Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 53 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 маусымда № 9483 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 9 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы № 158 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5393 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 18 сәуірдегі
№ 53 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру
нөмірлерін беру қағидалары
1. Осы Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру және мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін есепке алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 53. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2014 года № 9483. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 158 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5393).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 18 апреля 2014 года № 53
Правила
присвоения национальных идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
1. Настоящие Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам (далее - Правила) определяют порядок присвоения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым Министерством финансов Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, и учета национальных идентификационных номеров, присвоенных государственным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты қызметкер - уәкiлеттi органның ұлттық сәйкестендіру нөмiрiн (ұлттық сәйкестендіру нөмiрлерiн) беруге жауапты қызметкерi;
2) ұлттық сәйкестендіру нөмiрi (бұдан әрі - ҰСН) – уәкілетті орган эмиссиялық бағалы қағаздарға оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріпті-цифрлық код;
3) эмитент - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Уәкілетті орган эмитент Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН береді.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беруді уәкілетті орган шығарылым туралы мынадай мәліметтер бар ҰСН беру туралы электрондық сұраныс негiзiнде жүргізеді:
1) мемлекеттiк бағалы қағаздардың түрi - олардың толық атауы (қысқаша атауы, аббревиатурасы);
2) шығарылым валютасы;
3) айналыс мерзiмi;
4) эмитент пайдаланатын нөмiрлеуге сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттiк нөмiрi;
5) болжанған орналастыру күні;
6) орналастыру көлемі;
7) өтеу күні.
5. Жергілікті атқарушы органдар шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беруді уәкілетті орган эмитенттің еркiн нысанда жасалған және осы шығарылым туралы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер бар жазбаша сұранысы негiзiнде жүргізеді.
6. Эмитент болжап отырған бiреуден астам шығарылымға, оның iшiнде белгiлi бiр уақыт кезеңінен бұрын Қағидалардың 4 және 5-тармақтарына сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беруге бір сұраныс жасауға рұқсат беріледі.
7. Жауапты қызметкер эмитенттің сұранысын алғаннан кейiн оның мына бөлiктерде жасалуының дұрыстығын тексередi:
1) Қағидалардың 4-тармағына сәйкес сұраныста көрсетiлуге тиiстi мәлiметтердiң толықтығын;
2) мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті шағарылымын көздейтін Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес мемлекеттiк бағалы қағаздар түрiне белгілеу көрсетудің дұрыстығын;

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) ответственный сотрудник - работник уполномоченного органа, ответственный за присвоение национального идентификационного номера (национальных идентификационных номеров);
2) национальный идентификационный номер (далее - НИН) - буквенно-цифровой код, присваиваемый уполномоченным органом государственным эмиссионным ценным бумагам в целях их идентификации и систематизации учета;
3) эмитент - Министерство финансов Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный орган присваивает НИН государственным ценным бумагам, выпущенным эмитентом в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Присвоение НИН государственным ценным бумагам, выпущенным Министерством финансов и Национальным Банком Республики Казахстан, производится уполномоченным органом на основании электронного запроса на присвоение НИН, содержащего следующие сведения о выпуске:
1) вид государственных ценных бумаг - их полное наименование (сокращенное наименование, аббревиатура);
2) валюта выпуска;
3) срок обращения;
4) порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
5) предполагаемая дата размещения;
6) объем размещения;
7) дата погашения.
5. Присвоение НИН государственным ценным бумагам, выпущенным местными исполнительными органами, производится уполномоченным органом на основании письменного запроса эмитента, составленного в произвольной форме и содержащего сведения о данном выпуске, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 4 Правил.
6. Допускается составление одного запроса на присвоение НИН государственным ценным бумагам в соответствии с пунктами 4 и 5 Правил для более чем одного предполагаемого эмитентом выпуска, в том числе и на определенный период времени вперед.
7. После получения запроса эмитента ответственный сотрудник проверяет правильность его составления в части:
1) полноты сведений, подлежащих указанию в запросе в соответствии с пунктом 4 Правил;
2) правильности указания обозначения вида государственных ценных бумаг в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан или Национального Банка Республики Казахстан, предусматривающими выпуск соответствующего вида государственных ценных бумаг;

