Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тану нормативін және қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 16-07/443 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 қазанда № 8837 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тану нормативі және қағидасы бекітілсін.
2. Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті (Тайтубаев М.Қ.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 16-07/443 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын
қолдану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды
сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық
зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға
жарамсыз деп тану нормативі және қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тану нормативі және қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар), "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тану тәртібін және нормативін белгілейді.

Об утверждении правил и норматива списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 16-07/443. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2013 года № 8837.
В соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила и норматив списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Тайтубаеву М. К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 16-07/443
Правила
и норматив списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых
добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении
сроков их хранения или признания непригодными для использования
по назначению по результатам лабораторных исследований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и норматив списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и устанавливают порядок и норматив списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік органдардың бөлімшелері және ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелер, ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғалар, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде, оларды сақтау, тасымалдау және қолдану кезінде тиісті жағдай жасауға, шығындарды азайту бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді.
3. Мемлекеттік органдардың бөлімшелері, ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелер, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығаруды, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тануды, мемлекеттік органдардың бөлімшелері, ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелердің басшысының бұйрығымен құрған комиссиясы атқарады. Комиссияның төрағасы - мемлекеттік органдардың бөлімшелері, ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелердің басшысы болады. Комиссияның мүшелері тақ сан және үш адамнан кем болмауы керек.
4. Ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғалар, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз деп тану үшін, арнайы комиссия құрмай-ақ, өз еркімен есептен шығару немесе жою актісін жасау негізінде жұмыстар атқарады.
5. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын есептен шығару нормативі, оларды пайдалану сілтемелеріне (нұсқаулықтарына) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп
қоспаларын қолдану кезінде оларды есептен шығару тәртібі
6. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану және оларды есептен шығару кезінде, комиссия мына растайтын құжаттарымен танысады:
1) ветеринариялық препараттармен мүліктену (мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру бойынша);
2) жануарлардың энзоотикалық және (немесе) аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды атқару үшін, ветеринариялық препараттарды беру (алып беру) (мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру бойынша);

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Подразделения государственных органов и государственные ветеринарные организации, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью в области ветеринарии обеспечивают работу по сокращению потерь, рациональному применению ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, созданию соответствующих условий их хранения, транспортировки и применения.
3. Списание ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также уничтожение по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований осуществляется комиссией созданной приказом руководителя подразделения государственного органа, государственной ветеринарной организации, осуществляющей деятельность в области ветеринарии. Председателем комиссии является руководитель подразделения государственного органа, государственной ветеринарной организации, осуществляющих деятельность в области ветеринарии. Количество членов комиссии должно быть нечетным и не менее трех человек.
4. Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью в области ветеринарии осуществляют списание ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также уничтожение по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований самостоятельно на основе акта на их списание или уничтожение без создания комиссии.
5. Норматив списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок определяется в соответствии с наставлениями (инструкциями) по их применению, в зависимости от их физико-химических свойств.
2. Порядок списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых
добавок при их использовании
6. При списании ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, при их использовании комиссией изучаются документы, подтверждающие:
1) приобретение ветеринарных препаратов (при финансировании из средств государственного бюджета);
2) выдачу (передачу) ветеринарных препаратов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и (или) энзоотических болезней животных (при финансировании из средств государственного бюджета);

3) жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезіндегі беру (алып беру);
4) жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану (қолдану) кезіндегі растайтын құжаттар (атқарылған жұмыстардың (қызметтердің) актісі және (немесе) атқарылған жұмыстардың (қызметтердің) бағалау актісі және (немесе) басқа растайтын құжаттар) негізімен танысады.
7. Комиссия жеті жұмыс күні ішінде, осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қарайды, салыстырып тексереді, зерттеу қорытындысы бойынша, ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде, осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша есептен шығару актісі рәсімделеді. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының бірнеше түрін есептен шығарғанда, тізім жасалынады, ол ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезіндегі есептен шығару актісінің айрылмайтын бөлігі болып табылады.
Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану (қолдану) кезіндегі есептен шығару актісі рәсімделіп, екі данада жасалынады және комиссия мүшелерінің бәрінің қолы қойылады.
Актінің бірінші данасы есептен шығару үшін бухгалтерияға беріледі, екіншісі - ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларын сақталуына жауапты тұлғада болады.
Ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғалар, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану кезінде оларды есептен шығару актісін рәсімдеп, 2 дана етіп жасайды, қолдары қойылады.
Актінің бірінші данасы, ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғаларға беріледі, екіншісі - ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларын сақталуына жауапты тұлғада болады.
8. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын пайдалану (қолдану) кезіндегі есепке алу және бухгалтерлік есептен шығару, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік заңнамасында көзделген тәртіпке сәйкес атқарылады.
3. Сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық
зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай қолдануға жарамсыз
деп тану тәртібі
9. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын әрі қарай қолдану, өтелдеу (кәдеге жарату) немесе жою мүмкіндіктері жөнінде қажетті сараптама жүргізу және шешім қабылдау үшін, партиясының көлемі (саны) көрсетілген және ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының сақталу шарттарының сақталуына қолайлы жағдай жасалынған, кіруге рұқсат етілмейтін жеке мекен жайда сақталуы қажет.
10. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын жою мына жағдайларда жүзеге асырылады:

