Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 25 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 сәуірде № 9324 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 25 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 25. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2014 года № 9324. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 40.
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 40 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 февраля 2014 года № 25
Правила выдачи, приостановления и лишения лицензий на
осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных
бумаг
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон о разрешениях и уведомлениях) и определяют порядок выдачи, приостановления и лишения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға үміткер заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші) лицензия алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық өтініш;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) өтініш берушінің жарғылық капиталының ең аз мөлшерін төлегендігін растайтын құжаттардын электрондық көшірмелері;
4) құжаттарды берген күннің алдындағы күндегі жағдай бойынша 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акционер (қатысушы) туралы мәліметтерді (заңды тұлға үшін) және Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша акционер (қатысушы) туралы мәліметтерді (жеке тұлға үшін) электрондық құжат түрінде;
5) Қазақстан Республикасының резиденті емес өтініш берушінің қатысушысы (акционері) шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын және резидент емес заңды тұлғаны тіркеген орган, тіркеу нөмірі, тіркелу күні және орны туралы ақпарат қамтылатын, нотариат куәландырған мемлекеттік және орыс тілдерінде аудармасы бар сауда тізілімінен заңдастырылған көшірме немесе басқа заңдастырылған құжаттың электрондық көшірмесі;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14784 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысымен бекітілген Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларына және келісім алу үшін қажетті құжаттардың тізбесіне сәйкес басшы қызметкерлерді келісу үшін ұсынылатын құжаттардын электрондық көшірмелері;
7) қызметкерлердің тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, олардың атқаратын лауазымы көрсетіле отырып, штат кестесі электрондық құжат түрінде;
8) бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру бойынша міндеттер жүктелетін құрылымдық бөлімшелер туралы ережелер электрондық құжаттар түрінде;
9) өтініш берушіде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қажетті бағдарламалық-техникалық құралдарының және өзге де жабдықтарының болуын растайтын мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері:
жабдықты жеткізу шарты;
жабдықты қабылдау-өткізу актісі;
лицензиялардың санын көрсете отырып бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және (немесе) жеткізу шарты;
бағдарламалық қамтамасыз етудің қабылдау-өткізу актісі;
қорғауды және қауіпсіздікті ұйымдастыру құжаттары (ақпаратты резервтеу тәртібінің сипаттамасы, деректерге қол жетімділікті бөлу тетігінің сипаттамасы, қалпына келтіру жоспары, ішкі бақылау тетіктері).
Өтініш беруші бағдарламалық өнімді дербес әзірлеген не басқа тұлға бағдарламалық өнімді өтініш берушіге өтеусіз тапсырған жағдайда осы тармақшаның екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Сондай-ақ, ұсынылған құжаттарда мынадай ақпарат көрсетіледі: пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы (серверлік операциялық жүйелер, деректер базасын басқару жүйелері) версиялар, лицензияның болуы туралы мәліметтер.
Құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің бірінші басшысының қолымен куәландырылады;

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Для получения лицензии юридическое лицо, претендующее на получение лицензии для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг (далее - заявитель), представляет в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия устава;
3) электронные копии документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала заявителя;
4) сведения об акционере (участнике) (для юридического лица) по форме согласно приложению 2 и сведения об акционере (участнике) (для физического лица) по форме согласно приложению 3 к Правилам по состоянию на дату, предшествующую дате представления, в виде электронных документов;
5) электронная копия легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и русский языки, удостоверяющий, что участник (акционер) заявителя - нерезидент Республики Казахстан является юридическим лицом по законодательству иностранного государства и содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо-нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации;
6) электронные копии документов, представляемых для согласования руководящих работников, в соответствии с Правилами выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и перечнем документов, необходимых для получения согласия, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14784;
7) штатное расписание с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств работников, занимаемых ими должностей, в виде электронного документа;
8) положения о структурных подразделениях, на которые будут возложены функции по осуществлению деятельности на рынке ценных бумаг, в виде электронных документов;
9) электронные копии следующих документов, подтверждающих наличие у заявителя программно-технических средств и иного оборудования, необходимых для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
договор на поставку оборудования;
акт приема-передачи оборудования;
договор на разработку и (или) поставку программного обеспечения с указанием количества лицензий;
акт приема-передачи программного обеспечения;
документы по организации защиты и безопасности (описание порядка резервирования информации, описание механизма разделения доступа к данным, план восстановления, механизмы внутреннего контроля).
В случае самостоятельной разработки программного продукта заявителем либо безвозмездной передачи заявителю программного продукта другим лицом документы, указанные в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом настоящего подпункта, не представляются.
В представленных документах отражается также следующая информация: наименование используемого программного обеспечения (серверные операционные системы, системы управления базами данных), версии, сведения о наличии лицензии;

