Олимпиадалық даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 наурызда № 9276 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.11.2014 № 106 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Жоғары жетістіктер спорты және спорт резерві департаментi (С.М. Жарасбаев) заңнамамен белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру iстерi агенттiгiнiң интернет-ресурсында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                              Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 59 бұйрығымен бекітілді
Олимпиадалық даярлау орталығының
қызметін ұйымдастыру қағидалары
1. Олимпиадалық даярлау орталығының жалпы ережелері
1. Осы Олимпиадалық даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) «Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 21) тармақшасына сәйкес әзірленген және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – Уәкілетті орган) құрылатын Олимпиадалық даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Орталық өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексін, «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін, «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңын, «Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, мемлекеттік мүлік жөніндегі, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органдардың бұйрықтарын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сонымен қатар осы Қағиданы және Орталық жарғысын басшылыққа алады.

Об утверждении Правил организации деятельности Центра олимпийской подготовки
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 26 февраля 2014 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2014 года № 9276. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 22.11.2014 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности Центра подготовки олимпийского резерва.
2. Департаменту спорта высших достижений и спортивного резерва (Жарасбаев С.М.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации и в информационно-правовой системе «Әділет», а также в интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова Е.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель                               Т. Есентаев
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам спорта
и физической культуры
от 26 января 2014 года № 59
Правила
организации деятельности Центра олимпийской подготовки
1. Общие положения Центра олимпийской подготовки
1. Настоящие Правила организации деятельности Центра олимпийской подготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» (далее - Закон) и определяют порядок организации деятельности Центров олимпийской подготовки (далее – Центр), создаваемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган).
2. Центр в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан,  Трудовым кодексом Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения», Законом Республики Казахстан «О государственном имуществе», Законом Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере физической культуры и спорта, а также настоящими Правилами и уставом Центра.

3. Орталықтың республикалық мәртебесі болады және ол өз филиалдарын аша алады.
4. Орталық бір немесе бірнеше олимпиадалық спорт түрінен құрылады.
5. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың күнтiзбелік жоспары – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткiзуді регламенттейтін ресми құжат;
2) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылған орталықтандырылған іс-шара;
3) ауыспалы құрам – Орталық құрамына енгізілген оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын және басқа спорттық ұйымның контингенті болып табылатын спортшылар құрамы;
4) спорт түрi – бiлiктiлiк деңгейi, жаттығу ортасы, пайдаланылатын құрал-сайманы мен жабдығы, жарыс қағидалары айрықша белгiлерi болып табылатын дене шынықтырудың құрамдас бөлiгi;
5) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорттан жаттықтырушы;
6) халықаралық жарыстар - кемiнде бес мемлекеттiң өкiлдерi қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрiнен сайыстар;
7) жеке жаттықтырушы - кәсіби білімі бар және спортшының оқу-жаттығу процесінің және жарысу қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға.
2. Олимпиадалық даярлау орталығының
мақсаттары, міндеттері, функциялары
6. Орталықты құрудың негізгі мақсаты спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жыл бойғы орталықтандырылған даярлығын ұйымдастыру және өткізу болып табылады.
7. Орталықтың негізгі міндеттері:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) Қазақстан Республикасының штаттық құрама немесе құрама командаларының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу мен дайындау;
3) оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесін, физикалық сапасының жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техникалық-тактикалық дайындық деңгейін арттыруды талдауды жүзеге асыру.
8. Орталық алдына қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін мына функцияларды орындайды:
1) Орталық спортшылары үшін Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде жеке немесе жалға алынған спорттық ғимараттарында оқу-жаттығу жиындарына қатысу және өткізу;
2) патриоттық сезімді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу;

