Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2013 жылғы 09 шілдедегі № 162/19-V шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2013 жылғы 15 тамызда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 786 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 2016 жылғы 9 қарашадағы № 69/11-VI шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы маслихатының 09.11.2016 № 69/11-VI (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22-бабы 1-тармағының 2) тармақшасын және «Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15-тармақшасын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. «Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы» Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 15 сәуірде № 671 болып тіркелді, 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 47 «Вечерняя Астана» және 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 45 «Астана ақшамы» газеттерінде жарияланды) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы шешіммен бекітілген Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидаларында:
1-тарауда:
1-тармақтың отызыншы абзацы келесі редакцияда жазылсын:
«мамандандырылған сәулет ұйымы – өкілеттігі мен міндеттері Жарғымен және осы Ережемен белгіленетін, негізгі қызмет түрі қала құрылысы қызметін жүзеге асыру үшін бастапқы-рұқсат беретін құжаттар дайындау, жер учаскелерін бөлу сызбасын, Астана қаласы бас жоспарының нобайын, жағдайлық сызба, орналастыру сызбасын, жер учаскелерін орналастыру сызбасын және таңдау актілерін әзірлеу, топографиялық және атқарушылық түсірілімдерді орындау, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі белдеулерін бөлу, ғимараттар мен құрылыстар салу үшін учаске шекараларын болмысқа шығару, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілеріне мониторинг жүргізу, Астана қаласының кезекші жоспарын жүргізу, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызмет көрсету, жеке тұрғын үй құрылысы аудандарында бірыңғай сәулет стилінде құрылыс салу үрдісіне қатысу болып табылатын әкімдікпен құрылған заңды тұлға;»;
1-тармақ келесі мазмұндағы ұғымдармен толықтырылсын:
«Астана қаласының кезекші жоспары (кезекші жоспар) – Астана қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің ағымдағы жағдайын көрсететін кезекші топографиялық жоспар;
жарнама - адамдардың беймәлiм тобына арналған және жеке немесе заңды тұлғаларға, тауарларға, тауар белгiлерiне, жұмыстарға, көрсетiлетiн қызметтерге қызығушылықты қалыптастыруға немесе қолдауға арналған және оларды өткiзуге жәрдемдесетiн кез келген нысанда, кез келген құралдардың көмегiмен таратылатын және орналастырылатын ақпарат;
жарнама алаңы – жарнамалық-ақпараттық құрылғысын, маңдайшалар мен басқа да сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орнату үшін жобамен қарастырылған, ғимарат (құрылыс, құрылым) қасбетінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттың (құрылыс, құрылым) сыртқы бетінің арнайы кеңістігі;
жарнама алаңы тұжырымдамасы – жылжымайтын мүлік объектісін салу, қайта жаңарту кезінде жеке құжат немесе жалпы жобалау құжаттамасының бөлігі түрінде сәулет және қала құрылысы органымен келісілетін, сыртқы (көрнекі) жарнама, маңдайшалар және басқа да жарнама объектілерін орналастыру үшін ғимараттардың (құрылыстардың, құрылымдардың) сыртқы бетін немесе жарнамалық-ақпараттық құрылғыларын кешенді безендіруді және жабдықтауды қарастыратын сәулет-көркем тұжырымдамасы;
жарнамалық-ақпараттық құрылғысы – жарнама тарату, халықты ақпараттандыру мақсатында Астана қаласының аумағында орнатылған, жерде немесе сыртқы қабырғаларда, ғимараттың, құрылыстың, құрылымның шатырларында және басқа да құрылымдық элементтерінде немесе олардан тыс, сондай-ақ қалалық жерүсті көлігі қозғалысының аялдама пункттерінде және қала инфрақұрылымының басқа да объектілерінде орнатылған объект;
маңдайша – сауда жасау (қызметтер көрсету және жұмыстарды орындау) субъектісі тауарларды сататын, қызметтер көрсететін және жұмыстарды орындайтын жерлердегі жылжымайтын объектілерде орналастырылатын, оның эмблемасын, тауарлық белгілерін, брендтерін қоса алғанда, осындай субъектінің атауы мен қызмет түрі туралы ақпарат;
объектiлер мониторингi - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi объектiлерiнiң жай-күйi мен өзгерiстерiн байқау жүйесi;
сыртқы (көрнекі) жарнама - жылжымалы және жылжымайтын объектілерде орналастырылған, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеулеріндегі және елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырылған жарнама.»;
5-тарау келесі мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV "О Правилах застройки территории города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 9 июля 2013 года № 162/19-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 15 августа 2013 года № 786. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 9 ноября 2016 года № 69/11-VI
