Орал қаласы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Ережесін бекіту туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 10-3 шешімі. Батыс Қазақстан облысы Әділет департаментінде 2013 жылғы 29 шілдеде № 3331 болып тіркелді. Күші жойылды Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2014 жылғы 23 қыркүйектегі N 19-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 23.09.2014 N 19-4 шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес және Орал қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 24 мамырдағы № 1425 қаулысының негізінде облыстық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Орал қаласы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Шешімнің орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының ауылды дамыту, аграрлық саясат және жер қатынастары бойынша тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енгізіледі.
Сессия төрағасы                  А. Василец
Облыстық маслихат хатшысы        М. Құлшар
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының
2013 жылғы 26 маусымдағы № 10-3
шешімімен
бекітілген
Орал қаласы аумағында иттерді
және мысықтарды күтіп-ұстау
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Орал қаласы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Орал қаласы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстаудың тәртібін белгілейді.
2. Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 311 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 10 бабына сәйкес дайындалды.
3. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
1) ветеринария (ветеринария саласы) - жануарлардың аурулары мен азықтан улануын (зақымдануын) зерделеуге, олардың профилактикасына, диагностикасына, оларды емдеуге және жоюға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiнiң Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуiн қамтамасыз етуге, сондай-ақ халықты жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауға бағытталған арнаулы ғылыми бiлiмдер мен практикалық қызмет саласы;

Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории города Уральск
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 10-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 29 июля 2013 года № 3331. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 23 сентября 2014 года № 19-4
Сноска. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 23.09.2014 № 19-4
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года и на основании постановления акимата города Уральск от 24 мая 2013 года № 1425 областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек на территории города Уральск.
2. Контроль за исполнением решения возложить на постоянную комиссию по развитию села, аграрной политике и земельных отношений Западно-Казахстанского областного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии              А. Василец
Секретарь областного маслихата   М. Кұлшар
Утверждены
решением
Западно-Казахстанского областного маслихата
от 26 июня 2013 года № 10-3
Правила
содержания собак и кошек
на территории города Уральск
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек на территории города Уральск (далее - Правила) определяют порядок содержания собак и кошек на территории города Уральск.
2. Правила разработаны в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, статьей 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ветеринария (область ветеринарии) – область специальных научных знаний и практической деятельности, направленная на изучение болезней и пищевых отравлений (поражений) животных, их профилактику, диагностику, лечение и ликвидацию, обеспечение соответствия объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, а также защиту населения от болезней, общих для животных и человека;

2) ветеринариялық құжаттар – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы беретін ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық сертификат; тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы жануарға, жануардан алынатын өнімге және шикізатына ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның) ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен жануарлардың, жануардың, жануардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;
3) ветеринариялық паспорт - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысандағы құжат, онда: малды есепке алу мақсатында малдың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетіледі;
4) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік - жануарлардың саулығы, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың тағамдық қауіпсіздігі, аумақтың ветеринариялық-санитариялық салауаттылығы, халықты жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау, сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі қамтамасыз етілетін мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің жай-күйі;
5) ветеринариялық іс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бірдейлендіру рәсімін қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;

2) ветеринарные документы – ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, выдаваемые главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района, города областного значения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; ветеринарная справка, выдаваемая ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, на животное, продукцию и сырье животного происхождения об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;
3) ветеринарный паспорт – документ установленной Правительством Республики Казахстан формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного;
4) ветеринарно-санитарная безопасность – состояние объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, при котором обеспечиваются здоровье животных, пищевая безопасность продукции и сырья животного происхождения, ветеринарно-санитарное благополучие территории, защита населения от болезней, общих для животных и человека, а также соответствие объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
5) ветеринарные мероприятия – комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;

