Мемлекеттік қызмет регламентін бекіту туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2013 жылғы 10 маусымдағы N 35/10 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 17 шілдеде N 2362 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 2014 жылғы 29 шілдедегі N 40/06 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 29.07.2014 N 40/06 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы "Әкімшілік рәсімдер туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Бірегей және элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік жасайтын орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыс әкімі
Б. Әбдішев
Қарағанды облысы әкімдігінің
2013 жылғы 10 маусымдағы
N 35/10 қаулысымен
бекітілді
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызмет регламентінде (бұдан әрі - Регламент) мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) атқарушы мемлекеттік басқару органы – "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
2) аттестаттау – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы субъектісінің мәртебесіне сәйкестігін анықтау (растау);
3) аттестаттау туралы куәлік – агроөнеркәсіп кешені саласында мемлекеттік басқару функциясын орындауға өкілетті атқарушы мемлекеттік басқарушы органмен берілген, тұқым шаруашылығы саласында қызмет ететін аттестатталған субъектілерді мемлекеттің тануы туралы куәландыратын құжат;
4) тұтынушы – тұқым шаруашылығы субъектiлерiнің мәртебесiн иеленуге үмiткер жеке және заңды тұлға.
2. Осы мемлекеттік қызмет регламенті Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы заңнамалығына сәйкес әзірленген және "Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін реттейді.

Об утверждении регламента государственной услуги
Постановление акимата Карагандинской области от 10 июня 2013 года N 35/10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 17 июля 2013 года N 2362. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 29 июля 2014 года N 40/06
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 29.07.2014 N 40/06 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
Б. Абдишев
Утвержден
постановлением акимата
Карагандинской области
от 10 июня 2013 года N 35/10
Регламент государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян"
1. Общие положения
1. В настоящем регламенте государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" (далее – Регламент) используются следующие основные понятия:
1) исполнительный орган государственного управления – государственное учреждение "Управление сельского хозяйства Карагандинской области";
2) аттестация - установление (подтверждение) соответствия физических и (или) юридических лиц статусу субъекта семеноводства;
3) свидетельство об аттестации - документ, выданный исполнительным органом государственного управления, уполномоченным на выполнение функций государственного управления в сфере агропромышленного комплекса области, свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства;
4) потребитель – физическое или юридическое лицо, претендующее на присвоение статуса субъекта семеноводства.
2. Настоящий Регламент разработан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о семеноводстве и регламентирует порядок оказания государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" (далее - государственная услуга).

3. Мемлекеттік қызметті "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы "Тұқым шаруашылығы туралы" Заңының 6-1-бабының 4)-тармақшасы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қарашадағы "Бірегей және элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларын бекiту туралы" N 1393 қаулысының;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы N 485 қаулысымен бекітілген "Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызмет стандартының негізінде көрсетіледі.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес нысанда қағаз тасығышта аттестаттау туралы куәлік беру немесе жазбаша дәлелді бас тарту болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде іс-қимылдар тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті Қарағанды қаласы, Лобода көшесі 20, мекен- жайы бойынша демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетеді.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі тұтынушы осы Регламенттің 11-тармағында анықталған қажетті құжаттарды берген сәттен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс;
2) тұтынушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейінгі ең көп жол берілген күту уақыты – 30 минуттан көп емес;
3) құжаттарды алу кезінде ең көп жол берілген күту уақыты – 30 минуттан көп емес.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға тұтынушының осы Регламенттің 11-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырмауы, немесе тұтынушының осы Регламенттің 4-қосымшасында көрсетілген біліктілік талаптарына сай келмеуі негіз болып табылады.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
Мемлекеттік қызметті алуға қажет құжаттар "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің кеңсесіне тапсырылады.
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің лауазымды тұлғасы қабылданған құжаттарды қабылдауды, қарауды, бақылауға қоюды жүзеге асырады.
Тұтынушыға сәйкес құжаттың қабылданғаны жөнінде келесі ақпарат жазылған қолхат беріледі:

3. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Управление сельского хозяйства Карагандинской области".
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается на основании:
1) подпункта 4) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве";
2) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года N 1393 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян";
3) стандарта государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года N 485.
6. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об аттестации на бумажном носителе по форме согласно приложению 1 к настоящему Регламенту, либо мотивированный письменный отказ в его выдаче.
2. Описание порядка действий в процессе оказания государственной услуги
7. Государственная услуга оказывается по адресу: город Караганда, улица Лободы, дом 20, в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8. Сроки оказания государственной услуги:
1) срок оказания государственной услуги не должен превышать тридцати календарных дней с момента сдачи потребителем необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего Регламента;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения потребителя – не более 30 минут;
3) максимально допустимое время ожидания при получении документов – не более 30 минут.
9. Основаниями для отказа в предоставлении государственной услуги являются непредставление потребителем документов, указанных в пункте 11 настоящего Регламента, либо несоответствие потребителя квалификационным требованиям, указанным в приложении 4 к настоящему Регламенту.
10. Этапы оказания государственной услуги:
Документы, необходимые для получения государственной услуги, сдаются в канцелярию государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области".
Должностным лицом канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области" осуществляется прием, рассмотрение, постановка на контроль принятых документов.
Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:

1) құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса беріліп отырған құжаттардың саны мен аттары;
4) мемлекеттік қызметті алған күн (уақыт) және құжаттар берілген орын;
5) өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты.
Жергiлiктi атқарушы органның қаулысымен құрамы кемінде бес адамнан тұратын сараптамалық комиссия құрылады, комиссия тұтынушының аттестаттауға құжаттары түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде тапсырылған құжаттарды зерделейді және орнына бару арқылы оның бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі дәрежесін анықтайды.
Осы Регламенттің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сараптамалық комиссия тексеру негізінде заңды немесе жеке тұлғаның бірегей тұқым өндірушіге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру актісін жасайды.
Сараптамалық комиссияның көпшілік дауыспен жеке немесе заңды тұлғаның бірегей тұқым өндірушіге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сай немесе сай емес екендігі туралы шешім қабылдайды.
Сараптамалық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, оған сараптамалық комиссия мүшелерінің барлығы қол қояды.
Бiрегей тұқым өндiрушi, элиталық тұқым шаруашылығы, тұқым шаруашылығы, тұқым өткiзушi мәртебесiн беру туралы тұтынушының өтiнiшiн қараудың жалпы мерзiмi өтініш түскен сәттен бастап жиырма жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
Сараптамалық комиссияның оң қорытындысын алған тұтынушыларға жергiлiктi атқарушы органның қаулысымен бiрегей тұқым өндiрушi, элиталық тұқым шаруашылығы, тұқым шаруашылығы, тұқым өткiзушi мәртебесi берiледi және осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлiк берiледi.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы жергілікті атқарушы органға мынадай құжаттарды:
1) осы Регламенттің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтінішті;
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк* немесе анықтама немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;";

1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества должностного лица, принявшего заявление.
Постановлением местного исполнительного органа создается экспертная комиссия с численным составом не менее пяти человек, которая в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления документов на аттестацию от потребителя изучает их и с выездом на место определяет степень соответствия потребителя требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян.
На основании обследования экспертной комиссией составляется акт обследования физического или юридического лица на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, по форме согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Экспертная комиссия большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии физического или юридического лица требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян.
Решение экспертной комиссия оформляется протоколом, который подписывается всеми членами экспертной комиссии.
Общий срок рассмотрения заявления потребителя о присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян не должен превышать двадцати рабочих дней с момента поступления заявления.
Потребителям, получившим положительное решение экспертной комиссии, постановлением местного исполнительного органа присваивается статус производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и выдается свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
3. Описание порядка взаимодействия в процессе оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребитель представляет в государственное учреждение "Управление сельского хозяйства Карагандинской области" следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме согласно приложению 3 к настоящему Регламенту;
2) свидетельство* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;";

ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының нотариалды куәландырылған көшірмесін (тұқым өткізушілер бермейді). Бұл ретте жер учаскесін жалға беру шарты бойынша жалға беру мерзімі он жылдан кем болмауы тиіс;
4) жеке және заңды тұлғаның осы Регламенттің 4-қосымшасында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды;
5) тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандар туралы мәліметтерді (тегі, аты, әкесінің аты, білімі, жұмыс өтілі) тапсырады.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) қатысады:
1) "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің қызметкері;
2) "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшылығы;
3) Комиссия мүшелері қатысады.
13. Әрбір әкімшілік әрекетті (рәсімді) орындау мерзімін көрсете отырып әрбір ҚФБ-ның әкімшілік әрекеттерінің (рәсімдерінің) сабақтастығы мен өзара іс-қимылының мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламенттің 5-қосымшасында келтірілген.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі әкімшілік әрекеттердің қисынды сабақтастығы мен ҚФБ арасындағы өзара байланысты бейнелейтін сызбалар осы Регламенттің 6-қосымшасында келтірілген.
15. Регламентте көзделгендерден басқа оларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ұсынылуы тиіс өзге нысандар, бланктер мен құжаттардың шаблондары қабылданбайды.
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
N ___ аттестаттау туралы куәлік
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң
____________________________________________________________ берілді,
оған ________________________________________________________________
аты көрсетіледі)
облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi
атқарушы органының 20 __ жылғы "__" ____________ N _______ қаулысымен
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың саны (бірегей тұқым
_____________________________________________________________________
өндірушілер үшін сорттардың саны көрсетілмейді/көрсетіледі)
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек тұқым сату)
жөнiндегi ___________________________________________________________
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
мәртебесi берiлді.
Басшы ___________________________________________ _____________
(тегi, аты, әкесiнiң аты) (қолы)
Лауазымы ______________________________________________________
Берiлген күнi: 20 __ жылғы "___" _______________
М.О.
20 __ жылғы "___" ___________________ дейiн жарамды.
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың бiрегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым шаруашылығына, тұқым шаруашылығына, тұқым өткiзушiге қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн зерттеу актiсi
20 ___ жылғы "___" ___________ N ____
__________________________________________ облысының жергiлiктi
атқарушы органының 20 __ жылғы "___" _____________ N _____ қаулысымен
құрылған сараптамалық комиссия ______________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе
_____________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың саны көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бірегей тұқым өндірушілер үшін сорттардың саны көрсетілмейді)
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек тұқым сату)
жөнiндегi ___________________________________________________________
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
мәртебесiне сәйкестiгiн тексеру нәтижелерi туралы осы актiнi жасады.
Зерттеу нәтижесiнде белгiлi болғаны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiктiлiк талаптарының әрбiр тармағы бойынша сәйкестiк дәрежесi көрсетiледi)
Қорытынды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелерi ___________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә., лауазымы)
___________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә., лауазымы)
___________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә., лауазымы)
___________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә., лауазымы)
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
3-қосымша
"Қарағанды облысының ауыл
шаруашылығы басқармасы" бастығы
____________________________ Т.А.Ә.
___________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
Өтініш
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргiзудi және ________________
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң аты, сорты)
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн – тек тұқым сату)
жөнiндегi ___________________________________________________________
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
мәртебесiн берудi сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәлiметтер:

примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют). При этом, по договору аренды земельного участка срок аренды должен быть не менее десяти лет;
4) документы, подтверждающие соответствие физического или юридического лица квалификационным требованиям, указанным в приложении 4 к настоящему Регламенту;
5) сведения о специалистах, непосредственно занимающихся производством семян (фамилия, имя, отчество, образование, стаж работы).
12. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) должностное лицо канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области";
2) руководство государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области";
3) члены экспертной комиссии.
13. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждой процедуры приведено в приложении 5 к настоящему Регламенту.
14. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведены в приложении 6 к настоящему Регламенту.
15. Кроме предусмотренных Регламентом, другие формы, шаблоны бланков и документов, в соответствии с которыми должен быть представлен результат оказания государственной услуги, не применяются.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"
Свидетельство об аттестации N _____
Выдано ________________________________________________________
указываются полное наименование юридического или
_____________________________________________________________________
фамилия, (имя, отчество физического лица)
которому постановлением местного исполнительного органа _____________
_______________ области от "___" _________ 20 __ года N ____ присвоен
статус ______________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только
реализация семян) ___________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного
_____________________________________________________________________
растения, количество сортов (по производителям оригинальных
_____________________________________________________________________
семян количество сортов не указывается))
Руководитель ___________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Должность _____________________________________________________
Дата выдачи "___" ___________ 20 __ года
М.П.
Действительно до "___" ________ 20 __ года
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"
Акт обследования физического или юридического лица на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
от "___" ___________ 20 __ г. N ____
Экспертной комиссией, созданной постановлением местного
исполнительного органа ___________________________________ области от
"___" ________ 20 __ года N ___ составлен настоящий акт о результатах
обследования ________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица
_____________________________________________________________________
или фамилия, имя, отчество физического лица)
на соответствие статусу _____________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только
реализация семян) ___________________________________________________
указываются наименование сельскохозяйственного
_____________________________________________________________________
растения, количество сортов (по производителям оригинальных
_____________________________________________________________________
семян количество сортов не указывается))
В результате обследования установлено:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту квалификационных требований)
Заключение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель экспертной комиссии __________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., должность)
Члены экспертной комиссии __________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., должность)
__________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., должность)
__________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., должность)
__________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., должность)
Приложение 3
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"
начальнику ГУ "Управление сельского
хозяйства Карагандинской области"
___________________________________
от ________________________________
___________________________________
(полное наименование юридического
лица, Ф.И.О. физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию и присвоить статус __________________
_____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян) ___________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
Сведения о физическом или юридическом лице:

