"Қайыс-ер бұйымдары өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 мамырда № 9417 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Қайыс-ер бұйымдары өндірісі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-кұқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін
күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А.Рау
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 473 бұйрығымен
бекітілді
"Қайыс-ер өндірісі" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Қайыс-ер өндірісі" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) біліктілік деңгейіне, құзыреттікке, еңбек мазмұны, сапасы мен шарттарына қойылатын талаптарды анықтайды және мына мақсаттарға арналған:
1) кәсіби қызмет мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
3) персоналды басқару саласында бірқатар міндеттер шеңберін шешуге;
4) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Шорно-седельное производство"
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2014 года № 9417. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Шорно-седельное производство".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
7 апреля 2014 год
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 473
Профессиональный стандарт "Шорное-седельное производство"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Шорное-седельное производство" (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда, и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности;
2) обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
3) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
4) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

5) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау мен біліктілігінің сәйкестігіне растау жүргізуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлері;
2) ұйым басшылары мен қызметкерлері, ұйымның персоналды басқару бөлімшесінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру стандарттарын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығына бағалау және біліктілігінің сәйкестігіне растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде қызметтің функционалдық үлгілеріне, лауазымдар, біліктілікті арттыру, қызметкерлерді аттестаттау, еңбекті ынталандыру жүйесі мен басқаларына арналған ішкі, ұжымдық стандарттар әзірлене алады.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты қызметтерді сапалы орындауына даярлығы;
2) біліктілік деңгей – күрделілігі параметрлері, стандартты емес еңбек шарттары, жауаптылығы және дербестігі бойынша тарамдалатын қызметкердің құзыреттігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заты – нақты еңбек құралдарының көмегімен өнім құру мақсатында қызметкердің әрекеті бағытталған зат;
4) еңбек құралы – еңбек затын бастапқы жағдайдан өнімге түрлендіру үшін қызметкер пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі-еңбек қызметтерінің бүтін жинағымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіктермен қалыптастырылған кәсіби қызмет саласында құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жинағы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы біріктірілген негізге ие (балама және жуық арналулар, нысандар, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және оларды орындау үшін еңбек қызметтері мен құзыреттіктердің ұқсас жинағын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, мазмұны, сапасы мен еңбек әрекеттеріна қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – бүтін, аяқталған, салыстырмалы автономды және осы еңбек қызметінің түрі үшін мәнді болып табылатын нақты еңбек қызметінің тарамдалған сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы теориялық білім мен арнайы даярлық нәтижесінде алынған практикалық дағды, жұмыс тәжірибесінің кешенін иеленуді талап ететін еңбек қызметінің тегі;

5) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

11) құзыреттік – еңбек қызметінде білімін, дағды мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – ұйымның ұйымдастыру-әкімшілік сатысы жүйесінде функционалдық орын;
13) міндет – еңбек қызметін іске асырумен және нақты заттар мен еңбек құралдарын пайдаланумен нәтижеге жетумен байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – олар үшін шығарылатын өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыскерлердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән болатын кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық сипаттау;
16) ұлттық біліктіліктің шеңбері (бұдан әрі –ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – кәсіби қызметтің сол не басқа саласы шеңберінде қызметкердің нақты түрін орындайтын еңбек қызметтері мен міндеттерін құрылымдық сипаттау.
2. Кәсіби КС
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): ҚР МЖ 03-2007 15.1 Былғары илеу және әрлеу; чемодан, сөмке, қайыс-ер-тоқым өндірісі, үлбірді илеу және бояу.
2) экономикалық қызмет (кәсіби сала) түрінің негізгі мақсаты: Жасанды былғары өндірісі. КС "қауыс-ер-тоқым өндірісі" кәсіби қызмет саласында еңбек мазмұны, сапасы, шарттары, қызметкерлер біліктілігі мен құзыреттігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
3) еңбек қызметінің, кәсіптің түрлері, біліктілік деңгейлер осы КС 1-қосымшада келтірілген.
Стандарт талаптары осы салада "қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы, қайыс-ер бұйымдарының бөлшектерін бекітуші, қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушы, техник-технолог" кәсібіне қатысты болады.
3. "Қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы" еңбек қызметі
(кәсіп) түрлерінің карточкалары
6. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі –1 - 2
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы.
3) "Қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы" кәсібі субъектінің маманға қайыс-ер бұйымдары үшін дайындамалар әзірлеу бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 2-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) қайыс-ер бұйымдарын дайындаушының еңбек әрекеттеріна, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.

