Авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамасының сақталуы бойынша мемлекеттік мекемелер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау тексеру парағының нысанын және өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 ақпанда № 9147 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 25 тамыздағы № 1302 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 25.08.2018 № 1302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 15-баптарына, "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамаcының сақталуы бойынша мемлекеттік мекемелер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамаcының сақталуы бойынша мемлекеттік мекемелер қызметінің тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті (А.К. Естаевқа):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары Э.Ә. Әзімоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2014 жылғы 30 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
1-қосымша
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамасының сақталуы
бойынша мемлекеттік мекемелер қызметінің тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемдері
1. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамасының сақталуы бойынша мемлекеттік мекемелер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – өлшемдер) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланатын субъектілерге (бұдан әрі – субъектілер) жоспарлы тексеріс жүргізу үшін әзірленген.
2. Осы өлшемдерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
тәуекел – тексерілетін субъектілердің қызметі нәтижесінде авторлардың, сабақтас құқықтар субъектілерінің немесе олардың құқық иеленушілерінің мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
бақылау субъектілері – Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне немесе Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес мемлекет құратын және егер қосымша қаржыландыру көздерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгiленбесе, тек қана бюджет немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің бюджетi (шығыстар сметасы) есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер.

Об утверждении формы проверочного листа и критериев оценки степени рисков деятельности государственных учреждений по соблюдению законодательства об авторском праве и смежных правах
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 января 2014 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2014 года № 9147. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и пунктом 1 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков деятельности государственных учреждений по соблюдению законодательства об авторском праве и смежных правах, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа деятельности государственных учреждений по соблюдению законодательства об авторском праве и смежных правах, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Естаеву А.К.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Азимову Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 января 2014 года № 35
Критерии оценки степени рисков деятельности государственных
учреждений по соблюдению законодательства об авторском праве и
смежных правах
1. Критерии оценки степени рисков деятельности государственных учреждений по соблюдению законодательства об авторском праве и смежных правах (далее – Критерии) разработаны для проведения плановых проверок субъектов, использующих объекты авторского права и смежных прав (далее – субъекты).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта законным интересам авторов, субъектов смежных прав или их правообладателям;
субъекты контроля – государственные учреждения, создаваемые государством в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законодательными актами Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения и содержащееся только за счет бюджета или бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, если дополнительные источники финансирования не установлены законодательными актами Республики Казахстан.

3. Алғашқыда барлық бақылау субъектілері елеусіз тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
4. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесі бойынша қайталама тиістілігі субъектілер қызметінің сапалық көрсеткіштеріне сәйкес авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасын, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулердің нәтижелерін ескерумен жүзеге асырылады.
5. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық өлшемдеріне байланысты субъектілер жоғарғы, орташа немесе елеусіз тәуекел дәрежесіне өтеді.
Сапалық өлшемдер балдармен бағаланады:
1) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін құқық иеленушімен шарт жасаспай пайдалану – 3 балл;
2) егер осындай іс-әрекеттер нәтижесінде авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын пайдалану мүмкін болмаған не осы техникалық құралдар аталған құқықтардың тиісті қорғалуын қамтамасыз ете алмаған жағдайларда дайындау, тарату, прокатқа беру, уақытша пайдалануға беру немесе пайда табу не қызмет көрсету мақсатында импорттау, жарнамалау – 2 балл;
3) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз туындыларды немесе сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын қолдану арқылы белгіленген шектеулерді алып тастауға бағытталған іс-әрекеттерді жүзеге асыру – 1 балл;
4) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз авторлық құқықтарды басқару туралы ақпаратты жою немесе өзгерту – 1 балл;
5) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз мүліктік құқықтарды басқару туралы ақпараты жойылған немесе өзгертілген туындыларға немесе сабақтас құқықтар объектілеріне қатысты оларды қайта шығару, тарату, тарату мақсатында импорттау, көпшілік алдында орындау, жалпы жұрттың назарына кәбіл бойынша хабарлау немесе эфирде беру, жалпы жұрттың назарына жеткізу – 1 балл.
6. Субъектілерді тәуекел дәрежесі бойынша бөлу:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 6-дан 8-ге дейінгі балл алған субъектілер жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 3-тен 5-ке дейінгі балл алған субъектілер жатады;
3) елеусіз тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 0-ден 2-ге дейінгі балл алған субъектілер жатады.
7. Қайталама жоспарлы тексерулерді жүргізу мерзімділігі мына тәртіпте белгіленеді:
1) жылына бір рет – тәуекел дәрежесі жоғары болғанда;
2) үш жылда бір рет – тәуекел дәрежесі орташа болғанда;
3) бес жылда бір рет - тәуекел дәрежесі елеусіз болғанда.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2014 жылғы 30 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар заңнамасының сақталуы
бойынша мемлекеттік мекемелер қызметін тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған әділет органы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Авторлық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланатын бақылау субъектінің атауы
_____________________________________________________________________
Заңнаманың талаптары
Иә
Жоқ
Қажет емес
Ескерту
1
Құқық иеленушілермен шарттардың болуы
2
Сатып алу-сату шартының, жүкқұжаттың, түбіртектердің, авторларға және өзге де құқық иеленушілерге сыйақыны төлеуді растайтын құжаттардың болуы
3
Құқықтар берілген зияткерлік меншік объектілерінің атаулары бойынша тізбеге сәйкестігі (шарттың талаптарына байланысты шарттың қосымшалары немесе тауар жүкқұжаттары)
4
Зияткерлік меншік объектілерінің (даналарының) құқық иеленушінің талаптарына (шарт талаптарына байланысты) сәйкестігі
Тексеру жүргізген лауазымды тұлғалар:
_____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.А.)
_____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.А.)
Бақылау субъектісі танысты:
_____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.А.)

3. Первично все субъекты контроля относятся к группе незначительной степени риска.
4. Вторичное отнесение субъектов контроля по степеням риска осуществляется с учетом отраслевой статистики нарушений законодательства в области авторского и смежных прав, результатов плановых и внеплановых проверок в соответствии с качественными показателями риска от деятельности субъектов.
5. В зависимости от качественных критериев оценки степени рисков субъекты переходят в высокую, среднюю или незначительную степень риска.
Качественные критерии оцениваются в баллах:
1) использование объектов авторского права и смежных прав без договора с правообладателем – 3 балла;
2) изготовление, распространение, сдача в прокат, предоставление во временное пользование или импорт в целях получения дохода либо оказание услуг в случаях, если в результате таких действий становится невозможным использование технических средств защиты авторского права и смежных прав либо эти технические средства не могут обеспечить надлежащую защиту указанных прав – 2 балла;
3) осуществление без разрешения автора или иного правообладателя действий, направленных на снятие ограничений использования произведений или объектов смежных прав, установленных путем применения технических средств защиты авторского права и смежных прав – 1 балл;
4) удаление или изменение без разрешения автора или иного правообладателя информации об управлении правами – 1 балл;
5) воспроизведение, распространение, импорт в целях распространения, публичное исполнение, сообщение для всеобщего сведения по кабелю или передача в эфир, доведение до всеобщего сведения произведений или объектов смежных прав, в отношении которых без разрешения автора или иного правообладателя была удалена или изменена информация об управлении имущественными правами – 1 балл.
6. Распределение субъектов по степени риска:
1) к высокой степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 6 до 8 баллов;
2) к средней степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 3 до 5 баллов;
3) к незначительной степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 0 до 2 баллов.
7. Периодичность проведения вторичных плановых проверок устанавливается в следующем порядке:
1) одного раза в год при высокой степени риска;
2) одного раза в три года – при средней степени риска;
3) одного раза в пять лет – при незначительной степени риска.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 января 2014 года № 35
форма
Проверочный лист деятельности государственных учреждений
по соблюдению законодательства об авторском праве и
смежных правах
Орган юстиции, назначивший проверку ___________________________
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта контроля, использующего объекты
авторского и смежных прав ___________________________________________
Требования законодательства
Да
Нет
Нет необходимости
Примечание
1.
Наличие договоров с правообладателями
2.
Наличие договора купли-продажи, накладных, квитанции, подтверждение выплаты вознаграждений авторам и иным правообладателям
3.
Соответствие поименного перечня объектов интеллектуальной собственности, на которые переданы права (приложение к договорам или товарные накладные в зависимости от условий договора)
4.
Соответствие объектов (экземпляров) интеллектуальной собственности требованиям правообладателей (в зависимости от условий договора)
Должностные лица, проводившие проверку:
_______________________________________________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
_______________________________________________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
Ознакомлен субъект контроля:
_______________________________________________________________
(должность) (подпись)