Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 маусымда № 9502 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 926 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 16.11.2015 № 926 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
«Азаматтық қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңының 12-бабы 1-тармағының 36) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет мамандарын сапалы, кәсіби даярлауды ұйымдастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті (С.Ғ. Әубәкіров) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі Ж.А. Смаиловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі                 В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 20 мамырдағы
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау,
қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт
қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына
қойылатын біліктілік талаптары 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарының (бұдан әрі - Мамандандырылған оқу орталықтары) мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарының бастапқы даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру бойынша арнайы даярлық пен оқу курсын қамтамасыз етеді.

Об утверждении квалификационных требований к специализированным учебным центрам в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2014 года № 9502. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 926.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 16.11.2015 № 926 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 36) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите», в целях организации качественной профессиональной подготовки специалистов негосударственных противопожарных служб на территории Республики Казахстан, Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к специализированным учебным центрам в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Аубакиров С.Г.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Смаилова Ж.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                       В. Божко
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
20 мая 2014 года № 236
Квалификационные требования
к специализированным учебным центрам в области пожарной
безопасности по подготовке, переподготовке и повышению
квалификации специалистов негосударственных противопожарных
служб
1. Специализированные учебные центры в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб (далее -  Специализированные учебные центры) обеспечивают специальную подготовку и курсы обучения специалистов негосударственных противопожарных служб по первоначальной подготовке, переподготовке и повышению квалификации.

2. Мамандандырылған оқу орталықтарына мынандай біліктілік талаптары қойылады:
1) оқу жұмыс жоспарларының болуы;
2) штаттағы оқытушылардың «Өрт қауіпсіздігі» мамандығы бойынша орта техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімініңт болуы, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде басшылық лауазымда практикалық жұмыс өтілі бес жылдан кем емес болуы*;
3) интернет желісіне қосылған компьютерлермен, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес оқу кабинеттерімен, оқытудың техникалық құралдарымен, макеттер мен тренажерлармен, оқулықтармен, оқу құралдарымен және оқу-әдістемелік материалдармен жарақталуы;
4) білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық және материалдық емес активтердің (өрт сөндіру техникасы, жаттығу-машықтану мұнарасы, жылу-түтін камерасы, психологиялық дайындық жолағы) болуы;
5) оқу әдебиеттері, оқу міндеттері мен тапсырмалары, бейнефильмдердің тақырыптық жиынтықтары, оқу-көрнекі құралдары, бақылау карточкалары, оқыту бағдарламалары, емтихан билеттерінің жиынтықтары, практикалық тапсырмалар сипаттамалары және басқа да оқу-әдістемелік материалдардан тұратын оқу-әдістемелік материалдардың қорларының болуы.
Ескертпе:
* қызметті қоса атқару немесе сағаттық еңбекақы төлеу шартымен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі бөлімшелерінің едәір дайындалған қызметкерлері немесе тиісті біліктілігі бар басқа мамандар сабақ өткізуге тартылуы мүмкін.

2. К Специализированным учебным центрам предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие рабочих учебных планов;
2) наличие у штатных преподавателей среднего технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по специальности «Пожарная безопасность», стажа практической работы не менее пяти лет на руководящих должностях в подразделениях противопожарной службы*;
3) оснащенность компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными кабинетами, соответствующим санитарным правилам и гигиеническим нормативам, техническими средствами обучения, макетами и тренажерами, учебниками, учебными пособиями и учебно-методическими материалами;
4) наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (пожарная техника, учебно-тренировочная башня, теплодымокамера, полоса психологической подготовки);
5) наличие фонда учебно-методических материалов, включающего учебную литературу, учебные задачи и задания, тематические комплекты видеофильмов, учебно-наглядные пособия, контрольные карточки, обучающие программы, комплекты экзаменационных билетов, описания заданий на практику и другие учебно-методические материалы на каждую программу обучения.
Примечание:
* к проведению занятий на условиях совместительства или почасовой оплаты труда могут привлекаться наиболее подготовленные сотрудники подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или другие специалисты соответствующей квалификации.