10) өтініш беру алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы бухгалтерлік баланс электрондық құжат түрінде;
11) ағымдағы жылы құрылған акционерлік қоғамдарды қоспағанда, өтініш беруші атқарушы органының бірінші басшысы және оның бас бухгалтері қол қойған, аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған жылға өтініш берушінің қаржылық есептілігінің электрондық көшірмесі;
12) сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметтерін пайдаланатын субъектілермен сауда-саттықты ұйымдастырушының өзара қарым-қатынасын айқындайтын бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларыдың электрондық көшірмесі (бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметін жүзеге асыруға лицензия алуға үміткер өтініш берушілер үшін) электрондық құжат түрінде;
13) клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілермен клиринг ұйымының өзара қарым-қатынасын айқындайтын қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларыдың (қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру үшін лицензия алуға үміткер өтініш берушілер үшін) электрондық құжат түрінде.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1. Уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен:
Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғада алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. Қағида 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Лицензия алу үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттарды ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушы ретінде тіркелген заңды тұлғалардың лицензия алу үшін ұсынған құжаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес құжаттарды ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды. Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушы ретінде тіркелген заңды тұлғалар уәкілетті органға олардың Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушы ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттарды ұсынады.

10) бухгалтерский баланс заявителя на конец последнего квартала, предшествующего подаче заявления, в виде электронного документа;
11) электронная копия финансовой отчетности заявителя за последний завершенный год, подписанная первым руководителем исполнительного органа заявителя и его главным бухгалтером, подтвержденная аудиторским отчетом, за исключением акционерных обществ, созданных в текущем году;
12) внутренние правила осуществления деятельности по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения организатора торгов с субъектами, пользующимися услугами организатора торгов (для заявителей, претендующих на получение лицензии на осуществление деятельности по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами), в виде электронного документа;
13) внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации (для заявителей, претендующих на получение лицензии на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами), в виде электронного документа.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
2-1. Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
4. Документы, представленные на получение лицензии, рассматриваются уполномоченным органом в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня предоставления документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

5. Бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлға (бұдан әрі - лицензиат) бағалы қағаздар нарығындағы қызметтің қосымша түрін жүзеге асыруға лицензия алу үшін Қағидалардың 2-тармағының 1), 2), 10), 12), және 16) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
8. Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген сауда-саттықты ұйымдастырушы қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға лицензия алу үшін осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 2), 17), 18) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қосымша ұсынады.
8-1. Сақтандыру ұйымы бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін уәкілетті органға Сақтандыру қызметі туралы заңның 37-бабы 7-3-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Лицензиатқа бағалы қағаздар нарығындағы қосымша қызмет түрін жүзеге асыруға берілетін лицензия төмендегі талаптармен беріледі:
1) бағалы қағаздар нарығында қызмет атқаратын ұйым үшін уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді лицензия беру туралы өтініш берген күннің алдындағы қатарынан үш айдың ішінде орындау;
2) қолданыстағы санкциялардың, сондай-ақ лицензия беру туралы өтініш берген күннің алдындағы қатарынан үш айдың ішінде қолданылған санкциялардың болмауы.
10. Лицензиат лицензия алуға берген өтінішінде көрсетілген мекенжайы өзгерген жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тармағының 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап он күнтізбелік күн аралығында уәкілетті органға өзгеріс енгізілген құжаттарды ұсынады.
11. Уәкілетті орган лицензия беруден бас тартуды Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген негіздемелер бойынша жасайды. Өтініш берушіге лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді себебі бар жауап лицензия беру белгіленген мерзімде, жазбаша түрде беріледі.

5. Лицензия на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг выдается по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Юридическое лицо, обладающее лицензией на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг (далее – лицензиат), для получения лицензии на осуществление дополнительного вида деятельности на рынке ценных бумаг представляют документы, указанные в подпунктах 1), 2), 10), 12), 16) пункта 2 Правил.
8. Организатор торгов, зарегистрированный на территории Республики Казахстан, для получения лицензии на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами дополнительно представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 17), 18) пункта 2 Правил.
8-1. Страховая организация для получения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг представляет в уполномоченный орган документы, указанные в пункте 7-3 статьи 37 Закона о страховой деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Лицензия на осуществление дополнительного вида деятельности на рынке ценных бумаг выдается лицензиату при условии:
1) выполнения установленных уполномоченным органом для организаций, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, пруденциальных нормативов в течение трех последовательных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче лицензии;
2) отсутствия действующих санкций, а также санкций, примененных в течение трех последовательных месяцев, предшествующих дате подаче заявления на выдачу лицензии.
10. Лицензиат в случаях изменения адреса, указанного в заявлении на получение лицензии, а также внесения изменений и (или) дополнений в документы, указанные в подпунктах 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13) пункта 2 Правил, представляет измененные документы в уполномоченный орган в течение десяти календарных дней со дня внесения соответствующих изменений и (или) дополнений.
11. Отказ в выдаче лицензии производится уполномоченным органом по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан. Об отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.

12. Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау жөнінде уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде барлық қызмет түрі (шағын түрлері) немесе (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген жағдайда) немесе өзгеріс енгізілуі және (немесе) алынып тасталуы тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беруге байланысты лицензияның қолданылуын тоқтатуға, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгертуге және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастауға уәкілетті органға өтініш береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 109 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
13. Уәкілетті органға лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау туралы ақпаратты лицензиат Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей жариялайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 109 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
14. Лицензиаттың бірінші басшысы қол қойған, уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беруіне байланысты лицензияның қолданылуын тоқтатуға, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгертуге және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастауға туралы лицензияны өтініш Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға ұсынылады. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) "электрондық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда лицензиялық алымның төленгендігін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау жөніндегі лицензиаттың акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
3) лицензиаттың барлық қызмет түрі (шағын түрлері) немесе өзгеріс енгізілуі және (немесе) алынып тасталуы тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың жоқ болуы жөніндегі кепілдеме-хат;
4) лицензиаттың жеке шотындағы "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-ның есепке алу жүйесіндегі жеке шоттар мен барлық қосалқы шоттарды жабу туралы шотындағы "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-ның хаты немесе лицензиаттың атына ашылған жеке шотқа "жоғалған клиент" мәртебесін беру туралы Орталық депозитарийдің ақпараты;

12. При добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменении наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключении вида (подвида) деятельности лицензиат на основании решения общего собрания акционеров в течение тридцати календарных дней после исполнения всех обязательств по всем видам (подвидам) деятельности (в случае добровольного обращения в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии) или виду (подвиду) деятельности, подлежащему изменению и (или) исключению, обращается в уполномоченный орган с заявлением на прекращение действия лицензии в связи с добровольным обращением в уполномоченный орган, изменение наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. Информация о добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменении наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключении вида (подвида) деятельности публикуется лицензиатом в периодических печатных изданиях на казахском и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан не позднее шестидесяти календарных дней до даты подачи заявления в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2).
14. Заявление на прекращение действия лицензии в связи с добровольным обращением в уполномоченный орган, изменение наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности, подписанное первым руководителем лицензиата, представляется в уполномоченный орган по форме согласно приложению 5 к Правилам. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
2) решение общего собрания акционеров лицензиата о добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменении наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключении вида (подвида) деятельности;
3) письмо - гарантия лицензиата об отсутствии обязательств и действующих договоров по всем видам (подвидам) деятельности или виду (подвиду) деятельности, подлежащим изменению и (или) исключению;
4) письмо АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о закрытии в системе учета центрального депозитария лицевого счета и всех субсчетов на лицевом счете лицензиата или информация от АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о присвоении лицевому счету, открытому на имя лицензиата, статуса "потерянный клиент";

5) депозитарлық қызмет көрсету шартын, ағымдағы шот шартын және факсимилді хабарлама түріндегі операциялық құжаттарды қабылдау және беру шартын (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде) бұзу туралы "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-ның хаты;
6) барлық қызмет түрі (шағын түрлері) (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде) немесе өзгеріс енгізілуі және (немесе) алынып тасталуы тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша "Қазақстан қор биржасы" АҚ-ның алдында берешектің жоқтығы туралы "Қазақстан қор биржасы" АҚ-ның хаты;
7) өтініш жіберген күннің алдындағы күні жасалған бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба. Бухгалтерлік балансқа түсіндірме жазбада кредиторлық берешек сомасын және олардың туындау негіздемелерін көрсете отырып, лицензиаттың кредиторлары туралы (олар бар болса) ақпарат жарияланады.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшалары трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын лицензиатқа қолданылмайды.
Қызмет түрінің (шағын түрінің) атауы өзгерген кезде лицензиат Қағидалардың 2-тармағының 10) және 16) тармақшаларында көрсетілген қосымша құжаттарды береді.
Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түрін алып тастаған не ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түрінің атауы ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түріне өзгерген жағдайда ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осы тармақта көзделген құжаттармен бірге ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкінің, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкінің және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушысының (осындай бар болса) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау-өткізу актісін береді.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органға қызметтің шағын түрін алып тастауға немесе өзгертуге өтініш берген күнге дейін атауынан "ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры" деген сөздерді және (немесе) "ЕЖЗҚ" деген аббревиатураларды алып тастау бөлігінде мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы активтері мен міндеттемелерді бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8810 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 216 қаулысымен (бұдан әрі – № 216 қаулы) бекітілген Ерікті зейнетақы жарналарын тарту, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті және мәжбүрлеп таратуын жүргізу, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерді беру құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияны ерікті қайтару, және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияның және бағалы қағаздар нарығында қызметтің басқа түрлерін жүзеге асыруға берілген лицензияның негізінде жүзеге асыратын қызметі бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттарының жоқ екендігін растайтын құжаттардың тізбесін белгілеу қағидаларының 4-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш жасау № 216 қаулыға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

