Тараз қаласында иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау Қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облысы мәслихатының 2013 жылғы 18 желтоқсандағы № 20-8 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 23 қаңтарда № 2107 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облыстық мәслихатының 2016 жылғы 7 қазандағы № 5-10 шешімімен
Ескерту. Күші жойылған – Жамбыл облыстық мәслихатының 07.10.2016 № 5-10 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "2001 жылғы 30 қаңтардағы" деген сөздер "2014 жылғы 5 шілдедегі" ауыстырылды – Жамбыл облыстық мәслихатының 26.03.2015 № 35-11 шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді – Жамбыл облыстық мәслихатының 26.03.2015 № 35-11 шешімімен (ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. Қоса беріліп отырған Тараз қаласында иттер мен мысықтарды күтіп -ұстау Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімінің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың аймақты әкімшілік аумақтық құрылымды ауыл шаруашылығын дамыту мәселелері және жер участкесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау туралы тұрақты комиссияға жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың сессия төрағасы М. Сарсенов
Облыстық мәслихаттың хатшысы Б. Қарашолақов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
Ветеринариялық бақылау және
Қадағалау комитетінің Жамбыл
Облыстық аумақтық инспекциясы"
Мемлекеттік мекемесінің басшысының
міндетін атқарушы
Ж.М. Қоекеев
20 желтоқсан 2013 жыл
"Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиогиялық қадағалау
комитетінің Жамбыл облысы бойынша
департаментінің басшысы
Қ. Қазанғапов
20 желтоқсан 2013 жыл
Жамбыл облыстық мәслихатының
2013 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 20-8 шешімімен бекітілген
Тараз қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тараз қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) иттер мен мысықтарды ұстаудың тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городе Тараз
Решение маслихата Жамбылской области от 18 декабря 2013 года № 20-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 23 января 2014 года № 2107. Утратило силу решением Жамбылского областного маслихата от 7 октября 216 года № 5-10
Сноска. Утратило силу решением Жамбылского областного маслихата от 07.10.2016 № 5-10 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала
Сноска. По всему тексту слова "30 января 2001 года" заменены словами "5 июля 2014 года"решением маслихата Жамбылской области от 26.03.2015 № 35-11.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата Жамбылской области от 26.03.2015 № 35-11 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в городе Тараз.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросу развития региона, административно-территориального обустройства, сельского хозяйства и по рассмотрению проектов договоров по закупу земельных участков.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии областного маслихата М. Сарсенов
Секретарь областного маслихата Б. Карашолаков
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности
руководителя государственного
учреждения "Жамбылская областная
территориальная инспекция комитета
Ветеринарного контроля и надзора
Министерства Сельского хозяйства
Республики Казахстан"
Ж.М. Коекеев
20 декабря 2013 год
Руководитель государственного
учреждения "Департамент комитета
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан по Жамбылской
области"
К. Казангапов
20 декабря 2013 год
Утверждены решением
Жамбылского областного маслихата
от 18 декабря 2013 года № 20-8
Правила содержания собак и кошек в городе Тараз
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек в городе Тараз (далее - Правила) определяет порядок содержания собак и кошек.

2. Қағидалар меншік түріне қарамастан иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға тарайды.
3. Осы Қағидалар "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексiне және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Иттердi және мысықтарды ұстау тәртiбi
4. Иттер және мысықтар жеке ветеринарлық төлқұжатын беру жолымен сәйкестендіріледі.
5. Иттер мен мысықтарды беру, сату, сатып алу, сонымен қатар қала, облыс және республикадан тысқары, шығару, кiргiзу, олардың "құтыруға қарсы егiлген" белгiсi бар ветеринариялық төлқұжаты болған жағдайда рұқсат етiледi.
6. Келесілерге жол берілмейді:
1) балалар алаңқайларында, көпқабатты тұрғын үйлер аулаларында, спорт алаңқайларында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емдеу-алдын алу және медициналық мекемелерінің аумақтарында, қоғамдық шараларды өткізетін орындарда, адамдарды құтқару жөніндегі жұмысты орындаушы, сондай-ақ қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті күзетуші қызметтік иттерден және жанары әлсіз адамдарды ертіп жүретін иттерден басқа иттер мен мысықтарды серуендетуге;
2) иттерді тұмылдырықсыз және ұзын шылбырмен серуендетуге;
3) мас күйіндегі тұлғалар мен 16 жасқа толмаған балаларға иттерді серуендетуге;
4) адамдардың шомылуына арналған орындарда, су бұрқақтарда су айдындарында және су алу орындарында иттер мен мысықтарды шомылдыруға және жуындыруға;
5) тұрғын үй қоры пәтерлерiнде және жеке тұрғын үйлерде қандай да болмасын иттер мен мысықтардың түрлерi үшiн паналаулар мен тәлімбақтар ұйымдастыруға;
6) тiркелмеген (есепке алынбаған) және егуден өтпеген иттер мен мысықтарды ұстауға;
7) иттер мен мысықтарды олардың терісін және етін тұтыну, өңдеу және өткізу үшін пайдалану мақсатында өсіруге және аулауға;
8) Тараз қаласының аумағында иттердi таластыру және басқада жануарларға қатысты қатыгез iс-шаралар ұйымдастыру мен өткiзуге, (жануарларға зақым келтiрмейтiн және күзетшi иттердi өсiру үшiн дұрыс тұқымдық сұрыптау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн, арнайы ережелермен иттердiң жұмыс сапаларын тексерудi қоспағанда).
9) иттерді және мысықтарды көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ пайдаланатын орындарында және жатақханаларында ұстауға.
7. Иттің иелері қыдырту кезінде өз итінің нәжістерін жинауды қамтамасыз етеді.
8. Адамдарды немесе жануарларды тістеген иттер және мысықтар тез арада оқшаулау және бақылау үшін жақын маңдағы ветеринариялық емдеу мекемесіне жеткізіледі.