3) мемлекеттiк бағалы қағаздардың болжанған шығарылымының реттiк нөмiрiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздардың осы түрiнiң алдыңғы шығарылымдары туралы уәкілетті органда бар ақпаратқа сәйкес келуiн.
8. Эмитенттің сұранысында көрсетілген мәліметтер Қағидалардың 4, 7-тармақтарының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган ҰСН береді және сұранысқа электрондық не жазбаша жауап жібереді, онда мыналар болады:
эмитент пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірі;
ҰСН (егер ол берілсе);
бас тарту себебі (егер ҰСН беруден бас тартылса).
9. Уәкілетті орган эмитенттің ҰСН беруге сұранысын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды (осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда).
Егер эмитент мемлекеттік бағалы қағаздарға алты және одан астам болжанған шығарылымдарына ҰСН беруге сұраныс жасалса, уәкілетті орган эмитенттің сұранысын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҰСН береді.
Уәкілетті орган мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беруді Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰСН беру үлгісінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ҰСН құру Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ҰСН төртінші позициясын толған кезде мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің кодтары пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздардың кодтары Қағидалардың 3-қосымшасындағы 1-кестеде берілген.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздардың кодтары Қағидалардың 3-қосымшасындағы 2-кестеде берілген.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздардың кодтары Қағидалардың 3-қосымшасындағы 3-кестеде берілген.
ҰСН құру кезінде әріптік символдарды санмен ауыстыру Қағидалардың 4-қосымшасындағы кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰСН-нің есебін жүргізу мыналарды:
1) эмитенттердің мемлекеттік бағалы қағаздарына берілген ҰСН тіркеудің электрондық деректер базасы түріндегі электрондық журналын (бұдан әрі - электрондық журнал);

3) соответствия порядкового номера предполагаемого выпуска государственных ценных бумаг имеющейся у уполномоченного органа информации о предыдущих выпусках государственных ценных бумаг данного вида.
8. При соответствии сведений, указанных в запросе эмитента, требованиям пунктов 4, 7 Правил уполномоченный орган присваивает НИН и отправляет электронный либо письменный ответ на запрос, содержащий:
порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
НИН (если он был присвоен);
причину отказа (если в присвоении НИН отказано).
9. Уполномоченный орган рассматривает запрос эмитента на присвоение НИН в течение двух рабочих дней со дня получения запроса (за исключением случая, установленного частью второй настоящего пункта).
Если эмитентом запрашивается присвоение НИН государственным ценным бумагам для шести и более предполагаемых выпусков, уполномоченный орган присваивает НИН в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от эмитента.
Присвоение НИН государственным ценным бумагам уполномоченным органом осуществляется на примере присвоения НИН государственным ценным бумагам предусмотренного в приложении 1 к Правилам.
Построение НИН государственных ценных бумаг осуществляется в соответствии с приложением 2 к Правилам.
При заполнении четвертой позиции НИН государственных ценных бумаг используются коды отдельных видов государственных ценных бумаг.
Коды государственных ценных бумаг, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, приведены в таблице 1 приложения 3 к Правилам.
Коды государственных ценных бумаг, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, приведены в таблице 2 приложения 3 к Правилам.
Коды государственных ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, приведены в таблице 3 приложения 3 к Правилам.
При построении НИН перевод буквенных символов в числа осуществляется в соответствии с таблицей приложения 4 к Правилам.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Учет НИН, присвоенных государственным ценным бумагам, осуществляется путем ведения:
1) электронного журнала регистрации НИН, присвоенных государственным ценным бумагам эмитентов в виде электронной базы данных (далее - электронный журнал);