3) выдачу (передачу) кормов и кормовых добавок для применения;
4) применение (использование) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (акты выполненных работ (услуг) и (или) акты оценки выполненных работ (услуг) и (или) другие подтверждающие документы).
7. Комиссия в течение семи рабочих дней осуществляет изучение и сверку документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, по результатам оформляет акт списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При списании нескольких видов ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок составляется опись, которая является неотъемлемой частью акта списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании.
Акт списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании составляется в двух экземплярах, подписывается всеми членами комиссии.
Первый экземпляр акта передается в бухгалтерию для снятия с учета, второй – остается у лица, ответственного за хранение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
Юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью в области ветеринарии, составляется акт списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании в двух экземплярах.
Первый экземпляр акта остается у юридического и физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью в области ветеринарии, второй – у лица, ответственного за хранение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
8. Учет и снятие с бухгалтерского подотчета ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, списанных по результатам их применения, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
3. Порядок уничтожения по истечении сроков их хранения или
признания непригодными для использования по назначению по
результатам лабораторных исследований
9. Ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки на период, необходимый для проведения экспертизы и принятия решения о возможности его дальнейшего использования, утилизации или уничтожения, хранится в отдельных помещениях с указанием объема (количества) партии и соблюдением условий, исключающих доступ к ветеринарным препаратам, кормам и кормовым добавкам.
10. Уничтожение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок осуществляется:

1) олардың сақталу мерзімі өтіп кеткенде;
2) зертханалық зерттеулердің нәтижесі бойынша, қолдану жөнінде жарамсыздығы анықталған жағдайда;
3) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 1 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық дәрілік заттардың айналысын реттеу қағидаларының талаптарына сәйкес келмеген кезде;
3-1) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 140 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық мақсаттағы диагностикалық құралдардың айналысын реттеу қағидаларының талаптарына сәйкес келмеген кезде;
4) бұзылғандығы туралы нақты белгілері анықталғанда.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 222 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
11. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының сақталу мерзімі өтіп кеткен жағдайда, оларды жоюға арналған комиссиясы:
1) сақталудағы ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының бар екенін растайтын тізімі бойынша құжаттарды тексереді;
2) сақталу мерзімі өтіп кеткендіктен есептен шығарылуға тиісті ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының (аты, көлемі (саны), сериясы (партиясы) және басқа мәліметтерді) анықтайды.
12. Зертханалық зерттеулердің нәтижесі бойынша қолданылуы жөнінде жарамсыздығы танылған жағдайда, ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын жоюға арналған комиссиясы:
1) ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының бар екенін растайтын тізімі бойынша құжаттарды тексереді;
2) ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының қолданылу бойынша қолдану жарамсыздығының себебін анықтайды;
3) зертханалық зерттеулердің нәтижелерінің қорытындысы бойынша қолдану үшін жарамсыздық танытқан белгілері арқылы есептен шығаруға жататын ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының көлемін (санын) анықтайды;
4) ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары жөніндегі мәліметтерді, зертханалық зерттеулердің нәтижелерінде көрсетілген қорытындысымен, бір-бірімен салыстырады.
13. Жойылатын ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары, осы өнім үшін өзгеше өң беретін өткір иіс шығаратын заттармен (керосин, мұнай, фенол, хлорлы әк) немесе бояғыштармен жарамсыздандырылады.
14. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын жою, осы Қағиданың 11 және 12 тармақтарында көрсетілген жүргізілген шаралардың қорытындысы бойынша, комиссиялық түрде жою жүзеге асырылады.

