Рудный қаласының шекараларындағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақта Тобыл өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2013 жылғы 26 желтоқсандағы № 570 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 23 қаңтарда № 4413 болып тіркелді. Тақырып жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 2020 жылғы 21 ақпандағы № 76 қаулысымен. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 344 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 03.08.2022 № 344 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 39, 116, 125-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес, жер үсті суларының ластануын, қоқысталуын және сарқылуын болдырмау, су объектілерін және су шаруашылығы құрылыстарын санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес жағдайда ұстау мақсатында Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 14.03.2016 № 115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Уәкілетті органдармен келісу бойынша, бекітілген жобалық құжаттама негізінде Рудный қаласының шекараларындағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақта Тобыл өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулының 1-тармағымен белгіленген Рудный қаласының шекарасындағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақта Тобыл өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайлары осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об установлении водоохранных зон и полос реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов, режима и особых условий их хозяйственного использования
Постановление акимата Костанайской области от 26 декабря 2013 года № 570. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 23 января 2014 года № 4413. Заголовок - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21 февраля 2020 года № 76. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 3 августа 2022 года № 344
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 03.08.2022 № 344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 39, 116, 125 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, поддержания водных объектов и водохозяйственных сооружений в состоянии, соответствующем санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям, акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением акимата Костанайской области от 14.03.2016 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов, на основании утвержденной проектной документации, согласованной с уполномоченными органами, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установить режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов, установленных пунктом 1 настоящего постановления, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Рудный қаласының, Қостанай және Бейімбет Майлин аудандарының әкімдері:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қостанай облысы бойынша филиалымен бірлесіп (келісім бойынша) мемлекеттік жер кадастрына тиісті өзгерістер енгізе отырып, су қорғау белдеулерінің жерлерін су қорының жерлеріне аудару жөнінде шаралар қолдансын;
жер пайдаланушыларға су қорғау аймақтарының, белдеулерінің белгіленген шекараларын, оларды шаруашылықта пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын жеткізсін;
осы қаулының 1-тармағымен белгіленген, су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан Тобыл өзенінің жағдайына зиянды әсер ететін объектілерді шығару немесе жою жөнінде жұмыс жүргізсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. "Қазақстан Республикасы Экология, геология жəне табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы" (келісім бойынша), "Қазақстан Республикасы Экология, геология жəне табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша экология департаменті" (келісім бойынша) мемлекеттік мекемелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өз құзыреттері шегінде су қорғау аймақтары мен белдеулерінде шаруашылық қызметінің режиміне талаптардың сақталуына бақылауды күшейту ұсынылсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің орынбасары Б.Ш. Жақыповқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай
облысының әкімі
Н. Садуақасов
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Мемлекеттік санитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің Қостанай облысы
бойынша департаменті"
мемлекеттік мекемесі
басшысының міндетін атқарушы
_______________ С. Байменова
"Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі Су ресурстары
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және
қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай
бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
_____________ Г. Оспанбекова
"Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі Экологиялық
реттеу және бақылау
комитетінің Қостанай
облысы бойынша экология
департаменті" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
_____________ А. Әлімбаев
"Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрлігінің
Жер ресурстарын басқару
комитетінің "Жер кадастры
ғылыми-өндірістік орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Қостанай филиалының директоры
_______________ Ж. Ерсұлтанов
"Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрлігі
Жер ресурстарын басқару
комитетінің Қостанай
облысы бойынша аумақтық
жер инспекциясы"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
____________ Т. Төлеубаев
"Қостанай облысы әкімдігінің
табиғи ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу басқармасы"
ММ басшысы
_________________ Қ. Төлеубаев
Рудный қаласының әкімі
______________ Б. Ғаязов
Қостанай ауданының әкімі
_____________ А. Ахметжанов
Таран ауданының әкімі
________________ Б. Өтеулин
Әкімдіктің
2013 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 570 қаулысына 1-қосымша
Рудный қаласының шекарасындағы және
Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі
іргелес аумақта Тобыл өзенінің су
қорғау аймақтары мен белдеулері

