Гауптвахталарда әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 наурызда № 9270 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 368 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 20.07.2017 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексі 727-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Гауптвахталарда әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұйрықты ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ә. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 68 бұйрығымен бекітілген
Гауптвахталарда әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды өтеу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды гауптвахталарда өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексі
727-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды гауптвахталарда өтеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) гауптвахта – әскери қызметшілерді қамауда ұстау үшін әскери полиция органдары жанында жабдықталған үй-жай;

Об утверждении Правил отбывания административного ареста военнослужащими на гауптвахтах
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2014 года № 9270. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 20.07.2017 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 727 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбывания административного ареста военнослужащими на гауптвахтах.
2. Начальнику Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации, приказ направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования в средствах массовой информации приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
А. Джаксыбеков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 68
Правила отбывания административного ареста военнослужащими на
гауптвахтах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбывания административного ареста военнослужащими на гауптвахтах (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 727 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и определяют порядок отбывания административного ареста военнослужащими на гауптвахтах.
2. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) гауптвахта - помещение, оборудованное при органах военной полиции для содержания военнослужащих под арестом;

2) әкімшілік қамауға алынған адам – оған қатысты сотпен гауптвахтада ұстаумен әкімшілік қамауға алу туралы қаулы шығарылған әскери қызметші.
3. Гауптвахталарда режимді қамтамасыз ету, оларда ішкі тәртіпті сақтау әскери полиция органдарының бастықтарына және гауптвахтаның әкімшілігіне жүктеледі.
4. Гауптвахталардың ішкі күн тәртібін әскери полиция органының бастығы айқындайды және бекітеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір гауптвахтада мемлекеттік және орыс тілдерінде стенд ілінеді.
5. Гауптвахта қызметкерлерінің арнайы құралдарды қолдануы және күш көрсетуі "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды гауптвахталарда өтеу
тәртібі
1-параграф. Әкімшілік қамауға алынған адамдарды
гауптвахтаға қабылдау
6. Гауптвахта бастығы, ал ол болмаған жағдайда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы әкімшілік қамауға алынған адамды қабылдаған кезде:
1) мыналардың:
судьяның өзі қол қойған және сот мөрімен бекітілген қамауға алу туралы қаулысының;
әкімшілік қамауға алынған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың бар болуын тексереді;
2) әкімшілік қамауға алу туралы судьяның қаулысындағы тиісті жазбаларды әкімшілік қамауға алынған адамның деректерімен салыстырады;
3) жеке толық тексеруді жүргізеді, камерада сақтауға тыйым салынған белдіктерді, бауларды, заттарды, бағалы және басқа да заттарды сақтау үшін алады;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналына тіркеуді жүзеге асырады, одан кейін қамауға алынғанды камераға орналастыру үшін қарауыл (кезекші ауысым) бастығына жібереді.
7. Гауптвахта бастығы, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы қамауға алынғанды қабылдап, құжаттарды өзіне қалдырады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат толтырады, ол үш данада жасалады және әскери полиция органының құпия емес іс жүргізуінде тіркеледі. Қамауға алынғанды қабылдағаны туралы қолхаттың бірінші данасы кейіннен әскери бөлімге тапсыру үшін әскери қызметшіні жеткізген адамға беріледі, қолхаттың екінші данасы жеткізілген әскери қызметшіге беріледі, үшінші данасын қарауыл (кезекші ауысым) бастығы бекет ведомосымен бірге тапсырады.
8. Әскери қызметшіні гауптвахтаға қабылдаған кезде медицина қызметкері тексеру жүргізеді, ол туралы Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.

2) лицо, подвергнутое административному аресту - военнослужащий, в отношении которого судом вынесено постановление о наложении административного ареста с содержанием на гауптвахте;
3. Обеспечение режима на гауптвахтах, поддержание в них внутреннего распорядка возлагается на начальников органов военной полиции и администрацию гауптвахты.
4. Внутренний распорядок дня гауптвахт определяется и утверждается начальником органа военной полиции и вывешивается на стенде при каждой гауптвахте, на государственном и русском языках, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Применение сотрудниками гауптвахты специальных средств и физической силы осуществляется в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции".
2. Отбывание административного ареста военнослужащими
на гауптвахтах
Параграф 1. Прием на гауптвахту лиц, подвергнутых
административному аресту
6. Начальником гауптвахты, а в его отсутствие начальником караула (дежурной смены), при приеме лица, подвергнутого административному аресту:
1) проверяется наличие:
постановления судьи об административном аресте, подписанного им лично и скрепленного печатью суда;
документа, удостоверяющего личность лица, подвергнутого административному аресту;
2) сверяются соответствующие записи в постановлении судьи об административном аресте, с данными лица, подвергнутого административному аресту;
3) производится личный досмотр, изымаются для хранения ремни, шнурки, вещи, ценности и другие предметы, которых не допускается хранить в камере;
4) осуществляется регистрация в Журнале учета лиц, содержащихся на гауптвахте по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, после чего арестованный направляется к начальнику караула (дежурной смены) для помещения в камеру.
7. Начальник гауптвахты, а в его отсутствие начальник караула (дежурной смены), приняв арестованного, оставляет у себя документы и заполняет расписку в приеме арестованного по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которая составляется в трех экземплярах и регистрируется в несекретном делопроизводстве органа военной полиции. Первый экземпляр расписки в приеме арестованного выдается лицу, доставившему военнослужащего, для последующей сдачи в воинскую часть, второй экземпляр расписки выдается доставленному военнослужащему, третий экземпляр начальник караула (дежурной смены) сдает вместе с постовой ведомостью.
8. При приеме военнослужащего на гауптвахту медицинским работником проводится осмотр, о чем в Журнале учета лиц, содержащихся на гауптвахте производится соответствующая запись.

9. Әкімшілік қамауға алынған адамдар гауптвахтаға қамалған кезде гауптвахтада ұсталатын басқа қамауға алынғандардан (ұсталғандардан, күдіктілерден, айыпталушылардан, сотталғандардан) бөлек және жеке-жеке мынадай талаптарды сақтай отырып орналастырылады:
1) офицерлер – сержанттар мен қатардағы жауынгерлер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерден бөлек;
2) мерзімді қызмет әскери қызметшілері – осы тармақтың
1) тармақшасында көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әскери қызметші әйелдер – ер адамдардан бөлек.
10. Статистикалық есепті жүзеге асыру үшін әкімшілік қамауға алынған адамдар туралы мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органы гауптвахтасының деректер базасына енгізіледі.
11. Әрбір әкімшілік қамауға алынған адамға әкімшілік қамауға алу туралы судьяның қаулысы, жеке толық тексеру хаттамасы және басқа да материалдар тігілетін іс басталады.
2-параграф. Әкімшілік қамауға алынған адамдарды толық тексеру,
медициналық тексеру және медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
нормалары
12. Әкімшілік қамауға алынған адамды қарауыл (кезекші ауысым) бастығы өзі толық тексереді, медициналық тексереді, одан кейін гауптвахтадағы ішкі күн тәртібімен қол қойғызып таныстырады.
13. Толық тексеру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жеке толық тексеруді гауптвахта қызметкерлері және толық тексерілетін адаммен тек бір жынысты адам жүргізеді;
2) заттарды толық тексеру, яғни олардың құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын тексеру оның меншігінде осы заттар болатын адамның қатысуымен жүргізіледі;
3) егер фото және бейнетүсірілім жүргізілсе, толық тексеру хаттамасында оларды қолдану туралы тиісті жазба жасалады;
4) толық тексеру аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаға қамалған адамда болған заттарды жеке толық тексеру және толық тексеру хаттамасы жасалады, оған оны жасаған лауазымды адам және жеке толық тексерілген адам қол қояды. Жеке толық тексерілген адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда онда тиісті жазба жасалады.
14. Әкімшілік қамауға алынған адамның денесінде жарақаттар және денсаулығына залал келтірілген белгілер болған немесе анықталған кезде қарауыл (кезекші ауысым) бастығы дереу гауптвахта бастығына баяндайды.
15. Гауптвахтада ұстау кезеңінде әкімшілік қамауға алынған адам сырқаттанған жағдайда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы дереу ол туралы гауптвахта бастығына және әскери полиция органы бойынша кезекшіге баяндайды.

9. Лица, подвергнутые административному аресту, при водворении на гауптвахту размещаются отдельно от других арестованных (задержанных, подозреваемых, обвиняемых, осужденных) содержащихся на гауптвахте, и раздельно, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры - отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной службы - отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) военнослужащие-женщины - отдельно от мужчин.
10. Для осуществления статистического учета, сведения о лицах, подвергнутых административному аресту, вносятся в базу данных гауптвахты органа военной полиции по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. На каждое лицо, подвергнутое административному аресту, заводится дело, к которому приобщаются постановление судьи об административном аресте, протокол личного досмотра и другие материалы.
Параграф 2. Проведение досмотра, медицинского осмотра и нормы
медико-санитарного обеспечения лиц, подвергнутых
административному аресту
12. Лицо, подвергнутое административному аресту, подвергается начальником караула (дежурной смены) личному досмотру, медицинскому осмотру, после чего ознакамливается под роспись с внутренним распорядком на гауптвахте.
13. Досмотр осуществляется в следующем порядке:
1) личный досмотр производится сотрудниками гауптвахты и только лицом одного пола с досматриваемым;
2) досмотр вещей, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится в присутствии лица, в собственности которого эти вещи находятся;
3) если производится фото- и видеосъемка, в протоколе досмотра производится соответствующая запись об их применении;
4) по окончанию досмотра составляется протокол личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при лице, водворенном на гауптвахту по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который подписывается должностным лицом его составившим и лицом, подвергнутым личному досмотру. В случае отказа лица, подвергнутого личному досмотру, от подписания протокола, в нем производится соответствующая запись.
14. При наличии или обнаружении телесных повреждений и явных признаков причинения вреда здоровью у лица, подвергнутому административному аресту, начальник караула (дежурной смены) немедленно докладывает начальнику гауптвахты.
15. В случае заболевания лица, подвергнутого административному аресту в период содержания на гауптвахте, начальник караула (дежурной смены) немедленно докладывает об этом начальнику гауптвахты и дежурному по органу военной полиции.

16. Барлық қамауға алу мерзімін өтемеген әкімшілік қамауға алынған адамды емдеу мекемесіне шұғыл госпитальға жатқызу қажеттілігі туралы медицина қызметкерінің тексеру және қорытындысы нәтижелері бойынша әскери полиция органының бастығы әкімшілік қамауға алу туралы шешім шығарған әскери прокурорды, судьяны және әскери бөлімнің командирін шұғыл хабардар етеді.
Әскери қызметші әскери полиция органы медицина қызметкерінің ілесіп жүруімен медициналық мекемеге емделуге жіберіледі.
Емделгеннен кейін әскери қызметші әскери бөлім командирінің қарамағына келеді, ол бір тәулік ішінде оны қалған қамауға алу мерзімін өтеу үшін гауптвахтаға жіберу жөнінде шаралар қабылдайды.
17. Қамауға алынғандардың бар болуын таңертеңгі қарап шығуды және кешкі тексеруді қарауыл (кезекші ауысым) бастығы немесе камераларда атаулы тізім бойынша оның көмекшісі жүргізеді.
3-параграф. Әкімшілік қамауға алынған адамдарға
материалдық-тұрмыстық қызмет көрсету нормалары
18. Гауптвахтаның әкімшілігі әкімшілік қамауға алынған адамдарға гигиена, санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін жағдайларды жасайды. Камералардағы санитарлық алаңның нормасы бір адамға кемінде 2,5 шаршы метр есебінен белгіленеді.
19. Әкімшілік қамауға алынған адамдарға күн сайын ұзақтығы кемінде екі сағат серуенге шығу уақыты беріледі. Серуендеу камера бойынша гауптвахтаның арнайы жабдықталған аумағында тәуліктің күндізгі уақытында жүргізіледі. Қамауға алынғандар ішкі тәртіптің белгіленген қағидаларын бұзған жағдайда серуендеу мерзімінен бұрын тоқтатылады.
20. Әкімшілік қамауға алынған адамдар жеке пайдалану үшін:
1) ұйықтайтын орынмен;
2) төсек-орын жабдықтарымен, ұйықтаған уақытта: матрацпен, жастықпен, көрпемен, екі төсек жаймасымен және жастыққаппен;
3) асхана ыдыстарымен, тамақ ішкен уақытта: кесемен, тостақпен, қасықпен қамтамасыз етіледі.
21. Пайдалану үшін гауптвахтаға қамалған адамдарда осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген Заттар тізбесіне сәйкес өзімен болуға және сақтауға болатын өзінің төсек-орын жабдықтары, сондай-ақ басқа да киім-кешек пен заттар қабылдануы мүмкін.
22. Күн сайын камераларға ішу үшін қайнаған ауыз су беріледі.
23. Әкімшілік қамауға алынған әрбір адамға аптасына екі реттен сирек емес ұзақтығы 15 минуттан аспайтын душ қабылдауға мүмкіндік беріледі.
24. Жуыну керек-жарақтары әкімшілік қамауға алынған адамдарға дәретханаға шығу уақытында беріледі, одан кейін қарауыл (кезекші ауысым) бастығының қарап тұруымен камералардан тыс орналасқан құлыпқа жабылатын қамауға алынғандардың жуыну керек-жарақтарын сақтауға арналған шкафқа кері қойылады.

16. По результатам осмотра и заключения медицинского работника о необходимости экстренной госпитализации в лечебное учреждение лица, подвергнутого административному аресту, не отбывшего весь срок ареста, начальником органа военной полиции уведомляются военный прокурор, судья, вынесший решение об административном аресте, и командир воинской части.
Военнослужащий направляется на лечение в медицинское учреждение в сопровождении медицинского работника органа военной полиции.
После завершения лечения военнослужащий прибывает в распоряжение командира воинской части, который в течение одних суток принимает меры по его направлению на гауптвахту для отбытия оставшегося срока ареста.
17. Утренний осмотр и вечерняя проверка наличия арестованных проводятся начальником караула (дежурной смены) или его помощником по именному списку по камерам.
Параграф 3. Нормы материально-бытового обслуживания лиц,
подвергнутых административному аресту
18. Администрация гауптвахты создает лицам, подвергнутым административному аресту, условия, отвечающие требованиям гигиены, санитарии и пожарной безопасности. Норма санитарной площади в камерах устанавливается из расчета не менее 2,5 квадратных метров на человека.
19. Ежедневно лицам, подвергнутым административному аресту, предоставляется прогулка продолжительностью не менее двух часов. Прогулка проводится покамерно в дневное время суток на специально оборудованной территории гауптвахты. В случае нарушения арестованными установленных правил внутреннего распорядка прогулка досрочно прекращается.
20. Лица, подвергнутые административному аресту, обеспечиваются для индивидуального пользования:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями, на время сна: матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями и наволочкой;
3) столовой посудой, на время приема пищи: кружкой, миской, ложкой.
21. Для пользования могут приниматься собственные постельные принадлежности, а также другие вещи и предметы, которые лица, водворенные на гауптвахту, могут иметь при себе и хранить согласно Перечню вещей, указанного в приложении 6 настоящих Правил.
22. Ежедневно в камеры выдается кипяченая вода для питья.
23. Не реже двух раз в неделю каждому лицу, подвергнутому административному аресту, предоставляется возможность принять душ, продолжительностью не более 15-ти минут.
24. Туалетные принадлежности выдаются лицам, подвергнутым административному аресту, во время вывода в туалет, после чего под присмотром начальника караула (дежурной смены) возвращаются обратно в запираемый на замок шкаф для хранения туалетных принадлежностей арестованных, расположенный вне камер.

25. Әкімшілік қамауға алынған адамдар таңертеңгі және кешкі жуынуы үшін санитарлық тораппен жабдықталған камераларда ұсталатын қамауға алынғандарды қоспағанда, шығарушылардың ілесіп жүруімен камералардан мынадай тәртіппен: ортақ камераларда ұсталатындар – камера бойынша, жеке камераларда ұсталатындар бір-бірден кезектілік тәртібімен шығарылады.
Әскери қызметші әйелдерге жеке гигиена қағидаларын сақтау үшін қосымша уақыт бөлінеді.
Темекі шегуге серуендеуге шығу барысында ол үшін бөлінген жерде рұқсат етіледі.
26. Әкімшілік қамауға алынған адамдар негізгі жалпы әскери үлестің нормалары бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі, тамақтануға енгізу азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Қамауға алынғандар камераларда немесе гауптвахта жанындағы асханада тамақтанады. Жеке камераларда ұсталатын қамауға алынғандар камераларда тамақтанады.
27. Әкімшілік қамауға алынған адамдар гауптвахтада болған кезеңде жеке қауіпсіздік қамтамасыз етіледі және түнгі уақытта сегіз сағат ұйықтайды.
Ұйқыдан оянғаннан кейін қайырмалы сәкі көтеріледі және құлыппен бекітіледі.
28. Жұмыстарды орындау және серуендеу уақытын қоспағанда, тәулік бойы қамауға алынғандар құлыпқа жабылатын камераларда болады.
29. Әкімшілік қамауға алынған адамдар гауптвахтада ұсталған кезеңде күн тәртібіне сәйкес шаруашылық жұмыстарды орындауға тартылады.
Камералар қамауға алынғандар серуендеуде немесе жұмыстарда болған уақытта күн сайын желдетіледі.
Гауптвахтаның үй-жайлары мен дәретханаларды залалсыздандыру қажеттілігіне қарай аптасына бір реттен сирек емес жүргізіледі.
30. Қараңғы түскеннен кейін гауптвахтаның камераларында, дәліздері мен дәретханаларында жарық беріліп тұрады.
Камераларда +18 С-дан төмен емес температура сақталады.
31. Қарауыл (кезекші ауысым) бастығы әкімшілік қамауға алынған адамдардан жазбаша, сондай-ақ ауызша ұсыныстарды, шағымдар мен өтініштерді қабылдау үшін камераларды күн сайын аралап шығады.
32. Шағымдар мен өтініштерді жазу үшін, сондай-ақ өтініші бойынша жазу керек-жарақтары (қағаз, қаламсап) беріледі.
Ауызша қабылданған ұсыныстар, шағымдар мен өтініштер гауптвахта бастығына баяндалады.
Сотқа, прокуратура органдарына немесе басқа да мемлекеттік органдарға арналған өтініштер қаралмайды және оларды берген уақыттан бастап жиырма төрт сағат ішінде мекенжайы бойынша жолданады. Ұсыныстарға, өтініштер мен шағымдарға жауаптар қол қойғызып жарияланады және жеке істерге тігіледі.
33. Әкімшілік қамауға алынған адамға сәлемдемелер, бандерольдар мен жөнелтілімдер алуға рұқсат етіледі, олардың салмағы пошталық қағидалармен көзделген нормалардан аспайды.

25. Для утреннего и вечернего туалета лица, подвергнутые административному аресту, выводятся из камер в сопровождении выводных, за исключением арестованных, содержащихся в камерах оборудованных санузлом, в следующем порядке: содержащиеся в общих камерах – по камерно, содержащиеся в одиночных камерах – по одному, в порядке очередности.
Военнослужащим-женщинам выделяется дополнительное время для соблюдения правил личной гигиены.
Курение разрешается в отведенном для этого месте, в ходе прогулки.
26. Лица, подвергнутые административному аресту, обеспечиваются питанием по нормам основного общевойскового пайка, зачисление на питание производится по продовольственным аттестатам.
Арестованные принимают пищу в камерах или столовой при гауптвахте. Арестованные, содержащиеся в одиночных камерах, пищу принимают в камерах.
27. Лицам, подвергнутым административному аресту, в период нахождения на гауптвахте обеспечивается личная безопасность и восьмичасовой сон в ночное время.
После подъема откидные нары поднимаются и запираются на замок.
28. В течение суток, за исключением времени выполнения работ и прогулок, арестованные находятся в закрытых на замок камерах.
29. Лица, подвергнутые административному аресту, в период содержания на гауптвахте привлекаются к выполнению хозяйственных работ в соответствии с распорядком дня.
Камеры проветриваются ежедневно во время нахождения арестованных на прогулке или на работах.
Дезинфекция помещений гауптвахты и туалетов производится по мере необходимости не реже одного раза в неделю.
30. С наступлением темноты камеры, коридоры и туалеты гауптвахты освещаются.
В камерах поддерживается температура не ниже +18оС.
31. Начальником караула (дежурной смены) проводится ежедневный обход камер для принятия предложений, жалоб и заявлений у лиц, подвергнутых административному аресту, как в письменной, так и в устной форме.
32. Для написания жалоб и заявлений, а также по просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
Предложения, жалобы и заявления, принятые в устной форме, докладываются начальнику гауптвахты.
Обращения, адресованные в суд, органы прокуратуры или другие государственные органы, не рассматриваются и направляются по адресу в течение двадцати четырех часов со времени их подачи. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются под расписку и приобщаются к личным делам.
33. Лицу, подвергнутому административному аресту, допускается получать посылки, бандероли и передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных почтовыми правилами.

34. Сәлемдемелерді, бандерольдар мен жөнелтілімдерді гауптвахта қызметкерлері толық тексереді.
35. Жөнелтілімдерді қабылдау осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалған өтініш негізінде жүргізіледі.
36. Жөнелтілімдерді қабылдауды гауптвахта қызметкерлері жүзеге асырады. Жөнелтілімдер келушілердің кезектілік тәртібінде қабылданады.
Жөнелтілімнің ішіне салынғандарды тексеру оны жеткізген адамның қатысуымен жүзеге асырылады.
37. Гауптвахта қызметкері жөнелтілімді қабылдап, келушіге қабылдағаны туралы қолхат беріп өтініштің бірінші данасын қайтарып береді, ал екінші данасын ол жөнелтілімді алғаны туралы қол қойғаннан кейін әкімшілік қамауға алынған адамның ісіне тігеді.
38. Сәлемдемелер мен бандерольдарды ашуды және ішіне салынғандарды тексеруді құрамында кемінде екі гауптвахта қызметкері бар комиссия жүзеге асырады, ол туралы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәлемдемелер мен бандерольдарды ашу актісі жасалады.
Актіге комиссия мүшелері қол қояды, онымен әкімшілік қамауға алынған адам қол қоя отырып танысады және жеке ісіне тігіледі.
39. Сәлемдемелер, бандерольдар мен жөнелтілімдер:
1) әкімшілік қамауға алынған адам гауптвахтадан босатылған;
2) жөнелтілімнің нақты ішіне салынғандар өтініште көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеген;
3) осы Қағидаларда көзделмеген заттар мен азық-түлік өнімдері бар болған жағдайларда қабылданбайды және кері қайтарылады.
40. Әкімшілік қамауға алынған адамға сәлемдемелер, бандерольдар мен жөнелтілімдер оларды қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кешіктірілмей беріледі.
41. Гауптвахта әкімшілігі медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша әкімшілік қамауға алынған адамдар үшін дәрі-дәрмектерді тек оларды қамтамасыз етуге мүмкін болмаған жағдайларда қабылдайды.
42. Әкімшілік қамауға алынған адамдар хат алуға құқылы. Әкімшілік қамауға алынған адамның атына келіп түскен хаттарды беруді гауптвахта әкімшілігі олар келіп түскен күні жүргізеді.
43. Әкімшілік қамауға алынған адамға жақын туысқанының қайтыс болғаны немесе ауыр сырқаттанғаны туралы мәліметтер оларды алғаннан кейін бір тәулік ішінде хабарланады.
44. Әкімшілік қамауға алынған адамның атына келіп түскен хаттар ол гауптвахтадан босатылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей оның қызмет орнына жөнелтіледі.
4-параграф. Алынуға жататын заттардың, бұйымдар мен азық-түлік
өнімдерінің тізбесі
45. Толық тексеру кезінде:
1) қару, жарылғыш, улы, уландырғыш және өрт қаупі бар заттар, есірткі заттары, психотроптық заттар, прекурсорлар, спирттік ішімдіктер, бұрыш, тұз, оттықтар;

34. Посылки, бандероли и передачи подлежат досмотру сотрудниками гауптвахты.
35. Прием передач производится на основании заявления, составленного в двух экземплярах по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
36. Прием передач осуществляется сотрудниками гауптвахты. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей.
Сверка наличия содержимого передачи осуществляется в присутствии лица, ее доставившую.
37. Приняв передачу, сотрудник гауптвахты возвращает посетителю первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщается к делу лица, подвергнутому административному аресту, после его расписки в получении передачи.
38. Вскрытие и сверка содержимого посылок и бандеролей осуществляется комиссией в составе не менее двух сотрудников гауптвахты, о чем составляется акт вскрытия посылок и бандеролей по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Акт подписывается членами комиссии, с которым ознакамливается под роспись лицо, подвергнутое административному аресту, и приобщается к личному делу.
39. Посылки, бандероли и передачи не принимаются и возвращаются обратно, в случаях:
1) освобождения с гауптвахты лица, подвергнутого административному аресту;
2) несоответствия фактического содержания передачи сведениям, указанным в заявлении;
3) наличия вещей и продуктов питания, не предусмотренных настоящей Инструкцией.
40. Посылки, бандероли или передачи вручаются лицу, подвергнутому административному аресту, не позднее суток после их приема.
41. Администрация гауптвахты по заключению медицинского работника, принимает для лиц, подвергнутых административному аресту, медикаменты в тех случаях, когда отсутствует возможность в их обеспечении.
42. Лица, подвергнутые административному аресту, могут получать письма. Вручение писем, поступающих на имя лица, подвергнутому административному аресту, производится администрацией гауптвахты в день их поступления.
43. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются лицу, подвергнутого административному аресту, в течение суток после их получения.
44. Письма, поступившие на имя лица, подвергнутому административному аресту, после его освобождения с гауптвахты, не позднее трех рабочих дней отправляются по месту его службы.
Параграф 4. Перечень предметов, веществ и продуктов питания,
подлежащих изъятию
45. При досмотре подлежат изъятию:
1) оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;

2) шарфтар, белдіктер, белбеулер, аспа баулар, баулар, галстуктер, ұзындығы 50 сантиметрден аспайтын сүлгілер;
3) шыны ыдыс, шаншитын, тілетін және кесетін заттар;
4) білезіктер, шылым сауыттары, ойын карталары, ілгектер, жүзіктер, сырғалар, сағаттар, ордендер, медальдар, металл заттар мен құндылықтар;
5) спирттік негізде жасалған иіс су, әтір және өзге де бұйымдар;
6) фото -, бейне-және аудио-жазу аппаратурасы, байланыс құралдары, флэш-жинақтауыштар (алмалы-салмалы ақпарат тасымалдағыштар);
7) ақша, бағалы қағаздар, зергерлік бұйымдар;
8) азық-түлік өнімдері алынуға жатады.
46. Әкімшілік қамауға алынған адамдардың заттары, бұйымдары, азық-түлік өнімдері, ақшасы, бағалы қағаздары сақтау үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұйымдарды, құжаттарды, заттарды және өзге де материалдық құндылықтарды беру актісі бойынша гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығына тапсырылады, оның көшірмесі жеке іске тігіледі.
47. Толық тексеру кезінде қару, жарылғыш, улы, уландырғыш, есірткі заттары, психотроптық заттар және прекурсорлар алынғаны туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы шешім қабылдау үшін дереу әскери полиция органы бастығының атына баянатпен баяндайды.
48. Жарамдылық мерзімі өткен немесе бүліну белгілері бар азық-түлік өнімдерін құрамында кемінде екі гауптвахта қызметкерінен тұратын комиссия жояды, ол туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актісі жасалады.
49. Әкімшілік қамауға алынған адам қайтыс болған жағдайда оған тиесілі сақтауда болған ақша, құндылықтар, заттар, бұйымдар мен азық-түлік өнімдері әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығына беріледі.
5-параграф. Әкімшілік қамауға алынған адам
тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
50. Әкімшілік қамауға алынған адамның тамақтанудан бас тарту фактісі анықталған кезде қарауыл (кезекші ауысым) бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы себептерді анықтайды және әскери полиция органының бастығына және гауптвахтада заңдардың қолданылуына қадағалауды жүзеге асыратын әскери прокурорға баяндайды.
51. Тамақтанудан бас тартқан әкімшілік қамауға алынған адам басқа қамауға алынғандардан бөлек ұсталады және медицина қызметкерінің қадағалануында болады.
52. Егер оның өміріне қауіп төнсе, тамақтанудан бас тартқан әкімшілік қамауға алынған адамның денсаулығын сақтауға бағытталған, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина қызметкерінің жазбаша қорытындысы негізінде медициналық көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады.

2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, портсигары, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фото-, видео- и аудио- записывающая аппаратура, средства связи, флэш-накопители (съемные носители информации);
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия;
8) продукты питания.
46. Предметы, вещи, продукты питания, деньги, ценные бумаги лиц, подвергнутых административному аресту, сдаются для хранения начальнику гауптвахты, а в его отсутствии начальнику караула (дежурной смены) по акту передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу.
47. Об изъятии при досмотре оружия, взрывчатых, ядовитых, отравляющих, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, начальник караула (дежурной смены) немедленно докладывает рапортом на имя начальника органа военной полиции для принятия решения.
48. Продукты питания с истекшим сроком годности, либо имеющие признаки порчи, уничтожаются комиссией в составе не менее двух сотрудников гауптвахты, о чем составляется акт уничтожения по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
49. В случае смерти лица, подвергнутого административному аресту, принадлежащие ему деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются командованию воинской части (учреждения).
Параграф 5. Меры, принимаемые при отказе лица, подвергнутого
административному аресту от приема пищи
50. При установлении факта отказа лица, подвергнутого административному аресту, от приема пищи начальник караула (дежурной смены) докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции и военному прокурору, осуществляющего надзор за применением законов на гауптвахте.
51. Лицо, подвергнутое административному аресту, отказывающееся от приема пищи, содержится отдельно от других арестованных и находится под наблюдением медицинского работника.
52. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающегося от приема пищи лица, подвергнутого административному аресту, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ним медицинского работника.

6-параграф. Әкімшілік қамауға алынған адамдарды қамаудан босату
53. Әкімшілік қамауға алынған адамдар судьяның қаулысымен белгіленген әкімшілік қамауға алу мерзімін өтегеннен кейін гауптвахтадан босатылады.
54. Мерзімді қызмет әскери қызметшісінің қамауға алу мерзімі аяқталу қарсаңында гауптвахта бастығы оны алып кетуге өкілді жіберу үшін әскери бөлімнің командиріне босату уақыты туралы хабарлайды және қарауыл (кезекші ауысым) бастығына бекет ведомосымен бірге тапсырылатын осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамауға алынғанды (ұсталғанды) босату туралы жазбахат береді.
55. Қамауға алынғанды босату кезінде гауптвахта бастығы Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналында және қамауға алынғандардың атаулы тізімінде босату уақыты туралы жазба жасайды, сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа, сақтауға алынған құжаттарды, ақшаны және заттарды оған қолын қойғызып береді.
56. Әкімшілік қамауға алуды өтеген адамға босатылған кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органы бастығының қолы қойылған гауптвахтадан босату туралы анықтама беріледі.
57. Әкімшілік қамауға алынған адам қайтыс болған жағдайда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы ол туралы дереу гарнизонның әскери полиция органының кезекші бөліміне және гауптвахта бастығына баяндайды.
58. Паталогоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу әрекеттері жүргізілгеннен кейін қайтыс болған адамның мәйіті әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығына немесе оны талап еткен адамдарға беріледі.
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
1-қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
______ гарнизоны әскери полиция
органының бастығы
_______________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20 ___ ж. "___"_________
ІШКІ КҮН ТӘРТІБІ
(үлгілік)
1. Әкімшілік қамауға алынған адамдар Қағидаларды сақтайды және әскери полиция гауптвахтасы қызметкерлерінің нұсқауларын орындайды.
2. Әскери полиция гауптвахтасында ұсталатын адамдар үшін мынадай күн тәртібі белгіленеді:
Өткізілетін іс-шаралар
Өткізу уақыты
Таңертеңгілік тұру
6 сағ. 00 мин. – 6 сағ. 10 мин.
Қамауға алынғандарды тексеру, төсек-орын жабдықтарын тапсыру
6 сағ. 10 мин. – 6 сағ. 30 мин.
Таңертеңгі жуыну
6 сағ. 30 мин. – 7 сағ. 00 мин.
Гауптвахта камераларын және үй-жайларын жинау
7 сағ. 00 мин. – 7 сағ. 30 мин.
Таңертеңгі ас
7 сағ. 30 мин. – 8 сағ. 00 мин.
Гауптвахта қызметкерлерінің камераларды аралап шығуы
8 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 30 мин.
Саптық даярлық, жарғыларды зерделеу бойынша сабақтар
8 сағ.30 мин. – 13 сағ. 30 мин.
Түскі ас

Параграф 6. Освобождение лиц, подвергнутых
административному аресту из-под стражи
53. Лица, подвергнутые административному аресту, освобождаются с гауптвахты по отбытии срока административного ареста, установленного постановлением судьи.
54. Накануне окончания срока ареста военнослужащего срочной службы начальник гауптвахты сообщает о времени освобождения командиру воинской части для направления за ним представителя и выдает начальнику караула (дежурной смены) записку об освобождении арестованного (задержанного) по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которая сдается вместе с постовой ведомостью.
55. При освобождении арестованного, начальник гауптвахты производит в Журнале учета лиц, содержащихся на гауптвахте и в именном списке арестованных запись о времени освобождения, выдает ему под расписку изъятые на хранение документы, деньги и вещи, кроме вещей, хранение которых является незаконным.
56. При освобождении лицу, отбывшему административный арест, выдается справка об освобождении с гауптвахты за подписью начальника органа военной полиции по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
57. В случае смерти лица, подвергнутому административному аресту, начальник караула (дежурной смены) немедленно докладывает об этом в дежурную часть органа военной полиции гарнизона и начальнику гауптвахты.
58. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий, передается командованию воинской части (учреждения) или лицам, его востребовавшим.
Приложение 1
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник органа военной полиции
________________ гарнизона
_______________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"__" _____ 20 __ г
_______________________________________
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК ДНЯ (типовой)
1. Лица, подвергнутые административному аресту, соблюдают
Правилу и выполняют указания сотрудников гауптвахты военной полиции.
2. Для лиц, содержащихся на гауптвахте военной полиции,
устанавливается следующий распорядок дня:
Проводимые мероприятия
Время проведения
Подъем
6 час. 00 мин. – 6 час. 10 мин.
Проверка арестованных, сдача постельных принадлежностей
6 час. 10 мин. - 6 час. 30 мин.
Утренний туалет
6 час. 30 мин. - 7 час. 00 мин.
Уборка камер и помещений гауптвахты
7 час. 00 мин. - 8 час. 00 мин.
Завтрак
8 час. 00 мин. - 8 час. 30 мин.
Обход камер сотрудниками гауптвахты
8 час. 30 мин. - 9 час. 00 мин.
Занятия по строевой подготовке, изучению уставов
9 час. 00 мин. – 14 час. 00 мин.
Обед

14 сағ. 00 мин. – 14 сағ.30 мин.
Серуендеу
14 сағ. 30 мин. – 16 сағ.30 мин.
Шаруашылық жұмыстарды жүргізу
16 сағ. 30 мин. – 19 сағ.00 мин.
Кешкі ас
19 сағ. 00 мин. – 19 сағ.30 мин.
Мерзімді басылымды оқу
19 сағ. 30 мин. – 20 сағ.30 мин.
Камераларды жинау
20 сағ. 30 мин. – 21 сағ.00 мин.
Кешкі жуыну
21 сағ. 00 мин. – 21 сағ.30 мин.
Қамауға алынғандарды тексеру, төсек-орын жабдықтарын алу
21 сағ. 30 мин. – 21 сағ.50 мин.
Ұйықтау
22 сағ. 00 мин.
Гауптвахта бастығы
______________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20 ___ ж. "___"_________
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
20___жылғы "____" ________ басталды.
20___жылғы "____" ________ аяқталды.
Р/с №
Қамауға алынған күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты,
әкесінің аты
Әскери бөлімнің нөмірі
Кіммен ұсталды (қамауға алынды, сотталды)
Ұстау себебі
(қамауға алу, не үшін, қандай бап бойынша сотталды)
Қай мерзімге және қандай камерада ұсталады
Қабылданған заттар, құжаттар мен ақша
Ұстау (қамауға алу, соттау) мерзімі қашан аяқталады
Қамауға алынғанды қабылдау кезінде медициналық тексеру уақыты, моншада жуыну және денесін тексеру туралы жазба (медицина қызметкерінің қолтаңбасы)
Босату туралы жазба (күні мен уақыты)
Гауптвахтаға қабылдау кезінде заттарды, құжаттар мен ақшаны тапсырғаны туралы қолтаңба
Қамауды өтегеннен кейін заттарды, құжаттар мен ақшаны алғаны туралы қолтаңба
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қамауға алынғанды (ұсталғанды)
қабылдағаны туралы қолхат
(қолхаттың бет жағы)
Ескертпе: қолхат үш данада ресімделеді. Бірінші данасы әскери қызметшіні гауптвахтаға жеткізген адамға, екіншісі – жеткізілген әскери қызметшіге беріледі, үшінші данасын қарауыл (кезекші ауысым) бастығы бекет ведомосымен бірге тапсырады.
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Әкімшілік қамауға алынған адамдар туралы мәліметтер
Р/с №
Келіп түскен күні мен уақыты
ә/бөлім, орналасуы, бағыныстылығы, командирі
Сауалнамалық деректері (Т.А.Ә., туған күні және жері, білімі, отбасы жағдайы, тұрғылықты мекенжайы, лауазымы, қай ҚІБ-мен және қашан әскерге шақырылды)
Санаты
Фабуласы
Істі қараған сот
Сот қаулысының № және күні
Біліктілігі (ҚР ӘҚБК-ның бабы)
Қамауға алу мерзімі (тәулік)
Босату күні мен уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған адамды
жеке толық тексеру және оның жанында болған
заттарды толық тексеру
ХАТТАМАСЫ
20 ___ ж. "___" ______ сағат ___ мин. Жасау орны ____________
Мен, ________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
осы хаттаманы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________(әскери атағы, Т.А.Ә., ұлты, туған жылы мен жері, тұрғылықты жері)
әскери қызметшіге қатысты жасадым.
Қызмет орны, лауазымы _________________________________________
Отбасы жағдайы_____________________, асырауында _______________
Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________
(сериясы, нөмірі, кіммен берілген)
Әскери қызметші _______________________________________________
(толық тексерілген адамның Т.А.Ә.)
жеке толық тексеру және заттарына толық тексеру жүргізілді.
Толық тексерілетін адам үстіне мынаны киген: __________________
_____________________________________________________________________
Сыртқы тексеру кезінде мынадай дене жарақаттары белгілі болды: _____________________________________________________________________
(табылған жоқ, егер болса, дене зақымының сипаттамасын көрсету және
медициналық көмек көрсетілді ме)
_____________________________________________________________________
Толық тексеру барысында мыналар белгілі болды және алынды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Толық тексеру кезінде келіп түскен өтініштер
_____________________________________________________________________
Толық тексеру барысында мыналар қолданылды:____________________
_____________________________________________________________________ (фото-кинотүсірілім, бейне жазу, өзге де тіркеу тәсілдері)
Гауптвахтаға келіп түскен кезде денсаулық жағдайына шағымдар
мен өтініштерім жоқ (бар)
_____________________________________________________________________
(керегін жазу)
Әскери полиция гауптвахтасындағы ішкі күн тәртібімен таныстым:_______
(қолы)
Қолдары: _____________________________________
(толық тексеруді жүргізген лауазымды адамның)
(жеке толық тексерілген адамның)
________________________
Хаттаманың көшірмесін алдым _________________________________________
(жеке толық тексерілген адамның Т.А.Ә., қолы)
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
6-қосымша
нысан
Әкімшілік қамауға алынған адамдарда гауптвахтада ұсталатын
қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмесінде сақталуы және
өзімен бірге болуы мүмкін заттардың тізбесі

14 час. 00 мин. - 14 час. 30 мин.
Прогулка
14 час. 30 мин. – 16 час. 30 мин.
Проведение хозяйственных работ
16 час. 30 мин. – 19 час. 30 мин.
Ужин
19 час. 30 мин. - 20 час. 00 мин.
Чтение периодической печати
20 час. 00 мин. - 20 час. 30 мин.
Уборка камер
20 час. 30 мин. - 21 час. 00 мин.
Вечерний туалет
21 час. 00 мин. - 21 час. 30 мин.
Проверка арестованных, получение постельных принадлежностей
21 час. 30 мин. - 22 час. 00 мин.
Отбой
22 час. 00 мин.
Начальник гауптвахты
______________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"__" _______ 20 ___ г.
Приложение 2
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
ЖУРНАЛ
учета лиц содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20 __ года.
Окончен: "___"______ 20 __ года.
п/п
Дата и время принятия под арест
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что осужден, по какой статье)
На какой срок, и в какой камере содержать
Принятые вещи, документы и деньги
Когда заканчивается срок задержания (ареста)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Запись об освобождении (дата и время)
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при приеме на гауптвахту
Подпись о получении вещей, документов и денег по отбытии ареста
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 3
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
Расписка в приеме арестованного
(лицевая сторона расписки)
___________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя отчество)
___________________________________________________________
(подразделение, воинская часть)
принят на гауптвахту на ____________ суток с ___________ по _________ с содержанием
в ______________ камере.
__________________________________
(время, число, месяц, год)
Начальник гауптвахты органа военной полиции
______________________________ гарнизона
_________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
"__" ________ 20 __ г.
(оборотная сторона расписки)
У арестованного имеются следующие вещи:
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Подпись задержанного (арестованного, осужденного) ___________________________________
Начальник гауптвахты органа военной полиции
____________________________ гарнизона
__________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Подпись лица, доставившего арестованного
___________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: расписка оформляется в трех экземплярах. Первый
экземпляр выдается лицу, доставившему военнослужащего на гауптвахту,
второй – доставленному военнослужащему, третий экземпляр начальник
караула (дежурной смены) сдает вместе с постовой ведомостью.
Приложение 4
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
Сведения о лицах,
подвергнутых административному аресту
п/п
Дата и время поступления
в/часть, дислокация, подчиненность, командир
Анкетные данные (Ф.И.О., дата и место рождения, образование, семейное положение, адрес проживания, должность, каким ОДО и когда призван)
Категория
Фабула
Суд, рассмотревший дело
№ и дата постановления суда
Квалификация (статья КРКоАП)
Срок ареста (сутки)
Дата и время освобождения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 5
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
ПРОТОКОЛ
личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при лице,
водворенном на гауптвахту
"__" _________ 20 __ г. ___ час. ___ мин. Место составления ______
Мною, _________________________________________________________
(должность, звание, ф.и.о. лица составившего протокол)
составлен настоящий протокол на военнослужащего (-ую) _______________
_____________________________________________________________________
(воинское звание, ф.и.о., национальность, год и место рождения, место
жительства)
_____________________________________________________________________
Место службы, должность _______________________________________
Семейное положение ___________________, на иждивении ________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________
(серия, номер, когда кем выдан)
_____________________________________________________________________
Произведен личный досмотр и досмотр вещей военнослужащего (-ей)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ф.и.о. подвергнутого досмотру)
Досматриваемый (-ая) одет (-а) ________________________________
_____________________________________________________________________
При наружном осмотре обнаружены телесные повреждения: _________
_____________________________________________________________________
(не обнаружены, если имеются, указать характер телесных повреждений
_____________________________________________________________________
и оказывалась ли медицинская помощь)
В ходе досмотра обнаружены и изъяты: __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заявления, поступившие при досмотре ___________________________
_____________________________________________________________________
В ходе досмотра применялись: __________________________________
(фото-киносъемка, видеозапись, иные способы фиксации)
При поступлении на гауптвахту на состояние здоровья жалоб и
заявлений не имею (имею) ____________________________________________
(нужное написать)
С внутренним распорядком на гауптвахте военной полиции ознакомлен:
____________
(подпись)
Подписи:______________ (должностного лица проводившего досмотр)
________________ (лица подвергнутого личному досмотру)
Копию протокола получил (-а) __________________________________
(ф.и.о. подпись лица подвергнутого личному досмотру)
Приложение 6
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
Перечень
вещей, которые лица, подвергнутые административному аресту,
могут хранить в комнате хранения вещей арестованных
содержащихся на гауптвахте и иметь при себе

1) шылым өнімдері, сіріңке;
2) белдік белбеулерсіз, аспа баусыз далалық киім нысанының қосалқы жиынтығы, сондай-ақ маусым бойынша бас киім, аяқ киім (тақасыз, металл нәлсіз және баусыз);
3) ішкі киім, шұлық, қолғап (биялай), қол орамал, бөлмеде киетін тапочки;
4) жуыну керек-жарақтары: иіс, кір сабын, сусабын, тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса қабы, майлар, металл емес тарақ, жөке, жұмсақ ысқыш, дәретхана қағазы, электр немесе механикалық ұстара, бір рет пайдаланылатын қауіпсіз ұстара (гауптвахтаның камераларынан тыс орналасқан қамауға алынғандардың мүлкін сақтауға арналған құлыппен жабылатын арнайы шкафта сақталады);
5) рейтуздар, бюстгальтерлер, шашқа арналған қыстырғыштар, гигиеналық керек-жарақтар (әйелдерге арналған);
6) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қап;
7) балдақтар, ағаш таяқтар, протездер (дәрігердің рұқсаты бойынша);
8) көркем әдебиет, мерзімді басылым шығарылымдары;
9) үстел ойындары (шашка, шахмат, домино, нарды);
10) ішкі киімге немесе қалтаға салуға арналған діни табыну заттары;
11) екіден артық емес фотосурет;
12) дәрігердің тағайындауы бойынша дәрілік заттар.
Әкімшілік қамауға алынған адамда өзімен бірге олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбалар, сондай-ақ пошталық жөнелтілімдердің бланкілері, түбіртектер, гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмесіне тапсырылған заттарды, құжаттарды, бұйымдарды және өзге де материалдық құндылықтарды беру актілерінің көшірмелері болуға және сақтауға рұқсат етіледі.
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
7-қосымша
нысан
ӨТІНІШ
Азаматтан (-шадан) __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы)
_____________________________________________________________________
(әкімшілік қамауға алынған адамға қандай қатысы бар)
_____________________________________________________________________
_________________________ үшін жөнелтілімді қабылдауыңызды сұраймын.
(қамауға алынғанның ә/атағы, тегі және аты-жөні)
Р/с №
Азық-түлік атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
килограмм
грамм
1
2
3
Өтініш иесінің қолы _________________________________________________
20 _ жылғы "__" ____________
Жөнелтілімге рұқсат берді ___________________
(гауптвахта бастығы)
Жөнелтілімді қабылдады ______________________
(жөнелтілімді қабылдаған қызметкердің Т.А.Ә.)
Жөнелтілімді алдым __________________________
(жөнелтілімді алған адамның қолы)
20 __ жылғы "____" __________
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
8-қосымша
нысан
Сәлемдемелерді және бандерольдарды ашу
АКТІСІ
20 __ ж. "____" _________ Жасау орны ________________________________
Комиссия мынадай құрамда: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің Т.А.Ә.)
осы сәлемдемені (бандерольды) ашу актісін жасады
_____________________________________________________________________
(заттардың, азық-түліктің атауы,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
олардың сыртқы белгілері, саны (жазбаша) көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
әкімшілік қамауға алынған адамға ішіне салынғаннан не берілді.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заттардың, азық-түлік өнімдерінің атауы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
Гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандардың заттарын сақтау
бөлмесіне _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ тапсырылды.
Комиссия мүшелерінің қолдары: 1._______________________________
2. ______________________________
Алдым _________________________________________________________
(әкімшілік қамауға алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Актіні жасаған қызметкердің қолы
_________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә.)\
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Заттарды, құжаттарды, бұйымдарды және өзге де
материалдық құндылықтарды беру
АКТІСІ
20 ____ ж. "___" ________ _______________ қаласы (кенті)
Мен, __________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
20 ___ ж. "____" ____________________ әскери полиция гуаптвахтасына
_______________________________________ шешімі бойынша
(қамауға алу туралы шешім шығарған соттың атауы)
қамауға алынғанға тиесілі ___________________________________________
(қамауға алынғанның әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
сақтау бөлмесіне гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандардың _______
_____________________________________________________________________
(заттардың, бұйымдардың, құжаттардың және өзге де материалдық
құндылықтардың, оның ішінде
_____________________________________________________________________
ақшалай қаражаттың атауын (олардың санын жазбаша) көрсету)
заттарын беру туралы осы актіні жасадым.
Осы акті екі данада жасалды (бір данасы іске тігіледі, екінші данасы иесіне беріледі).
Актінің көшірмесін алдым ______________________________________
(қамауға алынған адамның әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Актіні жасаған қызметкердің қолы ______________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
10-қосымша
нысан
Жою
АКТІСІ
20 __ ж. "____" _________ Жасау орны _______________
Комиссия мынадай құрамда: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің ә/атағы, Т.А.Ә.,)
азық-түлік өнімдерін (жарамдылық мерзімі өткен немесе бүліну
белгілері бар) жою туралы осы актіні жасады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, саны (жазбаша), орамның болуы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________ олар жойылды.
(жою орны мен тәсілі)
Комиссия мүшелерінің қолдары: 1. __________________
2. __________________
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
12-қосымша
нысан
Гауптвахтадан босату туралы
АНЫҚТАМА
Әскери қызметші _______________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________________________ сәйкес
(судья қаулысы)

1) табачные изделия, спички;
2) запасной комплект полевой формы одежды без поясных ремней, подтяжек, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек и шнурков);
3) нательное белье, носки, перчатки (варежки), платки носовые, прикроватные тапочки;
4) туалетные принадлежности: туалетное, хозяйственное мыло, шампунь, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу не металлическую, мочалку, губку, туалетную бумагу, бритву электрическую или механическую, бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
5) рейтузы, бюстгальтеры, резинки для волос, гигиенические принадлежности (для женщин);
6) очки, и футляры пластмассовые для очков;
7) костыли, деревянные трости, протезы (по разрешению врача);
8) художественную литературу, издания периодической печати;
9) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
10) предметы религиозного культа для нательного или карманного ношения;
11) фотокарточки - не более двух;
12) лекарственные препараты по назначению врача.
Лицу, подвергнутому административному аресту, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции, копии актов передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей сданных в комнату хранения вещей арестованных содержащихся на гауптвахте.
Приложение 7
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
От гражданина (-ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего (-ей) __________________________________________________
(адрес местожительства)
_____________________________________________________________________
(какое имеет отношение к административно арестованному)
Прошу принять передачу для ____________________________________
(в/звание, фамилия и инициалы арестованного)
№ п/п
Наименование продуктов
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
1
2
3
Подпись заявителя ________________________
"__" _______ 20 ___ года
Передачу разрешил ________________________
(начальник гауптвахты)
Передачу принял __________________________
(ф.и.о. сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил (-а)_____________________
(подпись лица, получившего передачу)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 8
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
АКТ
вскрытия посылок и бандеролей
"__" _________ 20 __ г. Место составления ________________________
Комиссия в составе: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. членов комиссии)
составила настоящий акт вскрытия посылки (бандероли) ________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
их внешние признаки, количество (прописью))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
что из содержимого передано лицу, подвергнутому административному
аресту
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов питания)
_____________________________________________________________________
Сдано в комнату хранения вещей арестованных, содержащихся на
гауптвахте __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи членов комиссии: 1.____________________________________
2.____________________________________
Получил (-а) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись лица,
подвергнутого административному аресту)
Подпись сотрудника, составившего акт
____________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
АКТ
передачи вещей, документов, предметов и иных
материальных ценностей на хранение
"__" ________ 20 __ г. Город (поселок) ____________________
Я, __________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
составил настоящий акт о передаче в комнату хранения вещей
арестованных содержащихся на гауптвахте _____________________________
(указать название вещей, предметов, документов и иных
материальных
_____________________________________________________________________
ценностей, в т.ч. денежных средств (их количество прописью)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
принадлежащие _______________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество арестованного)
водворенного на гауптвахту военной полиции "___" _________ 20 ___ г.
по решению __________________________________________________________
(наименование суда вынесшего решение об аресте)
Настоящий акт составлен в двух экземплярах (один экземпляр
подшивается в дело, второй экземпляр выдается владельцу).
Копию акта получил (-а) _______________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы арестованного)
Подпись сотрудника, составившего акт __________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 10
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
АКТ
уничтожения
"__" _________ 20 __ г. Место составления _______________________
Комиссия в составе: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(в/звание, Ф.И.О. членов комиссии)
составила настоящий акт об уничтожении продуктов питания (с истекшим
сроком годности или имеющие признаки порчи) _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование, количество (прописью), наличие упаковки)
которые уничтожены __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место и способ уничтожения)
Подписи членов комиссии: 1._______________
2._______________
Приложение 11
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
ЗАПИСКА
об освобождении арестованного
(задержанного)
Начальнику караула (дежурной смены) _______________________
___________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя отчество)
___________________________________________________________
содержащегося под арестом _________________________________
(воинское звание,
___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество арестованного)
освободить ________________________________________________
(время, число, месяц, год)
Основание: __________________________________________________________________________
Начальник гауптвахты органа военной полиции
_____________________________ гарнизона
_________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
"__" ________ 20 __ г.
Приложение 12
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
СПРАВКА
об освобождении с гауптвахты
Выдана военнослужащему (-ей) __________________________________
(в/звание, фамилия, имя, отчество)

оның 20 _ж. "____" ____ мен 20 _ж. "____" _______ кезеңінде
___________гарнизонының әскери полиция гауптвахтасында әкімшілік
қамау мерзімін өтегенін растау үшін берілді.
___________гарнизоны әскери полиция
органының бастығы
_____________________________________________________________________
(ә/атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20 ___ ж. "____" __________
Әскери қызметшілердің әкімшілік қамауды
гауптвахталарда өтеу қағидаларына
13-қосымша
нысан
Уақытша ұсталғандарға арналған
үй-жайға қамауға алынған әскери қызметшілерді есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Қамауға алынған күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты,
әкесінің аты
Әскери бөлімнің (мекеменің) нөмірі, бағыныстылығы
Кіммен ұсталды
Ұстау себебі
Қабылданған заттар,
құжаттар мен ақша
Қабылдау кезінде ұсталғанды медициналық тексеру уақыты туралы жазба (медицина қызметкерінің қол таңбасы)
Босату туралы жазба (күні мен уақыты)
Қамауға алу кезінде заттарды, құжаттар мен ақшаны тапсырғаны туралы қол таңба
Босатқаннан кейін заттарды, құжаттар мен ақшаны алғаны туралы қол таңба
ЕСКЕРТПЕ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

в том, что он (она) в период с _____ 20 ____ г. по ____ 20 ___ г.
отбывал (-а) административный арест на гауптвахте военной полиции
______________ гарнизона в соответствии с ___________________________
(постановление судьи)
Начальник органа военной полиции
_________________ гарнизона
_________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"___" _________ 20 __ г.
М. П.
Приложение 13
к Правилам отбывания
административного ареста
военнослужащими на гауптвахтах
форма
ЖУРНАЛ
учета военнослужащих, водворенных
в помещение для временно задержанных
№ п/п
Дата и время водворения
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
Номер воинской части (учреждения), подчиненность
Кем задержан
Причина задержания
Принятые вещи, документы
и деньги
Запись о времени медицинского осмотра задержанного при приеме (подпись медицинского работника)
Запись об освобождении (дата и время)
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при водворении
Подпись о получении вещей, документов и денег по освобождению
ПРИМЕЧАНИЕ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12