Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс) кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/55 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9445 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс) кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Мал шаруашылығы департаменті (Е.Қ. Ахметов) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А.
Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/55 бұйрығымен бекітілген
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс) кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс) кәсіби стандарт (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мәніне бірыңғай талаптар әзірлеуге,еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақтиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта в селекционной деятельности (племенное дело)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9445. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в селекционной деятельности (племенное дело).
2. Департаменту животноводства (Ахметов Е.К.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 7 апреля 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/55
Профессиональный стандарт
в селекционной деятельности (племенное дело)
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в селекционной деятельности (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу жәнемамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да келесі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрін орындауға кәсіби дайындық дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі\білікті деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралы – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттілікпен құрылған кәсіби қызмет саласындағы құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – бизнес-процеспен анықталатын және олардың еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграцияланған негізі (ұқсас және жуық мәндер, объектілер, технологиялар, соның ішінде еңбек құралдары) және еңбек функцияларының ұқсас жиынтығын және оларды орындау үшін құзыреттілікті көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – нақты кәсіби қызмет саласындағы еңбек сапасы мен жағдайы, біліктілігі, құзыреттілігі, мазмұны деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, тиісінше автономды және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен нақтыланатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;

7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;

11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
14) сала – шығарылатын өнімнің, өндіріс технологиясының, негізгі қорлар мен жұмыс істейтіндердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – әр түрлі кәсіби қызметтер саласының шеңберінде белгіленген, қызметкер орындайтын еңбек қызметінің түрінің еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымданған сипаттамасы.
КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеуіші 03-2007: 01.41 Малдың сауын тұқымын өсіру, 01.42 Малдың және енекенің басқа да тұқымдарын өсіру, 01.43 Жылқы және басқа да тұяқты тұқымдарды өсіру, 01.44 Түйелерді және түйе тұқымдастарды өсіру, 01.45 Қойлар мен ешкілерді өсіру, 01.46 Шошқалар мен торайларды өсіру, 01.47 Құс шаруашылығы, 01.49 Малдардың басқа да түрлерін өсіру.
6. Экономикалық қызмет түрінің негізгі мақсаты: селекциялық (асылдандыру ісі) қызметті дамыту, асыл тұқымдық малдарды өсіру, оңтайлы пайдалану және қорғау, олардың денсаулығы мен жоғары деңгейде ұрықтануын сақтау.
КС өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы, аң аулау салалардағы қызметтерді көрсетудің мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандарттың 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түрлеріне және осы саланың төмендегі кәсіптеріне жатады:
жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі;
асылдандыру ісі жөніндегі техник;
зоотехник (зоотехник селекционер);
асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші.
3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4.
9. Лауазымның мүмкін атаулары: жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі.
10. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты ауыл шаруашылық жануарларын аулау, ұрықтандыру алдындағы дайындық жұмыстарын, ауыл шаруашылық жануарларын ұрықтандыру міндеттерін білуге және атқара білуге міндеттейді.

11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 01.41 Разведение молочных пород скота, 01.42 Разведение прочих пород скота и буйволов, 01.43 Разведение лошадей и прочих копытных пород, 01.44 Разведение верблюдов и верблюдовых, 01.45 Разведение овец и коз, 01.46 Разведение свиней и поросят, 01.47 Птицеводство, 01.49 Разведение прочих видов животных.
6. Основная цель вида экономической деятельности: развитие селекционной деятельности (племенное дело), разведение, выращивание, рациональное использование и защита племенных животных, сохранение их здоровья и высокой плодовитости.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности: животноводство, охота и предоставление услуг требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
техник по искусственному осеменению животных;
техник по племенному делу;
зоотехник;
судья по испытанию племенных лошадей.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Техник по искусственному осеменению животных
8. Квалификационный уровень по ОРК – 4-5
9. Возможные наименования должностей: техник по искусственному осеменению животных.
10. Профессия "техник по искусственному осеменению животных" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с выявлением охоты сельскохозяйственных животных, подготовительной работой перед осеменением, осеменением сельскохозяйственных животных.

11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техниктің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Еңбек функцияларын айқындайтын, жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
14. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техниктің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техниктің құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
Параграф 2. Асылдандыру ісі жөніндегі техник
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: асылдандыру ісі жөніндегі техник.
18. "Асылдандыру ісі жөніндегі техник" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты малшаруашылық жануарларын асылдандыру міндеттерін білуге және атқара білуге міндеттейді. Шаруашылықта асылдандыруды өңдеу жұмыстарын жоспарлауға қатысу.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
20. Асылдандыру ісі жөніндегі техниктің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Еңбек функцияларын айқындайтын, асылдандыру ісі жөніндегі техник орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
22. Асылдандыру ісі жөніндегі техниктің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесіндекөрсетілген.
23. Асылдандыру ісі жөніндегі техниктің құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
Параграф 3. Зоотехник (зоотехник-селекционер)
24. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 5-7.
25. Лауазымның мүмкін атаулары: зоотехник (зоотехник-селекционер)
26. "Зоотехник (зоотехник-селекционер)" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты мал мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту, мал төлін өсіру бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстарды жүзеге асырудың міндеттерін білуге және атқара білуге міндеттейді.
27. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
28. Зоотехник (зоотехник-селекционер) еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника по искусственному осеменению животных приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые техником по искусственному осеменению животных указаны в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые техником по искусственному осеменению животных, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенции техника по искусственному осеменению животных указаны в таблице 5, 6 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Техник по племенному делу
16. Квалификационный уровень по ОРК – 4-5
17. Возможные наименования должностей: техник по племенному делу.
18. Профессия: "техник по племенному делу" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с ведением учета племенного скота в животноводстве, принятие участия в разработке планов племенной работы в хозяйстве.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника по племенному делу приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые техником по племенному делу указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые техником по племенному делу, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенции техника по племенному делу указаны в таблице 5, 6 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Зоотехник
24. Квалификационный уровень по ОРК – 5-7.
25. Возможные наименования должностей: зоотехник, главный зотехник
26. Профессия: "зоотехник" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с селекционно-зоотехнической работой по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы, выращивание племенного молодняка.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложении 4 к настоящему ПС.
28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы зоотехника приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.

29. Еңбек функцияларын айқындайтын, зоотехник (зоотехник-селекционер) орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
30. Зоотехник (зоотехник-селекционер) орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
31. Зоотехник (зоотехник-селекционер) құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5, 6, 7 - кестелерінде көрсетілген.
Параграф 4. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
32. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 6-7.
33. Лауазымның мүмкін атаулары: асыл тұқымдыққ жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші.
34. "Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші" кәсібі ипподромдағы асыл тұқымдыққ жылқыларға сынақ жүргізу міндеттерін білуге және атқара білуге міндеттейді. Асыл тұқымдық жылқыларға сынақ жүргізу мүлкін және төреші алқасының жұмыстарын бақылау және дайындау.
35. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
36. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төрешінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
37. Еңбек функцияларын айқындайтын, асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілген.
38. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төрешінің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 5-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
39. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төрешінің құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5, 6 - кестелеріндекөрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
40. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
41. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 6- қосымшасында көрсетілген.
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые зоотехником указаны в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.
30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые зоотехником, приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенции зоотехника указаны в таблицах 5, 6, 7 Приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Судья по испытанию племенных лошадей
32. Квалификационный уровень по ОРК – 4-7.
33. Возможные наименования должностей: судья по испытанию племенных лошадей, главный судья по испытанию племенных лошадей.
34. Профессия "судья по испытанию племенных лошадей" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: испытание племенных лошадей на ипподроме, контроль и подготовка инвентаря для проведения испытания племенных лошадей и работы судейской коллегии.
35. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 5 к настоящему ПС.
36. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы судьи по испытанию племенных лошадей приведены в таблице 2 Приложения 5 к настоящему ПС.
37. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые судьей по испытанию племенных лошадей указаны в таблице 3 Приложения 5 к настоящему ПС.
38. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые судьей по испытанию племенных лошадей, приведена в таблице 4 Приложения 5 к профессиональному стандарту.
39. Требования к компетенции судьи по испытанию племенных лошадей указаны в таблицах 5, 6, 7, 8 Приложения 5 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
40. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
41. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 6 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
1.
Селекциондық қызмет (Асылдандыру ісі)
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник
4-5
2.
Асылдандыру ісі жөніндегі техник
Асылдандыру ісі жөніндегі техник
4-5
3.
Зоотехник
Зоотехник
5-7
4.
Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
4-7
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Негізгі топ
3227 Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі
Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 17/308 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 тамызда № 8614 тіркелді)
СБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
4
Санатсыз, І-ІІ санаттар
5
Санатсыз, І-ІІ санаттар
2-кесте. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигінің еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал шаруашылығы саласындағы фермерлік және шаруа қожалықтары, акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, өндірістік кооперативтері
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Зерттеуге сынамаларды алу үшін жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз қызмет көрсету кезінде ауруды жұқтырып алу қауіпі, жарақаттану қатері
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Санатсыз –жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар - санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем
5
Техникалық және кәсіби орта білімнен кейінгі білім (орта буынды маман), орта білімнен кейінгі білім, практикалық тәжірибе немесе жоғарғы білім
Санатсыз –жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар - санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем
3-кесте. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ауыл шаруашылығы жануарларын аң аулауда анықтауды жүзеге асырады, ұрықтандырар алдында дайындық жұмыстарын, ауыл шаруашылығы жануарларын ұрықтандыруды жүргізеді
2
Биоматериалдармен қамтамасыз етуге, құралдар мен жабдықтарды сатып алуға тапсырыстар құрастырады. Жасанды ұрықтандырудан алынған төлді кірістеу актісін құрастырады
3
Ректалды зерттеулер нәтижелерін есептеуді жүргізеді, жасанды ұрықтандыру бойынша есеп жүргізеді. Материалдарды, мүліктерді, аспаптарды, медициналық заттарды, мал дәрігерлік аспаптар менқұралдарды оңтайлы жұмсау бойынша шаралар қабылдайды
4-кесте. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі технигі орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар
Зарарсыздан-дырылған қолғаптар, аранайы киімдер, пайеттер, Дьюара ыдысы, ысытатын микроскоп

Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
1.
Селекционная деятельность (племенное дело)
Техник по искусственному осеменению животных
Техник по искусственному осеменению животных
4-5
2.
Техник по племенному делу
Техник по племенному делу
4-5
3
Зоотехник
Зоотехник
5-7
4.
Судья по испытанию племенных лошадей
Судья по испытанию племенных лошадей
4-7
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3227 Техник по искусственному осеменению животных
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли (утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8614)
Квалификационный уровень ОРК
Категории
4
Без категории, II, I
5
Без категории, II, I
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
техника по искусственному осеменению животных
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Фермерские, крестьянские хозяйства, коллективные хозяйства, акционерные общества, производственные кооперативы, товарищества с ограниченной ответственностью, животноводческой направленности
Вредные и опасные условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зоонозным заболеваниям скота, при отборе проб для исследований
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
5
Техническое и профессиональное (специалист среднего звена), послесреднее образование, практический опыт, или высшее образование
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые техником по искусственному осеменению животных
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Осуществление выявления сельскохозяйственных животных в охоте, подготовка подготовительных работ перед осеменением, осеменение сельскохозяйственных животных
2
Составление заявки на обеспечение биоматериалом, приобретение инструментов и оборудования. Составление актов оприходования приплода полученного от искусственного осеменения
3
Ведение учета результатов ректального исследования, составление отчета по искусственному осеменению. Принятие мер по рациональному расходованию материалов, инвентаря, приборов, медикаментов, ветеринарных препаратов и средств
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых техником по
искусственному осеменению животных
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Животные
Стерильные перчатки, спец-одежда, пайеты, сосуд, дьюара, микроскоп с подогревом

1-1) Ауыл шаруашылығы жануарларын аң аулауда анықтауды жүзеге асырады
1-2) Ұрықтандырар алдында дайындық жұмыстарын, ауыл шаруашылығы жануарларын ұрықтандыруды жүргізеді
1-3) Биоматериалдармен қамтамасыз етуге, құралдар мен жабдықтарды сатып алуға тапсырыстар құрастырады
2
Жануарлар
Зарарсыздан-дырылған қолғаптар, аранайы киімдер, пайеттер, Дьюара ыдысы, ысытатын микроскоп
2-1)Жасанды ұрықтандырудан алынған төлді кірістеу актісін құрастырады
2-2) Ректалды зерттеулер нәтижелерін есептеуді жүргізеді, жасанды ұрықтандыру бойынша есеп жүргізеді
3
Жануарлар
Зарарсыздан-дырылған қолғаптар, аранайы киімдер, пайеттер, Дьюара ыдысы, ысытатын микроскоп
3-1) Материалдарды, мүліктерді, аспаптарды, медициналық заттарды, мал дәрігерлік аспаптар менқұралдарды оңтайлы жұмсау бойынша шаралар қабылдайды
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі жануарларды қолдан ұрықтандыру
жөніндегі технигінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Орындаушылық іс-әрекеттер: ауылшаруашылық жануарларын ұрықтандырар алдында дайындық жұмыстарын жоспарлау және тапсырмаларды анықтау
Қолданыстағы еңбек ресурстарын есептей білу. Ауылшаруашылығы жануарларын ұрықтандыруда жұмыс жағдайын өздігінен талдау жасауды талап ететін әр түрлі практикалық тапсырмаларды шешу
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, практикалық өтілімде іс-ірекетті жүзеге асыра білу
1-2)
Басшылыққа өндірістік мәліметтерді құжаттандырып және ұсынып, жұмыс үдерістері нәтижелерінің алдын ала белгіленген өлшемдермен сәйкестік нәтижелерін бағалайды
Жұмыс барысында, өздігінен жоспарлауда танымдық және практикалық дағдыларды кеңдігінен қолдану
Құжаттар, есеп, сапа, рәсімдерді бақылауда және жұмыс үрдісінде кең шоғырланған біліміне ие болу
1-3)
Жұмыс орнындағы өзгерістерге оңай қалыптасу
Сиырларды уақытылы ұрықтауды ұйымдастыру дағдылары
Шәует сапасын бағалай білу
2-1)
Басқа қызметкерлердің жұмыстары әсерінің нәтижесіне жауапкершілік алып, оларды басшылыққа алу
Іс – әрекеттің жүзеге асуының технологиялық жолдарын таңдау. Алынған тапсырмаларды толықтандыру
Этика және психологиялық қарым-қатынас, кәсіби тапсыпмаларды шешу, тәсілдердің қалыптасуын және амалдарын білу
2-2)
Қызметкерлерді басқарады және жекелеген қызметкерлер менкомандалардың міндеттерінің орындалуынан оң нәтиже күтеді
Жануарларды рационды жеммен қамтамасыз етудіңұйымдастыру дағдылары
Ұрықтау тәсілдерін және технологияларын білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі жануарларды қолдан ұрықтандыру
жөніндегі технигінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

1-1) Осуществляет выявление сельскохозяйственных животных в охоте
1-2) Производит подготовительные работы перед осеменением, осеменение сельскохозяйственных животных
1-3) Составляет заявки на обеспечение биоматериалом, приобретение инструментов и оборудования
2
Животные
Стерильные перчатки, спец-одежда, пайеты, сосуд, дьюара, микроскоп с подогревом
2-1) Составляет акт оприходования приплода полученного от искусственного осеменения
2-2) Ведет учет результатов ректального исследования, составляет отчет по искусственному осеменению
3
Животные
Стерильные перчатки, спец-одежда, пайеты, сосуд, дьюара, микроскоп с подогревом
3-1) Принимает меры по рациональному расходованию материалов, инвентаря, приборов, медикаментов, ветеринарных препаратов и сред, подготовка рабочего места к работе, проверка специального оборудования и инвентаря, отбор биоматериала, введение биоматериала
Таблица 5. Требования к компетенциям техника по искусственному
осеменению животных 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность: определение задач и планирование деятельности с учетом подготовительных работ перед осеменением, сельскохозяйственных животных
Умение рассчитывать потребность в трудовых ресурсах, Решение различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации при осеменении сельскохозяйственных животных
Знание для осуществления деятельности на основе практического опыта, полученные в процессе профессионального образования
1-2)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с заранее установленными критериями, документируя и представляя производственные данные руководству
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, выполнении работы
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, качества, документации и учета
1-3)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Навыки организации своевременного осеменения коров
Знание оценки качество спермий
2-1)
Руководство работой других работников с принятием ответственности за результат их действий
Выбор технологических путей осуществления деятельности. Конкретизирует полученные задания
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, нормы этики и психологии отношений
2-2)
Ждет положительных результатов от команды, дает положительную обратную связь членам команды, проявляющим принятое в команде поведение
Навыки организации проведения мероприятий по рациональному обеспечению животных кормами
Знание технологии и способов осеменения
Таблица 6. Требования к компетенциям техника по искусственному
осеменению животных 5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

