"Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 маусымда № 9497 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 наурыздағы № 36 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 10) тармақшасына, 32-бабының 3-тармағына сәйкес және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халықтың нақты саны туралы бірыңғай орталықтандырылған ақпараттық деректер базасын қалыптастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6774 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардың 2011 жылғы 15 маусымдағы № 3 нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеде:
23–тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"АЕҰ-ның негізгі функциялары:
1) "Медициналық көмектің нысандары мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 796 бұйрығына (бұдан әрі – № 796 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5955 тіркелген) сәйкес МСАК (дәрігерге дейінгі, білікті) көрсету;
2) № 796 бұйрыққа сәйкес КДК (мамандандырылған, жоғары мамандандырылған) көрсету;
3) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығына (бұдан әрі – № 786 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7306 тіркелген) сәйкес бекітілген халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету;

О внесении изменения и дополнения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2014 года № 9497. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 марта 2023 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях формирования единой централизованной информационной базы данных о фактическом количестве прикрепленного населения к субъектам здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6774, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан от 15 июня 2011 года, № 3) следующее изменение и дополнение:
в Положении о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденным указанным приказом:
пункт 23 изложить в новой редакции:
"23. "Основными функциями АПО являются:
1) оказание ПМСП (доврачебная, квалифицированная) в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 796 "Об утверждении видов и объемов медицинской помощи" (далее – Приказ № 796) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5955);
2) оказание КДП (специализированная, высокоспециализированная) в соответствии с Приказом № 796;
3) лекарственное обеспечение прикрепленного населения в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 "Об утверждении Перечней лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного и льготного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями) и специализированными лечебными продуктами" (далее – Приказ № 786) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7306);

4) ауруларды профилактикалау және саламатты өмір салтын қалыптастыру туралы халықтың арасында түсіндірме жұмысын жүргізу;
5) инфекциялық аурулардың ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу;
6) "Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 630 бұйрығына (бұдан әрі – № 630 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5917 тіркелген), сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкердің қызметін ұйымдастыру бойынша әдістемелік нұсқауды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 20 желтоқсандағы № 907 бұйрығына сәйкес бекітілген халыққа психологиялық және арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету;
7) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Бекітілген халық тіркелімі" порталын жүргізу болып табылады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) Бекітілген халық тіркелімінде (бұдан әрі – БХТ) тіркеу арқылы барлық облыстар, Астана мен Алматы қалалары үшін халық санын бірыңғай есепке алуды жүргізуді;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды МСАК субъектілеріне бекіту мен бекітуден шығаруды мониторингтеуді;
3) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Электрондық денсаулық сақтауды дамыту департаменті (С.В. Шубина) тұрақты негізде:
1) БХТ порталын сүйемелдеуді және оның жұмыс істеуін;
2) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тіркеу кезінде БХТ порталының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің және "электрондық үкімет" веб-порталының басқа ақпараттық жүйелерімен дұрыс автоматтандырылған өзара іс-қимылын;
3) медицина қызметкерлері туралы деректерді белгілеу кезінде "Ресурстарды басқару жүйесі" бағдарламалық кешенімен өзара іс-қимылды;
4) БХТ порталының пайдаланушыларын әдістемелік қолдауды;
5) облыстардың, Астана мен Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының, МСАК субъектілерінің мамандарын БХТ порталында жұмыс істеу қағидаларына үйретуді;

4) проведение разъяснительной работы среди населения о профилактике заболеваний и формировании здорового образа жизни;
5) проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в очагах инфекционных заболеваний;
6) оказание психологической помощи и специальных социальных услуг прикрепленному населению в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения" (далее – Приказ № 630) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5917), а также приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2011 года № 907 "Об утверждении Методических рекомендаций по организации деятельности социального работника в сфере здравоохранения";
7) ведение портала "Регистр прикрепленного населения" согласно приложению 3 к настоящему приказу.".
дополнить приложением 3 к указанному приказу согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить:
1) ведение единого учета численности населения для всех областей, городов Астана и Алматы через регистрацию в "Регистре прикрепленного населения" (далее – РПН);
2) мониторинг за прикреплением и откреплением граждан Республики Казахстан и оралманов к субъектам ПМСП.
3) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту развития электронного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Шубина С.В.) на постоянной основе обеспечить:
1) сопровождение и функционирование портала РПН;
2) корректное автоматизированное взаимодействие портала РПН с другими информационными системами Единой информационной системы здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан и веб-портала "электронного правительства" при регистрации государственной услуги "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь" (далее – государственная услуга);
3) взаимодействие с программным комплексом "Система управления ресурсами" при установлении данных о медицинском персонале;
4) методологическую поддержку пользователей портала РПН;
5) обучение правилам работы в портале РПН специалистов управлений здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы, субъектов ПМСП;