3. Центр имеет республиканский статус и может открывать свои филиалы.
4. Центр создается по одному или нескольким олимпийским видам спорта.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) календарный план спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
2) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
3) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр и входящий в основной состав другой спортивной организации;
4) вид спорта – составная часть физической культуры, отличительными признаками которой являются уровень квалификации, среда занятий, используемые инвентарь и оборудование, правила соревнований;
5) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
6) международные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.
7) личный тренер – физическое лицо, имеющее профессиональное образование и осуществляющее личную подготовку спортсмена в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене подготовкой которого он занимается.
2. Цели, задачи, функции Центра олимпийской подготовки
6. Основной целью создания Центра является организация и проведение круглогодичной централизованной подготовки спортсменов для повышения их спортивного мастерства.
7. Основными задачами Центра являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на международной спортивной арене;
2) отбор и подготовка спортсменов в основной состав штатных сборных или сборных команд Республики Казахстан по видам спорта;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов.
8. Для осуществления поставленных задач Центр выполняет следующие функции:
1) участие и проведение учебно-тренировочных сборов для спортсменов Центра на собственных или арендуемых спортивных сооружениях Республики Казахстан и за ее пределами;
2) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма;

3) допингке қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
4) Орталық спортшыларының дайындық процесін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) Орталықтың жаттықтырушылар құрамы мен басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
9. Орталық:
1) кешенді ғылыми топтар, қалпына келтіру және емдеу кабинеттерін құрады;
2) семинарлар, кеңестер, конференциялар өткізеді;
3) Республиканың және өзге елдердің басқа саланың мамандарын шарт негізінде тартады;
4) бірлескен оқу-жаттығу жиындарына жасөспірімдер, юниорлар, жастар жасындағы шетелдік спортшылар мен мамандарды қабылдайды;
5) спортшылар және жаттықтырушылармен, оның ішінде жергілікті органның келісімі бойынша шетел жаттықтырушыларымен келісім шарт жасайды.
10. Орталық:
1) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың күнтiзбелік жоспарына сәйкес спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа да қызметкерлерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға, оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қамтамасыз етеді;
2) спортшылардың дайындалу процесін ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді, медико-биологиялық, профилактикалық және қалпына келтіру іс-шараларын өткізуді жүзеге асырады;
3) жаттықтырушы құрамы мен Орталықтың басқа да қызметкерлері үшін Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ шет елдерде кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
3. Олимпиадалық даярлау орталығының
контингентті қалыптастыру тәртібі
11. Орталыққа спортшылар мен жаттықтырушыларды қабылдау талаптары:
1) Осы ереженің 1-қосымшасына сәйкес Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, юниорлар мен жастар жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сонымен қатар өңірлердің, Астана мен Алматы қалаларының құрама командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорт түрлерінің ерекшелігін ескере отырып, жергілікті органның келісімі бойынша осы ереженің 1-қосымшасына сәйкес Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, юниорлар мен жастар жасындағы көрсетілген жастар жасынан 3 жылдан асқан спортшылар қабылданады;
3) ойын спорт түрлері бойынша спортшылар Қазақстан Республикасы жасөспірімдер, юниорлар және жастар құрама командаларының мүшелері болып табылатын спортшылар;
4) жоғары деңгейдегі бірінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар;
12. Орталық контингенті ауыспалы құрамда болады.