2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздарына ҰСН беру мәселелері бойынша хат-хабар алмасу файлдарын (бұдан әрі - хат-хабар алмасу файлдары) жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Электрондық журналға мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) ҰСН беру туралы өтінімді тіркеу күні;
2) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
3) ҰСН беруге сұрату нөмірі;
4) ҰСН беруге сұрату күні;
5) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірін эмитент қолданатын нөмірлеуге сәйкес сандық белгілеуі;
6) ҰСН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі;
7) берілген ҰСН;
8) жауапты қызметкердің тегі, аты, бар болса әкесінің аты.
12. ҰСН иелену күні электрондық журналға енгізілетін берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың ҰСН туралы ақпарат.
13. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарына ҰСН беру бойынша құжаттар хат-хабар алмасу файлдарына хронологиялық тәртiппен тiгiледi. Хат-хабар алмасу файлдарына енгізілген құжаттардың барлық парақтары төменгі оң жақ бұрышында нөмірленеді. Хат-хабар алмасу файлдары аяқталғаннан кейін онда бар құжаттардың тізімдемесі енгізіледі.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірін
беру үлгісі
Берілді (үлгінің шарттары):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі алты ай айналыс мерзімімен мемлекеттік қысқа мерзімді қазыналық міндеттемелерін (бұдан әрі - МЕККАМ) айналысқа шығарады; шығарылымның реттік нөмірі – 123.
1-қадам:
ҰСН позициясы нөмірлері
Символдар
Түсініктемелер
1-2
KZ

2) файлов переписки по вопросам присвоения НИН государственным ценным бумагам местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы (далее – файлы переписки).
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Электронный журнал включает в себя следующие данные:
1) дата регистрации заявки о присвоении НИН;
2) наименование эмитента государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
3) номер запроса на присвоение НИН;
4) дата запроса на присвоение НИН;
5) числовое обозначение порядкового номера выпуска государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН, в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
6) вид государственных ценных бумаг которым присвоен НИН;
7) присвоенный НИН;
8) фамилия, имя, при наличии - отчество ответственного сотрудника.
12. Информация о НИН, присвоенном государственным ценным бумагам, вносится в электронный журнал в день присвоения НИН.
13. Документы по присвоению НИН государственным ценным бумагам местных исполнительных органов подшиваются в файл переписки в хронологическом порядке. Все листы документов, включенных в файлы переписки, нумеруются в нижнем правом углу. По окончании файла переписки в него включается опись содержащихся в нем документов.
Приложение 1
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Пример присвоения
национального идентификационного номера
государственным ценным бумагам
Дано (условия примера):
Министерство финансов Республики Казахстан выпускает в
обращение государственные краткосрочные казначейские обязательства со
сроком обращения шесть месяцев (далее - МЕККАМ); порядковый номер
эмиссии - 123.
Шаг 1:
Номера позиций НИН
Символы
Комментарий
1-2
KZ

Эмитент елінің таңбалануы (1-тармақша) Қағидалардың 2-қосымшасының 2-тармағы)
3
К
Мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің таңбалануы: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне мемлекеттік бағалы қағаздар эмитенті ретінде "К" символы сәйкес келеді (Қағидалардың 2-қосымшасының 3-тармағы)
4
1
Мемлекеттік бағалы қағаздар кодының таңбалануы: МЕККАМ–ға "1" символы сәйкес келеді (Қағидалардың 2-қосымшасының 4-тармағы және 3-қосымшасының 1-кестесі)
5
К
Шығарылым валютасын таңбалау: МЕККАМ номиналдық құны "К" символы сәйкес келетін қазақстандық теңгеде көрсетіледі (Қағидалардың 2-қосымшасының 6-тармағы)
6
М

Обозначение страны эмитента (подпункт 1) пункта 2 приложения 2 к Правилам)
3
К
Обозначение эмитента государственных ценных бумаг: Министерству финансов Республики Казахстан как эмитенту государственных ценных бумаг соответствует символ "К" (пункт 3 приложения 2 к Правилам)
4
1
Обозначение кода государственных ценных бумаг: МЕККАМ соответствует символ "1" (пункт 4 приложения 2 и таблица 1 приложения 3 к Правилам)
5
К
Обозначение валюты выпуска: номинальная стоимость МЕККАМ выражается в казахстанских тенге, которым соответствует символ "К" (пункт 6 приложения 2 к Правилам)
6
М

Мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімін өлшеу бірліктерін таңбалау: МЕККАМ айналыс мерзімі "М" символы сәйкес келетін айлармен өлшенеді (Қағидалардың 2-қосымшасының 7-тармағы)
7-8
06
Мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімі айлармен таңбаланады: осы шығарылымдағы МЕККАМ-ның айналыс мерзімі 10 айдан кемді құрайтындықтан, ҰСН жетінші позициясында "0" (нөл) символы көрсетіледі (Қағидалардың 2-қосымшасының 8-тармағы)

Обозначение единицы измерения срока обращения государственных ценных бумаг: срок обращения МЕККАМ измеряется в месяцах, которым соответствует символ "М" (пункт 7 приложения 2 к Правилам)
7-8
06
Обозначение срока обращения государственных ценных бумаг в месяцах: поскольку срок обращения МЕККАМ данного выпуска составляет менее 10 месяцев, в седьмой позиции НИН указывается символ "0" (ноль) (пункт 8 приложения 2 к Правилам)

9-11
123
Мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымын реттік нөмірін таңбалау (Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағы)
Нәтижесінде осы эмиссияның МЕККАМ ұлттық сәйкестендіру нөмірі (ҰСН он екінші позициясындағы бақылаусыз цифрлар) былайша көрініс табады:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3
2-қадам:
Қағидалардың 4-қосымшасындағы кестеге сәйкес әріптік символдарды күндермен ауыстыру:
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
3-қадам:
Алынған күндік қатар цифрларын (оның оң жағынан бастап) коэффициентке көбейту: "2" - ҰСН реттік емес позициясында тұрған цифрлар үшін, немесе "1" - ҰСН реттік позициясында тұрған цифрлар үшін:
Күндік қатар (3-қадамның орындалу нәтижесі):
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
көбейту коэффициенттері:

9-11
123
Обозначение порядкового номера выпуска государственных ценных бумаг (пункт 9 приложения 2 к Правилам)
В результате национальный идентификационный номер МЕККАМ данной
эмиссии (без контрольной цифры на двенадцатой позиции НИН) выглядит
следующим образом:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3
Шаг 2:
Замена буквенных символов числами в соответствии с таблицей
приложения 4 к Правилам:
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
Шаг 3:
Умножение цифр полученного числового ряда (начиная с его
правого края) на коэффициент: "2" - для цифр, находящихся на нечетных
позициях НИН, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях
НИН:
числовой ряд (результат выполнения шага 3):
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
коэффициенты умножения:

