"Жолаушылар вагондарын қарау және жөндеу" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 29 қарашадағы № 962 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8996 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Жолаушылар вагондарын қарау және жөндеу» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің                                          С. Сарсенов
міндетін атқарушы
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы «29 қарашадағы № 962
бұйрығымен бекітілген
«Жолаушылар вагондарын қарау және жөндеу» кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Осмотр и ремонт пассажирских вагонов"
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 962. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8996. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Осмотр и ремонт пассажирских вагонов».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом и.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 962
Профессиональный стандарт
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»

1. Жалпы бөлім
1. «Жолаушылар вагондарын қарау және жөндеу» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Осмотр и ремонт пассажирских вагонов» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Ремонт, техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимой для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес–процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 33.17 «Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жолаушылар вагонын тексеру және жөндеу;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Вагондарға техникалық қызмет көрсету
бекеті бастығы»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;

8) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «3317 Ремонт техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования»;
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
осмотр и ремонт пассажирских вагонов;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Начальник пункта
технического обслуживания вагонов»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеті бастығы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүк вагондарды жөндеу-тексеру бригадасының (тобының) тексеру және жөндеу жұмыстарын орындауын басқару;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеті бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Техникалық қызмет көрсету бекеті шебері»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техникалық қызмет көрсету бекеті шебері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүк техникалық қызмет көрсету бекеттері қызметкерлерінің жұмыстарын тіркеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет көрсету бекеті шеберінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Техникалық қызмет көрсету бекеті операторы»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық топ: 7511 «Теміржол көлігінің механизмдері мен жолдық машиналарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техникалық қызмет көрсету бекеті операторы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүк вагон паркінің техникалық жағдайын тексеру, жолаушылар вагонына техникалық қызмет көрсету және жабдықталуын бақылауды жүзеге асыру;

3) возможные наименования должности (профессии): начальник пункта технического обслуживания вагонов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом руководства работ по выполнению осмотра и ремонта на пунктах технического обслуживания вагонов ремонтно-смотровыми бригадами (группами);
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника пункта технического обслуживания вагонов» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Мастер пункта технического обслуживания»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): мастер пункта технического обслуживания;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом учета работы сотрудников пункта технического обслуживания;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера пункта технического обслуживания» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Оператор пункта технического обслуживания»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): оператор пункта технического обслуживания;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом учета технического состояния вагонного парка, контроля за выполнением технического обслуживания и экипировки пассажирских вагонов;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет көрсету бекеті операторының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф «Нұсқаушы (автотежеуіш пен букстік торап бойынша,
өндірістік-техникалық оқу бойынша)»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 2359 «Басқа топтарға кірмеген, оқыту бойынша мамандар»
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: нұсқаушы (автотежеуіш пен букстік торап бойынша, өндірістік-техникалық оқу бойынша);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - тәртіп пен поезд қозғалысы қауіпсіздігі деңгейін одан әрі арттыруға бағытталған жұмыстардың айлық жоспарын құру және жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Нұсқаушының (автотежеуіш пен букстік торап бойынша, өндірістік-техникалық оқу бойынша) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф «Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы»
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3; СБШ бойынша – 2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жылжымалы құрамды, аумақты тазалау, үрлеу, сүрту, жинау, жуу жұмыстары;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 5-кестесінде келтірілген.

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора пункта технического обслуживания» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Инструктор
(по автотормозам и буксовому узлу, по
производственно-техническому обучению)»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 2359 «Специалисты по обучению, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): инструктор (по автотормозам и буксовому узлу, по производственно-техническому обучению);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - составление и осуществление ежемесячных планов работ, направленные на дельнейшее повышение уровня дисциплины и безопасность движения поездов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инструктора (по автотормозам и буксовому узлу, по производственно-техническому обучению)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Мойщик-уборщик подвижного состава»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-3, по ОРК – 2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): мойщик-уборщик подвижного состава;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление процесса очистки, продувки, обтирки, уборки, обмывки подвижного состава, территории;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мойщика-уборщика подвижного состава» приложения 2 к настоящему ПС.

6-параграф «Дизельді қондырғы механигі»
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4; СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3115 «Техниктер-механиктер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: дизельді қондырғы механигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - бекітілген мерзімде және толық көлемде дұрыс техникалық қызмет көрсету және жабдық кемшіліктерін анықтау және жою;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Дизель қондырғы механигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 6-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
12. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 16-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
13. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 16-кестелерінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
14. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
15. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
16. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
17. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Жолаушылар вагондарын
қарау және жөндеу»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

Параграф 6 «Механик дизельной установки»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4; по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 3115 «Техники-механики»;
3) возможные наименования должности (профессии): механик дизельной установки;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение технического обслуживания в установленные сроки и в полном объеме, выявление и устранение неполадок оборудования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы механик дизельной установки» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
12. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 16 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единиц ПС.
5. Описание единиц ПС
13. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов,
выдаваемых на основе настоящего ПС
14. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
15. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
16. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
17. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі вагондарды жөндеу-тексеру бригадасының (тобының) тексеру және жөндеу жұмыстарын орындауын басқару
Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеті бастығы
Бекет бастығы (көлікте)
5
-
2
Техникалық қызмет көрсету бекеттері қызметкерлерінің жұмыстарын тіркеу
Техникалық қызмет көрсету бекеті шебері
Жөндеу-тұрақ бекеті шебері
4
1
3
Вагон паркінің техникалық жағдайын тексеру. Жолаушылар вагонына техникалық қызмет көрсету және жабдықталуын бақылауды жүзеге асыру
Техникалық қызмет көрсету бекеті операторы
Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы
3
-
4
Тәртіп пен поезд қозғалысы қауіпсіздігі деңгейін одан әрі арттыруға бағытталған жұмыстардың айлық жоспарын құру және жүзеге асыру
Нұсқаушы (автотежеуіш пен букстік торап бойынша, өндірістік-техникалық оқу бойынша)
Нұсқаушы
4
1
5
Жылжымалы құрамды, аумақты тазалау, үрлеу, сүрту, жинау, жуу.
Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы
Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы
2-3
1-4
6
Бекітілген мерзімде және толық көлемде дұрыс техникалық қызмет көрсету және жабдық кемшіліктерін анықтау және жою
Дизельді қондырғы механигі
Дизельді, тоңазытқыш қондырғы механигі
4
1

профессии согласно ГК РК 01-2005
Квалификационный
уровень
ОРК
Разряды
по ЕТКС
1
Руководство работами по выполнению осмотра и ремонта на пунктах технического обслуживания вагонов ремонтно-смотровыми бригадами (группами)
Начальник пункта технического обслуживания вагонов
Начальник пункта (на транспорте)
5
-
2
Учет работы сотрудников пункта технического обслуживания
Мастер пункта технического обслуживания
Мастер ремонтно-отстойного пункта
5
-
3
Учет технического состояния вагонного парка. Осуществление контроля за выполнением технического обслуживания и экипировки пассажирских вагонов
Оператор пункта технического обслуживания
Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров
3
-
4
Составление и осуществление ежемесячных планов работы, направленных на дельнейшее повышение уровня дисциплины и безопасности движения поездов
Инструктор (по автотормозам и буксовому узлу, по производственно-техническому обучению)
Инструктор
4
-
5
Очистка, продувка, обтирка, уборка, обмывка подвижного состава, территории
Мойщик-уборщик подвижного состава
Мойщик-уборщик подвижного состава
2-3
1-4
6
Обеспечение исправного технического обслуживания в установленных сроках и в полном объеме, выявление и устранение неполадок оборудования
Механик дизельной установки
Механик дизельной и холодильной установок
4
-