3) организация и проведение антидопинговых мероприятий;
4) осуществление материально-технического, методического, медико-биологического обеспечения процесса подготовки спортсменов Центра;
5) организация работы по повышению профессиональной квалификации тренерского состава и других специалистов Центра.
9. Центр:
1) создает комплексные научные группы, восстановительные и лечебные кабинеты;
2) проводит семинары, совещания, конференции;
3) заключает контракты со спортсменами и тренерами, в том числе с тренерами зарубежных стран по согласованию с уполномоченным органом;
4) привлекает других специалистов Республики Казахстан и других стран на договорной основе;
5) принимает иностранных спортсменов юношеского, юниорского и молодежного возрастов и специалистов для совместных учебно-тренировочных сборов.
10. Центр:
1) обеспечивает участия спортсменов, тренеров и других работников Центра в международных и республиканских спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборах согласно календарному плану спортивно-массовых мероприятий;
2) осуществляет научно-методическое, психологическое обеспечение процесса подготовки спортсменов, проведение медико-биологических, профилактических и восстановительных мероприятий;
3) обеспечивает организацию повышения профессиональной квалификации для тренерского состава и других работников Центра, как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
3. Порядок формирования контингента
Центра олимпийской подготовки
11. Требованиями к зачислению спортсменов и тренеров в Центр являются:
1) спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов спортсменов по видам спорта в Центрах олимпийской подготовки, согласно приложению 1 к настоящим правилам и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в сборные команды регионов, городов Астана и Алматы;
2) с учетом специфики видов спорта по согласованию с уполномоченным органом зачисляются спортсмены, превышающие молодежный возраст на 3 года указанных в юношеском, юниорском и молодежном возрастах спортсменов по видам спорта в Центрах олимпийской подготовки, согласно приложению 1 к настоящим правилам;
3) спортсмены по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских и молодежных сборных команд Республики Казахстан.
4) тренеры не ниже высшего уровня квалификации первой категории;
12. Контингент Центра имеет переменный состав.

13. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша спортшылар қатарынан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санына үш құрамнан артық емес спортшылар құрамын құрайды.
14. Бір спорт түріне әр жас тобындағы жаттықтырушылар құрамы 3 бірлікті құрайды.
15. Спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бойынша) құрамын, бұқаралық-спорттық іс-шаралардың күнтізбелік жоспарын жазғы спорт түрлері бойынша 10 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша 10 мамырға дейін жыл сайын уәкілетті органның келісімі бойынша Орталық басшысы бекітеді.
16. Бір спорт түріне барлық жас санаттарынан (жасөспірімдер, юниорлар және жастар) жергілікті органның келісімі бойынша Орталық директоры жасөспірімдер, юниорлар және жастар санаты бойынша аймақтың құрама командаларының аға жаттықтырушысы болып табылатын бір аға жаттықтырушыны тағайындайды.
17. Осы Қағиданың 21-тармағының 2), 3)-тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, спорт түрінен әр бөлімде спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы Орталықтың ұсынысы бойынша жергілікті органның шешімі негізінде жаттығу және жарыс кезеңі аяқталысымен жылына екі рет қайта қаралады.
18. Орталықтың ауыспалы құрамына енгізілген спортшылар оларды Орталыққа берген келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
балалар-жасөспірімдер спорт мектебі;
олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектебі;
облыстық спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат.
19. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен төлқұжатының көшірмесі;
2) спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесі;
3) медициналық картаның көшірмесі, республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығының немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысы;
4) осы ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спортшының жеке картасы;
5) спорттық ұйымның тұрақты құрамына қабылданғаны туралы бұйрықтың көшірмесі;
6) спорттық нәтижелерді растау (жарыстар хаттамаларының көшірмесі).
20. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен шетелге шығу төлқұжатының көшірмесі;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
3) медициналық картаның көшірмесі, денсаулығы туралы республикалық дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің қорытындысы.

13. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, которая допускается для участия в международных соревнованиях.
14. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 3 единиц.
15. Состав спортсменов, тренеров (отделений по видам спорта), календарный план спортивно-массовых мероприятий, утверждаются руководителем Центра и направляются на согласование в уполномоченный орган ежегодно по летним олимпийским видам спорта до 10 января, по зимним олимпийским видам спорта – до 10 мая.
16. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский и молодежный) директором Центра по согласованию с уполномоченным органом назначается один старший тренер сборной команды Республики Казахстан по: юношескому, юниорскому и молодежному возрастам.
17. Состав спортсменов и тренеров пересматривается по окончании тренировочного и соревновательного цикла на основании решения Центра по согласованию с уполномоченным органом, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2), 3) пункта 21 настоящих Правил.
18. Спортсмены, зачисленные в переменный состав Центра остаются в постоянном составе следующих спортивных организациях, передавших их в Центр:
детско-юношеская спортивная школа;
специализированая детско-юношеская школа олимпийского резерва;
областная школа-интернат для одаренных в спорте детей.
19. Спортсмены, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания;
3) копию медицинской карты, заключения республиканского Центра спортивной медицины и реабилитации или врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта;
4) личную карточку спортсмена по форме, согласно приложению 2 к настоящим правилам;
5) копию приказа о зачислении в постоянный состав спортивной организации;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
20. Тренеры, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской карты, заключения республиканского врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья.

21. Спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарға сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қорытынды негізінде денсаулық жағдайы бойынша;
3) Бүкіләлемдік допингке қарсы комитеті тыйым салған допингтік құралдарды қолдануы;
4) тәртіпті бұзу.
4. Олимпиадалық даярлау орталығының
оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру
22. Орталық жұмысының негізгі түрлері:
1) оқу-жаттығу жиындарына қатысуды және өткізуді қамтамасыз етеді;
2) спорттық жарыстарға қатысуды ұйымдастырады;
3) медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
4) патриоттық және тәрбие жұмыстарын жүргізеді;
5) спортшыларды спорттық киім-кешекпен (формамен), мүкәммалдармен және жабдықтармен қамтамасыз етеді;
6) тамақпен және жатын орынмен қамтамасыз етеді;
7) Орталық қаражаты есебінен Орталық қызметіне дәрігерлер, массажшылар, психологтар және басқа мамандарды тартады;
8) допингке қарсы іс-шаралар жүргізеді.
23. Cпортшыларды даярлауды жыл бойы жүзеге асырады, бірақ ол Орталық директорымен келісіліп спорт түрінен аға жаттықтырушы әзірлеген спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасына және уәкілетті орган бекіткен спорт түрлерінен оқу-жаттығу бағдарламаларына (болған жағдайда) сәйкес 250 күннен аспауы керек.
24. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыру мүмкіндігі бар спортшылар Қазақстан Республикасының штаттық құрамына немесе құрама командасына жіберіледі.
25. Халықаралық жарыстарда спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, спортшыны Орталыққа берген ұйымға да бірдей есептеледі.
26. Орталықтың аға жаттықтырушысы спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сонымен қатар оның орындалуын шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп бақылауға алады, спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, спортшылардың дайындық жоспарларын және перспективалық бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.
27. Спортшының жеке жаттықтырушысы іссапарға жіберетін ұйымдардың қаражаты есебінен орталықтандырылған дайындыққа және жарыстарға қатысу үшін шақырылады.
28. Жеке жаттықтырушы жаттығу сабақтарын спортшының жеке жоспары бойынша жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.

21. Спортсмен отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных Всемирным антидопинговым комитетом допинговых средств;
4) дисциплинарные нарушения.
4. Организация учебно-тренировочной работы
Центра олимпийской подготовки
22. Основные виды деятельности Центра:
1) обеспечивает участие и проведение учебно-тренировочных сборов;
2) организовывает участие в спортивных соревнованиях;
3) осуществляет медико-биологическое обеспечение;
4) проводит воспитательную и патриотическую работу;
5) обеспечивает спортсменов спортивной экипировкой (формой), инвентарем и оборудованием;
6) обеспечивает питанием и проживанием;
7) привлекает к деятельности Центра врачей, массажистов, психологов и других специалистов за счет средств Центра;
8) проводит антидопинговые мероприятия.
23. Подготовка спортсменов осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена в соответствии с разработанными старшим тренером по виду спорта перспективными программами подготовки спортсменов, согласованной с директором Центра и учебно-тренировочными программами по видам спорта (при наличии), утвержденными уполномоченным органом.
24. Спортсмены, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан.
25. Результаты спортсменов, показанные на международных соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, передавших спортсменов.
26. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу со спортсменами.
27. Личные тренера спортсменов привлекаются за счет средств командирующей организации к централизованной подготовке спортсменов и участию спортсменов в соревнованиях.
28 Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.

