"Аяқ киім өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 мамырда № 9390 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген "Аяқ киім өндірісі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
________________Т. Дүйсенова
2014 жылғы 26 наурыз
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 455
бұйрығымен бекітілген
"Аяқ киім өндірісі"
кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Аяқ киім өндірісі" кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) кәсіби қызмет саласындағы қызметкерлердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына, біліктілігіне және құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайды және:
1) еңбек нарығының қазіргі заман қажеттілігіне жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға, кәсіби қызметтің мазмұнына бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) қызметкерлерді басқару саласында кең шеңбердегі міндеттерді шешуге;
3) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сонымен қатар тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Обувное производство"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2014 года № 9390. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Обувное производство".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
26 марта 2014 год
Утвержден приказом
исполняющего обязанности Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 455
Профессиональный стандарт
"Обувное производство"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Обувное производство" (далее - ПС) определяет в области профессиональной деятельности требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
2) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
3) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

4) кәсіби даярлықтарын бағалауды жүргізуге және мамандардың біліктілік сәйкестігін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, ұйымдардың қызметкерлерді басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) кәсіби даярлықтарын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде қызметтің, лауазымның, біліктілікті арттырудың, қызметкерлерді аттестаттаудың, еңбекті ынталандыру жүйесінің және т.б. функционалдық модельдеріне қатысты ішкі, корпоративтік стандарттары әзірленеді.
4. Осы КС-да келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік - қызметкердің белгілі бір қызмет түрі шеңберінде еңбек міндеттерін сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі - орындалатын жұмыстардың күрделілігін, дербестігі мен жауапкершілігін сипаттайтын қызметкердің біліктілігіне (құзыреттеріне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралдары - қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі - кәсіби қызмет саласының еңбек функцияларының тұтастай жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы - бизнес-үдеріс арқылы анықталатын және оларды еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде орындау үшін қажетті құзыреттердің болуын көздейтін еңбек іс-қимылдарының біріктірілген және салыстырмалы түрде дербес жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы - жалпы ықпалдасқан негізі (ұқсас және мақсаттылығы жақын объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін ұқсас құзыреттер мен еңбек функцияларының жинағын көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС - кәсіби қызметтің нақты саласындағы қызметкердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына және біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі - осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, салыстырмалы түрде дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;
10) кәсіп - арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;

4) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений, и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;

11) құзырет - қызметкердің еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым - жұмыс берушінің лауазымдық өкілеттіліктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген құрылымдық бірлігі;
13) міндет - нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып, еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
14) сала - өнім шығаруда, өндіріс технологиясы, жұмыс істейтіндердің негізгі қорлары мен кәсіптік дағдыларында ортақ мақсаты бар кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) - салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) - еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта - еңбек қызметінің белгілі түрі қызметкерінің кәсіби қызметтің сол немесе өзге саласы шеңберінде орындайтын еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымдалған сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызметтің түрі: Аяқ киім өндірісі
6. Кәсіби қызмет саласы: Аяқ киім өндірісі.
7. Кәсіби қызмет саласының негізгі мақсаты: аяқ киім өндірісі.
8. Кәсіби қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында көрсетілген.
2. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптерінің) карточкалары
1-параграф. Аяқ киімді керуші
9. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 1-4.
10. Мүмкін болатын лауазым атауы:
бөлшектер мен дайындамаларды өңдеуші;
бөлшектер мен дайындамаларды қалыптаушы;
бөлшектерді, дайындамаларды ылғалдаушы;
аяқ киімді керуші.
11. Орындалатын еңбек функциясының жалпыланған сипаттамасы - аяқ киімді керу бойынша операцияларды орындау.
12. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
13. Аяқ киімді керушінің еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
14. Аяқ киімді керуші орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
15. Аяқ киімді керуші орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
16. Аяқ киімді керушінің құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5-8-кестелерінде көрсетілген.
2-параграф. Аяқ киімді құрастырушы
17. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 1-4.
18. Мүмкін болатын лауазым атауы:
аяқ киімнің үстін құрастырушы;
аяқ киімнің астын құрастырушы;
аяқ киімді құрастырушы.
19. Орындалатын еңбек функциясының жалпыланған сипаттамасы - аяқ киімді құрастыру бойынша операциялард орындау.

11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность - структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК)- структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и профессиональных задач, выполняемых работником определенного вида трудовой деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности: 15.2 Производство обуви.
6. Область профессиональной деятельности: Обувное производство.
7. Основная цель области профессиональной деятельности: производство обуви.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложения 1 к настоящему ПС.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Затяжчик обуви
9. Квалификационный уровень по ОРК: 1-4.
10. Возможные наименования должностей:
обработчик деталей и заготовок;
формовщик деталей и заготовок;
увлажнитель деталей, заготовок;
затяжчик обуви.
11. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - выполнение операций по затяжки обуви .
12. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.
13. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы затяжчика обуви приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС.
14. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые затяжчиком обуви, указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.
15. Описание единиц ПС, выполняемых затяжчиком обуви, приведено в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.
16. Требования к компетенциям затяжчика обуви указаны в таблицах 5-8 приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Сборщик обуви
17. Квалификационный уровень по ОРК: 1-4.
18. Возможные наименования должностей:
сборщик верха обуви;
сборщик низа обуви;
сборщик обуви.
19. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - выполнение операций по сборке обуви.

20. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
21. Аяқ киімді құрастырушының еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
22. Аяқ киімді құрастырушы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
23. Аяқ киімді құрастырушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
24. Аяқ киімді құрастырушының құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-8-кестелерінде көрсетілген.
3-параграф. Материалдарды пішуші
25. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 2-4.
26. Мүмкін болатын лауазым атауы:
бөлшектерді кесуші;
пішу жабдығының операторы;
бөлшектер мен материалды белгілеуші;
материалдарды пішуші.
27. Орындалатын еңбек функциясының жалпыланған сипаттамасы - аяқ киім бөлшектеріне материалдарды піпту.
28. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
29. Материалдарды пішушінің еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
30. Материалдарды пішуші орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
31. Материалдарды пішуші орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
32. Материалдарды пішушінің құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5-7-кестелерінде көрсетілген.
4-параграф. Техник-технолог
33. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 4.
34. Мүмкін болатын лауазым атауы:
техник-технолог
35. Орындалатын еңбек функциясының жалпыланған сипаттамасы - аяқ киім өндірісінің технологиялық үдерісін ұйымдастыру.
36. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
37. Техник-технологтың еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
38. Техник-технолог орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
39. Техник-технолог орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 5-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
40. Техник-технологтың құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
41. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі КС әзірлеушісі болып табылады.
42. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 6-қосымшасында келтірілген.
"Аяқ киім өндірісі"
кәсіби стандартына 1-қосымша
Еңбек қызметінің түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
Реттік саны
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының бағыттары ескерілген кәсіп атауы
01-2005 Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуішінене сәйкес кәсіп атауы
СБШ сәйкес біліктіл ік деңгейі
1.
Аяқ киімді керу операцияларын орындау
Аяқ киімді керуші (бөлшектер мен дайындамаларды өңдеуші, бөлшектер мен дайындамаларды қалыптаушы, бөлшектер мен дайындамаларды ылғалдаушы)
Аяқ киімді тартушы
1-4
2.
Аяқ киімді құрастыру операцияларын орындау
Аяқ киімді құрастырушы (аяқ киімнің үстін, аяқ киімнің астын құрастырушы)
Аяқ киімді жинаушы
1-4
3.
Аяқ киім бөлшектеріне материалды пішу
Бөлшекетрді кесуші (бөлшектерді кесуші, пішу жабдығының операторы, бөлшектер мен материалды белгілеуші)
Материалды пішуші
2-4
4.
Аяқ киім өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру
Техник- технолог
Техник- технолог
4
"Ақ киім өндірісі" кәсіби
стандартына 2-қосымша
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуіші (КМЖ)
Базалық топ
7442- Аяқ киімді тартушы
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
45-шығарылым, "Былғары аяқ киім өндірісі"
(Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің 2013 жылғы "9" қаңтардағы № 13-ө-м бұйрығымен бекітілген)
БТБА бойынша кәсіп
Аяқ киімді тартушы (1-6)
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтары
1
1
2
2
3
3-4
4
5-6
2-кесте. Аяқ киімді керушінің еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Былғары-аяқ киім кәсіпорындары, цехтар, эксперименттік зертханалар, жеке аяқ киім тігу цехтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
жоқ
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің жоқ болуы (086 нысан бойынша анықтама), ТҚ бойынша нұсқамадан өту
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе не/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) не/немесе бастауыштан кем емес орта білімі болған кезде қысқа мерзімді курстар.
Талап етілмейді
2
Практикалық тәжірибе немесе негізгі орта білімнен кем емес жалпы орта білімі болған кезде кәсіби даярлау (білім беру мекемесі негізінде қысқа мерзімді курстар немесе корпоративті білім беру) не/немесе ересектерді қайта даярлау
СБШ 1 -деңгейінде кем дегенде 1 жыл
3
Практикалық тәжірибе немесе жалпы орта білім немесе негізгі орта білімнің негізінде техникалық және кәсіби білім немесе практикалық тәжірибесіз жалпы орта білім болған кезде кәсіби даярлау (білім беру мекемелерінің негізінде бір жылға дейін кәсіби даярлау бағдарламалары бойынша курстар немесе корпоративті оқыту).
СБШ 2-деңгейінде кем дегенде 1 жыл
4
Жоғары дәрежелі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық) және практикалық тәжірибе.
СБШ 3-деңгейінде кем дегенде 3 жыл
3-кесте. Аяқ киімді керуші орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының №
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірліктері)
1
Дайындамаларды және дайындама жабдығын дайындау
2
Қалыпта дайындамаларды керу және керіп тарту
3
Орындалған операциялардың сапасын бағалау
4-кесте. Аяқ киімді керуші орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функциясының №
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Аяқ киімнің бас-табан және өкшелік бөліктерін дайындау
Қол қысқаштары, ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар

20. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
21. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сборщика обуви приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
22. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сборщиком обуви, указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
23. Описание единиц ПС, выполняемых сборщиком обуви, приведено в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
24. Требования к компетенциям сборщика обуви указаны в таблицах 5-8 приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Раскройщик материалов
25. Квалификационный уровень по ОРК: 2-4.
26. Возможные наименования должностей:
вырубщик деталей;
оператор раскройного оборудования;
разметчик деталей и материалов;
раскройщик материалов.
27. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - раскрой материалов на детали обуви.
28. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 4 к настоящему ПС.
29. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы раскройщика материалов приведены в таблице 2 приложения 4 к настоящему ПС.
30. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые раскройщиком материалов, указан в таблице 3 приложения 4 к настоящему ПС.
31. Описание единиц ПС, выполняемых раскройщиком материалов, приведено в таблице 4 приложения 4 к настоящему ПС.
32. Требования к компетенциям раскройщика материалов указаны в таблицах 5-7 приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Техник-технолог
33. Квалификационный уровень по ОРК: 4.
34. Возможные наименования должностей:
техник-технолог
35. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация технологического процесса обувного производства.
36. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 5 к настоящему ПС.
37. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техник-технолога приведены в таблице 2 приложения 5 к настоящему ПС.
38. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые техником-технологом, указан в таблице 3 приложения 5 к настоящему ПС.
39. Описание единиц ПС, выполняемых техником-технологом, приведено в таблице 4 приложения 5 к настоящему ПС.
40. Требования к компетенциям техника-технолога указаны в таблице 5 приложения 5 к настоящему ПС.
4. Разработчики
41. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
42. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 6 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Обувное производство"
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом
тенденций рынка труда
Наименование
профессии согласно
государственному
классификатору занятий
Республики Казахстан
01-2005
Квалифика ционный
уровень
ОРК
1
Выполнение операций по затяжке обуви
Затяжчик обуви (обработчик деталей и заготовок, формовщик деталей и заготовок, увлажнитель деталей, заготовок)
Затяжчик обуви
1-4
2
Выполнение операций по сборке обуви
Сборщик обуви (сборщик верха обуви, сборщик низа обуви)
Сборщик обуви
1-4
3
Раскрой материалов на детали обуви
Вырубщик деталей (вырубщик деталей, оператор раскройного оборудования, разметчик деталей и материалов)
Раскройщик материалов
2-4
4
Организация технологического процесса обувного производства
Техник-технолог
Техник-технолог
4
Приложение 2
к профессиональному стандарту
"Обувное производство"
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами:
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан 01-2005
Базовая группа
7442 - Затяжчик обуви
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 45. Раздел "Производство кожаной обуви"
(Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 января 2013 года № 13-ө-м.
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2013 года № 8298)
Профессия по ЕТКС
Затяжчик обуви (1-6 р.)
Квалификационный уровень
ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-4
4
5-6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы затяжчика обуви
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Кожевенно-обувные предприятия, цеха, экспериментальные лаборатории, цеха по индивидуальному пошиву обуви
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по технике безопасности
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
не требуется
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего.
не менее 1 года
на 1 уровне
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта.
не менее 1 года
на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт.
Не менее 3 лет
на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий
трудовые функции, выполняемые затяжчиком обуви
трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Подготовка заготовок и оборудования заготовок
2
Затяжка и обтяжка заготовок на колодке
3
Оценка качества выполненных операций
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых затяжчиком обуви
трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи (трудовые действия)
1
Заготовки носочно-пучковой и геленочно-пяточной частей обуви
Ручные клещи, затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК

1-1) Дайындамаларды алу
Аяқ киімнің бас-табан және өкшелік бөліктерін дайындау
Қол қысқаштары, ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-кері п тартқыш машиналар
1-2) Жабдықты таңдау
Аяқ киімнің бас-табан және өкшелік бөліктерін дайындау
Ылғалдаушы камера, бүріккіштер және т.б.
1-3) Дайындамаларды ылғалдау
2
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
Шаблон, капсырма, текс, бор, үлгілер
2-1) Дайындаманы қалыптарға алдын ала бекіту
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
Шаблон, қапсырма, текс, бор, үлгілер
2-2) Төсетекті немесе табанды және сандал үлгісіндегі бұйымның ұшы мен өкшелік бөлігінің бет жағының шетін жалғау
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
Тарту қысқаштары
2-3) Астарын керу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
Тарту қысқаштары
2-4) Ұлтарақ салу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-5) Барлық аяқ киім түрлерінің дайындамаларын алдын ала керу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-6) Гимнастикалық,үй туфлиді және шәркеилер дайындамаларын тарту
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-7) Аяқ киім дайындамаларын бүйірден бекітіп тарту
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-8) Барлық үлгідегі аяқ киім дайындамаларын тігу-желімдеу әдісімен керу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-9) Модельді және ортопедиялық аяқ киімді термопластикалық желімді автоматты беретін машиналарда керу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-10) Модельді және ортопедиялық аяқ киімді айналдыра керу
Аяқ киімнің қалыптары, дайындамалары
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
2-11) Керу жиегін бас-табан бөлігінде және артқы тігіате ұлтанға бекіту
ЗНК, ЗПК үлгісіндегі тартқыш-керіп тартқыш машиналар
Жабдықты реттеу және ретке келтіруге арналған құралдар
2-12) Жабдықты реттеу және ретке келтіру
3
Қалыпқа келтірілген және бекітілген бұйымдар
Бақылау-өлшеу аспаптары, шаблондар, соңғы үлгілер
3-1) Қосылыстардың симметриялығын тексеру
Қалыпқа келтірілген және бекітілген бұйымдар
Бақылау-өлшеу аспаптары, шаблондар, соңғы үлгілер
3-2) Дайынаманың қалыпқа сәйкестігін тексеру
Қалыпқа келтірілген және бекітілген бұйымдар
Кептіру камералары
3-3) Бұйымды кептіру
5-кесте. СБШ бойынша 1-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді керушінің
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Дағдылары мен біліктері
Білімі
1-1)
Модельдердің дайындамалары мен қалыптарын алу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Операцияларды орындау қағидалары, аяқ киім, бөліктер және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемі, қолданылатын материалдардың түрлері мен қызметтері
1-2)
Жабдықты таңдау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы
6-кесте. СБШ бойынша 2-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді керушінің
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Дағдылары мен біліктері
Білімі