1. Меншiк нысаны ______________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________
3. Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгi немесе жеке тұлғаның жеке куәлiгi _______________________________________________
(N, кiм және қашан бердi)
4. Мекен-жайы: _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң N, телефоны, факсы, e-mail)
5. Басшының Т.А.Ә. ____________________________________________
6. Банкiлiк реквизиттер _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(СТН, МФО, есеп-шоты N, банкiнiң атауы және тұрған жерi)
7. Қоса берiлiп отырған құжаттар: _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бiлiктiлiк талаптарға сәйкес)
Басшы _________________ _________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
20 ___ жылғы "___"_________________
Өтiнiш қарастыруға 20 ___ жылғы "___" __________ қабылданды. _____________________________________________________________________
(өтiнiш қабылдаған жауапты тұлғаның Т.А.Ә.)
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
4-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптары
1. Бірегей тұқым өндірушіге қойылатын біліктілік талаптар мыналарды қамтиды:
1) бірегей тұқымдарды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес оларды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін, ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және бірден кем емес айналымнан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
3) жалпы егіс алаңының 30 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
4) бірегей тұқым өндірісі (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша 6 жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;

1. Форма собственности ________________________________________
2. Год образования ____________________________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности
физического лица ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(N, кем и когда выдано)
4. Адрес: _____________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, N дома,
_____________________________________________________________________
телефон, факс, е-mail)
5. Ф.И.О. руководителя ________________________________________
6. Банковские реквизиты _______________________________________
_____________________________________________________________________
(РНН, МФО, N счета, наименование и местонахождение банка)
7. Прилагаемые документы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в соответствии с квалификационными требованиями)
Руководитель ______________ ___________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
"___" ____________ 20 ___ г.
Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 20 ___ г.
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись ответственного лица, принявшего заявление)
Приложение 4
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"
Квалификационные требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
1. Квалификационные требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 30 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) - не менее 6 лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;

6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
7) дақыл жөнінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға шарттың болуы;
8) кемінде бір агроном-тұқымшының және әр дақыл бойынша маманның сондай-ақ, дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстың ерекше әдістерін меңгерген техникалық персоналдың кемінде үш адамының болуы;
9) дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін сызбаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндірісін қамтамасыз ету;
10) кейіннен элиталық тұқым өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған көлемін өндіруге қажетті ассортиментте және көлемде сорттың тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы;
11) мынадай:
бастапқы буындардың негізін қалау үшін - 100 пайыз;
суперэлита үшін - 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы;
12) бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған арнайы селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы;
13) тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
14) бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, іріктеу, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отаулар (тазалаулар), егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдардың аттестаты) есеп жүргізу;

6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома-семеновода и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
11) наличие страховых фондов семян от потребности:
для закладки первичных звеньев - 100 процентов;
для суперэлиты - 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;
13) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);

15) сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
16) тұқым шаруашылығы жөніндегі есеп материалдарының алты жылдан кем емес мерзім ішінде сақталуын қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын біліктілік талаптар мыналарды қамтиды:
1) элиталы тұқым өндіру жүргізілетін және кемінде бір ротациядан өткен ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
2) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
3) жалпы егіс алаңының 25 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
4) соңғы үш жылдағы өнімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы;
5) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесі төрт жылдан кем болмауы;
6) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз ету 25 пайыздан кем болмауы;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін егілетін дақылдардың саны 4-тен көп болмауы;
8) аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 3-тен көп болмауы;
9) суперэлиталық тұқымды егуге қажетті тұқымның сақтандыру қоры - 50 пайыз болуы;
10) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
11) аудандастырылғандар тізбесіне енгізілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы;
12) тұқым материалдарын өсіру жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы жүргізу және есепке алуды ұйымдастыру;
13) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде негізгі тұқым материалының (бірегей тұқым) аудандастырылған және перспективті сорттарының болуы;
14) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзімге элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективті сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушімен жасалған шарттың болуы;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен элиталық тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеу туралы шарттың болуы;
16) элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлейтiн техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;

15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее шести лет.
2. Квалификационные требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 25 процентов;
4) урожайность за последние три года - выше среднеобластной;
5) наличие опыта работы по семеноводству - не менее четырех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) - не менее 25 процентов;
7) количество, возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 4;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты - 50 процентов;
10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;

17) тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаттары, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиіс) есеп жүргізу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде бес жыл сақталуын ұйымдастыру;
20) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы тиіс;
22) элиталық тұқымдарды өндiруге қойылатын талаптарға сәйкес оларды өндiрудi жүргiзу үшiн егiстiк алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы тиіс.
3. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын біліктілік талаптар мыналарды қамтиды:
1) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесінің екі жылдан кем емес болуы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес олардың өндірісін жүргізу үшін егістік алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсыныстарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;

17) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет;
20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
22) наличие площади пашни для ведения производства элитных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни).
3. Квалификационные требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству - не менее двух лет;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;

4) жалпы егіс алаңының 20 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
5) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін дақылдардың саны - 3-тен көп болмауы;
6) аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны - 3-тен көп болмауы;
7) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде үш жыл мерзімге бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым ендіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өсіруші шаруашылықпен жасалған шарттың болуы;
8) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеу туралы шарттың болуы;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өсіру агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы;
11) кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
12) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
13) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде негізгі тұқым материалының болуы;
15) бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдардың жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
16) тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаты, тұқымдардың куәлігі, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы нөмірлеуге, тігуге, қолы қоюға тиіс) есеп жүргізу;

4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 20 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 3;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на аттестацию;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
11) наличие не менее одного агронома-семеновода;
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
14) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);

18) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптар мыналарды қамтиды:
1) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
2) кейіннен сату үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқым жеткізушілер тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы;
3) тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын сақтау, тазалау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк құқығындағы немесе лизингке немесе мүлiктiк жалға не сенiмгерлiк басқаруға алынған мамандандырылған техниканың болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымының әр партиясы бойынша саны мен сапасының, өткізілетін тұқымның шыққан тегінің, тұқымды құжаттандырудың, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы нөмірлеген, тігілген және қолы қойылған тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатқан жағдайда "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегіЗаңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы.
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
5-қосымша
Әкімшілік іс-әрекеттердің (рәсімдердің) бірізділігі мен іс-әрекеттерінің сипаттамасы
1-кесте ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Басты үдерістің іс-әрекеті (жұмыс ағымы, барысы)
1
Іс-әрекеттің (барысының, жұмыс ағымының) нөмірі
1
2
3
2
ҚФБ атауы
Құжаттар қабылдауға өкілетті "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің лауазымды тұлғасы
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшылығы (бастық немесе оның орынбасары)
Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің егіншілік бөлімінің бастығы
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және оның сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын тексеру, қабылдау
Хаттармен танысу, құрылымдық бөлімді анықтау
Хаттармен танысу, жауапты орындаушыны анықтау
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешім)
5
Орындалу мерзімі
30 минут
2 сағат
1 сағат
кестенің жалғасы
Басты үдерістің іс-әрекеті (жұмыс ағымы, барысы)
1
4
5
6
7
2
Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жауапты орындаушысы
Бірегей, элиталық, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді сараптамалық комиссиясы
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жауапты орындаушысы
Құжаттар тапсыруға өкілетті "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің лауазымды тұлғасы
3
Тұқым шаруашылығы заңына сәйкестігін, құжаттардың толықтығын анықтау
Тұтынушы мәртебесіне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы хаттамалық шешім шығару
Мәртебе беру туралы қаулының немесе дәлелді бас тарту туралы жазбаның жобасы
4
Мәртебе беру туралы қаулыны немесе дәлелді бас тарту туралы жазбаны тіркеу
Тұтынушыға атестаттау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тарту туралы жазбаны беру, тұтынушының алғаны және растағаны туралы құжатқа қол қою
5
25 күнтізбелік күнге дейін
2 сағат
2 сағат
30 минут
2-кесте. Баламалы вариант. Басты үдеріс.
1 топ ҚФБ
Құжаттар қабылдауға өкілетті "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің лауазымды тұлғасы
2 топ ҚФБ
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшылығы(бастық немесе оның орынбасары)
3 топ ҚФБ
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімі
N 1 іс-әрекет
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінімді тіркеу, "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшылығына (бастық немесе оның орынбасары) жөнелту
N 2 іс-әрекет
Орындауға құрылымдық бөлімді анықтау, резолюция жазу
N 3 іс-әрекет
Тұқым туралы заңға сәйкестігін қарау, Бірегей, элиталық, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау комиссиясын құру
кестенің жалғасы
4 топ ҚФБ
Бірегей, элиталық, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді сараптамалық комиссиясы
5 топ ҚФБ
"Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жауапты орындаушысы
6 топ ҚФБ
Құжаттар тапсыруға өкілетті "Қарағанды облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі кеңсесінің лауазымды тұлғасы
N 4 іс-әрекет
Құжаттарды зерделеу және орнына бару арқылы жеке немесе заңды тұлғаның бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі тексеру актісін жасау, сараптамалық комиссиясының хаттама шешімін шығару
N 5 іс-әрекет
Мәртебе беру туралы қаулыны немесе дәлелді бас тарту туралы жазбаны шығаруды қамтамасыз ету
N 6 іс-әрекет
Тұтынушыға атестаттау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тарту туралы жазбаны беру, тұтынушының алғаны және растағаны туралы құжатқа қол қою
"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау"
мемлекеттік қызмет регламентіне
6-қосымша

