды. Конкурсқа қатысушының нәтижелері жойылады.
39. Тестіне орындауға бөлінген уақыт 60 минутты (60 сұрақ) құрайды.
Тестіні орындауға бөлінген уақыт аяқталған соң бағдарлама автоматты түрде жабылады.
40. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу автоматты түрде, компьютерлік бағдарламаның көмегімен жасалады.
41. Тестілеу аяқталған соң конкурсқа қатысушыларға мөр басылған, кадр қызметінің өкілінің қолы қойылған тестілеу нәтижелері беріледі.
42. Компьютерлік тестілеуден өту кезінде шектік мәннен төмен баға алған конкурсқа қатысушылар конкурстың келесі кезеңдеріне жіберілмейді.
43. Компьютерлік тестілеу процесіне бейнеконференцбайланыс арқылы хаттама жасалады және ақпараттық тасығыштарда мұрағатталады, олар конкурстық рәсімдердің аяқталған күнінен бастап үш ай бойы сақталады.
44. Бір конкурстың шеңберінде тестілеуді қайта рәсімдеуге рұқсат етілмейді.
45. Белгілі лауазымдардың санаты үшін бекітілген тестілеу бағдарламасы бойынша тестілеудің нәтижелері тестілеуден өтуден кейін егер тестілеудің бағдарламасы өзгертілмеген жағдайда бір жыл ішінде күшінде болады.
8. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ
46. Конкурсқа қатысушылардың дене шынықтыру даярлығы бойынша сынағы дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ тапсыруға жіберілген қатысушылардың тізімі жарияланған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес, МӨҚҚ-ға қызметке орналасатын азаматтар үшін дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша нормативтерге және дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ қабылдау тәртібіне сәйкес өткізіледі.
47. МӨҚҚ-ға қызметке орналасатын азаматтар үшін дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша нормативтері мен дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ қабылдау тәртібі ақпараттық стендтерде, барлық адамның көруіне қол жетімді орындарда орналастырылады және конкурс өткізуші органның ресми интернет-ресурсында жариялауға жатады.

36. Помещение для проведения компьютерного тестирования должно соответствовать условиям удобного расположения участников конкурса.
37. Во время компьютерного тестирования участникам конкурса запрещается покидать помещение, в котором проводится тестирование, разговаривать с другими лицами, обмениваться материалами, применять принимающее, передающие электронные устройства (в том числе сотовые телефоны, карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование), бумажные носители.
38. В случае нарушения требований пункта 37 настоящих Правил, представитель кадровой службы останавливает тестирование, удаляет участника конкурса, допустившего нарушение, из помещения для тестирования и составляет соответствующий акт, который подписывается представителями кадровой службы и внутреннего контроля. Результаты участника конкурса тестирования аннулируются.
39. Время на выполнение теста составляет 60 минут (60 вопросов).
По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, программа автоматически закрывается.
40. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится автоматически, при помощи компьютерной программы.
41. После завершения тестирования участникам конкурса выдаются результаты тестирования с подписью представителя кадровой службы, заверенной печатью.
42. Участники конкурса, получившие при прохождении компьютерного тестирования оценку ниже порогового значения, к дальнейшим этапам конкурса не допускаются.
43. Процесс компьютерного тестирования протоколируется видеоконференцсвязью и архивируется на информационных носителях, которые хранятся в течение трех месяцев со дня завершения конкурсных процедур.
44. Повторные процедуры по тестированию в рамках проведения одного конкурса не допускаются.
45. Результаты тестирования по программе тестирования, установленной для определенной категории должностей, действительны в течении одного года с момента сдачи тестирования при условии, что программы тестирования останутся неизменными.
8. Зачет по физической подготовке
46. Зачет по физической подготовке участников конкурса проводится в течение пяти рабочих дней со дня размещения списка участников допущенных к сдаче зачета по физической подготовке, в соответствии с нормативами по физическим показателям и порядком приема зачета по физической подготовке для граждан, поступающих на службу в ОГПС, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
47. Нормативы по физическим показателям и порядок приема зачета по физической подготовке для граждан, поступающих на службу в ОГПС, подлежат размещению на информационных стендах, в местах доступных для всеобщего обозрения и подлежат опубликованию на официальном интернет-ресурсе органа проводящего конкурс.

48. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ барысы бейне жазба техникалық құралдарының көмегімен жазылады.
49. Бір конкурстың шеңберінде дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақты қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
50. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ тапсырудың нәтижелері конкурсқа қатысушыларға және конкурс өткізетін органының конкурстық комиссиясына беріледі.
51. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ тапсырудың нәтижелері сынақты тапсыру сәтінен бастап бір жыл ішінде күшінде болады.
9. Қатысушылармен әңгімелесу
52. Әңгімелесуге дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақты сәтті тапсырған және тестілеуден өту барысында осы лауазымдардың санаты үшін белгіленген шекті мәнінен төмен емес бағалар алған қатысушылар жіберіледі.
Әңгімелесуге жіберілген қатысушылардың тізімі дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақты тапсыру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпараттық стендтерге, барлық адамның көруіне қол жетімді орындарда орналастырады және конкурс өткізуші органның ресми интернет-ресурсында жариялауға жатады.
Әңгімелесу әңгімелесуге жіберілген қатысушылардың тізімі жарияланған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
53. Әңгімелесудің мақсаты қатысушылардың кәсіби, моральдық іскерлік және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
Үміткерлердің кәсіби, моральдық, іскерлік және жеке мінездемелерін бағалау кезінде конкурстық комиссия біліктілік талаптарына және тиісті лауазымының функциялық міндеттеріне сүйенеді.
Комиссия төрағасының және мүшелерінің алдын ала шешімі осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес 8-тармақтағы конкурс қатысушысы бойынша мәліметтерде сипатталады.
54. Әрбір қатысушымен әңгімелесу барысы техникалық жазба құралдары көмегімен жазылады.
Конкурстық комиссияның техникалық жазба құралдарын қолданғаны туралы конкурстық комиссия отырысының қорытынды хаттамасында белгі жасалады. Жазба тасығыштар әңгімелесу өткен сәттен бастап кемінде бір жыл конкурстық комиссия хатшысында сақталады.
10. Конкурстық комиссияның шешімі
55. Әңгімелесу өткізгеннен кейін үш жұмыс күнінен кеш емес өткізілуі тиіс конкурс комиссиясы қорытынды мәжілісінде үміткерлерді берген құжаттары, дене шынықтыру бойынша сынақтан өтудің қорытындыларды, тестілеу мен өткізілген әңгімелесудің нәтижелері негізінде бағалайды және олардың қатарынан бос әкімшілік лауазымға орналастыру үшін іріктеуді іске асырады.
56. Конкурстық комиссияның шешімі қатысушылар қатыстырылмай, ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Конкурстық комиссияның шешімі егер мәжіліске оның құрамының үштен екісінен кем емес бөлігі қатысса, заңды деп есептеледі.
Комиссия құрамынан қатысып отырғандардың көпшілігі дауыс берген жағдайда қатысушы оң баға алады. Дауыстар бірдей болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

