Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидасын және Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және жою жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 523 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 09 қазанда № 8789 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 991 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2015 № 991 бұйрығымен.
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 9-бабының 10) тармақшасына және «Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы» Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 29 қаңтардағы Заңының 26-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидасы;
2) Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және жою жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін ішкі істер органдарында қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 3747 болып тіркелген, «Юридическая газета» газетінің 2005 жылғы 19 тамыздағы № 152-153 жарияланған) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 4 маусымдағы № 338 бұйрығының;
2) «Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін ішкі істер органдарында қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2005 жылғы 4 маусымдағы № 338 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4823 болып тіркелген, «Юридическая газета» газетінің 2007 жылғы 15 тамыздағы № 124 (1327) жарияланған) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 25 мамырдағы № 217 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көші-қон полициясы департаменті (С.С. Сайынов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр                                    Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 523 бұйрығымен
бекітілген
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидасы

Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Инструкции по оформлению, выдаче, замене, изъятию и уничтожению видов на жительство иностранца и удостоверений лица без гражданства
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 523. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 9 октября 2013 года № 8789. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 991
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2015 № 991.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 9 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» от 22 июля 2011 года и подпунктом 2) статьи 26 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года «О документах удостоверяющих личность» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) Инструкцию по оформлению, выдаче, замене, изъятию и уничтожению видов на жительство иностранца и удостоверений лица без гражданства.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 июня 2005 года № 338 «Об утверждении Инструкции по применению органами внутренних дел Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3747, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 19 августа 2005 г. № 152-153);
2) приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 217 «О внесении изменений и дополнений от 4 июня 2005 года № 338 «Об утверждении Инструкции по применению органами внутренних дел Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4823, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 15 августа 2007 г. № 124 (1327).
3. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    К. Касымов
Утверждены
Приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 523
Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства
разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан

1. Жалпы ереже
1. Осы Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсат беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) шетелдік – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелері бар адам;
2) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттiң азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелерi жоқ адам;
3) көшіп келу – шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келуі;
4) көшіп келуші - Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ;
5) этникалық қазақ – шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
6) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерге тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
7) бұрынғы отандас – Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұдан бұрын азаматтығында болған және шетелде тұрақты тұратын адам;
8) жол жүру құжаты – шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасы таныған, мемлекет немесе халықаралық ұйым берген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін шетелдік паспорты немесе өзге құжаты;
9) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі - виза) – осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісі, ол визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы жүріп-тұруға, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;
10) Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері) – Қазақстан Республикасының шетелде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения» (далее – Закон) и определяют порядок выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) иностранец – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
2) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
3) иммиграция - въезд иностранцев или лиц без гражданства в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
4) иммигрант - иностранец или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
5) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности, постоянно проживающее за рубежом;
6) оралман - этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
7) бывший соотечественник – лицо, родившееся или ранее состоявшее в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан и постоянно проживающее за рубежом;
8) проездной документ – заграничный паспорт или иной документ, предоставляющий право иностранцу или лицу без гражданства на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, выданный государством или международной организацией, признаваемыми Республикой Казахстан;
9) разрешение на въезд и выезд (далее - виза) - отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе;
10) загранучреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения РК) - находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;

11) өтініш – шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруына рұқсат беру туралы жазбаша өтініші;
12) тұрақты тұруға арналған рұқсат - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат (бұдан әрі - рұқсат).
3. Рұқсаттарды қабылдауды, қарауды және беруді Астана, Алматы қалаларындағы және облыстардағы ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі - ІІД) көші-қон полициясы басқармалары және Ішкі істер министрлігінің (ІІМ) өкілдігі жүргізеді. Аудандық, қалалық ішкі істер бөлімдері (бұдан әрі - ҚАІІб) ІІД-нің жекелеген шешімі бойынша қабылдайды.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы ҰҚК) рұқсаттарды келісу «Бүркіт» бірыңғай ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
5. Қарауға қабылданған және берілген рұқсаттарды есепке алу ақпараттық жүйеде және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсаттарды есепке алу журналында Қағидаға 1-қосымшадағы нысан бойынша (бұдан әрі - Журнал) жасалады. Журналдар нөмірленген, тігілген, сондай-ақ жауапты қызметкердің мөрімен және қолымен куәландырылуы тиіс.
2. Өтініштерді қабылдау
6. Рұқсаттар беру туралы өтінішті көшіп келушілер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар:
1) виза санатына қарамастан этникалық қазақтар;
2) «Қазақстан Республикасының визаларын беру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 5 наурыздағы № 08-1-1-1/71 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 175 бірлескен бұйрығына (бұдан әрі – Бірлескен бұйрық) сәйкес берілген көшіп келушілердің визаларымен келген шетелдіктер;
3) Қазақстан Республикасында визасыз болудың мүмкіндігін көздейтін келудің және болудың визасыз тәртібі туралы Қазақстан Республикасы келісім жасасқан елдерінің азаматтары береді.
7. Осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде жүрген шетелдіктер уақытша тіркеу жері бойынша көші-қон полициясы бөлінісіне өздері береді.
Он алты жасқа толмағанның немесе қабілетсіз болып табылатынның өтінішін ата-анасының бірі немесе заңы өкілі береді.
Делдалдық заңды және жеке тұлғалардан құжаттарды қабылдауға жол берілмейді.

11) ходатайство – письменное обращение иностранца, лица без гражданства о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
12) разрешение на постоянное проживание - документ, выдаваемый Министерством внутренних дел Республики Казахстан иммигрантам и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан (далее - разрешение).
3. Прием, рассмотрение и выдача разрешений производится Управлениями миграционной полиции Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей (далее – ДВД) и представительством Министерства внутренних дел (далее - МВД). Районными, городскими, отделами внутренних дел (далее – ГУОРОВД) принимаются по отдельному решению ДВД.
4. Согласование с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК) разрешений осуществляется с использованием единой информационной системы «Беркут».
5. Учет принимаемых на рассмотрение и выдаваемых разрешений производится в информационной системе и в журнале учета дел постоянно проживающих иностранцев, лиц без гражданства (далее - Журнал) по форме приложения 1 к Правилам. Журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы, а также заверены печатью и подписью ответственного сотрудника.
2. Прием заявлений
6. Заявления о выдаче разрешений подают иностранцы и лица без гражданства являющиеся иммигрантами:
1) этнические казахи независимо от категории визы;
2) иностранцы, прибывшие с иммиграционными визами, выданными в соответствии с Совместным приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 5 марта 2013 года № 08-1-1-1/71 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 175 «Об утверждении Правил выдачи виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия» (далее - Совместный приказ);
3) граждане стран, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, предусматривающие возможность пребывания в Республике Казахстан без виз.
7. Заявление о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее - заявление) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам лично подается иностранцем, находящимся на территории Республики Казахстан на законных основаниях, в подразделения миграционной полиции по месту временной регистрации.
Заявления, не достигшему шестнадцатилетнего возраста или являющемуся недееспособным, подаются одним из родителей или законным представителем.
Не допускается прием документов от посреднических юридических и физических лиц.

8. Өтініш өз қолымен шимайсыз мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады. Бланкіні толтыру кезінде қысқартылған сөздерді және аббревиатураларды пайдалануға жол берілмейді. Өтініш бланкісіндегі қамтылған жауаптардың сұрақтары жеткілікті болуы тиіс.
9. Өтінішке мынадай:
1) өтініш берушінің ұлттық паспортының көшірмесі және түпнұсқасы, азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күні күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс;
бірлескен өтініш берген кезде: баланың туу туралы куәлігі немесе 16 жасқа толмаған баланың жеке басын растайтын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы;
2) шетелдіктің Қазақстан Республикасында болуының заңдылығын растайтын құжаттың көшірмесі;
3) оның азаматтығы бар мемлекеттің жазбаша келісімі, ол кету парағы не болмаса шетелге тұрақты тұруға шығуға арналған рұқсатты растайтын басқа құжат ретінде жүруі мүмкін (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда);
4) «Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат;
5) азаматтығы тиесілілігі және (немесе) тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы құжат;
6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 14-тен 16 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;
7) өтініш берушіге тұрғын үй ұсыну туралы жеке және заңды тұлғамен келісім не болмаса шетелдікті не болмаса азаматтығы жоқ адамды тұруға және тұрақты тіркеу есебіне қоюға нотариалды куәландырылған келісім ұсынылады;
8) Қазақстан Республикасының медициналық мекемесі берген шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасын;
9) мөлшері 35х45 мм 4 фотосурет (фотосурет тұтынушының жасына сәйкес келуі тиіс және қатаң қарсы алдынан ашық аяда орындалуы тиіс, бет-әлпет фотосуреттің жалпы алаңынан шамамен 75% алып тұруы керек);
10) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеде тұрғандар неке қию туралы куәліктің көшірмесін және жұбайының (әйелінің) жеке басын куәландыратын құжат ұсынады.
Қағиданың 9-тармағының 3)4)5)7)8)9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды беру күні 90 күннен аспауы тиіс.
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік тілге не болмаса орыс тіліне аударылуы тиіс. Аудармашы қолының түпнұсқалылығы нотариалды куәландырылуы тиіс.
3)5) тармақшаларда көрсетілген құжаттарға «Консулдық заңдастыру ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 4 қаңтарда № 1350 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына сәйкес Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер жөніндегі құқықтық көмек және құқықтық қатынастар туралы 1993 жылғы 31 наурыздағы конвенцияға қосылған елдерді қоспағанда, дипломатиялық өкілдіктерде, шет елдегі консулдық мекемелерде немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Консулдық қызмет департаментінде апостиль қойылуы тиіс.
1974 жылғы үлгідегі паспорты бар Қазақстан Республикасының аумағында тұратын не болмаса жеке басын куәландыратын құжаттарсыз тұратын шетелдіктер мынадай құжаттарды:
Тұруды не болмаса Қазақстан Республикасында тіркелуді растайтын құжатты (еңбек кітапшасын, азаматтарды тіркеу кітабы, туу, неке қию туралы куәлікті, аттестатты немесе білімі туралы дипломды және т.б.) қосымша ұсынады;
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары тұрғылықты жері бойынша сұрау салудың нақты хаттамасын жасайды, онда тексерілетін адамдар қашан және қайда туғандары, олар туған сәтте ата-аналарының азаматтығы, Қазақстан Республикасына қашан және қандай құжаттар бойынша келгені, туысқандарының қайсысы және қайда тұрғаны немесе қазіргі уақытта қайда тұратыны, олардың азаматтығы және жағдайларға байланысты басқа да мәселелер көрсетілуі қажет.

8. Заявление заполняется собственноручно разборчиво от руки на государственном или русском языке. При заполнении бланка не допускается использование сокращений слов и аббревиатур. Ответы на содержащиеся в бланке заявления вопросы должны быть исчерпывающими.
9. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия и подлинник национального паспорта заявителя, документ лица без гражданства срок действия, которых на день подачи заявления должен быть свыше 180 календарных дней;
при совместном ходатайстве копии и подлинник: свидетельства о рождении ребенка или другой документ, удостоверяющий личность ребенка, не достигшего 16 -летнего возраста;
2) копия документа, подтверждающего законность пребывания иностранца в Республике Казахстан;
3) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан);
4) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Постановления Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185 «Об утверждении Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан»;
5) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и (или) постоянного проживания;
6) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 16 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
7) договор с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища либо нотариально заверенное согласие на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет иностранца либо лица без гражданства;
8) справку о медицинском освидетельствовании иностранца выданной медицинским учреждением Республики Казахстан;
9) 4 фотографии размером 35х45 мм (фотография должна соответствовать возрасту заявителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии);
10) состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, представляют копии свидетельства о браке и документ, удостоверяющий личность супруга (супруги).
Дата выдачи документов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 7), 8), 9), пункта 9 Правил не должна превышать 90 дней.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на государственный либо русский язык. Подлинность подписи переводчика должны быть нотариально удостоверены.
Документы, указанные в подпунктах 3), 5) должны быть апостилированы в соответствии с Приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 «Об утверждении Правил консульской легализации», зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 января 2001 года за № 1350, в дипломатических представительствах, консульских учреждениях за рубежом или Департаменте консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан, за исключением стран присоединившихся к Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 31 марта 1993 года.
Иностранцы проживающие на территории Республики Казахстан имеющие паспорта образца 1974 года, либо проживающие без документов, удостоверяющих личность, дополнительно предоставляют следующие документы:
Документ, подтверждающий проживание либо регистрацию в Республике Казахстан (трудовую книжку, домовую книгу, адресную справку, свидетельство о рождении, браке, аттестаты или дипломы об образовании);
органами внутренних дел Республики Казахстан по месту жительства составляется подробный протокол опроса, в котором должно быть отражено, когда и где проверяемые родились, гражданство родителей на момент их рождения, когда и по каким документам прибыли в Республику Казахстан, кто из родственников и где проживал или проживает в настоящее время, их гражданство и другие вопросы в зависимости от обстоятельств.

10. Осы Қағиданың 9-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген құжаттар: Қазақ Кеңес Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе азаматтығында бұрын тұрған оралмандарға, бұрынғы отандастарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен алуға құқығы бар адамдарға қажет емес.
11. Бірлескен бұйрыққа сәйкес берілген J1, J2 санаттардағы визалармен келген шетелдіктер көші-қон полициясы бөліністеріне мынадай құжаттар:
1) өтініш;
2) мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған нотариалды расталған ұлттық паспорттың көшірмесін ұсынады;
3) өтініш берушіге тұрғын үй ұсыну туралы жеке және заңды тұлғамен келісім не болмаса шетелдікті не болмаса азаматтығы жоқ адамды тұруға және тұрақты тіркеу есебіне қоюға нотариалды куәландырылған келісім ұсынылады.
12. Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын және одан тыс жерге шықпай шет мемлекеттің азаматтығын қабылдаған азаматтар, азаматтығын жоғалтқан немесе азаматтығы жоқ деп танылған адамдар, сондай-ақ он алты жасқа толуы бойынша тұрақты тұратын шетелдіктер мынадай құжаттар:
- өтініш;
- мекенжай анықтамасын;
- осы Қағиданың 9-тармағының 1)8)9)10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
13. Өтінішті қабылдаған кезде лауазымды адам қажетті құжаттардың толық болуын және олардың ресімделуінің дұрыстығын тексереді. Осындай тексерістің фактісі, сондай-ақ өтініш берушінің қолының түпнұсқалылығы өтініш бланкісінде лауазымды адамның қолымен куәландырылады.
Шетелдіктің өтінішін қабылдаған кезде Заңмен белгіленген рұқсатты беруде бас тарту негіздері және оның өтінішінің қарау мерзімі туралы хабарлайды.
Жеке басын, тууын, неке қиюын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтаруға жатады, ал олардың көшірмелері және мемлекеттік немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аударма есепке алу ісіне қосылады.
14. Қабылданған өтініш белгіленген тәртіпте өтініш берушінің бланкісінде тіркеу нөмірін қоя отырып, тіркеуге жатады.
15. Өтініштер және оған қоса берілген бір отбасы мүшелеріне құжаттар жеке есепке алу ісіне қалыптастырылады, онда журналдағы отағасы өтінішін есепке алудың реттік нөміріне сәйкес тіркеу нөмірі беріледі.
Өтініш берушіге Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарауға құжаттарды қабылдауды растайтын талон беріледі.
16. Көшіп келушілерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты беруден бас тарту не оның күшін жою үшін негіздер Заңның 49-бабында көзделген.
Шетелдік рұқсат беру туралы өтінішті осындай рұқсатты беруден бас тарту немесе оның күшін жою туралы шешім қабылдаған күннен бастап бір жылдан бұрын емес қайта ұсынады.

10. Документы, указанные в подпункте 4) пункта 9 настоящих Правил не требуется: оралманам, бывшим соотечественникам, родившимся или ранее состоявшим в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лица, имеющие право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей.
11. Иностранцы, прибывшие с визами категорий J1J2 выданными в соответствии с Совместным приказом предоставляют в подразделения миграционной полиции следующие документы:
заявление;
копию нотариально заверенного национального паспорта с переводом на государственный или русский язык.
12. Граждане Казахстана, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан и не выезжая за ее пределы принявшие гражданство иностранного государства, утратившие гражданство или признанные лицами без гражданства, а также постоянно проживающие иностранцы, по достижении ими шестнадцатилетнего возраста, предоставляют следующие документы:
заявление;
адресную справку;
документы, указанные в подпунктах 1), 8), 9), 10) пункта 9 настоящих Правил.
13. При приеме заявления должностное лицо проверяет полноту и правильность их оформления. Факт такой проверки, а также подлинность подписи заявителя удостоверяется подписью должностного лица на бланке заявления.
При приеме заявления иностранца информируют об основаниях отказа в выдаче разрешения, установленных Законом и сроке рассмотрения его заявления.
Оригиналы документов, удостоверяющих личность, рождение, брак, подлежат возврату заявителю, а их копии и нотариально удостоверенный перевод на государственный или русский языки приобщаются к учетному делу.
14. Принятое заявление подлежит регистрации в журнале с проставлением регистрационного номера на бланке заявления.
15. Заявления и прилагаемые к ним документы на членов одной семьи формируются в отдельное учетное дело, которому присваивается регистрационный номер в соответствии с порядковым номером учета заявления главы семьи в журнале.
Заявителю выдается талон подтверждающий прием документов к рассмотрению по форме согласно приложению 3 к Правилам.
16. Основания для отказа в выдаче либо аннулирования разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иммигрантам предусмотрены статьей 49 Закона.
Иностранец повторно подает заявление о предоставлении разрешения не ранее, чем через год со дня принятия решения об отказе в предоставлении такого разрешения или его аннулирования.