6) тұрақты негізде БХТ порталының деректерін халық бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Жеке тұлғалардың мемлекеттік деректер базасының (бұдан әрі – ЖТ МДБ) деректерімен және мекенжайлар бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның мекенжайлық тіркелімі деректерімен жаңартуды;
7) БХТ порталындағы қосарланған жазбаларды алып тастау үшін қажетті бағдарламалық модульдерді әзірлеуді;
8) БХТ порталында функционалдарды іске асыруды қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана мен Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының басшылары (келісім бойынша):
1) МСАК субъектілерінің БХТ порталын тиісінше жүргізуін;
2) БХТ порталындағы деректердің нақтылығы мен дұрыстығын;
3) БХТ порталында, соның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды бекіту және бекітуден алуға бақылау және мониторинг жүргізу;
4) БХТ порталына қол жеткізу құқығын ұсыну үшін жеке меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан тұрақты негізде МСАК субъектілерінің тізімін қалыптастыруды және оны "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – "РЭДО" ШЖҚ РМК) ұсынуды;
5) Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды МСАК субъектілеріне жыл сайынғы еркін бекіту науқанын өткізуді;
6) халық саны бойынша БХТ порталының деректеріне мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректерімен талдау жүргізуді қамтамасыз етсін.
5. "РЭДО" ШЖҚ РМК (Т.Қ. Нұғыманов):
1) тұрақты негізде БХТ порталының деректерін Жеке тұлғалардың мемлекеттік деректер базасымен (бұдан әрі - ЖТ МДБ) синхрондауды және синхрондаудан кейін деректердің нақтылығын бақылауды;
2) БХТ порталының сүйемелдеуді және жұмыс істеуін;
3) "ДДРО" ШЖҚ РМК аумақтық филиалдарының тұрақты негізде БХТ порталын және мемлекеттік қызмет көрсетуді тіркеу бойынша "электрондық үкімет" веб-порталын пайдаланушыларға консультациялық-әдістемелік көмек көрсетуді;
4) БХТ порталында жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ адамдардың бекітілуін тіркеуді;
5) тұрақты негізде облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармалары ұсынатын тізімдерге сәйкес меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін МСАК субъектілерінің БХТ порталына қол жеткізу құқығын қамтамасыз етсін.
6. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Ж.Ж. Данаева) заңнамада белгіленген тәртіппен оны мемлекеттік тіркегеннен кейін осы бұйрықты ресми жариялауды қамтамасыз етсін.

6) на постоянной основе актуализацию данных портала РПН по населению с данными Государственной базы данных физических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ГБД ФЛ) и по адресам с данными адресного регистра уполномоченного органа в области государственной статистики;
7) разработку необходимых программных модулей для исключения дублирующих записей в портале РПН;
8) реализацию функционалов в портале РПН.
4. Руководителям управлений здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы (по согласованию) обеспечить:
1) надлежащее ведение портала РПН субъектами ПМСП;
2) корректность и достоверность данных в портале "РПН";
3) проведение контроля и мониторинга за прикреплением и откреплением граждан Республики Казахстан и оралманов, в портале РПН, в том числе через веб-портал "электронного правительства";
4) формирование и представление Республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "РЦЭЗ") на постоянной основе списка субъектов ПСМП, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, для предоставления права доступа к порталу РПН;
5) проведение ежегодной кампании свободного прикрепления граждан Республики Казахстан и оралманов к субъектам ПМСП;
6) проведение анализа данных портала РПН по численности населения с данными уполномоченного органа в области государственной статистики.
5. РГП на ПХВ "РЦЭЗ" (Нугуманов Т.К.) обеспечить:
1) на постоянной основе синхронизацию данных портала РПН с ГБД ФЛ и контроль за корректностью данных после синхронизации;
2) сопровождение и функционирование портала РПН;
3) оказание территориальными филиалами РГП на ПХВ "РЦРЗ" на постоянной основе консультативно-методической помощи пользователям портала РПН и веб-портала "электронного правительства" по регистрации государственной услуги;
4) регистрацию прикрепления лиц, не имеющих индивидуального идентификационного номера в портале РПН;
5) на постоянной основе право доступа к порталу РПН субъектам ПМСП, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, оказывающим гарантированный объем медицинской помощи, в соответствии со списками, представляемыми управлениями здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.
6. Директору Департамента юридической службы Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.