11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно-административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) национальная рамка квалификаций (далее – ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) отраслевая рамка квалификаций (далее – НРК) - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): ГК РК 03-2007 15.1 Дубление и выделка кожи; производство чемоданов, сумок, шорно-седельных изделий; выделка и крашение меха;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: изготовление шорно-седельных изделий. ПС устанавливает в области профессиональной деятельности "шорно-седельное производство" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников;
3) виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к следующим профессиям в данной области: заготовщик шорно-седельных изделий, крепильщик деталей шорно-седельных изделий, сборщик шорно-седельных изделий, техник-технолог.
3. Карточки видов трудовой деятельности
"Заготовщик шорно-седельных изделий"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 1-2
2) возможные наименования должностей: заготовщик шорно-седельных изделий;
3) профессия "заготовщик шорно-седельных изделий" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: изготовления заготовок для шорно-седельных изделий. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС;
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы заготовщика шорно-седельных изделий приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС;

5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) "Қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы" орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта осы КС 2-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы құзыретіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
4. "Қайыс-ер бұйымдарын бекітуші" еңбек қызметі
(кәсіп) түрлерінің карточкалары
7. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі– 1-3
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: қайыс-ер бұйымдарын бекітуші білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжатта.
3) "Қайыс-ер бұйымдарын бекітуші" кәсібі субъектінің маманға қайыс-ер бұйымдарын бекіту бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттері мен байланыс осы КС 3-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) қайыс-ер бұйымдарын бекітушінің еңбек әрекеттеріна, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) қайыс-ер бұйымдарын бекітуші орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта осы КС 3-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) қайыс-ер бұйымдарын бекітуші орындайтын құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
5. "Қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушы" еңбек қызметі
(кәсіп) түрлерінің карточкалары
8. Еңбектік қызметінің (кәсіптің) түр карточкасы құрайды:
1) СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 1-4
2) лауазымның мүмкін болатын атаулары: қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушы.
3) "Қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушы" кәсібі субъектінің маманға қайыс-ер бұйымдарын жинақтау бойынша негізгі қызметті іске асырумен болатын міндеттерді білу мен орындай білуді міндеттейді. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 4-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
4) қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушының еңбек әрекеттерін, жұмыс тәжірибесі мен біліміне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
5) КС бірлігінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
6) қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушы орындайтын еңбек әрекеттерін, КС бірлігін сипаттайтын функционалдық қарта және құзыреттілікке қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
7) қайыс-ер бұйымдарын жинақтаушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшаның 5-кестесінде келтірілген.
6."Техник-технолог" еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары

5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые заготовщиком шорно-седельных изделий и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям заготовщика шорно-седельных изделий указаны в таблице 5 приложения 2 к настоящему ПС.
4. Карточки видов трудовой деятельности
"Крепильщик деталей шорно-седельных изделий"
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 1-3
2) возможные наименования должностей: крепильщик деталей шорно-седельных изделий.
3) профессия "крепильщик деталей шорно-седельных изделий" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: крепление деталей шорно-седельных изделий. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы крепильщика деталей шорно-седельных изделий приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые крепильщиком деталей шорно-седельных изделий, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям заготовщика крепильщик деталей шорно-седельных изделий указаны в таблице 5 приложения 3 к настоящему ПС.
5. Карточки видов трудовой деятельности
"Сборщик шорно-седельных изделий"
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 1-4
2) возможные наименования должностей: сборщик шорно-седельных изделий.
3) профессия "сборщик шорно-седельных изделий" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: сборка шорно-седельных изделий. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 4 к настоящему ПС.
4) требования к условиям труда, образованию и опыту работы сборщика шорно-седельных изделий приведены в таблице 2 приложения 4 к настоящему ПС.
5) перечень единиц ПС указан в таблице 3 приложения 4 к настоящему ПС.
6) функциональная карта, описывающая единицы ПС, трудовые действия, выполняемые сборщиком шорно-седельных изделий, и требования к компетенциям приведены в таблице 4 приложения 4 к настоящему ПС.
7) требования к компетенциям сборщика шорно-седельных изделий указаны в таблице 5 приложения 4 к настоящему ПС.
6. Карточки видов трудовой деятельности "Техник-технолог"

