Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 283 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 23 желтоқсанда № 9013 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 қарашадағы № 687 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.11.2015 № 687 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағын және Республикасы Президентінің Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1460 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) туралы ереженің 20-тармағының 7) тармақшасын орындау тұрғысында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Персоналды басқару қызметі Агенттіктің Заң департаментімен бірге заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны 10 күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жолдасын.
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Интернет-ресурсында міндетті жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің жауапты хатшысына және аумақтық органдардың басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2013 жылғы 29 қарашадағы
№ 283 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің және оның
аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің
қызмет этикасының қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына және жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларға сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілері мінез-құлқының негізгі стандарттарын белгілейді.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по статистике и его территориальных органов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 29 ноября 2013 года № 283. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2013 года № 9013. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 687
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 09.11.2015 № 687.
Во исполнение пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесений изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан» и подпунктом 7) пункта 20 Положения об Агентстве Республики Казахстан по статистике (далее – Агентство), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1460, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Агентства и его территориальных органов.
2. Службе управления персоналом совместно с Юридическим департаментом Агентства в установленном законодательном порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на  ответственного секретаря и руководителей территориальных органов Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти  календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               А. Смаилов
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 29 ноября 2013 года № 283
Правила служебной этики государственных служащих
Агентства Республики Казахстан по статистике и
его территориальных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Агентства Республики Казахстан по статистике и его территориальных органов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесений изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан» и общепринятыми морально-этическими нормами и устанавливают основные стандарты поведения государственных служащих Агентства Республики Казахстан по статистике и его территориальных органов.

2. Осы Қағида Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілерінің өз қызметтік міндеттерін орындау, әріптестерімен және азаматтармен қарым-қатынас жасау барысындағы мінез-құлқының негізгі нормаларын анықтайды.
3. Осы Қағиданың мақсаттары:
1) Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілері өздерінің кәсіби қызметін лайықты орындауы, сондай-ақ мемлекеттік қызметші беделін, азаматтардың мемлекеттік органдарға сенімін нығайтуға жәрдемдесу үшін олардың Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілердің мінез-құлқының негізгі стандарттарын сақтауы;
2) Агенттікте және оның аумақтық органдарында қолайлы
моральдық-психологиялық климатты жасау және қолдау болып табылады.
4. Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік
қызметшілері:
1) статистикалық қызметті жүзеге асыру кезінде жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауы;
2) өз жұмысында адалдық және адамгершілік танытуы, кәсіби қызметін жүзеге асыру кезінде кішіпейіл болуы;
3) Агенттіктің және оның аумақтық органдарының тиімді жұмысын қамтамасыз ету үшін қызметтік міндеттерін адал және жоғары кәсіби деңгейде орындауы;
4) қызметтік субординацияны сақтауы;
5) лауазымдық міндеттерін адал орындауға кедергі келтіретін, қандай да бір жеке, мүліктік (қаржылық) және өзге де мүдделердің әсерімен байланысты әрекеттерді болдырмауы;
6) әріптестеріне көмектесуі және білімімен, тәжірибесімен бөлісуі;
7) қарамағындағы мемлекеттік қызметшілерге анық орындалмайтын тапсырмалар бермеуі және олардың қызметтік міндеттерінен тыс тапсырмалар орындауды талап етпеуі;
8) қарамағындағы қызметкерлеріне қатысты қызметтік жоғарлауына кедергі келтіруге, мансаптық жоғарылауы кезінде кәсіби, іскерлік, және жеке қасиеттерін әділ емес бағалау фактілеріне жол бермеуі, адамдық қадір-қасиеттерін кемсітуге, дөрекілік, жөнсіздік танытпауы тиіс;
9) қарамағындағы мемлекеттік қызметшілердің өз функцияларын және міндеттерін орындау барысындағы бастамашылығын қолдауы және көтермелеуі;
10) өз жұмыс уақытын тиімді пайдалануы және басқалардың жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі;
11) тікелей басшыны хабардар ете отырып, жұмысты орындауға кедергі келтіретін немесе қиындық тудыратын себептер мен шарттарды жою бойынша шараларды қабылдауы;
12) Агенттіктің және оның аумақтық органдарының лауазымы бойынша жоғары тұрған мемлекеттік қызметшісіне өзінің жүріс-тұрысымен этика мен іскерлік этикет нормалары мен қағидаларын жақсы меңгергенін көрсетуі тиіс.
5. Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілері өз әріптестеріне және басқа азаматтарға қатысты қызметтік мінез-құлқында:

