Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін құру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 6-1/321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 шілдеде № 9618 тіркелді
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.08.2015 № 4-6/763 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін құру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мелиорация департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 6-1/321 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі
туралы ақпараттық деректер банкін құру мен жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін құру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жағдайы туралы ақпараттық деректер банкін (бұдан әрі – деректер банкі) құру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Деректер банкін «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агрохимия қызметi республикалық ғылыми-әдiстемелiк орталығы» республикалық мемлекеттiк мекемесi құрып, жүргізеді және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
3. Деректер банкі ауыл шаруашылығы жерлерінің топырағын агрохимиялық зерттеп тексеру нәтижелерімен толықтырылатын, республика топырағының агрохимиялық мониторингі үшін негізгі база болатын электрондық ақпараттық деректер базасы болып табылады.

Об утверждении Правил создания и ведения информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 6-1/321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 25 июля 2014 года № 9618
В соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.08.2015 № 4-6/763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и ведения информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения.
2. Департаменту мелиорации Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 6-1/321
Правила создания и ведения информационного банка данных об
агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного
назначения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания и ведения информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» и устанавливают порядок создания и ведения информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения (далее – банк данных).
2. Банк данных создается и ведется республиканским государственным учреждением «Республиканский научно-методический центр агрохимической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан», и представляется уполномоченному органу в области развития агропромышленного комплекса.
3. Банк данных представляет собой электронную информационную базу данных, пополняемую результатами агрохимического обследования почв сельскохозяйственных угодий, которая является основной базой для агрохимического мониторинга почв республики.

4. Деректер банкі жұмыс (жер) учаскесі, шаруашылық, аудан, облыс және республика деңгейінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді кешенді агрохимиялық зерттеп тексеру нәтижелерін енгізуге, сақтауға, талдауға және жинақтауға арналған.
5. Деректер банкін құру үшін ағымдағы және анықтамалық материалдар бастапқы деректер болып табылады.
Ағымдағы материалдар әр танаптың мекен-жайлық деректерін, әр жер учаскесін талдау кезінде алынатын агрохимиялық жай-күй жөніндегі деректерді қамтиды.
Анықтамалық материалдар жер, топырақ, ауыспалы егіс түрлерін, облыстар, аудандар, әр аудандағы жерді пайдаланушылар тізімін, агрохимиялық зерттеп тексеру әдістерін, қоректік заттар маңызы бойынша топтар шекараларын қамтиды.
2. Деректер банкін құру мен жүргізу тәртібі
6. Деректер банкін құру ауыл шаруашылығы жерлерін зерттеп тексеру барысында алынған топырақтық, агрохимиялық, экология-токсикологиялық, топырақтық-эрозиялық, топырақтық-мелиоративтік, геоботаникалық, фитосанитарлық, өзге де арнайы зерттеу және іздеу материалдары мен деректерін жинау, өңдеу, жинақтау, талдау арқылы жүзеге асырылады.
7. Деректер банкін құруға негіз болып табылатын құжаттар:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаруашылық топырағын агрохимиялық зерттеп тексерудің танаптық ведомості;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша жиынтық талдамалық ведомость.
8. Деректер банкін жүргізу:
1) агрохимиялық зерттеп тексеру нәтижелері туралы мәліметтерді енгізуді;
2) бастапқы деректерді өңдеуді, топырақты агрохимиялық зерттеп тексеру нәтижелерін жинақтауды, шығарылым нысандарын қалыптастыруды;
3) енгізілген мәліметтерді өзектілеуді (жаңартуды);
4) агрохимиялық картограммаларды алуды;
5) жүргізілген агрохимиялық зерттеп тексерулер бойынша агрохимиялық очерктер құрастыруды қамтиды.
9. Мекенжайлық және агрохимиялық деректерді сақтау үшін жыл сайын жаңа файл құрылады. Анықтамалық деректер бір рет енгізіледі және жыл сайын тиісті жылғы желтоқсанда өзектендіріледі.
10. Ағымдағы деректер шаруашылық топырағын агрохимиялық зерттеп тексерудің танаптық ведомості түрінде ұсынылады, ол жерді пайдалану, танаптың кадастрлық нөмірі мен алқабы, топырақ түрі, элементарлық учаскелер нөмірлері, ауылдық округ, аудан, облыс туралы ақпаратты қамтиды. Шаруашылық топырағын агрохимиялық зерттеп тексерудің танаптық ведомості жұмыс және элементарлық учаскелердің нөмірлері жерді пайдалану шегінде толассыз, барлық бағандар мен жолдар толтырылады.
11. Шаруашылық топырағын агрохимиялық зерттеп тексерудің танаптық ведомості деректері негізінде әр зерттеп тексерілген жер учаскесінің меншік иесіне және (немесе) жер пайдаланушыға топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша жиынтық талдамалық ведомость құралады. Толтырылған топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша жиынтық талдамалық ведомость талдау деректерін деректер банкіне енгізу үшін қажет.