З 1.4: Технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Ф 2
Тапсырыс, мақсаттар, өндірістік міндеттер
Ұйымдастыру-басқару аспаптары
З 2.1: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Сапаны бақылау әдістері мен түрлері
З 2.2: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Өндіріс учаскелерінің технологиялық параметрлері
Қауіпсіздік және өртке қарсы қауіпсіздік құралдары, қағидалары
З 2.3: өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
Біліктілікті арттыру әдістері мен тәсілдері
З 2.4: өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Ф 3
Жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.1: Жаңа технологиялық жабдықты сынау, жаңа режимдер, препараттар мен параметрлерді өндірістің барлық кезеңдерінде сынау
Жаңа технологиялық жабдық
Сынау әдістері, режимдері
З 3.2: Жаңа, оның ішінле ресурс үнемдейтін технологияларды, жаңа жабдықтарды енгізу бойынша тәжірибелік-экспериментальдік жұмыстар жүргізу
Өндірістік процесте қиындықтар, құзыреттік жетіспеушілігі
Жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарының әдістері мен тәсілдері
З 3.3: Ұжымда жаңашылдық және оңтайландыру жұмыстарын ұйымдастыру
5-кесте
Техник-технолог құзыреттігіне қойылатын талаптар 4-деңгейдлі СБШ
Міндет шифрі
Тұлғалық және кәсіби құзыреттер
Білік пен дағдылар
Білімі
З 1.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық (техникалық) құжаттаманы, жұмыстың оңтайлы режимдерін, жабдықта күтім жасау кестелерін, жуғыш ерітінділер рецептілерін және оларды дайындау режимдерін әзірлеу
Құжаттама дайындау, кесте құру
Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру мен оны басқару негіздерін, жүнді бастапқы өңдеу технологиясын, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білу

З 1.4: Контроль
за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Ф 2
Заказ, цели, производственные задачи
Организационно-управленческие инструменты
З 2.1: Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания
Технологические параметры участков производства
Методы и виды контроля качества
З 2.2: Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению.
Технологические параметры участков производства
Средства, правила техники безопасности и противопожарной безопасности
З 2.3: Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы повышения квалификации
З 2.4: Организация повышения квалификации рабочих на всех участках производства, их овладевание новой техникой и технологией
Ф 3
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.1: Испытание нового технологического оборудования, новых режимов, материалов и параметров на всех этапах производства.
Новое технологическое оборудование
Методы, режимы испытания
З 3.2: Проведение экспериментальных работ по внедрению новых, в том числе ресурсосберегающих, технологий, нового оборудования
Трудности в производственном процессе, недостаточность компетенций
Методы и способы новаторской и рационализаторской работы
З 3.3: Организация новаторской и рационализаторской работы в коллективе
Таблица 5
Требования к компетенциям техника-технолога 4-го уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения и
навыки
Знания
З 1.1
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Разработка технологической (технической) документации, оптимальных режимов работы, графиков ухода за оборудованием.
Разработка документации, построение графиков
Основы организации деятельности предприятия и управления им, технологию производства шорно-седельных изделий

З 1.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Технологиялық және өндірістік тәртіптің сақталуына, өндіріс мәдениеті, өнеркәсіптік санитария, үй-жайдың температуралық-ылғал режимінің сақталуына бақылау
Өндіріске техникалық бақылауды жүзеге асыру
Кәсіпорынның қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, технологиялық режимдер, техникалық пайдалану ережелері
З 1.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: Шикізат пен материалдар, дайын өнім сапасын тексеруді жүзеге асыру
Шикізат, материалдар, дайын өнімнің сәйкеспеушілігін көзбен шолып және зертханалық талдау негізінде анықтай білу
Мақта мен үліктің физика-механикалық және химиялық қасиеттерін, сәйкеспеушіліктер себептері мен жою әдістерін, стандарттар, сапа жөніндегі нұсқаулықтарды, жіктеу жұмыстарының әдістерін, қоқыстану түрлері мен дәрежесін анықтай білу
З 1.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: технологиялық жабдықтың пайдалануына, белгіленген параметрлер сақталуына, сақтандыру, жөндеу, жабдықты тазарту кестелерінің сақталуына бақылау
Жабдық жағдайын талдау және бағалау
Жабдық құрылғысы мен пайдалану ережелерін, оларға күтім жасау ережелерін білу
З 2.1
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру, өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру; жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдер таңдау. Өндіру уақытыныңғ негізделген нормаларын, қызмет көрсету аймақтарын белгілеу
Заманауи бағдарламалық және ақпараттық технологиялардың техникалық құралдарын, озық халықаралық тәжірибені пайдалану
Өндірісті ұйымдастыру, үнемдеу, еңбекті нормалауды білу

