Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 368-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9050 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 418 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 22.06.2015 № 418 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің мемлекеттік қызметшілері өздерінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде осы Қағидаларды басшылыққа алсын.
3. Әкімшілік-кадрлық жұмыс департаменті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің ресми Интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің жауапты хатшысы А.Г. Дерновойға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                             Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған орта және
су ресурстары министрінің
2013 жылғы 29 қарашадағы
№ 368-ө бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары
министрлігінің мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының
қағидалары
І. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары қорғау министрлігінің мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі № 453-І «Мемлекеттік қызмет туралы» Заңына, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі № 267-І «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Жарлығына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 368-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9050. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 418
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 22.06.2015 № 418.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила служебной этики государственных служащих Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
2. Государственным служащим Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан при исполнении своих служебных обязанностей руководствоваться настоящими Правилами.
3. Департаменту административно-кадровой работы обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан Дернового А.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    Н. Каппаров
Утверждены приказом
Министра окружающей среды
и водных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 368-Ө
Правила
служебной этики государственных служащих
Министерства окружающей среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года № 453-І «О государственной службе», Законом Республики Казахстан от 2 июля 1998 года № 267-І «О борьбе с коррупцией», Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан» (далее - Кодекс).

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі (бұдан әрі – Министрлік), оның ведомстволары және ведомстволарының аумақтық органдары мемлекеттік қызметшілерінің мінез-құлқының негізгі стандарттарын белгілейді.
3. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері:
1) заңдылық қағидасын, Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алуға;
2) Тегiне, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайына, жынысына, нәсiлiне, ұлтына, тіліне, дiнге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жерiне байланысты немесе кез келген өзге жағдаяттарға қарамастан адамның және азаматтың ар-намысын құрметтеуге;
3) Қазақстан халқының бірлігі мен елдегі ұлтаралық келісімді нығайтуға ықпал етуге, мемлекеттік тілге және басқа тілдерге, Қазақстан халқының салт-дәстүрлеріне құрметпен қарауға;
4) адал, әділ, қарапайым болуға, жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауға, азаматтармен және әріптестерімен қарым-қатынаста сыпайылық пен әдептілік танытуға;
5) лауазымдық міндеттерін атқару кезінде басқа тұлғаларға шыдамдылық, сыпайылық және құрмет көрсетуге;
6) стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуде ұжымда ынтымақтастықты орнатуға ықпал етуге;
7) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті, автокөлік құралдарын қоса алғанда, ұтымды әрі тиімді және тек қызметтік мақсатта пайдалануға;
8) өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, орынды сынды кемшіліктерді жою мен өзінің қызметін жақсарту үшін пайдалануға;
9) лауазымдық міндеттерін тиімді атқару үшін кәсіби деңгейін және біліктілігін арттыруға;
10) қызметтік субординацияны сақтауға;
11) жұмыс уақытын ұтымды пайдалануға және басқа мемлекеттік қызметшілерге ұжымда өздерінің қызметтік міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін әрекеттерден аулақ болуға;
12) өзінің қызметтік міндеттерін адал, турашыл және сапалы атқаруға;
13) адал болуға, өзінің кәсіби қызметіне ешкімнің, оның ішінде туыстарының, достарының және таныстарының, әсер етуіне жол бермеуге;
14) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін сыйлауға және құрметтеуге;
15) мүдделер қақтығысының алдын алуға және оны реттеу шараларын қолдануға;
16) өздерінің функциялары мен міндеттерін орындау кезіндегі мемлекеттік қызметшілердің бастамашылығын қолдауға;
17) қарамағындағы қызметшілердің атқаратын лауазымына сәйкес міндеттері мен қызметтік өкілеттіктерін нақты анықтауға, олардан нақты орындау мүмкін емес жарлықтарды бермеуге;