1-1)
Орындаушылық іс-әрекеттер: ауылшаруашылық жануарларын ұрықтандырар алдында дайындық жұмыстарын жоспарлау және тапсырмаларды анықтау
Қолданыстағы еңбек ресурстарын есептей білу. Ауылшаруашылығы жануарларын ұрықтандыруда жұмыс жағдайын өздігінен талдау жасауды талап ететін әр түрлі практикалық тапсырмаларды шешу
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, практикалық өтілімде іс-ірекетті жүзеге асыра білу
1-2)
Басшылыққа өндірістік мәліметтерді құжаттандырып және ұсынып, жұмыс үдерістері нәтижелерінің алдын ала белгіленген өлшемдермен сәйкестік нәтижелерін бағалайды
Жұмыс барысында, өздігінен жоспарлауда танымдық және практикалық дағдыларды кеңдігінен қолдану
Құжаттар, есеп, сапа, рәсімдерді бақылауда және жұмыс үрдісінде кең шоғырланған біліміне ие болу
1-3)
Жұмыс орнындағы өзгерістерге оңай қалыптасу
Сиырларды уақытылы ұрықтауды ұйымдастыру дағдылары
Шәует сапасын бағалай білу
2-1)
Басқа қызметкерлердің жұмыстары әсерінің нәтижесіне жауапкершілік алып, оларды басшылыққа алу
Іс – әрекеттің жүзеге асуының технологиялық жолдарын таңдау. Алынған тапсырмаларды толықтандыру
Этика және психологиялық қарым-қатынас, кәсіби тапсыпмаларды шешу, тәсілдердің қалыптасуын және амалдарын білу
2-2)
Қызметкерлерді басқарады және жекелеген қызметкерлер менкомандалардың міндеттерінің орындалуынан оң нәтиже күтеді
Жануарларды рационды жеммен қамтамасыз етудіңұйымдастыру дағдылары
Ұрықтау тәсілдерін және технологияларын білу
3-1)
Денсаулықты қорғау және еңбек қауіпсіздігі, гигиена және қоршаған ортаны қорғау шараларын басшылыққа ала отырып, жұмыс барысы мен нәтижесіне жауапкершілік алады
Жұмыстарды орындау үшін қажетті кәсіби қызметтің жұмыс фазасын, талап етілген ресурстар мен уақытты анықтайды
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік саласындағы білім.
Заң нормалары, еңбекке ынталандыру және уәждеу әдістері
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Негізгі топ
3213 асыл тұқымдық іс жөніндегі техник
Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 17/308 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 тамызда № 8614 тіркелді)
СБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
4
Санатсыз, І-ІІ санаттар
5
Санатсыз, І-ІІ санаттар
2-кесте. Асыл тұқымдыққ іс жөніндегі технигінің еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал шаруашылығы кәсіпорындары, мал шаруашылығы орындары, мал дәрігерлік объектілер, фермерлік және шаруа қожалықтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Малдардың жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз қызмет көрсету кезінде ауруды жұқтырып алу қауіпі, жарақаттану қатері
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Санатсыз – жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
5
Техникалық және кәсіби орта білімнен кейінгі білім (орта буынды маман), орта білімнен кейінгі білім, практикалық тәжірибе немесе жоғарғы білім
Санатсыз – жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
3-кесте. Асыл тұқымдық іс жөніндегі технигі орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Мал шаруашылығында тұқымдық малға есеп жүргізу. Шаруашылықтағы асылдандыру жұмыстарының жоспарын әзірлеуге қатысады. Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізуге қатысу, талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу жүргізеді, асылдандыру карточкасына малдың өнімділігінің мәліметтерін енгізеді
2
Малды сұрыптауға қатысады. Бекітілген нысандарға қатаң сәйкестендіре отырып асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамалар жүргізеді. Малдардың ауруларын зерттеуге қатысады. Мемлекеттік асылдандыру кітабына жазу үшін малдардың карточкасын дайындайды
3
Сатуға, көрмелерде көрсетуге арналған тұқымдық малдарды іріктеуге және дайындауға қатысады. Бригадирлердің өндірістік-зоотехникалық есебінің алғашқы құжаттарын уақтылы ұсынуын қамтамасыз етеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтауды қамтамасыз етеді
4-кесте. Асыл тұқымдық іс жөніндегі технигі орындайтын КС
бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш

1-1)
Исполнительская деятельность: определение задач и планирование деятельности с учетом подготовительных работ перед осеменением, сельскохозяйственных животных
Умение рассчитывать потребность в трудовых ресурсах, Решение различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации при осеменении сельскохозяйственных животных
Знание для осуществления деятельности на основе практического опыта, полученные в процессе профессионального образования
1-2)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с заранее установленными критериями, документируя и представляя производственные данные руководству
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, выполнении работы
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, качества, документации и учета
1-3)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Навыки организации своевременного осеменения коров
Знание оценки качество спермий
2-1)
Руководство работой других работников с принятием ответственности за результат их действий
Выбор технологических путей осуществления деятельности. Конкретизирует полученные задания
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, нормы этики и психологии отношений
2-2)
Ждет положительных результатов от команды, дает положительную обратную связь членам команды, проявляющим принятое в команде поведение
Навыки организации проведения мероприятий по рациональному обеспечению животных кормами
Знание технологии и способов осеменения
3-1)
Несет ответственность за ход и результаты работы под руководством, за охрану здоровья и безопасность труда, за меры по гигиене и охрану окружающей среды.
Определяет рабочие фазы профессиональной деятельности, требуемые ресурсы и время, необходимые для выполнения работы
Способов мотивации и стимулирования труда, законодательные нормы. Знания в области безопасности и охраны труда
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3213 Техник по племенному делу
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли (утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8614)
Квалификационный уровень ОРК
Категории
4
Без категории, II, I
5
Без категории, II, I
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
техника по племенному дела
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Животноводческие предприятия, животноводческие помещения, ветеринарные объекты, фермерские и крестьянские хозяйства
Вредные и опасные условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зооносным заболеваниям скота
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
5
Техническое и профессиональное (специалист среднего звена), послесреднее образование, практический опыт, или высшее образование
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые техником по племенному делу
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение учета племенного скота в животноводстве, принятие участия в разработке планов племенной работы в хозяйстве, участвует в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проводит отбор проб молока для анализов, заносит данные продуктивности животных в племенные карточки
2
Принятие участия в бонитировке животных, ведение документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами, участие в исследованиях заболеваемости животных, готовит карточки животных для записи в Государственную племенную книгу
3
Принятие участия в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке, обеспечение своевременным представлением бригадирами первичных документов производственно-зоотехнического учета, обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда, и пожарной безопасности
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых техником по
племенному делу
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Животные
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук

1-1) Мал шаруашылығындағы тұқымдық малды есептеу. Шаруашылықтағы асылдандыру жұмыстарының жоспарын әзірлеуге қатысу.
1-2) Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізуге қатысу, талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу жүргізу, асылдандыру карточкасына малдың өнімділігі мәліметтерін енгізу, малдарды сұрыптауға қатысу,белгіленген нысандарға қатаң сәйкестендіре отырып асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамалар жүргізеді
2
Жануарлар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш және т.б.
2-1) Малдардың ауруларын зерттеуге қатысу, мемлекеттік асылдандыру кітабына жазу үшін малдардың карточкасын дайындау
2-2) Сатуға, көрмелерде көрсетуге арналған асыл тұқымдық малдарды іріктеуге және дайындауға қатысу, қолдан ұрықтандыру бойынша есеп жасау
3
Жануарлар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш және т.б.
3-1) Өндірістік-зоотехникалық есебінің алғашқы құжаттарын уақтылы ұсынуын қамтамасыз ету. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі асыл тұқымдық іс жөніндегі
технигінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Орындаушылық қызмет: алға қойылған мақсаттарды ескеріп міндеттерді анықтау және қызметті жоспарлау, міндеттердің өз бетінше анықталуын қарастыру
Асыл тұқымдық малды мал шаруашылығына тіркеу кезінде жұмыс жағдайын өз бетінше талдауды талап ететін тәжірибелік міндеттердің түрлі үлгілерін шешеді
Кәсіби білім барысында алынған практикалық тәжірибе негізінде қызметті жүзеге асыруға арналған білім. Мал шаруашылығындағы тұқымдық малды есептеу ережесі
1-2)
Басшылыққа өндірістік мәліметтерді құжаттандырып және ұсынып, жұмыс үдерістері нәтижелерінің алдын ала белгіленген өлшемдермен сәйкестік нәтижелерін бағалайды
Өз бетінше жоспарлаудағы, жұмыстарды орындаудағы тәжірибелік және танымдық дағдылардың көптеген қатарын қолданады
Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізудің негізгі ережелері. Талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу ережесі
2-1)
Еңбек қызметінің белгіленген саласындағы деңгейде тікелей басшылықпен басқа жұмысшылармен баламалы әрекеттер мен өзара байланысты анықтайды және келіседі, оны жағдайлар талап етеді
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау. Алған тапсырманы нақтылайды, жоспармен жұмыс барысын ескереді және салыстырады, жұмыс нәтижелерінің сапа нормаларына сәйкестігін бақылайды
Жұмыс үдерісі, малдарды сұрыптауды бақылау бойынша білімнің кең спекторы бар. Бекітілген нысандарға қатаң сәйкес келетін асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамаларды толтыру нұсқаулығы

1-1) Учет племенного скота в животноводстве, участие в разработке планов племенной работы в хозяйстве
1-2) Участие в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проведение отбора проб молока для анализов, занесение данные продуктивности животных в племенные карточки, участие в бонитировке животных, ведение документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами
2
Животные
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук и другие
2-1) Участие в исследованиях заболеваемости животных, подготовка карточек животных для записи в Государственную племенную книгу
2-2) Участие в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке, составляет отчет по искусственному осеменению
3
Животные
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук и другие
3-1) Подготовка документов производственно-зоотехнического учета, соблюдение правил и норм охраны труда, и пожарной безопасности
Таблица 5. Требования к компетенции техника по племенному делу
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность: определение задач и планирование деятельности с учетом поставленной цели, предусматривает самостоятельное определение задач
Решение различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации при учете племенного скота в животноводстве
Знания для осуществления деятельности на основе практического опыта, полученные в процессе профессионального образования, правила учета племенного скота в животноводстве
1-2)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с заранее установленными критериями, документируя и представляя производственные данные руководству
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, выполнении работы
Знание основных правил проведения взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, правила отбора проб молока для анализов
2-1)
На уровне определенной области трудовой деятельности определяет и согласовывает с непосредственным руководством альтернативные действия и взаимодействия с другими рабочими, как того требуют обстоятельства
Выбор технологических путей осуществления деятельности. Конкретизирует полученные задания, учитывает и сверяет ход работ с планом, следит за соответствием результатов работы нормам качества,
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю, бонитировке животных, инструкции по заполнению документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами

2-2)
Басқа қызметкерлердің жұмыстары әсерінің нәтижесіне жауапкершілік алып, оларды басшылыққа алу
Білім мен дағдының жетіспеушілігін анықтайды, кәсіпқойлықты арттыруды уәждемелейді
Кәсіби міндеттерді қоюдың және шешудің тәсілдерін, қағидаларын және әдістерін, қарым-қатынастардың этика және психология нормаларын, еңбекке тарту және ынталандыру тәсілдерін, заңнамалық нормаларды біледі
6-кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі асыл тұқымдыққ іс жөніндегі
технигінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Орындаушылық қызмет: алға қойылған мақсаттарды ескеріп міндеттерді анықтау және қызметті жоспарлау, міндеттердің өз бетінше анықталуын қарастыру
Асыл тұқымдық малды мал шаруашылығына тіркеу кезінде жұмыс жағдайын өз бетінше талдауды талап ететін тәжірибелік міндеттердің түрлі үлгілерін шешеді
Кәсіби білім барысында алынған практикалық тәжірибе негізінде қызметті жүзеге асыруға арналған білім. Мал шаруашылығындағы тұқымдық малды есептеу ережесі
1-2)
Басшылыққа өндірістік мәліметтерді құжаттандырып және ұсынып, жұмыс үдерістері нәтижелерінің алдын ала белгіленген өлшемдермен сәйкестік нәтижелерін бағалайды
Өз бетінше жоспарлаудағы, жұмыстарды орындаудағы тәжірибелік және танымдық дағдылардың көптеген қатарын қолданады
Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізудің негізгі ережелері. Талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу ережесі
2-1)
Еңбек қызметінің белгіленген саласындағы деңгейде тікелей басшылықпен басқа жұмысшылармен баламалы әрекеттер мен өзара байланысты анықтайды және келіседі, оны жағдайлар талап етеді
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау. Алған тапсырманы нақтылайды, жоспармен жұмыс барысын ескереді және салыстырады, жұмыс нәтижелерінің сапа нормаларына сәйкестігін бақылайды
Жұмыс үдерісі, малдарды сұрыптауды бақылау бойынша білімнің кең спекторы бар. Бекітілген нысандарға қатаң сәйкес келетін асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамаларды толтыру нұсқаулығы
2-2)
Басқа қызметкерлердің жұмыстары әсерінің нәтижесіне жауапкершілік алып, оларды басшылыққа алу
Білім мен дағдының жетіспеушілігін анықтайды, кәсіпқойлықты арттыруды уәждемелейді
Кәсіби міндеттерді қоюдың және шешудің тәсілдерін, қағидаларын және әдістерін, қарым-қатынастардың этика және психология нормаларын, еңбекке тарту және ынталандыру тәсілдерін, заңнамалық нормаларды біледі
3-1)
Өз біліктілігін арттыруға және басқа қызметкерлердің оқуын ұйымдастыруға жауапкершілік алады
Ағымдағы және қорытынды бақылау, қызметті бағалау және түзету. Жұмыстарды орындау үшін қажетті кәсіби қызметтің жұмыс фазасын, талап етілген ресурстар мен уақытты анықтайды
Сатуға, көрмелерде көрсетуге арналған тұқымдық малдарды іріктеу және дайындау тәртібін білу
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Негізгі топ
2211Зоотехник
1221 Бас зоотехник
Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 17/308 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 тамызда № 8614 тіркелді)
СБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
5
Зоотехник (жоғары білім)-санатсыз, І,ІІ санаттар
6
Зоотехник (жоғары білімнен кейінгі білім)-санатсыз, І,ІІ санаттар
7
Бас зоотехник
2-кесте. Зоотехниктің (зоотехник-селекционердің) еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал шаруашылығы кәсіпорындары, мал шаруашылығы орындары, мал дәрігерлік объектілер, фермерлік және шаруа қожалықтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Малдардың жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз қызмет көрсету кезінде ауруды жұқтырып алу қауіпі, жарақаттану қатері
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіби (орта буын маманы), орта білімнен кейінгі, практикалық тәжірибе, немесе жоғары білім
Санатсыз – жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
6
Жоғарғы білім (бакалавриат), практикалық тәжірибе
Санатсыз – жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
7
Жоғары білім, практикалық тәжірибе. Жоғары оқу орынынан кейінгі білім, практикалық тәжірибе
Жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
3-кесте. Зоотехник (зоотехник-селекционер) орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Мал шаруашылығында тұқымдық малға есеп жүргізу. Шаруашылықтағы асылдандыру жұмыстарының жоспарын әзірлеуге қатысады. Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізуге қатысу, талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу жүргізеді, асылдандыру карточкасына малдың өнімділігінің мәліметтерін енгізеді.
2
Малды сұрыптауға қатысады. Бекітілген нысандарға қатаң сәйкестендіре отырып асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамалар жүргізеді. Малдардың ауруларын зерттеуге қатысады. Мемлекеттік асылдандыру кітабына жазу үшін малдардың карточкасын дайындайды.
3
Сатуға, көрмелерде көрсетуге арналған асыл тұқымдық малдарды іріктеуге және дайындауға қатысады. Бригадирлердің өндірістік-зоотехникалық есебінің алғашқы құжаттарын уақтылы ұсынуын қамтамасыз етеді. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтауды қамтамасыз етеді.
4-кесте. Зоотехник орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар мен құстар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш

2-2)
Руководство работой других работников с принятием ответственности за результат их действий
Определяет недостаточность знаний и навыков, мотивирует повышение профессионализма
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, нормы этики и психологии отношений, способы мотивации и стимулирования труда, законодательные нормы
Таблица 6. Требования к компетенции техника по племенному делу
5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность: определение задач и планирование деятельности с учетом поставленной цели, предусматривает самостоятельное определение задач
Решение различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации при учете племенного скота в животноводстве
Знания для осуществления деятельности на основе практического опыта, полученные в процессе профессионального образования, правила учета племенного скота в животноводстве
1-2)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с заранее установленными критериями, документируя и представляя производственные данные руководству
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, выполнении работы
Знание основных правил проведения взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, правила отбора проб молока для анализов
2-1)
На уровне определенной области трудовой деятельности определяет и согласовывает с непосредственным руководством альтернативные действия и взаимодействия с другими рабочими, как того требуют обстоятельства
Выбор технологических путей осуществления деятельности. Конкретизирует полученные задания, учитывает и сверяет ход работ с планом, следит за соответствием результатов работы нормам качества,
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю, бонитировке животных, инструкции по заполнению документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами
2-2)
Руководство работой других работников с принятием ответственности за результат их действий
Определяет недостаточность знаний и навыков, мотивирует повышение профессионализма
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, нормы этики и психологии отношений, способы мотивации и стимулирования труда, законодательные нормы
3-1)
Несет ответственность за повышение собственной квалификации и организацию обучения других работников
Текущий и итоговый контроль, оценка и коррекция деятельности, определяет рабочие фазы профессиональной деятельности, требуемые ресурсы и время, необходимые для выполнения работы
Знание отбора и подготовки племенных животных для продажи, показа на выставке
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
2211 Зоотехник
1221 Главный зоотехник
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли (утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8614)
Квалификационный
уровень ОРК
Категории
5
Зоотехник (высшее образование) – без категории, ІІ, І
6
Зоотехник (послевузовское образование) – без категории, ІІ, I
7
Главный зоотехник
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы зоотехника
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Животноводческие предприятия, животноводческие помещения, ветеринарные объекты, фермерские и крестьянские хозяйства
Вредные и опасные условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зоонозным заболеваниям скота
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное (специалист среднего звена), послесреднее образование, практический опыт, или высшее образование
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории;
І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
6
Высшее образование (бакалавриат), практический опыт
Без категории - без требований к стажу работы;
ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории;
І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
7
Высшее образование, практический опыт. Послевузовское образование, практический опыт
Опыт работы не менее 5 лет
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые зоотехником
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение учета племенного скота в животноводстве, принятие участия в разработке планов племенной работы в хозяйстве, участвует в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проводит отбор проб молока для анализов, заносит данные продуктивности животных в племенные карточки
2
Принятие участия в бонитировке животных, ведение документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами, участие в исследованиях заболеваемости животных, готовит карточки животных для записи в Государственную племенную книгу
3
Принятие участия в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке; обеспечение своевременным представлением бригадирами первичных документов производственно-зоотехнического учета, обеспечивает соблюдение правил и норм охраны труда, и пожарной безопасности
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых зоотехником
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Животные и птицы
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук

1-1) Мал шаруашылығындағы тұқымдық малды есептеу, шаруашылықтағы асылдандыру жұмыстарының жоспарын әзірлеуге қатысу
1-2) Малдың өнімділігін анықтау үшін таразыға тарту және саууды жүргізуге қатысу, талдаулар үшін сүтті сынауға іріктеу жүргізу, асылдандыру карточкасына малдың өнімділігі мәліметтерін енгізу, малдарды сұрыптауға қатысу, белгіленген нысандарға қатаң сәйкестендіре отырып асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамалар жүргізеді
2
Жануарлар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш
2-1) Малдардың ауруларын зерттеуге қатысу, мемлекеттік асылдандыру кітабына жазу үшін малдардың карточкасын дайындау
2-2) Сатуға, көрмелерде көрсетуге арналған тұқымдық малдарды іріктеуге және дайындауға қатысу, қолдан ұрықтандыру бойынша есеп жасау
3
Жануарлар
Құжаттар, журналдар, халат, қолқап, алжапқыш
3-1) Өндірістік-зоотехникалық есебінің алғашқы құжаттарын уақтылы ұсынуын қамтамасыз ету. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
5 - кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі зоотехник құзыретіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардың нәтижесіне жауапкершілік қабылдап қызметкерлердің қызметін басқару
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардың әзірлемелерін талап ететін білімнің анықталған саласына қатысты технологиялық сипаттың проблемаларын шешеді
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыста кәсіби, практикалық, теориялық білім және практикалық тәжірибе. Селекциондық қызмет саласында білігі, жоғарғы білім
1-2)
Қызметкерлердің технологиялық үдерістің нақты учаскесіндегі әрекетінің нәтижесіне жауапкершілік алып қызметкерлер тобын басқару. Жоспарды алдын ала дайындалған жоспарға, сапа нормасына, жұмысты орындау кестесіне және қаржылық сметамен салыстырып жұмыс барысын бақылайды
Шешімнің көптеген тәсілдерін және оларды таңдауды болжайтын тәжірибелік міндеттердің шешімі. Стратегиялық жоспарлау, жұмысты бағалау, жағдайды талдаудың тәжірибелік және танымдық дағдыларын қолданады
Тұқымдық малды өсіру және сату бойынша жоспарларды орындау үшін қажетті жан-жақты білім
2-1)
Қызметкерлердің техникалық дайындығына, денсаулығына және қауіпсіздігіне, селекциондық жұмыс саласында жоспарларды әзірлеу кезінде қауіпсіздік техникасаның сақталуына толыққанды жауапкершілік алады
Селекциондық жұмыс саласында жоспарларды әзірлеу бойынша кәсіби қызмет аясында есеп және құжаттар жүргізеді
Селекциондық жұмыс саласында жоспарларды әзірлеу бойынша кәсіби міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты өздігінше іздеу

1-1) Учет племенного скота в животноводстве, участие в разработке планов племенной работы в хозяйстве
1-2) Участие в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проведение отбора проб молока для анализов, занесение данных продуктивности животных в племенные карточки, участие в бонитировке животных. Ведение документации по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами
2
Животные
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук
2-1) Участие в исследованиях заболеваемости животных, подготовка карточек животных для записи в Государственную племенную книгу
2-2) Участие в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке, составляет отчет по искусственному осеменению
3
Животные
Документы, журналы, халат, перчатки, фартук
3-1) Подготовка документов производственно-зоотехнического учета, соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности
Таблица 5. Требования к компетенциям зоотехника
5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство группой сотрудниками с принятием ответственности за результат их действий в селекционно-зоотехнической работе по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы
Решение практических задач предполагающих многообразие способов решения, требующих разработки селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы
Профессиональные, практические, теоретические знания и практический опыт в селекционно-зоотехнической работе по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование.
1-2)
Контролирует ход работы, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
Умение применять практические и познавательные навыки в стратегическом планировании, оценке работы по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
Обладает всесторонним знанием выполнения планов по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
2-1)
В полной мере несет ответственность за техническую подготовку, здоровье и безопасность работников, соблюдение техники безопасности при разработке планов по селекционной работе
Документирует и ведет учет в рамках профессиональной деятельности по разработке планов селекционной работы
Самостоятельный поиск информации, необходимый для решения профессиональных задач разработки планов по селекционной работе

2-2)
Тұқымдық мал өсіру прогрессивті технологиясын фермаларға енгізу бойынша үдерісті дербес басқару және бақылау қабілеттілігі
Шығармашылық тәсіл түрлі жағдайларды, оның ішінде теориялық және тәжірибелік білімді қолданып, кәсіби мәселелерді шешудің баламалы нұсқасын өз бетінше әзірлейді және алға тартады
Кәсіби міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты өз бетінше іздеу. Бірқатар міндеттерді анықтайды және жоспарлаудың негізгі үдерісін және жұмыс үдерісіндегі жоспарларды трансформациялауды ескереді
3-1)
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалаудың және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылаудың жаңа әдістері мен тәсілдерін игереді
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалау және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылау бойынша кеңейтілген білімін, техникалық және құқықтық қағидаларын қолданады
Тұқымдық сапаны жақсарту үшін малдарды таңдау және іріктеу, оларды таңбалай білу
6 - кесте. СБШ біліктіліктің 6-деңгейлі зоотехник құзыретіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардың нәтижесіне жауапкершілік қабылдап қызметкерлердің қызметін басқару
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардың әзірлемелерін талап ететін білімнің анықталған саласына қатысты технологиялық сипаттың проблемаларын шешеді
Жануар мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстарды білу. Селекциондық қызмет саласында білігі, жоғарғы білім
1-2)
Қызметкерлерді басқарады және жекелеген қызметкерлер менкомандалардың міндеттерінің орындалуын бақылайды. Селекциондық-тұқымдық жұмыстарын кәсіби дамытуды басқарады және малды өсіру және асылданған мал басын сату бойынша жұмыстарды орындайды
Аукциондық-асылдандыру жұмыстарының деңгейін арттырудың тәсілдерін әзірлеу, енгізу, бақылау, бағалау және түзету және малды өсіру және асыл тұқымдық малды сату бойынша жоспарларды орындау
Кәсіби жағдайларда, селекциондық-тұқымдық жұмыстардың деңгейін арттыруда жәнемалды өсіру және асылданған мал басын сату бойынша жоспарларды орындауда жобалауды талдайды және шешім қабылдауды бағалайды
2-1)
Өзге учаскелердің қызметімен қатар тапсырылған учаскелердегі жұмыстарды келісу. Селекциондық жұмыстар бойынша жоспарлар әзірлеуді басқаруды іскерлік жоспарлау және оларға қажетті материалдық ресурстарды бөледі
Селекциондық жұмыстар, ветеринарлық-санитарлық және алдын алу іс-шаралар жоспарларын әзірлеу бойынша кешенді техникалық және кәсіби тапсырмаларды орындайды
Селекциондық жұмыстар, ветеринарлық-санитарлық және алдын алу іс-шаралары бойынша жоспарлары әзірлемелерінің коммуникациялық тәсілін анықтайды жәнекөзқарасы келіседі

2-2)
Способность самостоятельно управлять и контролировать процесс
по внедрению на фермах прогрессивную технологию выращивания племенного поголовья
Творческий подход самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные варианты решения и внедрения на фермах прогрессивную технологию выращивания племенного поголовья
Определяет ряд задач и учитывает основные процессы планирования, и трансформации планов по разработке и внедрению на фермах прогрессивную технологию выращивания племенного поголовья
3-1)
Управляет и контролирует процесс трудовой деятельности, аргументируя выводы по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
Разрабатывает и выдвигает различные альтернативные варианты вопрос за ростом и развитием племенного молодняка
Знание подбора и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировку
Таблица 6. Требования к компетенциям зоотехника
6-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство деятельностью сотрудников с принятием ответственности за результат селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы
Решение проблем технологического характера, относящихся к определенной области знаний, требующих разработки селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птиц
Знание селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование.
1-2)
Руководит сотрудниками и наблюдает за выполнением задач отдельных работников и команд. Управляет профессиональным развитием селекционно-племенной работы и выполнение планов по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
Разработка, внедрение, контроль, оценка и коррекция способов повышения уровня аукционно-племенной работы и выполнение планов по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
Анализирует проектирование и оценивает принятие решений в профессиональных ситуациях, повышения уровня селекционно-племенной работы и выполнение планов по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
2-1)
Согласование работ на порученном участке с деятельностью других участков. Проводит деловое планирование и распределяет материальные ресурсы, необходимые для управления разработкой планов по селекционной работе
Выполняет комплексные технические и профессиональные задания по разработке планов селекционной работы, ветеринарно-санитарных и профилактических мероприятий
Определяет способы коммуникаций и согласования точек зрения разработки планов по селекционной работе, ветеринарно-санитарных и профилактических мероприятий и контроль за их выполнением

2-2)
Жануарларды таңбалаудың кәсіби қызметі үдерістерін жақсартуға арналған идеяларды ұсынады. Бекітілген нысандарға қатаң сәйкестендіре отырып асылдандыру жұмысы бойынша құжаттамалар толтыру
Жануарлардың тұқымын асылдандыру үшін таңдау және іріктеу, таңбалау талаптарын орындау
Жануарлардың тұқымын асылдандыру үшін таңдау және іріктеу, таңбалаудыорындау барысында адами, материалдық, техникалық дағдылардың қаржылық салдарын және табиғаттағы қолданысын түсіну
3-1)
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалаудың және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылаудың жаңа әдістері мен тәсілдерін игереді
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалау және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылау бойынша кеңейтілген білімін, техникалық және құқықтық қағидаларын қолданады
Қызметтің осы түріне қатысты тәуекелді түсінеді, оларды бақылайды және туындау мүмкіндігін төмендетеді
7 - кесте. СБШ біліктіліктің 7-деңгейлі зоотехник
(зоотехник-селекционер) құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Мал мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардың нәтижесіне жауапкершілік қабылдап қызметкерлердің жұмысын басқару
Мал мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстарды әзірлеуді талап ететін талаптарды шешеді
Мал мен құстың тұқымдық және өнімділік сапасын жақсарту бойынша селекциондық-зоотехникалық жұмыстардағы кәсіби, ғылыми білім (оның ішінде инновациялық) мен тәжірибенің синтезі. Селекциондық қызмет саласында білігі, жоғарғы білім
1-2)
Бөлімшелердің немесе ұйымдардың стратегиялық қызметін, малды өсіру және тұқымдық мал басын сату жоспарларын орындау бойынша үдерістер мен қызметтерді басқару қадиғаларын анықтау
Селекциондық-тұқымдық жұмыстардың деңгейін арттыру және малды өсіру және тұқымдық мал басын сату бойынша жоспарларды орындау тәсілдерін енгізу
Орындау үшін талап етілетін табиғатты және технологиялық, материалдық және адами ресурстардың қолданылуы мен қаржылық салдарын түсінеді
2-1)
Селекциондық жұмыстар бойынша әзірлемелер жоспарларын басқару үшін қажетті іскерлік жоспарлау жүргізеді және материалдық ресурстарды бөледі
Селекциондық жұмыстар, ветеринарлық-санитарлық және алдын алу іс-шаралар жоспарларын әзірлеу бойынша кешенді техникалық және кәсіби тапсырмаларды орындайды
Селекциондық жұмыстар, ветеринарлық-санитарлық және алдын алу іс-шаралары бойынша жоспарлар әзірлеу ережесі және олардың орындалуын бақылау

2-2)
Планирует в рамках стратегии деятельности участка внедрение новых форм менеджмента, управление деятельностью персонала по подбору и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
Осуществлять требования по подбору и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
Понимает природу, применимость и финансовые последствия технологических, материальных и человеческих ресурсов по подбору и отбору животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
3-1)
Осваивает новые методы и подходы оценки племенных производителей по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
Применяет обширные знания, технические и правовые принципы оценки племенных производителей по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
Понимает риски, характерные для данного вида деятельности, может их контролировать и сводить к минимуму
Таблица 7. Требования к компетенциям зоотехника
7-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство деятельностью сотрудников с принятием ответственности за результат селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы
Решение требований, требующих разработки селекционно-зоотехнической работы по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы
Синтез профессиональных, научных знаний и опыта в селекционно-зоотехнической работе по улучшению племенных и продуктивных качеств скота и птицы. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование.
1-2)
Определение стратегии деятельности подразделения по выполнению планов воспроизводства стада и реализации племенного поголовья
Внедрение способов повышения уровня селекционно-племенной работы и выполнение планов по воспроизводству стада и реализации племенного поголовья
Понимает природу, применимость и финансовые последствия технологических, материальных и человеческих ресурсов, требуемых для выполнения
2-1)
Проводит деловое планирование и распределяет материальные ресурсы, необходимые для управления разработкой планов по селекционной работе
Выполняет комплексные технические и профессиональные задания по разработке планов селекционной работы, ветеринарно-санитарных и профилактических мероприятий
Правила разработки планов по селекционной работе, ветеринарно-санитарных и профилактических мероприятий и контроль за их выполнением

2-2)
Тұқымдық сапаны жақсарту үшін малдарды таңдау және іріктеу, оларды таңбалау бойынша кәсіпқойлықты арттыру бойынша шешім қабылдайды
Тұқымдық сапаны жақсарту үшін малдарды таңдау және іріктеу, оларды таңбалау бойынша талаптарды жүзеге асырады
Тұқымдық сапаны жақсарту үшін малдарды таңдау және іріктеу, оларды таңбалау бойынша талаптарды мен нұсқаулықтар
3-1)
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалаудың және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылаудың жаңа әдістері мен тәсілдерін игереді
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалау және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылау бойынша кеңейтілген білімін, техникалық және құқықтық принциптерін қолданады
Тұқымдық малды өндірушілерді ұрықтандыру сапасы бойынша бағалау және мал төлінің өсуі мен дамуын бақылау ережесі
3-2)
Инновациялық тәсілдерді, тұжырымдамаларды қалыптастыру әдістерін, қызметтің стратегиясын қолданып проблемалар мен міндеттерді анықтайды
Сала құрылымын қызмет ету және дамыту стратегиясын құруды, нәтижеге қолжеткізу талаптары мен жауапкершілігін ұйымдастыруды болжайды
Тұқымдық сапаны жақсарту үшін малдарды таңдау және іріктеу, оларды таңбалау.
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
5-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Негізгі топ
3213 Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі төреші
1221 Асыл тұқымды жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7755 тіркелді)
СБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
4
Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі төреші (орта дәрежелі)- санатсыз, І, ІІ санатты
5
Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі төреші (жоғары білім)- санатсыз, І, ІІ санатты
6
Асыл тұқымдыққ жылқыларды сынау жөніндегі төреші санатсыз,(жоғары оқу орнынан кейінгі білім) І, ІІ санатты
7
Бас төреші
2-кесте. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төрешінің еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ипподром, жылқы зауыттары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Малдардың жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз қызмет көрсету кезінде ауруды жұқтырып алу қауіпі, жарақаттану қатері
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Санатсыз –жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар - санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем
5
Техникалық және кәсіби орта білімнен кейінгі білім (орта буынды маман), орта білімнен кейінгі білім, практикалық тәжірибе немесе жоғарғы білім
Санатсыз –жұмыс стажы талап етілмейді; ІІ санаттар - санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; І санаттар - ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем
6
Жоғары білім, практикалық тәжірибе
7
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (жануарлар өнімдерін өндіру технологиясы)
5 жылдан астам тәжірибесі
3-кесте. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ипподромдағы асыл тұқымдық жылқыларға сынақ жүргізуді басқаруды жоспарлау. Асыл тұқымдық жылқыларға сынақ жүргізу мүлкін және төреші алқасының жұмыстарын бақылау және дайындау. Сынақ нәтижесі үшін алғашқы құжаттамаларды енгізуді ұйымдастыру. Сынау бағдарламасын құрастыру және оларды техникалық қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар дайындайды.
2
Сынақ нәтижесі үшін алғашқы құжаттамаларды енгізуді ұйымдастыру. Сынау бағдарламасын құрастыру және оларды техникалық қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар дайындайды. Сынақтардың өзін жүргізу.
3
Төрешілер алқасының жұмысын құзыретті басқару, төрешілер алқасының аттың межеге келу тәртібін анықтауды және жүлделі орындарды бөлуді бекітетін мүшелерінің арасында міндеттемелерді бөлу.
4
Асыл тұқымдық сынақтардың нәтижелерін шығару, төрешілер алқасының қорытындысына сәйкес жүлделі орындарды беру. Сынау және оларды техникалық қамтамасыз ету бағдарламасын құру бойынша ұсыныстар дайындайды. Жаттықтырушы персоналдық біліктілігін арттыру, сынауға қатысуға алғашқы рет жол берілген тұлғаға нұсқаулық жүргізу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады.
4-кесте. Асыл тұқымдық жылқыларды сынау жөніндегі бас төреші
орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жылқылар
Құжаттар, мүліктер, ертоқым, ер-тұрман,жүген, арқан және басқалар
1-1) Сынауды жоспарлау, құжаттаманы жүргізудің басы, арнайы түгендеуге дайындық

2-2)
Принимает решения по повышению профессионализма по подбору и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
Осуществлять требования по подбору и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
Требования и инструкций по подбору и отбора животных для улучшения породных качеств, их бонитировки
3-1)
Осваивает новые методы и подходы оценки племенных производителей по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
Применяет обширные знания, технические и правовые принципы оценки племенных производителей по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
Правила оценки племенных производителей по качеству потомства и контроль за ростом и развитием племенного молодняка
3-2)
Определяет проблему и задачи с применением инновационных подходов, методов построения концепций, стратегий деятельности
Предполагает создание стратегии функционирования и развития структур отрасли, организацию условий и ответственность за достижение результата
Подбор и отбор животных для улучшения породных качеств, их бонитировка
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3213 Судья по испытанию племенных лошадей
1221 Главный судья по испытанию племенных лошадей
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций (утверждены приказом Министра труда и социальной защиты населения от 21 мая 2012 года № 201-ө-м, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7755)
Квалификационный уровень ОРК
Категории
4
Судья по испытанию племенных лошадей (средней квалификации) – без категории, ІІ, І
5
Судья по испытанию племенных лошадей (высшее образование) – без категории, ІІ, І
6
Судья по испытанию племенных лошадей (послевузовское образование) – без категории ІІ, І
7
Главный судья
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
судьи по испытанию племенных лошадей
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Ипподром, конезаводы
Вредные и опасные
условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зоонозным заболеваниям скота
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
5
Техническое и профессиональное (специалист среднего звена), послесреднее образование, практический опыт, или высшее образование
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
6
Высшее образование, практический опыт.
Без категории - без требований к стажу работы; ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
7
Высшее (или послевузовское) образование по специальности (технология производства продуктов животноводства)
Опыт работы более 5 лет
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые судьей по испытанию племенных лошадей
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Планирование руководства проведением испытаний племенных лошадей на ипподроме; контроль и подготовка инвентаря для проведения испытания племенных лошадей и работы судейской коллегии; организация введения первичной документации для результатов испытаний; подготавливает предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению
2
Организация введения первичной документации для результатов испытаний; подготавливает предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению; проведение самих испытаний
3
Компетентное руководство за работой судейской коллегии, распределение обязанности между членами судейской коллегии, утверждающих определение порядка прихода лошадей к финишу, и распределение призовых мест
4
Подведение итогов племенных испытаний, присуждение призового места согласно итогам судейской коллегии, подготавливает предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению; осуществляет работу по повышению квалификации тренерского персонала, проведению инструктажа лиц, впервые допущенных к участию в испытаниях
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых судьей по испытанию
племенных лошадей
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства труда
Задачи
1
Лошади
Документы, инвентарь, седло, упряжь, уздечка, веревка
1-1) Планирование испытаний, начало введение документаций, подготовка специального инвентаря