29. Қазақстан Республикасының штаттық құрамасына немесе құрама командаларына қабылданған жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
30. Спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығы жағдайын диагностикалау үшін, Орталықтың алдын-алу іс-шараларын өткізуге және қалпына келтіру процестерін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен (үй-жайлармен), тиісті аппаратурамен, қажетті дәрі-дәрмектермен және медициналық құралдарға арналған жабдықтармен қамтамасыз етіледі.
31. Спорттық дәрігерлер Орталық жаттықтырушыларымен бірлесіп спортшылардың оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезеңінде дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
32. Орталық спортшылары жылына екі рет Республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығында, сонымен қатар басқа да медициналық мекемелерде тереңдетілген медициналық тексеруден өткізіледі.
33. Халықаралық жарыстарға қатысу үшін спортшылар құрамын қалыптастыру жаттықтырушылар кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
5. Олимпиадалық даярлау орталығының
жаттықтырушылар кеңесі
34. Орталықтың спорт түрлері бойынша бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша жаттықтырушылардан, медициналық қызметкерлерден, психологтардан және Орталықтың басқа мамандарынан тұратын жаттықтырушылар кеңестері құрылады.
35. Жаттықтырушылар кеңесінің отырысы жаттықтырушылар кеңесі мүшелерінің жалпы санынан 2/3-тен кем болмаған жағдайда өткізіледі. Шешім хаттамамен рәсімделеді (еркін нысанда).
36. Жаттықтырушылар кеңесінің жұмысымен Қазақстан Республикасы құрама командасының аға жаттықтырушысы болып табылатын аға жаттықтырушы басшылық етеді.
6. Олимпиадалық даярлау орталығын қаржыландыру
37. Спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа мамандарының спорттық жарыстарға қатысуын қаржыландыру Орталыққа бөлінген қаржы шегінде және жарыстардың ережелеріне (регламенттеріне) сәйкес жүзеге асырылады.
38. Спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа мамандарының Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде өткізілетін оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қаржыландыру Орталыққа бөлінген қаржы шегінде жүзеге асырылады және келесі шығындар түрлерін қарастырады:
1) қатысушылардың жол шығыны, тамақтану (тәуліктік), қонақ үйде тұру;
2) шығу құжаттарын рәсімдеу (визалар, сауалнамалар, консулдық жиындар және және тағы басқалары);
3) медициналық сақтандыру;
4) алғашқы жарналар;

29. Спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возраста, переданные в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан остаются в переменном составе Центра.
30. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением (помещениями) и оборудованием, соответствующей аппаратурой, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
31. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов.
32. Два раза в год спортсмены Центра проходят углубленный медицинский осмотр в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации, а также в других медицинских учреждениях.
33. Формирование состава спортсменов для участия в международных соревнованиях осуществляется по решению тренерского совета.
5. Тренерский совет Центра олимпийской подготовки
34. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из тренеров, медицинских работников, психологов и других специалистов Центра.
35. Заседание тренерского совета проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов тренерского совета. Решения оформляются протоколом (в произвольной форме).
36. Работой тренерского совета руководит старший тренер, являющийся старшим тренером сборной команды Республики Казахстан.
6. Финансирование Центра олимпийской подготовки
37. Финансирование спортсменов, тренеров и других специалистов Центра для участия в спортивных соревнованиях осуществляется в пределах средств, выделенных Центру и в соответствии с Положениями (регламентами) соревнований.
38. Финансирование спортсменов, тренеров и других специалистов Центра для участия в учебно-тренировочных сборах, проводимых на территории Республики Казахстан и за ее пределами осуществляется в пределах средств, выделенных Центру и предусматривает следующие виды расходов:
1) проезд, питание (суточные), проживание участников;
2) оформление выездных документов (визы, анкеты, консульские сборы и так далее);
3) медицинская страховка;
4) стартовые взносы;