1-1) Получение заготовок
Заготовки носочно-пучковой и геленочно-пяточной частей обуви
Ручные клещи, Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
1-2) Подбор, пуско-наладка оборудования
Заготовки носочно-пучковой и геленочно-пяточной частей обуви
Увлажняющая камера, распылители и т.п.
1-3) Увлажнение заготовок
2
Колодки, заготовки обуви
Шаблоны, скобки, тексы, мел, лекала
2-1) Предварительное закрепление заготовки на колодке.
Колодки, заготовки обуви
Шаблоны, скобки, тексы, мел, лекала
2-2) Соединение подложки или подошвы и затяжной кромки верха в пяточной и носочной частях в изделиях сандального вида
Колодки, заготовки обуви
Затяжные клещи
2-3) Затяжка подклада
Колодки, заготовки обуви
Затяжные клещи
2-4) Посадка поднаряда
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-5) Предварительная обтяжка заготовок всех видов обуви
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-6) Затяжка заготовок гимнастических, домашних туфель и чувяк
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-7) Затяжка заготовок обуви бортового метода крепления
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-8) Затяжка заготовок всех видов обуви строчечно-клеевого метода крепления.
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-9) Затяжка пяток модельной и ортопедической обуви на машинах с автоматической подачей термопластичных клеев
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-10) Затяжка модельной и ортопедической обуви вкруговую
Колодки, заготовки обуви
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
2-11) Прикрепление затяжной кромки в носочно-пучковой части и в заднем шве к стельке
Затяжно-обтяжные машины типа ЗНК, ЗПК
Инструменты для регулировки и наладки оборудования
2-12) Наладка и регулирование оборудования
3
Сформованные и закрепленные на колодке изделия
Контрольно-измерительные приборы, шаблоны, контрольные образцы
3-1) Проверка симметричности соединений
Сформованные и закрепленные на колодке изделия
Контрольно-измерительные приборы, шаблоны, контрольные образцы
3-2) Проверка соответствия заготовки колодке
Сформованные и закрепленные на колодке изделия
Сушильные камеры
3-3) Сушка изделия
Таблица 5. Требования к компетенциям затяжчика
обуви 1-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при получении заготовок и колодок моделей.
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Правила выполнения операций, виды, фасон и размеры обуви, деталей и колодок, виды и свойства применяемых материалов
1-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при подборе оборудования
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
Таблица 6. Требования к компетенциям затяжчика
обуви 2-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания

2-1)
Дайындаманы алдын ала қалыпқа бекіту барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қалыптағы дайындаманың дұрыс қалпын реттеу, тартылатын бөліктерді симметриялық біріктіру
Операцияларды орындау қағидалары, аяқ киім, бөліктер және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемі
2-2)
Сандал типті аяқ киім бөлшектерін керу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қалыптағы дайындаманың дұрыс қалпын реттеу, тартылатын бөлшектерді симметриялық біріктіру.
Операцияларды орындау қағидалары, аяқ киім, бөлшектер және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемі, қолданылатын материалдардың түрлері мен қызметтері
2-3)
Астарлардың созылу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуды қамтамасыз ету, құрал-сайманды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері
2-4)
Ұлтарағын керу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуды қамтамасыз ету, құрал-сайманды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері
3-1)
Бөлшектердің симметриялығын тексеру барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана білу
Техникалық талаптар мен дайындалатын модельдің ерекшелігі
3-2)
Дайындаманың қалыпқа сәйкестігін тексеру барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана білу
Техникалық талаптар и дайындалатын модельдің ерекшелігі
7-кесте. СБШ бойынша 3-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді керушінің
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1-3)
Жабдықты таңдау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Пайдаланылатын жабдықтың тиімді жұмыс істеу режимін таңдау және қолдану
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы

2-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при предварительном закреплении заготовки на колодке
Регулировать правильное положение заготовки на колодке, симметричное соединение затяжных деталей.
Правила выполнения операций, виды, фасон и размеры обуви, деталей и колодок
2-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при затяжке деталей обуви сандального типа
Регулировать правильное положение заготовки на колодке, симметричное соединение затяжных деталей.
Правила выполнения операций, виды, фасон и размеры обуви, деталей и колодок, виды и свойства применяемых материалов
2-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при затяжке подклада
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала, регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций, виды и свойства применяемых материалов
2-4)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при посадке поднаряда
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала. регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций, виды и свойства применяемых материалов
3-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проверке симметричности деталей
Пользоваться контрольно-измерительными приборами.
Технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель
3-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проверке соответствия заготовки колодке
Пользоваться контрольно-измерительными приборами
Технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель
Таблица 7. Требования к компетенциям затяжчика
обуви 3-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выбор оборудования
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования

2-5)
Керу операцияларын орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, материалдарды қолдану түрлері мен қасиеттері
2-6)
Керу операцияларын орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, материалдарды қолдану түрлері мен қасиеттері
2-7)
Керу операцияларын орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Пайдаланылатын жабдықтың тиімді жұмыс істеу режимін таңдау және қолдану
Операцияларды орындау қағидалары, материалдарды қолдану түрлері мен қасиеттері
3-3)
Қалыпталған бұйымды кептіру үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Техникалық талаптар и дайындалатын модельдің ерекшелігі
8-кесте. СБШ бойынша 4-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді керушінің
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-8)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуді, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауды, аяқ киім бөлшектерін керу бойынша жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, материалдарды қолдану түрлері мен қасиеттері
2-9)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуді, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауды, аяқ киім бөлшектері мен дайындамаларын керу бойынша жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, жабдықты пайдалану нұсқаулықтары, желімнің еруінің температуралық режимі
2-10)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуді, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауды, аяқ киімді керу нәтижелері үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, материалдарды қолдану түрлері мен қасиеттері

2-5)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по затяжке
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала, регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
2-6)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по затяжке
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала, регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
2-7)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по затяжке
Регулировать правильное положение заготовки на колодке, симметричное соединение затяжных деталей.
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
3-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по сушке сформованных изделий
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель
Таблица 8. Требования к компетенциям затяжчика
обуви 4-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-8)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по затяжке деталей
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала, регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
2-9)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по затяжке деталей и заготовок обуви
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала. регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций, инструкции по эксплуатации оборудования, температурные режимы расплава клеев
2-10)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по затяжке деталей обуви
Обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала. регулировать и налаживать инструменты, оборудование
Правила выполнения операций, виды и свойства применяемых материалов

