Тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет регламентін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы N 11 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 14 ақпанда N 2220 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 15 тамыздағы № 244 қаулысымен
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 15.08.2013 № 244 қаулысымен.
«Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы (Г. Еділова) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет - ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Қ.К. Мұқановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                             Б. Мұхаметжанов
«КЕЛІСІЛДІ»
Облыстық ауыл шаруашылығы
басқармасы бастығының
міндетін атқарушы
Г. Еділова
15 қаңтар 2013 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2013 жылғы 15 қаңтарда № 11
қаулысымен бекітілген
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламенті
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы «Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламентінде (бұдан әрі – Регламент) келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұтынушы – заңды және жеке тұлға;
2) комиссия – Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен құрылатын сандық құрамы бес адамнан кем емес сараптау комиссиясы.
2. Жалпы ережелер
2. «Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші репродукциядағы тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау» мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) «Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) көрсетеді.

Об утверждении регламента государственной услуги в области семеноводства
Постановление акимата Мангистауской области от 15 января 2013 года N 11. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 14 февраля 2013 года N 2220. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 15 августа 2013 года № 244
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 15.08.2013 № 244.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян».
2. Областному управлению сельского хозяйства (Едилова Г.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет - ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Муханова К.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области                            Б. Мухамеджанов
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности
начальника областного управления
сельского хозяйства
Г. Едилова
15 января 2013 года
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области
от 15 января 2013 года № 11
Регламент государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян»
1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян» (далее - Регламент) используются следующие понятия:
1) потребитель – юридическое и физическое лицо;
2) комиссия – экспертная комиссия создаваемая постановлением акимата Мангистауской области, с численным составом не менее пяти человек.
2. Общие положения
2. Государственная услуга «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян» (далее – государственная услуга) оказывается государственным учреждением «Областное управление сельского хозяйства» (далее – Управление).

3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
5. Мемлекеттік қызмет «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңының 6 - 1 - бабының 4) тармақшасы, «Тұқым шаруашылығы саласындағы кейбiр субъектiлердi аттестаттау қағидаларын бекiту туралы» 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1393, «Фитосанитариялық қауіпсіздік және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде көрсетіледі.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі осы Регламентке 1–қосымшаға сәйкес нысанда қағаз тасығышта аттестаттау туралы куәлік беру немесе жазбаша дәлелді бас тарту болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет тұқым шаруашылығы саласында қызметін жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
8. Мемлекеттік қызметті Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 23 шағын аудан, 100 үй мекен - жайы бойынша орналасқан Басқарма демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00 - ден 14.30 - ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 - ға дейін, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.mіnаgrі.kz интернет - ресурсында және Басқарманың сайтында орналастырылады: www.selmangystau.gov.kz.
9. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі тұтынушы осы Регламенттің 12 тармағында анықталған қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспауы тиіс;
2) тұтынушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейінгі күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды;
3) құжаттарды алу кезінде күтудің рұқсат етілген ең көп уақыты 30 минуттан аспайды.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға:
1) тұтынушының осы Регламенттың 12–тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырмауы;
2) тұтынушының осы Регламенттың 2–қосымшасында көрсетілген біліктілік талаптарына сай келмеуі негіз болып табылады.
11. Тұтынушыдан мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш алған сәттен мемлекеттік қызметтің нәтижесін берген сәтке дейін мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Басқармаға өтініш береді;

3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
4. Государственная услуга оказывается бесплатно.
5. Государственная услуга оказывается на основании: подпункта 4) статьи 6 - 1 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве», постановлениями Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1393 «Об утверждении Правил аттестации некоторых субъектов в области семеноводства», от 5 мая 2011 года № 485 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745».
6. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об аттестации на бумажном носителе по форме, согласно приложению 1 к настоящему Регламенту, либо мотивированный письменный отказ.
7. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность в области семеноводства.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается Управлением, находящегося по адресу: Мангистауская область, город Актау, 23 микрорайон 100 дом, в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на интернет - ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан www.minagri.kz и на сайте Управления www.selmangystau.gov.kz.
9. Сроки оказания государственной услуги:
1) срок оказания государственной услуги не должен превышать тридцати календарных дней с момента сдачи потребителем необходимых документов, определенных в пункте 12 настоящего Регламента;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения потребителя – не более 30 минут;
3) максимально допустимое время ожидания при получении документов - не более 30 минут.
10. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) непредставление потребителем документов, указанных в пункте 12 настоящего Регламента;
2) несоответствие потребителя квалификационным требованиям, указанным в приложении 2 к настоящему Регламенту.
11. Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление в Управление;

