Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 сәуірде № 9375 тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы активтерінің қаржылық есептілігін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету» қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы» 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 тіркелген, 2013 жылғы 31 қазанда «Заң газеті» газетінде № 163 (2364) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету» қаржылық есептілік стандартында:
7-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Қор қаржы активтерін мынадай санаттар бойынша жіктейді:
1) амортизацияланған құны бойынша бағаланатындар;
2) әділ құны бойынша бағаланатындар.
Қордың қаржы активтерін осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген санаттардың біріне жатқызу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9274 тіркелген) бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Бағалау қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Қаржы активтері бойынша дисконт немесе сыйлықақы пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі қолданыла отырып амортизацияланады.»;
12-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша дисконттың немесе сыйлықақының амортизациясы күн сайынғы негізде жүзеге асырылады.»;
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Амортизацияланған құны бойынша бағаланатындар» санатында есепке алынатын қаржы активтерінің құнсыздану сомасы Бағалау қағидаларына сәйкес айқындалады.».

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2014 года № 9375.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.2
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и в целях совершенствования финансовой отчетности пенсионных активов в едином накопительном пенсионном фонде и добровольных накопительных пенсионных фондах Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765, опубликованное 31 октября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 163 (2538) следующие изменения и дополнение:
в Стандарте финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденном указанным постановлением:
пункт 7 исключить;
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Фонд классифицирует финансовые активы по следующим категориям:
1) оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) оцениваемые по справедливой стоимости.
Отнесение финансовых активов фонда в одну из двух категорий, предусмотренных в части первой настоящего пункта, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9274), (далее – Правила оценки).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Дисконт или премия по финансовым активам амортизируется с применением метода эффективной ставки процента.";
в пункте 12:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Амортизация дисконта или премии по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости осуществляется на ежедневной основе.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Сумма обесценения финансовых активов, учитываемых в категории "оцениваемые по амортизированной стоимости", определяется в соответствии с Правилами оценки.".

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының үшінші, он екінші және он үшінші абзацтары 2013 жылғы 11 қарашадан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Осы қаулының 1-тармағының төртінші – оныншы абзацтар аралығы 2014 жылғы 1 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                          Қ. Келімбетов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр Б. Сұлтанов
2014 жылғы 31 наурыз

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Действие абзацев третьего, двенадцатого и тринадцатого пункта 1 настоящего постановления распространяется на отношения, возникшие с 11 ноября 2013 года.
Действие абзацев с четвертого по десятый пункта 1 настоящего постановления распространяется на отношения, возникшие с 1 апреля 2014 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр
Б.Султанов
31 марта 2014 года