5) письмо АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о расторжении договора депозитарного обслуживания, договора текущего счета и договора о приеме и выдаче операционных документов в виде факсимильных сообщений (при добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии);
6) письмо АО "Казахстанская фондовая биржа" об отсутствии задолженности перед АО "Казахстанская фондовая биржа"" по всем видам (подвидам) деятельности (в случае добровольного обращения в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии) или виду (подвиду) деятельности, подлежащему, изменению и (или) исключению;
7) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, составленные на день, предшествующему дню направления заявления. В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу раскрывается информация о кредиторах лицензиата (при их наличии) с указанием сумм кредиторской задолженности и основаниях их возникновения.
Подпункты 4), 5) и 6) настоящего пункта не распространяются на лицензиата, который осуществляет трансфер-агентскую деятельность.
При изменении наименования вида (подвида) деятельности лицензиат представляет дополнительно документы, указанные в подпунктах 10) и 16) пункта 2 Правил.
В случае исключения подвида деятельности по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов либо изменения наименования подвида деятельности по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов на подвид деятельности по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов добровольный накопительный пенсионный фонд вместе с документами, предусмотренными настоящим пунктом, представляет в уполномоченный орган акт приема - передачи пенсионных активов и обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд, подписанный первыми руководителями добровольного накопительного пенсионного фонда, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда и управляющего инвестиционным портфелем добровольного накопительного пенсионного фонда (при наличии такового) или лицами, их замещающими.
До даты подачи в уполномоченный орган заявления на исключение или изменение подвида деятельности добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляет государственную перерегистрацию в части исключения из наименования слов "добровольный накопительный пенсионный фонд" и (или) аббревиатуры "ДНПФ", а также перевод пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, предусмотренном главой 4 Правил добровольного возврата лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, проведения добровольной и принудительной ликвидации добровольных накопительных пенсионных фондов, а также передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, и установления перечня документов, подтверждающих отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств и действующих договоров по деятельности, осуществляемой на основании лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов и лицензии на осуществление других видов деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 216, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8810 (далее - постановление № 216).
Добровольное обращение в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов осуществляется в соответствии с постановлением № 216.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2); от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

14-1. Лицензия қайта ресімделген кезде лицензиат Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтініш ұсынады.
Бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыруға берілетін лицензияны қайта ресімдеу Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 109 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
15. Қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгертуге және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастауға өтінішті Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген, заңнаманың талаптарына сәйкес ресімделген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті орган қарастырады.
Уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беруге байланысты лицензияның қолданылуын тоқтатуға өтінішті Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген, заңнаманың талаптарына сәйкес ресімделген құжаттарды алған күннен бастап үш ай ішінде уәкілетті орган қарастырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 109 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
16. Лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беру:
1) Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген толық құжаттар пакетін ұсыну;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келуі;
3) қызмет түрінің (шағын түрінің) барлық түрлері (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде) немесе өзгертуге және (немесе) алып тастауға тиіс қызметтің түрі (шағын түрі) бойынша міндеттемелердің жоқ екендігі талаптарын орындаған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 109 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
17. Лицензиат Қағидалардың 16-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті орган осындай лицензиатқа ескертулерді көрсете отырып жазбаша жауап жібереді. Лицензиат өтінішті қайталап берген кезде уәкілетті органның оны қарау мерзімі оны қайталап берген күнінен басталады.
18. Егер лицензия қағаздағы нысанда берілсе, лицензиат уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру (қайта ресімдеу) туралы хатын алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға бұрынғы лицензияның түпнұсқасын қайтарады.