2) Басқарма кеңсесі өтінішті тіркейді және Басқарма басшысына қарауға ұсынады;
3) Басқарма басшысы құжаттармен танысып, Басқарманың жауапты орындаушысын анықтайды;
4) Басқарманың жауапты орындаушысы құжаттардың дұрыстығын тексереді, комиссияның қарауына жолдайды, ал ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды;
5) комиссия ұсынылған құжаттарды зерделейді, тұтынушынының біліктілік талаптарына сәйкестік дәрежесін анықтайды, комиссия шешімін хаттама нысанында ресімдейді және Басқарманың жауапты орындаушысына береді;
6) Басқарманың жауапты орындаушысы Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулы жобасын дайындайды, мәртебе береді, аттестаттау туралы куәлiк дайындайды немесе дәлелді бас тартуды ресімдейді және Басқарма басшысына қол қоюға жолдайды;
7) Басқарма басшысы аттестаттау туралы куәлiкке немесе жазбаша дәлелді бас тартуға қол қояды және Басқарма кеңсесіне жолдайды;
8) Басқарма кеңсесі мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тіркеу кітабына тіркейді және тұтынушыға береді.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс - әрекет (өзара іс - әрекет) тәртібінің сипаттамасы
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы Басқармаға мынадай құжаттарды:
1) осы Регламентке 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтінішін;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжатының көшірмесін (тұқым өткізушілер тапсырмайды);
4) жеке немесе заңды тұлғаның осы Регламентке 2–қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарын;
5) тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың тізімін ұсынады.
13. Тұтынушыға:
1) құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса беріліп отырған құжаттардың саны мен аттары;
4) мемлекеттік қызметті алатын күні (уақыты) және құжаттар берілетін орын;
5) Басқарманың құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету барысына мынадай құрылымдық - функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) қатыстырылды:
1) Басқарма кеңсесі;
2) Басқарма басшысы;
3) Басқарманың жауапты орындаушысы;
4) Комиссия.
15. Әрбір әкімшілік іс - әрекеттің (рәсімдеудің) орындалу мерзімін көрсете отырып, әр ҚФБ әкімшілік іс - әрекеттері (рәсімдеулері) дәйектілігінің және өзара іс – қимылының мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламентке 4–қосымшада келтірілген.

2) канцелярия Управления регистрирует заявление и представляет на рассмотрение руководителю Управления;
3) руководитель Управления ознакомливается с документами и определяет ответственного исполнителя Управления;
4) ответственный исполнитель Управления проверяет документы, направляет на рассмотрение комиссии, а в случае неполноты представленных документов готовит письменный мотивированный отказ;
5) комиссия изучает представленные документы, определяет  степень соответствия потребителя квалификационным требованиям, оформляет решение комиссии в форме протокола и передает ответственному исполнителю Управления;
6) ответственный исполнитель Управления готовит проект постановления акимата Мангистауской области, присваивает статус, оформляет свидетельство об аттестации или мотивированный письменный отказ и направляет руководителю Управления для подписания;
7) руководитель Управления подписывает свидетельство об аттестации или мотивированный письменный отказ и направляет в канцелярию Управления;
8) канцелярия Управления регистрирует в книге регистрации и выдает результат оказания государственной услуги потребителю.
4. Описание порядка действий (взаимодействия) в процессе оказания государственной услуги
12. Для получения государственной услуги потребитель представляет в Управление следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме согласно приложению 3 к настоящему Регламенту;
2) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют);
4) документы, подтверждающие соответствие физического или юридического лица квалификационным требованиям, установленным в приложении 2 к настоящему Регламенту;
5) список специалистов, непосредственно занимающихся производством семян.
13. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица Управления, принявшего заявление.
14. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно - функциональные единицы (далее – СФЕ):
1) канцелярия Управления;
2) руководитель Управления;
3) ответственный исполнитель Управления;
4) Комиссия.
15. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведено в приложении 4 к настоящему Регламенту.