6) жануар иесі - жеке және басқадай меншігінде жануары бар жеке және заңды тұлға;
7) жануарлардың аса қауiптi аурулары - уәкiлеттi орган айқындайтын, жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, тез немесе кең таралатын, жануарлардың ауруға шалдыққыштығына немесе өлуiне, үлкен әлеуметтiк-экономикалық залалға әкеп соғатын жануарлар аурулары;
8) ит - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, қасқыр тұқымдас үй жануары;
9) қараусыз жануарлар - меншік иесі бар және оның иелігінен (қарауынан) уақытша босап кеткен, иесі болмаған немесе иесі белгісіз жануарлар, сондай-ақ оның иесі меншік құқығынан бас тартқан үй жануары;
10) мысық - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, мысық тұқымдас үй жануары;
4. Осы Ережеде белгіленген талаптарды орындауды мемлекеттік бақылау ветеринария саласындағы уәкілетті органдар жүзеге асырады.
5. Осы Ереженің талаптары иттер мен мысықтардың барлық иелеріне таралады.
2. Иттерді және мысықтарды
күтіп-ұстау талаптары
6. Иттер мен мысықтарды күтіп-ұстайтын иелеріне санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтерді, сонымен қатар ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерді және ветеринарлық нормативтерді сақтауы қажет.
7. Иттер мен мысықтарды жеке тұрғын үйлерде және көп қабатты тұрғын үйлердің пәтерлерінде ұстауға болады, алайда иттерді тұрғын үй-жайларда және көп пәтерлі тұрғын үйлерде ұстаған кезде иесі тыныштықты қамтамасыз ету бойынша шаралар қолдануы керек.
8. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас үйлер, дәліздер, баспалдақ алаңдары, жертөлелер, үйдің шатырлары, лоджиялар, балкондар және басқа да қосалқы үй-жайлар) орындарда, көпқабатты үйлердің маңындағы территорияларда және тұрғын үй-жайларда (жеке меншік құқығындағы (жалға беру, уақытша пайдалану) көпқабатты үйлердің маңындағы территорияларда жеке тұрғын үйлер аумағынан басқа, қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде) ұстауға болмайды.
9. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында, саудалық және өндірістік дүкендердің бөлмелерінде, мектепке дейінгі және білім мекемелерінде, әлеуметтік-мәдени саладағы ғимараттарда, сонымен қатар медициналық, емдеу-профилактикалық денсаулық сақтау мекемелеріне жануарларды әкелуге және ұстауға болмайды.
10. Жеке тұрғын үй-жайлардың иелері иттерді олардың қашып кете алмайтын жеке қоныс шекарасында ұстауы тиіс, иттің бары жөнінде үй-жай ауласына кіреберісіндегі қақпада ескерту тақтасы болуы керек.
11. Иттер мен мысықтар қоғамдық орындарда ертіп жүретін тұлғаларсыз болған жағдайда, дүкендердің, мекемелер мен кәсіпорындардың жанында уақытша байлаулы қалдырылғандардан басқалары, қаңғыбас болып есептеледі және жергілікті атқарушы органдармен мемлекеттік сатып алулар жүргізу арқылы қаңғыбас жануарларды аулаудың тәртібі мен шарттары реттелетін шарт жасасқан мамандандырылған ұйымдармен аулауға жатады. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау бойынша арнайы қызметтер жұмысшыларының қызметін техникалық қамтамасыз ету аулауды жүзеге асырушы ұйымға жүктеледі.

6) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
7) особо опасные болезни животных – болезни животных, сопровождающиеся быстрым или широким распространением, высокой заболеваемостью или летальностью животных, большим социально- экономическим ущербом, включая болезни, общие для животных и человека, определяемые уполномоченным органом;
8) собака – домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
9) безнадзорные животные – животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых не известен, а также домашние животные, от права собственности на которых собственник отказался;
10) кошка – домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
4. Государственный контроль за выполнением требований установленных настоящими Правилами осуществляют уполномоченные органы в области ветеринарии.
5. Требования настоящих Правил распространяется на всех владельцев собак и кошек.
2. Условия содержания собак и кошек
6. Владельцам, содержащих собак и кошек необходимо соблюдать санитарно-эпидемиологические правила и нормы, гигиенические нормативы, также ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и ветеринарные нормативы.
7. Допускается содержание собак и кошек в индивидуальных жилых домах и квартирах многоэтажных домов, однако, при их содержании в жилых помещениях и многоквартирных жилых домах владельцами принимаются меры по обеспечению тишины.
8. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях многоэтажных домов и жилых помещений (кроме придомовых территорий индивидуальных жилых домов, принадлежащих владельцам на праве частной собственности (аренды, временного пользования), в гостиницах и в коридорах общежитий).
9. Не допускается содержать и приводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые и производственные помещения магазинов, дошкольные и образовательные учреждения, здания социально-культурного назначения, а также в медицинские, лечебно-профилактические учреждения здравоохранения.
10. Владельцы частных жилых помещений должны содержать собак в границах личного подворья, исключающих их побег, иметь предупредительную табличку о наличии собак на воротах при входе на подворье.
11. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат обязательному отлову специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом посредством проведения государственных закупок, в котором регламентируются порядок и условия отлова бродячих животных. Техническое обеспечение деятельности работников специальных служб по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.