3. Өтініштерді қарау
17. Заңның 49-бабында көзделген рұқсат беруден бас тарту негіздерін анықтау үшін өтініштерді және қоса берілген құжаттарды қарауға қабылдаған ІІД көші-қон полициясы бөлінісі, ҚАІІО:
1) ішкі істер органдарының есептері бойынша;
2) Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті басқармасының және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика комитетінің аумақтық бөліністерінің есептері бойынша;
3) төлем қабілеттілігін растау туралы құжаттардың тексерісін;
4) «Бүркіт» бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасы ҰҚК аумақтық бөлінісімен рұқсатты келісуді жүзеге асырады.
18. Рұқсат беру туралы өтінішті қарау мерзімі құжаттарды тапсырған күннен бастап күнтізбелік 60 күн құрайды.
19. Қарау нәтижелері бойынша жеке әрбір есеп беру ісі бойынша Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды түрінде ресімделетін рұқсат беру туралы не болмаса оны беруден бас тарту туралы шешім қабылданады.
Қорытындыны ІІД, ҚАІІО басшыларының бірінші орынбасарлары не болмаса олардың орынбасарлары бекітеді.
20. Сұрау салуға жауаптар, ішкі істер органдарының есептері бойынша тексеріс нәтижелері, қорытынды есепке алу ісінің материалдарына жинақталады. Мәліметтерді электронды форматта ұсынған жағдайда көші-қон полициясы қызметкері алынған мәліметтерді көрсете отырып, баянат жасайды, ол есепке алу ісінің материалдарына жинақталады.
21. J1, J2 санаттағы визамен келген шетелдіктерге және осы Қағиданың 12, 13-тармақтарында көрсетілген адамдарға қатысты ҰҚК аумақтық бөлінісіне оларды тұрақты тіркеу есебіне қою туралы хабарлама жолданады, хабарлама көшірмесі есепке алу ісінің материалдарына жинақталады.
22. Рұқсат беру мәселесі бойынша қабылданған шешім туралы шетелдікке көші-қон полициясы бөлінісінің қызметкерлері телефон арқылы немесе жеке қабылдауында, қорытындыға ішкі істер органдарының басшылары қол қойған сәттен бастап 7 жұмыс күн ішінде хабарлайды және Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат беріледі.
23. Рұқсатты немесе тұруға ықтиярхатты жою туралы шешім осы Заңның 49-бабында көзделген негіздер бойынша қабылданады.
24. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатты жою үшін негіз болып табылатын іс-әрекет жасағаны туралы жазбаша ақпаратты алған кезде ІІД, ҚАІІб тексерісті жүзеге асырады, оның нәтижелері бойынша Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды шығарылады, оны ІІД, ҚАІІб бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.
25. Шетелдік рұқсатты жою, сондай-ақ Қазақстан Республикасында оның тұратын жері туралы мәліметтің болмауы туралы мәселені қарау үшін ішкі істер органдарына келмеген жағдайда тұрақты тұруға рұқсатты жою туралы шешім шетелдік болмағанда қабылданады.

3. Рассмотрение заявлений
17. Подразделение миграционной полиции ДВД, ГОРОВД, принявшее к рассмотрению заявление и прилагаемые документы, для выявления оснований отказа в выдаче разрешения, предусмотренных статьей 49 Закона, осуществляет проверку:
1) по учетам органов внутренних дел;
2) по учетам территориальных подразделений Управления Комитета правовой статистики и специальным учетам и Комитета по правовой статистике при Генеральной прокуратуре РК;
3) документов о подтверждении платежеспособности;
4) согласование с территориальным подразделением КНБ РК разрешений посредством единой информационной системы «Беркут».
18. Срок рассмотрения заявления о выдаче разрешения составляет 60 календарных дней со дня сдачи документов.
19. По результатам рассмотрения принимается решение о выдаче разрешения либо мотивированный отказе в его выдаче, оформляемое в виде заключения по форме согласно приложению 4 к Правилам отдельно по каждому учетному делу.
Заключение утверждается первым руководителем ДВД, ГУОРОВД, либо их заместителями.
20. Ответы на запросы, результаты проверок по учетам органов внутренних дел, заключение приобщаются к материалам учетного дела. В случае предоставления сведений в электронном формате, сотрудником миграционной полиции составляется рапорт с указанием полученных сведений, который приобщается к материалам учетного дела.
21. В отношении иностранцев, прибывших с визами категории J1, J2, и лиц, указанных в пунктах 1213 настоящих Правил, в территориальное подразделение КНБ направляется сообщение об их постановке на постоянный регистрационный учет, копия сообщения приобщается к материалам учетного дела.
22. О принятом решении по вопросу выдачи разрешения, иностранец уведомляется сотрудниками подразделения миграционной полиции по телефону или на личном приеме, в срок - 7 рабочих дней с момента подписания заключения руководителями органов внутренних дел и выдается разрешение по форме согласно приложению 5 к Правилам.
23. Решение об аннулировании разрешения или вида на жительство принимается по основаниям, предусмотренным статьей 49 Закона.
24. При получении письменной информации о совершении иностранцем действий, являющихся основанием для аннулирования вида на жительство ДВД, ГУОРОВД осуществляет проверку, по результатам которой выносится мотивированное заключение приложение 4 Правил, которое утверждается начальником ДВД, ГУОРОВД или его заместителем.
25. В случае неявки иностранца в органы внутренних дел для рассмотрения вопроса об аннулировании разрешения, а также отсутствии сведений о месте его нахождения в Республике Казахстан, решение об аннулировании разрешения на постоянное проживание принимается в отсутствие иностранца.

26. Рұқсаты жойылған шетелдік қабылданған шешіммен танысу және Қазақстан Республикасының аумағында жеке басын куәландыратын құжатты тапсыру үшін ішкі істер органдарына келуі тиіс, бұл туралы оған Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жолданады.
27. Шетелдік ішкі істер органдарына хабарламада көрсетілген мерзімде келмеген жағдайда рұқсаттың күшін жою туралы шешіммен оны таныстыру күні болып оған хабарлама жолданған күн есептеледі.
28. Тұруға ықтиярхаттың күшін жою туралы қорытынды және шешім қабылдауға негіз болып табылған өзге де материалдар есепке алу ісіне жинақталады.
29. Оған қатысты рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылданған шетелдік осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Қазақстаннан шығуы тиіс.
30. Егер бұл уақытта шетелдік Қазақстаннан шықпаса, ол Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексте көзделген тәртіппен елден шығуға жатады.
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі болған шетелдікке қатысты оған рұқсат ұсынғанға дейін рұқсат жойылған жағдайда ол нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық (тиесілілігі) белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси наным бойынша оның өміріне немесе бостандығына қауіп төнген елге шығарылмайды немесе мәжбүрлеп қайтарыла алмайды.
Егер шетелдік сотта рұқсаттың күшін жою туралы шешімге шағымданса оны елден тыс жерге шығару туралы шешім сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін қабылданбайды.
Егер көшіп келуге рұқсат ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылданған адам оның өтінішін қарау кезінде Қазақстанда болуға басқа заңды негіздерді жоғалтса, оған осы тармақтың екінші – төртінші бөлімдерінің ережелері таратылады.
31. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полициясы департаменті қабылданған шешімнің негізділігін тексеру және зерделеу үшін шетелдіктердің есепке алу істерін сұратады.
32. Рұқсаттан бас тарту, жою үшін негіздерді анықтаған жағдайда орындау және шешім қабылдау үшін аумақтық көші-қон полициясы бөлінісіне нұсқау жолдайды.
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ
адамдарға Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсат
беру қағидасына 1-қосымша
Үлгі
Тұрақты тұратын шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың істерін есепке алу журналы
Істің нөмірі
Істі бастаған күн
Есепке алу ісі басталған адамның тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Азаматтығы, ұлты
Тіркеу мекенжайы
Есепке алу ісін бастауға негіз
Істі қайта жіберу немесе жою туралы белгі
<1> Есепке алу журналына нақты шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға басталған барлық істер жазылуы тиіс. Журнал бойынша реттік нөмірі есепке алу ісінің нөмірі болып табылады. Есепке алу ісінің нөмірі есепке алу карточкасында міндетті түрде көрсетіледі. Журнал тігілген, нөмірленген және мөртаңбамен және ішкі істер органының қолымен бекітілуі тиіс.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында уақытша
және тұрақты тұруға рұқсат
беру қағидасына 2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ АРЫЗЫ
__________________________________________________________________
(ішкі істер органының (ІІД, ІІБ, АІІБ) атауы)
Тіркеу нөмірі ________________________________________
(уәкілетті лауазымды адам толтырады)
Фотосуреттің
орны

26. Иностранец, которому аннулировано разрешение, должен прибыть в органы внутренних дел для ознакомления с принятым решением и сдачи документа, удостоверяющего личность, на территории Республики Казахстан, о чем ему направляется уведомление по форме согласно приложению 6 к Правилам.
27. В случае неявки иностранца в органы внутренних дел в сроки, указанные в уведомлении, датой его ознакомления с решением об аннулировании разрешения считается день направления ему сообщения.
28. Заключение об аннулировании вида на жительство и иные материалы, послужившие основанием для принятия решения, приобщаются к учетному делу.
29. Иностранец, в отношении которого принято решения об аннулировании разрешения, должен выехать из Казахстана в срок 30 календарных дней со дня получения этого решения.
30. Если за это время иностранец не выехал из Казахстана, он подлежит выдворению в порядке, предусмотренном Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан.
В случае отмены разрешения относительно иностранца, который имел до его предоставления статус беженца в Республике Казахстан, он не выдворяется или принудительно не возвращается в страну, где его жизни или свободе угрожает опасность из-за его расы, национальности, религии, гражданства (подданства), принадлежности к определенной социальной группе или политических убеждений.
Если иностранец обжаловал решение об отмене разрешения в суде, решение о его выдворении не принимается до вступления решения суда в законную силу.
Если лицо, относительно которого принято решение об отказе в предоставлении ему разрешения на иммиграцию, за время рассмотрения его заявления утратили другие законные основания для пребывания в Казахстане, на него распространяются положение частей второй — четвертой данного пункта.
31. Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан для проверки обоснованности и изучения принятого решения запрашивает учетные дела иностранцев.
32. В случае выявления оснований для отказа, аннулирования разрешения, направляет указание в территориальное подразделение миграционной полиции для исполнения и принятия решения.
Приложение № 1
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
УЧЕТА ДЕЛ ПОСТОЯННО ПРОЖИВАЮЩИХ ИНОСТРАНЦЕВ, ЛИЦ БЕЗ
ГРАЖДАНСТВА
Номер дела
Дата заведения дела
Фамилия, имя и отчество лица, на которое заведено учетное дело
Дата рождения
Гражданство, национальность
Адрес регистрации
Основание к заведению учетного дела
Отметка о пересылке или уничтожении дела
----------------------------
<1> В журнал учета должны записываться все дела, заведенные на конкретных
иностранцев, лиц без гражданства. Порядковый номер по журналу является номером учетного
дела. Номер учетного дела обязательно отмечается на учетной карточке. Журнал должен
быть прошнурован, пронумерован и скреплен печатью и подписью начальника органа
внутренних дел.
Приложение № 2
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ
В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел (ДВД, УВД, РУВД)
Регистрационный номер _______________________________________________
(заполняется уполномоченным должностным лицом)
Место для фотографии

(35 x 45 мм)
Маған және/немесе менің ұлыма, менің қызыма, менің асырап алған балама/менің қамқорлығым (қорғаншылығым) белгіленген балаға/мемлекеттің қамқорлығындағы балаға (керек емесінің астын сызыңыз) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруді сұраймын.
20___ жылғы «___»_______бастап 20____жылғы «____»_______дейін __________________________мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасында уақытша тіркелгенмін.
Осы өтінішпен жүгінуге себеп болған уәждер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1. Тегі, аты (аттары), әкесінің аты (егер бар болса) ______________
__________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен жағдайда бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын,
__________________________________________________________________
Өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, тегі мен аты орыс және латын
алфавиттерінің әріптерімен жазылады)
__________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес)
2. Туған күні, айы, жылы және жері ____________________________
__________________________________________________________________
3. Қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар
қазіргі уақытта (бұрын болды ма) _________________________________
__________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
4. Жынысы _____________________________________________________
(еркек, әйел)
5. Жеке басын куәландыратын құжат _____________________________
(құжаттың нөмірі және сериясы, кім
__________________________________________________________________
және қашан берді)
6. Ұлты ________________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
7. Діні _______________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
8. Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз ба және КСРО
азаматтығында тұрдыңыз ба немесе Қазақстан Республикасының аумағында
тудыңыз (керек емесінің астын сызыңыз)
______________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
9. Қазақстан Республикасының азаматтығында тұрған қабілетсіз
ата-анаңыз бар ма _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні,
__________________________________________________________________
қабілетсіздігін растайтын құжат)
10. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат және тұруға
ықтиярхат беру туралы бұрын өтінішпен жүгіндіңіз бе
___________________________________________________________________
(егер иә болса, қашан және қандай органға, қандай шешім қабылданды)

(35 x 45 мм)
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание в Республике
Казахстан мне и/или моему сыну, моей дочери, моему усыновленному
ребенку/ребенку, над которым установлена моя опека
(попечительство)/ребенку, находящемуся на государственном попечении
(ненужное зачеркнуть).
Временно зарегистрирован(а) в Республике Казахстан
с «___» _______ 20___ до «____» ______ 20____ по адресу ____________
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о заявителе
1. Фамилия, имя (имена), отчество (если имеется) ____________________
_____________________________________________________________________
(в случае изменения фамилии, имени, отчества указать прежнюю
фамилию, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами
русского и латинского алфавитов)
_____________________________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность )
2. Число, месяц, год и место рождения _______________________________
_____________________________________________________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете
в настоящее время (имели прежде) ____________________________________
_____________________________________________________________________
(где, когда и на каком основании приобретено, утрачено)
4. Пол ______________________________________________________________
(мужской, женский)
5. Документ, удостоверяющий личность ________________________________
(номер и серия документа, кем
_____________________________________________________________________
и когда выдан)
6. Национальность ___________________________________________________
(указывается по желанию)
7. Вероисповедание __________________________________________________
(указывается по желанию)
8. Родились ли на территории РК и состояли в гражданстве СССР или
родились на территории Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть)
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий указанные сведения)
9. Имеете ли нетрудоспособного родителя, состоящего в гражданстве
Республики Казахстан ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения,
_____________________________________________________________________
документ, подтверждающий нетрудоспособность)
10. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на
постоянное проживание и вида на жительство в Республике
Казахстан ___________________________________________________________
(если да, то когда и в какой орган, какое было принято
решение)

11. Отбасы жағдайы ________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
__________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
12. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған,
қамқорындағы, қарамағындағы) балаларын қоса алғанда, Қазақстан
Республикасының аумағында уақытша тіркеуі бар отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
Жұмыс орны
13. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Күні (айы және жылы)
Ұйымды, жұмысқа қабылдануын, жұмыстан шығуын көрсете отырып лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы
14. Өтініш берген күннің алдындағы жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы табысының түрі және көлемі
1
Табыс түрі
2
Табысының көлемі (теңгемен, шетелдік валютамен)
3
Негізгі жұмыс орны бойынша табысы
4
Өзге де қызметтен табысы
5
Банктегі салымның табысы
6
Бағалы қағаздан және коммерциялық ұйымдарда қатысу үлесінен табысы
7
Зейнетақысы, стипендиясы және өзге әлеуметтік төлемдері немесе табысы (қандай екені көрсетілсін)
15. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса)
__________________________________________________________________
(куәлігінің нөмірі, берген күні мен орны, оны берген органның атауы)
16. Сіз Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік елден
шығаруға не болмаса өтініш берудің алдында бес жыл ішінде елден қууға
ұшырадыңыз ба _______________________________________
(егер иә болса, неше рет және қашан)
17. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыс не болмаса қауіпті деп танылған
қылмысты қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен
сотталдыңыз ба_____________________________________________________
(егер иә болса,
__________________________________________________________________
неше рет және қашан)
18. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде
ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаныңыз үшін жабылмаған немесе
алынбаған соттылығыңыз бар ма ___________________________________
(егер иә болса, неше рет және қашан)
__________________________________________________________________
19. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу (тұру) режимін
қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын
бұзғаныңыз үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылдыңыз ба
___________________________________________________________________
(егер иә болса, неше рет және қашан)
20. Адамның иммунитеті тапшылығы вирусымен туындайтын аурумен,
нашақорлықпен, айналадағылар үшін қауіпті болып табылатын жұқпалы
аурумен ауырмайсыз ба ____________________________________________
(егер иә болса, нақты қайсысымен)
__________________________________________________________________

