"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а 2014 жылы 15 қазандағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 17 қазанда № 9806 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 5 маусымдағы № 370 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.06.2019 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының ведомстволары туралы" 2014 жылғы 14 тамыздағы № 933 және "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір мәселелері" 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулыларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;

Об утверждении положений Республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделений
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2014 года № 9806. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июня 2019 года № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.06.2019 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.05.2017 № 275.
В соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 933 "О ведомствах центральных исполнительных органов Республики Казахстан" и от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің мемлекеттік мекемелерінің және олардың аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 30 сәуірдегі № 142 бұйрығының 1-тармағының 3 және 7-тармақшаларының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9490 тіркелген, 2014 жылғы 4 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.Қ.Нұрабаев) заңнамада бекітілген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрдің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.

6) Положение республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.05.2017 № 275.
2. Признать утратившим силу подпункты 3) и 7) пункта 1 приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 апреля 2014 года № 142 "Об утверждении Положений государственных учреждений Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и их территориальных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9490, опубликованный 4 июля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Рау А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и
недропользования Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын мемлекеттік басқару салаларындағы Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) ведомствосы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) қосымшаға сәйкес Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдары бар.
3. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. Комитет егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Министрліктің жауапты хатшысы бекітеді.
9. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Әзірбайжан Мәмбетов көшесі, 32 үй.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2017 № 812 бұйрығымен.
10. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет) является ведомством Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Комитет имеет территориальные подразделения и организации, находящиеся в его ведении, согласно приложению к Положению республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Положение).
3. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается Ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Астана, район "Сарыарка", улица Әзірбайжана Мәмбетова, дом 32.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2017 года № 812 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Полное наименование Комитета - республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан".

11. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Негізгі функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: еліміздің барлық өндірістік салаларын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамалары стандартын іске асыру;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
4) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
5) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
6) геологиялық және тау-кен бөлінісін беру;
7) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын енгізу;
8) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексімен көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
9) геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;
10) Қазақстан Республикасының Пайдалы қазбалар қорлары бойынша мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру;
11) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
12) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және өаңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;
13) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру;

11. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
13. Комитет не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан Комитету прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) реализация стандарта Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан;
3) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
4) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
5) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
6) выдача геологических и горных отводов;
7) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
8) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
9) организация проведения государственной экспертизы геологического отчета;
10) организация деятельности Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан;
11) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
12) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
13) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;

14) жер қойнауын геологиялық зерттеуге және оның кеңістігін пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру;
15) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен ауыз сумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыз су сапасындағы жер асты суларын пайдалануға рұқсаттарды келісу;
16) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және өткізу;
17) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
18) жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларға, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
19) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
20) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
21) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған, өздері берген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
22) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
23) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;
24) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөніндегі комиссияны құру;
25) өздігінен ағып жататын иесіз және авариялық ұңғымаларды жою мен консервациялауды жүзеге асыру;
26) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;
27) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
28) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
29) керндерді Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
30) бiр келiсiмшарттық аумақ шегiнде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу тәртiбiн келiсу;
31) жер қойнауын пайдаланушының геологиялық ақпараттың сынамалар түріндегі табиғи жеткізгіштерін иеліктен шығаруы және (немесе) сынамаларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
32) жер қойнауын пайдаланушылар беретін нормаланатын ысыраптар туралы деректер негізінде жүзеге асырылатын пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде ысырапты есепке алу;

14) предоставление права недропользования для геологического изучения и использования пространства недр;
15) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
16) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
17) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
18) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
19) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
20) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
21) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также к информации о выданных им лицензиях на недропользование;
22) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
23) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
24) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
25) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся и аварийных скважин;
26) предоставление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;
27) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
28) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или предоставления к ней открытого доступа;
29) выдача разрешения на вывоз кернов за пределы Республики Казахстан;
30) согласование порядка проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию;
31) выдача разрешения на отчуждение недропользователем природных носителей геологической информации в виде проб и (или) вывоз им проб за пределы Республики Казахстан;
32) ведение учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых, осуществляемых на основании данных о нормируемых потерях, представляемых недропользователями;