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2
көбейту нәтижесі:
1 1 8 3 6 1 1 8 1 2 9 4 1 0 6 2 2 6
4-қадам:
3-қадамды орындау нәтижесінде алынған қатардың цифрларын қосу:
1 + 1 + 8 + 3 + 6 + 1 + 1 + 8 + 1 + 2 + 9 + 4 + 1 + 0 + 6 + 2 + 2 + 6 = 62
5-қадам:
4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0"-ге аяқталмайтындықтан, осы сомадан асып отырған және он есенің барынша төменгісі болып табылатын күн анықталады. 62 сомасы үшін осындай күн 70 болып табылады. Тиісінше, бақылау цифры 8-ге тең (70 - 62).
Осы эмиссияның мемлекеттік бағалы қағаздарының толық ұлттық сәйкестендіру нөмірі мынаған тең:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3 8
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру қағидаларына 2-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық
сәйкестендіру нөмірін құру
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мемлекеттік бағалы қағаздардың ҰСН құру үшін араб цифрлары және латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("I" және "О" әріптерінен басқа) пайдаланылады.
2. ҰСН-ға тыныс белгісімен бөлінбеген, қатарынан он екі символ (солдан оңға санаумен) кіреді және мына үш бөліктен тұрады:
1) ҰСН-ның бірінші және екінші позицияларында орналасқан символдар эмитент елінің екі әріпті кодын білдіреді (Қазақстан Республикасы үшін "КZ" коды пайдаланылады);
2) ҰСН-ның үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан символдар осы қосымшаның 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес жасалған негізгі нөмірлер болып табылады;
3) ҰСН-ның он екінші позицияда орналасқан символ осы қосымшаның 10-тармағына сәйкес есептелетін бақылау цифры болып табылады.
3. ҰСН-ның үшінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіреді:
1) "К" - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
2) "W" - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
3) "А" - Алматы қаласының жергілікті атқарушы органы;
4) "Z" - Астана қаласының жергілікті атқарушы органы;
5) "М" - облыстардың жергілікті атқарушы органдары.
4. ҰСН-ның төртінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіреді:
1) "1" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
2) "2" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2
результат умножения:
1 1 8 3 6 1 1 8 1 2 9 4 1 0 6 2 2 6
Шаг 4:
Суммирование цифр ряда, полученного в результате выполнения
шага 3:
1 + 1 + 8 + 3 + 6 + 1 + 1 + 8 + 1 + 2 + 9 + 4 + 1 + 0 + 6 + 2 + 2 + 6 = 62
Шаг 5:
Поскольку сумма, полученная в результате выполнения шага 4, не
заканчивается на "0", определяется число, превышающее данную сумму и
являющееся минимальным из кратных десяти. Для суммы 62 таким числом
является 70. Соответственно, контрольная цифра равна 8 (70 - 62).
Полный национальный идентификационный номер государственных
ценных бумаг данной эмиссии равен:
K Z K 1 K M 0 6 1 2 3 8
Приложение 2
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Построение
национального идентификационного номера государственных
ценных бумаг
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Для построения НИН государственных ценных бумаг используются арабские цифры и прописные (заглавные) буквы латинского алфавита (за исключением букв "І" и "О").
2. НИН включает в себя двенадцать последовательных символов (считая слева направо), не разделенных знаком препинания, и состоит из трех частей:
1) символы, расположенные на первой и второй позициях НИН, обозначают двухбуквенный код страны эмитента (для Республики Казахстан используется код "KZ");
2) символы, расположенные на третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, являются основным номером, составляемым в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящего приложения;
3) символ, расположенный на двенадцатой позиции НИН, является контрольной цифрой, которая рассчитывается в соответствии с пунктом 10 настоящего приложения.
3. Символ, расположенный на третьей позиции НИН, обозначает эмитента государственных ценных бумаг:
1) "K" - Министерство финансов Республики Казахстан;
2) "W" - Национальный Банк Республики Казахстан;
3) "А" - местный исполнительный орган города Алматы;
4) "Z" - местный исполнительный орган города Астаны;
5) "М" - местные исполнительные органы областей.
4. Символ, расположенный на четвертой позиции НИН, обозначает код государственных ценных бумаг:
1) символ "1" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
2) символ "2" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;

3) "3" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
4) "4" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
5) "5" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
6) "6" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;
7) "7" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
8) "8" символы - шығарылым талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;
9) "9" символы - Қазақстан Республикасы азаматтарының салымдарына өтемақы төлеу мақсатында шығарылған құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
10) "А" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
11) "В" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
12) "С" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
13) "D" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде айқындалатын, купон деп аталатын сыйақы төленеді;
14) "Е" символы - республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді бағалы қағаздары;
15) "F" символы - республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді бағалы қағаздары;

3) символ "3" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
4) символ "4" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
5) символ "5" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
6) символ "6" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
7) символ "7" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
8) символ "8" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
9) символ "9" - бездокументарные купонные ценные бумаги, выпущенные в целях компенсации вкладов граждан Республики Казахстан;
10) символ "А" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
11) символ "В" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
12) символ "С" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
13) символ "D" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном;
14) символ "Е" - среднесрочные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
15) символ "F" - долгосрочные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;