З 1.2
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за соблюдением технологической и производственной дисциплины, культуры производства, промышленной санитарии, температурно-влажностного режима помещения
Технический контроль производства
Действующие стандарты, технические условия, технологические режимы, правила технической эксплуатации предприятий
З 1.3
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Осуществление проверки качества сырья и материалов, готовой продукции
Определять несоответствие сырья, материалов, готовой продукции визуально и на основе лабораторного анализа
Физико-механические и химические свойства основ и искусственных кож, ниток, гвоздей, фурнитуры, их ассортимент, причины несоответствий и методы устранений, стандарты, инструкции по качеству.
З 1.4
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль за эксплуатацией технологического оборудования, соблюдением установленных параметров, соблюдением графика профилактики, ремонта, чистки оборудования
Анализировать и оценивать состояние оборудования, инструмента
Устройство и правила эксплуатации оборудования, правила ухода за ним
З 2.1
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация работы коллектива исполнителей, планирование и организация производственных работ, выбор оптимальных решений при планировании работ, Установление технически обоснованных норм времени выработки, зоны обслуживания
Использовать современные программные и технические средства информационных технологий, передовой международный опыт
Организацию производства, экономику, нормирование труда

З 2.2
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: Өндірістің барлық учаскелерінде шығарылатын өнім саны мен сапасын бақылау; технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін бағалауда, оны арттыру бойынша шаралар әзірлеуге қатысу
Шығарылатын өнім сапасын, санын анықтау
Жабдықтың өнімделігі мен өнім өндіру стандарттары, нұсқаулықтары, есептеу әдістерін білу
З 2.3
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Өндірістің барлық учаскелерінде қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайын талдау және бағалау, оларды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдай білу
Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік техникасы, өнеркәісіптік санитария мен өртке қарсы жүйе, технологиялық жабдықты автомат басқару жүйелері
З 2.4
Өзіндік әрекет: міндетті өзі анықтау, оның қол астындағылардың жұмысты іске асыруын ұйымдастыру мен бақылауды қарастыратын басшылықпен іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметі
Жауаптылығы: норманы іске асыруда нәтижелік, өзінің және басқалардың қауіпсіздігіне; қоршаған ортаны қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарды орындауға.
Күрделілігі: жұмысшы жағдайда өзіндік талдауды талап ететін типтік түрлі практикалық міндеттерді шешу: бұйым тораптарын қолмен тігу жұмыстарын орындау: өндірістің барлық учаскелерінде жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, олардың жаңа техника және технология игеруін ұйымдастыру
Кәсіп негіздерін жұмыскерлердің оқуын жүргізу дағдысы, семинарлар, курстар жүргізу, оқыту бағдарламаларын құрастыру
Өз өндірісінің кәсіптері шеңберінде оқу әдістемелері мен бағдарламаларын білу
"Қайыс-ер өндірісі"
кәсіби стандартына
6-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні

З 2.2
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Контроль количества и качества выпускаемой продукции на всех участках производства, участие в оценке экономической эффективности технологических процессов, разработке мер по ее повышению
Определять качество выпускаемой продукции, количество
Стандарты, инструкции, методы расчета производительности оборудования и выработки продукции
З 2.3
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Обеспечение техники безопасности и противопожарной безопасности на всех участках производства
Анализировать и оценивать состояние техники безопасности и противопожарной защиты на производственном участке, уметь принять меры по их обеспечению
Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты, системы автоматического управления технологическим оборудованием,
З 2.4
Самостоятельность: исполнительско-управленческая деятельность по реализации задач под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации ее подчиненными работниками.
Ответственность: за результаты при реализации нормы, за свою безопасность и безопасность других, за выполнение требований по защите окружающей среды и противопожарной безопасности
Сложность: решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций. Организация повышения квалификации рабочих на всех участках производства, их овладение новой техникой и технологией.
Проводить обучение рабочих основам профессии, ведение семинаров, курсов, составление программ обучения
Методики и программы обучения в рамках профессий своего производства
Приложение 6
к профессиональному стандарту
"Шорное-седельное производство"
Лист согласования
Название организации
Дата согласования

1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау миинистрлігі
2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 04-3-1-16/16973
Осы кәсіби стандарт ________________________________________ тіркелді
Кәсіби стандарттар кәсіби стандарт тізбесіне енгізілді, тіркеу № ____
Хат (хаттама) № _________________ Күні ________________________

1. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
№ 04-3-1-16/16973 от 19 декабря 2013 года
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован в_______________.
Профессиональный стандарт внесен в Реестр профессиональных стандартов
рег. №______________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата _____________