7. "Медициналық-санитариялық алғашқы медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына бекітілген халық тіркелімін құру және оны жүргізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1000 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
8. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Б.Т.Төкежановқа жүктелсін.
9. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2014 жылғы 5 мамырдағы
бұйрығына қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдарының қызметі
туралы ережеге
3-қосымша
"Бекітілген халық тіркелімі" порталын жүргізу
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бекітілген халық тіркелімі облыстар, Астана және Алматы қалалары үшін Бекітілген халық тіркелімінде тіркеу арқылы халық санын есепке алуды жүргізуді айқындайды және оны жүргізу кезінде туындайтын қатынастарды реттейді.
2. "Бекітілген халық тіркелімі" порталын жүргізуде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Бекітілген халық тіркелімі" порталы (бұдан әрі – БХТ порталы) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі - ДБАЖ) міндеттерін орындау үшін талап етілетін жеке тұлғалар туралы көптеген деректерді сақтауға арналған ақпараттық жинақтардың жиынтығы;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды медициналық-санитариялық алғашқы көмектің денсаулық сақтау субъектілеріне бекіту (бұдан әрі – бекіту) – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің (бұдан әрі – МСАК субъектісі) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде азаматтардың оны алуға арналған құқықтарын іске асыру бойынша міндеттемелерін тіркеу;
3) бекіту мәртебесі – нақты жеке тұлғаға тиісті және МСАК субъектісі айқындаған ақпараттық объект пациентті тіркеу тарихының оқиғасын сипаттайды;
4) учаске – МСАК мамамына бекітілген МСАК субъектісінің халыққа қызмет көрсететін аумағының бөлігі.
2. Үдеріске қатысушылардың өзара іс-қимылы
3. БХТ порталы арқылы МСАК ұйымдарына бекіту үдерісіне (бұдан әрі – үдеріс) мынадай адамдар (бұдан әрі – қатысушылар) қатысады:
Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар (бұдан әрі – халық);
МСАК субъектісі;
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармалары) жергілікті органдары;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – "РЭДО" РМК).

7. Отменить приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1000 "О создании и ведении регистра прикрепленного населения к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь".
8. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Токежанова Б.Т.
9. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 мая 2014 года № 230
Приложение 3
к Положению о деятельности
организаций здравоохранения, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
Ведение портала "Регистр прикрепленного населения"
1. Общие положения
1. Настоящий Регистр прикрепленного населения определяет ведение учета численности населения для областей, городов Астаны и Алматы через регистрацию в Регистре прикрепленного населения, и регулирует отношения, возникающие при его ведении.
2. Основные понятия, используемые в ведении портала "Регистр прикрепленного населения":
1) портал "Регистр прикрепленного населения" (далее – портал РПН) – набор информационных массивов, предназначенных для хранения множества данных о физических лицах, требуемых для выполнения задач Единой информационной системы здравоохранения Республики Казахстан Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ЕИСЗ);
2) прикрепление граждан Республики Казахстан и оралманов к субъектам здравоохранения первичной медико-санитарной помощи (далее – прикрепление) – регистрация обязательств субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь (далее – субъект ПМСП) по оказанию первичной медико-санитарной помощи и реализации прав граждан на ее получение в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП);
3) статус прикрепления – информационный объект, соответствующий конкретному физическому лицу и определенный субъектом ПМСП, описывает эпизод истории прикрепления пациента;
4) участок – часть территории обслуживания населения субъектом ПМСП, закрепленная за специалистом ПМСП.
2. Взаимодействие участников процесса
3. В процессе прикрепления к организации ПМСП посредством портала РПН (далее – процесс) участвуют следующие лица (далее – участники):
1) граждане Республики Казахстан и оралманы (далее – население);
2) субъект ПМСП;
3) местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы (далее – управления здравоохранения);
4) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РГП "РЦЭЗ").

4. Үдерістің қатысушылары мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) халық:
жеке басын куәландыруға қажетті құжаттар (жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік) оралманның жеке куәлігі мен электрондық цифрлық қол таңба болған жағдайда МСАК ұйымына бекіту үшін "электрондық үкімет" веб-порталына жүгінген кезде сұратуды қалыптастырады.
2) МСАК субъектісі:
учаскелер бойынша бекітілген халық туралы және БХТ порталындағы персонал туралы деректерді енгізудің толықтығы мен дұрыстығын және оларды уақтылы жаңартуды қамтамасыз етеді;
"Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 20 наурыздағы № 253 қаулысымен бекітілген "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) стандартына сәйкес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда келіп түскен бекітуге арналған сұратуларды уақтылы өңдеуді жүзеге асырады;
бекітілген халықтың саны мен құрылымының өзгеруін талдау мен мониторингілеуді жүзеге асырады;
БХТ порталының құрамындағы бекітілген халық туралы мәліметтердің құпиялылығын сақтайды;
БХТ порталын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
МСАК субъектілеріне, оның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бекіту мен бекітуден шығару мәселелері бойынша халықтың өтініштерін қарайды;
халықты бекіту және бекітуден шығаруға арналған сұратуларды тіркейді;
туу, қайтыс болу, перинаталдық өлім туралы медициналық куәліктер туралы деректер енгізеді;
денсаулық сақтау басқармасы айқындаған бекітілген қызмет көрсету аумағы бойынша деректерді БХТ порталында жаңартуды қамтамасыз етеді;
3) денсаулық сақтау басқармасы:
үдеріске қатысушылардың қызметін үйлестіреді;
үдеріске қатысушылардың БХТ порталын сақтауын бақылайды;
МСАК субъектілеріне халықты бекіту мен бекітуден шығаруға арналған сұратуларды өңдеуді бақылау мен мониторингтеуді жүзеге асырады;
МСАК субъектісінің БХТ порталында қызмет көрсету аумағының мекенжайлары мен бекітілген халық саны туралы ақпаратты өзгертуін бақылау мен мониторингтеуді қамтамасыз етеді;
БХТ порталындағы учаскелер мен штаттардың нақты санына сәйкестігін бақылау мен мониторингтеуді қамтамасыз етеді;
БХТ порталын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
БХТ порталының жұмыс істеуі, халықты бекіту мен бекітуден шығару мәселелері бойынша халық пен МСАК субъектілерінің өтініштерін, оның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы қарайды;
мемлекеттік қызмет көрсету бойынша МСАК субъектілерінің қызметін ай сайынғы бақылау мен мониторингтеуді қамтамасыз етеді;
туу (қайтыс болу) туралы медициналық куәліктерді уақтылы енгізуді бақылау мен мониторингтеуді қамтамасыз етеді.