14-1. При переоформлении лицензии лицензиат представляет в уполномоченный орган заявление по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Переоформление лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг производится по основаниям и в порядке, установленным Законом о разрешениях и уведомлениях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Заявление на изменение наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней с даты получения документов, указанных в пункте 14 Правил, оформленных в соответствии с требованиями законодательства.
Заявление на прекращение действия лицензии в связи с добровольным обращением в уполномоченный орган рассматривается уполномоченным органом в течение трех месяцев с даты получения документов, указанных в пункте 14 Правил, оформленных в соответствии с требованиями законодательства.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2).
16. Добровольное обращение в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменение наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности производится при выполнении следующих условий:
1) представление полного пакета документов, указанных в пункте 14 Правил;
2) соответствие предоставленных документов законодательству Республики Казахстан;
3) отсутствие обязательств по всем видам (подвидам) деятельности (в случае добровольного обращения в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии) или виду (подвиду) деятельности, подлежащему изменению и (или) исключению.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 109 (порядок введения в действие см. п. 2).
17. В случае невыполнения лицензиатом условий, предусмотренных пунктом 16 Правил, уполномоченный орган направляет данному лицензиату письменный ответ с указанием замечаний. При повторном представлении лицензиатом заявления исчисление срока его рассмотрения уполномоченным органом начинается с даты его повторного представления.
18. Лицензиат после получения письма уполномоченного органа о выдаче (переоформлении) лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг в течение 10 (десяти) рабочих дней возвращает уполномоченному органу оригинал прежней лицензии, если лицензия выдана в бумажной форме.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздер бойынша және соттың бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясы бар заңды тұлғаны лицензиядан айыруға байланыссыз негіздер бойынша тарату туралы шешімі бойынша жүргізіледі.
Уәкілетті орган қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады немесе лицензиатты лицензиядан айырады.
20. Уәкілетті органның қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе лицензиядан айыру туралы шешімі лицензиатқа орындау үшін көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде жіберіледі.
Уәкілетті органның инвестициялық портфельді басқарушы лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру немесе лицензиясынан айыру туралы шешімі орындау үшін бір мезгілде инвестициялық портфельді басқарушыға және осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің шоттары ашылған кастодиандарға көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде жіберіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 258 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе лицензиядан айыру (оның ішінде қызметтің жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша) туралы ақпаратты уәкілетті органның лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе лицензиядан айыру туралы шешімін алған күннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсына жариялайды.
22. Лицензиясының қолданылуы, оның ішінде қызметтің жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша тоқтата тұрылған лицензиат ай сайын әр айдың оныншы күнінен кешіктірмей (лицензияның қолданылуы жаңартылған не лицензияны тоқтата тұру мерзімі аяқталған күнге дейін) уәкілетті органға өзінің анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі жүргізген іс-шаралары туралы хабарлайды.
23. Лицензиат уәкілетті органның қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензиядан айыру туралы шешімін алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей лицензиат уәкілетті органға лицензияның түпнұсқасын қайтарады.

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
19. Приостановление действия лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг производится по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Лишение лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг производится по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан и по решению суда о ликвидации юридического лица, обладающего лицензией на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, по основаниям не связанным с лишением лицензии.
Уполномоченный орган приостанавливает действие или лишает лицензиата лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности.
20. Решение уполномоченного органа о приостановлении действия или лишении лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности направляется для исполнения лицензиату в письменном виде в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия указанного решения.
Решение уполномоченного органа о приостановлении действия или лишении лицензии управляющего инвестиционным портфелем направляется для исполнения одновременно управляющему инвестиционным портфелем и кастодианам, у которых открыты счета клиентов данного управляющего инвестиционным портфелем, в письменном виде в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия указанного решения.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 258 (вводится в действие с 01.03.2017).
21. Информация о приостановлении действия или лишении лицензии (в том числе по отдельным видам (подвидам) деятельности) публикуется лицензиатом на его интернет-ресурсе не позднее двух рабочих дней после получения решения уполномоченного органа о приостановлении действия или лишении лицензии.
22. Лицензиат, действие лицензии у которого приостановлено, в том числе по отдельным видам (подвидам) деятельности, ежемесячно не позднее десятого числа каждого месяца (до даты возобновления действия лицензии либо окончания срока приостановления лицензии) уведомляет уполномоченный орган о мероприятиях, проведенных им по устранению выявленных нарушений.
23. Не позднее десяти рабочих дней после получения лицензиатом решения уполномоченного органа о лишении лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, лицензиат возвращает оригинал лицензии в уполномоченный орган.

Уәкілетті органның қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензиядан айыру туралы шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде оған қатысты көрсетілген шешім қабылданған заңды тұлға қызметтің барлық түрлері бойынша немесе өзі лицензиядан айырылған қызметтің түрлері (шағын түрлері) бойынша шарттардың барлық міндеттемелерін орындайды және уәкілетті органға Қағидалардың 14-тармағы 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру және олардан
айыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығындағы қызмет түрлерін (шағын түрін) көрсету)
________________________________________________________________________
жүзеге асыру құқығына лицензия беруді сұраймын.
Өтініш беруші туралы мәлімет:
1. Орналасқан жері_______________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі)
_______________________________________________________________________
(телефон, факс нөмірі)
2. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәлімет (Қазақстан Республикасының
бейрезиденті-заңды тұлға үшін), бизнес – сәйкестендіру нөмірі (бар болса):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен
парақтардың саны:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Өтініш беруші өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне,
сонымен қатар уәкілетті органға өтінішті қарауына байланысты сұратылатын қосымша
ақпарат пен құжаттарды уақтылы ұсынатынын растайды.
Өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
___________________________
(күні және қолы)
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру
және олардан айыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Акционер (қатысушы) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін) ___________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)

В течение 90 (девяноста) календарных дней с даты получения решения уполномоченного органа о лишении лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, юридическое лицо, в отношении которого принято данное решение, исполняет все обязательства по договорам по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, по которым оно лишено лицензии, и представляет в уполномоченный орган документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6) и 7) пункта 14 Правил.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на
осуществление профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Форма
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В___________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
____________________________
(полное наименование заявителя)
Заявление
Прошу выдать лицензию на право осуществления_____________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать вид (подвиды) деятельности на рынке ценных бумаг)
Сведения о заявителе:
1. Место нахождения______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома)
________________________________________________________________________________
(номер телефона, факса)
2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) (для юридического лица –
нерезидента Республики Казахстан), бизнес-идентификационный номер (при наличии):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заявитель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации),
а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной
информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Заявитель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, уполномоченного на подачу заявления)
__________________________
(дата и подпись)
Приложение 2
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на осуществление
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20 __ жылғы "___" __________
1. Акционер (қатысушы):
________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
2. Орналасқан жері және нақты мекенжайы__________________________________
(пошта индексі, қаласы,
________________________________________________________________________
көшесі, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы (ол бар болса)
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәлімет (Қазақстан Республикасының
бейрезиденті-заңды тұлға үшін)_____________________________________________
________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі мен берілген күні, кім берген)
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)___________________________________
5. Қызмет түрі ___________________________________________________________
________________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлерін көрсету)
6. Қазақстан Республикасының резиденті не бейрезиденті (қажеттінің астын сызу
керек):
________________________________________________________________________
7. Акционерге тиесілі дауыс беруші акциялар санының өтініш берушінің дауыс беруші
акцияларының жалпы санына пайыздық арақатысы немесе өтініш берушінің жарғылық
капиталына қатысу үлесі:
________________________________________________________________________
8. Өтініш берушілердің акцияларына ақы төлеуге ақша енгізу алдында өтініш
берушінің акционері (қатысушы) меншікті капитал мөлшері (өтініш берушінің
жарғылық капиталына қатысу үлесі) және өтініш берушінің акциялары үшін ақы төлеу
сомасы (өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі):
________________________________________________________________________
9. Акционер, қатысушы ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне өтініш
берушінің акционері (қатысушысы) қатысуы жөніндегі мәліметтер:
Толық атауы
Орналасқан жері
Дауыс беруші акцияларының пайызы не жарғылық капиталына қатысу үлесі
Негізгі қызмет түрі
1
2
3
4
10. Ұйымдардың толық атауы, орналасқан жері көрсетілген өтініш берушінің акционері
(қатысушы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер,
концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сведения об акционере (участнике) (для юридического лица)
________________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
на "___" __________ 20 __ года
1. Акционер (участник):
________________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
2. Место нахождения и фактический адрес___________________________________________
(почтовый индекс, город,
________________________________________________________________________________
улица, номер телефона, адрес электронной почты (при ее наличии)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) (для юридического лица-
нерезидента Республики Казахстан)_________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии) ___________________________________
5. Вид деятельности_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Резидент или нерезидент Республики Казахстан (нужное подчеркнуть):
________________________________________________________________________________
7. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя, принадлежащих
акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или доля участия в уставном капитале заявителя:
________________________________________________________________________________
8. Размер собственного капитала акционера (участника) заявителя перед внесением денег в
оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя) и сумма, внесенная
в оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя):
________________________________________________________________________________
9. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в создании и деятельности иных
юридических лиц в качестве участника, акционера:
Полное наименование
Место нахождения
Процент голосующих акций либо доля участия в уставном капитале
Основной вид деятельности
1
2
3
4
10. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах,
концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует акционер (участник) заявителя,
с указанием полных наименований, места нахождения организаций:
________________________________________________________________________________

11. Осы қосымшаның 9 және 10-тармақтарына сәйкес көрсетілмеген, бірақ Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес сондай болып табылатын акционер (қатысушы),
өтініш берушінің басқа үлестес тұлғалары туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________
12. Өтініш беруші акционерінің (қатысушының) басшысы туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__жылғы "___" _________________
Өтініш беруші акционерінің (қатысушының) басшысының қолы
________________________________________________________________________
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру және олардан
айыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Акционер (қатысушы) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін) __________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20 __ жылғы "___" ___________
1. Акционер (қатысушы)
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2. Туған күні
________________________________________________________________________
3. Азаматтығы
________________________________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (шетелдіктер, азаматтығы жоқ
адамдар үшін) _____________________________________________
________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берген)
5. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________
________________________________________________________________________
6. Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы _________________________________
(пошта индексі, облысы, қаласы,
________________________________________________________________________
ауданы, көшесі, үйінің, кеңсенің нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)

11. Сведения о других аффилированных лицах акционера (участника), заявителя, не
указанных в соответствии с пунктами 9 и 10 настоящего приложения, но являющихся
таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
12. Сведения о руководителе акционера (участника) заявителя:
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________________ 20___ года
Подпись руководителя акционера (участника) заявителя
_________________________________
Приложение 3
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на осуществление
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сведения об акционере (участнике) (для физического лица)
________________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
на "___" ___________ 20 __ года
1. Акционер (участник)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Дата рождения ________________________________________________________________
3. Гражданство __________________________________________________________________
4. Данные документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц без гражданства)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
5. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)__________________________
_______________________________________________________________________________
6. Место жительства и юридический адрес___________________________________________
(почтовый индекс, область,
________________________________________________________________________________
город, район, улица, номер дома, офиса, адрес электронной почты)

7. Телефон нөмірі (қаланың коды, үй және жұмыс) ____________________________
8. Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Осы тармақта бүкіл еңбек қызметi (сондай-ақ басқару органында мүшелігі), оның
iшiнде жоғарғы оқу орнын аяқтаған сәттен бастап, сондай-ақ еңбек қызметін жүзеге
асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, қаржы ұйымын тіркеу орнын көрсете отырып)
Лауазымы
Тәртіптік жазасының болуы
Лауазымынан босату себептері
1
2
3
4
5
6

7. Номер телефона (код города, рабочий и домашний)__________________________________
8. Сведения о трудовой деятельности
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности (также членстве в
органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, а также
период, в течение которого трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации финансовой организации, в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6

9. Акционерге тиесілі дауыс беруші акциялар санының өтініш берушінің дауыс беруші акцияларының жалпы санына пайыздық арақатысы немесе өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі:
________________________________________________________________________
10. Өтініш берушілердің акцияларына ақы төлеуге ақша енгізу алдында өтініш берушінің акционері (қатысушы) меншікті капитал мөлшері (өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі) және өтініш берушінің акциялары үшін ақы төлеу сомасы (өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі):
________________________________________________________________________
11. Қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне өтініш беруші акционердің (қатысушының) қатысуы жөніндегі мәліметтер:
Толық атауы
Орналасқан жері
Дауыс беруші акцияларының пайызы не жарғылық капиталына қатысу үлесі
Негізгі қызмет түрі
1
2
3
4

9. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя,
принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или доля
участия в уставном капитале заявителя:
________________________________________________________________________________
10. Размер собственных средств акционера (участника) заявителя перед внесением денег в
оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя) и сумма, внесенная
в оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя):
________________________________________________________________________________
11. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в создании и деятельности иных
юридических лиц в качестве участника, акционера:
Полное наименование,
Место нахождения
Процент голосующих акций либо доля участия в уставном капитале
Основной вид деятельности
1
2
3
4

12. Осы қосымшаның 11-тармағында көрсетілмеген, бірақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сондай болып табылатын өтініш берушінің акционері (қатысушысы) басқа үлестес тұлғалары туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________
Осы ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделдің болуын растаймын.
Дербес деректерді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Акционердің (қатысушының) қолы _______________________
20___ жылғы "_____" _______________
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру және олардан
айыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының елтаңбасы
Уәкілетті органның толық атауы
Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға
Лицензия
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Лицензияның нөмірі _______ берілген күні ___ жылғы "__" _________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________ берілген.
(лицензиаттың толық атауы)
Осы лицензия бағалы қағаздар нарығында мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыру
құқығын береді:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Алғаш алынған бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензиялар
туралы деректер:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары) _______________________________
Мөр орны
Алматы қаласы
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру және олардан
айыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Уәкілетті органға ерікті жүгінуге байланысты лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгертуге және (немесе) қызметтің түрін (шағын түрін) алып тастауға өтініш

