Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы
Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 5С-16/5 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 23 мамырда № 3753 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2015 жылғы 20 ақпандағы № 5С-35/2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 20.02.2015 № 5С-35/2 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген, Тұрғын үй көмегін көрсету ережесіне сәйкес, Бұланды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы бекітілсін.
2. Бұланды аудандық мәслихатының:
«Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» 2012 жылғы 27 cәуірде № 5С-4/4 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1-7-155 тіркелген, 2012 жылғы 8 маусымда № 23 «Бұланды таңы», № 23 «Вести Бұланды жаршысы» аудандық газеттерінде жарияланған);
«Бұланды аудандық мәслихатының 2012 жылғы 27 сәуірдегі № 5С-4/4 «Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 20 желтоқсанда № 5С-12/3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3628 тіркелген, 2013 жылғы 1 ақпанда № 5 «Бұланды таңы», № 5 «Вести Бұланды жаршысы» аудандық газеттерінде жарияланған) шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Кезекті 16-сессияның
төрағасы                                   В.Варданян
Аудандық мәслихаттың
хатшысы                                    Ш.Құсайынов
«КЕЛІСІЛДІ»
Бұланды ауданының әкімі                    М.Балпан
Бұланды аудандық мәслихатының
2013 жылғы 26 сәуірдегі
№ 5С-16/5 шешімімен
бекітілген
Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету
ҚАҒИДАСЫ
Осы Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген, Тұрғын үй көмегін көрсету ережесіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 185 қаулысымен бекітілген, «Тұрғын үй көмегін тағайындау» мемлекеттік қызмет стандартына, «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына сәйкес әзірленді және Бұланды ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету мөлшерін және тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе
Решение Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 26 апреля 2013 года № 5С-16/5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 23 мая 2013 года № 3753. Утратило силу решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 20 февраля 2015 года № 5С-35/2
Сноска. Утратило силу решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 20.02.2015 № 5С-35/2 (вступает в силу и вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», Правилами предоставления жилищной помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314, Буландынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе.
2. Признать утратившими силу решения Буландынского районного маслихата:
«Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе» от 27 апреля 2012 года № 5С-4/4 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-7-155, опубликовано 8 июня 2012 года в районных газетах «Бұланды таңы» № 23, «Вести Бұланды жаршысы» № 23);
«О внесении изменений в решение Буландынского районного маслихата от 27 апреля 2012 года № 5С-4/4 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе» от 20 декабря 2012 года № 5С-12/3, (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3628, опубликовано 1 февраля 2013 года в районных газетах «Бұланды таңы» № 5, «Вести Бұланды жаршысы» № 5).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель 16 очередной
сессии                                     В.Варданян
Секретарь
районного маслихата                        Ш.Кусаинов
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Буландынского района                  М.Балпан
Утверждены
решением Буландынского
районного маслихата
от 26 апреля 2013 года № 5С-16/5
ПРАВИЛА
оказания жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам)
проживающим в Буландынском районе
Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Правилами предоставления жилищной помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314, Стандартом государственной услуги «Назначение жилищной помощи», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 185 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства», постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам» и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) проживающим в Буландынском районе.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 12.11.2014 № 5С-33/2 (ресми жарияланған  күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жалпы қағидалар
1. Тұрғын үй көмегі аудандық бюджет қаражаты есебінен Бұланды ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) көрсетіледі:
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстар төлемін;
2) тұрғын жайдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну төлемін;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге;
4) алып тасталды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 11.04.2014 № 5C-26/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Қағиданың 1 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 11.04.2014 № 5C-26/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Аз қамтамасыз етілген отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстарға, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Тұрғын үйдін жал кұнының өсуіне байланысты коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге шығуы мүмкін шығын үлесінің шегі-егер отбасының жиынтық табысының 11 (он бір) пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйдің (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу, жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі аудандық бюджет қаражаты есебінен, Бұланды ауданында тұрғылықты тұратын тұлғаларға көрсетіледі.

Сноска. Преамбула - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2014 № 5C-33/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения
1. Жилищная помощь оказывается за счет средств районного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Буландынском районе, на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) исключен решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 11.04.2014 № 5C-26/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 Правил с изменениями, внесенными решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 11.04.2014 № 5C-26/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается в размере 11 (одиннадцати) процентов к совокупному доходу семьи.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания) за счет районного бюджета лицам, постоянно проживающим в Буландынском районе.