1) по истечении сроков годности их хранения;
2) при признании непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований;
3) при несоответствии требованиям Правил регулирования обращения ветеринарных лекарственных средств на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 года № 1;
3-1) при несоответствии требованиям Правил регулирования обращения диагностических средств ветеринарного назначения на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 сентября 2022 года № 140;
4) при наличии явных признаков порчи.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 222 (порядок введения в действие см. п. 4).
11. Комиссия для уничтожения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок по истечении сроков их хранения:
1) проверяет документы, подтверждающие наличие ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок на хранении;
2) определяет ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, подлежащие списанию с истекшим сроком хранения (наименование, объемы (количество), серии (партии) и другие сведения).
12. Комиссия для уничтожения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при признании непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований:
1) проверяет документы, подтверждающие наличие ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
2) выясняет причину непригодности использования по назначению ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
3) определяет объемы (количество) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, подлежащих списанию при признании непригодности для использования по назначению по результатам лабораторных исследований;
4) сличает ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки со сведениями о них, указанных в результатах лабораторных исследований.
13. Ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, подлежащие уничтожению денатурируются резко пахнущим веществом (керосином, нефтью, фенолом, хлорной известью) или красителем, дающим окраску, необычную для данной продукции.
14. По результатам проведенных мероприятий, указанных в пунктах 11 и 12 настоящих Правил осуществляется комиссионное уничтожение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.

15. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын кәдеге жарату және жою Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Зертханалық зерттеулердің нәтижелерімен мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған ветеринариялық препараттарды жою Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 7-1/625 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10298 болып тіркелген) бекітілген Жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы келісу қағидаларына сәйкес келісілген нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Комиссия жеті жұмыс күні ішінде, осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қарайды, салыстырып тексереді, зерттеу қорытындысы бойынша, ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын қолдану кезінде, осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес үлгісі бойынша, ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларын жою актісін рәсімдейді. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларының бірнеше түрін жойған кезде, жою актісінің ажырамайтын бөлігі болып табылатын, тізім жасалады.
Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларының жою актісі екі дана жасалынып, комиссияның барлық мүшелері қолдарын қояды.
Актінің бірінші данасы есептен шығару үшін бухгалтерияға беріледі, екіншісі ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының сақталуына жауапты тұлғада болады.
Ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларының жою актісі, қолдану кезінде ветеринария саласында кәсіпкерлікпен айналысатын заңды және жеке тұлғалармен екі дана жасалынып, қолдарын қояды.
Актінің бірінші данасы ветеринария саласында кәсіпкерлікпен айналысатын заңды және жеке тұлғаларға беріледі, екіншісі ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының сақталуына жауапты тұлғада болады.
17. Жойылған ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларының жүргізілген бухгалтерлік есебі және бухгалтерлік есептен шығарылуы, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес, бухгалтерлік есеп бойынша және қаржылық есептілік бойынша жүзеге асырылады.
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп пен жемшөп қоспаларын
пайдалану кезінде оларды есептен
шығару, сондай-ақ оларды сақтау
мерзімдері өткеннен кейін жою
немесе зертханалық зерттеу
нәтижелері бойынша мақсатына
қарай пайдалануға жарамсыз деп
тану нормативіне және қағидасына
1-қосымша
Мемлекеттік органдардың бөлімшелері және ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелер, ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғалар
_________________________________
_________________________________
Кодтары
ББН (ЖБН)
Негіздеме
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
______________________________________________________ есептен шығару
(ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспаларының аталуы)
Актісі №____
р/р №-і
Ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының атауы
Өлшем бірлігі
Көлемі (саны)
Дайындалған күні, Сериясы (партиясы)
Бастапқы құны, теңгемен
Бірлік үшін бағасы, теңгемен
Сомасы, теңгемен
Нөмірі
Номенклатуралық
Тізімдеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Есептен шығару себебі _______________________________________________
Сапалық сипатамалары ________________________________________________
Комиссияның қортындысы ______________________________________________
Қосымшасы: Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ___________ ____________________________ _________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы
Комиссия мүшелері: ___________ _____________________________ ________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы
___________ _____________________________ ________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп пен жемшөп қоспаларын
пайдалану кезінде оларды есептен
шығару, сондай-ақ оларды сақтау
мерзімдері өткеннен кейін жою
немесе зертханалық зерттеу
нәтижелері бойынша мақсатына
қарай пайдалануға жарамсыз деп
тану нормативіне және қағидасына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың бөлімшелері және ветеринария саласында қызмет атқаратын мемлекеттік ветеринариялық мекемелер, ветеринария саласында кәсіпшілік қызметтер атқаратын заңды және жеке тұлғалар
_________________________________
_________________________________
Кодтары
ББН (ЖБН)
Негіздеме
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
________________________________________________________________ жою
(ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспалары)
Актісі №____
р/р №-і
Ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының атауы
Өлшем бірлігі
Көлемі (саны)
Дайындалған күні, Сериясы (партиясы)
Бастапқы құны, теңгемен
Бірлік үшін бағасы, теңгемен
Сомасы, теңгемен
Нөмірі
Номенклатуралық
Тізімдеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жою себебі __________________________________________________________
Сапалық сипатамалары ________________________________________________
Комиссияның қортындысы ______________________________________________
Қосымшасы: Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ___________ ____________________________ _________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы
Комиссия мүшелері: ___________ _____________________________ ________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы
___________ _____________________________ ________
лауазымы тегі, аты және әкесінің аты қолы