4. Участники процесса осуществляют следующие функции:
1) граждане Республики Казахстан и оралманы:
формируют запрос при обращении на веб-портал "электронного правительства" для прикрепления к организации ПМСП при наличии документов, удостоверяющих личность (удостоверение личности, паспорт, свидетельство о рождении), удостоверение оралмана, и электронной цифровой подписи;
2) субъект ПМСП:
обеспечивает полноту и достоверность ввода данных о прикрепленном населении по участкам и о персонале в портале РПН и их своевременную актуализацию;
осуществляет своевременную обработку запросов на прикрепление, поступивших в электронном формате через веб-портал "электронного правительства" согласно Стандарту государственной услуги "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2014 года № 253 (далее – государственная услуга);
осуществляет анализ и мониторинг за изменением численности и структуры прикрепленного населения;
соблюдает конфиденциальность сведений о прикрепленном населении, содержащихся в портале РПН;
вносит предложения по совершенствованию портала РПН;
рассматривает обращения населения по вопросам прикрепления и открепления к субъектам ПМСП, в том числе через веб-портал "электронного правительства" в день обращения пациента;
регистрирует запросы на прикрепление и открепление населения;
вводит данные о свидетельствах, о рождении, смерти, перинатальной смерти прикрепленного лица;
обеспечивает в портале РПН актуализацию данных по закрепленной территории обслуживания, определенной управлением здравоохранения.
3) управление здравоохранения:
координирует деятельность участников процесса;
контролирует соблюдение участниками процесса настоящего портала РПН;
осуществляет контроль и мониторинг за обработкой запросов на прикрепление и открепление населения к субъектам ПМСП;
обеспечивает контроль и мониторинг за изменением субъектом ПМСП в портале РПН информации об адресах территории обслуживания и численности прикрепленного населения;
обеспечивает контроль и мониторинг за соответствием участков и штатов в портале РПН фактическому наличию;
вносит предложения по совершенствованию портала РПН;
рассматривает обращения населения и субъектов ПМСП по вопросам функционирования портала РПН, прикрепления и открепления населения, в том числе через веб-портал "электронного правительства";
обеспечивает ежемесячный контроль и мониторинг за деятельностью субъектов ПМСП по оказанию государственной услуги;
обеспечивает контроль и мониторинг за своевременным вводом медицинских свидетельств о рождении (смерти);