2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих собак и кошек, независимо от форм собственности.
3. Настоящие Правила разработаны в соответствии c Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
2. Порядок содержания собак и кошек
4. Собаки и кошки идентифицируются путем выдачи индивидуальных ветеринарных паспортов.
5. Передача, продажа, купля, а также вывоз, ввоз собак и кошек за пределы города, области и республики разрешается при наличии ветеринарного паспорта с отметкой "сделана прививка против бешенства".
6. Не допускается следующее:
1) выгуливать собак и кошек на детских площадках, во дворах многоквартирных жилых домов, на спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведении, лечебно-профилактических и медицинских учреждении, в местах проведения общественных мероприятий, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением;
2) выгул собак без намордника и на длинном поводке;
3) выгуливать собак лицам, находящимся в нетрезвом состоянии и детям до 16 лет;
4) купать или мыть собак и кошек в местах, предназначенных для купания людей, в фонтанах, водоемах и водозаборах;
5) организация приютов и питомников в квартирах жилого фонда и в индивидуальных жилых домах для любых видов собак и кошек;
6) содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек;
7) разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для потребления, переработки и реализации;
8) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий на территории города Тараз, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, которые исключают увечье животного и позволяют провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
9) содержание собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов и общежитиях.
7. Владельцы собак во время выгула, обеспечивают уборку экскрементов своей собаки.
8. Собаки и кошки, укусившие людей либо животных, немедленно доставляются в ближайшее лечебное ветеринарное учреждение для изоляции и наблюдения.