2-11)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуді, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауды, аяқ киім бөлшектерін керу нәтижелері үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Бөлшектерді материалды жыртпай, қажетті керуді қамтамасыз ету, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Операцияларды орындау қағидалары, бөлшектердің атауы мен қызметі, қолданылатын материалдардың түрлері мен қызметтері
2-12)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуді, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауды, аяқ киім бөлшектерін керу нәтижелері үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқаруш ылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Операцияларды орындау қағидалары, бөлшектердің атауы мен қызметі, қолданылатын материалдардың түрлері мен қызметтері
"Аяқ киім өндірісі" кәсіби
стандартына 3-қосымша
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуіші (КМЖ)
Базалық топ
7442 - Аяқ киімді құрастырушы
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
45-шығарылым, "Былғары аяқ киім өндірісі"
(Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің 2013 жылғы "9" қаңтардағы № 13-ө-м бұйрығымен бекітілген)
БТБА бойынша кәсіп
Аяқ киімнің үстін құрастырушы, аяқ киімнің астын құрастырушы, аяқ киімді құрастырушы (1-6)
ҰБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтары
1
1
2
2
3
3-4
4
5-7
2-кесте. Аяқ киімді құрастырушының еңбек жағдайына, біліміне және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Былғары-аяқ киім кәсіпорындары, цехтар, эксперименттік зертханалар, жеке аяқ киім тігу цехтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
жоқ
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің жоқ болуы (086 нысан бойынша анықтама), ТҚ бойынша нұсқамадан өту
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе не/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқыту (нұсқау) не/немесе бастауыштан кем емес орта білімі болған кезде қысқа мерзімді курстар.
Талап етілмейді
2
Практикалық тәжірибе немесе негізгі орта білімнен кем емес жалпы орта білімі болған кезде кәсіби даярлау (білім беру мекемесі негізінде қысқа мерзімді курстар немесе
Талап етілмейді
корпоративті білім беру) не/немесе ересектерді қайта даярлау
3
Практикалық тәжірибе немесе жалпы орта білім немесе негізгі орта білімнің негізінде техникалық және кәсіби білім немесе практикалық тәжірибесіз жалпы орта білім болған кезде кәсіби даярлау (білім беру мекемелерінің негізінде бір жылға дейін кәсіби даярлау бағдарламалары бойынша курстар немесе корпоративті оқыту).
СБШ 2-деңгейінде кем дегенде 1 жыл
4
Жоғары дәрежелі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық) және практикалық тәжірибе.
СБШ 3-деңгейінде кем дегенде 3 жыл
3-кесте. Аяқ киімді құрастырушы орындайтын еңбек функцияларын
анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірліктері)
1
Материалдар мен жабдықты дайындау
2
Аяқ киімді құрастыру
3
Өндірісті бақылау, қаптау, таңбалау
4-кесте. Аяқ киімді құрастырушы орындайтын КС бірліктерінің
сипаттамасы
Еңбек функциясының №
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Дайындамалар, бөлшектер және бұйымдар
Ойғыш, тігін машиналары, ысытып құю және вулканизацияға арналған жабдық

2-11)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по затяжке деталей обуви
Регулировать правильное положение заготовки на колодке, симметричное соединение затяжных деталей.
Правила выполнения операций, название и назначение деталей, виды и свойства применяемых материалов
2-12)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по затяжке деталей обуви
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
Приложение 3
к профессиональному стандарт
"Обувное производство"
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан 1-2005
Базовая группа
7442 - Сборщик обуви
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 45. Раздел "Производство кожаной обуви" (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 января 2013 года № 13-ө-м.
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2013 года № 8298)
Профессия по ЕТКС
Сборщик верха обуви, сборщик низа обуви, сборщик обуви (1-7 р.)
Квалификационный
уровень отраслевой рамки квалификации (ОРК)
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-4
4
5-7
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы сборщика обуви
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Кожевенно-обувные предприятия, цеха, экспериментальные лаборатории, цеха по индивидуальному пошиву обуви
Вредные и опасные
условия труда
отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по ТБ
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования.
не требуется
2
Практический опыт или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего.
не требуется
3
Практический опыт или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовка до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта.
Не менее 1 года
на 2 уровне
4
Повышенный уровень квалификации профессионального или технического образования, практический опыт работы.
Не менее 3 лет
на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц профессионального стандарта,
определяющий трудовые функции, выполняемые сборщиком обуви
трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Подготовка материалов и оборудования
2
Сборка обуви
3
Контроль производства, упаковка, маркировка
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых сборщиком обуви
трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи (трудовые действия)
1
Заготовки, детали и изделия
Пробойник, швейные машины, оборудование для литья и горячей вулканизации

1-1) Дайындамаларды алу
Дайындамалар, бөлшектер және бұйымдар
Ойғыш, тігін машиналары, ысытып құю және вулканизацияға арналған жабдық
1-2) Жабдықты таңдау
Дайындамалар, бөлшектер және бұйымдар
Ойғыш, тігін машиналары, ысытып құю және вулканизацияға арналған жабдық
1-3) Жабдық жұмысының режимін таңдау
2
Төлке, ұлтан
Ойғыш немесе арнайы құрал
2-1) Аяқ киім ішіне төлкені салу, шегелеу, бекіту, төлке ұшын ұлтанға тығыз жабыстыру
Пластмасса өкшелер, желімделмеген рәзеңкеден дайындалған өкше
Құралдар
2-2) Пластмасса өкшелерді, желімделмеген рәзеңкеден ұлтарақ және қоршауынан өкше құрастыру
Ағаш өкшелер
Бұрғы
2-3) Ағаш өкшелерде ойық жасау
Дайындамалар, бөлшектер
Шаблондар, сызғыш, ине, тігін жабдығы
2-4) Ұлтандарды қолмен жапсырып тігу, модельді аяқ киімнің бас жағын тігу
Өкшелер, тері және басқа материалдар
Өкшелерді керуге арналған жабдық
2-5)Қатардағы аяқ киімдердің ағаш және капрон өкшелерін терімен, тері ауыстыратын және басқа материалмен қаптау
Аяқ киім дайындамасы
Ысытып құю және вулканизацияға арналған пресс-қалыптар және жабдық
2-6)Аяқ киімді пресс-қалыптарға жүктеу
Аяқ киім дайындамасы
Ысытып құю және вулканизацияға арналған пресс-қалыптар және жабдық
2-7) Сынама құюды дайындау
Аяқ киім дайындамасы
Ысытып құю және вулканизацияға арналған пресс-қалыптар және жабдық
2-8) Бөлшектерді пресс-қалыптан алу
Ағаш дайындамалар, шаблондар
Өкше жасауға арналған қол аспаптары
2-9) Жеке тапсырыстар бойынша ағаш өкшелерді дайындау, өкшелерге қажетті қалып пен өлшемдерді беру
Аяқ киім дайындамасы
Тігін машиналары
2-10) Табандарды, және олардың бірінші қабатын тартылған аяқ киімге ранталық, диппельді, тігу және сандал әдістерімен тігіп жабыстыру
Аяқ киім дайындамасы
Тігін машиналары
2-11) Рантты ұлтанға машинамен тігу
3
Дайын аяқ киім
Нұсқаулықтар, технологиялық өндіріс регламенті, әдістемелік әдебиет
3-1) Дайын өнімнің сапасын бақылау
Дайын аяқ киім
Қаптау материалдары
3-2)Қаптау, таңбалау
5-кесте. СБШ бойынша 1-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді
құрастырушының құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1-1)
Дайындамаларды алу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Жинаудың тиімді схемаларын, таңдау, орнату және пайдалану
Еңбек мәні, оны қайта жасау процесі мен тиісті орындаушылық іс-әрекеттері циклы туралы базалық білімдер
1-2)
Дайындамаларды алу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Операцияларды орындау қағидалары және қолданылатын материалдардың қасиеттері