4) "РЭДО" ШЖҚ РМК:
бекіту мен бекітуден шығаруға арналған сұратуларды өңдеуді БХТ порталына сәйкес пациенттен өтініш түскен күні, шиеленесті сұратуларды 2 күннің ішінде өңдеуді жүзеге асырады;
қолмен енгізілген жазбалар арқылы МСАК субъектісіне бекітілген адамдарды ЖТ МДБ деректерімен салыстыруды жүргізеді, қосарлануды жою үшін жеке тұлға туралы бір жазбаның МСАК субъектісіне бекітудің бір мәртебесіне сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
денсаулық сақтау басқармасы және МСАК субъектілерімен келісім бойынша МСАК субъектілеріне бекіту қызметін БХТ порталына өзгерістер енгізуді қамтамасыз етеді;
жауапты адамдарды жаңартуды және қол жеткізудің барлық логиндерінде парольдерді ауыстыруды қамтамасыз етеді;
БХТ порталындағы мекенжайлар анықтамалығын әкімшілендіруді қамтамасыз етеді.
3. "Бекітілген халық тіркелімі" порталында халықты тіркеу
5. Халықты тек бір МСАК субъектісіне тіркеу БХТ порталында халықты бекітуді тіркеуге қойылатын негізгі талап болып табылады;
Халықты МСАК субъектісіне бекітуді өзгерту болған жағдайда:
1) бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен тыс тұрақты немесе уақытша тұратын жерін, оқуын немесе жұмысын өзгерткен кезде;
2) МСАК субъектісінің қайта ұйымдастырған немесе таратқан жағдайларда;
3) халық дәрігер мен МСАК субъектісін еркін таңдауы кезінде жылына бір реттен жиі емес;
4) МСАК ұйымдарына халықты бекіту жөніндегі науқан кезенінде;
5) 18 жасқа дейінгі балалардың заңды өкілдері, жүкті әйелдер мен босанғаннан кейінгі әйелдер дәрігер мен МСАК субъектісін еркін таңдауы кезінде жүзеге асырылады.
БХТ порталын жүргізу жүктелген МСАК субъектісінің жауапты адамы мынадай құжаттар болған жағдайда өтініш жасауларына қарай азаматтарды бекітуге арналған сұратуды:
1) өтініш берушінің паспорттық деректерін (ТАӘ, ЖСН, туған күні, азаматтығы) және тұратын жерінің мекенжайы көрсетілген ерікті нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік) оралманның жеке куәлігі болған жағдайда тіркеуді жүзеге асырады.
6. БХТ порталындағы МСАК субъектісінің жауапты адамының іс-қимылы:
1) БХТ порталына бекітілген халық тіркелімі деректерінің құрылымына сәйкес жолдарды толтыра отырып, бекітуге (бекітуден шығаруға) арналған сұратуды қалыптастырады;
2) МСАК субъектісінде сақталатын "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) бекітілген 0/57е нысаны бойынша медициналық ұйымға бекіту талонын (бұдан әрі – бекіту анықтамасы (талоны)) толтырады және МСАК ұйымын еркін таңдауға ниет білдірген адамға қол қою үшін береді;

4) РГП на ПХВ "РЦЭЗ":
осуществляет обработку запросов на прикрепление и открепление в соответствии с порталом РПН в день поступления заявления от пациента, обработку конфликтных запросов в течение 2-х рабочих дней;
проводит сверку с данными ГБД ФЛ лиц, прикрепленных к субъекту ПМСП посредством записей ручного ввода, и соответствие одной записи о физическом лице одному статусу прикрепления к субъекту ПМСП для исключения дублирования;
обеспечивает внесение изменений в портале РПН по закрепленной территории обслуживания субъекта ПМСП по согласованию с управлением здравоохранения;
обеспечивает актуализацию ответственных лиц, имеющих доступ к порталу РПН, и смену паролей на всех логинах доступа;
обеспечивает администрирование справочника адресов в портале РПН.
3. Регистрация населения в портале "Регистр прикрепленного
населения"
5. Основным требованием к регистрации прикрепления населения в портале РПН является прикрепление населения только к одному субъекту ПМСП.
Изменение прикрепления населения к субъектам ПМСП осуществляется:
1) при изменении места постоянного или временного проживания, работы или учебы за пределы одной административно-территориальной единицы;
2) в случаях реорганизации или ликвидации субъекта ПМСП;
3) не чаще одного раза в год при свободном выборе населения врача и субъекта ПМСП;
4) в период кампании по прикреплению населения к организации ПМСП.
5) при свободном выборе врача и субъекта ПМСП законными представителями детей до 18 лет, беременными женщинами и женщинами после родов.
Ответственное лицо субъекта ПМСП, на которое возложено ведение портала РПН, осуществляет регистрацию запроса на прикрепление населения по мере обращения при наличии следующих документов:
1) заявления произвольной формы с указанием личных данных заявителя (ФИО, ИИН, дата рождения, гражданство) и адреса проживания;
2) документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности, паспорт, свидетельство о рождении), удостоверение оралмана.
6. Действия ответственного лица субъекта ПМСП в портале РПН:
1) формирует запрос на прикрепление (открепление), заполняя поля в соответствии со структурой данных регистра прикрепленного населения;
2) заполняет талон прикрепления к субъекту ПМСП по форме 057/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – справка (талон) прикрепления) и выдает для подписания лицу, изъявившему желание свободного выбора организации ПМСП, который хранится у субъекта ПМСП;