3. Акимам города Рудный, Костанайского и Беимбета Майлина районов:
совместно с Филиалом некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Костанайской области (по согласованию) принять меры по переводу земель водоохранных полос в земли водного фонда, с внесением соответствующих изменений в государственный земельный кадастр;
довести до землепользователей установленные границы водоохранных зон, полос, режим и особые условия их хозяйственного использования;
провести работу по выносу или ликвидации объектов, оказывающих вредное воздействие на состояние реки Тобол, расположенных в пределах водоохранных зон и полос, установленных пунктом 1 настоящего постановления.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Рекомендовать государственным учреждениям "Тобол-Торгайская бассейновая инспекция Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (по согласованию), "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (по согласованию) усилить контроль за соблюдением требований к режиму хозяйственной деятельности на водоохранных зонах и полосах в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Костанайской области Жакупова Б.Ш.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Костанайской области
Н. Садуакасов
СОГЛАСОВАНО:
Исполняющий обязанности
руководителя государственного
учреждения "Департамент
комитета государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства
здравоохранения Республики
Казахстан по Костанайской
области"
_______________ С. Байменова
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Тобол-Торгайская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным
ресурсам Министерства охраны
окружающей среды Республики
Казахстан"
______________ Г. Оспанбекова
Руководитель государственного
учреждения "Департамент экологии
по Костанайской области Комитета
экологического регулирования и
контроля Министерства охраны
окружающей среды Республики
Казахстан"
___________________ А. Алимбаев
Директор Костанайского филиала
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Научно-производственный
центр земельного кадастра" Комитета
по управлению земельными ресурсами
Министерства регионального развития
Республики Казахстан
_____________________ Ж. Ерсултанов
Руководитель государственного
учреждения "Территориальная
земельная инспекция Комитета
по управлению земельными
ресурсами Министерства
регионального развития Республики
Казахстан по Костанайской области"
_____________________ Т. Тулеубаев
Руководитель ГУ "Управление
природных ресурсов и регулирования
природопользования акимата
Костанайской области"
_____________________ К. Тулеубаев
Аким города Рудный
______________ Б. Гаязов
Аким Костанайского района
______________ А. Ахметжанов
Аким Тарановского района
______________ Б. Утеулин
Приложение 1
к постановлению акимата
от 26 декабря 2013 года № 570
Водоохранные зоны и полосы реки Тобол в
границах города Рудный и прилегающей
территории в пределах Костанайского и
Беимбета Майлина районов

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Су объектісі, оның учаскесі
Су қорғау аймағы
Су қорғау белдеуі
Орташа көп жылдық судың сабалық кемері (метр)
ұзындығы (метр)
ені (метр)
ауданы (гектар)
ұзындығы (метр)
ені (метр)
ауданы (гектар)
Қаратомар су қоймасы су торабының тұстамасы-
нан бастап Перцевка ауылына (қоса алғанда) дейінгі учаскеде Рудный қаласының шекарасын-
дағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақтағы Тобыл өзенінің сол жақ жағалауы

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Водный объект,
его участок
Водоохранная зона
Водоохранная полоса
Средне-
многолетний меженный урез воды (метр)
длина (метр)
ширина (метр)
площадь (гектар)
длина (метр)
ширина
(метр)
площадь (гектар)
Левый берег реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов на участке от створа гидроузла Каратомарского водохранилища до села Перцевка (включительно)

25384
250-1000
1945,27
39824
35;100
388,35
135,1-
142,0
Қаратомар су қоймасы су торабының тұстамасы-
нан бастап Перцевка ауылына (қоса алғанда) дейінгі учаскеде Рудный қаласының шекарасын-
дағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақтағы Тобыл өзенінің оң жақ жағалауы
25048
200-1000
1479,16
32701
100
360,63
Ескерту: "Рудный қаласының шекарасындағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақта Тобыл өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жобаны әзірлеу" жобасының картографиялық материалында су қорғау аймақтары мен су қорғау белдеулерінің шекаралары көрсетілген.
Әкімдіктің
2013 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 570 қаулысына 2-қосымша
Рудный қаласының шекарасындағы және Қостанай мен Бейімбет Майлин аудандары шегіндегі іргелес аумақта Тобыл өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайлары

25384
250-1000
1945,27
39824
35; 100
388,35
135,1-142,0
Правый берег реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов на участке от створа гидроузла Каратомарского водохранилища до села Перцевка (включительно)
25048
200-1000
1479,16
32701
100
360,63
Примечание: границы водоохранной зоны и водоохранной полосы отражены в картографическом материале проекта "Разработка проекта по установлению водоохранных зон и полос реки Тобол в границах города Рудного и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов"
Приложение 2
к постановлению акимата
от 26 декабря 2013 года № 570
Режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Тобол в границах города Рудный и прилегающей территории в пределах Костанайского и Беимбета Майлина районов

Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Су қорғау белдеулерінің шегінде мыналарға жол берілмейді:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2021 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде мыналарға жол берілмейді:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;

Сноска. Заголовок приложения 2 - в редакции постановления акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2021 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;

3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал көмінділерін, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 21.02.2020 № 76 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников, а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Костанайской области от 21.02.2020 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).