Ескертпе: БТБА – Қазақстан Республикасының жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Жолаушылар вагондарын
қарау және жөндеу»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагондарға техникалық
қызмет көрсету бекеті бастығының еңбек жағдайына, білімі
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кіреберіс жолдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (немесе орта білімнен соң), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
Кемінде 3 жыл
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Кемінде 1 жыл
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеті шебердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кіреберіс жолдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы талаптықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (немесе орта білімнен соң), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
Кемінде 3 жыл
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеті операторының жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Техникалық қызмет көрсету бекеті
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медециналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы талаплықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз жалпы орта білім немесе негізгі орта білімі базасында кәсіптік білім және техникалық немесе жалпы орта білім болғанда кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі бағдарлама бойынша кәсіптік дайындық базасында ұйымдастыру курстары немесе кәсіпорындағы білім) және/немесе практикалық тәжірибе.
Кемінде 2 жыл
4-кесте
4-Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Нұсқаушының
(автотежеуіш пен букстік торап бойынша, өндірістік-техникалық
оқу бойынша) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Техникалық қызмет көрсету бекеті
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы талаптан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім практикалық тәжірибе
Кемінде 2 жыл
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
5-кесте

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 года.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы начальника пункта технического
обслуживания вагонов
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные станции и подъездные пути
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, повышенный уровень шума, вибрации
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование (или после среднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 3 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт
не менее 1 года
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы мастер пункта технического
обслуживания
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные станции и подъездные пути
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, повышенный уровень шума, повышенный уровень вибрации
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан. Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 3 лет
Высшее образование
Без предъявления к стажу работы
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы оператора пункта технического
обслуживания
Возможные места работы по профессии (организации)
Пункт технического обслуживания
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, повышенный уровень шума, вибрации, запыленности
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан. Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
не менее 2 лет
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы инструктора (по автотормозам
и буксовому узлу, по производственно-техническому
обучению)
Возможные места работы по профессии (организации)
Пункт технического обслуживания
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
не менее 2 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование
Без предъявления к стажу работы
Таблица 5

5. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жылжымалы құрамды
жуып-тазалаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол жылжымалы құрамы, дезинфекциялық-жуу станциялары мен бекеттері аумақтары, вагондарды кешенді дайындау бекетті
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – тозаңдылық, газдылық, вибрация
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы талаптықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, кәсіпорындағы білім не оқу)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
2 деңгейде 2 жыл
6-кесте
6. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Дизельді қондырғы
механигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Дизелдік қондырғы, вагон
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – шудың жоғары деңгейі, вибрация, жұмыс аймағындағы ауаның жоғары газдылығы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы талаптықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 1 жыл
«Жолаушылар вагондарын
қарау және жөндеу»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеті бастығы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Вагондарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау сапасын бақылау
2 Ф
Жұмысшылардың еңбекті қорғау ережесі мен нормаларын және қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау
2-кесте
2. «Техникалық қызмет көрсету бекеті шебері» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Құрылымдағы уақытылы ауыстырылымдар туралы хабарлау, журналдар жүргізу және мәлімдемелер рәсімдеу, нұсқама жүргізу
2 Ф
Техникалық қызмет көрсету бекеттері қызметкерлерінің жұмыстарын тіркеу
3-кесте

5. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы мойщика-уборщика подвижного
состава
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожный подвижной состав, территории дезинфекционно-промывочных станций и пунктов, пунктов комплексной подготовки вагонов
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда – запыленность загазованность, вибрации
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы в организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
без предъявления требований к стажу работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
2 года на 2 уровне
Таблица 6
6. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы механика дизельной установки
Возможные места работы по профессии (организации)
Дизельная установка, вагон
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - повышенный уровень шума, вибрации, загазованность воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
не менее 1 года
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пункта технического обслуживания вагонов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Контроль качества выполнения ремонта и технического обслуживания вагонов
Ф 2
Контроль соблюдения работниками норм охраны труда и техники безопасности
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер пункта технического обслуживания»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Оповещение о своевременных заменах в составах, ведение журналов и оформление заявок, проведение инструктажа
Ф 2
Учет работы сотрудников пункта технического обслуживания
Таблица 3