33) ұңғымадан көмірсутектердің ағымын құжатпен растау арқылы алу, оның ішінде қабатты сынағышпен сынамалау жүргізген кезде және (немесе) мұнай-газдың мол болуына коллектор-жынысты зертханалық зерттеу кезінде растаған жаңа кенжатынның (кенжатындар жиынтығының) ашылуын растау;
34) жер қойнауын геологиялық зерттеуге берілген лицензиялар бойынша жерасты суларына арналған іздестіру-бағалау жұмыстары жобаларына өзгерістерді келісу;
35) жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
36) барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау-кен массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру;
37) жер қойнауын пайдаланушының балансына ұңғымаларды, технологиялық бірлікті қабылдау және беру;
38) өз құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
39) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
40) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
41) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
42) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды және тексеруді жүзеге асыру;
43) тиісті салада мемлекеттік бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
44) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
45) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүргізу;
46) мемлекеттік бақылау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
47) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
48) бекітілген тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерін Министрліктің интернет-ресурсында орналастыру;
49) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;

33) подтверждение обнаружения открытия новой залежи (совокупности залежей) посредством документально подтвержденного получения притока углеводородов из скважины, в том числе при проведении ее опробования пластоиспытателем, и (или) лабораторных исследований породы-коллектора на нефтегазонасыщенность;
34) согласование изменений в проекты поисково-оценочных работ на подземные воды по выданным лицензиям на геологическое изучение недр;
35) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод;
36) выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров;
37) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
38) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
39) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
40) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
41) разработка стандартов и регламентов государственных услуг;
42) осуществление наблюдения и проверки на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
43) реализация государственной политики в области государственного контроля в соответствующей сфере;
44) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовых графиков проведения проверок;
45) проведение государственного контроля в соответствии с законами Республики Казахстан;
46) проведение мониторинга эффективности государственного контроля;
47) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
48) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства утвержденных форм проверочных листов, критериев оценки степени риска, сводных данных ведомственной отчетности;
49) разработка проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых графиков проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;

50) өз құзырет шегінде мемлекеттік құпияларын қорғау саласындағы Қазақстан Республкасы заңдарының және өзге нормативтік құқықтық актілердің сақтаулуын қамтамасыз ету;
51) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
17. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитеттің құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарды шығарады;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге шараларды өткізеді;
5) қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
Комитеттің міндеттеріне кіреді:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер дайындау;
4) Комитет теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Министрлікке беру;
7) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
8) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
18. Комитет басшылығын төраға жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
19. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрімен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын Төраға басқарады.
20. Төрағаның Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. Комитет төрағасы Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді.

50) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
51) осуществление иных полномочий в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Права и обязанности Комитета:
Комитет имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности Комитета;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности Комитета входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) готовить разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
5) вести бухгалтерский учет;
6) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерства;
7) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
8) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности Комитета
18. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
19. Председатель назначается на должность и освобождается от должности Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
20. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей приказом Ответственного секретаря Министерства.
21. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.

22. Комитет төрағасы комитет қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
23. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
3) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитет атынан өкілдік етеді;
4) оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Төраға болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
24. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
25. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Комитеттің мүлкі
26. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
27. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
29. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Геология және
жер қойнауын пайдалану
комитеті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің
ережесіне қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазақстан Республикасы геология және минералдық ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Комитетінің қарамағындағы аумақтық бөлімшелерінің тізбесі

22. Председатель Комитета осуществляет общее руководство деятельностью Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
23. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) в пределах своей компетенции издает приказы;
3) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;
4) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
24. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
25. Заместитель Председателя Комитета:
1) координирует деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него Председателем Комитета.
4. Имущество Комитета
26. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
28. Комитет самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
29. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению республиканского
государственного учреждения
"Комитет геологии и
недропользования Министерства
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр геологии и минеральных ресурсов Республики Казахстан" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета

1) "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
2-қосымша
"Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық
геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Шығысқазжерқойнауы" ӨД) Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларындағы қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

1) Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске";
2) Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе";
3) Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау";
4) Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде";
5) Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра"
в городе Усть-Каменогорске"
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - МД "Востказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территории Восточно-Казахстанской области".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымында:
1) Өскемен өңірлік инспекциясы;
2) Семей өңірлік инспекциясы бар.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, сондай-ақ "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 070004, Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 35.
10. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
11. Осы Ереже "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. МД "Востказнедра" имеет в своей структуре:
1) Усть-Каменогорскую региональную инспекцию;
2) Семейскую региональную инспекцию.
3. МД "Востказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - Положение).
4. МД "Востказнедра является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Востказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Востказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Востказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Востказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Востказнедра": Республика Казахстан, 070004, город Усть-Каменогорск, улица Тохтарова, 35.
10. Полное наименование МД "Востказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Востказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Востказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.

31) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
32) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
33) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
34) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республкасының заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
35) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
17. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.

31) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
32) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акта о назначении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
33) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам дополнительного акта о продлении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
34) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
35) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Права и обязанности МД "Востказнедра":
МД "Востказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Востказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности "Востказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Востказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Востказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Востказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".

3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгерімінде олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.

3. Организация деятельности МД "Востказнедра"
18. Руководство МД "Востказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Востказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Востказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Востказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Востказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Востказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Востказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Востказнедра";
6) утверждает план работы МД "Востказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Востказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Востказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Востказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Востказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Востказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Востказнедра"
25. МД "Востказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Востказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Востказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Востказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Востказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.

5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
3-қосымша
"Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және
даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің
"Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын
пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Батысқазжерқойнауы" ӨД) Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Ақтөбе өңірлік инспекциясы;
2) Атырау өңірлік инспекциясы;
3) Батыс Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Маңғыстау өңірлік инспекциясы бар.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, сондай-ақ Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра"
в городе Актобе"
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее - МД "Запказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Атырауской, Мангистауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. МД "Запказнедра" имеет в своей структуре:
1) Актюбинскую региональную инспекцию;
2) Атыраускую региональную инспекцию;
3) Западно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Мангистаускую региональную инспекцию.
3. МД "Запказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее – Положение).
4. МД "Запказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.

5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Батысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 030020, Ақтөбе қаласы, Ш. Қалдаяқов көшесі, 5 "б".
10. "Батысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
11. Осы Ереже "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Батысқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Батысқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделеуін артыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;

5. МД "Запказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Запказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Запказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Запказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Запказнедра": Республика Казахстан, 030020, город Актобе, ул. Ш. Калдаякова, 5 "б".
10. Полное наименование МД "Запказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Запказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Запказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Запказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Запказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Запказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Запказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Батысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;

3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Запказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Запказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Запказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Запказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Запказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Запказнедра"
18. Руководство МД "Запказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Запказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Запказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Запказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Запказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Запказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Запказнедра" в других государственных органах и иных организациях;

5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Батысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Батысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Батысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
4-қосымша
"Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің
"Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер
қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

5) подписывает приказы МД "Запказнедра";
6) утверждает план работы МД "Запказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Запказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Запказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Запказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Запказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Запказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Запказнедра"
25. МД "Запказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Запказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Запказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Запказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Запказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра"
в городе Кокшетау"
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее - МД "Севказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қостанай өңірлік инспекциясы;
2) Солтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
3) Ақмола өңірлік инспекциясы бар.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1.
10. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
11. Осы Ереже "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. МД "Севказнедра" имеет в своей структуре:
1) Костанайскую региональную инспекцию;
2) Северо-Казахстанскую региональную инспекцию;
3) Акмолинскую региональную инспекцию.
3. МД "Севказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее – Положение).
4. МД "Севказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Севказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Севказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Севказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Севказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Севказнедра": Республика Казахстан, 020000, город Кокшетау, улица Сатпаева, 1.
10. Полное наименование МД "Севказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Севказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Севказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.