16. Мемлекеттік қызмет көрсету барысындағы әкімшілік іс-әрекеттердің қисынды дәйектілігі мен ҚФБ арасындағы өзара байланысты көрсететін сызба осы Регламентке 5–қосымшада келтірілген.
5. Мемлекеттiк қызмет көрсететiн жауапты тұлғалардың жауапкершiлiгi
17. Басқарма басшысы (бұдан әрі – лауазымды тұлға) мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты тұлға болып табылады.
Лауазымды тұлға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес белгіленген мерзімдерде мемлекеттік қызмет көрсетуді іске асыруға жауапкершілік артады.
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
№ ____ аттестаттау туралы куәлік
_____________________________________________________________________(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетіледі)
__________________________________берілді, оған _____________________
облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының 20___ жылғы «__» ____________ № _______ қаулысымен ___________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың саны (бірегей
_____________________________________________________________________
тұқым өндірушілер үшін сорттардың саны көрсетілмейді) көрсетіледі)
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн – тек тұқым сату) жөнiндегi _________________________________________мәртебесi берiлді.
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
Басшы _____________________________ _______________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
Лауазымы __________________________________________________________
Берiлген күнi: 20___ жылғы « ___ » _______________
М. О.
20__ жылғы « ___» ___________________ дейiн жарамды.
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптары
1. Бірегей тұқым өндірушіге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) бірегей тұқымдарды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес оларды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;

16. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведена в приложении 5 к настоящему Регламенту.
5. Ответственность должностных лиц, оказывающих государственную услугу
17. Ответственным лицом за оказание государственной услуги является руководитель Управления (далее – должностное лицо).
Должностное лицо несет ответственность за реализацию оказания государственной услуги в установленные сроки в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Свидетельство об аттестации № ______
Выдано_________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического или _____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество физического лица)
которому постановлением местного исполнительного органа
__________________________ области (города республиканского значения,
столицы) от «___» _______ 20__ года № ____ присвоен статус _________
____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только
реализация семян) ___________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного
_____________________________________________________________________
растения, количество сортов (по производителям оригинальных семян
____________________________________________________________________
количество сортов не указывается))
Руководитель ______________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество)           (подпись)
Должность ___________________________________________________________
Дата выдачи «___» ________ 20__ года
М.П.
Действительно до «___» ________ 20__ года
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Квалификационные требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, элитно - семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
1. Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);

2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін, ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және бірден кем емес айналымнан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
3) жалпы егіс алаңының 30 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
4) бірегей тұқым өндірісі (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша 6 жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
7) дақыл жөнінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми - зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға шарттың болуы;
8) кемінде бір агроном - тұқымшының және әр дақыл бойынша маманның сондай-ақ, дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстың ерекше әдістерін меңгерген техникалық персоналдың кемінде үш адамының болуы;
9) дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін сызбаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндірісін қамтамасыз ету;
10) кейіннен элиталық тұқым өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған көлемін өндіруге қажетті ассортиментте және көлемде сорттың тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы;
11) мынадай:
бастапқы буындардың негізін қалау үшін - 100 пайыз;
суперэлита үшін - 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы;
12) бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктері түрлерінің бірегей тұқымын өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік құқығында, лизингке немесе мүліктік жалға (ұзақ мерзімде жалгерлік) алынған арнайы селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы;

2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно - обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 30 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) - не менее 6 лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно - обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно - климатической зоны;
6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста - селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно - исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома - семеновода и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
11) наличие страховых фондов семян от потребности:
для закладки первичных звеньев - 100 процентов;
для суперэлиты - 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга либо в  имущественном найме (долгосрочная аренда) специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;

13) тұқымдар партияларының араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалық үй-жайлардың (жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған кему алаңдарының), арнайы ыдыстың болуы;
14) бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, іріктеу, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отаулар (тазалаулар), егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдардың аттестаты) есеп жүргізу;
15) сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
16) тұқым шаруашылығы жөніндегі есеп материалдарының алты жылдан кем емес мерзім ішінде сақталуын қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) элиталы тұқым өндіру жүргізілетін және кемінде бір ротациядан өткен ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
2) нақты топырақты - климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
3) жалпы егіс алаңының 25 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
4) соңғы үш жылдағы өнімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы;
5) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесі төрт жылдан кем болмауы;
6) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз ету 25 пайыздан кем болмауы;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін егілетін дақылдардың саны 4 - тен көп болмауы;
8) аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 3-тен көп болмауы;
9) суперэлиталық тұқымды егуге қажетті тұқымның сақтандыру қоры - 50 пайыз болуы;
10) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
11) аудандастырылғандар тізбесіне енгізілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы;

13) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда), специальной тары, позволяющей размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);
15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее шести лет.
2. Требования, предъявляемые к элитно - семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно - обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно - обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 25 процентов;
4) урожайность за последние три года - выше среднеобластной;
5) наличие опыта работы по семеноводству - не менее четырех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) - не менее 25 процентов;
7) количество, возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 4;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты – 50 процентов;
10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;

12) тұқым материалдарын өсіру жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы жүргізу және есепке алуды ұйымдастыру;
13) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр - түрде және көлемде негізгі тұқым материалының (бірегей тұқым) аудандастырылған және перспективті сорттарының болуы;
14) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзімге элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр - түрде және көлемде аудандастырылған және перспективті сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушімен жасалған шарттың болуы;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми - зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен элиталық тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеу туралы шарттың болуы;
16) элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік құқығындағы, лизингке немесе мүліктік жалға (ұзақ уақыттық жалгерлік) алынған тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілейтін техниканы қоса алғанда ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
17) тұқымдар партияларының араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалық үй - жайлардың болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаттары, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиіс) есеп жүргізу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде бес жыл сақталуын ұйымдастыру;
20) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін штат кестесінде көзделген тиісті білімі бар мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном - тұқымшының болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай - ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы тиіс.

12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
16) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
17) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет;
20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома - семеновода;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно - семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно - семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации.

3. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесінің екі жылдан кем емес болуы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес олардың өндірісін жүргізу үшін егістік алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты - климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсыныстарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
4) жалпы егіс алаңының 20 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістіктерінің болуы;
5) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін дақылдардың саны - 3 - тен көп болмауы;
6) аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны - 3-тен көп болмауы;
7) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде үш жыл мерзімге бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым ендіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өсіруші шаруашылықпен жасалған шарттың болуы;
8) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми - зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеу туралы шарттың болуы;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өсіру агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде болмауы;
11) кемінде бір агроном - тұқымшының болуы;
12) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
13) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр - түрде және көлемде негізгі тұқым материалының болуы;
15) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік құқығындағы, лизингке немесе мүліктік жалға (ұзақ мерзімді жалгерлік) алынған тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілейтін техниканы қоса алғанда ауыл шаруашылығы техникасының болуы;

3. Требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству - не менее двух лет;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно - обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно - климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 3;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 3;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на аттестацию;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно - исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
11) наличие не менее одного агронома - семеновода;
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
14) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;

16) тұқымдар партияларының араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалық үй - жайлардың болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдардың аттестаты, тұқымдардың куәлігі, тұқымдардың конденциялығы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы нөмірлеуге, тігуге, қолы қоюға тиіс) есеп жүргізу;
18) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) тұқым өткізу бойынша жоспарланған жұмыс көлемін орындау үшін тиісті білімі бар штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
2) кейіннен сату үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқым жеткізушілер тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы;
3) тұқымдар партияларының араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалық үй - жайлардың (жеміс дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының), арнайы ыдыстың болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын сақтау, тазалау және өткізу жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік құқығындағы, лизингке немесе мүліктік жалға (ұзақ мерзімді жалгерлік) алынған арнайы техниканың болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымының әр партиясы бойынша саны мен сапасының, өткізілетін тұқымның шыққан тегінің, тұқымды құжаттандырудың, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы нөмірлеген, тігілген және қолы қойылған тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатқан жағдайда «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;

16) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет.
4. Требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для выполнения запланированного объема работ по реализации семян, в том числе не менее одного агронома - семеновода;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян);
3) наличие крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда), специальной тары, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства  сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";