3. «Техникалық қызмет көрсету бекеті операторы» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Вагон паркінің, жолаушылар вагондарының, құрал-саймандар мен құрылғылардың техникалық күйін есепке алу
2 Ф
Жолаушылар вагондардың жабдықтары мен техникалық қызмет көрсету графигін орындауды бақылауды іске асыру. Журналдарға жазбаларды жазу
4-кесте
4. «Нұсқаушы (автотежеуіш пен букстік торап бойынша,
өндірістік-техникалық оқу бойынша)» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Поезд қозғалысының қауіпсіздігі мен алдағы тәртіп деңгейін жоғарылатуға бағытталған, шараларды іске асыру және жұмыс жоспарларын құрастыр
2 Ф
Мерзімді нұсқамалар, техникалық және практикалық сабақтар жүргізу
5-кесте
5. «Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясы атауы (кәсіптік стандарттың бірліктері)
1 Ф
Жылжымалы құрамды тазалау, сүрту, жинау, жуу
2 Ф
Ерітінді дайындау, жұмыс режимін реттеу, аумақты тазалау
6-кесте
6. «Дизельді қондырғы механигі» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Техникалық құжаттамаларды жүргізу. Вагондарды тіркеу және ажырату, вагондарды қабылдауға, оның құрылғыларын жөндеуден алуына қатысу
2 Ф
Вагонды қарау және техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді бақылау
Ескерту: Ф – функция.
«Жолаушылар вагондарын
қарау және жөндеу»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
«Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеті бастығы»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагондар, поездар
Техникалық құжаттар
1-1 М Вагонды жөндеу сапасын жақсарту бойынша шаралар мен ұсыныстарды әзірлеуге қатысу. Поездардың кешігу жағдайларында және вагондардың жүрісі кезінде ақауларға байланысты ағыту жағдайларын тергеуге қатысу
Вагонды жөндеу сапасын жақсарту бойынша жұмыстарды орындауды, поездардың кешігу жағдайларын тергеуді бақылау және түзету. Өндірістік зақымданушылық себептерін талдау, өзіндік талдау дағдысы
Теміржолды техникалық пайдалану, теміржолдағы сигнал беру жүйесі, теміржолдардағы поездар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар, вагондарды технологиялық қызмет көрсету бекетті бастығының жұмысын реттеуші әдістемелік, нормативтік және басқа да басқарма мәліметтері, вагондарды тексеру және жөндеу бойынша технологиялық процесстер, теміржол көлігіндегі өндіріспен байланысты жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу тәртібі, экономика, өндіріс, еңбек және басқарма негіздері, еңбек заңнамасы негіздері, ішкі еңбек тәртібі, теміржол көлігі жұмысшыларының жұмыс уақыты және демалыс уақыты, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі туралы білім. Вагондар мен контейнерлерді жүйелік талдау және сапасын бақылауды жобалау әдістемесі, жұмысшылардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын сақтауы туралы, басқармалық шешімдерді қабылдау әдістері, командамен жұмыс туралы білім
Вагондар, контейнерлер, қосалқы бөлшектер мен тетіктер
Вагондарды тексеру және жөндеу бойынша құжаттар
1-2 М Вагондарды техникалық қызмет көрсету бекеттерінде тексеру және жөндеу жұмыстарын басқару. Қосалқы бөлшектер мен тетіктердің бар болуын және пайдаланылуын бақылау
Вагондар мен контейнерлерге техникалық қызмет көрсету бекеттерінде тексеріс және жөндеу жұмыстарын жүргізуді бақылау және түзету
2 Ф
Вагондар
Кадрлар бойынша құжаттар
2.1 М: Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі жұмысшылар жұмысын үйлестіру, жұмысшылар кадрын таңдауды жүзеге асыру
Вагондарға техникалық қызмет көрсету бекеттерінің жұмысшылары қызметін талдау және түзету кезінде шешімдер қабылдау
Бекеттің өндірістік қызметі бойынша есеп
2-2 М Бекеттің өндірістік қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, есепке алу және есепті дұрыс құру.
Бекеттің өндірістік қызметін бақылау және түзету. Жұмысшылар қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, есепке алу және бекеттің өндірістік қызметіне есеп беру кезінде талдау және шешімдер қабылдау
Технологиялық процесс
2-3 М Ауысым жұмысын талдау және технологиялық процесті орындау шараларын қабылдау
Жұмысшылар технологиялық процесті орындауда және ауысым жұмысын талдауда өзіндік талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар
2-4 М Жол аралығының қалыпты жағдайын қамтамасыз ету және жұмысшылар еңбегінің қалыпты жағдайын қалыптастыру
Жол аралығының қалыпты жағдайын қамтамасыз ету және жұмысшылар еңбегінің қалыпты жағдайын қалыптастыру кезінде талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
Лауазымдық нұсқаулықтар, қауіпсіздік техникасы ережелері және жұмыс өндірісі технологиялары
2-5 М Еңбектің озық әдіс-тәсілдерін игеру, тарату және енгізу. Оқуды ұйымдастыру, лауазымдық нұсқаулықтарды, қауіпсіздік техникасы мен жұмыс өндірісі технологиясын білуін мезгілді тексеруді ұйымдастыру
Жұмысшылардың лауазымдық нұсқаулықтарды, қауіпсіздік техникасы мен жұмыс өндірісі технологиясын бақылау және түзету
2-кесте
«Техникалық қызмет көрсету бекеті шебері» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Құрамдар
Дауыс зорайтқыш байланысы
1-1 М Құрылымдағы уақытылы ауыстырылымдар туралы дауыс зорайтқыш байланысы арқылы хабарлау
Құрылымдағы уақытылы ауыстырылымдар туралы хабарлау жұмыстарын өзіндік анықтау дағдысы
Теміржолдарды техникалық пайдалану, штаттан тыс жағдайларда поезды өткелден алып тастау тәртібі, жолаушылар вагонына рұқсат беру тәртібі туралы білім. Жолаушылар вагонының бәсеңдеткіш-карданды жетегін жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жолаушылар вагонын кондициялау және вентиляция жүйесін пайдалану, халықаралық қатынастағы жолаушылар вагонына техникалық қызмет көрсету жүйесіне қойылатын бірыңғай талаптар, Теміржолдағы дабыл жүйесі туралы, теміржолындағы поезд қозғалысы мен маневрлік жұмыстар, пайдалану және жөндеуде вагондарға қойылатын техникалық талаптар, жолаушылар вагонын бірыңғай техникалық тексерудің технологиялық процесі, вагондарды ағытпай жөндеу, теміржол көлігінің өрт қауіпсіздігі, жолаушылар вагонының көктемгі-күзгі комиссиялық тексерісі туралы және коммуникация, байланыс, компьютерлік техника және басқа ұйымдастыру техникасы туралы білім
Поезд, жолаушылар вагоны
ТӨБ қызметкерлерінің жұмысы уақытын тіркеу журналы. Поездардың сапарға дайындығы журналы.
1-2 М ТӨБ қызметкерлерінің жұмысы уақытын тіркеу журналын және поездардың сапарға дайындығы журналын жүргізу. Техникалық жолаушылар паркі кезекшісі қолымен бекеттерге жолаушылар вагонын беру және тазалау үшін мәлімдеме рәсімдеу
ТӨБ қызметкерлерінің жұмысы уақытын тіркеу журналын және поездардың сапарға дайындығы журналын жүргізу, техникалық жолаушылар паркі кезекшісі қолымен беккерге жолаушылар вагонын беру және тазалау үшін мәлімдеме рәсімдеу тапсырмаларын нақтылау, мәселелер қою
Жолаушылар вагоны
Нормативтік құжаттар
1-3 М Жоспарлы жиналыста мақсатты нұсқамалық жүргізу
Мақсатты нұсқамалық жүргізу жұмыстарын өзіндік нормалау дағдысы
2 Ф
Жылжымалы құрам
ҚР теміржолын техникалық пайдалану ережелері
2-1 М ТӨБ қызметкерлерінің жылжымалы құрамды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және ағымдық ағытпа жөндеу бойынша жұмыстарын тіркеу
Техникалық қызмет көрсету және ағымдық ағытпа жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде тапсырмаларды нақтылау, мәселелерді қою
Арнайы жолдар, тораптар
Күрек, лом, зембіл
2-2 М Қыс мезгілінде ағымдық ағытпа жөндеуге арналған арнайы жолдарды, көмір қоймасына өту торабын қардан, мұздан уақытылы тазалауды тіркеу
Ағымдық ағытпа жөндеуге арналған арнайы жолдарды, көмір қоймасына өту торабын қардан, мұздан тазалауды өзіндік нормалау дағдысы
Қызмет-техникалық вагондар, электр қамсыздандыру және байланыс құралдары
ҚР теміржолдарындағы сигнал жүйесі туралы нұсқамалық. Пайдалануда және жөндеу кезінде вагондарға қойылатын техникалық талаптар
2-3 М Арнайы жолдардағы қызмет-техникалық вагондарының электр қамсыздандыру және байланыс құралдарына уақытылы қосылуын тіркеу
Қызмет-техникалық вагондарының электр қамсыздандыру және байланыс құралдарына қосылу тапсырмаларын нақтылау
Пошталық-жолжүгі вагондары
Нормативтік құжаттар
2-4 М Арнайы тағайындалған пошталық-жолжүгі вагондарын жөндеуді тіркеу
Арнайы тағайындалған пошталық-жолжүгі вагондарын жөндеу шеңберінде шешімдер қабылдау тапсырмаларын нақтылау, мәселелерді қою
Қалыптар, дөңгелектер жұбы
Нормативтік құжаттар
2-5 М Қалыптар, дөңгелектер жұбын түсіру, тиеу жұмыстарын тіркеу
Қалыптар, дөңгелектер жұбын түсіру, тиеу жұмыстарын өзіндік анықтау дағдысы
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор пункта технического обслуживания»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Учет технического состояния вагонного парка, пассажирских вагонов, инструментов и оборудования
Ф 2
Осуществление контроля за выполнением графика технического обслуживания и экипировки пассажирских вагонов. Произведение записи в журнале
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инструктор (по автотормозам и буксовому узлу,
по производственно-техническому обучению)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Составление планов работы и осуществление мероприятий, направленных на дельнейшее повышение уровня дисциплины и безопасности движения поездов
Ф 2
Проведение периодических инструктажей, технических и практических занятий
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мойщик-уборщик подвижного состава»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Очистка, обтирка, уборка, обмывка подвижного состава
Ф 2
Подготовка растворов, регулировка режимов работы, уборка территории
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Механик дизельной установки»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Принятие участия в приемке вагона, его оборудования из ремонта, расцепке и сцепке вагонов. Ведение технической документации
Ф 2
Осмотр вагона и контроль проведения технического обслуживания
Примечание: Ф – функция
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пункта технического обслуживания вагонов»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Вагоны, поезда
Технические документы
З 1-1 Участие в разработке мероприятий и предложений по улучшению качества ремонта вагонов. Участие в расследовании случаев опоздания поездов и отцепок вагонов в пути следования в связи с их неисправностью
Контроль и коррекция при выполнении работ по улучшению качества ремонта вагонов, принятие решений при расследовании случаев опоздания поездов. Навыки анализа, самоанализа причин производственного травматизма
Знание Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте», требований технической эксплуатации железных дорог, сигнализации на железных дорогах, по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах.
Знание методических, нормативных и других руководящих материалов, регламентирующих работу начальника пункта технического обслуживания вагонов, технологического процесса по осмотру и ремонту вагонов, порядка расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством на железнодорожном транспорте, основ экономики, организации производства, труда и управления, основ трудового законодательства, внутреннего трудового распорядка, положений о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности. Знания о методологии системного анализа и проектирования контроля качества выполнения ремонта вагонов и контейнеров, соблюдения работниками норм охраны труда и техники безопасности, способах принятия управленческих решений, о работе с командой
Вагоны, контейнеры, запасные части и детали
Документы по осмотру и ремонту вагонов
З 1-2 Руководство работами по выполнению осмотра и ремонта на пунктах технического обслуживания вагонов. Контроль наличия и использования запасных частей и деталей
Контроль и коррекция при проведении осмотра и ремонта на пунктах технического обслуживания вагонов и контейнеров
Ф 2
Вагоны
Документы по кадрам
З 2-1 Координация работ работников пункта технического обслуживания вагонов, осуществление подбора кадров рабочих
Навыки анализа и принятия решений при координации работ работников пункта технического обслуживания вагонов, осуществлении подбора кадров рабочих
Отчет о производственной деятельности пункта
З 2-2 Организация, планирование, учет и правильное составление отчетности о производственной деятельности пункта
Контроль и коррекция производственной деятельности пункта. Навыки анализа и принятия решений при организации, планировании, учете деятельности работников и составлении отчетности о производственной деятельности пункта
Технологический процесс
З 2-3 Анализ работы смен и прием мер по выполнению технологического процесса
Навыки самоанализа и принятия решений при выполнении работниками технологического процесса и при анализе деятельности смены
Нормативные документы по охране труда и технике безопасности
З 2-4 Обеспечение нормального состояния междупутий и создание нормальных условий труда рабочих
Навыки анализа и принятия решений при обеспечении нормального состояния междупутий и создании нормальных условий труда рабочих
Должностные инструкции, требования техники безопасности и технологии производства работ
З 2-5 Изучение, распространение и внедрение передовых методов и приемов труда. Организация обучения, периодической проверки знаний должностных инструкций, требований техники безопасности и технологии производства работ
Контроль и коррекция знания подчиненными должностных инструкций, техники безопасности и технологии производства работ
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мастер пункта технического обслуживания»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Составы
Громкоговорящая связь
З 1-1 Оповещение по громкоговорящей связи о своевременных заменах в составах
Навыки анализа и принятия решений при оповещении о своевременных заменах в составах
Знание технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан. Знания о методологии системного анализа и принятия управленческих решений при ремонте и техническом обслуживании редукторно-карданных приводов пассажирских вагонов, эксплуатации систем кондиционирования и вентиляции пассажирских вагонов, эксплуатации электрооборудования пассажирских вагонов, единых требований к системе технического обслуживания пассажирских вагонов, курсирующих в международном сообщении, работе сигнализации на железных дорогах Республики Казахстан, при движении поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан. Знание технических требований, предъявляемых к вагонам в эксплуатации и в ремонте, технологического процесса производства единой технической ревизии пассажирских вагонов, технологии безотцепочного ремонта вагонов, пожарной безопасности на железнодорожном транспорте, положений о весенне-осеннем комиссионных осмотрах пассажирских вагонов и подготовки их к работе в летних и зимних условиях и знание современных средств коммуникации, связи, компьютерной техники и иной оргтехники
Поезд, пассажирские вагоны
Журнал учета рабочего времени сотрудников ТПП. Журнал готовности поездов в рейс
З 1-2 Ведение журнала учета рабочего времени сотрудников ТПП и журнала готовности поездов в рейс. Оформление заявки на подпись у дежурной технического пассажирского парка, на подачу и уборку пассажирских вагонов на беккера
Навыки анализа при ведении журнала рабочего времени сотрудников ТПП. Контроль и коррекция деятельности подчиненных при ведении журнала готовности поездов в рейс и оформлении заявки на подпись у дежурной технического пассажирского парка, на подачу и уборку пассажирских вагонов
Пассажирские вагоны
Нормативные документы
З 1-3 Проведение целевого инструктажа на планерном совещании
Навыки анализа и принятия решений при проведении целевого инструктажа
Ф 2
Подвижной состав
Требования по технической эксплуатации железных дорог РК
З 2-1 Учет работы сотрудников ТПП по ремонту подвижного состава, осуществлением технического обслуживания и текущего отцепочного ремонта
Контроль и коррекция деятельности работников при проведении технического обслуживания и текущего отцепочного ремонта
Специальные пути, переезды
Лопата, лом, носилки
З 2-2 Учет в зимнее время за своевременной очистки от снега, льда специальных путей, предназначенных для текущего отцепочного ремонта, переезда к угольному складу
Контроль и коррекция деятельности работников при очистке от снега, льда специальных путей, предназначенных для текущего отцепочного ремонта, переезда к угольному складу
Служебно-технические вагоны, электрообеспечения и средства связи
Требования по сигнализации на железных дорогах Республики Казахстан. Технические требования, предъявляемые к вагонам в эксплуатации и в ремонте
З 2-3 Учет своевременного подключения служебно-технических вагонов на специальных путях, к электрообеспечению и средствам связи
Контроль и коррекция деятельности работников при подключении служебно-технических вагонов к электрообеспечению и средствам связи
Почтово-багажные вагоны
Нормативные документы
З 2-4 Учет обработки почтово-багажных вагонов специального назначения
Контроль и коррекция деятельности работников при обработке почтово-багажных вагонов специального назначения
Колодки, колесные пары
Нормативные документы
З 2-5 Учет за разгрузкой, погрузкой колодок, колесных пар
Контроль и коррекция деятельности работников при разгрузке, погрузке колодок, колесных пар
Таблица 3