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 09.11.2016 № 69/11-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь подпунктом 2) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV «О Правилах застройки территории города Астаны» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 апреля 2011 года за № 671, опубликовано в газетах «Вечерняя Астана», № 47 от 21 апреля 2011 года, «Астана ақшамы», № 45 от 21 апреля 2011 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах застройки территории города Астаны (далее – Правила), утвержденных указанным решением:
в главе 1:
абзац тридцатый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«специализированная архитектурная организация - юридическое лицо, учрежденное Акиматом, полномочия и задачи которого определяются Уставом и настоящими Правилами, основным видом деятельности которого является подготовка исходно-разрешительных документов на осуществление градостроительной деятельности, разработка схем отводов земельных участков, эскиза генерального плана города Астаны, ситуационной схемы, схем размещения и актов выбора земельных участков, выполнение топографической и исполнительной съемок, разбивка основных осей зданий и сооружений, вынос границ участков в натуре для строительства зданий и сооружений, осуществление мониторинга объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, ведение дежурного плана города Астаны, оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, участие в процессе застройки районов индивидуального жилищного строительства в едином архитектурном стиле;»;
пункт 1 дополнить понятиями следующего содержания:
«дежурный план города Астаны (дежурный план) - дежурный топографический план, отображающий текущее состояние архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны;
реклама - распространяемая и размещаемая в любой форме, с помощью любых средств информация, предназначенная для неопределенного круга лиц и призванная формировать или поддерживать интерес к физическому или юридическому лицу, товарам, товарным знакам, работам, услугам и способствовать их реализации;
рекламное поле - специализированное пространство внешней поверхности зданий (строений, сооружений), являющееся частью фасада здания (строения, сооружения), предусмотренное проектом, для размещения рекламно-информационной конструкции, наружной (визуальной) рекламы, вывески и иных объектов рекламы;
концепция рекламного поля - архитектурно-художественная концепция, предусматривающая комплексное оформление и оборудование внешней поверхности зданий (строений, сооружений) или рекламно-информационной конструкции для размещения наружной (визуальной) рекламы, вывесок и иных объектов рекламы в пределах рекламного поля, согласовываемая органом архитектуры и градостроительства в виде отдельного документа или части общей проектной документации при строительстве, реконструкции объекта недвижимости;
рекламно-информационная конструкция - объект, установленный на земле или на внешних стенах, крышах и иных конструктивных элементах зданий, строений, сооружений или вне их, а также на остановочных пунктах движения городского наземного транспорта и других объектах городской инфраструктуры, установленных на территории города Астаны, в целях распространения рекламы, информирования населения;
вывеска - информация о наименовании и роде деятельности субъекта торговли (выполнения работ и оказания услуг), включая его эмблемы, товарные знаки, бренды, размещаемая на недвижимых объектах в местах реализации товаров, оказания услуг и выполнения работ таким субъектом;
мониторинг объектов - система наблюдений за состоянием и изменениями объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
наружная (визуальная) реклама - реклама, размещенная на движимых и недвижимых объектах, а также расположенная в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования и на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах.»;
главу 5 дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:

«42-1. Жеке тұрғын үй салу үшін берілген жер учаскелері тек қана жеке тұрғын үй құрылысына байланысты мақсат үшін пайдалануға жатады.».
6-тарау келесі мазмұндағы 46-1 және 46-2-тармақтармен толықтырылсын:
«46-1. Жер учаскелерінде құрылыс салу бекітілген қала құрылыстық құжаттамамен қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
46-2. Астана қаласының аумағындағы құрылыстың жай-күйі туралы өзекті ақпарат қалыптастыру мақсатында жаңаруы мен өзгеруі тұрақты негізде жүзеге асырылатын кезекші топографиялық жоспар жүргізіледі. Кезекші жоспарды жүргізуді мамандандырылған сәулет ұйымы жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.»