12. Адамдардың және жануарлардың денсаулығына аса қауіп туғызатын иттер мен мысықтарды алу және жою Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.
Ит немесе мысық оның иелерінен егер де олар адамды қауып алған немесе тырнап алған жағдайда жануардан адамға жұғатын аса қауіпті, жұқпалы және вирусты аурулардың барлығына зерттеу жүргізу үшін алынады. Егер де жануар клиникалық сау болған жағдайда, ол иесіне қайтарылады.
13. Иттер мен мысықтардың қатысуымен өткізілетін көрмелер, жарыстар, аттракциондар мен өзге де іс-шаралар ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органның келісімі, жұқпалы ауруларға зертханалық өтуі, санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қала әкімінің келісімімен өткізіледі.
Осы аталған іс-шараларға ветеринариялық паспорты бар иттер мен мысықтар, соңғы вакцинация мен дегельминтизациядан өткен уақыты туралы белгі болған жағдайда жіберіледі.
14. Жануарларға қатысты қатыгездікке жол беретін иттердің ұрыстарын ұйымдастыруға және өткізуге болмайды.
15. Одан әрі ұстау мүмкіндігі болмаған жағдайда, иттер мен мысықтар басқа иеге берілуі немесе қараусыз (қаңғыбас) жануарларды ұстау мен аулауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымға тапсырылуы керек.
16. Иттер мен мысықтардың иелері жеке ветеринариялық клиникалар мен Орал қаласының ветеринариялық станциясынан міндетті тіркеумен Орал қаласының мемлекеттік ветеринариялық станциясынан паспортты алу жолымен тіркелу шарасынан өтуі қажет.
3. Иттерді және мысықтарды
күтіп-ұстау тәртібі
17. Тіркелген ит пен мысық иесінің меншігі болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалады.
18. Иттер мен мысықтардың иелері міндетті:
1) иттер мен мысықтарды осы Ереженің талаптарына сәйкес күтіп-ұстауды қамтамасыз етуі керек;
2) айналасындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдап, санитариялық-эпидемиологиялық ережелер және нормаларды, гигиеналық нормативтерді, сонымен қатар ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер және ветеринариялық нормативтерді сақтаулары керек;
3) иттер мен мысықтардың адамдарды сілекейлеу, тырнап алу, тістеген жағдайларда, оны құтыру ауруына деп күдіктену ретінде қарап, барлық жағдайлар туралы ветеринариялық және тиісті денсаулық сақтау мекемелеріне дереу хабарлауы керек:
4) жануардың кенеттен жұт жағдайында, ауруға күдікті болғаны туралы ит пен мысықтарды ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшауландырып немесе шұғыл жануарды қоғамдық көліктерді пайдаланбай, ветеринариялық дәрігерге жеткізуі керек;