3) МСАК субъектісінің жауапты адамы қол қойған және МСАК субъектісінің мөрімен бекітілген бекіту анықтамасының (талонының) көшірмесін бекітілетін адамға береді;
4) мынадай жағдайларда бекітуден шығаруға арналған сұратуды:
қайтыс болуы туралы куәліктің негізінде бекітілген адамның қайтыс болуы фактісі белгіленгенде;
бекітілген адам оның жеке өтінішінің негізінде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) бекітілген 0/57е нысаны бойынша медициналық ұйымнан бекітуден шығару талонын рәсімдеумен елдің шегінен тыс тұрақты немесе уақытша нақты тұру жерін өзгерткен кезде тіркейді;
5) "РЭДО" ШЖҚ РМК мен оның аумақтық филиалдарының бекітуден (бекітуден шығаруға) арналған сұратуларды өңдеу үшін жауапты қызметкеріне мынадай растаушы құжаттардың көшірмелерін қағаз немесе электрондық түрде жібереді:
бекіту үшін: өтініш, жеке басын куәландыратын құжат, (оралман статусы бар – оралманның жеке куәлігі), бекіту анықтамасы (талоны);
бекітуден шығару үшін: өтініш, медициналық ұйымнан бекітуден шығару талоны;
6) тіркеуге арналған сұратуларды қалыптастырмай учаскелердің арасында МСАК субъектісінің ішінде халықты бекітудің өзгеруін тіркейді.
7. МСАК субъектісінің жауапты адамы нәрестелерді бекітуге арналған сұратуларды тіркеуді мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) медициналық босандыру ұйымының жауапты адамы нәрестені шығарғаннан кейін бір күннен кешіктірмей БХТ порталында туу туралы медициналық куәлігін тіркеуді жүзеге асырады;
2) МСАК субъектісінің жауапты адамы:
туу туралы куәлікті кейіннен тіркей отырып, медициналық босандыру ұйымы берген туу туралы медициналық куәліктің негізінде;
әділет органдарында тіркелген туу туралы куәліктің негізінде нәрестелерді бекітуді жүзеге асырады.
8. МСАК субъектісінің, стационарлар мен сот-медициналық сараптаманың жауапты қызметкерлері қайтыс болу және перинаталдық өлім туралы медициналық куәліктердің негізінде адамды бекітуге қарамастан куәліктерді жаздырып алғаннан кейін бір күннен кешіктірмей БХТ порталында қайтыс болу фактісін тіркеуді жүзеге асырады.
9. Бекіту анықтамасы (талоны) халықты МСАК субъектісіне бекіту туралы куәландыратын құжат болып табылады.
Бекіту анықтамасы (талоны) БХТ порталында қалыптастырылады және МСАК субъектісінің жауапты адамы оны қағаз нысанында әр адамға қол қою үшін береді.
БХТ-ға рұқсат болмаған кезде бекіту талоны (анықтамасы) МСАК субъектісінің жауапты адамы қағаз нысанында толтырады, кейін БХТ-ға енгізіледі.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы адам электрондық нысанда бекітуге арналған сұрату жіберген жағдайда МСАК субъектісінің жауапты адамы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында айқындалған мерзімде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бекіту туралы ақпарат бар оң жауап не дәлелді бас тарту жібереді.
Бекіту кезінде, оның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы басқа МСАК субъектісінен бекітуден шығару автоматты жүзеге асырылады.
Халықты бекітудің (бекітуден шығарудың) даулы жағдайлары туындаған кезде "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның және (немесе) оның аумақтық филиалдарының БХТ порталын жүргізу үшін жауапты адамдары жеке тұлға туралы жазбаға оның өтінішінің сканирленген түрдегі сілтемесін тіркейді.

3) выдает прикрепившемуся лицу копию справки (талон) прикрепления, подписанную ответственным лицом субъекта ПМСП и скрепленную печатью субъекта ПМСП;
4) регистрирует запрос на открепление в следующих случаях:
установления факта смерти прикрепленного лица на основании свидетельства о смерти;
при изменении прикрепленным лицом места постоянного или временного фактического проживания за пределы страны на основании его личного заявления с оформлением талона открепления к субъекту ПМСП по форме 057/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
5) направляет сотруднику РГП на ПХВ "РЦЭЗ" и его территориальных филиалов, ответственному за обработку запросов на прикрепление (открепление), в бумажном или электронном виде следующие копии подтверждающих документов:
на прикрепление: заявление, документ, удостоверяющий личность (имеющих статус оралмана – удостоверение оралмана), справка (талон) прикрепления;
на открепление: заявление, талон открепления от медицинской организации;
6) регистрирует изменение прикрепления населения внутри субъекта ПМСП между участками без формирования запросов на прикрепление.
7. Регистрация запроса на прикрепление новорожденных ответственным лицом субъекта ПМСП осуществляется в следующем порядке:
1) регистрация свидетельства о рождении в портале РПН осуществляется ответственным лицом медицинской организации родовспоможения не позднее одного рабочего дня после выписки новорожденного;
2) регистрация прикрепления новорожденных в портале РПН осуществляется ответственным лицом субъекта ПМСП:
на основании медицинского свидетельства о рождении, выданного медицинской организацией родовспоможения, с последующей регистрацией свидетельства о рождении;
на основании свидетельства о рождении, зарегистрированного в органах юстиции.
8. Регистрация факта смерти в портале РПН осуществляется на основании свидетельств о смерти и перинатальной смерти ответственными сотрудниками субъекта ПМСП, стационаров и судебно-медицинской экспертизы не позднее одного дня после выписки свидетельств независимо от прикрепления лица.
9. Документом, свидетельствующим о прикреплении населения к субъекту ПМСП, является справка (талон) прикрепления.
Справка (талон) прикрепления формируется в портале РПН и выдается для подписания на каждое лицо в бумажном формате ответственным лицом субъекта ПМСП.
При отсутствии доступа к РПН справка (талон) прикрепления заполняются ответственным лицом субъекта ПМСП в бумажном формате, в последующем вводится в РПН.
В случае направления лицом запроса на прикрепление в электронном формате через веб-портал "электронного правительства" ответственным лицом субъекта ПМСП направляется положительный ответ с информацией о прикреплении лица, либо мотивированный отказ в прикреплении через веб-портал "электронного правительства" в сроки, определенные в стандарте государственной услуги.
При прикреплении, в том числе через веб-портал "электронного правительства", открепление от другого субъекта ПМСП осуществляется автоматически.
При возникновении спорных случаев прикрепления (открепления) населения ответственные лица РГП на ПХВ "РЦЭЗ" и (или) его территориальных филиалов за ведение портала РПН прикрепляют к записи о физическом лице ссылку на его заявление в сканированном виде.