9-тарау келесі мазмұндағы 65-1 тармақпен толықтырылсын:
«65-1. Объектілерді жобалау мен салу үшін жер учаскелерін беру жөніндегі бастапқы-рұқсат беретін құжаттар әзірлеу мамандандырылған сәулет ұйымымен жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»
70-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
«70. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы табиғи-ауа райлық, сейсмикалық және қала құрылысы жағдайын ескерумен түрлі мақсаттағы объектілерді жобалау, сондай-ақ сәулеттік шешім, қасбеттер мен ішкі орын-жайларды, төбе төсемі мен шатыр орын-жайларын қазіргі заманғы құрылыс және әрлеу материалдарын қолданумен әрлеу, төбе жабындары мен объектіге жапсарлас аумақтан атмосфералық құбылыстардың су қашыртқы жүйесін өндіру, көшелер мен аумақтың өту бөліктерінің жабындысын төсеу, шағын сәулет нысандары, жарнама және жарнама алаңының тұжырымдамасын сақтау, тәуліктің қараңғы уақытында жарықтандыру мен жарық түсіру жөніндегі жалпы ұсынымдарды және Астана қаласына арналған қала құрылысы регламенттеріне сәйкес басқа да ережелерді қамтиды.»;
9-тарау келесі мазмұндағы 93-1-тармақпен толықтырылсын:
«93-1. Жеке тұрғын үйді жобалау Әкімдіктің жобалауға рұқсат беру туралы қаулысының негізінде жүзеге асырылады.»;
145-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасы жер заңнамасында белгіленген тәртіпте жобалауға рұқсат беру, құрылыс салуға рұқсат беру туралы және жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы жазбаша өтінішпен Астана қаласының әкімдігіне жүгіну;»;
13-тараудың 155-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
«155. Тұрғылықты жері бойынша уақытша металдан жасалған гараждарды орнатуға және пайдалануға жеке меншік құқығында көлік құралдары бар және Ұлы Отан соғысына қатысушылар немесе медициналық-әлеуметтік сараптаманың расталған (МЭС) анықтамасы (қорытындысы) бар, тірек-қозғалыс жүйелері зақымданған мүгедектер болып табылатын тұлғалардың құқығы бар.»;
13-тарау келесі мазмұндағы 4-параграфпен толықтырылсын:
«§4. Жарнамалық-ақпараттық құрылғыларын, сыртқы (көрнекі) жарнамаларды, маңдайша жазуларды және басқа да жарнама объектілерін орналастырудың сәулеттік ерекшеліктері.

«42-1. Земельные участки, предоставленные для индивидуального жилищного строительства, подлежат использованию только для целей, связанных с индивидуальным жилищным строительством.»;
главу 6 дополнить пунктами 46-1 и 46-2 следующего содержания:
«46-1. Застройка на земельных участках осуществляется в строгом соответствии с утвержденной градостроительной документацией.
46-2. В целях формирования актуальной информации о состоянии застройки территории города Астаны ведется дежурный топографический план, обновление и изменение которого осуществляется на постоянной основе. Ведение дежурного плана осуществляется специализированной архитектурной организацией за счет средств местного бюджета.»;
главу 9 дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
«65-1. Подготовка исходно-разрешительных документов по предоставлению земельных участков для проектирования и строительства объектов осуществляется специализированной архитектурной организацией за счет средств местного бюджета.»;
пункт 70 изложить в следующей редакции:
«70. В архитектурно-планировочное задание включаются общие рекомендации по проектированию объектов различного назначения с учетом природно-климатических, сейсмических и градостроительных условий, а также архитектурному решению, отделке фасадов и внутренних помещений, кровли и чердачных помещений с применением современных строительных и отделочных материалов, систем водоотвода атмосферных осадков с кровель и прилегающих к объекту территорий, озеленения и благоустройства территорий, покрытия проезжих частей улиц и тротуаров, малых архитектурных форм, рекламы и соблюдению концепции рекламного поля, освещения и подсветки в темное время суток и другие положения в соответствии с градостроительными регламентами для города Астаны.»;
главу 9 дополнить пунктом 93-1 следующего содержания:
«93-1. Проектирование индивидуального жилого дома осуществляется на основании постановления Акимата о разрешении на проектирование.»;
подпункт 1) пункта 145 изложить в следующей редакции:
«1) обращение в акимат города Астаны с письменным заявлением о разрешении на проектирование, разрешении на строительство и о предоставлении соответствующего права на земельный участок в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан;»;
пункт 155 главы 13 изложить в следующей редакции:
«155. Право на установку и эксплуатацию временных металлических гаражей по месту жительства имеют только участники Великой Отечественной войны и инвалиды с нарушениями опорно-двигательной системы, имеющие подтверждающую справку (заключение) медико-социальной экспертизы (МСЭ), которые имеют транспортное средство на праве собственности.»;
главу 13 дополнить параграфом 4 следующего содержания:
«§ 4. Архитектурные особенности размещения рекламно-информационных конструкций, наружной (визуальной) рекламы, вывесок и иных объектов рекламы.