3. «Техникалық қызмет көрсету бекеті операторы» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагон паркі
Вагон шаруашылығы кәсіпорындары мен мекемелердегі технологиялық құжаттамалар
1-1 М Вагон паркінің техникалық күйін есепке алу
Вагон паркіне қызмет көрсету кезіндегі өзіндік ұйымдастыру мен өзіндік бағалау дағдылары
Теміржолдарды техникалық пайдалану, поезд қозғалысы және теміржолдардағы маневрлік жұмыстар, жолаушылар поездың қатты отынмен жабдықтау, қолданылатын есеп беру үлгілері және технологиялық құжаттарды жинақтау, көмірмен жабдықтау еңбегі қауіпсіздігі, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қауіпсіздік және қазіргі коммуникация құралдары, байланыс, компьютерлік техника және өзге ұйымдастыру техникалары туралы білім
Жұмыс саймандары мен құрылғылар
Вагон шаруашылығы кәсіпорындары мен мекемелердегі технологиялық құжаттамалар
1-2 М Жұмыс саймандары мен құрылғылардың дұрыс күйде сақталуы мен болуын тексеруге қатысу
Жұмыс саймандары мен құрылғылардың дұрыс күйде сақталуы мен болуын тексеру кезінде өзіндік ұйымдастыру мен өзіндік бағалау дағдылары
Жолаушылар вагондары
Дизелдік жанармай,су
1-3 М Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуге қатысу және бақылау, дизелді жанармаймен сумен, құюды тиянақтау
Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету кезінде өзіндік ұйымдастыру мен өзіндік бағалау дағдылары. Дизелді жанармаймен, сумен құюды дербес тиянақтау
2 Ф
Биотуалет
Нормативтік және базалық құжаттар
2-1 М Биотуалеттерді ағызу көлемін есепке алуды жүргізу
Биотуалеттерді ағызу көлемін дербес есепке алу
Вагондар
Нормативтік және базалық құжаттар
2-2 М 330 мың км-ден асыратын жүрісі бар және жоспарлы түрдегі жөндеуі мерзімінен асқан вагондарды рейске аттардырылуын болдырмау бойынша есепке алу
Жоспарлы турдегі жөндеуі мерзімінен асқан вагондарды рейске аттардырылуын болдырмау бойынша есепке алу тәсілдерін дербес анықтау
Вагондар
Нормативтік және базалық құжаттар
2-3 М ТҚК-1, ТҚК-2, ТҚК-3, ТҚЖ аумағында техникалық қызмет көрсетуден өткен және тиісті вагондарды есепке алу. Олар бойынша есептеме құрастыру
ТҚК-1, ТҚК-2, ТҚК-3, ТҚЖ аумағында техникалық қызмет көрсетуден өткен және тиісті вагондарды дербес анықтау
Жолаушылар вагондары
Нормативтік және базалық құжаттар
2-4 М Техникалық парк жолдарына жеке вагондар мен құрамдарды орналастырумен жолаушылар вагондардың жабдықтары мен техникалық қызмет көрсету графигін орындауды бақылауды іске асыру, жеке вагондар мен құрамдардың техникалық дайын болуын бақылау
Жолаушылар вагондарымен өзіндік ұйымдастыру мен өзіндік бағалау дағдылары. Техникалық парк жолдарына жеке вагондар мен құрамдарды орналастыру, жеке вагондар мен құрамдардың техникалық дайын болуын бақылау тәсілдерін дербес анықтау
Жолаушылар вагондары