1-1) Получение заготовок
Заготовки, детали и изделия
Пробойник, швейные машины, оборудование для литья и горячей вулканизации
1-2) Подбор оборудования
Заготовки, детали и изделия
Пробойник, швейные машины, оборудование для литья и горячей вулканизации
1-3) Подбор режимов работы оборудования
2
Втулка, стелька
Пробойник или специальное приспособление
2-1) Установка, заколачивание, расклепывание втулки внутри обуви, плотное прижимание конца втулки к стельке
Пластмассовые каблуки, каблуки из невулканизированной резины
Инструменты
2-2) Сборка пластмассовых каблуков, каблуков из вкладыша и обкладки из невулканизированной резины
Деревянные каблуки
Сверло
2-3) Сверление отверстий в деревянных каблуках
Заготовки, детали
Шаблоны, линейка, иглы, швейное оборудование.
2-4) Вшивание стелек вручную, прошивка геленочной части модельной обуви
Каблуки, кожи и др. материалы
Оборудование для обтяжки каблуков
2-5) Обтягивание деревянных и капроновых каблуков рядовой обуви кожей, кожзаменителями и др. материалами
Заготовки обуви
Пресс-формы и оборудование для горячего литья или вулканизации
2-6) Загрузка обуви на пресс-формы
Заготовки обуви
Пресс-формы и оборудование для горячего литья или вулканизации
2-7) Проведение пробной отливки
Заготовки обуви
Пресс-формы и оборудование для горячего литья или вулканизации
2-8) Выгрузка деталей из пресс-форм
Деревянные заготовки, шаблоны
Ручные приспособления для изготовления каблуков
2-9) Изготовление деревянных каблуков для индивидуальных заказов, придание каблукам необходимых форм и размеров
Заготовки обуви
Швейные машинки
2-10) Пристрачивание подошв, подложек и первого слоя подошвы к затянутой обуви рантового, доппельного, прошивного и сандального методов крепления
Заготовки обуви
Швейные машинки
2-11) Вшивание ранта к губе рантовой стельки на машине
3
Готовая обувь
Инструкции, технологический регламент производства, методическая литература
-1) Контроль качества готовой продукции
Готовая обувь
Упаковочные материалы
3-2) Упаковка, маркировка
Таблица 5. Требования к компетенциям сборщика
обуви 1-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при получении заготовок
Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные схемы сборки
Базовые знания о предмете труда, процессе его преобразования и цикле соответствующих исполнительских действий.
1-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при получении заготовок
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов

1-3)
Жабдықты таңдау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Арнайы құралдарды, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру.
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, пайдалану қағидалары
6-кесте. СБШ бойынша 2-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді
құрастырушының құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-1)
Аяқ киімді құрастыру бойынша операцияларды жүргізу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану.
Аяқ киім бөлшектерін қосу және құрастыруға арналған материалдарға
асыру бойынша орындаушылық қызмет
МЕМСТ, ТУ, аяқ киім бөлшектері мен түйіндерін біріктіруге арналған материалды қолдану нормалары
2-2)
Аяқ киімді құрастыру бойынша операцияларды жүргізу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану.
Аяқ киім бөлшектерін қосу және құрастыруға арналған материалдарға МЕМСТ, ТУ, аяқ киім бөлшектері мен түйіндерін біріктіруге арналған материалды қолдану нормалары
2-3)
Аяқ киімді құрастыру бойынша операцияларды жүргізу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Белшектерді салу және алдын ала бекіту, бөлшектер арасындағы белгіленген арақашықтықты сақтау, арнайы құрылғыларды, құрал-сайманды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру
Аяқ киім бөлшектерін қосу және құрастыруға арналған материалдарға МЕМСТ, ТУ, аяқ киім бөлшектері мен түйіндерін біріктіруге арналған материалды қолдану нормалары
2-4)
Аяқ киімді құрастыру бойынша операцияларды жүргізу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет проведении
Бөлшектерді салу және алдын ала бекіту, бөлшектер арасындағы белгіленген арақашықтықты сақтау, арнайы құралдарды, аспаптарды, жабдықты реттеу және бапқа келтіру.
Аяқ киім бөлшектерін қосу және құрастыруға арналған материалдарға МЕМСТ, ТУ, аяқ киім бөлшектері мен түйіндерін біріктіруге арналған материалды қолдану нормалары
3-1)
Дайын бұйым сапасын тексеру барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана білу және жақсы дамыған көзбен өлшеу
Техникалық талаптар и дайындалатын модельдің ерекшелігі

1-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при подборе оборудования
Регулировать и налаживать спецприспособления, инструменты, оборудование.
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
Таблица 6. Требования к компетенциям сборщика
обуви 2-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проведении операций по сборке обуви
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования.
Государственные стандарты (далее - ГОСТы), технические условия (далее - ТУ) на материалы для соединения и сборки деталей обуви, нормы использования материалов для соединения деталей и узлов обуви.
2-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проведении операций по сборке обуви
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования.
ГОСТы, ТУ на материалы для соединения и сборку деталей обуви, нормы использования материалов для соединения деталей и узлов обуви.
2-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проведении операций по сборке обуви
Накладывать и предварительно скреплять детали, соблюдать установленное расстояние между деталями, регулировать и налаживать спецприспособления, инструменты, оборудование.
ГОСТы, ТУ на материалы для соединения и сборку деталей обуви, нормы использования материалов для соединения деталей и узлов обуви.
2-4)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проведении операций по сборке обуви
Накладывать и предварительно скреплять детали, соблюдать установленное расстояние между деталями, регулировать и налаживать спецприспособления, инструменты, оборудование.
ГОСТы, ТУ на материалы для соединения и сборку деталей обуви, нормы использования материалов для соединения деталей и узлов обуви.
3-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проверке качества готовых изделий
Пользоваться контрольно-измерительными приборами и хорошо развитый глазомер
Технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель

3-2)
Дайын аяқ киімді жиынтықтау және
Бақылау-өлшеу
таңбалау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
аспаптарын қолдана білу және жақсы дамыған көзбен өлшеу
Техникалық талаптар и дайындалатын модельдің ерекшелігі
7-кесте. СБШ бойынша 3-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді
құрастырушының құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-5)
Жабдықты таңдау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бөлшектерді салу және алдын ала бекіту, бөлшектер арасындағы белгіленген арақашықтықты сақтау
Операцияларды орындау қағидалары, аяқ киім, бөлшектер және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемі
2-6)
Аяқ киім үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Ысытып құю және вулканизация жабдығында жұмыс істей білу
Операцияларды орындау қағидалары, аяқ киім, бөлшектер және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемі
2-7)
Аяқ киімді жинау операцияларын орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Ысытып құю және вулканизация жабдығында жұмыс істей білу.
Аяқ киімді құрастыру қағидалары, аяқ киімнің төменгі бөлігін бекіту әдістері, операцияларды орындаудың технологиялық нормативтері, машиналар жұмысының міндеті мен принципі
2-8)
Аяқ киімді жинау операцияларын орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Ысытып құю және вулканизация жабдығында жұмыс істей білу.
Аяқ киімді құрастыру қағидалары, аяқ киімнің төменгі бөлігін бекіту әдістері, операцияларды орындаудың технологиялық нормативтері, машиналар жұмысының міндеті мен принципі
8-кесте. СБШ бойынша 4-біліктілік деңгейіндегі аяқ киімді
құрастырушының құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және Кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-9)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, аяқ киім құрастыру нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет,
Ағаш дайындамаларда н жасалған өкшелерге қажетті қалыптар мен өлшемдерді жасау және беру
Операцияларды орындау қағидалары және қолданылатын материалдардың қасиеттері
2-10)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, аяқ киім құрастыру нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет,
Аяқ киімді машинада және қолмен құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау, жабдыққа қызмет көрсету және реттеу
Аяқ киімді құрастыру қағидалары, аяқ киімнің төменгі бөлігін бекіту әдістері, операцияларды орындаудың технологиялық нормативтері, машиналар жұмысының міндеті мен принципі

3-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при укомплектовке и маркировке готовой обуви
Внешний осмотр продукции, качественные признаки готовой продукции, соблюдение норм
Технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель
Таблица 6. Требования к компетенциям сборщика
обуви 3-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-5)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выбор оборудования
Накладывать и предварительно скреплять детали, соблюдать установленное расстояние между деталями
Правила выполнения операций, виды, фасон и размеры обуви, деталей и колодок.
2-6)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по сборке обуви
Работать на оборудовании по горячему литью и вулканизации.
Правила выполнения операций, виды, фасон и размеры обуви, деталей и колодок.
2-7)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по сборке обуви
Работать на оборудовании по горячему литью и вулканизации.
Правила сборки обуви, методы крепления низа обуви, технологические нормативы выполнения операций, назначение и принцип работы машин.
2-8)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение операций по сборке обуви
Работать на оборудовании по горячему литью и вулканизации.
Правила сборки обуви, методы крепления низа обуви, технологические нормативы выполнения операций, назначение и принцип работы машин.
Таблица 7. Требования к компетенциям сборщика
обуви 4-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-9)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по сборке обуви
Изготовление и придание необходимых форм и размеров каблукам из деревянных заготовок.
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
2-10)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по сборке обуви
Выполнение сложных операций по сборке обуви на машине или вручную, обслуживание и регулирование оборудования.
Правила сборки обуви, методы крепления низа обуви, технологические нормативы выполнения операций, назначение и принцип работы машин.

1-1) Материалдарды алу
Дайындамалар, бөлшектер және бұйымдар
Сұлбалар, нұсқаулықтар
1 -2) Пішу сұлбасын таңдау
Дайындамалар, бөлшектер және бұйымдар
Кескіштер, пресс, электрпішу пышақтары, аралар
1-3) Жабдықты таңдау
2
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-1) Алдын ала жасалған белгі бойынша материалдарды қарапайым бөлшектерге пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-2) Алдын ала белгілеу арқылы күрделілігі орташа бөлшектерге материалды пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-3) Алдын ала белгілемей арқылы күрделіліп орташа бөлшектерге материалды пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-4) Күрделі аяқ киім бұйымдарына арналған материалдарды пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-5) Модельді емес аяқ киімнен басқасының бәрінің үстіңгі материалын пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Престер, пішу кескіштері, пышақтар
2-6) Жұпқа арналған жиынтықтарда модельді аяқ киімнің үстіне арналған материалдарды пішу
Аяқ киімнің үстіне, астына және ішіне, аралық бөлшектеріне арналған материал
Пайдалану нұсқаулықтар ы
2-7) Қолданылатын жабдықты ретке келтіру
Аяқ киімнің үстіне, астына және шине, аралық бөлшектеріне арналған материал
Мөртаңба, штемпельді бояу
2-8) Пішілген бөлшектерге деректеме, артикул, фасон, өлшем және т.б. қою
3
Пішу бөлшектері
Кескіштер, шаблондар, үлгілер
3-1) Бөлшектердің кескіш ауданы мен контуры, пішудің жиынтықтығы мен жұптығы бойынша сәйкестігін бақылау
Пішу бөлшектері
Кескіштер, шаблондар, үлгілер
3-2) Пішу элементтерін қалыңдығы, сапасы және топографиялық учаскелері бойынша сұрыптау
Пішу бөлшектері
Кескіштер, шаблондар, үлгілер
3-3) Пішу элементтерін бөлшектердегі бояудың біркелкілігі бойынша сұрыптау
5-кесте. СБШ бойынша 2-біліктілік деңгейіндегі материалдарды
пішушінің құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1-1)
Материалды таңдау және дайындау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Пішудің оңтайлы сұлбаларын таңдау, орнату және пайдалану
Еңбек мәні, оны қайта жасау процесі мен тиісті орындаушылық іс-әрекеттері циклы туралы базалық білімдер
1-2)
Пішу сұлбаларын таңдау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Пішудің оңтайлы сұлбаларын таңдау, орнату және пайдалану
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы

1-1) Получение материалов
Заготовки, детали и изделия
Схемы, инструкции
1-2) Подбор схемы раскроя
Заготовки, детали и изделия
Резаки, пресс, электрозакройные ножи, пилы
1-3) Подбор оборудования
2
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-1) Раскрой материалов на простые детали обуви по предварительной разметке
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-2) Раскрой материалов на детали средней сложности по предварительной разметке
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-3) Раскрой материалов на детали средней сложности без предварительной разметки
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-4) Раскрой материалов для сложных обувных изделий
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-5) Раскрой материалов для верха обуви всех видов кроме модельной
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Пресса, раскроечные резаки, ножи
2-6) Раскрой материалов для верха модельной обуви в комплектах для пары
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Инструкции по эксплуатации
2-7) Наладка применяемого оборудования
Материалы для верха, низа обуви, подклада и промежуточных деталей
Штамп, штемпельная краска
2-8) Проставление артикула, фасона, размера и др. реквизитов на деталях кроя
3
Детали кроя
Резаки, шаблоны, лекала
3-1) Контроль соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя
Детали кроя
Резаки, шаблоны, лекала
3-2) Сортировка элементов кроя по толщине, качеству и топографическим участкам
Детали кроя
Резаки, шаблоны, лекала
3-3) Сортировка элементов кроя по однородности окраски мереи кожи в деталях
Таблица 5. Требования к компетенциям раскройщика
материалов 2-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности в подборе и подготовке материала
Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные схемы раскроя
Базовые знания о предмете труда, процессе его преобразования и цикле соответствующих исполнительских действий.
1-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при подборе схем раскроя
Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные схемы раскроя
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования

1-3)
Жабдықтың ұсақ-түйек ақауларын жою барысына шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қолданылатын жабдық жұмысының тиімді режимдерін таңдау және қолдану
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы
2-1)
Материалдарды пішу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Терінің қалыңдығын, топографиялық жерлерін, созылғыштығы, бояудың біркелкілігін, ақаулардың болуын есбөлшектер мен материалдағы пішу бөлшектерінің тиімді орналасуын таңдау
Операцияларды орындау қағидалары және қолданылатын материалдардың қасиеттері
2-2)
Материалдарды пішу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Терінің қалыңдығын, топографиялық жерлерін, созылғыштығы, бояудың біркелкілігін, ақаулардың болуын есбөлшектер мен материалдағы пішу бөлшектерінің тиімді орналасуын таңдау
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы
3-1)
Пішу сапасын тексеру барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана білу және жақсы дамыған көзбен өлшеу
Аяқ киімнің астына, үстіне және ұлтарағына арналған материалдар МЕМСТ, ТТ
3-2)
Пішу сапасын тексеруде қойылған міндеттерді орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бұйымды сыртынан қарап тексеру, дайын бұйымның сапалық белгілері, нормаларды сақтау
Аяқ киімнің астына, үстіне және ұлтарағына арналған материалдар МЕМСТ, ТТ
6-кесте. СБШ бойынша 3-біліктілік деңгейіндегі материалдарды
пішушінің құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-3)
Материалдарды пішу үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Терінің қалыңдығын, топографиялық жерлерін, созылғыштығы, бояудың біркелкілігін, ақаулардың болуын есбөлшектер мен материалдағы пішу бөлшектерінің тиімді орналасуын таңдау
Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы және пайдалану қағидасы
2-4)
Материалдарды пішуді орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Терінің қалыңдығын, топографиялық жерлерін, созылғыштығы, бояудың біркелкілігін, ақаулардың болуын, бөлшектер мен материалдағы пішу бөлшектерінің тиімді орналасуын таңдау
Пішу қағидалары, пішілетін материалдардың қасиеттері мен міндеті, түрлер, фасондар, өлшемдер, бөлшектердің саны, былғарыда кескіштердің ұтымды орналастыру жүйесі