15. Утилизация и уничтожение кормов и кормовых добавок осуществляются в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140.
Уничтожение ветеринарных препаратов, признанных по результатам лабораторных исследований непригодными для использования по назначению, осуществляется в соответствии с нормативно-технической документацией, согласованной согласно Правилам согласования нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 7-1/625 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10298).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Комиссия в течение семи рабочих дней осуществляет изучение и сверку документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил, по результатам оформляет акт уничтожения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При уничтожении нескольких видов ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок составляется опись, которая является неотъемлемой частью акта уничтожения.
Акт уничтожения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок составляется в двух экземплярах, подписывается всеми членами комиссии.
Первый экземпляр акта передается в бухгалтерию для снятия с учета, второй – остается у лица, ответственного за хранение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
Юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью в области ветеринарии, составляется акт уничтожения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, при их использовании в двух экземплярах.
Первый экземпляр акта остается у юридического и физического лица занимающихся предпринимательской деятельностью в области ветеринарии, второй – у лица, ответственного за хранение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
17. Учет и снятие с бухгалтерского подотчета уничтоженных ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Приложение 1
к Правилам и нормативу списания
ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок
при их использовании,
а также уничтожения по
истечении сроков их хранения
или признания непригодными
для использования по назначению
по результатам лабораторных исследований
Подразделения государственных органов и государственные ветеринарные организации осуществляющих деятельность в области ветеринарии, юридические и физические лица занимающиеся предпринимательской деятельностью в области ветеринарии
________________________________________
________________________________________
Коды
БИН (ИИН)
Основание
Номер
документа
Дата
составления
Акт № ____ на списание ______________________________________________________
(наименование ветеринарных препаратов, кормов и
кормовых добавок)
п/п
Наименование ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Единица измерения
Объем (количество)
Дата изготовления, Серия (партия)
Первоначальная стоимость в тенге
Цена за единицу, в тенге
Сумма, в тенге
Номер
Номенклатурный
Инвентарный
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Причина списания ____________________________________________________
Качественные характеристики _________________________________________
Заключение комиссии _________________________________________________
Приложение: Перечень прилагаемых документов _________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии: ___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись
Члены комиссии: ___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись
___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись
Приложение 2
к Правилам и нормативу списания
ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок
при их использовании,
а также уничтожения по
истечении сроков их хранения
или признания непригодными
для использования по назначению
по результатам лабораторных исследований
Подразделения государственных органов и государственные ветеринарные организации осуществляющих деятельность в области ветеринарии, юридические и физические лица занимающиеся предпринимательской деятельностью в области ветеринарии
________________________________________
________________________________________
Коды
БИН (ИИН)
Основание
Номер
документа
Дата
составления
Акт № ____ уничтожения ______________________________________________________
(наименование ветеринарных препаратов, кормов и
кормовых добавок)
п/п
Наименование ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Единица измерения
Объем (количество)
Дата изготовления, Серия (партия)
Первоначальная стоимость, в тенге
Цена за единицу, в тенге
Сумма, в тенге
Номер
Номенклатурный
Инвентарный
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Причина уничтожения _________________________________________________
Качественные характеристики _________________________________________
Заключение комиссии _________________________________________________
Приложение: Перечень прилагаемых документов _________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии: ___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись
Члены комиссии: ___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись
___________ _______________________ __________
должность фамилия, имя и отчество подпись