2. Настоящие Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Агентства Республики Казахстан по статистике (далее – Агентства) и его территориальных органов в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.
3. Целями настоящих Правил являются:
1) соблюдение государственными служащими Агентства и его территориальных органов основных стандартов поведения государственных служащих Республики Казахстан для достойного выполнения ими своей профессиональной деятельности, а также содействие укреплению авторитета государственных служащих, доверия граждан к государственным органам;
2) создание и поддержание благоприятного морально-психологического климата в Агентстве и его территориальных органах.
4. Государственным служащим Агентства и его территориальных органов следует:
1) при осуществлении статистической деятельности соблюдать общепринятые морально-этические нормы;
2) в своей работе проявлять честность и порядочность, быть доброжелательными при осуществлении профессиональной деятельности;
3) в целях обеспечения эффективной работы Агентства и его территориальных органов исполнять должностные обязанности добросовестно и на высоком профессиональном уровне;
4) соблюдать служебную субординацию;
5) исключать действия, связанные с влиянием каких-либо личных, имущественных (финансовых) и иных интересов, препятствующих добросовестному исполнению должностных обязанностей;
6) помогать коллегам, делиться знаниями и опытом;
7) не отдавать подчиненным явно невыполнимых заданий и не требовать от них исполнения поручений, выходящих за рамки их служебных обязанностей;
8) не допускать по отношению к подчиненным создания препятствий в продвижении по службе, фактов необъективного подхода к оценке профессиональных, деловых и личностных качеств при карьерном росте, не позволять грубости, бестактности и унижения человеческого достоинства;
9) поддерживать и поощрять инициативность подчиненных государственных служащих при выполнении ими своих функций и обязанностей;
10) эффективно использовать свое рабочее время, не создавать препятствия другим выполнять их работу;
11) принимать меры по устранению причин и условий препятствующих или затрудняющих выполнению ими работы, в том числе путем информирования непосредственного руководителя;
12) вышестоящему по должности государственному служащему Агентства и его территориальных органов следует показать своим поведением пример хорошего владения нормами и правилами этики и делового этикета.
5. В служебном поведении государственным служащим Агентства и его территориальных органов в отношении своих коллег и иных граждан следует воздерживаться от:

1) жынысына, жасына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, әлеуметтік, мүліктік немесе отбасылық жағдайына байланысты кемсітушілік сипаттағы пікір айтудан және іс-әрекеттерден;
2) дөрекілік, менсінбейтін дауыспен, теріс түсінік, заңсыз және жазықсыз кінә арту;
3) шиеленісті жағдай туғызатын қорқыту, кемсіту сөздерін айтудан бас тартуы тиіс.
6. Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілері азаматтармен қарым-қатынас кезінде сыпайы, кішіпейіл болуы керек және азаматтарда олардың мінез-құлық мәдениеті және кәсібилігі туралы жағымды пікір қалыптастыруға ықпал етуі тиіс.
7. Агенттіктің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік қызметшілері Ар-намыс кодексімен белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қатысты мінез-құлықты сақтауы тиіс.
8. Агенттікте және оның аумақтық органдарында мемлекеттік қызметшілерді жұмысқа қабылдау кезінде кемсітушіліктің кез-келген түріне жол берілмейді. Кадрларды таңдау және жылжыту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

1) любого вида высказываний и действий дискриминационного характера по признакам пола, возраста, расы, национальности, языка, социального, имущественного или семейного положения;
2) грубости, проявлений пренебрежительного тона, предвзятых замечаний, предъявления неправомерных, незаслуженных обвинений;
3) угроз, оскорбительных выражений или реплик провоцирующих возникновения конфликтных ситуаций.
6. Государственные служащие Агентства и его территориальных органов при общении с гражданами должны быть вежливыми и доброжелательными и способствовать формированию у граждан положительного мнения о их культуре поведения и профессионализме.
7. Государственным служащим Агентства и его территориальных органов следует соблюдать антикоррупционное поведение, установленное Кодексом чести.
8. В Агентстве и его территориальных органах не допускаются любые формы дискриминации государственных служащих при принятии на работу. Подбор и продвижение кадров осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.