48. Ход сдачи зачета по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
49. Повторные процедуры по сдаче зачета по физической подготовке в рамках проведения одного конкурса не допускаются.
50. Результаты сдачи по физической подготовке передаются конкурсантам и конкурсной комиссии органа, проводящего конкурс.
51. Результаты сдачи зачета по физической подготовке действительны в течение одного года с момента сдачи зачета.
9. Собеседование с участниками
52. К собеседованию допускаются участники, успешно сдавшие зачет по физической подготовке и получившие при прохождении тестирования оценки не ниже пороговых значений, устанавливаемых для данной категории должностей.
Список участников допущенных к собеседованию подлежит размещению в течение трех рабочих дней со дня окончания срока сдачи по физической подготовке на информационных стендах, в местах доступных для всеобщего обозрения и подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе органа проводящего конкурс.
Собеседование проводится в течении пяти рабочих дней со дня размещения списка участников допущенных к собеседованию.
53. Целью собеседования является оценка профессиональных, моральных, деловых и личностных качеств участников.
При оценке профессиональных, моральных, деловых и личностных характеристик участников, конкурсная комиссия исходит из квалификационных требований и функциональных обязанностей соответствующей должности.
Предварительное решение председателя и членов комиссии отражается в пункте 8 сведении по участнику конкурса согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
54. Ход собеседования с каждым участником фиксируется с помощью технических средств записи.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии. Носители записей хранятся у секретаря конкурсной комиссии не менее одного года с момента проведения собеседования.
10. Решение конкурсной комиссии
55. На заключительном заседании, которое проводится не позднее трех рабочих дней после проведения собеседования, конкурсная комиссия оценивает участников на основании представленных документов, результатов зачета по физической подготовке, тестирования и проведенного собеседования и осуществляет отбор из их числа.
56. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие участников путем открытого голосования. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей от ее состава.
Участник получает положительное заключение конкурсной комиссии в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.

57. Әңгімелесу қорытындысы бойынша Комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) МӨҚҚ-ға қызметке қабылдауға ұсыну;
2) алдағы тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін үміткерлер резервіне енгізуге ұсыну;
3) қызметке қабылдаудан бас тарту.
58. Әңгімелесуден өткен, конкурстық комиссияның оң қорытындысын алмаған қатысушылар конкурстық комиссияның ұсынысы бойынша үміткерлер резервіне алынады, олардың саны бір бос лауазымға екіден аспауы қажет.
Кадр резервіне енгізілген конкурсқа қатысушылар конкурс өткеннен кейін бір жылдың ішінде қосымша конкурс өтпей-ақ тиісті лауазымға тағайындалуы мүмкін.
Кадр резервіне енгізілген конкурсқа қатысушылардың тізімі осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес комиссияның төрағасымен бекітіледі.
59. Конкурстық комиссиясының қабылдаған шешімі конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттама жасауды жүзеге асыратын хатшының қолдары қойылған хаттама түрінде рәсімделеді. Талқылау барысы техникалық жазба құралдары көмегімен жазылады.
60. Кадр қызметі әңгімелесуден өткен қатысушылардың тізімін, әңгімелесу өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ресми интернет-ресурста жариялайды.
61. МӨҚҚ-ға қызметке қабылдау туралы конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған қатысушы одан әрі зерделеу және рәсімдеу үшін кадр қызметіне жіберіледі.
62. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтан немесе тестілеуден өтпеген қатысушы, теріс нәтиже алған күнінен бастап үш ай өткен соң конкурсқа қатыса алады.
11. Тағылымдамадан өту тәртібі мен шарттары
63. МӨҚҚ-ға қызметке орналасу кезінде құқық қорғау қызметіне үміткерлер үшін тағылымдамадан өту (бұдан әрі – тағылымдамадан өту) тиісті лауазымдар бойынша екі айға дейінгі сынақ мерзімімен арнайы алғашқы оқудан өткенге дейін тағылымдама өтуші болып тағайындалған адамдарға белгіленеді.
МӨҚҚ-ға қызметке орналасуға үміткерді арнайы алғашқы оқудан өткенге дейін екі ай сынақ мерзімімен және тәжірибелі қызметкерлер қатарынан тәлімгерді бекіту тағылымдамадан өтушіні тиісті лауазымға тағайындау туралы басшының шешімі бұйрықпен рәсімделеді. Тағылымдамадан өту мерзіміне үміткермен еңбек шарты жасалынады.
64. Тағылымдамадан өтуші қызмет орны бойынша тікелей бастығының және қызметкерлер қатарынан тәлімгердің басшылығымен тағылымдамадан өтеді.
65. Тағылымдамадан өту жеке сипатта болады және мыналарды көздейді:
1) өзіндік теориялық даярлық;

57. По итогам собеседования Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к приему на службу в ОГПС;
2) рекомендовать к зачислению в резерв кандидатов для замещения вакантных должностей;
3) отказать в приеме на службу.
58. Участники конкурса, прошедшие собеседование, не получившие положительного заключения конкурсной комиссии, зачисляются в резерв кандидатов для замещения вакантных должностей по рекомендации конкурсной комиссии в количестве не более двух человек на одну вакантную должность.
Участники конкурса, зачисленные в резерв кандидатов для замещения вакантных должностей, могут в течение года с момента прохождения конкурса занять соответствующую должность без прохождения дополнительного конкурса.
Список участников конкурса, зачисленных в резерв кандидатов для замещения вакантных должностей утверждается председателем комиссии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
59. Принятое конкурсной комиссией решение оформляется в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование. Ход обсуждения фиксируется с помощью технических средств записи.
60. Кадровая служба публикует список участников, прошедших собеседование, на официальном интернет-ресурсе в течение трех рабочих дней со дня его завершения.
61. Участник, в отношении которого конкурсной комиссией принято положительное заключение о приеме на службу в ОГПС, направляется в кадровую службу для дальнейшего изучения и оформления.
62. Участник, не прошедший зачет по физической подготовке либо тестирование, может участвовать в конкурсе по истечении трех месяцев, с даты получения отрицательного результата.
11. Порядок прохождения стажировки
63. Стажировка для кандидатов при поступлении на службу в ОГПС (далее – стажировка) устанавливается для лиц, назначенных стажерами по соответствующим должностям, до двух месяцев до прохождения специального первоначального обучения.
Решение руководителя о назначении кандидата на службу в ОГПС до прохождения специального первоначального обучения стажером на соответствующую должность до двух месяцев и закреплением за ним наставника из числа сотрудников оформляется приказом. На период прохождения стажировки с кандидатом заключается трудовой договор.
64. Стажер проходит стажировку по месту службы под руководством непосредственного начальника и наставника из числа сотрудников.
65. Стажировка носит индивидуальный характер и предусматривает:        1) самостоятельную теоретическую подготовку;

2) кәсіби және ұйымдастырушылық дағдыларды игеру;
3) жұмыс қызметін ұйымдастыруды зерделеу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін зерделеу және оларды практикада пайдалану;
5) нормативтік құқықтық актілердің және ұйымдастырушылық-өкілдік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу.
66. Тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру үміткер лауазымы бойынша тағылымдамадан өтуші ретінде тағайындалған қызметтер мен бөлімшелердің басшыларына жүктеледі. Олар:
1) тағылымдамадан өтудің уақытын (кезеңін), орнын, тағылымдамадан өтушілердің санын, тағылымдамадан өтушілердің жетекшілерін анықтайды;
2) осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес тағылымдамадан өтудің жеке жоспарын және осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес олардың қорытындылары бойынша есепті бекітеді;
3) тағылымдамадан өтушілердің жетекшілерінің жеке тағылымдамадан өтетін қызметкерлердің жұмысын бақылайды;
4) зерделенетін мәселелер бойынша тағылымдамадан өтушілермен әңгімелесулер өткізеді.
67. Тағылымдамадан өтудің жетекшісі:
1) тағылымдамадан өтушімен бірлесіп жеке жоспарды әзірлейді;
2) тағылымдамадан өтушіні функционалдық міндеттермен, құқық қорғау органы жұмыстарының ұйымдастырылумен таныстырады;
3) тағылымдамадан өту жоспарында көзделген мәселелерді зерделеуге қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдамадан өту барысын және тағылымдамадан өту жоспарын уақтылы орындалуын бақылайды.
68. Тағылымдамадан өту кезінде, қызметке үміткер:
1) тағылымдамадан өтудің жетекшісімен бірлесіп, тағылымдамадан өтудің жеке жоспарын әзірлейді;
2) тағылымдамадан өтетін қызмет жұмысын және тұтас Министрлік қызметін толығымен реттейтін нормативтік құқықтық және өзге де актілер талаптарымен танысады;
3) тағылымдамадан өту орны бойынша өткізілетін кәсіби даярлық бойынша сабақтарға және басқа да іс-шараларға қатысады;
4) атқарылған жұмыстың есебін жүргізеді;
5) тағылымдамадан өту жоспарын орындау туралы есепті жасайды.
Тағылымдамадан өтуді куәландыратын құжаттар тағылымдамадан өтудің жеке жоспары және оның қорытындылары жөніндегі есептер болып табылады, олар тағылымдамадан өтушінің жеке ісіне тігіледі.
69. Үміткердің теориялық білімдерін және практикалық жұмыстарын бағалаудың қорытындылау кезеңі болып оның тағылымдамадан өту кезеңіндегі осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес тағылымдамадан өту басшысымен толтырылып қол қойылатын, тағылымдамашыны бағалау парағы болып табылады. Бағалау парағында тағылымдамашының алған білімі мен практикалық машықтарының көлемі мен деңгейі, сондай-ақ үміткердің кәсіби даярлығының, іскерлік қасиеттерінің бағасы мен нақты шешімдерді өз еркімен қабылдау мүмкіншіліктері көрсетіледі.

2) приобретение профессиональных и организаторских навыков;
3) изучение организации служебной деятельности;
4) изучение законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан и их применение в практической деятельности;
5) участие в подготовке проектов нормативных правовых актов и организационно-распорядительных документов.
66. Организация стажировки возлагается на руководителей служб и подразделений, куда назначен стажер в качестве стажера по должности. Данные руководители:
1) определяют время (период), место стажировки, количество стажирующихся, руководителей стажировки;
2) утверждают индивидуальный план стажировки согласно приложению 7 к настоящим Правилам и отчет по ее итогам согласно приложению 8 к настоящим правилам;
3) контролируют работу руководителей стажировки и сотрудников, проходящих стажировку;
4) проводят собеседование со стажерами по изучаемым вопросам.
67. Руководитель стажировки:
1) совместно со стажером разрабатывает индивидуальный план;
2) ознакамливает стажера с функциональными обязанностями, организацией работы;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных планом стажировки;
4) контролирует ход стажировки и своевременное выполнение плана стажировки.
68. В период стажировки, кандидат на службе:
1) совместно с руководителем стажировки разрабатывает индивидуальный план стажировки;
2) ознакамливается с требованиями нормативных правовых и иных актов, регламентирующих деятельность службы, в которой проводится стажировка, и Министерства в целом;
3) принимает участие в занятиях по профессиональной подготовке и других мероприятиях, проводимых по месту стажировки;
4) ведет учет проделанной работы;
5) составляет отчет о выполнении плана стажировки.
Документами, удостоверяющими прохождение стажировки, являются индивидуальный план стажировки и отчет по ее итогам, которые приобщаются к личному делу стажера.
69. Завершающим этапом оценки теоретических знаний и практической работы кандидата в период его стажировки является лист оценки стажера, заполненный и подписанный руководителем стажировки согласно приложению 9 к настоящим Правилам. В листе оценки должны найти отражение объем и уровень полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка профессиональной подготовленности, деловых качеств и способностей кандидата самостоятельно принимать конкретные решения.

70. Тағылымдамадан өтуші өзіне жүктелген міндеттемелерді орындамаған жағдайда тағылымдамадан өту жетекшісі оны одан әрі тағылымдамадан өтуден босатады, бұл туралы кадр қызметіне хабарлайды. Тағылымдамадан өтуші тағылымдама қорытындысы бойынша теріс мінездеме алған жағдайда ол арнайы бастапқы оқуға жіберілмейді.
71. Тағылымдамадан өту кезеңінде үміткерге нысанды киім киіп жүруге рұқсат етілмейді. Тағылымдамадан өтушінің өміріне қатер төнуі немесе кәсіби дайындығының болмауынан оның іс-қимылы заңдылықтың бұзылуына, азаматтардың құқықтарына, бостандығына және заңды мүдделеріне қысым жасалуына алып келуі мүмкін жағдайда іс-шараларға және пайдалану шектеулі құжаттармен жұмыс істеуге тартылмайды.
72. МӨҚҚ-ға қызметке түсуге үміткерлерге еңбек шартына сәйкес тағылымдамадан өту уақытында штаттық кестедегі атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық еңбекақы төленеді.
73. Тағылымдама аяқталған соң, тағылымдамадан өтуші тағылымдамадан өткен құрылымдық бөлімшенің бастығы тиісті органның бірінші басшысы (қызметке тағайындау және босату құқығы бар) бекітетін қорытынды жасайды және тағылымдамадан өтушіні арнайы бастапқы оқуға жіберу туралы бұйрықты рәсімдеуге негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
1-қосымша
_____________________________
Өтініш
Мені ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
мені бос лауазымына орналасу үшін конкурсқа қатысуға рұқсат етуіңізді сұраймын.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында бос лауазымға орналасу конкурсын өткізу шарттарымен және тәртібімен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттімін.
Мені ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін жауапкершілік туралы ескертті.
____________________________________
(қолы)
(Т.А.Ә)
20____ ж. «____»____________________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
2-қосымша
САУАЛНАМА
(өз қолымен толтырылады)
1. Тегі (егер өзгертсеңіз, бұрынғыны көрсетіңіз) ____________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты ________________________________________________________
2. Азаматтығы _______________________________________________________
Егер өзгертсеңіз, онда қашан екенін көрсетіңіз ______________________

70. В случае невыполнения стажером возложенных на него обязанностей руководитель стажировки освобождает его от дальнейшего прохождения стажировки, о чем информируется кадровая служба. При получении стажером отрицательной характеристики по итогам стажировки он не может быть направлен на специальное первоначальное обучение.
71. В период стажировки кандидату не разрешается ношение форменной одежды. Стажер не привлекается к мероприятиям, когда может возникнуть угроза его жизни либо когда его самостоятельные действия в силу  профессиональной неподготовленности могут привести к нарушению законности, ущемлению прав, свобод и законных интересов граждан, и не привлекаются к работе с документами ограниченного пользования.
72. Кандидатам на службу в ОГПС, в соответствии с трудовым договором, за время прохождения стажировки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием.
73. По окончании стажировки начальник структурного подразделения, в котором стажер проходил стажировку, формирует заключение, которое утверждается первым руководителем соответствующего органа (имеющим право назначения и увольнения) и является основанием для оформления приказа о направлении стажера на специальное первоначальное обучение.
Приложение 1
к Правилам и условиям
проведения конкурса и прохождения
стажировки в органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
Начальнику ______________________
_________________________________
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной
должности ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С условиями и порядком проведения конкурса на занятие вакантной
должности в органах государственной противопожарной службы ознакомлен
(ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Я предупрежден(а) об ответственности за подлинность
представленных документов.
______________________________
(Подпись)
(ф.и.о.)
"____"____________ 20____ г.
Приложение 2
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки
в органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
АНКЕТА
(заполняется собственноручно)
1. Фамилия (если изменяли, то укажите прежнюю) ______________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
2. Гражданство ______________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда ____________________________________

3. Сіз сотталдыңыз ба, қашан және не үшін ___________________________
4. Шет елдегі оқуы немесе жұмысы ____________________________________
Болған елі __________________________________________________________
Болған уақыты _______________________________________________________
Жұмыс істеген немесе оқу орны _______________________________________
5. Сот шешімімен Сіз қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп танылдыңыз ба, қашан, не үшін
_____________________________________________________________________
6. Сіз белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан, не үшін
_____________________________________________________________________
7. Сіз атқаратын лауазымындағы құқық қорғау органдары қызметкерінің
жақын туысы (ата-анасы, баласы, қызы, балалыққа алушы, толық немесе
толық емес ағасы және апасы, атасы, әжесі, немересі, күйеуі немесе
әйелі) боласыз ба:
1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағынышты болуына;_______________
2) Сіз үміттенген лауазымдағы тікелей бағынышты болуына______________
8. МӨҚҚ тұрмастан бұрын үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс
жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылдыңыз ба, қашан, не үшін ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Мемлекеттің өртке қарсы қызмет органдарына қызметке тұрмастан
бұрын орналасу алдында үш жыл ішінде қасақана құқық бұзғаны үшін сот
шешімімен әкімшілік шара қолданылды ма, қашан не үшін _______________
_____________________________________________________________________
10. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке тұрмастан
бұрын үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін соттың
тәртібімен әкімшілік шара қолданылды ма, қашан, не үшін
_____________________________________________________________________
11. Сіз бұрын мемлекеттік қызметте тұрдыңыз ба _____________________,
егер тұрсаңыз жұмыстан шығу себебін көрсетіңіз ______________________
20____ ж.«___»_________________
______________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
3-қосымша
Кадр есебі жөніндегі
ЖЕКЕ ІС ПАРАҒЫ
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
Фотосуретке
арналған
орын
Место дляфотокарточки
1. Тегі _____________________________________________________________
Фамилия
аты _________________________________________________________________
имя
әкесінің аты ________________________________________________________
отчество
2. Жынысы ______ 3. Туған жылы, айы, күні ___________________________
Пол Год, число и м-ц рождения