16) "G" символы - республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздары;
17) "Н" символы - республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздары;
18) "J" символы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздары.
5. ҰСН төртінші позициясын толтыру кезінде пайдаланылатын мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің кодтары Қағидалардың 3-қосымшасындағы 1, 2 және 3-кестелерде берілген.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың жаңа түрі шығарылған жағдайда жауапты қызметкер мемлекеттік бағалы қағаздар түрлерінің анықтамалығына тиісті өзгерістерді енгізеді. Бұл ретте ҰСН төртінші позициясының коды болып символ - алдыңғылардан кейінгі латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("I" және "О" әріптерінен басқа) пайдаланылады.
6. ҰСН-ның бесінші позициясында орналасқан символ шығарылымның валютасын білдіреді:
1) "К" - қазақстандық теңге;
2) "U" - АҚШ доллары;
3) "Е" - еуро.
7. ҰСН-ның алтыншы позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің өлшем бірлігін білдіреді:
1) "Ү" - жылдар;
2) "М" - айлар;
3) "W" - апталар;
4) "D" - күндер.
8. ҰСН-ның жетінші және сегізінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті өлшем бірлігіндегі айналыс мерзімін білдіреді.
Егер айналыс мерзімі оннан төмен тиісті өлшем бірлігін құраса, онда ҰСН-ның жетінші позициясында "0" (нөл) символы көрсетіледі.
9. ҰСН-ның тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының уәкілетті орган пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес реттік нөмірін білдіреді.
Егер шығарылымның реттік нөмірі жүзден кем болса, он да ҰСН-ның тоғызыншы позициясында "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі оннан кем болса, онда оныншы позицияда (ҰСН-ның тоғызыншы позициясындағы "0" символына қосымша) "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі тоғыз жүз тоқсан тоғыздан асып кетсе, онда оның бірінші цифры көрсетілмейді.
10. Бақылау цифры мынадай түрде есептеледі:
1-қадам: осы қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасына, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес ҰСН-ның алғашқы он бір позициялары толтырылады;
2-қадам: ҰСН-ның позицияларында орналасқан әріптік символдар Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес сандармен ауыстырылады;
3-қадам: алынған сандық қатардағы (оның оң жақ шетінен бастап) әрбір цифр мына коэффициентке көбейтіледі: "2" - ҰСН-ның тақ позицияларында орналасқан цифрлар үшін немесе "1" - ҰСН-ның жұп позицияларында орналасқан цифрлар үшін;
4-қадам: 3-қадамды орындау нәтижесінде алынған цифрлар қатары қосылады;
5-қадам: егер 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0" болып аяқталса, онда бақылау цифры "0" болып табылады. Керісінше жағдайда, 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған соманы осы сомадан асатын және он еселінің ең төменгісі болып табылатын саннан шегеру нәтижесі бақылау цифры болып табылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру қағидаларына 3-қосымша
1-кесте
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған
мемлекеттік бағалы қағаздар кодтары

16) символ "G" - среднесрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
17) символ "Н" - долгосрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
18) символ "J" - государственные ценные бумаги, выпускаемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ.
5. Коды отдельных видов государственных ценных бумаг, используемые при заполнении четвертой позиции НИН, приведены в таблицах 1, 2 и 3 приложения 3 к Правилам.
В случае выпуска нового вида государственных ценных бумаг ответственный сотрудник вносит соответствующие изменения в справочник видов государственных ценных бумаг. При этом кодом четвертой позиции НИН используется символ - прописные (заглавные) буквы латинского алфавита, следующие за предыдущими (за исключением букв "І" и "О").
6. Символ, расположенный на пятой позиции НИН, обозначает валюту выпуска:
1) "K" - казахстанский тенге;
2) "U" - доллар США;
3) "E" - евро.
7. Символ, расположенный на шестой позиции НИН, обозначает единицу измерения срока обращения государственных ценных бумаг:
1) "Y" - годы;
2) "M" - месяцы;
3) "W" - недели;
4) "D" - дни.
8. Символы, расположенные на седьмой и восьмой позициях НИН, обозначают срок обращения государственных ценных бумаг в соответствующей единице измерения.
Если срок обращения составляет менее десяти соответствующих единиц измерения, то в седьмой позиции НИН указывается символ "0" (ноль).
9. Символы, расположенные на девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, обозначают порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с нумерацией, используемой уполномоченным органом.
Если порядковый номер выпуска составляет менее ста, то в девятой позиции НИН указывается символ "0" (ноль).
Если порядковый номер выпуска составляет менее десяти, то в десятой позиции (в дополнение к символу "0" в девятой позиции НИН) указывается символ "0" (ноль).
Если порядковый номер выпуска превышает девятьсот девяносто девять, то его первая цифра не указывается.
10. Контрольная цифра рассчитывается следующим образом:
1) шаг 1: заполняются первые одиннадцать позиций НИН в соответствии с подпунктом 1) пункта 2, пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящего приложения;
2) шаг 2: расположенные на позициях НИН буквенные символы заменяются числами в соответствии с приложением 4 к Правилам;
3) шаг 3: каждая цифра полученного числового ряда (начиная с его правого края) умножается на коэффициент "2" - для цифр, находящихся на нечетных позициях НИН, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях НИН;
4) шаг 4: суммируются цифры ряда, полученного в результате выполнения шага 3;
5) шаг 5: если сумма, полученная в результате выполнения шага 4, оканчивается на "0", то контрольной цифрой является "0". В противном случае контрольной цифрой является результат вычитания суммы, полученной в результате выполнения шага 4, из числа, превышающего данную сумму и являющегося минимальным из кратных десяти.
Приложение 3
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
таблица 1
Коды государственных ценных бумаг,
выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан
в соответствии с законодательством Республики Казахстан