4. Банк данных предназначен для ввода, хранения, анализа и обобщения на уровне рабочего (земельного) участка, хозяйства, района, области и республики результатов комплексного агрохимического обследования земель сельскохозяйственного назначения.
5. Исходными данными для создания банка данных служат текущие и справочные материалы.
Текущие материалы включают адресные данные каждого поля, данные по агрохимическому состоянию, получаемые при анализе каждого земельного участка.
Справочные материалы включают типы угодий, почв, севооборотов, список областей, районов, землепользователей в каждом районе, методы агрохимического обследования, границы групп по содержанию питательных веществ.
2. Порядок создания и ведения банка данных
6. Создание банка данных осуществляется путем сбора, обработки, накопления, анализа материалов и данных почвенного, агрохимического, эколого-токсикологического, почвенно-эрозионного, почвенно-мелиоративного, геоботанического, фитосанитарного, других специальных обследований и изысканий, полученных в процессе обследования сельскохозяйственных угодий.
7. Документы, на основе которых создается банк данных:
1) полевая ведомость агрохимического обследования почв хозяйства по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) сводная аналитическая ведомость по агрохимическому состоянию почв по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Ведение банка данных включает:
1) внесение сведений о результатах агрохимического обследования;
2) обработку исходных данных, обобщение результатов агрохимического обследования почв, формирование выходных форм;
3) актуализацию (обновление) внесенных сведений;
4) получение агрохимических картограмм;
5) составление агрохимических очерков по проведенным агрохимическим обследованиям.
9. Для хранения адресных и агрохимических материалов ежегодно создается новый файл. Справочные материалы заносятся один раз и актуализируются ежегодно в декабре соответствующего года.
10. Текущие материалы предоставляются в виде полевой ведомости агрохимического обследования почв хозяйства, которая содержит информацию о землепользовании, кадастровом номере и площади поля, типе почвы, номерах элементарных участков, сельском округе, районе, области. В полевой ведомости агрохимического обследования почв хозяйства рабочие и элементарные участки имеют сквозную нумерацию в пределах землепользования, все графы и строки заполняются.
11. На основе данных полевой ведомости агрохимического обследования почв хозяйства формируется сводная аналитическая ведомость по агрохимическому состоянию почв на каждого обследованного собственника земельного участка и (или) землепользователя. Заполненная сводная аналитическая ведомость по агрохимическому состоянию почв служит для ввода аналитических данных в банк данных.

12. Деректер банкінің шығарылым нысандары:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша паспорттық ведомость;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеп тексерілген алқаптарды өсімдіктердің негізгі қоректік элементтері маңызы бойыша бөлу ведомості;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеп тексерілген алқаптарды микроэлементтер мен ауыр металдар маңызы бойыша бөлу ведомості;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеп тексерілген алқаптарды қышқылдық дәрежесі бойыша бөлу ведомості.
14. Деректер банкіне енгізілген, коды бар файлдар түрінде базаларда сақталатын топырақты агрохимиялық зерттеп тексеру нәтижелері жүргізілген агрохимиялық зерттеп тексерулер бойынша агрохимиялық картограммалар мен агрохимиялық есептіктер құру үшін негіз болып табылады.
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлердің
агрохимиялық жай-күйі туралы
ақпараттық деректер банкін құру
мен жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шаруашылық топырағын агрохимиялық зерттеп тексерудің
танаптық ведомості
Шаруашылық атауы ________________________________________________
Облыс (кадастрлік нөмір) ____________________________________________
Аудан (кадастрлік нөмір) ____________________________________________
Ауылдық округ ____________________________________________________
Шаруашылық бойынша жалпы зерттеу алқабы ______________________ гектар
Топырақ зонасы ________________________
Зерттеп тексеру күні __________________
Құрастырған _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта болған жағдайда), лауазымы)
Үлгіні тіркеу нөмірі
Бригада, танап нөмірі
Алқабы, гектар
Элементарлық учаскенің нөмірі
Өсірілетін дақыл
Өнімділігі, гектардан центнер (алдыңғы жылғы)
Топырақтың түрлілігі (топырақ түрі)
Жалпы алқабы _____________________________ гектар
Шаруашылық туралы мәліметтер _______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(шаруашылықтың өндірістік бағыты, климаты мен рельефі,
географиялық орналасуы, топырақтың физикалық-химиялық қасиеттері)
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлердің
агрохимиялық жай-күйі туралы
ақпараттық деректер банкін құру
мен жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Облыс__________________________________
Аудан __________________________________
Шаруашылық, ауылдық округ______________
Зерттеп тексеру жылы ____________________
Топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша
жиынтық талдамалық ведомость
Нөмір _____ мен нөмір _____ аралығындағы үлгілер
Үлгі
Танап
N
P2O5
K2O
Қарашірік, пайыз
рН
S
Cu
Zn
Co
Mn
миллиграмм килограмм топыраққа
миллиграмм килограмм топыраққа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Зерттеп тексеру жүргізген: __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжатта болған жағдайда), лауазымы)
N
P2O5
K2O
Қарашірік
рН
S
Cu
Zn
Co
Mn
Талдау жүргізген
(тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын растайтын құжатта болған жағдайда), лауазымы)
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлердің
агрохимиялық жай-күйі туралы
ақпараттық деректер банкін құру
мен жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Облыс __________________________________
Аудан __________________________________
Шаруашылық, ауылдық округ ______________
Зерттеп тексеру жылы ___________________
Топырақтың агрохимиялық жай-күйі бойынша
паспорттық ведомость
Реттік №
Танап
Алқап, гектар
Топырақ түрі
Жеңіл ыдырайтын азот
Жылжымалы фосфор
Ауыспалы калий
Қарашірік
Қышқылдығы
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
пайыз
маңызы бойынша топ
рН
топ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Күкірт
Мыс
Мырыш
Кобальт
Марганец
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
миллиграмм килограмм топыраққа
маңызы бойынша топ
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлердің
агрохимиялық жай-күйі туралы
ақпараттық деректер банкін құру
мен жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_______________ облысы бойынша зерттеп тексерілген алқаптарды
өсімдіктердің негізгі қоректік элементтері маңызы бойынша бөлу
ведомості
Аудан
Зерттеп тексерілген алқап, гектар
Қарашірік маңызы
төмен
орташа
жоғары
топтар шегі, пайыз
4-тен артық емес
4-6
6-дан артық
гектар
пайыз
гектар
пайыз
гектар
пайыз
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы облыс бойынша
Аудан
Зерттеп тексерілген алқап, гектар
Жеңілыдырайтын азот маңызы
төмен
орташа
жоғары
топтар шегі, миллиграмм килограмм топыраққа
40-тан артық емес