1-2) Сынақ нәтижелері құжаттарын толтыруды ұйымдастыру; сынақ программасын түзу барысында және технологиялық қамтамасыз етуде пікірлер мен ұсыныстар әзірлеу
2
Жылқылар
Құжаттар, мүліктер, ертоқым, ер-тұрман,жүген, арқан және басқалар
2-1) Жанама сынықтар өткізу
2-2) Сынақ программасын түзу барысында және технологиялық қамтамасыз етуде пікірлер мен ұсыныстар әзірлеу
3
Жылқылар
Құжаттар, мүліктер, ертоқым, ер-тұрман,жүген, арқан және басқалар
3-1) Сынақты аяқтау, жеңімпаз мәртебесін беру, жеңілген тарапқа пікір мен ұсыныстар әзірлеу
5 - кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі асыл тұқымдық жылқыларды
сынау жөніндегі бас төрешінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жоспарды алдын ала дайындалған жоспарға, сапа нормасына, жұмысты орындау кестесіне және қаржылық сметамен салыстырақызметкерлердің әрекетінің нәтижесіне жауапкершілік алып қызметкерлер тобын басқару
Шешімнің көптеген тәсілдерін және оларды таңдаудыболжайтын тәжірибелік міндеттердің шешімі, стратегиялық жоспарлау, жұмысты бағалау, жағдайды талдаудың тәжірибелік және танымдық дағдыларын қолданады
Кәсіби білім мен практикалық тәжірибе, жүйелік талдау әдістемесі және кәсіби құрылымдарды жобалау туралы жан-жақты білімі бар. Селекциондық қызмет саласында білігі, жоғарғы білім
1-2)
Қызметкерлердің техникалық дайындығына, денсаулығына және қауіпсіздігіне, техникалық қауіпсіздіктің, гигиеналық нормалардың сақталуына, олар белгілі бір міндеттерді орындау кезінде қоршаған ортаны қорғауына толыққанды жауапкершілік алады
Шығармашылық тәсіл түрлі жағдайларды, оның ішінде теориялық және тәжірибелік білімді қолданып, кәсіби мәселелерді шешудің баламалы нұсқасын өз бетінше әзірлейді және алғатартады
Кәсіби міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты өз бетінше іздеу, бірқатар міндеттерді анықтайды және жоспарлаудың негізгі үдерісін және жұмыс үдерісіндегі жоспарларды трансформациялау-ды ескереді
6 - кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі асыл тұқымдық жылқыларды
сынау жөніндегі бас төрешінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жоспарды алдын ала дайындалған жоспарға, сапа нормасына, жұмысты орындау кестесіне және қаржылық сметамен салыстырақызметкерлердің әрекетінің нәтижесіне жауапкершілік алып қызметкерлер тобын басқару
Шешімнің көптеген тәсілдерін және оларды таңдаудыболжайтын тәжірибелік міндеттердің шешімі, стратегиялық жоспарлау, жұмысты бағалау, жағдайды талдаудың тәжірибелік және танымдық дағдыларын қолданады
Кәсіби білім мен практикалық тәжірибе, жүйелік талдау әдістемесі және кәсіби құрылымдарды жобалау туралы жан-жақты білімі бар. Селекциондық қызмет саласында білігі, жоғарғы білім

1-2) Организация введения первичной документации для результатов испытаний; подготавливает предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению
2
Лошади
Документы, инвентарь, седло, упряжь, уздечка, веревка и другие
2-1) Проведение непосредственно испытаний
2-2) Подготовленные предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению
3
Лошади
Документы, инвентарь, седло, упряжь, уздечка, веревка и др
3-1) Подготовка заключений по итогам испытаний, выдача статуса победителю, составление отзывов и предложений проигравшей стороне
Таблица 5. Требования к компетенциям судьи по испытанию племенных
лошадей 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство группой сотрудниками с принятием ответственности за результат их действий, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ и финансовой смете
Решение практических задач, предполагающих многообразие способов решения и их выбор, применяет практические и познавательные навыки в стратегическом планировании, оценке работы, анализе ситуации
Профессиональные знания и практический опыт, обладает всесторонним знанием о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование
1-2)
В полной мере несет ответственность за техническую подготовку, здоровье и безопасность работников, соблюдение техники безопасности, гигиенических норм, защиту окружающей среды при выполнении ими определенных задач
Творческий подход самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные варианты решения профессиональных проблем с применением теоретических и практических знаний
Самостоятельный поиск информации, необходимо для решения профессиональных задач, определяет ряд задач и учитывает основные процессы планирования и трансформации планов в рабочие процессы
Таблица 6. Требования к компетенциям судьи по испытанию племенных
лошадей 5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство группой сотрудниками с принятием ответственности за результат их действий, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ и финансовой смете
Решение практических задач, предполагающих многообразие способов решения и их выбор, применяет практические и познавательные навыки в стратегическом планировании, оценке работы, анализе ситуации
Профессиональные знания и практический опыт, обладает всесторонним знанием о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование

2-2)
Жоғары белгісіздікті кәсіби жағдайларда шешім қабылдауды бағалайды және жоспарлауды талдайды.
Технологиялық үдеріс компоненттерін түзету, бағалау, бақылау, әзірлеу және енгізу. Жоғары белгісіздікті әлеуметтік кәсіби жағдайларында білім мен дағдыларды көрсете және шешім қабылдай ала отырып, заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды қолдана, өзін-өзі басқару мәдениеті, қорытындылар ұсынымы, кешенді техникалық және кәсіби тапсырмалар немесе жобаларды орындайды.
Персоналдың біліктілігін және кәсіпқойлығын арттыру бойынша шешім қабылдайды. Ақырғы нәтижеге бағытталған жаңа амалдар мен тәсілдерді меңгереді.
6 - кесте. СБШ біліктіліктің 7-деңгейлі асыл тұқымдық жылқыларды
сынау жөніндегі бас төрешінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Кәсіби қызметте, басқарудағы бастамада шығармашылыққа қабілеттілік, кәсіби білімнің дамуына және кәсіби қызметтің нәтижелеріне жауапкершілік қабылдау
Жаңа білім мен әр түрлі салалардағы білімнің біріктірілуін дамыту бойынша ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті жүзеге асыру, өз ойларын жазбаша және ауызша формада дұрыс және қисынды жасау
Қызметтің осы түріне қатысты тәуекелді түсінеді, оларды бақылайды және туындау мүмкіндігін төмендетеді. Селекциялық қызмет саласындағы білім, жоғары білім.
2-2)
Сынақ бағдарламаларын құрастыру бойынша ұсыныс және оларды техникалық қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің қызметтерін басқару
Жаңа амалдарды әзірлеуді, алуан түрлі тәсілдерді қолдануды талап ететін әдістемелік сипатты мәселелерді шешу
Сынақ бағдарламаларын құрастыру және оларды техникалық қамтамасыз ету кезінде ғылыми білім мен тәжірибені жинақтау
3-1)
Инновациялық амалдарды қолданумен міндет пен мәселені, сынақтарды қамтиды, жеңімпазға мәртебе беру, жеңілген жаққа ұсыныстар мен пікір құрастыруды белгілейді
Мақсаттар қойылымын ғылыми негіздеудің дағдылары мен іскерлігі, әдістерді таңдау және нәтижеге жету үшін жауапкершілік.
Стратегиялық амалдарды қолданумен міндеттер мен мақсаттарды шешу амалдарын белгілейді. Тәуекелдерді қалай басқару, азайту және өлшеуді түсінеді.
Селекциялық қызметтегі (асыл тұқымдық іс)
кәсіби стандартының
6-қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді _____________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № ____________________
Хат (хаттама) № ____________________ Күні____________________________

2-2)
Анализирует проектирование и оценивает принятие решений в профессиональных ситуациях высокой неопределенности.
Разработка, внедрение, контроль, оценка и коррекция компонентов технологического процесса.
Выполняет комплексные технические и профессиональные задания или проекты, демонстрируя навыки и знания проектирования и принятия решений в социальных профессиональных ситуациях высокой неопределенности, культуру самоуправления, оформления, презентации результатов, использования современных программных продуктов и технических средств.
Принимает решения по повышению профессионализма и квалификации персонала.
Осваивает новые методы и подходы, ориентированные на конечный результат
Таблица 6. Требования к компетенциям главного судьи по испытанию
племенных лошадей 7-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
2-1)
Способность к творчеству в профессиональной деятельности, инициативе в управлении, принимать ответственность за развитие профессионального знания и за результаты профессиональной деятельности
Умения и навыки осуществлять научно-исследовательскую и инновационную деятельность по развитию нового знания и процедур интеграции знаний различных областей, правильно и логично оформлять свои мысли в письменной и устной форме
Понимает риски, характерные для данного вида деятельности, может их контролировать и сводить к минимуму. Знания в области селекционной деятельности, высшее образование
2-2)
Руководство деятельностью сотрудников для предложения по составлению программ испытаний и техническому их обеспечению
Решение проблем методического характера, требующих разработки новых подходов, использования разнообразных методов
Синтез научных знаний и опыта при составлении программ испытаний и технического их обеспечения
3-1)
Определяет проблему и задачи с применением инновационных подходов, заключает испытаний, выдача статуса победителю, составление отзывов и предложений проигравшей стороне
Умения и навыки научно обосновывать постановку целей, выбор методов и ответственность за достижение результата
Определяет способы решения задач и проблем с применением стратегических подходов.
Понимает, как измерить, свести к минимуму и управлять рисками
Приложение 6
к профессиональному стандарту
в селекционной деятельности
(племенное дело)
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________