3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "басшылықты басшы жүзеге асырады, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының мақсаттары:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

3. Организация деятельности МД "Севказнедра"
18. Руководство МД "Севказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Севказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Севказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Севказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Севказнедра"":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Севказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Севказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Севказнедра";
6) утверждает план работы МД "Севказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Севказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Севказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Севказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Севказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Севказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Севказнедра"
25. МД "Севказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Севказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Севказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Севказнедра", относится к республиканской собственности.

27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
5-қосымша
"Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық
геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Орталыққазжерқойнауы" ӨД) Павлодар және Қарағанды облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қарағанды өңірлік инспекциясы;
2) Павлодар өңірлік инспекциясы бар.
3. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

27. МД "Севказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде"
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Караганде" (далее - МД "Центрказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Павлодарской и Карагандинской областей.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. МД "Центрказнедра" имеет в своей структуре:
1) Карагандинскую региональную инспекцию;
2) Павлодарскую региональную инспекцию.
3. МД "Центрказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" (далее - Положение).
4. МД "Центрказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.

5. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 100012, Қарағанды қаласы, Бұхар Жырау даңғылы, 47.
10. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
11. Осы Ереже "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен Орталыққазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделеуін артыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;

5. МД "Центрказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Центрказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Центрказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Центрказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Центрказнедра": Республика Казахстан, 100012, город Караганда, проспект Бухар Жырау, 47.
10. Полное наименование МД "Центрказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Центрказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Центрказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Центрказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Центрказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Центрказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Центрказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне кіреді:
1) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;

3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Центрказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Центрказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Центрказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Центрказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Центрказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Центрказнедра"
18. Руководство МД "Центрказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Центрказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Центрказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Центрказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Центрказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Центрказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Центрказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Центрказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Центрказнедра" в других государственных органах и иных организациях;

5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
6-қосымша
"Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және
даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан
өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.03.2017 № 275 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Түркістан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

5) подписывает приказы МД "Центрказнедра";
6) утверждает план работы МД "Центрказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Центрказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Центрказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Центрказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Центрказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Центрказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Центрказнедра"
25. МД "Центрказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Центрказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Центрказнедра"
26. Имущество, закрепленное за МД "Центрказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Центрказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 67
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы"
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.03.2017 № 275.
1. Общие положения
1. Республиканское государственного учреждение Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - МД "Южказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Туркестанской областей.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Алматы өңірлік инспекциясы;
2) Жамбыл өңірлік инспекциясы;
3) Түркістан өңірлік инспекциясы;
4) Қызылорда өңірлік инспекциясы;
5) Талдықорған өңірлік инспекциясы бар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 050046, Алматы қаласы, Абай даңғылы,191, 8-қабат.
10. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.08.2018 № 565 (Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. МД "Южказнедра" имеет в своей структуре:
1) Алматинскую региональную инспекцию;
2) Жамбылскую региональную инспекцию;
3) Туркестанскую региональную инспекцию;
4) Кызылординскую региональную инспекцию;
5) Талдыкурганскую региональную инспекцию.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. МД "Южказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - Положение).
4. МД "Южказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Южказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Южказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Южказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Южказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Южказнедра": Республика Казахстан, 050046, город Алматы, проспект Абая, 191, 8 этаж.
10. Полное наименование МД "Южказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Алматы" в городе Алматы".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.08.2018 № 565 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Южказнедра"
18. Руководство МД "Южказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Южказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Южказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Южказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Южказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Южказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Южказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Южказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Южказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Южказнедра";
6) утверждает план работы МД "Южказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Южказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Южказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Южказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Южказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Южказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Южказнедра"
25. МД "Южказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Южказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Южказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Южказнедра", относится к республиканской собственности.

27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

27. МД "Южказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.