9. Иттердi және мысықтарды ұстау ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормативтерге, сондай-ақ олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сәйкес және iзгiлiктi қарауда жүзеге асырылады. Ит пен мысықтарды ұстаған жағдайда оларға зарарсыздандыру жасау ұсынылады. Иттер мен мысы қтарды зарарсыздандыру жануар иесінің есебінен ветеринарлық клиникаларда жүзеге асырылады.
10. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар мен осы Қағидалардың шарттарын сақтаған жағдайда:
1) көппәтерлi тұрғын үйдегi бiр отбасы пәтерiнде сол подъездегі көршілерінің жазбаша рұқсатымен үш айға дейінгі ұрпақтарын қоса алғанда бір ит және екі мысықты ұстауға. (Жасы үш айдан асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне немесе қаңғыбас жануарларды аулау және ұстаумен шұғылданатын арнайы мекемеге беруiлуi тиiс. Күшiктер мен мысықтарды жаңа иелерiне беру жануардың ветеринариялық төлқұжатын берумен жүзеге асырылады.);
2) бiрнеше жанұялар тұратын тұрғын жайда (коммуналдық пәтер, жатақхана), сол пәтердегі барлық тұрғындардың жазбаша келісімімен көршілердің медициналық кері көрсеткіштері (аллергия) болмаса бір ит пен бір мысықты тек өзі тұратын тұрғын жайда ұстауға рұқсат берiледi.
11. Осы Қағидаларды сақтау үшін өкiлеттi органдарға жәрдемдесу мақсатында пәтер иелерi кооперативтерiне, тұрғын үй кооперативтерiне, жеке жайлар иелерi кооперативтерiне, кондоминиумдарға:
1) жертөлелерге, шатырларға және басқа да қосалқы үй-жайларға кiреберістерді, онда иттер мен мысықтардың кiрiп кетуiне жол бермейтiндей жабық күйiнде ұстау;
2) жануарларды аулаумен айналысатын ұйымдарға өзiнiң аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтардың бары туралы хабарлау;
3) өз қарамағындағы үйлерде пәтер иелерi ұстайтын жануарлардың саны туралы мәлiметтердi жинау және оларды тiркеудi жүзеге асыру үшiн өкiлеттi органдарға (тiркеу органдарына) беру;
4) пәтер иелерi кооперативiне, тұрғын үй кооперативiне, жеке жайлар иелерi кооперативiне, кондоминиумдарға бекiтiлген аумақтарда немесе шағын ауданның (орамның) аумағында құрылыстан бос және кооперативтерге iргелес жерлерде, қаланың жергілікті атқару органына енгiзiлетiн, белгiленген әрiппен бекiту үшiн, тақтайша, белгi орната отырып иттердi серуендететiн орындарды анықтау ұсынылады.
3. Иттер мен мысықтарды аулау
12. Қоғамдық орындарда еріп жүрген тұлғаларсыз болған иттер мен мысықтар (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда), иесi кәсiпорындар мен мекемелерде байлап кеткендерден басқалары қаңғыбас деп есептеледi және міндетті түрде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулайтын және өлген жануарлардың өлiктерiн жинайтын арнайы мекеменiң аулауына жатады.
Қаңғыбас жүрген иттер мен мысықтарды аулаушылар мен арнайы көлiк жүргiзушiсi жануарларды аулау және тасымалдау кезiнде iзгiлiктi сақтаулары тиiс.
Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулауды қарапайым немесе пәрменді қашықтықтық химиялық иммобилизация тәсілдерімен, жергілікті атқарушы органмен аулаудың тәртібі мен жағдайы регламенттелген шарт жасасқан, мамандандырылған ұйым жүзеге асырады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулайтын жұмыскерлердің қызметін техникалық жабдықтау аулауды жүзеге асыратын ұйымға жүктеледі.
Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар иелеріне беріледі немесе дәрі қолдану жолымен жансыздандырылады (ұйықтатылады).

9. Содержание собак и кошек осуществляется в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами, а также их биологическими потребностями и при гуманном обращении. При содержании собак и кошек рекомендуется проводить стерилизацию собак и кошек. Стерилизация собак и кошек производится в ветеринарных клиниках за счет владельца животных.
10. Разрешается, при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) содержание одной семьей в квартире многоквартирного жилого дома, с письменного разрешения соседей по подъезду не более одной собаки и двух кошек, включая приплод до трехмесячного возраста. (Щенки и котята старше трехмесячного возраста, должны быть переданы новым владельцам или в специальную службу, занимающуюся отловом и содержанием бродячих животных. Передача щенков и котят новым владельцам осуществляется с предоставлением ветеринарного паспорта на животное.);
2) содержание одной кошки и одной собаки в жилых помещениях (коммунальная квартира, общежитие), занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире, при отсутствии у соседей медицинских противопоказаний (аллергия).
11. В целях оказания содействия уполномоченным органам за соблюдением настоящих Правил кооперативам собственников квартир, жилищным кооперативам, кооперативам собственников помещений, кондоминиумам рекомендуется:
1) содержать входы в подвалы, на чердаки и в другие подсобные помещения в закрытом состоянии, исключающем проникновение туда собак и кошек;
2) сообщать организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории бродячих собак и кошек;
3) собирать и передавать уполномоченному органу (регистрирующему органу) сведения о количестве животных, содержащихся собственниками квартир в подведомственных им домах, для осуществления их регистрации;
4) определять места для выгула собак на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом, кондоминиумом либо на территории микрорайона (квартала), свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, с установкой табличек, знаков, подлежащие внесению в местный исполнительный орган города для утверждения в установленном порядке.
3. Отлов собак и кошек
12. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову бродячих собак и кошек и подбору трупов павших животных.
Работники по отлову бродячих собак и кошек и водитель специального транспорта должны соблюдать гуманность при отлове и транспортировке животных.
Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется обычным методом или методом активной дистанционной химической иммобилизации специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
Отловленные бродячие собаки и кошки передаются владельцу или умерщвляются медикаментозным путем (усыпляются).

4. Қорытынды ережелер
13. Осы Қағидаларды бұзған жеке және заңды тұлғалар "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексімен белгіленген жауапкершілікке тартылады.

4. Заключительные положения
13. За нарушение настоящих Правил физические и юридические лица несут ответственность установленную Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".