3. Были ли Вы судимы, когда и за что ________________________________
4. Учеба или работа за границей _____________________________________
Страна пребывания ___________________________________________________
Время пребывания ____________________________________________________
Место работы или учебы ______________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно дееспособным
решением суда, когда и за что _______________________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в течение
определенного срока, когда и за что _________________________________
7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном, дочерью,
усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или
сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком, супругом или супругой)
сотрудника органов государственной противопожарной службы,
занимающего должность:
1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на которую
Вы претендуете; _____________________________________________________
2) в непосредственной подчиненности к которой находится должность, на
которую Вы претендуете ______________________________________________
8. Привлекались ли Вы в течение трех лет перед поступлением на службу
к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного
правонарушения, когда и кем _________________________________________
9. Налагалось ли на Вас в течение трех лет перед поступлением на
службу в органы государственной противопожарной службы в судебном
порядке административное взыскание за умышленное правонарушение,
когда и за что ______________________________________________________
10. Налагалось ли на Вас в течение трех лет перед поступлением на
службу органы государственной противопожарной службы в судебном
порядке административное взыскание за совершение коррупционного
правонарушения, когда и за что ______________________________________
11. Состояли ли Вы ранее на государственной службе ________________,
если да, то укажите мотивы увольнения
_____________________________________________________________________
"___"______________ 20____ г.
______________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам и условиям
проведения конкурса и прохождения
стажировки в органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС ПАРАҒЫ ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
Фотосуретке
арналған
орын
Место для
фотокарточки
1. Тегі _____________________________________________________________
Фамилия
аты _________________________________________________________________
имя
әкесінің аты ________________________________________________________
отчество
1. Жынысы ______ 3. Туғанжылы, айы, күні ____________________________
Пол                Год, число и м-ц рождения

4. Туған жері _______________________________________________________
Место рождения    (ауыл, деревня, қала, аудан, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты ________________ 6. Азаматтығы ______________________________
Национальность              Гражданство
7. Білімі ___________________________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонаходжение
Факультеті немесе бөлімшесі
Факультет или отделение
Түскен жылы
Год поступления
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан кетті
Если не оконч. то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қандай біліктілік алды, дипломның немесе куәліктің номерін көрсету керек.
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать № диплома или удостоверения
8. Ана тіліңіз, басқа қандай тілдерді және қай дәрежеде білесіз
_____________________________________________________________________
Родной язык, какими другими языками владеете и в какой степени
_____________________________________________________________________
(оқи аласыз ба әлде сөздікпен аудара аласыз ба, оқи аласыз ба әлде түсіне аласыз ба, еркін сөйлейсіз бе
читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясняться, владеете свободно)
9. Ғылыми дәрежеңіз, атағыңыз _______________________________________
Ученая степень, ученое звание
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз бен жаңалықтарыңыз бар _______________
Какие имеете научные труды и изобретения
_____________________________________________________________________
11. Сіз және сіздің жақын туысқандарыңыз* соттылығы бар ма __________
Имеете Вы и Ваши близкие родственники* судимость
_____________________________________________________________________
(қашан және не үшін кім соттады, жазалау шарасы
кем, когда и за что осужден, мера наказания)
_____________________________________________________________________
12. Еңбек жолын бастағаннан бері істеген жұмыстары (жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқыған жылдарын, әскери қызметін, қоса атқарған жұмысын, т.б. қоса алғанда) Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних специальных учебных заведениях, военную службу, работу по совместительтству и др.) Бұл тармақты толтыру кезінде мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындар кезінде қалай аталса, сол қалпында беру, әскери қызметі лауазымын округімен қоса көрсете отырып жазу қажет.
При заполнении данного пункта учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в свое время, военную службу записывать с указанием должности, округа
Айы және жылы
Месяц и год
Лауазымы, мекемені, ұйымды, кәсіпорынды, сондай-ақ министрлікті (ведомствоны) көрсете отырып
Должность с указанием учреждения, организации, предприятия, а также министерства (ведомства)
Мекеменің, ұйымның, кәсіпорынның орналасқан жері
Местонахождение учреждения, организации, предприятия
Келген
Вступления
Кеткен
ухода
*Жақын туысқандары: жұбайлар, олардың ата-аналары, аға-інілері, апа-қарындастары (сіңлілері), балалары
*Близкие родственники: супруги, их родители, братья, сестры, дети.

4. Туған жері _______________________________________________________
Место рождения    (ауыл, деревня, қала, аудан, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты_________________ 6. Азаматтығы ______________________________
Национальность           Гражданство
7. Білімі ___________________________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультет і немесе бөлімі
Факультет или отделение
Түскен жылы
Год поступления
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан кетті
Если не оконч. то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қандай біліктілік алып шықты, диплом не куәлік номерін көрсету керек.
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать № диплома или удостоверения
8. Ана тіліңіз, басқа қандай тілдерді және қай дәрежеде білесіз
_____________________________________________________________________
Родной язык, какими другими языками владеете и в какой степени
_____________________________________________________________________
(оқи аласыз ба әлде сөздікпен аудара аласыз ба, оқиаласыз ба әлде
түсіне аласыз ба, еркін сөйлейсіз бе
читаете и переводите со славарем, читаете и можете объясняться,
владеете свободно)
9. Ғылыми дәрежеңіз, атағыңыз _______________________________________
Ученая степень, ученое звание
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз бен ғылыми жаңалықтарыңыз бар
Какие имеете научные труды и изобретения
_____________________________________________________________________
11. Сіз және сіздің жақын туысқандарыңыз* сотты болғансыздарма
Имеете Вы и Ваши близкие родственники* судимость
_____________________________________________________________________
(қашан және не үшін кім соттады, жазалау шарасы
кем, когда и за что осужден, мера наказания)
12. Еңбек жолын бастағаннан бері істеген жұмыстары (жоғары және
арнаулы орта оқу орындарында оқыған жылдарын, әскери қызметін, қоса
атқарған жұмысын, т.б. қоса есептегенде)
Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в
высших и средних специальных учебных заведениях, военную службу,
работу по совместительтству и др.)
Бұл тармақты толтырғанда мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындар
кезінде қалай аталса, сол қалпында берілсін, әскери қызмет
лауазымы округімен қоса көрсетілсін.
При заполнении данного пункта учреждения, организации и
предприятия необходимо именовать так, как они назывались в свое
время, военную службу записывать с указанием должности, округа
Айы және жылы
Месяц и год
Қызметі, мекеме, ұйым, кәсіпорын, сондай-ақ министрлік (ведомство) қоса көрсетілсін
Должность с указанием учреждения, организации, предприятия, а также министерства (ведомства)
Мекеме, ұйым, кәсіпорынның
тұрған жері
Местонахождение учреждения,
организации, предприятия
Келген
Вступления
Кеткен
ухода