10. МСАК субъектілеріне халықты бекіту тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1263 қаулысымен бекітілген Азаматтарды медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларына (бұдан әрі – Бекіту қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
11. Әскери қызметшілер, сотталған адамдар болып табылатын, соның ішінде қатаң режимде жазасын өтеп жатқан тұлғаларды БХТ порталына бекітуді тіркеуді денсаулық сақтау басқармасының бірінші басшысының бұйрығымен құрылған БХТ порталында МСАҚ субъектілеріне халықты бекітуді (бекітуден алуды) тіркеу мәселелерін қарау жөніндегі анықталған комиссия (бұдан әрі – Комиссия) МСАҚ субъектісінде жүзеге асырады.
12. ЖСН жоқ адамдардың немесе БХТ порталында жоқ адамдардың БХТ порталында бекітілуін тіркеуді "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның және оның аумақтық филиалдарының БХТ порталын жүргізу үшін жауапты адамы мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау субъектісінің жауапты адамы ЖСН-ның болмауы себептерін (адамның әлеуметтік мәртебе (тұратын жері белгісіз), құжаттарды жоғалту мен өзге себептер) көрсете отырып, ЖСН-ы жоқ адамдар мен БХТ порталында жоқ адамдардың тізімін (бұдан әрі – тізім) қалыптастырады және оны БХТ порталында тіркеу үшін "ДДРО" ШЖҚ РМК-на жібереді;
2) "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның және (немесе) оның аумақтық филиалдарының БХТ порталын жүргізу үшін жауапты адамдары денсаулық сақтау субъектісі ұсынған жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде "ЖСН-сыз" мәртебесімен ЖСН жоқ адамдарды және "ЖТ МДБ-да жоқ" мәртебесімен БХТ порталында жоқ адамдарды БХТ порталында тіркейді.
13. Медициналық-әлеуметтік ұйымдарда (қарттар үйі, балалар үйі, жетім балалар үйі) тұрақты тұратын адамдардың БХТ порталында бекітілуін тіркеу олардың МСАК субъектілерімен келісімі бойынша жүзеге асырылады.
14. "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның және оның аумақтық филиалдарының БХТ порталын жүргізу үшін жауапты адамдарының іс-қимылы:
1) "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның бекітуге (бекітуден шығаруға) арналған сұратуларды өңдеу үшін жауапты қызметкерлерінің электрондық мекенжайларымен МСАК субъектісін қамтамасыз етуі;
2) БХТ порталында бекітуге (бекітуден шығаруға) арналған сұратуды өңдеу кезінде қағаз немесе электрондық түрде ұсынылуы мүмкін бекітуді растайтын құжаттардың, оның ішінде бекітуден шығару анықтамасының (талонының) алынған көшірмелерге сәйкестігіне салыстыру жүргізу;
3) оны қалыптастырған күнінен бастап екі жұмыс күннің ішінде БХТ порталында бекітуге (бекітуден шығаруға) арналған сұратуларды өңдеуді жүзеге асыру;
4) растайтын құжаттардың көшірмесі болмаған жағдайда немесе егер құжаттар толық көлемде ұсынылмаса, МСАК субъектісіне тіркеуге (тіркеуден шығаруға) арналған сұратуды БХТ порталында растамау;

10. Порядок прикрепления населения к субъектам ПСМП осуществляется в соответствии с Правилами прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1263 (далее – Правила прикрепления).
11. Регистрация прикрепления в портале РПН лиц, являющихся военнослужащими, осужденными лицами, в том числе отбывающими в колониях строго режима, осуществляется к субъекту ПМСП, определенному комиссией по рассмотрению вопросов регистрации прикрепления (открепления) населения к субъектам ПМСП на портале РПН, созданной приказом первого руководителя управления здравоохранения (далее – Комиссия).
12. Регистрация прикрепления в портале РПН лиц, не имеющих ИИН, или лиц, отсутствующих в портале РПН, осуществляется ответственным лицом РГП на ПХВ "РЦЭЗ" и его территориальных филиалов за ведение портала РПН в следующем порядке:
1) ответственное лицо субъекта ПМСП формирует список лиц, не имеющих ИИН, с указанием причины отсутствия ИИН (социальный статус (лица, без определенного места жительства), утеря документов и иные причины) и лиц, отсутствующих в портале РПН (далее – список) и направляет его в РГП на ПХВ "РЦРЗ" для регистрации в портале РПН;
2) ответственные лица РГП на ПХВ "РЦЭЗ" и (или) его территориальных филиалов за ведение портала РПН регистрирует в портале РПН лиц, не имеющих ИИН, со статусом "без ИИН" и лиц, отсутствующих в портале РПН, со статусом "Нет в ГБД ФЛ" на основе представленных субъектами ПМСП документа, удостоверяющего личность.
13. Регистрация прикрепления в портале РПН лиц, постоянно проживающих в медико-социальных организациях (дом престарелых, дом ребенка, детский дом), осуществляется по их согласованию с субъектами ПМСП.
14. Действия ответственных лиц РГП на ПХВ "РЦЭЗ" и его территориальных филиалов за ведение портала РПН:
1) обеспечить субъект ПМСП электронными адресами сотрудников РГП на ПХВ "РЦЭЗ", ответственных за обработку запросов на прикрепление (открепление);
2) при обработке запроса на прикрепление (открепление) в портале РПН проводить сверку на соответствие с полученными копиями подтверждающих документов на прикрепление, в том числе справка (талон) открепления, которые могут быть представлены в бумажном или электронном виде;
3) осуществлять обработку запросов на прикрепление (открепление) в портале РПН в течение двух рабочих дней с даты его формирования;
4) в случае отсутствия копии подтверждающих документов или если документы предоставлены не в полном объеме не подтверждать запрос на прикрепление (открепление) от субъекта ПМСП в портале РПН;

5) нысан бойынша "РЭДО" ШЖҚ РМК-ның аумақтық филиалы жетекшісінің мөрімен және қол қоюымен бекітілген МСАК субъектілеріне тіркелген халық туралы есепті ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін денсаулық сақтау басқармасына жіберу;
6) денсаулық сақтау басқармасының халықты аумақтық қайта бөлу туралы шешімінің негізінде МСАК субъектілерінің халыққа қызмет көрсету аумағын қайта қарау жағдайында МСАК субъектісіне еркін бекітілу құқығына ниет білдірмеген халықты БХТ порталында автоматтандырылған режімде қайта бөлуді жүзеге асыру.
15. Халықты бекіту бойынша деректерді БХТ порталына енгізу нәтижесі бойынша:
халық санының өзгеруі туралы есеп;
қызмет көрсету аумағының мекенжайлары мен бекітілген халықтың саны туралы ақпарат;
аумақтық қызмет көрсету учаскелері, учаскелік қызметтің (жалпы практика қызметінің) дәрігерлері мен орта медицина персоналы туралы ақпарат;
учаскеде бекітілген халықтың тізімі;
медициналық ұйым бойынша бекітілген халықтың тізімі;
бекітуден шығарылған пациенттердің тізімі;
халықты бекітуге (бекітуден шығаруға) арналған сұратуларды өңдеу нәтижелері;
азаматты бекіту тарихы қалыптастырылады.
16. МСАК субъектісіне бекіту туралы деректер, оның ішінде бұрынғы тіркеу туралы ақпарат үдеріске қатысушылардың қарауы үшін оларды БХТ порталында тіркегеннен кейін қолжетімді болады.

5) направлять в управление здравоохранения отчет о прикрепленном населении к субъектам ПМСП, скрепленный печатью и росписью руководителя территориального филиала РГП на ПХВ "РЦЭЗ" ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
6) в случае пересмотра территории обслуживания населения субъектам ПМСП на основании решения управления здравоохранения о территориальном перераспределении населения, осуществлять в портале РПН в автоматизированном режиме перераспределение населения, не изъявившего права на свободное прикрепление к субъекту ПМСП.
15. По результатам ввода данных по прикреплению населения в портале РПН формируются:
отчет об изменении численности населения;
информация об адресах территории обслуживания и численности прикрепленного населения;
информация о территориальных участках обслуживания, врачах и среднем медицинском персонале участковой службы (службы общей практики);
список прикрепленного населения на участке;
список прикрепленного населения по медицинской организации;
список открепленных пациентов;
результаты обработки запросов на прикрепление (открепление) населения;
история прикрепления гражданина.
16. Данные о прикреплении к субъекту ПМСП становятся доступными для просмотра участниками процесса после их регистрации в портале РПН, в том числе информации о раннем прикреплении.