2. Правила определяют основные стандарты поведения государственных служащих Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство), его ведомств и территориальных органов ведомств.
3. Государственным служащим Министерства следует:
1) руководствоваться принципом законности, требованиями Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) уважать честь и достоинство человека и гражданина независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства и иных обстоятельств;
3) способствовать укреплению единства народа Казахстана и межнационального согласия, уважительно относиться к государственному и другим языкам, традициям и обычаям народа Казахстана;
4) быть честными, справедливыми, скромными, соблюдать общепринятые морально-этические нормы, в обращении с гражданами и коллегами проявлять вежливость и корректность;
5) проявлять терпение, вежливость, тактичность и уважение к другим лицам в процессе исполнения своих должностных обязанностей;
6) способствовать сплоченности коллектива в достижении стратегических целей и задач;
7) обеспечивать сохранность государственной собственности, рационально, эффективно и только в служебных целях использовать вверенную государственную собственность, включая автотранспортные средства;
8) своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности;
9) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
10) соблюдать служебную субординацию;
11) эффективно использовать рабочее время и воздерживаться от действий, которые мешают другим государственным служащим в коллективе выполнять их трудовые обязанности;
12) быть беспристрастным, не допускать влияния на свою профессиональную деятельность кого бы то ни было, в том числе своих родственников, друзей или знакомых;
13) надлежаще исполнять свои обязанности, организовывать и планировать работу, с учетом реально складывающейся обстановки;
14) чтить и уважать государственные символы Республики Казахстан;
15) принимать меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов;
16) поддерживать и поощрять инициативность государственных служащих при выполнении ими своих функций и обязанностей;
17) точно определять задачи и объем служебных полномочий подчиненных в соответствии с занимаемыми ими должностями, не отдавать подчиненным явно невыполнимых распоряжений;

18) осы Қағидат талаптарын бұзу фактілеріне қағидатты әсер етуге, кінәлілердің жауапкершілігімен қатар, өзінің жеке жауапкершілігі туралы мәселені қатар қоюға дайын болуға тиіс.
4. Министрліктің мемлекеттік қызметшісі Кодекспен белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлықты сақтауы тиіс.
Министрліктің мемлекеттік қызметшілері, егер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықпен немесе олардың өз қызметтік міндеттерін орындау барысында сыбайлас жемқорлыққа жағдай тудырумен байланысты құқық бұзушылықтар туралы анық ақпараты болса, мемлекеттік қызмет саласы және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамамен белгіленген шараларды қабылдауы қажет.
5. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері мемлекеттік саясат және қызметтік ісінің мәселелері жөніндегі өз пікірін, егер ол:
1) мемлекет саясатының негізгі бағыттарына сәйкес келмесе;
2) жариялауға рұқсат етілмеген қызметтік ақпаратты ашатын болса;
3) мемлекеттің лауазымды тұлғаларының, мемлекеттік басқару органдарының, басқа да мемлекеттік қызметшілердің атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшілік алдында білдіруіне болмайды.
Министрліктің мемлекеттік қызметшілері қызметтен тыс уақытта:
1) жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық жағдайларына жол бермеуге;
2) қоғам тарапынан негізді сынға себеп туғызатын іс-әрекеттерге жол бермеуге, өздерінің беделіне нұқсан келтіретін қылықтардан аулақ болуға;
3) Министрлік қызметшісінің жоғары атағының абыройын төмендететін кез келген жеке байланыстардан бас тартуы тиіс.
6. Осы Қағидаттармен көзделген талаптарды орындамағаны немесе бұзғаны Министрліктің мемлекеттік қызметшілері Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіпте жауапкершілікке тартылады.

18) принципиально реагировать на факты нарушения требований настоящих Правил, быть готовым поставить, наряду с ответственностью виновных, вопрос и о личной ответственности.
4. Государственным служащим Министерства следует соблюдать антикоррупционное поведение, установленное Кодексом.
Если государственный служащий Министерства располагает достоверной информацией о коррупционном правонарушении, сопряженном с коррупцией или создающим условия для коррупции в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, необходимо принять меры, установленные законодательством в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией.
5. Государственным служащим Министерства не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно:
1) не соответствует основным направлениям политики государства;
2) раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию;
3) содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих.
Во внеслужебное время государственным служащим Министерства необходимо:
1) придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения;
2) не допускать действий, вызывающих негативный общественный резонанс, воздерживаться от поведения, которое может навредить их репутации;
3) избегать любых личных связей, которые могут скомпрометировать высокое звание сотрудника Министерства.
6. За неисполнение или нарушение требований, предусмотренных настоящими Правилами, государственные служащие Министерства несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.