11. Семейное положение ______________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя),
_____________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата
и место выдачи)
12. Члены семьи, имеющие временную регистрацию на территории РК
проживание, включая несовершеннолетних детей (в том числе
усыновленных, опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество
Год и место рождения
Гражданство (подданство)
Адрес места проживания, учебы
Место, работы
13. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата (месяц и год)
Должность с указанием организации, работы приема, увольнения
Адрес места работы
14. Вид и величина дохода за период с 1 января по 31 декабря года,
предшествовавшего дню подачи заявления:
1
Вид дохода
2
Величина дохода (в тенге, иностранной валюте)
3
Доход по основному месту работы
4
Доход от иной деятельности
5
Доход от вкладов в банке
6
Доход от ценных бумаг и долей участия в коммерческих организациях
7
Пенсии, стипендии и иные социальные выплаты или доходы (указать, какие)
15. Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
_____________________________________________________________________
(номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа,
его выдавшего)
16. Подвергались ли Вы административному выдворению за пределы
Республики Казахстан либо депортации в течение пяти лет,
предшествовавших дню подачи заявления _______________________________
(если да, то сколько раз и когда)
17. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за
совершение тяжкого или особо тяжкого преступления либо преступления,
рецидив которого признан опасным
_____________________________________________________________________
(если да,
_____________________________________________________________________
то сколько раз и когда)
18. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение
тяжкого или особо тяжкого преступления на территории Республики
Казахстан либо за ее пределами ______________________________________
(если да, то сколько раз и когда)
_____________________________________________________________________
19. Привлекались ли к административной ответственности за нарушение
законодательства Республики Казахстан в части обеспечения режима
пребывания (проживания) иностранцев в Республики Казахстан __________
_____________________________________________________________________
(если да, то сколько раз и когда)
20. Не больны ли заболеванием, вызываемым вирусом иммунодефицита
человека, наркоманией, инфекционным заболеванием, которое
представляет опасность для окружающих _______________________________
(если да, то каким именно)
_____________________________________________________________________

21. Ата-анасы Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы
рұқсат алған кезде жазылатын/дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, азаматтығы)
____________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты,
әкесінің аты, туған күні, азаматтығы, тұрғылықты жері)_______________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________
22. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Маған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда рұқсат беруден бас тартылуы не болмаса берілген тұруға ықтиярхаттың күші жойылуы мүмкін екені туралы ескертілді. Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы «__» _______________________. ___________________________
(өтініш берліген күні) (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған кезде қойылады)
20__ жылғы «__» ____________өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың
бар-жоғын тексердім, өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш
берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын________________________
(арнайы атағы (егер бар болса),
_____________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
___________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимаймыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Осы тармақты толтырған кезде ұйымдардың атауы өтініш беруші сонда жұмыс істеген кезеңде қалай аталса солай аталуы тиіс.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып табылса, онда тіркеу туралы куәліктің нөмірі, тіркеген органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі, зейнетақы куәлігінің нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру
қағидасына 3-қосымша
Тұрақты тұруға рұқсат беруге арналған құжаттар қабылдау туралы
№ __ТАЛОН
_____________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
Қабылданған құжаттардың тізбесі:

21. Сведения о ребенке, который вписывается при получении разрешения
об оставлении на постоянное жительство в Республике Казахстан
родителя/получающего самостоятельно разрешение (фамилия, имя,
отчество, дата и место рождения, гражданство)
_____________________________________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя,
отчество, дата рождения, гражданство, место жительства) _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Адрес места временного проживания, телефон ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное
проживание в Республике Казахстан мне может быть отказано либо
выданный вид на жительство может быть аннулирован в случаях,
предусмотренных статьей 49 Закона РК «О миграции населения».
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных
сведений подтверждаю.
"___" _______________________ 20____ г. _____________________________
(дата подачи заявления)                 (подпись заявителя,
проставляется в присутствии
должностного лица)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20__ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых
документов проверил, заявление подписано в моем присутствии,
подлинность подписи заявителя подтверждаю
__________________________________
(специальное звание (если имеется),
_____________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного
лица, принявшего документы)
___________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических
средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур,
исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы должны быть исчерпывающими. Текст,
выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции,
принявшего заявление.
При заполнении данного пункта организации необходимо именовать
так, как они назывались в период работы в них заявителя.
Если заявитель является предпринимателем без образования
юридического лица, то указываются номер свидетельства о регистрации,
наименование регистрирующего органа и место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер
пенсионного удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.
Приложение № 3
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
ТАЛОН № __
о принятии документов на выдачу разрешения на постоянное
проживание
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
Перечень принятых документов:

1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________
5. _________________________________________________________________
6. _________________________________________________________________
7. _________________________________________________________________
9. _________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қабылдады:
________________________________ / _____________ / _________________
(ІІД КҚПБ қызметкерінің лауазымы)      (қолы)            (Т.А.Ә.)
____ жылғы «__» ________
Берілген уақыты және күні: ____ сағат __ мин ____ жылғы «__» ________
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында уақытша
және тұрақты тұру рұқсат
беру қағидасына 4-қосымша
Бекітемін
Бастық ________________
___________________________
(арнайы атағы)
________ _________________________
(қолы)  (тегі, аты, әкесінің аты)
20__ жылғы «__» ______________
ҚОРЫТЫНДЫ
_________________________________________________________________
(лауазымы, арнайы атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________________,
__________________________________________________________________
(өтініштің негіздемесі, өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________________________,
рұқсатты жою кезінде органның хабарламасы)
БЕЛГІЛЕЙДІ:
Мыналар:
- өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, өтініш берушінің уақытша тіркеу орны, өтінішпен жүгінуге себеп болған;
- білім, кәсібі, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тұрған кезеңде айналысқан ісі, тұрғылықты жері, Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы, шығу мерзімдері;
- егер біруақытта Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты өтініш берушімен бірге балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық сияқты қаулы ету бөлігінде де көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі;
- өтініш берушінің жеке басының ерекшеліктері, жүзеге асыруға қаражат көзі, отбасы жағдайы, туысқандары туралы қысқаша мәлімет;
- адамды ішкі істер органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың есептері бойынша тексеру нәтижелері, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы мәлімет;
- балалары және толық айқындамалық деректер туралы мәлімет;
- өтініш берушінің мінездемесі;
- «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұруға ықтиярхатты жоюға негіздеме.
ҚАУЛЫ ЕТТІ:

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
6. ____________________________________________________________
7. ____________________________________________________________
9. ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Принял:
______________________________ / ____________ / _______________
(Должность сотрудника УМП ДВД)     (подпись)        (Ф.И.О.)
"__" ________ ____ г.
Время и дата выдачи: ____ час __ мин "__" ____________ ____ г.
Приложение № 4
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник ________________
__________________________
(специальное звание)
________ _________________
(подпись)  (фамилия, и.о.)
"__" ______________ 20__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
_____________________________________________________________________
(должность, специальное звание, фамилия, и.о. сотрудника)
____________________________________________________________________,
рассмотрев заявление
_____________________________________________________________________
(основание представления заявления, фамилия, имя, отчество заявителя,
____________________________________________________________________,
сообщение органа при аннулировании разрешения)
УСТАНОВИЛ:
Указываются:
- полные анкетные данные, место временной регистрации
заявителя, мотивы, побудившие обратиться с заявлением;
- образование, профессия, род занятий, период временного
проживания на территории Республики Казахстан ранее, места
жительства, выезды за пределы Республики Казахстан, сроки выездов;
- если одновременно с заявителем получают разрешение на
постоянное жительство в РК дети, то об этом указывается как в
установочной, так и в постановляющей части. В случае, если ребенок
имеет другую фамилию, также указывается его фамилия;
- особенности личности заявителя, источник средств к
существованию, семейное положение, краткие сведения о родственниках;
- результаты проверок личности по учетам органов внутренних дел
и других государственных органов, сведения о привлечении к
административной ответственности;
- сведения о детях и их полные анкетные данные;
- характеристика заявителя;
- основания аннулирования вида на жительство, предусмотренные
Законом РК «О миграции населения».
ПОСТАНОВИЛ:

1. Тұруға ықтиярхат беру/ бұрын берілген тұруға ықтиярхаттың күшін жою туралы оң немесе теріс шешім қабылдауға дәлелді негіздеме жазылады.
2. Қабылданған шешім туралы хабарлама жолданатын ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
3. Есепке алуға өзгерістерді қамтамасыз ететін бөлініс көрсетіледі.
________________________________________ ______________________
(лауазымы, арнайы атағы, қызметкердің
тегі, аты, әкесінің аты)                   (қолы)
«КЕЛІСЕМІН»
Көші-қон полициясы бөлінісінің басшысы не орынбасары
_______________________________________ ______________________
(арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)         (қолы)
20__ жылғы «__» ____________
--------------------------------
<1> Егер шешім қабылдау құқығы ұсынған орынбасары бекітсе, оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты және арнайы атағы көрсетіледі.
<2> Егер біруақытта рұқсатты өтініш берушімен оның кәмелетке толмаған балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық және белгілеу бөлігінде көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі.
<3> Тұруға ықтиярхатты беруден немесе бұрын берілген рұқсаттың күшін жоюдан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда «Халықтың көші-қоны туралы» Заңның нақты бабына (бөлік, тармақ) сілтеме міндетті.
<4> Қол қою құқығы берілген орынбасар шешімге қол қойған жағдайда оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты және арнайы атағы көрсетіледі.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру
қағидасына 5-қосымша
________________________________
________________________________
________________________________             өтініш берушінің Т.А.Ә.
(ІІД, ІІБ бөлінісінің атауы)                болған жерінің мекенжайы
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат/не рұқсат беруден бас тарту
________________________________________шешіммен хабарлаймын
(шешім қабылдаған органды, күнді және шешім қабылдау нөмірін көрсету)
__________________________________________________________________
Сізге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берілді/
тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылды/ тұруға ықтиярхаттың
қолданылу мерзімі _______________________________ (қажет емесін сызып
тастау) негізінде ұзартылды
(заңның тармағын, бөлімін, бабын көрсету)
Тұруға ықтиярхатты ресімдеу/тұруға ықтиярхаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін Сіз
__________________________________________________________________
(ІІД, ІІБ мекенжайы, қабылдау күндері
__________________________________________________________________
және қабылдау сағаты, қызметкердің Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________
өтініш білдіруіңіз қажет.
ІІД, ІІБ көші-қон полициясы бөлінісінің бастығы
(бөлімнің, бөлімшенің)
_______________________________________    ____________________
(арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)         (қолы)
20__ жылғы «__»____________ М.О.
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ
адамдарға Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсат
беру қағидасына 6-қосымша
___________________________
____________________________            Өтініш берушінің Т.А.Ә.
____________________________           келген жерінің мекенжайы
(ІІД, ІІБ бөлінісінің атауы)
_______________________________________________________________
(шешім қабылдаған орган, шешім қабылданған күн
__________________________________________________________________
және нөмірі көрсетілсін) шешімімен
«Көші-қон туралы» Заңның 49-бабының _________________________________
(тармақ, бөлім көрсетілсін)
негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға шешім жойылды
Заңның_______бабының _____ тармағына сәйкес Сіз Қазақстан
Республикасынан күнтізбелік 30 күн ішінде шығуға міндеттісіз.
Қазақстан Республикасынан шықпаған жағдайда Сіз елден қуылуыңыз мүмкін.
Көші-қон полициясы басқармасының бастығы
(бөлімінің, бөлімшесінің) ІІД, ІІБ
_______________________________________ ________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)          (қолы)

1. Излагается аргументированное обоснование принятия
положительного или отрицательного решения о выдаче вида на
жительство/об аннулировании ранее выданного вида на жительство.
2. Указывается наименование органа внутренних дел, в которое
направляется сообщение о принятом решении.
3. Указывается подразделение, которое обеспечивает внесение
изменений в учеты.
__________________________________________ ________________________
(должность, специальное звание, фамилия,          (подпись)
и.о. сотрудника)
«СОГЛАСЕН»
Руководитель подразделения миграционной полиции
либо заместитель
__________________________________________ _________________________
специальное звание, фамилия, и.о.)           (подпись)
"__" ____________ 20__ г.
------------------------------
<1> Если утверждает заместитель, которому предоставлено право принятия решения,
указывается его должность, фамилия, имя, отчество и специальное звание.
<2> Если одновременно с заявителем получают разрешение его несовершеннолетние
дети, то об этом указывается как в установочной, так и в констатирующей части. В
случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия.
<3> В случае принятия решения об отказе в выдаче вида на жительство или
аннулирования ранее выданного разрешения обязательна ссылка на конкретную статью
(часть, пункт) Закона "О миграции населения".
<4> В случае подписания решения заместителем, которому предоставлено право
подписи, указывается его должность, фамилия, имя, отчество и специальное звание.
Приложение № 5
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
________________________________
________________________________
________________________________                 Ф.И.О. заявителя,
(наименование подразделения                 адрес места пребывания
ДВД,УВД )
Разрешение на постоянное проживание в Республике
Казахстан/либо отказ в выдаче разрешения
Сообщаю, что решением _________________________________________
(указать орган, принявший решение, дату
_____________________________________________________________________
и номер принятия решения)
Вам разрешено постоянное проживание/отказано в выдаче
разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /срок
действия вида на жительство продлен (ненужное зачеркнуть) на
основании ___________________________________________________________
(указать пункт, часть, статью закона)
Для оформления вида на жительство/продления срока действия вида
на жительство Вам необходимо обратиться в
_____________________________________________________________________
(адрес ДВД, УВД, приемные дни
_____________________________________________________________________
и часы приема, Ф.И.О. сотрудника)
_____________________________________________________________________
Начальник подразделения миграционной полиции
(отдела, отделения) ДВД, УВД
_______________________________________ ______________________
(специальное звание, фамилия, инициалы)       (подпись)
"__" ____________ 20__ г. М.П.
Приложение № 6
к правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
форма
____________________________
____________________________                Ф.И.О. заявителя,
____________________________             адрес места пребывания
(наименование подразделения
ДВД, УВД)
Сообщаю, что решением _______________________________________________
(указать орган, принявший решение, дату
_____________________________________________________________________
и номер принятия решения)
разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан
аннулировано на основании ___________________________________________
(указать пункт, часть)
статьи 49 Закона «О миграции».
В соответствии с пунктом ___ статьи ___ Закона Вы обязаны
выехать из Республики Казахстан в течение 30 календарных дней. В
случае невыезда из Республики Казахстан Вас могут подвергнуть
депортации.
Начальник Управления миграционной полиции
(отдела, отделения) ДВД, УВД
_________________________________________ ___________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы)         (подпись)

20__ жылғы «__» _____________             М.О. <1>
--------------------------------
<1> Мөртаңба қойылады
-------------------------- үзінді сызығы ------------------------
Хабарламаны 20__ жылғы «__» ____________ алдым
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
__________________
(қолы)
_____________________________________
(хабарламаны берген қызметкердің арнаулы атағы,
______________________________________ _______________________
лауазымы, Т.А.Ә.)                               (қолы)
20__ жылғы «__» _____________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 523 бұйрығымен
бекітілген
Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның
куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және жою жөніндегі нұсқаулық
1. Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға құжаттар беру
Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және жою жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына«Халықтың көші-қоны туралы»«Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы»«Заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»«Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімі туралы» заңдарына, «Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі мен босқын куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысына сәйкес әзірленді және шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және жою мәселелерін нақтылайды.
1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға ішкі істер органдары жеке басты куәландыратын мынадай құжаттар береді:
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты (бұдан әрі – шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
азаматтығы жоқ адамның куәлігі.
2. Шетелдiктiң тұруға ықтиярхаты Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын 16 жасқа толған шетелдiктерге 10 жылға мерзімге, бірақ оның азаматтық алған елi паспортының қолданылу мерзiмiнен аспайтын мерзімге берiледi.
Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігін ішкі істер органдары шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрғылықты жері бойынша береді.
Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігі иесінің тілегі бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылады.

"__" _____________ 20__ г. М.П. <1>
--------------------------------
<1> Проставляется печать.
--------------------- линия отрыва ----------------------
Уведомление получил "__" ____________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О)
__________________
(подпись)
_______________________________________
(специальное звание, должность, Ф.И.О.
______________________________________ _______________________
сотрудника, вручившего уведомление)         (подпись)
"__" _____________ 20__ г.
Утверждена
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 523
Инструкция
по оформлению, выдачи, замены, изъятия и уничтожения видов на
жительство иностранца и удостоверений лица без гражданства
1. Выдача документов иностранцам и лицам без гражданства
Инструкция по оформлению, выдачи, замены, изъятия и уничтожения видов на жительство иностранца и удостоверений лица без гражданства (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан, «О миграции населения», «О документах удостоверяющих личность», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О национальных реестрах идентификационных номеров», Постановлением Правительства Республики Казахстан № 852 от 26 августа 2013 года «Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и удостоверения беженца» и детализирует вопросы оформления, выдачи, замены, изъятия и уничтожения видов на жительство иностранца и удостоверений лица без гражданства.
1. Иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, органами внутренних дел выдаются следующие документы, удостоверяющие личность:
вид на жительство иностранца в Республике Казахстан (далее - вид на жительство иностранца);
удостоверение лица без гражданства.
2. Вид на жительство иностранца выдается иностранцам, достигшим 16-летнего возраста, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, сроком на 10 лет, но не свыше срока действия национального паспорта страны его гражданства.
Вид на жительство иностранца или удостоверение лица без гражданства выдаются органами внутренних дел по месту постоянного проживания иностранца или лица без гражданства.
Вид на жительство иностранца или удостоверение лица без гражданства заполняются по желанию владельца на государственном или русском языке.

Азаматтығы жоқ адамның куәлігі Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын 16 жасқа толған азаматтығы жоқ адамдарға 5 жылға беріледі және республика аумағында және одан тыс жерлерде иесінің жеке басын растайды.
Шет елге ата-анасынсыз, қамқоршысыз және қорғаушысыз шыққан кезде азаматтығы жоқ адамның куәлігі 16 жастан кіші адамдарға берілуі мүмкін.
Электронды ақпарат тасымалдағышты қамтитын азаматтығы жоқ адамның куәлігі машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптарға және стандарттарға сәйкес әзірленеді.
3. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігін бергені үшін «Салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген мөлшерде мемлекеттік баж алынады.
2. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін әзірлеу үшін формулярлар ресімдеу
4. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және азаматтығы жоқ адамның куәлігін әзірлеу үшін көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша формуляр толтырады. Бұл ретте шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке қатысуы оның жеке басын сәйкестендіру және жеке қолын қою үшін міндетті.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға көші-қон полициясы бөліністерінде тұрақты тіркелген жері және шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның жүрген жері бойынша формуляр толтырылады.
Егер құжаттандырылатын адам тергеу қамауындағы және бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуші адам, мүгедек, қабілетсіз және ауру болып табылған жағдайда ішкі істер органдары (уақытша ұстау изоляторлары, тергеу изоляторлары) растайтын болатын жері бойынша формуляр толтырылады.
5. Формуляр нөмірі және штрих коды бар қатаң есептіліктің типографиялық бланкісі, ақпарат тасымалдағыш болып табылады, ол Қазақстан Республикасының халқын құжаттандырудың орталықтандырылған деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізіледі және кейіннен жеке басты берілген құжаттармен және 1-қосымшаға сәйкес мекенжай-анықтама жұмысымен сәйкестендіру мақсатында пайдаланылады.
6. Формулярлардың бланкілері Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін әзірлеуге арналған формулярларды есепке алудың 2-нысанды кітабындағы (бұдан әрі – 2-нысанды кітап) реттік нөмірлер бойынша есепке алынады.
7. Формуляр шарикті қаламсаппен қара, қара көк немесе күлгін сиямен толтырылады. Формулярдағы деректерді түзету туралы жазба формулярдың сыртқы жағында бос жерде халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер қолымен және паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландыратын «№ жолдағы түзетілгенге сеніңіз (дұрыс деректерді көрсете отырып)» деген жазба жүргізеді.

Удостоверение лица без гражданства выдается лицам, без гражданства, достигшим 16-летнего возраста, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, сроком на 5 лет и подтверждает личность владельца на территории республики и за ее пределами.
При выезде за границу без родителей, опекунов и попечителей удостоверение лица без гражданства может выдаваться лицам младше 16 лет.
Удостоверение лица без гражданства, содержащее электронные носители информации, изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
3. За выдачу вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства взимается государственная пошлина в размерах, установленных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (далее - Налоговый кодекс).
2. Оформление формуляров для изготовления
вида на жительство иностранца и удостоверения лица без
гражданства
4. Для изготовления вида на жительство иностранца и удостоверения лица без гражданства уполномоченным сотрудником миграционной полиции заполняется формуляр по форме, согласно приложению 1 к Инструкции. При этом личное присутствие иностранца, лица без гражданства обязательно для идентификации его личности и проставления личной подписи.
Иностранцам, лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, формуляр заполняется по месту постоянной регистрации в подразделениях миграционной полиции, и по месту нахождения иностранца или лица без гражданства.
В случаях если документируемое лицо является следственно-арестованным и лицом, отбывающим наказание в местах лишения свободы, инвалидом, недееспособным и больным по месту нахождения подтверждаемому органами внутренних дел (изоляторы временного содержания, следственные изоляторы).
5. Формуляр представляет собой типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, является носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее - база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами и адресно-справочной работы.
6. Бланки формуляров учитываются по порядковым номерам в книге по форме № 2 учету формуляров на изготовление видов на жительство, удостоверений лица без гражданства по форме, согласно приложению 2 к Инструкции (далее - книга формы - 2).
7. Формуляр заполняется шариковой ручкой черной, темно-синей или фиолетовой пастой. Об исправлении данных в формуляре производится запись на свободном месте оборотной стороны формуляра «Исправленному в поле №... верить (с указанием верных данных)», заверяемая подписью уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения и паспортной гербовой печатью.

8. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға түбіртек формулярдың бланкісінен оны толтырғаннан кейін бөлек алынады және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға тапсырылады.
9. Жоғалған шетелдіктің ықтиярхаттары және негізсіз берілген, алынып қойылған, жаңа құжатқа ауыстырған кезде, шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың қайтыс болуына байланысты тапсырылмаған, күші жойылған азаматтығы жоқ адамдардың куәліктері туралы мәліметтер он күндік сайын 3-қосымшаға сәйкес ішкі істер департаменттерінде жинақталады және Қазақстан Республикасының құжатталған халқының деректер базасына түзетулер енгізу үшін одан әрі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полициясы департаментіне (бұдан әрі – КҚПД) және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметіне жолданады.
10. Формулярды толтырудың негізділігін және дұрыстығын формулярды толтырған қызметкер оған берілген дербес кодты көрсете отырып, қолымен растайды. Формулярлар ресімдеуге рұқсат берілген қызметкерлердің дербес коды үш мәнді әріп-санды индекстер болып табылады, оның бірінші белгісі облыстың коды, екінші белгісі ауданның коды, үшінші белгісі формулярлар толтыруға рұқсаты бар қызметкердің реттік нөмірі. Қызметкердің коды, оны қолы мен тегі формулярдың сыртқы жағында қойылады.
Қызметкерлер ауысқан кезде дербес кодтарды Ішкі істер департаменті Көші-қон полициясы басқармасы (бұдан әрі – КҚПБ) өзі береді және жаңартады. Бұл ретте жаңа қызметкерге осы бөліністегі пайдаланылмаған, бос реттік нөмірлердің қатарынан кодтың келесі үшінші белгісі беріледі. Берілген кодтар туралы хабарлама КҚПД-ге жолданады.
Қызметкер ішкі істер органдарынан қызметтен босатылған немесе ол басқа бөлініске ауысқан жағдайда оған бұрын берілген код жойылады, бұл туралы КҚПБ КҚПД-ны дереу хабарландырады.
11. Формулярды ресімдеу кезінде формулярды өтініштер картотекасы бойынша өтініш берушілерде бұрын берілген құжаттардың бар-жоғын тексеру жүзеге асырылады. Бұл ретте формулярлардағы барлық деректер және фотосуреттердің ұқсастығы салыстырыла тексеріледі.
12. Шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға формуляр ресімдеу кезінде көші-қон полициясы бөліністеріне мынадай құжаттар ұсыну қажет:
1) жарамды ұлттық паспорт;
2) көші-қон полициясы бөлінісі берген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат;
3) мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек;
4) мөлшері 35х45 см екі фотосурет.
азаматтығы жоқ адам:
1) мекенжай анықтамасы;
2) мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек;

8. Квитанция на получение вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства отделяется от бланка формуляра после его заполнения и передается иностранцу или лицу без гражданства.
9. Ежедекадно сведения об утраченных видах на жительство иностранца и удостоверениях лица без гражданства, необоснованно выданных, не изъятых, не сданных при обмене на новые документы, в связи со смертью иностранцев, лиц без гражданства, аннулированных, обобщаются в Департаментах внутренних дел по форме, согласно приложению 3, и направляются в дальнейшем в Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел (далее - ДМП) для внесения корректировок в базу данных документированного населения Республики Казахстан и Пограничную службу Комитета Национальной безопасности Республики Казахстан.
10. Обоснованность и правильность заполнения формуляра заверяются подписью сотрудника, заполнившего формуляр, с указанием присвоенного ему персонального кода. Персональные коды сотрудников, допущенных к оформлению формуляров, представляют из себя трехзначные буквенно-цифровые индексы, в которых 1-й знак - это код области, 2-й знак - код района, 3-й знак – порядковый номер сотрудника, имеющего допуск к оформлению формуляров. Код сотрудника, его подпись и фамилия проставляются на оборотной стороне формуляра.
При смене сотрудников персональные коды присваиваются и обновляются Управлением миграционной полиции Департамента внутренних дел (далее - УМП) самостоятельно. При этом новому сотруднику присваивается следующий третий знак кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении. Сообщения о присвоенных кодах направляются в ДМП.
В случае увольнения сотрудника из органов внутренних дел или перевода его в другое подразделение ранее присвоенный ему код аннулируется, о чем УМП незамедлительно уведомляет ДМП.
11. При оформлении формуляра осуществляется проверка по картотеке заявлений формуляра на наличие у заявителей ранее выданных документов. При этом сверяются все данные, указанные в формулярах, и тождественность фотографий.
12. Для оформления формуляра иностранцам, лицам без гражданства необходимо представить в подразделение миграционной полиции следующие документы:
1) действительный национальный паспорт;
2) разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан, выданное подразделением миграционной полиции;
3) квитанция об оплате государственной пошлины;
4) две фотографии размером 3,5х4,5 см.
лицом без гражданства:
1) адресная справка с места жительства;
2) документ об оплате государственной пошлины;

3) мөлшері 35х45 мм екі фотосурет;
4) мына құжаттардың бірі:
жарамдылық мерзімі өткен шетелдік паспорт;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
1974 жылғы үлгідегі паспорт (бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы);
әскери билет;
бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтама;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша азаматтығын өзгерткені, сондай-ақ Қазақстан Республикасымен ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтығын өзгерткені туралы анықтама;
туу туралы куәлік (он алты жасқа дейінгі адамдарды ресімдеу кезінде);
Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері берген қайтып оралуға куәлік (шетелде уақытша болатын азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқан кезде) ұсынылады.
13. Бұл ретте мыналарды басшылыққа алған жөн:
фотосурет өтініш беруші құжатты ресімдеген сәттегі жасына сәйкес келуі және ашық аяда қатаң қарсы алдынан орындалуы тиіс, бұл ретте адамның беті фотосуреттің жалпы алаңының шамамен 75% алуы керек;
фотосурет бір негативтен фото басып шығару тәсілімен қатты фотоқағазда орындалуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу және модельдеу немесе көшірмесін жасау тәсілімен әзірленген суреттерді пайдалануға жол берілмейді;
үнемі көзілдірік киіп жүретін адам фотоға көзілдірікте (қара емес) түседі. Діни нанымдар бойынша бас киімде фотоға түсуге жол беріледі. Бұл ретте адамның беті иегінің төмен жағынан бастап маңдайының жоғары бөлігіне дейін және бетінің екі жағы айқын көрсетілуі тиіс.
14. Фотосурет:
өтініштің беткі жағында арнайы бөлінген жерде;
өтініштің сыртқы жағында 18-жолдың қасында желімделеді, ол елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Мөр таңба айқын, еркін оқылатын болуы тиіс. Мөрдің нөмірін фотосуретте емес бланкіде орналастырған жөн.
15. Шетелдік, азаматтығы жоқ адам формулярдағы қолын қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламсаппен өзі өз қолымен орындайды. Сия және капеллярлы (гельді) қаламсаптар пайдалануға жол берілмейді.
Формулярларды толтыру кезінде азаматтың қолы:
қабілетсіздігі, мүгедектігі, сауатсыздығы бойынша;
ерекше жағдайларда азаматтығы жоқ адам жеке қолын қоюдан бас тартса (тергеу қамауындағылар, тергеудегі адамдар) жүргізілмеуі мүмкін.
Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалады, растайтын құжаттың (мүгедектігі бойынша зейнеткер куәлігінің, денсаулық жай-күйі туралы анықтаманың, құқық қорғау органы хаттамасының) көшірмесі қабылданады, формулярдың сыртқы жағында бос жерде қолдың болмауының себебін көрсеткен жөн. Әзірлеу кезінде шетелдіктің тұруға ықтиярхатында, азаматтығы жоқ адамның куәлігінде қолдың орнына толтыру тілінде «не может подписать», «мүмкіндігі жоқ» арнайы белгісі енгізіледі.

3) три фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра;
4) один из следующих документов:
заграничный паспорт с истекшим сроком действия;
удостоверение лица без гражданства;
паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик);
военный билет;
справка об освобождении из мест лишения свободы;
справка о выходе из гражданства Республики Казахстан и изменении гражданства по Указу Президента Республики Казахстан, а также изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
свидетельство о рождении (при оформлении лицам до шестнадцати лет);
свидетельство на возвращение, выдаваемое загранучреждениями Республики Казахстан (при утрате удостоверения лица без гражданства временно находившимся за рубежом).
13. При этом следует руководствоваться следующим:
фотография соответствует возрасту заявителя на момент оформления документа и выполнена строго анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии;
фотография выполняется на плотной фотобумаге методом фотопечати с одного негатива. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования и моделирования или ксерокопирования;
лицо, которое постоянно носит очки, фотографируется в очках (не темных). Допускается фотографирование в головном уборе по религиозным убеждениям. При этом черты лица с нижней части подбородка до верхней части лба и оба края лица должны быть четко отображены.
14. Фотографии наклеиваются:
на лицевой стороне заявления в специально отведенном месте;
на оборотной стороне заявления рядом с полем 18, которое заверяется гербовой печатью. Оттиск печати должен быть четким, свободно читаемым. Номер печати следует располагать на бланке, а не на фотографии.
15. Подпись иностранца, лица без гражданства в формуляре выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек.
При заполнении формуляров подпись гражданина не учиняется:
недееспособными, по инвалидности, безграмотности;
если лицо без гражданства отказывается от проставления личной подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (пенсионного удостоверения по инвалидности, справки о состоянии здоровья, протокола правоохранительного органа), на свободном месте оборотной стороны формуляра следует указать причину отсутствия подписи. При изготовлении, в виде на жительство иностранца, удостоверении лица без гражданства вместо подписи на языке заполнения вводится специальная отметка «не может подписать», «мүмкiндiгi жоқ».

16. Формулярды толтыру кезінде:
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) және басқа да деректері;
жергілікті жердің атауы;
құжаттарды беру органы формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжаттардағы тиісті жазбаларға сәйкес жазылады, бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жергілікті жердің атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлінуге сәйкес жазылады.
Барлық кодтар, сондай-ақ тіркеу мекенжайлары және оларда қабылданған қысқартулар Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес кодтар және қысқартулар анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
17. «Азаматтығы жоқ адамның куәлігі, тұруға ықтиярхат» деген нөмірі жоқ жол азаматтығы жоқ адам үшін «А» және тұруға ықтиярхат үшін «I» бас латын әріптерін қою арқылы тапсырыс берілетін құжаттың түріне сәйкес толтырылады.
«Азаматтығы жоқ адамның куәлігі, тұруға ықтиярхат беріледі» деген 1-жолда формулярды толтырудың бір немесе бірнеше себебінің коды (кодтар 7-ге дейін) көрсетіледі, мысалы, тегін ауыстыру «04», азаматтығы жоқ адамның куәлігін, тұруға ықтиярхатты жоғалту «09», заңды мекенжайын ауыстыру «10» және т.с.с.
1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртіпте көрсетіледі:
«04» коды шетелдік, азаматтығы жоқ адам Т.А.Ә. ауыстырған кезде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда шетелдіктің тұруға ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адам куәлігінің бұрынғы деректері, 5-жолда шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның бұрынғы тегі, ал 3 және 4-жолдарда бұрынғы аты, әкесінің аты жазылады. Шетелдік, азаматтығы жоқ адам Т.А.Ә. өзгерткен жағдайда азаматтық хал актілері жазбасына туу туралы, айқындамалық деректерін өзгерту туралы, неке қию (бұзу) туралы қайталама куәліктердің деректері енгізіле отырып, формулярдың сыртқы жағында бос жерде көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
«05» коды шетелдік, азаматтығы жоқ адам туған күнін ауыстырған кезде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адам куәлігінің деректері жазылады. Формулярдың сыртқы жағында бос жерде туған күнін ауыстыру туралы куәліктің және елтаңбалы мөрмен куәландырылатын туу туралы қайталама куәліктің деректері көрсетіледі.
«06» коды жеке басты куәландыратын шығарылған құжаттарда қателер табылған жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қате табылған шетелдіктің тұруға ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адам куәлігінің деректері жазылады. Егер әзірленген құжаттарда, шетелдіктің тұруға ықтиярхатында, азаматтығы жоқ адамның куәлігінде өндірістік ақауға жол берілген жағдайда, онда қайта ресімделген формулярмен бірге КҚПД-ге елтаңбалы мөрмен куәландырылған бұрынғы формулярдың көшірмесін және қате жіберілген құжатты жіберген жөн. Бұл ретте, олар жалпы тізімге қосылусыз жеке тізілімдемемен жіберіледі, ал қайталама құжаттар, тұруға ықтиярхаттар, азаматтығы жоқ адамның куәлігін әзірлеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі «Ақпараттық-өндірістік орталығы» Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – «АӨО» РМК) есебінен жүргізіледі. Жаңа құжат әзірленгеннен кейін бұрынғы (қатесі бар) құжат «АӨО» РМК-да өндірістік ақау ретінде жойылады, ал әзірленген құжаты бар формуляр толтыру орын бойынша қайтарылады.
Егер қателерге формуляр толтырған көші-қон полициясының уәкілетті қызметкерлерінің кінәсінен жол берілсе, онда КҚПД-ге растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып, паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған, қате табылған жолды көрсете отырып, дәлсіздік туралы сыртқы жағында жазба жүргізілген формуляр жолданады. Қатеге жол берілген құжатты ішкі істер органы осы Нұсқаулықтың 42-тармағында белгіленген тәртіпте жояды. Бұл жағдайда шетелдіктің тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның қайталама құжаттарын әзірлеу қатеге жол берген Көші-қон полициясы басқармасы қызметкерінің есебінен жүргізіледі.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның фотосуреті деректер базасында шетелдіктің тұруға ықтиярхатындағы, азаматтығы жоқ адамның куәліктеріндегі фотобейнемен сәйкес келмеу анықталған кезде көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері құжаттандырылатынның жеке басын және құжаттарда сәйкес келмеу себептерін міндетті тексеруді жүргізеді. Тексеріс нәтижелері бойынша шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын тану хаттамасы жасалады. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын тану хаттамасы танылатынның сырт келбетіне қарай ұқсау мүмкіндігі бойынша басқа адамдардың фотокарточкаларымен біруақытта ұсынылатын саны 3-тен кем емес оның фотокарточкасы бойынша жақын туыстарын не болмаса шетелдікті, азаматтығы жоқ адамды кемінде 10 жыл білетін адамды (екі және одан да көп) тарта отырып жасалады, одан кейін екі жұмыс күні мерзімінде қорытынды шығарылады және КҚПД-ге формулярмен және Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған жарамсыз тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, толтыру кезінде бүлінген формулярлардың бланкілерін жою туралы актімен (бұдан әрі – жою туралы акті) бірге жолданады.

16. При заполнении формуляра:
фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее - Ф.И.О.) и другие данные;
наименование местностей;
орган выдачи документов записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для заполнения формуляра, при этом наименования местностей, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением.
Все коды, а также адреса регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочником сокращений и кодов согласно приложению 4 к Инструкции.
17. Поле без номера «Удостоверение лица без гражданства, вид на жительство» заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения лица без гражданства «А» и вида на жительство - «I».
В поле 1 «Удостоверение лица без гражданства, вид на жительство выдается» указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии «04», утрата удостоверения лица без гражданства, вида на жительство «09», смена юридического адреса «10».
Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код «04» указывается при перемене иностранцем, лицом без гражданства Ф.И.О., при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество иностранца, лица без гражданства. В случае изменения Ф.И.О. иностранцем, лицом без гражданства с внесением записи в акт гражданского состояния, данные повторного свидетельства о рождении, свидетельства о перемене установочных данных, свидетельства о заключении (расторжении) брака указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются гербовой печатью.
Код «05» указывается при перемене иностранцем, лицом без гражданства даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего вида на жительство, удостоверения лица без гражданства. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные свидетельства о перемене даты рождения и повторного свидетельства о рождении, заверяемые гербовой печатью.
Код «06» указывается в случае обнаружения ошибок в выпущенных документах, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, в котором обнаружена ошибка. В случае, если в изготовленных документах, виде на жительство иностранца, удостоверений лица без гражданства, допущен производственный брак, то вместе с вновь оформленным формуляром следует высылать в ДМП копию заверенную гербовой печатью прежнего формуляра и документ с допущенной ошибкой. При этом они высылаются отдельным реестром без включения в общие списки, а изготовление повторных документов, вида на жительство, удостоверения лица без гражданства, производится за счет Республиканского государственного предприятия «Информационно-производственный центр» Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - РГП «ИПЦ»). После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП «ИПЦ» как производственный брак, а формуляр с изготовленным документом возвращаются по месту заполнения.
Если ошибки допущены по вине уполномоченных сотрудников миграционной полиции, заполнивших формуляр, то в ДМП направляется формуляр с произведенной в нем записью на оборотной стороне о неточности с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка, заверяемой паспортной гербовой печатью, с приложением копии подтверждающего документа. Документ с допущенной ошибкой уничтожается органом внутренних дел в порядке, установленном пунктом 42 настоящей Инструкции. В этом случае изготовление повторных документов вида на жительство иностранца, удостоверение лица без гражданства производится за счет сотрудника Управления миграционной полиции, допустившего ошибку.
При выявлении несоответствия фотографии иностранца, лица без гражданства в базе данных с фотоизображением в виде на жительство иностранца, удостоверений лица без гражданства, уполномоченным сотрудником миграционной полиции производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности иностранца, лица без гражданства. Протокол опознания личности иностранца, лица без гражданства составляется по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих иностранца, лица без гражданства не менее 10 лет (от двух и более человек), после чего в срок два рабочих дня выносится заключение и направляется в ДМП вместе с формуляром и актом об уничтожении недействительных видов на жительство, удостоверения лица без гражданства, бланков формуляров, испорченных при заполнении, составленным по форме, согласно приложению 5 к Инструкции (далее - акт об уничтожении).

«07» коды құжаттар пайдалануға жарамсыз (бүлінген, ескірген, техникалық ақаулар, азаматтығы жоқ адам куәлігінің барлық беттерін пайдалану, шетелдіктің тұруға ықтиярхатында, азаматтығы жоқ адамның куәлігінде ЖСН-нің болмауы) жағдайларда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жарамсыз құжаттың деректері жазылады, ал формулярдың сыртқы жағында бос жерде құжаттың жарамсыздығының нақты себебі көрсетіледі. Пайдалануға жарамсыз құжат бүлінуіне, ескіруіне, жеке басты сәйкестендіру мүмкін еместігіне байланысты формулярды толтыру кезінде алынып қойылады.
«09» код шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жоғалту себебі бойынша формуляр толтыру кезінде көрсетіледі. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқан шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар тұрақты тіркелген орны бойынша ішкі істер органдарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжат қайда, қашан және қандай мән-жайларда жоғалғанын көрсете отырып, жазбаша өтініш, тұрақты тіркелген мекенжайын растайтын мекенжай анықтамасын тапсырады.
Егер шетелдік, азаматтығы жоқ адам ішкі істер органының осы бөлінісінде бұрын құжаттандырылса, жеке басын растауға және жоғалған шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі туралы мәліметтер беруге тексерісті көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері ішкі істер органына жүгінген кезде шетелдік, азаматтығы жоқ адам ұсынатын мекенжай анықтамасында көрсетілген тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамның нөмірі бойынша деректер базасында жүргізеді.
Осы бөліністе құжаттандырылған шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың өтінішін жеке басын растауға және жоғалған тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ адамның куәлігі тура мәліметтер беруге тексеру екі жұмыс күні мерізімінде картотека бойынша жүргізіледі.
Картотекада формулярдың түпнұсқасы болмаған кезде формуляр түпнұсқасының жоғалғандығы туралы акті жасалады.
Жеке басты және азаматтығы жоқ адамның жоғалған куәлігі туралы мәліметтерді растау үшін КҚПД-дан КҚПД-ның елтаңбалы мөрімен куәландырылған фотосуреті бар деректер базасынан ақпарат сұрау салынады.
Еркін нысанда формулярдың көшірмесін ұсыну туралы сұрау салуға жауап шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан өтініш келіп түскеннен кейін келесі күннен кешіктірілмей жолданады.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында жоғалған шетелдіктің тұруға ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адамның деректері жазылады. Формулярдың сыртқы жағында жоғалған құжатты қалпына келтіру жөніндегі шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның өтінішінің нөмірі және күні жазылады.
Жаңа тұрғылықты жерге көшкен кезде шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар шетелдіктің тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқан жағдайда жоғалған құжаттарды қалпына келтіруді жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдары жүргізеді.
Ішкі істер органдарына келіп түскен және олардың иелері сұрамаған табылған шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі келіп түскен күннен бастап бір жыл ішінде табылған, бірақ сұратылмағандар ретінде осы Нұсқаулықтың 42-тармағында белгіленген тәртіпте жойылады.
«10» коды шетелдік, азаматтығы жоқ адам заңды мекенжайын ауыстырған кезде көрсетіледі.
Егер шетелдіктің тұруға ықтиярхатында, азаматтығы жоқ адамның куәлігінде жаңа тіркелген мекенжайға сәйкес келмейтін толық мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) көрсетілсе, тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін ауыстыру қажет.

Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц удостоверения лица без гражданства, отсутствие ИИН в виде на жительство иностранца, удостоверений лица без гражданства). При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные непригодного документа, а на свободном месте оборотной стороны формуляра указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра.
Код «09» указывается при заполнении формуляра по причине утраты иностранцем, лицом без гражданства. Иностранцы, лица без гражданства, утратившие виды на жительство, удостоверения лица без гражданства подают в органы внутренних дел по месту постоянной регистрации письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме, согласно приложению 6 к Инструкции, адресную справку, подтверждающая адрес постоянной регистрации.
В случае если иностранец, лицо без гражданства ранее был документирован в этом же подразделении органа внутренних дел, проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном виде на жительство иностранца, удостоверений лица без гражданства производится уполномоченным сотрудником миграционной полиции в базе данных по номеру вида на жительство, удостоверения лица без гражданства, указанному в адресной справке, предоставляемой иностранцем, лицом без гражданства при обращении в орган внутренних дел.
Обращения иностранцев, лиц без гражданства ранее документированных в этом же подразделении, проверку на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном виде на жительство, удостоверений лица без гражданства производят по картотеке в срок два рабочих дня.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Для подтверждения личности и сведений об утраченном удостоверении лица без гражданства, из ДМП запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная гербовой печатью ДМП.
Ответ на запрос о предоставлении копии формуляра в свободной форме, направляется не позднее следующего дня после поступления заявления от иностранца, лица без гражданства.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства. На оборотной стороне формуляра записывается номер и дата заявления иностранца, лица без гражданства по восстановлению утраченного документа.
В случае утраты иностранцами, лицами без гражданства, вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства при переезде к новому месту жительства, восстановление утраченных документов производится органами внутренних дел по новому месту регистрации.
Найденные виды на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, поступившие в органы внутренних дел и не истребованные их владельцами в течение одного года со дня поступления, уничтожаются в порядке, установленном пунктом 42 настоящей Инструкции, как найденные, но неистребованные.
Код «10» указывается при перемене иностранцем, лицом без гражданства юридического адреса.
Если в виде на жительство иностранца, удостоверений лица без гражданства указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена вида на жительство, удостоверения лица без гражданства.

9, 10, 11-жолдарда шетелдіктің тұруға ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің деректері жазылады. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тіркелген мекенжайы) міндетті түрде толтырылады.
«11» коды:
егер шетелдіктің тұруға ықтиярхаты шетелдіктің ұлттық паспортын;
егер азаматтығы жоқ адамның куәлігі жеке басты куәландыратын құжатты (азаматтығы жоқ адамның куәлігі, бұрынғы КСРО паспорты, бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтама, Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растамайтын анықтама бар болған кезде азаматтықтан шығу туралы анықтама) ұсынған кезде бірінші рет ресімделеді.
Шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға беруді және фотосуреттердің ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгілердің (Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы) бар-жоғы мәніне тексерістер жүзеге асыру үшін.
Көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу не болмаса одан айырылу, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұрғылықты жерге шығу, шетелдік ретінде республика аумағында тіркелу есептері бойынша шетелдікті тексеруді де жүргізеді. Тексеріс бойынша мәліметтер тексеріс материалдарына жинақталады.
18. Тексеріс материалдарына жинақталатын құжаттар мен анықтамалардың барлық көшірмелерін құжаттар қабылдаған көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері түпнұсқалармен міндетті түрде салыстыра тексереді, одан кейін құжаттардың көшірмелеріне «Көшірме дұрыс» деген жазба жасалады, оны салыстыра тексеру жасаған қызметкердің Т.А.Ә., лауазымын көрсете отырып, мөрімен және қолымен куәландырылады.
19. Формулярдағы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдар оны толтыру үшін негіз болған құжаттарға сәйкес толтырылады. Тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға формулярдағы және түбертектегі Т.А.Ә. жазбасы сәйкес болуы тиіс.
7-жолда еркектерге 1 саны, әйелдерге 2 саны қойылады.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдар оны толтыру үшін негіз болған құжаттарға сәйкес:
«01» туу туралы куәлік;
«02» 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты;
«08» азаматтықтан шығу туралы анықтама;
«13» шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген шетелдіктің ұлттық паспорты, азаматтығы жоқ адамның куәлік;
«14» тұруға ықтиярхат;
«15» азаматтығы жоқ адамның куәлігі кодтарын біруақытта қоя отырып толтырылады.
11-жол толтырылады, онда құжат берген органның атауы көрсетіледі.
Формулярдың 12-жолында Қазақстан Республикасының аумағында туған шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін ұсынылған құжаттарға сәйкес тиісті жолдар – облысы, Астана, Алматы қалалары, ауданы және оларға сәйкес кодтары, елді мекені жазылады. Шет елде туған шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға тиісті жолдарда елдің, облыстың (өлкенің), ауданның, елді мекеннің атауы жазылады, бұл ретте тек елдің коды көрсетіледі, қалған кодтар қойылмайды.

В полях 9, 10, 11 записываются данные вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства. При этом обязательно заполняется поле 14 (прежний адрес регистрации).
Код «11» указывается в случаях:
если вид на жительство иностранца оформляется впервые: при предъявлении национального паспорта иностранца;
если удостоверение лица без гражданства оформляется при предъявлении: документ, удостоверяющий личность (удостоверение лица без гражданства, паспорт бывшего СССР, справка об освобождении из мест лишения свободы, справка о выходе из гражданства, при наличии справки, не подтверждающую принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
Для подтверждения выдачи иностранцу, лицу без гражданства и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия действительных документов гражданина Республики Казахстан.
Также уполномоченным сотрудником миграционной полиции производится проверка иностранца по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
18. Все копии документов и справок, приобщаемых к проверочным материалам, уполномоченным сотрудником миграционной полиции, принявшим документы, в обязательном порядке сверяются с оригиналами, после чего на копиях документов проставляется надпись "Копия верна", которая заверяется печатью и подписью сотрудника, производившего сверку с указанием Ф.И.О., должности.
19. Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения. Записи Ф.И.О. в формуляре и в квитанции на получение вида на жительство, удостоверения лица без гражданства должны быть идентичными.
В поле 7 мужчинам проставляется цифра - 1, женщинам - 2.
Поля 9, 10, 11 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения с одновременным проставлением кодов:
«01» свидетельство о рождении;
«02» паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
«08» справка о выходе из гражданства;
«13» национальный паспорт иностранца, удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами иностранного государства;
«14» вид на жительство;
«15» удостоверение лица без гражданства.
Поле 11 заполняется, где указывается наименование органа выдавшего документ.
В поле 12 формуляра для иностранцев, лиц без гражданства, родившихся на территории Республики Казахстан, в соответствии с предъявленным документом записываются в соответствующих строках - область, города Астана, Алматы, район и соответствующие им коды, населенный пункт. Иностранцам, лицам без гражданства, родившимся за границей, записываются в соответствующих строках наименование страны, области (края), района, населенного пункта, при этом указывается только код страны, остальные коды не проставляются.

Формулярдың 13, 14-жолдары шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның қазіргі және бұрынғы тұрақты тіркелген жерінің мекенжайын тиісті жолдарда көрсете отырып толтырылады. «Облыс» деген жолда облыс немесе Астана, Алматы қалалары, «аудан» деген жолда аудан (облыс немесе қала) жазылады.
Облыстық орталықтарда және облыстық маңызы бар қалаларда тұратын шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін «облыс» деген жолда облыстың коды мен атауы көрсетіледі.
Мысалы, Шығыс Қазақстан облысы – «1917». «Аудан» деген жолда қаланың коды көрсетіледі, мысалы: Өскемен қаласы – «401». «Елді мекен» деген жол толтырылмайды, ал «елді мекеннің ауданы» деген жолда Өскемен қаласы ауданының коды көрсетіледі, мысалы: Үлбі – «367», одан кейін көшесі, үй, пәтер көрсетіледі.
14-жол тек тіркелген мекенжайы ауысқан кезде толтырылады.
15-жолда азаматтық алған елінің коды елдер анықтамалығына сәйкес толтырылады.
Формулярдың 16-жолы азаматтың отбасы жағдайына сәйкес бір, екі, үш, төрт кодтарын қою арқылы толтырылады. Екі кодын қою кезінде жұбайлардың Т.А.Ә., неке қию тіркелген күні және тіркеген орган, жұбайлардың қыз кезіндегі, бұрынғы тегі жазылады.
Формулярдың 17-жолында 16 жасқа дейінгі балаларының Т.А.Ә. және туған күндері тиісті жолдарда жазылады. Егер азаматтың 16 жасқа дейінгі үштен артық баласы болса, онда олар туралы мәліметтер «17» жолға қосымша» деп көрсете отырып, жеке параққа жазылады, ол формулярға желімделеді.
Формулярдың 18, 19-жолдарында ата-анасының Т.А.Ә. және олардың туған күндері жазылады. Шетелдікте, азаматтығы жоқ адамда ата-анасы туралы қандай да бір мәліметтер болмаған жағдайда осы мәліметтерге сәйкес толтырылмайды. Бір немесе екі ата-анасы туралы мәліметтер толығымен болмаған жағдайда 18, 19-жолдарда «Мәліметтер жоқ» деген жазба жүргізіледі.
Формулярдың 20-жолында тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адам куәлігінің нөмірі және оларды әзірлеген күні, иесінің құжатты алған күні, оның қолы, сондай-ақ құжатты берген қызметкердің тегі мен қолы көрсетіледі.
Ішкі істер органдарына тапсыруға жататын құжаттарды шетелдік, азаматтығы жоқ адам жоғалтқан жағдайда шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан құжаттарды жоғалтудың мән-жайын, формулярдың сыртқы жағында бос орында көрсетілетін тіркеу нөмірін, көрсете отырып, еркін нысанда өтініш алынады.
20. Құжаттарды, шетелдіктің тұруға ықтиярхатын немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігін бергені үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртектерде формулярлардың нөмірлері жазылады. Құжаттар әзірлеуге арналған формулярларды жіберу тізілімінің бір данасы бар түбіртек салық органы ревизия жүргізгенге дейін формулярларды толтыру орны бойынша ішкі істер органдарда сақтауға жатады. Ревизия жүргізген соң бір жылдан кейін түбіртектер аумақтық ішкі істер органының ішкі тексеріс комиссиясы құжаттар үшін жалпы соманың қатаң есептілігінің бланкілері ревизиясы актілерінде көрсете отырып жояды.

Поля 13, 14 формуляра заполняются с указанием в соответствующих строках адреса постоянной регистрации настоящего и прежнего места жительства иностранца, лица без гражданства. В строке «область» записывается область или города Астана, Алматы, в строке «район» записывается район (области или города).
Для иностранцев, лиц без гражданства проживающих в областных центрах и городах областного значения, в строке «область» указывается код и наименование области.
Например, Восточно-Казахстанская область – «1917». В строке «район» указывается код города, например: город Усть-Каменогорск - «401». Строка «населенный пункт» не заполняется, а в строке «район населенного пункта» указывается код района города Усть-Каменогорска, например: Ульбинский – «367», после чего указывается улица, дом, квартира.
Поле 14 заполняется только при перемене адреса регистрации.
В поле 15 указывается код страны гражданства, согласно справочнику стран.
Поле 16 формуляра заполняется путем проставления кодов один, два, три, четыре в соответствии с семейным положением гражданина. При проставлении кода два записываются Ф.И.О. супругов, дата регистрации и орган, зарегистрировавший брак, девичья, прежняя фамилия супругов.
В поле 17 формуляра в соответствующие строки записываются Ф.И.О. и дата рождения детей до 16 лет. Если у гражданина более трех детей до 16-ти лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием «дополнение к полю «17», который приклеивается к формуляру.
В полях 18, 19 формуляра записываются Ф.И.О. родителей и дата их рождения. При отсутствии у иностранца, лица без гражданства каких-либо сведений о родителях соответствующие этим сведениям строки не заполняются. В случае полного отсутствия сведений об одном или обоих родителях в полях 18, 19 производится запись – «Сведениями не располагает».
В поле 20 формуляра указываются номер вида на жительство, удостоверения лица без гражданства и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись, а также фамилия и подпись сотрудника, выдавшего документ.
В случае утраты иностранцем, лицом без гражданства документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от иностранца, лица без гражданства отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
20. На квитанциях об оплате государственной пошлины за выдачу документов, вида на жительство иностранца или удостоверения лица без гражданства, записываются номера формуляров. Квитанции с одним экземпляром реестра отправки формуляров на изготовление документов, подлежат хранению в органах внутренних дел по месту заполнения формуляров до проведения ревизии налоговым органом. Через год после проведения ревизии, квитанции уничтожаются внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел с указанием в актах ревизии бланков строгой отчетности общей суммы за документы.

21. Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі құжат алуға формуляр толтырған күннен бастап күнтізбелік 60 күн ішінде беріледі.
22. Аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөлімдері формулярлар толтырғаннан кейін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға бұрын берілген жеке басты куәландыратын, сондай-ақ қызметтік белгілердің бар-жоғына Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасы не болмаса формулярлар картотекасы бойынша тексерісті жүзеге асырады. Бұл ретте, барлық деректер және фотосуреттердің ұқсастығы тексеріледі.
Тексерісті жүзеге асырғаннан кейін аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөліністері аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жіберу тізілімін (бұдан әрі – тізілім) Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес 4 данада жасайды, онда формулярлардың нөмірлері, азаматтың Т.А.Ә., толтыру күні, себебі, тізілімге енгізілген формулярлардың саны көрсетіледі. Бұл ретте тізілімдер құжаттардың түрлері (шетелдіктің тұруға ықтиярхаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігі) бойынша және одан әрі толтыру себептерінің кодтары бойынша ресімделген формулярлар бойынша жеке қалыптастырылады:
«07», «09», «10», «11»
«06»;
«пысықтау»;
«тергеу қамауындағылар»;
«сотталғандар».
Тізілімдердің үш данасы формулярлармен бірге Ішкі істер департаменттеріне жіберіледі.
23. Формулярларды толтырудың дұрыстығын және негізділігін тексергеннен кейін КҚПБ аудандық, қалалық бөліністерден алған тізілімдердің және формулярлардың негізінде формулярларды облыстардың, Астана, Алматы қалаларының КҚПБ-дан КҚПД-ге жіберуге аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөлінісінің атауын, шығыс нөмірін және аудандық (қалалық) тізілімдерді жасаған күнін, оларға енгізілген формулярлардың санын көрсете отырып, Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жинақ тізілім (бұдан әрі – жинақ тізілім) құралады.
Жинақ тізілімнің екі данасына КҚПБ-ның азаматтық және иммиграция бөлімінің бастығы қол қояды және аудандық (қалалық) бөліністердің тізілімдері екі данадағы қосымшасымен КҚПД-ға жолданады, жинақ тізілімінің бір данасы және аудандық (қалалық) бөлініс тізілімінің бір данасы КҚПБ-ның жеке номенклатуралық ісінде қалады.
КҚПБ-ны тексеру кезінде анықталған,қайта пысықтауға қайтаруға жататын формулярлар алып қою себебін міндетті түрде көрсете отырып аудандық, қалалық бөліністердің тізілімінен алынып тасталады және жинақ тізілімдері құрастыру кезінде ескерілмейді.
КҚПБ Қазақстан Республикасы ІІМ-нің «Іздестіру» іздестірілудегі адамдардың автоматтандырылған базасы бойынша тексерісті жүзеге асырады, сондай-ақ негізсіз құжаттандыру фактілерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.

21. Виды на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, выдаются в течение 60 календарных дней со дня заполнения формуляра на получение документа.
22. После заполнения формуляров районными (городскими) отделами миграционной полиции осуществляется проверка по централизованной информационной базе данных документируемого населения Республики Казахстан либо по картотеке формуляров на наличие ранее выданных иностранцам, лицам без гражданства документов, удостоверяющих личность, а также служебных отметок. При этом сверяют все данные и тождественность фотографий.
После осуществления проверки, районные (городские) подразделения миграционной полиции составляют реестр на отправку формуляров, оформленных в районных (городских) органах внутренних дел (далее - реестр) в четырех экземплярах по форме, согласно приложению 7 к Инструкции, в котором указываются номера формуляров, Ф.И.О. гражданина, дата, причина заполнения, количество формуляров, внесенных в реестр. При этом реестры формируются отдельно по видам документов (вид на жительство иностранца и удостоверение лица без гражданства) и далее по формулярам, оформленные по кодам причин заполнения:
«07», «09», «10», «11»;
«06»;
«доработка»;
«следственно-арестованные»;
«осужденные».
Три экземпляра реестров вместе с формулярами направляются в Департаменты внутренних дел.
23. После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, УМП на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и формуляров составляется сводный реестр на отправку формуляров в ДМП из УМП областей, городов Астаны, Алматы (далее - сводный реестр) в трех экземплярах по форме, согласно приложению 8 к Инструкции, с указанием наименования районного (городского) подразделения миграционной полиции, исходящего номера и даты составления районных (городских) реестров, количества внесенных в них формуляров.
Два экземпляра сводного реестра подписываются начальником отдела гражданства и иммиграции УМП и с приложением двух экземпляров реестров районного, (городского) подразделений направляются в ДМП, один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного (городского) подразделения остается в отдельном номенклатурном деле УМП.
Выявленные при проверке в УМП формуляры, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений с обязательным указанием причины изъятия, и при составлении сводных реестров не учитываются.
УМП осуществляет проверку формуляров по автоматизированной базе разыскиваемых лиц «Розыск» МВД РК, а также проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования.

24. Аудандық, қалалық бөліністердің тізілімдердің және КҚПБ-ның жиынтық тізілімдерінің формулярлары ІІМ КҚПД-дан құжаттар әзірлеу үшін «АӨО» РМК-нің өндірісіне беріледі, одан кейін оларды КҚПБ-ға одан әрі жолдау үшін формулярлармен және дайын құжаттармен қайтарылады.
25. КҚПД-ға пысықтауға және КҚПБ-ға жіберілген қателер үшін қайтарылған формулярлар олардың аудандық, қалалық көші-қон полициясы бөлінісіне түскен күнінен бастап күнтізбелік он күні мерзімде пысықталады, одан кейін құжаттарды дайындауға жеке тізілімдермен қайта жолданады. КҚПД-ға пысықтауға қайтарылған формулярлар 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пысықтауға қайтарылған формулярларды тіркеу журналдарында ескеріледі.
26. Формулярлар бойынша құжаттар пысықталғаннан кейін және жазбадағы дәл еместігі бойынша «АӨО» РМК-да әзірлеуге жатады: жалпы тәртіпте – өндіріске түскен күннен бастап екі жұмыс күніне дейін.
27. КҚПБ-ға әзірленген тұруға ықтиярхаттар мен азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерін жіберу кезінде КҚПД Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қалалық, аудандық ішкі істер органдарынан Астана, Алматы қалаларының КҚПБ-ға әзірленген құжаттарды, формулярларды жіберуге тізілім (бұдан әрі – әзірленген құжаттарды жіберуге тізілім) құрайды. Бір данасы ІІМ КҚПД-де қалады, ал тізілімнің басқа данасы формулярлармен және дайын құжаттармен тізілімдерге енгізілген формулярлар мен дайын құжаттарды жіберуге «АӨО» РМК-ның ілеспе парағымен Ішкі істер департаментіне жіберіледі.
28. Формулярлармен және дайын құжаттармен КҚПД-ға түскен тізілімдер жалпы тәртіппен ішкі істер органдарында тіркеледі, аудандық, қалалық бөліністерге бөлінеді және оларға тізілімдер бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалаларының КҚПБ-дан қалалық (аудандық) ішкі істер органдарына әзірленген құжаттар жіберуге беріледі.
29. Пысықтау бойынша «АӨО» РМК-нің ілеспе парағымен бірге құжаттарды әзірлеуге формулярлар мен әзірленген құжаттарды жіберуге тізілімдер аудандық, қалалық бөліністерде, КҚПБ-да жеке номенклатуралық істе сақталады.
30. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатына, азаматтығы жоқ адамның куәлігіне берілген формулярлар ішкі істер органдарынның арнайы картотекасында сақталады. Бұл ретте, әртүрлі себептермен ресімделген формулярлар бір шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның анықтамалық деректеріне тіркеледі және бірге сақталады. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның тегін ауыстыру бойынша ресімделген формуляр алфавитке сәйкес қалғандарыннан жеке картотекада орналастырылады, бұл ретте, соңғы формулярда жаңа формуляр нөмірін және жаңа анықтамалық деректерді көрсете отырып, анықтамалық деректердің өзгергені туралы белгі қойылады.
Картотека оларды толтыру және ресімдеу және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу жерi бойынша iшкi iстер органдарының өрт-күзеттiк сигнализациясы жабдықталған, терезелерi торланған, темiр есiкпен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларда орналасуы қажет.
Функционалдық мiндеттерiне осы жұмыстар кiрмейтiн қызметкерлердiң картотекаға енуiне жол берілмейді.
Формулярларды картотекаға орналастыру құжаттарды иелеріне негізді беру фактісін ішкі тексеру комиссиясы тексергеннен және 2-нысанды кітаппен салыстырғаннан кейін жүргізіледі.
Формулярларды картотекаға орналастыру қатаң түрде әліпби ретімен жүргізіледі.
Тегi бiрдей әрiптен басталатын адамдардың формулярлары терiлiп алынады және тегiнiң екiншi әрпi бойынша, одан кейiн үшiншi т.с.с. алфавит ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Абдышев, Авди, Агбанов;
Базиков, Баитов, Бакта және с.с.
Тегi бiрдей адамдардың формулярлары аты және әкесiнiң аты бойынша алфавиттi сақтай отырып, ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
Формулярлардағы тегi, аты, әкесiнiң аты бiрдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсу ретiмен, одан кейiн туған жерiнiң қала, аудан, елдi мекендерi бойынша әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы туған, Алматы қаласының тумасы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы туған, Балхаш қаласының тумасы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 жылы туған.
Мемлекеттік тілде толтырылған формулярлар мынадай тәртіпте алфавит бойынша ұқсас орналастырылады:
Ә әрпі А әрпіне орналастырылады, одан әрі тиісінше: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; h - Х.
Деректер базасында фотосуреттерді қалпына келтіру үшін КҚПД-ның, сондай-ақ заңсыз құжаттандыру фактілері бойынша қызметтік тексеріс жүргізу үшін ішкі істер департаменттерінің сұрау салуларын қоспағанда, анықтама алу, көшiрмесiн түсiрiп алу, қызметтiк белгiлер қою үшiн картотекадан формулярларды алуға кемiнде 1 жұмыс күн мерзiмге алуға жол берiледi. Уақытша алынған формуляр жұмыс күнiнiң соңында картотекаға қайтарылуы керек. Формуляр картотекадан уақытша алған кезде алынған формулярдың орнына формуляр алу себебi және күнi, формуляр уақытша қолында болатын адамның Т.А.Ә. және лауазымы жазылған қызметкердiң қолымен куәландырылған формулярдың көшiрмесi салынады. Формулярды басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлеріне және өзге де тұлғаларға беруге жол берілмейді.
Формулярлар көшірмесі, олардың негізінде деректер базасы қалыптасады, сұрау салулардың бастамашыларына «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес беріледі (жіберіледі). Шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға формулярлардың көшірмесі берілмейді.
Мемлекеттік органдардан тұрақты тұруға ықтиярхаттардың, азаматтығы жоқ адамдарға куәліктердің не болмаса олардың иелерінің қайтыс болғандығын заңсыз беру туралы хабарламалар келіп түскен кезде функционалдық міндетіне картотекалардың сақталуы жауапкершілігіне кіретін көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері тиісті белгілер енгізу үшін формулярларды картотека бойынша тексеріс жүргізеді.
Картотекаға енгізу үшін КҚПД-дан деректер базасынан фотосуретімен, КҚПД-ның куәландырылған мөрімен ақпарат сұратылады.

24. Формуляры с реестрами районных, городских подразделений и сводным реестром УМП передаются из ДМП МВД в производство РГП «ИПЦ» для изготовления документов, после чего возвращаются с формулярами и изготовленными документами для их дальнейшего направления в УМП.
25. Возвращенные ДМП формуляры на доработку в и УМП из-за допущенных ошибок дорабатываются в срок десять календарных дней со дня их поступления в районные, городские подразделения миграционной полиции, после чего они повторно направляются на изготовление документов отдельными реестрами. Возвращенные из ДМП на доработку формуляры учитываются в журналах регистрации формуляров, возвращенных на доработку по форме, согласно приложению 9.
26. Документы по формулярам после доработки и по неточности в записи подлежат изготовлению в РГП «ИПЦ»: в общем порядке - до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
27. При отправке в УМП изготовленных видов на жительство и удостоверений лиц без гражданства ДМП составляет реестр на отправку изготовленных документов, формуляров в УМП г.г. Астаны, Алматы, из в городских, районные органы внутренних дел в двух экземплярах по форме, согласно приложению 10 к Инструкции (далее - реестр на отправку изготовленных документов). Один экземпляр остается в ДМП МВД, а другой экземпляр реестра с сопроводительным листом РГП «ИПЦ» на отправку формуляров и изготовленных документов, включенных в реестр, с формулярами и изготовленными документами направляется в Департаменты внутренних дел.
28. Поступившие в ДМП реестры с формулярами и изготовленными документами регистрируются в общем порядке в органах внутренних дел, распределяются по районным, городским подразделениям и передаются им по реестрам на отправку изготовленных документов из УМП областей, городов Астана и Алматы в городские (районные) органы внутренних дел.
29. Реестры на отправку формуляров на изготовление документов, по доработке вместе с сопроводительным листом РГП «ИПЦ» и изготовленных документов хранятся в районных, городских подразделениях, в УМП в отдельном номенклатурном деле.
30. Формуляры на выданные виды на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства хранятся в органах внутренних дел в специальной картотеке. При этом, формуляры оформленные по различным причинам, на установочные данные одного иностранца, лица без гражданства скрепляются и хранятся вместе. Оформленный формуляр по перемене фамилии иностранца, лица без гражданства раскладывается в картотеке отдельно от остальных соответственно алфавита, при этом в последнем формуляре проставляется отметка об изменении установочных данных с указанием номера формуляра и новых установочных данных.
Картотека должна располагаться в отдельном, изолированном помещении органов внутренних дел по месту их заполнения и регистрации иностранцев и лиц без гражданства, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, железной дверью.
Не допускается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка формуляров в картотеку производится после проверки внутрипроверочной комиссией факта обоснованной выдачи документов владельцам и сверки с книгой формы - 2.
Раскладка в картотеку формуляров производится строго по алфавиту.
Формуляры на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и так далее.
Например: Абдышев, Авди, Агбанов;
Базиков, Баитов, Бакта и т.п.
Формуляры на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и так далее.
При совпадении фамилий, имен, отчеств формуляры раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 года рождения, уроженца города Алматы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 года рождения, уроженца города Балхаш;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 года рождения.
Формуляры, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; h - Х.
Изъятие формуляров из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок, за исключением запросов ДМП для восстановления фотографий в базе данных, а также Департаментов внутренних дел для проведения служебных проверок по фактам незаконного документирования. В конце рабочего дня временно изъятый формуляр должен быть возвращен в картотеку. При временном изъятии формуляра из картотеки взамен изъятого формуляра в картотеку вкладывается копия формуляра, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия формуляра, Ф.И.О. и должность лица, у которого временно находится формуляр. Передавать формуляры работникам других государственных органов и иным лицам не допускается.
Копии формуляров, на основании которых формируется база данных, инициаторам запросов выдаются (высылаются) в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан «О национальных реестрах идентификационных номеров». Иностранцам, лицам без гражданства копии формуляров не выдаются.
При поступлении сообщений из государственных органов о незаконной выдаче видов на жительство, удостоверений лица без гражданства либо со смертью их владельцев, уполномоченный сотрудник миграционной полиции, в чьи функциональные обязанности входит ответственность за сохранность картотеки, производит проверку по картотеке формуляров для внесения соответствующих отметок.
Для внесения в картотеку из ДМП запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная печатью ДМП.

31. Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу кезінде шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның ұсынған құжаттары (ұлттық паспортында) бойынша оның тегі және аты оған қажетті ағылшынша жазумен жазылады. Ішкі істер органына шетелдік, азаматтығы жоқ адам көрсетілген құжаттарға сәйкес онда ағылшын тіліндегі тегі мен атының жазылуын көрсете отырып еркін нысанда жазбаша өтініш береді. Аумақтық ішкі істер органы басшысының қолымен өтініш – «транскрипция», формулярдың сыртқы бетіне желімделеді және құжаттар әзірлеу үшін КҚПД-ге жолданады.
Бұл ретте, шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның тегі мен аты қалаған транскрипцияда формулярда 2,3-жолдың астында көрсетіледі. Азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетінде көрсетіледі және паспортты елтаңбалы мөрмен куландырылады.
3. Бас бостандығына айыру орындарында жазасын өтеп жатқан
адамдарға, қамау бұлтартпау шарасы таңдалған басты
куәландыратын құжаттары жоқ айыпталушыларға құжаттар беру
32. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан және қандай да бір себептер бойынша жеке басты куәландыратын құжаттары жоқ шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар жалпы тәртіпте түзеу мекемелерінің орналасқан жері бойынша ішкі істер органдары құжаттайды.
Формулярдағы «тұрғылықты жері» жолда сотталған адам жазасын өтеп жатқан жердің мекемесі және заңды мекенжайы көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамның әзірленген куәлігі сотталғандардың жеке істерінде сақталады.
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан азаматтығы жоқ адамдар бас бостандығынан айыру орындарынан босаған кезде азаматтығы жоқ адамның куәлігі беріледі.
33. Тергеу қамауындағы шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ жазасын өтеп жатқан адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары жоғалған кезде қылмыстық қудалау органы мен қылмыстық атқару жүйесінің мекемесі құжаттардың жоғалуының мән-жайын көрсете отырып, аумақтық ішкі істер органы басшылығының атына жазбаша өтініш қабылдайды.
Жеке басын растауға арналған тексеруді және жоғалған құжаттар туралы мәліметтер беруді көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері 30 жұмыс күніне дейін мерзімге не болмаса деректер базасындағы картотека бойынша жүргізеді.
Егер жеке басын растауға арналған тексеру және жоғалған құжаттар туралы мәліметтер беру мүмкін болмаған жағдайда деректер базасы бойынша жүргізіледі, қылмыстық қудалау органдары және қылмыстық атқару жүйесінің мекемесі бұрын жоғалған құжат ресімделген ішкі істер органдарынан елтаңбалы мөрмен куәландырылған және лауазымды адамның қолы қойылған формулярдың көшірмесін сұратады.
Құжат дайындау үшін тергеу қамауындағы, сондай-ақ жазасын өтеп жатқан адамдарды құжаттандыру туралы қылмыстық қудалау органдарының және қылмыстық атқару жүйесінің мекемелерінің өтінішімен, мемлекеттік баж төлегені туралы түбіртекпен және екі фотосуретпен бірге көрсетілген құжаттар оны қалпына келтіру үшін тиісті көші-қон полициясы бөлінісіне жолданады.
Жоғарыда көрсетілген адамдардың санатына жеке басты куәландыратын құжаттар беруге арналған формуляр олардың болатын жері бойынша тікелей көші-қон полициясының уәкілетті қызметкері толтырады.
Бұл ретте «тұрғылықты жері» – деген жолда осы адамдар ұсталып отырған алдын ала оқшаулау органының (облыс, қала, аудан, елді мекен, тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы) тұрғылықты жері көрсетіледі. Формуляр жеке басты куәландыратын құжат дайындауға оны толтырғаннан кейін келесі күні жолданады. «АӨО» РМК-да тергеу қамауындағыларға құжаттар дайындау өндіріске түскен күнінен бастап екі жұмыс күнінде жасалады. Құжаттар дайындалғаннан кейін формулярлар оларды ресімдеген ішкі істер органының картотекасына орналастырылады.
Тергеу қамауындағы адамдар күзеттен босаған немесе оған қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған жағдайда құжат иесіне қайтарылады.

31. По представленным иностранцем, лицом без гражданства документам (национальном паспорте), при оформлении вида на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства его фамилия и имя печатаются в необходимом ему английском написании. В орган внутренних дел иностранцем, лицом без гражданства подается письменное заявление в произвольной форме с указанием в нем написания фамилии и имени на английском языке, в соответствии с указанным документом. Заявление с визой руководителя территориального органа внутренних дел – «транскрипция», приклеивается с оборотной стороны формуляра и направляется в ДМП для изготовления документов.
При этом фамилия и имя иностранца, лица без гражданства в желаемой транскрипции указываются в формуляре под полями 2, 3. Регистрационный номер и дата заявления гражданина указываются на оборотной стороне формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
3. Выдача документов лицам, отбывающим наказание
в местах лишения свободы, и обвиняемым, не имеющим документов,
удостоверяющих личность, в отношении которых избрана мера
пресечения – арест
32. Иностранцы, лица без гражданства, отбывающие наказание в местах лишения свободы и не имеющие по каким-либо причинам документов, удостоверяющих личность, документируются органами внутренних дел по месту дислокации исправительных учреждений в общем порядке.
В формуляре в поле «место жительство» указывается учреждение и юридический адрес, где осужденный отбывает наказание.
Изготовленные удостоверения лица без гражданства хранятся в личных делах осужденных.
При освобождении из мест лишения свободы лицам без гражданства, отбывшим наказание в местах лишения свободы, выдаются удостоверения лица без гражданства.
33. При утрате документов, удостоверяющих личность иностранцем, лицом без гражданства следственно-арестованным, а также лицом, отбывающим наказание, органами уголовного преследования и учреждением уголовно-исполнительной системы принимается письменное заявление на имя руководителя территориального органа внутренних дел с указанием обстоятельств утраты документов.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченных документах производится уполномоченным сотрудником миграционной полиции по картотеке, в срок до 30 рабочих дней, либо в базе данных.
В случае, если проверку на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном документе не представляется возможным провести по базе данных, органами уголовного преследования и учреждением уголовно-исполнительной системы из органа внутренних дел, где ранее был оформлен утраченный документ, запрашивается копия формуляра, заверенная гербовой печатью и подписью должностного лица.
Указанные документы вместе с ходатайством органов уголовного преследования и учреждений уголовно-исполнительной системы о документировании следственно-арестованного, а также лица, отбывающего наказание, квитанцией об оплате государственной пошлины и двумя фотографиями для изготовления документа направляются в соответствующее подразделение миграционной полиции для его восстановления.
Формуляр на выдачу документа, удостоверяющего личность, вышеуказанной категории лиц заполняется уполномоченным сотрудником миграционной полиции непосредственно по месту их нахождения.
При этом в поле – «место жительства» указывается место нахождения органа предварительной изоляции (область, город, район, населенный пункт, следственный изолятор, изолятор временного содержания) где содержатся эти лица.
Формуляр направляется на изготовление документа, удостоверяющего личность на следующий день после его заполнения. Срок изготовления документов следственно-арестованным в РГП «ИПЦ» составляет два рабочих дня со дня поступления в производство.
После изготовления документов формуляры помещаются в картотеку органа внутренних дел, их оформившего.
В случае освобождения иностранца из-под стражи или прекращения в отношении него уголовного преследования, документ возвращается владельцу.

4. Шетелдіктің тұруға ықтиярхаттарын және азаматтығы жоқ
адамның куәліктерін алып қою, сақтау, жою
34. Егер: адамды сәйкестендіру мүмкiн болмаса;
оларға өзгерiстер заңсыз енгiзiлсе немесе оған адамды сәйкестендірумен байланысты өзгерiстер енгiзу қажет болса;
олардың қолданылу мерзiмi аяқталса;
олардың жарамсыздығы туралы ішкі істер органдары шығарған қорытындымен сәйкес болса;
олар иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмесе жеке басты куәландыратын құжаттарды уәкілетті ішкі істер органдары алып қояды.
35. Шетелдіктің жарамсыз тұруға ықтиярхаты мен азаматтығы жоқ адамның куәлігі осы Нұсқаулықтың 42-тармағында белгіленген тәртіппен алып қоюға және жойылуға жатады.
36. Адамда жеке басты куәландыратын бiр тектес бiрнеше құжаттар болғанда, жарамдысынан басқасы түгел алынып қойылады.
37. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға шығатын шетелдіктер тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шыққан кезде шетелдіктің тұруға ықтиярхаты ішкі істер органына тапсырылады.
38. Шет елге тұрақты тұруға кеткен шетелдіктердің тұруға ықтиярхаттары, тектері, аттары, әкесінің аттары ауысумен байланысты және басқа да себептермен ауыстырылған, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған, табылған, оның орынан жаңа құжаттар берілген, қайтыс болған азаматтығы жоқ адамның, сондай-ақ шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар талап етпейтін куәліктер әзірлеу күнінен алты ай өткен соң өтеледі және жарамсыз деп есептеледі, одан кейін осы Нұсқаулықтың 42-тармағында көзделген тәртіпте жойылады.
39. «АӨО» РМК шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға жаңа құжаттар әзірлеу кезінде деректер базасына жаңасы шығуына байланысты алдыңғы құжатты жарамсыз деп тану туралы мәліметті автоматты түрде енгізеді. Тұрақты тұруға ықтиярхаттардың және азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерінің иелері қайтыс болғаны туралы мәлімет АХАЖ-дың ақпараттық жүйесінен «АӨО» РМК-ның деректер базасына автоматты түрде енгізіледі.
40. Жарамсыз құжаттарды жою туралы актілер ай сайын КҚПД-ға жолданады. «АӨО» РМК деректер базасына жарамсыз құжаттарды жою актілері түскен күннен бастап 10 күнге дейінгі мерзімде түзету енгізеді.
41. Жойылуға жататын шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі ішкі істер органдарында сақталады.
Электрондық ақпарат тасымалдағышты қамтымайтын жеке басты куәландыратын құжаттарды жою аумақтық ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы айына кем дегенде бір рет жүргізеді. Бұл ретте, жою туралы акт жасалады, онда жоюға жататын тұруға ықтиярхаттан, азаматтығы жоқ адамның куәлігінен кесіліп алынған нөмір желімделеді және жоюға жататын құжаттың түрі, оның иесі туралы мәлімет, Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептері тізбеге сәйкес жойылу себебі көрсетіледі.
Электрондық ақпарат тасымалдағышты қамтитын шетелдіктің ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі айына кем дегенде бір рет ілеспе тізіліммен, онда шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның анықтамалық деректерін, нөмірін, берілген күнін және орталықтанған тәртіпте жою үшін жарамсыз құжатты жою себептерін көрсете отырып КҚПД-ге жолданады.
Жарамсыз құжаттарды жою жағу жолымен ішкі істер органдарында ішкі тексеру комиссиясында, «АӨО» РМК-да жойылуға жататын құжатты одан әрі пайдалану мүмкін еместігін қамтамасыз ететін арнайы құрал-жабдықта жүргізеді.
Егер тұруға ықтиярхаттар, азаматтығы жоқ адамның куәліктер олардың заңсыз берілуі себептері бойынша жойылған жағдайда «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға, республикадан тыс жерге тұрақты тұруға не болмаса олардың иелерінің қайтыс болуына сәйкес жойылады, формулярларда құжаттарды жоюдың көрсетілген себептерінің бірінің акт нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шетелдіктің тұруға ықтиярхатын және
азаматтығы жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру, алып қою және
жою жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Тұруға ықтиярхаттарды, азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер
әзірлеуге арналған формуляр есебін жүргізудің 2-нысан кітабы
формулярлар
(кіріс)
формулярды толтыру күні
шетелдіктің және АЖА-ның Т.А.Ә.
(шығыс)
Туған күні, айы, жылы
формулярды толтыру себебі (кодпен білдіреді)
Алынған құжаттың түрі
Төленген сома
(жеңілдікке арналған негіздеме құжат)
Құжаттардың № және әзірлеу күні
Тұруға ықтиярхат
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
Тұруға ықтиярхат
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
Қорытынды: ___________________________формуляр
оның ішінде тұруға ықтиярхатқа _____________________________
азаматтығы жоқ адамның куәлігіне ____________________________
Ескертпе: Банкноттық фабриканың орамасын ашу кезінде 2-нысан кітапқа орамадағы барлық формуларлардың нөмірлері енгізіледі.
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
Жоғалған тұруға ықтиярхаттар, негізсіз берілген, күші жойылған,
жаңа құжаттарға ауыстыру кезінде және шетелдіктермен,
азаматтығы жоқ адамдардың қайтыс болуына байланысты
тапсырылмаған азаматтығы жоқ адамдардың куәліктер туралы мәліметтер
р/с
Тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің иесінің тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы
Тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің №, берілген күні
Мынадай себеп бойынша алып қоюға жатады
1.
2.
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Кодтар мен қысқартулардың
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ

4. Изъятие, хранение, уничтожение видов на жительство
иностранца и удостоверений лица без гражданства
34. Документы, удостоверяющие личность, изымаются уполномоченными органами внутренних дел в случаях если:
в них невозможно идентифицировать личность;
в них незаконно внесены изменения или в них необходимо внести изменения, связанные с идентификацией личности;
истек срок их действия;
в соответствии с вынесенными органами внутренних дел заключениями о признании их недействительными;
они не соответствуют правовому статусу владельца.
35. Недействительные виды на жительство иностранца и удостоверения лица без гражданства подлежат изъятию и уничтожаются в порядке, установленном пунктом 42 настоящей Инструкции.
36. При наличии у лица нескольких однотипных документов, удостоверяющих личность, изымаются все документы, за исключением действительного.
37. Иностранцы, выезжающие на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, при снятии с регистрации по месту жительства виды на жительство иностранца сдаются в органы внутренних дел.
38. Виды на жительство иностранцев, выехавших на постоянное место жительство за границу, удостоверения лица без гражданства, обмененные в связи с переменой фамилии, имени, отчества и по другим причинам, принявших гражданство Республики Казахстан, найденные, взамен которых выданы новые документы, умерших, а также невостребованных иностранцами, лицами без гражданства по истечении шести месяцев от даты изготовления, погашаются и считаются недействительными, после чего уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 42 настоящей Инструкции.
39. РГП «ИПЦ» при изготовлении иностранцам, лицам без гражданства новых документов автоматически вносит сведения в базу данных о признании предыдущего документа недействительным в связи с выпуском нового. Сведения о смерти владельцев видов на жительство и удостоверений лица без гражданства в базу данных РГП «ИПЦ» автоматически вносит из информационной системы Регистрации актов гражданского состояния.
40. Акты об уничтожении недействительных документов ежемесячно направляются в ДМП. РГП «ИПЦ» вносит корректировку в базу данных, в срок до 10 дней со дня поступления актов уничтожения недействительных документов.
41. Виды на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, подлежащие уничтожению, хранятся в органах внутренних дел.
Уничтожение документов, удостоверяющих личность, не содержащих электронные носители информации, производится не реже одного раза в месяц внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел. При этом составляется акт об уничтожении, в который вклеивается вырезанный из уничтожаемых вида на жительство, удостоверения лица без гражданства номер и указываются тип уничтожаемого документа, сведения о его владельце, причина уничтожения согласно перечню причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан по форме, согласно приложению 11 к Инструкции.
Виды на жительство иностранца, удостоверения лица без гражданства, содержащие электронные носители информации, направляются в ДМП не реже одного раза в месяц сопроводительным реестром с указанием в нем установочных данных иностранца, лица без гражданства, номера, даты выдачи и причины уничтожения недействительного документа для уничтожения в централизованном порядке.
Уничтожение недействительных документов производится внутрипроверочной комиссией в органах внутренних дел - путем сожжения, в РГП «ИПЦ» - на специализированном оборудовании, обеспечивающим невозможность дальнейшего использования уничтожаемого документа.
В случае, если виды на жительство, удостоверения лица без гражданства уничтожены по причинам их незаконной выдачи, аннулирования в соответствии со ст. 49 Закона РК «О миграции населения» приема гражданства Республики Казахстан, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, либо смерти их владельцев, в формулярах указываются номер и дата акта, одна из указанных причин уничтожения документов.
Приложение 1
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
Формуляр
Приложение 2
к Инструкции о применении
Правил документирования населения
Республики Казахстан
форма
КНИГА ФОРМЫ № 2
учета формуляров на изготовление видов на жительство,
удостоверений лица без гражданства
№ формуляров
(приход)
Дата заполнения формуляра
Ф.И.О. иностранца и ЛБГ (расход)
Число, месяц, год рождения
Причина заполнения формуляра (обозначается кодом)
Тип получаемого документа
Сумма оплаты (документ основание на льготы)
№ и дата изготовления документов
Вида на жительство
Удостоверения лица без гражданства
Вида на жительство
Удостоверения лица без гражданства
ИТОГО: формуляров ___________________________________________________
в том числе на вид на жительство ____________________________________
на удостоверения лица без гражданства _______________________________
Примечание: при вскрытии упаковки Банкнотной фабрики, в
книгу формы-2 вносятся номера всех формуляров из упаковки.
Приложение 3
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
Сведения
об утраченных видах на жительство, удостоверениях лица без
гражданства необоснованно выданных, аннулированных, не
сданных при обмене на новые документы и в связи со
смертью иностранцев, лиц без гражданства
п/п
Фамилия, имя, отчество, год рождения владельца вида на жительство, удостоверения лица без гражданства
№ вида на жительство, удостоверения лица без гражданства, дата выдачи
Подлежит изъятию по следующей причине
1.
2.
Приложение 4
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
СПРАВОЧНИК
сокращений и кодов

1. Әкiмшiлiк-аумақтық объектiлер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдерi және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
Тұратын мекенжайын қысқарту анықтамалығы
Барлық мекенжайлар әкiмшiлiк-аумақтық бөлуге сәйкес толтырылады жүргiзiледi.
Уақытша немесе қызметтiк мәндегi объектiлер (қыстау, жазық дала,
сондай-ақ орманшы үйлерi, жол мастерлерi, метеостанция) елдi мекен
болып саналмайды, бiрақ әкiмшiлiк территориялық аймаққа қатысты жазылады.
Елдi мекендер үшiн мынадай қысқартулар қолданылады:
- с - село;
- пос. - кент;
- қтк - қала типтес кент;
- жк - жұмыс кентi;
- т.ж.ст. - темiржол стансасы;
- разъезд - қыстартусыз жазылады;
- ауыл - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауы сөзiндегi "қала" қысқартылып "қ." немесе "қал." қысқартылып жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Көше атауындағы "көше" сөзi "к." деп жазылуына болмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Даңғыл, тұйық, алаң т.б. келесi қысқартулар (немесе жоқ) қолданылады:
- д - даңғыл;
- т - тұйық
- ша - шағын аудан;
- проезд - қысқартусыз;
- шоссе - қысқартусыз;
- буль. - бульвар;
- қалашық - қысқартусыз;
- алаң - алаң
- к. - кент (қала құрамына енгiзiлген);
- разъезд - қысқартусыз;
- ст. – станция;
- жол - жол;
- тракт - қысқартусыз;
- саябақ - қысқартусыз;
- түа - тұрғын үй алабы;
- сквер - қысқартусыз;
- әскери бөлім - ә/б.
Осы тiзiмге енбеген атаулар қысқартусыз жазылады.
ЕЛДЕР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
(азаматтығының)
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

1. Сокращение названий административно-территориальных
объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстан.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЯ
АДРЕСА МЕСТА ЖИТЕЛЬСТВА
Все адреса заполняются в соответствии с существующим
административно-территориальным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное
назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые
также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков,
дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся
самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию
населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и
территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
-с. - село;
-пос. - поселок;
-пгт. - поселок городского типа;
-рп. - рабочий поселок;
-ж.д.ст. - железнодорожная станция;
-разъезд - без сокращений;
-аул - без сокращений;
В наименовании городов слово "город" и сокращения типа "г",
"гор." не употребляются, записываются их наименования в
соответствующей строке.
В наименовании улиц слово "улица" и сокращение типа "ул." не
употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или
нет) следующие сокращения:
-пр. - проспект;
-пер. - переулок;
-мкр. - микрорайон;
-проезд - без сокращений;
-шоссе - без сокращений;
-бул. - бульвар;
-городок - без сокращения;
-пл. - площадь;
-пос. - поселок (включенный в состав городского деления);
-разъезд - без сокращений;
-ст. - станция;
-дор. - дорога;
-тракт - без сокращений;
-ж.м. - жилой массив;
-парк - без сокращений;
-сквер - без сокращений;
-военная часть - в/ч.
Не вошедшие в данный перечень наименования записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК КОДОВ СТРАН МИРА И ГРАЖДАНСТВО (гражданства)
Код
Наименование(каз)
Наименование(рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН
АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел,
M - ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖIК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖIК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕСКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛIШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛIШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДIСТАН МЕН ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДIСТАН МЕН ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМIС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМIС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРIК
ТУРОК
177
F
ТҮРIК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СIБЕ
СИБО
544
F
СIБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРIК
ТЮРК
567
F
ТҮРIК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНКА
ОБЛЫСТАР АУДАНДАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыстың коды
Ауданның коды
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
АҚМОЛА ОБЛ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК КОДОВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол
(F - женский,
M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗIРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖIК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖIК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛIШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛIШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙКА
СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДIСТАН МЕН ПӘКIСТАН
ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ
И ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДIСТАН МЕН
ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМIС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМIС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРIК
ТУРОК
177
F
ТҮРIК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ
НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ
НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СIБЕ
СИБО
544
F
СIБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРIК
ТЮРК
567
F
ТҮРIК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНКА
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Область
Код
обл.
Код
р-на
Наименование (каз.)
Наименование
(рус.)
АҚМОЛА
ОБЛЫСЫ

20__жылғы «______»____________ бастап 20__жылғы «____»____________
аралығында жарамсыз құжаттарды, формулярлардың бланкілерін жоюға осы акітіні жасадық, оның ішінде:
р/с
Жойылатын құжаттың түрі
Жойылатын құжаттан кесіп алынған нөмір
(актіге желімделеді)
Азаматтың Т.А.Ә.
Жою себебі
Ескертпе
Барлығы _________ құжат тексерілді және жоюға дайындалды, оның
ішінде тұруға ықтиярхат _______________дана;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі ________________________дана;
формулярлардың бланкілері ________________дана;
Құжаттар біздің қатысуымызбен өртеу (ұсақтау және т.с.с.) арқылы жойылды.
Комиссия мүшелерінің қолдары:
_____________   _________________________
(қолы)             (Т.А.Ә.)
Ескертпе: жою актісі жойылатын құжаттардың әрбір түріне жеке жасалады.
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
нысан
Бастық
____________________________________
(ішкі істер органының атауы)
____________________________________
азамат
____________________________________
____________________________________
(Т.А.Ә., тіркеу мекенжайы)
ӨТІНІШ
Маған,
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы)
Мынадай жағдайда:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
жоғалғанның орнына тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеуге Сіздің рұқсатыңызды сұраймын.
Жоғалған тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ адамның куәлігі табылған жағдайда тіркелген жері бойынша ішкі істер органына тапсыруға міндеттенемін.
20 жылғы «___»________   ___________________  _____________________
(азаматтың қолы)      (азаматтың Т.А.Ә.)
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20___жылғы «_____»______________
шығыс № ______________________
Аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген
формулярларды жөнелтуге арналған тізілімдер
______________________________________________________
аудандық, қалалық ішкі істер органдарының атауы
________________________________________________________
формулярларды толтыру себептерінің атауы
______________________________
мерзімдік санаты
р/с
N
Формуляр нөмірі
Толтыру себебі
Толтырылған күні
Азаматтың Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
1.
2.
Тізілімге барлығы ________ формуляр енгізілді, оның ішінде:
тұруға ықтиярхатты әзірлеуге _______
азаматтығы жоқ адамның куәлігін әзірлеуге _______
Ішкі істер органының басшысы ____________   ___________________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Ескертпе:
Тізілімде санамаланған формулярлар алды:
__________________________________________________________________
(Облыстың, Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер департаментінің
уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы).
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының
мөртабаны
20 ___ жылғы «____»_________
шығыс № ________
Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПД-ға облыстардың, Астана, Алматы
қалаларының ішкі істер департаменттерінен формулярларды жолдауға жиынтық тізілімі
_______________________________________________________
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер департаментінің атауы
______________________________________________________________
формулярларды толтыру себебінің атауы
_____________________________________________________________
мерзімдік санаты
р/с
Көші-қон полициясы аудандық, қалалық бөліністерінің атауы
Аудандық, қалалық бөлініс тізілімінің шығыс № және күні
Формулярлар саны
1
2
3
4
1.
2.
Жиынтық тізілімге барлығы __________ тізілім,_______ формуляр енгізілді.
Облыстардың (Астана, Алматы қалаларының) Ішкі істер департаменті бөлімінің бастығы __________________
(Т.А.Ә.)
________________
(қолы)
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
Пысықтауға қайтарылған формулярларды тіркеу журналы
р/с
Формулярдың №
Азаматтың Т.А.Ә.
Қайтару себебі
Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПД шығыс № және күні
Ішкі істер департа ментінің кіріс № және күні, шығыс № және күні
Ішкі істер басқармасының кіріс № және күні, шығыс № және күні
Құжатты дайындау күні
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша
Нысан
20__ жылғы «___»_______
шығыс №__________
Дайын құжаттарды, формулярларды Қазақстан Республикасы ІІМ
КҚПД-дан ішкі істер департаменттеріне, ішкі істер
департаменттерінен қалалық, аудандық ішкі істер органына жөнелтуге арналған тізілімдер
р/с
N
Журналдардың
нөмірі
Тұруға
ықтиярхаттардың
саны
Азаматтығы жоқ
адамдардың
саны
Формулярлар саны
Ескертпе
1
2
3
Барлығы:
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы ІІМ КҚП басқармасының уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы
Тізілімде санамаланған құжаттарды берді:
__________________________________________________________________
Қаланың, облыстың Ішкі істер департаментінің уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы
Тізілімде санамаланған құжаттарды алды:
__________________________________________________________________
Қаланың, ауданның ішкі істер басқармасының (бөлімінің) уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә., қолы
Шетелдіктің тұруға
ықтиярхатын және азаматтығы
жоқ адамның куәлігін
ресімдеу, беру, ауыстыру,
алып қою және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
11-қосымша
Шетелдіктердің жарамсыз тұруға ықтиярхаттарын, азаматтығы жоқ
адамның куәліктерін жою себептерінің тізбесі
СЕБЕПТЕРДІҢ АТАУЫ
Т.А.Ә. ауыстыру
Туған күнін ауыстыру
Тұруға ықтиярхаттағы, азаматтығы жоқ адамның куәлігіндегі жазбалардың дәлсіздігі
Одан әрі пайдалану үшін жарамсыздық (құжат тапсырылмаған)
Тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалту
Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға шығу
Тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін («Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына сәйкес) жою
Азаматтың қайтыс болуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Талап етілмейтін құжаттар
Құжаттарды заңсыз беру (құжат тапсырылмаған)
Табылған, бірақ талап етілмеген құжаттар
Мерзімі өткен
Дұрыс емес сурет
Жаңа құжаттың шығуы (тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ адамның куәлігі тапсырылмаған)

"______"____________ 20__ г.     по"____"____________ 20__г.
в том числе:
п/п
Тип
уничтожаемого
документа
Вырезанный из уничтожаемого документа номер (вклеивается в акт)
Ф.И.О. гражданина
Причина
уничтожения
Примечание
Итого проверено и подготовлено к уничтожению __________________
документов в том числе: видов на жительство ___________________ штук;
удостоверений лица без гражданства ______________________ штук;
бланков формуляров                    ___________________ штук;
Документы уничтожены путем сожжения (измельчения и т.п.) в
нашем присутствии.
подписи членов. комиссии:
_____________ ____________________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание: акт на уничтожение составляется отдельно на каждый
тип уничтожаемых документов
Приложение 6
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
Начальнику
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
от гр-на
____________________________________
____________________________________
(Ф.И.О., адрес регистрации)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
прошу Вашего разрешения на оформление вида на жительство,
удостоверения лица без гражданства взамен утраченных (ого) при
следующих обстоятельствах:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При обнаружении утраченных видов на жительство, удостоверений
лица без гражданства обязуюсь сдать в орган внутренних дел по месту
регистрации.
"_____" ___________ 20__ г. __________________ ______________________
(подпись гражданина) (Ф.И.О. гражданина)
Приложение 7
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ______________________
"_____"______________ 20___ г.
РЕЕСТР
на отправку формуляров, оформленных в районных (городских)
органах внутренних дел
_____________________________________________________________________
наименование районных, городских органов внутренних дел
_____________________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
______________________________
категория срочности
N
п/п
Номер
формуляра
Причина заполнения
Дата заполнения
Ф.И.О.
гражданина
1
2
3
4
5
1.
2.
Всего в реестр внесено ________ формуляров, в том числе:
на изготовление удостоверений личности                  _______
на изготовление паспортов                               _______
на изготовление удостоверений личности и паспортов      _______
Руководитель органа внутренних дел ______________ ___________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Примечание:
Перечисленные в реестре формуляры получил:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись уполномоченного сотрудника Департамента
внутренних дел области, городов Астаны, Алматы).
Приложение 8
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ____
"___"______ 20___ г.
СВОДНЫЙ РЕЕСТР
на отправку формуляров в ДМП МВД РК
из Департаментов внутренних дел областей, городов
Астаны, Алматы
_______________________________________________________
наименование Департамента внутренних дел областей,
городов Астаны, Алматы
__________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
__________________________________________________
категория срочности
N
п/п
Наименование районных, городских подразделений миграционной полиции
Исх. N и дата реестра районного, городского подразделения
Количество формуляров
1
2
3
4
1.
2.
Всего в сводный реестр внесено _______ реестров, _______ формуляров.
Начальник отдела
Департамента внутренних дел областей __________________ ____________
(городов Астаны, Алматы)                  (подпись)       (Ф.И.О.)
Приложение 9
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
ЖУРНАЛ
регистрации формуляров, возвращенных на доработку
п/п
Формуляра
Ф.И.О.
гражданина
Причина
возврата
Исх.№ и дата ДМП МВД РК
Вх.№ и дата Исх.№ и дата Департамента внутренних дел
Вх.№ и дата исх.№ и дата Управления внутренних дел
Дата изготовления документа
Приложение 10
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
форма
Исх.                                                   №_____________
"___"_______ 20__ г.
РЕЕСТР
на отправку изготовленных документов, формуляров из ДМП МВД РК
в Департаменты внутренних дел, из Департаментов внутренних дел
в городские, районные органы внутренних дел
п/п
Номера
журналов
Количество
видов на жительство
Количество
удостоверений лица без гражданства
Количество
формуляров
Примечание
1
2
3
ИТОГО:
____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Управления КМП МВД РК
Перечисленные в реестре документы передал:
____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Департамента внутренних
дел города, области
Перечисленные в реестре документы получил:
____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись уполномоченного сотрудника Управления (отдела)
внутренних дел города, района
Приложение 11
к Инструкции по оформлению,
выдачи, замены, изъятия и
уничтожения видов на жительство
иностранца и удостоверений
лица без гражданства
ПЕРЕЧЕНЬ
причин уничтожения недействительных видов на жительство  иностранцев, удостоверений лица без гражданства НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН
перемена Ф.И.О.
перемена даты рождения
неточность записей в виде на жительство, удостоверений лица без гражданства
непригодность для дальнейшего использования (документ не сдан)
утрата вида на жительство, удостоверения лица без гражданства
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
аннулирование вида на жительство, удостоверения лица без гражданства (в соответствии со ст. 49 Закона РК «О миграции населения»)
в связи со смертью гражданина (документ не сдан)
в связи с приобретением гражданства Республики Казахстан (документ не сдан)
невостребованные документы
незаконная выдача документов (документ не сдан)
найденные, но невостребованные документы
просроченные
неверное фото
выпуск нового документа (вид на жительство, удостоверение лица без гражданства не сдан)