1. Т.А.Ә.____________________________________________________________
Туған күні, айы, жылы _______________________________________________
3. Білімі ___________________________________________________________
(қашан және не бітірген, мамандығы, біліктілігі)
_____________________________________________________________________
4. Үміткер туралы қосымша ақпараттар ________________________________
(ғылыми немесе спорттық жетістіктері, еңбектері)
_____________________________________________________________________
5. ӘДК-нің, ПФЗ-нің және полиграфологиялық зерттеулердің нәтижелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақ тапсыру нәтижелері _____________________________________________________________________
1) 100/60 метрге жүгіру _____________________________________________
2) 1000 метрге жүгіру _______________________________________________
3) Аспаға тартылу/ кешенді күш жаттығулары __________________________
7. Тест тапсыру нәтижелері __________________________________________
1) Конституция ______________________________________________________
2) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы Заң ______________________
3) Құқық қорғау туралы Заң __________________________________________
4) Өрт қауіпсіздігі туралы Заң ______________________________________
5) Мемлекеттік қызметкерлерінің ар-намыс кодексі ____________________
8. Әңгімелесу нәтижелері
Қолы
1) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке қабылдауға ұсыну
2) одан әрі бос лауазымдарға орналасу үшін кандидаттар резервіне енгізуге ұсыну
3) қызметке қабылдаудан бас тарту
Конкурстық комиссиясының мүшесі        ____________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
6-қосымша
«Бекітемін»
Конкурстық комиссиясының
төрағасы
__________________________
2013 жылғы «____» ________
Кадр резервіне қабылданған енгізілген конкурсқа
қатысушылар тізімі
р/с
Конкурсқа қатысушының Т.А.Ә.
Орналасу үшін конкурстан өткен қатысушы лауазым
Әскери-дәрігерлік комиссияның, психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулердің нәтижелері
Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтардың нәтижелері
Тестілеу нәтижелері
Әңгімелесу өткізілген күн
Конкурсқа қатысушының үй мекенжайы, байланыс телефондары

1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
2. Дата рождения ___________________________________________________
3. Образование _____________________________________________________
(когда и что окончил, специальность, квалификация)
_____________________________________________________________________
4. Дополнительная информация о кандидате ________________________
_____________________________________________________________________
(научные или спортивные достижения, труды)
5. Результаты ОВВК, ПФЛ и полиграфологического исследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Результаты сдачи зачетов по физической подготовке: _________
1) Бег на 100/60 метров _____________________________________________
2) Бег на 1000 метров _______________________________________________
3) Подтягивание/КСУ _________________________________________________
7. Результаты сдачи тестирования _________________________________
1) Конституция ______________________________________________________
2) Закон о борьбе с коррупцией ______________________________________
3) Закон о правоохранительной службе ________________________________
4) Закон о пожарной безопасности ____________________________________
5) Кодекс чести государственных служащих ____________________________
8. Результаты собеседования
Подпись
1)рекомендовать к приему на службу в органы государственной противопожарной службы
2) рекомендовать к зачислению в резерв кандидатов для дальнейшего замещения вакантных должностей
3) отказать в приеме на службу
Член Конкурсной комиссии                 __________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
«Утверждаю»
Председатель Конкурсной
комиссии _______________
_________________________
_________________________
«____» ________ 2013 года
Список
участников конкурса, зачисленных в кадровый резерв
№ п/п
Ф.И.О.
участника
конкурса
Должность, для занятия которой участник проходил конкурс
Результаты
военно-врачебной комиссии и психофизиологического освидетельствования, полиграфологического исследования
Результаты зачетов по физической подготовке
Результаты тестирования
Дата проведения собеседования
Домашний адрес и контактные телефоны участника

100/60 метрге жүгіру
1000 метрге жүгіру
Аспаға тартылу/кешенді күш жаттығулары
Конкурстық комиссиясының хатшысы
201_ жылғы «___» _______                   __________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
7-қосымша
БЕКІТЕМІН
___________________ бастығы
(лауазымы, атағы,
_____________________________
аты-жөні, қолы)
20___ ж. «___» ______________
Жеке істе сақталсын
Тағылымдаманың жеке жоспары
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты, тағылымдамадан өту кезіндегі
үміткердің лауазымы, құқық қорғау
_____________________________________________________________________
(мекемесінің,бөлімшесінің) органының атауы,)
Туған күні: _________________________________________________________
Білімі:______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________ лауазымы бойынша тағылымдамадан өтті.
Тағылымдама мерзімі: 20 ___ жылдың _______ бастап _____________ дейін
Тағылымдама себебі: _________________________________________________
Тағылымдама жетекшісі: ______________________________________________
Оқыту сұрақтарының атауы
Өткізілген күні, уақыты
Орындалуы туралы белгісі
Ескертулер
1
2
3
4
5
1. Тағылымдама барысында сынақтар қабылданды
1. Функциялық міндеттерді білуі _____________________________________
бағасы
2. Нормативтік құжаттарды білуі _____________________________________
бағасы
3. Реттейтін құжаттарды білуі _______________________________________
бағасы
2. Тағылымдамадан өтушінің даярлық деңгейі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

бег на 100/60 метров
бег на 1000 метров
Подтягивание/КСУ
Секретарь Конкурсной
комиссии
_____________                            ____________________________
«___» _______ 201_ года                          (подпись, Ф.И.О.)
Приложение 7
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Начальник ___________________
(должность, звание,
_____________________________
фамилия, подпись)
«___» ___________ 20_____ г.
Хранить в личном деле
Индивидуальный план стажировки
_____________________________________________________________________
(звание, Ф.И.О., должность занимаемая стажером на момент
_____________________________________________________________________
стажировки, наименование органа (подразделения, учреждения) ОГПС)
Дата рождения: ____________________
Образование: ________________________________________________________
Проходил стажировку по должности ____________________________________
_______________________________________________________________
Время стажировки: с ______________ по _____________  20___ года.
Причина стажировки:  _______________________________________________
Руководитель стажировки: ___________________________________________
Наименование
изучаемых вопросов
Дата и время
отработки
Отметка о выполнении
Замечания
1
2
3
4
5
1. В ходе стажировки приняты зачеты
1. Знание функциональных обязанностей _________________________
оценка
2. Знание нормативных документов      _________________________
оценка
3. Знание регламентирующих документов _________________________
оценка
2. Уровень подготовленности стажера
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Тағылымдама нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тағылымдама жетекшісі:
____________________________
(лауазымы,
____________________________ _____________ __________________________
атағы)                     (қолы)           (тегі, аты-жөні)
Ескертпе: 2-тармақта тағылымдамадан өтушінің алған білімі және
тәжірибелік дағдыларының көлемі мен деңгейі, сондай-ақ
кәсіби даярлығының бағасы, іскерлік сапасы және
тағылымдамашының өз бетімен шешім қабылдауға қабілеттілігі
көрсетілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
8-қосымша
БЕКІТЕМІН
_____________________ бастығы
(лауазымы, атағы,
_____________________________
аты-жөні, қолы)
20____ ж. «___» _____________
Тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы
ЕСЕП
1. Не өткізілді, қандай нәтижелер алынды:
2. Тағылымдама қандай оң нәтиже берді, қандай әдістемелік және тәжірибелік сипаттағы қиыншылықтар кездесті.
3. Тағылымдаманың дайындығы мен ұйымдастырылуын жақсарту бойынша ұсыныстар.
4. Қандай мәселелер шешілмей қалды:
_____________________________________________________________________
(атап шығу)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Орындалмау себептері _____________________________________________
(қандай екенін көрсету)
_____________________________________________________________________
4. Тағылымдама бойынша жалпы қорытынды: _____________________________
_____________________________________________________________________
Тағылымдамашы:
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы)
Тағылымдама жетекшісі:
____________________________
(лауазымы,
____________________________ _____________ __________________________
атағы)                      (қолы)         (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
9-қосымша
Тағылымдамашыны бағалау парағы
Тағылымдамашының тегі, аты-жөні _____________________________________
______________________________________ лауазымы бойынша тағылымдамашы
Өлшемдер
Баға
Ескертпе
1.
Білімі, кәсіптік оқуы, жұмыс тәжірибесі бойынша талаптар
2.
Басқаларға әсер етуі: сырт пішіні, сөзі (сұрақтарға жалпы жауап берді, жіті қисынды және ойын негіздеп, грамматикалық дұрыс құрайды) және жеке тәртібі
3.
Қабілеттері мен дағдылары: басқару дағдылары, жинақталған тәжірибені шығармашылық қолдануға қабілеті, коммуникативтік дағдылар
4.
Уәждемелер: үміткердің өмірлік жоспарлары мен мақсаттары қандай, олар қаншалықты шынайы және перспективалы, үміткердің өз мақсаттарына дәйекті және табысты қол жеткізуі
5.
Өз-өзін реттеу: эмоционалдық тұрақтылық, стресске орнықтылығы, адамдармен тіл табысу қабілеті, өзіне сенімі, салмақтылығы, тәуелсіздігі
Жиынтық баға:
Орташа арифметикалық: = баллдың сомасы/өлшемдер саны
4
3
2
1
Толықтай жарамды
Жарамды
Ең төменгі дәрежеде жарамды
Толықтай жарамсыз
Тағылымдама жетекшісінің ұсынысы ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тағылымдама жетекшісінің тегі, аты-жөні
_________________________________     Қолы __________________________
Күні 2013 жылғы «____» __________________
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
10-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке
орналасатын азаматтар үшін дене шынықтыру көрсеткіштері
бойынша нормативтер және дене шынықтыру даярлығы бойынша
сынақ қабылдау тәртібі Медициналық-жастық топтар
ерлер
әйелдер
1-топ: 30 жасқа дейін
1-топ: 25 жасқа дейін
2-топ: 30-дан 35 жасқа дейін
2-топ: 30 жасқа дейін

3. Вывод по итогам стажировки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель стажировки:
____________________________
(должность,
____________________________   _____________        _______________
звание)            (подпись)              (Ф.И.О.)
Примечание: в пункте 2 должны быть отражены объем и уровень
полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка
профессиональной подготовленности, деловых качеств и способностей
стажера самостоятельно принимать конкретные решения.
Приложение 8
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Начальник ___________________
(должность, звание,
_____________________________
фамилия, подпись)
«___» ____________ 20_____ г.
ОТЧЕТ
о проделанной работе в период стажировки
1. Что проведено, какие получены результаты:
2. Что положительного дала стажировка, какие были трудности
методического и практического характера.
3. Предложения по улучшению подготовки стажировки и ее
организация.
4. Невыполненными оказались следующие вопросы:
_______________________________________________________________
(перечислить)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Причины невыполнения _______________________________________
(указать какие)
_____________________________________________________________________
4. Общие итоги по стажировке:__________________________________
_____________________________________________________________________
Стажер: _______________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Руководитель стажировки:
_______________________
(должность,
_______________________   ____________        _______________
звание)            (подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
Лист оценки стажера
Ф.И.О. стажера  ____________________________________________
Стажер по должности _______________________________________
Критерии Оценка Примечание
1.
Требования по образованию, профессиональному обучению, опыту работы
2.
Воздействие на других: внешний вид, речь (отвечает по сути вопроса, логически четко и обоснованно выстраивает свою мысль, строит грамматически правильные предложения) и манеры поведения
3.
Способности и навыки: управленческие навыки, способность к творческому применению накопленного опыта, коммуникативные навыки
4.
Мотивация: каковы жизненные планы и цели кандидата, насколько они серьезны и перспективны, последовательность и успешность кандидата в достижении своих целей
5.
Саморегуляция: эмоциональная стабильность, стрессоустойчивость, способность ладить с людьми, уверенность в себе, уравновешенность, независимость
Итоговая оценка:
Среднее арифметическое: = сумма баллов/кол-во критериев
4
3
2
1
Полностью приемлем
Приемлем
Приемлем в минимальной степени
Полностью неприемлем
Рекомендации руководителя стажировки __________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя стажировки
_________________________________                            Подпись
Дата «____»  __________________ 2013 года
Приложение 10
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
Нормативы
по физическим показателям и порядок приема зачета по физической
подготовке для граждан, поступающих на службу в органы
государственной противопожарной службы
Медико-возрастные группы
мужчины                                 женщины
1 группа: до 30 лет                        1 группа: до 25 лет
2 группа: от 30 до 35 лет                  2 группа: до 30 лет

бір минут ішінде орындалады: алғашқы 30 секундта арқамен жатып, қол ұштарын иыққа қойып, аяқтарды қосып (аяқтарды сәл бүгуге болады), кеуде тізеге тигенше барынша еңкеюді орындайды, бастапқы қалыпқа келу кезінде жауырынды жерге тигізу керек; содан кейін қалған 30 секунд ішінде жатқан қалыпта қолдарды созу, бүгу жаттығуын жасауды орындайды (денені тік ұстап, қолдарды кеудесі жерге тигенше бүгу).
60 метр қашықтыққа жүгіру
жаттығу төмен сөреден стадионда немесе жазық жерде орындалады.
100 метр қашықтыққа жүгіру
жаттығу төмен сөреден стадионда немесе жазық жерде орындалады.
1000 метр қашықтыққа жүгіру(Кросс)
жаттығу жоғары сөреден стадионда немесе жазық жерде орындалады, мұнда сөре және мәре бір деңгейде;
жаттығуды биіктік теңіз деңгейінен 1500 метрге биік жерде жасаған жағдайда, спорттық киім нысанында:
1000 метрге–10 секунд
Дене шынықтыру даярлығын бағалау
Қатысушылардың дене шынықтыру даярлықтары бойынша бағалар ведомостерге қойылады және бақылау тестілеуді тапсыру хаттамаларымен ресімделеді.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке баға алу үшін қатысушылар, күш даярлығын, жылдамдық-күш даярлығын және төзімділіктің даму сапасын қамтитын кемінде бес тест тапсырулары тиіс;
Қатысушының жеке дене шынықтыру даярлығының бағасы, ол бес тесті орындау бағаларынан қосылады және айқындалады:
өте жақсы–үш баға өте жақсы болып, қалғандары жақсы болса;
хорошо–үш баға жақсы болып, қалғандары қанағаттанарлық болса;
қанағаттанарлық–барлық бағалар қанағатанарлық болса немесе бір баға қанағаттанарлықсыз болып, үш баға жақсы болса.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында конкурс өткізу және
тағылымдамадан өту қағидасы
мен шарттарына
11-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына
қызметке орналасатын азаматтар үшін тестілеу
бағдарламасы мен тестілеу нәтижелерінің шекті мәндері
1. Нормативтік құқықтық актілерді білуге тест мыналар бойынша сұрақтарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы – 10 сұрақ;
2) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 10 сұрақ;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшiлерiнiң ар-намыс кодексі (Мемлекеттiк қызметшiлердің қызмет этикасы ережелерi)–10 сұрақ;
4) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 10 сұрақ;
5) «Өрт қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы – 10 сұрақ;.
2. Логикалық тест - 10 сұрақ.
3. Әр нормативтік құқықтық акт бойынша шекті мәндер:
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке орта және аға басшы құрам лауазымдарына орналасатын азаматтар үшін дұрыс жауаптар 60%-дан кем емес;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына орналасатын азаматтар үшін дұрыс жауаптар 40%-дан кем емес;
Логикалық ойлануға тестілеу нәтижелері есептелінбейді.
Тестілеу уақыты – 60 минут.

выполняется в течении одной минуты, первые 30 секунд - максимальное количество наклонов вперед до касания носков ног из положения лежа на спине, руки на пояс, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног) при возвращении в исходное положение необходимо касание пола лопатками), повернуться в упор лежа и без пауз для отдыха выполнить в течении 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямо, руки сгибать до касания грудью пола).
Бег на дистанцию 60 метров
упражнение выполняется с низкого старта на стадионе или ровной местности.
Бег на дистанцию 100 метров
упражнение выполняется с низкого старта на стадионе или ровной местности.
Бег (Кросс) на дистанции 1000 метров
выполняется с высокого старта на стадионе или на местности, где старт и финиш находятся на одном уровне;
в случае проведения упражнения на местности, где высота над уровнем моря выше 1500 метров, в спортивной форме одежды:
на 1000 метров - 10 секунд
Оценка физической подготовленности
Оценки по физической подготовленности участников выставляются в ведомости и оформляются протоколом сдачи контрольных тестов.
Для получения индивидуальной оценки по физической подготовке участники обязаны сдать не менее пяти тестов, включающих в себя силовую подготовку, скоростно-силовую подготовку и развивающие качество выносливости.
Оценка индивидуальной физической подготовленности участника слагается из оценок, полученных им за выполнение пяти тестов и определяется:
отлично - если три оценки отлично, остальные хорошо;
хорошо - если три оценки не ниже хорошо, остальные удовлетворительно;
удовлетворительно - если все оценки удовлетворительно или три оценки не ниже хорошо, при одной неудовлетворительной оценке.
Приложение 11
к Правилам и условиям проведения
конкурса и прохождения стажировки в
органах государственной
противопожарной службы
Республики Казахстан
Программа тестирования и пороговые значения
результатов тестирования для граждан, поступающих на службу
в органы государственной противопожарной службы
1. Тест на знание нормативных правовых актов включает вопросы по:
1) Конституции Республики Казахстан – 10 вопросов;
2) Закону Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» - 10 вопросов;
3) Кодексу чести государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих) – 10 вопросов;
4) Закону Республики Казахстан «О правоохранительной службе» - 10 вопросов;
5) Закону Республики Казахстан «О пожарной безопасности» - 10 вопросов.
2. Логический тест - 10 вопросов.
3. Пороговые значения по каждому нормативному правовому акту:
для граждан, поступающих на службу в ОГПС на должности среднего и старшего начальствующего состава составляют не менее 60 % положительных ответов;
для граждан, поступающих на службу в ОГПС на должности рядового и младшего начальствующего состава - не менее 40 % положительных ответов.
Результаты тестирования на логическое мышление не учитываются.
Общее время тестирования – 60 минут.

4. Тестілеу кезінде азаматтарға нормативтік құқықтық актілерді, басқа әдебиетті және байланыс құралдарын пайдалануға тыйым салынады.

4. Во время тестирования гражданам запрещается пользоваться нормативными правовыми актами, другой литературой и средствами связи.