8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы.
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
3-қосымша
_____________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының атауы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткізуді және__________________
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы, сорттардың саны (бірегей тұқым өндірушілерге сорттардың саны көрсетілмейді) көрсетіледі)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін - тек тұқым сату) жөніндегі____________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны ______________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________
3. Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе жеке
тұлғаның жеке куәлігі _______________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Мекенжайы: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің нөмері, телефоны, факсы, электрондық мекенжайы)
5. Басшы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
6. Банктік деректемелері ______________________________________
_____________________________________________________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі), есеп-шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
7. Қоса беріліп отырған құжаттар: _____________________________
(12-тармаққа сәйкес)
Басшы ______________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты)       (қолы)
Мөр орны 20 ___ жылғы «___» _______________
Өтініш қарауға 20 ___ жылғы «__» ___________ қабылданды
______________________________________________________   ____________
(өтінішті қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)              (қолы)
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
4-қосымша
Кесте 1. ҚФБ іс - әрекетінің сипаттамасы
Негізгі үдерістің (жұмыс барысының, ағымының) іс-әрекеттері
1
Іс-әрекетінің
(жұмыс барысының, ағымының) №
1
2
3
2
ҚФБ атауы
Басқарма кеңсесі
Басқарма басшысы
Басқарманың жауапты орындаушысы
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдайды, тіркейді, қолхат береді
Хат-хабармен танысады, орындау үшін жауапты орындаушыны анықтайды
Құжаттардың толықтығын тексереді, комиссияның қарауына құжаттарды дайындайды
4
Аяқтау нысаны(деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімдік шешім)
Құжаттарды бұрыштама қою үшін басшылыққа жолдау
Бұрыштамаға қол қою, құжаттарды жауапты орындаушыға жіберу
Құжаттарды комиссияның қаруына береді, ал ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды
5
Орындау мерзімдері
30 минут
30 минут
2 жұмыс күні ішінде
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2
3
4
Негізгі үдерістің (жұмыс барысының, ағымының) іс-әрекеттері
1
Іс-әрекетінің (жұмыс барысының, ағымының) №
4
5
2
ҚФБ атауы
Комиссия
Басқарманың жауапты орындаушысы
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қарайды, тұтынушының сәйкес немесе сәйкессіздігі жөнінде шешім қабылдайды
Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулы жобасын дайындайды, мәртебе береді және аттестаттау туралы куәлiк ресімдейді
4
Аяқтау нысаны(деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімдік шешім)
Хаттаманы ресімдеу
Құжаттарды Басқарма басшысына беру
5
Орындау мерзімдері
15 жұмыс күні ішінде
3 жұмыс күні ішінде
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
5
6
Негізгі үдерістің (жұмыс барысының, ағымының) іс-әрекеттері
1
Іс-әрекетінің (жұмыс барысының, ағымының) №
6
7
2
ҚФБ атауы
Басқарма басшысы
Басқарма кеңсесі
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Хат-хабармен танысады
Жазбаша дәлелді бас тартуды және аттестаттау туралы куәлікті беру кітабына тіркейді
4
Аяқтау нысаны(деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімдік шешім)
Құжатқа қол қоюы
Тұтынушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру
5
Орындау мерзімдері
30 минут
30 минут
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
7
-
Кесте 2. Пайдалану нұсқалары. Негізгі үдеріс.
ҚФБ 1-тобы
Басқарма кеңсесі
ҚФБ 2-тобы Басқарма басшысы
ҚФБ 3-тобы Басқарманың жауапты орындаушысы
ҚФБ 4-тобы Комиссия
№ 1 Іс-әрекет
Құжаттарды қабылдайды, тіркейді, қолхат береді, өтінішті Басқарма басшысына жолдайды
№ 2 Іс-әрекет  Орындау үшін жауапты орындаушыны анықтайды
№ 3 Іс-әрекет Тұтынушының ұсынған құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады, құжаттарды комиссия қарауына жолдайды
№ 4 Іс-әрекет  Тұтынушының құжаттарын қарайды, хаттама ресімдейді
№ 5 Іс-әрекет  Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулы жобасын дайындайды, куәлікті ресімдейді
№ 6 Іс-әрекет Куәлікке қол қояды
№7 Іс-әрекет Аттестаттау туралы куәлікті тіркеу кітабына тіркейді және тұтынушыға береді
Кесте 3. Пайдалану нұсқалары. Балама үдеріс.
ҚФБ 1-тобы
Басқарма кеңсесі
ҚФБ 2-тобы Басқарма басшысы
ҚФБ 3-тобы Басқарманың жауапты орындаушысы
№ 1 Іс-әрекет
Құжаттарды қабылдайды, тіркейді, қолхат береді, өтінішті Басқарма басшысына жолдайды
№ 2 Іс-әрекет  Орындау үшін жауапты орындаушыны анықтайды
№ 3 Іс-әрекет  Құжаттардың толықтығын тексереді ал құжаттар толық болмаған жағдайда, жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды, басшыға қол қоюға жолдайды
№ 4 Іс-әрекет  Жазбаша дәлелді бас тартуға қол қояды
№ 5 Іс-әрекет Жазбаша дәлелді бас тартуды тіркейді және тұтынушыға береді
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші репродукциядағы
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
5-қосымша
Әкімшілік іс - әрекетінің өзара қисынды байланысу жүйелігін көрсететін сызба
(сызбаны қағаз нұсқасынан қараңыз)