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалы қағаздың түрі
Код
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелері (МЕККАМ)
1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ортамерзімді қазынашылық міндеттемелері (МЕОКАМ)
2
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қысқамерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелері (МЕКАВМ)
3
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ортамерзімді қазынашылық валюталық міндеттемелері (МЕОКАВМ)
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік индекстелген қазынашылық міндеттемелері (МЕИКАМ)
4
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелері (МЕУЖКАМ)
А
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелері (МУИКАМ)
В
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелері (МОИКАМ)
С
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелері (МЕУКАМ)
D
Қазақстан Республикасының мемлекеттік арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелері (МАОКАМ)
N
2-кесте
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы
қағаздар кодтары
Бағалы қағаздың түрі
Код
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгеде номинирленген қысқамерзімді ноты
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шетел валютасында номинирленген қысқамерзімді ноты
3
3-кесте
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары
шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар кодтары
Бағалы қағаздың түрі
Код
Жергілікті атқарушы органдардың ортамерзімді бағалы қағаздары
Е
Жергілікті атқарушы органдардың ұзақмерзімді бағалы қағаздары
Ғ
Жергілікті атқарушы органдардың ортамерзімді индекстелген бағалы қағаздары
G
Жергілікті атқарушы органдардың ұзақмерзімді индекстелген бағалы қағаздары
Н
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздары
J
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін
беру қағидаларына
4-қосымша
кесте
Әріптік символдарды сандармен ауыстыру
A
10
F
15
L
20
R
25
W
30
B
11
G
16
M
21
S
26
X
31
C
12
H
17
N
22
T
27
Y
32
D
13
J
18
P
23
U
28
Z
33
E
14
K
19
Q
24
V
29

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид ценной бумаги
Код
Государственное краткосрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕККАМ)
1
Государственное среднесрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕОКАМ)
2
Государственное краткосрочное казначейское валютное обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕКАВМ)
3
Государственное среднесрочное казначейское валютное обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕОКАВМ)
Государственное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕИКАМ)
4
Государственное долгосрочное сберегательное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕУЖКАМ)
A
Государственное долгосрочное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МУИКАМ)
B
Государственное среднесрочное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МОИКАМ)
C
Государственное долгосрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕУКАМ)
D
Государственные специальные среднесрочные казначейские обязательства Республики Казахстан (МАОКАМ)
N
таблица 2
Коды государственных ценных бумаг,
выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Вид ценной бумаги
Код
Краткосрочная нота Национального Банка Республики Казахстан, номинированная в тенге
1
Краткосрочная нота Национального Банка Республики Казахстан, номинированная в иностранной валюте
3
таблица 3
Коды государственных ценных бумаг, выпущенных местными
исполнительными органами Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
Вид ценной бумаги
Код
Среднесрочные ценные бумаги местных исполнительных органов
Е
Долгосрочные ценные бумаги местных исполнительных органов
F
Среднесрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов
G
Долгосрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов
H
Государственные ценные бумаги, выпускаемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ
J
Приложение 4
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
таблица
Перевод буквенных символов в числа
A
10
F
15
L
20
R
25
W
30
B
11
G
16
M
21
S
26
X
31
C
12
H
17
N
22
T
27
Y
32
D
13
J
18
P
23
U
28
Z
33
E
14
K
19
Q
24
V
29