12. Выходные формы банка данных:
паспортная ведомость по агрохимическому состоянию почв по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
ведомость распределения обследованных площадей по содержанию основных элементов питания растений по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
ведомость распределения обследованных площадей по содержанию микроэлементов и тяжелых металлов по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
ведомость распределения обследованных площадей по степени кислотности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
13. Результаты агрохимического обследования почв, занесенные в банк данных, хранящиеся в базах в виде файлов с кодом, являются основой для получения агрохимических картограмм и составления агрохимических очерков по проведенным агрохимическим обследованиям.
Приложение 1
к Правилам создания и ведения
информационного банка данных
об агрохимическом состоянии
земель сельскохозяйственного
назначения
Форма
Полевая ведомость
обследования почв хозяйства
Наименование хозяйства ______________________________________________
Область (кадастровый номер) _________________________________________
Район (кадастровый номер) ___________________________________________
Сельский округ ______________________________________________________
Общая площадь обследования по хозяйству _____________________________
Почвенная зона __________________ Дата обследования _________________
Составил ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность), должность)
Регистра-
ционный номер образца
Бригада, номер поля
Площадь, гектар
Номер элементарного участка
Возделываемая культура
Урожайность, центнеров на гектар (предыдущего года)
Почвенная разность (тип почвы)
Общая площадь _________________________ гектар
Сведения о хозяйстве ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(производственное направление, климат и рельеф, географическое
расположение хозяйства, физико-химические свойства почвы)
Приложение 2
к Правилам создания и ведения
информационного банка данных
об агрохимическом состоянии
земель сельскохозяйственного
назначения
Форма
Область ______________________________
Район ________________________________
Хозяйство, сельский округ ____________
Год обследования _____________________
Сводная аналитическая ведомость
по агрохимическому состоянию почв
Образцы с номера _____ по номер _____
Образец
Поле
N
P2O5
K2O
Гумус, процент
рН
S
Cu
Zn
Co
Mn
миллиграмм на килограмм почвы
миллиграмм на килограмм почвы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Обследование провел: ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность), должность)
N
P2O5
K2O
Гумус
рН
S
Cu
Zn
Co
Mn
Анализы провел (фамилия, имя, отчество (при наличии в документе, удостоверяющем личность), должность)
Приложение 3
к Правилам создания и ведения
информационного банка данных
об агрохимическом состоянии
земель сельскохозяйственного
назначения
Форма
Область ______________________________
Район ________________________________
Хозяйство, сельский округ ____________
Год обследования _____________________
Паспортная ведомость
по агрохимическому состянию почв
№ п/п
Отделение
Поле
Площадь, гектар
Тип почвы
Легкогидролизуемый азот
Подвижный фосфор
Обменный калий
Гумус
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
процент
группа по содержанию
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кислотность
Сера
Медь
Цинк
Кобальт
Марганец
рН
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
миллиграмм на килограмм почвы
группа по содержанию
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Приложение 4
к Правилам создания и ведения
информационного банка данных
об агрохимическом состоянии
земель сельскохозяйственного
назначения
Форма
Ведомость распределения обследованных площадей по содержанию
основных элементов питания растений по ___________ области
Район
Обследованная площадь, гектар
Содержание гумуса
низкое
среднее
высокое
граница групп, процент
не более 4
4-6
более 6
гектар
процент
гектар
процент
гектар
процент
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого по области
Район
Обследованная площадь, гектар
Содержание легкогидролизуемого азота
низкое
среднее
высокое
граница групп, миллиграмм на килограмм почвы
не более 40