8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Приложение 3
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
_____________________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы)
от _________________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию и (переаттестацию) и присвоить статус
_____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса) по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только реализация семян)
_____________________________________________________________________
(указывается наименование сельскохозяйственного растения, количество сортов (производителям оригинальных семян количество сортов не указывается))
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Форма собственности
_______________________________________________
2. Год образования
___________________________________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности физического лица ____________________________________________________
(указывается номер, кем и когда выдан)
4. Адрес: _____________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс, электронный адрес)
5. Руководитель _______________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество)
6. Банковские реквизиты _______________________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН (индивидуальный идентификационный номер), № счета, наименование и местонахождение банка)
7. Прилагаемые документы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 12)
Руководитель ___________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество)         (подпись)
М.П. "__" __________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению "__" __________ 20__ года
___________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество ответственного лица,      (подпись) принявшего заявление)
Приложение 4
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Канцелярия Управления
Руководитель Управления
Ответственный исполнитель Управления
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Принимает документы, регистри- рует, выдает расписку
Ознакамливает-ся  с корреспонден- цией, определяет  ответственного исполнителя для исполнения
Осуществляет проверку полноты документов, подготавливает  документы для рассмотрения комиссии
4
Форма завершения (данные, документ, организацион-но- распоряди- тельное решение)
Направле- ние  документов руководи- телю для наложения резолюции
Наложение  резолюции, отправление документы к ответственному исполнителю
Передача  документов на рассмотрение комиссии, в случае неполноты представленных документов, подготовка мотивированного письменного отказа
5
Сроки исполнения
30 минут
30 минут
В течение 2-х рабочих дней
6
Номер следующего действия
2
3
4
Действия основного процесса (хода, потока работ
1
№ действия (хода, потока работ)
4
5
2
Наименование СФЕ
Комиссия
Ответственный исполнитель Управления
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Рассматривает  документы, принимает  решение о соответствии или не соответствии потребителя
Готовит проект постановления акимата Мангистауской области, присваивает статус и оформляет свидетельство об аттестации
4
Форма завершения (данные, документ, организационно- распорядительное решение)
Оформление  протокола
Передача  документов руководителю
5
Срок6и исполнения
В течение 15 рабочих дней
В течение 3-х рабочих дней
6
Номер следующего действия
5
6
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода, потока работ)
6
7
2
Наименование СФЕ
Руководитель  Управления
Канцелярия Управления
3
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Ознакамливается с корреспонденцией
Регистрирует свидетельство в книге выдачи свидетельств об аттестации и  мотивированный письменной отказ
4
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Подписание  документа
Выдача  результата оказания государственной услуги потребителю
5
Сроки исполнения
30 минут
30 минут
6
Номер следующего действия
7
-
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Группа 1
СФЕ
Канцелярия Управления
Группа 2
СФЕ
Руководитель Управления
Группа 3
СФЕ
Ответственный исполнитель Управления
Группа 4
СФЕ
Комиссия
Действие № 1 Принимает документы, регистрирует, выдает расписку, направляет  заявления руководителю  Управления
Действие № 2 Определяет ответственного исполнителя для исполнения
Действие № 3 Осуществляет проверку полноты представленных потребителем документы, направляет  документы на рассмотрение комиссии
Действие № 4  Рассматри- вает документы потребителя, оформляет  протокол
Действие № 5
Готовит проект постановления акимата Мангистауской области, оформляет свидетельство
Действие № 6 Подписывает  свидетельство
Действие № 7
Регистрирует свидетельство в книге выдачи свидетельств об аттестации и выдает  потребителю
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Группа 1 СФЕ Канцелярия Управления
Группа 2
СФЕ
Руководитель Управления
Группа 3
СФЕ
Ответственный исполнитель Управления
Действие № 1
Принимает  документы, регистрирует, выдает расписку, направляет  заявления руководителю Управления
Действие № 2 Определяет  ответственного исполнителя для исполнения
Действие № 3
Осуществляет проверку полноты документов, в случае неполноты документов подготавливает  мотивированный  письменный отказ, передает на подпись руководителю
Действие № 4 Подписывает  мотивированный письменный отказ
Действие № 5
Регистрирует   мотивированный письменный отказ и выдает потребителю
Приложение 5
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий
(схему смотрите в бумажном варианте)