5) спорттық мүлікті және жабдықты тасымалдаумен байланысты көлік шығындары;
6) медициналық қамтамасыз ету;
7) медико-биологиялық препараттармен және қалпына келтіру құралдарымен қамтамасыз ету;
8) спорттық жабдықты және мүлікті жалға алу;
9) спорттық жабдықты және мүлікті сатып алу.
39. Орталық қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қоры Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Олимпиадалық даярлау орталығының
құжаттама, есеп және есеп беру тәртібі
40. Орталықтың мынадай құжаттары болады:
1) Орталықтың жылдық жұмыс жоспары;
2) бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспары;
3) жарыстар хаттамалары және Орталық спортшыларының жарыстардағы өнер көрсетулерінің талдамалары;
4) спортшылардың жеке дайындық жоспарлары;
5) спортшылардың, жаттықтырушылардың жеке карталары;
6) спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімдері;
7) «Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі әзірлеген ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының м.а. 2012 жылғы 23 қазандағы № 288 Бұйрығымен бекітілген (нормативтік-құқықтық актілер мемлекеттік Реестрінде № 8125 тіркелген) «Мамандандырылған спорт мекемелері туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 7701204, индексі 8-ДШ, кезеңділігі жылдық).
41. Орталықтың қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Олимпиадалық даярлау орталығының
қызметін ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен
спортшылардың жасөспірімдер, юниорлар және жастар
жас ерекшеліктері
Жазғы спорт түрлері
Спорт түрі
Жасөспірім жасы
Юниор жасы
Жастар жасы
1
Бадминтон
18 жасқа дейін
-
21 жасқа дейін
2
Баскетбол
16 жасқа дейін
18 жасқа дейін
22 жасқа дейін
3
Бокс
12-17 жас
-
17-19 жас
4
Еркін күрес
14-15 жас
16-17 жас
18-20 жас
5
Еркін күрес әйелдер
14-15 жас
16-17 жас
18-20 жас
6
Грек-рим күресі
14-15 жас
16-17 жас
18-20 жас
7
Велоспорт (шоссе, трек, маунтинбайк)

5) транспортные расходы, связанные с транспортировкой инвентаря и оборудования;
6) медицинское обеспечение;
7) обеспечение медико-биологическими препаратами и восстановительными средствами;
8) аренда спортивных сооружений и инвентаря;
9) приобретение спортивного инвентаря и экипировки.
39. Фонд оплаты труда работников Центра осуществляется в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий».
7. Документация, порядок отчета и отчетности
Центра олимпийской подготовки
40. Центр имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) календарные планы спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов;
5) личные карточки спортсменов, тренеров;
6) списки спортсменов и тренеров;
7) статистическую форму ведомственного статистического наблюдения «Отчет о специализированных спортивных заведениях» (код 7701204, индекс 8-ФК, периодичность годовая), утвержденной приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 23 октября 2012 года № 288 «Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанных Агентством по делам спорта и физической культуры Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8125).
41. Финансово-хозяйственная деятельность Центра осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правила организации деятельности
Центра олимпийской подготовки
Юношеский, юниорский и молодежный
возрасты спортсменов по видам спорта в Центрах
олимпийской подготовки
Летние виды спорта
Вид спорта
Юношеский возраст
Юниорский возраст
Молодежный возраст
1
Бадминтон
до 18 лет
-
до 21 года
2
Баскетбол
до 16 лет
до 18 лет
до 22 лет
3
Бокс
12-17 лет
-
17-19 лет
4
Борьба вольная
14-15 лет
16-17 лет
18-20 лет
5
Борьба женская
14-15 лет
16-17 лет
18-20 лет
6
Борьба греко-римская
14-15 лет
16-17 лет
18-20 лет
7
Велоспорт
(шоссе, трек, маунтинбайк)