"Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын күрделi және орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 31 қазандағы № 337-I бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 2 маусымдағы № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 шілдеде № 9548 тіркелді
«Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын күрделi және орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 31 қазандағы № 337-I бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3929 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2005 жылғы 14 желтоқсандағы № 233-234 (967-968 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың ережесін бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған «Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары бекітілсін»;
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманы жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (С.Ә. Аблалиев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және оны мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмесін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;

О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2005 года № 337-I "Об утверждении Правил проведения ведомственной экспертизы технической документации для капитального и среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 2 июня 2014 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2014 года № 9548
В соответствии с пунктом 4 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2005 года № 337-I «Об утверждении Правил проведения ведомственной экспертизы технической документации для капитального и среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 3929, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 14 декабря 2005 года № 233-234 (967-968) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан»;
Правила проведения ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Аблалиев С.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі М.Қ. Пішембаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 2 маусымдағы
№ 338 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманы ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2. Ведомстволық сараптама жүргізудің тәртібі
2. Қолданыстағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама (бұдан әрі - ведомстволық сараптама) - осы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (бұдан әрі - Комитет) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамада қабылданатын шешімдердің негізділігі деңгейін арттыру мақсатында сараптау объектісіне талдау бағасын беру үшін жол саласы ұйымдарының өтінімі бойынша жүргізетін бағалау іс-қимылдары мен тұжырымдау жүйесі.
3. Қолданыстағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама мыналарға ұсынылған материалдардың сараптамасын қамтиды:
1) қабылданған көлемді-жоспарлы және сындарлы шешімдердің қолданылатын материалдар мен инженерлік жабдықтың негізділігіне, құрылыс конструкцияларының сенімділігі мен беріктігіне;
2) техникалық құжаттамада көзделген жөндеу көлемінің негізділігіне және орындылығына;
3) көрсеткіштердің, соның ішінде жөндеу есептік немесе сметалық құнының негізділігі мен дұрыстығына.

4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Пшембаева М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Касымбек
Приложение
к приказу Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 2 июня 2014 года № 338
Правила ведомственной экспертизы технической документации для
среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» и определяет порядок организации осуществления ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан.
2. Порядок проведения ведомственной экспертизы
2. Ведомственная экспертиза технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования (далее - ведомственная экспертиза) - это система оценочных действий и выводов, проводимых Комитетом автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) по заявлению организаций дорожной отрасли для получения аналитической оценки объекта экспертизы с целью повышения уровня обоснованности принимаемых решений в технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования.
3. Ведомственная экспертиза технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования включает в себя экспертизу представляемых материалов на:
1) обоснованность принятых объемно-планировочных и конструктивных решений, применяемых материалов и инженерного оборудования, надежность и прочность строительных конструкций;
2) обоснованность и целесообразность объемов ремонта, предусмотренных технической документацией;
3) обоснованность и достоверность показателей, в том числе расчетной или сметной стоимостей ремонта.

4. Ведомстволық сараптаманы жүргізу үшін Комитет төрағасының бұйрығымен Комитеттің қызметкерлерінен құрамы 5 адамнан кем емес сараптау тобы құрылады.
5. Ведомстволық сараптама жүргізу үшін Комитетке мынадай құжаттар:
1) ведомстволық сараптама жүргізуге арналған еркін нысандағы өтініш;
2) техникалық құжаттама ұсынылады.
6. Техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізудің ұзақтығы күнтізбелік 30 күннен аспауы тиіс.
7. Бекітілген негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерге әсер ететін Қазақстан Республикасының қолданыстағы жалпы пайдаланымдағы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға енгізілетін өзгерістер (толықтырулар) жаңадан әзірленетін техникалық құжаттама үшін белгіленген тәртіппен ведомстволық қайта сараптамаға жатады.
8. Қолданыстағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама оны әзірлегеннен және ведомстволық сараптаманы жүргізгеннен кейін үш жыл ішінде ол бойынша жөндеу басталмаған, ескірген болып есептеледі және пайдаланылуы мүмкін емес.
9. Ведомстволық сараптамаға жататын, бірақ белгіленген тәртіппен оны өтпеген бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама аяқталмаған болып есептеледі және оны пайдаланып, жөндеу жұмыстарын орындауға жол берілмейді.
10. Техникалық құжаттаманы осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген сараптамалық топтың оң қорытындысынсыз бекітуге жол берілмейді.
11. Оң қорытынды алған жағдайда сараптамалық топ техникалық құжаттаманы бекітуге ұсынады, егер ұсынылған құжаттар нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда сараптамалық топ себептерді көрсете отырып, техникалық құжаттаманы пысықтауға қайтарады.
3. Қорытынды ережелер
12. Сараптамалық топтың шешіміне сот тәртібімен шағымдануға болады.
13. Сараптамалық топтың мүшелері қаралатын техникалық құжаттама бойынша құпиялылықты сақтауы тиіс.

4. Для проведения ведомственной экспертизы приказом Председателя Комитета создается экспертная группа, в составе не менее 5 человек из числа работников Комитета.
5. Для проведения ведомственной экспертизы в Комитет представляются следующие документы:
1) заявление произвольной формы на проведение ведомственной экспертизы;
2) техническая документация.
6. Продолжительность проведения ведомственной экспертизы технической документации не должно превышать 30 календарных дней.
7. Изменения (дополнения), вносимые в техническую документацию для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан, оказывающие влияние на утвержденные основные технико-экономические показатели, подлежат повторной ведомственной экспертизе в порядке, установленном для вновь разрабатываемой технической документации.
8. Техническая документация для среднего ремонта существующих автомобильных дорог по истечении трех лет после ее разработки и проведения ведомственной экспертизы, по которой не начат ремонт, считается устаревшей и не используется.
9. Техническая документация для среднего ремонта существующих автомобильных дорог, подлежащая ведомственной экспертизе, но не прошедшая ее, считается не завершенной и выполнение ремонтных работ с ее использованием не допускается.
10. Утверждение технической документации без положительного заключения экспертной группы, проведенной в соответствии с настоящими Правилами, не допускается.
11. В случае положительного заключения, экспертная группа рекомендует техническую документацию к утверждению, в случае не соответствия представленных документов требованиям нормативно-технических документов, экспертная группа возвращает на доработку техническую документацию с указанием причин.
3. Заключительные положения
12. Решение экспертной группы может быть обжаловано в судебном порядке.
13. Члены экспертной группы должны соблюдать конфедициальность по рассматриваемой технической документации.