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор пункта технического обслуживания»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Вагонный парк
Технологические документации
З 1-1 Учет технического состояния вагонного парка
Навыки самооценки, и самоорганизации при техническом обслуживании вагонного парка
Знание по технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан, движению поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан, материалов по вопросам выполняемой работы, применяемых форм отчета и отчетности, оформлению и комплектации технологической документации в организациях вагонного хозяйства, обеспечению безопасности труда для экипировщиков углем, охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите. Знание современных средств коммуникаций, связи, компьютерной техники и иной оргтехники
Рабочие инструменты и оборудования
Технологические документации
З 1-2 Участие в проверке наличия и содержания в исправном состоянии рабочих инструментов и оборудования
Навыки самооценки, и самоорганизации при проверке наличия и содержания в исправном состоянии рабочих инструментов и оборудования
Пассажирские вагоны
Дизельная топлива, вода
З 1-3 Контроль и участие в техническом обслуживании пассажирских вагонов, фиксирование заправки дизельным топливом, водой
Навыки самооценки, и самоорганизации при техническом обслуживании пассажирских вагонов. Самостоятельное фиксирование заправки дизельным топливом, водой
Ф 2
Биотуалет
Нормативные и базовые документы
З 2-1 Ведение учета объема откачки биотуалетов
Самостоятельный учет объема откачки биотуалетов
Вагоны
Нормативные и базовые документы
З 2-2 Учет по недопущению отправления в рейс вагонов с просроченными сроками плановых видов ремонта и пробегом, превышающим 330 тыс. км
Самостоятельное определение вагонов с просроченными сроками плановых видов ремонта и учет недопущения отправления их в рейс
Вагоны
Нормативные и базовые документы
З 2-3 Учет вагонов, подлежащих и прошедших техническому обслуживанию в объемах ТО-1, ТО-2, ТО-3, ТОР. Составление отчетности по ним
Самостоятельное определение вагонов, подлежащих и прошедших техническому обслуживанию в объемах ТО-1, ТО-2, ТО-3, ТОР и их учет
Пассажирские вагоны
Нормативные и базовые документы
З 2-4 Осуществление контроля за выполнением графика технического обслуживания и экипировки пассажирских вагонов с расстановкой составов и отдельных вагонов на пути технического парка, контроля за технической готовностью составов и отдельных вагонов
Навыки самооценки, и самоорганизации с пассажирскими вагонами. Самостоятельное определение расстановки составов и отдельных вагонов на пути технического парка, контроля технической готовности составов и отдельных вагонов
Пассажирские вагоны

Журнал, ВУ-23 формасы ескерту бойынша тіркеуді есепке алу, ВУ-36, карточкалар
2-5 М Журналға жазбалар түсіру. ВУ-23 формасы ескерту бойынша тіркеуді есепке алу, ВУ-36. Жолаушылар паркінің жолаушылар вагондарын түгендеме есепке алу карточкаларын жүргізу. Вагондарды жылжуын бақылауды жүргізу
Жолаушылар паркінің жолаушылар вагондарын түгендеме есепке алу карточкаларын жүргізу, журналға жазбалар түсіру дербес істеу
4-кесте
4. «Нұсқаушы (автотежеуіш пен букстік торап бойынша,
өндірістік-техникалық оқу бойынша)» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Жабдықтар, өлшеу слесарлы құрал, вагон бөлшектері және материалдары
Техникалық құжаттар
1-1 М Өлшеу слесарлы жабдықтар,пайдалану және жөндеу цехтеріндегі бар құралдарды күтуді есепке алу, технологиялық процесске сәйкес материалдар мен вагон бөлшектерінің болуы
Өлшеу слесарлы жабдықтар,құралдармен жұмыс істеу кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Теміржолдарды техникалық пайдалану амалдары мен принциптері, теміржолдардағы сигнал беру жүйесі, поезд қозғалысы және теміржолдардағы маневрлік жұмыстар, қолдану және жөндеу кезінде вагондарға қойылатын техникалық талаптар, теміржолдардағы жылжымалы құрам тежегіштері және оларды пайдалану, автотіркес жабдығын жөндеу және қызмет көрсету, директивті және басқарма құжаттар, орындалатын жұмыстарға қатысты әдістемелік және нормативтік құжаттар, теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі туралы білім
Тежелу, екпінді-тартылу жабдықтары
Технологиялық процесстер
1-2 М ТҚЖ, ТҚ -3, ТӨБ, АКП цехтеріндегі технологиялық процесстерді ұстану және тежелу, екпінді-тартылу және тежегіш жабдықтары қызмет көрсету сапасын тексеру
Тапсырмаларды нақтылау, тежелу, екпінді-тартылу және тежегіш жабдықтары қызмет көрсету кезінде міндет қою
Поезд
Техникалық құжаттар
1-3 М Поезд қозғалысының қауіпсіздігі мен алдағы тәртіп деңгейін жоғарылатуға бағытталған, шараларды іске асыру және айлық жұмыс жоспарларын құрастыру
Поезд қозғалысының қауіпсіздігі мен алдағы тәртіп деңгейін жоғарылатуға бағытталған, шараларды іске асыру және айлық жұмыс жоспарларын құрастыру кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Ф 2
Поезд
Лауазымдық нұсқаулар, техника қауіпсіздігі мен жұмыс жасау технология ережелері
2-1 М Ауысымдардың біреуінде айына бір реттен кем емес поезд қозғалысы қауіпсіздігімен байланысты, жұмысшылармен мерзімді нұсқамалар жүргізу
Тапсырмаларды нақтылау, ауысымдардың біреуінде айына бір реттен кем емес поез қозғалысы қауіпсіздігімен байланысты, жұмысшылармен мерзімді нұсқамалар жүргізу кезінде міндет қою
Поезд
Нормативтік және базалық құжаттар.

Журнал, учет регистрации по уведомлениям формы ВУ-23,ВУ-36
З 2-5 Произведение записей в журнале. Введение учета регистрации по уведомлениям формы ВУ-23,ВУ-36. Введение карточек инвентарного учета пассажирских вагонов пассажирского парка Введение контроля за дислокацией вагонов
Самостоятельное произведение записей в журнале, введение учета регистрации, карточек инвентарного учета пассажирских вагонов пассажирского парка, контроля за дислокацией вагонов
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инструктор (по автотормозам и буксовому узлу,
по производственно-техническому обучению)»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Оборудование, мерительный слесарный инструмент, вагонные детали и материалы
Технические документы
З 1-1 Учет содержания в эксплуатационных и ремонтных цехах имеющегося оборудования, мерительного слесарного инструмента, наличия вагонных деталей и материалов согласно технологического процесса
Навыки самоопределения и самонормирования при работе с оборудованиями, мерительными слесарного инструментами
Знание о подходах и принципах технической эксплуатации железных дорог, сигнализации на железных дорогах, работ по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах, технических требований, предъявляемых к вагонам в эксплуатации и в ремонте, технической эксплуатации, осмотрщика вагонов, тормозов подвижного состава железных дорог, по эксплуатации тормозов подвижного состава железных дорог, по ремонту и обслуживанию автосцепного оборудования, директивных и распорядительных документов, методических и нормативных материалов по вопросам выполняемой работы, пожарной безопасности на железнодорожном транспорте
Тормозное, ударно-тяговое оборудование
Технологические процессы
З 1-2 Проверка качества обслуживания тормозного и ударно-тягового оборудования и соблюдения технологических процесссов в цехах ТОР, ТО-3, ТПП, АКП
Конкретизация заданий, постановка задач при обслуживании тормозных и ударно-тяговых оборудований
Поезд
Технические документы
З 1-3 Составление и осуществление ежемесячных планов работы, направленных на дельнейшее повышение уровня дисциплины и безопасности движения поездов
Навыки самоопределения и самонормирования при составлении ежемесячного плана работы, направленных на дельнейшее повышение уровня дисциплины и безопасности движения поездов
Ф 2
Поезд
Должностные инструкции, техника безопасности и технологии производства работ
З 2-1 Проведение периодических инструктажей с работниками, связанными с безопасностью движения поездов не реже одного раза в месяц в одной из смен
Конкретизация заданий, постановка задач при проведении инструктажей с работниками, связанными с безопасностью движения поездов не реже одного раза в месяц в одной из смен
Поезд
Нормативные и базовые документы

2-2 М Конференциялар мен озық тәжірибе мектептерін жүргізуде қатысу
Озық тәжірибе мектептерін жүргізу кезінде өзіндік анықтау дағдылары. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Вагондар, автотежегіш жабдықтар
Техникалық және практикалық сабақтар бойынша материалдар
2-3 М автотежегіш жабдықтар мен вагондарда көрсетіп дара сұхбаттасу мен практикалық сабақтар, техникалық сабақтар жүргізу
Тапсырмаларды нақтылау, дара сұхбаттасу мен практикалық сабақтар, техникалық сабақтар жүргізу кезінде міндет қою
5-кесте
5. «СБШ 2-деңгейіндегі жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Тіркеме шынысы, екі доңғалақты тіркеме, жол-құрылыс машинасы
Құрылғылар және әр түрлі ерітінділер, паста, бензин және керосин
1-1 М Тіркеме, екі доңғалақты тіркеме, жол-құрылыс машинасы шынысын жуа отырып және құрылғылар және әр түрлі ерітінділерді, паста, бензин және керосинді пайдалана отырып, жүктерді тиеу кезінде өңдеу жұмыстарының санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес сыртқы және ішкі тазалау, сүрту, жинау, жуу
Тазалау, сүрту, жинау, жуу жұмыстарын орындау кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Әр түрлі ерітінділерді, паста, бензин және керосинді пайдалана отырып жылжымалы құрамды тазалау, сүрту, жинау, жуу әдістері мен тәсілдері туралы базалық білім
Локомотив, жолаушылар вагоны, электрлі- және дизель-поезд шынылары
Ерітінділер, паста, бензин және керосин
1-2 М Локомотив, жолаушылар вагоны, электрлі- және дизель-поезд шынысын жуа отырып және құрылғылар және әр түрлі ерітінділерді, паста, бензин және керосинді пайдалана отырып, өңдеу жұмыстарының санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес сыртқы және ішкі тазалау, сүрту, жинау, жуу. Көмірді тиеу кезінде екі доңғалақты вагондарды тазалау және қолмен сумен жуу
Локомотив, жолаушылар вагоны, электрлі- және дизель-поезд шынысын қолмен жуа отырып және құрылғылар және сәйкес сыртқы және ішкі тазалау, сүрту, жинау, жууды орындау кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Жууға арналған әр түрлі ерітінділерді қолдана отырып жинау және жуу әдістері мен тәсілдері туралы базалық білім, көтерме-көлік құралдарымен қолдану туралы білім
2 Ф
Су канализациясы бұрмасы, құралдар, мүліктер, аспаптар
Су, химиялық құралдар
2-1 М Жуу аумақтарында су канализациясы бұрмасын тазалау. Құралдар, мүліктер, аспаптар және жуу аумақтарын тазалықта және дұрыс жағдайда ұстау
Жуу аумақтарында су канализациясы бұрмасын тазалау. Құралдар, мүліктер, аспаптар және жуу кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Қолданылатын құрал-саймандар, мүліктер мен құрылғылардың болуы туралы базалық білім
Дезинфекциялық жуу станциялары мен бекеттері аумағы, вагондардың кешенді дайындығы бекеттері
Арнайы пеш, бензин, керосин, су, химиялық құралдар

З 2-2 Участие в проведении школ передового опыта и конференциях
Навыки самоопределения при проведении школ передового опыта. Мотивация повышения профессионализма работников
Вагоны, автотормозные оборудования
Материалы по техническим и практическим занятиям
З 2-3 Проведение технических занятий, практических занятий и индивидуальных собеседований с показом на вагонах и на автотормозном оборудовании
Конкретизация заданий, постановка задач при проведении технических занятий и практических занятий и индивидуальных собеседованиях
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мойщик-уборщик подвижного состава» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Стекла прицепов, полуприцепов, дорожно-строительных машин
Приспособления и различные растворители, паста, бензин и керосин
З 1-1 Наружная и внутренняя очистка, обтирка, уборка и обмывка с протиркой стекол прицепов, полуприцепов, дорожно-строительных машин вручную и с применением приспособлений и различных растворителей, паст, бензина и керосина в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями обработки их под погрузку грузов
Навыки самоконтроля и самокоррекции при выполнении и очистки, обтирки, уборки и обмывки
Базовые знания о способах и приемах наружной и внутренней уборки, обмывке подвижного состава с применением растворителей, паст, бензина и керосина
Стекла локомотивов, пассажирских вагонов, вагонов электро- и дизель-поездов
Растворители, паста, бензин и керосин
З 1-2 Наружная и внутренняя очистка, обтирка, уборка и обмывка с протиркой стекол локомотивов, пассажирских вагонов, вагонов электро- и дизель-поездов в ручную и с применением приспособлений и различных растворителей, паст, бензина и керосина в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями их обработки. Очистка и горячая промывка вручную полувагонов под погрузку угля
Навыки самоконтроля и самокоррекции при выполнении наружной и внутренней очистки, обтирки, уборки и обмывки с протиркой стекол локомотивов, пассажирских вагонов, вагонов электро- и дизель-поездов в ручную
Базовые знания о способах и приемах промывки и уборки с применением различных моющих растворов, пользования подъемно-транспортными средствами
Ф 2
Водоканализационные отводы, инструменты, инвентаря, приспособле-ния
Вода, химические средства
З 2-1 Очистка от загрязнения водоканализационных отводов на обмывочных площадках. Содержание в чистоте и исправном состоянии инструмента, инвентаря, приспособлений и обмывочных площадок
Навыки самоконтроля и самокоррекции при работе в водоканализационных отводах и с инструментами, инвентарем, приспособлениями
Базовые знания о назначении применяемого инструмента, инвентаря и приспособлений
Территория дезинфекционно-промывочных станций и пунктов, пунктов комплексной подготовки вагонов
Специальные печи, бензин, керосин, вода, химические средства

2-2 М Жуу ерітінділерін дайындау. Қоқыс пен шірінділерді тасымалдау, төсеу, биотермиялық зарарсыздандыру және арнайы пештерде жағу. Дезинфекциялық жуу станциялары мен бекеттері аумағы, вагондардың кешенді дайындығы бекеттері аумағын тазалау
Жуатын ерітінділерді дайындау кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары, нұсқау негізінде жұмыс тәсілін таңдау
Жуу ерітінділерін дайындау. Қоқыс пен шірінділерді тасымалдау, төсеу, биотермиялық зарарсыздандыру және арнайы пештерде жағу тәсілдері мен құрамы туралы базалық білім
6-кесте
6. «СБШ 3-деңгейіндегі «Жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Дизель, тартымдық электрлі қозғалтқыштар және тартымдық жылжымалы құрамның электрлі жабдығы, адам тасымалдауға арналған және астық және басқа да азық-түліктерді, тасымалдауға арналған жүк вагондары, жолаушылар вагонының санитарлық түйіндері
Ыстық су, дезинфекциялық ерітінді
1-3 М Дизель, тартымдық электрлі қозғалтқыштар және тартымдық жылжымалы құрамның электрлі жабдығын тазалау, сүрту, жуу. Балықты тірідей сақтайтын және изотермиялық, рефрижераторлы, жануардан шыққан шикізат вагондар, адамдарды, бидайды және басқа азық-түлік жүктерін тасымалдауға арналған, жүк вагондарын дезинфекциялау және ыстық сумен жуу, ішкі тазалау. Механизация құралдарын қолданып ұзақ жатқан жүктері бар жүк вагондарын, жолаушылар вагондарындағы санитарлық тораптарды тазалау. Мемлекеттік нан инспекциясымен, санитарлық-эпидемиологиялық станция, мал дәрігерлік қадағалаудың талаптарын сәйкес вагондарды тасымалдауға дайындау бойынша қарастырылып қойылған технология жұмыстарды орындау
Дизель, тартымдық электрлі қозғалтқыштар және тартымдық жылжымалы құрамның электрлі жабдығын тазалау, жуу кезінде өзіндік бағалау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары. Мемлекеттік нан инспекциясымен, санитарлық-эпидемиологиялық станция, мал дәрігерлік қадағалаудың талаптарын сәйкес вагондарды тасымалдауға дайындау тәсілдерін дербес анықтау
Дизель, тартымдық электрлі қозғалтқыштар және тартымдық жылжымалы құрамның электрлі жабдығын тазалау, сүрту, жуу, жүк вагондарын дезинфекциялау, жолаушылар вагондарындағы санитарлық тораптарды тазалау. Мемлекеттік нан инспекциясымен, санитарлық-эпидемиологиялық станция, мал дәрігерлік қадағалаудың талаптары туралы білім
Теміржол және метрополитеннің жылжымалы құрамы бөлшектері мен түйіндері
Ротациялық жабдықтар, механизмдер, су, химиялық құралдар
1-4 М Метроплитен мен теміржол жылжымалы құрамның бөлшектері және тораптарын, батпақтан, тоттан, бұрынғы бояудан, қақтан механизациялаған тәсілмен ротациялық аспаптардың көмегімен, механизмдер және жоғарғы қысымды суды қолданып жуу және де химиялық тәсілмен тазалау
Химиялық құралдарын пайдалану кезінде өзіндік бағалау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары. Метрополитен мен теміржол жылжымалы құрамның бөлшектері және тораптарын тазалау тәсілін дербес анықтау
Қолданылатын аспаптар мен механизмдермен қызмет көрсету тәртібі, жылжымалы құрамды тазалау және жуу кезіндегі химиялық құрамдар мен жоғарғы қысымды суды пайдалану туралы білім
2 Ф
Механикаландыру құралдары және жабдықтар
Бу, су

З 2.2 Приготовление моющих растворов. Транспортировка, укладка, биотермическое обеззараживание и сжигание в специальных печах навоза и мусора. Уборка территории дезинфекционно-промывочных станций и пунктов, пунктов комплексной подготовки вагонов
Выбор способа работы, навыки самоконтроля и самокоррекции при приготовлении моющих растворов
Базовые знания о составе и способах приготовления применяемых растворов, биотермическом обеззараживании и сжигании в специальных печах навоза и мусора
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мойщик-уборщик подвижного состава» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Дизель, тяговые электродвигатели и электрооборудования тягового подвижного состава, грузовые вагоны, предназначенные под перевозку людей, зерна и других продовольственных грузов, вагонов, санитарные узлы пассажирских вагонов, грузовых вагонов
Горячая вода, диз. раствор
З 1-3 Очистка, обтирка и обмывка дизеля, тяговых электродвигателей и электрооборудования тягового подвижного состава. Внутренняя очистка, промывка горячей водой и дезинфекция грузовых вагонов, предназначенных под перевозку людей, зерна и других продовольственных грузов, вагонов из-под живности и сырья животного происхождения, рефрижераторных, изотермических и живорыбных. Очистка санитарных узлов пассажирских вагонов, грузовых вагонов от слежавшихся грузов с применением средств механизации. Выполнение предусмотренных технологией работ по подготовке вагонов к перевозкам в соответствии с требованиями ветеринарного надзора, санитарно-эпидемиологических станций, государственной хлебной инспекцией
Навыки самооценки, и самоорганизации при очистке, промывке дизеля, тяговых электродвигателей и электрооборудования подвижного состава, пассажирских вагонов, грузовых вагонов. Самостоятельно определяет способ подготовки вагонов к перевозкам в соответствии с требованиями ветеринарного надзора, санитарно-эпидемиологических станций, государственной хлебной инспекцией
Знание очистки, продувки, промывки дизеля, тяговых электродвигателей и электрооборудования подвижного состава, очистки, промывки грузовых вагонов и санитарных узлов пассажирских вагонов, дезинфекции вагонов, требований, предъявляемых ветеринарным надзором, санитарно-эпидемиологической станцией, государственной хлебной инспекцией
Детали и узлы подвижного состава железных дорог и метрополитена
Ротационные приборы, механизмы, вода, химические средства
З 1-4 Очистка деталей и узлов подвижного состава железных дорог и метрополитена от грязи, ржавчины, старой краски, окалины механизированным способом с помощью ротационных приборов, механизмов и обмывка их с использованием высокого давления воды, а также химическим способом
Навыки самооценки, и самоорганизации при использовании химических средств. Самостоятельное определение способа выполнения очистки деталей и узлов подвижного состава железных дорог и метрополитена
Знание порядка обслуживания применяемых механизмов и приборов, безопасности при использовании высокого давления воды и химических средств при обмывке и очистке подвижного состава
Ф 2
Средства механизации и оборудования
Пар, вода

2-3 М Механикаландыру құралдары және жабдықтар жұмысы процесінде пайдаланылатын құралдарды тексеру. Ерітінділер дайындау, жұмыс режимиін реттеу, бу және су жіберу, қоқысты тазалау
Механикаландыру құралдары және жабдықтар, ерітінділермен жұмысы кезінде өзіндік бағалау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары. Жұмыс режимін дербес реттеу
Қолданылатын ерітінділердің құрамы туралы білім
7-кесте
7. «Дизельді қондырғы механигі» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагон, құрылғылар, жанармай,май, құрал-саймандар, жабдықтар
Вагондарды қабылдау бойынша құжаттар, нұсқаулар, техникалық құжаттар
1-1 М Вагондарды қабылдауға, оның құрылғыларын жөндеуден алуына қатысу, вагондарды тіркеу және ажырату
Тапсырмаларды нақтылау, вагондарды қабылдауға, оның құрылғыларын жөндеуден алу нәтижесіне баға беру. Вагондарды тіркеу және ажырату кезінде өзіндік анықтау және өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар және өндірістің техникалық дайындыктары, кәсіпорындардың даму келешегі мен бағыттары, кәсіпорындардың өнімін шығару технологиялары және басқа да басқарушы техникалық құжаттамаларды рәсімдеу және әзірлеу бойынша материалдар, техникалық қызмет көрсетуді жасау бойынша тапсырыс берушімен әрекеттесу регламенттері, қазіргі ағыту жөндеу принциптер туралы білім. Еңбекке уәждемелер тәсілдері туралы білім
1-2 М Техникалық құжаттамаларды жүргізу (дизелдік жанармайдың, майдың шығынын, жабдықтар, құралдардың дұрыс күйінде есепке алу)
Техникалық құжаттамаларды жүргізу кезінде өзіндік анықтау және өзіндік нормалау дағдылары. дизелдік жанармайдың, майдың шығынын, жабдықтар, құралдардың күйіне нәтижесіне баға беру
2 Ф
Құрал-саймандар, қосымша бөлшектер, вагонаралық электр біріктірулер, электржылытатын және өлшеуіш аспаптар, ауаны кондициялар қондырғылар, вентиляция, дизельгенераторлық қондырғылар, қол тежегіштер, тоқтату краны, сумен жабдықтау және өрт сигнал берулер, букстің қызуын тексеру жүйесі
Арнайы құрал-саймандар
2-1 М Жабдықтардың ақаулықтарын жою және анықтау, толық көлемде және белгіленген мерзімдер кезінде дұрыс техникалық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету. Электростанция-вагонының сақталуын есепке алу, бұзушылық кезінде, шаралар қолдану
Техникалық қызмет көрсету нәтижесіне баға беру. Жабдықтың ақаулықтарын анықтау және жою кезінде өзіндік анықтау дағдылары, электростанция-вагонының сақталуын есепке алу кезінде өзіндік нормалау дағдылары
Вагон, жабдықтар
Өлшеуіш құрал-саймандар
2-2 М Профилактикалық жұмыстар жүргізу (Техникалық қызмет көрсету күнделікті процедуралары, Техникалық қызмет көрсету апталық процедуралары, әр 250 м/сағ немесе 1 ай сайын регламенттік жұмыстар, әр 6 ай сайын регламенттік жұмыстар)

З 2-3 Обследование используемых в процессе работы средств механизации и оборудования. Подготовка растворов, регулировка режимов работы, подача пара и воды, уборка мусора
Навыки самооценки, и самоорганизации при работе с растворами и обследовании средств механизации и оборудования. Самостоятельное регулирование режима работы
Знание о рецептуре применяемых растворов
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Механик дизельной установки»
Шифр
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
Умения
и навыки
Знания
Ф 1
Вагон, оборудования, топливо, масло, инструменты
Документы по приемке вагонов, инструкции, технические документы
З 1-1 Принятие участия в приемке вагона, их оборудования из ремонта, расцепке и сцепке вагонов
Конкретизация заданий, оценка результата при приемке вагона, его оборудования из ремонта. Навыки самоопределения и самонормирования работы в расцепке и сцепке вагонов
Знания о подходах, принципах технической подготовки производства, направлений и перспектив развития организации, технологии производства продукции организации, и материалов по разработке и оформлению технической документации, регламентов взаимо-действия с заказчиками по производству технического обслуживания, текущего отцепочного ремонта. Знания о способах мотивации труда
З 1-2 Ведение технической документации (учета расхода дизельного топлива, масла, исправного состояния инструментов, оборудования)
Навыки самоопределения и самонормирования при ведении технической документации. Оценка результата расхода дизельного топлива, масла, состояния инструментов, оборудования
Ф 2
Инструменты, запасные части, межвагонные электросоединения, электроотопительные и измерительные приборы, установки кондиционирования воздуха, вентиляция, дизельгенераторные установки, ручные тормоза, стоп-краны, системы водоснабжения и пожарной сигнализации, системы контроля нагрева букс
Специальные инструменты
З 2-1 Обеспечение исправного технического обслуживания при установленных сроках и в полном объеме, выявление и устранение неполадок оборудования. Учет сохранности вагона-электростанции, в случае повреждения, принятие мер
Оценка результата технического обслуживания, навыки самоопределения при выявлении и устранении неполадок оборудования, навыки самонормирования при учете сохранности вагона-электростанции
Вагон, оборудования
Измерительные инструменты
З 2-2 Произведение профилактических работ (ежедневные процедуры техобслуживания, еженедельные процедуры техобслуживания, регламентные работы через каждые 250 м/ч или 1 месяца, регламентные работы через каждые 6 месяцев)

Нақтылау, техникалық қызмет көрсету күнделікті, апталық процедуралары, әр 250 м/сағ немесе 1 ай сайын немесе әр 6 ай сайын регламенттік жұмыстар нәтижесіне баға беру
Ескерту: М – мақсат;
ТӨБ – техникалық өндірістік бекет;
ВУ-36 – вагондардың жөндеу жұмысының әдістері және тапсыру актісі;
ТҚ (ТҚЖ) – техникалық қызмет көрсету (ТҚ және жөндеу).
«Жолаушылар вагондарын
қарау және жөндеу»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне №__________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________                   Күні __________________

Конкретизация, оценка результата ежедневных, еженедельных процедур технического обслуживания, регламентные работы через каждые 250 м/ч, 1 месяц, или через каждые 6 месяцев
Примечание: З – задача;
ТПП - технический производственный пункт;
ВУ-36 – акт сдачи приемку работ по ремонту вагонов;
ТО (ТОР) – техническое обслуживание и ремонт.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Осмотр и ремонт пассажирских вагонов»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в _____________________________________.
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. №__________________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата _______________________________