12. Сведения о других аффилированных лицах акционера (участника) заявителя, не
указанных в пункте 11 настоящего приложения, но являющихся ими в соответствии с
законодательством Республики Казахстан:
_______________________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и
полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подпись акционера (участника) _______________________
"_____" _______________ 20___ года
Приложение 4
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на осуществление
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Герб Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
Номер лицензии _________________ дата выдачи "___" ______года
Выдана ________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(полное наименование лицензиата)
Настоящая лицензия дает право на осуществление следующих видов деятельности на рынке ценных бумаг:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Данные о лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, полученной впервые:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя)
____________________________________
Место печати
город Алматы
Приложение 5
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на осуществление
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лицензиаттың атауы)
акционерлерінің жалпы жиналысының
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(өткізу орны)
_____ жылғы "__" _____________ № ____ шешіміне сәйкес
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген 20__ жылғы "_"_____
№_____лицензияның қолданылуын тоқтата тұруын,
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген
20__жылғы "__" ________ № ______ лицензиядан төмендегі қызметтің
түрін (шағын түрін) өзгертуін:
_______________________________________________________________________,
(қызмет түрінің (шағын түрінің) атауы)
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген
20__жылғы "__"________№_____лицензиядан төмендегі қызметтің түрін (шағын
түрін) алып тастауын:
_______________________________________________________________________,
(қызмет түрінің (шағын түрінің) атауы)
жүзеге асыруды (керегін таңдап алу) сұрайды.
Лицензиат өтінішпен қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ
өтінішті қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың
уәкілетті органға уақтылы берілуін растайды.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша
дана және парақ санын көрсету керек):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Лицензиаттың атқарушы органының басшысының не өтініш беруге уәкілетті тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып)
________________________________________________________________________
______________________________ _________________________________
(қолы)                               (күні)
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызметті жүзеге асыруға
лицензиялар беру, оларды
тоқтата тұру және олардан
айыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Өтініш

Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Заявление на прекращение действия лицензии в связи с добровольным
обращением в уполномоченный орган, изменение наименования вида (подвида)
деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование лицензиата)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров
№ __________ от "___" ___________ _________ года,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(место проведения)
осуществить (нужное выбрать)
прекращение действия лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг от
"____" _______________ 20___ года № ______,
изменение следующего вида (подвида) деятельности в лицензии на осуществление
деятельности на рынке ценных бумаг от "____" ________ 20___ года № _____:
_______________________________________________________________________________,
(наименование вида (подвида) деятельности)
исключение следующего вида (подвида) деятельности из лицензии на осуществление
деятельности на рынке ценных бумаг от "___" _________ 20___ года № _____:
_______________________________________________________________________________.
(наименование вида (подвида) деятельности)
Лицензиат подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов и
информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа лицензиата
либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов)
________________________________________________________________________________
______________________________ ________________________________
(подпись)                         (дата)
Приложение 6
к Правилам выдачи, приостановления
и лишения лицензий на осуществление
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
___________________________________________________________________
(лицензияны қайта ресімдеу себебін көрсету керек)
байланысты
________________________________________________________________
(лицензияның атауын көрсету керек)
лицензияны қайта ресімдеуді сұраймын.
Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен парақтардың
саны
________________________________________________________________________
Өтініш беруші өтінішпен қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-
ақ өтінішті қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың
уәкілетті органға уақтылы берілуін растайды.
Өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Өтініш берушінің атқарушы органының басшысының не өтініш беруге уәкілетті
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттарды қоса бере
отырып)
_______________________________________________________________________
______________________________ ________________________________
(қолы)                         (күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 25 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру үшін лицензиялар берудің талаптары мен тәртібі туралы қағидаларды бекіту туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 87 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7534 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 19 маусымда № 330-335 (27409) жарияланған).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 235 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8009 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 21 қарашада № 763-767 (27839) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 7-тармағы.

Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В ________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(полное наименование заявителя)
Заявление
Прошу переоформить лицензию
________________________________________________________________________________
(указать наименование лицензии)
в связи__________________________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них
_______________________________________________________________________________-
Заявитель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации),
а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной
информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Заявитель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа заявителя
либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов)
_______________________________________________________________________________
______________________________ ____________________________________
(подпись)                               (дата)
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 февраля 2014 года № 25
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан, утративших
силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 87 "Об утверждении Правил об условиях и порядке выдачи лицензий для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7534, опубликованное 19 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 191-192 (27010-27011).
2. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 235 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8009, опубликованным 22 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 404-405 (27223-27224).

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 6 тамызда № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 32-тармағы.

3. Пункт 32 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованным 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490).