18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет.
4. Квалификационные требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) - с поставщиками семян);
3) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Приложение 5
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"
Описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур)
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
N действия (хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Сотрудник канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области", уполномоченный на прием документов
Руководство государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области" (начальник или его заместитель)
Начальник структурного подразделения государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области"
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Проверка полноты документов, прием
Ознакомление с корреспонденцией, определение структурного подразделения для рассмотрения документов
Ознакомление с корреспонденцией, определение ответственного исполнителя для рассмотрения
4
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
5
Сроки исполнения
30 минут
2 часа
1 час
продолжение таблицы
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
4
5
6
7
2
Ответственный исполнитель государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области"
Экспертная комиссия по аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян
Ответственный исполнитель государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области"
Сотрудник канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области", уполномоченный на выдачу документов
3
Определение полноты документов и соответствие их установленным требованиям законодательства в области семеноводства
Протокольное решение о соответствии или несоответствии заявителя статусу
Проект постановления о присвоении статуса или письменного мотивированного отказа
4
Регистрация постановления о присвоении статуса или письменного мотивированного отказа
Выдача потребителю свидетельства об аттестации или письменного мотивированного отказа, роспись потребителя в документе о подтверждении получения документов
5
До 25 календарных дней
2 часа
2 часа
30 минут
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Группа 1 СФЕ
Сотрудник канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области", уполномоченный на прием документов
Группа 2 СФЕ
Руководство государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области" (начальник или его заместитель)
Группа 3 СФЕ
Структурное подразделение государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области"
Действие N 1
Прием документов, выдача расписки, регистрация заявления, направление документов руководству государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области" (начальнику или его заместителю)
Действие N 2
Определение структурного подразделения для исполнения, наложение резолюции
Действие N 3
Рассмотрение документов на соответствие их установленным требованиям законодательства в области семеноводства, создание экспертной комиссии
продолжение таблицы
Группа 4 СФЕ
Экспертная комиссии по аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян
Группа 5 СФЕ
Ответственный исполнитель государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области"
Группа 6 СФЕ
Сотрудник канцелярии государственного учреждения "Управление сельского хозяйства Карагандинской области", уполномоченный на выдачу документов
Действие N 4
Изучение документов и с выездом на место определение степени соответствия физического или юридического лица квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, составление акта обследования физического или юридического лица на соответствие квалификационным требованиям, протокольное решение экспертной комиссии
Действие N 5
Обеспечение подготовки проекта постановления о присвоении статуса или письменного мотивированного отказа
Действие N 6
Выдача потребителю свидетельства об аттестации или письменного мотивированного отказа, роспись потребителя в документе о подтверждении получения документов
Приложение 6
к Регламенту государственной услуги
"Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян"