Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 223 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қазанда № 8800 тіркелді.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банктердің металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 223 қаулысымен
бекітілген
Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидалары
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 62) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерде (бұдан әрі – банктер), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында клиенттердің металл шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аллокирленбеген металл шоты – банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы аффинирленген бағалы металдардың жеке белгілерін көрсетпестен оларды есепке алу, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдарды қолма-қол емес (заттай емес) нысанда қабылдау, орналастыру және сатып алу-сату бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін ашатын металл шоты;

Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2013 года № 8800.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" в целях определения порядка открытия, ведения и закрытия банками металлических счетов Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 223
Правила открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов разработаны в соответствии с подпунктом 62) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Правила) и определяют порядок открытия, ведения и закрытия металлических счетов клиентов в банках второго уровня (далее – банки), филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) неаллокированный металлический счет – металлический счет, открываемый банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан для учета аффинированных драгоценных металлов без указания их индивидуальных признаков, а также осуществления операций по принятию, размещению и покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов в обезличенной (нефизической) форме;

2) аллокирленген металл шоты – клиент банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына жауапты сақтауға берген аффинирленген бағалы металдарын заттай нысанда жеке белгілерін сақтай отырып есепке алу үшін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы ашатын металл шоты;
3) бағалы металдар – кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобының металдары (палладий, иридий, родий, рутений, осмий);
4) бағалы металдың лигатуралық массасы – қоспаларымен бірге бағалы металдан тұратын құйманың нақты жалпы массасы;
5) клиенттер – металл шоты шартын жасаған жеке және заңды тұлғалар;
6) металл шоты – банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мен клиент арасында аффинирленген бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыру жөніндегі шарттық қатынастарды көрсету тәсілі;
7) өлшеуіш құйма – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде өндірілген және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде белгіленген талаптарға сәйкес келетін не шетелде өндірілген, шығарылған елдің заңнамасына сәйкес дайындалған, таңбаланған және сертификатталған, массасы 1000 грамнан аспайтын және алтын мен күміс үшін бағалы металдың массалық үлесі кемінде 99,99 пайыз және платина мен палладий үшін 99,95 пайыз болатын құйма;
8) стандартты құйма – тазарту кезеңінен өткен және:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде белгіленген талаптарға не Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) немесе Лондон платина тобындағы металдар қауымдастығы (London Platinum and Palladium Market) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтардың құжаттарында "Лондон сапалы жеткізілімі" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер өндірген құймалар;
шығарылған елдің заңнамасына не Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) немесе Лондон платина тобындағы металдар қауымдастығы (London Platinum and Palladium Market) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес дайындалған, таңбаланған және сертификатталған және осы қауымдастықтардың құжаттарында "Лондон сапалы жеткізілімі" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген шет елде өндірілген құймалар түрінде берілген бағалы металл құймасы;
9) аффинирленген бағалы металдар – өңдеуден өткен және қоспалар мен қосалқы құрамдас бөліктерден тазартылған, Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) немесе Лондон платина тобындағы металдар қауымдастығы (London Platinum and Palladium Market) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде белгіленген сапа стандарттары мен талаптарына және/немесе шығарылған елдің сапа стандарттары мен техникалық талаптарына сәйкес келетін сапаға жеткізілген бағалы металдар, сондай-ақ алтын мен күміс үшін бағалы металдың массалық үлесі кемінде 99,99 пайыз болатын бағалы металдардан жасалған монеталар;

2) аллокированный металлический счет – металлический счет, открываемый банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан для учета аффинированных драгоценных металлов в физической форме, переданных клиентом на ответственное хранение в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан с сохранением их индивидуальных признаков;
3) драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) в любом состоянии и виде;
4) лигатурная масса драгоценного металла – фактическая общая масса слитка, содержащего драгоценный металл вместе с примесями;
5) клиенты – физические и юридические лица, заключившие договор металлического счета;
6) металлический счет – способ отражения договорных отношений между банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и клиентом по осуществлению операций с аффинированными драгоценными металлами;
7) мерный слиток – слиток, имеющий массу не более 1000 граммов и массовую долю драгоценного металла не менее 99,99 процента для золота и серебра и 99,95 процента для платины и палладия, произведенный в государствах-членах Евразийского экономического союза и соответствующий установленным требованиям в государствах-членах Евразийского экономического союза, либо иностранного производства, изготовленного, клейменного и сертифицированного в соответствии с законодательством страны происхождения;
8) стандартный слиток - слиток драгоценного металла, прошедший стадию очистки и представленный в виде:
слитков производства государств-членов Евразийского экономического союза, соответствующих установленным требованиям в государствах-членах Евразийского экономического союза либо международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) или Лондонской ассоциацией металлов платиновой группы (London Platinum and Palladium Market) и обозначенным в документах данных ассоциаций как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery");
слитков иностранного производства, изготовленных, клейменных и сертифицированных в соответствии с законодательством страны происхождения либо международными стандартами качества, принятыми Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) или Лондонской ассоциацией металлов платиновой группы (London Platinum and Palladium Market) и обозначенным в документах данных ассоциаций как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery");
9) аффинированные драгоценные металлы – драгоценные металлы, прошедшие обработку и очистку от примесей и сопутствующих компонентов, доведенные до качества, соответствующего международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) или Лондонской ассоциацией металлов платиновой группы (London Platinum and Palladium Market) и/или стандартам качества и требованиям, установленным в государствах-членах Евразийского экономического союза и/или стандартам качества и техническим условиям страны происхождения, а также монеты из драгоценных металлов, имеющие массовую долю драгоценного металла не менее 99,99 процента для золота и серебра;

10) таңба – бағалы металл құймасын дайындаушының/өндірушінің белгісі;
11) химиялық таза масса – қоспаларды есептемегенде бағалы металдың құймадағы массасы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мен клиент арасында металл шоты шарты жасалған кезде металл шоттары ашылады.
Металл шоттар аллокирленген және аллокирленбеген деп бөлінеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Металл шоттар банк шоттары болып табылмайды.
4. Клиентпен металл шоты шарты банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тиісті тексеру жөніндегі шараларды қабылдағаннан кейін жасалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Металл шотты ашу тәртібі
5. Металл шотты ашу банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы белгілеген нысан бойынша клиенттің металл шотын ашу туралы өтінішінің негізінде металл шоттың әр түрі бойынша жеке жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы металл шотты ашу туралы өтінішті 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Металл шотты жүргізу тәртібі
7. Алтынмен операциялар бағалы металдың химиялық таза массасының сандық бірлігімен, күміспен, платинамен және палладиймен операциялар бағалы металдың лигатуралық массасының сандық бірлігімен жүргізіледі.
8. Банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдары стандартты және өлшеуіш құймалар, монеталар түрінде және металл шоты шартында көзделген өзге нысандарда аффинирленген бағалы металдармен металл шоттары бойынша операцияларды жүргізеді.

10) клеймо – метка изготовителя/производителя слитка драгоценного металла;
11) химически чистая масса – масса драгоценного металла, содержащегося в слитке, без учета примесей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Металлические счета открываются при заключении между банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и клиентом договора металлического счета.
Металлические счета подразделяются на аллокированные и неаллокированные.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Металлические счета не являются банковскими счетами.
4. Договор металлического счета с клиентом заключается после принятия банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан мер по надлежащей проверке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок открытия металлического счета
5. Открытие металлического счета осуществляется на основании заявления клиента об открытии металлического счета по форме, установленной банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан отдельно по каждому виду металлического счета.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан рассматривает заявление об открытии металлического счета в течение 3 (трех) рабочих дней.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок ведения металлического счета
7. Операции с золотом совершаются в количественных единицах химически чистой массы драгоценного металла, операции с серебром, платиной и палладием – в количественных единицах лигатурной массы драгоценного металла.
8. Банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан совершают операции по металлическим счетам с аффинированными драгоценными металлами в виде стандартных и мерных слитков, монет и в иных формах, предусмотренных договором металлического счета.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Тазартылған бағалы металдармен қарыздар тазартылған бағалы металдарды заттай нысанда клиентке жеткізу жолымен немесе тазартылған бағалы металдарды клиенттің аллокирленбеген металл шоттарына оның тазартылған бағалы металдарды қайта жеткізу міндеттемесіне айырбастай отырып аудару жолымен беріледі.
10. Тазартылған бағалы металдармен қарыз сомасын өтеу тазартылған бағалы металдарды заттай жеткізу нысанында немесе тазартылған бағалы металдарды клиенттің аллокирленбеген металл шоттарынан аудару жолымен жүзеге асырылады.
1-параграф. Аллокирленген металл шотты жүргізу тәртібі
11. Заттай нысандағы бағалы металдармен операциялар аллокирленген металл шот шартының негізінде металл шот бойынша жүзеге асырылады.
12. Аллокирленген металл шот шарты бойынша берілетін құйманың (монетаның) жай-күйін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін оның әрқайсысының жан-жақты сипаттамасымен қоса тазартылған бағалы металды заттай жеткізу жүзеге асырылады.
13. Аллокирленген металл шот шартында аллокирленген металл шот бойынша жүргізілетін операциялар, аллокирленген металл шотқа аударудың және аллокирленген металл шоттан қайтарудың талаптары, сондай-ақ тазартылған бағалы металдарды сақтаумен және аллокирленген металл шотты жүргізумен байланысты сыйақылар (мүдде) төлеудің тәртібі айқындалады.
14. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы аллокирленген металл шотының шарты бойынша клиентке мынадай қызмет түрлерін ұсынады:
1) тазартылған бағалы металдарды қабылдау және аллокирленген металл шотқа аудару;
2) тазартылған бағалы металдардың жеке белгілерін сақтай отырып, оларды аллокирленген металл шотта сақтау;
3) тазартылған бағалы металдарды аллокирленген металл шоттан аллокирленбеген металл шотқа және керісінше аудару;
4) аллокирленген металл шотқа аударылған тазартылған бағалы металдарды кепілге қоя отырып, ұлттық валюта – теңгемен және шетел валютасымен қарыздар беру;
5) аллокирленген металл шотты жабу;
6) аллокирленген металл шотқа аударылған тазартылған бағалы металдарды аллокирленген металл шот шартына сәйкес қайтару;

Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Займы в аффинированных драгоценных металлах предоставляются путем поставки аффинированных драгоценных металлов клиенту в физической форме или путем перечисления аффинированных драгоценных металлов на неаллокированные металлические счета клиента в обмен на его обязательство обратной поставки аффинированных драгоценных металлов.
10. Погашение суммы займа в аффинированных драгоценных металлах осуществляется в форме физической поставки аффинированных драгоценных металлов или путем перечисления аффинированных драгоценных металлов с неаллокированных металлических счетов клиента.
Параграф 1. Порядок ведения аллокированного
металлического счета
11. Операции с драгоценными металлами в физической форме осуществляются по металлическому счету на основании договора аллокированного металлического счета.
12. По договору аллокированного металлического счета осуществляется физическая поставка аффинированного драгоценного металла с подробным описанием каждого передаваемого слитка (монеты), позволяющего идентифицировать его (ее) состояние.
13. В договоре аллокированного металлического счета определяются операции, проводимые по аллокированному металлическому счету, условия зачисления на аллокированный металлический счет и возврат с аллокированного металлического счета аффинированных драгоценных металлов, а также размер и порядок выплаты вознаграждений (интереса), связанных с хранением аффинированных драгоценных металлов и ведением аллокированного металлического счета.
14. По договору аллокированного металлического счета банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан предоставляет клиенту следующие виды услуг:
1) прием и зачисление аффинированных драгоценных металлов на аллокированный металлический счет;
2) хранение аффинированных драгоценных металлов с сохранением их индивидуальных признаков на аллокированном металлическом счете;
3) перевод аффинированных драгоценных металлов с аллокированного металлического счета на неаллокированный металлический счет и наоборот;
4) предоставление займов в национальной валюте - тенге и иностранной валюте под залог аффинированных драгоценных металлов, зачисленных на аллокированный металлический счет;
5) закрытие аллокированного металлического счета;
6) возврат аффинированных драгоценных металлов, зачисленных на аллокированный металлический счет в соответствии с договором аллокированного металлического счета;

7) аллокирленген металл шот шартына сәйкес өзге де операциялар.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Тазартылған бағалы металдарды аллокирленген металл шоттарда есепке алу және олар бойынша операциялар жүргізу үшін мынадай жеке белгілер пайдаланылады:
1) құймалар үшін – құйманың сериялық нөмірі, өндірген кәсіпорынның тауар белгісі, лигатуралық массасы (граммен және/немесе трой унциясымен), негізгі металдың химиялық таза массасы (граммен және/немесе трой унциясымен), сынамы;
2) монеталар үшін – металдың түрі, лигатуралық массасы (граммен және/немесе трой унциясымен), негізгі бағалы металдың химиялық таза массасы (граммен және/немесе трой унциясымен), сынамы, монетаның номиналы, болған жағдайда соғылған жылы.
16. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы аллокирленген металл шотына клиенттен заттай нысанда қабылдаған аффинирленген бағалы металдар банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігі болып табылмайды және банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы өз атынан және өз есебінен операцияларды жүзеге асыру үшін орналастырмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Аллокирленбеген металл шотты жүргізу тәртібі
17. Қолма-қол емес (заттай емес) нысандағы тазартылған бағалы металдарды қабылдау және орналастыру жөніндегі операциялар аллокирленбеген металл шот шартының негізінде жүзеге асырылады.
18. Аллокирленбеген металл шот шартында аллокирленбеген металл шот бойынша жүргізілетін операциялар, тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шотқа аударудың және аллокирленбеген металл шоттан қайтарудың талаптары, сондай-ақ аллокирленбеген металл шотты жүргізумен, бағалы металдарды аллокирленбеген металл шоттан заттай нысанда аударған және берген кезде олардың жеке белгілерінің өзгеруімен және аллокирленбеген металл шоттың есебіндегі бағалы металл массасының осы шоттағы заттай нысандағы қайтаруға жататын бағалы металдың массасынан ауытқуымен байланысты сыйақылардың (мүдденің) мөлшері мен төлеу тәртібі айқындалады.
19. Аллокирленбеген металл шоттар:

7) иные операции в соответствии с договором аллокированного металлического счета.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для учета аффинированных драгоценных металлов на аллокированных металлических счетах и проведения операций по ним используются следующие индивидуальные признаки:
1) для слитков – серийный номер слитка, товарный знак предприятия-изготовителя, лигатурная масса (в граммах и (или) тройских унциях), химически чистая масса основного металла (в граммах и (или) тройских унциях), проба;
2) для монет – вид металла, лигатурная масса (в граммах и (или) тройских унциях), химически чистая масса основного драгоценного металла (в граммах и (или) тройских унциях), проба, номинал монеты, при наличии год чеканки.
16. Аффинированные драгоценные металлы, принятые банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан от клиента в физической форме на аллокированные металлические счета, не являются собственностью банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и не размещаются банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан для осуществления операций от своего имени и за свой счет.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок ведения неаллокированного
металлического счета
17. Операции по принятию и размещению аффинированных драгоценных металлов в обезличенной (нефизической) форме осуществляются на основании договора неаллокированного металлического счета.
18. В договоре неаллокированного металлического счета определяются операции, проводимые по неаллокированному металлическому счету, условия зачисления на неаллокированный металлический счет и возврат с неаллокированного металлического счета аффинированных драгоценных металлов, а также размер и порядок выплаты вознаграждений (интереса), связанных с ведением неаллокированного металлического счета, изменением индивидуальных признаков драгоценных металлов при их зачислении и выдаче с неаллокированного металлического счета в физической форме и отклонением массы драгоценного металла, числящегося на неаллокированном металлическом счете, от массы драгоценного металла, подлежащего возврату с этого счета в физической форме.
19. Неаллокированные металлические счета делятся на:

1) бағалы металдардың сақтау мерзімі шектеусіз болатын талап еткенге дейінгі шоттар;
2) аллокирленбеген металл шот шартында бағалы металдарды қайтару мерзімі белгіленетін мерзімді шоттар;
3) клиентке бағалы металдармен берілген қарыздарды есепке алу шоттары деп бөлінеді.
20. Аллокирленбеген металл шоттары бойынша аффинирленген бағалы металдарды аударумен байланысты операцияларды жүзеге асыру үшін банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бір-біріне аллокирленбеген металл шоттарын ашады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Аллокирленбеген металл шоттарда есепке алынатын тазартылған бағалы металдар тазартылған бағалы металдардың массасында (салмағында) бухгалтерлік есеп тіркелімінде көрсетіледі.
22. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы аллокирленбеген металл шотының шарты бойынша клиентке мынадай қызмет түрлерін ұсынады:
1) тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шотқа аудару;
2) қарызды тазартылған бағалы металдармен беру;
3) тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шоттан есептен шығару;
4) аллокирленбеген металл шотты жабу;
5) аллокирленбеген металл шот шартына сәйкес өзге де операциялар.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шоттарға қабылдау және орналастыру:
1) тазартылған бағалы металдарды басқа аллокирленбеген металл шоттардан аудару;
2) тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шоттарға олар заттай жеткізілген жағдайда аудару;
3) клиентке сатылған немесе банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы сатып алған аффинирленген бағалы металдарды есепке алу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Аллокирленбеген металл шотқа есептелетін пайыздар, комиссиялық алымдар және аллокирленбеген металл шотты жүргізумен байланысты басқа да сыйақылар (мүдде) аллокирленбеген металл шот шартына сәйкес төленеді.

1) счета до востребования, при которых срок хранения драгоценных металлов не ограничен;
2) срочные счета, при которых в договоре неаллокированного металлического счета устанавливается срок возврата драгоценных металлов;
3) счета учета займов в драгоценных металлах, выданных клиенту.
20. Для осуществления операций, связанных с переводом аффинированных драгоценных металлов по неаллокированным металлическим счетам, банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан открывают неаллокированные металлические счета друг другу.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Аффинированные драгоценные металлы, учитываемые на неаллокированных металлических счетах, отражаются в регистре бухгалтерского учета в массе (весе) аффинированных драгоценных металлов.
22. По договору неаллокированного металлического счета банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан предоставляет клиенту следующие виды услуг:
1) зачисление аффинированных драгоценных металлов на неаллокированный металлический счет;
2) предоставление займа в аффинированных драгоценных металлах;
3) списание аффинированных драгоценных металлов с неаллокированного металлического счета;
4) закрытие неаллокированного металлического счета;
5) иные операции в соответствии с договором неаллокированного металлического счета.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Принятие и размещение аффинированных драгоценных металлов на неаллокированные металлические счета осуществляется путем:
1) перечисления аффинированных драгоценных металлов с других неаллокированных металлических счетов;
2) зачисления на неаллокированные металлические счета аффинированных драгоценных металлов при их физической поставке;
3) зачисления аффинированных драгоценных металлов проданных клиенту или приобретенных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Проценты, начисляемые на неаллокированный металлический счет, комиссионные сборы и прочие вознаграждения (интерес), связанные с ведением неаллокированного металлического счета, выплачиваются согласно договору неаллокированного металлического счета.

4. Металл шотты жабу тәртібі
25. Металл шот, егер металл шот шартында өзгеше көзделмесе, клиенттің өтініші бойынша кез келген уақытта жабылады.
26. Аллокирленген металл шот жабылған кезде қайтару:
1) тазартылған бағалы металдарды заттай нысанда клиентке қайтару;
2) аллокирленген металл шоттағы тазартылған бағалы металдарды сатып алу-сату мәмілесін жасау нәтижесінде ақшаны беру немесе клиенттің банк шотына аудару;
3) тазартылған бағалы металдарды аллокирленбеген металл шоттарға аудару жолымен жүзеге асырылады.
27. Аллокирленбеген металл шот жабылған кезде тазартылған бағалы металдарды қайтару:
1) тазартылған бағалы металдарды басқа аллокирленбеген металл шоттарға аудару;
2) аллокирленбеген металл шоттардан тазартылған бағалы металдарды заттай нысанда алу;
3) аллокирленбеген металл шоттағы тазартылған бағалы металдарды сатып алу-сату мәмілесін жасау нәтижесінде ақшаны беру немесе клиенттің банк шотына аудару жолымен жүзеге асырылады.

4. Порядок закрытия металлического счета
25. Закрытие металлического счета производится по заявлению клиента в любое время, если иное не предусмотрено договором металлического счета.
26. При закрытии аллокированного металлического счета, возврат осуществляется путем:
1) возврата аффинированных драгоценных металлов в физической форме клиенту;
2) выдачи или перечисления денег на банковский счет клиента в результате совершения сделки купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, числящихся на аллокированном металлическом счете;
3) перечисления аффинированных драгоценных металлов на неаллокированные металлические счета.
27. При закрытии неаллокированного металлического счета возврат аффинированных драгоценных металлов осуществляется путем:
1) перечисления аффинированных драгоценных металлов на другие неаллокированные металлические счета;
2) снятия с неаллокированных металлических счетов аффинированных драгоценных металлов в физической форме;
3) выдачи или перечисления денег на банковский счет клиента в результате совершения сделки купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, числящихся на неаллокированном металлическом счете.