12. Изъятие и уничтожение собак и кошек, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Собака или кошка могут быть изъяты у владельца в случаях, нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия особо опасных, инфекционных и вирусных болезней, передающихся от животного к человеку.
В случае, если животное признано клинически здоровым, оно возвращается владельцу.
13. Проведение выставок, соревнований, аттракционов и других подобных мероприятий с участием собак и кошек допускается только при наличии согласования уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, лабораторного обследования на инфекционные болезни, санитарно-эпидемиологического надзора и разрешения акима города.
К участию в данных мероприятиях допускаются собаки и кошки при наличии ветеринарного паспорта с отметкой о дате последней вакцинации и дегельминтизации животного.
14. Не допускается организация и проведение собачьих боев допускающих жестокость по отношению к животным.
15. При невозможности дальнейшего содержания, собаки и кошки должны быть переданы другому владельцу или сданы в специализированную организацию осуществляющую отлов и содержание безнадзорных (бродячих) животных.
16. Владельцам собак и кошек необходимо проходить процедуру регистрации путем получения ветеринарного паспорта в частных ветеринарных клиниках или в государственной ветеринарной станции города Уральск с обязательной регистрацией в государственной ветеринарной станции города Уральск.
3. Порядок содержания собак и кошек
17. Зарегистрированная собака и кошка является собственностью владельца и охраняется законодательством Республики Казахстан.
18. Владельцы собак и кошек должны:
1) обеспечивать надлежащее содержание собак и кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) принимать необходимые меры по обеспечению безопасности окружающих, соблюдению санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов, а также ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов;
3) немедленно сообщать в ветеринарное и соответствующее учреждение здравоохранения обо всех случаях укуса, ослюнения, оцарапывания собак и кошек людей, которые следует рассматривать как подозрение на заболевание бешенством;
4) в случае внезапного падежа животного, при подозрении на заболевание, изолировать собак и кошек до прибытия специалистов ветеринарной службы или незамедлительно доставить животное к ветеринарному врачу, не пользуясь общественным транспортом;

5) иттер мен мысықтардың өлексесін мал қорымда жоюды ұйымдастыру бойынша кідіріксіз шаралар қолдану;
6) өздерінің иттері мен мысықтарын ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін уақытылы вакцинациялануын және диагностиканы қамтамасыз ету.
19. Иттер мен мысықтардың құтыру ауруының бекітілген фактілеріне күдіктенгенде, алғашқыда көрсетілген инфекцияға қарсы иммунизация (вакцинация) процедураларын өтпегендер, алып қоюға және қажет болғанда жойылуға тартылады.
Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды алып қою және жою Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 30 бабы 1 тармағына және 10 бабы 2 тармағы 7) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Иттерді және мысықтарды
серуендету тәртібі
20. Иелері иттер мен мысықтарды серуендеткенде келесілерді сақтауы қажет:
1) иттер мен мысықтарды аулаларда, балалар алаңдарында, мектепке дейінгі мекемелерінің телімдерінде, мектеп алаңдарында, емдеу-профилактикалық және медициналық денсаулық сақтау мекемелерінің аумақтарында, стадиондарда, саябақтарда, скверлерде серуендетуге болмайды. Егер де иттер мен мысықтар подъездерде, баспалдақ алаңдарында, спорттық, балалар алаңдарында, газондарда, тротуарларда, саябақ және скверлер аумақтарын экскременттерін қалдырған жағдайда, оны иттер мен мысықтар иелері дереу жинауы керек;
2) иттерді арнайы бөлінген орындарда серуендету;
3) адамдар көп жиналатын орындарда, қоғамдық көліктерде (автобустағы жинақтаушы алаңдарда) және басқа қоғамдық жерлерде иттерді қысқа тізгінде және тұмылдырықта ұстау. Иттер мен мысықтардың декоративті түрлерін сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерде) тасымалдау;
4) адамдар аз жерлерде иттерді ұзын тізгінде және тұмылдырықта серуендетуге (иттердің декоративті түрлерінен басқалары) рұқсат етіледі. Серуендетудің қоршалған орындарында, сонымен қатар адамдар жоқ алаңқайларда иттерді тұмылдырығынан шешпей, тізгіннен жіберуге болады;
5) иттерді түнгі уақытта серуендеткенде (23-тен таңғы 6-ға дейін) олардың иелері қалыпты демалысқа және жеке тұлғалардың тыныштылығына қарсы туғызбайтын, тыныштықты сақтайтын шараларды сақтауы қажет;
6) мас күйіндегі тұлғаларға және 14 жасқа толмаған балаларға иттерді серуендетуге және олармен қоғамдық жерлерде жүруге болмайды;
7) иттер мен мысықтарды серуендетуді жағажайларда, қоғамдық шомылу жерлерінде, тоғандарда, фонтандарда, су айдындарында және су бөгеттерінде жануарларды шомылдыру және жууға болмайды.
5. Иттерді және мысықтарды
қоғамдық көлікте тасымалдау

5) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших собак и кошек на скотомогильниках;
6) обеспечивать своевременную вакцинацию и диагностику своих собак и кошек для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности.
19. В случае, установления фактов подозрения на заболевания собак и кошек бешенством, ранее не прошедших процедуры иммунизации (вакцинации) против указанной инфекции подвергаются изъятию, а при необходимости последующему уничтожению.
Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 10 и пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. Порядок выгула собак и кошек
20. Выгуливая собак и кошек, их владельцы должны соблюдать следующее:
1) не выгуливать собак и кошек во дворах, на детских площадках, участках детских дошкольных учреждений, школьных дворах, территориях лечебно-профилактических и медицинских учреждениях здравоохранения, стадионах, парках, скверах. Если животное оставило экскременты в подъездах, лестничных площадках, спортивных, детских площадках, газонах, тротуарах, территориях парков и скверов, они убираются немедленно владельцем собак и кошек;
2) выгуливать собак в специально отведенных местах;
3) в местах скопления людей, общественном транспорте и других общественных местах (в автобусах на накопительных площадках), держать собак на коротком поводке и в наморднике. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса);
4) в малолюдных местах допускается выгул собак на длинном поводке и в наморднике (за исключением собак декоративных пород). В огороженных местах выгула, а также на пустырях, при отсутствии людей разрешается отпускать собак с поводка, не снимая намордника;
5) при выгуле собак в ночное время (с 23 до 6 часов утра) их владельцы принимают меры по соблюдению тишины, не препятствующих нормальному отдыху и спокойствию физических лиц;
6) не допускается выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах лицам в нетрезвом состоянии и детям младше 14 лет;
7) не допускается выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
5. Порядок перевозки собак и
кошек в общественном транспорте

21. Келесідей талаптар сақталған жағдайда, иттер мен мысықтарды қалалық қоғамдық көлікте тасымалдауға болады:
1) иттер артқы алаңдарда, оның нәжісін жинап алатын ыдысы болғанда, тұмылдырық кигізілген және қысқа тізгінде, жолаушылардың мазасын алмайтындай жағдайда;
2) декоративті түрлі иттер мен мысықтар арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде), олардың нәжістерін жинап алатын ыдысы болған жағдайда.
22. Қалалық қоғамдық көлікте тасымалдауға болмайды:
1) ауру иттер мен мысықтарды;
2) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаса, тұмылдырықсыз, қысқа тізгіні болмаса;
3) мас күйіндегі тұлғалар мен 14 жасқа толмаған балалардың иттерді тасымалдап алып жүруіне;
4) декоративті түрлі иттер мен мысықтарды арнайы тордан тыс (тасымалдауға арналған контейнерлерде) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаған жағдайда.
6. Қорытынды жағдайлар
23. Осы Ережені бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелеріне Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 311 бабына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.

21. Разрешается перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте при соблюдении следующих условий:
1) собаки перевозятся на задних площадках в наморднике и на коротком поводке, при наличии тары для сбора экскрементов, перевозка животного должна исключать беспокойство пассажиров;
2) собаки декоративных пород и кошки перевозятся в специальных клетках (контейнерах для переноса), при наличии тары для сбора экскрементов животного.
22. Не допускается перевозка в городском общественном транспорте:
1) больных собак и кошек;
2) собак без поводка, намордника, и тары для сбора экскрементов животного;
3) собак лицами находящимся в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет;
4) собак декоративных пород и кошек вне специальных клеток (контейнеров для переноса), без тары для сбора экскрементов животного.
6. Заключительные положения
23. За нарушение настоящих Правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года.