1-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности в устранении мелких неполадок оборудования
Подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
2-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при раскрое материалов
Подбирать оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков
Правила выполнения операций виды и свойства применяемых материалов
2-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при раскрое материалов
Подбирать оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
3-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности в проверке качества кроя
Пользоваться контрольно-измерительными приборами и хорошо развитый глазомер
ГОСТы, ТУ на материалы для верха, низа и подклада обуви
3-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности в проверке качества кроя и готовой продукции
Внешний осмотр продукции, качественные признаки готовой продукции, соблюдение норм
ГОСТы, ТУ на материалы для верха, низа и подклада обуви
Таблица 6. Требования к компетенциям раскройщика
материалов 3-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение раскроя материалов
Подбирать оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков
Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
2-4)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за подбор схем раскроя
Подбирать оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков
Правила раскроя, свойства и назначение раскраиваемых материалов, виды, фасоны, размеры, количество деталей в комплекте, системы рационального размещения резаков на коже

2-7)
Жабдықты ретке келтіру үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орыңдаушылық қызмет
Кесетін құралды, пішу машиналарындағы шектегішті ауыстыру және қайрау, арнайы асаптар мен жабдықты реттеу және баптау
Пішу қағидалары, пішілетін материалдардың қасиеттері мен міндеті, түрлер, фасондар, өлшемдер, бөлшектердің саны, былғарыда кескіштердің ұтымды орналастыру жүйесі
2-8)
Пішуді таңбалау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызметя
Қалыптарды пайдалана білу
Пішу қағидалары, пішілетін материалдардың қасиеттері мен міндеті, түрлер, фасондар, өлшемдер, бөлшектердің саны, былғарыда кескіштердің ұтымды орналастыру жүйесі
3-3)
Пішу сапасын тексеруде қойылған міндеттерді орындау үшін жауапкершілікті, өз бетінше жоспарлауды көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Бұйымды сыртынан қарап тексеру, дайын бұйымның сапалық белгілері, нормаларды сақтау
Аяқ киімнің астына, үстіне және ұлтарағына арналған материалдар МЕМСТ, ТТ
7-кесте. СБШ бойынша 4-біліктілік деңгейіндегі материалдарды
пішушінің құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-5)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын,материалдарды пішу нәтижелері үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Терінің қалыңдығын, топографиялық жерлерін, созылғыштығы, бояудың біркелкілігін, ақаулардың болуын есбөлшектер мен материалдағы пішу бөлшектерінің тиімді орналасуын таңдау Кесетін құралды, пішу машиналарындағы шектегішті ауыстыру және қайрау, арнайы аспаптар мен жабдықты реттеу және баптау
Пішу қағидалары, пішілетін материалдардың қасиеттері мен міндеті, түрлер, фасондар, өлшемдер, бөлшектердің саны, былғарыда кескіштердің ұтымды орналастыру жүйесі Пішу қағидалары, пішілетін материалдардың қасиеттері мен міндеті, түрлер, фасондар, өлшемдер, бөлшектердің саны, былғарыда кескіштердің ұтымды орналастыру жүйесі
2-6)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын,материалдарды пішу нәтижелері үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
"Аяқ киім өндірісі" кәсіби
стандартына 5-қосымша
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуіші (КМЖ)
Базалық топ
311- техник-технолог
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
-
БТБА бойынша кәсіп
-
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтары
Басшылар, мамандар және басқа қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
КС бойынша лауазымы
Техник-технолог
СБШ біліктілік деңгейі
Санаттар
4
4
2-кесте. Техник-технологтың еңбек жағдайына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Былғары-аяқ киім кәсіпорындары, цехтар, эксперименттік зертханалар, жеке аяқ киім тігу цехтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
жоқ
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің жоқ болуы (086 нысан бойынша анықтама), ТҚ бойынша нұсқамадан өту
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4.1
Жоғары дәрежелі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық) және практикалық тәжірибе.
Жұмыс өтіліне талаптардың көрсетіліуіз
4.2
Жоғары дәрежелі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық) және практикалық тәжірибе.
Санатсыз техник лауазымында жұмыс өтілі кем дегенде 2 жыл
3-кесте. Техник-технолог орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС
бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірліктері)
1
Технологиялық процесті дайындау
2
Технологиялық процесті жүргізу
3
Технологиялық процестің жүргізілуін бақылау
4-кесте. Техник-технолог орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функциясының №
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері

2-7)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение по наладке оборудования
Сменить и заточить режущий инструмент, ограничители на раскройных машинах, регулировать и налаживать спецприспособления и оборудование
Правила раскроя, свойства и назначение раскраиваемых материалов, виды, фасоны, размеры, количество деталей в комплекте, системы рационального размещения резаков на коже
2-8)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение маркировки кроя
Пользоваться штампами
Правила раскроя, свойства и назначение раскраиваемых материалов, виды, фасоны, размеры, количество деталей в комплекте, системы рационального размещения резаков на коже
3-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение поставленных задач в проверке качества кроя
Внешний осмотр продукции, качественные признаки готовой продукции, соблюдение норм
ГОСТы, ТУ на материалы для верха, низа и подклада обуви
Таблица 7. Требования к компетенциям раскройщика
материалов 4-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-5)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по раскрою материалов
Подбирать оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков
Правила раскроя, свойства и назначение раскраиваемых материалов, виды, фасоны, размеры, количество деталей в комплекте, системы рационального размещения резаков на коже
2-6)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат по раскрою материалов
Сменить и заточить режущий инструмент, ограничители на раскройных машинах, регулировать и налаживать спецприспособления и оборудование
Правила раскроя, свойства и назначение раскраиваемых материалов, виды, фасоны, размеры, количество деталей в комплекте, системы рационального размещения резаков на коже
Приложение 5
к профессиональному стандарту
"Обувное производство"
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами:
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3111 - Техник-технолог
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других
служащих(КС) (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 201-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7755)
Должность по КС
Техник-технолог
Квалификационный
уровень ОРК
категории
4
техник-технолог
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию
и опыту работы техника-технолога
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Кожевенно-обувные предприятия, цеха, экспериментальные лаборатории, цеха по индивидуальному пошиву обуви
Вредные и опасные
условия труда
отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по ТБ
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый опыт работы
4.1
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Без предъявления требований к стажу работы
4.2
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет
Таблица 3. Перечень единиц профессионального
стандарта, определяющий трудовые функции,
выполняемые техником-технологом
трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Подготовка технологического процесса
2
Проведение технологического процесса
3
Контроль проведения технологического процесса
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых техником-технологом
трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи (трудовые действия)
1
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования

1-1) Өндірістік тапсырманы алу
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
1 -2)Технологиялық өндіріс картасын таңдау
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
1-3)Материалдарды алу
2
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-1)Өндірістің технологиялық процестері және тиімді режимдері
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-2) Бөлшектерді өңдеу және бұйымдарды құрастырудың операциялық маршрутын белгілейді
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-3) Технологиялық маршрут пен материалдық карталарды жасайды
Технологиялық жабдық, қол
Нұсқаулықтар, технологиялық
2-4) Технологиялық процеске түзетулер
механизмдері мен аспаптары
карта, жабдық жұмысының режимдері
енгізумен байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістерді ресімдейді
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-5) Техникалық негізделген уақыт нормаларын, материалдық нормативтерді, негізгші және қосалқы материалдар, электр энергиясы, отын және т.б. шығыны нормаларын әзірлейді
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-6) Жаңа технологиялық жабдықты сынауға, жаңа өндіріс режимдері мен үдерістерін игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысады
Технологиялық жабдық, қол механизмдері мен аспаптары
Нұсқаулықтар, технологиялық карта, жабдық жұмысының режимдері
2-7) Патенттік зерттеулерге қатысады
3
Дайын өнім мен технологиялық жабдық
Дайын өнім, жарамсызын шығару, жабдықты ретке келтірушінің есебі, жүкқұжаттар, ведеомостар
3-1) Жоспарлы тапсырманы орындау
Дайын өнім мен технологиялық жабдық
Дайын өнім, жарамсызын шығару, жабдықты ретке келтірушінің есебі, жүкқұжаттар, ведеомостар
3-2) Технологиялық регламенттік сақтаулын және жабдықтың дұрыс қолданылуын бақылау
Дайын өнім мен технологиялық жабдық
Дайын өнім, жарамсызын шығару, жабдықты ретке келтірушінің есебі, жүкқұжаттар, ведеомостар
3-3)Шығарылатын өнімнің сапасын тексеру
5-кесте. СБШ бойынша 4-біліктілік деңгейіндегі техник-технологтың
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттері
Біліктері мен дағдылары
Білімі

1-1) Получение производственного задания
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
1-2) Подбор технологической карты производства
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
1-3) Получение материалов
2
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-1) Разрабатывает технологические процессы и оптимальные режимы производства
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-2) Устанавливает пооперационный маршрут обработки деталей и сборки изделия
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-3) Составляет технологический маршрут и материальные карты
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-4) Оформляет изменения в технической документации в связи с корректировкой технологического процесса
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-5) Разрабатывает технически обоснованные нормы времени, материальные нормативы, нормы расхода основных и вспомогательных материалов, электроэнергии, топлива и т.п.
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-6) Участвует в испытаниях нового технологического оборудования, экспериментальных работах по освоению новых режимов и процессов производства
Технологическое оборудование, ручные механизмы и приспособления
Инструкции, технологическая карта, режимы работы оборудования
2-7) Участвует в патентных исследованиях
3
Готовая продукция и технологическое оборудование
Сводки по готовой продукции, выбраковке, отчеты наладчик оборудования, накладные, ведомости
3-1) Выполнение планового задания.
Готовая продукция и технологическое оборудование
Сводки по готовой продукции, выбраковке, отчеты наладчик оборудования, накладные, ведомости
3-2) Контроль за соблюдением технологического регламента и правильной эксплуатацией оборудования
Готовая продукция и технологическое оборудование
Сводки по готовой продукции, выбраковке, отчеты наладчик оборудования, накладные, ведомости
3-3) Контроль качества выпускаемой продукции.
Таблица 5. Требования к компетенциям техник-технолога
4-го квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания

1-1)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды
Қазіргі заман өндірісі, технологиялардың жиі
Еңбек мәні, оны қайта жасау процесі мен
ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
ауысуы талаптарына бейімделу
тиісті орындаушылық іс-әрекеттері циклы туралы базалық білімдер. Қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, құрылысы, пайдалану қағидасы
1-2)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу және пайдалану, жабдықты өндіріс процесін іске қосуға дайындау, технологиялық процестің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Аяқ киім асты, үсті және астары материалдарына МЕМСТ, ТТ, материалдарды пайдалану нормалары, бөлшектердің атауымен қызметі
1-3)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Нормативтік құжаттар талаптарын шикізат пен материалдың негізгі түрлеріне қолдану
Кәсіби міндеттерді қою және шешу тәсілдері мен принциптері, қарым-қатынас этикасы мен технологиясы, ойлау мен қызмет рефлесиясы, еңбекті ынталандыру және көтермелеу туралы
2-1)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Озық әдістер мен жұмыс тәсілдерін қолдану, жабдықты пайдаланудың оңтайлы режимдерін есептеу, нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы ресімдеу
Нормативтік-техникалық, цех құжаттарының түрлері, технологиялық процестің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
2-2)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдықты өндіріс процесін іске қосуға дайындау, технологиялық процестің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Құрылғы түрлері және қолданылатын жабдықтың өнімділік нормасы

1-1)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Ориентироваться в условиях современного производства, частой смены технологий
Базовые знания о предмете труда, процессе его преобразования и цикле соответствующих исполнительских действий. Принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования
1-2)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для эффективного выполнения задач, подготавливать оборудование к запуску процесса производства, рассчитывать технико-экономические показатели технологического процесса
ГОСТы, ТУ на материалы для верха, низа и подклада обуви, нормы использования материалов, наименование и назначение деталей
1-3)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Применять требования нормативных документов к основным видам сырья и материалов
О подходах, принципах и способах постановки и решения профессиональных задач, об этике и психологии отношений, рефлексии мышления и деятельности, способах мотивации и стимулирования труда
2-1)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Применять передовые методы и приемы работы, рассчитывать оптимальные режимы использования оборудования, оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с нормативной базой
Виды нормативно-технической, цеховой документации, основные технико-экономические показатели технологического процесса
2-2)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Подготавливать оборудование к запуску процесса производства, рассчитывать технико-экономические показатели технологического процесса
Виды устройства и нормы выработки применяемого оборудования

2-3)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Операциялық материалдық нормативтерді, процестің экономикалық тиімділігін есептеу
Қолданылатын технологиялық карта, технологиялық процесті реттеу қағидалары, қолданылатын жабдықтың түрі
3-1)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Цех және өндірістік журналдарды, құжаттаманы ресімдеу және толтыру қағидалары н бақылау
Экономика және өндірісте еңбекті ұйымдастыру негіздері, ауысымды қабылдау, тапсыру тәртібі туралы нұсқаулық
3-2)
Міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, технологиялық процесс нәтижесі үшін жауапкершілікті көздейтін басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Технологиялық процестің тиімді талаптармен жүргізу және реттеу, технологиялық процестің нормадан ауытқу себептерін анықтау және жою, пайдаланылатын жабдықты іске қосу мен тоқтатуды бақылау, өндірістік тәртіпті бақылау
Үлгілік технологиялық процестер мен өнідіріс режимдері,өндірістік технологиялық параметрлер
"Аяқ киім өндірісі" кәсіби стандартына
6-қосымша
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
Осы КС_____________________________________________________тіркелді.
Кәсіби стандарттар тізбесіне тіркеу нөмірімен енгізілді.
Хат (хаттама) №________________________________Күні _________________

2-3)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Рассчитывать потальные и пооперационные материальные нормативы, экономическую эффективность процесса
Используемую технологическую карту производства, правила регулирования технологическим процессом, виды применяемого оборудования
3-1)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Оформление и контролирование правил заполнения цеховых и производственных журналов, документации
Основы экономики и организации труда на производстве, инструкции о порядке приема, сдачи смены
3-2)
Исполнительско-управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы, ответственность за результат технологического процесса
Регулирование и ведение технологический процесс на оптимальных условиях, выявлять и устранять причины отклонений от норм технологического процесса, контролировать пуск и остановку используемого оборудования, контролировать производственную дисциплину
Типовые технологические процессы и режимы производства, производственные технологические параметры
Приложение 6
к профессиональному стандарту
"Обувное производство"
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован_________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов регистрационный № ______
Письмо (протокол) № ___________ Дата _____________