Ескерту. Қағиданың 2-тармағы жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 11.04.2014 № 5С-26/3 (ресми жарияланған  күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Тұрғын үйді күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтыну белгіленген көлемнің нормасынан жоғары болса, төлем жалпыға бірдей негізде жүргізіледі. Жәрдемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы бір адамға 18 (он сегіз) шаршы метр. Жалғыз тұратын азаматтар үшін жәрдемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы 30 (отыз) шаршы метр мөлшерінде қабылданады.
4. Жергілікті жылумен жеке үй-жайларда тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) қатты отынды тұтынуға өтемақы нормасы жылу беру маусымына бес тоннадан артық емес деп белгіленеді. Статистикалық мәліметке сәйкес өткен тоқсанда құрылған көмірдің орташа бағасы қабылдансын.
5. Газ баллонмен жабдықтау кезінде өтемақы нормасы отбасының әр мүшесіне (азаматқа) айына 0,5 газ баллоннан.
6. Электр энергиясының шығын нормасы - бір адамға айына 50 (елу) киловатт.
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша өкілетті орган болып «Бұланды ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі анықталды (бұдан әрі – өкілетті орган).
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу
8. Тұрғын үй жәрдемақысы өтініш берілген күнге байланысты емес ағымдағы тоқсанға толық тағайындалады, ал отбасының (азаматтың) өткен тоқсандағы табыстары мен коммуналдық қызметтерінің шығындары есепке алынады.
9. Отбасының (азаматтың) табыстары, тұрғын үйді күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтердің төлемдерінің сомасы өзгерген кезде өкілетті орган бұрын есептелген тұрғын үй көмегіне қайта есептеулер жүргізеді.
10. Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 185 қаулысымен бекітілген, «Тұрғын үй көмегін тағайындау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 12.11.2014 № 5С-33/2 (ресми жарияланған  күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. алынып тасталды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 12.11.2014 № 5С-33/2(ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тарту туралы шешім өкілетті орган келесі жағдайларда шығарады:

Сноска. Пункт 2 Правил в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 11.04.2014 № 5С-26/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы площади производится на общих основаниях. За норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 18 (восемнадцать) квадратных метров на человека. Для одиноко проживающих граждан за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 30 (тридцать) квадратных метров.
4. Компенсационные нормы на потребление твердого топлива для малообеспеченных семей (граждан), проживающих в домостроениях с местным отоплением устанавливается в размере не более 5 (пяти) тонн на отопительный сезон. Стоимость угля принимать усредненную, сложившуюся за предыдущий квартал согласно статистическим данным.
5. Компенсационные нормы при баллоном газоснабжении 0,5 баллона газа на каждого члена семьи (гражданина) в месяц.
6. Норма расхода электрической энергии - 50 (пятьдесят) киловатт на одного человека в месяц.
7. Уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи определено государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ Буландынского района» (далее – уполномоченный орган).
2. Назначение и выплата жилищной помощи
8. Назначение жилищной помощи производится на полный текущий квартал, независимо от даты подачи заявления, при этом доходы семьи (гражданина) и расходы на коммунальные услуги учитываются за истекший квартал.
9. При изменении суммы на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, изменении доходов семьи (гражданина), уполномоченный орган производит перерасчет ранее начисленной жилищной помощи.
10. Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются согласно стандарта государственной услуги «Назначение жилищной помощи», утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 185 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2014 № 5C-33/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. исключен решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2014 № 5C-33/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
12. Уполномоченным органом выносится решение об отказе в назначении жилищной помощи в случаях если:

1) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығындар, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желiсiне қосылған телефонға абоненттiк төлемақы ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерi үшiн, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу отбасының (азаматтың) осы мақсаттарға белгілеген шығыстарының (11 пайыз) шекті жол берілетін деңгейінен аспайтын болса;
2) отбасымен (азаматпен) жалған мәліметтер көрсетілсе.
13. Өтініш берушіден құжаттарды қабылдап алғаннан кейін өкілетті орган он күнтізбелік күн ішінде қарастырып тұрғын үй көмегін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімді шығарады.
14. алынып тасталды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 12.11.2014 № 5С-33/2(ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. Өкілетті органға заңсыз немесе жоғары тұрғын үй көмегін тағайындалуына әкелген әдейі жалған мәліметтер берілсе, заңсыз тағайындалған соманы өз еркімен қайтарады, ал бас тартқан жағдайда сот арқылы қайтарылады.
16. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі төлемдерін «Бұланды ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесімен екінші деңгейдегі банктері арқылы алушының жеке шоттарына аудару жолымен жүзеге асырады.
3. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу
17. Өкілетті орган тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы табыстарынан Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 «Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы» бұйрығы негізінде есептейді.

1) расходы на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем не превышает предельно допустимый уровень расходов семьи (гражданина) на эти цели (11 процентов);
2) семьей (гражданином) предоставлены недостоверные сведения.
13. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней со дня принятия документов от заявителя рассматривает и выносит решение о назначении жилищной помощи или об отказе в назначении.
14. исключен решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2014 № 5C-33/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
15. При представлении заявителем в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, возврат незаконно полученной суммы производится в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
16. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется государственным учреждением «Отдел занятости и социальных программ Буландынского района» через банки второго уровня путем перечисления денежных средств на личные счета получателя.
3. Исчисление совокупного дохода семьи
(гражданина), претендующей на получение жилищной помощи
17. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи исчисляется уполномоченный органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде».