Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының 2014 жылғы 15 сәуірдегі № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 мамырда № 9419 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 14 қазандағы № 12 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014.10.14 № 12 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 шілдедегі Заңының 7-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 29-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптары бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан әрі – Агенттік) Төрағасының 2013 жылғы 12 қазандағы № 333 (Нормативтік құқықтық актілердi мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8905 болып тіркелген, 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 20 (27641) «Казахстанская правда»; 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 20 (28244) «Егемен Қазақстан» газеттерінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Агенттіктің Кадрлар басқармасы Агенттіктің Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаментімен бірлесе отырып, осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін және оның Қазақстан Республикасы заңнамасымен бекітілген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Агенттіктің Кадрлар басқармасы осы бұйрықты Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдарының және Қаржы полициясы академиясының мәліметіне жеткізсін.
5. Агенттік департаменттерінің, дербес басқармаларының, аумақтық органдарының және Қаржы полициясы академиясының бастықтары осы бұйрықты қатаң басшылыққа алсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Р. Түсіпбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
қызмет істері агенттігінің Төрағасы
_____________________ А. Байменов
2014 жылғы «___» ______________
Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігі (қаржы полициясы)
Төрағасының 2014 жылғы 15 сәуірдегі
№ 140 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы
органдары мен мекемелері қызметкерлерінің
лауазымдары үшін біліктілік талаптары

Об утверждении квалификационных требований для должностей сотрудников органов и учреждений финансовой полиции Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) от 15 апреля 2014 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2014 года № 9419. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 14 октября 2014 года № 12
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 14.10.2014 № 12 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2002 года «Об органах финансовой полиции Республики Казахстан», пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования для должностей сотрудников органов и учреждений финансовой полиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство) от 12 октября 2013 года № 333 «Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов финансовой полиции Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8905, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 30 января 2014 года № 20 (27641); «Егемен Қазақстан» от 30 января 2014 года № 20 (28244).
3. Управлению кадров Агентства совместно с Департаментом правового обеспечения и международного сотрудничества Агентства обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Управлению кадров Агентства довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений Агентства, территориальных органов и Академии финансовой полиции.
5. Начальникам департаментов, самостоятельных управлений Агентства, территориальных органов и Академии финансовой полиции строго руководствоваться настоящим приказом.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Р. Тусупбеков
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
___________________ А. Байменов
«____» _______________ 2014 года
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
от 15 апреля 2014 года № 140
Квалификационные требования для должностей
сотрудников органов и учреждений финансовой полиции
Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптары (бұдан әрі – біліктілік талаптары) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 29-бабының 3-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Біліктілік талаптары үш топқа бөлінді және оларға кіретін лауазымдарды атқаруға үміттенетін азаматтарға қойылады.
Бірінші топқа Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан әрі – Агенттік) қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Екінші топқа аумақтық қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Үшінші топқа Қаржы полициясы академиясы қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
3. Лауазымдар топтарында еңбек өтілі бойынша лауазымдарға қойылатын талаптарға сәйкес топшалар айқындалады.
4. Басшы лауазымдарына кірмейтін лауазымдарға басшы қызметтердегі еңбек өтілінің бар болуы талап етілмейді. Ғылыми немесе жоғары академиялық дәреженің бар болуы Қаржы полициясы академиясының лауазымдарын атқаруға басым құқық болып табылады.
5. Кәсіби даярлығы жоғары, өзіндік білімі немесе белгілі бір мамандықтар бойынша едәуір жұмыс тәжірибесі бар тұлғалар осы біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілін ескерместен, Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары мен мекемелеріне Агенттік Төрағасының келісімі бойынша қызметке тағайындалуы мүмкін.
6. Бірінші топтағы қаржы полициясы органдарының лауазымдарына келесі біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топша үшін (аппарат басшысы (C-FP-1)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде тоғыз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл қызмет өтілінің, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде он жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің, немесе мемлекеттік органдардағы жұмысы кемінде он бір жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он екі жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде алты жыл жұмыс өтілінің болуы;

1. Квалификационные требования для должностей сотрудников органов и учреждений финансовой полиции Республики Казахстан (далее – квалификационные требования) разработаны в реализацию пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе».
2. Квалификационные требования разделены на три группы и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие отнесенных к ним должностей.
К группе один относятся должности сотрудников Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее – Агентство).
К группе два относятся должности сотрудников территориальных органов финансовой полиции.
К группе три относятся должности сотрудников Академии финансовой полиции.
3. В группах должностей выделяются подгруппы в соответствии с требованиями к должностям, предъявляемыми по стажу.
4. К должностям, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не требуется. Приоритетным правом для занятия должностей в Академии финансовой полиции является наличие ученой или высшей академической степени.
5. Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности в органы и учреждения финансовой полиции Республики Казахстан по согласованию с Председателем Агентства.
6. К должностям группы один в органах финансовой полиции устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) для подгруппы один (руководитель аппарата (C-FP-1)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее девяти лет стажа службы в органах финансовой полиции, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;

2) екінші топша үшін (департамент бастығы (C-FP-2)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде сегіз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл қызмет өтілінің, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде тоғыз жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл, немесе мемлекеттік органдарда кемінде он жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он бір жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы;
3) үшінші топша үшін (аппарат басшысының орынбасары, департамент бастығының бірінші орынбасары, департамент бастығының орынбасары, Агенттіктің басқарма бастығы, орталық органның бірінші басшысының кеңесшісі (C-FP-3)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде жеті жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бір жыл қызмет өтілінің, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде сегіз жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, немесе мемлекеттік органдарда кемінде тоғыз жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы;
4) төртінші топша үшін (Агенттік департаментінің басқарма бастығы, басқарма бастығының орынбасары (C-FP-4)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғарғы кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде бес жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде алты жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде жеті жыл еңбек өтілінің, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;

2) для подгруппы два (начальник департамента (C-FP-2)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее восьми лет стажа службы в органах финансовой полиции, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее девяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
3) для подгруппы три (заместитель руководителя аппарата, первый заместитель начальника департамента, заместитель начальника департамента, начальник управления Агентства, советник первого руководителя центрального органа (C-FP-3)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее семи лет стажа службы в органах финансовой полиции, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее восьми лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее девяти лет стажа в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
4) для подгруппы четыре (начальник управления департамента, заместитель начальника управления Агентства (C-FP-4)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее пяти лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее шести лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее семи лет стажа в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;

5) бесінші топша үшін (Агенттік департаментінің басқарма бастығының орынбасары, департаментінің бөлім бастығы, басқармасының бөлім бастығы (C-FP-5)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде төрт жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде бес жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде алты жыл еңбек өтілінің, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл жұмыс өтілінің болуы;
6) алтыншы топша үшін (департаменттің бөлім бастығының орынбасары, департамент басқармасының бөлім бастығы, орталық органның бірінші басшысының көмекшісі (C-FP-6)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде үш жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде жеті жыл жұмыс өтілінің болуы;
7) жетінші топша үшін (аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (инспектор) (C-FP-7)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде екі жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде үш жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде төрт жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің, немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс негізінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдің жоғары оқу орындарында шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;

5) для подгруппы пять (заместитель начальника управления департамента, начальник отдела департамента, начальник отдела управления Агентства (C-FP-5)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее четырех лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее пяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее шести лет стажа в государственных органах, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
6) для подгруппы шесть (заместитель начальника отдела департамента, начальник отдела управления департамента, помощник первого руководителя центрального органа (C-FP-6)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее трех лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее четырех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее пяти лет стажа в государственных органах, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
7) для подгруппы семь (старший следователь (инспектор) по особо важным делам (C-FP-7)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее двух лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее трех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее четырех лет стажа в государственных органах, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо не менее трех лет стажа в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;

8) сегізінші топша үшін (аға тергеуші, аға инспектор (C-FP-8)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде бір жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде екі жыл қызмет өтілінің болуы, немесе мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің, немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс негізінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдің жоғары оқу орындарында шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы;
9) тоғызыншы топша үшін (тергеуші, инспектор (С-FP-9)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
10) оныншы топша үшін (кіші инспектор (C-FP-10)):
білімі - арнайы орта, техникалық және кәсіби, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
7. Қаржы полициясы органдарындағы екінші топтағы лауазымдарға келесі біліктілік талаптары қойылады:
1) бірінші топша үшін (аумақтық орган басшысы (C-FPO-1)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде тоғыз жыл, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда кемінде екі жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде он жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде он бір жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы тиіс;

8) для подгруппы восемь (старший следователь, старший инспектор (C-FP-8)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее одного года стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее двух лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее трех лет стажа в государственных органах, либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо не менее двух лет стажа в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
9) для подгруппы девять (следователь, инспектор (C-FP-9)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
10) для подгруппы десять (младший инспектор (C-FP-10)):
образование – среднее специальное, техническое и профессиональное, после среднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности.
7. К должностям группы два в органах финансовой полиции устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) для подгруппы один (руководитель территориального органа (C-FPO-1)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее девяти лет стажа службы в органах финансовой полиции, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее десяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;

2) екінші топша үшін (аумақтық орган басшысының орынбасары (C-FPO-2)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде сегіз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда кемінде бір жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде тоғыз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде он жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы;
3) үшінші топша үшін (аумақтық орган басқармасының бастығы (С-FPO-3)):
білімі – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде бес жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде алты жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде жеті жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;
4) төртінші топша үшін (аумақтық органның басқарма бастығының орынбасары, аумақтық орган бөлімінің бастығы (С-FPO-4)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде төрт жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде бес жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде алты жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл жұмыс өтілінің болуы;

2) для подгруппы два (заместитель руководителя территориального органа (C-FPO-2)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее восьми лет стажа службы в органах финансовой полиции, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее девяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях либо не менее десяти лет стажа в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
3) для подгруппы три (начальник управления территориального органа (С-FPO-3)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее пяти лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее шести лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее семи лет стажа в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
4) для подгруппы четыре (заместитель начальника управления территориального органа, начальник отдела территориального органа (C-FPO-4)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее четырех лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее пяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее шести лет стажа в государственных органах, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

5) бесінші топша үшін (аумақтық органның бөлім бастығының орынбасары, аумақтық орган басқармасының бөлім бастығы (С-FPO-5)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде үш жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде жеті жыл жұмыс өтілінің болуы;
6) алтыншы топша үшін (аумақтық органның басқарма бастығының орынбасары, аумақтық органның бөлімше бастығы (С-FPO-6)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
қаржы полициясы органдарында кемінде екі жыл, немесе құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде үш жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде төрт жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде алты жыл жұмыс өтілінің болуы;
7) жетінші топша үшін (аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (инспектор) (С-FPO-7)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде екі жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы;
8) сегізінші топша үшін (аға тергеуші, аға инспектор (С-FPO-8)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде бір жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;

5) для подгруппы пять (заместитель начальника отдела территориального органа начальник отдела управления территориального органа (С-FPO-5)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее трех лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее четырех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее пяти лет стажа в государственных органах, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
6) для подгруппы шесть (заместитель начальника отдела управления территориального органа, начальник отделения территориального органа (С-FPO-6)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее двух лет стажа службы в органах финансовой полиции, либо не менее трех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее четырех лет стажа в государственных органах, либо не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
7) для подгруппы семь (старший следователь (инспектор) по особо важным делам (C-FPО-7)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее двух лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее трех лет стажа в государственных органах, либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
8) для подгруппы восемь (старший следователь, старший инспектор (C-FPО-8)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее одного года стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее двух лет стажа в государственных органах, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

9) тоғызыншы топша үшін (тергеуші, инспектор (C-FPO-9)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
10) оныншы топша үшін (кіші инспектор, жүргізуші-қызметкер (C-FPO-10)):
білімі – орта;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
8. Қаржы полициясы органдарындағы үшінші топтағы лауазымдарға келесі біліктілік талаптары қойылады:
1) бірінші топша үшін (академия бастығы (C-FPU-1)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім, бағыт бойынша ғылыми докторы дәрежесінің немесе жоғары академиялық дәрежесінің бар болуы;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде он жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде он жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он екі жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде алты жыл жұмыс өтілінің болуы;
2) екінші топша үшін (академия бастығының орынбасары (C-FPU-2)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі (оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша ғылыми немесе жоғары академиялық дәрежесінің бар болуы міндетті);
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде тоғыз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде тоғыз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде төрт жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он бір жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы;

9) для подгруппы девять (следователь, инспектор (C-FPО-9)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
10) для подгруппы десять (младший инспектор, сотрудник-водитель (C-FPО-10)):
образование – среднее;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности.
8. К должностям группы три в органах финансовой полиции устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) для подгруппы один (начальник академии (C-FPU-1)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности, наличие ученой степени доктора наук или высшей академической степени по профилю;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее десяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее десяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
2) для подгруппы два (заместитель начальника академии (C-FPU-2)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности (по организации учебно-методических и научно-исследовательских работ обязательно наличие ученой или высшей академической степени);
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее девяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее девяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;

3) үшінші топша үшін (академия факультетінің бастығы (C-FPU-3)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі, бағыт бойынша ғылыми немесе жоғары академиялық дәрежесінің бар болуы;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде жеті жыл қызмет өтілінің, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде он жыл жұмыс өтілінің болуы;
4) төртінші топша үшін (академия кафедрасының бастығы, академия бөлімінің бастығы, академия факультетінің бастығының орынбасары, профессор (C-FPU-4)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім (оқу үдерістерін басқару функцияларын орындайтын қызметкерлер үшін, бағыт бойынша ғылыми немесе жоғары академиялық дәреженің бар болуы міндетті);
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде алты жыл қызмет өтілінің, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл жұмыс өтілінің болуы;
5) бесінші топша үшін (академия кафедрасының бастығының орынбасары, академия бөлімінің бастығының орынбасары, доцент (C-FPU-5)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі (оқу үдерістерін басқару функцияларын орындайтын қызметкерлер үшін, бағыт бойынша ғылыми немесе жоғары академиялық дәреженің бар болуы міндетті);
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде жеті жыл жұмыс өтілінің болуы;
6) алтыншы топша үшін (академияның аға оқытушысы, академияның аға ғылыми қызметкері (C-FPU-6)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі (оқу үдерістерін басқару функцияларын орындайтын қызметкерлер үшін, магистр академиялық дәрежесінің бар болуы міндетті);
магистр академиялық дәрежесінің бар болуы;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде үш жыл қызмет өтілінің, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;

3) для подгруппы три (начальник факультета академии (C-FPU-3)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности, наличие ученой или высшей академической степени по профилю;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее семи лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее десяти лет работы стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
4) для подгруппы четыре (начальник кафедры академии, начальник отдела академии, заместитель начальника факультета академии, профессор (C-FPU-4)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности (для сотрудников, выполняющих функции управления образовательными процессами обязательно наличие ученой или высшей академической степени по профилю);
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее шести лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
5) для подгруппы пять (заместитель начальника кафедры академии, заместитель начальника отдела академии, доцент (C-FPU-5)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности (для сотрудников, выполняющих функции управления образовательными процессами обязательно наличие ученой или высшей академической степени по профилю);
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее четырех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее пяти лет стажа в государственных органах, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
6) для подгруппы шесть (старший преподаватель академии, старший научный сотрудник академии (C-FPU-6)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности (для сотрудников, выполняющих функции управления образовательными процессами обязательно наличие академической степени магистра);
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее трех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

7) жетінші топша үшін (академия оқытушысы, академияның ғылыми қызметкері, курс бастығы, ғылыми кеңестің хатшысы (C-FPU-7)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім (оқу үдерістерін басқару функцияларын орындайтын қызметкерлер үшін, магистр академиялық дәрежесінің бар болуы міндетті);
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің, дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде үш жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы;
8) сегізінші топша үшін (академияның кіші ғылыми қызметкері, курс бастығының орынбасары (C-FPU-8)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде екі жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бір жыл жұмыс өтілінің болуы;
9) тоғызыншы топша үшін (аға инспектор (C-FPU-9)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;
құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде бір жыл қызмет өтілінің, немесе мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;
10) оныншы топша үшін (инспектор (C-FPU-10)):
білімі – нақты лауазымның функционалды бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білім;
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы;
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы;

7) для подгруппы семь (преподаватель академии, научный сотрудник академии, начальник курса, секретарь ученого совета (C-FPU-7)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности (для сотрудников, выполняющих функции управления образовательными процессами обязательно наличие академической степени магистра);
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее трех лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее двух лет стажа работы в государственных органах или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
8) для подгруппы восемь (младший научный сотрудник академии, заместитель начальника курса (C-FPU-8)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее двух лет стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее одного года стажа работы в государственных органах или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
9) для подгруппы девять (старший инспектор (C-FPU-9)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
не менее одного года стажа службы в правоохранительных, специальных органах или на военной службе, либо не менее двух лет стажа в государственных органах, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
10) для подгруппы девять (инспектор (C-FPU-10)):
образование – высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;